Defensieraad voor West-Europ Krachtige wind uit het Noord-Westen Rijk* provincies gaan de arme helper Totalisatorwet ging erdoor Industri alisatie Overeenstemming inzake ^nelux-haveL, IN 'T KORT In België dalen de prijzen ore. INDUSTRIALISATIE is al "Tl VIERDE JAARGANG No. 1192 VRIJDAG I OCTOBER 1943 Verenigde Staten steunen met 500 millioen dollars Doodstraf geëist tegen Poos en Slagter DistributienieuWs Dikhuiden Weinig wind De aanvoerders Bijdragen naar oppervlakte en inwonertal Alleen suiker wordt duurder 25 nieuwe textiel punten geldig Aan onze Abonnés „Persoonlijk noch maatschappelijk kwaad Pensioenbijslag aangenomen „Daar snijd ik mijn brood mee Ruimer vervoer naar Duitsland Met de Batavianaar de Doggersbank Over meeuwen en mallemokken t Hf Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad A. F. J. AernoudtsC. J. van Hooteghem A. E. Langenhorst Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 per kwartaal; per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Vooi God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, teléfoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage)- 0.10 per m/m; voor Re clames 'Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. p\E MEEST betrouwbare kringen in Washington nemen aan, dat Amerika na de Presidentsverkiezingen bij de eerstvol gende zitting van het Congres in Januari 1949 het volgende gewichtige besluit zal gaan nemen: aan West-Europa militaire hulp aan te bieden tot een bedrag van 500 millioen dollars voor het eerste belastingjaar, dat aanvangt met Juli 1949. De laatste stoot om dit voornemen vaster vormen te doen krij gen is gelegen in de oprichting van de Permanente Defensie raad voor de vijf Westerse landen, waarvan generaal Montgo mery de voorzitter is geworden- Inmiddels werd bekend, dat de Franse generaal Juin opper bevelhebber van de verenigde Landmacht zal zijn, dat generaal Lord Tedder (commandant van de R.A.F.) het bevel over de Luchtmacht zal voeren en dat admiraal Lord Cunningham de gezamenlijke vloot zal commanderen. MONTGOMERY. TAE PROCUREUR-FISCAAL, mr. de Gruyter, eiste gisteren na een uit voerig requisitoir tegen de S.D.-agen ten Poos en Slagter als vergelding voor door hen bedreven talrijke lands verraderlijke daden tijdens de bezet ting de doodstraf. Hij legde in zijn betoog de nadruk op het motief van de verdachten: door hun daden wil den zij zo snel mogelijk promotie ma- jken. De dodenlijst, waarbij verdach- Iten betrokken zijn, telt meer dan 200 namen. De uitspraak is bepaald op Donder dag 14 October a.s. PACT TUSSEN V. S. EN CANADA OP KOMST. TN VERBAND hiermee is het goed op te merken, dat daadwerkelijke militaire hulp van Amerika aan W.- Europa nu niet bepaald zonder meer uit de lucht is komen vallen. In Maart jl. richtte immers presi dent Truman een speciale boodschap tot het Congres, waarin hij zeide: „Het besluit van de vrije volken van Europa om zichzelf te helpen be hoort te worden ondersteund door 'n even standvastig besluit onzerzijds, om hen daarin bij te staan". Naast dit alles is het oog van de politieke wereld gevestigd op andere ..plannen", nl. van Canada en de V.S. lyTENTA, Toni, Rani en Punchi heten de vier dikhuiden van circus Mikkenie en zij wandelden als een levende rubbertankcolon- ne gisteren door de straten van onze hoofdstad, alsof ze even wei nig ruimte in beslag namen als 'n paar straathondjes. Ze hadden 36 uur aan één stuk in een afgesloten wagon doorge bracht, en toen ze dan eindelijk weer frisse lucht roken, hadden ze behoefte aan iets hartigs. Hun grote slurf ontdekte al op grote afstand een haring- en zuurkraam, wat was gemakkelijker dan te blijven staan, onwrikbaar als rots blokken, totdat de oppassers een paar handen-vol zeebanket door hun uitgedroogde kelen hadden laten glijden (van de olifanten dan!). Een paar uitjes toe en ze wandelden verder TAE „TABINTA" vertrekt Zaterdag middag naar Zuid-Afrika met 750 passagiers aan boord, meest e gr anten. TAE VEILIGHEIDSRAAD komt Maan dagmiddag om drie uur bijeen, voor het behandelen van de Berlijn- se Kwestie. ATEVR. THEODORE ROOSEVELT, de 87-jarige weduwe van de vroe gere president van de V. S. is te Oys ter Bay in de staat New-York over leden. TT OELHUISHARING wordt met in gang van 1 October 9 cent per stuk, schoongemaakt 11 cent. ttET STANDBEELD van de Friese schrijver Waling Dijkstra te Leeu warden is gisterennacht met blauwe verf besmeerd. Aan de achterkant van het beeld stond geschreven: „Weg met de Friesland-vrij-roepers". TAE TWINTIGDUIZEND viel op num mer 17673 van de Staatsloterij. TAE BURGERLIJKE STAND krijgt voor de Benelux, Frankrijk en Zwitserland een internationaal bu reau, dat in Amsterdam gevestigd wordt. B JfRIEDMAN YELLIN, leider van de groep Stern, is aangehouden. Hij bleek in het bezit van valse militaire papieren. J)E LUCHTBRUG kost West-Duits- land 50 millioen Marken per maand. De rest (alles wat geïmpor teerd wordt) zullen Engeland en Ame rika betalen. Dagelijkse aanvoer: 390.000 dollar aan goederen. om zich binnen afzienbare tijd hecht aaneen te sluiten met als ovci-Koepe- lend orgaan: de Noord-Atlantische De fensieraad. Dit houdt in, dat er in de ze richting een verdrag tussen beide mogendheden in voorbereiding zou zijn. Maar dit houdt tevens in, dat de steun van de V.S. zich vrij zeker ook zou gaan uitbreiden: Canada kan in dat geval de West-Europese Vijf niet in de steek laten. Evenzeer belangrijk in het kader van deze korte beschouwing is het volgende: algemeen wordt het door Amerika als plicht gevoeld het z.g. Herstelprogramma niet tot economi scbe steun te blijven beperken. Dit kwam reeds eerder tot uitdrukking in wat senator Vandenbergh in een resolutie aan de Senaat nog niet zo lang geleden voorlegde. BERLIJN GEEN TWEEDE MUNCHEN. TTOSTTARIEVEN, die op een halve cent eindigen, zullen per 1 Octo ber a.s. door de P.T.T. naar beneden tot hele centen worden afgerond. TAE WEGENBOUW zal voor het jaar 1949 in omvang van werken t schijnlijk sterk worden beperkt. VEN PROFESSOR van 25 jaar oud is een unicum: dr. Fr. van der Blij te Leiden op 13 Mei 1923 geboren, is tot hoogleraar in de algemene weten schappen aan de T. H. S. te Delft be noemd. TRYGVE LIE heeft een plan bekend gemaakt betreffende een politie macht van de V N. ter sterkte van man "-1 met 300 over 4 J"}- Het is een niet-militair corps 1 Permanente leden, beschikt Pantserwagens, 36 jeeps en 20 mnKirO '"'"wiwdKens. radio-eenheden. vanavondfrWachtinB:' geIdig tut Plaah,'rdur'^ke bewolking met «WSr ochtf™'n>ist, doch ove- Va'i het °.og weer- In het Zuiden geveer rieTPi'L w®ini£ wind. On- gisteren. temperatuur als N^oSL.*0?. ?ndcr Ï8-18 uur. 2"n 6 uur 8MaaSUr' op 5.51 iror TfN NU wat West-Europa zelf be- treft. Het wil ons voorkomen, dat c beslissing tot het instellen van de Defensieraad juist op tijd werd geno men en uitgevoerd. Herrijzend Euro pa, dat het vertrouwen won van de V. S. in economisch opzicht en dat (het heeft geen enkele zin daar doek jes om te winden) bewees, dat zelfs Amerika een steunverlening aan dat Europa uit welbegrepen eigenbelang, tijdig waar moest maken, heeft nu ook krachtig getoond, dat het ernst is met de plannen tot zelfverdediging in militair opzicht. De redevoeringen van Bevin, Schu- man en Spaak in de Assemblée heb ben hierdoor een karaktervastheid verkregen, welke het woord alleen nimmer bereiken kan. Rusland be hoeft er nu in geen enkel opzicht meer aan te twijfelen, dat West-Europa zich niet zonder meer zal laten overrom pelen en dat het Berlijn van heden geen München van gisteren mag wor den! TAE MANNEN, die de gezamen- lijke strijdmacht van de West Europese Vijf zullen commanderen onder leiding van Veldmaarschalk Montgomery en verantwoordelijk aan hem, zijn: LANDMACHT: Generaal Al- phonse Juin, de commandant over de Franse legers in Noord-Afrika 59 jaar oud, oud-gevangene in een Duits kamp en opvolger van ge neraal Weygand. LUCHTMACHT: Lord Tedder, Maarschalk van de R.A.F.58 jaar oud en naaste medewerker van generaal Eisenhower van 1943 tot 1945. TER ZEE: Lord Cunningham, Admiraal van de Britse vloot en Stafchef tot 1946. 65 jaar oud en organisator van de landing in N. Afrika in 1943. Deze mannen met hun staven zullen reeds volgende week de dé tails gaan uitwerken, die noodza kelijk zijn om een groots opgezet plan als de Defensieraad te doen slagen. Washington heeft geseind: we hebben in hen ons volle ver trouwen. TAE TWEEDE KAMER nam gisteren ,ting. 2. Vennootschapsbelasting. 3 Ver het wetsontwerp aan tot herzie-™rtofor,cV>ol-,e,+;"rt ning van de regeling der provinciale finantiën. Deze herziening houdt in: Aan de provincies wordt jaarlijks zeven tiende percent uitgekeerd van de opbrengst van: 1. Inkomstenbelas- TAE NIEUWE PRIJZEN van enkele levensmiddelen in België zijn be kend gemaakt: arachide-olie, (tot nu toe fr. 52.50 per L.) wordt fr 33 per L., de margarine wordt verlaagd van fr. 30 tot fr. 25 per kg. De reuzel zal voortaan fr. 45 kosten, terwijl de prijs van ingevoerde reuzel op fr. 35 is vastgesteld. Verwacht wordt verder dat de prijs voor veevoeder een verlaging over de gehele lijn van 25 procent zal on dergaan. Tegenover deze prijsverlagingen zal waarschijnlijk een verhoging van de suikerprijs staan van fr. 10 tot fr. 15 per kg. De regering heeft inzake deze stijging echter nog geen beslissing genomen, omdat de socialistische vak bond zich hiertegen sterk verzet. Wat het brood betreft staat het thans vast dat de distributie hiervan per 1 November zal worden opgeheven. Verwacht wordt dat de broodprijs dan als gevolg van de concurrentie nog iets zal dalen. mogensbelasting van natuurlijke per sonen. 4 Commissarissenbelasting. 5. Invoerrechten. 6 Statistiekrecht. 7 Ac cijnzen. 8 Belasting op gouden en zil veren werken. 9 Omzetbelasting. 10. Zegelrechten. 11. Registratierechten. 12 Successierechten. De verdeling van deze gelden ge schiedt naar de volgende schaal: 1. voor een derde gedeelte naar even redigheid van de oppervlakte der pro vincies (voor Zeeland wordt de op pervlakte der rivieren en rivierarmen meegerekend). 2 Voor een derde ge deelte naar evenredigheid van het aantal inwoners der provincies en 3. voor een derde gedeelte in elf gelijke delen. De Minister van Binnenlandse Za ken is van oordeel, dat de provincies een hechte finantiële basis moeten hebben en hij meende nog eens te moeten opmerken, dat de grondge-1 dachte van het ontwerp is, dat de welvarende streken de minder welva rende te hulp moeten komen. De Mi nister zal nooit aandringen op het achterwege laten van reserveringen, noch op verlagingen der belasting. Als de provincies zich op een na tionaal standpunt stellen, valt er z.i. nog veel te bereiken. TJET Centraal Distributiekantoor deelt mede: Weer zijn 25 punten var» de textielkaart VA 804 geldig verklaard. Met ingang van 1 October 1948 worden geldig de bonnen, gemerkt: „Textiel N vijf punten", „Textiel Re serve N" ter waarde van 10 punten. „Textiel N één punt" en „Textiel P cén punt". De bonnen gemerkt: „P vijf pun- en" en „Reserve P" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. De bonnen „L vijf punten", M vijl punten", „Reserve L" en „Reserve M" zullen niet worden aangewezen, en kunnen dus worden vernietigd. Extra kolen voor grote gezinnen -VOALS reeds aangekondigd zullen grote gezinnen, evenals vorig jaar een extra-rantsoen van twee eenhe den vaste brandstoffen ontvangen. Het CDK déelt mede. dat voor dit extra rantsoen in aanmerking komen gezinnen, welke op 1 October a.s. uit acht of meer personen bestaan (in wonend personeel en gezinsleden, die, op het tijdstip van uitreiking in ge meenschappelijke verzorging zijr. in begrepen). Belanghebbenden moeten zich tui sen 4 en 23 October op plaatselijk nader te bepalen dagen tot de Dis tributiediensten wenden onder over legging van alle stamkaarten. I De enorme stijging der prijzen van de grondstoffen voor de papierindustrie, welke moeten worden geïmporteerd, heeft noodzakelijkerwijze een grote stijging van de prijzen van het courantenpapier ten ge volge gehad. In verband hier mede en mede in verband met andere kostprijsverhogen- de factoren zullen de prijzen der dagbladen in Nederland met ingang van de lste October a.s. met goedkeuring van het Directoraat-Generaal van de Prijzen worden verhogd. Met ingang van gemelde da tum zal de prijs van dit blei zijn: 30 cent per week of f 3.90 per kwartaal. (Franco per post 4.75). Excl. incasso voor kwartaal abonnementen. De Directie. Scheerzeepbon ongeldig TAE bonnen „Reserve E tabak" der tabakskaart QA 808, welke recht geven op een rantsoen scheerzeep zijn na 9 October a s. niet meer gel dig. 7^"U 37 JAAR GELEDEN werd de totalisatoï afgeschaft. Dat de rensport nog steeds is blijven bestaan, was voor ieden van de A. R. en de C. H. partij gisteren in de Tweede Kamer een argument om zich te keren tegen het ont- werp-totalisatorwet. veel geschreven. Doch het vraag stuk blijft zo actueel en bezit zovele aspecten, dat we ook aan onder staande beschouwing een plaats wil len verlenen. jyjET ver over de 100.000 nieuwe mensen neemt de Nederlandse be volking jaarlijks netto toe en een 80.000 jonge mannen en vrouwen be reiken jaarlijks de leeftijd van 20 jaar. Dat wil zeggen: zij treden de productieve leeftijd binnen en zoeken een bestaan. Waar dat bestaan te vinden? In handel en verkeerswezen werkt reeds een 23% van de bevolking en in vergelijking met het buitenland is dat zeer veel. Onze winkelstand is meer da.n bezet en een verdere uitbrei ding waarschijnlijk noch mogelijk noch gewenst. Met het boerenbedrijf ls het al niet veel beter gesteld. Bijna éen vijfde van de werkzame bevolking vindt daarin haar brood en ons be perkt grondgeDied maakt het onmoge lijk, dit aantal verder te doen stijgen. Door ontginningen is nog wel meer grond te krijgen, doch uiteindelijk niet meer dan de huidige oppervlakte van Brabant, waarvan dan nog moet worden afgetrokken de jaarlijks voor stads- en wegenbouw benodigde gron den. Tengevolge van deze en nog an dere factoren zal het dan ook de in dustrie moeten zijn, die ons bevol kingsoverschot het grootste van West-Europa! opvangt. Daarvoor in aanmerking' komen in hoofdzaak de verzorgings- en veredelingsindustrieën. Deze toenemende industralisatie zal grote problemen met zich brengen, in dit artikel interesseert ons vooral het probleem der vestigingsplaats. NIET MET GROOTVADERS' OGEN. TJET ONTWERP Pensioenbijslag (25 percent tot een maximum van f 500.is gisteren z.h.st. door de Tweede Kamer aangenomen, nadat eerste een motie Van Sleen erdoor was gegaan, waarin de Regering wordt uitgenodigd de pensioenen nader te bezien, wijl de Kamer de toeslag van 25 percent te laag acht. Alleer. de communisten stemden tegen. TAAT ER bij de rennen onoirbarc handelingen op het gebied van wedden gebeuren, moet volgens hen door de overheid op een andere wijze bestreden (kunnen) worden. De heer F?heps (Arb.) wil liever dan alle wedrennen maar afschaffen en heeft 1 gen gereglementeerde gokkerij mo i -•el-sociale bezwaren. De heer Bachg (KVP) meent echter dat men de rennen niet met de ogen van „onze grootvaders" moet bezien en vindt het voor de Regering geen s hande, 'vanneer ze terugkomt op een verbod van 37 jaar geleden. Hü lacht de totalisator noch een persoon- hik, noch een maatschappelijk kwaad. Hier gaan dan de dikhuiden, nadat zU het Amsterdamse haringkraampje van een partij zeebanket verlosten (zie „In 't kort"). l'ENGKOE SAIBOEN, sultan van Asah en Veiligheidsdirecteur van Negarah Soematera Timoer (we zijn blij dat alles zonder fou ten uit de schrijfmachine te heb ber gewrongen', is gast geweest bii de Kroningsfeesten. Maar hij heeft ook nog een paar andere aspecten van de Neder landse samenleving aanschouwd: fabrieken, de haringvisserij en de Amsterdamse straatjeugd. Over dit laatste willen we het dan even hebben In zijn kleurige adat-costuum gehuld en gezeten in een pracht- slee moest hii in Amsterdam voor een overweg stoppen. „Mag-ik- effies-kaike?" en prompt kwam er een wilde haardos, toebehorend aan een vertegenwoordiger van de Amsterdamse jeugd door het por tierraampje. De glundere ogen in dat hoofd ontdekten de gouden kris van de sultan: „Wat - is - dat - four - un- - messie meheer?" de sultan grinnekte: „Daar snijd ik mijn brood mee". Hierop is vermoedelijk binnen ln dat jongenshoofd een nieuw sprookje geboren, dat in lengte van dagen naast dat van de Gou den Koets zal blijven voortleven. Tengkoe Saiboen. de sultan van Asah, heeft met dit grapje mis schien iets heel belangrijks ge daan voor de toekomstige bloei van de Unie Minister Mansholt sluit zich bij dit iaatA? betoog aan, al heeft hij res- peclFvoor de mening van de princi piële tegenstanders. Het betreft hier, zo zegt hij, een hazardspel, dat in goe de banen moet worden geleid, zoals dit reeds gebeurde met de Staatsloterij. TWEE AMENDEMENTEN. IAE minister van Justitie, de heer Wijers. zet uiteen, hoe moeilijk het voor de recherche is tegen bookma kers op te treden. Hij verklaart, dat het het standpunt van de Regering 15, dat het spelen tot het uiterste be perkt moet blijven. Er worden twee amendementen aangenomen: 1. het aantal wedstrijden moet men in de hand houden (Vondeling) en 2. de on dernemer van de totalisator heeft de verplichting ongeoorloofd wedden te gen te (doen) gaan (Bachg). Daarna wordt het wetsontwerp goedgekeurd met 45 tegen 25 stemmen. (Tegen AR. CH, SG. 7 leden van de P. v. d. A. en Kortenhorst (KVP). yAN GEZAGHEBBENDE zijde in officiële Amerikaanse kringen wordt vernomen dat tussen 't gemeen schappelijke Export-lmport-bureau, voor' de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland enerzijds en Nederland en België anderzijds overeenstemming bereikt is inzake grote gebruik van de havens van Rotterdam en Antwerpen voor de scheepvaart op Duitsland. De tenuitvoerlegging van de over eenkomst wordt thans bestudeerd, door de afdeling burgerlijke zaken van het Amerikaanse leger en de E. C. A. niet zo groot. Een mand of vijftig per trek. Dat lijkt niet zo weinig, van een behoorlijk zootje, wanneer maar de trawlervisser spreekt pas hij honderd manden het ruim in kan dragen. En wanneer we zeggen, dat de haring minder mooi is, dan bedoelen we, dat er een massa an der zeegedierte tussen zit. Op de lyfatroos Dirk, die blijkbaar een voorliefde heeft voor natuurlij ke historie, kan niet nalaten alles wat geen haring is bij poten of staart te pakken en aandachtig te bestuderen. Als hij er het zijne van weet, smijt hij de beesten over de reling. Ook een massa haringen, die de maat niet hebben gaan over van hun gezicht vrij. Een paar ste- naar je zin, dan brul je er gewoonweg vige rubberlaarzen completeren het overheen en de ander houdt zijn slecht-weertenue. mond wel. Wie krachtige taal uit een De boot slingert op de deining als luidspreker wil horen, moet in een TARIE DAGEN hebben we nu de een jolige luchtschommel en afwisse- schippershut gaan zitten, wanneer de trawlvisserij gadegeslagen En 'end aan bakboord en stuurboord wind het vissen bemoeilijkt. Zoals op heeft er Woensdag al een stijf krullen de golven zich over de reling, het ogenblik. briesje gestaan Donderdag is het Het water spoelt van links naar „Pestbries", zegt de kapitein van de weer erger De vorige avond is er rechts en een paar dode haringen „Alan Water", wiens boot in de wan. een waarschuwing doorgekomen laten zich sullig meedrijven. deling de „Allemaal Water" heet. En voor harde Noord Westelijke wind Als het net overboord is en de ma- zijn collega van de „Haarlem" infor- en als het zover is fronsen de chines beginnen te stampen, komt de meert, of hij bij een dergelijke ke- vissers op cn om de Doggersbank --Batavia" iets vaster op de golven te lera-zee zijn netten nog denkt uit te hun wenkbrauwen. liggen. Maar dit betekent niet, dat we zetten. nonchalant op de brug kunnen gaan kreelvangst hoeft niet meer staan. De wind ranselt het water te- heeft order gegeven, op R" g8n -de- ,ruite.n .e.n f1 k!inkt het Sek: Een paar Duitsers hebben pech ge had. „Alles abgeriszen" vertellen ze elkaar. En dat is niet zo mooi. Want een trawlnet kost meer dan een paar stuivers Ook de „Batavia" echter zal zijn tol zij het dan een kleinere moeten betalen. Als het net binnen boord komt, blijkt er een enorm scheepsan- ker in te zitten. Een brok geroest wellicht tientallen jaren uuucui van de haringvijver „w, „tuut ui ue meer als vroeger, toen iedare vissers heeft gelegen. flank, die je van de ene zijde der boot een geïsoleerd eiland was en Een pokkenwind en dan krijg je dat stuurhut naar de andere slingert. vaak een gevaarlijk eilandInte- pok nog.. zegj Arie. de lichtmatroos Eerst nu kunnen we ons eigenlijk gendeel. terwijl hij met een blik vol haat naar goed een indruk vormen van wat Bijna elke logger of trawler heeft, het anker staart. Het heeft een gat het is trawlervisser te zijn. Want al naast rfie vele andere moderne appa- getrokken in het achternet. maai al- schijnt de zon allervriendelijkst, de raten, een zender aan boord en wil les bij elkaar val het toch nog al mee in hun de ene schipper zich met de andere De matrozen hebben verstand var -k te ko- verstaan, dan roept hij hem eenvou- ------ men. Zu hebben hun a;- gedacht te worden. J 1, op te stomen we hebben beide handen nodig om naar een plaats meer Noordelijk, op de been te blijven. Pieter Wijker, waar hij 'n harinkje denkt te kunnen die bij de radio zit. leunt zo ver mo- verschalken. Maar al laat deze vis gelijk achterover om het evenwicht zich gemakkelijker binnenhalen, het te bewaren, zal niettemin oppassen worden. Want boven de „Dogger" lopen de TAuitse en Nederlandse stemmen ma j zeeën op elkaar en wanneer ken de schippershut tot 'n plaats I je deukt, dat de boot met de van onrust. Want geregeld houden de metaal, dat boeg in de wind steekt, krijg vissers voeling met elkaar, 't Is niet op de bodem je onverwachts een stoot in de SB... ic zuCJJb HIJ Zij hebben hun oliejassen tot dig op Dat oproepen is vaak roepen e kin dicht geknoopt en de zuid in de meest letterlijke zin van het westers laten maar een klein stukj® voord Spreekt iemand wat te lan^ matrozen hebben verstand netten boeten en een half uur late: kan het net weer worden nagezet. De baring, die wordt bf*men<>;e haald, is minder mooi de vangs' men iieoucn gaan over- eerste plaats een paar kabeljauwen boord. Sommige blijven op hun rug Die zijn voor Gerrit in de keuken aan de oppervlakte liggen, andere Maar ook zeekrabben, een speer- trachten met de macht der wanhoop haai en een ondier, dat door de b' naar de diepte te komen, waar ze manning als een Augustinus beti veilig zijn voor de meeuwen, die bij teld wordt. tientallen om de „Batavia" zwer men. Ie hebt meeuwen en mallemokken. 3n als leek ken je die vogels niet lit elkaar. Door hun handelwijze ver aden ze echter hun identiteit. Meeuwen gunnen elkaar een hartig hapje. Zij zijn verstandig. Malie- nokken daarentegen zijn zo dom als de haring, die zij naar ibinnen wer ken. Als er honderd haringen drij ven, gaan honderd mallemokken om één haring vechten.... En dan is er de Jan van Gent. Hij bemoeit zich niet met het mallemokkengedoe, maar kijkt er vanuit de hoogte hau tain op neer. Ziet hij echter een vis onder de oppervlakte, dan schiet hij omlaag als een duikbommenwer per en geen haring of makreel die hem ontkomt A ls het laatste trekje binnenboord is en de matrozen bij het licht van de deklampen de vis in het ruim gaan bergen, worden de meeu wen rustiger. Ze gaan op het water zitten: witte drijvende plekken in de grillige zilverbaan, die de maan over de golven trekt. De wind is weer iets gaan liggen, maar de stuurman, die De vaders van de IJmuidense ^an het roer staat, laat zich daardoor vissers waren ook weer vissers. beetnemen. En al is dit plaatje een jaar of „Da meeuwen wassen hun pootjes" <:cn cm«* we vonden het aardig zegt hij. „en dat is een slecht te- gauorg, om hier af te drukken. ken Had tot enige tientallen jaren terug de industrie de neigingzich te centraliseren, gedurende de laatste jaren is dit veranderd. De bezwaren van centralisatie hebben zich steik doen gelden. Zowel lonen als grona- nriizen liggen in de industriële een- tra hoger. De wettelijke voorschriften zijn enger. Stedebouwkundig ontston den de bezwaren van opeenhopingen van arbeiderswijken. De trek van longe boerenzonen naar de industrie stad bracht zijn morele, sociale en andere problemen. En zo dit nog met genoeg was, heeft vooral de lon§s'® oorlog duidelijk aangetoond dat oox strategisch grote industries centi a weinig gewenst zijn. Men denke aan het Roergebied, Londen en Eindhoven gemakkelijke prooien voor de Daarnaast heeft de ontwikkeling der techniek niet stil gestaan. Deze en dan vooral de transport-techniek heeft het mogelijk gemaakt in dustrieën te decentraliseren en te leg gen van de bevolkingscentra af. ook voor een gewest als Brabant zal 't ge wenst zijn dat- -de -fabrieken worden gedecentralise we-njg verantWoord de trek naar de wordende grootstad Eindhoven nog langer te doen voort duren. Het is ongewenst, d_e boeren zoons van hun omgeving en hun grond te doen verdwijnen. Het is ongewenst, onze fabriekssteden nog meer te be derven en evenzeer steden als Breda en den Bosch tot typische fa- briekssteden te doen uitgroeien. Het is niet goed. dat dagelijks duizenden jonge mannen en vrouwen in ah^0" bussen worden gezet en van het land naar de stad trekken. En tenslotte, het is onnodig, om grote streken van een gewest in nog groter armoede te doen verzinken dan zij al verkeren door het gemis van elke industrie-ves- IMtf sluit niet uit dat aan decen tralisatie van de industrie de grootste bezwaren verbonden zijn. Maar het gaat hier om een onvermij delijke ontwikkelingsgang. Het gaa. hier om een keuze, die maar ten dele nog een vrijwillige keuze is. Het gaa- hier ook niet om een keuze tussen een goed en een kwaad, maar tussen twee kwaden, waarvan één van beide on ontkoombaar is: óf verdere centrali satie óf decentralisatie. En dan is he. laatste nog het minst erg, mits... te voren maatregelen worden genomen Want dat b.v. de industrialisatie van Eindhoven niet üi alle opzichten een zegen voor ons volk is geworden, lig. minder aan die industrialisatie zelt, dan wel aan het ontbreken van ook maar énige voorbereiding. I_|et moet mogelijk zijn, de industri- n alisatie op het platteland in goede banen te leiden. Wanneer gevreesd wordt voor een verval van morele en godsdienstige waarden op het platte land, moet gewezen worden op Lim burg. Hier is een gewest, dat door de mijnbouw revolutionnair werd geïn dustrialiseerd. Maar wie zal ontken nen, dat de godsdienstige waarden er niet minder in ere zijn dan elders? En de reden? Nog vóórdat de grote mijnbouw een feit werd, stond daai een Poels klaar met zijn helpers en wist de stoot op te vangen. Maar tc 11 diezelfde industriegolf later Eindhoven bereikte, was men onvoldoende voor bereid! Wij kunnen ons deze les voor ogen houden. E11 als men wijst op het verlies aan natuurschoon, dat door industria lisatie op het platteland kan ontstaan, dan wéér verwijzen wij naar Limburg. Bestaat daar, vlak naast de mijncom- plexen, nog steeds niet het lieflijkste landschap? En de reden? Omdat men vóór de grote mijnbouw een feit werd, gezorgd had klaar te zijn en middels uitgebreide plannen en bepalingen ae natuurverwoestende industrie in voor af bepaalde beddingen liet doorspoe len! Maar in Eindhoven was men te laat. En met de grootste inspanning aan energie en geld tracht men eerst thans nog te redden wat te redden valt. En zo zal straks de Feelbodem wor den opengescheurd en zullen de kolen naar boven komen. Het kan nog vijf of nog dertig jaren duren: maar het gebéurt. Steden, wegen en kanalen zullen komen. Is al iets voorbereid? En voordat de industrie dan ook naar het platteland zal trekken moet ook dit geregeld zijn. Wel wordt hard gewerkt, maar: de tijd dringt en ver dere coördinatie is nog nodig. Decen tralisatie der industrie kan een ge west als Brabant verheffen uit de armoede die nog heerst, in vergelij king met andere gewesten. En het móet mogelijk zijn, deze materiële voordelen te bereiken zonder schade aan geest en leven. Zonder schade ook aan het eigene en aan ka tholieke tradities. Maar dat dan nu een gecoördineerd, effectief en groots plan ontsta! Drs. L. VAN EGERAAT. I

de Stem | 1948 | | pagina 1