Hulst ZEN Visjinsky wil een atoom» controle aanvaarden, mits... B.V.V. en P.S.V. krijgen klappen Wielerkoning werd Smoktalkoning 49 Huist BERAAD over „het vertrouwvol beraad" Sokolovsky oordeelt luchtbrug overbodig in ;t kort id" Eggermont Zijn voorstel werd voorlopig koeltjes ontvangen Communistische leiders op Java vluchtten NTIER iter nadert.. iets ademakers VIERDE JAARGANG No. 1194 MAANDAG 4 OCTOBER 1948 TOURISTERLEED Wisselend bewolkt Scheepsvervoer Rotter- dam-Bizonia Instelling van een afzonderlijke instantie in overweging Zijn voorstel tot hervatting der besprekingen over Berlijn van weinig waarde Amsterdammer door Pool gedood Koningin Juliana dankt Doelman Kools redt N.A.C. in Maastricht van nederlaag Geen kampioensvorm Soesterberg hoofd terrein militaire luchtvaart Reeds twee milliard voor Europa Schuldbewuste Braspenninckx wordt clement behandeld Dag der „groten" Goal in de eerste minuut M.V.V. had zwaar pech De wedstrijd van doelman Wouters tt kt snel 156. nieuwe artikelen aan -s-bestellingen. tsartikelen voor ge- ers zers fsgebied ÏINNEN TE KOMEN 527-o HULST >d van verlichting. HÜLST Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 p. kwartaal; p. post 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Eureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. "TERWIJL VISJINSKY einde vorige week de controle op de atoomwa pens nog afwees zolang de geproduceerde voorraad niet vernietigd is, lanceerde hij Zaterdag na een Frans tussenvoorstel in de vergadering der Ven Naties het denkbeeld gelijktijdige overeenkomsten te sluiten inzake verbod van atoomwapens en van internationale controle der atoom-energie. Het leek een hele toenadering tot de Westelijke opvat tingen, maar voorzichtigheidshalve ging de vergadering er Zaterdag nog niet op in. Daar moet eens even over nagedacht worden alvorens er over gedebatteerd kan worden. VERTROUWEN GEVRAAGD. AAN VISJINSKY's voorstel gingen heel wat redevoeringen vooraf. Die van Ramadier was het treffendste, toen hij een beroep deed op de Rus om „de mens" te vertrouwen. Is de mens zo in discrediet geraakt, dat het JTET IS AL zo'n gewoon gezicht geworden onze Zuiderburen schoenen te zien kopen in Neder landse grensplaatsen, dat men er van op hoort als de douane er een stokje voor steekt. Dat gebeurde in Maastricht. Daar werd een gezelschap van 30 Belgen aangehouden, dat 60 paar schoenen onder z'n kleren had ver stopt. Verstopt onder de autobus werd nog een bergplaats ontdekt met nog ettelijke paren schoenen. Schoenen, auto's plus een bedrag aan Belgische francs werden in beslag genomen. Niet één paar nieuwe schoenen bleef over om het leed van de terugweg te voet te verzachten. JAE BELGISCHE liberale partij heeft met betrekking tot de Konings kwestie een motie goedgekeurd waarin zij zich uitspreekt voor het instel len van een nationale commissie, die tot taak zou hebben een gemotiveerd advies te geven inzake de terugkeer van Koning Leopold. yAN FRITZ THIJSSEN, de bekende Duitse industrieel, durven wij in tussen niet te zeggen, dat hij verdriet had. Hem werd door een Duits zui veringshof weliswaar een boete van naar schatting 211 millioen Rijksmark opgelegd, maar hij verliet onbewogen de zitting. Op een bezit van bijna 7 maal zo n bedrag mag 't verlies van zo'n kleinigheid dan ook niet hinde ren. De heer Thijssen gaat nu naar Argentinië. TAE POLITIEKE HEMEL vertoont veel windstrepen. De Scandinavi sche ministers gaan 15 October con fereren over samenwerking op het ge bied der verdediging en in Italië dron gen de Nenni-socialisten aan op „al gehele neutraliteit van Italië ingeval van een gewapend cónflict tussen ri valen". Engeland gaat 1000 man per week voor de luchtmacht aanwerven en de Portugese legerstaf gaat naar Engeland op inspectie. Als het niet flauw klonk, zou men zeggen, het lijkt alsof er iets aan de hand is. Laten wij afspreken, dat de moeder van de por- celeinkast, die „Voorzichtigheid" heet, herontdekt is. Vandaar ook, dat in de industriesteden Bolton en Huil het slopen van schuilkelders voorlopig is stopgezet. QEMENGD GOED presenteerde zich in de voorbije dagen maar genoeg In Giekerk (Fr.) werd de directeur van een zuivelfabriek door twee die ven gekneveld en van f 4000 beroofd. Te Trondjem is een vliegboot in de haven gezonken. Drie pasagiers kwa men om het leven. Bij de Rhone-mon ding heeft men een in zee verzonken oude Romeinse stad ontdekt. Uit welk tijdperk zij stamt, weet men nog niet. Te Apeldoorn exposeert Prinses Wil- helmina vier schilderijen. Op Cypres eisten 20.000 personen de wederaan- sluiting van het eiland bij Grieken land en in Tsjecho-Slowakije werden 15 personen gearresteerd. De arrestan ten zouden „uit de Kath. Volkspartij" voortkomen. Te Sjanghai kwam de eerste KLM-machine aan, die de reis naar Europa in 2 Y2 dag mogelijk maakt en in Brussel verscheen het eer ste nummer van de (Vlaamse) Linie. Proficiat Linie-mensen! pRANKRIJK schijnt nog niet genoeg moeilijkheden te hebben. De mijn- werkersbond, die aangesloten is bij de C.G.T. heeft Frankrijks 335.000 mijn werkers verzocht heden in staking te gaan. Gelukkig is er verschil van me ning onder de uitgenodigden. Staken zou land èn volk slechts verarmen. P BERLIJN is in een week tijd de derde_ districtsburgemeester van da Oostelijke sector afgetreden. pRANKRIJK verzocht om uitstel van de publicatie van détails der de fensieplannen van de West-Europese Unie. Bevin was reeds op bezoek in Parijs, waar hij ook onze minister Stikker ontmoette. JJET LEED, dat gedurende het week end geleden werd, hield daarmee met op Te Oegstgeest overleed de 87 jarige oud-minister van Koloniën S de Graaff en te Bergen de oud-hoofd- mgenieur bij de rijkswaterstaat ir C C. v. Panhuys, die twintig jaar geleden ook in Brabant bekend was om ziin bemoeiingen met de toenmalige oiit wateringsplannen in het Westen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Matige, langs de Waddenknst tijdelijk krachtige wind tussen West en Noordwest. Wisselend be wolkt met plaatselijk enige regen In het Noorden van het land wei nig verandering in temperatuur, in het Zuiden van het land over dag iets koeler vooral in Brabant en Limburg. Heden zon onder 18.11 uur. Maan onder 18.51 uur. Dinsdag zon op 6.47 uur, maan op 10.21 uur. op dit gehele aardrond onmogelijk is mensen te vinden, die de wereld zul len bevrijden van de verschrikkelijke plaag van het wantrouwen? Deze woorden zouden wat theatraal aandoen als niet inderdaad het vertrouwen van mens tot mens beslissend is voor hun onderling verkeer. Tezelfdertijd is het echter duidelijk dat dit vertrouwen slechts waarde heeft als het ontspruit aan Christe lijke levensopvattingen. Aangezien de Sovjets daar diametraal tegenover staan, valt te vrezen, dat dit beroep van Ramadier, hoezeer ook gevolgd door Visjinsky's compromisvoorstel op de Sovjets weinig indruk zal maken. Van de weeromstuit zullen de Weste lijke mogendheden wel de nodige voor zichtigheid in acht nemen. SPECTACULAIR. TAAT BLEEK reeds Zaterdagmiddag Brits-Amerikaanse kringen toonden zich toen al terughoudend. JTET PROBLEEM, aldus deze krin gen, is niet of een conventie in zake het verbod van atoomwapens dient te worden getekend vóór of ge lijktijdig met een conventie betreffen de controle op de productie van atoom energie. De kwestie die de commis sie voor de atoomenergie al twee jaar in een impasse heeft doen verkeren, was of de Sovjet-Unie -al of niet be reid is een doeltreffende internatio nale controle op de productie, van de mijn tot aan de bom, te aanvaarden. Wisjinsky, zo zegt men, sprak het ene ogenblik van „doeltreffende con trole" en in het andere herhaalde hij zijn critiek op de voorstellen van de commissie voor atoomenergie ter vor ming van een uitgebreid en doelma tig controle-apparaat. Zolang de Sovjet-Unie niet bereid was het door de overgrote meerder heid der landen gesteunde controle plan te aanvaarden, zouden de Ame rikaanse en de Britse delegatie scep tisch tegenover het Sovjet-voorstel blijven staan. Wysjinsky's stap werd uitgelegd als een enigszins spectaculair gebaar, dat bedoeld was om de wereld te tonen, dat de Sovjet-regering tot een com promis bereid was. Vandaag zal wellicht blijken hoe de afgevaardigden ter V. N. officiëel rea geren. Overeenkomst voor drie maanden TN OFFICIËLE KRINGEN te Was- 1 hington is bevestigd, dat een voor lopige overeenkomst voor een periode van drie maanden is tot stand geko men tussen de autoriteiten van Bizo- nia en de Nederlandse en Belgische regeringen over het gebruik van de havens Rotterdam en Antwerpen voor verschepingen naar Bizonia, doch dat de overeenkomst nog door België en Nedreland geratificeerd ipoet worden. De omvang der verschepingen zal worden vastgesteld op basis van vrije concurrentie tussen de havens der la ge landen en de Duitse havens, waar bij de havens der lage landen het voor deel hebben van goedkopere dienst verlening van 't merendeel der Duitse importeurs door de kortere Oceaan- route en het vervoer over de Rijn, in vergelijking met vervoer per Duitse spoorwegen. WAT IS VERTROUWVOL BERAAD? Waarover moet dat beraad plaats hebben? Door wie en tussen wie moet dat beraad plaats vinden? Op welke wijze? Met deze vier vragen bracht Prof. de Quay Zaterdagmorgen duidelijker tekening in het debat over een brandende kwestie in de K.V.P., dat Vrijdagavond op de Drakenburgh was begonnen na inleidingen van Drs. Wijffels en Dl-, Albering. BIJEENKOMST OP DE DRAKENBURGH. VAN DE aanvang af bleek bij "Pov+iilAoctiinD rlor "K" \T "P het Partijbestuur der K.V.P. dat be halve door Dr. Albering o.m, ook nog was vertegenwoordigd door de heer Andriessen en Pater Stokman, de over tuiging omtrent de noodzaak van dit beraad te leven. Men was echter ge komen om te leren. Drs. Wijffels had in een hooggestemd betoog de in hem levende critiek al te vaag aangeduid. Alleen velde hij een onverbloemd von nis over de methode van groslijst stemming. Dr. Albering had opgesomd wat er al voor mogelijkheden in de huidige reglementen liggen voor ieder lid, om de koers der Partij te bein- vloeden. Hij gaf toe, dat in de Partij raad niet steeds alle stromingen ver- gokolofsky de Sovjetrussisehe militaire bevelhebber in Duitsland, heeft ver klaard, dat de Sovjets bereid zijn de onderhandelingen over de Berlijnse crisis te hervatten op basis van de viermogendheden-overeenkomst, welke op 30 Augustus te Moskou tot stand is gekomen. De vier geallieerde gouver neurs van Duitsland hadden toen de opdracht gekregen détails uit te werken van een overeenkomst over de kwesties van de valuta en het transport. JAE VERKLARING ziet er roziger uit dan zij in werkelijkheid is. De heer Sokoiofsky vertelde namelijk aan journalisten, dat er helemaal geen blokkade bestaat van Eerlijn. De Berlijners kunnen als in de Russische sector krijgen, zodat de luchtbrug vol komen overbodig is. In Engeland is men dan ook helemaal niet enthou siast. Daar wil men eerste de zaak in de Veiligheidsraad uiteenzetten alvo rens antwoord te geven op het voor stel. Practische waarde hecht men er echter niet aan en het gelijk is aan hun zijde als men leest hoe nog altijd Ber lijn een vat vol moeilijkheden is, wel ke door de Sovjetbezetting worden veroorzaakt. Daarom hebben speciale afdelingen van de Duitse politie in de Westelijke sectoren van Berlijn zich op aHe bovengrondse stations in de Westelijke sectoren geposteerd, om de Berlijners te beschermen tegen inmen ging van onder Sovjetcontrole staande Duitse spoorwegpolitie.". Krantenverkopers aan de stations hadden geklaagd, dat deze politie hun voorraad onder Westelijke licentie ver schijnende dagbladen, in beslag had genomen. Duitsers, die per trein naar hun werk gingen, zeiden, dat afleve ringen dezer bladen hun uit de han den gerukt waren. Generaal Petkoff, hoofd van de trans portdiensten van het Russische militaire bestuur, heeft de Ber lijnse spoorwegdirectie verbod gege ven wapens ter beschikking te stel len van de Westerse militaire besturen te Berlijn voor het spoorwegverkeer in de stad bovendien heeft de dir. van de spoorwegdiensten de politie van de Westelijke zones het recht betwist de stations van het electrisch stadsspoor, die in de Westelijke sectoren zijn ge legen, te controleren. Met dat al beloven de debatten in de Veiligheidsraad belangwekkend te worden. TN DE NACHT van Zaterdag op Zon dag, omstreeks het middernachte lijk uur, heeft een 23-jarig Pools ar beider, Joseph Prokop uit de 2e van Swindenstraat 5, in de Rustenburger straat bij de Amsteldijk te Amsterdam de 26-jarige scheepsbouwarbeider Jan de Wayer uit de Lutmastraat 78 bij een vechtpartij met een mes door het hart gestoken, tengevolge waarvan de Wayer vrijwel onmiddellijk over leed. tegenwoordigd zijn, doch dat ligt z.i. vooral aan de intellectuelen, die zich afzijdig houden. Het debat op die eer ste avond draaide in hoofdzaak om die intellectuelen, wier afzijdigheid aan verschillende factoren toe te schrij venvalt. Drs. L. van Delft uit Til burg formuleerde het kortweg: „De democratie boeit de mensen niet meer". Anderen zagen te grote invloed van de sociale organisaties, speciaal bij de samensteUing der candidaten- lijsten. Weer anderen wezen op te weinig tijd, daar alle intellectuelen zo druk bezet zijn. Jan Derks signaleer de het gevaar van verkettering bij afwijkende meningen. De heer An driessen beklemtoonde met nadruk de noodzaak van politieke machtsforma tie. We zijn nog niet ten volle geëman cipeerd, zo zei hij de volgende dag nog. Grote goederen als de onderwijs- gelijkstelling zijn niet zo veilig als we denken. ENKELE VOORWAARDEN. TAE VRAGEN waarmee het meer con- crete debat Zaterdagmorgen begon duidden we reeds aan. We willen als conclusies uit het gesprokene distil leren, dat niemand het Staatkundig Centrum als college van vertrouwvol beraad wil aanwijzen. Dat moet blij ven bestaan als braintrust. Niet lou ter intellectuelen, doch ook midden standers en andere groepen moeten naar gelang van het onderwerp inge schakeld worden. Het beraad moet ge baseerd zijn op liet partijprogram. Het behoeft niet altijd uit te monden in een eenheidsopvatting en een ad vies. Het laatste woord dient de Par tijraad te spreken. Het orgaan moet soepel zijn en snel kunnen handelen. Natuurlijk kwam ook de kwestie- Weiter verscheidene malen ter spra ke. Pater Stokman Irukt de hartgron dig hoop uit, dat door vertrouwvol beraad dit dissidenisme kan verdwij nen. Men zal echte' uiteindelijk moe ten verdragen, zo zti hij, dat de eigen mening in bepaalde kwesties niet door de Partij wordt geleeld. PARTIJCONGRES IN DECEMBER yO STAKEN er ir de levendige, doch zonder felheid gevoerde discussies tal van aanwijzingen voor het P. B:, om de zaak van het vertrouwvol be raad op korte termijn te bestuderen. We hoorden ook aog, dat de Partij zich bezig zal houdai met een of meer opinie-onderzooien, dat het Partijcon gres in Decembff wordt gehoudeno en dat vooraf de ontwerp-stellingen aan de afdelingen zullen worden gezon den ter bestudering, dat er ook weer gedokterd wcrdt aan 'n nieuw kies reglement. Over het gdieel bezien heeft het de bat verheldeend, zij het dan niet ten volle bevredgend gewerkt. De onge veer honderl aanwezigen waren de Drankenburfh zeer dankbaar voor het initiatief en Prof. de Quay voor zijn wijze en sopele leiding. 1VONINGIN JULIANA brengt het volgende ter kennis van de bevolking: ,Het is mij een behoefte allen van harte daqk te zeggen, die in zo velerlei vorm getoond hebben, mee te leven met mijn beëdiging en inhuldiging. Het zeer grote aantal gelukwen sen uit Nederland, de overzeese gebiedsdelen en het buitenland, maakt het practisch niet moge lijk, ieder persoonlijk te bedan ken, zoals ik zo gaarna had ge daan, doch u moogt ervan over tuigd zijn, hoezeer deze dingen ons allen goed hebben gedaan en gesterkt hebben, waardoor de voor bije weken voor ons onvergetelijk werden." Te Djokja 2000 personen gearresteerd TAE COMMUNISTISCHE opstande- lingen in de Republiek hebben Zaterdag Ponorogo Doengoes moe ten prijsgeven. Sjarifoeddin, Moeso en andere leiders zijn, naar de be volking mededeelde in Zuidelijke richting gevlucht. Er is onder invloed van de gebeur tenissen te Madioen een anti-linkse beweging in de Republiek ontstaan, onder leiding van de Masjoemi, ver klaarde Soetan Sjahrir. Alleen in Djokja werden al 2000 personen ge arresteerd. Hij verwachtte, dat de com munisten, die zich op het Wilisgeberg te hebben teruggetrokken, een gueril la niet lang kunnen volhouden omdat de bevolking hen geen steun meer verleent. De republiek had naar hij vertelde 5000 soldaten tegen de com munisten op de been gebracht. Ten slotte verklaarde Sjahrir, dat spoedig een laatste poging zou worden gedaan met de Nederlanders tot overeenstem ming te geraken. De republiek heeft verschillende deelnemers aan de staatsgreep ontsla gen. Zo werd Soeripno oneervol ont heven van zijn functie van buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter. Tenslotte werd van republikeinse zijde ontkend, dat duizenden krijgs gevangenen en geinterneerden alsme de Oost-Indonesiërs gevangen gehou den zouden worden. Alle krügsgevan genen zouden door bemiddeling van de C. v. G. D., zijn teruggevoerd, be houdens een aantal, dat op eigen ver zoek in de Republiek wenste te blij ven, rpWEE dingen zijn opvallend geweest bij de gister gespeelde voetbalwedstrij 1 den in de eerste klas. Op de eerste plaats de lage uitslagen en op de tweede plaats de onverwachte nederlagen die er zijn uitgedeeld. Zo verloor BW van Juliana, PSV van Eindhoven, Sittardse Boys van Maurits en Baronie van LONGA. TSC bestond het tegen VVV gelijk te spelen. Braban- tia deed hetzelfde bij Willem II en NAC bij MW. Het zijn stuk voor stuk goede prestaties der uitspelende clubs. In district 4 staat nu nog aan de top VW, gevolgd door NAC, en in district 6 LONGA, gevolgd door Eind hoven. Uit de standenl. is op te maken, dat de krachtsverhoudingen toch wel iets anders schijnen te liggen als vorig jaar. werd spoedig na de hervatting gebo ren op een ogenblik van weinig hoog staand spel. Even later werd een voorzet van Vondenhof door Saris nog net op het laatste nippertje uit de hoek gedoken. BW bleef tot het laatste ogenblik in de aanval en BW kreeg geen kans zelfs een nor maal spel te ontpoloien. JJOEWEL BW in de wedstrijd te- gen Juliana een technisch over wicht aan de dag legde, waren het toch niet de Bosschenaren uit de landscompetitie. Voor doel waren zij niet doortastend genoeg en boven dien bleek duidelijk, dat ze nog niet ingespeeld waren. Hierbij kwam nog dat zij tegenover zich een grote be zieling van de Spek'heidense ploeg zagen. De sportparkmensen speelden enthousiast en zij hadden een open oog voor sleutelspel. Het doel van Saris kwam nogal eens in gevaar. Juliana heeft inderdaad verdiend gewonnen,want zij hebben in ander half uur tijds meer kansen bij elkaar geschopt dan de BW voorhoede. De eerste helft van deze wedstrijd bleef doelpuntenloos. De eerste goal JTET STAAT VAST, zo meldt men ons uit Utrecht, dat het vliegveld Soesterberg opnieuw als voor de oor log hoofdterrein wordt van de mili taire luchtvaart. Vier hangars nade ren reeds haar voltooiing, aan twee grote startbanen wordt gewerkt. Alle onderdelen van onze luchtmacht zul len met bommenwerpers, jagers en lestoestellen vertegenwoordigd zijn. Hiermee is tevens een einde geko men aan de jarenlange strijdvraag, aan welk vliegveld de voorkeur moest worden gegeven. Alhoewel Twente en Gilze-Rijen vele voordelen boden, heb ben de autoriteiten Soesterberg geko zen, waarschijnlijk omdat dit vlieg veld meer in het centrum des lands en achter de waterlinie is gelegen. JAE E.C.A. heeft nieuwe toewijzingen verstrekt tot een bedrag van 133.047.954 dollar, waarmede het totaal der onder het plan-Marshall voor het herstel van Europa en het verre Oos ten verstrekte gelden de twee mil liard dollar is gepasseerd. Nederland kreeg ditmaal 9.649.750 dollar toegewezen. Meer papierDan eerst meer hout. Korte tijd geleden lagen de ter reinen rondom de papierfabriek in Velsen nog leeg en verlaten. De laat ste tijd werden echter verscheidene ladingen hout uit Scandinavië en Rusland aangevoerd en de voorraden herinneren weer aan lang vervlogen tijden. JTRENLANG heeft de Bredase Bijzondere Politierechter zich Zaterdag, tijdens de voortgezette behandeling van de beruchte smokkelarij met pantserauto's, bezig gehouden met de man die eerst „koning der wegrenners" en daarna „smokkelkoning" is genoemd: de wijd en zijd bekende wielrenner John Braspenninckx. Mr. Hamer was clement voor hem. Hij veroordeelde „de Bras" tot 12 maanden gevangenisstraf, waar van 8 onvoorwaardelijk en 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtsteliing van de reclassering en 1 jaar rijkswerkinrich ting. Dit alles onder aftrek van het voorarrest van 8 maanden, zodat Braspenninckx alleen nog het jaar Veenhuizen tegoed heeft. zaken gingen goed, zo goed, dat de Bras zich met behulp van het geld van de Amsterdammer Bernard to taal drie pantserwagens kon aan schaffen om een handel „en gros" te kunnen opzetten. Of de Amsterdamse koopman Cevat ook aandeelhouder in de N.V. was geweest, kwam niet vast te staan op de zitting In verband met de Amsterdamse „belangstelling" wees de Officier van Justitie, mr. R. Heukels, er zeer terecht op dat bij de smokkelarij nogal 'ns graag 't zo wordt voorge steld, dat er alleen in het Zuiden deugnieten wonen. Integendeel, zei hij, er is een samengaan tussen Noord en Zuid. z „De Bras" werd aangehouden 12 September van het vorig jaar, als ge volg van het feit, dat de Amsterdam mer Cevat bij Amsterdam werd ge- grc n, toen hij een hoeveelheid ta bak vervoerde, 'een portie die bij de boer G. N. te Breda verborgen was geweest. Aanvankelijk wilde Braspen- ninkcx niets bekennen. Hij hield zijn mond stijf dicht. Maar geleidelijk kwa 7Ü. die de Bras in zijn glorieperiode van wielerkoning gekend hebben, herkenden in de gebogen, vermagerde figuur, die bedeesd voor het hekje zijn woorden uitsprak, ternauwernood de stoere, pezige pedaaltrapper, die in de wielerronden duizenden en duizenden tot enthousnasme kon brengen met zÜn gejakker Hij was nu een schuldbewuste man die het verkeerde van zijn handelin gen volledig bekende tn wist, dat hij straf verdiende. Volmondig gaf hij toe minstens 30 000 kilo tabak, duizenden kilos zeep, ïooo kg kauwgumi, 20 dui zend boekjes sigarettenpapier en hoe veelheden textielwaren over de grens naar Nederland te hebben gesmokkeld en kaas en andere artikelen naar Belgie te heben gebracht in pantserwagens. In 1945 begon hij flink te smokkelen. Het was toen de tijd, dat er militaire grenswachters langs de grens stonden, die het met de eer lijkheid niet te nauw namen. Braspen- nmcx had er telkens 500 gulden voor over als zij een oogje dicht deden. De men de bekentenissen los, maar te vens uittfzich bij hem ook een groot schuldbesf en een geestelijke depres sie. Op aivies van een psychiater werd hij in veband met z'n geestelijke toe stand in Juni van dit jaar tijdelijk in vrijheid iesteld om zich weer aan het wielrennn te kunnen geven. Al 75.000 GLD. BETAALD \17at loet deze man, die zeer veel opzijn geweten heeft, voor straf worden opgelegd.? Mr. Heukels vond het; eei moeilijk geval. Ten slotte kwam lij tot een eis van 3 jaar ge- vangenfstraf met aftrek van het voor- orrest tan 8 maanden. Het ileidooi, dat mr. Drion uit Bre da dafna hield, was werkelijk mees terlijk van stijl en voordracht. Op treffefie wijze schilderde hij het le ven vil de man, die drie keer natio naal wegkampioen werd en daarna degrdeerde tot smokkelploegleider Mr. ï'ion gaf op 'uitvoerige wijze zijn vizie over de oorzaken van deze val, bescïeef het schuldbesef van ver- dacle en stelde zich op het stand- pun dat de vrijheidsstraf voor een mar die aan 'n geestelijke depressie lijdifunest kan zijn. „Laat men deze mai die reeds ongeveer 75.000 gulden schdeloosstelling aan de Staat be taal heeft,, t«ch de kans geven de de«zen voor het land te verdienen, diehij het land ontroofd heeft, door hei zijn contracten in het buitenland te laten nakomen, zo bepleitte mr. DOn. !a rijp beraad kwam de Bijz. Pon- tifechter tot de straf, die wij in de adhef hebben genoemd. IRASPENNINCKX was niet de enige grote man, die Zaterdag schuld lóest bekennen. Ook de Amsterdam mer Bernard, het heerschap dat de smokkelarij en het aankopen van pantserwagens mee-financierde, en als schatbewaarder optrad van de ma gazijnen aan de Baarsjesweg en Hee rengracht te Amsterdam, moest dat doen. Hij had zich nogal aardig opge werkt, want vroeger zong hij in Am sterdams' straten het schone lied van „tien sinaasappelen voor een kwartje" Hij mocht nu samen met zijn kor nuiten nog eens een pantserwagen bewonderen. De politierechter schorste namelijk even de zitting om gezamenlijk naar het binnen plein van het Huis van Bewaring te wandelen, waar het zwaar ge pantserde gevaarte stond opgesteld Het was de laatste wagen waarover de ploeg Braspenninckx beschikte en die bij Rijsbergen in beslag kon worden genomen. Er was 45.000 frs. voor betaald, vertelde Bernard. Hij vertelde ook, dat hij en zijn stadgenoot Cevat in 't schuurtje „van de oude Bras" eens een formidabel pak slaag van de mannen van de Bras hebben moeten incasseren, omdat zij er weinig voor voelden bij te dragen in de strop, ontstaan door het in be slag nemen van een hoeveelheid kauw gummi. De ploeg hield er dus een eigen „tuchtrecht" op na. „Na de ge seling met een knuppel had ik een acht-kantig hoofd", zei Bernard met een grijns. De verdachte moet maar een tijdje turf gaan graven in Veenhuizen, oor deelde mr. Heukels in zijn requisitoir, en eiste 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en 3 jaar rijkswerkinrichting. Hij hield daarbij rekening met de 3 maanden, die Ber nard in Amsterdam heeft gekregen voor de zwarte handel in tabak en met de 6 maanden voor het verhande len van valse tabakskaarten. Interes sant was het pleidooi van mr. Jacobs Hij boekte er dit succes mee, dat de tijd, die Bernard in Veenhuizen zal moeten doorbrengen, gehalveerd werd. EEN „AARTSLEUGENAAR" IVO VAN HASSEL, de Zundertse veekoopman, die Vrijdag alsmaar schuld ontkende en zich van de domme hield, speelde Zaterdag dit spelletje lustig voort. En waar óa ge tuigenverklaringen niet altijd even positief waren, had hij er dit resul taat mee, dat niet al het ten laste ge legde (o.m. het aankopen van een pantserwagen) bewezen kon worden. Niettemin vond mr. Heukels genoeg bewezen om 2 jaar gevangenisstraf en 3 jaar rijkswerkinrichting tegen deze „aartsleugenaar en grote misdadiger" zoals de officier verd. betitelde te eisen. De Politierechter maakte er 1 jaar gevangenisstraf en 2 jaar rijks werkinrichting van. BOODSCHAPPENJONGEN. rje zaken tegen enige verdachten van klein formaat, werden voor onbepaalde tijd uitgesteld. Slechts een kleine man moest Zaterdag zijn zonden biechten. Het was de wielren ner H. Jansen, die in 1935 natioaal amateurkampioen was en daara soig- neur van Braspenninckx en „bood- schppenjongen" van de smokkelbende werd. De eis tegen hem was: 1 jaar gevangenis, waarvan 7 mnd. voor waardelijk, en met aftrek van het voorarrest van 6 mind. Voor over treding van 't deviezenbesluit was de eis 3 maanden voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar. De uitspraak was conform. De politierechter deed nog de vol gende uitspraken: J. Nelemans 1 jaar gevangenisstraf en iy2 jaar rijkswerk inrichting m.a. voorarrest. Albert. Braspenninckx l'/2 jaar gevangenis straf met aftrek «voorarrestJ. van Peer 9 maanden gevangenisstraf waarvan 55 voorw. en 2 mnd voorw m. een proeftijd van 3 jaar yOOR een record aantal toeschou wers heeft Eindhoven na harde strijd aan PSV haar meerderheid we ten op te leggen. De 20 voor de thuisclub was, gezien het team-werk der blauw-witten volkomen verdiend. PSV speelde bepaald zwak en voor al de voorhoede toonde ook in deze ontmoeting weer de grote vraag van de rood-witte sportparkbewoners. De enige man in de PSV die ook nu weer zichzelf bleef was doelman Steiger. Hij was dan ook veruit de beste man van het veld en de steun van de PSV-defensie die allerminst betrouwbaar bleek. Het begin brengt al dadelijk een sensatie als Wouters van PSV op 't middenveld een overtreding begaat. Van plus minus 25 meter weet Koole de vrije trap in een doelpunt om te zetten en heeft de thuisclub reeds na één minuut spelen de leiding 1-0. Er wordt nu in hoog tempo verder ge speeld. Vooral Eindhoven blijft ge vaarlijk aanvallen, doch de blauw- witten hebben met hun schoten geen geluk. Na twintig minuten komt PSV er beter in en als Scholtens bij een genomen hoekschop een kans krijgt weet L. van Tuyl de gelijkmaker te voorkomen. De tweede helft begint met een offensief der thuisclub en met suc ces. Het is linksbinnen Wilms die 6 minuten na de hervatting de voor sprong verhoogt (2-0.) Het is nu uit sluitend Eindhoven dat speelt en de PSV verdediging van het kastje naar de muur stuurt. Het is echter doel man Steiger die zijn club voor een grotere nederlaag behoedt en de bl. witten keer op keer terug wijst. Aan beide zijden wordt er hard gespeeld doch scheidsrechter Schoteldraaier heeft de strijd volkomen in handen. JQE Maastrichtennaren zijn gisteren ongetwijfeld teleurgesteld naar huis gegaan, vast ervan overtuigd dat MW wel een paar puntjes had ver diend. Het was de Limburgse club, die gedurende geheel de wedstrijd domineerde. Doelman Kools was ech ter in uitstekende vorm en wist alle schoten onschadelijk te maken. In de eerste helft heeft MW heel wat goe de kansen in rook zien vergaan. Ver donschot stond bijv. op een gegeven moment geheel alleen voor het NAC- doel en schoot de bal recht in de handen van Kools. Voorjans deed 't even later anders. Hij trapte de bal niet in de handen van Kools, maar rakelings langs het NAC-doel. NAC daarentegen vertoonde slechts weinig goede aanvallen en deze wa ren nog slecht afgewerkt. Rijvers was geen ogenblik alleen en werd duchtig geschaduwd. MW heeft de ze pechdag echter niet alleen te wij ten aan slecht plaatsen. Het spel was ook te kort, waardoor de backs van NAC heel wat konden opruimen. Vrijwel de gehele wedstrijd ver toonde eenzelfde spelbeeld. MW ope reerde vlak voor de NAC doelmond en al wat NAC was verdedigde, met Kools als uitblinker. D? Brabantia-doelman Wouters, be heerste in de tweede helft het ge hele Willem II-veld. Telkens wan neer de Willem II voorhoede dacht 'n gaatje te kunnen vinden was het de ze sublieme doelverdediger die op de onmogelijkste manieren zijn doel rein wist te houden. Van de Brabantia- voorhoede ging niet veel uit doch wat gevaarlijk was knapten Wagener en Botermans op. De gevaarlijkste schutter bij thuisclub was de wederom van st gehaalde Wim Engel. De krachten kan men het beste na gaan wanneer men weet dat de cor ner verhouding voor de rust was en de eindverhouding 15-5 in voordeel van Willem II was. Door dit puntloos gelijk spel mocht Brabantia dan ook tevreden zijn. Vervolg op pag 2 7-2 het Uit de meeste kopduels met VVV- ers kwam de ToC-^pil Kools als over winnaar te voorschijn.

de Stem | 1948 | | pagina 2