Oorlogsstadium nog niet bereikt Stern-groep in Palestina verboden Geen wijken voor Sovjet-pressie Landvoogd-wisseling uitgesteld Nu 500 gram suiker 30.000 sigaretten Groep tapijtensmokkelaars gevat Westelijke geallieerden zijn het eéns over de te volgen politiek IN 'T KORT Irgoen krijgt ultimatum en wordt legaal Veelkleurig commentaar VIERDE JAARGANG No. 1185 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 BELANGRIJKE VERKLARING VAN BEVIN Einde kabinet Queiulle DE thuisfront-kalender voor Nota aan Moskou Admiraal Helfrich bezocht Vlissing-en srifde temperatuur'a?ng*Vfeer de' Wordt Madioen ontzet? Nieuwe bonnen Na hardnekkige achtervolging gegrepen bij Ridderkerk Ook arrestaties te Chaam C.P.N.-wethouders in Amsterdam moeten heengaan Tweede Kamer wacht heel wat werk Dodelijk ongeluk te Bergen op Zoom Uitgave N V Uitgeversmij Neeflandia. Redactieraad: A. F. J Aernoudts. C. J v Hooteghem. A E. Langenhorst Mr. Dr. A. J J M Mes Mr H. B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal. per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. R A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage).: 1 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. DEVIN HEEFT ZIJN BESPREKINGEN te Parijs met zijn Amerikaanse en Franse collega's afgebroken om een verklaring in het Lagerhuis af te leggen. Ik moet U teleurstellen, zei de Britse minister van Buiten landse Zaken over het contact te Moskou, het stadium waarin de be sprekingen zich bevinden, maakt het niet mogelijk een verklaring hier over af te leggen. Engeland, Amerika en Frankrijk houden nauw contact en w(j zullen in de komende week te Parijs overleg blijven plegen. Wij beschouwen de opheffing der blokkade van Berlijn als de essentiële voor waarde waarop een regeling gebaseerd moet zijn. (AVER de geruchten over onenigheid v tussen de drie Westelijke mogend heden zei Bevin: „Wij zijn het niet slechts geheel eens over de ten opzichte van Ber lijn te .volgen politiek, doch ook over de politiek, die wij gezamenlijk zullen volgen, indien onze politiek ten opzichte van dg, Duitse hoofd stad zal falen". „Hiermede zeg ik niet, dat oor log voor ons onvermijdelijk is, dat stadium hebben wij nog niet be reikt". Het optreden der Sovjet-Unie ten opzichte van Berlijn noemde Bevin een „schamele dank voor de geallieer den, die in de oorlog aan de zijde der Sovjet-Unie stonden". De uitgifte van nieuw geld in de Westelijke zones van Duitsland noem de hij een succes. Er is zoveel moge lijk geproduceerd en de arbeider kan van zijn loon meer dingen kopen die hij nodig heeft. Het absenteisme loopt achteruit en de zwarte handel heeft een gevoelige klap gekregen. De voed selsituatie wordt beter en het vertrou wen van het volk wordt getoond door toenemende bankstortingen en de we deropleving van het levensverzeke ringsstelsel, aldus Bevin. MET 319 tegen 256 stemmen is in de Franse Assemblée 'n voorstel van de socialisten verworpen om de ge westelijke verkiezingen uit te stellen tot 1949. Het staat thans vast, dat de ze verkiezingen in October a.s. zullen Plaats hebben. Men meent, dat dit het einde van het kabinet Queuille betekent, omdat de socialisten hun medewerking - aan de financiële politiek van Queuille hebben gegeven op voorwaarde dat met hun verlangens omtrent de ver kiezingen rekening zou worden ge houden. J)E JOEGOSLAVISCHE regering heeft geweigerd aan de speciale Balkan-commissie der V. N. de ver zochte inlichtingen over de recente gebeurtenissen aan de Noordelijke grenzen van Griekenland te verstrek ken. ^.MERIKA HEEFT de olie- en vet- toewijzingen voor het vierde kwar taal van dit jaar voor Nederland en zijn overzeese gebiedsdelen vastgesteld op ca. 17 millioen lbs. RET INTERGEALLIEERDE 'bureau voor Duitse herstelbetalingen heeft aan Nederland vier fabrieken toege wezen: een fabriek te Münehen, die precisie-Instrumenten vervaardigt, een fabriek voor chemische producten te Kalle CWiesbaden), een fabriek voor plastiek eriAeen voor ventilatoren. De totale waarde is R.M. 584.838. fWEE TERRORISTEN van de T.N.I. en de B.P.R.I., die deelnamen aan overvallen op militaire posten in In donesië zijn geëxecuteerd. y^MBTENAREN VAN de Prijsbeheer- sing hebben te Culemborg proces- opgemaakt tegen 32 sigaren fabrikanten, die sigaren rechtstreeks aan winkeliers leverden tegen bande- rolle-prijs. RET TROEPENSCHIP „Zuiderkruis" wordt Donderdagmorgen met troe pen uit de tropen verwacht. De ont- smeping begint Donderdag 9 uur. De „Johan van Oldenbamevelt" zal Vrij dag met aflossingsdetachementen, be horende tot het K.N.Ii. en de Kon. Landmacht uit Amsterdam naar Indie vertrekken. J7EN CULTUREEL verdrag met Luxemburg is in voorbereiding. Minister Rutten hoopt, dat binnen- met ttalië een dergelijk ver- g lan worden afgesloten. JWENALS vorig jaar zal Katholiek „„„Ulsfr°ht de Kerstpakkettenac- t,._j °r onze jongens in Indië, ter Th!ikf!weAen wel met Limburgs front J' ï™1' Interkerkelijk Thuis menwit j Nederland Indië, sa menwerkend in Niwin. verband. Zii hnitl i101?! 24 Sept. a.s. gereed, beelden f'*1!;4 zes bladen met fraaie liik Won retj militaire en burger- sieraad i m Indonesië. Ze vormt een sieraad aan de wand. DE Hoge Commissaris AraMwhï bekend, dat te Gaza een gevormd. erin£ van Palestina" is Zinloze blokkade AANGAANDE het Duitse vraagstuk verklaarde Bevin, dat Engeland bereid is de Sovjet-Mark als enige valuta in Berlijn te erkennen. Indien wij dit vraagstuk op een an dere wijze zouden behandelen zou dit betekenen, dat wij aan pressie zouden worden onderworpen, even ernstig, als die, welke 'gevormd wordt door de blokkade van Berlijn. Het zou mo gelijk worden ons werk en onsNoe- stuursorgaan aldaar te verlammen, merkte Bevin op. Betreffende de blokkade van Ber lijn, zeide de minister, dat de Sovjet- Unie heeft gemeend, „dat wij binnen enkele weken in dergelijke moeilijk heden zouden geraken, dat wij Ber lijn moesten verlaten. De Sovjet-Unie heeft gemeend, dat honger en wanor delijkheden zo snel zouden komen, dat de positie der Westelijke mogend heden onhoudbaar zou worden." Bevin vergeleek daarop de presta tie in vredestijd van de Britse en Amerikaanse luchtmacht met de groot ste inspanning gedurende de oorlog. Indien de „zinloze blokkade" blijft gehandhaafd, vertrouwde hij erop, dat de Britse en Amerikaanse luchtmacht gezamenlijk in staat zullen zijn Ber lijn door de winter te helpen. Het Palestijnse vraagstuk TN ZIJN belangrijke vêrklaring, bracht Bevin warme hulde aan Graaf Bernadotte en zei: „De beste wijze waarop wij zijn dood kunnen herdenken is de voltooiing van zijn werk op basis van de voorstellen, die hij juist voor zijn dood opstelde". Bevin meende niet te verwachten, dat beide partijen de voorstellen in hun geheel zouden toejuiehen", doch de wereld kan niet eeuwig wachten totdat de partijen het eens zijn", merk te hij op. De regering heeft de voorstellen nauwkeurig bestudeerd en is tot de slotsom gekomen, dat zij als één en kel plan opgevat moeten worden, dat in zijn geheel ten uitvoer ge legd dient te worden, Het Palestijnse vraagstuk, kan niet door polemieken opgelost worden. De regering hoopte dan ook, dat de V.N. zonder tijdverlies hun gehele autori- TIE DRIE Westelijke mogendhe- den hebben weer 'n nota over de Berlijnse crisis overhandigd, aan de Sovjet-ambassadeurs te Pa rijs, Londen* en Washington. J)e nota's, die in bijna gelijk luidende bewoordingen gesteld zijn, werden om 19 uur gelijktijdig ingediend. Het schijnt, dat deze nota's op aandringen van Bevin en Schu- mari opgemaakt zijn,- terwijl Mar shall meer voor een straffe be handeling der hele materie door de V. N. was. teit achter de voorstellen zullen plaat sen. De regering is beslotgn alles wat zij kan in het werk te stellen om de aanbevelingen met vrucht te doen aan vaarden. In het verleden is Engeland belas terd en men heeft gezegd, dat Enge land geweld gebruikt om de Pales tijnse kwestie te regelen. Dat is nooit het geval geweest en zal ook nooit het geval zijn. „Wij staan pal achter de aanbevelingen van de bemidde laar", benadrukte Bevin. In antwoord op gestelde vragen zei Bevin, dat bovenstaande verklaring niet de erkenning van Israël inhield. TTIT nadere berichten blijkt, dat ook Marshall en de Franse regering voor het aannemen der voorstellen van Graal Bernadotte zijn, did inhou den het vestigen van een joodse en Arabische staat. K.A.J. STUDIEDAGEN TE SEPPE Zaterdag en Zondag a.s zullen de lei ders van de Kajotters in het bisdom Breda hun jaarlijkse studiedagen houden te Seppe. Er zal een drietal vormingslessen gegeven worden waar na drie besprekingen volgen. Gistermiddag heeft luitenant-adm. C E. L. Helfrich, ver gezeld van zijn adjudant ten stad huize van Vlissin- gen een officieel afscheidsbezoek ge bracht aan bur gemeester Kolff |#in verband met zijn a.s. ontslagna me als admiraal Het bezoek, dat de band tussen de marine en Vlissingen wel zeer typeert, duurde ongeveer 10 minuten. Aanhoudend koel weer DoperdIgavoC„hd"në:' geldig tot lijk enkel»^l)?wo"rt met plaatse van het ln h<* Noorden overieens m. krachtige, re™6?4 ma«Se wind tus- sen WW wina ms- Heden r a,s gisteren. maan nn on?, 011,1 or uur en 6.28 uur en m Vrijda8: zon °P "ur en maan ander 13.28 uur (AMTRENT het plotselinge vertrek van dr. van Mook naar Indone sië weet het blad „De Nieuwsgier" uit Batavia te melden, dat de Ne derlandse Regering in verband met de spanning in Indonesië besloten heeft de kwestie van de Landvoogd wisseling enige maanden uit te stel len om daarna definitief een besluit te nemen na een nieuwe bespre king met dr. van Mook. Het kabinet en de Landvoogd be reikten overeenstemming zowel ten aanzien van de houding in verband met de ontwikkelingen in d^repu- bliek als betreffende de structuur van de interim-regering, aldus het blad. Tips genoeg TAF, voorbereidingen voor het ontzet ten van Madioen door de troepen van de republikeinse regering zijn voltooid, zo meldt radio Djokja. Niettemin blijft het „Bataviaans Nieuwsblad" erg sceptisch staan te genover de maatregelen van Djokja. Opvallend is het overigens, dat de Amerikaanse en Engelse bladen zich zo druk met Indonesië bezig houden. Aan tips ontbreekt het daarbij niet. „Nederland zou er goed aan doen, een nieuwe poging te verrichten om tot overeenstemming te komen met de republiek, die door deze jongste manifestatie van het gehele duistere communistische plan tot revolutie in Zuid-Oost-Azië nu verplicht is zich te scharen aan de zijde van ordelijke vooruitgang", zo schijft de Engelse Times. Ook de Amerikaanse persuitingen ko men neer, op het niet-billijken van eik optreden, hetwelk zou kunnen worden gemotiveerd door te zwaaien met het communistische schrikbeeld. Het is zeker niet uitgesloten, dat de pers-meningen de opinies weergeven der Engelse en Amerikaanse regerin gen. Minister Stikker zal die mening dan wel meegebracht hebben naar Den Haag. Nederlandse militairen gedood A/IER Nederlandse militairen zijn ge dood en zes licht gewond, toen Nederlandse patrouilles in de loop van de vorige week in het gebied be noordoosten van Bobotsari (Midden- Java) in contact kwamen met uit re publikeins gebied geïnfiltreerde ben den. Het eerste treffen vond plaats op 14 September en de volgende da gen werd een tegenactie ingezet, waar bij artillerie werd gebruikt. De ben den, die bewapend waren met zware mitrailleurs en mortieren, werden uit elkaar geslagen en leden gevoelige verliezen. Bij een treffen op 18 Sept. zijn min stens 30 bendeleden gedood. De over gebleven leden der bende schijnen zich te hergroeperen achter de sta tus quo-lijn. Er bestaan aanwijzingen dat deze benden communistisch ge oriënteerd zijn. Voor de eerste maal sedert de oorlog is de nieuwe zittingsperiode van de Staten-Generaal met groot ceremonieel ge opend. Koningin Juliana tijdens het voorlezen van de troonrede. (GEDURENDE het tijdvak van 26 September t.m. 9 October '48 geeft elk der volgende bonnen recht op het -kopen van: BONNEN VOOR BROOD: 247-1, 247-2 brood: 800 gr. brood. 248 brood: 400 gr. brood. ALLE BONKAARTEN: 249 algemeen: 400 gr. brood. 250 algemeen: 250 gr. boter of mar garine of 200 §r. vet. 251 a 1 gemeen: 200 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel. 252 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen. BONKAARTEN KA, KB, KC 810: 255 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 256 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 257 algemeen: 375 gr. zachte zeep en 250 gr. soda. B 269, C 271: 500 gr. boter of mar garine of 400 gf. vet. BONKAARTEN KD, KE 810: 261 algemeen: 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet. 262 algemeen: 10Q gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 263 algemeen: 750 gr. zachte zeep en 500 gr. soda. E 275: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN, ENZ. QA, QB, QC 808 111 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen «f 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 114 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen, of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD ZE, MD, MF, MH 811 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook R. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 Sept. worden gebruikt. De hiet-aangewezen bon nen van strook 2 kunnen worden vernietigd. Belgische smokkelaars bij Moerdijk betrapt INNIGE DAGEN GELEDEN schre- ven wij, dat er nog steeds veel belangstelling besta&t voor Belgische sigaretten. Wij hebben daarvoor al weer een bewijs. Gisteren zijn bij de Moerdijkbrug namelijk twee Belgen aangehouden, die in hun auto niet minder dan 30000 sigaretten vervoerden, bestemd voor de zwarte handel te Amstérdam. Op het Rembrandtplein, daar doet men namelijk nog altijd goede zaken in Belgische sigaretten. De bewuste Belgen raakten niet al leen de sigaretten, maar ook hun vrijheid en auto kwijt. fiCD-ambtenaren, die bjj de Moer- dijkbrug op de loer lagen, heb ben Zaterdag na een hardnekkige achtervolging tot Ridderkerk een smokkelauto kunnen aanhouden, waarin 3 beruchte smokkelaars za ten. De buit was 24 Belgische tapij ten met een totale waarde van 7200 gulden en een grote hoeveelheid costuumstof ter waarde van ruim f 2000. De CCD-ambtenaren gaven bij de Moerdijkbrug het stopteken, doch de automobilisten gingen er met een snel heid van 120 tot 140 km. tussenuit. Slechts door het feit, dat de motor warm liep moesten zij zich bij Rid derkerk overgeven. Het bleken een rondreizende tex tielkoopman uit den Haag te zijn, ze kere v. d. B., met twee andere Hage naars, T. en v. B. Alle drié zijn het bekende leden van het smokkelgilde. Zij werden erf reeds langer van verdacht bij de ta- pijtensmokkel betrokken te zijn. Twee der heren werden in verband daarmee reeds enige tijd gezocht. Zij waren echter zo handig ondergedoken, dat men ze totnutoe niet had kunnen vinden. Het drietal is direct in arrest ge steld en naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. Restauratie van het stadhuis te Sluis* De steunberen van het stadhuis te Sluis worden weer met de oude stenen langs de nog overeind staande zijmuren opgetrokken. TAE JOODSE REGERING in Palestina heeft de Stern-groep (de verzets- groep, die zich „Strijders voor de vrijheid van Israël" noemt) buiten de wet gesteld. Onder deze Stern-groep zouden zich de moordenaars van Graaf Bernadotte bevinden. Aan de andere verzetsgroep, de Irgoen, is een ultimatum gesteld de organisatie te ontbinden. De Irgoen heeft het ultimatum aanvaard en alle leden van de Irgoen treden nu toe tot het geregelde Joodse leger. TAEZE BERICHTEN brengen weer eens sterk onder de aandacht de twee joodse illegale groepen. Over hun ontstaan etc. weet onze correspondent te Parijs het vol gende interessants te vertellen: ■jyAARMATE de Joodse kolonisten, die uit alle Oost-Europese landen naar Palestina kwamen in de dertiger jaren meer aanvallen van de Arabie ren hadden te doorstaan, waartegen zowel de Britten als de Joodse gezag voerders slechts slap optraden, groe peerde zich een klein aantal jonge ren rond de Oostenrijker Boumann. de Pool Stern en enkele anderen. Het waren fanatici in de ware zin van het woord en van het begin af aan. was de grens tussen misdaad en idealisme moeilijk te trekken. Hun motto was: een onafhankelijk Palestina, een zui ver Joods Palestina, waarin een Ara bische minderheid wel geduld werd. doch geen burgerrechten zou krijgen. Daar het eoncept-Palcstlna van de Ir goen zich evenwel uitstrekte tot Am- uit Jeruzalem nam, de hoofdstad van Transjordanië was het begrijpelijk, dat de Arabische landen in het geweer kwamen. On danks sterke Marxistische tendenzen mocht de Irgoen zich in de belang stelling van de Joodse massa verheu gen De collecteschalen in New-York, Moskou, Parijs, Londen, Amsterdam, Warschau enz. verleenden de illegale organisatie bovendien een brede fi nanciële basis. SCHERPE REACTIES. VTAARMATE er meer j(#dse immi granten Palestina binnenkwamen werden de tegenmaatregelen van Brit ten en Arabieren scherper, hetgeen opnieuw scherpere acties van de Ir goen uitlokte. De gehele organisatie was overigens in een waas van ge heimzinnigheid gehuld, dat deed den ken aar. de Klu Klux Khan in Ame rika Alleen ging men hier nog ver der. I recruten. waa' onder tal van jonge knappe meisjes, die overigens voor andere taken werden opgeleid, stonden lange tijd onder een geheime controle, alvorens ze inderdaad con tacten met hun leiders konden maken Bovendien werden zij volgegoten met haat tegen Britten en Arabieren. We zullen ons nog herinneren, hoe voor deze oorlog de Irgoen herhaal delijk van zich liet spreken door aan slagen op mensen en gebouwen. Met Stern waren er evenwel duidelijke nazizistische sympathiën binnen ge slopen, die hij had meegebracht uit Italië, waar hij had gestudeerd. Het schijnt dat hij vrienden had in de fas cistische partijleiding. Wel staat vast, dat deze Abraham Stern via diplo matieke vertegenwoordigers in neu trale landen nog tijdens deze oorlog, toen zijn broeders door de As werden vertrapt en vermoord, kans heeft ge zien Mussolini voor te stellen een in val te doen in Palestina. In ruil voor de erkenning van de Stemgroep als enig wettige organisatie zouden zijn 'mannen dan bij de invasie behulp zaam zijn. Of Mussolini dit waan zin nige voorstel inderdaad heeft doorge geven aan zijn grote vriend in Ber lijn, staat niet vast, doch men gelooft van wel. DE AFSCHEIDING. TAIT WERD de Irgoen te bar en ein dè 1941 scheidde Stern zich met Onmiddellijk na de afscheiding begon hij te vechten op vier fronten: Brit ten, Arabieren, Haganah en Irgoen. Ook eigen volgelingen, die niet vol deden en te veel wisten, werd.vi koel bloedig van kant gemaakt. Aanvan kelijk zonder financiële middelen voor zijn organisatie, plunderde hij met zijn manschappen er lustig op los, doch reeds spoedig (19421 liep hij tegen de lamp en werd hij door de Britten neergeschoten. Toen onze correspondent dit voor jaar in Palestina vertoefde, heeft hij het twijfelachtige genoegen gehad en kele volgelingen van Stern te mogen spreken. Reeds toen gaven zij te ken nen nimmer in een deling te zullen berusten en te zullen vechten tot het bittere einde. Ze beschouwHi zichzelf inderdaad als helden en voeren met een fatalistische doodsverachting de gevaarlijkste opdrachten uit, uitgaan de van het standpunt, dat het doel de middelen heiligt. De leider van het groepje, een man van hoogstens 25 jaar met een inne mend gelaat, goede manieren en zeer ontwikkeld, zei het krachtig in enkele woorden: „Wij willen een Joods rijk van Jeruzalem tot Amnairi. Dat is ons doel. Dat doel is goed. Daarom zijn ook alle middelen goed". Het aantal Sternisten weet niemand Het kunnen er evengoed 500 zijn als 15000. Zeker is echter dat zij uitste kende verbindingen hebben in de we reldsteden en steeds nauwkeurig van vrijwel alles op de hoogte zijn. Bo '-I vendien schijnen ze thans te beschik- ken over voldoende financiële mid- een klein "antal getrouwen af Zo delen en deinzen zij voor geen enkele ontstond de ctern groep. Ook tal van anti" terug. Vooral sedert het bestand "oedv. il ids Joden weigerden toen zijn bun g lrderen versterkt door fa verder hem sympathie te verlenen, natici van de Irgoen. Nog 3 arrestaties ■^A DE arrestatie heeft de CCD in samenwerking met de I. en A. en de maréchaussee een onderzoek in Chaam ingesteld, omdat men bepaal de vermoedens had. Men zocht na melijk nog steeds een zekere G. M„ een lid van een smokkelfamilie, die zich enige tijd geleden door ontsnap ping aan een arrestatie eveneens in verband met tapijtensmokkel heeft weten te onttrekken. Men had geluk, want de man vertoefde toe vallig in zijn woning. Bij het onderzoeken van de woning trof men in de schuur bovendien twee heel onschuldig slapende lieden. Zo onschuldig als zij eruit zagen, waren ze evenwel niet, want zij hadden een grote pungel met gesmokkelde Bel gische sigaretten bij zich. De heren lagen uit te rusten van een vermoei ende smokkeltocht! Met G. M. zijn zij meegenomen naar het Huis van Bewaring te Breda waar zij verder kunnen uitrusten. Alles wijst er intussen op, dat al de hiergenoemde arrestaties nog maar een begin vormen van nog komende, want men schijnt een Zeer grote af faire op het spoor te zijn gekomen. ■jyA EEN DISCUSSIE van bijna drie en een half uur, heeft de Amster damse gemeenteraad met 27 tegen 15 stemmen de voorstellen tot ontslag van de communistische wethouders Seegers en Polak aangenomen. In hun plaats zijn gekozen W. Stein- metz (KVP) en in 't Veld (AR), bei den met 27 stemmen. "MU HET nieuwe parlementaire sei zoen begonnen is, ziet de Twee de Kamer zich aanstonds geplaatst voor werkzaamheden, welke na de behandeling der wetsontwerpen, ver band houdende met de grondwetsher ziening, in de afgelopen zomer niet meer konden worden afgedaan. Daar is allereerst de begroting Al gemene Zaken voor het lopende jaar, die door de late indiening onafgedaan is gebleven. Gereed voor behandeling zijn voorts de regeling der provin ciale financiën, de credietverlening aan Ned.-Indië en de toeslag op de pensioenen. Het is aan te nemen, dat de Kamer al deze ontwerpen in de komende week zal afdoen, hetgeen met behulp van een avondvergade ring wel mogelijk geacht wordt. Van de heel grote dingen wachten ons nog de regeling van de oorlogs schade, de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en de werkloosheidsver zekering. Wat de oorlogsschade betreft is men nog altijd de Memorie van Ant woord der regering wachtende en het kan nog wel enige maanden du ren vóór die verschijnt. De publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie verkeert in een nog vroeger stadium omdat het voorlopig verslag der Kamer nog niet kon worden uit gebracht. Hetzelfde is het geval met de werkloosheidsverzekering. Men kan dan ook veilig aannemen, dat deze omvangrijke onderwerpen pas na afhandeling der begroting van 1949 aan de orde kunnen komen. Fabrieksarbeider kreeg gietkast op het lichaam ^WOENSDAGMIDDAG te omstreeks half vier is in de ijzergieterij v. Rogier Nerincx Richter aan de Paral lelweg te Bergen op Zoom een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij de 45 jarige fabrieksarbeider F. Proost, wo nende Koning Willem II straat 13 te Bergen op Zoom om het leven kwam. De man was op genoemd uur bezig met het verrichten van werkzaamhe den bij een ongeveer 1400 kg zware gietkast, die in een takel hing. Plotseling brak de ketting van het hefwerktuig met het gevolg, dat P. de gietkast op het 'lichaam kreeg, waardoor hij vrijwel op slag werd gedood. Dokter Bruynzeel verscheen ter plaatse voor geneeskundige hulp, terwijl een priester het H. Oliesel toe diende. De politie heeft het geval m onderzoek gen'oemen. Het stoffelijk overschot is naar het A1""1'- i Bul ger Gas buis overgob. - P wa gehuwd, doch had geen kinderen. ALS TROONREDE en Millioenen- nota verschijnen, grijpen alle hoofdredacteuren naar de pen, om er zo spoedig mogelijk hun mening over te zeggen. Merkwaardig is het dan steeds weer' te constateren, dat dezelf de volzinnen en dezelfde cijferreeksen zo'n totaal verschillende indruk kun nen maken. We kunnen deze maal de erepalm _or de onvriendelijkste uitlatingen uitreiken, niet aan ..De Waarheid", die wat goedkope scheidpraat loost, maar aan „De Nederlander" het blad van een partij (C.H.), die toch ook een vinger in de ministeriële pap heeft. Het is hier de heer Lunshof, die aijn antipathie tegen Minister Lieftinck op zeer vinnige wijze bot viert. De vol gende volzin typeert het geheel: „In dien Minister Lieftinck eens een dag in de gelegenheid zou zijn het offer, dat hij van het gemiddelde Nederland se gezin vraagt te vergelijken met het nut, dat de gemiddelde staats dienst aan het land en zijn burgers brengt, dan mou het magere restant van zijn schaamtegevoel al voldoende zijn om de autotocht naar de Kneu terdijk nimmer meer te ondernemen." Is dat effe flink gezegd? „Trouw", het blad der anti-revolutio naire oppositie, zet tenminste een lo gische redenering op, om van haar on gerustheid over het financieel beleid te doen blijken. Dit blad vindt het zo erg, dat deze begroting berust op een belastingopbrengst, „die voor het economische leven niet te dragen is." Het komt allereerst aan op inkrimping van het overheidsapparaat. „Uit de begroting blijkt, dat bij verschillende departementen minder ambtenaren zullen zijn dan het vorige jaar. Zal deze zaak echter slagen, dan zal op een veel groter en radicaler schaal moeten worden overgegaan tot het af kappen vair overheidsbemoeiing".... Dat zijn dan zo enkele klanken, welke we in de oppositionele hoek op vingen. Als we nu gaan rondneuzen iu de bladen, die dichter bij de Rege ringspartijen staan, dan horen we klanken, waarin critiek en waardering gemengd zijn. Troonrede in majeur, constateert de „Maasbode," doch ze voegt er meteen de vraag aan toe, of het optimisme wel geheel gerechtvaar digd is. „Bekwame formulering" prijst „De Tijd", waaraan ze echter toevoegt ,Op het beleid komt het aan. Moge de regering daarin even bekwaam blijken als in het opstellen van deze op zich zelf wel aannemelijke Troonrede." De liberale „N. R. Crt." maakt een zelfde opmerking: „In die combinatie van realisme en idealisme achten wij de juiste koers gelegen. Maar op het werkelijk beleidvol sturen komt het^ aan. Wij wachten op daden." ,Het Vrije Volk" is bang voor een te grote drang' naar vrije economie: ,De troonrede houdt de belofte van een vruchtbare werkzaamheid in, maar ook de aankondiging van strijd, de oude strijd tussen progressiviteit en conservatisme." Zo zouden we door kunnen gaan met citaten, waarin met de ene hand een lofaccoord wordt aangeslagen, doch met de andere een dissonant wordt verwekt. We denken echter aan onze plaatsruimte en laten tenslotte alleen nog het veelkleurige licht van het perscommentaar spelen op het belang rijke punt van de lonen en prijzen. IJ et Parool is beducht voor de'gevol- gen van een geleidelijke opheffing der distributie „Zal opheffing dei- distributie van allerlei goed niet. een voordeel blijken alléén voor de gegoe den en voorts voor hen, die tijd heb ben om zich gelaten voor winkels te pdsterèn teneinde van het vrij gewor- dene iets te bemachtigen vóór het allerwege is uitverkocht?" „De Maasbode" signaleert, zoals ook wij deden, een leemte in Troonrede en Millioenennota, na de aankondiging van de vermindering en opheffing der prijssubsidies: „Tevergeefs speurt men echter naar mededelingen t.a.v. de ver moedelijke gevolgen van de afschaf fing der subsidies op de kosten van levensonderhoud, omtrent het tempo van de reductie der subsidies en de artikelen, waarvoor zij zal gelden. Is de regering van mening, dat de gevol gen voorlopig gecompenseerd kunnen worden door lagere prijzen van andere artikelen, omdat een prijsdaling bij toenemende concurrentie verwacht mag worden? Een uitvoerige duidelijke uiteenzetting over dit vraagstuk mag o.i. niet lang meer achterwege blijven." „Het Handelsblad" meent al te weten, ir. welke richting het moet gaan. „Men zal bij de reductie van de subsidies het, wat men zou kunnen noemen Russische stelsel volgen: de rantsoenen goedkoop, de vrije con sumptie tegen de werkelijke kost- of marktprijs, een systeem, dat inderdaad tot verlaging van de lasten voor de Schatkist leid# zal (wij hebben het reeds ten dele toegepast bij boter en het wordt thans gevolgd bij het brood), maar dat ons nog laat zitten met een dualistisch prijsniveau, dat ook weer verdoezelend zal werken in de reële economische toestand. Evenwel, laat ons verheugd zijn, dat wij thans ten minste in de goede richting gaan op dit zo belangrijke gebied." Zo leren we dan toch iets van de Russen. Maar de „Waarheid" zal wel een grote schreeuwmond opzetten: „Het goede eten voor de rijken, het afval voor de arbeiders." Wat bij Vadertje Stalin wijs beleid is, is bij Drees-van Schaik „kapitalisme".,.. ^EGEN PERSONEN zijn gedood en tussen de tien en de twintig ge wond. door een bom t- rt-'-o. die bo vendien vier buizen in de Joodse wijk vernield heeft.

de Stem | 1948 | | pagina 1