Ferket Kominform betaalt de Franse staking Pater dr. R. Nuy S.J. wm overleden Aposto aatskernen in de fabrieken xoossens ORDER VOOR DE FRANSEN" IN "T KORT „ik word persman" Indonesians 5EEUW Hokt», loon ion de H-bPn-Mokcl/dp n de profeet beeft 1 verhoord óSóiHmeJLzól Pt Oosten tveder- kenen' j VIERDE JAARGANG No. 1201 DINSDAG 12 OCTOBER 1948 Minister Moch deed onthullingen KERKSCHIP Graziani voor zijn rechter en... toegejuicht WESTERSE DRIE: Eerst moet de blokkade weg Familiereünie van het Britse Gemenebest Tapijten smokkelaar had pech Een apostel met uitzonderlijke werkkracht Tabaks-onzekerheid voor de dames Een proces na elf jaar „voor-onderzoek" Zwaar bewolkt •ii hef vertrek van pater Paschasius uit Breda Christiansen deed afstand van cassatie OOOOOO0OOOO0 O O O O lOOOOQOOOOOOO DOOGOOOOOOOOÖ 3 Dec. 1948 M. „St. Paulus" gebruiksartike- ronder een ra- te, gascomfoor, Nov. te bezieh- r Bleijenbergh, it 3 Dec. in de Hoofdstraat 15. te komen van doet uw inko- Oct. tot en met o mder vermelde ïlden die u be- t. 414-o O 3OOOOOOO0OOOO' jQOOOOOOOOOOO EEN 94 HULST (Hulst) 382-o OOOOOO0OOOOO© )OO0OOOOOOO0O® RT T O kkerij O St. Jansteen g OOOOO0OOOO0OO OO0OOO0OOOOO0 KARNEMELK VOEDING O oor 't gebruik. 9 408-o T. JANSTEEN OOOOO0OOOOOOO JOOOOOOOOOOOOO O 0 O Onderschoenen 0 Kapellebrug o )0ooo0O0Q0oeoe XDOO0OOOOOOOO0 o 4T JANSTEEN o TELEFOON 45 00GOOOOOOOOOO 0000000000000 0 0 0 drijf O 'LIERBERGHE O St. Jansteen, 410-o 0000000000000 OO0OOOOOOQGGO gens goedkoper ne vleeswaren O uidenierswaren g RENS .nt O000OOOO0OOOOQ 50000000000000 •aten en d 0 chocolade o TI g srtraan o sinatran 30000000000000- AIMACHINES MET e soorten NAALDEN 340—O mderen te ontbieden ZAAMSLAG /AN DER STEEN Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. |~\E FRANSE socialistische Minister van Binnenlandse Zaken Jules Moch, heeft met enkele opvallende onthullingen de ware achtergrond van de stakingen in Frankrijk aangetoond de communisten kregen formeel de opdracht het Marshall-plan te saboteren. Daarnaast wees Moch op het grote gevaar, dat van de zijde van de Gaullisten Frankrijk bedreigt; een poging van de Gaulle om door geweld zijn slag te slaan zou onherroepelijk leiden tot een communistische tegenaanval. SABOTEERT HET MARSHALL PLAN! JLTINISTER-PRESIDENT QUEUILLE heeft Zaterdagavond door het ge ven van de politieke achtergrond van de staking al een klaar geluid door de aether laten klinken: het is geen toeval, zo zei hij, dat deze onrust is verwekt op het ogenblik, dat .le V. N. in Parijs bijeenkwamen. Gisteren heeft Jules Moch daar nog een bij zonder duidelijk schepje bovenop ge daan. In de vergadering van de Nationale T)E „doofstommen-pastoor", de Zeereerw. heer H. J. Brande- hoff te Monnikendam, richtte op 24 October 1923 een vereniging van doofstommen op. Bij gelegen heid van het zilveren jubileum zal deze vereniging, „St. Raphaël" in het bezit komen van een kerk schip. Het schip is een kapel van 14 x 14 meter, bevat bovendien een kantoor en slaapplaatsen voor doof stommen, die van elders komen. Het komt te liggen aan de Stad houderskade te Amsterdam en pastoor Brandehoff zal regelma tig in het kerkschip de H. Mis op dragen en preken houden in de gebarentaal. ]T)E GEVANGENIS van Epinal (Fr.) maakte voor de verandering eens een opstand mee. Acht gevangenen wisten te ontsnappen. TJE E.C.A. wees ons land weer toe: f 9.551.679 dollar voor aankoop en vervoer van goederen. In totaal kre gen we tot nu toe 147.072.263 dollar. -r. IJET AMERIKAANSE toerisme aan West-Europa zal vermoedelijk in I de komende drie jaar 1 milliard 6001 millioen dollar gaan kosten. r^E WERELDOMROEP, die volgens de plannen naar Amsterdam zou verhuizen, blijft volgens mededelin gen van Minister Rutten nu toch in Hilversum. Een nieuw pand is reeds aangekocht. l^EN KIND van anderhalf jaar werd „veiligheidshalve" met een riem aan een wiegje vastgebonden. In een onbewaakt ogenblik klom het kind uit de wieg, bleef in de riem hangen, en is tengevolge daarvan gestikt. yOOR LAND- EN TUINBOUW zou den geen afzonderlijke Lagere Scholen meer worden gevestigd, doch z.g. gecombineerde scholen, waar dus zowel land- als tuinbouwonderwijs zal worden gegeven. OPANJE zou volgens hardnekkige geruchten een verdrag sluiten met de V. S.: Spanje zou de verdedigings basis van de Westelijke Unie worden en als tegenprestatie een lening in dollars en ponden ontvangen. JN KOPENHAGEN vergadert de F A.O. over het probleem: het be waren yan voedselvoorraden. Uit on derzoekingen is gebleken, dat ieder jaar grote voorraden door bederf ver loren gaan voor de consumptie. JïJEN BRITS WITBOEK verscheen over „De mislukking van het 1 «ermogendheden-bewind in Duits land". De onverzoenlijkheid van de Sovjets wordt de oorzaak van de mis i?5'nS genoemd in dit document van o5.000 woorden. Raad van zijn Partij las hij een nota voor, die door Zjdanof, lid van het Russische. Politbureau, kort voor zijn dood aan de Franse communisten richt te. Zij bevatten een instructie om met alle beschikbare middelen het Mar shall-plan te saboteren, ook als de spanning tussen de V. S. en de S U. op internationaal terrein scheen te verminderen. Verwijzend naar de huidige stakings golf in Frankrijk, zei Moch, dat de C. G. T. aan haar leden de instructies had gegeven, de actie in September te beginnen. Hij haalde een bericht van de C. G. T. aan de .Kominform aan: „De C. G. T. en de communistische partij zijn vóór einde September ge reed" Ook las hij een „order voor de Fran sen' van de Komintern voor: „Doe gedurende de bijeenkomst van de V. N. alles om een oorlog tegen de S.U. te voorkomen. Middelen: de volledige ineenstorting van de Franse ceonomie door middel van sta kingen verzekeren, teneinde in Parijs een overeenkomstige situatie te schep pen als in Praag. De Kominform ga randeert betaling van de onkosten voor mijnwerkers en havenarbeiders, die staken". Tenslotte zei Moch, dat hij het Gaul listische gevaar even ernstig achtte als het communistische. In dit ver band is het interessant te vernemen, dat een peiling naar de winst van com munisten en Gaullisten over Septem ber voor beide groepen een winst van bijna zes procent aantoondeDit zou dan voornamelijk ten koste zijn van de M. R. P. MAAR DE REGERING VTU MOGEN we naast dit alles toch ook niet vergeten, dat het telken: falen van de Franse Regering voor een niet gering deel schuld heeft aan de thans heersende onrust. Het is nu eenmaal niet mogelijk een .tolk al: het Franse rustig te houden, wanneei het ten aanzien van lonen en prijzer zo in onzekerheid wordt gelaten, ge lijk na de oorlog toch in feite het ge val is geweest. Het geroep om „een sterke man ziet naar onze mening niet zozeer op een bestaand verlangen naar een die tator (van welke richting of partij dan ook) als wel op de oververmoeide geest van het na-oorlogse Frankrijk dat een sterke leiding wenst en nodig heeft maar dan het liefst in de vorm van een regering, die krachtig is en democratisch. Hierin nu schoot tot dan toe iedere regering sinds 1945 schromelijk tekort. Inmiddels gaat de staking, waaraan in de eerste week al door 300.000 ar beiders werd deelgenomen in de twee de week voort, breidt zich hier en daar uit en de vrees bestaat niet ten onrechte, dat spoorwegpersoneel en havenarbeiders zich nog vóór Zater dag zullen aansluiten. Reeds nu kost de staking een miHiard francs per dag, dan zal het zeker het drie- of viervoudige zijn. Reeds eerder schre ven we: Arm Frankrijk! QISTEREN stond te Rome de exmaar schalk Rodolfo Graziani, die tij dens Mussolini een der leidende Ita liaanse militairen was, voor de rech ter. Graziani is 67 jaar oud en mocht zijn verklaringen in verband met zijn wankele gezondheid zittend afleggen. Hij hield een rede van ruim een uur. Daarin verklaarde hij o.m. dat hij gemarcheerd had voor het fascisme en de democratie en dat hij hetzelfde zou doen voor het communisme, als het aan de regering was en als de doel einden juist waren. Zyn betoog werd meerdere malen vanaf de publieke tribune onderbro ken door uitroepen als: „Ge hebt ge lijk" en toen hij de rechtzaal verliet, werd hy luide door de menigte toe gejuicht. De politie voerde een charge uit. T)E WESTELIJKE mogendheden hebben tijdens hun voortgezette besprekingen op de Quai d'Orsay over -■enstemming bereikt op de volgen- te twee voornaamste punten. „Ten eerste: De blokkade van Ber- ijn vormt een bedreiging van de vre- ie en de Veiligheidsraad moet hierin 'aarheid brengen. Ten tweede: De kwestie van ophef fing van de blokkade moet geen voor waarde zijn tot het beieggen van een nieuwe bijeenkomst tussen de Minis ters van Buitenlandse Zaken". Vierentwintig uur geleden hadden di plomatieke kringen de indruk, dat er 'en schikkelijke oplossing zou gevon den zijn. die een spoedige hervatting van de directe besprekingen over het gehele Duitse probleem zou inhou den. Volgens een woordvoerder van een Westelijke delegatie is deze hoop nu aanzienlijk verminderd. Marshall is gisterenavond met het vliegtuig uit Washington naar Parijs vertrokken. Met hem is onverwacht meegegaan de administrateur van het Marshall-plan Paul Hoffman. Alle lei ders van de ECA-missies in Europa zuilen op 18 October in vergadering te Parijs bijeenkomen. Ook dit brengt men weer in direct-verband met de Berlijnse kwestie. Eindelijk doel: Atlantisch verdrag TTE BRITSE premier Clement Attlee heeft de conferentie van de pre miers van het Britse Gemenebest gis teren officieel geopend. Hij vergeleek de vergadering met een familieréunie waarin openhartig de wederkerige no den en belangen ter tafel komen. Algemeen ziet men de „gemeen schappelijke verdediging" als 't hoofd motief van deze conferentie en het is daarom vooral dat de Amerikaanse be langstelling in de resultaten zo groot is. Men verwacht in Washington, dat deze bijeenkomst belangrijk zal bij dragen in het totstandkomen van een „Atlantisch Verdrag", waaraan Enge land, leden van het Gemenebest en West-Europa zouden deelnemen. QP DE RIJKSWEG Rotterdam-Den Haag is onder Delft een ongeluk I gebeurd, dat vermoedelijk nooit in de i krant zou zijn gekomen, als u't het j onderzoek niet zou zijn gebleken, dat de politie door dit ongeluk weer een i draad in handen heeft gekregen van j een smokkelarij in tapijten. Bij een viaduct te Delft was een j auto van de wegberm gereden. In de i auto trof de politie twee gewonden aan, doch alles wees erop, dat er vier personen in de wagen hadden geze- ten. Later zijn dan ook de chauffeur L. D. uit Den Haag, die met het 19- i jarig meisje K. G., eveneens uit Den I Haag, op de rijksweg liep, aangetrof- fen. Bij de overbrenging naar het bureau sprong D. uit de jeep, doch j hij kon spoedig worden gepakt. Uit het onderzoek bleek, dat hij de hand heeft in de uitgebreide tapijten j smokkelaffaire, waarover wij reeds I enige keren schreven. In verband hier I mede is D. overgegeven aan de poli- tie te Oosterhout. Het minderjarig meisje is ter beschikking gesteld van i de Haagse politie. De twee lichtgewon den zijn naar het gasthuis te Delft i overgebracht. in alle regentschappen van Oost-Java zijn nieuwe raden gekozen. Ook zij, die het lezen en schrijven niet machtig waren, konden hun stem uitbren gen. Daartoe waren de in het stemhokje opgestelde bussen elk voorzien van voor de kiezer bekende voorwerpen, meest planten, terwijl de candi- '*ra buiten het hokje gezeten waren, met een overeenkomstig voorwerp TJET PARK AVENUE THEATER in New-York, waar de nieuwe film „Hamlet" draait, is tot Februari van 1949 totaal uitverkocht pIEK VAN DE WINTERHULP ging in cassatie, doch zijn beroep werd verworpen, zodat zijn straf acht jaar met aftrek blijft. In aanwezigheid van H. K. H. Prinses Wilhelmina is te Arnhem in Musis Sacrum het eerste na-oorlogse congres van Nederlandse kunstenaars ge opend. Tijdens de begroetingsrede van Jhr. W. J. H. B. Sandberg, voor zitter van de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars. Rechts van H. K. H. de vertegenwoordiger van de Minister van O., K. W\, Dr. N. R. A. Vroom, die het congres officieel opende. DATER DR. RUTGERUS NUY SJ. sinds het najaar 1946 geestelijk adviseur van de katholieke dagblad pers, was reeds maanden lang zo ern stig ziek, dat voor zijn leven gevreesd werd. Toen hij in de avond van 7 Oc tober j.l. opnieuw een hersenbloeding kreeg, dacht men, dat zijn werkzaam leven teneinde was; Wat ieder ver achtte is gisteren nacht om één uur waarheid gewor den: God heeft deze actieve werker en scherpe geest datgene bespaard, wat voor hem wei de zwaarste beproe ving zou zijn geweest, nj. ais een hulpbehoevende voor zijn verdere le ven te zijn aangewezen op de steun van anderen. In de leeftijd van 45 jaar is dr. R. Nuy S.J ontvallen aan het actieve apostolaat, dat hij jaren lang met uitzonderlijke werkkracht diende. Pater Nuy werd 30 Januari 1903 te Nijmegen geboren, voltooide zijn no viciaat en junioraat in het klooster Mariëndaal te Grave, zijn philosofie te Oudenbosch en zijn theologie te Maastricht. In 1934 promoveerde hij te Rome in de wijsbegeerte. Rutgerus Nuy werd priester gewijd op 15 Augustus 1931 te Maastricht, was achtereenvolgens leraar in de ethica en de sociologie en werd in 1941 leider van het. Retraitehuis te Vught. In het najaar van 1946 benoemde het Hoogwaardig Episcopaat hem tot geestelijk adviseur van de katholieke dagbladpers. Als medewerker voor het katholieke Nederlandse dagbladwezen heeft pa ter dr. Nuy enkele beginselen aange geven voor de organisatie, die als ze eenmaal uitgewerkt zullen worden ongetwijfeld van verstrekkende be tekenis zullen blijken te zijn. Pater Nuy hield zich ook intensief bezig met de kernvorming op godsdienstig terrein in verschillende steden. De velen, die pater dr. Nuy in zijn werk hebben leren kennen zullen niet nalaten God te danken voor deze veel zijdige persoonlijkheid en voor het goede, dat hij heeft verricht en in hen heeft bewerkt. Mogen zij daar een gebed aan toevoegen voor zijn zielerust: „Hij ruste in vrede". De rouwdiensten zijn als volgt: Met ten in de kerk van O.L. Vrouwe On bevlekt Ontvangen aan de Eland straat te Den Haag Woensdagavond 7 uur. Donderdagmorgen half tien de Lauden en om tien uur de plechtige Requiemmis. De begrafenis zal Don derdagmiddag plaats vinden te 1.45 uur op Marifendaal in Grave. Uitreiking nieuwe bonkaarten T>IJ DE UITREIKING van de bon- kaarten 901 voor voedingsmidde len, welke op 19 December a.s. in ge bruik genomen zullen worden en wel ke uitreiking in het tijdvak van 25 Oetober-18 December plaats heeft, zullen de leeftijdsgroepen weer 1 jaar worden opgeschoven: De uitreiking zal als volgt geschie den: A-kaarten aan personen, geboren in 1928 en eerder; B-kaarten aan personen, geboren in 1939 t.m. 1934; C-kaarten aan personen, geboren in 1935 t.m. 1944; D-kaarten aan personen, geboren in 1945 t.m. 1947; E-kaarten aan personen, geboren in 1948 en later. Deze indeling blijft gedurende het gehele jaar 1949 gehandhaafd. Tegelijk met de bovengenoemde bon kaarten zullen weer Tabaks- en Ver- snaperingenkaarten worden uitgereikt Hierbij zal echter geen keuze meer mogelijk zijn. Alle mannelijke personen, geboren in 1931 en eerder, ontvangen een Ta- bakskaart. Alle personen geboren in 1932 en later ontvangen een Versna- peringenkaart. Aan alle vrouwelijke personen, geboren in 1931 en eerder, zal een „Diversen"-kaart worden uit gereikt. Op deze „diversen"-kaarten zullen t.z.t. bonnen worden aangewezen voor het betrekken van tabaksartikelen of versnaperingen. Te zijner tijd zal nog een nadere mededeling verschijnen omtrent de mo gelijkheid van ruiling der aan man nen uitgereikte tabakskaarten. JpARlJS maakte de sensatie mee van een "''gebreid proces, dat elf JLaa!l "yo^-onderzoek" heeft ge- - jy' beschuldiging beslaat niet t:!00 bladzijden, terwijl wnra 400 getuigen zullen uorden opgeroepen. Het gaat hier om de in 1935 opge- ti„ a -communistische organisa- er Cagoulards Gemaskerden) nn„,„(e 64 beschuldigden zijn er nu Zlt^ng verschenen, de ove- nnrrtLla verst<* worden ver hun misdaden 6- aanklacht worden als o.a. genoemd: het ver- Sn° w ^-feseistische vlueh- telingen het opblazen van het Fran- se hoofdgebouw van de Werkgevers organisatie moord op de oud-minifter P0™oy .(die werd gedood door een bom die in zijn bed was geplaatst) en !!'e •.disciplinaire executies" van ver- ri-,tev, i "^de-leden. Men verwacht duren proces minstens zes weken zal j van plan is, de pop ijk mee naar 't (na- te nemen ondanks irsende onrust. tot Weersverwachting, geldig vanavond: Voor het Westen van het land ,y?t zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen. Matige "e'ijkc wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als Maandag, voor het Zuidoosten van het land meest zwaar bewolkt, maar over wegend droog weer. Matige Zuidelijke wind. Iets la af 111 "'dagtemperaturen. vandaag: zon onder 17.53 uur. op 16« Morgen: zon op 7.01 uur. Maan onder 1.26 uur QP de deur een bordje: Credo- Pugno (ik geloof ik vecht). In de kamer een schoon schilderij van Jan Willemen uit Dongen: va der Frans in het midden en bezij den daarvan aan de ene kant een van zijn volgelingen, die de arbei ders leert en onderricht in het ge loof en aan de andere kant diezelf de groep in werkpak, de blik ge richt op de fabriek, waar ze gaan strijden voor hun idealen. Vorming en strijdbaarheid TYAT is het domein in het KAB-ge- bouw aan de dr. van Mieriostr. in Breda, waar pater Paschasius al jaren lang richting en leiding geeft aan zijn arbeiders, waar hij met zijn scherpe geest de richting uitstippelt, waarheen gewerkt moet worden, en waar wij hem dan ook troffen, toen we met iem over zijn werk kwamen praten* We hebben hem horen praten over het algemeen Credo-Pugno werk, waarvan hij zo'n promotor is geweest en waarin zo'n groot aantal arbei ders zich er aan heeft gezet de doel- sellingen van de Kath. Arbeidersbe weging te verwerkelijken en onze mooie christelijke-sociale idealen uit te dragen: voor de oorlog lag het zwaartepunt meer op het credere, 't algemeen-vormende werk, na de oor log is het pugnare. het strijd-element meer naar voren gekomen. Werk in groepsverband ■yOORAL hebben we van zijn en thousiasme en onweerstaanbaar optimisme mogen proeven, toen het gesprek kwam op wat nu aangevat gaat worden en hier en daar al aan gevat is: het bedrijfs-credo-pugno- werk. Dit werk richt zich in zijn or- „Als u van pater Paschasius een fo.o wilt hebben, dan zult u hem moeten overrompelen", zo luidde het antwoord van de Broeder portier van het Capucijnenkloos- ter in Breda, toen wij hem door de telefoon vroegen, hoe we aan een foto van pater Paschasius moesten komen. Dat antwoord was tekenend voor de bescheidenheid van deze ac tieve arbeiders-pater, die nu bij na vijftien jaar onvermoeid zijn krachten wijdt aan het zo be langrijke Credo-Pugno-werk, en die nu in verband met zijn ge- Zondheid zich genoodzaakt ziet, dit hem dierbare werk neer te leggen. We hebben hem an ders zouden we ook geen goed persman zijn weten te „over rompelen", en hem niet alleen 'n foto weten afhandig te maken, maar hem bovendien weten te bewegen ons te vertellen over het schone werk, dat verricht werd en over de nog schonere toekomst perspectieven. Over het werk en niet over zichzelf. Wie pater Paschasius kent, weet dat zulks een onmogelijkheid is. Men reali- sere zich echter tussen de regels door deze harde en sympathieke werker. ganisatie rechtstreeks naar de onder neming. Het stelt zieh ten doel in iedere grote onderneming een groep van idealistische, apostolische arbei ders te vinden, die als groep van die ond -neming hun vorming krijgen en als groep in die onderneming werk zaam zijn. Die op de hoogtes zijn van wat er in de onderneming reilt en zeilt en als ploeg invloed tracht uit te oefenen op al wat de menselijke en christelijke kant in het arbeiders milieu van die bepaalde onderne ming raakt. Opdat uiteindelijk be reikt wordt een wens. door de Pausen zo vaak en klemmend geuit dat het bedrijfsleven de mensen niet ont-edelt, maar hen integendeel ver-edelt. Want het arbeidsmilieu heeft een grote invloed op de geest en de men taliteit van de arbeiders. Het gaat erom dit milieu gezond, menselijk en christelijk te maken, opdat het de mensen niet neerhaalt maar hen ver heft. Dat zal de grote en zware taak worden van de apostolaatskernen, die zeer concreet het eigen arbeidsmilieu kennen en die des te beter in staat zullen zijn dit milieu te beinvloeden. Een zware taak XJET is een zware taak, die van de mensen, die zich daaraan zetten veel geduld, taaie volharding en een sterke persoonlijkheid eist. Denkt u het zich maar eens in, zegt pater Paschasius om in een moderne groot-onderneming dag in, dag uit als een bewust christen te staan, om als het ware een stuk priester te zijn, en dat niet alleen in de werktijden, maar ook in het per soonlijk leven. Veel zal dit eisen ook van de gees telijke leiders van deze kernen, die hun mannen als echte kameraden moe ten voorgaan en die hen zullen moe ten vormen aan de hand van de con crete problemen, die de arbeiders in het bedrijf zelf bij gesprekken of hoe dan ook tegen het lijf lopen. Maar de arbeiders zelf. de leken, zullen 't moeten doen. Zij zullen zich ervan bewust moeten zijn, dat de kerste ning van het arbeidersmilieu een der allergebiedendste eisen van de tegenwoordige tijd is en een van de middelen om het christendom te red den. Dit leken-apostolaat zal tevens voorkomen, dat de priester zelf in de fabrieken deze kerstening ter hand moeten gaan nemen. Noodzaak TAE stands- en vakorganisaties blij- ven daarnaast natuurlijk onver kort hun doelstellingen op geestelijk en materieel gebied nastreven. Zij vormen de onmisbare voorwaarden zonder welke de kernen nooit in hun werk kunnen slagen. Maar het is dringend noodzakelijk, dat deze or ganisaties dit kern-werk steunen, niet alleen moreel, maar ook financieel. Het werk van de apostolaatskernen kan en zal er toe bijdragen, dat in de organisaties nog scherper dan tot nu toe het bewustzijn van hun ver antwoordelijkheid wordt levendig ge houden. Verantwoordelijkheid niet alleen op materieel gebied, maar eerst en vooral op geestelijk terrein. Met een publiekrechtelijke organisa tie alleen zijn we er nog niet. Het zal er onr gaan om juist als die be reikt is aan het geestelijk element de voile aandacht te schenken. Het is, zo zeide pater Pascha sius een noodzaak, dit werk. Juist daarom moeten we naar al le middelen zoeken, die het kunnen doen slagen. En juist daarom durven we alle steun vragen. Die heeft dit werk nodig: ook financiële. Zijn deze gedachten zo vroegen wij al in praktijk gebracht? O ja, in Limburg in de mijnen bijvoorbeeld. Trouwens in ieder bis dom is men ermee bezig. En lande lijk worden speciaal ook in dit op zicht al de nodige contacten onder houden. Wat ons bisdom betreft: we hopen binnenkort te komen tot een diocesane top van KAB en vakorga nisaties, die speciaal met het oog op deze apotolaatskernen wordt inge steld. Honger naar geloofskennis WE hebben zo in grote lijnen weer geven wat pater Paschasius ons met krariit en overuiging vertelde. Het moesten helaas grote lijnen zijn. En er kon maar amper iets doorschie ten van dat vurig idealisme en dat onverwoestbaar optimisme, dat elke keer bij ons gesprek weer om de hoek kwam gluren. En nog minder kon er iets doorschemeren van die liefde van pater Paschasius en dat respect voor „de kleine man", die „vaak temidden van al de luxe en weelde-zucht rond hem heen, zelf in grote soberheid leeft" en van erva ringen in de loop der jaren, waar van stellig wel een der rijkste en hoopgevendste is, dat onder de ar beiders een ware honger heerst naar geloofskennis, naar het wat en het waarom van de godsdienst. Ik had laatst een arbeider bij me, nadat ik had gesproken over de H. Mis en had uitgelegd, wat dat was en wat er aan het altaar gebeurde. Vroeger, zo zei hij, stond ik altijd achter in de kerk en ik snapte niets van al, wat de priester deed. Nu sta ik nog achter in de kerk, maar nu weet ik, wat daar voor gebeurt en ik zal er niet aan denken er te vroeg uit te lopen". Naar Eindhoven M/e horen meer van dergelijke er- varingen en ze zullen stellig pa ter Paschacius met vreugde doen te rugdenken aan de tijd, dat hij temid den van de arbeiders werkte. En wat gaat u nu eigenlijk doen? was onze laatste vraag. Nu ga ik hetzelfde vak beoefenen als U. Ik word pers-man. We keken een beetje ongelovig. Maar het is waar. Pater Paschasius gaat nu in Eindhoven de redactie versterken van het populaire Capucijner-bladHet Volksweekblad. Daarin zal hij stellig zijn idealen ver der uitdragen. Hem zij in zijn nieu we functie nog veel zegenrijk werk toegewenst PEN TWEEDE stap op de weg naar nieuwe bestuursverhoudingen in Indonesië is nu gezet. De eerste was het sanctioneren van de Grondwets wijziging. Thans is men na langdurig overleg met vertegenwoordigers der Indonesische deelstaten tot overeen stemming gekomen over het bestuur in overgangstijd, de overgangstijd naar een Ronde-Tafel-Conferentie, waar het definitief optrekken van een nieuw bestuursgebouw aan de orde komt. De thans ontworpen regeling voor het bestuur in overgangstijd drukt echter reeds allerduidelijkst uit, dat we een punt hebben gezet achter de koloniale verhouding. Die is voor goed voorbij. Zelfbestuur wordt gega randeerd binnen de uiterste grenzen van het. mogelijke. Geen Nederlander wordt opgenomen in de interim-re gering. Zelfs de strijdkrachten zullen door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië niet in bewe ging mogen worden gebracht zonder raadpleging van de interim-regering. Er bestaat gelukkig geen gevaar, dat de Nederlandse volksvertegenwoordi ging dit vergaande voorstel ver werpt. Nu de heren Stikker en Schok king ook hun goedkeuring aan de ont worpen regeling hebben gegeven, is de steun van de liberale en christe- lijk-historische fracties zo goed als verzekerd. We zouden dan ook de toekomst on bezorgd en vol verwachting tegemoet kunnen zien, als er niet was de Re publiek, de nog altijd dwarse Repu bliek. A/Ten gaat zich intussen afvragen: Wat is die Republiek eigenlijk nog Moet men er nog rekening mee hou den? Het is in de Republiek op het ogenblik een onoverzichtelijke chaos. Wel meldden de berichten van Antara triomfantelijk, dat het voornaamste communistische bolwerk Madioen was gevallen, maar het verzet is op tien, twaalf andere plaatsen weer omhoog gesprongen. Het republikeinse leger moet zichzelf zo ook in verschillende onderdelen splitsen en dat maakt de kansen op algeheel succes niet groter. Voeg daarbij het feit, dat de T.N.I. geen moderne, straf georganiseerde troepenmacht betekent en ge begrijpt, dat het onderdrukken van de guerilla der communisten wel 'ns een te zware taak zou kunnen betekenen. Onder hand echter nemen de ellende en de ontreddering in het republikeinse ge bied toe. Gewichtige economische ob jecten als de petroleuminstallaties te Tjepoe dreigen voor jaren vernield te worden.... Kan een gebied als dit nog langer representatief geacht worden voor het gezonde Indonesische nationalisme?.... Toch kent de Vei ligheidsraad nog alleen die Republiek. Het onrechtvaardige en beledigende besluit, om vertegenwoordigers van andere deelstaten alle gehoor te wei geren, is nimmer ongedaan gemaakt. Ook bestaat er nog altijd een Commis sie van Goede Diensten alleen ten be hoeve van de onderhandelingen met de Republiek. En het wonderlijkste is, dat die Commissie als zodanig niets meer uitvoert. Wel echter een indi vidueel lid. Eerst was het de Ameri kaanse heer Dubois „een helaas niet zeer evenwichtig man", typeerde Het Parool hem die dacht wel eens eventjes in de gauwigheid vrede te kunnen stichten door een onbekookt voorstel. Nu is het zijn opvolger, de heer Cochran, die de „vrijheid" in Westerse opvatting simpelweg wil overplanten in Aziatische verhoudin gen. Het is toch zo eenvoudig, zegt hij, laten we nog vóór het einde van het jaar vrije verkiezingen houden. De In donesische volkeren kunnen dan zelf zeggen wat ze willen, En zo voeren we het ook uit. De Nederlandse regering is niet zo onvriendelijk geweest, om tot de heer Cochran te zeggen: Gij bazelt. Nee, ze heeft hem uiterst hoffelijk gezegd. Een aardig voorstel, dat van u. We voelen er wel wat voor. Maar we zullen het amenderen. Dan hoort u er nog wel meer van. Het is nu geamendeerd. En zodanig, dat er van die directe verkiezingen natuurlijk niets meer overblijft. Eerst moeten de voorwaarden geschapen worden voor het ontbreken van ter reur en angst, voor waarlijk vrije ver kiezingen dus. Voorts moeten we nu eindelijk eens verzekerd zijn van het ophouden der infiltraties langs de demarcatielijn. Als dat allemaal ver zekerd wordt, zo heeft men de heer Coehran gezegd, dan is uw voorstel een prachtig voorstel. We weten niet, hoe de heer Coehran zich nu voelt. In ieder geval leveren de feiten van iedere dag argumenten tegen zijn simpele opvattingen. A/Taar met dat al zitten we nog altijd met het feit, dat het internationale milieu de Republiek wil laten voort modderen op gevaar af, dat daar. zo al geen Stalinistische dan toch Trotz- kyistische elementen een belangrijke invloed blijven behouden. Over Indo- China en Malakka, rept men in Lake Succes en in Parijs niet. Daar hebben grote mogendheden met kanonnen en bommenwerpers de dreigende geva ren bestreden. Nederland echter moet zich houden aan het humanitaire middel van praten en nog eens pra ten, in de hoop, dat de goedwillende en verstandige elementen toch nog wel eens de overhand zullen krijgen. Het kan zijn, dat de beste tactiek NU is, 't proces in de Rep. nog wat te laten doorzieken ondanks de ellende en de vernielingen. Maar bij de straks weer te openen onderhandelingen dient toch aan de al die al dan niet wel menende „internationale" heren dui delijk gemaakt te worden, dat er gren zen zijn en dat we niet eeuwig lijdelijk kunnen toezien. Terwille van Indonesië allereerst. Terwille van Nederland natuurlijk ook. Niet het minst echter terwille van een wereld, die arbeid en vrede in het rijke gebied van Java dringend nodig heeft voor het herstel van de algemene welvaart. 70WEL de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem als de raadsman van de vooima- lige „Wehrmachtsbefenlshaber in den Niederlanden" Christiansen hebben afstand gedaan van cassatie. Chris tiansen werd door het Hol veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Door deze afstand is het vonnis on herroepelijk geworden.

de Stem | 1948 | | pagina 1