Duistere toekomst voor de Zuidelijke aardappelselectiebedrijven Vlissingse O. L. Vrouwekerk bijna gereed Episoden uit de „koude oorlog weert Een retraite-pater viert feest Sport benzinelicht-aggregaat sreld komen tes uE STEM VAN DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 Boeren brengen hun eisen naar voren Voor de oorlog Na de restauratie overtreft zij haar oude glorie ^dT^di^1^ en R' °n- Vele parochianen waren van mening De Zeeuwse kleder drachten Zestig jaar K.A.B. in het Bisdom Haarlem Nadat de Nebo in ere werd hersteld Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije Sluis hervindt zijn oude glorie f 10.000 boete geëist Wedstrijden voor Zondag MARKTEN Officiële mededelingen DEKKLEDEN 100 DEKKLEDEN LEGERGOEDEREN Te koop Underwood schrijfmachine NETTE DIENSTBODE J. Sturm - de Miliano aar Alexander Pas in 1861 lolgens de Rus lider!) kwam I met zijn fiets lig op een Pa- I instelling. Iilij. dat we het lint we wisten liet. Je bent ld om wijs te |s blussen ligen film Irijse cineast de Canonge, fien gemaakt JTijse brandweer Ij vertoond wor 1de Uno-verga- llaas<3e film vuurbestrijders in het labora acteurs zelf, |aan te pas ko- felle brand te Ihade drie mil ls en de film pndèr de kap. dat hij vol- I met de bouw nu alleen de I liggen en ver lagere school. ICruiningen ver l eid tot mede- lïaan de mees- I le kath. scnool 1 wordt met de la het oude ge- J-ste ons mede-, I schooljaar in J 00 kinderen, lien van dagen lagen dan er Ir noch op 'Wal |Beveland een lieden bestaat Én. leboden fchie is vol be let charitatieve ligieuzen. Hoe- Iniet van plan 1 lustrum van bhting „Maria- Irmde zich, on- br Figelet een limum van tijd I elkaar bracht, fcan de zusters I dat bestemd lie paramenten 1 aan te kopen. Lmpathie vqn (tzicht van een lx kunnen de legen, met een Jnst tegemoet Iwel zeker, dat 1 in Hansweert a er weer, in Marshall-hulp ir ons land. d door het s.s. en over elf Ne- n worden ver- ie gelukkige, die !t. Zo luidt al- ericht uit den en er nog niets de Kolen in de ober afgeleverd xioeling er over- aan te geven. ook een paar steft meekomen lencopy te voor- (Adv. ♦lO-oo) ws. 8.18 operette 9.30 w.st., 9.35 3 morgenwijding 30 vrouw, 10.45 /erstandige Shü- ork., 12 Cuadro lerkelbach, 12.30 .45 Pierre Palla, ingen. 13.20 Les 'etits Chanteurs kookkunst 14.20 chouw, 15.20 Ka- Jong. 16.30 Tus- 17 filmland, 18 nws, 18.15 ;oor, 19 Denk om ïx-pol. gev„ 19.30 ir acht. 20 nws, kansen op een :n vraagt en wij jdelheid, 22 bui- wing and Sweet, 3.15 Sibelius. 321 M. 12-32 gel en zang, 19 0 liederen. 20 15 ïr. symph. ork.; nwt. '22.10 kro- Broadway, 22.50 DE POOTAARDAPPELENTEELT in Z.-Nederland verkeert in dodelijk ge- gevaar. Voor tal van boeren in Zeeland, Brabant en Limburg is deze teelt een belangrijke factor van hun bedrijf en tevens een behoorlijke bron van inkomsten. Men kan zelfs spreken van een fundament. Door onrechtvaardige concurrentie worden de Zuidelijke bedrijven ernstig bedreigd en zodanig ondermijnd, dat de drie landbouworganisaties in Z. Vlaanderen het nodig geoordeeld hebben om bij elkaar te komen, teneinde over deze belangrijke kwestie van gedachten te kunnen wisselen en een protest te laten horen tegen de onrechtvaardige behandeling, die zij moeten ondergaan. Zowel te Hulst als te XJzendijke vergaderden de boeren en krachtig brachten zij hun eisen naar voren. yoOR de oorlog had het Friese poot- goed in het buitenland %n uitste kende naam en deze naam was een belangrijke factor om tot uitvoer van hun product te komen. In het Zuiden werd ook pootgoed gekweekt, dat even eens op een goede naam kon bogen, terwijl er voor het Zuiden nog bepaal de voordelen golden, waardooi de mo gelijkheid bestond de concurrentiestrijd vol te houden. De geographische lig ging was gunstiger en het onmiddellijk gevolg hiervan was, dat de vrachtprijs goedkoper was. Bovendien konden de poters in het Zuiden met auto's ver voerd worden, terwijl men in het Noor den van schepen en van de spoorwegen gebruik moest maken. De Belgen wa ren zeer gesteld op het thuis bezorgen der poters en de Zuideüjke provincies kwamen zoveel mogelijk aan deze wen sen tegemoet. In de loop der jaren waren er belangrijke relaties ontstaan met de kleine en middelgrote impor teurs in België en deze relaties waren op de afneming van het product van zeer grote invloed. Overal waren Bel gische vertegenwoordigers ingeschakeld die de afnemers bewerkten en een dus danige activiteit ontplooiden, dat men na verloop van tijd van een behoor lijke afzet kon spreken, welke afzet zowel onze boeren als het gehele ge west ten goede kwam. Tijdens de bezetting veranderde er natuurlijk een en ander en kreeg men een centrale export, waarover slechts weinig te vertellen valt en toen er in 1947 weer meer vrijheid kwam, reken de men er in de Zuidelijke kringen op dat de voor-ooriogse toestand weer zou terugkeren. De regeling 1947 stelde echter danig teleur en met pecht kon de vraag gesteld worden, wie daarvoor verantwoordelijk was. Al spoedig bleek, dat met de belangen van het Noorden en in dit verband speciaal Friesland en Groningen meer rekening gehouden werd dan met de Zuidelijke belangen en de instanties die deze regeling uit maakten vertoonden een duidelijk Noordelijk overwicht. Niet het alge meen belang, maar een speciaal pro vinciaal belang speelde hierbij de hoofdrol. ONBILLIJKE BEPALINGEN. Men ging zelfs zover, dat alle fac toren, die in het voordeel van het Zuiden spraken werden opgeheven of weggewerkt. Zo ging men er toe over om de poters franco te leveren tot aan de grens, zodat het Zuiden moest meebetalen voor het vervoer van het Noorden. Ook het vervoer per auto werd verboden, terwijl men geen Bel gische vertegenwoordigingen meer mocht hebben. De voordelen, die de Zuidelijke pro vincies in de afgelopen jaren door krachtsinspanning, taai volhouden, noeste ijver en het aankweken van relaties in het buitenland verworven hadden werden met één slag teniet ge daan. Krachtig protesteerde men tegen deze onbillijke bepalingen met het ge volg, dat er een regeling 1948 tot stand kwam. welke schijnbaar aan bepaalde wensen tegemoet kwam. maar in de practijk zijn deze tegemoetkomingen nog erger dan bepalingen van 1947. Nu zal er franco geleverd worden vanaf de eerste losplaats, maar er wondt 11.— voor algemene vracht ge calculeerd met dien verstande, dat wanneer de vracht lager ligt terugbe taling en als ze hoger ligt bijbetaling zal moeten plaats vinden. Op deze wijze moet het Zuiden weer meebeta len voor het Noorden, Overwogen wordt om het autover voer weer toe te staan, zij het dan in zeer beperkte mate. Voor het Z. Vlaam se gewest is de uitvoer echter alleen mogelijk via Eede en dat dit extra- kosten meebrengt zal wel duidelijk zijn. Niemand fcan daarom met deze zonderlinge bepalingen accoord gaan, temeer daar de Zuidelijke vertegen woordigers nog steeds niet in België werkzaam mogen zijn. J Op deze wijze heeft men weten te '>ereiken, dat het Friese pootgoed zon der concurrentie staat. In België be stond in 1947 een invoerquotum. De betreffende Belgische minister heeft dit quotum nu afgeschaft met het ge volg. dat de kleine importeur weer klant van de Zuidelijke selecteur kon worden. Men voelde blijkbaar in het Noorden nadelige gevolgen van deze bepaling en in de regeling 1948 werd vastgelegd, dat de grote importeurs de poters een gulden goedkoper zullen krijgen. Tenslotte nog het volgende: Het is duidelijk, dat er op een gegeven mo- unent overproductie zal ontstaan en daarom is het plombeersysteem uitge vonden, opdat een billijke verdeling zal plaats vinden. Wanneer dit systeem landelijk wordt doorgevoerd dan is dat inderdaad het geval, maar daar in de regeling een en ander provinciaal ge regeld is, betekent ze uiteindelijk weer een groot voordeel voor Friesland. Onze boeren komen daar nu met kracht tegen op en zijn voornemens een actie in de Zuidelijke provincies te gaan ontketenen teneinde te bevor deren, dat ook met hun belangen re kening zal gehouden worden, daar zij anders geheel of gedeeltelijk ten on dergang gedoemd zijn. Aan de Zeeuw se Stichting voor de Landlbouw zijn inmiddels de eisen voorgelegd, welke men meent te moeten stellen om tot een billijke oplossing te komen. Reeds eerder kon men in ons blad van deze eisen kennis nemen. QIN'DS 18 MEI werken veertien metselaars, schilders en timmerlie- den, tijdelijk aangevuld met een klein contingent leidekkers, on afgebroken voort aan het herstel van een van de grootste kerken van Vlissingen. De O. L. Vrouwekerk, een imposant bouwwerk in Romaanse stijl, is bezig schoner te herrijzen dan het voorheen ooit was. Met de werkzaamheden, die uitgevoerd worden door Vermeulen, Bouwbedrijf te Gorkum, hoopt men eind November gereed te zijn. VEEL VERANDERINGEN TEN GOEDE. Philippine Een grote eer. Tesamen met de fanfare uit Assenede o.l.v. directeur Mannaert, is onze fanfare St. Cecilia o.Lv. de heer Cornelis voor een concert naar Ostende (België) geweest. Het bezoek is goed bevallen, niet het minst door de goedgeslaagde concerten, waar voor veel belangstelling bestond en die met dankbare ovaties werden beloond. Corpsen en directeuren ontvingen prachtige cadeaux. Sas van Gent EEN GROTE VERBETERING In de laatst gehouden bijeehkomst van de raad onzer gemeente, werd met grote instemming het project goedgekeurd van Rijkswaterstaat: het aanbrengen van een traverse over 't gedempte deel van de eerste kanaal- arm. Dit project houdt in, dat achter de bestaande bomen een rijweg zou ko men. welke ozu lopen vanaf de oude Sluis tot bijna aan de tramrails. Naast die rijweg, die 6 meter breed zou worden, zou nog een wandelpad van 4 meter breed worden aangelegd terwijl dan een met heesters of an derszins beplante glooiing het geheel zou voltooien. Wanneer dit plan tot uitvoering zou kunnen worden gebracht, zal dit e verbetering en ook ver met U?iPhVln dit deel onzer gemeente Cder v-wge?' °°k de dam 2011 delnad rtaï^ doordat het wan- zou worden dÜÜ d e Weg loopt' °°k het kanaal. doorgetrokken tot over deA1SgX1ePleTaU,?°0rga2S vindt zal geen e^nl^ *et- fraaiing van de Westkade V£r" T erneuzen Geslaagd. Te Batavia slaa»rf„ L dPeP^?bel' 0n21 stad~ h«? L. de Bokx voor het examen tweede stuurman ter koopvaardij. we«de „V°°1 h?t examen waterfitter slaagde onze stadgenoot de heer J. de Groot Bekroond. De firma Bonte, die on langs in Terneuzen aan de Geillstraat een nieuwe banketbakkerszaak open de, welke de aandacht trok door de keurige uit blank eiken en palissan- aer hout bestaande vitrines, waarin m grote verscheidenheid aanlokkelijk gebak was tentoongesteld behaalde Stelbn, ieneAU? Banketbakkerstentoon meide Prijs met ™kerw„rk lploma ln de deling De heer RCn van Sjokken suiker Befnard Bonte behaalde een tVee^T eervolle vermelding, dat deW ^,-lW toegekend in de af. OP Dems BrauwCa°SChi,dering Zuiddorpe Jtóckatrtf'eeT Willem Tel1 *af b'3 R' de the nLf2v>^dieting ten bate van t. L. de Moor schoot S luei1 ?amen 18 Zuiddorpenaren Allen kwamen terug met een bronzen medaille. fEDURENDE 5 maanden heeft ka- tholiek Vlissingen zijn kerk niet anders gekend dan als een verzamel plaats van stellages, kalk en brokken steen, terwijl het er tochtte, dat het niet meer gezond was en een dikke laag stof een voortdurende bedreiging vormde voor de al dan niet Zondagse kleren. Deze ongemakken zullen ech ter weldra tot het verleden behoren en eenieder zal toegeven ze er gaarne voor over gehad te hebben, wanneer hij de kerk weer in haar oude glorie hersteld zal zien, nog verfraaid door de vele veranderingen ten foede, die in het kader van de restauratie konden wor den aangebracht. Zo worden b.v. op het ogenblik de ramen voorzien van z.g. neu-antik, i.p.v. de oude glas-in-lood-ramen. Het eerste is wel aanzienlijk duurder de kosten voor het glas alleen bedragen f 48.000, (ƒ45 per M2.) het laat ech ter meer licht door, terwijl de diverse kleurschakeringen der ruitjes aan het geheel een veel levendiger indruk geven. In de muren aan de Westzijde wer den z.g. knapen-syphons aangebracht, rood-stenen buisjes, ongeveer 25 c.M. lang, die voorzien zijn van een roos tertje en dienen om het vocht, dat door de muren is opgenomen, op te zuigen en een uitweg naar buiten te verschaffen. Hierdoor wordt voorkomen dat de opnieuw te beschilderen binnen muren weer door kalkafzetting zouden worden ontsierd. Vooral het uithakken van de talloze gaten was, zoals men zal begrijpen, een langdurige geschiedenis. Ongeveer 9000 stenen moesten worden ingezet. Daar dit geen nieuwe- maar afvalste- nen zijn, moesten deze eerst „schoon gemaakt' en daarna bijgekleurd wor den, voordat men kon beginnen met het inmetselen. Maar over een paar jaar zal dan ook zo goed als niets meer van dit „lapwerk" te zien zijn. OOK HET INTERIEUR BOEKTE WINST. moest bijna geheel opnieuw worden opgetrokken. Kerk en pastorie zullen echter waarschijnlijk ongeveer tegelijk klaar komen, evenals de sacristie, waar i.p.v. het vernielde gipsen-, nog een ge- stucadoord plafond moet worden aan gebracht. Evenwijdig met de gevel en dus niet meer tegen de Westelijke zijmuur, krij gen de fietsende kerkbezoekers de beschikking over een nieuwe fietsen stalling, ter lengte van 18 M. W/at betreft het interieur, dit heef» veel gewonnen bij de nieuwe kleuring van het eveneens nieuwe pla fond, De forse rode en zwarte biezen zijn ongetwijfeld meer in overstemming met de bouwstijl dan de enigszins ijle decoratie van vóór de restauratie. Trouwens, wanneer men dezelfde ver slering weer opnieuw had willen aan brengen, zou dit alléén al een jaar werk gevergd hebben. En dit zou tech nisch, zo min als financieel verant woord zijn geweest. Met hetzelfde oog merk, n.l. dat van werkbesparing, heelt men hier gewerkt met z.g. „rijdende steigers" Deze rijdende steigers kun nen met behulp van kettingen, losse of wegneembare klossen en een paar ijzeren rollen verplaatst worden, zon der dat ze behoeven te worden afge broken. Hierdoor werd iedere keer, dat de 4y2 ton wegende stellage naar een volgend object moest worden gerold, «en tijdsbesparing van een week be reikt, d.i. de tijd benodigd om een nieuwe stelling te bouwen. DE GEVEL WORDT RIJKER. dat de gevel van him kerk een maar povere indruk maakte. Wel, ook SI SSS treden zijn. Het roset dat 7° Pdbet grootste gedeelte van d? in beslag nam, wordt vervan gen door drie hoge Rouaanse boogra- 2 lan8 en 1 M. breed. Het Mariabeeld komt dan ook niet meer in het midden, maar juist boven de Mariakapel. De vier kleine vensters van de doopkapel zowel als die van ae Mariakapel worden langer en boven ae hoofdingang zal het daglicht kun- nen doordringen in het portaal via een nog aan het brengen venster. gevJl tenslotte wordt ook niet "bekroond" door de ietwat on-ar- 0Sie/Leroen-houto> lijst, maar zal worden met een rollaag, met verder aan beide aflopende kanten een eenvoudige maar puntige 'afwer king van hardsteen. nr,N?„i?2i€t»wachten aUeen nog maar op de twee torens, die deze ongemeen ï,al,e ,geve] zullen moeten flankeren. Behalve de kerk was ook de pastorie zwaar beschadigd. De achterzijde 70ALS een paar maanden geleden al in de dagbladen heeft gestaan, worden in het gehele land kleder drachten verzameld, om die ter gele genheid van het 50-jarig regeringsjubi leum aan H. M. Koningin Wilhelmina (nu Prinses Wilhelmina) aan te bieden De klederdrachten die in 1898 aan geboden waren zijn door de Duitsers vernield en de daarbij behorende sie raden geroofd. Het is in deze tijd niet gemakelijk, aldus schrijft ons Jonfcvrouwe S. Collot d'Escury de kledingstukken bij elkaar te krijgen en de aankoop van sieraden is duur. Voor de dracht van het land van Hulst moet ik zorgen. Het voor naamste van de kleren n.l. Japon: schort, doek, muts en hoed zijn al weggezonden, de kapmantel wordt ge maakt. Gelukkig was het nog mogelijk voor de japon en dé' kapmantel de nodige stof en garnering bij elkaar te krijgen. Maar de sieraden ontbreken nog en wel slot met bloedkoralen, gouden oorbellen (liefst eikelbellen) en een broche. Een slot met koralen zou nog gekocht kunnen worden (het is het zelfde als bij de Axelse dracht), Maar heeft iemand soms nog eikelbellen, die hij voor dit doei wil afstaan en ook een broche? Wat ons ook nog ontbreekt is: een zwarte, stijve mooie onderrok, die onder de japon gedragen wordt. Binnenkort zullen enige jonge dames geld inzamelen voor de aankoop van slot en kralen en andere onkosten. Mocht iemand sieraden of-onderrok willen afstaan, wilt U dat dan aan mij laten weten: Hof te Zandeplein 1L Kloosterzande, (gem. Hontenisse). Plechtige herdenking op 25 en 26 September J-JET was op 4 Maart van dit jaar 60 jaren geleden, dat onder stuwing en leiding van Willem Passtoors te Amsterdam de Ned. R. K. Volksbond werd opgericht. Zaterdag 25 en Zondag 26 Septem ber zal dit feit te 's-Gravenhage fees telijk worden herdacht. De jubilerende organisatie, opgericht als Ned. R. K. Volksbond, voert thans in de huidige verhoudingen van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging, als diocesaan orgaan van deze beweging de naam: Katholieke Arbeidersbewe ging in het Bisdom Haarlem. Leven en groei en arbeid van de 60-jarige organisatie stemmen tot grote dankbaarheid. In de hoofdstad opge richt met 48 leden passeerde zij kort geleden de 60.000, verdeeld over 178 afdelingen. Met grote waardering voor de pio niers kan worden vastgesteld, dat de Volksbond reeds spoedig via zijn stich ting op verschillende terreinen een sterke activiteit ontwikkelde. Aante kening verdient, dat in het eerste „program van actie", dat als datum Mei 1888 draagt, o.a. het stichten van vakverenigingen werd bepleit en hierj aan practisch gewerkt werd. Ook hef culturele leven had de aandacht, al werden de bedoelde onderafdelingen aangeduid als,, onderafdelingen van vermaak". Ook het godsdienstig-zedelijk werk was van grote waarde. Het kreeg ge stalten in tridua, bedevaarten, geza menlijke H. Communiën en andere geestelijke oefeningen. Retraitewerk, kernwerk, Credo-Pugnobeweging. Vervolgens zij nog met een enkel woord aangestipt de arbeid op het ter rein van de volksgezondheid, zieken fondswezen, tuberculosebestrijding, volkswoningbouw, enz. De viering. 7ondag 26 September draagt Z.H, Exc. Mgr. J. P. Huibers een ponti ficale H. Mis op in de dekenale kerk. De namiddag van die dag ziet een grote herdenkingsvergadering in de grote zaal van het Kurhaus te Scheve- ningen, waar Dr. Olierook, directeur van het A. C. de Bruijn-instituut van de K.A.B., de herdenkingsrede zal uit spreken, terwijl het harmonie-orkest St. Gregorius de Grote en de Rusten- burgerkoorknapen, beiden onder lei ding van Henk Hoogervorst, respectie velijk voor muzikale en vocale omlijs ting zullen zorgdragen. (Van onze bijzondere medewerker). 7ES JAAR LANG hebben de katholieken van Nederland opgezien naar de Nebo, dat indrukwekkende, stijlvolle gebouwen-complex van de Paters Redemptoristen, gelegen aan de verkeersweg tussen Nijmegen en Groesbeek, recht tegenover de Heilig-Landstichting. Al die tijd konden wij niet binnen treden. want in 3942 namen de Duitsers dit gebouw in beslag en maakten er kazerne van; en na de bevrijding trokken de zegevierende Canadezen er bin nen. Eerst dezer dagen werd het bezit aan de eigenaars volledig teruggegeven AANSTONDS hebben wij ons ge- wend tot pater H. A. Heijdeman, die een jaar geleden, toen slechts een enkele vleugel van het gebouw vrü kwam, door zijn geestelijke overheid tot rector werd aangesteld. In ons dio cees, is deze priester stellig geen on bekende. hij, die jarenlang achtereen volgens te Bergen N.H., Seppe, Amers foort en 's-Hertogenbosch missies pre dikte en aan tallozen retraite gaf. Toen- wij hem nu opzochten in dat ideale verblijf, als het ware midden in de bossen, deden wij een ontdek king, die gans buiten ons bezoek stond. Het gerucht ging namelijk door de Nebo, dat zijn rector die dag zijn zilveren professie-feest vierde, maar dat men van herdenking alsnog nad afgezien. De jubilaris kon niet ont kennen, toen wij ons vraaggesprek onverwacht ombogen: „Ik heb in deze drukte van weder in gebruikneming van ons gebouw voorlopig geen tijc: tot feesten". Nochtans hebben zijn confraters 'n openbare vierdatum bepaald. Op Zon dag 26 September wordt het zilveren jubileum in de imposante kerk van de Nebo gevierd met een plechtige Hoogmis, waarna gelegenheid tot ge lukwensen wordt geboden. Henri de Greeve zal komen met de bekende voordracht van „Het vierde Beest" Ik kan nu eenmaal niet bedelen en wil mijn talrijke vrienden dus al lerminst lastig vallen, zeide pater Heij deman ons nog, maar in deze dagen zal ik zeker hoge prijs stellen op hun gebed. Ja, dat zal ik heerlijk vinden, zo vulde hij zich zelf aan. Een klooster werd uitgewoond. lyrAAR dan heeft de rector aan- stonds zijn gedachten weer bij de zeer moeilijke taak, die hij op de Ne bo bezig is te volbrengen. Hij vertelt ons van de prachtige economische hulp, waarmee pater Van Niekerk hem bijstaat en waardoor hij zelf toch nog wat tijd kan besteden aan geestelijk opbouwwerk. Nauwelijks heeft hij dat verklaard, of broeder-portier komt in de spreek kamer verwittigen, dat er biechtelin gen zijn, op een voor kloosterlingen wel zeer laat uur. Maar dat geeft niet; na ons komen verre poenitenten als nog aan de beurt. Daarna heeft de rector ons meege nomen, gans het enorme gebouw door, om wegens onze kennelijke verbazing aanschouwelijk te maken, dat alleen reeds de Canadezen, die de Nebo van kazerne tot lazaret verbouwden, een geldelijke schade van enkele tonnen hebben veroorzaakt. Men heeft gebro ken en vernield; en de Nederlandse overheid nam deze ware ruine onder hands over, zonder de rechtmatige eigenaar te kennen! Het moest Sep tember 1948 worden, vooraleer de Con gregatie de volle beschikking Kreeg over haar bezit. Eindelijk is de klooster-communau- teit hersteld en zijn de 140 semina risten teruggekeerd na zes jaar om zwervingen. Na de soldaten van de krijgsgod Mars wonen nu weer op de Nebo de soldaten in het grote verlos singswerk van de missie Gods. Er luiden weer drie klokken in de toren van de Byzantijns aandoende kerk met haar Oosterse schilderin gen, en straks zal er een altaar in mar mer worden gesticht, de* patroon St. Jozef ter ere. Want dit was de Belofte van rector Heijdeman, toen hij een jaar geleden met slechts enkele pa ters en broeders het gebouw binnen trok: als wij binnen het jaar alle zes vleugels van de Nebo kunnen herove ren, dan zal St. Jozef een zeer waar dige plaats in het huis krijgen. Dit bovennatuurlijke middel heeft niet ge faald; en op meer natuurlijke wijze heeft mgr. dr. Th. Verhoeven het pleit gewonnen, toen hij er in slaagde, de overheid in Den Haag te overtuigen van de betekenis van de Nebo als Seminarie. Het is de plaats, waar men con templatief naar binnen gericht is, doch waar men zich er op voorbe reidt, eens als apostel naar buiten te treden. i. De gesuspendeerde priester-minister r)E Aartsbisschop van Praag, Mgr Dr Josef Béran heeft zich de möeite getroost, op de protesten van de communisten tegen de susdc (schorsing) van de ongehoorzame priester Plohjar, minister v. gezond heid in de tegenwoordige Tsjecho- slowaakse regering, te antwoorden Daar de katholieke bladen niet meer verschijnen, worden aan de ge lovigen deze antwoorden op andere wijze bekend gemaakt; zij worden op de kerkdeuren aangeplakt. Het verbond van de „vrijheidsstrij ders" had beweerd, dat het Vaticaan tijdens de oorlog niets voor Plojhar gedaan had, toen deze als Tsjechisch priester in een Duits concentratie kamp opgesloten was Mgr Béran, die zelf 4 jaar in Dachau doorgebracht heeft, heeft daarop geantwoord: „Plo jhar, die indertijd als priester van Duitse nationaliteit te Budweis gé- wijd is, is na zijn aankomst in Da chau in het block van de Duitse priesters, block 26, terecht gekomen Het Vaticaan is opgekomen voor al le gearresteerde priesters en heeft voor hen allen verlichtingen in de straf gevraagd. Himmler heeft deze verlichtingen echter alléén toegestaan aan priesters van Duitse nationali teit De priesters van block 26 ge noten ook deze voordelen, ofschoon het gehele kamp zich daartegen ver zette. Plojhar kwam in dit block in 1942, toen deze verlichtingen reeds van kracht waren Daar men weet, hoe het gekwetste Tsjechische nationalisme na de be vrijding in 1945 alles wilde verdrij ven, wat zich aan de Duitse kant ge schaard had. kan men zich levendig voorstellen, hoe de Tsjechische pu blieke mening reageert op dit her derlijk schrijven, dat de verrader van de kerk. Josef Plojhar, nu ook als verrader jegens het Tsjechische volk, als het om zijn eigen voordeel ging, brandmerkt. Zondagsrust een misdaad. T~iE communistische minister van nij- verheid in Tsjechoslowakije ver klaarde op een congres, dat het een misdaad is met het oog op de tegen woordige toestand op 52 Zondagen. 52 Zaterdagmiddagen en 12 feestda. gen niet te werken. En hij voegde erbij, dat geen sabotage zal geduld worden, 't Is fraai! Zo is het dus ge steld met de vrijheid, het recht en de veiligheid van de arbeider, wan neer hij zich schaart onder de com munistische vlag. Richtlijnen voor de Kultuur- kampf. Er wordt druk gebouwd A LS een phoenix herrijst Sluis uit zijn puinen. Niet minder dan vijf tig woningwetwoningen en particuliere huizen zijn nu reeds gebouwd en be woond. Totaal zijn er nog vijftig hui zen in aanbouw en velen er van zul len binnen afzienbare tijd bewoond kunnen worden. De Hoogstraat krijgt nu door het bouwen van een rij hui zen weer het aanzien van een straat, evenals de Dinsdagstraat en Smeder- straat. Ook de Kade zal spoedig weer zijn vroeger gezellig en pittoresk karak ter terugkrijgen, door de bouw en res tauratie van enkele zakenpanden en het statige nieuwe gebouw van de Incasso Bank. Mede door het initiatief van de he ren A. Batselaere, J. Matthijs en L. Lucieer zal de Kapellestraat als van ouds Winkelstraat worden. Ook het wrakstuk tot wat het mooie Gothische stadhuis is vervallen wordt langzaam maar zeker opgetrokken met de oude steen in dezelfde stijl. Eens zal Jantje de Sluizenaars weer kunnen waarschuwen als een uur voorbij is, door met zijn hamer op de klokken te slaan. Kelders en trap aan de achtergevel zijn zo goed als klaar. Momenteel is men bezig de steunberen te metselen. Verder is er nog een sportpark in aanleg. De wallen rondom Sluis zijn reeds met bomen beplant en zien met vreugde toe, hoe hun stadje dat zij al honderden jaren beschermen weer zijn vroegere trots en glorie terugkrijgt. Zwarthandelaarster smokkelde voor 60.000 textiel V'OOR de Bijzondere Politierechter te Middelburg had zich S. M. D., handelaarster in textielwaren te Aar denburg, te verantwoorden wegens overtreding van het deviezenbesluit In 1946 en 1947 had zij grote hoeveel heden passementerieën in totaal ter waarde van f 60.000 in België gekocht en liet deze naar Nederland smok kelen. Hoe omvangrijk deze zaak was blijkt uit het feit, dat zij aan een Amsterdamse firma goederen heeft geleverd ter waarde van f 50.000. De Officier van Justitie eiste drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en f 10.000 boete subs 6 maanden hechtenis, alsmede verbeurdverkla ring van de in beslag genomen goe deren Lw. 22 strengen a 10.000 pail lettes, een partij losse pailettes, 17 dozijn schoenveters, vijf rollen ver guld draad, drie superpli's, 279 sier- kleedjes, een bedsprei, 51 zakdoeken, 115 kanten kraagjes en twee kanten strikken. XIET communistisch actie-comité van het Tsjechisch Nationaal Front heeft in het begin van Juli o m. de volgende richtlijnen uitgestip peld voor de houding tegenover de Kath Kerk; 1. Het Vat.:«aan: tegen het ver trouwen en d^, waardigheid met alle middelen strijden, vooral door aan vallen in de pers, compromitterende artikelen, enz. 2. Tegen de eenheid van de clerus: de hogere geestelijkheid van de la gere scheiden; een wig drijven tussen de bisschoppen en de priesters, en tussen de geestelijkheid en het volk 3. Inr:ge samenwerking met de „Tsjechoslowaakse kerk". Deze is in 1920 als „nationale kerk" tegen Ro me door afgevallen kath. priesters gesti ht; zij heeft zich zeer gebla- meerd door samenwerking in de oor log met de nazis. 4. De godsdienstige verdeeldheid onder het volk bevorderen. Tsjecho slowakije is bijna voor 80 procent ka tholiek. 5. Voor de strijd tegen de clerus der Kath. Kerk de beproefde wapens gebruiken: coelibaat, kerk en kapita- lisme, zedelijkheidsprocessen. Een fraai program. DE navolgende wenken van het centraal comité van de communis tische partij aan haar leden zijn be kend geworden: 1. De correspondentie van het Va ticaan met de aartsbisschoppen en bisschoppen moet staan onder cen suur van de regering. 2. Herderlijke brieven van de bis schoppen mogen slechts met verlof van de redering verschijnen. 3. Preken van de geestelijkheid moeten streng gecontroleerd worden 4. De bezittingen van de Kath. kerk moeten verbeurd verklaard worden en naar behoefte worden overgemaakt aan de „Nationale ker ken". 5. De Kath. clerus moet overge haald worden om tot de „Nationale kerken" toe te treden. 6. De Kath. clerus moet tot iede re prijs moreel gecomprompromitteerd worden en wel door gehuurde vrou wen, zo mogelijk uit kath. families. Het is de bedoeling, dat de grote strijd in October zal beginnen. P. K. VOETBAL Eerste klasse Districfl. Eerste Klasse. ADO-Xerxes Sparta-Stormv. Ajax-DOS SW-B1. Wit '*t Gooi-De Volew. District 11. DWS-Neptunes EDO-Henn. DVS KFC-Zeeburgia VSV-HBS Feijenoord-DHC District III. NEC-Hengelo Enschedé- Ensch. B. Zwolse B.-AGOVV Wagen.-Quick N Go Ahead-Be Quick District IV. NAC-Juliana VW-Hehnond BVV-Willem II Limburgia-MW De Spechten-TSC District V. Frisia-Achilles Fnesland-Veloc. GVAV-LeeuwarcI. Be Quick-HSC Emmen-Sneek District VI. Bleijerheide- Kerkrade NOAD-Bar. DNL LONGA-Maurits Heimondia. Eindhoven PSV-Sportcl. Emma Tweede klasse Tweede Klasse A. WSC-RKTW TOP-Conc. SVD Kolping SDW- Wilhelmina DESK- Zwaluw VFC SET-RKC Tweede Klasse B. AUiance-Breskens De Zeeuwen- Viissingen Goes-DOSKO Hero-RBC Internos- Middelburg Derde klasse Derde Klasse C. GOES, 21 Sept. 1948. Appelen; Cox Oranje Pippin 1864, Ellisons Oranje 1651, Lemoenappels 23—36, Sterappels 2040, Glorie van Holland 1863, Bramley Seedling 1528; La- nes Prince Albert 1929, Manks Cod- lin 1835, Jacq Lebel 1730, Notaris- appel 1840, Laxton Superbe 1837, Kroet- en'valappels 519; Peren: Br. Hardy 2659, Conference 1656, Bon ne Louisse 2265, Legepont 2056, Doyenne du Comise 2964, Zwijndr. Wijnpeer 2348, Br. Superfin 2048, Duch d'Angoulême 1846, Br. Bache- lier 2347; Br. clairgeau 17-52, Spaanse wijnpeer 20-35, Herzogin Elsa 20-48 Maagdeperen 9-30, Nouveau Poiteau 16- 47. Tr. d. Vienne 35-62 kr. en valperen 920, Diversen: Druiven 7999, Bra men 3134, Groene Noten 97110, Dubb. Princessebonen 2835, alles per 100 kg.; Kalkoeneieren 3538, per 100 stuks. '-HERTOGENBOSCH, 22 Sept. Op de markt van heden werden aan gevoerd 3054 stuks vee, zijnde 1473 ran deren, 69 lopers, 818 biggen, 239 nuch tere kalveren, 396 schapen en lam meren, 59 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van f 550— 800 per stuk; guiste koeien van f 350 525 per stuk; kalfvaarzen van f 500— 750 per stuk. klamvaarzen f 375500 per stuk; guiste vaarzen van f 350 450 per stuk; pinken van f 250325 per stuk, graskalveren van f 125200 per stuk; lopers van f 7085 per stuk biggen van f 3065 per stuk. schapen van f 5580 per stuk. lammeren van f 3555 per stuk. geiten van f 3065 per stuk. Aanvoer van rundvee gewoon. Han del in Kalf- en melkkoeien flauw, duur. Voor België werden enkele kwaliteiten kalfvaarzen gekocht. Ruimer aanvoer van varekoeien en weibeesten. Handel heel goed. Ruimer aanvoer van jong vee o.a. pinkvaarzen en pinken. Kwali teiten werden flauw duur verkocht. De rest slepende handel. Goede soorten graskalveren werden goed verkocht, de rest flauwe handel. Minder aanvoer van lopers en biggen, waardoor de handel iets vlugger was dan vorige week. Minder aanvoer van schapen en lammeren. Matige handel. Enkele goe de soorten ooilammeren en dekrammen gingen boven notering. Er werden ook nog enige schapen en lammeren gele verd aan de centrale. Minder aanvoer van geiten, flauwe handel. Vette geiten gingen boven notering. Haarsteeg- Vlijmense B. ODC-Zalthommel Baardwijk-Sarto Gilze-Gudok Korvel-Ons Vios Derde Klasse D. PCP-Hieronymus BSC-Roosendaal Dongen-Bredania SCO-Rood Wit WVO-Boeimeer E. Derde Klasse MOC-RCS Nw Borgvl.- Steenbergen Meto-Odio Zierikzee-Ierseke Derde Klasse F. Steen-Aardenburg Clinge-K. Boys Sluiskil-Hulst Hontenisse-Axel Hoofüplaat- Terneuzen Oosüburg- IJzendijke Vierde Klasse C. Bergh. Sport- Oss '20 DVG-Nooit Ged. RKSV A-Heusden HVCH-Maliekamp Vierde Klasse D. Veerse Boys-RWB Raamsdonk- RKFSV Right 'Oh-Wasp. Velocitas '28- Uno Animo Nevelo-VOAB Vierde Klasse E. Virtus-Oisterwijk Vierde klasse Were Di-Gr. Wit DEW-TAC SWG-Advendo Broekhoven-WSJ Vierde Klasse F. VES-Zundert Halsteren-RSV Burgh- de Schutters Hoeven-NSV HSC '28- Kaaise B. Vierde Klasse G. EMM-Biervliet De Patrijzen- Kruining'en HOCKEÏ (Heren) Eerste Klasse. Zuiden. Push-Tilburg Breda-Venlo Maastricht- Zwart Wit HTCC-EMHC Promotieklasse A. HTCC 1-MOP Forward-Pelikaan Hopbel-Tilburg 2 Promotieklasse B. Oranje Zw.-VKH EMHC 2-Huac Eindhoven- Tegelen Tweede Klasse A. Breda 2-Tempo Middelb.-Push 2 Zw. Wit 2-Forw. 2 (Dames) Eerste Klasse. Push-Tilburg Breaa-Venl. Girls MOF-VKH HTCC-EMHC Promotieklasse. Eindhoven- Heerlen HUAC-Forward Thor-Or. Zwart Tegelen-Keep Fit Tweede Klasse A. Thor 2-Rapide Tempo-Push 2 Breda 2-Pelikaan Tweede Klasse B. Tilburg 2-HOCO Rapidity-Forw. 2 Den Bosch- MOP 2 KORFBAL Eerste Klasse. Rust Roest- Eindhoven Deto-PSV Oranje Wit-OEC Sportlust-Volt Tweede Klasse. PSV 2-Deto 2 JPS-DOTB Oisterwijk-Picus KCT-Odilo WATERSTANDEN Keulen 1.95 (—0.05), Ruhrort 0.04 -0.10), Lobith 10.12 (—0.09), Nijme gen 7.83 (—0.10), Arnhem 7.89 0.08). Eefde 3.25 0.07), Deventer 2.32 (—0.08), Borgharen 40.81 0.10), Grave (beneden) 4.64 C0.05), Lith 0.62 (—0.24), Belfeld 11.05 (0), Vrees wijk 0.75 (—0.14). MOTORSPORT DIT JAAR GEEN KLOKXEN- BERG-RACE. Had men in begin September nog hoop de traditionele Klokkenberg-ter- rein-race begin October te kunnen houden, thans heeft de West-Brabant- së Motorclub te Etten in een spoed vergadering besloten dit jaar van dit sfxntgebeuren af te zien. De hoofd reden was het uitblijven van de minis teriële goedkeuring. Er was nog een goede kans, dat deze binnenkort zou komen, doch de tijd om een dergelijk motorfestijn te organiseren, zou dan te kort zijn. Men zal nu trachten in het voorjaar deze rit te houden. BOKSEN CERDAN SLAAT ZALE In de strijd om het ■wereldkampioen schap middengewicht heeft de Frans man Cerdan de Amerikaan Zale gesla gen. Zale gaf op na de 11e ronde. DA. DE BEVELANDEN Inlevering door detaillisten. In de week van 27 September t m 2 October 1948 moeten de consumen tenbonnen van de volgende artikelen worden ingeleverd: brood, boter, mar garine-vet, kaas, huishoudzeep en vleeswaren. Door grossiers tabak en eieren. 462-0 In de week van 4 t/m 9 October moeten ingeleverd worden de artikè- len: brood, suiker-versnaperingen, kof fie. thee en tabak (detaillisten.) PUBLIEKE VEILING VAN Op Maandag, 27 Sept. a.s. om 10 uur v.m., zullen te Roo sendaal, in de Garage van café „de Oranjeboom" van Adr. van Tiggelen, Markt 22, publiek a contant worden verkocht: en Tentzeilen uit Engelse Le- gerdumps in diverse afmetin gen, grotendeels als nieuw, in prima staat. Voorts, indien nog tijdig ter plaatse: De goederen zijn te bezien één uur vóór de aanvang. Deurwaarder CHR. SCHALKEN 233-00 in prima staat. N.V. AUTO MIJ „ZEELAND" L. P. v. d. Spiegelstraat 5, GOES 465-0 GEVRAAGD voor dag en nacht., KONINGINNESTRAAT 26, YZENDIJKE. 436-0 TE KOOP voor verlichting van boerderijen en schuren 12-15 volt, 30 amp., met bijbehorende nikkelaccu's, in prima staat. In bedrijf te zien, prijs compleet f 550. Techn. en Handelsbureau A. C. de Putter, Zaagstr.nat A 265, tel. 37, Zaamslag. 432-o EERSTE NED. COÖPERATIEVE BEETWORTEL SUIKERFABRIEK te SAS VAN GENT In verband met het begin der campagne op 5 Oc tober, zijn de termijnen van levering der beet wortelen door het bestuur als volgt vastgesteld: Vóór 3 October, dus uiterlijk 2 October minstens een tiende deel. Tussen 4 October en 8 October, dus uiterlijk 7 October minstens een vijfde deel. Vóór 17 October niet meer dan de helft Vóór 3 November niet meer dan drie vierden terwijl de gehele hoeveelheid moet zijn aange voerd vóór 17 November. De tarreerders zullen van Donderdag 30 Septem ber af op de verschillende ladingsplaatsen aanwe zig zijn. 438.Q Namens het bestuur, H. A. A. Baron Collot d'Escury, voorzitter A. E. C. Kruysse, secretaris

de Stem | 1948 | | pagina 3