Hersenwerk helpt de industrie omhoog ai de 'X)rouW inteiréssbert i - Twee Kuiskamers met een halve eeuw verschil Goede lectuur voor het platteland Middelburg en de materiele oorlogsschade Grenswijziging tussen Breskens en Groede %(,uzen William Saroyan „L8 tfralÉ au corps" VIERDE JAARGANG No. 1187 2e BLAD ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 Om de Tweede Technische Hogeschool Het slot Van onze tocht door Brahant en Limburg Waar het sigaretten spuit Wedstrijden voor Zondag «SS Werd de stad verwoest door niet-naleving der capitulatievoorwaarden Oplossing prijsvraag vorige week Ook plannen in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen A'i ik mezelf zie binnenkomen in de kamer van 1898 zou ik zeker weten dat ik een „huiselijk" gevoel zou krij gen, warm, intiem, gezellig Je zou zeggen: „Ziezo ik ben thuis!" Maar die dubbele gordijnen, het overdreven vol le, dat is iets, waar we mee afgedaan hebben en niet terug zouden wensen. Het is er niet luchtig genoeg, niet licht niet fris. naar onze tegenwoordige smaak. En kijk dat luchtige, dat frisse, Veel licht, veel lucht en een grote tafel oooooooooooooooooooooooo Parochie-bibliotheken in de bisdommen Breda en Den Bosch moeten gebundeld Wisselbibliotheken LITURGISCHE KALENDER f den eerlijk en groot schrijver K.A. contra K.F.C Verzamelde werken van P. C. Hooit In 10 jaar gereed IV vyE HEBBEN de vorige week verhaald van onze ervaringen bij de indu- trieën in Oss en in Eindhoven. Zoals aan Oss direct vastgekoppeld wordt de naam Organon, zo doet het aan Eindhoven Philips. Bij beiden natuurlijk ten onrechte. Want Oss telt nog heel wat andere industrieën, en Eindhoven zeer zeker ook. Maar toch was 't een verrassing voor ons en dat zal het voor velen zijn toen we uit de mond van ir. F, Philips hoorden, dat van de Eindhovense arbeiders er nog altijd veertig procent niet bij Philips werken, of positief gezegd, dat zestig procent bij Philips in dienst is. Die resterende veertig procent vinden emplooi in bedrijven van velerlei aard En het was alleen al uit dien hoofde goed, dat we ook met die andere bedrijven kennis hebben kunnen maken. Al ging het ons het zij hier nog eens her haald niet'om die bedrijven op zich, maar eerst en vooral om de beteke nis van het hogere technische personeel voor de betrokken onderneming. men, wier gehele opleiding er op ge richt is de bestaande technische moge lijkheden uit te buiten en steeds nieu we wegen vinden voor ons productie apparaat. En we moeten technisch ho ger onderwijs hebben, dat ons deze denkers levert. •70 hebben we kennis kunnen maken met de tabaksindustrie Mignot de Block, een industrie, die ons man nen steeds imponeert. Ronddolen te midden van geurige tabakssoorten en daar langzamerhand de verlokkelijke massieve sigaren uit zien groeien, is al een genoegen op zichzelf. Om maar niet te spreken van het overdonderend rhythme, waarin dat kleine witte staaf je, dat sigaret heet. ontstaat. Ruim 1300 arbeiders en arbeidsters bulgen zich hier dagelijks over dat, wat straks in rook zal opgaan. En al moge het dan zijn. dat de sigarenfabricage hand werk is, de cigarettenproductle is dat zeker niet. Zodra machines in het spel zijn, rijst daarachter steeds weer op de man. die die machines waarvan de -erking is uitgeprobeerd in ..speelgoed- fabriekjes" uitvindt. En met wat oor een vernuft in dubbele rijen lijden nee. spulten de cigaret- -n ten getale van 16000 per uur uit 'n enkele machine het zijn weer ederlandse hersenen, die deze machi- e ontwierpen. Niet minder vernuftig is die, waarbij de rokertjes hun pas send kleedje aankrijgen. Dat luistert zo nauw, dat klopt zo magnifiek, dat Je er uren naar kunt staan kijken. AANHANGWAGENS, ENZ. at inventief vermogen van mense lijke hersenen komt ook al heel "erk tot uiting in de DAF, van Door- 5Be's aanhangwagenfabriek. En dan iag de heer van Doorne al een spe- iale aanhangwagenknobbel hebben, die geniaal genoemd mag worden (eindelijk heeft hij toch ook weer zijn staf van technici rond zich, die bere- enen en proberen of een bepaald idee -k voor verwerkelijking vatbaar is. En wat is daar al niet uit de bus ekomen! Aanhangwagens met duizend in één mogelijkheid is al het minste, "oe geniaal en tegelijk hoe eenvou- ig is die vondst van de ultschuif- bare autobusmotor, die met één hand beweging een meter naar voren te ha len is, waardoor het probleem van de astige bereikbaarheid in één slag is opgelost. We hebben verstomd gestaan over de nieuwe transporteur van laad- kisten, die van het af- en opladen van deze op zichzelf onhanteerbare knapen een simpele zaak maken. En de auto matische vuilniswagen: men hangt er een vuilnisemmer achter aan, hij gaat automatisch omhoog, wordt omgeklpt, en goed leeg geschud en daalt dan leeg weer naar beneden. Maar voor dit alles geldt: we moeten „denkers" hebben, die op het idee ko- Afdeling Zeeland VOETBAL Luctor 2-Patr. 1 De Zeeuwen 3- le Klasse A. Sluis 1-Noorm. 1 Eede 1-DSW 1 Domburg 1- Groede 1 Zuidzande 1- Lewed. B. 1 le Klasse B. Hansw, B. 1- Luctor 1 Scheldeboys 1- Rapenburg 1 Cortgene 1-PSK 1 le Klasse C. Rennesse 1- Burgh 2 Dreischor 1- Zierlkzee 3 Zonnemaire 1- SVOWK le Klasse A. EMM 2-Biervl. 2 Zeelandia 2- Vlissingen 3 De Zeeuwen 2- Yerseke 2 le Klasse B. Steen 2-Aardenb. 2 Clinge 2-Corn. B. 2 Sluiskil 2-Huist 2 Hoofdplaat 2- Terneuzen 3 Oostburg 2- Yzendijke 2 2e Klasse A. Volharding 2- Hansw. B. 2 Kwadendamme 1- Middelb. 3 Vlissing. 2e Klasse B. Corn. B. 3- Graauw 1 Rapenburg 2- Vogelw. 2 Axel 3-Ria W 2 KoeWacht 2-PSK 2 2e Klasse C. Dreischor 2- Zierikzee 4 Burgh 3-Renesse 2 Zierikzee 5- Schouwen 2 3e Klasse A. Zeelandia 3- Patrljzen 3 Middelb. 4- Noorm. 2 Domburg 2-EMM3 Kwadend. 2- VlissinJjen 5 RCS 3-Goes 4 3e Klasse B. Retranchement V Middelb. 5 Oostburg 3-Eede 2 DSW 2-Aardeöb. 3 Sluis 1-Breskens 3 Groede 2- Schoond, 2 3e Klasse C. Hulst 3-Cllnge 3 Hulst 4-Kruin. 3 PSK 3-Graauw 3 Rapenburg 3- Sluiskll 3 Graauw 2-Stecn 3 Zaterdag-competitie le Klasse. Wemeldlnge 1- Wissek, 1 Arnemuiden 1- Kloetinge 1 's H. H. kinderen- Nieuwdorp 1 Krabbend. 1- Colpl. B. 1 2e Klasse A. Yerseke 3- Wemeld. 2 Kapelle 1- Krabbend. 2 Kattendijke 1- RU1. Bath 2 Wolfaartsd. 1- Kats 2e Klasse B. Cortgene 2- Wolfaartsd. 's H.H. kind. 2- Koudek. Kloetinge 2- Seroosk. 2e Klasse C. Nieuwdorp 2- Arnem, Koudekerke 2- Bevel. Nieuwiand 1- Domburg Juniores A Groep l. wid,dub' '"Bresk. Walcheren 1- Koudek. Oostburg-Rcs Vlissingen- De Zeeuwen 1 Groep II. Hansw Boys- Middelb. 2 Rill. Bath- Zeeuwen 2 Goes-Kapelle luniores B Groep 1. EMM-Goes Walcheren 1- Groep II. Middelb. 2- Vllssingen 2 Zeelandia- Oostburg Groep III. RCS-Zeeuwen 3 Groep IV. Corn. Boys- KUNSTZIJDE. Au, laatste practisch voorbeeld van de noodzaak van deze research- werkers en dan breekt langzamer hand de tijd aan, dat we conclusies gaan treken. willen we dan de Hol- landsche Kunstzijde Industrie te Breda aanhalen, waarbij we al heel erg moe ten vechten tegen de bekoring om ons niet op zijsporen. In casu de sociale aspecten van dit ideaal-bedrljf, te be geven. En waarbij we er al evenzeer voor moeten waken niet uit te barsten in een lofzang op die kostelijke rayon draad, die we als ln een visioen glim mend in al haar pracht voor ons 2ien. Die rayondraad rayon is de moderne be naming voor kunstzijde wordt ge sponnen. Viscose, een taaie donker bruine stroop, wordt door z.g. spindop- pen geperst, een dop met vele. onzicht- baar-klelne-gatjes, en daaruit ontstaat dan de kunstzijden-draad. Nu bleek in het verleden niets zo moeilijk dan te voorkomen, dat die uiterst-kleine spin- gaatjes dichtgroeiden. Dat was natuur lijk uiterst vervelend, want de kwali teit van de draad leed er onder. Eigenlijk was dat hét grote productie probleem, waar de research dan ook sinds 1920 onvermoeid mee bezig Is geweest. En dat ze uiteindelijk heeft weten op te lossen door een bepaalde stof aan het spinbad toe te voegen, die afzetting weet te voorkomen. Oat was een Nederlandse vondst, waarop octrooi is genomen. Een vondst, die ons niet alleen een voorsprong be zorgde, maar tevens een voordeel- Want hersenwerk is een dankbaar export-artikel, dat goed betaald wordt Een tweede terrein, waarop het re- searchwerk bij de H.K.I. zich actief beweegt is dat van het her-gebruiken van de reeds gebruikte chemicaliën. Het gaat er immers om het productie proces zo goedkoop mogelijk te doen zijn; met een zo gering mogelijk ge bruik van grondstoffen, een zo groot mogelijk product zien te verkrijgen. Voortdurend komen bij de vervaardi ging van kunstzijde uit cellulose che micaliën vrij en nu gaat het er maar om deze dusdanig te bewerken, dat ze in het productieproces te gebruiken zijn. Dit is nog slechts ten dele gelukt. Voor zover men er nog niet in geslaagd is. ligt hier dus nijg een belangrijke research-taak. Zodat ook ln deze tak van oedrljf de betekenis van het wetenschappelijk onderzoekingswerk naar voren springt. Werk. dat overigens niet alleen in Breda, daar is het alleen bedrijfs- research, maar zeer speciaal gecen traliseerd bij de Aku ln Arnhem ge schiedt, terwijl bovendien nog de zui ver wetenschappelijke cellulose- en vezelinstituten het hunne tot dit re- search-werk bijdragen. f\nze excursie langs de bedrijven ln Brabant en Limburg is hiermede beëindigd. Ze beoogde de noodzaak van research-werk voor het industriële leven aan te tonen en daarmee in ver band de noodzaak van de vestiging van een instelling van Technisch Ho ger Onderwijs in het Zuiden. Hoe dit verband ligt dat zullen we in een slot beschouwing trachten uit te leggen. O. EN W. VAN MIDDELBURG hebben een uitvoerig adres gericht tot de Minister van Financiën en de leden van de Staten-Generaal, waarin met klem wordt aangedrongen op verbeteringen in de regeling voor vergoeding van de materiële oorlogsschade en wordt gevraagd om een bijzondere be handeling voor Middelburg in verband met de uitzonderingspositie, welke deze gemeente inneemt. „De aldaar aangerichte oorlogsscha de is immers niet alleen aan de ge wone oorlogshandelingen te wijten, maar ook aan een aantal bijzondere voorvallen." B. en- W. die dit adres hebben opgesteld in opdracht van de gemeenteraad, erkennen, dat het inge diende wetsontwerp enige verbeterin gen brengt voor een aantal oorlogsge- dupeerden, maar wijzen er tevens met nadruk op, dat voor een groot deel van de getroffenen nog lang geen bil lijke regeling iy verkregen. „Zeeland vecht door". het 1940 niet Dit JTr wordt aan herinnerd, dat Nederlandse leger op 14 Mei capituleerde, toen de vijand nog tot Zeeland was doorgedrongen, gebeurde na de bedreiging van Duitse zijde, dat na de verwoesting van Ro- terdam nog meer Nederlandse steden zouden worden verwoest indien de wa penen niet zouden worden gestrekt. Is bij deze capitulatie bedongen, dat Zee land daarvan zou worden uitgezonderd? Hiervan is nooit iets gebleken, zodat rechtens de vraag te beantwoorden valt waarop rechtens het parool „Zee land vecht door" steunde. Zou dit pa rool in strijd blijken met de capitu latievoorwaarden, dan kan de verwoes ting van Middelburg op 17 Mei 1940, niet anders worden gezien dan het gevolg van niet-naleving dier voor waarden van Nederlandse zijde, hoe Barbaars de Duitse vergelding ook moge zijn geweest. In dat geval krijgt de rechtsgrond van de vergoeding aan de Middelburgse getroffenen toch wel een zeer bijzonder aspect. Vooral als men in aanmerking neemt', dat Mid delburg het enige slachtoffer was van dit doorvechten. In October 1944 moest Walcheren worden prijs gegeven voor het verkrij gen van de toegang tot de haven van Antwerpen. De vraag rijst hier of dit met goedkeuring of medewerking van de Nederlandse regering is geschied. Zou deze vraag bevestigend moeten worden beantwoord, dan zou voor de hiervoor veroorzaakte schade het be ginsel der wet op de militaire inunda- tiën van 1896 toepassing kunnen vinden. Walcheren opgeofferd. Ten bate van het gehele land en ter bekorting van de oorlog werd Walcheren opgeofferd, zodat bij be vestigende beantwoording van de ge stelde vraag hier dan een rechtsgrond zou bestaan, welke tot nu toe in het verborgene is gebleven. Hij ziet er angstaanjagend uit, zwaaiend met zijn revolver, maar zijn vriendelijk gezichtje toont wel, dat het niet zo erg bedoeld is. De driejarige Dogan Hebden.uit Grand Prairie (Texas) brengt een bezoek aan zijn grootouders in En geland in volledige cowboy-uitrus ting. KLAM A A B E ATE RMS ARK K G O SER ENT T R I L E N ORG O E B M KA HAR MAND 0 L P 1 E K E E R O S N L E E U N P W I E M G R I L PER O K K PET E L A T D A REL O R D M A U PAR E R T T K I N S A T P G F E N I LEUR I N K D N D R I K C E N L A M G O P E N N G U R E N E C E S K N Y L E L N N O T A A R M U D B A R I D O G E L E B E L I N Prijswinnaars: le prijzen (a f 5.—) Ria Touw, Haagweg 343, Breda en C. J. Notté, Nico Uytden Bogaardstraat 2, Sas van Gent. 2e prijzen (a f 2.50) P. M. van Oerie jr., A 304, Terheyden en M Matthee, Parallelweg 111, Ber gen op Zoom. Het request maakt er ook melding van dat tijdens de bezettingstijd de Duitsers aan niet-bewoners van Wal cheren de toegang tot het eiland ont zegden, duizenden Walcherenaren, die geen beroep uitoefenden en ook zij die aan de bezetter onwelgevallig wa ren, werden geëvacueerd, waardoor schade van algemene aard is ontstaan. Het al dan niet spoedig herstel van de stad zal afhangen van de verleende vergoedingen. De verbeteringen, die het aanhangende wetsontwerp brengt, gelden practisch alleen voor de kleinere woningen en dan nog slechts voor een pand per eigenaar. Herbouw van de andere woningen en van de bedrijfs panden, zo noodzakelijk om de stads kern weer volgebouwd te krijgen, is ais gevolg van de enorme lasten welke de bouwers op zich moeten nemen, haast ondoenlijk. De zeer lage taxaties der verkoopwaarde van de bedoelde grotere bedrijfspanden, welker herbouw voor waarde is voor Middelburg's herrijze nis (hotels garages, drukkerijen en an dere zakenpanden) wreken zich hier. Het gemeentebestuur van Middel burg hoopt met dit adres met vol doende redenen a#n te tonen, dat na gegaan dient te worden of er voor de stad geen bijzondere gronden, zowel rechtens als economisch aanwezig zijn, om de bewoners een schadevergoeding van de geleden materiële oorlogsschade te geven, welke aanzienlijk uitgaat bo ven de algemene normen, zulks ter bevrediging van het rechtsgevoel en ter behoeding van de stad voor -het ge vaar van blijvende verarming. TjE POSITIE der verschillende ge- meenten in Zeeland en dekwes- tie der dwerggemeenten staan reeds geruimen tijd in het middelpunt dei- belangstelling. Indertijd werd een commissie ingesteld om dit vraagstuk te bestuderen, waarbij ook naar vo ren kwam de vraag of verschillende gemeente in verband met hun gren zen niet voor uitbreiding in aanmer king moesten komen. Gedeputeerde Staten van Zeeland schijnen deze belangrijke materie met Voortvarendheid te willen aanpakken en naar wij vernemen heeft dit Col lege aan de Minister van Binnenland se Zaken advies uitgebracht omtrent een herziening der grenzen tussen de gemeente Breskens en de gemeente Groede. Breskens behoort volgens Ge deputeerd Staten uitbreiding naar het Zuiden te krijgen met een gedeelte van Groede. Groede daarentegen zou schadeloos gesteld dienen te wordén en een deel van de kuststrook onder Breskens in ruil voor het af te stane deel moeten kunnen verkrijgen. Deze partiële herziening staat ech ter niet in verband met de plannen, die in voorbereiding zijn om in de gehele kuststrook van W.Z.-Vlaande- ren bepaalde veranderingen aan te brengen. In O.Z.-Vlaanderen bestaan ook plannen en in dit verband wordt de aandacht gevraagd voor de gemeente Hulst, welke in verband met haar uit breidingsplannen wel erg in het nauw gedrongen wordt. Ook hier zal dus een en ander moeten gebeuren en naar wüflfvernemen zullen hierom trent ooit voorstellen gedaan worden Tot hoever die plannen zich zullen uitstrekken is momenteel nog niet met zekerheid bekend. •WELEN van U zullen de tentoonstel ling „De vrouw op het voetstuk 18981948" in de Houtrusthallen ln Den Haag bewonderd hebben. Maar de meesten hebben toch waarschijnlijk geen tijd gehad of geen kans gezien om er heen te gaan. Maar in leder geval: gelezen hebben we er allen al veel. héél veel over en verschillende foto's hebben we bewonderd. Zo ligt er momenteel een blad voor me, waar in een foto staat van een huiskamer „de goede oude tijd" van 1898 en één van de huiskamer 1948 van de binnen- huisarchitecte Dora Mees. dat lichte, dat sobere, dat trekt ons aan in die kamer van 1948. Maar het is mijns inziens té ver doorgevoerd en de sfeer, de huiselijkheid is er mee weg. Er staat geen flinke tafel, waar echt eens een gezin om heen ge schaard kan zitten, 't Lijkt net. als je rond dat kleine tafeltje zit, of je bij Je zelf op visite bent; kortom: het is geen kamer voor een gezin. En dat OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO is het, wat me altijd op zulke tentoon stellingen opvalt er wordt geen reke ning gehouden met onze goede grote gezinnen. Zou dat komen, omdat de meeste tentoonstellingen van die aard niet in het Zuiden gehouden wor den? De tentoonstelling b.v. laatst in Amsterdam over het practisch inrich ten van de woning had precies'dezelfde kwaal: voor een groot gezin niet door te voeren. Het begon al met de foto's. Je zag er een zolderkamer, heel primi tief Ingericht; 't jaar daarop werd de kamer verrijkt met een paar mooie clubs, later een haard, d&n een schrijf bureautje en weer later een „zitje", zodat men, de foto's een voor een be kijkend, eindigde in een kamer die werkelijk „af" was. Zo kon men aan de hand van die foto's zien, hoe men in een paar jaar tijds de woning op „peil" kon brengen. Maar ik schudde het hoofd en dacht: „Kijk, dat is nu theorie en de praktijk?" Als het goed is èn normaal, koop je na 't eer ste Jaar geen paar mooie clubs van 't zuinig overgespaarde salaris, maar een wieg, lakentjes, dekentjes, luiers, etc., en later geen haard, maar een box, een kinderstoel, en je kunt je geld wel beter gebruiken voor al de komen de peuters, dan voor een „zitje" of „eigen bureautje". Js het een teken des tijds, dat er geen rekening meer gehouden wordt met gezinnen van 6 a 8 a 10 kinderen? In ieder geval zou ik een moeder van een groot gezin niet graag ln de ka mer van 1948 van Dora Mees plaatsen; dan veel liever de kamer van 1898 met een flinke stevige vierkante tafei, maar dan zonder al die overbelaste stofnesten. Daarom, als ik kiezen yjET VRAAGSTUK van de lectuurvoorziening, voornamelijk ten plattelande helaas'nog steeds van bijzondere actuele betekenis. Men behoeft waar lijk geen insider te zijn om dagelijks te kunnen vaststellen, dat het aantal bedenkelijke uitgaven in Nederland, boekwerkjes dus waaraan men voor de doorsnee lezer geen grein opbouwende waarde kan toekennen, aanzienlijk hoger ligt dan de uitgaven, welke men waardevol kan noemen. Tesamen met een steeds stijgende al of niet clandestiene import van onze Zuiderburen vormt dan het aantal met minderwaardige lectuur bedrukte bladzijden, vooral voor het Zuiden van ons land, een der ingewikkeldste zij den van dat probleem. Minder ingewikkeld, doch wegens de bijkomende or ganisatorische moeilijkheden, toch vrij bezwaarlijk op te lossen kanten van hetzelfde vraagstuk zijn gelegen in het orgaan, nodig om te komen tot een afdoende spreiding van g o e-d e lectuur. staat een commissie van Toezicht, waar in zitting hebben; de K.A. van de bisdommen Breda en Den Bosch, de Culturele Raad, de R. K. Bond van Leeszalen en de organiserende Bond. Deze vijf tesamen hebben dus ln feite voor zover dit de principiële kant van de zaak betreft, de uiteindelijke su pervisie. Zover zijn we dus in onze gewes ten; d.w.z. dat Brabant en Z.-Vlaan- deren alle andere gewesten met uitzondering van Drente, waar men hoewel een nuance anders-georiën teerd ook reeds stappen op de goede weg heeft gezet ver vooruit en voorbij is gestreefd. Dat klinkt prach tig, maar het is slechts helemaal waar, wanneer door alle daarvoor in aanmerking komende personen, li chamen en instanties volledig wordt medegewerkt. Het is de bedoeling van de Katholieke Actie om de belangen van de bestaande parochie-bibliothe ken (waaronder een enquête met zeer goed gevolg werd gehouden) te be hartigen, zolang deze nog niet ge bundeld zijn in wat men ge makshalve een Bond kan noe men. Deze Bond dan heeft niets te vragen, heeft integen deel slechts iets aan te bieden. Want alle aangesloten bibliotheken zullen vroeg of laat (en liefst niet zo heel erg laat) inzake lectuur zeer veel daadwerkelijke steun ontvangen van de bovengenoemde Bond voor Lectuur voorziening ten Plattelande. Om practisch te zijn: er komen di verse wisselbibliotheken en een vaste stock van zeldzame boeken, waaruit alle bibliotheken naar behoefte zul len kunnen gaan putten. Geen enkele parochie zal dan in de toekomst meer komen te zitten met een tekort aan boeken, geen last hebben van verou derde exemplaren of moeilijkheden hebben met het verstrekken van (an ders te dure) vakliteratuur op welk terrein dan ook. OP DE eerste plaats dan een stukje historie: in het Zuiden vond tot nu toe deze spreiding plaats via acht leeszalen en een groot aantal biblio theken, voorzien van het predicaat R. K. (soms zelfs ook dat niet) en res sorterend onder een of andere gewes telijke of plaatselijke vereniging. Door al deze centra om dat grote woord dan maar eens te gebruiken is in het verleden prachtig pionierswerk verricht. We dienen echter uitdruk kelijk vast te stellen, dat de behoefte van vandaag in dit opzicht noch door een verdienstelijk verleden noch door een ruime dosis goede wil van de or ganisatoren bevredigend kan worden gedekt. Dit in te zien betekende voor som mige rechtstreeks of zijdelings belang hebbenden eigenlijk tegelijkertijd: dus moet er op zo kort mogelijke termijn iets positiefs worden ondernomen; m. a.w. het ontdekte (toekomstige) kwaad moet reeds vanaf het allereer ste begin doelbewust worden bestre den. Het ging er nu maar om, welke was de aangewezen 1 instantie om dit te entameren. Voor Brabant dacht men terecht aan de Culturele Raad, voor het Noorden werd door de Lan delijke K.A. in samenwerking met de R. K. Bond voor Leeszalen de aange legenheid bestudeerd. Los daarvan nam de diocesane K.A. in de bisdom men Breda en 's-Hertogenbosch de zelfde materie in studie, met liet ge volg, dat in het eerstgenoemde bis dom een Commissie voor Lectuursprei ding in het leven werd geroepen. LECTUURSPREIDING. VONDER eigenlijk erg veel van el- kaars vorderingen af te weten, werd dus van verschillende kanten gewerkt. Hoe men nu precies achter eikaars werkwijze, doelstelling en voorlopige resultaten is gekomen, doet nu en hier tenslotte weinig terzake. Belangrijker is het feit, dat er bij eenkomsten zijn geweest, waardoor uit eindelijk is bereikt, dat er wordt sa mengewerkt onder leiding van de R. K. Bond van Lectuurvoorziening ten Plattelande. Deze Bond zal in de toe komst het orgaan zijn, waarlangs de gehele lecluurspreiding in het Zui den zal gaan lopen. Hierhovenuit SUBSIDIES NODIG. - TIET WERK is begonnen: het Rijk en de provincie zullen de nodige subsidies geven, onder slechts nog deze voorwaarde, dat ook iedere ge meente naar rato van de inwoners een plaatselijke subsidie aan de Bond toestaat. Deze subsidie is echter zo gering (voor een dorp van circa 5000 inwoners komt het ongeveer neer op f 25— per jaar), dat we er niet aan twijfelen, of geen enkel gemeentebe stuur zal in gebreke blijven. Voor ons Bisdom (Breda) betekent dat het vol gende: in de loop van de komende vier jaren zullen de momenteel 108 bestaande zelfstandige parochie-biblio theken uit de zorgen zijn. Daarnaast kunnen nog 25 interparochiële biblio theken worden geholpen en is er nog voldoende gelegenheid om de belan gen van de daarnaast bestaande zelf standige bibliotheken, wanneer zij zulks wensen, te behartigen. Onze dio cesen zijn met deze regeling op de juiste weg. Hier kan gelden dat enkele hardwerkende en snel (doch goed) den kende katholieken een bijzonder moei lijk probleem zo hebben aangepakt, dat men kan spreken van „voorko men is ook nu weer beter dan gene zen". Het kwaad van de slechte lec- tuurspreiding kan geen geduchter vij and krijgen dan een dieper-ingrijpen- de en beter-georganiseerde spreiding van de goede lectuur. Zondag 26 September. Groen. 19e Zondag na Pinksteren. 2e gebed H.H. Cyprianus en Justina. 3e gebed A cunctis. Credo. Pref. van de H. Drie vuldigheid. Maandag 27. Rood. H.H. Cosmas en Daminanus. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Dinsdag 28. Rood. H. Wenceslaus. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Woensdag 29. Wit. Kerkwijdingsfeest van de H. Aartsengel Michael. Credo. Donderdag 30. Wit. H. Hieronymus. Credo. Vrijdag 1 October. Wit. H. Remi- gius, 2e gebed A cunctis. 3e naar keu ze. Haarlem: Wit. H. Bavo. Credo. Of overal (behalve in Haarlem) Wit. Votiefmis ter ere van het H. Hart vanwege de eerste Vrijdag. Credo. Pref. van het H. Hart. Zaterdag 2. Wit. H.H. Engelbewaar ders. Credo. Haralem: 2e gebed oct. H. Bavo. Eén van de vier millioen kinderen die in de komende wintermaanden extra voedsel zullen ontvangen door bemiddeling van de UNAC. Naar schatting zijn een 230 mil lioen kinderen over de gehele we reld in zo ernstige mate ondervoed dat hun leven wordt bedreigd. •m^mmmm^mmmmmmmmmmmmmm'Vr*WVmmn nieuw, dat een. gezonde kunst haar levenskansen alleen aanwezig vindt, als er contact bestaat met het grote, rijke leven, zoals geen plant wil bloei en als niet de sappbn in een vrucht bare bodem hem voeden. LEO LECLERC. TVE stedelijke raad. -van de Katho- lieke Actie in Tilburg heeft aan het hoofdbestuur van de K.F.A. te 's-Hertogenbosch een. schrijven ge zonden, waarin hij krachtig protes teert tegen de beslissing van de KFC die de film „Le diable au corps" toe laatbaar heeft verklaard voor per sonen "boven 18 jaar. De raad is van oordeel, dat een critiekloze weergave van onzedelijkheid en huwelijks-on trouw de film absoluut ongeschikt maakt voor alle leeftijden. DLIJKENS de toelichting op de be groting van O. K. en W. bestaan er plannen de volledige werken van P. C. Hooft opnieuw uit te geven. De omvangrijke publicatie zal slechts mogelijk kunnen worden, indien het Rijk daarbij in aanzienlijke mate fi nanciële steun verleent. Verwacht mag worden, dat de uitgave in ongeveer 10 jaar gereed zal zijn. De minister stelt zich voor, dat gedurende die periode een rijkssubsidie van circa 120.000. nodig zal zijn. Hij trekt daarom voor 1949 een eerste termijn uit van f 12.000— ÜRNIE PYLE, de Amerikaanse ver- slaggever, heeft het leven van de gewone soldaat geobserveerd en zijn belevenissen verteld in een taal, waar aan alle schijnschoonheid vreemd is, maar die haar waarde ontleent aan j het navrante waas, dat over de re gels ligt, zonder dat het er met op zet is aangebracht. Slechts nu en dan geeft hij, als een schrijvend ci neast, een close-up, die het kenmer kende détail naar voren brengt. Anders weer is de stijl van William Saroyan, een der beste Amerikaanse schrijvers, van wie het boek „Wesley Jackson's lotgevallen" kort geleden bij Bigot en van Rossum N.V. te Am sterdam verscheen. Ook Saroyan vertelt de lotgevallen van een Amerikaans militair, die de laatste oorlog meemaakte. Minder so ber dan Pyle, zou men kunnen zeg gen; uiterlijk warmer en met de on bevangenheid van een vertellend kind OAROYAN is vóór alles een eerlijk schrijver en zijn grootheid is even redig aan de eenvoud van zijn werk. Zijn menselijkheid verbloemt hij niet; niet de verbazing om de afgrijselijke waanzin van heel dit oorlogsgedoe en Jackson is eigenlijk een mens, die verbijsterd de granaat in zijn hand beziet, welke een vrucht had moeten zijn, een rijpe appel, zo juist geplukt van een boom in zijn vaderland. Op enkele plaatsen verhaalt Jackson, dat er mensen waren, die hem na het le zen van een brief van zijn hand zei den, dat hij een geboren auteur was. Zó moet het ook met Saroyan zijn; hij schijnt telkens weer blij en ver wonderd te zijn, dat hij dit kan en zijn boek heeft de stijl van een brief aan een vriend. Maar daarbij bereikt hij grote resultaten. De soldaten, met wie Jackson omgaat, zijn meisje en alle anderen leven als goede vrien den van de lezer en zij hebben niets van boekenfiguren. En boven dit al les staat Saroyans dankbaarheid om het leven, zijn liefde voor de mensen. Hij is zéér geestig en het verhaal van de jonge Amerikaan in het Duitse ge vangenkamp die op de trombone speelt met een strooien hoed op, is een van de weinige werkelijk goede short-sto- ries (want ieder hoofdstuk mag eigen lijk zo heten, hoewel de roman-com positie niet in het gedrang komt), die een mens in lange jaren te lezen krijgt Deze levensliefde ademt van alle blad zijden; er is een jongen aan het woord die vertelt, enthousiast en alsmaar door, met gloeiende lyangen, nu en dan teder en soms met juist dat tikje sentimentaliteit, dat men niet graag mist. Daarbij bereikt de schrijver soms lyrische hoogtepunten, zoals op bladzijde 265, waar hij de liefde be zingt in een prachtige taal. En de idioterie van de oorlog; hoe zou die beter en eenvoudiger neer getekend kunnen worden dan in de volgende alinea: „De Duitse schildwachten hadden zo hier, en daar een woordje En gels opgepikt, ze waren erg vrien- deli.jk tegen or.s en we praatten over dezelfde dingen van altijd, over thuis, over de meisjes en over onze kant en over hun kant en dat alle legers de pest konden krijgen en kijk eens, hier heb je mijn dochter tje en heb je soms wat te ruilen". yO is dit een belangrijk boek. Het is een boek van een man. wie het niet om het letterkundige effect gaat en die het leven bemint omdat het een adembenemend heerlijk spel is. Die, hoe paradoxaal het misschien klinkt, een groot kunstenaar is, omdat hij niet in de eerste plaats de kunst wil dienen. Het is jammer, dat deze levensaan vaarding hem een enkele maal brengt op een terrein, waartoe de eerlijke schaamte zich uitstrekt. Daarom blij- ve het werk uit handen van onerva- renen. Laten anderen zich echter haas ten om deze gezonde spijs tot zich te nemen. TTOE ver staat dit alles af, van wat men „literatuur" in engere zin zou kunnen noemen: de schrijverij door enkelen, die zich begenadigd achten, voor een paar anderen, die hen om zwermen. Niets is zo verwerpelijk als de ivoren toren en niets zo levens vreemd als de bohémien, die begint met het lange haar, waarmee, de gro ten eindigen zonder te weten, dat zij de kapper vergaten. Het werk van Saroyan bewijst op- Dcze twee hummels bestuderen met de grootste ernst de kunstwerken van de Nationale Tentoonstelling van Kunst door Kinderen, die in de Academy* Hall in Londen wordt gehouden. 13.700 kinderen tussen 5 en 16 jaar uit geheel Engeland hebben proeven van hun aesthetische be kwaamheden ingezonden. De prijswinnaar ontvangen behalve een plaatsje op de expoaitie geldelijke steun voor de verdere ontwikkeling hunner talenten.

de Stem | 1948 | | pagina 5