)S Protest van Hongaarse Ned. Episcopaat aan regering Goering: „Ik ben van plan te plunderen Visjinsky wees atoom controle af Parade van smokkel-,.koningen" Lechts I-eland" IN 'T KORT Ut, liende legen de nationalisatie van bijzondere scholen Benzine blijft vrij Woning- misère IIEAM 1948 jJÉ&O) VIERDE JAARGANG No. 1193 ZATERDAG 2 OCTOBER 1948 Opium Had uw regering reden tot klagen Hij las de Rijkscommissarissen de les Uitkering Invaliditeits wet verdubbeld Geen regen Pleegde Kommissar- general Schmidt zelfmoord? SPAAK: Gooi de tros, het is nog niet te laatmaar het is de hoogste tijd! DistributienieuiCs Vleesrantsoen weer normaal Processie-Verbod in hoger beroep Naar een „Kamer van bezwaren"? Onschuldig als een pas-geboren lam Prinses Wilhelmina uit het verenigingsleven Pantsersmokkelzaken in Breda berecht Scherp requisitoir van Mr. Heukels Moeso, „De vorst uit de legende" Igstelling lit nu toe l.'genheid le superi- |t Fluor- fijdelijke In is uit- |ithekers, ie. JJwnaam |eze bon an 2 zeer Jiorgaan, I tandbe- L 30 voor 112 Oct. Irdewin- bnomen. I e voorraad) TR. 5 GOES 1st die Vondel Jireven heeft, her dat hij dood is (steeds nog leeft!" het voornaamste, Irzek marcheert; laan nieuwe orders Igedicht" mankeert! \fi<r9v °ude Vest 26a, Breda wordt gevaren als lp werkdagen. 115 16 17 18 1.50 19.50 20.50 21.50 20 20.20 21.20 22.20 1.50 20.50 21.50 22.30 1.20 21.20 22.20 23.00 153 54 55 56 5.30 15.50 19.20 21.20 1.30 16.50 20.10 22.20 34 135 136 .40 14.45 16.50 !.55 15.00 17.05 icember 1948 tot en 84 85 86 19.10 20.10 21.10 19.30 20.30 21.30 19.40 20.40 21.40 10.00 21.00 22.00 Zondagen 93 94 95 96 17.20 21.00 9,30 21.00 18.20 22.00 10.30 22.00 115 116 117 20.20 21.20 22.20 20.30 21.30 22.30 20.50 21.50 22.50 21.00 22.00 23.00 VAN DER STEEN - V leiden. Haar roep doet k hevig schrikken. De t zich in vliegende .a- Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 p. kwartaal; p. post 4.75, p. week (uitsluitend bü niet-postbestelling) 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. "7 EM. Kardinaal de Jong, de vier Nederlandse Bisschoppen en de katholieke organisaties hebben een in het Frans gesteld schrijven gericht aan de regering en het parlement van Hongarije, waarin zij protesteren tegen de nationalisatie van de bijzondere scholen in dit land. De vertaling van dit schrijven luidt als volgt; TUTORFINE, opium, hasjisj en nog zo'n paar van die bedwelmen de middeltjes zijn schaars (geluk kig!) en veei-begeerd (door dwa zen). Vandaar dat ze duur zijn en voorwerp van een uitgebreide en dikwijls meedogenloze smokkel handel. Dezer dagen is er een heel woestijndrama rondom opium ont staan: de politie van Suez kreeg er lucht van, dat een grote partij in de woestijn verborgen was. De eigenaar-koopman had een bende gehuurd om de koopwaar over het Suez-kanaal naar Cairo te brengen. Toen de bende de buit wilde weghalen, zo maar mid den in de zandzee, opende de po litie een revolvergevecht, waar aan de schavuiten naar hartelust deelnamen. Ze gingen tenslotte op de loop en lieten zakken met ver dovende middelen ter waarde van vier ton achter. Laat de koopman zelf nu in de cel zitten, zonder opium.... TAE UNAC kreeg van de stad New- York een millioen dollar. In totaal werd 18 millioen dollar uit inzame lingen ontvangen. Dat lijkt veel, maar voor de miliioenen hongerige kinde ren over de hele wereld is het maar een schijntje. T UIT. ADMIRAAL HELFRICH leg- de officiéél zijn functie neer van Bevelhebber der Zeestrijdkrachten. ZUn opvolger, vice-admiraal Jhr. E. J. van Boithe, is tevens chef van de Marine-staf. QP HET VLIEGVELD Twente kwam de 50-jarige C. onder het puin van een bunkermuur terecht, die men aan het opruimen was. De man, die op slag dood was, laat een weduwe en 7 kinderen achter. T ORD HIGH CHANCELLOR van Engeland, burggraaf van Jowitt, brengt een bezoek aan ons land. Nog een andere hoge gast: Anak Agoeng Gde Agoeng, minister-president van Oost-Indonesië, komt Maandag a.s. in Amsterdam. fEVALLEN VOOR HET VADER LAND: In de afgelopen week vielen in Indonesië vijf leden van de Kon. Landmacht, één lid van het K.N.I.L. en geen lid van de Kon. Marine, ÜELGISCHE AMBTENAREN krijgen van de Regering: 1. een dertien de maand salaris over 1947 en 1948 als kinderbijslag en 1130 francs als vacantiegeld over die jaren. TAE MINISTERS van Buitenlandse Zaken van de Vijf komen op 25 October a.s. te Parijs bijeen. TAE TEXTIEL-OPRU1MING blijkt, over het hele land genomen, geen groot succes te zijn geweest: de men sen hebben te weinig geld en verlan gen „betere kwaliteiten". PJFFECTEN STELEN is positief kwaad, maar daarna voor 50 mille van die papieren te verbranden, is ook erg! Dat deed 'n zekere D., 30 jaar oud, in Den Haag. jyi JAN VAN EIJCK-Academie, de eerste Katholieke academie voor beeldende kunsten, is gisteren te Maastricht plechtig geopend. Er werd gesproken door Mgr. dr. J. Lemmens, prof. W. v. d. Berg en oud-minister dr. Glelen. JfOTIKOF heeft het Berlijnse ver zoek om een neutrale zone rond om het gemeentehuis afgewezen. A/TET ONTSTELLING heeft Katho- liek Nederland geschaard achter zijn Kardinaal en Hunne Excellenties de bisschoppen vernomen van de natio nalisatie der bijzondere scholen in Hon garije. Het is nog maar enkele jaren gele den, dat Europa werd bevrijd van het juk van het nationaal-sociaiisme en thans reeds heeft uw regering ernstig inbreuk gemaakt op de menselijke vrij heid, en wel op de vrijheid van gods dienst, welke toch plechtig in de vre desverdragen werd gegarandeerd. Het Hongaarse Parlement heeft de nationalisatie der bijzondere scholen goedgekeurd. Door deze daad schendt het de onvervreemdbare rechten van de Katholieke Kerk. Als een bezorgde Moeder beschouwt de Kerk de waakzaamheid over de toekomst van Haar kinderen en als een van haar meest heilige plichten. Hiertoe is de bijzondere school vol strekt onmisbaar. Daar immers wor den de goede en ware christenen ge vormd in nauwe samenwerking met het gezin. Alleen daar vindt de Kerk de zekerheid dat het godsdienstig on derricht gelijk tred houdt met het we reldlijk onderricht. Alleen daar is de vorming van de jeugd doordrongen van christelijke vroomheid. Heeft uwe regering wel ooit reden gehad om te klagen over de opvoe ding, die in de bijzondere school wordt gegeven? Gij moet toch weten dat Hongarije tot aan de 18e eeuw uitslui tend bijzondere scholen bezat, waar in de jeugd is opgevoed in liefde tot God en tot het vaderland. Een half millioen katholieke kinderen. tpOT op onze dagen waren er nog al- tijd 3148 katholieke scholen, waar in meer dan 463.000 katholieke jon gens en meisjes van priesters en reli gieuzen de beste opvoeding ontvingen die men zich kan indenken. Deze ka tholieke jeugd is er altijd fier voor uitgekomen, dat zij God en het vader land bemint. Katholiek Nederland, dat zelf weet, hoezeer aan het begin van deze eeuw in zijn land gestreden is voor de vrij heid van het onderwijs en dat de on waardeerbare voorrechten van dit on derwijs heeft ervaren, protesteert met al zijn krachten tegen de schending van de. volstrekte rechten, die God aan Zijn Kerk en aan de mens heeft gegeven. Zier verbonden voelende door de banden van het Mystieke Lichaam van Christus spreekt katholiek Nederland zijn angst uit voor de toekomst van de Katholieke Kerk in Hongarije, voor de beveiliging van recht en rechtvaar digheid en voor de handhaving van de vrede. Wij vragen U derhalve met na druk: Geeft de bijzondere scholen te rug aan de Kerk en aan uw mede burgers; daarmede zult gij uw wil be wijzen om te werken voor het herstel van een gelukkige en duurzame vre de voor de gehele mensheid. Dit protestschrijven was onderte kend door Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, de vier bisschoppen afzonder lijk, de Katholieke Actif in Neder land, het Katholiek Vrouwen Cen trum, de Nederlandse Katholieke Jon gerenbeweging, het Katholiek Vrou welijke Jeugdwerk, de St. Adelberts- vereniging, de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging, de Algemene Ka tholieke Werkgeversvereniging, de Katholieke Nederlandse Boeren en Tuindersbond, de Standsorganisaties van de Werknemende Middenstand en de Nederlandse Katholieke Midden standsbond. Maar voorlopig: Zondags auto op stal ■yANUIT DEN HAAG werd ons ge- meld, dat de Regering zich in het begin van dit jaar gedwongen zag maatregelen te overwegen om toene ming van het benzineverbruik te voor komen. Naast andere maatregelen, w. o. versterkte controle op het Zondags rijverbod, werd ook overwogen, op nieuw benzine-distributie in te voeren Omdat dit het aanstellen van nieuwe ambtenaren met zich mee zou bren gen heeft de Regering hiervan afge zien. Uit een controle-actie is gebleken, dat in het eerste kwartaal 1948 aan de pomphouders 125.000 ton tegen 104.400 ton in het eerste kwartaal '47 werd geleverd. In het tweede kwar taal waren deze cijfers: 141.400 ton over 1948 tegenover ruim 138.000 ton over 1947. In aanmerking genomen, dat er meer auto's langs de weg rijden dan een jaar geleden en dat het verkeer bovendien aan intensiteit won, meent de Regering te kunnen volstaan met nauwkeurig het verloop van het ben- zine-verbruik te blijven volgen. Men hoopt dwingende maatregelen te kun nen vermijden. Wij tekenen hierbij aan: de benzine komt dus nog niet ten tweede male op de bon. We mogen verder in dit „Regerings-vermaan" een aanduiding zien, dat echter ook het Zondagsrij verbod vooralsnog niet zal worden op geheven. Hierbij moet ons dan toch maar eens van het hart, dat we enerzijds de voor delen (althans het uitblijven van na delen) begrijpen van het veelvuldig en uitgebreid tanken van Belgische wagens, vooral in de grensstrook, be grijpen en aanvaarden, doch dat we anderzijds de psychologische nadelen aan deze toestand verbonden een voor werp van ernstige overweging aan de Regering wensen aan te bevelen. J^ET INGANG van 1 October wor den de uitkeringen ingevolge de Invaliditeitswet verhoogd met een toe slag van 100 pet., benevens met even tuele gezinstoeslag en kinderbijslag. Al deze verhogingen worden automa tisch door de Rijksverzekeringsbank Uitbetaald, zodat belanghebbenden geen aanvragen behoeven in te die nen. Slechts van twee groepen van recht hebbenden op kinderbijslag zijn de ge gevens niet bekend, nl. kinderen be neden 16 jaar, wier wezenrente des tijds wegens het geringe bedrag is ver vangen door een afkoopsom en kin deren van 16 tot 21 jaar. die dagon derwijs genieten. Voor zulke kinderen dienen de rentetrekkers een aanvra ge voor kinderbijslag in te dienen bij de Rijksverzekeringsbank te Amster dam. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met veranderlijke bewolking en plaatselijke ochtend mist. Zwakke tot matige Zuid westelijke wind. Vandaag zon onder 18.16 uur. Maan onder 18.22 uur. Morgen: zon op 6.43 nur. Maan op 7.22 uur onder 18.14 uur. Maan onder 18.36 uur. Maandag zon op 6.45 uur. Mran op 8.52 uur. 2ES AUGUSTUS 1942. Hermann Goeringzaal van het Rijkslucht- vaartministerie te Berlijn. Alle Rijks commissarissen van de bezette gebie den zijn er bijeen. Ook de Duitse voedselspecialist Baeke, de leider van de Arbeitseinsatz Sauckel en andere hoge ambtenaren. Goering komt bin nen, pompeus en kwaad. Hij leest de Rijkscommissarissen de les, dat ze de bezette gebieden niet genoeg leeg plunderen. Ze hebben nog te veel last van humaan gevoel. Het verslag van zijn fraaie speech, dat nu ontdekt is geworden, wemelt van snauwende opmerkingen als de volgende: „Ik heb hier rapporten liggen over wat U denkt te leveren. Dat is gewoonweg niets, als ik Uw landen in aanmerking neem. Het kan mij niets schelen, of U zegt dat Uw mensen van honger omvallen. Laat ze dat gerust doen zolang er maar geen Duitser van de honger omvaltHet zou misschien helemaal niet zo gek zijn als het weerstands vermogen van het Nederlandse volk goed verzwakt zou worden; want ze zijn toch niets anders dan één volk van verraders aan onze zaak... Of de heren Hollanders Germanen zijn of niet, is mij daarbij volkomen onver schillig want ze zijn, als ze het zijn, alleen maar des te grotere stijfkoppen- Ik ben van plan te plunderen, en wel uitgebreid. En wel aldus, dat ik een reeks opkopers met buitengewone vol machten. te beginnen in Holland en België, ook naar Frankrijk stuur die nu tot Kerstmis tijd hebben, min of meer alles op te kopen, wat daar maar in de mooie winkels en in de opslag plaatsen ligt en dat zal ik voor 't Duit se volk met Kerstmis in de éétalages leggen.... Organiseert U toch in Ne derland een gedwongen recrutering JJR. COHEN van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie trof naast andere belangrijke stukken te Berlijn ook telegrammen aan, ver trouwelijk gericht aan Martin Bor- mann, waaruit blijkt, dat de geheim zinnige dood van commissaris-gene raal Schmidt, die uit de trein naar Parijs „viel", waarschijnlijk!?) zelf moord geweest is. Merkwaardig is, dat uit dezelfde trein een politiek lei der uit Wenen. Petrak, ook al „viel" en aan de gevolgen overleed. en formeert U twee regimenten tegen de partisanen in de Oekraine. De partisaan kent geen Duits en geen Nederlands, die talen lijken op elkaar Voor hem is de Nederlanders net zo Duits als wij. Hij schiet ook op de Nederlander. en die moet dan terugschieten, al vindt hij dat nog zo vervelend, om het leven er niet bij in te schieten Aldus vertelt een verslag van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie te Amsterdam. Om de Duitse fabriek TAE DUITSE pre- niers van de drie Westelijke zo nes hebben beslo ten de Britse, Ame rikaanse en Fran se Regeringen te verzoeken alle voor genomen ontmante iing op te schorten In ?en memoran dum wordt ver zocht de ontman telingsplannen op nieuw te bezien, om vast te stellen, of zij in overeen stemming zijn met de doelstelling van het plan-Marshall, dan wel een zuive re destructie- en concurrentie - poli tiek dienen. Het ontmante lingsschema in de Amerikaanse zone is reeds uitgevoerd zodat het verzoek dus alleen zou gel den voor de Britse en de Franse zone. SIGARETTEN, kerftabak en scheermesjes zijn vanaf heden vrij van prijzen. „Als dat maar goed uit pakt", zei onze buurman maar hij is geboren pes simist! yRIJSTELLING van het in schrijfgeld voor 'n rijbewijs krijgen éénmaal de na 15 October demobili serende Indische miltairen. Inlich tingen: gewestelij ke kantoren van 't Centr. Bur. tot af gifte van rijbewij zen. TVTET onmidflellijke ingang is de bon 245 Vlees ,A, B en C-kaarten) aan gewezen voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is gel dig tot en met 9 ctober 1948. Door deze aanwijzing en die van 27 September (100 gram vlees voor alle leeftijdsgroepen) is, dank zij de ver beterde vee-aanvoer, te rekenen van 19 September af het normale vlees rantsoen van 200 gram vlees per week hersteld. Opnieuw vrijspraak geëist pASTOOR J. SCHEEPERS, te Acht bij Eindhoven en Deken J. Buijsrogge Pastoor te Steenber gen hebben enkele maanden gele den resp. voor de rechtbank in Den Bosch en te Breda terecht gestaan wegens overtreding van het processieverbod. De eis voor beiden luidde toen vrijspraak. De Officieren van Justitie der beide rechtbanken tekenden hoger be roep aan. Vandaag werd dit ho ger beroep in Den Bosch behan deld. De proc.-generaal, mr. baron Speijart van Woerden achtte het tenlaste gelegde wederom niet be wezen en ook thans werd ander maal vrijspraak gerequireerd. Uitspraak over 14 dagen. A/TEDE namens de Minister-president heeft de Minister van Binnen landse Zaken gisteren in zijn Depar tement geinstalleerd een commissie tot bestudering van het vraagstuk „Kamer van Bezwaren". Aan de Ka mer zou kennisneming en behande ling van klachten over de administra tie worden opgedragen. TAE SOVJET-AFGEVAARDIGDE VISJINSKY is in de politieke commissie van de V. N. bij de behandeling van het atoomvraagstuk opgekomen voor het welzijn van de mensheid in zijn geheel. Daarom alleen wenste hij geen controle-apparaat over de atoom-energie. „Gij kunt ons niet wurgen. Neen, mijne heren, wij zullen een dergelijk plan niet aanvaarden, zonder de elementaire voorwaarden, welke goede trouw en werkelijke internationale samenwerking vereisen". AL TE NAÏEF. En zo ging hij verder in zijn serene beweringen, onschuldig als een pas geboren lam. Wie niet de feiten ken de en wie niet geluisterd had naar de indrukwekkende redevoeringen van Schuman, Bevin en Spaak, zou menen, dat Visjinsky de incarnatie van een vredesengel was. „Wij staan op de vernietiging van de zc bommen", zo zei hij, „een interna tionale inspectie moet de verzekering geven, dat ze werkelijk vernietigd zijn". Zo tussendoor vertelde hij ook, dat Amerika nu maar eens op moest hou den de illusie te koesteren de alleen- bezitter van de atoombom te zijn. Zo'n naif man, zou je zo zeggen, dia Vis jinsky. Meent hij nu werkel'dat Amerika in dat geval zijn eigen bom men zou gaan vernietigen en die van Rusland (aangenomen, dat ze bestaan) met rust zou laten, totdat het Stalin belieft ze over New-York en Chicago uit te strooien?' Of zou hij (aangeno men. dat Rusland de atoombom niet heeft), denken, dat Amerika geweten loos genoeg is om zomaar de Russi sche steden van de aardbodem weg Ie vagen of om bij vernieting van dat indrukwekkende en de Sovjets in be dwang houdende wapen - zichzelf aan de Rus op genade of ongenade uit te leveren? Visjinsky, die geenszins van verstand ontbloot is, zal waarschijn lijk zelf de eerste zijn, die hierover lacht TAE BRITSE minister van Staat, Mc Neil, heeft natuurlijk en terecht daar tegenover gesteld, wat ieder ge zond denkend mens zou zeggen: „Aan vaard dan maar de internationale con trole op de atoom-energie, gelijk de Westerse volken die willen aanvaar den, en bewijs daardoor, dat het ernst is met die bezorgdheid, voor het wel zijn van de mensheid". Inmiddels werd er van verschillen de zijden de nadruk op gelegd, dat nie mand eigenlijk weet. of nu Rusland de atoombom heeft of niet heeft en dat dit op zichzelf al zo'n afschuwe lijke vrees over de wereld zaait, dat men die houding reeds zonder meer kan verfoeien en afkeuren. Senator Henri Rollin van België steunde het Britse standpunt en zei zich gelukkig te prijzen aan een internationaal bu reau tot verdeling van de atoom-ener gie gebonden te zijn. Vandaag wor den de debatten voortgezet. TTET secretariaat van H. K. H. Prin ses Wilhelmina heeft medegedeeld dat H. K. H. de tijd gekomen acht zich terug te trekken als Beschermvrouwe van verenigingen. Met vreugde zal zij echter steeds weer terugdenken aan het contact dat zij hierdoor steeds met het Nederlandse verenigingsleven heeft gehad. ■yAN 10 UUR 'S MORGENS tot halfs elf 's avonds heeft de Bredase Politierechter zich gisteren bezig gehouden met de berechting van de beruchte pantsersmokkelaffaire waarin o.m. ook betrokken de wiel renner John Braspenninckx. Uren- en urenlang hebben wij in de smok- kelwereid vertoefd en hebben grote en kleine smokkelhelden hun verhalen horen afsteken. Maar meen nu niet, dat het allemaal bar-inte- ressant was. Integendeel, behoudens enkele saillante dingen, verliep alles vrij emotieloos en kreeg men nu werkelijk niet de indruk, dat men hier direct te maken had met allemaal grote spitsboeven en smok- kelkoningen van grote allure. Vandaag gaat de zitting trouwens verder. Misschien, dat er dan meer leven in de brouwerij komt, want een paar „groten" zullen dan voor het groene hekje moeten verschijnen. Totaal moeten 20 smokkelaars terecht staan. LIET geheel samenvattend kunnen wij er dit van zeggen. In '46 en '47 hebben drie groepjes smokkelaars met pantserauto's, de grensstreek onvol lig gemaakt. John Braspenninckx, de wielrenner, was een der leiders. Ivo van Hassel uit Zundert, een veekoop man, was de tweede die in samenwer king met de Amsterdamse opkoper Bernard leiding gaf, en bij een derde groepje stonden aan de top J. Nele- mans, een kermisexploitant uit Breda, en zijn neef J. van Peer, een groente handelaar uit Breda. Tussen deze fi guren door bewogen zich diverse ande ren, die voor „verkenner", chauffeur, helper en bergruimtebezorger gespeeld hebben y^lhoewel het ogenschijnlijk drie ver schillende groepjes waren, hebben deze groepjes toch zoveel onderlinge samenwerking en medewerking ont plooid, dat het er bijna op leek, dat zij voor gezamenlijke rekening wers ten. Een bende overigens, waarin het niet steeds pais en vree was. Want de heren hielden elkaar onderling nogal eens voor de mal, ze bestal» n elkaar, maakten ruzie met elkaar :n tuigden elkaar ongenadig af. Zo hoorden wij ter zitting het merk waardige geval, dat John Braspen ninckx met behulp var. een paar Kor nuiten zijn „collegs" "an Hassel eens een pantserwagen heeft ontstolen. Bras' kornuiten hadden zich in een politiepakje gestoken, en lieten de be wuste pantserwagen bij Princenhage stopoen toen van Hasseis mannen er mee kwamen aangejakkerd. Bij het zien van de „politie" stopten dezen hals ovcr-kop, lieten de pantserwagen in de steek en namen de vlucht. En Bras' kornuiten zijn met de pantserwagen van huy concurrent naar mn „baas" gereden. 5 PANTSERWAGENS. ten- en konijnenvellen. Dat kwam uit België en verdween in pakhuizen te Amsterdam, Leiden en Leeuwarden, om, dan uitteraard in de zwarte han del te verdwijnen. En winst is volop gemaakt. Gelooft U dat maar. Trou wens anders had men in totaal toch geen 5 pantserauto's kunnen kopen in een dump bij Antwerpen raison van fres. 200.000 per stuk. Het mes sneed bij de heren overi gens van twee kanten. Want piet volle wagens werd Nederland ingereden en met volle wagens ging het ook weer éet land uit. Ook werden er zaken ln Frankrijk gedaan. Meer speciaal dan in de Chi- nezenwijk te Parijs. Vooral de pantser wagen van de combinatie Nelemans van Peer was daarin een sDecialiteit. Met een gehuurde Belgsche "chauffeur (zekere Lauwerier) en een eerste-rangs boef als „boordschutter" (de Belg Dolf Goossens) werd over de Franse grens getrokken. En dat de boordschutter een man van het vak was heeft hij bewezen door aan de Belgisch-Franse grens een douane-man ovérhoop te schieten. Trouwens deze schietlustige Goossens heeft zijn kogels ook in Ne derland laten fluiten toen hij achter volgd werd o.m. bij Rijsbergen. Dit gevaarlijke type zit overigens reeds al een tijd in de cel in België, waar 2'/2 jaar tegen1 hem is geëist. LAAT ZE MAAR KOMEN. yyat de heren zoal smokkelden met hun pantserauto's Het is heel wat geweest. Duizenden en duizenden ta pijten, voor miliioenen guldens aan yall ivu vail kauwgummi. tabak, zeep, katten-, gei-Hassel. Hij kreeg telkens 500 gld. voor jyAaar laten we nu even de lieden die gister in de Bredase rechtszaal paradeerden, nader op de korrel ne men. Als eerste slofte Albert Jozef Br., de broer van de wielrenner, het trapje op, De man bekende volmondig als „ver kenner", dus als gids te zijn opgetre den, zowel voor de pantserauto's van ziin broer, als voor die van Ivo van zijn diensten, dié hij misschien wel 18 keer bewezen heeft aan zijn bazen. Twee jaar met aftrek van het voor arrest van 10 mnd. voor deze man, zei de Officier, mr. Heukels. En vandaag hoort Albert, welk vonnis mr. Hamer hem heeft toebedacht. Het requisitoir van mr. Heukels was overigens uittermate scherp. Deze lie den missen alle gemeenschapsgevoel, hebben ons land op zeer ernstige wijze bestolen en zijn laf, want zij verbor gen zich achter staal en schoten op onbeschermde ambtenaren, zo zei hij. Grote lof had mr. Heukels voor het werk der politiemannen. In het bizon der noemde hij adjudant Kramer van de marechaussée uit Zundert en wachtmeester van Gestel, eveneens uit Zundert. Indien men nog met pantserwagens wil komen, rifl) mr. Heukels aan het eind van zijn requisitoir uit. Iaat men dan maar komen. Een esca- dron pantserwagens van de mare chaussée wacht de lieden langs de grens op. HIJ WIST VAN NIETS. gen merkwaardig type was de vee koopman Ivo van Hassel uit Zundert. Met een stalen gezicht ont kende hij alles. Maar desondanks had den de politiemannen bij hem thuis een hele „administratie" gevonden betrekking hebbend op de smokke larij. Albert Br. getuigde bovendien, dat hij van v. Hassel opdrachten kreeg om geladen pantserwagens naar Nederland te loodsen. En ook andere getuigen bevestigden, dat van Hassel „alles regelde en ook de knechts uitbetaalde". Maar van Hassel met zijn keurige scheiding en zijn nog nieuw lijkende leren jas, bleef star ontkennen. „Het is een combine tegen mij", zei hij, zich in een wielerterm uitdrukkend. Vandaag wordt de zaak nader be keken. (Vervolg op pag. 3) TAP DE LAATSTE vergadering van de K.A. in het diocees Breda is gesproken over het vraagstuk van de woiningnood en over het gebrek aan Christelijke mentaliteit, dat vele men sen daartegenover tonen. Men kan volledig begrip hebben voor het feit, dat ieder liefst baas in eigen huis blijft. In tegenstelling met an dere landen is er in Nederland steeds op aangestuurd zoveel mogelijk een-ge zinswoningen te bouwpn. Dan kan de huiselijkheid zo goed mogelijk bewaard blijven. Dal versterkt het gezinsleven. Doch we leven in dit opzicht in een ware noodtoestand. Er zijn tal van gezinnen van zo weinig woonruimte voorzien, dat het een bespotting van het begrip „huiselijkheid" betekent, dat er ernstige moreie misstanden het gevolg van zijn. De combinatie slaap- huiskamer komt veelvuldig voor. Kleine kinderen moeten in hangkasten te rusten worden gelegd. Opgroeiende jongens en meisjes slapen in één ka mer met vader en moeder. Verlovin gen moeten jaren en jaren gerekt worden, omdat er niet aan een woning te komen is. Als dan daarnaast men sen krampachtig vasthouden agn hun huiskamer, hun eetkamer, hun salon, hun studeerkamer, hun slaap- en lo geerkamers in het oude getal, ontstaan er wanverhoudingen, waarin de Over heid wel moet ingrijpen. H/e weten uit eigen ervaring, hoe hard het is, een deel van de woonruimte te moeten afstaan, niet meer „vrij" te zijn in eigen huis. Doch het is niet te vergelijken met het harde lot van anderen, die het aller noodzakelijkste aan woonruimte ontbe ren. Hier wordt een practische bele ving van het dringende gebod der Christelijke naastenliefde gevraagd. Zo nu en dan eens iets aan een collecte geven voor de armen is mooi en goed. Maar het is ook betrekkelijk gemak kelijk. Als er echter werkelijk een of fer gevraagd wordt van een verande ring in onze levensgewoonten, van een stuk van onze huiselijke vrijheid, dan wordt de Christenzin pas echt gewo gen. En bij hoevelen wordt ze dan te licht bevonden! Dezer dagen hoorden we weer ver halen, die komisch klinken, doch van een diepe tragiek zijn. Wat zou U ar van zeggen, als U, wanneer U een klein gedeelte van een grote woning toegewezen krijgt, ont dekt, dat alle deuren en ramen zijn dichtgetimmerd, dat de eigenaar met de sleutel van de deur voorlopig ver dwenen is en dat de politie er bij te pas moet komen om U door een ven ster toegang te verlenen? En wat zou U ervan zeggen, als op een goede avond, als de kinderen op bed liggen, de eigenaar-bewoner vol-ijverig met een grasmaaier op de zoldervloer gaat rollen, zodat horen en zien vergaat Of U trekt in een gevorderde woning, waar voor en achter enkele fruitbomen staan en de eigenaar komt in Augus tus en gaat er alle gras-groene en onrijpe peren afplukken? IJet zijn zo maar een paar staaltjes. Ze zouden met talloze vermeerderd kunnen worden. En ze doen ons schrik ken over het begrip aan echt-Christe- lijke zin in mensen, die zichzelf wel licht erg braaf vinden, omdat ze se rieus en degelijk leven en vaak in de kerk komen. Onderhand echter worden ze be heerst door een mentaliteit, die zich zelf als absoluut alleenheerser doet zien, die met eigen bezit kan doen en laten wat hij wil. Wij zijn voorstan der van dit eiger. bezit. Maar nood toestanden eisen nood-maatregelen. Het gaat niet aan. dat de een alles heeft en de ander niets. Het is de taak van de overheid de beschikbare woonruimte zo goed en billijk moge lijk te verdelen. Dat brengt vaak zure en onprettige gevolgen met zich mee. Deze hele tijd is zuur en onprettig. Zeker voor hen, die helemaal geen dak boven hun hoofd hebben. Zij moe ten nu eenmaal geholpen worden. En met maar een heel klein beetje chris telijke naastenliefde kunnen ze ook ge holpen worden. Dat vraagt inschikke lijkheid en toegeven, maar als we dat niet kunnen opbrengen dan ziet het er maar slecht met ons uit. En het gaat zeker niet aan, hen, die door het gezag een dak krijgen toegewezen, het leven nog zuurder en onaangenamer te maken. Lieden, die dat doen, plaat sen zichzelf aan de schandpaal. Republiek heeft gebrek aan wapenen TAE COMMUNISTEN op Java gebrui- ken in hun opstand niet alleen stenguns en revolvers: zij organiseren fluister-campagnes op grote schaal. Twee daarvan zijn het vermelden waard: 1. De Nederlanders hebben in een „blitz-oorlog" Djokja bezet en 2. vol gens een oude Javaanse legende is Moeso „de vorst van het Indonesi sche volk uit de wouden van Djoen- goes die naar de hellingen van de berg Wilis zal komen". Daarmee wor den de inlanders dan uitgenodigd hun vorst met open armen te ontvangen. Dat dit overigens niet zo glad gaat, blijkt uit de berichten over het en thousiasme, waarmee de republikein se legers bij heroveringen door de be volking worden begroet, men moet waar weinig van de opstandelingen hebben. Soekarno heeft in een radio rede het volk voor de toewijding en trouw dank gebracht. Doch hij zeide, dat de strijd nog niet ten einde was. Gebrek aan wapenen is een der voor naamste oorzaken, waarom de strijd tegen de opstand zo'n betrekkelijk traag verloop heeft. JVIadioen is ge vallen. doch in het Zuiden is nog een uitgestrekt gooied, dat onder contro le van de communistische benden staat

de Stem | 1948 | | pagina 1