Harmonieuze betrekkingen Den HaagBatavia nodig Isedoruske qevondenü Den Uyl, die in de taxi's zat MoeWardi Vermoord, Setyadjit gedood IN 'T KORT sssrv- Binnenkort 250 gram vlees Overtreding Processieverbod? Een Het Zondags- rijverbod Meditatie VIERDE JAARGANG 'No, 1204 VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 Waarom dr can Mook heengaat: Unie-gedachte meer op de voorgrond SALARIS Bewolkt DistributienieuWs Spoedig zelfs 300 gram Tegen-blokkade in Berlijn Onrustig Java Rode Kruis-jeep door bende beschoten Geheim Anglo-Ameri- kaans Ruhr-pïan Ai was zijn vluchten nog zo snel, de Rijkspolitie enzovoorts Breda-Leeuwarden vice versa Federalisten naar Batavia terug Uitgave N.V. Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 1 3.90 p. kwartaal; p. post 1 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 ^en f 0.60. Incasso wordt berekend. A ANGAANDE de gemelde ontslagaanvrage van Lt. G. G. dr. van Mook wordt nader gemeld, dat ze officiéél nog niet in Den Haag werd ontvangen Wel mag men aannemen, al dus wordt uit Den Haag en van gezaghebbende zijde te Batavia vernomen, dat dr. van Mook dit ontslag inderdaad zal aanvra gen met ingang van 1 November. Ook lijkt het aannemelijk, dat het ontslag inderdaad zal worden aanvaard. Naar verluidt zullen eerlang ook enkele hoofdambtenaren te Batavia de dienst verlaten. ttAN GEZAGHEBBENDE zijde te Batavia werd verklaard, dat het tegenwoordige Nederlandse Kabinet van zijn totstandkoming af het stand punt heeft ingenomen, dat een ver andering in de persoon van de verte genwoordiger der Kroon in Indonesië wenselijk was voor de verwezenlijking van zijn ('s Kabinets) politiek met betrekking tot het Indonesische pro bleem. TAE AMERIKAANSE mijnwer- kers hebben aan hun leider, John Lewis, een salaris-verho ging toegekend: hij verdient nu maar eventjes 50.000 dollar pei jaar en is daarmee de best-betaal de vakverenigingsleider in de Vei Staten. Maar hij doet er dan ook wat voor terug: enkele dagen na dit be sluit heeft hij verteld aan de vol gende zaken te zullen gaan wer ken. Er moet een werkdag ko men van 7 uur en een werkweek van 35 uur, er moet voortaan pei gedolven ton kolen door de mijn eigenaren 40 dollarcents in het Voorzieningsfonds van de mijn werkers worden gestort, de vaean tie-uitkering moet worden ver hoogd van 100 tot 150 dollars er de vacantie moet van 10 dager op twee weken worden gebracht U ziet, die mijnheer Lewis krijgt zijn salaris niet cadeau... J^E FRANSE FRANC zo voorspelt men in Parijs tij diens dit week einde 'n hogere wisselkoers krijgen. pE KOERS van Martien Beversluis zal weer als voor de oorlog zijn: de Ereraad voor de Kunst besloot in hoger beroep, dat. hij met ingang van 8 October 1.1. weer het vak van ietter- kundige mag beoefenen. J-JET VAK VAN JOSJ^DA is ingewik kelder te bemachtigen: hij is de premier van Japan en werd met 135 stemmen gekozen. Merkwardig is dat er 213 afgevaardigden blanco stemden in Japan kan dat! gLANK WAS HET GEZICHT van de Amerikaanse generaal Donovan, toen hij gisteren hij de K.L.M.-kapper op Schiphol vandaan kwam. Maar zijn gevolg vond het helemaal aiet zo prettig: ze waren hun generaal al bijna een half uur „kwijt" en dachten, dat hij ontvoerd was, SPOOR KWIJT raken is bij sommige misdaden eerder ge beurd. dan men vaak meent. Niet al dus de Rotterdammer, bij wie lood en koper gestolen was. Met behuln van voetafdrukken en splintertjes van het gestolen metaal wist hij de dieven op te sporen Knap werk! NAPPER dan vele anderen is de bekende Oberammergause passie speler Alois Lang, die voor 1950 de leiding van de beroemde Passiespelen op zich nam. JJELEMAAL NIET KNAP behoef je te zijn om twintig mille in de Staatsloterij te winnen: dit overkwam de houder van lot 11098 Maar al is 't niet zo knap, prettig ls het toch wel M1NDER PRETTIG is het voor Poos en Slagter, dat zij in Den Haag conform de eis tot de doodstraf zijn veroordeeld. Hier spreekt de wrekende gerechtigheid het laatste woord. UIT DE OPBRENGST van de Volks- stel-sigaretten ls 'n bedrag van ter beschikking gesteld stellen bevolkingsonder zoek op tuberculose. MOTORRIJWIELEN met hulpmotor behoeven geen meer, wel De belasting jaar. rijvergunning een aankoopvergunning, ervan is 10 gulden per HET TARIEF voor het verzenden van bedragen beneden f 10,— oer postbewijs is gebracht van 7'i on B cents b T°ïr ^!IJDER in de Orde van de J)E VEILIGHEIDSRAAD heeft giste- ren een Bnts-Chinese resolutie ter beoordeling gekregen, welke be oogt het Bestand effectief te maken in Palestina. maken J)E STAKINGEN in Frankrijk nemen af. Alleen de mijnwerkers bliivrn hardnekkig. Dit kostte aan het land tot nu toe 1.595.000 ton kolen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselende bewolking mot en kele plaatselijke buien. Matige in de kuststreken krachtige winr1 tussen Zuid en West. Iets kouder Vandaag; zon onder 17.47 uur Maan op 17.18 uur. Morgen: zo~ °P 7.06 uur. Maan onder 5.01 mi- De besprekingen ten aanzien van dit punt in Den Haag tijdens het recente bezoek van dr. van Mook aan Ne derland werden onderbroken dooi het nieuws van de communistische op stand op Java. hetgeen de plotselinge terugkeer van dr van Mook nood zakelijk maakte. Hoewel de algemene politieke richt lijnen niet zijn veranderd, meende dr. van Mook, dat onder de huidige cri- tieke omstandigheden een volledig evenwicht en harmonie in de betrek kingen tussen de regeringen var Ne derland en Indonesië een absolute noodzaak zijn. Daarom besloot hij tot het indienen van zijn ontslag, in gaand op een zo vroeg mogelijke da tum. Volgens de hier aan het woord zijnde gezaghebbende zijde is de Ne derlandse regering dezelfde mening toegedaan. DE VOORGESCHIEDENIS. ITET aanstaande heengaan van Dr. van Mook heeft reacties van ver schillende variëteit gewekt. Niet dat iemand zijn grote gaven en zijn on gemene verdiensten ontkent. Wel ech ter is er verschil van mening over de gewenstheid en opportuniteit van dit ontslag. Het is duidelijk, dat het niet aangevraagd zou zijn, als de Re gering niet in deze richting aandrang had uitgeoefend. De vraag was trou wens onder het vorige'Kabinet al aan de orde geweest. Toen Dr. Beel en Mr Jonkman in Mei van het vorig jaar naar Indië reisden, was het een van de onderwerpen, welke ze daar wil den regelen. Ze ontmoetten echter, tegen de verwachting in, een Dr. van Mook, die de politiële actie na de verwachte mislukking der onderhan delingen sterk aanbeval. Het was toen niet meer geraden het ontslag onmid dellijk door te zetten en ook nader hand leek er geen ogenblik kunstig om aan een wisseling van landvoogd te denken. Toen het nieuwe Kabinet cle Indo nesische zaken overnam, stelde het echter vast, dat de voorlopige uit bouw van de Verenigde Staten geen gelijke tred had gehouden met de ontwikkeling der Unie-gedachte, wel de laatste Dr. van Mook niet vol doende aanvoelde. Vandaar het be sluit, om de landvoogd voor te dragen voor ontslag met dank voor de uitzon derlijk grote diensten den iande be wezen. .Besprekingen daarover met de land voogd zelf gevoerd werden onder broken door de communistische op stand in de Republiek. Doch nu het er niet naar uitziet, dat deze ons tot directe ingrijpende beslissingen noopt kon men aan de landvoogdkwestie weer aandacht wijden. Dr. van Mook heeft de Regering echter een slag vóór willen zijn door zijn ontslagaan vrage aan te kondigen. ENKELE PERSREACTIES. De Maasbode billijkt de houding van de Regering onvoorwaardelijk: In de afgelopen jaren is met veel energie op prijzenswaardige wijze ge arbeid aan de interne opbouw van de staatkundige organisatie van Indonesië Het zou echter te wensen geweest zijn, dat tegelijk evenveel aandacht had be steed kunnen worden aan de Unie in 4ie volle zin, waarin wij daarover zo luist spraken. Het werd de hoogste tijd dat men ook in die richting begint te werken. Maar het kan alleen gebeu- 'tn onder de leiding van iemand, die an de waarde dezer wijdere doelstel- ng overtuigd is. Daar Dr. van Mook blijkens zijn uitla- .ingen en door heel zijn houding een veel beperkter doelstelling 'oor ogen staat, was zijn heengaan een vanzelf sprekende eis geworden. Het strekt de regering tot eer, dat zij, welke weer standen zij èn bij Dr. Van Mook zelf, èn bij zijn omgeving, èn bij velen in den lande, die gebiologeerd zijn ge worden door zijn merkwaardige talen ten door dit ontslag zou oproepen, toch aan deze eis heeft willen voldoen. Daarentegen hoopt „Trouw" dat in het verleden Dr. v. Mook steeds ver foeide, thans in troebel politiek water te vissen door opmerkingen als de vol gende: Het kon wel eens zijn, dat ar. Van Mook en zijn vrienden, zich als groep van Indische Nederlanders als reactie op de discriminatie welke den laatsten tijd van Nederlandse zijde werd onder vonden gaan verenigen, waardoor de moeilijkheden, welke reeds een ont stellend karakter dragen, zouden wor den vergrootDe vraag kan rijzen, of het ontslag van dr. Van Mook voor de Nederlandse regering geen inter nationale consequenties zal hebben, nu via de Commissie van Goede Diensten het contact met de republiek weer wordt opgenomen. Bladen als „Het Vrije Volk" en ..Het Parool" komen met onverholen critiek op de gang van zaken en in Indië spreekt het Bataviaas Nieuws blad van „een miskenning van pri maire staatsrechtelijke en andere ver houdingen". Sjahrir wist niet, of de komende politiek progressiever" of meer „reactionair" zal zijn. Hij is ech ter versterkt in zijn vrees voor ko mende moeilijkheden. „KLEINE" INTERIMWET. AT AKEN we tenslotte nog melding van een mededeling in de Lim- burgia-pers, volgens welke de Rege ring besloot allereerst met een „klei ne" interim-wet te komen, waarbij de interim-regering alvast haar beslag krijgt en de functie van hoge verte genwoordiger der Kroon (Beel!) in het leven wordt geroepen. Deze wet zou bij wijze van noodwet snel kunnen worden afgehandeld, terwijl de Sta- ten-Generaal dan in aansluiting hier op de grote interim-wet zullen krij gen voorgelegd, waarin de vele be langrijke punten, zoals die betreffen de financiën, militaire zaken e.d., na der worden uitgewerkt. TAE Nieuwe Rotterd. Ct., die een paar weken geleden nog tegen dit ontslag-nu opponeerde, zegt thans: Het heeft weinig zin, daai- opnieuw r.ader in te treden. Zij slechts volle digheidshalve opgemerkt, dat ook van de zijde van dr. Van Mook na zijn te rugkeer naar Batavia niet is bijgedra gen tot verbetering van de atmosfeer. Daar kwam dan nog bij, dat Batavia n reeds geprikkelde stemming extra gevoelig reageerde op het accoord \«n ben Haag met de fed n inzake de interim-structuur, hetv. zich op ver scheidene punten mee conformeerde aan de wensen van de Bandoengers dan aan die van de pre-federale re gering. 1>IJ DE provinciale slagersvakwed- strijd en tentoonstelling te Leeu warden werd het woord gevoerd door dr. Tj. B. Kielstra, directeur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. Deze zeide met enige schroom naar Leeu warden te zijn gekomen, omdat hij wist, dat de vleesdistributie nu een maal niet erg geliefd is bij de sla gers. Hij geloofde evenwei, dat de moeilijkste tijd nu wel achter de rug zal zijn en hij hoopte zelfs, dat bin nenkort het rantsoen weer boven de 200 gram zal komen te liggen. Daar bij zijn we echter afhankelijk van dé aankomst van bevroren vlees, dat door de regering in Argentinië is aangekocht en ook van de aanvoer op de binnenlandse markten. Indien alles volgens plan verloopt zal het rantsoen binnenkort op 250 gram gesteld kunnen worden. Ten op zichte van het varkensvlees is de si tuatie veel beter dan een jaar terug, doordat er nu veel meer zeugen zijn. Wanneer deze slachtrijp zijn gewor den, kan wellicht het rantsoen op 300 gram gesteld worden. Wanneer en hoe aan de vleesdistributie een einde zal komen, durfde spreker evenwel niet te voorspellen. TJET HOOFDKWARTIER van het Amerikaanse Militaire Bestuur heeft „maatregelen voor tegenblok- kade" aangekondigd welke een voor ziening inhouden voor het in beslag nemen van goederen en de vervolging van alle personen die pogen goederen naar de Sovjet-sector te brengen. Deze maatregelen werden ontwor pen om overbrenging van goederen van de Britse en Amerikaanse zones naar de Sovjetrzone te voorkomen. op hun geweten hebben. Wel tekent het blad erbij aan, dat dit soort moor den aan de orde van de dag zijn Even opzienbarend is het bericht, dat Setyadjit, voormalig vice-premier in het kabinet Sjarifoeddin, tijdens x i u;, de zuiverings-operaties van het re- Gerakan Rakjat Revolusioner bil S°",} publikeinse leger zou zijn gedood, lo vermoord is aangetroffen. De toe-| Het n niet jjg^cid, waar dit pre- standen in de Republiek zijn zo ver-ï rvE „Sin Po" meldt uit Batavia, dat dr. Moewardi, de leider van de ward, dat het zelfs in theorie niet uit te maken is, wie deze uiterst link se leider heeft vermoord. De „Sin Po" zegt het mogelijk te achten, dat het plan uitging van de Regerings partij. terwijl het evenzeer de com munisten kunnen zijn, die de moord T>RITSE en Amerikaanse autoritei- ten te Frankfort hebben ver klaard, dat een geheim Anglo-Ame- rikaans plan voor de restitutie van de kolen- en staalindustrie in het Ruhr- gebied aan de Duitsers binnenkort in werking zal treden. Op het ogenblik berusten de eigen domsrechten dezer twee industrieën formeel bij de twee opperbevelheb bers der bezettende mogendheden in de dubbele zone. Het plan dat is goedgekeurd door de regeringen van Engeland en de V. S., zal „de keus tussen nationalisatie of particulier eigendom overlaten aan een toekomstig Duits parlement" De bijzonderheden hieromtrent alsmede die omtrent de Amerikaanse controle op de kolen en de Britse controle op het staal, worden geheim gehouden tot de officiële aankondiging. In elk geval blijft de internationale controle bestaan, zoals die volgens het Pact van Zes te Londen ingesteld wordt. Men neemt aan, dat België, frank rijk, Luxemburg en Nederland thans aangaande dit plan gehoord worden. <x>o<x><xx>o<><xxxx><><>o<x><x><x>o<xxx><xxx>ooo<><x><x><x>c><><xx>o Deken Buysrogge van Steen bergen in hoger beroep vrijgesproken JJET Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen deken J. Buijsrogge te Steenbergen en pastoor J. Schepens te Acht, die terecht hebben gestaan beschuldigd van overtreding van het! processieverbod. Tegen deken Buijsrogge had de Of ficier van Juistitie bij de Bredase Rechtbank vrijspraak geëist. De recht bank verklaarde echter, dat verd. had gehandeld in strijd met de wet. De Officier ging van dit vonnis in hoger beroep. De Procureur-Generaal bij het Bossche Gerechtshof eiste 14 dagen geleden vernietiging van het vonnis en vrijspraak. De uitspraak van het Gerechtshof luidde thans con form de eis. Pastoor Schepens was door de Recht bank 's-Hertogenbosch, conform de eis, vrijgesproken. Ook in dit geval ging de Officier van Justitie in hoger beroep. Dit vrijsprekend vonnis werd door het Gerechtshof, overeenkomstig de eis van de Proc.-Generaal, beves tigd. Da's rne nou óók wat: Gisterenmiddag ontvingen wij ter redactie een pakketje. De redacteur „gratis-exemplaren-ter-recensie" een zeer begeerde post bij „De Stem" maakte het open en.... daar kregen we de verloren Isedoruske door een eerlijke vinder, die onbekend wenst te blijven, en 'm uit de goot had op geraapt, zo maar toegestuurd. Zat die Willy van der Steen ineens even in de piepzak Onder ons ge zegd. had hij Isedoruske willen laten vinden door Savantas, die 'm dan met een vergrotingsmachine levensgroot zou maken en 'm een ziel wilde inbla zen, zodat Isedoruske zelf naar huis kon wandelen. Dat feest gaat nu natuurlijk ineens niet door. We hebben er maar 't beste van gemaakt en ons aller vriend Lambik die 't dichtst bij ons in de buurt woont opgebeld, met verzoek het stakkertje even te komen ophalen. Dat zal gebeuren. Maar wat er nu ineens van het verhaal terecht moet ko men?.... We zitten er, eerlijk gezegd, een beetje mee „in"! ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo jV[IDDEN TUSSEN DE KWATTA-REPEN kreeg mijnheer Uyl het idee, dat hij er wel eens tussenuit kon knijpen, schreven we ongeveer vier weken geleden in een rechtbankverslag, dat handelde over een ze kere mijnheer Uyl, die in het huis van bewaring zat, bij de Kwatta was tewerk gesteld en van daaruit de benen nam. Hij werd bij ver stek veroordeeld tot 2.5 jaar gevangenisstraf, maar zijn spoorloze ver dwijning lemperde enigszins de aanvankelijke vreugde van de politie, Want Uyl Aas wat men noemt een zware jongen. Hij werd gezocht we gens goud- en veesmokkel, diefstal van vlees en een serie oplichtingen, die getuigden van een grandiose brutaliteit Nu echter is de politie weer gerust, Want Uyl heeft tenslotte zijn naam eer aan gedaan. Niet alleen door zich een nachtelijke zwerver te tonen, maar meer nog, door in de buurt van Pijnacker regelrecht in de armen van de Rijkspolitie te lopen. Wat is er echter niet allemaal ge beurd, voordat het zover was. Laten we beginnen met de avontu ren, die mijnheer Uyl en met hem een niets of althans weinig ver moedende taxi-chauffeur, sinds Maan dag heeft beleefd. De reis begint J}E taxi-chauffeur dan stond voor het staatsspoorstation te Den Haag te wachten op een vrachtje. Een man in gehavend costuum verlangde een wagen, die hem dadelijk naar Venlo kon brengen. Het moest een nieuwe auto zijn. Chauffeur van Broek reed een gloednieuwe Chevrolet en kreeg catrdoor de passagier. Deze verklaar de dat hij een ongeluk gehad had me. zijn zware truck, en nu naar Jenlo wilde, om onderdelen te ha len Hij moest echter eerst nog even zijn ..baas" opzoeken in Den Haag. Verschillende café's op de Hoefkade en in de Wagenstraat werden bezocht. Doeh de „baas" bleef onvindbaar. Uyl want die was het, besloot toen maar naar Venlo te rijden. Op het Rijswijkse plein te Den Haag zag hij echter nog een kennis, die oor. dezelfde richting uitmoest. Het bleek later een taxi-chauffeur uit Breda te zijn, die Uyl al eens eerder haa \ervoerd. De Haagse chauffeur werd door zijn collega uit Breda, die Uyl volkomen vertrouwde, ervan over tuigd dat zijn pasagier „safe" was, waarvan deze laatste gebruik maak te om hem f 15 te lenen. Na al dit gepraat vertrok het gezelschap via Breda, waar Uyl de rekening kreeg van de rit van Breda naar den Haag. Weer ging het naar Venlo maai daar bleek de „baas" evenmin te zijn. Uyl belde op en kwam terug met de bood schap, dat hij dadelijk naar Hilversum moest. Onderweg beval hij zijn chauf feur op bepaalde punten langzaam te rijden en lifters mee te nemen. Chauf feur van Broek weigerde. Hij is er thans van overtuigd, dat hij aan deze weigering het leven te danken heeft. De lifters zouden zeer waarschijnlijk telefonisch gewaarschuwde kornuiten van Uyl geweest zijn. De weg terug f)Ok in Hilversum waren de onder delen voor de „mack" niet te vin den. Dan maar naar Leeuwarden. De chauffeur was door dit heen en weer reizen gaan twijfelen aan de ware intenties van zijn pasagier, doch deze wist steeds weer door handige uit vluchten de twijfel te verdrijven In Leeuwarden logeerden beiden in een hotel op rekening van de „baas". Dinsdagmorgen vertrokken zij zonder te betalen, weer naar Venlo, ook dit maal zonder succes. „Dan moet de „baas" het zelf maar weten", ?ei Uyl „ik ga naar huis". Hij woonde in Delft, vertelde hij. Doch toen hij daar 's avonds aan een huis belde, deed niemand open. „Mijn vrouw zal in Bijnaeker zijn bij familie. Laten wij daar maar eens gaan kijken." In wer kelijkheid is Uyl ongehuwd en had hij zijn domicilie in Rotterdam In Pijnacker reden zij wat rond. De chauffeur was doodmoe van deze lan ge tochten en door 't gedrag van zijn pasagier in een zenuwachtige opwin ding geraakt. Toen Uyl dan ook naar een afgele gen boerderij wilde, vreesde hij het ergste. Gelukkig echter ontmoette hij een nachtelijke patrouille van de rijkspolitie. Hjj stopte, schijnbaar om de weg te vragen, doch in werkelijk heid om hun aandacht op zijn passa gier te vestigen. De list gelukte, Uyl werd overgebracht naar het politie bureau te Pijnacker. Door het opge ven van valse namen probeerde hij nog zich er uit te redden. A\/"E hebben jje Bredase taxi-chauf feur gesproken: aanvankelijk wist hij minder van de historie dan wij. Maar toen het hem tenslotte dui delijk werd. dat een ras-oplichter hem bij de neus had gehad, kwam er nog een en ander uit. De Uyl was ook bij hem aangeland met het verhaal, dat hij met een ge broken veer langs de weg stond, dat hij in Venlo nieuw materiaal kon krij gen bij zijn „baas" en dat hjj honger had. De bezorgde taxi-onder- nemer gaf hem een paar boterham men met een zacht-gekookt eitje, een auto en zijn bloedeigen zoon als chauffeur mee. In Venlo aangekomen zei de Uyl, dat de rit verder ging naar Amsterdam, daar vandaan moest hij weer naar Leeuwarden men strandde met een klein ongeluk in Volendam. Zeventig pop toe UJeen nood! De Uyl nam doodgemoe dereerd 'n nieuwe taxi, onze stad genoot reed (toch een beetje bang voor de beloofde centen) mee en an Leeuwarden bleek het, dat men naar Amsterdam en in Amsterdam bleek het, dat men naar den Haag moest. Daar „leende" de Uyl van onze taxi man in de gauwigheid nog even een bedrag van zeventig gulden: de „baas" zou alles terug betalen. Toen namen ze weer maar een taxi om naar Bre da te gaan en tenslotte ging de Uyl alleen door naar Venlo om nu toch eindelijk zijn baas aan te gaan spreken voor de kosten, die bij elkaar al ruim zevenhonderd gulden beliepen. Als u het bovenstaande nauwkeu rig hebt gelezen, weet u, dat onze nachtvogel helemaal niet naar Venlo gegaan is. althans, dat hij in den Haag en tenslotte op het politiebureau van Pijnacker terecht kwam. Misschien zit hij er nu aan te denken, dat lang niet iedereen een „uyl" is of hij nu zo heet of niet cies zou zijn gebeurd. De Masjo .ni (de republikeinse re geringspartij) heeft officiëel bekend gemaakt het niet prettig te vinden, dat Sjahrir heeft verklaard, dat deze partij naar „rechts is gegaan" Er wordt aan toegevoegd de Masjoemi is rechts noch links, zij is slechts re ligieus-nationalistisch. Over de aan de opstandelingen in de Republiek ten slachtoffer gevallen leiders van de Masjoemi, werd het volgende gezegd: in Madioen werden er 22, te Magetan 12 te Ngawi 12, te Ponorogo 22 en in Tjepoe 12 ge dood. Met betrekking tot de mate riële schade werd opgemerkt, dat de ze met de grootste krachtsinspanning misschien over vijf jaar hersteld kan zijn. Hoe onrustig het overigens op Java nog is, moge helaas blijken uit het bericht over de Rode Kruis-jeep, die tweemaal achtereenvolgens door een bende is beschoten. Hierbij werden 5 inzittenden gewond, terwijl een Man- tri-verpleger dodelijk werd getroffen Het gebeurde 12 October om half tien ten Zuiden van Soekaboemi. De jeep is in brand geschoten, waarna de ben de met achterlating van één dode de bossen invluchtte. „Ook wij willen creatief zijn" TTITGELEIDE gedaan door Minister Joekes, prof. Romme en tal van andere autoriteiten, vrienden en fa milieleden zijn gisterenavond de voor naamste vertegenwoordigers van de federalisten in Indonesië, die bespre kingen met de Nederlandse Regering hebben gevoerd naar "Batavia terug gekeerd. Over de resultaten welke zij be reikt hebben, zeide de minister-pre sident van Oost-Indonesië: De Nederlandse Regering heeft veel begrip getoond en wij zijn in het algemeen zeer tevreden. De resulta ten werden bereikt na een weder zijds geven en nemen. Het is nu een kwestie of de bereikte overeenstem ming ook bekrachtigd zal worden. Zodra ook de Staten-Generaal zich met de bereikte resultaten hebben ver enigd, kunnen wij beslissen wat ons verder te doen staat. „Persoonlijk geloof ik, dat het con tact alleen reeds 'veel goed heeft ge daan. Wij waren in de gelegenheid de Nederlandse Regering ervan te overtuigen, dat ook wij creatief wil len zijn en uiteindelijk het beste voor alle partijen voorstaan". KNAC. stelt voor: Vergunning per provincie TAE INMIDDELS befaamd geworden „proef-zaak" van Mr. Polak, die indertijd door de Kantonrechter te Groningen wegens het autorijden op Zondag werd veroordeeld, door de Rechtbank in hoger beroep werd vrij gesproken en tegelijkertijd om dezelf de reden maar op andere rechtsgron den weer wel werd veroordeeld, is tenslotte door de Hoge Raad, welke beide vonnissen verkeerd achtte, vrij gesproken met verwijzing van de zaak naar het Gerechtshof te Leeu warden. Daar heeft de Procureur-Generaal gisteren verdachte schuldig geacht en f 1.boete tegen hem geëist. Uit spraak over 14 dagen. De K.N.A.C. is te dezer zake ove rigens actief: zij heeft bij de Minister van Verkeer een voorstel ingediend: een gedeeltelijke ontheffing van het Zondags-rijverbod te verlenen aan hen, die geen Zondagsvergunning be zitten. Zij zou bepaald willen zien, dat het verboden is Zondags van een perso nenauto gebruik te maken buiten de grenzen van een zeker district. Zo'n districts-regeling zou aan de omstan digheden kunnen worden aangepast door als grondslag de provinciale grenzen te nemen, waarbij naar be hoefte een of meer provincies bij el kaar genomen zouden kunnen worden tot één district. Het gevolg zou dan zijn, dat auto bezitters tenminste over kleine af standen zich kunnen verplaatsen en in staat worden gesteld zich op een voor hen meer normale wijze ook Zondags te kunnen bewegen. Wij voor ons voegen daar gaarne aan toe: voor al als men denkt aan de vele Belgi sche wagens, die vooral Zondags het Zuiden van ons land bevolken, is er veel voor een dergelijke regeling te zeggen. „PETRUS EN PAULUS" WEER THUIS De logger „Petrus en Paulus" van de firma Pronk te IJmuiden werd in 1942 door de Duitsers gevorderd en ingericht als Rode Kruis vaartuig ZR 10. In 1944 zonk 't schip in het Slaak bij een beschieting door de RA.F. In 1947 werd het schip gelicht en het kwam terecht in de vluchthaven te Bruinisse. Daar bleef het lang lig gen en van deze gelegenheid maakten vele langszij liegende schippers ge bruik om mee t: nemen, wat van hun gading was. Een -eer maakte men het zo bont, dat mei loor het ontvreem den van afsluitc-, s het schip in zin kende toestand achterliet. Thans heeft het schip zijn thuis haven opgezocht. te-i ten TN „de Ziekenfondsgids" van Augus- tus j.l. trof ik aan een artikel onder bovenstaande titel en wel van een Ziekenfondstandarts. Dit komt niet alle dagen voor. Deze tandarts brengt natuurlijk, zou ik bijna zeggen geen nieuwe, schokkende gebeurtenissen aan het licht. Dit kan ook kwalijk van hem worden verwacht. Maar hij beschikt toch blijkbaar wel over de gave, be paalde kwesties in een bijzonder hel der licht te plaatsen. Nu ik mij de laatste tijd meer spe ciaal had bezig te houden met de kinderbijslag voor zelfstandigen, trok deze overweging in het bijzonder mijn aandacht. Deze tandarts had voor het zie kenfonds een behandeling verricht ten behoeve van een verzekerd loon arbeider, welke niet geheel voor re kening van het ziekenfonds kwam. De man moest dus een gedeelte zelf betalen maar liet zich bij die beta ling de volgende opmerking ontval len: „Toch vind ik het eigenlijk raar, dat je zo'n hoop zelf moet betalen. Je bent toch in het ziekenfonds en dan mag je best alles vrij hebben, als je ziet. hoeveel er betaald wordt". En nu begint er een gesprek tus sen de tandarts en de verzekerde ar beider. TAE arbeider vindt het vanzelfspre- kend, dat hij alles vrij krijgt, en de tandarts mediteert ongeveer als volgt: Ik kan dat best begrijpen, dat u gaarne alles vrij zoudt willen heb ben, maar er zijn zo'n massa zelf standigen die er niet beter aan toe zijn dan u (de loontrekkende) en die alles wat u vrij hebt met harde guldens moeten betalen. Hij vraagt dan aan de verzeker de in een vriendschappelijk onder houd: hoeveel is uw loon per week? Het antwoord luidt prompt: Zeven en veertig gulden vijftig cent per week en daarvan moet ik alles betalen! En daarop borduurt onze tandarts nu voort. Hij merkt op: daarvhn be hoeft u niet te betalen: Uw ziekenfondspremie of hoogste een gedeelte daarvan; Uw ziekteverzekering of hoogste een gedeelte daarvan; Uw invaliditeits en ouderdoms- verzekering; Uw ongevallenverzekering; Uw kinderbijslag en Uw vacantietoeslag. Hij komt dan tot de conclusie: dat u zeven en veertig gulden per week in ontvangst neemt, is juist; maar 't is niet juist, dat u daarvan alles moet betalen. Die redenering is fout u nam alleen in aanmerking, wat u in contanten ontvangt. Dit verschilt be langrijk. Zó belangrijk, dat iemand, die een kleine salarisverhoging ont vangt. daarom niet meer verzekerings plichtig is en zelf voor al die wet telijke voorzieningen maatregelen moet nemen, weieens blijkt een sa larisverlaging te óndergaan in plaats van een salarisverhoging te genieten. De arbeider zou deze verstrekkin gen misschien meer waarderen, wan neer hij bijv. f '55.—- verdiende en dan zelf f 8.moest terugbetalen voor al deze eventualiteiten. Dan zou meer tot hem het besef doordringen, dat hij dit zelf heeft betaald en wat men zelf betaald heeft, stelt men in de regel meer op prijs. Dit zal ech ter vermoedelijk in de practijk wel op niet te overkomen bezwaren stui ten. Verder zou de tandarts er op kun nen wijzen, dat de kleine zelfstandi ge, die er dikwijls financieel niet beter aan toe is dan de loontrekken de alle voordelen, welke deze laatste geniet, mist. Waarom? Zij bewijzen aan de gemeenschap toch soortgelij ke diensten! Bovendien moeten deze kleine zelfstandigen, wanneer zij loontrekkenden in dienst hebben, bo ven het loon wellicht meer dan 30 procent van het loon aan sociale las ten uitkerenterwijl zij zelf de voordelen hieraan verbonden ten enen male missen. Het vraagstuk van de verzekering der kleine zelfstandigen is niet alleen actueel ten aanzien van de kinderbijslagen, maar evenzeer ten aanzien van de andere sociale ver zekeringen. jyjAAR dan komt weer deze vraag naar voren, in ons arme na-oor- logse land, een vraag welke voor in siders steeds meer actuele betekenis krijgt: zullen wij dat alles steeds kunnen blijven betalen? Zal dat niet remmend op het bedrijfsleven gaan werken? Toch lijkt mij een voorziening voor de kleine zelfstandigen even drin gend jodig als voor de loontrekken- den- Mn. J)E BELASTINGDRUK in België zal worden verhoogd: in 1949 moeten de Belgen in totaal ongeveer 6 mil liard francs meer aan de fiscus offe ren dan in 1948. MUSEUM N. EN Z. BEVELAND De jaarvergadering der vereniging „Museum voor N. en Z.-Beveland" werd gehouden in de Prins van Oranje te Goes en voorgezeten door de penningmeester de heer Bommel van Vloten, daar de heer Joh. Pi laar uitstedig was. De toestand der financiën is nog steeds slecht. Het tekort over 1947 bedraagt f 355. waardoor het totaal tekort steeg tot f 201Ö Toch was het bezoek aan het Goese-museum bevredigend. In 1946 kwamen 662 personen een kijkje ne men en in 1947 was dit getal' 690. Vreemd genoeg ziet men nooit kin deren in schoolverband komen. Besloten werd propaganda te voe ren voor het Museum, vooral door ledenwerving; tot dit doel zal een circulaire op de Bevelanden ver spreid worden.

de Stem | 1948 | | pagina 1