Land De Kath. Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging is actief Kroniek Boerenleven Wai een Wonderlijke Wereld Rusland bedreigt niemand" •i-to# ii T p RADIO DE STEM VAN DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 Wat in de eerste maanden al bereikt is De nieuwe sluis te Terneuzen Korte verhalen De Ruim 2300 Berlijn FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de advertentiekolommen worden de rijks- filmkeuringseisen genoemd. Schouwburg Bioscoop Middelburg: Onder zwarte vlag (14 jaar). Electro Bioscoop Middelburg. De woeste hoogte (voor personen m. rijpe levenservaring.) Alhambra-Theater, Vlissingen: De woeste hoogte (idem). Luxor Theater Vlissingen. Made moiselle amuseert zich (volwassenen) Grand-Theatre Goes: Blanche Fury: (volwassenen). PATER PASCHASIUS GAAT HEEN Pater Paschasius de grote promotor van de Credo Pugnoclubs, heeft om gezondheidsredenen als diocesaan lei der van deze clubs ontslag gevraagd Op verzoek van de diocesane leiding der K. A. B. zullen de paters Capu- cijnen een van hun beste krachten beschikbaar stellen om de taak van pater Paschasius over te nemen. OPZICHTER WEDEROPBOUW De heer Snoep, opzichter van de We deropbouw voor 'n district in O- Useuwsch-Vlaanderen, zal naar 'i Zuid-Bevelands district vertrekken. MOLEN TE RETRANCHE- MENT GEREPAREERD De door oorlogsgeweld zwaar bescha digde 17e eeuwse open standaardmo len te Retranchemcnt in Zeeuwsch- Vlaanderen, is thans met medewer king van monumentenzorg gerestau reerd. Hij zal op Zaterdag 23 Octo her a.s. officieel in gebruik worden genomen door de Commissaris der Koningin, jhr mr. A. F. C de Casem- broot Deze molen is de enige stan daardmolen in Zeeuwsch-Vlaanderen. In Zeeland zijn nog in totaal twee van deze molens overgebleven. DE FRAUDULEUZE SLACH TING TE MIDDELBURG Behalve de expediteur de K., heb ben de slager L. en diens knecht be kend, betrokken te zijn geweest bij de clandestiene slachting van een koe te Middelburg. Alel drie werden zij voorgeleid aan de officier van Justitie. De C.C.D. zit nu achter de leveran ciers van de koe aan; de naam van de veekoopman is reeds bekend. MOSSELEN NAAR PARIJS De gelegenheid is weer opengesteld voor het exporteren van mosselen naar Parijs door de Zeeuwse mossel- handelaren. Er werden direct goede zaken gemaakt. Ongeveer 80.000 ton nen mosselen werden naar de Franse hoofdstad en naar Noord-Frankrijk gezonden. PLANNEN VOOR TWEEDE LIJN OP ENGELAND Het ligt in de bedoeling van de di rectie der maatschappij Zeeland het volgend jaar een touristendienst Vlis singenFolkstone te organiseren, die gevaren zal worden via de Wielingen route. De gewone maildienst, die de maatschappij thans onderhoudt van Hoek van Holland naar Harwich, zou Hoek van Holland als plaats van afvaart houden. In feite zal het er dus op neerkomen, dat de maatschappij Zeeland twee lijnen op Engeland gaat exploiteren. Na verloop van tijd zou dan vastgesteld kunnen worden in hoe verre de dienst VlissingenFolkstone voorziet in een behoefte. Biervliet Burgerlijke Stand Geboren: 3 September: Bernardus Petrus, zoon van Augustinus Provoost en van: Bracke, Erna Emma; 6 September: Antje Sara, dochter van: Jansen, Jan nis Pieter, en van: Boerman, Josina Maria; 4 Sepember: Anna Johanna, dochter van: Klaeijsen, Abraham, en van: Provoost, Maria Anna; 28 Sep tember: Lilia Leonie Pieter, doch ter van: du Puy, André Pieter, en van: Patijn, Elza Edmonda. Gehuwd: 9 Sept.: Bras, Hendrik Ary, oud 25 jaren, jm., en Boek hout, Catharina Maria, oud 28 ja ren jd. Driewegen Burgerlijke stand. Geboorten: Pe trus zv F. van de Waart en A. Courtin Collecte. Dc inzameling voor de Kerstpakkettenactie van de Niwin heeft opgebracht f 114.09. Goes DE GEMEENTE VERKOOPT HUIZEN Vorige week heeft het gemeente bestuur een foldertje laten versprei- (Adv. 920-OO) den, waarin de voordelen werden uit eengezet verbonden aan het kopen van de in aanbouw zijnde woningen. Wij vernamen nu dat van de mid denstandswoningen, welke in de Le liestraat worden gebouwd, er reeds 5 verkocht zijn. GEMEENTERAAD Tien-minuten-zitting De gemeenteraad kwam in een korte vergadering bijeen. Ingetrok ken werden vier verouderde veror deningen. Een voorstel om het ge- meentepersoneel de officiële gratifi catie toe te kennén werd aanvaard. Besloten werd een geldlening groot f 310.000 aan te gaan ten dienste van de woningbouw. Op verzoek van mr Vlaming werd teruggekomen op het besluit hem een stuk grond aan de P iynweg te verkopen, daar hij voor lopig nog niet tot de bouw van een huis besluiten kan. Tot gymnastiekonderwijzer werd benoemd de heer A. van' Hensbergen uit den Haag. Daar er, wat in geen jaren gebeurd is, niets voor de rondvraag was, kon de zitting na tien minuten vergade ren, weer worden gesloten. Graauw Verregaande baldigheid. Maan dagmorgen bleek, dat bij schoenma ker BI., het grote winkelraam was stuk gegooid. De ontboden politie stelde een onderzoek in, maar tot nu toe zonder resultaat. Zelatricen-avond. Evenals ver. leden jaar werd aan de zelatricen in onze parochie, door de pastoor een ge zellige avond aangeboden. Dit ter be loning voor alles wat zij in de loop van het jaar belangeloos voor de goede zaak presteren. Een film werd vertoond, waarna de avond verder werd door gebracht in gezellig samenzijn met volop koffie en gebak. Ook werden een paar voor dfachtjes ten tonele gebracht. Hulst EEN MIJLPAAL IN DE GESCHIE DENIS VAN HET ZIEKENHUIS. Op 4 October 1948 kwam de- com missie bijeen voor het afnemen van het eindexamen van verpleegster. De ze commissie bestond uit: Dr. Staver- man, chirurg te Vlissingen als voor zitter, verder Dr. v. d. Borg, genees kundig inspecteur volksgezondheid, Dr. Ramselaar, chirurg, Dr. Dorre- paal, internist en Dr. Caspari. Geëxamineerd werden: de Eerw. Zuster Magina, mej. M. Wauters, mej. R. Borm en mej. M. Voet. Aan allen kon het diploma worden uitgereikt. Na de uitreiking hield dr. Staverman 'n gloedvolle rede, waarin hij o.m. tot uitdrukking bracht zijn grote sympa thie voor het ziekenhuis te Hulst. Ge- De vijfjarige Jan Boezeman legt de eerste steen voor de uitbreiding van het Jansenius-lyeeum te Hulst durende de 40 jaren dat hij in Zee land gewerkt heeft, was Hulst voor hem de plaats waar hij in de meest prettige samenwerking met zijn colle ga's opereerde. De verpleegsters kunnen hun dank ten opzichte van het ziekenhuis en docenten niet beter tot uiting bren gen, dan met trots te verklaren, dat zij hun opleiding in Hulst hebben ge noten. Na nog vooral te hebben aan gespoord om te komen tot een nieuw ziekenhuis, dat volgens hem, die de streek door en door kende onmisbaar is voor het Land van Hulst, besloot hij zijn toespraak. KRO-Tournee Ditmaal onder de titel „In de Roos" maakt het popu laire „Orkest Zonder Naam" met de Drie Musketiers een wintertournooi door het land en zal daarbij ook Hulst aandoen In afwijking van het vorige seizoen wordt nu 't bekende KRO-gezelschap versterkt met een tweetal prominen te figuren uit de kleinkunstwereld Dries, Krijn en Toby Rix. Het „Orkest Zonder Naam" verwacht U „In de Roos" op Maandag 11 Oct. in Bioscoop- en Concertgebouw. Oostburg Lezing. Speciaal voor de Hoof den der Scholen en onderwijzend personeel hield de heer Upwich een zeer interessante lezing over Suri name. Getracht zal worden in het voor jaar 19499 een Koloniale cursus te ge ven bestaande uit een 10-tal lezin gen. Ovezande Burgerlijke stand. Overleden: Gil les Almekinders 74 j., echtg. van M. Paauwe. Anthonina Steketee, 85 jaar wed. van J. Hoogesteger, Adriana Rehtmeester 42 j. ongehuwd. Huwelijken: Aalbrecht Rijk, 28 j. en Helena van 't Westeinde 29 j. UVit de Zeeuwsch Vlaamse woning- bouw van het begin af aim de zaken ernstig en vlug heeft aangepakt zoals we in een vorig artikel reeds opmerkten, blijkt wel uit het feit dat reeds bij Koninklijk besluit van 9 April 1948 dc ingevolge dc woning wet vereiste goedkeuring en erkenning werd verkregen Het reeds met diverse gemeentbe- sturen opgenomen voorlopig contact was ooi-zaak dat direct na ontvangs dezer goedkeuring de eerste plannen konden worden ingezonden. Dank zij de volle medewerking van de Provinciale directie van de Volks huisvesting zijn momenteel reeds de volgende resultaten bereikt Aanbesteed, gegund en rijksgoedkeu ring verkregen voor 4 woningen, waar van de werkzaamheden voor de bouw reeds zijn aangevangen. Aanbesteed en bouwgrond aange kocht voor 4 woningen. Bestekklaar gemaakte plannen waar voor reeds bouwgrond beschikbaar is en de medewerking van gemeentebe sturen is toegezegd voor 46 woningen Medewerking van gemeentebesturen toegezegd voor 16 woningen waarvar. de plannen in bewerking zijn. Door gemeentebesturen medewer king toegezegd voor overname van 124 bestaande woningen. Eenieder die maar enigszins op de hoogte is met de tegenwoordige moei lijkheden bij de woningbouw (conti- gentering, materiaalvoorziening, ar beidskracht enz.) zal moeten toege ven dat deze reeds bereikte resultaten waarlijk niet gering zijn. Het lidmaatschap gegeven \X/ie nu kan lid worden van deze vereniging? Hierop wordt antwoord door artikel 4 der statuten. In de practijk zal het hierop neer komen, dat iedereen die niet zelf ka pitaalkrachtig genoeg is om particu lier te bouwen, lid worden om door middel van de vereniging aan een woning te komen. Naast deze gewone (belanghebben de) leden kent de vereniging nog be langstellende leden. Dit zijn die, al hoewel geen woning behoevende het wérk der vereniging toch door hun lidmaatschap willen steunen en stimu leren. Zij betalen hiervoor een matige contributie die jaarlijks door de leden vergadering wordt vastgesteld. Voor dit laatste lidmaatschap- komen alle nauurlijke en rechtspersonen in aan merking. Men kan zich schriftelijk aanmel den bij het bestuur. Formulieren voor deze aangifte zijn op het secreta riaat der vereniging, Groenendijk 71, gratis verkrijgbaar. Volgens de voorwaarden voor het lidmaatschap moet de leden houder zijn van een aandeel groot 10. Dit aandeel behoeft echter, volgens het huishoudelijk reglement, met in eens te worden volgestort. Men be taalt n.l. bij intrede f 5.Men kan ook volstaan met f 1.te betalen en deze binnen het jaar tot 5.aan te vullen. In dit laatste geval worden echer 10 pCt. administratiekosten in rekening gebracht. Wordt aan het lid een woning toe gewezen dan wordt dit bedrag aange vuld tot f 10.— en geldt dan tevens als waarborgsom voor de woninghuur. Tenzij het bedrag der waarborgsom als zodanig moet worden aangespro ken blijven de 10.het volle eigen dom van het betrokken lid. Hij wordt -hierdoor mede-eigenaar der vereni ging. Ingeval het lidmaatschap vervalt door overlijden of het mettergewoon verlaten van Zeeuwsch-Vlaanderen, worden de 10.volledig terugbetaald ÖOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOO van het WAT KRONIEKSCHRIJVER drie weken geleden heeft voorspeld is uitgekomen. Want nauwelijks kon digde de koude zich aan of het ge loop naar de veemarkten werd druk ker Nu een najaarszonnetje haar laatste kansen benut weten de boe ren, dat het vee naar de stallen moet en dat het heerlijk mals weideland heeft afgedaan, m.a.w., dat er voe der moet zijn voor de dieren en plaats in de stal. De veemarkten il lustreren duidelijk de aankomst van ae winter. Voo.al de slachtveemark- ten waren in de afgelopen week zeer goed voorzien. In Rotter lam bfuroeg de aanvoer 3392 stuks v >e. hetgeen bijna 800 stuks meer is dan een maand gele den Het oe/e oleef nog achterwe ge Het betere kalf- en melkvee kwam r.og slechts schaars naar voren en daarom klinken p'i.zen van f 600. f 800.niet dwaas De mindere soor ten waren aanmerkelijk goedkoper. Maar als men in de Rotterdamse ru briek leest, dat 1487 runderen en 311 graskalveren arriveerden is dat een gunstig teken voor 't nog vleesloos middagmaal der burgers Temeer als men 550 vette koeien en een 25-tal vette ossen klasseert. In Purmerend en Groningen stonden de zaken onge veer gelijk. De Bossche markt toonde nog niet haar sterkste zijde, want met 300 vette koeien bleef zij de eerstgenoemden met een behoorlijk verschil ten achter. TAe biggen werden in de laatste maand bijna 20 gulden per stuk goedkoper. Rond een prijs van f 35- kon men niet meer spreken van een schreeuwende duurte. Een typische uitzondering leverde Utrecht, waar men nog f 55.— noteerde, terwijl men in Rotterdam wél boven de f 40.— uitkwam. De daling in prijs veroor zaakte een iets kleiner aanvoer, het geen logisch is. De paardenmarkt floreerde. Slacht paarden gingen er i.v.m. het vlees rantsoen niet in tot verontwaardi ging van de paardenslagers. De werk paarden haalden f 650.De oude paarden brachten het van f 200. f 400.De luxe paarden van f 600. f 900.— terwijl de hitten zelfs f 500- noteerden. De minste veulens kwa men aan f 100.De beste soorten f 250.De jonge tuigpaarden van goed drie jaar werden verkocht in een variatie van f 350.f 550.be neden de drie jaar f 250.f 450. JQ n tenslotte meent Kroniekschrij- er goed aan te doen enkele prij zen op te sommen voor boeren en tuinders van belang. Rode tarwe tot f 21.45, witte tarwe f 21,45, rogge f 21.20, wintergest f 19.95. zomergerst f 20.95, witte haver f 18,50. paarden- bonen f 24,25, karwijzaad f 60.40 f 82.40. Standaard peren 4863 valperen 820. appelen 4863, huishoudappe- len 2455, valappelen 830. druiven 70105, andijvie 47.60, kool 7.60 11,10, stambonen 3466, tomaten 18- 61, prei 7—9, uien 46.70, spinazie 716, peterselie 2,604.50, spruiten 32—54. De appelen en perenverkoop ging op de markten zeer goed! Er werd slechts weinig aangeboden! 0<X>O<><t>OOC>OO0<><><>CK><X>OO<X>C Oost-Kapelle Plannen door België goedgekeurd MAAR uit het jaarverslag van de ha ven van Gent blijkt, heeft de Bel gische regering de conclusie van de commissie Behogne overgenomen, wat betekent, dat de plannen voor de nieuwe sluis te Terneuzen zijn aange nomen. Zij worden uitgevoerd in het kader van een Belgisch tienjarenplan, dat van 1948 tot 1957 verwezenlijkt moet worden. Een halve eeuw van eensgezinde en volhardende krachts inspanningen, aldus het verslag, is hiermede eindelijk met verdiend suc ces bekroond. Het verslag vestigt voorts de aandacht op de belemme ringen, welke aan het herstel van be drijvigheid in de Gentse haven in de weg staan en waarvan het feit, dat de toegang te Terneuzen nog altijd te nauw is voor de grote zeeschepen, welke de laatste tijd steeds meer wor den gebruikt, wel een van de belang rijkste is. Weliswaar liepen in 1947 1106 zeeschepen binnen met een totale ton nage van 1618196 hetgeen belangrijk meer is dan in 1946 maar tegenover 1938 is dit nog slechts 33 pet. der schepenbeweging. De nieuwe sluis krijgt een lengte van 300 meter bij een breedte van 35 M. een diepte van 12 M. Men wil bovendien op Belgische grondgebied het kanaal van Gent naar Terneuzen op 200 m. brengen en op Nederlands grondgebied op 145. Voorts zijn allerlei verbeteringswerken in het havengebied te Gent zelf geprojec teerd, waarbij de aanleg van een vlieg- haven. Koewacht Geslaagd. Voor het voorlopig di ploma scheepswerktuigkundige slaagde te 's-Gravenhage de heer J. J. Lous, leerling van de machinistenschool te Middelburg. Overslag Burgerlijke Stand. Geboren: Etienne, zoon van A. de Clerck-La Heijne. Gehuwd: Koster, FrarvM oud 21 jaar en Dekker, Jan, ou 23 jaar, Prijsschieting In het café bij A. Hillaert alhier werd een prijsschie ting gegeven waaraan 44 schutters deelnamen. De uitslag was: Hoogvogel, C. Mervis (Koewacht); Zijvogel, A. Hillaert; Zijvogel, R. Ia Heijne. Het Lied van de Rots. Dezer dagen draaiden de Paters van de H. Geest in Don Bosco de Lourdesfilm „Het Lied van de Rots", ten bate van de missie in Afrika. De belangstel ling was vrij groot. Werkzaamheden Nieuwe weg vlot ten. De werkzaamheden aan de nieuwe weg StekeneKoewacht vlot ten. Dezer dagen is de ene weghelft gereed gekomen. Nog voor de winter hoopt men de werkzaamheden te kunnen beëindigen. Ook toevallig. Op z'n heenreis naar Ned. Indië wierp onze dorps genoot R. de Schepper een fles met het adres van z'n ouders in de Golf van Biscaye. In de buurt van Re- nesse spoelde deze fles aan en de vinder gaf hiervan bericht aan S.. 's ouders. Baankoers op gewone fietsen. Ter gelegenheid van Nieuwe Mo len-kermis vond alhier een baan koers op gewone fietsen' plaats. Weer was 't André Inghels die al de overigen (26) te vlug af was. De uitslag is als volgt: 1. André Inghels, 30 k.m. in 1 uur min. 2. Alf. van Damme op 20 meter, 3. Alph. Martens op 1 min. 4. J. Elegheert, 5. M. de Keyser. Bij de veteranen sle.epten J. v. d, Sijpt de bloemen in de wacht Nieuwe Molen-kermis. Zondag en baandag j.l. vierde Nieuwe Molen kermis. Nieuw Molen-kermis is er een van een zeer bijzondere aard. Speelgoed-, suikerwerk- of gebak kramen en schommel, zweef of ca roussel laten zich er meestal niet kij-, ken. Er is maar één café. En toch zijn er weinig kermissen waar 't er zo gezellig naar toe gaat. In en om café Triphon de Pau speelt zich de gehele kermis af. Daar wordt ge bold, geschoten en gedanst. Voor de echte „Nieuwe Meulenèr" is het daar dè plaaTs van de lach en de leute bij een grote pint bier. enige maniei om kind van je eigen tijd te blijven, zei mijn heer Louis Rich uit New- York, is deze: een boeken tas aanschaffen en op nieuw op de schoolban ken gaan zitten. En hij liet het niet bij woorden, maar toor.de zich een man van de daad. Nu zit hij in de tweede rij, vlak naast de kachel, vijf en tachtig jaar maar leer gierig als een knaap van veertien. Niet minder leergierig toonden zich overigens de studenten van 147 Japan se colleges die in staking gingen, omdat zij te wei nig lesuren hadden naar hun zin. En dan Marian Douglas uit Sleaford, blond en vier jaar oud. Zij ging pony rijden en drie keer werd ze op de grond ge worpen. Maar telkens stond ze op. De vierde keer echter bleef ze lig gen. Omstanders schoten toe en hielpen haar over eind. ,.Heb je je bezeerd?" vroegen ze. ,,Nee", zei Maiian en ze wees op haar pony, ..hij stond alleen op mijn vlechten". Ook de leidekker Harry Taylor uit Southampton bleek onder een goed gesternte geboren. Hij viel met zijn fiets op de spoorlijn, juist toen er een trein aankwam. Even later echter wan delde hij - zij het dan wat bleekjes - naar huis. De locomotief had alleen een stukje van zijn haar afgesneden. En nu we het toch over Engeland hebben: in een Frans dorpje gingen een paar kinderen picnicken. Zij hadden een stapel boterhammen in het gras liggen. Juist toen ze die stapel wat kleiner wilden maken, kwam er een ade laar. En inplaats van eerst netjes iets te vra gen, nam die het vrachtje in zijn bek en vloog er mee naar boven. In de Amerikaanse te kenfilms komen geen adelaars voor. Wel een den en wolven en big getjes. De Russen hebben ontdekt, dat de beesten in hun tekenfilms er te veel op lijken. En nu hebben ze de makers van deze „cartoons" er op ge wezen, dat ze verre moe ten blijven van wat naar Amerikanisering kan rui ken. Meer ernst met te kenfilms is hun parool. 0OOOOOO0OOOO00OOOOOOOOOOO0ÜG00OOOOOOOO0O0OOO00O0O Lewedorp Oranjevereniging opgericht. Op een .door de heer Meyaard belegde bijeenkomst is besloten tot oprich ting van een Oranjevereniging. Er traden onmiddellijk 66 leden toe; de heer Jac. de Jong werd tot voorzit ter benoemd. Middelburg Vlissingen KRO-Tournee Ditmaal onder de titel „In de Roos" maakt het popu laire „Orkest Zonder Naam" met de Drie Musketiers een wintertournooi door het land en zal daarbij ook Vlissingen aandoen. In afwijking van het vorige seizoen wordt nu t bekende KRO-gezelschap versterkt met een drietal prominen te figuren uit de kleinkunstwereld: Dries, Krijn, Toby Rix en Piet Ekel. Het „Orkest - Zonder Naam" komt Woensdag 13 October in het Concert gebouw. DUIM 2300 politieke verdachten, die zit- ten, waren op 1 September 1948 nog niet berecht. Veertig maanden na de bevrijding. Het is slechts 2 procent van de gevallen, zegt Minister Wijers vergoelijkend. Maar er zijn toch maar 2300 mensen, die al die tijd in martelende onzekerheid hebben geleefd en moeilijk vriendelijker kunnen zijn gaan denken over de democratische rechtsvormen. Wier gezinnen en familieleden en vrienden die on zekerheid hebben meegevoeld. Er zijn ook ouden, zieken en gebrekkigen onder de niet-berechten. Dat is gebleken uit een brief aan Koningin Juliana uit het Kamp Vught, welke onlangs in enkele bladen verscheen. „Majesteit", zo werd daarin geschreven, „hier in Kamp Vught zijn nog een groot aantal ouden van dagen, ziekelijke en gebrekkige, wier heimwee naar gezin en gezinsgeluk zó groot is, velen van hen zijn teleurgesteld, omdat zij in generlei opzicht kun nen delen in de gratie door Uwe Majesteit gegeven, velen zijn niet eens berecht. Majesteit, zij verlangen naar huis, naar hun vrouwen en kinderen en klein kinderen. Zij bidden, smeken Uwe Majesteit, wil deze hartkreet aanhoren met Uwe Moederlijke teder heid. God wil de dood eens zondaars niet, maar dat hij zich bekere en leve". Dit zijn mensen, die erkennen fout te zijn geweest. Maar hoevelen zijn verbitterd, kunnen nooit meer iets goeds horen van „de democratie", worden straks een gemakkelijke prooi van een ander extremisme. We hopen, dat bij de behandeling der Begroting van Justitie het hele vraagstuk nog eens grondig be keken wordt. TAE RUS en zijn satelliet doen niet mee aan de behandeling van de kwestie Berlijn in de Veiligheidsraad. Het is geen teken van sterk-staan. Het is wel een teken van onwil, om naar argumenten van anderen te luisteren. Het Krem lin was bereid, om de hele Duitse kwestie weer eens in een onderonsje van vier ministers te laten be handelen. Dan kon men het geval weer eens goed rekken. En onderhand zien of met het vorderen van het herfstseizoen het onderhouden van de lucht brug niet onmogelijk werd. Het is een puur-nationa- listische en imperialistische diplomatie. Maar wat kan de Uno nu doen? Economische sancties? Mili taire maatregelen? Het internationale lichaam is nog veel te zwak, om zo iets kordaats uit te kuren tegen over een grote mogendheid. Het zal wel blijven bij een veroordelende resolutie. Die Moskou aan de hoge laars lapt. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat het verzoek van M. J. J. van Beveren, c.q. Zeeuwse Slachtproducten Handel om op perceel aan de Seiswe^. kadas traal bekend in sectie E, nr. 2238 (ter rein Abattoir) een darmslijmerij te mogen exploiteren door hen is inge willigd. Middelburg, 4 Oct. 1948. Burgemeester en wethouders van Middelburg, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, burgem. J. Ph. Koene, secretaris. 972-0 Te hoge prijzen. Een marktkoop man werd door dc economische re cherche geverbaliseerd, daar hij kaartjes stopgaren tegen te hoge prijs op de markt verkocht en daarbij geen textielpunten in onvangst nam. Aanrijding De heer T. C. kwam op de Nieuwe Vlissingse weg met zijn rijwiel in botsing met een an dere wielrijder en kwam daarbij zo ongelukkig te vallen, dat hij bewus teloos bleef liggen. Een ontboden arts oordeelde overbrenging naar 't ziekenhuis geraden. Na behandeling in het ziekenhuis kon C. echter deze inrichting weer spoedig verlaten. brand in het café van de wed. Dhert in de Dijkstraat te Terneuzen. De op het eerste alarm uitgerukte brand weer hoefde echter niet in te grij pen, omdat de bewoners inmiddels de brand reeds onder de knie had den gekregen. IJzendijke Vertrek Oostenrijkse kinderen Na een verblijf van drie maanden zijn de Oostenrijkse kinderen ver trokken. Was de' een blij gestemd, in het vooruitzicht weer spoedig ouders en familie te zien, de ander had het te kwaad bij het afscheid der pleegouders en kameraadjes. Koffers, pakken en zakken verdwenen in een bestelwagen van een der pleegva ders. misschien was hij enkelen het maximum gewicht door verwennen de pleegouders wel eventjes over schreden! De kinderen zelf vertrok ken onder geleide in een aparte luxe auto. Waar gisteren nog het Weens- Zeèuws gebabbeld werd is nu een koude stilte gevallen. De pleegouders zullen zeker geen spijt hebben van hun adoptie een velen zullen nog graag terugdenken aan de kinderen, die hier zo bijzonder genoten. Philippine NIEUWS VAN DE WEEK. Van de voorbije week kan ik niets anders vertellen dan dat het een week is geweest van pech en tegenslag. Vooreerst onze jongens van de P.S. K.-ploeg no. 3. Deze gingen welge moed fraai- Hontenisse wel niet direct om een grote winst te maken, doch ze zouden wel eens laten zien dat zij er mochten zijn. Eilaas hadden onze jongens met een beetje pech te kamepn. Hontenisse nam 11 goaltjes en de tegenprestatie was 0. Toch de moed niet verloren. Een jonge hond hebben is vel aar dig, deze kunnen leuk doen. Ook de kinderen kunnen er zich buitenge woon mee amuseren, maar zij kun nen ook wel eens iemand verdrietig maken, zoals dat dezer dagen gebeur de. Een vrouw had een prachtige vaas op een dito tafeltje staan, een kost baar sieraad in haar kamer. Het hond je beschouwde het als een stuk speel goed. Even daarna lagen er honderd stukken op de vloer. Het uiterlijk van de vrouw bij het zien van dit schouw spel zullen wij hier maar niet be schrijven. Voor haar was het zeker wel een pechdag. Naast deze troosteloze dagen was er toch ook nog een blijde dag. Dat was bij onze gidsen. Enkelen hadden het voorrecht om geinstalleerd te worden. Met een plechtig ceremonieel werd dat door de aalmoezenier gedaan. Het troepje gidsen begint al aardig te groeien en onder onvermoeide leiding belooft het heelwat te worden. Nu wij weer volop in de bieten- tijd zitten, zijn wij weer meer be vreesd voor onze jeugd. Telkens als de bietentrams door de gemeente rij den is de jeugd erbij om bieten af te gooien wat toch wel eèn zeer gevaar lijk werkje is. Men kan hiervoor niet genoeg waarschuwen. Droevig bericht. De burgemees ter van de gemeente Hoek had dezer dagen de zware taak, bericht te bren gen aan de fam. Francke alhier, dat hun zoon Jacob, na een ernstige ziek te, in het militaire hospitaal te Pa- lembang overleden is. Voor de ouders is dit zeker een zware slag. Terneuzen Gemeentelijke badinrichting. Het aantal bezoekers in de gemeentelij ke Badinrichting bedroeg in de af gelopen maand Sep.ember 1948 to taal 3285 tegen 2776 in de 'maand er voor. Nu het zwemseizoen, dat overigens dit jaar niet al te mooi was, achter de rug is, mag verwacht worden, dat het bezoek aan deze inrichting ook weer sterk zal toenemen. Begin van brand. Dinsdagochtend ontstond door het omvallen van een petroleumkooktoestel een begin van i (R1 D 1? E R DI riOMA Uit^crakr jatiHjrt Koninklijke Hoogheid I VV1LH ELMJ-NA" Prinses dcr"Ncdal.mdcn TVinses'vjn Or.injc-Miss.ui, cru.rfu-.cnz. 'Benoemd bi) Konuikli/klksliut. van -) Scjpteiulvr lens, no 1 toe (UPDERDER EERSTE KLAÜSE HER MILITAIRE WILLEMSORDE TV Giocuiuxstrrdci OrJc, H. K. H. Prinses Wilhelmina ont vangt heden van Haar dochter, Koningin Juliana de ridderslag bij Haar benoeming tot Ridder in de Eerste Klasse der Militaire Willems orde. Men ziet hier het ridderdiplo ma, dat de versierselen begeleidt. TN DE politieke commissie van de V. N. heeft de Nederlandse gede legeerde prof. Francois, verklaard, dat de Nederlandse delegatie zou stem men vóór de Canadese resolutie, die alle landen verzoekt de aanbevelin gen van de commissie voor dc atoom energie als basis voor de controle te aanvaarden. Nederland is daarbij even wel bereid amendementen in overwe ging te nemen, die tot werkelijke voor uitgang in de atoombesprekingen kun nen voeren. De Brit Mac Neil stelde de Russi sche afvaardiging in de politieke com missie drie vragen: 1. Zal Rusland aanvaarden dat een internationaal controle-systeem van kracht wordt in het kader van een overeenkomst, alvorens een te gelij kertijd getekende conventie betreffen de het verbod van atoomwapens van kracht wordt? 2. Is de Sovjet-afvaardiging bereid het verslag van de meerderheid der atoomcommissie te aanvaarden als al gemene basis voor een conventie tot vaststelling van een controle-systeem? 3. Aanvaardt Rusland, dat de acti viteit van het op te richten interna tionaal controle-lichaam niet onder hevig is aan het veto van een perma nent lid van de Veiligheidsraad? Als antwoord op deze vragen ver klaarde de Russische afgevaardigde Malik, dat zijn land de gelijktijdige toepassing eist van de twee voorge stelde conventies, die betreffende de controle en die betreffende het bui ten de wet stellen van atoomwapens. „Het Russische volg bedreigt nie mand", aldus Malik, Geen vijf min. nadat hij afscheid van je had genomen was hij thans al bezig maatregelen te treffen om met zijn kostbare buit er van door te gaan. Gis terenavond, toen ik poker zat te spe len, waarbij ik al maar gewonnen heb". hij haalde bankpapier en cheques uit zijn zakken, „zeilde hij de Theems af in veiligheid. En niet zo maar in het wilde weg. De dingen waar Wadham naar smacht, zijn nu misschien al in veiligheid in een huis, dat hij lang geleden heeft uitgezocht." Hammond voelde vaag, dat alles zijn schuld was. Hij had in elk geval nog nooit tevoren meegemaakt, dat Trent zijn volmaakte kalmte verloor. De ge dachte aan Lora's lot maakte hem bevreesd. „Wat denk je dat er met haar ge beurd is?" vroeg hij. „Dat moeten we te weten zien te komen. Misschien is ze even geschrok ken als wij. Als hij weet, dat we hem dicht op de hielen zitten.zal hij haar niet durven meenemen. Hij heeft al weer gewonnen! Bel jij Wadham op, terwijl ik een bad neem en zeg, dat we hem in een half uur komen ophalen op weg naar Woodlawn." „Dan zou Lora nu vrij zijn?" riep Hammond verheugd. „Ik hoop het". „Waarom zou ze niet vrij zijn?" Trent werd ietwat ongeduldig. „Beste Bob. we hebben met een abnormaal wezen te doen, waarschijnlijk de ge vaarlijkste man in Londen, die zich door niets zal laten weerhouden, als zijn eigen leven op het spel staat. Klets nu niet! Bel Wadham op en breng de auto in orde." Terwijl Trent een bad nam, dacht hij over Lora Craig's lot na. Als ze dom genoeg was geweest Garland te hebben willen tegenhouden of te heb ben gedreigd hem te zullen aangeven, kon haar niets redden. Hij had al eer der bloed vergoten en hij stond nu op het gevaarlijkste punt van zijn loopbaan. En als Garland veilig was ontkomen, waar zou hij zich dan ver borgen houden? Hij kende het reus achtige Londen waarschijnlijk even goed als Trent zijn eigen wereldstad. En Trent wist, dat deze oude stad on eindig meer veilige schuilplaatsen bood dan de grootste stad van de nieuwe wereld. „Dat is slecht nieuws", riep Wad ham, terwijl hij in de wagen stapte. „Nietwaar?" zei Trent. Maar Ham mond kon zien, dat hij niet terneerge slagen was. „Het geeft je het gevoel, of je een wapen in de zak hebt", ging Wadham voort, nadat hij tussen hen beiden in was gaan zitten. „Dat doet het", vond Trent. „Het zou net iets voor je Niccolo zijn om terug te komen en ons te betrappen, als we bezig zijn de Haut Brion te proberen." „Dat zou hij niet riskeren", ver klaarde Hammond. „Waarschijnlijk niet, als hij weg kan komen. Maar veronderstel eens een ogenblik, dat de politie hem ook ach terna zit en hij weet, dat hij niet kan ontsnappen. Dan kan hij terugkomen en ons daar aantreffen. Hij weet, dat hij naar de haaien is als hij gepakt wordt, dus waarom niet nog één enkele veldslag geleverd? Je kunt maar één keer worden opgehangen voor ik weet niet hoeveel moorden. Daarom ben ik gewapend en heb ook een revolver voor jou meegenomen. Je begrijpt, dat we Lora Craig, als ze daar is, niet alleen kunnen laten." „Ik hoop, dat hij wat van zijn schatten heeft achtergelaten," merkte Wadham na een poosje op. „Geen greintje kans op", antwoord de Trent. Omdat hij zijn vroegere ondernemingen zelf steeds met de meeste zorg had voorbereid en daar door altijd was ontkomen, twijfelde hij er geen ogenblik aan, dat Garland minder zorg zou besteden aan het zoe ken van een goed heenkomen. Ondanks al zijn opschepperij, minachtende hou ding en schimpscheuten tegenover min der begaafden, zou hij wel alle moge lijke voorzichtigheid in acht nemen. Het feit, dat hij nog steeds op vrije voeten was bewees dat afdoende. Gedurende meer dan twintig jaren had hij wegegenomen waar hij zin in had gehad en tot op deze dag had hij nog nooit gevangen gezeten. Had Trent in veilige tijden schuilplaatsen klaar gemaakt voor mogelijke dagen van gevaar, hij was er zeker van dat Garland dat eveneens had gedaan. Het idee van Wadham, dat oom-lief. met bagage beladen en in een onwaar schijnlijke haast, geschikte kamers zou zoeken was te komisch. „Hij is in een veilige naven beland, waar misschien al enkele van zijn schatten geborgen zijn, waar hij niet onverwacht komt en waar zijn hande lingen niet verdacht zullen lijken. Als we hem weer te pakken krijgen is het óf een bijzonder buitenkansje, waar we niet op mogen rekenen, óf doordat we de politie de zaak in han den geven, zodat zij deze oude stad onderste boven kunnen keren." „Ik dacht, dat je zo'n minachting voor de politie had," riep Wadham. „er mals je het zelf uitdrukt ze liever de loei afsteekt." (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 8 OCTOBER HILVERSUM II 415 M. 7 nws; 7,15 gewijde muz.; 7,45 woord v. d. dag; 8 nws; 8,18 gr.; 9 Tsjaikowsky; 9,15 zieken; 9,30 w. st.; 9,35 gr.; 10.15 Boyd Neel str. ork.; 10.30 morgend II Charles Panzéra, 11,30 bij het och tendwerk, 12,30 weerpr.. 12,33 Gia- conda ens. 13 nws, 13,15 Vrij en Blij, 13,45 Benj Britten, 14.20 Oude en nieuwe schr.. 14.40 La Garde Répu blicaine, 15.10 Promenade con„ 16 Gouden heerlijkheid voordr., 16.20 NCRV koor, 16.50 vrolijke gr., 17,15 Sangh en Spel, 18 Zes solo suites. 18.20 liefdeslied piano 18,30 Sim. hul deblijk, 18.45 geestel. lied, 19 nws. 19.15 Appèl Ex Pol Gev. 19,30 actueel geluid. 19,45 CWV kwartier, 20 nws, 20.15 Trio Quasi Una Ballata v. No- vak, 20.30 hoorspel, 21,30 orgel, 22 vraaggesprek, 22,30 negro spirituals. 22.45 avondoverd. 23 nws. 23.15 se lecties, 23.45 slotaccoord. HILVERSUM I, 301 M.: 7 nws, 7,15 ochtendgym., 7.30 The Masqueraders, 8 nws, 8,18 operette, 8,50 huisvrouw, 9 kamermuz. 10 morgenw.. 10.20 Mu sic Hall. 10.30 vrouw, 10,45 tenor en piano, 11,05 De vervolger, 11,25 har monie muz. 12 Passage theater Schie dam, 12.30 weerpr., 12,33 sport, 13 nws, 13.15 mededelingen, 13.20 Langs lijnen der lucht, 13.50 .Cockniana, 14 kookkunst, 14.20 Divertimento v. Mozart. 15 Ons volk en zijn dichters, 15.20 BBC theaterork., 16 Z. Am. kl 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17 film, 17,20 Wij en de muz. 18 nws, 18,16 Jan Vogel, 18,30 Ned. str, kr„ 19 Denk om de bocht, 19.15 orgel, 19,30 Reportage, 20 nws. 20.05 alt bas en piano, 20.30 Men vraagt en wij dr., 21.30 Kermis der ijdelheid hoor spel, 22 buitenlands overz. 22.15 Swing and Sweet, 22,40 VPRO, 22.45 avondw.. 23 nws, 23,15 Symph. Vrij- dagavonüconc. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 12,32 gr.. 13 nws, 13,15 Tsjechisch opera conc. 19 nws, 19.30 film. 20 liederen, 20.15 aefuaMteiten. 20 50 om- «o-moh. ork., 22 nws. 22.10 kron -k. 22.15 nu» van Broadway, 22.50 nws. N.V. de

de Stem | 1948 | | pagina 2