en Land Zullen voor de haven van Nieuw- Namen betere tijden aanbreken Het zegenrijke werk van Maria oord" te Hansweert De acties voor de vrije veren v< Op elke wond DE STEM VAN DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 Particulier initiatief wil deze haven behouden rCALVÉs| l| ff Assurantiebedrijf van N.C.B. jubileerde Wal een Wonderlijke Wereld Er is gebrek aan ruimte Ook de Zeeuwsch-Vlaamse K. van K. pleit voor behoud De Vrouw in de fabriek Technisch Hoger Onderwijs Marshall-kolen komen naar Goes RADIO FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de filnrkeurings- eisen genoemd. Schouwburg Bioscoop „Miranda" '18 jaar) Grand Theater Goes: .Wonderman" (14 jaar) Electro Bioscoop, Middelburg: ..Won derman (14 jaar) Alhambra Theater, Vlissingen: ..Won derman' (14 jaar) Luxor Theater, Vlissingen: „Mijn ei gen rechter (18 taan VAN DE DIJK GEREDEN Doordat de remmen weigerden is bij de Vlakebrug een met aardappelen be laden landbouwwagen van de dijk ge reden. De voerman wist zich m veiligheid te stellen, maar een der paarden was zo gewond, dat het afgemaakt moest worden. TWEEJARIG KIND VER-MIST De commissaris van politie te Gro ningen verzoekt plaatsing van het volgende signalement: Vanaf 19 September 1949 te 9.30 uur wordt vermist de twee-jarige H. Vrij- aaghs, Jan Lutmastraat 15, Gronin gen. Blond haar. donker blauwe (of grijze) ogen, rond vol gelaat, flink postuur, spreekt brabbeltaal, zegt de woorden „tam" en ,bart'. Gekleed in donkerblauw vest, grijs truitje met blauwe garnering, machi naal gebreid, blauw broekje met draag banden, lage bruine schoentjes en witte katoenen sokjes. Opsporing en terug brenging wordt verzocht. Goes Aftreder en opvolger. Het bestuur van de Ambachtsschool heeft tegen 30 September a.s. een bijeenkomst belegd in hotel Centraal, om officieel afscheid te nemen van de heer Buthfer, die onlangs aftrad als directeur van de Ambachtsschool en tevens om zijn op volger de heer Buurman, te instal leren. De UNAC-acties. Dr de Haas schr. ons: De acties voor de UNAC hadden in Goes tot nu toe het volgende re sultaat: Allereerst de Schoenpoetsactie. Ge poetst werd er door de padvindsters en door de AJC, die voor het succes zorgden. Ongeveer f 200 kwam hier op deze manier bijeen. Hulde aan de jonge schoenpoetsers! In de tweede plaats was er de col lecte in de bioscoop. Deze overtrof alle verwachtingen. Naar de directie van de bioscoop wist mede te delen was een dergelijk resultaat nog nooit bei'eikt. Meer dan f 1000 werd er ge teld uit de collectebussen. Het moet de directie van het Grand Theater te Goes tot voldoening stemmen, aan een zo prachtig resultaat te hebben medegewerkt. En er staat nog meer op het pro gramma. De leerlingen van de Vak- school voor meisjes te Goes hebben zich bereid verklaard huishoudelijke hulp te bieden gedurende halve da gen in verschillende gezinnen. Wan neer u prijs stelt op een dergelijke -hulp (kosten f 1.50 per ochtend ten bate van de UNAC) dan geve men zich op bij de directrice der Vak school: mej. Weststeyn. Misschien gaat de Ambachtsschool op haar eigen terrein een dergelijke actie ondernemen. De jeugd krijgt hier een goede kans haar kameraad jes in nood te helpen. Dat ook deze acties tot een succes worden! Gesnapt. De 20-jarige J. B., afkom stig uit Arnhem, was in Juli j.l. ont snapt uit een opvoedingsgesticht te Amersfoort. Twee maanden gelukte het hem de politie te ontlopen, maar toen hij zich Dinsdag in Goes durf de te vertonen, liep hij tegen de lamp. Momenteel zit hij weer te Amersfoort Hansweert Ambtsjubileum. De heer T, Ver hagen, assistent der Invoerrechten en Accijnzen, vierde onder belangstelling van zijn superieuren, collega's en vrien- Middelburg den zÜn 40-jarig jubileum in Rijks dienst. s-Heerenhoek MIJNHARD! (Adv. 451-00) DE FEESTVIERING. 's Heerenhoek heeft op waardige ■wijze feest gevierd. De feestdagen werden begonnen met een H. Mis tot intentie van het Koninklijk Huis. Za terdagmorgen brachten de schoolkin deren een zanghulde, die met een trac- tatie werd beloond. In de middag trok een fraaie optocht door de straten, opgeluisterd door het muziekgezelschap van Borssele, dat de gehele dag zijn vrolijke klanken over het dorp deed schallen. De rijtuigen in de optocht waren over het algemeen goed ver zorgd. Ook werden de traditionele volksspelen gehouden, zoals ringrijden, stoeltje rijden, hanenvangen, enz. Tot aan het moment dat de PZEM ons in de steek liet, werd er gedanst en ge zongen. Om 12 uur was alles weer rus tig. Maandagmorgen werd het feest voortgezet door de schoolgaande jeugd met diverse kinderspelen, 's Middags heeft het talrijke publiek kpnnen ge nieten van een gecostumeerde voet balwedstrijd, die op keurige wijze door burgemeester van Horsig werd geleid. De entreegelden en de opbrengst van de collecte tijdens dit festijn kwamen geheel ten goede aan Kath. Thuis front. De hierna gehouden wielercour- sen voor jong en oud trokken zeer veel belangstelling en de favoriet van 's Heerenhoek, Keesje Oosthoek, heeft de 's Heerenhoekenaren laten genieten van zijn capaciteiten. Hij won dan ook op overtuigende wijze. Met een dansje werd aan deze feestdag een einde ge maakt. Zij nog vermeld dat het dorp op keurige wijze was versierd en verlicht. Mooi resultaat. De gecostumeerde voetbalwedstrijd ten bate van Katho liek Thuisfront 's Heerenhoek, heeft na aftrek van onkosten en prijzen op gebracht f 200, Kwadendamme Nieuwe luidklok. Sinds onze vorige, uit 1500 daterende klok ons ontnomen Is, zat ons dorp nog steeds zonder luid klok. Een oude zuurstofcylinder gaf wel met een vals geluid de hele en halve uren aan, maar daar konden <fen toch alleen de vlakbij wonenden van „genieten". Een milde gever heeft nu weer een „bronzen stem" aan onze toren ge schonken. Vrijdagavond om 7 uur komt Deken Nieveen de nieuwe klok inwijden. En misschien reeds Zondag daaropvolgend zal de klok haar stem laten horen. Lamswaarde Feestavond. De leden en huisgeno ten van de R.K. Landarbeiders- Bouw vakarbeiders-, en Metaalbewerkersbond zullen ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de KAB Zaterdagavond a.s. in feestvergadering bijeenkomen Als spreker zal optreden Dré de Wolf uit Utrecht. JTET IS ALGEMEEN BEKEND, dat in de loop der jaren de haven in de Kon. Emmapolder te Nieuw-Namen in zodanige staat van verval geraakt is, dat het voor de vissers en voor de schippers, die van deze haven gebruik wilden maken, practisch onmogelijk was om er binnen te komen. De oor zaak van dit verval is hoofdzakelijk gelegen in het feit, dat door aanslibbing van de Braakman aan deze haven zulke hoge kosten moesten gespendeerd worden,, dat er een groot exploitatie-tekort ontstond, tengevolge waarvan het Rijk en de gemeente Clinge tot wier grondgebied deze haven behoort, er geen uitgaven meer voor wilden doen. INITIATIEF VAN DE SCHIPPERS Br gaat niets boven EK ^PUDDING -4 CUSTARD. MAÏZENA CP I» -03/ (Adv. 404-OO) jytcn weet, dat de schepen bij nor male waterhoogte niet verder kunnen komen dan de geul, die van 11^n belang omdat hier de Schelde naar de haven loopt en,"1"' alleen bij zeer hoog water is het mo gelijk om de haven binnen te komen. Zakt het water dan komen de sche pen op de modder te liggen ongeveer een meter boven de kademuur, want de bodem van de haven ligt ongeveer 80 c.m. beneden de straat. Voor de vissers zag het er dus niet erg roos kleurig uit en dikwijls moesten er grote kosten gemaakt worden om de garna len of mosselen verder te vervoeren. Ook de gemeente besloot, evenals het rijk geen geld meer uit te geven' voor het uitdiepen van de haven, tq- meer daar ingenieurs van de Rijkswa terstaat, die al eens naar de haven waren komen kijken, de mening waren toegedaan, dat hier toch niets meer te verhelpen was. Doch de vissers er zijn toch nog altijd een 15-tal vissersbedrijven in N. Namen, taai en vasthoudend als ze zijn, hadden zjch. in het hoofd gezet om zelf de handen uit de mouwen te steken, teneinde te trachten de haven in een zodanige toestand te brengen, dat ze voor hun bedrijven nog eniger mate geschikt zou zijn. Men moest wel aan het werk, want in een andere haven lossen zou onver mijdelijk zeer hoge vrachtkosten met zich meebrertgen, waardoor hun be staan ernstig bedreigd zou worden. HET BEGIN WERD GEMAAKT. \7oordat men aan het werk ging werd het project eens van alle kanten bekeken en kwam men tot de conclusie dat het nodig was de spuikom dicht te maken, want die liep aan de verkeerde kant vlugger leeg dan door de haven. Nadat dit geschied was kon men spuien. Vervolgens toog men aan het werk om langs de kademuur een vaar geul te maken en dit geschiedde door dat men steeds meer grond ging af steken, welke door het spuien tot in de Schelde wegstroomde. Wanneer het nu laag water was, werd met de schop de modder losgestoken welke met het water wegstroomde, terwijl bij hoog water met behulp van motoren een gleuf geslagen werd, die ongeveer 2.5 meter diep is. Geleidelijk aan werden de kanten langs de gleuf afgestoken en doordat al de modder wegspoelde trachtte men te bereiken, dat de ha ven ook voor grotere schepen toegan kelijk zou worden. In het visseizoen kan men natuurlijk niet zoveel aan dacht aan deze werkzaamheden beste den, maar wel moet er dan steeds ge spuid worden, omdat het gat dan gro ter wordt en om beurten belasten de verschillende vissers en schippers zich met dit werk. De modder, die dan nog blijft zitten kan dan in de winter met vereende krachten worden weggewerkt. Op deze wijze meende men de haven weer in zijn oorspronkelijke toestand te kunnen terugbrengen, waardoor hun asH*/ (Adv. 424-00) bestaan niet zo ernstig meer bedreigd zou worden. Jammer was het, dat de boeren aan dit project niet hebben meegeholpen, want een goede haven is voor de boe- de mogelijkheid van goedkopere vervoers kosten geschapen wordt. Immers, sui kerbieten en aardappelen kunnen be ter per schuit dan per auto vervoerd' worden, daar dit eerste vervoer een aanzienlijke besparing met zich mee brengt. OP HET GOEDE PAARD GEWED J)c practijk heeft aangetoond, dat de schippers en vissers, die hun han den uit de mouwen gestoken hebben niet slecht geoordeeld hebben eri daar om zijn er enkele particulieren geko men, die een verzoek tot de minister gericht hebben om de haven zelf te exploiteren, Zij zullen zich dan ver plichten de haven in goede staat te brengen en te houden, zij het dan on der controle van de Rijkswaterstaat. Wanneer deze concessie zou worden verleend dan zit daaraan natuurlijk vast. dat men het recht verkrijgt om havengelden te innen, maar vóór wat hóórt ook wat. Het verzoek voor deze concessie is door het Rijk voor advies doorgezon den naar het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland en naar het ge meentebestuur van Clinge, welke in stanties gunstig hebben geadviseerd. Wanneer de concessie verleend wordt dan moeten wij onze bewondering tot uiting brengen voor de vissers en schippers, die ondanks slechte vooruit zichten hun initiatief met resultaten bekroond zagen en wel op zodanige wijze, dat anderen hun werk willen overnemen en het gehele risico willen dragen. Het behoud van de haven is tevens het behoud van allen, die et op i enigerlei wijze belang bij hebben Directeur Bonants gehuldigd I'rat GELEGENHEID van het gou den jubileum der onderlinge brand- assurantie van de N.C. Boerenbond en het zilveren jubileum van de directeur de heer M. F. Bonants, werd Woens dag een luisterrijk feest gevierd in het Bossche Casino. Er waren meer dan 600 genodigden, die zich na de plech tige H. Mis in de kathedraal van St. Jan, opgedragen door de geestelijk ad viseur, rector J. P. van Dal, geassis teerd door de zeereerw. heren dr. G. Smulders en A. van Hooydonk. aan de koffie verenigden. Om 12 uur begon in de grote zaal de feestvergadering. waarin ook prof. dr. J. de Quay, commissaris der Koningin in Noordbrabant verscheen. Enkele uren achtereen werd er in huldigende en dankende termen gesproken door de voorzitter, de heer J. Gielen uit Oudenbosch, H. Verbeeten, oud-hoofd inspecteur van de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven, pastoor W. van Kessel. uit Zevenber gen, oud-adviseur van de N.C.B., Jos Zegers, voorzitter van de N.C.B. de ambtenaar H. van Helmond, de agent C. Sweep en tenslotte door de jubile rende directeur. Aan de laatste werd een lichtkroon en een radio-toestel aangeboden, maar de grootste waardering voor zijn ar beid lag toch wel vast in de op een achterdoek aangebrachte cijfers, welke vermeldden dat in 1903 6000 en in 1948 39000 polissen werden uitgegeven en dat het verzekerd kapitaal in 1908 oe- droeg 45 millioen en in 1948 450 mil- lioen. Tot slot van de feestdag verenigden zich alle genodigden aan een diner, dat in drie ineenlopende zalen van het Casino werd geserveerd en tijdens welke nog vele feestelijk-gestemde toe spraken werden gehouden. Koewacht Nieuwe kerkklok. Dezer dagen heeft de N.V. Eysbouts-Lips uit Asten onze nieuwe kerkklok afgeleverd. De grootte is nagenoeg dezelfde als die van de vorige Eerstdaags zullen we onze nieuwe klok over onze parochie horen galmen. Schieting. Aan de schieting op de staande wip name» 55 schutters deel. De uitslag is als volgt: Hoge vogel: A. de Smet, alhier; zijvogels: A. Isterdae- le, St. Jansteen en J. Bleijenbergh, id.; kallen: R. de Waele en J. van Megroot, beiden alhier. Roodvonk. In onze gemeente zijn enige gevallen van roodvonk geoonsta- teerd. Middelburg HULDEBLIJK-ACTIE EEN GROOT SUCCES. Nu de secretaris van het Comité Ac tie Nationaal Huldeblijk zijn eindrap port heeft ingediend,, blijkt deze actie te Middelburg een groot succes te zijn geworden. Blijkens dit rapport zijn in totaal 10.550 insignes verkocht. Was men oor spronkelijk van mening met 8000 in signes te kunnei) volstaan, al spoedig moest men tot nabestellen overgaan. Het grote succes is ongetwijfeld mede te danken aan het*" gekozen tijdstip, waarop de verkoop met grote intensi viteit werd ter hand genomen, n.l. tij dens de 2e. Zito. Dit zou echter niet doorslaggevend geweest zijn, indien dit werk niet was gedragen door de grote activiteit van de comitéleden, waarbij naast het werkcomité eveheens moet worden gedacht aan zovele anderen, die aan dit succes hebben meegewerkt, nl. de militairen van de COAK, de ge- meente-politie, de gemeente-brandweer. Rode Kruispersoneel, hoofden van on derwijsinstellingen en vele particuliere instellingen. Voor wat betreft het financieel resul taat zij opgemerkt, dat de bijeenge brachte som van bijna 5700.— niet het eindresultaat weergeeft, aangezien vele zakenlieden, ondernemingen, enz. gevolg hebben gegeven aan de uitnodi ging van het landelijk comité, en gel den voor dit doel hebben gestort op de centrale post- en bankrekeningen. Voor het Wilhelminafonds Kanker bestrijding is inmiddeïs 1 5600.— over gemaakt. Verplaatsing bureaux. De bureaux van de Schade-Enquéte-Commissie thans ondergebracht in het gebouw Inspecteur Belastingen. Lange Noord straat, zullen niet ingang van 4 Octo ber worden verplaatst naar Koepoort straat 6. Zolder bezweken. ln Beenhouder- singel bezweek een zolder van een pak huis van de N.V. Agelink en Bentheim, waarschijnlijk van de overbelasting van aldaar geborgen oud ijzer. Met groot lawaai kwam de gehede voor raad naar beneden, schuiven doch zon der persoonlijke ongelukken te veroor zaken. Restauratie Nieuwe Kerk. Einde lijk is het dak van de nieuwe kerk aan gebracht kunnen worden. Reeds maan den geleden was de betimmering van de binten gereed gekomen, doch we gens gebrek aan planken moest de ver dere afwerking blijven wachten. Overslag Koningschieting. ln het café bij de Wed. G. de la Ruelle werd de jaar lijkse koningschleting gehouden voor de schuttersvereniging „St. Sebastiaah In de eerste ronde werd de koningsvo gel reeds drie maal afgeschoten, zodat er een kampstrijd werd ingezet. Na enige ronden vinnige strijd wist Fl. v. Nieuwehuijze de koningsvogel af te mikken en werd hij tot koning 1948 uit geroepen. Na de koningschieting werd nog een prijsschieting gegeven, waar aan alle schutters deelnamen. Des avonds 8 uur werd alle leden een maal tijd aangeboden welke bestond uit een flinke portie paling. Prijsvissen. De Overslagse henge laarsvereniging „de palingvrienden" heeft deelgenomen aan een wedstrijd te Wachtebeke. Ondanks het grote aantal deelnemers wist de Overslagse club toch een beker in de reeks te ver overen. In de algemene rangschikking stonden de palingvrienden als no. 5. Aan de wedstrijd namen 11 verenigin gen deel. Ovezande Collecte, De collecte, gehouden door Pater de Krujjff M.S.C. ten bate van de Missie in Brazilië bracht ƒ345.04 op. In October zal deze pater scneep gaan naar Brazilië. KVP-vergaderiug. In een slecht bezochte vergadering van de KVP afd. Ovezande werd tot voorzitter van de afdeling gekozen de heer J. de Jonge, daar de huidige voorzitter, burgemees ter Eikhuizen, zich niet meer herkies baar stelde. Voor het bestuurslid J. de Winter werd gekozen de heer J. Witkam. De overige bestuursleden wer den herkozen. Tot afgevaardigden voor Statenkring en Rijkskieskring werden bij stemming aangewezen de heren mr. A. J. M. Eikhuizen. L. N. de Jonge, D. Boonman en C. Priem en tot plaats vervangers de heren J. de Jonge, A. Rentmeester, J. Oostdijk en K. L. van Steenbergen. Daarna sprak mr. Eikhuizen een krachtig woord tot de aanwezigen, waarin hij aanspoorde tot grotere acti viteit en wees op de zorgvolle tijden waarin we leven. Hij hoopte van de nieuwe voorzitter, dat het hem gege ven moge zijn, een bloeiperiode van de afdeling tegemoet te gaan. TAAT NOEMEN we nog eens fideel van die gemeenteraad van High Wycombe, een dorpje in Engeland. Een paar veehouders daar hadden namelijk verzocht een bepaalde wei, die in een park ge legen was, te mogen ge bruiken om er vee te ia- ten grazen. Zo op het oog een heel redelijk verzoek, maar de raad van High Wycombe dacht er anders over Et- werd lang over gedelibe reerd, lang over gediscus sieerd, maar tenslotte de gelegenheid te ontne- men, waar ze ongestoord en idyllisch van de maan konden genieten. Dat wisten we nog niet rpoCH zijn die Ruséen wel handige kerels, je kunt ervan zeggen'wat je wilt. Ze zijn zelfs ha« diger dan we zelfs wisten Daar heb je b.v. de fiets. Wist U, dat de uit vinder daarvan een Rus was? Radio Moskou ver telde het dezer dagen. Artenonow is de naam werd het voorstelvan man, die de we verworpen. Waarom? De wei en de naaste om geving ervan waren sinds jaren het domein van minnekozende paartjes en men vond het sneu hun reid de fiets bracht, Artenonow woonde in de Oeral, reeds in 1820 construeerde hij een fiets met trappers. Daarmee is hij naar Moskou gere den om de Kroningsfees ten van Tsaar Alexander bij te wonen. Pas in 1867 (allemaal volgens de Rus sische zender!) kwam Michaud met zijn fiets voor de dag op een Pa- rijse tentoonstelling. We zijn blij. dat we het weten, want we wisten het nog niet. Je bent noit te oud om wijs te worden. Acteurs blussen hun eigen film TAE ?ABUSE cineast Maurice de Canonge, had opnamen gemaakt van de Parijse brandweer De film zou vertoond wor den voor de Uno-verga- dering. Helaas.... de film over de vuurbestrijders vatte vlam in het iabora torium. De acteurs zelf, moesten eraan te pas ko men om de felle brand te blussen. Schade drie mil lioen francs en de film verknoeid. OOO0OOOO00O0OO00OOO0OOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOÖO JAP 8 Sept. j.l. was het tien jaar geleden dat de Tilburgse zus ters zich te Hansweert kwamen vestigen, met het doel daar een schipperskinderen-internaat te ves tigen. Op primitieve wijze werd 't grote werk begonnen in een bouw vallige herberg en dito schuur be neden de Kanaaldijk. Dat de plaats van vestiging gelukkig gekozen was bleek wel uit de toeloop van kin deren. Zoveel ruimte kon men niet vrij maken, of altijd liep ze weer vol. Met iedere vierkante meter moest ge woekerd worden hoewel de zusters de handen reeds vol hadden aan het levendige jonge volkje, namen zij ook nog enige ouden van dagen liefderijk onder hun hoede. Alle comfort voor zichzelf opoffe rend vonden tenslotte in de twee ge bouwen een tachtig kinderen onder dak, wat bijna catastrophaal werd. toen in de afgelopen winter een rood vonk epidemie uitbrak. Over deze droeve geschiedenis en over de onwil van sommige instanties om de zusters te helpen hebben wij in die dagen genoeg geschreven; gelukkig liep al les zonder grote ongelukken af. Zodra de in de zomer van 1947 aan gekochte villa van de heer de Grooff vrijgegeven werd door het rijk is met de verbouw en nieuwbouw begonnen. De villa zelf is zover gereed dat ze in gebruik kon worden genomen door de zusters en de nieuwe vleu- een bijeen- van het op brede basis vertegenwoor- N TERNEUZEN werd komst belegd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken teneinde het standpunt te vernemen van de vertegenwoordigers van het verkeer, de industrie en de handel uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen in verband met de plannen van de regering de vrije veren op de Westerschelde op te heffen De grote meerderheid der aanwezi gen sprak pich uit voor het behoud der vrije veren op grond van economi sche en nationale overwegingen. De voorzitter der Kamer gaf een uiteenzetting van het ontstaan en de ontwikkeling van de vrije veren en de zeer grote belangen welke daarmede speciaal voor Zeeuwsch-Vlaanderen ge moeid zijn. Er bleek een algehele overeenstem ming te bestaan tussen de zienswijze van de Kamer van Koophandel en die gEN ONDERWERP, dat actueel blijft. De Limburgse Volkshogeschool heeft er een heel weekend aan gewijd. Prof. Buytendijk heeft daar een in katholiek-sociale kring ongebruikelijk geluid laten horen. Hij uitte als zijn mening, dat de arbeid van de gehuwde vrouw, als deze tenminste niet voortkomt uit het verlangen om meer% naar de bioscoop te kunnen gaan, niet altijd verwerpelijk is, omdat vermeerdering van inkomen een groot voordeel kan zijn voor de gezinnen bijv. met het oog op de opvoeding van de kinderen. Er is een mogelijk heid, zo betoogde hij. om de arbeid van de gehuwds vrouw in dusdanige banen te leiden, dat het gezinsi. leven er niet onder lijdt, namelijk door een meer rationele opzet van de huishouding, zoals die reeds in Amerika wordt doorgevoerd. Daar was mr J. N. Metz, inspecteur van de Rijksarbeidsbureaux het helemaal niet mee eens. Ge huwde vrouwen en ook meisjes van 14 en 15 jaar ho ren niet in de fabriek, zo betoogde hij met klem. En ook de toenemende huisarbeid door vrouwen en kin deren, speciaal in de textiel-, confectie- en schoen industrie, noemde hij funest. Wel voelde hij voor het in het buitenland gepropageerde systeem van halve werkdagen voor vrouwelijke krachten, doch gehuw den en jonge meisjes moeten er buiten blijven. Hij acht de tijd rijp voor een wettelijk verbod ten deze. We zouden Mr. Metz volkomen willen bijvallen. Wat denkt de K.V.P. erover? Zal men de kwestie bij de Begroting van Sociale Zaken aan de orde stellen £)IT PARLEMENTAIRE JAAR zal de kwestie van de tweede Technische Ho geschool dan toch aan de orde komen. Minister Rut ten vertelt in de toelichting op zijn begroting; „De plannen voor de verbetering van de Technische Ho geschool en de spreiding van het Technisch Hoger Onderwijs, welke in studie zijn. zullen naar te ver wachten is, tot nadere begrotingsvoorstellen voor 1949 leiden". Het wordt tijd. De economische ontwik keling met de drang naar verdere industrialisatie wil niet even stop staan, tot wij met de bestudering van het vraagstuk klaar zijn. De achterstand aan ver zorging van het researchwerk wordt iedere dag groter. Daarom is een snelle beslissing nodig. En een goede beslissing, die aan de betekenis van het Zuiden in het industrialisatie-proces recht doet wedervaren. digd verkeer en de verschillende groe pen van ondernemers. De Kamer zal zich op grond hiervan met een rapport tot de Minister-Presi dent en de Minister van Verkeer wen den en met nadruk op het behoud van de vrije veren aandringen. Door een persoonlijk bezoek aan de genoemde ministers zal kracht bijge zet worden aan de door het bedrijfs leven geuite wens. Raad ran Sas van Gent protesteert. ïn de raadszitting van Sas van Gent, werd met algemene stemmen be sloten een protest in te dienen bij de betrokken instantie tegen het afschaf fen van de vrije veren over de Wester schelde. N^at de agenda was afgewerkt, bracht burgemeester den Boer nog een aanvullend voorstel in het midden over deze kwestie, waarin hij betoogde, dat deze afschaffing niet alleen hogere kosten zou brengen voor de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, die overig Nederland willen bezoeken, doch dat dit ook speciaal voor zijn gemeente, met haar vele industrieën een hogere last zou worden, doordat deze zouden dienen te betalen voor vrachten welke zij zo veelvuldig naar over de Schelde brengen. Daarbij komt dan nog dat vele Ne derlanders. die vroeger slechts de over kant van de Schelde bezochten, in de laatste tijd zich ook meer op Zeeuwsch Vlaanderen oriënteerden, waardoor zij het bestaan van de industrie te Sas van Gent en de mogelijkheid tot uit breiding ervan beter wisten te schatten Dit vooral ook met het oog op even tuele vestiging van nieuwe bedrijven, die langs het kanaal een bijzonder ge schikt terrein zouden vinden. Ook zou worden gewezen op het feit waarom deze vrije veren waren inge steld. n.l. om de Zeeuwsch Vlaming uit zijn isolement te bevrijden, waardoor zij vroeger, noodgedwongen meer op België waren aangewezen. Het ge meentebestuur zal daarom op een of andere wijze protest indienen namens jde gehele burgerij. gel komt dezer dagen onder de kap. Er wordt op gerekend, dat hij vol gend voorjaargereed is. Dan wordt begonnen met de bouw van de kapel, waarvan nu alleen de fundamenten nog maar liggen en ver volgens met de eigen lagere school. De gemeenteraad van Kruiningen ver klaarde zich reeds bereid tot mede werking. Tot zo lang gaan de mees te kinderen nog naar de kath. school te Hansweert; alleen wordt met de eerste klas begonnen in het oude ge bouw. Naar de moeder-overste ons mede deelde gaat het.nieuwe schooljaar in met niet minder dan 100 kinderen. Voor de afdeling ouden van dagen zijn veel meer aanvragen dan er plaats is; het feit dat*er noch op Wal cheren noch oj5 Zuid Beveland een gesticht voor bedaagde lieden bestaat is hier niet vreemd aan. Geschenk aangeboden TAE Hansweertse parochie is vol be- wondering voor het charitatieve werk der Tilburgse religieuzen. Hoe wel de zusters totaal niet van plan waren om het tweede lustrum van hun Hansweertse stichting „Maria- oord" te herdenken, vormde zich, on der leiding van pastoor Figelet een comité, dat in een minimum van tijd een flink bedrag bij elkaar bracht, dat op 8 September aan de zusters werd aangeboden en dat bestemd moet worden om enkele paramenten voor de nieuwe kapel aan te kopen. Gesteund door de sympathie vqn allen en in het vooruitzicht van een nieuw gebouwencomplex kunnen de zusters, onder Gods zegen, met een gerust hart de toekomst tegemoet zien. Zoveel is althans wel zeker, dat ze de moeilijkste tijd in Hansweert te boven zijn. JJEGÏN October komen er weer, in het kader van de Marshall-hulp Amerikaanse kolen naar ons land. Ze worden aangevoerd door het s.s. „Ootmarsum" en zullen over elf Ne derlandse gasfabrieken worden ver deeld. In Zeeland is Goes de gelukkige, die zo'n presentje ontvangt. Zo luidt al thans een officieel bericht uit den Haag. Te Goes wist men er nog niets van af. Verwacnt wordt dat de kolen in de tweede week van October afgeleverd zijn en het ligt in de bedoeling er overt al een feestelijk tintje aan te geven. Het schijnt dat er ook' een paar Amerikaanse journaliste meekomen om hun bladen van kolencopy te voor zien. (Adv. 440-00) 41) Trent kwam met de onhoorbaar heid, van beroepsmisdadigers, waar laat-thuiskomende echtgenoten tevergeefs naar streven, binnen. Hij wist, dat er tussen deze kamer en de slaapkamer een grote badkamer was. De oude sensatie maakte zich weer van hem meester, toen hij in het duister vlak voor de deur stond te wachten. Hij kon zijn onwillekeurige eerbied voor .Garland's capaciteiten niet kwijtraken. Hij was er nog niet zeker van, of hijzelf niet opnieuw in de val was geloW. Het was niet on mogelijk. dat het licht plotseling zou worden opgedraaid en een tevreden Garland de vlieg in zijn net zag zitten. Toen er verscheidene minuten ver lopen waren, onderzocht Trent voor zichtig met zijn zaklantaarn de ge hele kamer. Die was niet zo groot als het appartement in Lakenham Grange. Maar de stalen dozen ston den er. Dit was echter nog geen bewijs, dat de eigenaar in de buurt was. Het is een nadeel van mensen van Garland's gewicht, dat hun slaap meestal niet geluidloos is. Door de verst verwijderde deur van de bad kamer hoorde Trent een regelmatig, zwaar en rhythmisch gesnork. Dat bewees slechts, dat daar iemand sliep. Het geluid dat Trent als muziek in de oren klonk, werd niet onderbroken toen hij de deur opende, dus was de slaper niet wakker geworden. Charles Garland sliep meestal vast. Zoals Hammond van Lora gehoord had, ging hij niet voor middernacht naar bed, en nam dan een fles stout en een bord sandwiches van bruin brood met caviaar mee. Zulke nach telijke maaltijden geven degene, die er aan gewend is, een gezonde slaap en Trent was niet bang, dat Garland wakker zou worden. Een vlugge be weging met zijn zaklantaarn over tuigde hem ervan, dat het de man was, die hij zocht. Toen het licht op Garland's gezicht viel, werd het ge snurk even onderbroken, maar het begon direct weer. Toen Trent weer in de grote kamer stond, onderzocht bij die nauwkeu rig. Hijlwilde niet, dat Garland zou merken, dat er iemand geweest was en schonk daarom geen aandacht aan de dozen, waarvan de inhoud Grif fith Wadham belang zou hebben in geboezemd. Er stond een zilveren blad met een leeg glas en bord. Het was een gezellig gemeubelde kamer en góed afgesloten. Trent had lang geleden al het besluit genomen zich direct terug te trekken als de politie de zaak in handen kreeg. Wadhamen kapitein Hammond mochten met de eer gaan strijken. Er waren voor de meeste gestolen voorwerpen grote beloningen uitgeloofd en Hammond zou niet arm zijn, als hij met Lora ging trouwen. Hij was blij bij zijn terugkeer te merken, dat Hammond zich in de dichte schaduw verborgen had en niet rookte. De jongeman sprak geen woord, tot ze bijna een kilometer van ..Weidezicht" verwijderd waren. ..En?" vroeg hij benieuwd, „gelük gehad?" „Heel veel. Ik vond hem snurkend in bed. Ik geloof niet, dat hij aan een achtervolging denkt. De sloten zijn van de gewone soort, die je met een haarspeld kunt open krijgen. Ik heb gedurende één ogenblik dat ver bazingwekkende gelaat gezien en ik wou, dat ik langer had kunnen kij ken. Op een keer zal ik de lichten opdraaien en met een revolver in de hand naast het bed zitten om hem te begroeten als hij wakker wordt." „Wat moeten we nu doen?" „Je moet eens met juffrouw Craig spreken. Zeg haar, dat Wadham en ik bereid zijn haar tegen Garland te beschermen als het nodig is en haar willen redden. Wadham heeft een zuster in de stad, waar hij op aan kan. Je moet niet teveel verwachten, Hammond. Misschien is het slechts een familietwist over de verdeling van een erfenis; denk er ook aan, dat familie altijd partij voor elkaar kiest, als en buitenstaanders tussen willen komen. Neem deze raad van een oudere man aan en laat je niet te gauw door haar houding ontmoe digen." ..Dat zal wel niet gebeuren", ant woordde Hammond vol vertrouwen. „Eerder dan je denkt. Je weet niet wat hij haar heeft wijsgemaakt. Hij heeft je waarschijnlijk zwart ge maakt en je als een gemene avon turier geschilderd. Je kunt niet ver der gaan, alsof je haar pas een paar uur geleden gezien hebt. Je zult haar houding waarschijnlijk eerst vreemd vinden. Als je je beleedigd voelt, werk je Garland in de hand." Hammond roeide zwijgend voort. Hij dacht er vol onrust over na, dat Trent's woorden waar konden zijn. Lora was mischien anders over hem gaan denken. Garland kon haar wel zo hebben voorgelogen, dat ze hem geloofde. Zij had het Victoria Kruis zelfs zonder een paar formele woor den teruggezonden. Toen hij de volgende morgen op weg naar Hampton Wick door Ted- dington reed, voelde hij zich opge wekter. Hij geloofde, dat haar heers zuchtige oom haar haastig had mee gesleept. Als hij haar vond en hij had een voorgevoel van wel zou ze wel' net zo tegen hem zijn als in Hampshire. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 24 SEPTEMBER HILVERSUM L 301 M. 7 nws, 7.15 ochtend gymn., 7.30 reveille, 7.45 woord v. d. dag. 8 nws, 8.15 gewijde muz. 8.30 Rondo in a. v. Mozart, 9.40 opgewekte morgenkl., 9.15 zieken, 9.30 Bach-Handel, 10.30 morgend., 11 Uit de puszta. 11.30 viool, 12 Bekende ork.- werken, 12.30 weeroverz., 12.33 orgel, 13 nws, 13.15 Vrij en blij, 13.45 Tanze- rische suite v. Künneke, 14.20 Oudeen nieuwe schr., 14.40 ens. Varianten, 15.10 Planetensuite v. Holst 15.30 Ho- landa sextet, 16 voordr., 16.20 NCRV- koor. 16.45 De Raaff-Schutte, 17.05 Tsjaikowsky. 17.30 Vijf Zapakara's, 17.45 Zes str. kwartetten v. Beethoven, 18.15 Ned. bijbelgenootschap, 18.30 Ned str. kr„ 19 nws en weeroverz.. 19.15 geestelijke liqderen, 19.30 actueel geluid 19.45 CMB-kwartier. 20 nws. 20.15'Ger. jeugd, 21.30 philh. ork., 22.30 Negro Spirituals, 22.45 avondoverd., 23 nws. 23.15 avondkl., '23.45 Hélène Ludolph. HILVERSUM IL 415 M. 7 nws, 7.15 filmmelodieën, 8 nws, 8.18 operette 8.30 huisvr., 9 Novak, 9.30 w.st., 9.35 Alfred Cortot, piano, 10 morgenwijding 10.20 Jack Hilton, 10.30 vrouw, 10.45 Monteverdi, 11.05 De verstandige Shü- dra. voordr., 11.25 licht ork.. 12 Cuadro Flamenco, gr.p.: Dr Merkelbach, 12.30 weerpr.. 12.33 sport. 12.45 Pierre Palla, 13 nws, 13.15 mededelingen. 13.20 Les Gars de Paris, 13.50 Petits Chanteurs a la croix de bois 14 kookkunst 14.20 kamerork., 15 Boekenschouw, 15.20 Kfl- merork.. 16 orgel Joh. Jong. 16.30 Tus sen twaalf en zestien. 17 filmland, 17.20 Wij en de muz., 18 nws, 18.15 Jan Vogel, 18.40 gem. koor, 19 Denk om de bocht. 19.15 Appèl ex-pol. gev., 1930 VPRO. 19.50 Tien voor acht, 20 nws, 20.05 piano, 20.30 De kansen op een nieuw Duitsland, 21 Men vraagt en wij dr., 21.30 Kermis der ijdelheid, 22 bui tenlands overz. 22.15 Swing and Sweet, 22.40 VPRO, 23 nws, 23.15 Sibelius. BRUSSEL VLAAMS, 321 M. 1232 gr_ 13 nws, 13.15 orgel en zaag. nws, 1930 ork.muz„ 20 liederen. 20.15 actualiteiten, 20.30 omr. symph. ork.; i.d. pauze voordr 22 .nws. 22.10 kro niek. 22.15 muz. uit Broadway, 22.50 nws, 22.55 gr. J)E POO gevaai teelt een van inkon Door on bedreigd Vlaandere «ver deze protest te ondergaan krachtig b •yOOR de goed ii kende naa belangrijke hun produi werd ook p eens op ee terwijl er v de voordek gelijkheid b vol te hou ging was gi gevolg hier goedkoper poters in 1 voerd word» den van scl gebruik mo ren zeer ge der poters kwamen zo sen tegemo waren er b met de kle tears in Be op de afnei jêer grote gische vertf die de afne danige acti na verloop lljke afzet zowel onze west ten gc Tijdens d natuurlijk een centrak weinig te v< 1947 weer n de men er dat de voor terugkeren, echter danq de vraag ge verantwoord dat met de en in dit en Groningc werd dan n en de instai maakten Noordelijk meen belanj vinciaal be hoofdrol. ONBILI lUfen ging "x toren, d Zuiden spral weggewerkt, om de pote aan de grens1 meebetalen Noorden. Oo werd verbod) gische ver mocht hebbe Philippin Een grote fanfare uit Mannaert, u o.l.v. de heer naar Ostendi bezoek is goo door de goéd voor veel bel! met dankbar Corpsen en prachtige cad Sas van EEN GR< In de laat van de raad met grote goedgekeurd aanbrengen gedempte dee arm. Dit project bestaande boi men. welke o Sluis tot biji Naast die rij zou worden, van 4 meter terwijl dan t derszins bepla zou voltooien Wanneer zou kunnen «en grote ve fraaiing van met zich brei worden verbe delpad, dat zou worden het kanaal. Als het pla' de graanelev geen eveneens fraaiing van d v T erneuzet Geslaagd. 16 September L. de Bokx vt stuurman ter Voor het exi onze stadgenoc Bekroond. langs in T een nieuwe de, welke keurige i der hout in grote gebak op de stelling medaille c, suikerwerk De heer diploma twee i deling °P Draga Term b de uit bl bes) verse was te Benelu te An en :en Bern met we suiker» Del maal Zuiddorpe Schieting, Danrkaer; de t.b.c.-i de genae de een bestriji hoogvogel, zijde Wandelsport. del sport Axel- wandeltocht na deel. Allen kw bronzen medaill

de Stem | 1948 | | pagina 2