muzen De Zilveren Universiteit Pater Simeon optimistisch tegenover zijn nieuwe taak Katholiek Protestant Aan deze vliegenvanger kleven we niet vast" de en NACHT LASTIG IDGE ACE Berlijn in Veiligheidsraad Visjinsky: IN 'T KORT Debat over Palestina liep vast Machtigings-wet ingediend Geen ontwapening naar Sovjet-mode! 4 GENADE GLORIE VIERDE JAARGANG No, 1205 Westerse Drie: ,We willen inlichtingen geven" JEUGD Opklaringen Pauselijke gelukwens en aanmoediging Wijlen Hitier gezuiverd Britse Gemenebest in nieuwe vorm ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 In spin dr Beel gaat in, Uit, spuit, dr van Mook gaat uit Benelux in de practük Verenigde Staten Wensen: ,J2en dictatorschap, dat de meest reactionaire regering in de wereld vormt Het nieuwe geld over drie jaar gereed Brieven van 10 gram en een goede regeling voor de Thuisfronten Credo-pugno Het sociale terrein heeft hij grondig verkend "En nu Getint dan m\jn werk in 't bisdom Breda...." Pater Simeon constateert het op een manier, die zijn tevredenheid duidelijk verraadt. „Het werk der Katholieke Arbei dersbeweging". zegt hjj, heeft zijn eigen aspecten. En het heeft er weer Beroeps- inplaats van reserve-officieren naar Indonesië |EN zullen hun geven, willen fDuitsland leve- pge-r af geadvi- de afaet naar [ling binnen 10 781-0 30 EN 9,00 UUR 1 4,15 UUR \TG 8 UUR van 8= ar populaire me- ijden. nvang acht uur: i met Blian Don- ïg boven 18 jaar. ven als het meest e tijd!! Een film ft glorie, schoon- (18 jaar) egen man gevech- uaniers! - Michael keikapitein, die 'n achtervolgt!!! al actie, dit alles (14 jaar) ober. Aanv. 8 uur: VIRGINIA MAYO, I DVORAK. CA- verenigd. Zij be- u van begin tot ing boven' 14 jaar. Oct. Aanv. 8 uur: >otse en majestu- •tage, wordt ver- )0 athleten uit al- eld. Glorie van ers-Koen. Toe- 751-0 ctober. Aanv. 8 u. n mooiste verfilmd iYLOR in oude geschiedenis is een prachtfilm, aanraden Toegang 18 jaar. 1, 3e rang nbegrepen. Oct. Aanv. 8 uur: ORE IN Eilmwerk. invoudige Hen, dan goedheid igna een rtrouwen d. 8c ang boven 14 jaar. an uw leven van deze film VAN DER STEEN n ,.'t Kleintje" op de van ons blad maar alias Perzische tchouk-tchouk on- 'reemds. fc 8c Uitgave NV. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J Aernoudts. C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J M Mes: Mr. H. B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God p" ISTEREN besprak dan de Veiligheidsraad de Berlijnse Kwestie. Nadat de voorzitter Bramuglio scherp geformu leerde vragen aan de vier betrokken mogendheden had gesteld en nadat Visjinsky enige insinuaties had gelanceerd en „de Raad niet bevoegd achtte", werd de zitting verdaagd tot aan staande Dinsdag. „ONDER DE SCHADUW VAN HET GEWELD" "DEEDS meerdere malen schre ven we op deze plaats ovei jeugdige boeven en boefjes. Het is opmerkelijk, dat de laatste tijd deze berichten van jonge misda digers steeds veelvuldiger worden Nu zijn het weer een jongeman van 14 jaar, en twee broers van resp. 15 en 14 jaar, die Den Haag onveilig hebben gemaakt. Zij stalen door middel van in klimming en braak textiel, fiet sen, goud en sieraden, sigaretten, bonkaarten en eigenlijk alles, wat geld kon opbrengen. Bij .en var de diefstallen was ook een jonger van 11 jaar betrokken. Een treu rige bijzonderheid is, dat de moe ders van de jongelui de .gevon den" sieraden droegenEn wat zullen we hier tenslotte ver der van zeggen? BE GROTE BEER" wordt on- voorziene omstandigheden voor behouden - Maandagmorgen met repa triërende militairen in Amsterdam verwacht. "pEN ACTIEVE HEN in Heerlen zag 1-4 dezer dagen kans tien kuikens uit te broeden. Onder een heg had ze zelf een nest gemaakt. DE VROUWENBOND in Vietminh heeft een beloning uitgevaardigd „voor hem, die de meeste Franse hoof den zal hebben afgesneden". Dit ter bevordering van patriottisme. TVE LUCHTBRUG-operaties komen onder één commando in n Brits- Amerikaanse eenheid. De Amerikaan Tanner is commandant. T IEFHEBBERS van paddenstoelen kunnen hun hart ophalen op de toonstelling van alle Nederlandse soor ten. in Artis op 16, 17 en 13 October. Maar niemand mag er van snoepen! TAF SCANDINAVISCHE BANDEN hebben een commissie ingesteld, die het vraagstuk van de gemeen schappelijke defensie zal bestuderen. Het rapport moet 1 Februari a.s. ge reed zijn. JJE FRANSE FRANC krijgt definitief een nieuwe koers. De waarde van het pond sterling zal ongeveer 1060 francs worden. T\E REGERING pleegt momenteel overleg met de Stichting van de Arbeid over de wijze warop voor genomen subsidieverlagingen in hun uitwerking op de prijzen kunnen worden opgevangen. pARIJS houdt van monster-proces sen'' 43 beklaagden, w.o. twee generaals, zullen terecht staan wegens „samenzwering met het dcrel tot bur geroorlog aan te zetten". JJONDURAS beleeft een revolutie: generaal Rufino Solis heeft de leiding van de opstand. gESCHUIT gaat voortaan 26 cent per dubbele rol kosten. Dat is: één cent duurder. jyjORGEN vinden in Rijnland-West- falen de eerste gemeenteraads verkiezingen na de hervorming van de valuta plaats. Van de 12 millioen inwoners is 70 pet. stemgerechtigd. -Er zijn acht politieke partijen. „Dit is bijna onmogelijk" politieke commissie heeft zich pe- zig gehouden met het rapport ran Bemadotte over Palestina. Het /nu een uitermate belangrijke bijeenkomst geworden kunnen zijn. wanneer de verschillende afgevaardigden warned ik un mening hadden willen zeggen Natuurlijk was de Joodse afgevaa -dtg- de tegen de Arabieren en waren ae Arabische gedelegeerden het niet eens J°den De opvolger van Ber- fn hu6d L dlerls raPP°U verdedigd h- nc!le- uoemde het een goed" basis voor een algemeen schema ,JJaar torn het er eindelijk op aan kwam, verlangde niemand het woord ,]'„„,ie™ Spaak, die voorzitter was. deed uitroepen„Dit is bijna onmo gelijk. Iedereen heeft eron aange- drongen deze kwestie ais spoed-zaak te behandelen en nu wil niemand spreken." Ten einde raad verdaagae Spaak de zitting. Hij za] het zo trachten in te kleden, dat Joden en Arabieren van daag hun raak definitief en omlijna kunnen voordragen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met en kele buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Wei nig: verandering in temperatuur. Vandaag zon onder 17.45 uur Maan op 17.28 uur. Morgen zon <>P 7.08 uur. Maan onder 6.11 uur. Zon onder 17.42 uur en maan op 17.38 uur. Maandag zon op 7.09 uur. Maan onder 7.23 uur. "^A NEGEN DAGEN pauze, waarin de zes „neutrale landen gepoogd hebben een weg te vinden om tot opheffing van de Sovjet-,.blokkade" van Berlijn te geraken, heeft de Vei ligheidsraad de discussie over de Ber lijnse kwestie voortgezet. De waarnemende voorzitter van de Raad, dr. Juan Bramuglia (Argenti nië) gaf als zijn mening, dat het mo gelijk is te komen tot de waarach tige verwerkelijking van een alge mene vrede. Hij verklaarde, dat men zich hier toe een „uiterste inspanning" diende te getroosten. Monaughton (Canada) zei, dat de neutralen geen ontwerp-resolutie hebben willen opstellen of bemidde ling hebben beproefd, maar zy stre ven naar volledige inlichtingen, om dat „wij deze discussie voeren onder de schaduw van het geweld". Dr. Bramuglia stelde daarna de volgende vragen aan de vier mo gendheden, die in het geschil be trokken zijn: 1. Te verklaren, hoe de verkeersbeperkingen in Berlijn en tussen de Oostelijke en Weste lijke jsones ontstaan zijn. 2. Uit voerig mee te delen, welke over eenkomst de instructies aan de mi litaire gouverneurs van Berlijn in hielden en door welke oorzaken de overeenkomst niet was uitgevoerd. TAR. PHILIP JESSUP (V. S.) ver- klaarde zich bereid de door Bra muglia gewenste inlichtingen te ver strekken. De Britse gedelegeerde Ca- dogan zeide, dat hij gaarne aanvul lende inlichtingen zou verstrekken, doch dat het merendeel der antwoor den op de twee vragen reeds gege ven is in „de gepubliceerde docu menten met inbegrip van het Wit boek, dat de Britse regering onlangs heeft uitgegeven." Ook de Fransman Parodi wilde inlichtingen geven. Visjinsky antwoordde op de ver zoeken van Bramuglia, dat hij geen inlichtingen meer zou verstrekken, daar hij er bij bleef, dat de Veilig heidsraad niet competent is om de zaak te behandelen. Visjinsky zeide, de vragen van Bra muglia als een truc te beschouwen om de Sovjet-Unie te betrekken in een discussie over de Berlynse kwestie in de Veiligheidsraad. „Het is naief te gel3ven", zei hij, „dat wy in dit aas zullen happen of ons aan deze vlie genvanger zullen laten kleven". Onmiddellijk na deze verklaring hielden Cadogan en Jessup rugge spraak. Bramuglia onderhield Visjinsky over zijn „insinuatie, dat enig land onder de zes neutralen pogingen zou hebben aangewend om bedrog te ple gen". Bramuglia betreurde het zeer, dat zulke woorden in de Veiligheids raad gesproken waren. Visjinsky gaf te kennen, dat hij geen poging had willen doen om de goede trouw van enige delegatie te betwijfelen. Daarna werd de zitting verdaagd. Aan Ziin geliefde kinde ren Bestuurderen, docen ten en leerlingen der R. K. Universiteit te Nijme gen. PAUS PIUS XII Heil, geliefde kinderen, en Apostolische Zegen. yiJF-EN-TWINTIG jaren, zo heb ben Wij vernomen, zal het wel dra geleden zijn, sinds de Nijmeegse Universiteit, onder gelukkige voor tekenen werd geopend, en er is Ons te kennen gegeven, hoezeer gij zoudt wensen, dat Wij, bij de viering van deze heugelijke gebeurtenis, u deel achtig zouden maken aan de gedach- ren, die dit feit. waarmede Wij u Onze gelukwensen aanbieden, in Ons vaderlijk gemoed oproept. Dit doen op de hoogte zijn van de overvloedi ge vruchten, die gij in deze niet ge ringe tijdsruimte van uw Universi teit hebt mogen oogsten vruchten. menen Wij. die strekken tot de voortgang der menselijke en der god delijke wetenschap en tot de degelij ke en ware opvoeding en vorming der geesten maar ook omdat Wij u met liefdevolle belangstelling wen sen aan te sporen, om deze edele on derneming met uw beproefde ijver en toewijding onder dagelijks grotere overgave te bevorderen. Het is voorzeker duidelijk, dat wel verre daarvan dat de Kerk de voort gang der menselijke beschaving zou willen verhinderen of tegenhouden, zij veelmeer zoals de geschiedenis leert geen oudere zorg kent dan om aan de schitteringen van onze rede grotere luister bij te zetten, en met behulp der goddelijke openba ring. die zich zonder twijfel onmoge lijk van datgene, wat het menselijk verstand aan werkelijke waarheid voortbrengt, kan verwijderen, onze geest tot een meer wijds en meer verheven gebied van 't weten over tocht en toegang te verschaffen Waar gij nu door onderzoek, studie en on derricht, hetzij enigerlei soort dwa lingen, waarnaar de mensheid on vermijdelijk afglijdt, ontdekt en recht zet. hetzij nieuwe elementen aan de stand van onze huidige kennis toe voegt, doet gij een werk. dat voorze ker van nut is voor de burgerlijke samenleving en anderzijds zeer wel gevallig aan de Katholieke Kerk. Wanneer gij echter vooroordelen, die zich vaak met de schijn der waar beid smukken, ontmaskert en in het juiste licht nlaatst dan dient gij een zaak, die zich niet alleen met de ware beoefening der wetenschap dekt, maar dle bovendien de weg kan effenen en bereiden, waarlangs oprecht zoekende geesten gewezen en gebracht kunnen worden tot het om helzen der christelijke leer en haar instellingen Intussen is het Onze wens. dat gij er vooral naar streeft niet alleen het verstand maar ook het gemoed op juiste en doeltreffen de wijze te vormen en te ontwik kelen. Het verstand immers moet door toedoen van uw onderricht door Zijn geld en goed verbeurd verklaard THJDENS het proces van Adolf Hit ler heeft de Zuiveringsrechtbank te München besloten, dat Hitler's zelfmoord bewezen is door de ver klaringen van zijn chauffeur, Erich Kempka. Daar Hitier voorkomt op de lijst der grote oorlogsmisdadigers, werden al zijn bezittingen verbeurd verklaard: Een huis te München, een landgoed te Berchtesgaden, auteurs rechten ten beiope van vijf millioen Mark verschuldigd door de uitgevers firma „Eher en een aantal schilde rijen. Tenslotte werd besloten, dat Hitiers testament ongeldig is, daar 't getypt is. de waarheid naar alle zijden worden verlicht, 'en anderzijds moet het ge moed daadwerkelijk worden gevormd naar die deugdzaamheid, die uit de christelijke beginselen ontspruit en door de goddelijke genade wordt be vestigd. TAIT zijn, beminde kinderen, Onze vaderlijke, vermaningen en On ze vaderlijke wensen, en opdat zij in gelukkige vervulling mogen gaan, dragen Wij ze onder bidden en sme ken aan Gods opperste Majesteit op. Moge Hij u goedgunstig bijstaan en moge Hij uit uw werk de vruchten doen spruiten, die niet slechts, de Kerk. maar ook uw dierbaar vader land tot heil zullen zijn. Hiervan zij de bewerker, en tevens zij u tot bewijs van Onze bijzondere welwillendheid de Apostolische Ze gen, die Wij aan u allen afzonderlijk, Bestuurderen, docenten en leerlin gen der R.K Universiteit te Nijme gen. liefdevol in de Heer verlenen. Gegeven te Castel Gandolpho bij Rome. op 6 Augustus 1948, in het. 10e jaar van Ons Pontificaat. w.g. PITJS pp XII TTIT LONDEN komen berichten door vanuit de conferentie der Minister presidenten van het Britse Gemene best, die erop wijzen, dat het niet onmogelijk moet worden geacht, dat uit de besprekingen een nieuw Ge menebest zal verrijzen. Hierbij denkt men dan aan een samenvoeging van republieken en monarchieën, met de Koning van Engeland als verbindende schakel. Een bericht uit Zuid-Afrika zegt: „De pogingen, die thans te Londen in het werk worden gesteld, zjjn ge richt op het vinden van een formule, waardoor niet alleen India lid zou kunnen blijven doch ook Eire en waar door het voor Birma mogelyk zou worden in het Gemenebest terug te keren". Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Óubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. Italiaanse lasteraar viel van de trap (Van onze Parjjse correspondent) J'N LKDrGHEiD poogt men in 1 het journaiistenvertrek van de UNO de tijd zoek te praten en dat Kan gevaarlijk zijn, want cr is nier een zeer heterogeen gezel schap verzameid. Dat bemerkte een Italiaans journalist ook. In geuren en Kleuren deed hij aan omstanders een vernaai over oe iCesteajkneden ter geiegenneid van de regeringswisseling in nonano. riet rook naar viez»gneid, laster en ouwe kiare. Maar, jandorie, er is een Benelux oi er is geen Be nelux, aldus piekerde een Belgi sche couega. Bij stapte op de spre ker toe en vroeg hem oi nij ai die aardigneid zeil gezien had. Toen de itanaan bevesagend loog, sonoor er piotseiing een zware viaamse vuist uit, trof de zwartharige op net linkeroog en aangezien een oog hoog pleegt te zitten tuimelde net Romeinse geval acntarover. uat zou leuk zijn geweest, als e. achter nem niet juist 'n trap was geweest, met naru marmeren tre den. lJaarom moest onze Bomem- se roddelaar even iater naar een BBBD-post gedragen worden, ken Amerikaans couega vroeg zien nardop al noe een dergelijke ei- iectieve Benelux-veraeuig.iig mo gelijk was, zonder daai.oe eerst een commissie te benoemen. De vrede tussen Itanë eu België is weer getekend. Nu, drie aagen na de uitvoering van deze pracu- sche Beneiux-samenwerxmg, loopt onze itanaanse vriend lich telijk mank, terwijl de piaais ronu zijn oog demonstreert hoe veel kleuren een Beneiux-vuist kan veroorzaken. DIJ de Tweede Kamer in ingediend een ontwerp „Noodwet Indonesië". Dit ontwerp beoogt de mogelijkheid te scheppen op korter termijn maatrege len te nemen in verband met buiten gewoon dringende omstandigheden dan nij de wet mogelijk zou zijn. Wanneer deze Noodwet, die op 1 Juh 1949 zal komen te vervallen, wordt aangenomen, dan zal de Regering met inachtneming van het bepaalde bij de Grondwetswijziging gemachtigd wor den alle nodige maatregelen te nemen. Deze maatregelen moeten dan binnen drie maanden door een wet worden bekrachtigd; gebeurt zulks niet. dan zal de Regering de genomen maatrege len weer onverwijld intrekken. Deze „machtigings-wet" zal vermoe delijk dienen om te kunnen bewerken, dat de Jnterum-regering alvast haar beslag krijgt en dat de functie van Hoge vertegenwoordiger van de Kroon in het leven kan worden geroeDen. TAE V. S. hebben als „volkomen on- aanvaardbaar" het voorstel der Sovjet-Unie verworpen betreffende een ontwapening met een derde ge deelte en het verbieden van de atoom bom. De Amerikaanse afgevaardigde Os- born, deelde het speciale sub-remité der 11 Landen mee. dat het absurd was dat een dergelijk voorstel moet komen van een land dat zo gesloten is, dat niemand kan weten in hoe verre daar de bewapening werd ver minderd". Osborn stelde de S. U. de volgende vragen „om de positie van de Sovjets ten aanzien van interna tionale controle duidelijk te maken": 1. Wilt u verklaren dat het stre ven van de S. U. naar expansie zal ophouden, door nw vijfde colonne uit bevriende landen terug te trekken? Z. Wilt u het eens worden over vei ligheidsmaatregelen, waaronder veri ficatie en controle, die niet onder hevig zijn aan het veto? Zeven honderd millioen stuks /GELEIDELIJK worden op de Rijks Munt te Utrecht nieuwe kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen gesla gen. Dat het echter allemaal niet van zelf en ineens kan gaan. moge blij ken uit de volgende cijfers: Er zullen naar schatting nodig zijn: 64 millioen nikkelen kwartjes, 160 millioen nikkelen dubbeltjes, 60 mil lioen (ronde) bronzen stuivers en 400 millioen bronzen centen. Dit is een totaal van rond 700 millioen stuk ken met een gewicht van 1450 ton. De vervaardiging zal dus geleide lijk geschieden en naar alle waar schijnlijkheid zullen alle munten van de nieuwe circulatie in de tijd van drie a vier jaar gereed zijn. Ör het ogenblik worden ongeveer 3/4 mil lioen bronzen centen per week ver vaardigd. DS. J. FRAANJE 40 JAAR PREDIKANT Ds. J. Franje, predikant bij de Ge reformeerde gemeente te Barneveld, hoopt Woensdag 20 October zeventig jaar te worden. Hij zal dan tevens veertig jaar predikant zijn, waarvan dertig jaar te Barneveld. Ds. Fraanje werd geboren te Kapelle- Biezelinge. In 1908 werd hii gods- denstonderwijzer te Goes. In 1912 deed hij intrede te Terneuzen, in 1931 ging hij naar Rotterdam, in 1916 weer naar Goes en tenslotte in 1918 naar Bar neveld. 3. Wilt u uw land open stellen, zo dat andere landen kunnen den, wat daar omgaat en hun vrees kunnen la ten varen die hen aanspoort tot be wapening? Tenslotte vroeg Osborn: „gelooft u niet dat er een zekere brutaliteit aan wezig is in het presenteren van zo'n voorstel aan de Algemene Vergade ring uit naam van een dictatorschap, dat de meest reactionaire regering in de wereld vormt?" Luchtpost voor militairen -MINISTER SCHOKKING heeft over het luchtpostverkeer met militai ren Overzee, naar aanleiding van de door de heren Algera en Dassen ge stelde vragen, het êeir en ander ge zegd: Hij toonde aan, dat door de Staat aan de K.L.M voor vervoer per lucht post aan de K.L.M. in 1947 een be drag van 4 millioen betaald werd en dat dit voor 1948, wanneer geen maat regelen waren genomen, zeker bij na 5 millioen zou zijn geworden. Bovendien wees de Ministc-r erop, dat de postale vervoerscapaciteit van de K.L.M. beperkt is. Door de voor militairen gestemde post raakte het burger-postverkeer belangrijk ten ach ter. Nog een bezwaar was, dat van lieverlee de voor de militairen be stemde brieven tot ongeveer 'n kwart door bijvoeging van krantenknipsels en andere voorwerpen op een gewicht van 20 gram kwam. Toen de P.T.T. voldoende postbla- den in de handel kon brengen, werd dan ook besloten hiervan een rui mer gebruik voor te schrijven en de mogelijkheid voor ander briefverkeer te beperken. De Minister erkende echter, dat bij dit alles te veel met de zakelijke en te weinig met de ideële zijde van de zaak werd rekening gehouden. Inmiddels is dan ook het toegesta ne briefgewicht verhoogd tot 10 gram en met de Thuisfronten is voor Octo ber een bevredigende regeling ge troffen. ,Na 1 November zal voor de Thuis fronten een nieuwe regeling ingaan, die wordt uitgebreid tot iedere ker kelijke, sport- en andere organisatie, waarbij tegen een redelijk tarief een bepaald gewicht aan periodieken, mits in één pakket ten postkantore aangeboden, per luchtpost kan wor den verzonden. Met de Thuisfronten is daarover overeenstemming be reikt. HIER ZIET U HEM DAN: pater Simeon, die zijn confrater Pascha- sius gaat opvolgen als leider van het diocesane Credo-Pugno-werk. Vrijdagmorgen is hij in Breda gearriveerd en U moet de gedachte, dat hij zich daar nog een beetje onwennig zou voelen, onmiddellijk van U afzetten. Want pater Simeon is een geboren Bredanaar, die ettelijke jaren terug al een poosje in het Bredase klooster zijn domicilie had. Hij heeft de baard en de waardige gemoedelijkheid, die de leden van zijn orde kenmerken. En wellicht daarom is 't, dat we ons tegenover hem zo gauw op ons gemak voelen Wat zijn plannen betreft voor het werk waar hij nu mee is belast? In concreto kan hij daarover eigen lijk nog weinig zeggen. „Want dit werk is helemaal nieuw voor me. Voorlopig zal ik voortgaan op de vei lige weg die Paschasius heeft be wandeld". Het Credo-pugno-werk is een taak van en voor de Katholieke Ar beiders. En richting te geven aan die taak is het nieuwe, dat pater Simeon bedoelt. Want het sociale en sociaal-godsdienstige terrein In den brede gezien, is een terrein dat hjj door en door heeft ver kend en waarop hij ook prachtig werk heeft verricht. Voor zijn priesterwijding in 1939 studeerde hij phllosofie en theologie in Udenhout en daarna een jaar elo quentie in het klooster te Breda. Achtereenvolgens werkte hij daarna in Eindhoven en He'mnnd en - deze periode begon zijn sociale j. ueid. Wijlen pater Angelinus, van wie hij een leerling is, verzocht hem een sociologische cursus te schrijven,' nauw aansluitend aan de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno en kort na de bevrijding ver scheen dit werk, dat de simpele ti tel „Sociologie" draagt. In den Bosch richtte pater Simeon de midden- sta:, dsavondscholen mee op en de kadercursussen voor de middenstand in Vught kregen zijn steun bij de lessen in bedrijfseconomie. Ook de boeren-organisaties mochten kennis maken met zijn cursussen én met de causerieën, die hij in verschillende plaatsen hield. één meer gekregen door de plannen die er zjjn met betrekking tot de apostoiaatskernen. Zij verkeren nog in een experimenteel stadium, die plannen, maar de uitvoering ervan is een harde noodzaak. Ik geloof, dat men er eigenlijk al eerder mee had moeten beginnen. Het gevaar van de industrie voor de menselijke persoonlijkheid wordt mijns inziens wel eens een beetje a' te donker voorgesteld. Inderdaad er is een gevaar voor morele ver vlakking, maar dit kAn ondervanger worden door een goede geestelijke werkmethode. Dat het een en ander vermeld werd, is een gevolg var het feit. dat men de zaak te lang or zijn beloop heeft gelaten. Men stond vreemd en daardoor min of meer machteloos tegenover het nieuwe. De personeelsverenigingen? Een moeilijk probleem met zeer veel fa cetten, dat op het ogenblik aan een aandachtige studie onderworpen wordt". TJet zijn fijne kerels, de arbeiders. zegt pater Simeon. Wanneer men ze voor zich gewonnen heeft, is geen werk hun te zwaar. En ze staan vol komen open tegenover je. Die woorden voorspellen alle goeds met betrekking tot de geest tussen de nieuwe Credo-pugno-leider en zijn mannen. En de persoon van pater Simeon doet dat eveneens. Mochten we tijdens ons gesprek nog niet tot die overtuiging gekomen zijn, dan toch in elk geval aan het eind van het onderhoud. Want we vroegen hem een foto en hij gaf ons zijn pers kaart. Een perskaart van het Volks weekblad. De foto, die er op zat. wilde hij graag terug hebben. „En." voegde hij eraan toe. „de pers kaart ook." Toen begon hij te la- lachen, omdat we hem een beetje argwanend aan keken. En die lach nu het kaïn niet anders moet iedereen, het gevoel geven, dat er een persoonlijke vriend tegenover hem zit en r\E VERHOUDING. Katholieb- Protestant ligt in onze Zuidelijke gewesten heel anders dan in het Noor den. Wie als katholiek tot een minder heid behoort in stad of streek zal al-i licht in een strijdbare stemming ver keren, om zijn overtuiging te verdedi gen tegen uitgesproken of onuitge sproken aantastingen. Hij laat zijn levensstijl ook onmerkbaar beïnvloe den door die van zijn niet-katholieke mede-Christenen. Welbeschouwd zit er een kern van waarheid in de stelling, dat de katholiek van het Noorden een „Calvinistische" inslag heeft. Niet alsof er iets zou mankeren aan zijn geloofszuiverheid. Wel echter, dat hij de accenten iets verlegt naar die waar heden en geboden, welke zijn Protes tantse omgeving te eenzijdig oena- drukt. In het Zuiden is de aanraking, met de niet-katholieken, die er een minderheid vormen, van geheel andere aard. Hier hebben we geen behoefte aan bizondere strijdbaarheid. Hier is het leven luchtiger en losser, helaas ook niet zelden lichtzinnigen. Hier hoort men niet veel van disputen met andersdenkenden, die overigens in hun overtuiging ook volkomen onge moeid worden gelaten. Toch is het verschijnsel van overgangen naar de katholieke kerk hier niet onbekend. De veelvuldige kennismaking met het ka tholieke leven kan aanleidingen schep: pen, om nader kennis te maken met de katholieke geloofsleer. Maar helaas moet ook gezegd worden, dat de ken nismaking met katholieken, wier le- venspractijk verre onder de maat blijft, juist averechts kan werken. Niet van de mislukkeling of van de rene gaat, maar van de bona-fide katholiek schrijft Pater Dr. van Doornik M.S.C.; „Zijn oppervlakkigheid, gebrek aan overtuiging, ontactisch optreden, ach terdochtige of zelfverzekerde houding werpen een schaduw op de heilige achtergrond, waarvoor hij zich be weegt en stoot de andersdenkende verder van de Kerk af dan alle jaar gangen van alle anti-papistische week bladen samen".... yue ontlenen deze uitlating aan een merkwaardig boek, door ge noemde Pater samengesteld, namelijk een bundel van 72 getuigenissen van bekeerlingen over hun zwerftocht naar de Moederkerk „Pelgrims naar de Una Sancta" (Uitgave Het Spectrum, te Utrecht). Het zijn mensen uit allerlei levenskring', die hier aan het woord komen: een student, een onderwijzer, leraressen, een hoogleraar, hoofd ambtenaren, een boekhandelaar, een majoor-vlieger, een zangeres, een ge meente-archivaris, journalisten, een typiste, enz. Voor zover we kunnen nagaan, is er echter niemand uit de Zuidelijke pro vincies bij. Wel vinden we de abdij van Oosterhout enige malen genoemd als de bakermat der bekering. We weten niet waaraan we het ontbreken van „Zuidelijke" bekeringen in dit overi gens zo interessante boek moeten toe schrijven. In ieder geval valt er toch ook voor de katholiek, die andersden kenden slechts als minderheid in zijn omgeving' ziet leven, wel uit te leren. Allereerst al een grote mate van dankbaarheid, dat hem van huis uit de grote gave van het geloof werd geschonken. Als men leest van de twij felingen, de donkerten, de worstelin gen, de zielesmarten buiten de troost rijke Kerk, dan schaamt hij zich haast over de vastheid en zekerheid, welke steeds zijn deel is geweest Dan schaamt hij zich zeker over de geringe waar dering, welke hij daarvoor dikwijls voelt, de lauwheid welke zijn geloofs leven niet zelden drukt. Achteloos, uit gemakzucht of wereldse zin gaat de katholiek niet zelden voorbij aan de grote geestelijke rijkdommen, waarover ae bekeerling jubelt. In dit opzicht hebben deze convertieten hem heel veel te zeggen. Verder ls het belangwekkend na te gaan, wanneer het contact met katho lieken en katholieke levensuitingen ten goede werkt. Er zijn er, die door een boek of zelfs een zinsnede uit een boek tot nadenken worden gezet. Ge noemd worden speciaal Augustinus' Be lijdenissen, Karl Adam, Chesterton, Dom Verkade, Pieter van der Meer. Dan is er de kennismaking met de li turgie, speciaal in een Benedictijnen klooster. Ook is er iemand die door zijn ambtelijke bemoeiingen met het onderwijs sterk getroffen werd door de innige en vaste geestelijke overtui ging, waardoor het christelijk onder wijs m zuivere zin wordt gevoed,' be heerst en gedragen. Een ander leerde het katholieke Frankrijk bewonderen en liefhebben nog lang vóór hij tot het katholicisme kwam. Weer ande ren werden op een reis door Italië ge troffen door de monumenten van katholieke cultuur. Bi-onder belang wekkend is, wat iemand zegt over om gang met katholieken, waarmee hij nooit over het geloof debatteerde en die hunnerzijds nooit een poging de den om hem rechtstreeks voor het geloof te winnen: „Wat mij in de Ka tholieken, ontwikkelde jongelui trof, was niet zozeer het katholieke geloof als wel de katholieke manier van reageren op de grote en kleine gebeur tenissen van het leven: geboorte, dood, huwelijk, voor een examen zakken en slagen, geld verdienen en geld verlie zen, feestvieren en vasten"... (Voor vervolg zie pag. 2 kolom 1) rjOOR de Minister van Oorlog wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid hier te lande van officieren in functie, die geschikt zijn voor dienst in de tro pen. alsmede nog in staat tot dienst bij de troep. Indien deze officieren in hun huidige functies zonder onov; komelijke bezwaren vervangen ku nen worden door officieren, die r. geschikt zijn bevonden voo;- de t pen, zullen zij naar Iodon-ni \vo uitgezonden Een en ander - oorzaak in het feit. dat in - r lopen jaren op het bedrij's t ook op de overheidsdiensten cru z sterk beroep moest worden gc "-- voor het afstaan van reserve-offi ren, die in belangrijke functies we:-' zaam waren, waardoor grote moeilijk heden worden ondervonden, die r.u wel zeer sterk dreigen te verme:

de Stem | 1948 | | pagina 1