„Moskou, wilt ge de blokkade opheffen? Marshall Weerhield Truman van onberaden stap Instelling van interim-regering nog in November? B.V.V. nog niet op dreef Het Frans Kabinet besprak de stakingen Bouvigne vol gezinsverzorgsters IN 'T KORT DRIÉ DAGEN REÜNIE VIERDE JAARGANG No. 1200 MAANDAG 11 OCTOBER 1948 Veiligheidsraad voor onbepaalde tijd uitgesteld 99 Succesvol einde van het Haagse overleg Zij krijgt budgetrecht en moet geraadpleegd worden bij gebruik van strijdkrachten f ntieke situatie in Tjepoe Mooi weer Boedapester priester gesuspendeerd Chantage moet niet beloond worden iVaar het honloze ci Enige verbetering ingetreden Ongeval op de suiker- De Engelse League Belgische competitie Zij bespraken o.m. het jaarprogramma NAC-overwinning aan zijden draadje Saris gehuldigd Brabantia straft fouten af Eindhoven bijna geslagen Zware strijd voor P.S.V. Groter enthousiasme bracht V.V.V. overwinning Tilburgse derby Moedig-e wedstrijd van T.S.C. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland •TRUMAN, die persoonlijk in eerste en laatste instantie te be slissen heeft over over het al of niet gebruiken van de atoombom, maakte zich in de afgelopen week ernstig ongerust over de wereldvrede. De houding v*n Visjinsky bij de atoom besprekingen in de Veiligheidsraad was hiertoe aanleiding. Truman vatte het plan op opperrechter Vinson met een spe ciale verzoeningsmissie naar Stalin te zenden, Marshall - spe ciaal daartoe van Parijs naar Washington gereisd - en Lcvett hebben zich tegen het plan verzet; het zou hoogst onvoorzich tig zijn, gezien de delicate verhoudingen en spanningen in de wereld-politiek. Daarna liet Truman het plan varen. Merk waardig is, dat plotseling de voorgenomen zittiiig van de Vei ligheidsraad op vandaag voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Aan de Vier is de vraag gesteld: „Wilt ge, bij gelijktijdige ophef fing van de Blokkade weer gaan onderhandelen over Berlijn". HANDEL >/ELFS PEL-GRIMb naar Mekka kunnen kieskeurig zijn om dan door middel van die kieskeurig heid een extra centje te verdie nen. Dit werd op het vliegveld van Teheran bewezen. Een groep je pelgrims liep bewonderend om een gecharterde Dakota heen, waarmee naar de heilige stad ge reisd zou worden. Toen verscheen plotseling een glanzende DC 6 en de aardigheid van de verouderde Dakota was er ineens hele maal af, de Pelgrims protesteerden en wilden met alle geweld in de veel mooiere DC 6 vertrekken. Toen dat niet bleek te gaan, bedongen ze vermindering van het reisgeld: ze kregen de man 75 dollar terug! pEN VERTRAAGDE TWEELING, zou men van de geboorte kunnen zeggen der gebroeders Fox uit En geland, die met ruim een week tussen ruimte ter wereld kwamen in Great- Yarmouth. jyE SIBAJAK bracht gisteren bijna 900 man, waarvan 14ö~burgers, voor repatriëring uit Indonesië terug. 2- K. H. PRINS BERNHARD is voor enkele dagen naar Zweden ver trokken. Hij zal o.a. de Bofors-staal- fabrieken. die aan ons land belang rijke orders afleverden, een bezoek brengen. J3YRIFER is de naam van een door de Duitse geleerde Dr. Helmuth Gross uilgevonden afdoende genees middel tegen de gevolgen van kinder verlamming. pHURCHILL zal 'n reisjes naar Hol lywood maken om te proberen een scenario van zijn eigen levensge schiedenis te verkopen voor één mil- lioen dollar. MINISTER-PRESIDENT W. DR EES v zal 8 November a.s. ere-doctor worden in de economische wetenschap pen van de E eon. Hogeschool van Rotterdam. QRAZIANI, de legerchef van Musso lini. zal vandaag voor de recht bank van Rome verschijnen, beschul digd van collaboratie. Men verwacht, dat het proces zes weken zal duren. gEN LANDMIJN, in Driel bij Arn hem ontplofte, toen arbeiders er met het graven op stootten. G. Hen driks, vader van 7 kinderen, zijn oud ste zoon Gradus van zeventien waren op slag dood. J)E BERLIJNERS in de Westelijke sectoren krijgen ingaande morgen cF.n ra,dsoenverhoging van 200 calo- nën per dag. Het gaat voornamelijk om vet en suiker. veertig gevangenen oer Stern groep ontsnapten Zaterdag uit de van Haifa Het was als don f aPie" bedoeld. Later had- Wn;Ze i-e Sro°fste moeite om zonder rnrrin«u'papieren door het politie- nen te komen^ gevangenis weer bin" VREDESGEZANT NAAR MOSKOU. rpRUMAN was dus in hoge mate ver ontrust over de vrede. De rede van Visjinsky in de Veiligheidsraad had hem eigenlijk tot die ongerust heid gebracht, hetgeen we ons min of meer kunnen voorstellen. En toen rijp te er een plan: opperrechter Fred Vin son zou er wellicht voor te vinden zijn om naar Moskou te gaan. Hij moest aan Stalin uit gaan leggen, hoe eerlijk de bedoelingen van Truman en de V. S. ten aanzoen van het atoom- vraagstuk waren en zijn. Dit schreef Truman aan Marshall, die midden in de politieke keuken zat van de V. N. te Parijs. Het gevolg was toen weer, dat op zijn beurt Marshall tekenen van onrust ging ver tonen. Hij redeneerde aldus: het kan Frankrijk en Engelanddie samen met de V. S. een gevaren-bezwerend blok tegen de Sovjets vormen, niet aange naam zijn, wanneer Truman op eigen houtje gaat onderhandelen en verzoe nen. Het zal ook geen goed doen aan het prestige van de UNO. Een addertje onder het gras was echter ook nog de op handen zijnde verkiezingsstrijd in Amerika. Mar shall en zoals later bleek ook Lovett vroegen zich af. of in het huidige sta dium, nu Berlijn en de atoombom de gevaarlijke brandstof vormen, waar mee de politieke heksenketel aafi de kook wordt gehouden, een „verkie- ziugs-stunt op wereldniveau" niet on beraden of zelfs levensgevaarlijk kon worden geacht. „BEMOEDIGEND TEKEN". TAAT Truman, die zich al had voor- genomen om Zaterdag zijn plan via de radio aan het Amerikaanse publiek bekend te maken, op het laat ste nippertje besloot toch Vinson maar netjes thuis te laten, pleit voor zijn inzicht en beleid (waar natuur lijk ook wel verkiezingspropaganda uit te slaan valt). Dat het denkbeeld van Marshall alleszins gezond was kan worden afgeleid uit het volgende: De vergadering van de Veiligheids raad, uitgeschreven voor vandaag, is uitgesteld. De Berlijnse kwestie zal behandeld worden op het hoogste di plomatieke niveau. De voorzitter van de Raad (de Argentijn Bramuglia), heeft aan de Westerse Drie gevraagd: Zijt ge bereid het geschil op een Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken te bespreken, wanneer tegelij kertijd de blokkade wordt opgehe ven? Ditzelfde, maar dan in omgekeer de volgorde, van de vragen, vroeg hij aan Visjinsky. Deze antwoordde dat hij het aan zijn Regeering zou vra gen. Dit wordt als een „bemoedigend teken" beschouwd. Politieke en diplomatieke insiders zien een onmiddellijk verband tussen deze ontwikkeling van het Berlijnse vraagstuk en het hierboven omschre ven geval Truman-Marshall. Het is moeilijk uit te maken, of er inderdaad van enig verband sprake kan zijn. Ze ker is, dat het hecht aaneengesloten blijven van de Westerse Drie maar dan in alle kwesties het sterkste wapen is tegen de Sovjets. Althans, daarvan blijken ze nog een beetje bang te zijn. Visjinsky is tenminste bereid nu iets belangrijks aan zijn Regering te gaan vragen dat ,men" zulks als een be moedigend teken" opvat is naar onze mening op zichzelf al een .veeg te ken" van de Russische willekeur en overmacht. Maar daarin zijn we mis schien te somber. nLkf'meidw v®6'' In?ori,esië eewnnn m-itt 1 g van -een ouiten- te JiepDe' de strijd tussen de JaVa dle in pen en de republikeinse troe- van eigenaar°Fs'gewisseld11 dHemaa' Handelingen 'inTeTbe^ Z'jnrf de,°2 en worden 7ii j van de stad nrtiUerie bestookt rePub"keinse ,0Malrterluidt z«n aa" beide zijden ren £eZiV^7*™ betreT- 30.000 riuehtelina -f1" VOedsel en dohnVn Cbheed^dn op waarts naar Bodjonegoro Weersverwachting geldig tot vanavond: Koude ochtend met aanvanke- *e,«k hier en daar nevel of mist, cup echter snel verdwijnt. Overi gens droog en tamelijk zonnig weer enkele overdrijvende wol keuvelden. Zwakke tot matige win 's Middags vrij warm voor de tijd van het .jaar. Vandaag: zon onder 17.56 uur. uur* ®toriren: zon P b-59 uur. Maan onder 0.40 uur. TTET BUITENGEWOON federaal overleg in Den Haag kon inder daad Zaterdag woYden beëindigd. Over de nog resterende geschilpun ten kon men ook tot overeenstem ming komen. De Nederlandse rege ring zal nu binnen de kortst moge lijke tjjd een wetsontwerp betref fende de bestuursregeling in Indo nesië in overgangstijd bij de Staten Generaal aanhangig maken, een ont werp dat twee-derden-meerderheid vereist. Men hoopt de feitelijke in stelling van de interimregering nog in November van dit jaar te kunnen doen plaats vinden. Minister-president Drees en de ver tegenwoordigers der deelstaten spra ken in de slotzitting hun voldoening uit over de goede sfeer, waarin het overleg plaats had. Ten aanzien van de overeenkomst inzake de laatste ver schilpunten wordt o.a. gemeld: Het bewind in Nieuw-Guinea zal gevoerd worden door de Federale In terimregering in samenwerking met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Dit zolang de bevolking van dit gebied niet in staat is zich uit te spieken. Tei'zake van de Defensie is vastge steld. dat de Hoge Vertegenwoordiger het oppergezag uitoefent over alle in Indonesië aanwezige strijdkrachten. Echter zullen deze strijdkrachten in Indonesië niet worden gebruikt dooi de Hoge Vertegenwoordiger dan na overleg met de F.I.R. Raadpleging van de F.I.R. door de Hoge Vertegenwoor diger is dus. wanneer het gaat over een gebruik van de strijdkrachten voor binnenlandse doeleinden, verplichtend gesteld. Voorts zal de F.I.R. een eigen strijd macht ter beschikking krijgen ter handhaving van de inwendige rust en veiligheid. De F.I.R. wordt het budgetrecht verleend. Over een aantal vraagstuk T\E HONGAARSE priester en gods- dienstleraar Stefan Spaczel is op grond van ongehoorzaamheid aan zijn overheid door Kardinaal Mindszenty Primaat van Hongarije, gesuspendeerd Hij aanvaardde een functie in het stads bestuur van Boedapest. Het wordt als^ een bewijs van de voorbeeldige houding van de Hon gaarse clerus beschouwd, dat tot nu toe slechts twee priesters wegens on gehoorzaamheid door de Primaat be straft moesten worden. De andere ge suspendeerde was Stefan Balogh. De oproep van Kardinaal Mindszen ty, dat zijn gelovingen „harten en deu ten zouden openen voor de geeste- iÜkk1 en reliêietizen, die geweigerd als leerkrachten verbon- naliseprJ? X?1 aan de than5 genatio- veel l|z°ndere scholen, heeft nerZS geoogst. Honderden hun dingen en ri^> ,hlm vr°egere ieer- meen bedacht a en in het alge- jmeen bedacht met geld, voedsel siga retten en boeken. voeasei, siga- ken van financiële en economische aard zal echter het overleg op een later tijdstip worden voortgezet. HET OVERLEG MET DE REPUBLIEK. TK MEEN en dat maakt mij uiterst droefgeestig dat de enige ware vredesbasis thans steunt op de macht. Als de V. S. op dit ogenblik niet in het bézit waren van een voorraad atoom bommen, dan zou er geen middel bestaan om de veroveringstocht van de communisten over West- Europa, die door de (Sovjet-wa pens wordt gesteund en door een politieke politie kracht wordt bij gezet, te stuiten. Van één zaak ben ik volstrekt zeker: Als de V. S„ vertrouwend op een stuk papier, bereid gevon den worden om liun voorraad atoombommen te vernielen, dan zijn zij schuldig aan moord van de menselijke vrijheid en aan zelf moord. Als de Sovjet-regering wenst, dat de atoomenergie geïnternatio naliseerd wordt en haar gebruik met militaire doeleinden buiten de wet wordt gesteld, dat zij haar greep op de satelietstaten dan be- eindige, dat zij zich terugtrekke in haar eigen land en dat zij de elf oude hoofdsteden van' Oost- Europa, die zijn bezet, verlate Laten zij zich op de Curzoniinie terugtrekken, zoals zij zich gedu rende de oorlog verplicht hebben laten zij het millioen Duitse en Japanse gevangenen, die zij als slaven behouden, vrij laten, laten zij ophouden de streken van Duitsland en van Oostenrijk, die zij in bezit hebben, uit te buiten, te kwellen en te verdrukken. De opheffing van de blokkade te Ber lijn zou eenvoudig het einde van een chantage zijn, een chantage, die niet beloond moet worden". Dit en nog vee] meer zei Chur chill in een rede tijdens een Con gres van de Conservatieve Partij. Om te voldoen aan de vraag naar eie ren, zowel in binnen- als buitenland, wordt thans overgegaan tot versnelde uitbreiding van de pluimveestapel, met als doel afschaffing van de eier- distributie voor het binnenland en 't opvoeren van de export, die vóór de oorlog de grootste ter wereld was. Waar normaal alleen in het voorjaar jonge kippen voor de fok werden uit gebroed, worden thans ook in de herfst piepkuikens opgefokt. Een broedmachine, boordevol met 3500 eieren, 's Morgens en 's avonds wordt de eierhouder een kwartslag gedraaid om de eieren gelijkmatig te verwar men. f)OK EEN OEFENBOM is gevaar- lijk: een 22-jarige korporaal nam uit Weesp een oefenbom mee naar het gebouw „Ons Huis" in Amster dam om te „demonstreren". Toen de bom ontplofte bleef er geen ruit van het gebouw meer heel. Dies moet de korporaal brommen TN HET ALGEMEEN is enige ver- betering ingetreden", zo verklaar de een woordvoerder van de Franse regering, na afloop van de vergade ring van de Kabinetsraad, die Zater dagavond werd gehouden. Hij voegde er aan toe dat de Ministerraad de toe stand had onderzocht in verband met de stakingen. De minister van Bin nenlandse Zaken, Jules Moch had een overzicht gegeven vsr. de gehele si tuatie en de aandacht gevestigd, op het feit, dat de C.G.T. heeft aanvaard zelf de veiligheid te waarborgen in de kolenmijnen van Pas de Calais. Hij voegde er nog aan toe: „De re gering is vast besloten het hoofd te bieden aan om het even welke toe stand, die de installaties zou bedrei gen en geen vorderingsbesluit uit te vaardigen, zolang de veiligheid ge waarborgd is". Dit neemt niet weg, dat de stakin gen nog met gelijke kracht worden TN KRINGEN van de federalisten fabriek te Sas van Gent kon men een lichte teleurstelling waarnemen over het feit, dat de Ne derlandse regering niet met de ver tegenwoordigers van de deelstaten in Een dode en een ernstig gewonde overleg is getreden bij het opstellen A RBEIDERS in de suikerfabriek der tegenvoorstellen, die onlangs door van rip CP der tegenvoorstellen, die onlangs door middel van de Commissie van Goede Diensten aan de Republiek zijn ge daan. Men hoopt van de zijde der fede ralisten nog steeds in de onderhande lingen met de Republiek te worden betrokken DE STICHTING ZEELAND EN HAAR NIEUWE SECTIE Onlangs meldden we reeds dat de Stichting Zeeland voor maatschappe lijk en cultureel werk een speciale sectie in het leven riep, die to- taak krijgt de verschillende aspecten van het Zeeuwse leven te onderzoeken. Er zal o.m. een antwoord moeten worden gegeven op de vraag of en in hoever de voorziening en behandeling van Zeeland achterstaat bij de rest van Nederland. De sectie kreeg de naam „Belemmering ontwikkeling Zeeland" (B.O.Z.) Op 21 Oct. houdt zij haar eerste zitting. van de C.B.s: te -Sas van Gent wa ren bezig om een defecte leiding te herstellen. Bij dit werk moest een zware-pijp omhoog worden gehesen hetgeen aanvankelijk goed ging. Toen ze bijna op hoogte was kwam de zwa re buis blijkbaar in aanraking met 'n stelling waarop arbeiders stonden die het gevaarte op zijn plaats zouden brengen hoog boven In de fabriek. Door de schok vielen twee arbeiders naar beneden waarvan zekere Laken uit Assenede op slag dood was en de andere zekere G uit Sas van Gent ernstig gewond naar het ziekenhuis' moest, worden gebiacht. Wel een treurig begin van het sei zoen, daar de fabriek siccnts erige uren te voren op gang was gebracht. Als bijzonderheid vernemen we nog dat Laken pas sinds een goed jaar was gehuwd met de weduwe van een bij het terugtrekken door de Duitsers neergeschoten man. De echtgenote wordt dus wel zwaar beproefd. voortgezet, dat betogingen met het karakter van een beginnende opstand aan de orde van de dag zijn en dat de gehele toestand zorgwekkend is te noemen. Vandaag valt de beslissing inzake een algemene spoorwegstaking. Tengevolge van de staking onder de spoorwegmannen te Mulhouse, onder vindt het verkeer tussen Bazel en Am sterdam ernstig vertraging. De trei nen naar Parijs. Noord-Frankrijk, Bel gië en Nederland moeten sinds Za terdagmorgen elf uur een omweg ma ken. De uitslagen van de voor de Engel se League-gespeelde wedstrijden zijn: Eerste divisie: Arsenal-Burnley 3-1 Aston Villa-Portsmouth 1-1. Blackpool -Everton 3-0. Bolton Wanderers-Bir mingham 0-0. Derby County-Preston Northend 1-0. Huddersfield-Stoke Ci ty 1-3. Liverpool-Chelsea 1-1 Manches ter United-Charlton Athletic 1-1. Shef field United-Manchester City 0-2. Sun derland-Newcastle United 1-1. Wol verhampton W anderers-Middlesbo- rough 0-3. Tweede divisie: Barnsley-Sheffield Wednesday 4-0. Blackburn Rovers- Westham United 0-0. Bradford-Leeds United 1-1. Cardiff City-Tottenham Hotspurs 0-1. Fulham-West Bromwich Albion 1-2. Brimsby-Lincoln City 2-2. Luton Town-Leicester City 1-1. Not tingham Forest-Chesterfield 0-1. Ply mouth Argyle-Bury 1-0. Queens Park Rangers-Brentford 2-0. Southampton- Coventry City 5-2. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de Belgische ere-afdeling luiden: Standaard-Antwerpen 1-0. Racing Mechelen-La Gantoise 1-1. Beerschot- FC Luik 3-1. Berchem Sport- Olympic Charleroi 3-0. Racing Brussel-F.C. Mechelen 1-1. Lyra-Tienen 3-3. An- derlecht-U. S. Gilles 2-1. SC Charle- roi-Boom 4-0. Berchem Sport heeft de leiding ge nomen met 9 punten uit zes wedstrij den, gevolgd door RC Mechelen met een zelfde puntenaantal maar een iets minder goed doelgemiddelde. Vervol gens komen met 8 punten Racing Cl. Brussel, Beerschot en Anderlecht. Olympic Charleroi blijft onderaan met 2 punten uit 6 wedstrijden. trOE zwaar en opofferingvergend 't werk van de gezinsverzorgsters is hoeveel uithoudingsvermogen van deze meisjes gevergd wordt, hoe moeilijk het is, het idealisme te be waren, wanneer geen hogere motie ven deze arbeid steunen, is Zaterdag weer eens te meer gebleken, toen de ze meisjes (jong, fris, sportief) op Bouvigne bijeenwaren om enkele da gen onder elkaar te zijn, ervaringen uit te wisselen en nieuwe kracht op te doen voor hun moeilijke arbeid. De zwaarte van het werk. kon men niet van hun gezichten lezen, want stuk voor stuk zagen ze er stralend en opgewekt uit. Het volle pond-van hun-arbeid drukte op de ervaringen, waarvan enkelen hunner tijdens de feestvergadering mededeling deden, zo gewoon en eenvoudig, maar daar door ook zo imposant, dat het wei nige, wat zij vertelden, diepe indruk maakte. Het gaat er ons niet om deze meis jes op te hemelen (en ze zullen het zelf amper op prijs stellen), we wil len alleen hun werk aan u laten zien, zoals zij het dagelijks doen: binnen treden in de huizen van de a-socialen in de woningen waar om welke re den dan ook, geen geluk meer heerst. Zij komen in de kamers van de al lerarmsten om die te dienen, in het slop van de grote stad, in de zieken kamer van een vergeten vrouw. Om te dienen. Om te trachten er het ver loren geluk te brengen, iets te he len van het vele leed, dat in deze huizen ondergaan wordt. Daarnaast helpen zij in de huishou ding. beredderen er de boel. koken en wassen, verzorgen de kinderen en ontlasten daardoor de moeder. Doch dit laatste is slechts middel géén doel. Mgr Jenneskens sprak TAAT werd nog eens extra bena- drukt door Mgr Jenneskens, die Zaterdag in de middagvergadering sprak. Men moet geestelijke rijkdom gaan brengen aan het gezin. Daar om moet dit werk gebouwd zijn op innerlijke kracht en sterkte en deze beide put men weer uit de H. Eucha' ristie. Dit is de voeding, die wonder lijke kracht geeft en waardoor de ge zinsverzorgster dag-in, dag-uit in staat is haar roeping te vervullen. Zonder deze voeding is dit werk niet vol te houden, maar hernieuwt ge dag-in, dag-uit de genaden, die de H. Eucharistie u zonder maat geeft, dan kan een beroep worden gedaan op de algehele overgave van het meisje in deze dienende liefde. Deze dagen moeten de gezinsver zorgsters eveneens gesterkt hebben. Van ver en nabij waren zij gekomen in de Bouvignetuin liepen honderden in het blauw geklede meisjes met frisse, witte kapjes. Er was ook officiële belangstel ling voor hun werk (het lid van Ged Staten van Noord-Brabant Drs A. v de Poel was o.m. aanwezig en wet houder Romsom uit Breda, evenals de directeuren Bakx en Aarts. Ook me vrouw van Dijk gaf blijk van haar belangstelling). Des morgens had dr Mol de meis jes een les gegeven over de apostoli sche instelling van de gezinsverzorg ster. En des avonds was er feest. Leerlingen van de Mater Amabilis school te Breda voerden een sprookje op: Hoe Roodkapje verrees en kin deren van het Westeinde te Breda speelden „In het tuintje van Naza reth". Gisteren was er nog een vergade ring. waarop het jaarprogramma aan de practijk getoetst werd. Een be zoek aan het graf van Mgr Frenc- ken, stichter van het gezinsverzorg- werk. vormdgjiet einde van een 3- tal dagen, die de meisjes ongetwij feld versterkt zullen hebben in hun hoog ideaal. VUEER zijn er gister in district lage uitslagen genoteerd, he geen bewijst dat de sterkte der du verse clubs zeer weinig verschilt, bijvoorbeeld NAC en Brabantia. NAC staat op de tweede plaats Brabantia hangt in de staart. M niettemin heeft het maar een h gescheeld of NAC had op eigen verloren. BVV en Helmond is een j werd in Limburg verloren. VVV. dat nog steeds bovenaan troont, klo Willem II op het nippertje. In district 6 was het gelijke s van Eindhoven tegen de Benjar Kerkrade wel verrassend. PSV v •weer eens, zij het op het kantje af en de derby te Tilburg eindigde in eet magere zege voor het bovenaan prij kende Longa. de zin van aantrekkelijk en boel end. Helmond speelde de gehelf match met drie man in de voorhoe de en met Stiphout als speerpunt. De overigen verdedigden en bovei hen uit stak de doelman van Ger- ven, wien het gelukte de talloze Bos sche aanvallen te weerstaan. Hij kon het niet helpen dat 25 minuten na het begin de Helmondse achterspe Ier Jansen in eigen doel trapte en dat na 10 minuten in de tweede helft van Overbeek een omhaal van van der Langenberg onhoudbaar langs hem schoof. (2-0). De Helmondse aanval was betrek kelijk ongevaarlijk en was bij een ren op doel Saris blijven staan dan had Stiphout wellicht niet kunnen scoren. (2-1). De wedstrijd vertoonde weer tech niek contra geestdrift. De Bosschena ren zijn nog niet op dreef, hetgeen de magere overwinningen uitwijzen. Het linksbuitenvraagstuk is na het vertrek van van Beek nog niet op gelost en dat deel in de Bossche aan val lijkt op een gekortwiekte vogel. De wedstrijd miste door het over dreven fluiten van de scheidsrechter en zijn volslagen gemis van kijk op buitenspelgevallen' een vlotte gang. Alleen het laatste gedeelte van de wedstrijd was van betekenis toen BW haar oude spel weer vertoonde en Helmond met man en macht stond te verdedigen om de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Voor de wedstrijd werd de Bos sche doelman Dré Saris gehuldigd en met bloemen en geschenken over laden ter gelegenheid van zjjn 10- jarig uitkomen in het eerste elftal. Hem werden vele huiselijke ca deaux geoffreerd en vele sprekers ook de voorzitter van Helmond prezen Saris om zijn voortref felijk spel. ETET zag er 5 minuten na de rust die met een 1-0- voorsprong voor Brabantia was ingegaan niet naar uit dat NAC nog de overwin ning zou behalen, want op dat mo ment kreeg Rijvers de bal ongeveer op het middenveld toegespeeld, die in het nauw gedreven wilde te rugspelen, wat echter mislukte en de bal kwam precies voor de voeten van Dillen terecht die ineens en on houdbaar voor Kools inschoot. 2-0 voor Brabantia dus, dat hier mee wel gemakkelijk aan deze voor sprong was gekomen, want ook het eerste doelpunt werd haar als het ware in de schot geworpen, toen 'n misverstand tussen Beenhakkers en Pogge ontstond, waarvan van Zand- voort dankbaar gebruik maakte. Het zag er somber voor NAC uit, temeer omdat Brabantia tot nu toe een vlotter en sneller spel dan NAC had gespeeld. Het veldwerk en plaat sen van de bal was ook beter dan dat van NAC. Brabantia bofte in de laatste mi nuut voor de rust toen Mattheewis- sen tegen de lat schoot. Deze speler eiste trouwens ook de verdere aan dacht voor zich op door 2 maal te doelpunten. En mischien was hij ook wel de maker van het derde doel punt, want 7 minuten na rust ont stond een doelworsteling voor het Brabantiadoel, waarbij niet te con stateren was wie de bal achter Wou ters plaatste (1-2). 10 minuten la ter was het werkelijk Mattheeuwis- sen die scoorde (2-2). Na 27 minuten kwam de overwinning van zijn voet, toen Herman Bouwmeester in de richting van de Brabantia-linksback speelde; deze miste en Mattheeuwis- sen passeerde met een hard schot de uitgelopen Brabantia-doelman (3-2). drie nederlagen in successie is Kerkrade er in geslaagd om Eind hovens opmars tot staan te brengen en het eerste winstpuntje binnen te halen. Gezien het verloop van de wedstrijd mag deze eerste winst voor de jongste Limburgers worden ge zien als de belofte tot meerdere suc cessen. Zo spelende zal Kerkrade ze ker in eigen omgeving voor meerdere op papier sterker schijnende ploegen een zware dobber blijken te zijn. De eerste 20 minuten wordt het tepmo door beide partijen tot het ui terste opgevoerd en aan beide zijden moeten de verdedigingen dan ook alle krachten inspannen om de we derzijdse aanvafcn het hoofd te bie den. Een groot aantal corners val len er dan ook te noteren. De grote schotvaardigheid, die de Eindhoven- voorhoede aan de dag legt, doen de Eindhoven-aanvallen echter uiterst gevaarlijk blijven. Het succes blijft dan ook niet uit en spoedig hebben de bezoekers zich een 3-0 voorsprong door goede doelpunten van van der Heyden en Kaasjagers weten te ver zekeren (0-3). Dit wordt Kerkrade echter te bar en nog voor de eerste helft verstreken is, heeft de thuisclub District IV NACBabantia 3—2 Limburgia— TSC 2—1 BWHelmond 2—1 De SpechtenJuliana 2—3 VVV—Willem II 1—0 De stand is VW 5 4 10 9 12— 2 NAC 5 4 10 9 12— 7 Liburgia 5 3 117 9— 7 BW 4 3 0 1 6 8—— 5 TSC 4 2 115 9— 5 Juliana 5 2 0 3 4 7— 9 1 Spechten 4 112 3 9—11 MW 4 0 2 2 2 7—10 Brabantia 4 0 2 2 2 3— 9 Helmond 5 10 4 2 7—13 Willem II 5 0 14 1 3— 8 District VI Sittardse B. Spr.cl. Emma 2—1 KerkradeEindhoven 4—4 PSVMaurits 2—1 Helmondia— ■Bleyerheide 1—0 LongaNOAD 1—0 De stand is Longa 5 4 0 1 8 8— 4 Helmondia 5 3 117 8— 6 PSV 5 2 2 1 6 10— 7 Eindhoven 5 2 2 1 6 12—10 Sitt. Boys 4 2 115 8— 7 NOAD 4 2 0 2 4 8— 5 Maurits 4 2 0 2 4 6— 4 Sp. Emma 5 12 2 4 5— 6 Bleyerheide 5 113 3 5— 8 Baronie 4 10 3 2 3—11 Kerkrade 4 0 13 1 6—11 door Verdonk en Schreurs gelijk we ten te maken (3-3) Na de rust is het weer Eindhoven dat het eerst komt opzetten en spoe dig weet Kaasjager de Eindhoven op nieuw de leiding te geven. De strijd gaat dan gelijk op en Kerkrade werkt hare. voor de gelijkmaker die Vondenhoff weet te scoren (4-4). In de laatste seconde ontgaat haar zelfs de overwinning als Schreurs voor open doel hoog overschiet. VTA zware strijd wist PSV in eigen huis tenslotte meester te blijven over Maurits dat in het veld geens zins de mindere was. Ook in deze ontmoeting bleek de PSV-voorhoe- de nog steeds het zwakke deel. Wel was het samenspel beter verzorgd, doch 'het verrassende element, dat voorheen PSV-aanvallen zozeer ken merkte bleef ook nu zoek. Al aanstonds ontwikkelt zich een vlot op een neergaande strijd. Het is echter de thuisclub die het eerst ge vaarlijk wordt. Na enige vergeefse pogingen slaagt PSV er na 20 minu ten in om door Fransen de leiding te nemen (1-0). Ook de tweede helft brengt een gelijk opgaande strijd waarbij links binnen Maesen van Maurits er in slaagt om voor zijn club de gelijk maker te scoren. De spanning stijgt en PSV roert zich geducht. Eindelijk weet Mulders uit een pass van Fran sen op fraaie wijze het winnende doel punt te scoren (2-n. 0°K in Venlo heeft Willem II het niet tot een overwinning weten te brengen al is deze nederlaag dan ook onverdiend te noemen. Vooral in de tweede helft was het spel van Willem II dermate superieur dat de thuisclub er nauwelijks aan te pas kwam. Slordige afwerking en slecht schieten waren echter oorzaak dat de meer dan verdiende gelijkmaker achterwege bleef. Beide ploegen startten in hoog tem po en er ontbrandt dan ook een snel op en neergaande strijd. WV krijgt na 20 minuten een corner waaruit Nass onhoudbaar weet te scoren en daarmede zoals bleek zijn club de overwinning bezorgde. Als voor de tweede helft is begon nen blijkt VW teveel van haar krachten te hebben gevorderd. Hier van profiterende komt Willem II nu geweldig opzetten. Slordige afwer king is oorzaak dat het verdiende te- genpunt uitblijft-. DL eerste Tilburgse derby heeft 'n magere overwinning gebracht voor Longa De Noad verdediging was slordig in het afwerken. Noad kreeg de eerste kansen, maar Mathijsen redde op de doellijn. Twee prachtig door Walhout genomen cor ners schepten wel kansen, maar wer den niet benut. De tweede helft vertoonde een be paald Noad overwicht, dat bij de Longa-aanhangers het ergste deed vrezen. Maar de verdediging van Longa was in grootse stijl. Van Ber- kel heeft bergen werk verzet. Een schot van Engel kon Luytelaar maar met moeite keren. Als 32 minuten in de tweede helft gespeeld is geeft Ren trop een goede pass aan van Hout die met een goed gerichte schuiver de Turck het nakijken geeft (1-0). Een oorverdovend lawaai in het uitverkochte Longa-huis. 'J'SC heeft in Limburg zeer moedig gestreden, maar Liniburgia was iets beter en verdiende de kleine overwinning dan ook. Het dappere werk der Oos.erhouters dwong ie ders bewondering af. Reeds 9 minuten na het begin wist Limburgia door van Lubeck te sco ren. Maar daarna hield Jan Sestig de Limburgse midvoor de Graaf zoda nig in bedwang, dat deze niets meer kon uitrichten. Maar nauwelijks had Sestig de Graaf even na de rust even losgelaten of de bal lag achter de Oosterhoutse doelman (2-0). TSC bracht het maar tot een punt je, gescoord door Ernst, na een voor zet van Hooimaaiers. Het was een zeer mooi doelpunt. (Slot op pag. 2).

de Stem | 1948 | | pagina 1