EERST DELFT, Brussel soepele* ion Den Hoog? Middenstanders van bisdom Breda vierden negende bondslustrum dan pas decentralisatie Dr. van Mook gaat heen Berlijn in de Veiligheidsraad „Dit jubileum luidt voor U zware en spannende jaren m" IN 'T KORT Grote ^staties ir De Gaulle liet zegels plakken Geheel Indonesië Haagse Brieven VIERDE JAARGANG No. 1203 DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 Een blik in verleden en toekomst Een nieuwe voorzitter de heer A. Snels LECTUUR DR"L mannen „eraen PraaK Een commissie om de ontwapeningsvoor stellen te bestuderen Tijdelijk regen DistributienieutOs Nieuwe regeling Tabaksbonnen De Blokkade en de apen Industrialisatie-peil bepaalt het aantal benodigde studenten en hun opleidingsmogelijkheden Morgen Onbevredigend antwoord van Moskou ui clerlijk moeilijke tijd De moeilijkheden le Baarle De winkeliers van Nassau willen gelijkstelling met die van Hertog Ons dagelijks brood Brandhaarden ontdekt Uitgave N.V. Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. NEGENTIEN honderd leden vóór de oorlog, meer dan zeven en twintig honderd leden op het ogenblik. Dit alleen reeds rechtvaardigt het feestelijke karakter van deze bijeenkomst. Aldus de Vicaris van het bisdom, Mgr. Dr. W. Koenraadt in zijn rede tot de middenstanders uit het hele Diocees, die Woens dagmiddag het Bredase Concordia-gebouw vulden, om er het negende lustrum van hun bond te herdenken. Verschillende hoge bondsfunctionnarissen woonden de bijeenkomst bij. Vreugde om wat de bond op het ogenblik is, voldoening ook over het geen in de afgelopen 45 jaar is bereikt, dat karakteriseerde het feit, dat giste ren in Breda werd gevierd en dat naar buiten zijn uitdrukking vond in de talrijke vlaggen aan de stedelijke mia- denstandsgevels. Er was een feestrede van de Vicaris, er was een revue dóór en vóór middenstanders en er was een Centrale Raar rgadering, die tot de ochtenduren bzoerkt bleef, maar die desondanks et vrij bleef van de jubileumsfeer we de dag kenmerkte. Hét voornaamste huishoudelijke punt was de benoeming van de heer A. Snels uit Dongen, tot bondsvoorzitter. Zowel 's morgens als 's middags is er gesproken over heden, verleden en toekomst van de bond. Want is er meer reden dan bij een jubileum, zich te bezinnen op wat er gedaan is en op hetgeen er nog te doen staat? De heer Snels, die aan het oegin van de dag nog vice-voorzitter was. en van de voorzitter der afdeling Bre da, de heer Kramers, een voorzitters- pEN zekere V. in Maastricht, opende dit jaar een uitleen bibliotheek zonder vergunning van B. en W., hetgeen volgens de politie-verordening vereist was geweest. De zaak kwam voor de Kantonrechter, V. werd vrijgespro ken, omdat in artikel 7 van de Grondwet „vrijheid van drukpers wordt gegarandeerd". Nu heeft de zaak in hoger be roep voor de rechtbank gediend. Het O.M. achtte evenals de kan tonrechter de gemeente-verorde ning te deze aanzien niet bindend en vroeg ontslag van rechtsver volging. De vraag rijst, wat ten aanzien van de lectuurspreiding van deze houding de consequenties zullen zijn. Op het eerste gezicht lijkt zo niet alles dan toch zeer veel op losse schroeven te zijn gekomen. Zuid-Nederland, „let op u saeck"! J7EN REUZEN-GIER viel in Oost- Macedonië op 3000 meter hoogte een militair vliegtuig aan. Beide in zittenden werden gewond en werden later in een ziekenhuis opgenomen. gIJ BATA in Best brak gisteren brand uit. De regeneratie-afdeling is geheel uitgebrand. De schade wordt op f 100.000 geschat. D* KONINGSKWESTIE in België komt 19 November a.s. voor de Senaat. De volksraadpleging zal ver moedelijk met 83 tegen 84 stemmen worden verworpen, JJE AMBTENAREN en spoormannen in Italië zijn voornemens vandaag te staken. De Regering heeft aange kondigd: ..eerbiediging af te zullen ciwingen voor hen die wensen te wer ken". JJEMOBILISATIE-uitkeringen zullen uPer, 1 November a.s. niet meer erberekend worden, althans voor hen iJa« -Sen 1 Maart 1946 en 1 Maart W48 zijn gedemobiliseerd. APPEL van driekwart worden° vLzw?jr genoeg om hier te in do \vK? boer van Aren donk in ae Wieringremeer heeft dit exem- gerooid. Het was een alpha omdat zij léveïsmiweienb1- IT den verkocht. lpnhonn™ >>ad- JN DE politieke commissie van dt beeT'j; al Of niet Controlerend orgaan Hotresultaat66" tenslotte, dat een nieuwe ooi^ al deze-voorstellen op bruikbaar hÜ?d 2ai gaan bestuderenVoórlrmio zal er dus wel niet worden ontwapend en de atoombom blijft waar ze is! Weersverwachting, geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt met lijde- 'uk enige regen. Matige tot kraeh- tige en langs de kust tijdelijk narde wind tussen Zuid- en Zuid west Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag: zon onder 17.49 uur. as °P 17-08 uur. Morgen zon °P '4 uur. Maan onder 3.49 uur. hamer ten geschenke kreeg, begon met een terugblik op de. jeugdjaren van de bond. toen er pioniers waren, die vaak tot eigen schade werkten voor de belangen der organisaties. „We moeten meer dan ooit dank baar zijn", zei hij, „dat er 45 jaar geleden mensen waren, die de over tuiging uitdroegen dat er slechts loor massale actie iets te bereiken viel. Zijn dank ging vooral uit naar de eiste voorzitter, de heer Fick, en naar zijn opvolgers: de heren Frenc- cen, Lockefeer, Oomens en wijlen ■Ie heer Slootmaekers. De laatste gaf vooral zijn krachten aan de totstand brenging .van de kadercursussen, vlet betrekking tot het heden sprak ut heei Snels over een gematigd opti misme. dat hij gerechtvaardigd achtte. Er zijn grote economische moeilijk heden. De prijsoeheersing demon streert vaak ambtenarij van de slecht ste soort, terwijl overheidsbemoeiingen de ontplooiing van het bedrijfsleven in de weg staan. Er zijn echter ook lichtpunten, zoals het wetsontwei-p voor de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie, de op handen zijnde herzie ning van de Kinderbijslagwet en van de vestigingswet-kleinbedrijf. „De ka tholieke middenstand moet er voor waken, dat de uitvoering van deze wet ten de geest ademt va^i Quadragesimo Anno". De vice-voorzitter eindigde met een opwekking tot de plaatselijke afge vaardigden, elk in zijn eigen afdeling, vurige propagandisten te zijn. ïyiGR. Koenraadt vergeef ons deze sprong naar het middaguur zette eveneens verleden en toekomst onder de schijnwerper. Vijf en veertig jaar. zei hij, is er gewerkt aan een ideaal. En dit werk werd 5 jaar lang onderbroken. De schade, die hierdoor aan de middenstand werd toegebracht, is ihans weer hersteld. Daarvan ge tuigt het ledental dat veel groter is dan voor de oorlog. „Dit feest heeft ten doel, de midden stand ondej- het oog te brengen, welke traditie hij moet handhaven en uitbouwen. Zijn activiteit zal voorlopig grotendeels worden opgevorderd door wetten en voorzieningen, die in zijn belang op stapel zijn gezet. Door de op handen zijnde publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie wordt de urgentie van de noodzaak ener Christelijke herkerstening der maat schappij zeker niet geringer. Pro fessor van den Brink heeft met zijn wetsontwerp de middenstanders een spoorslag gegeven, de hun passende vakorganisaties op te zoeken. De aandacht voor deze laatste mag ech ter geen tegenslag geven in de acti viteit der standorganisaties. „Ons streven moet zijn: onze zelf activiteit. Een te veelvuldig beroep op de staat is in zijn gevolgen gevaarlijk, want het betekent een steun voor 'net staatssocialistische streven. Mgr. Koensraaöt eindigde zijn toe spraak met de woorden*. „Dit jubileum luidt voor U zware en spannende jaren in. Moge Üw activiteit echter zo zijn, dat gij over 5 jaar net gouden jubi leum op triomfantelijke wijze aunt vieren." In de feestrevue, die onmiddellijk na de reae van de vicaris begon toon den de vrouwelijke en mannelijke mid denstanders ook mei de"' muzen op goede voet te staan. De revue bestond uit een aantal gevarieerde nummers, waarin zowel de muzikale als de ac teurstalenten nun kans krijgen. Soms raakte haar inhoud de problemen die des middenstands zijn, maar altijd brachten zij vrolijkheid en... een duch tig üplaus. Een tiental leden van „Fiësta" zorg den voor de muzikale begeleiding. "JVrnslotte springen we dan nog even terug naar de ochtendvergadering, die in Moderne gehouden werd, nadat de dag zijn( begin had gekregen met een H. Mis in de St. Antoniuskerk, opgedragen door de geestelijke advi seur kapelaan Vos, voor de zielerust van wijlen de heer Slootmaekers en met een toewijding aan het H. Hart, op het plein voor het bisschoppelijk paleis, waar Mgr. Baeten ook het be stuur persoonlijk Kwam gelukwensen. Directeur Jan Mol, die, mèt de heer Mertens geprezen werd voor zijn werk, uaf een overzicht van het afge lopen jaar en bracht dank aan kape laan Vos. die hij de grote stuwende kracht van de beweging noemde. Aan de kadercursussen, zei hij, zal bijzon dere aandacht worden besteed. Door de vergadering werden tele grammen gezonden aan Koningin Ju liana en aan Mgr. Hopmans, beide getuigend van de trouw en aanhanke lijkheid der leden. De stichting van een retraitefonds werd een feit. en aan de Tweede Ka merfractie der K.V.P. besloot men een telegram te zenden, waarin tot spoed werd aangedrongen op het totstand komen van de we: kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. De volgende Centrale Raadsvergade ring. die weer in Breda wordt gehou den, zal men zo mogelijk samen laten vnl'en met de tentoonstelling van de R K bakkerspatroonsbond. Aan het eind der vergadering kwam de verkiezing van een nieuwe voorzitter aan de orde. De heer Snels zag zieli benoemd met 74 van de 75 stemmen. Verder werden in het hoofdbestuur gekozen de heren J. v. Beekhoven uit Oosterhout, H. Stoet- ser uit Bergen op Zoom en J. van Erp uit Steenbergen. De aftredende bestursleden, de he- hen P. Havermans en J. van Tilburg, mochten hartelijke dankbetuigingen in ontvangst nemen voor het werk dat zij presteerden in het belang van de bond. Kapelaan Vos sprak tenslotte nog een bezielend woord, waarin hij vooral aandrong op de kernvorming onder de leden, jeugdvorming in eigen verband en op het in practijk brengen van het gebod der christelijke naastenliefde, ook in het economische leven. T^AN 24 October af zullen de bonnen voor tabak tegelijk met de bonnen voor voedingsmiddelen worden be kendgemaakt. In de bonnenlijst van 21 October zullen derhalve bonnen worden aan gewezen voor 6 rantsoenen tabak (ta- bakskaart) en 2 rantsoenen tabak (ge combineerde kaart), bestemd voor het tijdvak van 24 October t.m. 6 Novem ber. Inverband hiermede worden voor de week van 17 t.m. 23 October van de tabakskaart de bon tabak 118 voor twee rantsoenen sigaretten of kerf tabak en van de gecombineerde kaart de bon tabak 119 voor een rantsoen sigaretten of kerftabak aangewezen. JTET BESTUUR van de Berlijnse dierentuin heeft medegedeeld dat de apen in de dierentuin ko mende winter een broek en een Nrestje zullen dragen, wanneer de „blokkade" van de stad blijft voortduren, daar het kolenrant- soen, dat per luchtbrug wordt aangevoerd, te klein is- om de kooien te kunnen verwarmen. Voor het warm houden van de andere beesten heeft men nog geen oplosing gevonden. piERST DELFT IN ORDE BRENGEN, dan eventueel in één of meer plaat sen een nieuw centrum voor technisch hoger onderwijs, zp concludeerde de commissie-Holst in haar rapport aan de minister van Onderwijs. Wjj meldden zulks gisteren reeds. Slechts misten wy toen nog de gegevens, waar op zij haar oordeel heeft opgebouwd. Wij laten ze thans hieronder volgen. 500 OF 1000 PER JAAR. TAE Commissie-Holst blijkt in haar rapport twee uitgangspunten ge nomen te hebben, lo. voor het geval, dat de industrialisatie tot stand komt, 2o. voor het geval zij achterwege blijft. In het eerste geval wordt ge schat, dat 1000 ingenieurs nodig zijn, terwijl in het tweede 500 wellicht vol doende zijn. Deze 500 moet Delft kunnen „klaar maken", maar daarvoor zijn voorzie ningen nodig. Daarbij doen zich moei lijkheden van allerlei aard voor, zo ten aanzien van de studenten als t.a. v. hun onderbrenging in de verschil lende studievakken, het gebruik van gebouwen enz. Opmerkelijk is de aanbeveling om het surplus der studenten tijdelijk on der te brengen bij industriële bedrij ven, overheidsdiensten en instellingen zolang plaatsing aan de hogeschool r\E VEILIGHEIDSRAAD zal Vrij dag bijeenkomen voor bespreking van de Berlijnse kwestie. Volgens een Brits woordvoerder, zou Moskou „onbevredigend ant woord" gegeven hebben op door dr. Juan Bramuglia, de voorzitter van de Veiligheidsraad aan Visjinsky gestelde vragen. De zes „neutrale" staten zijn Woens dagavond bijeen geweest om de nieu we situatie te bespreken. In diploma tieke kringen houdt men het voor JyJAAR het A.N.P. van gezag hebbende zijde verneemt heeft Dr. van Mook het voor nemen te kennen gegeven om I zijn ontslag als Luit. Gouver ueur-Generaal te vragen. duidelijk, dat alle hoop op succes van een bemiddelingspoging of op het vinden van een compromis verdwe nen is. De kern van de door Vis 'nsky aan Bramuglia gegeven antwoorden zou hierop neerkomen: 1. De Sovjet Unie wenst de Berlijnse kwestie van de agenda van de Veiligheidsraad ver wijderd te zien. 2. Zij is bereid de besprekingen wederom op te nemen waar zij 30 Augustus werden afge broken. Na beëindiging van de bijeenkomst der „neutralen" werd vernomen, dat vanwege deze groep Vrijdag geen voorstel gedaan zal worden. Bramuglia verklaarde, dat verder geen besloten bijeenkomsten van de zes „neutralen" zouden plaats heb ben en dat 'de kwestie verder open lijk in de Raad behandeld zou wor den. Wel zal elk der zes „neutrale" de legaties op eigen rekening een voor stel kunnen indienen. Men verwacht, dat de drie Westelijke mogendheden met een eigen voorstel zullen komen, wanneer er geen ander wordt inge diend. DR. VAN MOOK terug treedt uit zijn aanzienlijke po sitie, ïiiag heirs zeker een woord van liulde en waardering niet 'orden onthouden. Hij trad voor het eerst bizon der op de voorgrond tydens.de on derhandelingen met de Japan ners gevoerd enige maanden vóór de uitbarsting in de Pacific. Toen 'oonde hij zich een buitengewoon bekwaam en gevat onderhande laar tegenover de sluwe zonen van Nippon. Na het betrekken van Indonesië in de wereldoorlog heeft hij als Minister van Koloniën en als luitenant-gouverneur-generaal tot welke posten hij door het Kabinet-Gerbrandy werd geroe- oen veel voorbereidend werk verricht voor de tijd na de bevrij ding. Het is veelszins anders ge- 'open dan we verwachtten, dan ook Dr. van Mook zich voorstelde. Zijn beleid in de eerste tijd heeft aan hevige critiek bloot gestaan, die later echter sterk is geluwd. Men zag, hoe van Mook met grote bekwaamheid arbeidde aan het doen ontstaan van de deelsta ten buiten de Republiek om. Dat de federatieve opbouw reeds zover is voortgeschreden, mag zeker voor een belangrijk deel op zijn conto worden geschreven. Waarom hij nu heengaat en waarom dit heengaan door de huidige regering blijkbaar is ge stimuleerd? Men heeft gezegd, dat dit onderdeel was van 'n afspraak, tijdens de Kabinetsformatie ge maakt. We geloven echter dat on ze Haagse briefschrijver raker de spijker op de kop tikte, toen hij enige weken geleden schreef: „Van Mook was de landvoogd, die de federale gedachte het samenwerken der Indonesische ge bieden ten sterkste heeft be vorderd en met klaarblijkelijk succes, doch daarbij overigens de Unie-gedachte het duurzaam samengaan van Nederland en In donesië naar het schijnt als stiefkind heeft behandeld". Nu de Unie-gedachte de bijzondere aan dacht vraagt, heeft men een aflos sing van de wacht (door dr. Beel) wenselijk geacht." Dit doet echter niets af aan het feit, dat Dr. van Mook in een uit zonderlijk moeilijke tijd grote prestaties heeft geleverd, waar voor hij de dank der natie heeft verdiend. x Hij inde 162 millioen francs A NDRE MALRAUX, generaal de Gaulle's secretaris voor propa ganda, heeft heden bekend gemaakt, dat in een campagne van 3Vz week ongeveer 3.250.000 propaganda-zegels zijn verkocht. De zegels droegen een leuze ten gunste van de generaal en kostten 50 francs per stuk. Zij brach ten 162.500.000 francs op. Malraux verklaarde, dat de Gaulle twee millioen brieven heeft ontvan gen, waarvan slechts 9000 beledigingen bevatten. Hij noemde verhalen over Gaullistische samenzweringen „bela chelijk". Het doel van de campagne noemde Malraux „Een onderdrukking van het algemeen kiesrecht te voorkomen". „Geen obstructie van de regering kan ons land beletten zijn ware ge voelens tot uitdrukking te brengen", aldus Malraux, „zelfs al zal zij de staat van beleg uitroepen". niet mogelijk is. Overigens meent de commissie dat de door de oorlogsom standigheden veroorzaakte daling van door de zich aanmeldende studenten verworven kennis, geen reden mag zijn om de na de oorlog ingevoerde examenfaciliteiten te handhaven. Af schaffing er van wordt aanbevolen. VIJF MOGELIJKHEDEN. ■pERST Delft in orde brengen voor het opleiden van 500 ingenieurs per jaar en voor een totaal bezetting van 3000-3500 studenten. Naast deze conclusie, blijkt de commissie echter accoord te gaan met een decentrali satie van het technisch onderwijs als er 1000 ingenieurs per jaar. dat is een opleiding voor 6000 a 7000 studenten, afgeleverd moeten worden. Daarbij releveert zij o.m enige argumenten uit het Zuiden en voegt daaraan toe, dat voor decentralisatie hoofdzake Ujk in aanmerking komen werktuig bouw. electrotechniek. scheikunde en misschien natuurkunde. VUf mogelijkheden poneerde de commissie daarbij: a. bet oprichten van een tweede technische hoge school, die alleen enkele studie richtingen omvat in een andere streek van het land; b. de oprich ting van twee zulke technische ho gescholen, bijv. één in 't Zuiden en één in het Oosten van het land; c. het inrichten van een technische faculteit aan een der universiteiten; d. de propaedeuse behalve in Delft ook nog in 1 of 2 andere plaatsen te geven, waarna men in Delft ban af studeren en tenslotte als vijfde mo gelijkheid de conclusie welke de commissie heeft overgenomen en welke wij gisteren reeds publiceer den. ANDERE SUGGESTIES. TG'OG twee werden TYE NUFFIELD-STICHTING, een Engelse stichting tot bevordering van de openbare gezondheid, kreeg van een rijk fabrikant 450.000 pond cadeau „ter bestrijding van rheuma- tiek". TN JAPAN stierven in de afgelopen drie maanden 7292 personen aan slaapziekte. TPEN KOOPMAN in Den Haag wist tussen 1945 en 1948 van diverse mensen een totaal-bedrag van f 345.000 te „lenen" om gedistilleerd te kunnen invoeren. Hij voerde nooit iets in en nog minder „iets uit" nu zit hij vast! andere mogelijkheden door haar onmiddellijk verworpen, zijnde de mogelijkheid één studierichting geheel uit Delft te lichten en naar elders te plaatsen en een andere om een aantal studenten tijdelijk naar het buitenland, bijv. Gent en Leuven te zenden. Tenslotte lanceert de commissie eni ge suggesties. Bij meerdere inrichtin gen voor technisch hoger onderwijs kome er één bestuur; de examens van alle scholen moeten gelijkwaardig zijn De vorming van een hogeschoolge meenschap is zeer aanbevelenswaar dig. Het rapport is voorzien van een be schouwing van prof. Kruyt, die voor het vestigen van een technische facul teit is aan een onzer universiteiten. De sectie T van de staatscommissie van het hoger onderwijs wenst het toevoegen van kleine groepen van technische afdelingen (faculteiten) aan minstens twee universiteiten aan te bevelen. moet lid zijn van Econ. Com missie van de V. N. TYR. C. L. PATIJN heeft als lid van de Nederlandse delegatie gisteren in de economische commissie van de V. N. een rede gehouden, waarin hij nog eens nadrukkelijk het Nederland se standpunt uiteenzette ten aanzien van de toelating van Indonesië in de ze commissie. Dat deze kwestie nog steeds aan hangig is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Republiek vertegenwoor diging van haar eigen gebied heeft verzocht. Nederland stelt voor geheel Indonesië toe te laten en niet de Re publiek afzonderlijk, want Indonesië .is een economische eenheid. Volgens de wens van alle volken van Indone sië zal de toekomst van dit land zijn die van een souvereine „Verenigde Staten van Indonesië". Ook wees dr. Patijn op de bepalingen van de Ren- ville-overeenkomst, waarmee het ver zoek van de Republiek in strijd is. Nederland zal op de volgende bijeen komst van de E.C.A.F.E. (Economi sche Commissie voor Azië en het Ver re Oosten) het voorstel, doen tot toe lating van geheel Indonesië. (Van een speciale medewerker) jyjISSCHIEN is het volgende een nuttige aanvulling op de art. in ..De Stem" van 8 en 9 October, zo schrijft Rector van de Broek te Roo sendaal en dan vervolgt Z. E.: Vooreerst dan zijn de eigenlijke moeilijkheden pas voor goed begon nen in het jaar 1906, want vóór die tijd werd tiet besluit van 1479 (vrije in- en uitvoer tussen B.-Hertog en san) naar de letter en de geest toegepast. Dit besluit werd door de ordonnantie van 1754 herhaald en andermaal beyestigd bij de grensre- 8 Aug. 1843 (art. 14, pa ragraaf 5). Het betekende in het douanegrens begon bij Alphen en Chaam. Maar in 1906 werd deze regeling feitelijk eenzijdig ge wijzigd door Nederland, toen een nieuw grensstation werd gebouwd, dat nog altijd bestaat, maar (roem- lozer gedachtenis!) sinds jaren niet meer gebruikt wordt. En. ofschoon, in de grensregeling nog altijd staat, dat er geen eigenlijke „grens" be staat, werd de douanegrens verlegd naar een denkbeeldig punt in de buurt van het Belgische station Weel de— Merxplas! Nog altijd zijn ook de Belgen ontevreden over deze rege ling: reeds tijdens de eerste wereld oorlog nrotesteerde Dr. v. d. Perren. en nog onlangs schreef de Gazet van Antwerpen: „De Nederlandse admi nistratie steeks haar neus in Belgi sche handelstransacties. ,En verder: „De jongste stap der Nederlandse toldiensten, het verbieden aan de Ne derlandse winkeliers te Baarle om Belgische producten te verkopen, is eveneens een inbreuk op de oude priviligies. Wij achten, dat ook de Belgische autoriteiten een oogje in het zeil moeten gaan houden. Het is zeker niet onze bedoeling de grote smokkel over Baarle te willen be voordelen. Het is de zaak van Ne derland die tegen te gaan en de enige manier waarop dit doeltref fend kan gebeuren is de tolcontrole buiten Baarle ten Noorden en niet ten Zuiden". yERDER is de voor de hand liggen de oplossing reeds jaren geleden aan de hand gedaan, ofschoon ze door de tegenwoordige burgemeester nog werd aangevuld met een voorstel in verband met deviezen en distributie, omdat men destijds nog niet geze gend was met deze dingen Reeds in 1936 schreef burgemees er Hofland, die van 1934 tot 1940 burgemeester van Baarle-Nassau was en In het laatst genoemd jaar burgemeester van Oud-Gastel werd o.a.: „Een door mij ondernomen poging daartoe strand de echter op, naar de regering, on overkomelijke moeilijkheden" (Wel ke die moeilijkheden waren, werd gemakshalve door de regering echter niet gezegd!) Ik help intussen „De Stem" hopen, dat de stem van de tegenwoordige burgemeester beter zal worden verstaan! fjaENSLOTTE hebben we nog de volgende merkwaardigheden: hij de geldsanering in - Nederland wer den de Belgische enclaves heel ge moedelijk als Nederlands gebied be handeld! En de Belgische leveranciers van melk en eieren aan de zuivelfa briek en de eierbond in B. Nassau werden en worden heel rustig uitbe taald in Nederlandse guldens! Is het dan wonder, dat de Nederlandse win keiiers van hun kant vragen om ge lijkstelling met de Belgische? En wat de distributie betreft: ook hier zijn de Belgische enclaves heel ge moedelijk in gedeeld bij Baarle Nas sau! Is het wonder, enz. Waarom mag alleen Hertog profiteren van he trac taat van 1842? En dan is er nog een ander „lek". Waarom mag mep on ze deviezen, die gewoonlijk kostbaar worden genoemd, vrij uitvoeren naar Baarle Nassau, wat practisch bete kent de Belgische enclaves? En daar van alles kopen? Zeker, men mag noch kan het gekochte zo maar niet in Nederland invoeren, maar men kan toch nog altijd een en ander in de Belgische enclaves eten, drinken en snoepen! Alles met voorbijgaan van de Nederlandse middenstand. De cor respondent van de Volkskrant moet daarom niet zo naief zijn om te schrij ven, dat het „lek van Baol" gestopt is en dan uitroepen: „Het kopen bij de Belgen is natuurlijk een deviezen overtreding!" Reeds tijdens de eer ste wereldoorlog heeft de Nederland se regering, onder zachte druk van „Das Militar" een afzonderlijke pas ingevoerd om de kom van Baarle Nassau te mogen betreden aangezien in een van de Belgische enclaves een radio-station van de geallieerden het zegevierende leger van de Duitsers hinderde. Maar het woord „soepel" schijnt men in Brussel beter te ken nen, dan in Den Haag: toen destijds in België een nieuwe -drankwet werd ingevoerd, haastte men zich om een uitzondering te maken voor de encla ves, want deze moesten immers kun nen concurreren met Nassau. Geen bezwaar, maar wederkerig vragen de winkeliers van Nassau volledige ge lijkstelling met hun collega's van Hertog en nog altijd „uyt considera tie van de singuliere enclavementen der twee dorpen en tot maintien van de goede harmonie onder de ingese- tenen". ILTISSCHIEN is er in de laatste week evenveel gesproken en zéker geschreven over ons dagelijks brood als in de moeilijkste periode der be zetting, toen de honger dreigend was. Ging het er toen om de distributie van het brood, zo goed en zo kwaad als het maar kon, gaande te houden, waar bij de kwaliteit nauwelijks meer in het geding was, nu draagt het brood- vraagstuk een heel ander karakter. Hétzelfde als dat van de distributie van brandstoffen en vlees en vetten. De oorzaak van het probleem is ge legen in de gewijzigde regeringspoli- tiek, die zich richt op een geleidelijke maar toch ook snelle opheffing van de belangrijke overheidssubsidies voor de noodzakelijke levensbehoeften. Een opheffing, die verbist is met het oog op de komende Unie der Benelux- landen. TYIRECTE aanleiding tot de vele ge- sprekken en publicaties was de rede van de voorzitter van de KAB, meer in het bijzonder het verslag van die rede in de Volkskrant. De heer de Bruyn heeft zich scherp uitgesproken tegen een politiek, waar bij de arbeider aangewezen zou wor den op het „volksbrood", dat goedkoop blijft dank zij regeringssubsidie, ter wijl het wittebrood dat duur is voorbehouden blijft voor de beter-ge- situeerden. Een politiek, die een soort gelijke verhouding o.a. ook zal schep pen bij de „goedkope" cokes en eier kolen en de „dure" anthraciet, bij margarine en rundvlees tegenover hoog geprijsde roomboter en varkensvlees. Helaas deed het verslag in de Volks krant, mede door zijn opmaak, aan „klassenstrijd" denken, wat zeker niet in de bedoeling van de voorzitter van de KAB kan hebben gelegen. Het Vrije Volk kwam met vrij scher pe critiek op de Bruyn, naar kan wor den aangenomen op politieke gronden maar het NVV sprak zich in dezelfde geest uit als de KAB en evenzo deed de organisatie der Christelijke arbei ders. En wat het overige deel van ons volk betreft, vast staat dat de over grote meerderheid daarvan evenals de arbeiders zich de „luxe" van duur wittebrood slechts bij uitzondering bijv, des Zondags kan permitteren. Hetgeen evenzeer geldt voor roombo ter en duur varkensvlees. Het is wel eens nuttig dit vast te stellen. Hoger inkomen geeft hoger vaste lasten, waar door thans o.a. de voeding bij het grootste deel van ons volk, (met als gevolg der distributieregelingen) geen verschillen meer biedt. Uiteraard kan men en met recht als argument inbrengen, dat het juist door de hoge prijs van wittebrood nog mogelijk blijft het volksbrood op de "oude prijs te handhaven een ar gument dat ook opgaat voor de an dere reeds genoemde levensbehoeften maar hiermee wordt geen afbreuk gedaan aan de stelling, dat de norma le levensbehoeften voor een ieder be schikbaar moeten zijn. Deze stelling wordt slechts in haar practijk beknot door de armoede van ons volk in zijn geheel, gevolg van oorlog en bezetting. Ook de regering kan zonder hand geen vuist maken. Maar zeer moeilijk zal het tot de grote meerderheid van het volk door dringen, dat in ons dagelijks brood, in ons primaire volksvoedsel, een on derscheid gemaakt wordt tussen meer en minder welgestelden, tussen armen en rijken, een onderscheid dat wij nooit hebben gekend. Mutatis mutgndis geldt dit voor de andere levensbehoeften, al spreekt het gevoel bij ons brood wel het sterkst. TTET is voor mij aan geen twijfel on derhevig of over dit probleem zul len besprekingen worden gehouden tussen de betrokken sociale, politieke en overheids-instanties. Als ik goed geïnformeerd ben, zal gestreefd moeten worden naar een op lossing, die enerzijds aan de psycho logische maar ook reële bezwaren van de kant der bevolking tegemoet komt en die anderzijds zo weinig mogelijk afbreuk doet aan de politiek der re gering, d.w.z. aan de spoedige totstand koming der economische Unie met België en Luxemburg. Het zal niet zo gemakkelijk zijn de ze oplossing te vinden. Ik heb de in druk. dat de regering slechts in be perkte mate aan de volksver!angens kan tegemoet komen. Daarom lijkt mij naast deze bescheiden tegemoet koming een loonsverhoging van zéér beperkte aard niet tot de onmo gelijkheden te behoren. In dit verband refereren wij aan wat Minister Joekes op de verkeer de plaats heeft gezegd over het! plan van de Regering om het vermin deren of afschaffen van zekere sub sidies op te vangen door loontoeslagen. i? In 's Lands Zeemagazijn 'TOEN AMSTERDAM onlangs werd opgeschrikt door zware branden, eerst in 't koelhuis „Amerika" van de N.V. Blaauwhoedenveem-Vriesse- veem en kort daarna op het terrein van de Markthallen, is weinig rucht baarheid gegeven aan het feit, dat'te zelfdertijd tot tweemaal op één dag een begin van brapd kon worden be dwongen in het historische 's Lands Zeemagazijn op Kattenburg, waar gro te voorraden kleding en voedsel ten beho ve van de Marine liggen opge slagen Bij een inmiddels ingesteld nauwkeurig onderzoek zijn vier brandhaarden ontdekt, die ernstige verdenking van opzet wekken. Aldus bericht „De Tijd". TYE BERLIJNSE magistratuur' van de Sovjet-sector wordt voorlopig naar de Britse sector verplaatst.

de Stem | 1948 | | pagina 1