de h en Land Van je vrienden... WIJ Kroniek Boerenleven Wal een Wonderlijke W ereld RADIO DE STEM VAN DINSDAG 12 OCTOBER 1948 Miep juicht Nieuws Voor de Dames. Ontwikkelingsdag jonge landbouwers Gaat U naar Venus of naar Mars Politierechter Middelburg Nieuw voorstel Gezond verstand Een legioen van jonge kippetjes in Zeeland MARKTEN MAN DOODGEREDEN TE RILLAND Te Rilland is de 67-jarige landar beider P. Lambrechtse, die op zijn fiets bij het kruispunt bij de Tweede Weg de Rijksweg wilde oversteken, door een luxe wagen gegrepen. De man werd tegen de grond gesmakt en kreeg zulke zware verwondingen dat hij na enige uren overleed Zijn kleinzoontje dat bij hem achter op de fiets zat, kwam met de schrik vrjj. OOK GEEN ZEEHELD Morgen zal voor 't bijz. Hof, dat te Zierikzee zitting houdt, de zaak behan deld worden tegen de luitenant ter zee S. Bakker te Apeldoorn, die er van beschuldigd wordt, dat hij op 17 Mei 1940 te Zierikzee opzettelijk het onder zijn bevelen staande en tot de Nederlandse vloot behorende vaartuig Hr. Ms. O. S. 1 aan de vij and heeft overgegeven, althans in de macht van de vijand heeft laten over gaan, zonder daarbij alles gedaan te hebben wat zijn plicht onder de be staande omstandigheden van hem eis te. Het was n.l. zijn plicht geweest óf te trachten met het vaartuig de Engelse wateren te bereiken óf te proberen dit vaartuig voor de vij and onbruikbaar dan wel onklaar te maken. De dagvaarding noemt dit „grove schuld, immers door grof ver zuim van hetgeen zijn plicht hem als bevelvoerend militair gebood". WAAROM GEEN BUS NAAR GENT? Naar wij vernemen is door de Sta- tenkring Hulst van de K.V.P. een ver zoek gericht tot de Ged. Staten van Zeeland om hun medewerking te wil len verlenen teneinde de busverbin ding van de ZVTM Vrijdags naar Gent weer terug te krijgen. Deze busver binding, die de inwoners van O.Z. Vlaanderen de mogelijkheid gaf de Gentse markt te bezoeken, is zoals men weet, onlangs opgeheven. Bij informatie is ons nu gebleken dat de ZVTM hieraan geen schuld heeft, maar dat deze maatschappij 'n verbod is opgelegd het traject Sel- zaete-Gent met haar bussen te berij den. De Belgische Spoorwegen zouden hier tegen opgekomen zijn. CARILLON TE VEERE WORDT VERNIEUWD Het carrillon in de stadhuistoren te Vere wordt geheel vernieuwd. De 35 klokken, die hier al eeuwen lang heb ben gehangen worden opnieuw op toonzuiverheid gekeurd en opnieuw gestemd terwijl vijf gebarsten klokken opnieuw worden gegoten. Enkele op nieuw gestemde klokken zijn reeds in de toren gehesen. De grote luiklok, die sinds 1583 in de stadhuistoren heeft gehangen en die thans afgedankt wordt, omdat zij detoneert, is naar beneden gebracht. HET VRIJE VAN SLUIS Het hoofdstembureau voor de verkie zing van hoofdingelanden van het wa terschap „Het Vrije van Sluis" is niet zoals Wij gemeld hebben, gevestigd op Bredestraat 41 te Oostburg, doch in café de Vuyst, Markt, Oostburg. AANBESTEDING Op het Districtsbureau Weder opbouw Boerderijen te Oostburg werd aanbesteed het wederopbouwen van een landbouwschuur van pachter Heyens, eigendom van baron de Launoit te Luik, volgens ontwerp van het architecten- en ingenieurs bureau Sturm ta Roosendaal. Inge schreven werd als volgt: (excl. stalen frame). Vermeulens' Bouwbedrijf Gorin- chem f 73685,Heykamp Souburg f 66800.v d Poel Lamswaarde f 57600,V. Verstraeten, Hoofd plaat f 53750,Gebrs. Verstraeten. Oostburg f 45399. ONDERZOEKCOMMISSIE INZAKE BEHEERS INSTITUUT De ministers van justitie, van finan ciën, van economische zaken, van landbouw, visserij en voedselvoor ziening en van overzeese gebiedsdelen hebben besloten, dat in alle plaatsen waar een bureau of een vertegen woordiging van het Nederlandse Be heersinstituut is gevestigd, een com missie kan worden ingesteld, welke tot taak heeft, klachten omtrent 't Ne derlandse Beheersinstituut te onder zoeken. Voorzitter en secretaris der com missie te Goes zijn: H. R. Heerema inspecteur der domeinen en mr. J, Se- pers. advocaat en procureur BIETENCAMPAGNE EN GLADDE WEGEN Met hoeveel vreugde ook de automo- blisten de berichten over een gunstige suikerbietenoogst zullen hebben ver nomen, is er voor het wegverkeer toch ook een keerzijde aan de thans be gonnen campagne. De wegen in de verschillende streken waar de suiker bieten worden geteeld zijn namelijk bij de lichtste regenval uiterst glad en dus gevaarlijk. Vandaar dat K.N.A.C. het wegverkeer dringend waarschuwt daarmede ernstig rekening te houden. GOEDE FRUITOOGST IN ZEELAND In tegenstelling met andere delen van het land is de fruitoogst in Zee land zeer goed. De gemiddelde op brengst bedraagt er ongeveer 10.000 kg. per hectare. In Krabbendijke brengst een h.a. soms 20.000 kg fruit op. Clinge Schieting. Op de staande wip alhier werd de jaarlijkse visschieting gehouden, waaraan door 88 schutters werd deelgenomen. Er was ruim 45 k.g. grote kaflper, welke verdeeld was over de vijf hoge vogels en 20 premies. De hoge vogel werd gescho ten door A. Tieleman van Meerdonk (B.) De Ie zij vogel werd naar bene den gehaald door P. Martens van St Jansteen, terwijl Ch. de Block, alhier, de tweede zijvogel en de eerste wist te bemachtigen. De tweede kal viel ten deel aan C. de Roeck van Vra- sene (B.) Menige schutter keerde huiswaarts met één of meerdere mooie karpers. Huizenbouw. In Juli j.l. had de openbare aanbesteding plaats van de zeven te bouwen woningwetwonin gen. De laagste inschrijver was de Fa. Durinkx en Mathijssen van Graauw voor een bedrag van 67.600 - gld. Daar de gunning niet direct kon plaats hebben, werd deze door B, en W. aangehouden. Naderhand heb ben B. en W. hierover beraadslaagd en na de goedkeuring van Ged. Sta ten te hebben, het werk gegund aan de laagste inschrijver. De Fa. Du rinkx en Mathijssen is reeds begon nen met het werk en heeft het graaf wérk voor de fundering gereed ge maakt. Eede Zij vindt het aardie van de herfst, dat hij nog een zomers gezicht toont in de vorm van bloemkool. Op haar verzoek geeft mevr. R. Lot- gering-Hillebrand een recept voor: BLOEMKOOL MET SAUCIJSJES Maak 1 bloemkool schoon, snijd stronk vlak onder de bloem af. Zet ze in ruim kokend water en zout en kook ze vlug gaar (20-30 min.). Maak intussen de saus door 40 gr. boter te smelten, er 40 gr. bloem door te roeren en 4 dl. melk bij kleine scheutjes toe te voegen. Laat de saus plm. 5 min. koken, maak ze op smaak met zout. Doe de kool in een warme dekschaal, giet er de saus kokend over. Strooi er nootmuskaat over en geef er gebakken saucijsjes bij. Vergeet niet, bij het koken van bloemkool de pan goed te sluiten en doe er een oud broodkorstje in om te voorkomen dat het hele huis naar bloemkool ruikt. Snijd stronk van bloemkool kruislings in; dat bekort de kooktijd. Wat druiven als toetje, altyd goed. Erg duur zyn ze niet en lekker zoet. 452-00 Publ. Centr. Bur. v.d. Tuinb. Veilingen Tijdens de Damesbeurs te Rotterdam werd met veel succes een waarlijk verbluffend eenvoudige methode gede monstreerd om patronen naar maat, zelf te kunnen maken. Niet iedereen heeft deze beurs kunnen bezoeken. Lezeressen van dit blad kunnen thans op aanvrage gratis een voorbeeld van een grondpatroon thuis gestuurd krijgen. Schrijf bviefk. aan: 477-00 ILMO Emmastraat 47 Hilversum R.K.J.B.-vergadering. In de ver gadering van de R.K.J.B ging grote belangstelling uit naar de gewassen- wedstrijd, welke dit jaar onder de jonge boeren werd gehouden De heer R. de Bruyckere, die zich'had belast met het keuren der gewassen, leverde hierop commentaar. De landicuwcon- sulent, de heer van Dijck noemde de wedstrijd geslaagd en zag haar als voorbereiding en aansporing ,'oor de wedstrijd bij de volgende oogst. Spe ciaal legde hij de nadruk op het grond onderzoek, vooral onder de zandbe- drijveu Ook de onkruid- en insecten- bestrijding, alsmede de keuze van gewassen en het aanleggen van proef velden nam hij onder de loupe. Met een hartelijke felicitatie reikte hij hierna de gewonnen prijzen uit: 1 L. van Parijs. 2 Gebr. Roots, 3 Gebr. Rootsaert 4 L. Buyck en 5 E. Ceule- naere. De voorzitter en de geestelijk aaviseur richtten zich hierna nog met een kort woord tot de aanwezigen. Goes EEN INTERESSANTE FILMMIDDAG In het „Slot Ostende" waren Zater dagmiddag een groot aantal leden der Schildersstudieclub „Luctor et Emergo' en genodigden bijeen tot het bijwonen van de filmmiddag, welwillend aange boden door de N.V. Vettewinkel en Zn. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer W. Wisse en een uiteenzetting van de heer v. d. Plas werd een aanvang gemaakt met het programma. Na de pauze ging de film „Lakken die leven". Deze gaf een zeer duidelijk beeld van de verffabricage en wat hier mede verband houdt. Hierna sprak de heer A. Buis, wet houder, woorden van waardering, voor hetgeen geboden was. Jammer, aldus spreker, dat men in deze goed ge vulde zaal geen architecten aantreft, want deze dienen toch ook zeer zeker op de hoogte blijven met wat de mo derne verffabricage voor mogelijkhe den biedt. Burgerlijke stand. Geboren: Ma- rinus. z.v. P. van SteeNoman: Wil lem z.v. J. Hamelinkvan Went; d.v. G. v. d. Ingvan Haren; Izak z.v. -F MelseGunst; Henricus zv. H. Capellovan Oorschot: Pieter z.v. P. SchrijverGommers; Catrine d.v. S. Boegenvan Hekken Catharina d.v. W. Marijsde Vos. Gehuwd: C. Geene 47 jaar en A. Ir. Koopman over planten veredeling QP INITIATIEF van de Zeeuwse Agrarische raad, een stichting van de Z.L.M. werd te Goes een z.g. toogdag gehouden voor de jongere landbouwers die echter niet in groten getale waren opgekomen. Ir Koopman sprak in de ochtend bijeenkomst over Perspectieven in de plantenveredeling diep puttend uit zijn Amerikaanse ervaring en over de pogingen, die aangewend zijn om aardappelrassen te kweken, die resis tent zijn tegen de aardappelziekten en deelde mede, dat reeds duizenden resistente zaailingen op proef uitge- plant zijn. In Amerika is men met de phytof- tera-onderzoekingen niet zo ver als in Nederland, doch op het gebied van de virusziekten is men veel verder. Wat betreft de bieten, zeide spre ker, dat de veredeling hiervan in Amerika belangrijk verder gevorderd is dan in Europa, zodat er dan ook geen kans meer is Nederlands bieten zaad naar Amerika te exporteren. Tenslotte besteedde ir. Koopman nog aandacht aan de maisteelt, die volgens spreker in Nederland heel goed mogelijk is. Wanneer de Nederlandse boer ech ter mais wil verbouwen, niet op klei. maar op zavel- en zandgronden, zal hij aandacht moeten besteden aan mechanisering en het kunstmatig dro gen van mais. In de middag-vergadering heeft ver volgens dr de Vries-Reilingh gespro ken over „Houding" Spreker betoogde dat het platte land zich niet minderwaardig moet gevoelen en dat de plattelandsbewo ners zich éen waatdige houding moet aankweken door doelbewuste karaktervorming en een gezonde li chamelijke en geestelijk opvoeding. Traas 30 jaar M. Trommelen 30 jaar en D Boonman 23 jaar J, Visser 29 jaar en C, de Jonge 25 jaar Overleden: W Verdries 72 jaar, we duwe van A Remijnse; I, de Laat 79 jaar echtgenoot van H. Schipper, De toonkamervvoningen. Gisteren avond zijn de twee tot toonkamer ingerichte, arbeiderswoningen, in de Bankertstraat voor het publiek open gesteld. De genodigden werden ver welkomd door de heer H. Verwer, die het gemeenebesuur namens de mid denstand dankte voor het gegeven ad vies en de middenstand zelf prees voor zijn spontane medewerking. Dit is slechts een voorproefje, zei spre ker, straks volgen ook nog twee mid denstandshuizen. Ieder zal echter nu reeds zien, dat hef in Goes goed wo nen en ook goed kopen is. Namens B. en W. antwoordde weth. de Roo, waarna de huizen, die werkelijk keu rig ingericht zijn, werden bezichtigd. De ene woning is compleet ingericht voor f 4000.en de andere voor f 3000.—. Koewacht De ballonnenwedstrijd De uitsslag van de alhier gehouden ballonnen wedstrijd is als volgt: le prijs Tilly v^n Damme.Schayk: 2e Tiny Vermeu len uit- Axel, Deurne; 3e Willy van Damme .Villers L'Evêque; 4e Iris de Meester, Veghel; 5e Arie de Vlieghei', Martenslinde6e Erna v. d. Berghe, Leende; 7e Noël Mossevelde, Budc; 8e Mariëtte Verbiest. Valkenswaard; 9e Raymond van Damrne. Bergeyk; 10e Maria Schelfhout, Paal. Op het kaartje van een in Keulen neergekomen ballonnetje, stond ds naam van de opiaatster (-later) niet vermeld. De vinder schreef het secre tariaat voortaan wat koffie aan de ballons te bevestigen. Middelburg Nieu w-Namen Nieuwe directeur V.K.A.J, In Leo XIII vergaderden de V.K.A.J, en het meisjesjeugdwerk.- Zij hadden voor het eerst de nieuwe directeur-pastoor Mangnus in hun midden. De verschil lende leidsters spraken hun nieuwe directeur zeer hartelijk toe. Verschil lende toneelstukjes en zangnummer tjes werden opgevoerd. De nieuwe di recteur begroette de meisjes met har telijke woorden Met een paar voor drachten, toepasselijk voor deze avond werd de feestelijke bijeenkomst be sloten. Drukte aan de haven Wat nie mand meer had durven hopen is toch waar. Aan de voor een groot gedeelte uitgediepte Kon. Emma-haven wor den weer suikerbieten aangevoerd. Er is nu weer grote bedrijvigheid aan de haven en voor vele handen werk. Laat het zo blijven. oooooooooooooooooooooooo Oostburg Nieuwe aanwinst. Het meubelbe drijf van de heer J- van Male aan de Zuidzandsestraat is heropend. O.a, gaf burgemeester Hoekzema blijk van belangstelling. Het nieuwe pand draagt in belangrijke mate bij tot de herrijzenis van Oostburg. Philippine NIEUWS VAN DE WEEK. Ook in onze parochie is het aan grijpende filmwerk „het lied van de rots" vertoond. Velen hadden uehoc: gegeven om hun steentje bij te dragen voor het missiewerk van de paters van de H Geest. Maar toch nart de be langstelling groter kunnen zijn de achterblijvers hebben niet alleen veel gemist aan deze prachtige film. doch oo.-c hun steun zou zeer welkom zijn geweest. Onze kranige welpen-groep neeft dezer dagen haar leidster, mej. Tromp, zien vertrekken. Mej Tromp, die zich in Bergeyk gaat vestigen, was voor haar groep een hardwerkende leidster 't Is te hopen dat deze vacature naar wens aangevuld zal kunnen worden. Paarden kunnen nog als eens zotte kuren hebben en dingen doen, die als men achteraf bekijkt, toevallig mte- ressant zijn. Het waren de paarden van landbou wer R„ die op hol sloegen met een wagen beladen met bonen. De jongen, die op de wagen zat, wist er behendig af te springen, terwijl de paarden naar de boerderij stormden. Alsof het zo moest zijn, sloeg de wagen op de juiste plaats om, de bonen er af, de wagen kwam weer in zijn normale stand terug en er werd nog een eind verder gereisd. Op de weide vonden de beesten het welletjes. Het is geluk kig alleen maar gebleven bij een bang boerenknechtje. Het zijn niet alleen de mensen, die bij sommige gelegenheden een goed hart hebben, ook de kippen kunnen goedhartig zijn, dat kon dezer dagen landbouwer N. constateren. De kip had bij afwezigheid van de hond stiekum een eitje gelegd in zijn woon plaats. Dat het hondje zulks geappre cieerd heeft, bewees naderhand de lege schaal die nog overgebleven was. Als laatste nieuws van deze week kunnen wij nog melden dat het onze PSK-manen niet voor de wind is ge gaan. Het eerste elftal is naar Volhar ding te Ovezande geweest en vandaar met een 52-naderlaag terug gestuurd Kct tweede elftal kwam op een ledig veld want Axel had verstek laten gaan en als slot ging Hulst 3 ook met een 63 nederlaag van PSK 3 naar huis. Sas van Gent Paarden geschrokken. De 2 paar den van een met bieten geladen wa gen werden schichtig doordat een vrachtauto te nabij passeerde. De paarden weken uit en gingen met de wagen van de Kademuur. Een paard kwam in het ruim van het schip en het ander raakte te water. Na door snijden van het tuigleder kon het laat ste zwemmende de overkant van het Kanaal bereiken. Het paard in het schip werd met een kraan uit z'n be narde positie verlost. Naturalisatie. Een wetsontwerp is ingediend tot naturalisatie van Pe trus Schelstraete. autobuschauffeur, geboren te Terneuzen op 18 Mei 1921 en wonende alhier. Sluiskil De kiosk. Eind voorgaande week is de bouwvergunning ontvangen voor de bouw van een kiosk. Het ligt in de bedoeling om de lijsten, die ter inte kening bij neringdoenden zijn gelegd, Zaterdagmiddag met een muzikele wandeling op te halen. Diegenen, die hun steentje nog niet hebben bijge dragen kunnen dit alsnog doen in de collecte bussen, die de Harmonie tij dens de muzikale wandeling zullen vergezellen. Kath. Thuisfront. De plaatselijke afdeling organiseert Woensdag een contact-avond met alle belangstellen- van het TNAT Kroniekschrijver deze week met een scherp vloeiende pen van leer trekt heeft een grondige reden. Hij is n.l. niet erg te spreken over de verhouding tussen handel en boer. De goede kwaliteit consumptie-aardappe len wordt van de boer zijn erf gere den voor f 4.50 tot f 5.50 en de consu ment, betaalt f 11.— tot f 12.— per honderd kilogram. Dat verschil van 6 tot 7 gulden heet tussenhandel. Een boer spant zich een vol jaar in, om aardappelen te telen. Hij moet pootgoed bewaren, planten, arbeiders laten aanrukken, aardappelen rooien en tegenslagen verdragen, kortom hij moet met duizend en één factoren re kening houden. Het resultaat van alle werkzaamheden luidt f 5,— oer hon derd kilogram aardappelen! De tussenhandel vervoert de aard appelen en brengt ze langs rechtstreek se en langs omwegen aan de man. Resultaat 6 tot 7 gulden per honderd kilogram Wie durft beweren, dat dat alle maal logisch is? Men versta ons goed. Het is hier niet de bedoeling de tussenhandel uit te schakelen ook al vaart er de burger wel bij. De tussenhandel moet bestaan, moet eveneens een re delijk bestaan hebben, maar dat mag niet lijden tot wanverhoudingen De oorzaak schuilt in het feit, dat er teveel tussenhandelaren zijn, die er aan moeten verdienen. Individueel be keken zal de winst van de. verkoper nog niet zo uitermate groot zijn. Het Is juist ,dat Jan, Kees en Klaas ieder een winst moeten hebben en dat is fnuikend voor burgers en boeren. Voor de burgers, die liever de boer op gaan en van hem zo maar aard appelen kopen. Voor de boer, die de prijs aldus iets zal verhogen en het verder wel in orde acht. En dat is voor de orde in de handel 'n streep door de rekening. Waarmede Kroniekschrijver wil beweren, dat op deze manier de handel haar eigen ruiten inslaat en dat kan alleen de tussenhandel maar betreuren. rje dupe van het hele geval is nor- maal de zandboer. De klei levert dure pootaardappelen en niet zo bar veel consumptie. De Brab. zandboer echter is een consumptie-producent. Hij betaalt het gelag voor een groot gedeelte. Want waar in Nederland treft men 'n grote oppervlakte zand- aardappeien aan? Friesland heeft het vee, Groningen de modelboerderij, Drente de heide en turf. Holland de koeien en om kort te gaan, Brabant heeft zijn zandboer met zijn zand- aardappel. Kroniekschrijver vermoedt dat er deze winter nog heel wat over ge sproken zal worden! Als het „daarna" maar resultaat heeft.... oooooooooooooooooooooooc den voor onze jongens in Indië. Op die avond zal een aalmoezenier een lezing houden over het verblijf van de jon gens in de tropen. De R. K. Harmonie en de Kajotters zorgen voor een aar dige omlijsting. Sluis Tn zijn eerste lezing van een serie, getiteld ..Interplanetaire mensen" heeft dr. Olaf Stapledon te Londen de mogelijk heden besproken van ko lonisatie der andere pla neten door nieuwe, en speciaal toegeruste mensen die door eugenetiek zou den kunnen ontstaan. De speciaal opgeweekte bewoners van Mars, Ve nus en andere planeten, die een geheel eigen le venswijze zouden hebben zouden een nieuwe gees tesontwikkeling doorma ken, die voor de aard- mens op het ogenblik nog ondenkbaar is, aldus dr. Stapledon. Het doel van ons solaire stelsel zou dan blijken te zijn. dat het een interplanetaire gemeenschap wordt van zeer verschillende werel den, die elk bewoond worden door haar eigen ras van over verstand be schikkende wezens en die elk haar eigen zienswijze op het heelal zouden voe- er- gen bij de algemene varing. Een dergelijk gemene best van werelden zou volgens dr. Stapledon be reikt kunnen worden, in dien de mens op aarde voortgaat zUn beheersing van de physicke omge ving door atoomkracht te ontwikkelen en indien hij voldoende biologische kennis en eugenetische kunde vergaart, om een mensensoort op te kwe ken, die voor vreemde omgevingen geschikt is. Mars acht dr. Stapledon het meest geschikt voor kolonisatie. Een toekom stige bevolking voor deze planeet zou het best uit Thibetanen kunnen wor den opgeweckt, omdat die reeds gewend zijn aan een koud. droog kli maat en een ijle lucht. Voor Venus zouden proe Ven kunnen worden ge- ïomen met equatoriale variëteiten van ons men sengeslacht, om mensen \e vormen, die tegen gro te hitte bestand zijn. De bevolking van an dere planeten eist dras tischer maatregelen. Slechts een kleine men sensoort zou het daar kunnen harden in ver band met de buitenge woon grote zwaartekracht Het kweken van een der gelijke mensensoort zou gepaard kunnen gaan met een noodzakelijke verleiding van het her senvlies, met als gevolg vermindering der intelli gentie. Veel kwaliteiten zouden de nieuwe mensen moe ten bezitten, meent dr. Stapledon tenslotte, maar tanden en hoofdhaar kun r.en gemist worden.... Bij de konijnen. "jy/rijne Heren, wij moeten u beleefd opmerken, dat de kop, die u boven ons bericht plaatste niet juist is. Het moet namelijk niet zijn ,.Ned. Bond van Konij nen", maar „Ned. Konij- nenfokkersbond". Aldus een schrijven van de Bredase Konijnen fokkers-vereniging. aan. onze pluimveeredactie. Gunningen De wederopbouw van het Zeeuwse Landbouwhuis voor reke ning van de heren Aernoudts werd gegund aan de aannemer Jac Bo- gaardt te Sluis; De wederopbouw van het winkelpand van de heer Ohms, Kapellestraat, werd gegund aan aan nemer Cortvriendt te Sluis. De we deropbouw van het winkelpand van de heer Tanghe werd gegund aan de aannemers Sanders en. v. d. Elzen te Sluis. Terneuzen Naturalisatie. Een wetsontwerp is ingediend tot naturalisatie van Cle ment Schelstraete, fabrieksarbeider, geboren 14 Juni 1896 alhier, Alouisius Schelstraete, bakkersknecht, geboren 2 September 1922, alhier. Frieda Schel- traete, werkster, geboren 12 Augus tus 1925 alhier, Maria Schelstraete, hulp m de huishouding, geboren 10 Augustus 1924 alhier, allen wonende alhier en Petrus Schelstraete. auto buschauffeur, geboren 18 Mei 192'! al hier en wonende te Sas van Gent. GOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OQOOOGOOOOOOOOOOOOOOOO r»E 59-JARIGE I. C. en haar man de 62-jarige R. S., beiden te Hans- weert, stonden >terecht als verdacht van het zich toeëigenen van goederen van personen symphatiserende met de NSB. Zij hadden onder hun be rusting gekregen een aantal gouden en zilveren sieraden en een som gelds toebehorende aan 2 personen, die wa ren aangesloten bij de NSB, en lieten na deze sieraden en dit geld aan het beheersinstituut af te dragen. De getuige, een der benadeelden, zei dat het gaat om een bedrag van f 2150.Ze gaven ongeveer f 3000. aan waarde en kregen maar f 850.— terug. Verdachte S. was er niet bij toen getuige bij diens vrouw destijds. S. heeft er volgens deze getuige niets mee te maken. Getuige wist niet of S„ hiervan op de hoogte was. Een dochter van getuige, eveneens als getuige gedagvaard, bevestigde de verklaringen van haar moeder. Verd. S., zei dat hij er wel bij was toen de getuigen destijds met hun spullen kwamen. Hij kreeg f 1000. en 1000 marken, de rest was goud. Hij zei niet te hebben geweten, dat hij verplicht was hiervan aangifte te doen aan het Ned. Beheersinstituut, hij hield vol dat zijn vrouw geen cent heeft ontvangen. Er is geen sprake van inpikken van geld. De Officier van Justitie meende dat verd. van alles op de hoogte was. Zijn vrouw, die niet is verschenen eveneens. Een gevoelige straf is hier op zijn plaats. Eis tegen S., 1 maand gev. straf. Tegen zijn vrouw 3 maanden gev. straf voorw. met 3 jaar proefijd en f 100.bs. 2 maanden hechtenis. Mr. van Son, als raadsman, zegt dat het hier gaat om het feit of S. f 3000.of f 1000.heeft ontvangen. Hierover staat volgens hem niets vast noch over de voorwaarden waar onder het geld is gegeven. Een be drag van f 150.ligt nog klaar. Plei ter vroeg een mildere straf. Uitspraak S., 1 maand gev. voorw. met 2 jaar proefijd en f 50.bs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak vrouw: 1 maand gev. straf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en f 50.bs. 20 dagen hechtenis. VAN STELEN EN HELEN. I1. B., een 21-jarige koopman te Rot terdam en J. J. van C., een 21-ja rige chauffeur-monteur uit Rotter dam stonden terecht wegens diefstal van lood uit een pakhuis 'te Vlissin "TJE REDACTIE van Edele Brabant heeft nu ook stelling genomen inzake de univer siteitskwestie, welke in dit blad op originele doch on- practische wijze werd gesteld. Het voorstel van B.W. - de schrijver van de eerste artikelen - beantwoordt niet aan de realiteit, zegt de redactie. Men kan de klok niet terugzetten en de hele katholieke universiteit naar Tilburg overbrengen. In de afgelopen jaren ging Nijmegen zich allengs op 't universitaire leven instel len, jaren, waarin grote kapitalen door de katholie ken werden geïnvesteerd en waarin rond Nijmegen tal van kloosters en wetenschappelijke instellingen verschenen. Toch wilde de redactie van Edele Bra bant niet volledig in de bestaande toestand be- ruste^i. Ze doet deze suggestie: Nijmegen blijve in het bezit van twee faculteiten: theologie en letteren en wijsbegeerte. De faculteiten van de rechten en van de politieke en sociale wetenschap pen, zouden mede om het nauwe verband met de economise he wetenschappen naar Tilburg kunnen verplaatst worden. Over de plaats van sticjiting der natuurwetenschappelijke en medische faculteit zou men zich dan nog nader moeten beraden. We zou den zo dan krijgen: d e R.K. Universiteit met vleu gels in Nijmegen en in Tilburg. We kunnen zo op het eerste gezicht de waarde 'van deze suggestie niet volledig beoordelen. Wel zien we hier ook aan stonds practische financiële en organisatorische be zwaren. We zijn echter benieuwd wat de deskundi gen ervan zullen zeggen. T"kEZER DAGEN hadden wij een vluchtige ontmoeting met een van de Nederlandse Marshall-kopstukken. Het gesprek kwam op het Hoofd van de Amerikaanse Missie in Nederland voor het Marshall-plan. Mr. Valentine, president van de Ro chester Universiteit, in het Nederlands vertaald: permanent rector magnificus. „In Amerika neemt men het standpunt in, dat voor bepaalde topfuncties, common sense, doodge woon verstand, veel meer waard is, dan specialisti sche kennis Kunnen wij nog wat van leren", aldus onze zegsman. Waarvan acte, ook ten behoeve van hen. die Sassen en Beel toch niet „je dat" vinden, omdat.... zij In dië niet in de koloniale tijd hebben gekend. jTNE vereniging tot bevordering van de pluimveehouderij in Zeeland ge naamd de V.P.Z. hield te Goes een vergadering met haar aangesloten kui- kenopfokkers. Deze vergadering werd door bijna alle 34 opfokkers bezocht en had een zeer geanimeerd verloop. De pluimveeteeltconsulent de heer van Asperen Vervenne besprak de resultaten van de kuikenopfok in 1948 en weidde uit over de ervaringen in deze opgedaan. In totaal werden 50.000 kuikens in centraal verband opgefokt tot 9-weekse hennen. Ruim 20.000 hen nen werden afgeleverd, dus in alle geval 40 pet. van de kuikenbon. Aan Rhode Islands Red hennen werden 3517 afgeleverd. Alle opfokkers werden dringend aan geraden hun materiaal na te zien en zo nodig aan te vullen, aangezien zon der dit geen opfokvergunning zal wor den verleend. Gezien de ervaringen met de R.I.R. zullen de Zeeuwse op fokkers thans ook overgaan tot het zelf opfokken van dit ras. Enkele be drijven zullen nog worden aangezocht, aangezien het zich laat aanzien, dat bij een grotere kuikentoewijzing, de vraag naar opgefokte 9-weekse hen nen zeer groot zal zijn, en opfokruimte tekort moet worden geacht. Na ampele discussie over het sexen en gesexte eendagskuikens, werd de vergadering gesloten. gen. Beiden waren van Rotterdam naar Vlissingen gekomen om zgn. as lood te verzamelen en te verkopen. Toen dit hier weinig aanwezig bleek te zijn en ze lood in een pakhuis zagen liggen, besloten ze dit dan maar weg te nemen. Met geweld werd de deur geforceerd. Een koop man uit Vlissingen, n.l. de 37-jarige A. J. kocht lood. Hij zei niet te heb ben geweten dat het door hem ge kochte lood van diefstal afkomstig was. B. en van C. bekenden het ten laste gelegde. Zij verkochten het lood bij A. J., de le partij voor f 34,- de tweede voor f 26. De Officier van Justitie zei dat ze naar Vlissingen zijn gekomen om hun slag te slaan. Hij vond het treu rig dat deze jongens op zo'n manier aan de kost willen komen, nu er toch voldoende werk te vinden is. Hij eiste tegen van C. 4 maanden gevangenisstraf met aftrek preven tief. B. hoorde 2 maanden met af trek tegen zich eisen. Mr. J. Sepers, raadsman, zou het nuttig achten, dat van C., een voor waardelijke straf wordt opgelegd met onder toezichtstelling. Wat B. be reft deze heeft diep schuldbesef/Uit spraak: C. 3 maanden gev. straf met aftrek preventief. Ook de heler J.. bekende ter zit ing. De Officier achtte dit een zeer ernstige helingszaak. Verdachte ver klaarde dat hij voor zijn moeder niet heeft durven bekennen. Zijn verstand was dien dag niet bij de zaak. maar bij zijn moeder, die zwaar ziek was. Eis f 80.boete subs. 40 dagen hechtenis. Uitspraak f 100.bs. 40 dagen hechtenis. GOES 11 October Groenten: Bloemkool I A 17—25 idem I 11—17, idem II 614 idem III 4, kropsla ",50 7,50 knolselderij 3, komkommers 2 5 gld alles per 100 stuks groene savoye kool 513 rode kool 6, Witte kool 5 5,50, peen 4, snijbonen 21—32, pronkbo- nen 1920, andijvie 5—10, tomaten 26 —44 spruiten 10, prei 17—18, alles per 100 k.g wortelen 5—15 per 100 bos. KAPELLE, 9 October. Appels: Goudreinette 1557, jonathan 16—66, campagnezoet 27, ermgaard 2049, sterappel 1951, rembour mortier 10 28, notarisappel 2244. bismarek 14 25 dubbele bellefleur J536. gronin- ger kroon 1742, cox oranje pippin 23 65. lanes princesse albert 2536. glo rie van holland 2047, laxton superb 2125. brabantse bellefleur 1238, udo appel 21—31, bramley's seedling 18—27, hondsmuil 28, manks codlin 2737 franse reinette 2638, meipippin 32, tuinzoet 3948, kroet- en valapDels 19 27 Peren: comtesse de paris 20—47, zwijndrechtse wijnpeer 17—43, kleipeer 17—35. chaumontel 1729, saint reniy 19—40 jodenpeer 16—32, doyenne du comice 3875 beurré v. d. ham 2836. le curé 2731, beurre alexander lucas 1567, nouveau poiteau 19—35, buèrré clairgeau 1851, pondspeer 25—36, iegipont 3458 wintersuikerij 19—35 blanke maagdenpeer 32, kweepeer 38. wintel bergamot 2429, gieser wilde man 1848, val- en kroetperen 1622 Groenten: dubbele princesse z. draaa 21—34, uien 2.5—6.5. augurken 24. sa- vovekool 1012, witte kooi 5.5. rode kool 12 andijvie 5.56.5 alles oer 100 k.g. Bloemkool 118, noten 4,55, alles per 10 stuks Diversen: bramen 16 45 reine Victoria 6.5 frankenthaier 75 brack alicante 70—108, tomaten 15 48 Aardappelen 5, WATERSTANDEN Keulen 109 —0.03. Ruhrort —101 0.06. Lobith 891 0.02. Nijmegen 668 onveranderd. Arnhem 690 —0.01. De venter 134 —0.03. Eefde 218 —0.02. Borgharen 4007 0.08. Belfeld 1086 0.14 Grave (beneden) 461 +0.03. Vreeswijk 013 (+0.06). „Ik geloof niet. dat ik U Öegrijp", hernam Georgina Wadham. „Ik weet zelfs zeker, dat U dat niet doet", gaf hij ten antwoord. „Eén ding weet ik zeker", merkte zij op, „dat Kapitein Hammond niet rus tig zal blijven toekijken terwijl U in gevaar verkeert. Het huwelijk wordt pas over drie weken gesloten, denk daar aan. Hij beweert, dat hij geen last meer van zijn zenuwen heeft. Heb ik meer verstand van mannen dan U, als ik met zekerheid durf te beweren, dat geen enkele bruidegom in de ogen van het meisje, waarmee hij gaat trouwen, nutteloos wenst te lijken?" „Ik zal wel bezigheid voor hem vin den", sprak hij. „Hebt U zelf wei wat te doen?" „Ja, ik ga vanmiddag op stap." Juffrouw Wadham had gezien, dat hij het gehele huis doorzocht had. Hij was zeer methodisch te werk gegaan en toch had hij niets ontdekt. Garland was heel voorzichtig geweest. Zij moest zich tevreden stellen met zijn belofte, dat hij aan de lunch, als haar broer ook aanwezig was, de zaak zou be spreken. „Hier heb ik een boek" begon Trent aan de lunch, „door Walter Pater ge schreven. En Garland heeft er een bladwijzer ingelegd, opdat Lora vooral de verhandeling over Leonardo da Vinei zou lezep". Hij keek het meisje aan. „Is het niet zo?" Zij knikte. „Die bladwijzer is uit de catalogus van een boekhandel in zeldzame en tweede hands boeken gescheurd. Die boekhan delaar wil ik zien op te sporen en hem vragen, of hij mijn oom kent." „Nogal lastig", gromde Wadhem. „Misschien. Heb je ooit van Moses Browne gehoord, die in 1759 leefde? ..Zeker", antwoordde Wadham. „Is de 1759-editie kostbaar?" „Waarschijnlijk wel. Maar dat moet je een boekenman vragen. Waarom? „Omdat de man die Garland die ca talogus zond dat exemplaar te koop aanbood. Ik zal een advertentie zetten en Hammond erop af sturen. Die aan wijzing is even goed als die ik volg" Hij had er aan toe kunnen voegen: en minder gevaarlijk. „Prachtig" riep Hammond. Hij keek Trent dankbaar aan. „Wat ga je doen?" „Ik ga de kruier opsporen". „Kruier?" vroeg Wadham. „Wat be doel je?" „Wel, het is duidelijk, dat Garland de Theems niet in een volgeladen boot kon afdrijven, zonder de aandacht te trekken. Dat deed hij niet, daar ben ik zeker van, anders zouden wij het wel gehoord hebben. Hij is óf geland bij een schuilplaats aan de rivier, die hij al lang geleden had uitgekozen, en heeft zijn koffers in de buurt opge borgen, óf hij heeft ze naar een on bekende bestemming laten brengen. Ik ga met de boot dr rivier op en neer varen om naar d" e'c te zoeken, die Wadham zou uit'k; n als hij Pip>-s m's lievelinge-clasquc gestolen had". „Ik voor mij vind Moses Brown een betere aanwijzing", meende Wadham. „Meneer Trent blijkbaar niet" zqj zijn zuster. „Meneer Trent is niet ge makkelijk te doorgronden." „Ik hoop ten minste van niet", sprak Trent naar waarheid. Georgina Wadham besloot bij zich zelf dat hij voor zijn vrienden tot grote edelmoedigheid in staat was, maar geen prettige man om tot vijand te hebben. Over het geheel genomen, had zij het bij het rechte eind. Na de lunch gaf Trent Hamhiond rijn instructies. Hij toonde hem de advertentie. „Die verschijnt morgen in alle grote dag bladen en later in de tijdschriften voor de boekhandel. Naar alle waarschijn lijkheid zal deze speciale boekhande laar het wel onder de ogen krijgen. Dan zal hij er op schrijven. De brieven worden aan het bureau van de krant gestuurd, waar jij ze moet afhalen. Jouw taak, is uit te vinden, of die man Garland kent en zo ja, wanneer hij hem het laatst heeft gezien en waar hij op het ogenblik verblijf houdt Geleerden als Garland zijn altijd min of meer op intieme voet met ontwik kelde boekhandelaren en gelukkig voor ons vergeet niemand Garland ooit, als hij eens met iemand heeft gesproken. Je moet b.v. op deze manier beginnen: „Bent U de boekhandelaar, waar mijn oom altijd over spreekt als een hoog staand persoon?" Dan is hij direct een en al aandacht, want iedereen vindt zichzelf een hoogstaand mens. Als hij spint, strijk hem dan zachtjes in de goede richting en beschrijf Oom Charles". „Misschien herinnert hij zich Gar land, maar weet zijn adres niet" op perde Hammond. „Dat is mogelijk, maar Lora heeft me verteld, dat haar ex-oom al tijden naar een boek over tempera-schilderen zoekt en een passie heeft voor oude- boeken-winkels. Die dag. dat je hem in Kingston tegen het lijf liep, was hij eveneens op weg naar zo'n boekwinkel. Van elke honderd aanwijzingen deugen er negen en negentig niet, maar je moet ze allemaal proberen. Als 50 pro cent van de aanwijzingen succes had, dan zouden er weinig ongestrafte mis daden zijn, geloof me." (Wordt vervolgd). WOENSDAG 13 OCTOBER.' HILVERSUM II 415 M. 7.00 nws 7,15 gewijde muziek. 7.45 woord v. d. dag. 8.00 nws. 8.15 lichte ork muz, 9.00 zieken 9.30 w. st. 9.35 symph. morgen concert 10.30 morgend 1100 cellosonate 11,15 Victorie van het huis Wils 12,15 Prom. ork. 12.30 weeroverz. 13 nws. 13,15 orgel 13.45 Requiem van Mozart. 14.40 instrum. soli. 15.00 jeugdconc. 16 jeugdige jxistz. vera. 16,15 Jongens en meisjes 1730 Lichte muziek, 17.45 Con tact Overzee. 18 Ned. koren en korpsen 18,30 Willen en kunnen 19 nws. 19,15 Nws uit Indonesië. 19,30 actueel gelqtó 19.45 Eng. gevorderden 20 nws. 20.ID progr. proloog 20,15 Conc. Geb. Ork. 22,15 Alfred Cortot piano 22.45 avond- overd. 23 nws. 23,15 amusem. ork. 23.45 slotaccoord. HIVERSUM X 301 M. 7 nws 7,15 ochtendgymn 7.30 muz bij het ontbijt 8 nws 8,18 lichte morgenkl 8,50huisvr 9 overture Benevenuto Cellini 10 morgenw 10,20 Onze keuken P J Kers 10,30 Als de stofzuiger zwijgt 11 Schoonheidselementen van het dames costuum 11,30 populair non stop 12 Ramblers 12.30 weerpr. 12.33 platte land 12.38 Kilima Hawaiians 13 nws. 13,15 kalender 13,20 Metropole ork. 13,50 gr 14 J. H. van 't Hoff 14,15 jeugdconc 15 De vrouw in de mist 15.30 Regenboog 16 Roodborstjes 16,15 Het stond in de krant 16,45 vragen staat vrij 1715 Wiener en Doucet pia noduo 17,30 orgel 18 nws 18,15 varia 18,20 Harry Ryer en z ork. 18,30 Ned str. kr 19 Esperanto 19,15 omr. a ca- pella koor 19,30 VPRO 19,45 Bijbel 20 nws. 20,05 dingen v. dag 29,15 ope ra 21.15 Tropenadel 22,15 El Schu- man 22.45 Van boek tot boek 23 nws 23.15 Nieuwe successen van over de Oceaan 23,45 Rustig avondkl. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 12,32 Trio Sylvian Hamy 13 nws 13,15 Eng. Am progr 17,30 Flierfluiters Tussenkomst, voordr 19 nws 19.30 Hodlars accordeon 19,50 Hoorspel 20 omr ork 22 nws 22.15 rustige muz 22,50 nws 22,55 Standchen bij A. v. JULI Vs 434-0 L. J. Pharr EIST fabriek: •gevolg kunnen den aan uitdoorl zonder lige gev staat bli heden Prijs pei aanwijzi Bij har S' U R Bi i ..GR O 1) K H St u

de Stem | 1948 | | pagina 2