Java geteisterd door guerilla's De Coöp. bestaat suikerfabriek „Dinteloord" veertig jaar Terwijl Jessup sprak, las Visjinky zijn krant Weer 400 gr vlees Communistische benden blijven moorden en plunderen IN 'T KORT Knoeierijen bij de Ned militaire missie te Berlijn W. Europese Defensie VIERDE JAARGANG No. 1197 DONDERDAG 7 OCTOB ER 1948 Demarcatielijn als reddende engel Geen Carnaüal DE krijgsraad te velde heeft weer een geval van knoeierij behan deld, bedreven door leden van de Ne derlandse militaire missie te Berlijn. Nieuwe bonnen Rantsoenwaarde paardenvlees Dr Beel Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon Wanneer komt de Veiligheidsraad weer bijeen De capaciteit bedraagt op het ogenblik 4.500.000 kg. per dag Aardbevingen of atoom bommen Ontmanteling- wapen fabrieken uitgesteld De huidige campagne Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes: Mr. H. B. B cfe Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen woiden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. J^OOSKLEURIG ziet de toestand in Midden- en Oost-Java er aller minst uit. Uit een overzicht van de militaire situatie van de dienst legercontacten blijkt, dat de communistische henden nog steeds een grote activiteit ontwikkelen en roven en moorden. In het algemeen kan worden gezegd, dat in het Zuiden van het republikeins gebied in Midden- en Oost-Java de communisten zijn overgegaan tot de guerilla-tactiek, terwijl in het Noorden, in het bijzonder in het gebied van Tjepoe, een georganiseerde strijd woedt. TN HET GEBIED van Djokja is het in het algemeen rustig, behalve in de buurt van Kalioerang (de berg plaats. waar de C. v. G. D. en de de legaties geregeld bijeen kwamen) Er houden zich daar communistische ben den op, die aanstalten maken tot nach telijke aanvallen op Djokja. Te Solo is de republikeinse regering de toe stand meester, al zijn ten Noorden van de stad communistische benden gesignaleerd. Verder naar het Noor den bevinden zich communistische brigades. Vast in communistische handen bevindt zich de gehele residentie Pcmbang. In het gebied ten Zuiden van Solo vordert de opmars der re publikeinse troepen naar Pat.iitan slechts zeer langzaam. De commu nisten zijn hier de guerilla-tactiek begonnen. Patjitan is nog geheel communistisch en staat onder de in vloed van een strijdgroep, bestaande uit voormalige criminele gevange nen, die uit de gevangenissen van Djokja en Solo werden losgelaten. In het gebied van het Lawoe-com- plex (ten Zuidoosten van Madioen), zijn de grotere plaatsen alle in han den van de republikeinse troepen, daaromheen opereren echter overal guerilla-benden. Vermeld wordt, dat in Doengoes al le krijgsgevangenen waaronder voor aanstaande leden van de republikeinse defensiestaf in Oost-Java zijn ver moord. De toestand in Blitar en het verdere gebied ten Zuiden van Malang is zeer ingewikkeld. In dit gebied spelen zich Meen. Carnaval hebben de drie gemaskerde lieden niet in hun hoofd gehad toen zij plotse ling in het nuis van de directeur van net postkantoor te Veghel verschenen. 2i] maakten de tele foon onklaar en dwongen de di recteur de sleutels van het post kantoor en de kluis af te geven. De buit was 10 000 et: een aan tal aangetekende stukken. Per auto zijn de gemaskerden ervan I doorgegaan en totnutoe nog niet I gedemaskeerd. |s de regering bereid om mede te delen, welke beslissingen in zake een wijziging op de hoogste post te Eatavia zijn genomen en in welk iijit de terugkeer van de heer van Mook naar Indonesië moet worden gezien, heeft het Eerste Kamerlid Mo lenaar aan de min. van overzeese ge biedsdelen gevraagd. ^an de op 15 October en later de mobiliserende Indische militairen, die in het bezit zijn van een Indisch militaire rijbewijs zal, naar de K.N.A.C meldt, voor eenmaal vrijstel ling worden verleend voor de betaling van bet inschrijfgeld ad ƒ5.— voor een rij-examen |£APT. AALMOEZENIER W. A. de Witte uit Bergen op Zoom zal 8 October naar Indië vertrekken, deel- den wij gisteren mee. Hij was reeds 2 3aar en 8 maanden .in Indië bij I 3 R.I. zo deelde ons een gedemobiliseerde van dit bataljon nu mee. ^LLE Arabische delegaties in Pa- rijs hebben een „uiterst beroep gedaan op de V. N. voor een oplos- Sc!ovf Vanj Palestijnse vraagstuk. tódS|nrvre0de"W1JSheid' rechtvaardiS" JN MEPPEL heeft een grote herders- tine en U tesgerukt van zijn ket- g en is op een 2; .-jarig meisie aangevlogen. Het kind is "door het dier gebeten, dat het is over,°- ENGnnï±nD oWa0htD op sensationele onthullingen. Regeringsdeparte menten en vooraanstaande zakenli» den zijn nl. betrokken bij een £eie"- rij van 1.5 millioen p. st„ waarnaar het onderzoek nog gaande is. J)E E.C.A. heeft medegedeeld aan Nederland voor 95 millioen dollar aan leningen te verstrekken. J)E Amerikaanse, Britse en Franse bezettings-autoriteiten te Berlijn hebben er geen bezwaar tegen om streeks 14 Nov. verkiezingen te laten houden in Berlijn. J^EN 70-JARIGE MAN repareerde bij zijn kinderen de antenne van de radio Hij viel van het dak en kwam met het hoofd op een binnen Plaatsje terecht Hij is aan de gevolgen overleden K ]y|ET GOEDKEURING en aanbeve ling van het Hoogwaardig Epis copaat zal in de week van 25 October 1 November in geheel Katholiek Nederland eer inzameling worden ge r°"i'in .ten bate van noodlijdend Duitsland Oostenrijk. hevige gevechten af. Uit dit gebied worden heel wat moordpartijen ge meld. In de residentie Kedoe (ten Noor den /an Djokja) zijn drie bataljons van Djrltja naar de communisten over gelopen. Deze ondernemen nachtelijke aan valler op Magelang. Temanggoeng en Parakan. Hoe lang moet dit nog duren XJET spreekt bijna vanzelf, dat de gebieden, waar de Nederlandse soldaten staan, het nodige meemaken. Onze in Indonesië vertoevende gemo biliseerde redacteur geeft in onder staand ooggetuigeverslag zijn niet te benijden ervaringen weer: Hij schrijft: langzamerhand hebben we de laat ste drie, vier maanden, de situa tie steeds meer zien afglijden. We hoorden van de onrusten in West- Java in het gebied van Tasikmalaja. Aanslagen op ondernemingen, over vallen op militaire posten, minerin- gen enz. Het kwaad is ook op Oost- Java doorgedrongen. Sinds ik een jaar geleden hier kwam. is de si tuatie nog niet zo ernstig geweesc Wij hebben in één week alleen in ons vak weer vijf doden geteld. Het kwaad neemt hand over hand toe Twee dagen terug een nachtelijke aanval van 200 zwaar bewapende ben deleden op een onze posten. Met mortiervuur en zware automatische wapens. Gelukkig kon de aanvai worden afgeslagen zonder eigen ver liezen. Gelukkig, want afs de vijand meer zelfbeheersing had getoond, zou het leed niet te overzien geweest zijn. En zo is het iedere dag een ander feest. Vandaag hier, morgen daar in Oost en West Java worden op de on dernemingen planters vermoord en dagelijks infiltreren duizenden ver dachte personen naar het door de Nederlanders bezette gebied. Veelzeggende rapporten Tk zal U een beeld geven van deze infiltraties aan de hand van en kele officiële rapporten. Uit de aard der zaak kan ik geen namen of plaat sen" "noemen, maar het ziin feiten die gemeld zijn in een tijdsbestek van enkele dagen en in een betrekkelijk klein vak. „Opnieuw kwamen meldingen bin nen van een grootseheeose infiltratie van P.K.I.-leden (communisten) uit Djokjakarta in Bezet Gebied. Lei der actie: Moeso". „De laatste dagen verschijnen steeds meer ongeregelde vijandelijke troepen aan de status quo lijn, die een uitgesproken dreigende en oro vocerende houding tegenover de Ne derlandse patrouilles aannemen". En dan kan generaal Spoor tegenover 'n vertegenwoordiger van United Press wel verklaren, dat de Nederlandse patrouilles in het vervolg de status quo-lijn mogen passere- bij de ach. tervolging van gewapende benden, maar een officiële order heeft nog niemand gezien. „Op 14 September infiltreerde om plm. 10.00 uur een bende bij T., sterkte 25 man. bewapend met kara bijnen en handgranaten. Gekleed in burger kleding. Loste 10 schoten op medewerker IVG, (inlichtingen dienst) tevens werden twee handgra naten geworpen". „OpSeptember trachtte een met karabijnen en handgranaten be Wapende bende de post P. aan te vallen. Welke poging echter misluk te.. doordat twee kampongwachfen, welke werden vastgehouden, kon.ien on.snappen. Niettegenstaande hun verwondingen, veroorzaakt door de hen achterna geworpen handgrana ten, konden zij alarm slaan. Een ijlings uitgerukte patrouille boekte geen resultaat, daar de bende over de status quo-lijn vluchtte Hieruit blijkt weer een te meer, dat de bevolking niet gesteld is op de aan wezigheid van deze „Merdeka"-bren gers. Ook de naam „ongeregelde ben den" komt ons steeds bedenkelijker voor Meer en meer gaat dit alles lijken op een georganiseerd geheel". Over dit zelfde voorval wordt even verder gezegd „dat de status quo-iijn hoe langer hoe meer de indruk gaat vestigen, een reddende engel te zijn voor diegene welke in ons gebied systematische terreur ui.oef enen" Systematische terreur JAit is maar eén kleine bloemlezing over enkele dagen en om rede nen van militaire veiligheid boven dien nog zeer beperkt. Er wordt in gesproken over het vermoeden van systematische terreur. En zo is 'net ook inderdaad. Het aantal gesneu velden neemt toe. De onveiligheid stijgt. Onverwacht klinkt weer iedere nacht yhet geratel van een mitrail leur of een overwachte vuurstoot op een eenzaam voortploeterende pa trouille. We raken aan een noodtoe stand en aan het einde van het ge duld. Waarom kan hier niet, wat in Malakka- wel kan? Dat is de vraag, die we steeds meer horen en we kun nen de verbetenheid peilen, die er achter schuilt. Hier moet iets gaan gebeuren. Men is het wachten hoe! In 1946 kocht een sergeant-chauf feur in dienst van de missie in Ne derland in opdracht van zijn luite nant voor f 800 ruim 60 kg koffie, om - deze over de Duitse grens te smokkelen. De koffie was bestemd als ruilmiddel voor een auto, ten be hoeve van een Overste. Toen hij de koffie in een mili aire auto over de grens wilde brengen, is de sergeant aangehouden. Hij moest een boete be'^en van f 260. De Overste wei- gerae de boete voor zijn sergeant te betalen, omdat deze ook koffie voor eigen rekening had gesmokkeld. De auditeur-militair van de krijgs raad merkte nu op, dat in talloze gevallen door hoge officieren van de missie is geknoeid. Er zijn heel wat auto's met ruilmiddelen gekocht en frauduleus over de Nederlandse grens gevoerd. De luitenant, (thans koopman), die eveneens terecht stond verklaarde dat hij slechts als tus senpersoon was opgetreden. De eis tegen hem wae f 3000, verbeurdver klaring van de auto en zes weken gevangenisstraf met aftrek. De uitspraak was: voor de sergeant een maand voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, voor de lui tenant f 1000 subsidiair een maand hechtenis n verbeurdverklaring van de auto. A/OOR het tijdvak van 10 tm. 23 Oct. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES: 245 vlees: 100 gr. vlees (reeds aangewezen, geldig t.m. 9 October). 284, 286 vlees: 100 gr. vlees. 285 vlees: 300 gr. vlees. 287-1, 287-2 brood: 800 gr. brood 288 brood: 400 gr. brood. ALLE BONKAARTEN: 289 algemeen: 400 gr. brood. 290 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 291 algemeen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop, enz., of 750 gr. versnaperingen. BONKAARTEN KA, KB, KC 810: 295 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 296 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 297 algemeen: 1 ei. 298 algemeen: 125 gr. koffie. 299 algemeen: 50 gr. thee. 300 algemeen: 225 gr. huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep. B 309: 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. B 310, C 311: 1 ei. BONKAARTEN KD, KE 810: 301 algemeen: 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. 302 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 303 algemeen: 2 eieren. 304 algemeen: 450 gr. huishoud zeep of 360 gr. toiletzeep. E 315: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. TABAK EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808: 117 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop, enz. 120 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop, enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 811 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook S. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 October wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernie tigd. TITET ingang van Vrijdag 8 Oc- tober wordt dë 'rantsoenwaar de van paardenvlees weer van 125 op 150 gr. gebracht. Een bon voor 100 gr. (rund) vlees geeft dus recht op 150 gr. paardenvlees. WWW TAE Nederlandse regering blijkt, vol gens de N.R.C. toch te willen vast houden aan haar voornemen om de hoge post in Batavia door een nieuwe figuur te doen bezetten. Het zou in de bedoeling liggen om gelijktijdig met de instelling van de interim-regering, waardoor de functie van luitenant-g.g. komt te vervallen en waarvoor in de plaats, treedt de post van Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, de per soonswisseling te doen geschieden. Dr. Beel zou dan tot Hoge Verte-1 genwoordiger van de Kroon worden' benoemd. Er zyn dit jaar veel beukenootjes en naar men zegt is dit een aanwijzing dat het een strenge winter zal worden "l^ADAT het besluit gevallen is de Berlijnse kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen is de Raad gisteren direct begon nen met dit agendapunt. Meer dan een uur heeft dr Philip Jessup het Amerikaanse standpunt inzake de Berlijnse kwestie uiteengezet. Visjinsky en ziin Oekrainise com pagnon zijn wel verschenen, maar vooral de Rus deed rijkelijk onbe leefd. Tijdens de rede van Jessup zat hij een krantje te lézen, of leunde achteróver in zijn stoel en keek verveeld. Jessup bevestigde, dat de Ver. Sta ten bereid zijn de kwestie-Duitsland op een vergadering van de raad v. Ministers van Bui.enlandse Zaken te bespreken zodra de ..blokkade" van Berlijn wordt opgeheven. Hij herinnerde eraan, dat de drie westelijke regeringen zich volledig het recht hebben voorbehouden de maatregelen te treffen, die nodig kun nen zijn om haar positie in Bei'lijn te handhaven. „De daden der Sovje<, regering, die op onwettige wijze en onder bedreiging met geweld de toe gang van de drie Westelijke mogend heden tot Berlijn belemmert, vormen een bedreiging van de vrede, De ge hele wereld weet dat dit waar is", riep Jessup uit. Hij haalde een brief van presi dent Truman aan Stalin aan, geschre ven in Juni 1945, waarin de Ver. St. aanboden hun troepen terug te trek ken uit het gebied dat de Sovjet-zo ne zou worden, zodra de vrije toe gang' van de Westelijke mogendheden tot Berlijn zou zijn geregeld. Stalin had dit plan aanvaard. „Zelfs in het Russisch betekent vrije toegang geen blokkade", aldus dr Jessup. Sir Alexander Cadogan, de Britse Gedelegeerde zei in zijn rede dat het beroep van de Westelijke mogendhe den op de Veiligheidsraad de enige mogelijkheid was tegenover die an dere: de Berlijnse „blokkade" met geweld te breken. Hij wees op de bereidheid der Brit se regering om tot een vreedzame oplossing te geraken. Zolang de blok kade van Berlijn voortgang vindt kan er echter niet onderhandeld wor den, br drukte Cadogan. Eenzelfde mening bleek de Franse gedelegeerde Parodi toegedaan. De bijeenkoms„ van de Raad werd ge sloten zonder dat er een datum van een nieuwe vergadering was vastge- Schraal weer Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: n Droog en op de meeste plaat sen vrij zonnig weer met iets ho gere temperaturen dan gisteren, «wakke tot matige wind hnofd- zakehik uit richtingen tussen Oost en Zuid. Heden zon onder 18.05 uur en maan onder 20.07 uur. Vrijdag: zon op 6.52 uur en maan op 14.20 J)E ZEEUWSE. DE WEST-BRABANTSE BOEREN en hun standgenoten van de Zuid-Hollands-; eilaifden hebben 40 jaar lang, wellicht zonder dat ze zich hie vaS'scherp bewust waren, een economisch experiment volgehouden. Is dit aiieen al een grote verdienste, deze wordt nog groter, indien men be denkt, dat dit experiment gedurende deze periode heeft geleid tot een sta bilisatie in de teelt van suikefbieten en bovendien tot gevolg had, dat hier uit de grootste suikerfabriek, van Europa is voortgekomen, de „Din.eloord" te Stamoersgat, Verbazingwekkender wordt het beeld nog door het feit, dat gedurende de jaren 19091947 vierendertig keer een hogere bie.enprijs is uitbetaald dan de vrije-marktprijs en slechts vijf keer een lagere en dat de „Dinteloord" over alle bieten, die van 19091947 door haar leden werden geleverd een meerprijs heeft betaald van 4.02 per ton bieten, hetgeen bij een gemiddelde opbrengst van 40.000 k.g, bieten een jaarlijks voordeel van f 160 per H.A betekent, wat, omgerekend over alle door de leden geleverde bieten een voordeel inhoudt van bijna 29 1/4 millioen gulden. £)it, voorzeker niet onbelangrijke bedrag hebben de boeren uit de finL'0?8™0™116 gebieden, aange- n bij de coöperatieve suikerfa- raffinaderij „Dinteloord" °vel'verdiend in de afgelopen ja door het feit, dat ze de waar de van de coöperatieve idee hebben Tde door het feit, dat de tot stand gekomen coöperatie op zo uitstekende wijze is geleid Op 30 October 1908 vond' de oprich- tine van de Coöperatieve Suikerfa briek „Dinteloord" plaats, bewerkstel ligd door de vertrouwensmannen van dh. Vlekke, tesamen met diens zoon dr. P. F. Vlekke, De fabriek werd in zeer snel tempo gebouwd en de eerste campagne in 1909 had. ondanks enige kinderziekten een goed verloop Er waren toen 3000 aandelen gen'aatst, de fabriek had een dagcapaciteit van 1000 ton. De stichtin»skosten bedroegen ruim 1.556.000. GROEI IN CIJFERS Qnder de bezielende leiding van de eerste directeur, dr. P. F Vlekke (19091937) breidde de fabriek zich uit, meermalen tegen grote moeilijkhe den in. De dagcapaciteit steeg van 1000 ton in 1909 (toen al groot tot 1900 ton in 1925. De momentele capa citeit bedraagt ongeveer 4.500.000 kg. per dag In 1913 kwam een pulpdrogerij tot stand, waardoor de afzet van pulp op deugdelijker grondslagen kwam te staan. In 1916 kwam een raffinaderij-in stallatie gereed, zodat de fabriek on afhankelijk werd van de raffinaderij- industrie, die in handen van de con currentie was gekomen. Bovendien werd een eigen verkooporganisatie van suiker in binnen- en buitenland gesticht, teneinde te voorkomen, dat de coöperatie haar zelfstandigheid ook in dit opzicht zou verliezen. Nadat in 1911 besloten was tot ver groting van het aantal aandelen werd dit in 1912 op 4.823 gebracht, in 1920 op 7000 in 1925 op 7501. Globaal ge nomen liggen deze aandelen als volgt verdeeld. West-Brabar.t 2200, Zeeland 4100 en op de Zuid-Hoil. eilanden 1100 Bij de bevrijdingsgevechten in 1944 heeft de fabriek belangrijke schade ge leden, welke door experts werd ge schat op 1.500.000, lei-wijl door het wegvoeren van voorraden een schade werd veroorzaakt van rond f 1.000.000. Bijgestaan door het peisontel werd het herstel onder leiding van de tegen woordige directeur, dhr. L. P. v. Mal- land op zeer doortastende wijze aan gevat, zodat de tab: iek m 1945 weer in werking kon worden gesteld. OPGELOSTE ZELFSTANDIGHEID Tijdens de eerste wereldoorlog vol trokken zich zeer grote wijzigin gen op het gebied der suikerproductie. De coöperatieve suikerproductie had zich enorm uitgebreid Het voorbeeld van de „Dinteloord" was reeds voor de oorlog gevolgd door de oprichting van de coöperaties Puttershoek en Fries-Groningen, terwijl tijdens de eerste wereldoorlog coöperatieve sui kerfabrieken werden opgericht te Roo sendaal, Zevenbergen en Bergen op Zoom (de „Zeeland"). Tegenover deze enorme coöperatieve expansie versterkte de particuliere suikerindustrie zich door concentra tie der productie, die reeds begonnen was met de oprichting van de A.S.M. maar die haar voltooiing vond in het tot stand komen van de C.S.M., die niet alleen de gehele particuliere beet wortelsuikerindustrie omvatte, maar ook de gehele raffinadenj-inaustne. Vandaar dat de „Dinteloord' een eigen raffinaderij stichtte in 1916 en de installatie voortdurende perfection- neerde. Om de ruwe suiker voor dit bedrijf te verwerken zocht de „Dinteloord" sam werking met, de andere coöpe ratieve suikerproducênten. Achtereenvolgens werden met de Zeeland, Roosendaal en Zevenbergen verwerkings- en verkoopscontracten afgesloten, waardoor een eerste sa menwerking tussen coöperatieve pro ducenten tot s.and kwam. In 1928 kwam tussen Zevenbergen en Dintel oord 'n nieuwe overeenkomst tot stand Opgericht werd de N.V. tot Exploitatie van Suikenab.ieken, geves.igd ie Din teloord, waarbij 'n hechte band werd gelegd tussen de ruwsuikerfabriek Ze venbergen en de raffinaderij Dintel oord. Onderhandelingen om tot iusie van de vier bij de „Dinteloord"-eom- binatie aangesloten coöperaties te ge raken sprongen in 1925 af. Na de jongste bevrijding ging traditiege trouw van de „Dinteloord wederom het initiatief uit om ae mogelijkheid van een fusie van alle coöperaties in studie te nemen door het instellen van een daartoe aan te wijzen studie commissie. Fries-Groningen en Put tershoek namen hieraan geen deel, de „Sas van Gent" trok zich uit de on derhandelingen terug. In 1947 kwam een fusie tot stand tussen Dinteloord, Zevenbergen en Roosendaal in de vorm van: Verenigde Coöperatieve Sui kerfabrieken in 't 40ste levensjaar van de „Dinteloord" voor een belangrijk gedeelte een einde kwam aan haar zelfstandigheid. De voorzitter van de V.C.S., dh, J, M, van Bommel van Vloten, over tuigd vorostander van de noodzaak, dat alle coöperatieve suikerproducen ten tot fusie geraken, heeft in het in de afgelopen jaren tot stand gebrach te re-'i'"nat alle aan'^'d ng gevonö ~n steld. De eerstvolgende vergadering zal nu samengeroepen worden op initiatief van de voorzit.er. Actie van 6 leden VES LEDEN van de Veiligheidsraad die geen „belanghebbende par tijen zijn in de Berlijnse kwes tie, namelijk België, Argentinië, Sy rië, Columbia, Canada en China, zijn Woensdagavond onofficieel bijeengeko men om besprekingen te voeren over een eventuele actie inzake de Ber lijnse kwestie. Men heeft de vraag behandeld, of een of meer van de „neutrale" par tijen een resolutie zou indienen en in welke vorm dit zou moeten geschie den. Men meent, dat de Columbiaanse delegatie reeds eerder het idee geop perd heeft, dat de raad een commis sie van onderzoek zou benoemen. De Sovjet-Unie zou echter hiertegen haar veto kunnen uitspreken. yiJ N HET aardbevingen of atoombommen? Dat is een vraag, waarover verschillende ge leerden over de gehele wereld zich thans het hoofd breken. Een reeks „lichte aardbevin gen" is namelijk geregistreerd door dê meteorologische dienst te Stuttgart. De „aardbevingen" zou den hebben plaats gehad in Sibe rië. Tegelijkertijd ontdekte het meteorologisch instituut te Zü- rich „iets". En wel belangrijke ontploffingen, eveneens in de Sov jet-Unie. Ook Amerika consta teerde „schokken". Atoombom-proeven in Siberië denken de geleerden nu. Geen vreemd idee in deze tijd van atoombom-itis. TAE AMERIKAANSE commandant in Duitsland, generaal Clay, heeft in een radiotoespraak meegedeeld, dat de ontmanteling van 300 wapenfabrie ken in de Britse en de Franse zone van Duitsland is uitgesteld. Een overzicht van de fabrieksgeDouwen te Stampersgat. van ..iailand. 't 40-jarig bestaan van de coöperatie ve suikerfabriek „Dinteloord" feeste lijk te herdenken, hetgeen op 27 Octo ber a.s. geschieden zal met een samen komst, van de leden in de Riviëra-hal te Rotterdam, gevolgd door een recep tie op 30 October in huize Joosen te Breda. Voor het personeel is een feestdag vastgesteld, welke na de campagne zal worden gehonoreerd. JJe tegenwoordige campagne aan de „Din.eloord" omvat de verwerking van ruim 3.000.000 k.g. bieten. In de campagnetijd zijn hierbij ongeveer 1000 arbeiders be trokken. Bij de raffinaderij vin den 700 arbeiders werk. terwijl een kern van 300 werknemers vast in dienst is. Hieraan werd in 1947-1948 454.000 verloond, aan het campagne-personeel werd de laatste keer in totaal 35.000 per maand aan loon uitgekeerd. Voor het onderhoud van de raf finaderij werd f 5.500 verloond. zodat in totaal aan loon werd uit betaald 1.400.000. In 1922 werd voor het vaste per soneel een pensioenregeling in gevoerd. De arbeiders werken volgens de voorwaarden van de collectieve arbeidsovereenkomst Hoe zien wij onze taak (Van onze militaire medewerker) ZIJN ervan overtuigd, zeker geen schokkend nieuws te vertel len, wanneer we zeggen, dat we in een wonderlijke wereld leven. „De Slem" levert ons in een dagelijkse rubriek de bewijzen voor deze bewering en ofschoon wij met onze artikelen g,(noemde rubriek geen concurrentie willen aandoen menen we hier toch ook een bijdrage tot 's werelds wonder lijkheden te kunnen leveren. Wat toch is het geval? Nauwelijks twee weken geleden verklaarde de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Be- vin, dat hij weinig heil zag in een Westerse Unie; enige dagen geleden verkondigde echter de Britse verte genwoordiger in de vergadering der UNO te Parijs en hierbij vertolkte hij de gezamenlijke mening der Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk dat de vrede slechts zou kunnen worden gered door legionale ver dragen. Hoewel we van de Labour-regering wel het een en ander gewend zijn op het gebied van frontverandering, is deze zwenking wel zeer frappant en ik meen, dat o.a. de activiteit van Benelux-diplomaten aan deze manoeu vre niet vreemd is. Degenen, die onze artikelen met aandacht hebben gevolgd, zullen na de stortvloed van radio- en persberich ten der laatste week over het defen- sievraagstuk van West-Europa, met mij tot de conclusie zijn gekomen dat de gangbare Nederlandse meningen welke in vorige artikelen naar voren werden gebracht, van een juist in zicht getuigden. Maar toch wordt het ons angstig te moede, ais de regering in de jongste troonrede verklaart, dat de toestand van 's 'ands financiën ertoe noopt, de militaire krachtsinspan ning voor wat betreft de landmacht vrijwel uitsluitend te 'olijven richter op het in Indonesië onderhouden van een voor haar taak berekende krijgs macht. Voor zover betreft de Konink lijke Marine en de Luchtstrijdkrach ten wordt daarnaast een begin ge maakt met de vorming van een bij drage aan de gemeenschappelijke verdediging van de vijf door het pact van Brussel verbonden West-Europe- se mogendheden. Ongetwijfeld eist de Indische De fensie veel van onze financiële krach ten. Maar evenzeer, ais men een begin wil maken met het vormen van een bijdrage van Zee- er. Lucntstrijd- kraehten aan de gemenschappelijkè verdediging binnen het kader van het Brussels pact, evenzeer moet men een begin maken met het vormen van een bijdrage daartoe van onze Landmacht V^/e gaan in onze eis ten opzichte van de Landmacht; werkelijk'niet verder dan de Regering in haar voor nemen ten opzichte van Marine en Luchtstrijdkrachten, n.l. een begin maken met de vorming van een bijdra ge aan de gemeenschappelijke verde diging. Of vindt wellicht hier een begrips verwarring plaats en beschouwt men de verdediging van ons grondgebied tegen overrompeling en de vertraging van 's vijands opmars om in het geval ons grondgebied niet behouden kan worden onze strijdkrachten te kunnen evacueren niet als bijdrage tot ae gemeenscnappelijke verdeaiging? Wij zouden dan mogen aannemen, dat de bovengenoemde en in vorige arti kelen nauwkeurig beschreven verdedi gingsmaatregelen (enze taak van ver weer) tóch zullen worden voorbereid. Maar dan rijst een tweede vraag en wel hoe deze opvatting te rijmen is met de wool den van Minister Fiévez, wanneer deze zegi in de Memorie van Toelichting bij de Ooriogsbegroting 1948, dat zelfstandige landsverdedi ging onmogelijk is en dat onze land en luchtstrijdkrachten slechts kunnen optreden in internationaalverband, waarbij de Minister dan ook velschil lende, met de bovenaangehaalde gelij'k luidende, maatregelen opsomt. J^esumerende komen we dus tot twee mogelijkheden. Ie De huidige regering bereidt de verdediging van eigen grondgtb.ed wel voor, maar beschouwt deze voorbereiding niet als liggende bin nen de verplichtingen van de ge meenschappelijke verdediging bin nen het raam van het Vijf Mo gendheden Verdrag. 2e De huidige regermg beschouwt de voorbereiding van de verdediging van eigen giondgebied wel als lig gende binnen het raam van het Vijf Mogendheden Verdrag, maar ziet om financiële redenen ervan af de Landmacht daarin te betrek ken. Van harte hopen we, dat de eerste mogelijkheid tevens werkelijkheid is. Mocht dit niet zo zijn, dan vragen we ons af, hoe men zich een harmo nische verdediging zonder landmacht denkt. Het is wel zaak, dat de betrokken Minister in deze affaire spoedige en volledige klaarheid brengt. Maar wellicht zien we de situatie te somber in en mogen we de hoop koesteren, dat de ernst en voortvarend heid, waarmee de Defensieraad voor West-Europa, naar men verwacht ge steund door 500 millioen Amerikaanse dollars, zijn taak is begonnen ook in ons land de zo nodige gunstige weer slag zullen ondervinden. TE kwestie van de erkenning van Spanje door de Verenigde Naties zal waarschijnlijk in de lvidige bji- ee -.cmrt van de a!g*"mcpe vergadc- i-ng in Li spreking worden gebracht.

de Stem | 1948 | | pagina 1