mÊÊÊm MIEP VINDT Voor de vrije veren Fokpaarden te Breda trokken grote belangstelling kermopa Grondaankoop in plan West Notaris voor de tuchtrechter e hako p de fa. Wa. een Wonderlijke Wereld RADIO utL aihJVi VAIN DINSDAG 20 SEPTEMBER 1948 Burgemeesters en secretarissen wenden zich tot Ged. Staten Raad van Axel Onderzoek inzake restauratie gemeentehuis Hoffelijkheid De Me Elly, van A. Michielsen te Chaam, kampioenmerrie U Heenlopende meningen Vertaling" Wereldvrede in gevaar Regering te Londen wist er niet van Najaarsvergadering Kath. Werklieden verbond LEONARD WILLEMS Het was Zondag 10 jaar geleden dat te Gent overleed Leonard Willems. een Vlaams filoloog. Hij was in 1864 te St. Joost Ten Noorde bij Brussel ge boren. Hij bleef tot bet einde toe zeer werkzaam. Enkele dagen voor zijn dood was hij nog in het openbaar op getreden te Hulst, ter gelegenheid van de inhuldiging van het monument ter ere van de onbekende schrijver van „Den Vos Reynaerde." MINISTERIEEL BEZOEK AAN TERNEUZEN Donderdag zal de Belgische Minis ter van Openbare Werken, Z. Exc. Behogne vergezeld van enkele Brus selse en Gentse autoriteiten naar Terneuzen komen, om een onderschei ding uit te reiken aan een aan tal personen, die zich verdien stelijk hebben gemaakt voor het behoud en het weer spoedig in gebruik te stellen van de sluizen te Terneuzen direct na de bevrijding in 1944. Het Belgische gezelschap zal ca. half een in Terneuzen arriveren. Voordat de eretekens zullen worden uitgereil^, zullen bloemen worden gelegd op de graven van het Rijks- waterstaatspersoneel, dat bij een po ging om de sluizen voor opblazen te bewaren, door de Duitsers werd neer geschoten. MOND- EN KLAUWZEER IN VLAANDEREN Als gevolg van de uitbreiding ilan de mond- en klauwzeer-epidemie in het Vlaamse land, heeft de Belgische mi nister van landbouw besloten tot nader order alle markten, jaarmarkten, wed strijden en tentoonstellingen van her kauwers en varkens te verbieden. Dit verbod geldt voor het gehele grondge bied van de provincie Oost- en West- Vlaanderen. 16000 BEZOEKERS OP BRE DASE TUINBOUWTEN TOONSTELLING collega's uit België tegenwoordig zullen zijn. De dag zal worden besloten met een feestmaaltijd met 350 gasten. Voor de perste maal zullen de leden door hun dames vergezeld zijn. Tijdens de vergadering maken dezen een trip naar Oisterwijk. De heer L. v Drunen zal de vergadering leiden. Goes Supporter zoekgeraakt. Zondag avond werd de politie opgebeld uit Yerseke voor het volgende geval: Een wat achterlijke Jongeman van 23 jaar was met enige kennissen naar Goes gegaan om de wedstrijd Goes— Dosko bij te wonen. De kennissen wa ren hun makker echter kwijt geraakt en arriveerden te Yerseke zonder hem. Daar het al wat laat werd maakte de familie van de vermiste zich ongerust. De politie zette haar nasporingen in en had weldra een draad in handen. Het bleek, dat de voetballiefhebber te Goes in een verkeerde bus was gestapt waardoor hij niet in het mosseldorp, maar in de Zeeuwse hoofdstad terecht kwam. 's Avonds arriveerde het verlo ren schaap weer te Goes en werd door zijn familie met een taxi afgehaald. s-Heerenhoek Behouden thuiskomst. De matroos A. Witkam kwam na jarenlang verblijf in de tropen, behouden te 's Heeren- hoek bij zijn familie terug. De buurt vereniging en Thuisfront zorgden voor een officiële en toch spontane verwel koming. Hoed ekenskerke Kwadendamme Klokwijding. Deken Nieveen van Dijkum verrichtte de zegening van on ze nieuwe klok. In een versierde takel, hing deze vooraan in de kerk, zodat de talrijke aawezigen z-egr goed de zin volle plechtigheid kond» volgen. De deken hield een passende toespraak. Zaterdag reeds hing de klok op haar plaats en vreugdevol klonken haar eerste tonen in de mooie herftsmorgen. Sas van Gent De bietencampagne in zipht. We zagen in Sas van Gent reeds de eer ste tekenen van de naderende suiker bieten-campagne. Bij de fabrieken werden kruiwagens, schragen loop planken enz. geladen om naar de diverse opslagplaatsen in Z, Vlaan deren te worden gezonden waar dit materiaal strak? zal dienen voor het laden van de binnenschepen die de bieten naar de fabrieken zullen ver voeren. Straks zullen we ook die nieuwe loskranen in bedrijf zien om die schepen en ook spoor, en andere tractie te ledigen. Reeds werden Maandag de eerste bieten aangevoerd en al» het suiker gehalte dusdanig is als de grote var de bieten dan belooft het een goed suikerjaar te worden. Sluis de de Maandag is de grote land- en tuin- j bouwtentoonstelling in de jubilerende j veiling aldaar door iets meer dan 6000 personenbezocht, zodat in twee dagen tijds 16.000 bezoekers de controle heb ben gepasseerd. De 15.000e bezoeker (mevr. Hirdes uit Breda) kreeg een fruitmand aan geboden. Tevens werd die dag een fokpaar- dendag georganiseerd, die een vlot verloop had. Voor de eerste prijswin naars in de diverse rubrieken verwij zen wij naar elders in ons blad. WEGENBOUWERS VERGA DEREN IN DEN BOSCH De Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers houdt a.s. Donderdag in het Bossche Casino haar elfde jaar vergadering, waarbij tevens enkele CONSUMPTIETENT BIJ HET VEER Nu dank zij de inlegging van grote veerboot het verkeer aan haven zeer is toegenomen, zijn parti culieren er toe overgegaan een eon- sumpttetent te bouwen. Binnen korte tijd zal het werk gereed zijn. Kloosterzande Ongelukkige val. Bij het demon teren der verlichting, aangebracht voor de bevrijdingsfeesten kwam de heer A. Jonkheim uit een vijf meter hoge paal zo ongelukkig te vallen dat hij zich met vrij ernstige kneuzingen aan de arm onder geneeskundige be handeling moest stellen. Operatief in grijpen bleek nodig. I dat het welletjes is ge- I weest met al die feest- I dagen en gaat over tot de orde van de dag. Zij t zal haar luitjes weer wat vertroetelen en geeft hen op advies van Mevrouw R. Lotgering-Hillebrand GESTOOFDE PRONKSNIJBONEN 1 kg propksnijbonen, 25 gr. boter, wat zout, desgew. wat suiker. Haal de bonen zorgvuldig aan weers kanten af, was ze schoon en snijdt ze in lange smalle snippers. Kook ze met weinig water en zout, onder af en toe omschudden gaar. Zorg, dat tegen de tijd het water is verkookt. Schud de bonen om met boter en desgew. een klein lepeltje suiker. Geef aardappelpuree bij pronksnij- bonen, die nu in de nazomer een lek kere verse groente kunnen leveren, mits men ze jong en dun koopt en ze zo vers mogelijk verwerkt. Nu de koude dagen in aantocht zijn, zal ook een stamppot van verse pronk snijbonen in de smaak vallen. 985-00 Als dessert geeft Miep wat druiven. O, wat zal haar volkje gnuiven! Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb.veilingen. Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Adv. 10-00 Sportief, voornaam, elegant Geweven uit zachte, natuur zuivere wol. Zeer chicMet recht een shawl voor Jie'm of haar, die hoge eisen stelt. SHAWLS Adv.-7-00 Circus Corino gearriveerd. Dit Ne derlandse circus bracht een schitte rend programma. Vooral de paarden- dressuur stond op hoog peil en even aart die van de meeste buitenlandse circussen. De rtjwielacrobaten lieten staaltjes zien van soms angstwekkende acrobatiek. De clown ontpopte zich als musicus en bezorgde door zijn grimas sen de lachspieren van bet publiek heel wat last. Het wonderpaard je Norma wekte ieders bewondering doo> zijn schranderheid. Een eervolle ver melding dient ook de slangendame en last but not at Jeast de Pakte Ast, die iedereen deed huiveren. De belangstel ling was groot. Terneuzen Serenades. De Terneuzense har monie De Verenigde Werklieden bracht serenades aan 1ste luitenant J. v. d. Sluis en de matroos W. Hame- linck, die uit Indonesië zijn gerepa trieerd. De voorzitter van de harmonie de heer C. de Smidt, feliciteerde de mannen en hun familie met hun be houden terugkeer. TTe vereniging van burgemeesters en secretarissen van O.-Zeeuwsch Vlaanderen heeft zich met een schrij ven tot Ged. Staten gewend, dat we hier laten volgen: Het persbericht, waarin werd me degedeeld dat de minister van Ver keer en Energie een schrijven tot uw College heeft gericht om advies over de afschaffing van de vrije veren op de Wester-Schelde heeft een onder werp van bespreking uitgemaakt in onze algemene vergadering. Unaniem was men overtuigd van de noodzakelijkheid om het vrije ver voer in het algemeen belang te be houden. Dat door het invoeren van de vrije veren het personenverkeer zo sterk is toegenomen, is wel een bewii-s dat worden de veren, zoals vroeger het geval was, wederom belast, di. ver voer sterk zal teruglopen. Do ir de vrije veren is een band ontstaan tus sen de inwoners van Zeeuwsch-Vlaan deren en het overige deel van de Pro vincie en Nederland, die van grote betekenis moet worden geacht. Het kon toch niet als een Nederlands be lang worden aangemerkt, dat onze Z. Vlaamse bevolking zich steeds meer op België ging oriënteren. Nu wordt erin genoemd persbericht aangehaald dat de kosten van deze veren zo hoog zijn. Naar onze mening moet deze last niet alleen gedragen worden door hen, die van de boten gebruik ma ken, doch, waar het hier een alge meen Nederlands belang geldt, zal geheel Nederland in de kosten hebben bij te dragen, omdat deze veren niet anders gezien kunnen worden, dan 'n verlengstuk van het Rijkswegennet. De bezwaren, die worden aange haald, door de winkeliers en schip pers, zijn nSar onze mening evenmin steekhoudend, omdat het niet in het algemeen belang kan worden geacht, de vrije concurrentie vóór het aanko pen van goederen en het vervoer daar van tegen te gaan. Om deze redenen verzoeken wij uw college met de meeste aandrang voor noemde ministers te adviseren. de vrije veren op de Westerschelde niet af te schaffen. Een schrijven van B. en W. van Terneuzen g EN W. van Terneuzen hebben aan Ged. Staten een schrijven ge richt "van de volgende inhoud: De burgemeester deelt ons mede, dat door de Vereniging van Burgemees ters en Secretarissen in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen aan U een adres is gericht, inzake de afschaffing van de vrije ve ren over de Westerschelde, krachtens een in de vergadering van 16 Septem ber 1.1. met algemene stemmen geno men besluit. Wij mogen Uwe volle belangstelling vragen voor deze, voor ons gewest, zo belangrijke aangelegenheid. Wij willen nog wijzen op het feit, dat sinds jaren op dit gratis vervoer was aangedrongen, opdat Zeeuwsch- Vlaanderen vooral hierdoor uit zijn isolement zou worden verlost; dat thans gebleken is, hoezeer door het in alle opzichten toegenomen verkeer aan dit doel beantwoord is en dat Z. Vlaanderen een afschaffing van dit gratis vervoer niet anders zal kunnen zien, dan een minachting door Den Haag van de in dit gewest tot uiting gebrachte verlangens om als een vol waardig deel van Nederland in de va derlandse gemeenschap te worden op genomen, hetgeen te meer verbaast, nu Zeeuwsch-Vlaanderen als een bij uit stek voor industrialisatie- geschikt ge bied ook door de regering wordt be schouwd. Zoals reeds in het schrijven van de Vereniging van Burgemeesters en Se cretarissen naar voren gebracht, wekt het beroep op de hoge kosten aan dit gratis vervoer verbonden, verbazing, daar nog nimmer een berekening werd vernomen van de kosten, welke aan het onderhouden van wegen en bruggen el ders in Nederland voor het Rijk zijn verbonden in verband met de opbrengst van de wegenbelasting, aan welke laatste toch ook de vervoerdetw welke van de gratis veren gebruik maken in niet onbelangrijke 'mate bijdragen. Dat tenslotte door het toegenomen verkeer bepaalde groepen 'n het bedrijfsleven moeilijkheden ondervinden, die ver klaard kunnen worden uit een gezonde vermeerdering van ce concurrentie, kan uiteindelijk niet anders dan aan het ge hele maatschappelijke leven ten goede komen. Zeker ten overvloede willen wij ons volle vértrouwen in Uw college uit spreken dat U van het enorme belang van deze aangelegenheid volkomen doordrongen zijt en bij hogere colleges als pleitbezorgers zult willen optreden. E*EN 1'7-TAL ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangeno men. Tegen 't betuigen van adhaesie aan het raadsbesluit van Steen, om wijziging van ds regeling betr. aan sluiting van de onrendabele gebieden bij de Z. Vlaamse W3terle:dingmy. bad de raad bezwaar. B. en W. deden verschillende me dedelingen. naar aanleiding van in de voorlaatste raadsvergadering ge stelde vragen. De heer C. van Bende ghem wees in dit verband op gebre ken aan de nieuwbouw terwijl de heer Scheele een andere plaats voor het woonwagenkamp vroeg. In de gascommissie wordt in de vacature U. Sytema benoemd de heer Dieleman. Tot leden van de Huisvestingsoom missie worden benoemd de heren J. Pijpeiink, M. v. d. Berg, C v d Bos. R. Boeye, terwijl tot secretaris wordt benoemd de heer I. C. Provoost. Er zal voor de secretaris van deze commissie door B. en W. oen vast spreekuur worden vastgesteld. Enige percelen grond in het plan West zullen worden aangekocht, ter wijl aan enkele ingezetenen bepaalde percelen grond verkocht zullen wor den. Het sluitingsuur der café's wordt verlengd en wel tot 11 uur. Deze maatregel werd genomen in verband met het reizigersverkeer. De instruc tie voor de keuringsveearts werd ge wijzigd. Aan het gemeenetpersoneel werd restitutie verleend van het bedrag der verlagingen van het premiever- haal voor eigen pensioen over 1948, terwijl tegelijkertijd een gratificatie werd toegekend. Aan C. Koogstrate werd een 2e hy potheek verleend. Vlissingen KERSTPAKETTEN ACTIE NIWIN. 't Niwin-comité schrijft ons: Het is ons bekend, dat vaak een be roep gedaan wordt op de goedgeefsheid van de Vlissingse burgerij en wij wa gen het dit nogmaa's te doen, daar het voor onze mannen en jongens is die ver van hun vaderland in Indonesië hun plicht doen, niet alleen voor ons in Nederland doch ook voor onze rijksge noten in Indonesië. Zoals U wel in de pers gelezen zult hebben ligt het in de bedoeling van de Niwin ook dit jaar een 200.000 kerst- paketten? naar overzee te zenden. In dien nu velen een steentje willen bij dragen, kan aan allen, die daar vaak ver in het binnenland vertoeven met Kerstmis een pakket worden overhan digd. De prijs van ieder paket bedraagt f 5,—; er worden coupures beschikbaar gesteld a f 5.—, f 2,50, f 1,— en f 0.50. De inhoud der kerstpaketten is ge ëtaleerd bij de fa. Bikker, Badhuis straat en de fa. Speckens, Walstraat. KVP-Jongeren afd. opgericht. In tegenwoordigheid van de voorzitter, van de' KVP te Vlissingen, de heer Th. Andriessen, en ten huize van de heer W. Groffen, gedelegeerde van de KVP seniores in het afdelingsbestuur van de KVP-Jongeren, werd een af deling van deze organisatie opgericht. De vergadering, tevens een eerste kennismaking, droeg een geanimeerd karakter. Na enige inleidende woorden van de heer Andriessen, die de nieuwe afdeling veel succes toewenste, gaf de heer Groffen een korte uiteenzetting van het grote 'oelang da't de juniores zelf bij deze oprichting hebben. Tenslotte werd tot voorzitter gekozen de heer C. van Staveren en tot secr.- penningmeester de heer A. Dorman. Herdenking omgekomen zeelieden. - Een deputatie van het Nederlandse Loodswezen te Vlissingen legde Zon dagmorgen, in het kader van de her- denkingsweek, gewijd aan de nage dachtenis van de gesneuvelde zeelieden in de jongste wereldoorlog, een krans bij het monument op de Taveniers- pïaats te Antwerpen. De deputatie bevond zich in de lange stoet, die na de plechtige Hoog mis in de kerk van Sint Andries zich op weg begaf naar de Taveniersplaats voor de verdere herdenkingsplechtig heden. FV Raad verleende een crediet voor de aanschaffing van een nieuwe brandweerauto. Burgemeester en Wethouders zul len namens de gemeente ernstig pro testeren tegen de afschaffing der Vrije Veren. Bij de rondvraag informeert de heer Scheele rffiar de planen omtrent het iaten rijden van een schoolbus. Per 1 October zal deze dienst weer worden ingevoerd. Tevens vraagt hij maatregelen tegen de stremming van het verkeer in de Noordstraat in ver band met het aan beide zijden van die straat aldaar parkeren van auto bussen. B. en W. zullen deze aange legenheid onderzoeken. De heer C. v. Bendegem wijst op de vuilnisbelt bij Kijkuit, vestigt de aandacht op een verplaatsbare muziek tent, die misschien in de gemeente ge bruikt zal kunnen worden en vraagt een trottoir te willen aanbrengen aan de z.g. Koeput, Vervolgens spreekt hij zijn voldoe ning uit over de onthulling van het Poolse monument en vraagt er 's avonds een lantaarn bij te willen plaatsen. B. en W. zullen een en ander in overweging nemen. Raad van St. Jansteen y^LVORENS over te gaan tot behan deling der agenda werd het over leden raadslid B. Hesters herdacht. Ter behandeling ingekomen stukken: Het verzoek van het bestuur der R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwverenl ging te Hontenisse om suosidie werd afgewezen. De heer P. de Meester, Stellestraat zal vergoeding ontvangen voor het be zoeken van één zijner kinderen van de school b.l.o. te Hulst. Op verzoek van enige ouders of verzorgers van school gaande kinderen in de buurtschap Abs- dale zal de gemeente het vervoer van leerlingen gedurende de wintermaan den November t.m. Maart voor haar rekening nemen en op de daarvoor in aanmerking komende ouders of ver zorgers een gedeelte verhalen naar rato van de schoolgeldmaatstaf Besloten werd een localiteït van het gemeentehuis pan de Rhksoollt.ie te verhuren voor de som van f 180,— per jaar. Daar destijds bij de aanstelling van de heer Colman, ambtenaar van de Burgerlijke Stand tekortkomingen hebben plaats gehad, die hem schade hebben berokkend, besloot de raad hem een gratificatie toe te kennen var. 500 gulden per jaar. In de commissie woonruimtewet 1947 werden benoemd tot lid de heren R Bleyenbergh. P. Blommaert. C. Plas- schaert, A. Vonk, en G. Vael en tot plaatsvervangers A. Cammaert, J. de Caiuwé, F. Dobbelaer, P. de Kerf en A. van Remoortere. De heer J. W. Krutzen, Geslechten dijk 16, werd benoemd tot badmeester bij de gemeentelijke badinrichting. Bouw- en Woningtoezicht zal een onderzoek instellen aangaande de res tauratie van het gerneentehuis. On voorstel van de neer Martinet be sloot de raad te protesteren tegen even tuele opheffing van het vrij transport- vervoer op de Provinciale boten. Over het ontstane geschil tussen het gemeentebestuur en het bestuur der voetbalvereniging inzake huur- en ver huur van het voetbalveld werden harde 'woorden gezegd, met uiteindelijke con clusie, dat de raad voorlooig, een af wachtende houding zal aannemen, ten einde het bestuur der voetbalvereni ging in de geleeenheid te stellen hun houding te wijzigen. vrouwen in New- York zijn een cam pagne begonnen tegen wat zij noemen: de wilde- beestenhouding van hun bus-chauffeurs. De chauffeurs van de New- Yorkse bussen zeggen zij, zijn onhoffelijk, arrogant, wreed, dictator-achtig, kortom het zijn kleir.e Napoleons maar dan zon der enige opvoeding. Wanneer een dame zich van de ene kant van de stad naar de andere laat rijden, dan is dat voor haar een kwelling, die met ge*n vulpen te beschrijven is. En wan neer zij op een bus staat te wachten is heual niet veel beter. Op FIth-avenue kunnen dames alleen maar een bus laten stoppen, wan neer zij er voor gaan liggen en zitten' zij er eenmaal in, dan weigert de bestuurder hen eruit te laten bij een bepaalde halte. Op eventuele^ protesten repliceert hij: ,.Ik heb je toch niet gevraagd naar binnen te komen". Verder worden de chauf feurs ervan beschuldigd, dat zij elke dame, die met een buitenlands ac cent spreekt, vriendelijk verzoeken terug te gaan naar waar zij vandaan is gekomen; dat zij met op zet deuren sluiten, wan neer er nog een been ofL een arm tussen zit^ dat zij weigeren vriendelijke vragen t^ beantwoorden en tenslotte politieke lied jes zingjen, wanneer zij ervan overtuigd zijn, dat hun passagiers niet van die liedjes houden. Iets hards fevr. Peggy Palmer in South-Croydon ver gastte haar gezinsgenoten op een gebraden konijn tje. Toen zij het beestje open sneed, rolde er iets hards op tafel. Een stukje glas, dacht mrs. Palmer. Maar het was geen stuk je glas, verre van dat. Het was een witte safier, die een klein kapitaaltje waard bleek en die de eerlijke vindster zo gauw mogelijk in een ring heeft laten zetten. OO000O000000000000O0000000O00O0000O000OO0O000O000 'l'ER GELEGENHEID van de grote land- en tuinbouwtentoonstelling te Breda heeft de vereniging tot be vordering der paardenfokkerij in de Kring Breda van de NCB Maandag op de Veilingterreinen een grote fokpaar- dendag georganiseerd, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. De eerste prijswinnaars laten wij hieronder volgen: Koudbloeds merrieveulens, geboren in 1948 voor 1 Mei: Olga van den Hoef, eig. A. Michielsen, Ulicoten; idem na 1 Mei: Oorie, eig. C. Wouters, CH&am; Merriën geb. in 1947: grote maat Blondine, eig. Kind. H. Huyibregts, Etten; kleine maat: Bet van Heenwerf eig.' Ant. Wouters, Gilze. Merries geb. in 1946; grote maat: Er na van Terbolo, eig. G. van Leysen, Oosterhout; kleine maat: Surea van Beek, eig. J. de Jong. Beek. Driejarige merries: grote maat: Elly eig. A. Michielsen. Chaam; kL maat; Ei-wand uit de Kluis, eig. F. Renne, Beek. Merries van 4 jaar en ouder: grote maat. Sonja van Hoeven, eig. M. Rom-r- - - mers, Etten; kleine maat: Mina vankina, eig. A. Punt, Klundei Tweejarige merries, Gron. type Kianna, eig. Gebr. Den Hollander, Kiundert: Kulana. eig. idem; Kristine eig. A. Punt, Kiundert. Tweejarige merries. Geld. type, geb. in 1946: Karoly, eig. J. Staal, Geertrui- denberg. Driejarige merries, Gron. type, geb. in 1945: -Judara, eig. M. Korteweg, Kiundert; Joldate, eig. A. Romme, Beek. Driejarige merries, Geld. type: Jlrza, eig. J. Boons, Raamsdonk. 4 t/m 7-jarige merries, Gron. type: Ideelkina. eig. A. Ruissenaars, Zeven bergen; Hikka, eig. P. Crezee, Lage Zwaluwe; Hevalien, eig. Gebr. Willem- se, Oosterhout. 7-jarige ster- en kroonmerries, Gron. type:: Jobia, eig. Sweep, Etten. 3 t/m 7-jarige ster- en kroonmerries Geld. type: Isabella, eig, A. Punt, Kiundert. Merries met minstens twee afstam melingen: Fedie, eig. C. Rombouts, Oosterhout; Emerentia, eig. J. Staal, Geertruidenberg. Oud-kampioen, Gron. type; Drom- - - - "at. Overa, eig. M. Blom, Eeek. Oud-kampioen merries: Corry, eig. J. de Jong, Beek. Merries met minstens 2 afstamme lingen: Johanna van Marquis, eig. Kind. M. Huybregts, Etten; Loten van 4 merries van een of meer eigenaren: Vesta van de Schaapshoeve Goba van den Berg, Irene, Dragonne van Willempolder, eig. J. van Dongen en C. Rombouts, Geertruidenberg. Kampioen-merrie van de fokdag: Elly, eig. A. Michielsen, Chaam; reser ve-kampioen; Mirza van Overa. eig. M. Blom, Beek. VVannbloeJs. Merieveulens geb. in 1948: N.N. eig. Gebr. H. en C. Punt te Kiundert; Maagdoiein, eig. J. Staal Geertruidenberg. Hengstveulens, geb. in 1948: N. N., eig. Gebr, van Meel, Langeweg (2e pre mie). Eenjarige merries, Gron. type, geb. in 1947: Lente, eig. Gebr. H. en C. Punt, Kiundert; Lutina, eig. D. Mid delkoop, Lage Zwaluwe. Eenjarige merries, Geld. type, geb. in 1947: Lady Fedy, eig. C. J. M. Rom bouts, Oosterhout. VfOOR de tuchtrechter voor de prij- zen te Middelburg, diende weder om de zaak tegen de Midelburgse no- aas UET Brabants welvaartsplan 1947 is in de betrokken provincie een zoetjesaan vrij algemeen bekend document geworden. De toekom stige industrialisatie tot onderwerp hebbende en alle problemen, die daarmee verband houden, behelst het een reeks richtlijnen, welke sinds een jaar min of meer maatstaf gevend geworden zijn bij de voorbereiding van industrieel Brabant. Zo „oud" is dit plan, dpt de werkers van veler lei aard die er mee te maken hebben, er naar grij pen zoals moeder de vrouw haar huishoudboekje* hanteert. Zij moppert alleen ais de uitkomst niet klopt. Vandaar dat het wel eens aardig is het plot seling ergens te zien opduiken, waar men het hele maal niet verwacht. Dat gebeurde ons vorige week toen wij tijdens een vergadering van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen te Nijmegen de Gelderse Commissaris der Koningin hoorden spreken en om de waarheid meteen maar te zeggen: onze neus krul de. Dit plan, zo vertelde jhr Quarles van Ufford, trok ook in andere gewesten de aandacht,- ook daar waar de religieuse bevolkingssamenstelling anders is als in Brabant. Toen kwam de klap op de vuurpijl. In Gelderland hebben wij daarom een studiecommissie in het leven geroepen, die voor een Gelderse „ver taling" er van zorgt Wij weten niet of de Commissaris der Ko ningin het opgemerkt heeft, maar wij trokken ijlings mize das recht, de samenstellers van ons Brabantse plan ter ere. We moesten toch de eer van de familie hoog houden! TV AT bezielt de Russen? Het is de steeds pijnlijker klemmende vraag, welke de mensheid bezig houdt. Na de besprekingen op net Kremlin daagde enige hoop, dat de Sovjets voor rede en internationaal fatsoen vatbaar zouden zijn. On middellijk daarop gaven ze echter aqn hun mensen in Berlijn opdracht de onderhandelingen weer in de modder te laten rijden. Met een aan slapheid gren zende lankmoedigheid hebben de Westerse Drie nog gepoogd bruikbare contacten te leggen. Het is op niets uitgelopen. De breuk is nu officieel geconsta teerd. De Veiligheidsraad is in het conflict, een ern stig gevaar voor de wereldvrede, gemengd. Maar wat kan de Veiligheidsraad effectief doen? Soms ook een Commissie van Goede Diensten instellen? Neen, zo lang mentaliteit en houding van de Russen niet ver anderen, blijft de wereld in angstige spanning leven. En er zit voor het Westen helaas niets anders op dan de militaire paraatheid en de oorlogsindustrie weer tot nieuwe hoogte op te voeren. Als de Russen slechts willen intimideren, zullen ze deze taal goed verstaan. En als ze werkelijk oorlog willen, dan kan slechts de grootste vastberadenheid van de andere kant hen misschien van dat onzalig voornemen afbrengen. taris mr. P. L., die beschuldigd wordt hoge pachtprijzen bedongen te heb ben én ook buiten de Grondkamer om te hebben gehandeld bij andere za ken Mr. Vink bepaalde zich tot het prijs-delict en liet de secretaris van de Zeeuwse Gronkamer mr. Bouwman eerst ais getuige optreden. Deze verklaarde da: reeds in Januari 1946 in een vergadering van deskun digen de pachtprijzen voor Walche ren werden besproken. Daar de gron den door de inundatie sterk hadden geleden werd bepaald dat de topprijs voor de allerbeste gronden f 130 per h.a. zou mogen bedragen Notaris L. deed toen een voorstel om het maxi mum op f 150 t-e stellen, wat echter verworpen werd. Op het verwijt dat hij. buiten de grondkamer om voor 3 inplaats van voor 6 jaar verpacht had, antwoordde de notaris, dat de Grondkamer vor zulke kwesties toch geen begrip toonde. Een taxateur van de Grondkamer verklaarde positief dat alle door mr. L. bedongen pachtprijzen, op één na, te hoog waren. Een andere taxateur verkondigde de ongeewone stelling, dat men goede gronden nooit te duur kon betalen. Enkele landbouwers spraken als hun mening uit, dat de bedongen pachten niet te hoog waren. Lang en breed weid er gedebatteerd over het pachtpr^jspeil waarbij mr. Bouwman lijnrecht met zijn mening kwam te staan tegenover die van verdachte en zijn verdediger mr. F. Adriaansen. De verdediger bestreed in zijn pleidooi dat de notaris de prij zen der pacht opgedreven heeft. Wei heeft hij de voorschriften van de Grondkamer niet nageleefd, maar die overtreding moet door een andere in stantie worden berecht dan door d,e tuchtrechter voor de prijzen. De uitspraak ^volgt heden. Oud-kampioen, Geld. type: Bukky. Kampioen Gron. type Jobia, eig. Sweep, Etten. Kampioen Geld. type: Isabella, eig. A. Punt, Kiundert. Algemeen kampioen: Dromktaa, eig. idem. Bombardement van Walcheren T"tE Nederlandse regering te Londen heeft niet geweten, dat de zeedij ken van Walcheren in October 1944 zouden worden vernield. In hun adres aan de minister van Financiën hebben B. en W. van Mid delburg gevraagd, of deze vernieling met goedkeuring en medeweten van de Nederlandse autoriteiten is geschiod, zulks in verband met de financiële ver antwoordelijkheid. Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de toenmalige minister van Wa terstaat, ir. J. W. Albarda, die ons ver klaarde, dat de Nederlandse regering te Londen niet alleen niet heeft gewe ten, dat de dijken zouden worden ge bombardeerd, doch zelfs in de mening heeft verkeerd, dat dit niet zou geschie den. In deze verwachting is het departe ment nog versterkt door een bezoek, ar.t een ingenier. van Waterstaat in !944 aan Zeeland heeft gebracht. Ook voor deze ambtenar kwam het bericht dat Walcheren Was geinundeerd, volko men onverwacht. Aldus meldt Het Pa rool. |)E HEER A. C. DE BRUYN, voor zitter van het Katholiek Werk liedenverbond, zei in de najaarsver gadering te Utrecht o.m.: De prijs politiek \an de Regering mag in geen ge'-al leiden tot verslechtering van de posit-'e der werkers, welke mini maal *e noemen is. Hij meende dat het ethisch niet te aanvaarden is, dat er zulk een prijs politiek wordt gevoerd, dat de beste artikelen naar de beter gesitueerden gaan. In algemene loonsverhoging, al of niet door prijsstijging gevolgd, zag hij zonder meer geen afdoende op- lissing. Sprekend over de Troonrede uitte de heer de Bruyn zijn voldoening over de passage over de bijzondere aandacht voor de behoeften van kin derrijke gezinnen. Hij hoopte, dat de „tijd van overweging" niet al te lang zal duren en dat de correcties, die worden overwogen, dan ook sociaal gerechtvaardigd zullen zijn. Tenslotte herdacht hij Mgr. Dr. Poels, die ge rekend moet worden tot de edelste vrienden van de beweging. WATERSTANDEN Keulen 1.60 0.07), Ruhrort 0.42 (—0.11), Lobith 9.66 (—0.061, Nijmegen 7.38 (—0.08). Arnhem 7.50 (—0.08), Eefde a. d. IJssel 2.81 0.07), Deven ter 1.93 0.07), Borgharen 40.51 0.02), Belfeld 11.17 0.37), Grave (beneden1 4.59 0.03), Lith 0.05 (—0.32), Vreeswijk 0.29 fall). 45) X. De herinnering aan een misdaad. Niet voordat Trent met heel veel moeite Wadham overtuigd had, dat een bezoek aan Hampton Wiek voor Ham mond's geluk noodzakelijk was, stem de de expert erin toe zijn plannen op je geven en mee te gaan. Niet, omdat hij Hammond niet graag mocht lijden. Hij dacht eerder, dat deze de dupe was van een avonturierster, die haar begaafde oom in de gevangenis be hoorde te volgen, als de gerechtigheid hem daar deed belanden. „Beste Trent", merkte Wadham op, toen de limousine in de richting van Surrey gleed, „het is zo duidelijk als het maar kan, dat dit meisje een van die aantrekkelijke schepseltjes is, die er speciaal voor opgeleid worden, ont vankelijke jongelui in te palmen. Zij is zeker van Hammond, hoopvol ten opzichte van jou, en misschien ietwat in twijfel over een oude kerel als ik en heel terecht". Trent was het niet met Wadham eens. „Ik heb haar gezien en jij niet", herinnerde hij jjem. „Zij maakte op mij de indruk van een erg knap, goed opgevoed meisje, wier natuur lijke levendigheid op 't ogenblik be neden nul is. Zij leek zenuwachtig verstrooid, maar misschien doet ze alsof. Ik ben wel eens eerder door knappe vrouwen voor de gek gehou den en dat kan weer gebeuren. Het enige middel daartegen is algeheel wantrouwen. Hammon kent haar be ter dan wij beiden, en hij twijfelt ab soluut niet aan haar oprechtheid". „Natuurlijk", zei Wadham, „heel natuurlijk. Zij heeft hem in haar net ten verstrikt en doet nu haar best, ons te vaneen Waarschijnlijk zal ik haar gaan i .ouderen, maar verliefd worden nóóit". „Als je je al een opinie over haar gevormd hebt", sprak Trent droogjes „waarom dan je morgen verspillen?" Wadham kleurde: Daar hij graag doorging voor iemand, die een vrije opvatting had en van eerlijkheid hield voelde hij, dat het verwijt verdiend was. „Ik ben niet bevooroordeeld", ging hij voort, „maar ik ben bang dat zij tracht ons tot bondgenoten te maken. Heel slim, dat geef ik toe, maar ze zal in mij een man vinden, die In zijn jonge dagen heel wat ervaring op 't gebied van vrouwen heeft opgedaan. Ik begrijp alleen niet, waarom jè me hierheen hebt gesleept". „Voornamelijk, omdat Hammond's geluk van ons gesprek met die dame afhangt. Ik houdt van Bob Hammond en zal hejn tot het einde toe helpen, al wordt ik er bij afgezet". „Afgezet?" vroeg Wadham. „Ik bedoel dat het niet onmogelijk is. dat ik haar zou moeten afkopen. Als ze een avonturierster is, is het haar om geld te doen". Wadham, met zijn herinneringen aan de romapt'f+he jaren al? tong officier bij de Koninklijke Marine, was er niet op voorbereid een zo een voudig en jong meisje als Lora te ont moeten. Hij had Iets rijpers en meer gedecideerds verwacht. „Het is erg aardig van u beiden te komen," begon ze wat nerveus, „en ik zou u niet lastig zijn gevallen, als er een andere manier was geweest om kapitein Hammond er van terug te hou der. .meneer Garland op te zoeken, of hem er van te overtuigen, dat we el kaar nooit weer moeten ontmoeten". „Is dat niet erg afdoende?" vroeg Trent. „Het is waarschijnlijk het beste", meende Wadham. Hij was niet van. zinb haar avonturen mildpr te beoor delen, dan die van haar „eerbiedwaar dige" oom. ..Dank u". zei het meisje eenvoudig. „Ik noopte al, dat u het begrijpen zou." „Maar dat doe ik juist niet", her nam Anthony Trent, „en ik heb een fijne partij golf opgegeven om dat uit te vinden. Hammond en u kunnen niet trouwen om .iets. wat u eens ge daan hebt. Volgers v n ep'-v kan alles in orrfe geb"" haast geen mens. d'» i. we sens de een of andere keer iels doms neeft gedaan. Ik beken, dat ik het wél ge daan heb. U dénkt het. Meneer Wad ham wil zijn verleden verbergen, maar hij heeft vast ook wel een duister punt". Trent's manier van doen was erg vriendelijk en bemoedigend. „Wel wat is dat vreselijk iets, Juffrouw Craig?" „Ik heb iets gedaan, dat strafbaar is volgens de wet. Er is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd en ais ik met Bob trouwde, zou hij al tijd de kans lopen, dat zijn vrouw in de gevangenis werd gezet". „Goede help!" riep Wadham. „Vre selijk. ik heb u verkeerd beoordeeld, U had best met kapitein Hammond kunnen trouwen en diens oude fami lienaam in discrediet brengen en de oude Gravin Hellesdon nog meer ver driet veroorzaken. U hebt edel gehan deld!" Een blik op het bleke gezicht je deed hem plotseliirg de wreedheid van zijn oordeel inzien. „Het spijt m» zeer. Ik weet zeker, dat het niet iw schuld was. Dit is een pijnlijk is het nodig het nog te Hij wendde zich tot zijn (Wordt vervolgd.) woensdag'29 SEFTEMBER. HILVERSUM I, 301 M. 7 nws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 reveille; 7.45 woord v. d. dag, 815 gewijde muz.; 8.30 lichte muz.; 9 zieken; 9.30 symph. morgen- conc.; 10.30 morgend.; 11 zang; 11.30 Huidige belastingpolltiek en de Midden stand; 12.15 harmonie-muz.; 12.30 weerpr.; 12.33 Vrij en blij; 13 nws; 13.15 orgel; 13.45 duetten; 14 50 Jaren Ned. muz.; 14.30 NCRV-koor; 15 jeugd- conc.: 16 jeugdige postz.-verz.; 1615 jongens en meisjes; 17.30 orgel; 18 Ned koren en korpsen; 18.20 Festivalia; 18.30 Ned str.kr.; 19 nws; 19.15 Adagio Mozart; 19.30 actueel geluid; 19.45 Eng. gevorderden; 20 nws; 20.15 Res. Ork.; 21.35 Burgerlijk recht; 22 ens. Sans Souci: 22.45 avondconc.; 23 nws; 2315 selecties; 23.45 slotaccoord. HILVERSUM II, 415 M. 7 nws; 7.15 muz. bij het ontbijt; 8 nws; 8.15 lichte morgenkl.; .8.50 huisvr.; 9 Slow suite v. Novak; 9.30 w.st.; 10 morgenw. 10.20 Onze keuken, P. J. Kers; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11 populair non stop; 12 Ork. Frans Wouters; 12.30 weerpr.; 12.33 platteland; 12.38 Joh. Jong, orgel; 13 nws; 13.15 kalender; 13.20 Hawaiian muz.; 14 gespr. portret ten: G. B. Shaw; 14.15 omr. kamer- ork.; 15 De vrouw In de mist; 15.30 Regenboog; 16 Roodborstjes; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Emilio Livl en Gra de Fields; 17.45 Onder de tropenzon; 18 nws; 18.15 varia; 18.30 RVU: Willen en kunnen; 19 Dwalen wij? 19.15 Nws uit Indië; 19.30 VPRO; 19.50 bijbel; 20 nws. 20.05 dingen v. d. dag; 20,15 opera; 21.15 De oranje-orchidee, hoor spel; 22 Joh. Jong. 22,15 Paul Godwin- trio; 22.45 Van boek tot boek; 23 nws; 23.15 Van toneel via radio naar ca baret. BRUSSEL VLAAMS, 321 M. }Mjj Trio Sylvain Hamy; 13 nws; ï»-10 Amerikaans progr.: nws: 19.30 gey. prog",: ln.50 W1vir 20 ork - 22 nws; 22.15 interm„„zo; ««.50 nw=> 22.55 gr. Het heef] geopen vedette 60 km aantal deelnar de wej Een a: zaken, der eni De m enkele Namen die doo was du bleven volkje wedstri sloot d: fluiten. Men toch n Ijen, die zonder Daarom was 14e dat Peil poleis 1 traind had hij en met er ook veld du sport te niet gez: toning ners, di over me nen bese iets te Het koent heeft ee liefst sp Het was, da de weg kopstuk en die 37-jarig( als Moll en Van strijd n; De ui mr.- ,te:

de Stem | 1948 | | pagina 2