WÉIIÊÊÊÊÊÊm tak Een visser die bot ving Vertrouwvol beraad Ambtenaren slaan toe te Sas van Gent RADIO DE STEM VAN DINSDAG 5 OCTOBER 1948 Goes Politierechter Middelburg Waf een Wonderlijke Wereld D Klaarheid nodig Compensatietoeslagen IVIiep gelooft, HONIG'S MAÏZENA HONIG'S MAÏZENA HONIo MAÏZENA HONIG' MAIZE HONI, MAI HO MAI HO MAIZ HONIG MAÏZENA HONIG'S MAÏZENA HONIG'S 'S MAÏZENA HONIG'S IZENA IG'S HONIG'S MAÏZENA VAKOPLEIDING TEXTIEL HANDEL Er bestaan plannen voor het stich ten van een centrum voor vakoplei- dig in de textielhandel voor Westbra bant en Oost-Zeeland voor zover de verbindingen met Bergen op Zoom gunstig zijn. Met het oog hierop zal, onder leiding van de Ned. R. K. Vak bond voor textieldetailhandel kring Bergen op Zoom, op Donderdag 7 Oc tober om half 6 in de Hollandse Tuin te Bergen op Zoom een vergadering worden belegd, waarop de heer F. v. Capelle het woord zal voeren. Voorts zal een film vertoond worden, betrek king hebbend op de vakopleiding Het ligt in de bedoeling de cursus op kor te termijn te openen. WATERLEIDINGLABORA TORIUM ZUID GEOPEND Maandag vond in Breda de opening plaats van het waterleidinglaboratorl um Zuid, dat met medewerking van de directies der grote waterleidingbedrij ven in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg is tot stand gekomen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: Dr. Louwe-Kooymans, de neer H. Louwe-Kooymans en H. Trines, in specteurs van de volksgezondheid, Professor Krul, directeur van het rijks instituut voor drinkwatervoorziening, Dr. Carière, directeur der N.V. KIWA majoor Stoorvogel der genie, de bur gemeester van Breda, de Bredase wet houder Van Houten, elf directeuren der grootste waterleidingbedrijven uit het Zuiden van het land en Ir. J Leeuwenberg, directeur van de ge meente lichtbedrijven en waterleiding, tevens voorzitter van de stichting wa terlaboratorium Zuid. Vele woorden van gelukwens werden gesproken. Een tea en de bezichtiging van het laboratorium besloten de .opening. Aardenburg BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Aardenburg maken bekend dat vanaf heden gedurende twee weken op de gemeentesecretarie ter visie is ge legd voor een ieder het vastgestelde basisplan voor de wederopbouw voor deze gemeente. Aardenburg, 1 October 1948. Burgemeester en wethouders van Aardenburg, De burgem. J. M. A. C. v. Dongen De seer. J. M. Paridaen. 725-0 Toneeluitvoering. Het toneelsei zoen werd te Aardenburg geopend met een uitvoering van de Eedese toneel vereniging in de toneelzaal van de R. K. Landbouwhuishoudschool. Aanwe zig waren o.m. de burgemeester en de pastoors van Aardenburg en Eede. Ka pelaan de Bruijn van Eede opende de avond. Opgevoerd werd het blijspel „Een schoonmoeder uit duizend", dat met de feestdagen reeds te Eede was opgevoerd. Ofschoon er verschillende debutanten optraden, werd er vlot ge speeld; speciaal de komische scènes waren goed verzorgd. Het spel van de heer Albert Standaert, die ook de regie voerde, trok weer aller aan dacht, en werd na afloop met een speciaal applaus begroet. den nog een paar tekenfilmpjes ge geven. De belangstelling voor deze prachtige Lourdesfilm was uitermate groot, want de zaal was tot in alle hoeken gevuld. De aanwezigen waren ten zeerste voldaan over hetgeen hen op het witte doek vertoond werd. Clinge Dc nieuwe weg. De werkzaam heden tot het leggen van de nieuwe weg in het dorp Clinge zijn in volle gang. Dank zij het prachtige na jaarsweer is men reeds een heel eind gevorderd met het leggen der rioleringen. Ook heeft men al stenen aangevoerd om met het leggen van de weg te beginnen. W°ningbouw. Naar wij verne men zal de bouw van de 7 woning wetwoningen, alhier, voorlopig niet doorgaan. Er zal een nieuwe aanbe steding moeten plaats heben, zodat de Clingenaren nog even op hun nieuwe woning moeten wachten. Film. In het St. Aloysius patro naat, draaide de boeiende geluidsfilm „Het lied van de Rots". Vooraf wer- (Vervolg van pag. 1) Het werd trouwens door de Partijlei ding grif erkend, dat er een nieuw in stituut va'fl „vertrouwvol beraad" ge wenst is. Geen nieuw raadjé in de re glementenmachinerie, maar een ge makkelijk en soepel werkend orgaan, dat aan te passen is aan iedere om standigheid en iedere kwestie. De vorm ervan schemerde in de debat ten nog slechts vaag door. We hebben echter vertrouwen in de vindingrijkheid van het P. B.„ om er iets op te vinden. Verder zal het kiesreglement weer op de helling ko men. Doch, ronduit verklaard, hier glimlachen we sceptisch. We hebben nog geen verkiezingsperiode gekend, of er was ontevredenheid over het verkiezingsreglement. En telkens vond een commissie weer wat nieuws uit. En telkens was er ontevredenheid. Wij trachten het zo democratisch per fect te doen als "geen andere partij het doet. En men vraagt zich wel eens af, of er met minder democratische perfectie niet meer tevredenheid zou heersen. Zoals er in de debatten trou wens ook voor de landsverkiezingen iets van heimwee te bespeuren was naar het onvolmaakte districtenstel sel, omdat de rekenkunstig volmaakte E.V. de onpersoonlijkheid en de ver starring in de hand werkt. TAit is intussen een ander chapiter. We wachten nu op het beraad in de partijleiding over het vertouwvol beraad. Geslaagd. Voor het voorlopig di ploma Scheepswerktuigkundige slaag de te 's Gravenhage de heer D. J. Dirks, leerling van de Machinisten- school te Middelburg. Modderbad. Zondagmorgen half negen fietste over de grote weg tussen Westwal en Westsingel een moeder met haar 7-jarig zoontje. De kleine baas maakte allerlei stoute toeren op zijn fiets, raakte zijn stuur kwijt en schoot met zijn vehikel de modderige vest In. Tot aan zijn middel verdween het ventje in de zuigende slik, maar wist. geholpen door de verschrikte moe der. weer spoedig op de kant te ko men. Bij omwonenden werd de dren keling, die een uur in de wind stonk, van de grootste vuiligheid ontdaan, en stapte daarna zeer onder de in- driik, met moeder huiswaarts. Later is de fiets uit de vest opge haald. Dronkenschap. De 23-jarige J. K. uit Kloetinge geraakte hier aan de zwier en onder de invloed. Ter ont nuchtering is hij door de politie in de cel gestopt. Burgerlijke stand. Geboren: Jan netje, d.v, L. FranckeSnoodijk; Jan z.v. J. Kastelein—Verbeem; Hendrik, z.v J HoogerlandAmperse; Jacoous, zv J. van ZwedenWeijman; Arnold zv. G. de KokSchrijver Jan zv. L. v. Mourikde Kok. Graauw den. Meer dan een tiental nieuwe le- den woonde deze aanneming reeds bij alsook de moeders der meisjes. Groenendijk De Rimboe brandt. In het kader van het massale winterprogram wordt dooi de K.A.J. het oorlogsdrama: ..De Rimboe Brandt" in studie genomen. Het ligt in de bedoeling dit prachtige stuk op Zondag 14 en Maandag 15 Nov. a.s. op te voeren '-Heer Arendskerke RAADSVERGADERING. De salarisverordeningen van de amb tenaren ter secretarie en van de ge meentewerklieden werden op onder geschikte punten gewijzigd. Besloten werd overeenkomstig de laatste wijzi ging van de l.o.-wet 1920 een tegemoet koming te verstrekken in de verhuis kosten van onderwijzers, bij verande ring van standplaats. Dit geldt zowel voor onderwijzers van openbare als van bijzondere scholen. s-Heerenhoek Gidsen. Voor het eerst sinds ja ren, heeft de Katholieke Vrouwelijke Jeugdbeweging in onze parochie te ken van leven getoond. Bij zijn komst in onze parochie heeft de pastoor er zich voor ingespannen om ook hier de Jeugdbeweging op gang te bren gen. Zondag 1.1. heeft hij het genoe gen gehad de eerste groep gidsen te zien aannemen. Deze eerste groep, de St. Theresia-groep, bestaat uit 12 le- VIERING 60-JARIG BESTAAN K. A. B. Dc Zondag werd begonnen met een H. Mis ter intentie der K.A.B. met al gemene H. Communie 's Avonds werd in de Jeugdhoeve het voor deze vie ring speciaal geschreven toneelstuk ..Het begon zo" door de toneelclub van de R. K. Volksbond, afdeling 's-Hee renhoek opgevoerd. Dit toneelstuk wil de geschiedenis uitbeelden van de ar beidersbeweging van de oprichting af en laat duidelijk door middel van het arbeidersgezin zien hoe de sociale toe stand voor de arbeider reeds is ver beterd, dank zij de noeste arbeid van de beweging. De speelsters en spelers kunnen hoogst tevreden zijn over het behaald succes. Het stuk werd ingeleid door de voorzitter van de afd. 's-Hee renhoek. waarna Kapelaan Drost de geestelijke adviseur in een gloedvolle speech de leden opwekte tot gehoor zaamheid aan hun leiding. Onder de pauze sprak de districtsbestuurder v. d. Himst de vergadering toe. Spreker memoreerde de durL van de grond leggers der K.A.B.hoe zij tegen stro mingen als marxisme e.d. wisten op te tornen, en al ejus datgene bereik ten waar wij thans de vruchten van plukken. We moeten rechts of links 'n middenweg is niet mogelijk, aldus spr. Met luid applaus werden de sprekers gehuldigd. Ook pastoor Kramer, Pa ter de Groot en Durgemeester van Horsigh gaven blijk van hun belang stelling voor de K.A.B. De Musis Crackers versterkt met Miel en Chris, verzorgden het muzi kale gedeelte. Laat in de avond gin gen allen voldaan naar huis. Zij nog gemeld dat 's-Heerenhoek de eerste opvoering heeft gegeven van „Het begon zo". Collecte. De collecte, gehouden voor de missie van Zuid-Afrika, bracht de som van f 850 op Opening winterprogramma. Het winterprogramma der NKBJ werd of ficieel geopend. Hierbij waren aanwe zig de geestelijkheid der parochie en burgemeester van Horsigh. Beknopt werden door kapelaan Drost de bedoeling van het programma be handeld en de bijzondere punten toe gelicht. Zoals ook andere jaren komen op het programma voor lezingen, ou deravonden, toneeluitvoeringen, enz. Speciaal werd de belangstelling opge wekt voor het bezoeken van de ver plichte bijeenkomsten, die iedere Woensdagavond worden gehouden. Binnenkort zal ook weer cje bestuurs verkiezing plaats hebbeii. Vier der leden hiervan moeten reglementair af treden, doch stellen zich herkiesbaar, terwijl nieuwe candidaten zullen wor den voorgesteld. Ook pastoor en bur germeester moedigden de leden aan tot belangstelling en activiteit. Hoofdplaat TAE LAASTE VERDACHTE in de kwestie „de Waakzaamheid", het schip waarmede destijds 32 stuks rundvee werden gesmokkeld is de 37-jarige visser uit Breskens P. J. E., die doordat hij na dit voorval de vlucht nam, thans eerst terecht kon saan. Hem is tenlaste gelegd het behulpzaam van zijn bovenvermelde uitvoer op 29 April 1948 en tévens het meevoeren van 20 stuks rundvee op 10 April 1948. Hij kreeg twee maan den. KLEINE ZONDEN T. F. de C, een 42-jarige koopman uit Goes had geldgebrek en ver kocht een distributiestamkaart aan de wegens het kopen hiervan thans eveneens terechtstaande M. Z.. een 41-jarige taxi-ondernemer te Goes. J. F. de C., kostte dat 1 maand gevangenisstraf, terwijl Z„ een geld boete kreeg van f 200.subs. 2 maan dén hechtenis. L. K„ een 36-jarige landbouwer uit Sint Laurens liet op 28 Juni 1948 al daar een schaap clandestien slachten hetwelk hem kwam te staan op een geldboete van f 150.subs. 30 dagen hechtenis en 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. M. C. v. H., een 24-jarige los- werkman te Goes kocht op de markt in Goes lappen stof zonder punten cn verkocht die op het platteland Eis en uitspraak f 100.subs. 30 da gen hechtenis. VALSE PUNTEN. TAe Rijkspolitie te Aardenburg ving 15 Juli j.l. een onderzoek aan be treffende valse textielpunten, die in omloop zouden zijn. J. C., een 40-ja- rige kleermakerwinkelier te Aarden burg werd verhoord. Aanvankelijk zeide hij hier niets van af te weten, maar later kon hij er niet meer on deruit en vertelde ongeveer 1000 tex tielpunten in een café te hebben ge kocht, waarvan hij later vermoedde dat ze vals waren. Het verschil was echter bijna niet te zien en hi^ be sloot ze toen maar gewoon bij de overige goede textielpunten op op- plakvellen in te leveren, in de hoop, dat dit niet zou worden ontdekt. Het kwam echter wel uit en nu moest C. terecht staan. De Officier eiste 1 maand gevangenisstraf, doch de Po litierechter legde C., een boete op van f 250.subs. 50 dagen hechtenis en 14 dagen hechtenis vorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. SANITAIR MAAR ONGEZOND. TAe 26-jarige T. M. II., de 25-jarige C. T. H., en de 20-jarige G .A. H. allen uit Sint Jansteen worden ervan verdacht goederen, n.l. sanitaire ar tikelen te hebben uitgevoerd naar België. Hoewel deze verdachten dit ontkennen zijn de gegevens sterk ge noeg om aan te nemen dat dit inder ■daad door hen is gepleegd 2 mede verdachten, die hun h ansactie voor de Nederlandse Bank betaalden tre den h v. als gt,u:ge op. Aangezien niets kon worden in beslaggenomen en er in ons land voor deze produc ten niets is teruggekomen dan in Bel gië tegen gedeprecieerde koers ge kochte guldens, is economisch nadeel hierdoor klaarblijkelijk. Alle ver dachten werden veroordeed tot een geldboete van f 75.subs. 25 dagen hechtenis. ZWARTIGHEID. TAe 35-jarige T. K., uit Terneuzen, verkocht distributie-bescheiden n.l. 1 levensmiddelenkaart, 1 of 2 textielkaarten en een versnaperingen kaart. Ze had grootgeldgebrek ge-, had, werken kon ze niet en daar door was ze tot deze daad geko men. De 61-jarige E. de B„ te Ter- neuzen kocht van haar een textiel- kaart, dus moest eveneens terecht staan. T. K„ kreeg conform de eis 1 maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een prqfftijd van 2 jaar en E. de B., kwam er 'met een geld boete van f 25.subs. 10 dagen hechtenis af. HAAR CENTJES KWIJT. Missiefilm, Voor een stampvolle zaal vertoonden de paters van de H. Geest in het jeugdhuis de Lourdes film „Het lied van de rots". De op brengst van de voorstelling komt ten goede aan de missie van Afrika, waar zich o.a. onze dorpsgenoot, pater Di- rikes bevindt. St. Jansteen Nieuw raadslid. De heer C. L. v.d. Berghe is als opvolger van wijlen dhr. B. Hesters benoemd tot lid van de raad dezer gemeente. Middelburg HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat het verzoek van Coöp. Groenvoederdro- gerij „Eiland Walcheren" G.A. om op perceel Kleverskerkseweg, kadastraal bekend sectie G nr. 849 (ged.) een groenvoederdrogerij te mogen oprich ten en exploiteren, door hen is inge willigd. 759.0 Kloetinge Burgerlijke Stand. Geboren: Jo hanna dochter van M. WisseKese- laar; Neeltje J. dochter van M. Pleij teKarelse; Hubrecht. zoon van A. MinnaarEvefsdijk; Pieter A. zoon van A. de VisserSchijf. Jacomina dochter van H. BliekKrijnsen; Bas tiaan zoon van B. Hendrikse-Bruel. Gehuwd: H. Goedkoop, 25 jaar en J. J van den Broeske 25 jaar; C. van Haveren, 26 jaar en J. E. Schipper, 20 jaar; J Toorenaar. 26 jaar en E. Breeweg 22 jaar. P. Bekker, 25 jaar en P. van de Vrie, 29 jaar. Koewacht Burgerlijke Stand. Geboren: Ro bert, zoon van R. van Hoecke-Wijn- aker. Hendrika. dochter van L. van DijkeTimmerman Gehuwd: De Vleeschouwer, Poli door oud 26 jaar en Vermeire, Mar tha. oud 26 jaar. Overleden: Inghels, Cojeta oud 72 jaar echtgen. van Honoré van Dam me de Clercq; Anna, oud 46 jaar, echtgen. van Inghels, Petrus. Kwadendamme M B„ een 37-jarige verdachte uit Sas van Gent voerde f 122.50.- aan Ned. betaalmiddelen in. Ze woont nog maar kort bij de grens, passeert buiten een grenskafctoor om, met geld. hetgeen verboden is, er kent te weten, dat het verboden is, maar weet hiervoor steeds een on schuldig klinkende verklaring te ge ven. Uitspraak: f 5.subs. 3 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van f 122.50. MEISJE ONDER EEN HEK BEKNELD. Het vier-jarig dochtertje van land bouwer P. van 't W. liep op het erf te spelen. Toen de moeder eens ging kijken vond zij de kleine onder een hondera kilo zwaar hek liggen dat haar dc adem afsneed. Waarschijnlijk heeft het meisje daar op willen klauteren. Als dood werd zij door haar moeder binnengedragen, waar het kind even later weer enig teken van leven gaf. De. dokter constateerde een zeer zware hersenschudding. Haar toestand is zorgwekkend. Wolf aartsdijk Meisje aangerand. Zondagmiddag tegen 4 uur is onder deze gemeente een 16-jarige meisje aangerand, door een individu, dat haar bedreigde met een mes. Op het angstgeschreeuw van het kind is de kerel gevlucht. Een spoor leidde naar Goes en de rijkspolitie volgt dit. Burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend, dat het verzoek van W. F. v. d. Hofstede Zn. om in perceel Kinderdijk 16, kadastraal bekend in sectie C, nr. 2600, vluchtige producten, met name aether-spiritus, gezuiverde benzine, oliën enz. te mogen opslaan, door hen is ingewilligd. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van L. van Gemert te Mid delburg om een verlof A voor de le, 2e en 3e klasse wachtkamer van het station N.S. aan de Kanaalweg 14 alhier. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verlenen van het ver lof schriftelijk bezwaren bij hen in brengen. Middelburg, 30 September 1948. Burgemeester en wethouders v.n. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, burgemeester, J. Ph. Koene, secr. 733-0 ELEVATOR GEKANTELD. Bij het buitenlossen op de Loskade ontstond een zeer ernstige stagnatie, doordat een elevator op de kade bij het achteruitzetten was gekanteld en gelukkig op de rand der kademuur bleef hangen. Een takelwagen van de fa. Blok was spoedig aanwezig ter as sistentie. Met behulp van een zware lastauto kon na drie uurfhspanning de elevator uit zijn benarde positie worden verlost. Het bietenlossen was ernstig gestoord en honderden wagens en auto's stonden in rijen uren achter een te wachten. GRAANBEURS OPNIEUW IN- GEBRUIK. De Graanbeurs op de Dam is we der in gebruik genomen nu de han del weer meer een normaal karakter krijgt. De openstelling is Donderdag van 13 uur tot 14.30 uur. Ontspanningsavond. Zondagavond was de bovenzaal van de Sociëteit De Vergenoeging bijna geheel gevuld met Kath. Jongeren van Middelburg en onmiddellijke omgeving, tot bijwoning van een culturele ontspanningsavond. 'Het programma van muziek, film en zang werd geheel uitgevoerd door aan wezige eigen krachten. Hierbij viel bijzonder op de mooie zang van mej. van Boven uit Goes. In het program ma was ingelast een causerie over de filmkunst door de heer Job. Gribbing, directeur van de filmschool te Delft. Pater P. Mes gaf in een korte toe spraak een kijk op de mentaliteit en beleven van het katholicisme van het Italiaanse volk. Hierna was er voor de Jongelui nog een uurtje gelegenheid tot dansen. Kapelaan de Graauw zei in het slotwoord dat het de bedoeling ls voor het a.s. winterseizoen meerdere van zulke avonden te organiseren, om de Kath. jongeren op deze wijze in eigen sfeer te doen samenkomen. T er hole vallerr. Toen klonk Ma- rietjes benepen stem metje: .Mammie.... was dat nu Onze Lieve Heer?" ¥~\e „Nieuwe Eeuw" ver- telt het verhaal van Marietje,, die een klein meisje was en voor het eerst met haar vader en moeder op reis mocht. Het was een verre reis en Marietje werd in het bovenste bed van de slaapwagen gelegd. „Slaap maar lekker hoor", zei haar moeder, „Onze Lieve Heer waakt wel over je". En toen werd het stil in de wa gen. Voor vijf minuten althans. Want Marietje. die de slaap niet goed kon vatten, riep op eens: „Mama i" „Ja Marietje", zei haar moeder. „Mama, bent U daar nog? „.Jazeker Marietje". Toen was het wéér even stil. Maar Marietje was nog niet gekust. „Papa", zei ge „bent U daar ook nog?" „Natuurlijk Marietje". ..O," zei Marietje. En ra een paar minuten be sloot ze naar de aanwe zigheid van haar moeder,, te informeren. Maar één van de pas-' sagiers kon de slaap niet vatten. En toen Marietje voor de zoveelste keer de stilte verstoorde, riep hij: „Wij zijn allemaal hier. Je vader, je moeder, je broers en je zusters, je oom en tantes en neven en nichten. En ga nou maar slapen...." Tien seconden lang kon men een speld horen Wals e laatste Veluwse sche per, de 79-jarige v. Dijk uit Eerbeek, is met een kudde van ongeveer 100 schapen op weg naar het vliegveld Twente, waar deze kudde in dienst zal worden gesteld van 't moderne verkeer. Beter dan een wals kunnen de 'schapenhoeven namelijk zorgen voor de verharding van de vlakte van het vliegveld. Bovendien is deze methode erg goed koop, daar de schapen en ook de scheper voor hun werk slechts de kost voor het eten vragen. Wekenlang is de kudde al op weg. De grootste af stand die per dag wordt afgelegd bedraagt 10 km! OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOO0OOOOOOOOOOOOOOOO 8000 sigaretten en 500 meter gordijnstof in beslag genomen "TE SAS VAN GENT werd een Bel gische toeristenbus aangehouden, welke na onderzoek meer op een rij dende bazar geleek en waaruit o.a. schoenen, zilvercassettes, drank. enz. enz. te voorschijn kwam. Een Neder landse two-seater kwam van het Bel gische „staakje" afgereden, waar hij met een 70 k.m. vaart de Belgische douane voorbijreed. Dit had hij waar schijnlijk ook met de op Nederlands gebied staande Rijksambtenaren ge daan, hadden deze niet tijdig hun pistool getrokken en niet de mede werking gekregen van de spoorweg overgang. waarvan de bomen juist gesloten werden Nu zat de vogel ech ter gevangen en kon slechts met lede ogen aanzien, dat zijn wagen met een inhoud vari 8000 sigaretten en ca. 500 meter gordijnstof in beslag werd ge nomen, terwijl hij zelf in verzekerde bewaring werd gesteld. Of dit .nog niet genoeg was! Blijkbaar niet want de zelfde dag werd nog een schip ge klaard, dat verschillende kruiwagen ladingen met allerlei levensmiddelen aan boord had zonder hiervan melding te maken. Ook dit werd in beslag ge nomen en bij de voorraad aangeslagen goederen geplaatst. Het douanekan toor heeft heel wat te verwerken de laatst tijd want ook een hele lading in beslag genomen boeken werden nog binnen gebracht. Philippine Geslaagd. Voor het diploma land- machinist slaagde de heer L. de Theije leerling van de Machinistenschool te Middelburg. W estdorpe Tramongeval. De tram, komende uit de richting Axel, reed op een boerenwagen, in de nabijheid van de hoeve van O. Verkoeyen. De twee paai den met de wagen werden tegen de woning van M. Laureys aangedrukt, waardoor deze woning ernstig werd be schadigd. De machinist van de tram hadi een waarschuwing naar de be stuurder van Vooren geroepen, zodat deze tijdig van zijn voertuig kon sprin gen. Een der paarden werd ernstig ge wond. De tram kon na l'/z uur vertra ging doorrijden. T/"LAG HALFSTOK heette een brochure, v geschreven door de heer Lunshof, waarin het tegenhouden van de herverschijning van De Telegraaf als grof onrecht en diefstal werd be titeld. Mr. van Heuven Goedhart, oud-minister van Justitie en hoofdredacteur van Het Parool,, voelde zich door bepaalde passages beledigd en daagde de schrijver in kort geding voor de Rechtbank. De president van de Amsterdamse Rechtbank wees de vordering af. Laat de heer van H. G. maar naar de gewone rechter gaan, aldus zijn uitspraak, ik zie niet voldoende aanleiding om de verspreiding der brochure te stoppen. De heer van H. G. is niet naar de gewone rechter gegaan. De heer Lunshof bleef verder ongemoeid. Om de zaak toch aan het rollen te houden, heeft de heer Lunshof een nieuwe brochure het licht doen zien „Dieven in de nacht". Daarin preciseert hij nader zijn beschuldi gingen aan het adres van „Het Parool" en bepaalde Parool-mensen. Hij beweert, dat een S.D.-spion een belangrijke rol heeft gespeeld in de hele Parool historie. Hij roept twijfel op aan de standvastig heid van anderen. Hij brengt ook de Perszuivering in het geding en gewaagt van stukken, die ver donkeremaand zouden zijn. Wij achten ons niet in staat dit alles op zijn juistheid te beoordelen. Maar we weten wel, dat aldus zwart-op-wit gedrukte be schuldigingen niet zonder meer als aanklacht mogen blijven wegen op bepaaide person-u in Neaeriaiiu en op heel ons na-oorlogse rechtswezen. „Ik heb het recht om gestraft te worden, wanneer ik een oud minister van Justitie aan de kaak stel op onjuis te gronden", zegt de heer Lunshof in ieder geval terecht. Er moet iets g e b e ur e n in deze zaak put WORDT veel geschreven en gepraat over de loon- en prijspolitiek. Er is van de zijde der arbeidersorganisaties verzet aange tekend tegen het regeringsvoornemen, om bepaalde voedingsmiddelen als luxe te bestempelen en de prijzen daarvan in de hoogte te laten gaan. Voer liever de Belgische compensatietoeslagen op de prij zen voor minder draagkrachtigen in, heeft men ge zegd. Echter is men in België ook niet bijster tevre den ovér dit stelsel. Om het eenvoudig te houden, let ,men bij het toekennen van compensatiebonnen alleen op het inkomen van de betrokkenen, zonder meer. Ons werd nu medegedeeld, dat op een dorp de rijkste man in het bezit van compensatiebonnen was, omdat hij toevallig zelf een weinig lonende po sitie bekleedde. Maar in het gezin waren nog 4 mede-verdienende kinderen, zodat het totaal-inko men van het gezin, belangrijk was. En verder wist men te vertellen, dat de compensatiebonnenbezitter nog tal van vaste goederen in eigendom had. Als we ooit tot dit stelsel zouden èesluiten, moet het zo zeker niet EEN 40-JARIGE JUBILARIS. Er zijn van die mensen, die jaren achtereen in stilte aan hun toegewe zen taak kui.nen ploeteren zonder ook maar enigszins Opgemerkt te worden. Mensen die hun gehele dagtaak ge wijd hebben aan de gemeenschap. Het is een kunst om dat 40 jaar vol te houden zonder dat de gemeenschap ook maar enigszins vermoedt dat er toch ook wel eens een dag moet ko men dat „de man" moet jubileren. Zo'n stille werker vinden wij in on ze ontvanger die Vrijdag jl. 40 jaar ambtenaar was. De heer Urbanus Rammeloo, door duizenden gekend, ja zelfs een inter nationale bekendheid, vierde zijn 40- jarig jubileum in stilte; zoals hij in alle jaren in stilte zijn land, supe rieuren en zijn mensen gediend heeft. Van die 40 jaren is hij er ongeveer een 30 als ontvanger in onze gemeen te. Dagelijks ziet men hem zitten in zijn douane-kantoor, gebukt over zijn stapels wetten, verordeningen en voor voorschriften over in- en uitvoer en al is hij niet jong meer toch weet hij zich er kranig door te werken. Als ambtenaar is hij een en al stiptheid, doch hij is ook mens. Dat ondervin den de velen die dagelijks met hem te maken hebben. Nooit is het hem te veel wat hij voor de grensbewoners moet doen. Het spreekt vanzelf dat hij hierdoor in die jaren vele vrien den gemaakt heeft. Op zijn jubileum dag is deze eminente man door zijn superieuren en collega's dan ook har telijk gehuldigd. Sas van Gent AFSCHEID OPPERWACHTMEES TER E. DEURINCK. Na 34 jaar trouwe dienst. Op zijn verzoek werd aan de op perwachtmeester van de Rijkspolitie E. Deurink per 1 October eervol ont slag verleend. Dit feit kon niet ongemerkt voor bij gaan want de heer Deurink was zowel bi> zijn superieuren als bij zijn minderen zeer gezien. Aan dit afscheid dat plaats greep in de raadszaal, die welwillend ter beschikking was gesteld, werd een of ficieeel kirakter gegeven. Bij deze plechtigheid waren o.a. ook aanwezig de Districtscomman dant Majoor van Helden uit Middel burg. Kapitein Stoorvogel en Burge meester Den Boer alsmede een dele gatie van de R. K. Politiebond St. Michaël. Allereerst werden de heer Deurink waarderende Woorden toegesproken door de Districtscommandant Burgemeester Den Boer had de op perwachtmeester, in de korte tijd dat hij hier burgemeester was, leren kennen en waarderen als een plichts getrouw en eerbaar politieman. Verder voerde nog de waarnemend voorzitter van de R. IC. Politiebond het woord en prees de collega als trouw lid waardoor hij ook hier als voorbeeld diende voor de jonge po litiemannen. Als blijk van waarde ring bood hij namens de afd. Z. Vlaanderen van St. Michaël een prachtige rooktafel aan rrret de hoop dat hij hiervan nog jaren mocht ge nieten. Tot slot sprak opperwachtmeester v. d. Woesteyne als collega. Als aan denken bood hij namens de Groep Sas van Gent een prachtige vulpen aan en de echtgenote kreeg een mooie mand bloemen. Ontroerd, en met passende woor den dankte opperwachtmeester Deu rink voor de eer hem aangedaan. dat vele mensen het leven niet altijd vro lijk vinden. Wat meer &eur is hard nodig. Daarom deze keer van Mevr. Lotge- ring-Hillebrand een aanbeveling voor: GESTOOFDE PREI V/t kg prei. 25 gr. boter, wat zout, azijn, peper, sago. Verwijder wortels en harde bovenstukken Snijd de rest in vingerlange stukken. Was ze goed schoon en zet ze met een paar lepels water, zout, peper, azijn en boter op een zacht vuur. Laat ze, onder af en toe omschudden, gaar smoren. Maak de prei zo nodig op smaak af en bind event, overgebleven bocht met sago. Kook prei nooit in veel water, de pittige smaak en lekkere geur gaan daarbij ver- loreh. Maak eens preistamppot met wat azijn en geef ze met gebakken bloedworst of leverworst. (Zonder bon). Een goede plaatsvervanger voor rijst met kerrie is macaroni met fijngesnipperde prei en kerrie, gefruit en gaargekookt. En geeft Miep was druiven na, Dan klinkt tot slot een luid: Hoera! Publ. Centr. Burg. v.d. Tuinb.veilingen 715-00 Adv. 753-00 „Waarom zouden we wachten?" vroeg Wadham. „Ten eerste om de geschiedenis van Kapitein Hammond's verloofde. Ik heb een agent in New York, en als ik de data weet, zat-ik een kabel telegram zenden en hem een onder zoek laten instellen. Zo juffrouw Craig's vrees bewaarheid bl'jkt. zal ik de opinie van een der bes'e rechts geleerden van Manhattar, inwinnen en hem ook telegrafisch orn zijn ad vies vragen". Trent klopte haar op de schouder. „Tob maar niet, klein tje! Je hebt vrienden gevonden". Het is meer dan ik verdien", snik te ze. „Onzin. Ik wil je graag helpen. Ik wist juist geen raad met mijn vrije tijd, toen Garland me op de Pier uit schold en weer belang deed stellen in het leven. Luister nu eens goed naar me. Als je teruggaat, moet je goed oppassen, dat hij geen argwaan krijgt, dat je ons gesproken hebt. Doe net als anders. En wees niet te ro- lijk of te somber. Die oude vos Is geweldig slim en altijd op zijn boe- de. Binnen het uur is mijn.boodschap onderweg en binnen drie dagen heb ik antwoord. Mijn mannetje wsrki hard". „En als het slecht nieuws .sr' „Dan zou ik je aam aden terug 'e gaan en het onder de ogen te zien" „Dat had ik al eerder willen doen", zei ze. Ze vertelde er niet bij, dat ze sedert haar kennismaking met Ro bert Hammond steeds hevige.- hier naar was gaan verlangen. „U hebt me erg gelukkig gemaakt". Ze keex hen beiden vriendelijk aan, maar Wad- ham voelde, dat hij het niet verdiend had. „Ik denk wel, dat ik meneer Garland zand in de ogen kan strooien Goedendag". „Een flink meisje", vond Trem toen ze verdwenen was en de auto terugreed in de richting van Lorden „Ik weet nog heel goed, dat er in de tijd van dat voorval een golf van verontwaardiging door het land ging". Wadham's gedachten waren elders. „Een best schot", merkte hij op. „50 meter afstand, donker, een doel dat beweegt, en daarbij was ik zenuw achtig." XL De schaduwen worden verdreven. Hammond wachtte op de terugkeer van Trent met meer angst dan hij ooit gevoeld had. Hij zou zijn doodvonnis vernemen of zijn liefste hoop in ver vulling zien gaan. Ofsohoon hij zich kon beheersen, trilde zijn stem toch. „En", zei hij. „wat was het?" Trent legde zijn handen op de schou ders van de Jonge man en keek hem recht In zijn gezicht. „Hoeveel houd je van haar?" vroeg hij. „Dat weet Je wel", klonk liet ver wijtend. „Houd je genoeg van haar om haar door dik en dun bij te staan, als ze in moeilijkheden verkeert en de familie tussenbeide wil komen. Hammond aarzelde geen ogenblik met zijn antwoord: „Als het nodig is, zal ik alle oude banden verbreken". „Ik denk niet, dat dat nodig zal zijn. Oordeel zelf. Toen het verhaal van Lora's lotgeval len teneinde was, voelde Hammond zich weer opgewekt. „Arm kind", riep hij. „Wat zal haar dat gehinderd hebben!" Plotseling drong de mogelijkheid van een recht zaak in Amerika en een bevel tot in hechtenisneming ten volle tot hem door. „Zou het heel erg zijn?" „Ik vrees van wel. Je Lora zal er niet zonder kleerscheuren afkomen. Ik vrees dat ze door de zure appel zal moeten heenbijten als het waar is.". Hammond keek zijn vriend angstig aan. „Je denkt dat het zo ls?" „Het is zo'n gewoon voorval', merkte Trent op ..East Side wemeldt van kinderen die heen en weer diaven zonder op auto's te letten. Ik heb eens een handkar in het Italiaanse gedeelte van Harlem omver gereden en had de grootste moete om te ontkomen. Een volksoploop is het enige waar een man bang voor mag zijn. Zij raakte haar bezinning kwijt en zal er nu voor moe ten boeten". „Wanneer kan ik haar gaan opzoe ken?" vroeg Hammond. „Het telegram hoort hier over een dag of drie te zijn." „Laat me niet zo lang wachten", smeekte Hammond. „Begrijp je dan niet, dat ik haar moet spreken om haar te vertellen dat het er niets toe doet? Ik zal goed oppassen." „Zul je dat? Ze beweert, dat je ge dreigd hebt Garland te gaan opzoeken. Als je dat gedaan had, zou je alles bedorven hebben. Dat was niet in de haak, wel?" Hammond kreeg een kleur. „Ik was gek", gaf hij toe. „Ik dacht, dat ze me haatte en ik kon 't niet vedragen, dat ze me voor een misdadiger hield". (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 6 OCTOBER HILVERSUM II 415 M.: 7 nws, 7.I'S gewijde muz, 7.45 Een woord voor de dag, 8 nws, 8.15 morgenkl, 9 zieken. 9.30 w st, 9.35 symph morgenconc, 10.30 morgend, 11 sonate v Zsoltan Szekely 11.30 promenade conc, 12.30 weeroverz. 12.33 ens Lachman, 13 nws 13.15 Metropole ork, 14 Strawinski conc, 14.30 Siervruchtendragende hees ters: Herwig, 15 Trio Pasquier, 15.30 omr ork, 16.15 jongens en meisjes, 17.30 De vijf Zapakara's, 17.45 Onder de tropenzon, 18 Onze Ned. koren en korpsen, 1830 Willen en kunnen, 19 nws, 19.15 nws uit Imdè. 19.30 act gel., 19.45 Eng. gevord. 20 nws, 20.15 Stras burger Domkoor 20 nws 20.15 Carl Flesch viool 22.15 orgel. 22.45 avond- overd, 23 nws, 23.15 Hawaiian muz, 23.35 Voor de nacht valt. HILVERSUM T 301 M 7 nws. 7.15 ochlci.dgymn, 7.30 muz bij het ont bijt, 8 nws 8.18 Ray Ventura en z ork, 8.50 huisvr. 9 Elgar: Bavarian dances 10 morgenw, 10.20 Onze keuken P J Kers, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11 Populair non stop, 12 Frans Wou ters en z ork, 12.30 weerpr, 12.33 Plat teland, 12.38 Kilima Hawaiians. 13 nws, 13.15 kalender, 13.20 Pianoduo, 13.40 Spaanse en Z Am muz, 14 Marshall, 14.15 Jeugdconc, 15 De Vrouw in de mist. 15.35 Regenboog, 16 Roodborstjes, 16.15 Het stond in de krgnt, 16.45 Vragen staat vrij, 17.15 Graaggeh. platen, 18 nws, 18.15 varia, 18.20 gr, 18.30 Ned str kr. 19 De geest der wetten, 19.15 Silvestri kwartet, 19.30 reportage, 20 nws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 opera, 20.40 Ram blers. 21.10 Maurice Chevalier, 21.45 Obsessie hoorspel, 2-2.25 Vrouwenkoor, 22.45 In de tuin der Poëzie, 23 nws, 23.15 dansmuz door V Sylvester. BRUSSEL Vlaams 321 M.: 12.32 gr, 13 nws, 13.15 middag conc, 19 nws. 19.30 gr, 19.50 feuilleton, 20 omr ork, 21 actualiteiten, 21.15 gr, 22 nws. 22.15 Mozaró,, 2250 nws, 2255 gr

de Stem | 1948 | | pagina 2