SCHUDT UW LEVER WAKKER Ford in het zilver R. T M. en suikerbieten 01 Wal een Wonderlijke Wereld Kroniek Boerenleven Op elke wond DE STEM VAN VRIJDAG 1 OCTOBER 1948 De bouwnijverheid in Zeeland Personeel verwerpt tegenvoorstellen Zorg voor ouden van dagen op Walcheren Drs. B. de Hoog Secr.- Generaal van Pax Romana Herstel verwoeste boer derijen vordert langzaam München Geen München 11 AL,S we de jongste ontwikkeling van za ken nagaan, komen we gelukkig tot de gevolgtrekking: Ja. Er zijn in de afgelopen maand in Engeland telkens stemmen opgegaan, die zeiden: Is Berlijn al dat diplomatiek verkeer, heel dat kostba re apparaat van de luchtbrug, de spanning en bewa peningsversterking wel waard? Gun de Russen het plezier, om de baas te spelen in de hele Duitse hoofd stad. Dan kunnen we een periode van rust tegemoet gaan. Als de leidende staatslieden deze redenering hadden overgenomen, was de echte vrede inderdaad weer verkocht en uitgeleverd. Geloof niet. dat het Kremlin stil zou staan bij dit succes. Nieuwe aan valspunten voor nieuwe chicanes waren spoedig ge vonden. En dan stond het Westen weer voor nieuwe dilemma's in veel ongunstiger positie. Vastberaden heid tegenover de aanvalszucht is de enige remedie. We laten alle speculaties op tegenstellingen in de Russische gelederen zelve ter zijde. Daar weten we niets van. Doch ook zonder die speculaties zegt de historie: Men bestrijdt geen krokodil door hem koek jes te voeren. Daar word hij maar hongerig van. De bedreigde Wilhelmma-polder Het nieuwe centje RADJO TE FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen In de adverten tiekolommen worden de rijksfilmkeu- ringselsen genoemd. Luxor Theater, Terneuzen: Frieda, (14 jaar.) Concertgebouw Terneuzen Fanto- mas (volwassenen.) Centrum Bioscoop. Axel: Haven der verleiding (18 iaar.) Lente-melodie (alle leeftijden.) Bioscoop- en Concertgebouw, Hulst: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (alle leeftijden.) Wonderman (volwassenen.) Olympia Bioscoop, Sas van Gent Miranda (18 jaar). Mensen in nood (14 jaar.) Een jubileum met een glansnummer is ter was het 25 jaar geleden, dat Ford op de Zeeuwse eilanden zijn intrede deed. De heer M. de Dreu te Goes werd toen n.l. benoemd tot officieel vertegenwoordiger van het wereldbedrijf te Detroit. Het begin was overigens heel bescheiden en de grote Henry Ford zou wel gelachen hebben indien hij gezien had, hoe aan de pretentie-loze rijwielzaak vai de Dreu en Pijnappel, die over een onderdelen magazijn van twee bij drie beschikte, zijn glanzende naam verbonden werd. Maar de jonge de Dreu was er de man niet naar om op dezelfde knuse wijze als zijn voor ganger de zaken voort te zetten. Met de ruggesteun van het Ford-concern sloeg hij de vleugels uit en weldra zag men de zaak groeien en uitdijen Het bedrijf, dat onder de naam '..Fordgarage" in de Goese Nieuw- straat ontstond, kreeg weldra naam op de Zeeuwse eilanden en de oliën ten kwamen ook op Walcheren ir. zo groten getale, dat zowel te Mid delburg als te Vlissingen filialen ge sticht moesten worden. Bij de ramp welke Middelburg in Mei 1940 trof ging het filiaal daar in vlammen op. Het is wel een pracht-idee geweest, om deze ..nederzetting" als een PHoe nix uit haar asse te laten herrij zen, precies op de dag dat de heer Dreu met Ford in het zilver kwam. Het moderne bedrijf dat thans in de Middelburgse Zusterstraat kon worden geopend, was wel het slans- nummer van het blijde feest, cfet de heer Dreu met zijn familie, zijn 35 man sterk personeel en zijn nauwste zakelijke relaties kon vieren. GROTE BELANGSTELLING. IJ ij dei'opening van het nieuw be- drijf, die geschiedde door de bur gemeester van Middelburg, Jhr. Sand berg, waren met het gemeentebe stuur van Middelburg, leden van Ged. Staten en Prov. Staten en hon derden cliënten en vrienden aanwe zig, die zich allen verenigd hadden in de enorme hal van het bedrijf, die rijk versierd met bloemen, een magnifieke indruk maakte. Na een inleiding van de jubilaris zelf, heeft de burgemeester in een puntige speech de heer de Dreu na mens het gemeentebestuur bedankt voor zijn initiatief, waardoor een gat van niet minder dan 2000 M2 in het getroffen Middelburg werd ge dicht e- heeft met de aanbieding van zijn beste wensen 't bedrijf voor ge opend verklaard. De waarn. directeur der Nederl. Fordfabrieken bood een pracht pla quette aan, de heer Haverhoek kwam met geschenken van het personeel en een hele rij speeches gaf uitdruk king aan gevoelens van bewondering voor de moed en het vertrouwen van de jubilerende dealer. Nadait verversingen waren geser veerd was er gelegenheid om onder deskundige leiding de expositie van nieuwe Ford-producten in de hal en daarbuiten te bezichtigen. (Adv. 269-00) Uw consumentencrediet is goud waard! Verlang daarom slechts het aller beste, dus voor sterke, degelijke en voor delige schoenen Bata geeft méér waarde! 133 Filialen in Nederland Goes FEESTAVOND OP DE AM BACHTSSCHOOL. Afscheid, begroeting en jubilé. In hotel Centraal kwam gister het bestuur van het Goese vakonderwijs en de leraren en leraressen van Am bachtsschool en Vakschool bijeen om afscheid te nemen van dhr. Buthfer. die wegens zijn leeftijd aftreden moest als directeur van de Am bachtsschool en tevens om de nieu we directeur, de heer Buurman of ficieel te begroeten. Daarenboven volgde nog als verrassing een intie me huldiging van mej. Weststeyn. de directrice der Goese Vakschool, die, naar plotseling ontdekt was, heden 1 October haar zilver ambtsjubileum mag vieren. Ir. Stoel Feuerstein begon met een hartelijke toespraak gericht tot de heer Buthfer. Hij dankte hem voor de wijze waarop hij in de school op trad als directeur, leraar en organi sator. Spreker noemde, hem een goed directeur en offreerde een standaard werk in zes delen. Vervolgens begroette spreker de heer Buurman in wien naar al ler verwachting een uitstekend opvol ger is gevonden. De school mar cheert weer even voortreffelijk als (Adv. 317-00) 3200 woningen in uitvoering UIT de maandelijkse publicatie van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting blijkt, dat in het tweede kwartaal van 1948 voor onge veer 14 millioen gulden in de provin cie Zeeland werd geproduceerd. Hier onder vallen de goedgekeurde en ge reedgekomen werken. In het eerste kwartaal van 1948 bedroeg de produc tie circa 12 millioen. Nieuwbouw, her bouw en uitbreiding van woningen vroegen in het eerste en tweede kwar taal van 1948 resp. een bedrag van ca. v/z en 5 millioen. Per 1 Juli 1948 wa ren in Zeeland 3200 woningen in uit voering. Sinds de bevrijding tot 1 Augustus jl. werden in Zeeland 293 noodboerde- rijen gebouwd en 602 noodstallen; 93 complete boerderijen werden tot die datum aanbesteed en gegund en 208 gedeelten van boerderijen. Er kwamen 25 complete boerderijen gereed en 200 gedeelten van boerderijen. Overleg omtrent de overdracht van de wederopbouw-werkzaamheden is gaande met de gemeenten Middelblïxg, Vlissingen, die op Schouwen en Ddi- veland, Tholen en St. Philipsland, als mede de gemeenten in West-Zeeuwsch Vlaanderen. Toch is de directie van de Volks huisvesting maar matig tevreden over de gang van zaken in ons gewest. Ge sukkel met materialen, met aanne mers en werkkrachten geven meer stagnatie dan goed is. altijd en dit geeft moed voor de toekomst. Tenslotte prees spreker de buiten gewone toewijding waarmee mej. West steyn haar werk deed en de Vak school groot maakte. Ook mej. West steyn ontving een serie boekwerken en bovendien een bloemenmand. Vervolgens werd het woord ge voerd door de heren E. Visscher, di recteur der Middelburgse Ambachts school, G. Wagenvoorde, dir. Am bachtsschool Vlissingen en W. Louis- se (namens de Bovag-cursus) die ook een wandbord aanbood. Mej. Weststeyn beantwoordde de felicitatie, en prees de heer Buth fer als goed collega en bood hem een vaas met bloemen aan. Daarna beantwoordde de heer Buthfer de sprekers, dankend voor de goede woorden en fraaie geschen ken en ook voor de prettige samen werking met bestuu: en leraren. Tenslotte sprak de heer Buurman een enkel woord en bleven allen nog wat gezellig h(i elkaar. HOE STAAT HET MET DE WONINGBOUW? Op onze vraag aan de wethouder van openbare werken hoe het tn«t de woningbouw stond, vernamen wij, dat het thans crescendo gaat. Reeds rijn 52 nieuwe huizen in Bouwplan II betrokken en voor de winter komen de andere nog in be werking zijnde 100 huizen ook gereed, waarmede de ergste nood gelenigd is. De eerste nieuwe middenstandswo ningen in de Leliestraat komen in No vember gereed. "s-H eerenhoek Opening jaarprogram jongerenbewe ging. Onder grote belangstelling werd Zaterdagavond het jaarprogram geopend voor de jonge boeren en Woensdagavond onder minder grote belangstelling voor de jonge midden standers en jonge arbeiders. Meester Duijvesteijn en kapelaan Drost voer den het woord. Als alle jongemannen hun schouders onder het werk zetten, belooft het komende jaarprogram heel wat. Burgemeester C. van Horsigh, die tevens ere-voorzitter is, en pastoor A. Kramer spraken hartelijke woorden. Als „grijze" vaders hebben zij hun grotere jongens op het hart gedrukt, zich toch nu in hun jeugd te bekwa men voor hun latere taak. Zij wilden niets liever dan dat het hun jongens later goed moge gaan. maar dan moes- 'ten ze nu ook volop meewerken het jaarprogram goed te doen slagen. Kruiningen WANDELAARS-HULDEBLIJK VOOR DE KONINGIN. De Nederlandse Wandelsportbond is voornemens H.M. Koningin Juliana, om Haar uiting te geven van de ver knochtheid van de Nederlandse wan delaars, een gedenkboek aan te bieden Dit boek zal, alvorens het aan de Koningin zal worden aangeboden te voet door de Nederlandse wandelaars rond Nederland worden gebracht. Ook uit Kruiningen zal een groep wande laars aan deze ronde van Nederland deelnemen. In het boek is ruimte voor het plaatsen van gemeente-stempels en de handtekeningen van de verschillende burgemeesters. Het huldeblijk zal door de wande- B.B.A. dienst Roosendaal- Oostburg Tholen De winterdienstregeling. Met ingang van de winterdienstre geling op Zondag 3 October zal, door het verdwijnen van de Vitesse-bus- dienst RoosendaalBergen op Zoom v.v. een retourdienst Roosendaal-Tho- len door de BBA worden geopend vla Bergen op Zoom. Uit Roosendaal vertrekt de eerste bus om 7.45 op werkdagen, om 9.45 op Zondagen. Uit Tholen vertrekt de eer ste bus om 6.35 op werkdagen, om 9.35 op Zondagen. De bussen rijden om het uur. De laatste bus uit Roo sendaal vertrekt om 21.45 op werkda gen. om 21.45 op Zondagen (zelfde tijd dus.) De laatste bus uit Tholen vertrekt om 20.35 op werkdagen en om 19.35 op Zondagen. Indien geen vertraging optreedt, kunnen reizigers van Tholen op Zondag en in de wees de trein van Roosendaal naar Breda nog halen (21.30). De trein naar Dordrecht vertrekt vanuit Roosendaal op werkdage.n om 21.15 en op Zonda gen om 21.40. De D-trein naar Rotter dam om 21.28 op Zondagen en in de week. De dienst Pindorp-Huybergen welke wel in de nieuwe dienstregeling is op genomen, zal eerst later dan 3 Octo ber kunnen ingaan. De bussen van Roosendaal naar Oua Gastel zullen met de nieuwe dienstre geling ieder kwartier voor het hele uur vertrekken. De eerste om 7.45 op werkdagen, om 9.45 op Zondagen. De laatste bus uit Oud-Gastel loopt om 20.10 op werkdagen .om 21.10 op Zon dagen. Naar Nispen loopt de bus op ieder uur, de eerste om 7 uur op werkdagen, om 9 uur op Zondagen. De laatste vertrekt om 20 uur op werk- en Zondagen. Voorts is er een verbetering tot stand gebracht m de dienst Roosendaal-Fijnaart-Willemstad v.v., waardoor het wachten in Fi.jnaart zoveel mogelijk is opgeheven. Het lied van de rots. Zondag zal in het R-K. Jeugdhuis ten bate van de opleiding der priesters en broeders missionarissen van de paters v. d. H Geest de sprekende romantische film „Het lied van de rots" worden ver toond. Tegemoetkomend aan de be woners buiten de plaats ral zowel een middag- als avondvoorstelling gegeven worden. Terneuzen Onderscheiden. - Bij K. B. is de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. toegekend aan C. W. Udo, alhier. laars ten gemeentehuize van Kruinin gen aan de burgemeester worden aan geboden. Het kostbare boekwerk zal tijdens de nacht onder de hoede van de burgemeester blijven terwijl het de volgende morgen weer bij de start vanaf het gemeentehuis voor de vol gende étappe door de wandelaars zal worden overgenomen. GOUDEN BRUILOFT. Woensdag vierde het echtpaar P, PieterseH. van de Velde alhier, de dag, waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Het ontbrak de oud jes die dag niet aan belangstelling. Lamswaarde Missiefilm. In het patronaat draaide voor een overvolle zaal de film „Het lied van de rots", ten bate van de missie. Deze boeiende Lourdes- film schonk de aanwezigen eer. wer kelijk intens genotvolle avond. Zeer voldaan keerden dan ook allen na af loop huiswaarts. ,De gebroeders Kalkoen." De to neelvereniging van onze fanfare Vrij heid Eendracht, gaat het blijspel „De gebroeders Kalkoen" in studie nemen. Op 11 en 12 December hopen zij hier mede voor het voetlicht te komen. Middelburg TJE varende personeelsleden van de Rotterdamse Tramweg Maatschap pij op het veer ZijpeAnna Jaroba- polder, die tengevolge vm de grote hoeveelheid suikerbieten, die van 't eiland Schouwen-Duivelar.d door ce- ze maatschappij via dit veer zal moe ten worden vervoerd, voor de aan staande nachtelijke prestaties een ex tra loontoeslag van f 3 per nacht Ter Hooge wordt 'n tehuis £)E STICHTING Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk, welke reeds verschillende gelukkige initiatieven nam of daartoe opwekte, is ook bezig om de zorg voor de ouden van dagen op Walcheren in nieuwe banen te leiden. De eerste stap is ge weest de oprichting van een Stichting Rusthuizen Walcheren, welke veel en goed werk te doen krijgt. Momenteel zijn er twee tehuizen van ouden van dagen in gebruik, n.l. Der Boede bij Vlissingen en „Irma" te Domburg, beide in beheer bij het bureau voor oorlogsslachtoffers. Het ligt in de bedoeling dat „Irma" overgedragen wordt aan de nieuwe Stichting. Omdat er een groot tekort aan huis vesting is voor ouden van dagen, die verpleging behoeven, zal de Stichting ook een tehuis te Middelburg gaan openen en beheren. Door een gelukkige omstandigheid heeft men de beschikking gekregen over het bekende landgoed Ter Hooge bij Middelburg, tot nu toe eigendom van graaf van Lynden en wel on heel gunstige voorwaarden, terwijl het Rijk subsidie heeft toegezegd. Zodra dit derde tehuis gereed is, zal ,men ongeveer 150 ouden van dagen (kunnen opnemen. Dit is nog niet vol- ldoende voor de behoefte, maar wijl pe gemeente Vlissingen ook grote plan pen heeft op dit gebied men spreekt Van een flatgebouw, dat tweehonderd personen herbergen kan mag men Verwachten dat in de toekomst het irobleem der verzorging van bejaarde eden op Walcheren althans opgelost lal worden. hebben gevraagd, benevens een uur schafttijd, hebben de tegenvoors'e' len van de directie der RTM afge wezen. De directie der RTM wil van schaft tijd niets weten. Gevaren moet woe den van 's avonds kwart voor elf tot 's morgens kwart voor zes, zonder onderbreking. Willen de arbeiders iets extra verdienen, dan kunnen zij na afloop van hun nachtdienst wor den ingeschakeld bii de verladers der bieten en krijgen dan voor het 8e uur dienst: 10 cent per ton per uur en voor het 9e uur 40 cent per ton per uur, boven hun gewone loon. Bij hard werken zullen zij dm eveneens f 3 extra kunnen verdie nen. doch daar deze voorwaarden nogal afwijken van -hetgeen men vroeg, wil het personeel daarop niet ingaan. De onderhandelingen worden ge voerd door de bondsleiding van de bond van spoor- en tramwegperso neel EEN MOOI GEBAAR. Het plaatselijk comité voor het Na tionale Huldeblijk (fonds voor kanker bestrijding) ontving dezer dagen een bedrag van zeventig gulden. Ilet be treft hier de presentiegelden van de buitengewone raadsvergadering van 6 September j.l. STATION VOOR BUSSEN. Het plein aan de Langeviele, dat aanvankelijk was bestemd voor boden plaats, wordt m.i.v. 1 October a.s. be stemd voor autobussenstation voor ver trek en aankomst der bussen naar de verschillende dorpen op Walcheren. Dit brengt echter geen wijziging in de standplaatsen der bussen voor ver voer naar Vlissingen en Goes. U.N.A.C.-collecte. In de week van 1—7 October a.s. drgait in de Electro- Bioscoop de film: „Achter de wolken". Deze gedocumenteerde rolprent geeft een beeld van het leven van de z.g. „displaced persons", waarbij in het bijzonder belicht wordt het grote lij den van de kinderen. Daartoe in staat gesteld door medewerking van de bioscoopexploitant zal het plaatselijke comité van de U.N.A.C. ten behoeve van het werk onder de lijdende jeugd iedere theaterbezoeker direct na de voorstelling de gelegenheid bieden om een offer voor dit doel te brengen. ■pOT secretaris-generaal van „Pax Romana is benoemd drs. B. de Hoog te Oosterhout. Te Oosterhout kwam hij voor het eerst in contact met Pax Romana. In 1946 werd hij als lid van de Neder landse delgatie uitgezonden naar het wereldcongres te Freiburg (Zwitser land.) In 1947 was hij leider van de Nederlandse delegatie naar de Assem- blée Interfederale te Rome en werd aldaar gekozen tot vice-president van Pax Romana met het oog op het we reldcongres, hetwelk in 1950 in Neder land zal worden gehouden en alwaar hij dan als president zou optreden. Door zijn benoeming tot secr.-generaal van Pax Romana is het vice-president- schap van de heer de Hoog komen te vervallen en zal dus in 1950 een ander Nederlander president worden van Pax Romana. In het kort vertelde de heer de Hoog ons over Pax Romana het volgende: Pax Romana is de internationale be weging van katholieke studenten, waarvan de verschillende landelijke federaties lid zijn. De hoofdzetelvan deze organisatie is gevestigd te Frei burg (Zwitsrland). Hier is gevestigd een staf van zeven afdelingshoofden, waarvan de heer de Hoog nu chef wordt Het is tekenend voor net wer kelijk internationaal karakter van Pax Romana, dat de leden van de staf allen van verschillende nationaliteit zijn. Het doel van Pax Romana is katho lieke jonge intellectuelen te leren denken op internationaal niveau. In het internationale organisatieieven ontmoet men tot op heden nog prak tisch geen katholieken. »Vaar na de j oorlog een intens streven naar inter- nationale samenwerking is ontstaan, is het plicht van de katholieken de rijkdom van hun levensovertuiging dienstbaar te maken aan het bevorde ren van het internationaal begrip. Jaarlijks wordt in een ander land een assemblée interféderale gehouden. rpWEE PAAR Nylon- kousen in keurige cel lophaanverpakking wa ren door een eerlijk vin der op het Hoofdbureau van politie in Liverpool gebracht. En daar lagen ze dan in kamer drle-en- twintig, wachtend op de damo die hen zou komen afhalen.. Maar die dame kwam niet. althans niet de eer ste dag. En voordat de avond viel, waren de kou sen verdwenen als konijn tjes uit een goochelhoed. Zo waren ze er nog en zó waren ze weg. Hevige consternatie ten burele natuurlijk. Want minder beledigend en ver nederend is het. een po litieman uit te schelden, dan een paar nylon-kou sen weg te kapen onder zijn neus. De inspecteurs en agen ten lieten de smaad dan ook niet op zich zitten. Zij zochten wat zij zoch ten konden en eer er op nieuw een dag voorbij was kon men het raadsel op gelost noemen. Een typiste van het bu reau had de kousen in haar lessenaar verstopt. Zo legde ze het althans Uit. maar haar blos bewees dat er niet alleen van „verstoppen" sprake was En Doris Edna Shaw moest voor de rechter verschijnen. „Ik zal je tot een lichte boete veroorde len" zei die, „want ik weet, dat je het nooit in je hoofdje zou halen geld te stelen. Maar ny lon-kousen vei tege.'iwoor- digen voor jullie een waarde, die niet met die van juwelen te vergelij ken is. Zij laat zich eenvoudig niet in geld uitdrukken. De verleding moet te groot zijn geweest Radicaal \\Te hebber de laatste maanden nog al het een en ander gelezen over de stoffen, die *in onze gewesten tegen dronken chauffeurs wer den geëist. De zaak wordt serieus aangepakt dachten we. Maar laten we nu in de Daily Express een be richt vinden, waarin ge meld wordt, dat men in Rhodesia de dronken chauffeurs straft met 10.000 pond sterling boete en 10 jaar gevangenis.... 0OGOGO0GOOGOGOOOOOOQGG0OOGGOOOQOOOOOOOOOOOOOOQOOO A LHOEWEL er blijkens de jongste mededelingen van minister In 't Veld langzaam maar zeker schot kornt in de wederopbouw van woningen, gaat het met de herbouw van ver woeste boerderijen niet al te best. De maandelijkse publicatie van het minis terie van Wèderopboyw van deze maand vertelt nl. dat er van de 8123 verwoeste boerderijen thans 555 com pleet vervangen zijn en 459 gedeelte lijk. Dat betekent overigens niet, dat de getroffen boeren nog allen in de tocht zitten. 4563 hunner hebben nl. 'n „gebouwde noodvoorziening" als wo ning en 6150 hunner een stal. Voor Brabant en Zeeland zijn de ze cijfers resp. 25 en 171 nieuwe com plete boerderijen op een schade van resp. 777 en 2610 verwoeste hoerde- rijen. In Zeeland kwam bovendien in 200 gevallen een gedeelte van 'n boerderij klaar en in Brabant 101. Veel meer dan. „er wordt gewerkt" valt er niet van te zeggen en veel minder dan de wens naar sneller her bouw al evenmin. T.a.v. de woningbouw meldde de onderwerpelijke publicatie, dat t e m. Juni 1420 woningen gereed kwamen, Dat wil zeggen in Brabant, waar er op 1 Juli 9200 in aanbouw waren. In Zeeland waren deze cijfers ieso 500 en 3200. De arbeidsmarkt voor de bouwwe reld vertoonde in Juli, dat is de maand van de hoog opgevoerde bouwbedrij- vigheid weer een daverend tekort. Belangwekkend was tenslotte de mededeling dat de minister er toe ge komen is een reeks wederopbouwweik zaamheden aan de gemeentebesturen over te dragen, zodat haar bewegings vrijheid zich in stijgende lijn be weegt. ipiEN jaar geleden was er opluchting in de wereld: de voor de deur staande oorlog was afgekocht door de overeenkomst van München. „Dit is vrede voor onze tijd!" juichte Cham berlain, toen hij te Londen uit het vliegtuig stapte We weten nu: München, hoe goed ook bedoeld door de brave welwillende Engelsman, was een verraad aan de vrede. Daardoor immers verwierf Hitier zich het aureool van onfeilbaarheid en de oppositie tegen zijn bewind was verlamd. Er was oppositie. Een be langrijke groep Duitse generaals onder leiding van Von Witzleben stond gereed om het regime aan te tasten, zodra Hitier het bevel tot de opmars zou hebben gegeven. Een valse vredelievendheid bedierf deze kans, om zonder een gruwelijke oorlog van het Nazisme verlost te worden. Heeft de wereld deze les begrepen? De R- K. Middenstandsbond gaat feesten Het programma van 13 October "PER VOORBEREIDING van de Centrale Raadsvergadering, welke 13 October a.s. te Breda gehouden wordt, en waar op feestelijke wijze het 45-jarig bestaan van de R.K Midden standsbond zal worden gevierd, zijn een achttal Kringvergaderingen ge houden te Hulst, Sas van Gent, Roo sendaal, Breda, Baarle Nassau, Rijen, Bergen op Zoom en Oudenbosch. De centrale raadsvergadering wordt beperkt tot de ochtend. Zij wordt ge houden in café Modern te Breda, na dat bondsadviseur M. Vos in de Sint Antoniuskerk in de St. Janstraat een H. Mis heeft opgedragen voor de zie- lerust van de te vroeg ontslapene bondsvoorzitter, de heer D. Slootmae- kers uit Oosterhout. Toewijding aan het H. Hart. Ma de H. Mis zal voor het H. Hart- monmnent op het plein voor het bisschoppelijk paleis de toewijding van de Bond en daardoor van de gehele OOCKXXXKxt-JOOCOOOOOOOOOOO van het JJEH' is begrijpelijk, dat de boeren en tuinders in de Troonrede speciaal de paragraaf landbouw hebben gele zen en gedachten daarover hebben ge wisseld. De landbouwpolitiek van de regering zal gericht zijn op verhoging van een rationele bodemproductie, op intensivering van het landbouwbedrijf, alsook op het verzekeren van bestaans zekerheid van boeren en tuinders in goed geleide bedrijven, mede door een zekere mate van productie- en markt ordening waarbij vn het bijzondei- veel aandacht zal worden geschonken aan het vraagstuk van de kleine boeren. Dit landbouw-zwaartepunt van de troonrede heeft van landbouwdeskun dige zijde het praedicaat gekregen: „niet-geruststellend". Al het andere wat over de landbouw gezegd is, vloeit voor een zeer groot deel uit bovenge schreven voort. Want door een zekere productie- en martkordening komt men vanzelfsprekend op het land-bouwter rein inzake de Benelux en komt men ook op het gebied van de wereldmarkt en andere economische of exportbe langen. Liever spreekt Kroniekschrijver over het eerste en laatste gedeelte van de paragraaf, verhoging van een rationele bodemproductie en intensivering van het landbouwbedrijf. In dezelfde geest werd het vorige jaar gesproken en zo voegt „Boer en Tuinder" er aan toe, toen verwachtte men de tot stand ko ming van een zes Jaren plan of de instelling van een staatscommissie. Van beiden is mets gekomen en daar om is het wellicht niet geruststellend (en daarom zegt het de boeren en tuin ders nog niet veel) als men rationele bodemproductie en landbouwintensive- ring op de voorgrond stelt. Het streven van verhoging der öo- demproductie is toe te juichen, zegt drs. Platenburg, als het gaat om im portproducten te vervangen en de ex port te vergroten. Dan moet echter een blijvend afzetgebied gevonden worden. Wat Kroniekschrijver in de para graaf ook is opgevallen, de bestaans zekerheid in goed geleide bedrijven. Het gaat nier v.n.l. om „in goed ge leide bedrijven". Beloofde men rond uit bestaanszekerheid, dan kan men in de handen klappen, maar bestaansze kerheid voor goedgeleide bedrijven, zegt eigenlijk niets, omdat men met zo'n bepaling alle kanten uit kan. Omdat Kroniekschrijver niet verder behoeft in te gaan op de Benelux-ge- dochte, aangezien deze reeds uitvoerig in dit blad is besproken, kan hij eindi gen met de aandacht geschonken aan het vraagstuk van de kleine boeren. Het woord is aan de regering! Want het is wel te hopen, dat deze zinsnede niet langer een formaliteit is! [kroniekschrijver stelt er prijs op langs deze weg zijn gelukwensen aan te bieden aan de feestvierende R B T en de boerenleiders daar rond om. En wel vanwege de prettige ver standhouding, die er tussen de Kring Breda en schrijver dezes bestond en bestaat. oo<xxxxxx>ooo<xxxxx>oooooc 48) Pas toen we aan boord waren, ver telde ze me, dat ze niets had willen ondernemen, vóór ze de rechter ge raadpleegd had, die een maand in Hotel Tivoli in de Kanaalzone door bracht. Trent begreep de houding van het meisje beter dan Wadham. Hij had in de buurt een chauffeur door een woedende menigte zien lynchen. ioen er een kind door de zware wielen van zijn vrachtauto was overreden. Zij had inderdaad in gevaai verkeerd Natuur lijk had ze zichzeli ni'» aanerven maar het \®ns vei.- - vl ui tv. ai tante haar een goede vu: -n.digci U willen bezorgen. „En op weg naar Panama", ging 't meisje voort, „zag ik meneer Gar land voor het eerst". „Zag u dafcr Uw oom voor het eerst?" riep Trent. „Hij is geen familie", antwoordde ze „Dat moet U eens verklaren", zei Wadham een beetje scherp. Hij had het gevoel, dat ze hen met opzet op een dwaalspoor bracht. „O, het klinkt vreemd", vervolgde ze op moede toon, „maar het is de waarheid. Mijn tante werd ziek, zo dra wij aan boord waren. Haar hart was altijd zwak en de opwinding was erg slecht voor haar. Zij overleed in het Ancon hospitaal. Op de tweede dag, dat we aan boord waren, kwam ik aan dek en zocht mijn stoel op, naast die van een aardige dame uit Deal Beach. Het was donker en ik zag, dat er een man in de stoel van mevrouw Barrow zat. Ik kon zijn ge zicht niet zien, het viel me alleen op, dat hij groot was. Toen hij begon te nrater "on ik aan zijn stem horen, d.it hi wat m'-n noemt een n r was „w d: 1 had hij om U aan L .pi-vroeg Wadham streng. Het leek hem onmogelijk, dat juffrouw Craig helemaal geen schuld trof. Anthony Trent ging meer recht op zijn doel af. „Wat zei hij?" „Dat kan ik me nog precies herin neren. Hij zei: „Ik ben Uw vriend en zou U graag willen helpen in Uw moei lijkheden". Zelfs toen dacht ik in de verste verte niet aan Second Avenue. Ik trachtte mezelf wijs te maken, dat hij mijn tante bedoelde. Ik vroeg hem of hij dokter was. Hij zei, dat hij niet mijn tante bedoelde, maar mij. Maar ik wilde hem niet laten mer ken, hoe verschrikt ik was. Ik zei, dat hij me klaarblijkelijk voor een ander aanzag. Ik weet nog goed, wat hij toen antwoordde. Hij zei: „U bent juffrouw Lora Craig. wier vader een fortuin heeft verdiend in Arol- town, Pennsylvanië. U bent juist in het bezit van twee millioen dollar ge komen, en U bezit geen familie bui ten die charmante dame, wier hart er zo slecht aan toe is". „U begreep toch wel, dat het een soort chantage was?" merkte Trent op. „Zeker, het leek me onmogelijk dat hij iets van die vreselijke geschiede nis afwist. Ik had niet voor niets twee jaar de halve wereld door gejeisd en toen ik even goed had nagedacht, was ik niet zenuwachtig meer. Ik wist. dat avonturiers het meestal voorzien hebben op meisjes met geld. Je voelt je aan boord van een schip altijd betrekkelijk veilig er is veel personeel en een massa hulpvaardige mensen. Ik zei hem dus, dat hij meer van mijn zaken afwist dan ik van de zijne verlangde te weten en dat ik de kamenitr, van wie hij al die inlichtingen gekregen had, wegens babbelzucht zou ontslaan. Met die woorden stond ik op maar hij deed hetzelfde. Ik heb u al gezegd, dat ik ziek geweest was. Ik was zo zwak, dat ik gevallen zou zijn als hij me niet gegrepen had. Hij tilde me op alsof ik een veertje was en legde me op mijn ligstoel. Dat maakte me nog woedender. Ik haatte hem. en mezelf erbij omdat ik zo zwak was, juist nu ik sterk had moeten iin Ik huilde bijna van boosheid dregde om hulp te roepen als lij wegging. „Mijn lieve jongédem /.ei hij. en U weet, hoe sarcastisch beleeld hij kan zijn: „Ik zou u niet raden, de bescherming van die beste kapitein in te roepen. Als U dat doet, zal het mijn treurige plicht zijn hem te ver tellen, dat u een misdadigster bent, die vlucht voor de politie". Toen wist ik dat mijn aanvankelijke angst ge rechtvaardigd was en hij allés van die ellendige historie afwist. Hij zei, dat hij er getuige van was geweest. Ik geloofde hem niet en antwoordde dat er alleen vreemdelingen van het East End in de buurt waren geweest, Hij bgweerde dat, als ik hem gezien had. ik hem daar ook voor zou heb ben gehouden en beroemde zich op zijn geslaagde vermomming als vod- dekoper". „Hoeveel wist hij?" vroeg Trent. „Alles. Toen mijn bumper de arme kleine Angelo op de grond wierp, ging mijn voorwiel over zijn lichaam Hij stierf die nacht in Bellevue. De men heette Abram Horowitz en w«s sign renmaker. Hij had e*n schedelbreuk en rtierf de volgende dag. Ik vertelde hem. dat ik een invloedrijk advocaat gltr opzoeken en niet np rt, vlucht was. (Worcil vervo;gd.) Middenstand van het bisdom Breda aan het H. Hart plaats vinden. In de'grote zaal van Concordia zal 's middags de feestvergadering plaats vinden, na een gezamenlijke lunch. Hier zal Mgr. Dr. W. Koenraadt, vica ris-generaal van het bisdom, een kor te feestrede uitspreken. Die middag gaat de première van de middenstandsrevue „Met volle zei len". onder regie van de heer A. v. d. Vlasakker. De daarbij ingestudeerde dansen zijn van het instituut De Kruyff. 'n Nieuwe serie zinkstukken gelegd TJE EENS zo rijke en machtige Wilhelmina-polder op Zuid-Beve land. is de laatste jaren geteisterd door dijkvallen en dijkbedreiging. De stroom in de Ooster-Schelde slijpt de onderzeese oever regelma tig uit en eist even regelmatig kost bare voorzieningen. Vorig jaar zijn er reeds nabij de sluizen twaalf zinkstukken neerge laten, wat een uitgave betekende van f 700.000 en thans zijn er weer tien van die stukken bij het Goese Sas geplaatst. J.l. Maandag ging het laatste van die reeks dat 1200 M2 groot was, de diepte in. Deze kar wei kwam de aandeelhouders weer op vier ton te staan. Op grote schaal moet nog een na- storting van bazaltsteen plaats heb ben over een oppervlate van ruim 2 h.a. Nog zijn er verschillende zwakke plekken in de oeververdediging. Ver sterking daarvan vergt echter twee millioen, wat te zwaar wordt voor de deelgerechtigden. Daarom is onlangs de Staten van Zeeland gevraagd, de polder calamiteus te verklaren. De polder, die 1500 h.a. groot is, bete kent om zijn vruchtbaarheid, voor de samenleving heel veel. Waardeloos geworden munten ■yANDAAG komt het nieuwe centje in omloop. Dat betekent dat van af heden tot en met 31 December aan de postkantoren gelegenheid bestaat het nu waardeloos geworden zware zinken geld, voor gloednieuwe sierlijk uitgevoerde muntjes in te wisselen. Dat zal een drukte geven aan de lo ketten. De Actie Wederopbouw Se minarie Ypelaer wil uit deze omstan digheid munt slaan en wie zal haar dit kwalijk nemen door het bij ve len verfoeide wijl aan verdrukking en dwang herinnerende zink op te vangen in bussen die op de Zondagen tot het einde van dit jaar achter in de kerken van het Bredase Bisdom worden geplaatst. Ook het waarde loos geworden bronzen 2cent stuk en de zilveren halve gulden zijn wel kom. Zij kunnen eveneens worden ge deponeerd in een van de vele dui- zende blauwe busjes die, met mede werking van de winkeliers, over het gehele bisdom in de winkels zijn uit gezet. Waar nog geen busjes zijn ge plaatst. worden deze alsnog gaarne verstrekt door Actie Wederopbouw Ypelaer, Boschstraat 22, Breda. Tel. K 1600-9341. (Adv. 268-00) en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Élke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. ZATERDAG 2 OCTOBEft HILVERSUM II 415 M.: 7 nws, 7.15 Mis Maria Antoine Brumel; 7.45 mor gengeb, 8 nws, 8.15 ochtendconc, 9 vrouw. 9.05 symph. Mozart. 9.30 w. st„ 9,35 Opera's v. Donizetti. 10 kleu tertjes. 10.15 muz. houdt fit II zonne bloem. 1.45 schoolradio. 12,15 Cl. De bussy. 12.30 weeroverz. 12,33 KI. v. Reeck. 13.50 film en toneel. 14,10 De- bus. 14 29 Eng. beginners, 14.40 Zee- liedjes 14 50 viool en piano, 15.20 Harmonie. 15.50 Vliegende Hollander, Pro °e!ler. 16 Oude en nieuwe films, :o Gregoriaans. 17 Wigwam. 18 'oan inurn weekoverz. 18.45 PI. 10 nws. 19.15 Operettes v. 19.50 Kath A. Rew, 20 owone man. 20 20 Licht- rgel. 21 NVit de \von<ruir ir* "x 'i. 10 t 1 'D och: c;. (Adv. 264-00) me, 8 nws, 8,18 Lichte morgenkl. 9.30 Schubert. 10 morgenw. 10.20 feuille ton, 10.35 gr. II Arb. in continubedr. 12 Metropole ork, 12.30 weerpr. 12.33 Joh.- Jong, 13 Ned. str. kr, 13,30 Mil Ier sextet. 14 Als een bonte vogel vlucht. 1.20 Marine Kapel. 14 50 Haast aover het Dreentse Laand; 15.15 50 jaar Ned. mu.. 16 Ontslagpro blemen, 16.15 cabaret, 16.45 sport, 17 Malando. 17,30 Om en nabij de twin tig, 18 nws, 18,15 piano. 18.30 Ned. st"r, kr., 19 artistieke staalkaart, 19.30 VpRO. 20 nws. 20.05 dingen v. d. dag. 20.15 Promonade conc.. 21 So cialistisch commentaar, 21,15 Winkel van Sinkel. 22 Vindebona's Schram- mel. 22.30 Jan Corduwener, 23 nws. 23,15 musette. BRUSEL VLAAMS 321 M.: 13 nwó. 13,15 gr. 14 De Dichter T. S Elliot. 14.10 orgel, 15 operette, 16 ork. en koor, 16,45 tenor, 17 Plechtige mars, 17,05 nws, .17,15 accordeon, 17,30 VI. cabaret, 188 accordeon, 18,15 gr,; 18.30 «oldaten. 19 nws, 19.15 Liederen, 19.50 Ohristel. Volks Partij. 20 omr. ork. 21 idlrbtci m. 21.15 volksbal. 22 nws, 1.- v; progr 23 nws. 2305 swing. 23.30 gr. Lange I II S JV! E V A A A H. H. Bestelt I

de Stem | 1948 | | pagina 2