Vrees beheerst de wereld Een mooi trekje „blauwe jongens Wittebrood met boter en suiker wordt duurder Berlijn Maandag in Veiligheidsraad 1951 H.P. over het Zuiden IN 'T KORT Rome-bedevaart der K A B. in VIERDE JAARGANG No. 1190 W O ENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 DE ALGEMENE VERGA DERING VAN DE V. N. Spaak: „Wij wensen vrij verkeer van menselijke wezens Maar als de naastenliefde ontbreekt Ierse ossen Zes potige Russen beschermen Vishinsky Distrihutienieuws Bij huwelijk: 150 textielpunten Om maar niet te spreken van varkens vlees, vetten en zeep De Vijf werden het eens over Defensie Minister Beel in Nederland terug Groot verlof voor uni versiteits-studenten Het grootste gevaar Voor Berlijn In Indië wordt het leven goedkoper Met de „Batavia" naar de Doggershank Koeler De techniek van het trawlen Amnestie voor militairen Uitgave N. V. Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J v Hooteghem; A. E Langenhorst: Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. UB B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post I 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse Exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames .Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 1 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. In de Algemene Vergadering' van He V. N. spraken gisteren Mackenzie King, de Minister-pent van Canada, Robert Schiiman, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken en diens Belgische ambtgenoot Paul Henri Spaak. Van deze laat ste oogstte de uitspraak: „Wij zijn het, die een vrij verkeer wensen van menselijke wezens" een hartelijk applaus van de vergadering. MACKENZIE KING EN SCHUMAN. tt" ING ontwikkelde de stelling, dat sommige landen misschien ge dwongen zijn voor hun veiligheid te vertrouwen op regionale vriendschaps overeenkomsten, totdat de V .N. de veiligheid op universele basis konden grondvesten. Hij deed een beroep op de vergadering en op de wereld de opvatting ingang te doen vinden, dat „menselijkheid alle volken beheerst". Het zal wel tot de vrome wensen blijven behoren, wanneer wc verzuch ten, dat we in dergelijke zinnen toch maar liever 't woord „naastenliefde" en dan in de christelijke zin van dit woord zouden zien staan! Robert Schuman kwam daar ook wel dichtbij, toen hij over Duitsland sprak, dat in de toekomst weer een eenheid moet zijn, en over de 16 Mar shall-landen en hun samenwerking en over het Pact van Vijf en over de Benelux maar het zuivere be grip „naasteneliefde" werd ook door hem slechts met vage termen bena derd. SCHOON EN TRIESTIG. QSSENVLEES is een goed eten, zegt men. Wij hebben daarin zo geen ervaring en weten alleen maar, dat er weer een dikke 300 (dus niet: 300 dikke) van die bees ten in Rotterdam zijn gearriveerd. In Rotterdam, op de Beukels- dijk, geviel het, dat de dodelijke vermoeidheid van de dieren bij één exemplaar tot uiting kwam: de os viel neer en moest tenslotte om dierenmishandeling te voor komen door de politie worden afgemaakt met een kogel. Een ander dier ging doodbe daard liggen sterven op het Hof plein en moest worden onthalsd. Van de overigen is nog te mel den, dat ze het verkeer stagneer den, omdat er hier en daar een sprietje echt gras tussen de straat stenen was te ontdekken. Om kort te gaan: ossenvlees, dat is een goed eten, zegt men. We hopen dat ooit eens te kunnen constateren SCHOORSTEENVEGEN, inclusief verwijderen en weer plaatsen van kachels mag per rookkanaal hoogstens f 1.75 kosten. Bij twee rookkanalen hoogstens f 1.50 per stuk, bij meer f 1.30 per stuk. y EERTIG JAAR geleden liet de Pool reiziger Peary zijn dagboek in 't Noordpoolgebied achter. Het werd de zer dagen ongeschonden aangetroffen r*RAAF BERNADOTTE zal in de Ridderzaal morgenavond om 8 uur plechtig worden herdacht. Oud-minis ter baron van Boetzelaer zal o.m. het woord voeren. TIET AANTAL vreemdelingen, dat momenteel in België vertoeft, be draagt niet minder dan een half mil- lioen. Naar schatting hebben 100.000 van hen gegronde reden om geen verblijfsvergunning aan te vragen! TJET BRITSE gemenebest zond ver- X1, teger.woordigers naar Den Haag, die o.m. werden ontvangen in de Rook zaal van de Tweede Kamer. Zij wer den toegesproken door de heer Ser rarens, voorzitter van de Ontvangst- commisie. yiER OCTOBER is de Werelddieren dag. Deze datum werd in 1921 door een wereldcongres gekozen, omdat dan het feest van de H. Franciscus van Assisië gevierd wordt. QE TIN TOET, de ex-premier van Birma, werd gisteren plechtig ge cremeerd. De stoet werd voorafge gaan door twee pantserwagens. TVAPITEIN ALSEM is in zijn rang va,? kapitein hersteld, de van hem beslaggenomen Kroningsfilms, heeft hij terug gekregen. TAE LABOUR-PARTIJ in Australië heeft zich vóór nationalisatie ver klaard van: banken, verzekeringen scheepvaart, radio en suikerraffinade rijen. TTAIDERABAD beleeft na de bezet- ting door de troepen van India een nieuw tijdperk van vervolging en terreur. TAE BRANDWEERLIEDEN van Osu- 1J chow bij Warschau organiseerden een dansavondje. Er brak brand uit, de deuren van de danszaal en alle ramen waren „gegrendeld", zodat 22 personen om het leven kwamen en dertig mensen werden gewond. TTET WERELDTEKORT heeft in '47 10 milliard dollar bereikt. En toch leven we verder (van de rente van 't tekort?). /YUD-MINISTER FIEVEZ is in de plaats van dr. L. Beel benoemd in de Commissie van Negen voor In donesië. yOCH is het, alsof de wereld, verte genwoordigd door de afgevaardig den te Parijs, begint te begrijpen, dat het daar toch heen zal moeten, willen we niet binnen afzienbare tijd stran den in een verschrikkelijke derde we reldoorlog als eindproduct van alle haat en intrigues, die nog immer hoogtij vieren. Schuman wees op de noodzaak van algeheel onderling ver trouwen en eindigde met een namens Frankrijk plechtig afgelegde verkla ring van trouw en vriendschap, trouw aan de menselijke tradities en aan de idealen van broederschap: Frankrijk wilde dienaar zijn van de verzoende en vreedzame mensheid, nu en voor altijd. Dat klinkt schoon en triestig tege lijkertijd. Bedenkende, dat hij deze woorden sprak temidden van een „verpolitiekt wereled-gezelschap" kan men hen opvatten als een noodkreet (om wat er n i e t is) en als een be moedigend symptoom tevens. En daarna kwam Paul Henri Spaak die zeide, dat Europa reeds genoeg had gehad van het Hitlerdom en fas cisme en dat het zich thans niet wil onderwerpen aan enig totalitair re giem. Niet wij wensen ons te verber gen achter een ijzeren gordijn en niet wij weigeren samen te werken, meen de hij. DE VIJFDE COLANNE. TAAARNA viel hij regelrecht op Vishinsky aan: misschien is het communisme voor sommige landen een proef die genomen moet worden, niet aldus voor de Westerse landen. Het bestaansrecht van het communis me ontkende het Westen niet, maar het wenste een dergelijk regiem niet binnen de eigen grenzen. De Wester se politiek is ingegeven door de vrees die gij, uw regering en uw politiek aanjaagt. De Sovjets bezitten in alle landen een „vijfde colonne", waarmee die van Hitier vergeleken slechts een padvin dersbeweging is. Het Plan Marshall, dat de Sovjets tegenwerken, is de enige reddingsmogelijkheid voor Euro pa: door die tegenwerking verklaart Rusland zich dus tegen het Europese herstel. Tenslotte nodigde hij Vishins ky uit het zijne te doen om de mens heid te bevrijden van de allen be heersende en slopende vrees. WERKELIJKHEIDSZIN. IAE Nederlandse delegatie heeft onderdak gevonden in de Ne derlandse Ambassade in de Rue de Grenelle 85, en biijft zodoende volkomen op de hoogte van het- jieen er zich in de Russische Am- basade afspeelt, die enkele pan den terug op 79 is gevestigd. Hier eet, slaapt en werkt Vishinsky met zijn mannen. Zes, speciaal uit Rusland geimporteerde potige kerels, met wie het slecht vech ten moet zijn, zorgen voor zijn veiligheid en volgen hem op al zijn wegen. Vishinsky schijnt so ber te leven. Hij geniet van de Russische keuken, drinkt slechts nu en dan enige wodka en rookt vrijwel niet. Donderdag brandde er om 3 uur in de nacht nog licht in zijn werkkamer. Zondagmorgen kon men hem een kleine wandeling zien maken, op de voet gevolgd door zijn zes be schermers, waarvan er overigens vier een vrije dag ("lienen te heb ben. Hij is voor niemand te benade ren en zelfs telefonisch is het on mogelijk contact met hem te ma ken, h'etgeen vooral de journalis ten zeer betreuren. Ook zijn on middellijke omgeving heeft een slot op de lippen, waarop geen westerse sleutel schijnt te passen Niemand uit zijn omgeving onder houdt, enig contant met vreem-" delingen of met Parijs. Terwijl men op de trefpunten thans vaak bemerkt, dat de naaste buurman een gedelegeerde is van de UNO - zo dronken we ons kopje '-offie Maandagmorgen op de Champs Elysee met Birma. leenden een krant van Be1 më „roeger Hai ti of we mochten liften, hetgeen, gul werd toegestaan. ontwaart men nergens de Pussen. Parijs be staat voor hen. slechts uit twee gebouwen, de Ambassade en het Palais de ChaiPot. Ook Spaak blijft geloven of minstens hopen op de mogelijkheid van een vergelijk, maar ook hij zal moeten in zien, dat het christelijk Europa hier in alleen de leidende rol zal vermo gen te spelen, als het in waarheid „christelijk" zal blijven (of weer wor den?). I,i Tc -' i Woensdag een ■Vnkaa-:-/ C nib'olie. Bijna veer tig gedelegeerden kwamen per srhir» te i erpno' aan. Zij stapten aan ian.*i in how kleurige kledij en regalia. Hier is Sir Teibu Daku, een der geJe-e-eerden, op het per ron van het. Feston Station in Londen, vere e!d door zijn sleutel bewaarder (Sinks). TE PARIJS wordt vernomen, dat de Berlijnse kwestie waarschijnlijk Maandag voc- d-? Veiligheidsraad zal komen. Senator Warren Austin (VS.) 'al dan voorzitter zijn. hoewe'. men het mogelijk acht. dat Marshall besluit de openingszitting te presideren. Naar verluidt is er op het ogenblik geen sprake van. dat de Berlijnse kwestie als een spoedgeval wordt behandeld. Vermoedelijk zal de leider der Argen tijnse delegatie voorzitter zijn, wan neer men tot de kern van het geschil komt. Het is nu practisch zeker, dat Hoofdstuk zeven van het Handvest toegepast zal worden, dat betrekking heeft op „actie in verband met bedrei gingen van de vrede, vredesbreuk en daden van agressie." yu, DIE op of na 1 October a.s. een aanvrage om textielpunten indie nen in verband met huwelijk zuilen 150 punten ontvangen. Vóór 1 Octo ber ingediende aanvragen worden nog volgens de oude richtlijn behan- reld. De textielpositie laat niet toe, aan bovenbedoelde maatregel terug werkende kracht te verlenen. DE TROONREDE is nauwelijks verklonken of de departementale begrotingen komen gedetailleerd vertellen wat in enkele woorden reeds door Konink lijke mond was ingeleid. Subsidies op levensmiddelen, daar waar de nood zaak er toe niet gevoeld wordt, worden afgeschaft, Ergo, verschillende le- vensmiddelenprijzen moeten onvermijdelijk omhoog. Gaat het om zes of om zeven producten, die hieronder vallen? Wjj weten het niet. Voorlopig wordt alles in de memorie van toelichting op het landbouw-egalisatiefonds het volgende verteld: NORMAAL BROOD ONVER ANDERD. JriJN OPMERKING, dat wel niemand ter wereld zou kunnen of willen geloven, dat de Benelux na twee wereldoorlogen nauwelijks te hebben overleefd was ingesteld met het doel agressie te plegen, zal alleen door de Russen mischien worden be streden, zoals zij de mening van Spaak niet zullen delen inzake de Russische annexatie van een deel van Finland en van Polen. De laatste bewering was als een uitroepteken achter deze krachtige rede: „Er is geen land ter wereld, Azië en Afrika incluis waar vertegenwoor digers van de Sovjetregering een ge legenheid hebben gemist dat land po litiek, moreel en sociaal tê verzwak ken". Is Spaak nu een pessimist? Geens zins, hoogstens kunnen we hem van grote werkelijkheidszin „verdenken". Een permanente organisatie TAE SECRETARIS-GENERAAL van de permanente commissie van de West-Europese Unie heeft het volgen de communiqué uitgegeven: 1. De Ministers van defensie van de vijf mogendheden die het verdrag van Brussel ondertekend hebben kwamen Maandag 27 September en Dinsdag 28 September in Parijs bijeen ter bespre king van rapporten die hen voorge legd waren door de chef van staven van de vijf mogendheden en het per manente militaire comité. 2. De ministers werden het eens over een gemeenschappelijke defen sie-politiek. die het afzonderlijke werk van hun eigen politieke staven zou beheersen. Deze politiek heeft ten doel de veiligheid van de vijf mo gendheden als geheel te verzekeren in het kader van het verdrag van Brus sel en van het Charter der V. N. 3. De ministers besloten om een per manente organisatie in het leven ffe roepen onder leiding van de ministers die verantwoordelijk zijn voor de de fensie, welke organisatie genoemde politiek doeltreffend kan maken en die zich bezig kan houden met pro blemen die de productie en het ver krijgen van materiaal betreffen. In deze organisatie zal tevens de kern van een Land-, Lucht- en Zee macht-commando met een permanen te militaire voorzitter opgenomen wor den. Zij zal de tactische en technische problemen van de verdediging van West-Europa bestuderen. ■yOOR de grondstof van het witte- brood zal een hogere prijs in re kening gebracht worden dan tot dus ver het geval was. Ergo: de prijs van dit brood zal dienovereenkomstig stij gen. Men denke er niet al te argeloos over. Van de beheersing van deze prijs zal eenvoudig worden afgezien. De bloemprijs voor wittebrood zal op zodanig peil worden gebracht, dat daaruit tevens het verlies zal kunnen worden bestreden, dat voortkomt uit de stijging van de meelprijs voor nor maal brood, voortvloeiende uit de de prijsverhoging f van binnenlands graan welke pas 1 Augustus is inge gaan. Daardoor kan de prijs voor nor maal brood onveranderd blijven. SUIKER VRIJ. "T)E SUBSIDIE op suiker, ongeveer 15 cent per kilo, wordt eveneens afgeschaft. Dit betekent een prijsver hoging van suiker. Precies als moeder de vrouw heeft de ihinister al uit gerekend, dat zulks een daling van het suikerverbruik tengevolge moet hebben en op grond daarvan schijnt distributie-vrijdom van dit product verzekerd te zijn. EET RUNDVLEES. Tj^EN ANDER product, waarop de minister zijn ogen heeft laten val len men neme dit beeldspraakje niet letterlijk is het varkensvlees. De subsidie er op zal worden ver minderd door prijsverhoging. Hier staat echter de troost tegenover, dat door verhoging der huidenprijzen een daarmee overeenkomende verlaging van de subsidie op rundvlees moge lijk wordt. Met bijbehorende conse quentie? Het wordt niet vermeld, maar het ziet er naar uit. RANTSOEN SPIJSVETTEN HOGER. "yOORTS zal de toeslag op boter aan merkelijk worden verlaagd, met het resultaat, dat de prijs stijgt. Even eens worden de prijzen van bak- en braadvetten en spijsoliën herzien, waar mee gepaard gaat een verhoging van het rantsoen spijsvetten met 50 gram per week. Tenslotte wil de minister de subsi dies afschaffen op de grondstoffen voor zeepbereiding. Het ziet er alles bij elkaar niet op wekkend uit en vanzelfsprekend be wegen de gesprekken zich nu met één slag in de richting van een derde loon ronde, die los van alle economi sche overwegingen onvermijdelijk is om een redelijk evenwicht tussen lonen en prijzen te behouden. piSTERENAVÖND om elf uur keer< de dr. L. J. M. Beel uit Batavia in Nederland terug. Hij zal in den Haag besprekingen voeren met de regering en van deze besprekingen zal afhangen, wanneer hij naar Batavia zal terugkeren. Op een desbetreffende vraag ant woordde dr. Beel, dat de uitleiding van republikeinse ambtenaren te Ba tavia niet is uitgesteld. TN AFWACHTING van de verdere maatregelen welke zullen worden genomen betreffende het verlenen van groot verlof aan dienstplichtigen van de Lichtingen 1945 en 1946, is met het oog op het grote belang, dat er in is gelegen om hen, die het voor nemen hebben de studie aan te van gen of voort te zettén aan een uni' versiteit of hogeschool het volgende bepaald: Aan dienstplichtige korporaals en soldaten, die de studie aan een Uni' versiteit of Hogeschool wensen aan te vangen of voort te zetten, kan op een daartoe strekkend verzoek, onge acht de Lichting, waarvoor zij voor de dienstplicht zijn ingeschreven groot verlof worden verleend, indien zij op 15 October 1948 ten minste 24 maanden in werkelijke dienst zijn of zouden zijn. Deze bepaling geldt uiteraard slechts voor hen, die in Nederland dienen en geen vrijwillige verbintenis hebben gesloten. YyAT 'ACHT U het grootste 99 gevaar voor de Duitsers?" was de laatste vraag van een in terview, afgenomen van Mgr. Da- vis, een Engelse professor, die Berlijn bezocht. Zijn antwoord: „Dat zoek ik op de eerste plaats in het feit, dat men onder de niet- gelovigen geen idealisme meer vindt. Het toenemend individua lisme, dat onder zulke omstandig heden de scherpste vormen aan beden de scherpste vormen van pgoisme aanneemt, de belang stelling van de meesten die niet verder' reikt, dan hun levenson derhoud en amusement: dat is het gevaar. Maar de Katholieken van Ber lijn heb ik leren waarderen als helden; zij hebben de geest van Newman." Een flesje bier voor twee gulden UET DEPARTEMENT van Econo- mische Zaken te Batavia heeft tegen 1 October een tweede „prijzen slag" aangekondigd. Dan zal een groot aantal verbruiksartikelen ge middeld 50 cent per stuk of eenheid goedkoper worden. Het betreft hier de in Indonesië vervaardigde goede ren als bier (prijs na verlaging f 2.- per fles), sigarettén (prijs na verla ging 45 cent per pakje, merk High way) etc. Hiermede zal het prijspeil van in Indonesië geproduceerde arti kelen 15 a 30 procent beneden het peil van 1 Januari jl. liggen. /AP DE HEDEN voortgezette ver- bondsvergadering van de Katho lieke Arbeidersbeweging te Utrecht werd met erkentelijkheid melding ge maakt van het feit dat dr. W. Bronk- horst, geneesheer-directeur van het sanatorium Berg en Bosch te Biltho- ven, benoemd is tot buitengewoor. hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het ledental steeg in het eerste hall jaar met 11.319 en bedroeg per 1 Juli jl. 268.654. Een grootscheepse propa» ganda-jubileumactie „naar de 300.00Q leden" werd aangekondigd. Dit aantal denkt men in 1950 te bereiken. De verbondsbestuurder J. H. Kui per zal op 4 October naar Suriname vertrekken om aldaar behulpzaam te zijn bij de bouw en inrichting van de zich daar ontwikkelende Katholieke Vakbeweging. In 1951 zal ter gelegenheid van de jubilea van de encyclieken „Rerum No varum" (60 jaar) en „Quadragesimo Anno" (twintig jaar) een massale Rome-bedevaart worden gehouden. De plannen hiervoor zijn reeds in voor- breiding. Naar aanleiding van een rapport werd o.a. besloten tot het instellen van een centraal weerstandsfonds, voor uitkeringen bij eventuele staking en uitsluitingen. Het aantal gesalarieerde verbonds- bestuurders werd met twee uitgebreid Gekozen werden de heren W. Essers (Kath. Grafische Bond) en J. Mid delhuis (Kath. Bond in de Kleding en Textielindustrie) Voorts werd besloten tot oprichting van een eigen credietinstelling ter be vordering van het woningbezit onder de leden van de K.A.B. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt. Matige, tij delijk krachtige Zuid-Westeiijke wind. Koeler. Vandaag zon onder 18.24 uur. Maan onder 17.35 uur. Morgen zon op 6.38 uur. Maan op 2.46 uur. p"EN trawler vist met een trawl- net en als we op het voordek van de „Batavia" zo'n net voor 't eerst zien ontvouwen, kunnen we er kop noch staart aan ontdekken. De schipper, die naast ons op de brug staat, spreekt over visborden, vliegborden en hetlijnen, over de kuil van het net i over de vler ken. Maar minstens een half uur heeft hij nodig, om ons duidelijk te maken, hoe het zaakje nu eigenlijk in eikaar zit, Want wat zich aan hout, touw cn rubberhallen aan stonds in het water zal strekken, ligt nog als een schijnbaar onont warbare massa over en om de lui ken van het visruim.... We zullen u niet vermoeien met 'n gedetailleerde technische beschrijving van een trawlnet. Het is een meter of veertig lang en men kan het nog het best vergelijken met een enorme fuik. waarvan de hoepels zijn weg gedacht. Het net wordt door de traw- Ier door het water gesleept. j zodat de vis, die zich voor de 3 brede mond bevindt, al heel ij hard moet zwemmen om niet tot adspirant-visschotel te worden gepromoveerd. Achterin be vindt zich de kuil, waar de vangst tenslotte in terecht komt. De mazen ervan zijn klein en kan een harins uit het achternet nog eens ontsnan pen. als hii in de kuil z't is hij ter enen male voor de nee. niet voor de haaien, maar voor de vissers. pRECIES een etmaal zijn we met de trawler op zee, als de machi nes stil vallen en de acht matrozen die zich met de eigenlijke visvangst bezig houden, het net overboord gaan sjouwen. Er valt een druilerig mot regentje, maar de schipper spreekt van mooi weer. Want wat betekenen een paar regendruppels, wanneer de zee zich verder rustig houdt en zij ervoor zorgt, dat haar water buiten de reling blijftAls het gaat waaien en de golven zich over de ver schansing krullen, eerst dan komen de oliejassen en Zuidwesters eraan te pas. Nu staan de matrozen nog in hun werkjasje en het uitzetten van het net geeft hun weinig moeite. Met een plons gaan de visborden overboord. Zij moeten met takels worden neergelaten en hebben ten doel, de onderkant van het net iepen te houden. De visborden slepen over de zeebodem, in tegenstelling tot de kleinere vliegbordjes die de permanen te neiging hebben naar de oppervlak te te zeilen en de bovenzijde van het net omhoog trekken, zodat de mond blijft opengesperd als die van een hongerige reus. Als het net en alles wat erbij hoon over de reling ligt, beginnen de mo toren van de „Batavia" een woordje mee te spreken. Het hele schip staat té trillen als zij in beweging komen D'üftig slaat de schroef het wate- naar achteren en de lijnen van he- net trekken zich strak. De trawler is zijn eerste trek be gonnen en Pieter Wiiker is even be nieuwd naar het resultaat als de land rot die hij tot passagier heeft en die niet ophoudt allerlei naieve leken- vragen te stellen (JtWEE uur heeft de trawler getrok ken als het sein tot halen gege ven wordt. Langzaam trekken de winches de staalkabels binnenboord, waarmee de schrik der vissen wordt voortge sleept. Dan komen de vis- en vlieg borden aan de oppervlakte en ten slotte verschijnt het net, dat voor zichtig naar de verschansing wordt gehaald. „Er zit makreel in", zegt de schip per. En we verwonderen ons over die opmerking. Want alles wat we zien, is een klein stukje van het achter- net, geen vis. „Als er haring in zat, zou je de kuil zien drijven, maar nu hangt hij om laag", En dan begrijpen we er iets meer van.... Behoedzaam wordt het net over de reling getrokken, door tien sterke handen. Stukje voor stukje zien we het verschijnen. De grote mazen van het achiWnet houden de eerste spar telende vissen bekneld. Dan, eindelijk, komt de kuil boven. En met te zeggen, dat er vis in zit. zouden we hem onrecht doen. Nee, hij wemelt ervan. Dik en rond spant hij zich om de slanke ma- kreellijven, die als een klont vloei baar zilver aan de oppervlakte ver schijnen. Tot op een meter of tief rond het net glinstert het walei van duizenden parelmoeren schvF betjes. De schipper kijkt tevreden. „Een mooie trek blauwe jongens", zegt hij. En als we hem een beetje ongelovig aanstaren legt hij uit, dat dit de vakterm is voor makrelen. Hun ruggen zijn immers met prach tige blauw-groene strepen ver sierd.... Het ophalen van de vis blijkt ma chinaal te gaan. Telkens wordt een gedeelte ervan naar de kuil gescho ven en binnenboord gehesen. Als het vrachtje over de reling is, gaat het touw los, dat de kuil dicht houdt, en dan stroomt de vis in de last, een ruimte op het voordek, die door plan ken in verschillende vakken wordt verdeeld. TGTET licht zullen we die eerste vis dag op de „Batavia" vergeten. Want als er drie trekken zijn ge daan. staan de matrozen tot over hun knieën in de makreel. En al die vis zijn het drie- of vierhonderd man den? -moet zo spoedig mogelijk 't ruim in. Vijf en veertig ton ijs ligt daar klaar om de vangst voor be derf te behoeden. Om half vijf de volgende ochtend gaat de laatste mand naar beneden en een uur later moeten dezelfde ma trozen, die de hele lange nacht bij het licht der deklampen hebben ge werkt, opnieuw aantreden om het net uit te zetten. We spreken er onze verbazing over uit. Maar Pieter Wijker ook hij heeft de nacht doorwaakt haalt lachend zijn schouders op. „Voor een moordenaar is er soms nog genade", zegt hij, „voor een vis serman niet". TAE HAAGSE POST, een in de regel we' zeer Hollands weekblad heeft er iemand op uitgestuurd, om de ver schillende provincies te verkennen en zo is ook Brabant ontdekt. Hij heeft er veel goeds en prettigs waargenomen en vertelt daarover vriendelijke dingen: „Wat de aandachtige bezoeker vooral moet opvallen, is de Idadige rust van het land en van de mensen.... Zonder twijfel is dit te danken aan het alge meen volkskarakter en aan de invloed van de kerk, die deze eenvoud en zui vere menselijkheid heeft weten te be warenDe verkeerswegen zijn er op tal van plaatsen zeer gunstig, er zijn vele verzorgende industrieën, de outil lage van het geheel is geschikt voor een steunende functie en bovenal: er heerst een opvallende arbeidsrust, die mede door de soberder levenswijze van de bevolking Noord-Brabant tot een industrie-dorado maakt, indien 'men het vergelijkt met sommige provincies boven de rivieren met hun sterk rood- georganiseerde, veel meer eisende ar beidersbevolking." Het is ongetwijfeld van betekenis, dat aldus voor een „Hollands" publiek, ook eens de lof van Brabants land en volk wordt gezongen. Maar deze verkenner van Brabant heeft toch ook zijn bedenkingen. En waarom zouden we naar zulk een welwillend gestemde criticus niet luis- teren0 Ziehier dan, in welk opzicht de schrijver in de „H.P." ons zachtkens de les wil lezen: Het zou wat veel gezegd zijn, als men Den Bosch opnieuw bolwerk zou willen noemen van Zuid tegen Noord, maar het is wel centrum, waar angstvallig wordt toegezien op het behoud van een katno- liea Noordbrabant. Dit is goed recht Maar of het recht góed is, zal de tijd moeten uitwijzen. Te veel afzondering zou ook Brabant zelf ernstig kunnen schaden en zulks te meer, omdat voor dit Zuidelijk landsdeel waarschijnlijk een bijzondere taak is wegpelevd ten aanzien van onze verhouding met Bel gië. Ter bevordering van een effectieve Benelux-binding zal Noordbrabant een belangrijke schakel kunnen zijn mede tot eigen heil en welvaren. Maar hier voor is samenklank met het Noorden evenzeer nodig als een hartelijke ver standhouding met de Kempenaars en de Vlamingen over de landsgrenzen.... De katholieke binding in Noordbra bant is oorzaak, dat men de industria lisatie daar als een volledig Brabantse aangelegenheid behandelt. Terwijl mij in Friesland werd gezegd: „Wij kunnen ons bevolkingsoverschot in ons agrarisch gewest niet voeden en dus hopen wij maar, dat er een heleboel emigreren" verzekerde men mij in Brabant met be zorgde stem: „Als onze mensen Brabant moeten verlaten, zijn ze verloren" Ik wil mij niet verdiepen in het verschil in vertrouwen, dat aldus respectievelijk in de vrije Friezen en de katholieke Bra banders wordt gesteld, maar slechts constateren, dat in Brabant het zeer postieve verlangen bestaat om het be volkingsoverschot zoveel mogelijk vast te houden en zich een maximale inspan ning te getroosten om een levensonder houd voor allen te vinden of te cre- eren. En dan, in een bespreking van het welvaartscongres van October 1947 le- ae we: Er was een opmerkelijk contrast tus sen de cijfers en de onverbiddelijke, lo gische zakelijkheid van de directeur van het Economisch Technologisch Instituut drs H. A. G. Moonen, en de duizend vre zen van een andere prae-adviseur, die het religieus-ethisch aspect van de in dustrialisatie behandelde. Deze laatste haalde een pauselijke uitspraak aan: ,,Het materiaal komt ruw in de fabriek en verlaat deze veredeld, maar de mens komt edel in de fabriek en verlaat deze verruwd1', en koppelde daaraan de vaees: „Het is immefs direct duidelijk, dat de nieuwe industrie hier vele vreem delingen zal abntrekken, mensen, die weinig of niets met het Brabantse karakter gemeen hebben Hiervan mo gen wij geen winst verwachten voor de katholieke zaak. Integendeel!" Men ziet de liberale schrijver mee warig het hoofd schudden: „Wat den ken die mensen toch eigenlijk weinig economisch, wat hechten ze toch een belang aan religieus-ethische bezwa ren, wat zijn ze bang, dat hun mensen buiten het vertrouwde milieu veron gelukken!" Het is moeilijk redeneren tegen zulke bezwaren, omdat ze van zo'n geheel andere gedachtengang uitgaan dan de onze. De gedachtengang namelijk, dat men het economisch wenselijke voorop moet stellen en scherp dient te schei den. van hetgeen religieus-ethetisch ge vergd werd. Een gedachtengang ook, waarbij men geen oog heeft voor de gro te waarde van de bijzondere geaardheid der gewesten binnen het Nederlandse geheel. Men hoort iets smalends in „het verschil in vertrouwen, gesteld in de vrije Friezen en de katholieke Braban ders", in „de duizend vrezen" van een inleider, die Pauselijke encyclieken citeert. We hopen en geloven, dat het Bra bantse gewest zich door zulke betogen niet van zijn strevingen zal laten af- dringen. „De vreemdeling" om dit niet zeer gelukkige woord ook te ge bruiken is steeds welkom, mits hij de bijzondere aard van het gewest er kent en respecteert. Er zijn voorbeel den te over, dat mensen uit het Noor den ook in acties voor het behoud van de gewestelijke cultuur onbestreden een vooraanstaande plaats konden en wilden innemen. Men denke alleen maar aan de betreurde Dr. Moller. Wat dit betreft hoeft men niet voor „afzondering" te vrezen. Men vrage het aan de „Hollanders" die in Bra bant wonen en ze zullen getuigen, dat ze er zich zeer wel bevinden. In de meeste gevallen zouden ze niet graag naar elders vertrekken. (Vervolg op pag. 2) Om hengelaars jaloers te maken: het net komt aan de oppervlakte. en niet het net alleen ttET STAATSBLAD bevat een be sluit waarin het volgende wordt bepaald: „Aan alle door een Nederlandse rechter veroordeelden, die vóór 1 Ja nuari 1948 als militair in werkelijke dienst naar de Overzeese Gebiedsde len zijn uitgezonden, wordt kwijt schelding verleend van de nog niet ondergane* onvoorwaardelijke vrij heidsstraffen van zes maanden of min der en de nog niet betaalde onvoor waardelijke geldboeten van vijfhon derd gulden of minder, opgelegd voor feiten vóór hun uitzending ge pleegd, alsmede van de nog niet on dergane of nog niet betaalde gedeel ten van z-danige vrijheidsstraffen of geldboete r.. De betreffende vonnissen en arres ten blijven overigens in hun geheel".

de Stem | 1948 | | pagina 1