Bedreiging van de vrede' Als Neptunus zijn tolgeld vraagt Volgend jaar meer vlees Amerikaans Witboek over besprekingen te Moskou Toeslagen voor de lichte gronden vastgesteld Gods vertrouwen Zwarte handel in serviesgoed IN "T KORT Zuivering in de Republiek gaat voort VIERDE JAARGANG No. 1189 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 DE BERLIJNSE KWESTIE Bevin klaagt Sovjets aan Afschuwelijk Ruimer mogelijkheden voor het boerenbedrijf Disiributienieuws Eén ons vlees OorlogDat is onzin! Ministers van Defensie der Vijf bijeen Wat Stalin beloofde, maakte Sokolofsky ongedaan Nog vrij warm Interlokale telefoon gesprekken worden duurder De moordenaars van A. M. de Jong Met de „Bataüia" naar de Doggersbank Klaar voor de eerste „trek" ALi we de andere dag wakker wor den, realiseren we ons meteen, dat we niet in een gewoon bed, maar in de kooi van een motor-trawler lig gen. Want we stoten een buil op ons hoofd, zo groot als een duivenei. i sp Uitgave N. V. Uitgeversmij Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. *E. uangenhorst: Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per fiost t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0.26. Losse exemplaren 6^ cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 1, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (Uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. T)E ZAAK TEGEN DE S.U. zal gebaseerd zijn op: 1. de blokkade van Berlijn en 2. dè op aanstichten van de Sovjets begonnen aanvallen op het wettig gekozen bestuur van Berlijn. Beide punten zullen voor de Veiligheidsraad worden gebracht op grond van artikel 39 van het Hand vest, dat luidt: „De Veiligheidsraad zal uitmaken, of er een bedeiging van de vrede, een verbreking van de vrede of een daad van agreSsie aanwezig is en zal aanbevelingen doen of beslissen welke maatregelen in overeenstem ming van de art. 41 en-42 moeten worden genomen om de internatio nale vrede en veiligheid te handhaven of te herstellen". VOOR DE practijken, die een baboe in Batavia erop nahield kan men moeilijk een passender woord vinden dan „afschuwelijk". Zij hield zich nl. onledig met het verhandelen van gestolen kinde ren. Het kwam uit, omdat een Chinees aangifte deed van het verdwijnen van zijn 3-jarig doch tertje, tegelijk met de baboe, welke eerst vijf dagen in zijn dienst was. Dit gebeurde te Bui tenzorg. Het politie-onderzoek leid de naar Batavia, waar men het kind in de Matramanwijk bij een Chinese familie aantrof. Deze fa milie had het kind van de baboe, die gezegd had „Het is mijn doch ter", voor f 50 gekocht. Bij ver hoor bleek, dat zij een andere Chi nese familie een jongen van vier maanden had aangeboden. Reeds eerder verhandelde zij een kind van vier jaar. Nog eens: afschu welijk! 'TABAK moeten de Europese landen van hun ERP-dollars kopen, oor deelt de Amerikaanse tabaksindustrie Nederland verminderde het oorspron kelijke „tabaks-bedrag" van ruim 13 tot 4 millioen dollar. T\E KINDERSTERFTE in België is sinds 1945 met ruim 4 procent ge daald (is thans 6 pet.). Maar in ons land was het percentage zelfs in 1945 nog 2 procent daaronder. Deskundigen menen, dat vooral de consultatiebu- reaux voor Nederland een zegen zijn. npiNEKE VAN EK, oud 4 jaar, mocht Zaterdag een eindje met een or gel door de straten van Hilversum meerijden. Zij viel er af, kreeg een wiel over haar borst en is gisteren overleden. I /JLADHEID op de weg kan ook ver oorzaakt worden door gevallen bladeren en lichte regenbuitjes. Voor al fietsers en motorrijders moeten hierop bedacht zijn. TN IEDERE landbouw-agglomeratie x in België zullen twee of drie boer derijen als voorbeeld voor de ande ren worden aangewezen. Deze model boerderijen krijgen extra subsidie van de Regering. QNZE GEDEMOBIEISEERDEN zijn nog te traag in het afhalen van de hen- toekomende demobilisatieltoe lage (vergoeding). Zij moeten zich aanmelden (schriftelijk) bij de De mobilisatie-officier van het KNIL centrum te Nijmegen. Dit geldt niet voor beroepsmilitairen. TVTGR. N. SCHNEIDERS werd giste ren door Mgr. J. Huibers, onder zeer grote belangstelling in de St. Marthakerk te Den Haag tot bisschop gewyd. Mgr. Schneiders is Apostolisch Vicaris van Makassar. J?EN „BOERENBLOK" moet er vol gens H. Schoonderbeek uit Ede komen en daarmee wil hy een nieuwe partij stichten: de Onafhankelijke Boeren partij. J^E AMSTERDAMSE politie ontving een speciaal herdenkingskruis van de Kroningsfeesten voor betoonde ac tiviteit. agressieve. politiek van's, u. "DEEDS schreven we gisteren, dat Visjinsky in een fulminante bluf- rede een propaganda-stunt heeft trach ten uit te halen en blijkens de reac ties in de Veiligheidsraad heeft de Sovjet-afgevaardigde met dit voor spel tot het „Berlijnse Verweer" maar weinig afgevaardigden werkelijk kun nen intimideren. Groter was de indruk, die Bevin, de Engelse minister van Buitenland se Zaken, met zyn rede wist te ma ken en in de berichten daarover staat dan ook te lezen, dat nog nimmer een afgevaardigde na een rede in de Al gemene Vergadering een zo storm achtig applaus in ontvangst had te nemen als Bevin. LHij begon met een openlijke drei gmg: als het niet mogelijk zou blij ken de V. N. op „wereld-basis" te handhaven, zou reorganisatie op „i gionale basis" noodzakelijk kunnen zijn. Over Palestina zeide Bevin: Wij hebben besloten het plan van Berna- dotte in zijn geheel te steunen. Over de atoomoorlog: Als de onberekenba re ramp van een atoomoorlog over ons zou komen, dan kan voor al die ellende slechts één Mogendheid ver antwoordelijk worden gesteld: zij wei gert samenwerking om die nieuwe krachten te benutten voor het welzijn van de mensheid. OVER DE ONTWAPENING: Het Russische voorstel tot ontwa pening voor een derde, betekent al leen, dat ieder land, behalve Rus land, dat zijn bewapening angstvallig geheim houdt, zou worden ontwa pend. Wij twijfelen aan de oprecht heid van de voorstellen op grond van de gebeurtenissen. Over de Europese Unie: Rusland verklaart, dat het Pact van Vijf tegen de S.U. gericht is. Ik ontken dit, maar ik verklaar, dat besloten is een Unie te vormen, die op eigen benen kan staan haar eigen bevolking kan ver enigen tegen elke tegen haar gerichte agressie: bevreesd behoeven te zijn. Alle Sov jet-actie logenstraft de Sovjet-verkla ringen, dat is de moeilijkheid. Over de V. N.: Misschien hebben we te hoge verwachtingen. RESOLUTIE BERLIJNSE RAAD. PN HIERNA kwam dan dat storm- achtige applaus, waaraan alleen de Sovjets niet meededen. Men sprak algemeen over deze „weldoordachte rede van groots allure", terwijl Mar shall het een „schitterende uiteenzet ting van de feiten" noemde. Verder voerden het woord: Henry F. Cooper voor de negerstaat Liberia, de afgevaardigden van Tsjecho-Slo- wakije en Pakistan en de Nederland se afgevaardigde Mr. van Rooyen. Het Berlijnse gemeentebestuur heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin het be sluit de Berlijnse Kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen werd toe gejuicht. Verzocht wordt om ophef fing van de blokkade en om vrijheid van verkeer tussen Berlijn en overig Duitsland. Alle vier Mogendheden worden verzocht in Berlijn te blijven zolang de bezetting duurt, „teneinde Berlijn de toekomst te verzekeren van hoofdstad van een verenigd Duits land". Tenslotte wordt zo spoedig mo gelijke terugtrekking van de bezet ting verzocht en wordt erop aange drongen politiek en bestuur agn de Duitsers over te laten. Uit Parijs wordt nog vernomen, dat de drie ministers van Buitenlandse Zaken aan Trygve Lie zullen verzoe ken de Berlijnse Kwestie spoedig door de Veiligheidsraad te doen be handelen. REDE DR. VAN ROOIJEN. TAE Nederlandse afgevaardigde be- klemtoonde nog eens, dat Neder land de bevoegdheid van de Veilig heidsraad om in Indonesië tussenbei de te komen niet kan erkennen. Dit standpunt meende hij des te krach tiger te moeten verdedigen, nu van zekere zijde gepoogd wordt „de V.N. te gebruiken als een bijl om alle ban den tussen Nederland en de Repu bliek te verbreken." Hij wees op de opzettelijk geïnfil treerde ongunstige invloeden van bui tenaf, op de wolken van verkeerde voorlichting en propaganda en zeide, dat niettegenstaande de verontrus tende ontwikkeling van de laatste we ken de Nederlandse Regering ver trouwen bleef stellen in de gematig de en constructieve elementen in de Republiek. Nederland staat er op, dat twee fundamentele principen, waarop ons nationaal bestaan is gegrondvest, wor Over Duitsland: Het was voor ons den gerespecteerd. Het eerste prin- een teleurstelling, dat de S.U. het voor cipe is, dat het een land moet zijn stel van Byrnes (om Duitsland voor toegestaand zichzelf vry te besturen de duur van 40 jaar te ontwapenen) en ten tweede, dat een Regering er van de hand wees. Dan hadden we j voor het volk is en niet het volk voor nooit meer voor een Duitse agressie de regering. A LS OVERGANG nèar het normale vleesrantsoen van 200 gram per week is met onmiddellijke ingang aan gewezen de bon 244 Vlees voor het ko pen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 Octo ber 1948. De ruimere aanvoer op de slachtveemarkten maakte deze aan vullende verstrekking van vlees mo gelijk. ÖHINWELL, de Britse Minister van Oorlog, heeft in een toe spraak verklaard: men schijnt te veronderstellen, dat op grond van ideologische en politieke verschil len tussen ons en de Sovjet-Unie er onvermijdelijk oorlog moest ko men. Dat is onzin! Het verwerpen van eikaars poli tieke methode is nog geen reden om oorlog te gaan voeren. Er is hele maal geen reden tot paniekstem ming. Wij treffen gewone voor zorgsmaatregelen. Maar wij moeten onze militaire uitgaven zo laag mo gelijk houden. Donder a.s. zal ik de gelegenheid hebben het land te vertellen, wat we zullen doen. Er zal heus niet voorgesteld worden mannen op te roepen, jndièn er tenminste ^een aanleiding toe is en die is er volgens ons op het ogenblik niet. Wij willen vrede! T"\E VIJF MINISTERS van Defensie van de landen van het Pact van Brussel zijn te Parijs bijeengekomen. De Nederlandse Minister mr. W. F. Schokking is vergezeld van generaal- majoor Doorman en kolonel Calmeyer Het besluit tot het houden van deze bijeenkomst is plotseling gekomen en wordt beschouwd als de belangrijkste sinds de oprichting van de Westerse Alliantie. De coördinatie-plannen der strijdkrachten van de vijf landen zul len besproken worden en het wordt mogelijk geacht, dat aanvullende plan nen voor gedeeltelijke mobilisatie ter sprake zullen komen. In Washington verneemt men. dat reeds belangrijke vorderingen zijn ge maakt met betrekking tot de plannen voor een gezamenlijke actie in Duits land en het gemeenschappelijk gebruik van bases. Wat de-werkelijke hulp van Amerika betreft, kon niets met zekerheid wor den vernomen. De beroemae toneelspeler Albert Bassermann komt met zijn vrouw Else Bassermann, met wie hjj in het begin van het Hitler-regime Duitsland verliet om naar Zwitserland uit te wijken, een grote tournée door ons land maken met Henrik Ibsen's „Spoken". De 81-jarige acteur met zijn echtgenote. TEGELIJK MET DE NOTA aan de S.U. is door de Amerikaanse Regering een Witboek gepubliceerd, dat het eerste officiële verslag bevat over hetgeen in de afgelopen acht weken in de geheime zittingen op het Kremlin is gebeurd. In dit document wordt de nadruk gelegd op het Amerikaanse verlangen „in het belang van de vrede niets onbeproefd te laten". VAN DAG TOT DAG. TJET IS opmerkelijk, dat door Stalin verzoenende afspraken werden ge maakt, die later door Molotof en So kolofsky weer ongedaan werden ge maakt. De besprekingen te Moskou van dag tot dag waren in het kort samengevat als volgt: 3 Juli. Sokolofsky: Blokkade heeft „technische redenen". Conclusie ge allieerde gouverneurs: Verdere pogin gen der gouverneurs Lot plaatselijke bijlegging van het geschil zijn nutte loos. 6 Juli. Nota's der Drie Westelijke mogendheden: Blokkade moet worden opgeheven; zijn bereid tot onderhan delen, doch niet „onder dwang". 14 Juli. Molotof verwerpt dit ver zoek en zegt voor het eerst, dat de blokkade werd veroorzaakt doordat de Westelijke mogendheden een nieuw TAE toeslag aan landbouwbedrijven van 40 millioen gulden over het jaar 1947 zal in twee gedeelten wor den uitgekeerd, t.w. een compensatie toeslag voor alle# bedrijven die op de zandgrond liggen en een overbrug gingstoeslag voor de bedrijven van 1-8 H.A., die op niet-zeekleigronden lig- aftrek van f 24 per HA zal worden toe^past voor de oppervlakte groente en mrit. De tweede toeslag, dus die voor be drijven van 1-8 HA op alle niet zee kleigronden, is als volgt bepaald: 1 HA f 38, 2 HA f 84, 3 HA f 138, 4 HA f 200, 5 HA f 240, 6 HA f 240, 7 HA Ook opstand in Parakan EEN REPUBLIKEINS militair woord voerder heeft medegedeeld, dat de republikeinse troepen bij hun op mars de buitenkant van Wonogiri, 30 km. ten Zuiden van Solo, hebben be reikt. Volgens Antara „hebben de re bellen de plaats reeds ontruimd. Hij deelde voorts mede, dat te Walikoe- Sarangan het gezag der re publikeinse regering, is hersteld; de zuiveringsoperaties duren hier voort. De arrestaties der communistische leiders te Bodjonegoro hebben haar beslag gekregen en thans ik ook be gonnen met het opruimen van deze leiders in het gebied van Blitar, on geveer 100 km. Zuidoost van Madioen De woordvoerder onthulde nog dat er Zondag onlusten zijn ontstaan te Pa rakan 25 km. ten N.-Oosten van Ma- gelang. De republikeinse troepen heb ben deze plaats echter reeds bereikt, waarna de meeste opstandelingen in Nooidelijk» richting de vlucht namen Weersverwachting, geldig tot vanavond: Geleidelyk wat toenemende be wolking, maar overwegend droog weer. Matige, in de Noordelijke provincies tijdelijk krachtige Z. W. wind. Nog vrij warm voor de tod van het jaar. Vandaag: zon onder 18.26 uur. Maan onder 17.10 uur. Morgen: zon op 6.37 uur. Maan op 1.13 uur. TTIT DE Memorie van Toelichting op de begroting van de Landbouw blijkt o.a.: dat de Minister over d^ vleespositie het volgende oordeel heeft: Aangezien de uitbreiding van de veestapel, met name voor de varkens, afhankelijk is van de veevoederposi tie, mag worden verwacht, dat hier in in de loop van '49 verbetering zal komen. De verbetering van de vlees voorziening voor ons land is hiervan afhankelijk. In het algemeen valt er in deze M. v. T. een optimistische toon te be luisteren. Er zijn meerdere opmerkin gen gemaakt door de Minister, die de verwachting rechtvaardigen, dat aan de tot dan toe na de oorlog gevolgde „schaarste-politiek" een einde gaat komen. En tenslotte stelt de Minister zich voor de ontwikkeling van het te voeren beleid in de Land en Tuin bouw in nauw overleg met het geor ganiseerde bedrijfsleven te doen plaats vinden. Het prijsbeleid van de afgelopen jaren, de richtprijzen dient plaats te maken voor een bewegelijker stelsel, dat de boer in ruimer mate vrijheid laat bij zijn bedrijfsvoering. Gedacht wordt aan richtprijzen voor enkele producten. Natuurlijk mag dit geen abnormale prijsstijging van noodzake lijke levensbehoeften tot gevolg heb ben. Ook dient rekening gehouden te worden met het oeleid van de Bene lux-partners. Er zal binnen dit sys teem gestreefd worden naar algehele opheffing van de rantsoenering, waar zulks mogelijk is. J^AGEGAAN wordt, in hoeverre het stelsel van bedrijfsvergunningen gewijzigd en verruimd kan worden. JJE BEGROTING van de P.T.T. voor het komend jaar ziet er, wat de uitkomsten betreft, gunstig genoeg uit. Doch eenieder, die zich kan verheu gen over het bezit van een telefoon, zal met schrik vernemen, dat het de bedoeling is het tarief voor interlo- caal telefoonverkeer te verhogen. Het staat er overigens nogal be scheiden en voorzichtig in vermeld: de tarieven moeten meer in overeen stemming worden gebracht met de werkelijke kosten der gesprekken. Of er dan helemaal geen winst is gemaakt? Het aan het Rijk ten goe de komende winstsaldo bedraagt: f 9.140.00, terwijl aan de schatkist bo vendien nog 15 millioen zal worden uitgekeerd. De winst van de Rijkspostspaarbank f 8.672.00, wordt aan de reserve toe gevoegd. In de bedrijfsmiddelen zal in 1949 een bedrag van 90 millioen wor den geinvesteerd. Maar de interlocale telefoongesprekken moeten duurder worden De export van landbouwproducten zal worden gestimuleerd en bovendien wijst de Minister erop, dat het nood zakelijk zal zijn in de toekomst meer veevoeder in eigen land te gaan ver bouwen. Mede in dat verband en in het belang van de kleine boer is in tensivering van de Landbouw ver eiste. Voor wat de visserij aangaat merk te de Minister op, dat de Noordzee visserij duidelijk achteruit ging en dat de komende verruiming van de vlees positie nadelig op de visprijzen zal werken. De visserij in het IJsselmeer verliep gunstig (stijging van 1 mil lioen kg.) en de mosselhandel was voordelig. In het eerste half jaar werd er 7 millioen kg. meer mosselen ge- vist dan in de gelijke periode van '47. Doch ook hier vertonen de prijzen neiging terug te lopen. Voor zover be kend zijn alle in de oorlog wegge voerde vissersschuiten weer in ons land teruggekeerd. gen". Aldus de minister van Land- 1 f 140, 3 HA f 0. Voor de oppervlakte bouw, Visserij en Voedselvoorziening groenten en fruit zal deze toeslag wor in de Memorie van Antwoord op het den verminderd met f 2.50 per are. wetsontwerp „Wijziging van de begro- Tenslotte deelt de minister mede, ting van het Landbouw Egausatie ^at voorbereidingen voor de uit betalingen der toeslagen in een ver gevorderd stadium verkeren. Fond-1948". Deze regeling is ontworpen naar 'n voorstel dat door de Stichting van de Landbouw bij de overheid is ingediend Bij de bepaling, welke bedrijven voor de eerste toeslag in aanmerking ko men zo gaat de minister verder worden grote moeilijkheden ondervon den. Ook op de niet-zandgronden lig gen nl. bedrijven, waarvan de bedrijfs- uitkomsten lager zijn dan die op de goede zandgrond. Een onderzoek wordt in gesteld naar de mogelijkheid bij deze toeslag in grotere mate rekening te houden met de bedrijfsuitkomsten van deze bedrij ven. De minister trekt de uitvoerbaar heid hiervan overigens in twijfel. De grootte van de toeslag is f 40 per HA, voor bedrijven van i-8 H.A.. Met het toenemen van de bedrijfsop- pervlakte neemt de toeslag per HA af, zo, dat bij een bedrijfsgrootte van 44 HA een uitkering van f 500 wordt be reikt. Dit is tevens een maximum. Een rpiJDENS de berechting van de W. A.-er v. Vendel uit Laren-Blari- cum kwam de moord op A. M. de Jong even ter sprake. Deze werd ge pleegd door de SS-ers van Gogh en Bernard. Zulks nadat de Jong een waarschuwing had gekregen, die hij helaas in de wipd sloeg. Dit zou hij gedaan hebben na een geruststellen de verklaring van drs. F. Koning van Strengholts uitgeverij. Aan de hand van diens relaties in de kringen van de S.D. zou er bij deze dienst geen rapport van een zekere Nijland tegen de Jong zijn ingekomen. Drs. Ko ning bevindt zich thans nog in ar rest. muntstelsel hebben ingevoerd en in hun zones een regering hebben inge steld. 2 Augustus. Eerste bijeenkomst met Stalin. Westelijke vertegenwoor digers maken aanspraak op „onbe twistbaar en absoluut recht in Berlijn te blijven", doch zoeken wederzijdse overeenstemming. Stalin ontkent dit recht, doch zegt met nadruk, dat de Sovjets hen er niet uit willen drijven. Wil bespre kingen over de gehele Duitse kwes tie, noemt geldvraagstuk voornaam ste reden der blokkade en stelt in voering van Sovjetmark als enig be taalmiddel te Berlijn als voorwaarde voor opheffing blokkade. Westelijke afgevaardigden brengen dit over aan hun Regeringen. Na afloop van deze bijeenkomst geloofden zij nog in een oplossing van het geschil. 6 Augustus. Westelijke eisen van Molotof in ontwerpovereenkomst on middellijke opheffing der blokkade en viermogendheden controle bij in voering van Sovjetmark. Molotof stelt opheffing verkeersbeperkinèen voor, die na de geldhervormmg in West- Berlijn waren opgelegd. 12 Augustus. Voorstel van Molotof verworpen. 23 Augustus. Op verzoek van Weste lijken bespreking met Stalin, die toe stemt in volledige opheffing der be perkingen van het vervoer naar Ber lijn en in viermogen&Tiedencontrole over het muntstelsel. 27 Augustus. Men wordt het eens over richtlijnen op bovengenoemde basis aan de militaire gouverneurs, doch Molotof's houding wordt „min der aangenaam dan tevoren" genoemd en overeenstemming over een com muniqué kon niet worden bereikt. 31 Augustus. Week van technische besprekingen tussen de militaire gou verneurs op basis van de richtlijnen,, doch deze besprekingen blijken „zelfs nog nuttelozer en vergeefser te zijn dan die te Moskou". 14 September. Nieuw memorandum aan Stalin en Molotof met het ver zoek. de richtlijnen opnieuw aan So kolofsky te doen toekomen. 18 September. Antwoord van Mo lotof: '„De gouverneurs der Weste lijke mogendheden, niet Sokolofsky, komen de richtlijnen niet na. 22 September. Nieuwe nota der drie mogendheden: opheffing der blokka de enige voorwaarde voor voortzet ten onderhandelingen. 25 September. Molotof eist volledi ge controle over alle luchtverkeer naar Berlijn en verklaart, dat bij de Westelijke geallieerden de verantwoor delijkheid ligt, of de besprekingen gaande gehouden kunnen worden door deze en andere Sovjetrussische eisen in te willigen. AL heb je geen zin... tóch door eten", zegt Gerrit, de kok. Maar wij vinden dat hij goed pra ten heeft. Want Gerrit is niet zee ziek en zeker op dit gebied staan uiteraard de beste stuurlui aan wal. Voorlopig lijkt het ons even doelloos een boterham te eten als een tapkraan open te zetten bo ven een vergiet... Even buiten IJmuiden begon het al. We zaten in de stuurhut van de „Ba tavia" en staarden naar de kustlijn, die alsmaar vager werd, tot zij geheel in het water wegzakte. We lieten ons kalm mee schommelen op de I lange, rustige deining en 2 i verheugden ons over de mooie j tocht, die we voor de boeg hadden. Geen haar op ons hoofd dat aan zeeziekte dacht. Toen. opeens, begon er iets te krie belen in onze maagstreek en voor we goed en wel wisten wat er gebeurde, hingen we over de reling.... We heb ben er de hele lange Dinsdagmiddag boven gehangen en onze enige troosl was het medeleven van de bemanning Zij stond nog grotendeels op non-ac tief want een dag later, bij de Dog gersbank. zou het net eerst worden uitgeworpen. Jan, de machinist, een kerel als een seinpaal, was de eerste die zijn belangstelling toonde. „Je kunt er beroerd van zijn" zei hij, „Maar over een dag of drie ben je er wel vanaf". Als Jan niet zo groot was geweest en wij niet zo beroerd, dan hadden we hem misschien passend commen taar geleverd, maar nu bepaalden we ons tot een kwaadaardig gegrom. Na hem kwamen er een paar matrozen met even welgemeende woorden van troost en deelneming. En nu is het dan Gerrit, die zich geroepen voelt voor scheepsdokter te spelen „Eten" zegt hij, „gewoon dooreten. Een gevecht leveren met je maag, dan ben je er zo bovenop". ■yAN Gerrit geloven we wel, dat hij het goed bedoelt. Maar onze maag blijkt de sterkste en alle pogingen om haar tot andere gedachten te brengen blijven vruchteloos. Om te weten wat zeeziekte is, moet men het eerst aan den lijve hebben ondervonden. Er is maar één kwaal die je doet wensen, dat Onze Lieve Heer zo gauw mogelijk een stoeltje voor je in gereedheid brengt en die kwaal is zeeziekte. Je hebt geen puf om te zitten en je hebt geen zin om te staan. Praten wil je evenmin en als iemand tegen je aan loo^t, dan blijf je hangen zoals je gesmeten wordt. We laten Gerrit dus maar praten en als we merken, dat onze maag on geveer leeg is, dalen we het trapje in de kombuis af. Want dat trapjr voert naar onze legerstede en als we nog c-gsns troost vinden, b het daar Hel is inmiddels donker geworden en de kust ligt al een mijl of tachtig aohter de schroef van de „Batavia" Boven ons hoofd stampen de zeven honderd paardekrachten, die de boot als een meeuwtje over het water doen gaan. Hun monotone geluid zorgt voo een begeleidend slaapliedje, als de deining ons voorzichtig in Morpheus beschermende armen legt.... Maar wat we nog meer merken is. dat we niet meer zeeziek zijn. En dat is een-prettige gewaarwording. Een portie boterhammen gaat er in als koek en hun aanwezigheid in on ze maag blijkt geen onaangenaam ef fect meer te sorteren. Integendeel, zij verschaft ons de energie naar de hut van de schipper te klauteren en hem te vragen naar zijn bedoelingen met bedekking tot de visserij. Het blijkt, dat we even benoorden van de Doggersbank varen, een kleine vierhonderd kilometer ten Noord-Westen van IJmuiden. Aan vankelijk lag het in de bedoeling dat we nog meer naar het Noorden zouden trekken, maar er blijken schepen in de buurt te zijn, die een verrassend mooie partij makreel hebben binnengehaald. ..En daa-o--". z"gt Pie^e" Wijkei ,.r. Ion we hier in «de buurt ons geluk maar eens beproeven". LIET JAARPROGRAM 1948-1949 van de Kath. Actie heeft zee gekozen onder de titel: Reddend Christendom door versterkt Godsvertrouwen. Het is een versterkte voortzetting van het programma van vorig jaar, dat zich beperkte tot de titel: Reddend Chris tendom. Aansluitend op de algemene doelstel ling, behelst het uitgebreide richtlijnen voor de vier grote groeperingen, waar mee de K.A. werkt: d.w.z. voor de mannen, de vrouwen, de jongemannen en de meisjes. In het Bisdom Breda is het program ma dit keer voor het eerst opgeno men in een mededelingenblad, dat zo wel een nieuwe naam ais een nieuw kleed kreeg. Het is een uitgebreid boekje van, 30 pagina's druk geworden, waarin de vier groeperingen samenwerken en wa/rin het doen van mededelingen niet maar alleen karakterbepalend is, maar waarin ook een artikelen reeks aanwezig is, waarvan de inhoud richtinggevend is. Men hoopt er zelfs eerlang toe te komen, dat ook de neerslag der parochiale actie er in terug te vinden is, in welk verband een beroep wordt gedaan op de parochiële leiding om in dit ver band mede te werken. JJet eerste nummer van „Richting" behelst behalve het nieuwe jaarpro gramma een serie artikelen, die in ruime kring verspreiding verdienen. Het eerste beslaat dit keer echter het belangrijkste deel. Uitteraard, want terwijl het aan geen twijfel onderhevig is, dat alleen het Christendom red ding kan brengen uit de nood waarin de wereld verkeert, is het even waar, dat deze wetenschap lang niet altijd geschraagd wordt door dat vertrouwen in God. dat daaruit de kracht geput wordt om te aanvaarden en te strij den tegelijkertijd. Te aanvaarden, dat het niet de mens is, die leven en streven beheerst, maar God en te strij den tegen de boze neigingen van de mens, die in zijn hoogmoed zichzelf de heerser meent en dientengevolge chaos verwekt in plaats van orde en twist en tweedracht inplaats" van Vrede. J)e K.A. bepaalt zich intussen niet tot het aangeven van deze algemene ge dachte. Zij laat er onmiddellijk uitge werkte richtlijnen op volgen," welke den leden houvast bieden bij hun ar beid. Zij komen neer op een belijden en beleven van het Godsvertrouwen, dat aan de ene kant bewust in de mens moet uitwerken in een volkomen over gave aan God en Zijn Voorzienigheid, maar van de andere kant een weten moet zijn, dat God hem talenten, krachten en vermogens gegeven heeft, waarmee hij woekeren moet om een goed werktuig t« zijn van Zijn Voor zienigheid. Cr is waarlijk reden voor de Kath. Actie om te velde te trekken voor de versterking van het Godsvertrou wen. Niet alleen ter versteviging van de begrippen dat er ondanks alle drei ging Eén is die over ons waakt, ter ver sterking dus van ons vermogen om ons aan die leiding toe te vertrouwen in passieve maar ook in actieve geest, die ons strijdbaar maakt als burger, en als christen, als christelijk burger. Zo bezien is het nieuwe jaarprogram ma van de K.A. een belangwekkend programma, dat tot in het parochiale leven uitgewerkt en toegepast, in staat geacht moet worden opnieuw die mid deleeuwse vrome vroedschap en die daadkracht te kweken, die niet slechts het leven In die tijden heeft gekarak teriseerd, maar die ook zo sterk was dat wij er thans in menig opzicht nog van profiteren. Inmiddels werden deze uitgewerkte richtlijnen reeds op de eerste stu diedag (Zondag 1.1. op Bouvigne) om gezet in op de behoeften van het ogenblik afgestemde practische pa rochie-programmapunten. Uit de rede van directeur Jos van Campen rele veren wij in dit verband de krachtige wens: „Vormt uw propagandisten" en uit de rede van voorzitter C. v. d. Broek de gedachte: „Verbetert de mentaliteit der mensen inzake de woningnood- vraagstukken Voordat het net over de reling gaat worden de zwakke plekken versterkt. Voor makreel, vertelt hij, moet je 'n kalme zee hebben. Want makreel is zwaar, in tegenstelling tot de haring, die naar de oppervlakte komt. Zij trekt het net naar beneden en bij ruw weer is er een grote kans, dat je de hele buit verspeelt. Geïnteresseerd luisteren we naar zijn uiteenzetting, geboeid staren we naar de zee, die rustig en zwaar rond de Batavia ligt, met de gemoedelijk heid van een ondiepe tuinvijver. Dat die gemoedelijkheid in één uur tijds om kan slaan in angstwekkende drei ging, zijn we ons op dat moment maar half bewust. Voor echter de week uit is, zullen we het ervaren. Al onze aandacht is voorlo pig gericht op de visserij. Op het 'mysterieuze trawlnet dat nu nog '.angs stuurboord hangt opgebonden, .naar waaruit over enkele uren reeds de vis zal stromen als uil een hoorn des overvloeds. /AP DE weekmarkten te Goes, Rot terdam, Haarlem. Leiden, Groen- lo en Den Haag werden door tie prijs- beheersings—ambtenaren overtredin gen achterhaald op het gebied van de handel in serviesgoed. Grote par tijen werden in beslag genomen. De tegen normale prijzen van de fabrieken gekochte artikelen werden door bepaalde groothandelaren tegen te hoge prijzen aan de détailhandel verkocht, welke op zijn beurt aan marktlooplieden leverden, uiterèard veel te duur. Welk gevolg dit heeft voor de prij zen welke het pVbliek betaalt, blijkt uit de volgende cijfers: kommetjes van 11 cent werden op de markt ver kocht a 3 voor een gulden, een Rot terdamse détailzaak betaalde aan zijn grossier 400 pet. boven de "geoorloof de prijs, waarbij men zich trachtte te dekken met vervalste facturen; een détaillist te Leiden verkocht theeserviezen van f 10.80 voor i 49.50 I7EN SPORTVLIEGTUIG uit Gro ningen ging naar Kopenhagen, raakte uit de koers- en landde in de Russische zone. Vandaag zullen de drie opvarenden gezond en wel door de Russen op transport naar Neder land worden gesteld. "C^EN ENORME BRAND vernielde in Hongkong een opslagplaats en ver scheidene huizen. Hierbij kwamen 150 personen om het leven.

de Stem | 1948 | | pagina 1