Werk aan de winkel voor de Staten-Generaal Trotse taal van Hatta Evatt voorzitter der V. N. Reg gering ontvouwt een uitgebreid program zeer IN 'T KORT Wat moeten de belas tingen opbrengen Hoeveel Rijksambtenaren zijn er PRINSJESDAG Eindcijfers der begroting 949 Zwart is het er welwit is het er niet Op vasie grond in oude glorie VIERDE JAARGANG No. 1184 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 _Pantservuist in_ slaapkamer bet?okkemaUWVOerderS en ambtenaren Koud Generaal Spoor over de 15.000 gevangenen Algemene vergadering in Parijs geopend Djokja wil geen Nederlandse hulp DistributienieuWs Olie voor centrale verwarm int? Extra kolen voor grote gezinnen Ik en mijn vriend de slager zijn tegen vleesdistributie Nieuwe crisis in Frankrijk Uitgave N. V Uitgeversmij Neerlandia. Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. K. Langenhorst: Mr. Dr. A. J. J M Mes; Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage, resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. IN DE TROONREDE (zie pag 3 van dit blad) wordt o.m. het volgende aangekondigd: Een begin met de vorming van een Nederlandse bijdrage aan de gemeen schappelijke verdediging van de vijf Pact-landen. Een regeling van de rechtspositie van ambtelijke en particuliere werk nemers onder het nieuwe bestel in In donesië. Verschillende wetsontwerpen op 't gebied van de middenstandspolitiek. Vermindering of beëindiging van de subsidies op levensmiddelen. Het instellen van fondsen door werkgevers om in individuele geval len aan in nood geraakte grote ge zinnen uitkeringen te verstrekken. Correcties in de bestaande wette lijke kinderbijslagverzekering. TN DEDEMSVAART ontdekte een vader in de slaapkamer van zijn kinderen een eigenaardig voorwerp aan de wand. Bij nader onderzoek bleek dat de kinderen het in het veld hadden gevonden en dat het een nog niet ontplofte pantservuist was. Zonder schade lijke gevolgen te hebben kunnen aanrichten is het projectiel ver wijderd. £EN VLIEGTUIG van de Griekse luchtmacht is ter hoogte van het eiland Tinos in zee gestort. Drie leden van de bemanning en verscheidene journalisten, die zich aan boord be vonden, zijn om het leven gekomen. r\E ROEMEENSE ministerraad heeft 220 verenigingen van zakenlieden, „die niets anders vertegenwoordigden dan de belangen van sommige kapita listische groepen", ontbonden. /■ONVERMINDERD duurt de strijd tegen de communistische guerilla- benden in Griekenland voort. Benden die de stad Kastoria in West-Macedo- nië aanvielen, zijn met achterlating van 375 doden teruggeslagen door de regeringstroepen. HET interim-militaire bestuur in Haiderabad heeft alle regerings vertegenwoordigers van de Nizam en de vertegenwoordigers te New-Delhi Karatsji en Londen geïnstrueerd hun activiteit onmiddellijk te staken. TTE DOODSTRAF heeft de advocaat- fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam geëist tegen de SD-er „Kriminal-sekretaer" Albani, die heel wat wandaden op zijn geweten heeft. De bonnenzwendel bij de Wa- gons-Lits is door de Amster damse economische politierechter behandeld. De directeur Hansen kreeg 6 maanden en de chef Kuijff 1.5 jaar gevangenisstraf. Zij zul len beiden nog terecht staan voor deviezensmokkel. De bonnenfraude betrof 18000 kg. vlees, 7000 kg. suiker, 5000 kg boter, 2800 kg. brood, 1400 kg. kaas, 86000 eieren. 13000 kg. koffie en 14000 liter melk. Voorbereiding van een algemene herziening der sociale verzekering en uitbreiding tot daarvoor in aanmer king komende zelfstandigen. Wetsontwerp op de ziekenfondsen en wettelijke organisatie van de ge zondheidszorg. Verbetering van de ruilverkavelings wetgeving en van de pachtwetgeving. Enige verlaging van de inkomsten en loonbelasting. Tegemoetkoming aan het bedrijfs leven met betrekking tot de bereke ning van de belastbare winst. Vergroting van de rechtszekerheid voor de belastingplichtigen. Vereenvoudiging van de bestaande belastingwetgeving. Wetsontwerp betreffende samen werking van gemeenten onderling en van gemeenten met andere lichamen. Instelling van een commissie ter be studering van de verdeling van de taak en van de organisatie der politie. Voorstellen tot uitvoering van arti kel 195a der Grondwet (burgerlijke staat van beleg). Instelling van een commissie tot bestudering van de vereenvoudiging der pensioenwetgeving. Technische herziening van de sala riëring van het rijkspersoneel. Verdere liquidatie van de buiten gewone rechtspleging. Wettelijke voorzieningen betreffen de het gevangeniswezen. Overleg met de instellingen van Hoger Onderwijs inzake een taakver deling. Wetsontwerpen tot regeling van het kweekschoolonderwijs, tot regeling van het Voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwijs, tot regeling van 't zuiver wetenschappelijk onderzoek en tot regeling van het tuchtrecht bij 't perswezen. Wat reeds ter tafel lag "pn dan staan nog o.a. op het pro- gram de reeds ingediende ont werpen inzake de regeling der materiële oorlogschade, de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, op on dernemingsraden, de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, de be drijfspensioenfondsen, de afwikke ling der geldzuivering, rechtshande lingen landbouwgronden, het tegen gaan van lichtvaardige echtscheidin gen, de wijziging van het ontslag recht, de regeling voor de opspo ring, de vervolging en de berechting van economische delicten, de crediet- verstrekking aan Nederlandsch-Indië, de oprichting van de Nederlands In donesische Maatschappij tot financie ring van het herstel in Indonesië, en de tijdelijke voorzieningen ten be hoeve van de wederopbouw en de be vordering van de bouwnijverheid. Verkeer en waterstaat "DEEDS gedurende enige jaren is voor deelneming in de kosten van exploitatie van luchtvaartterreinen f 1.500.000 op de begrotingen gebracht. Dit hield verband met de omstandig heid, dat het in het voornemen ligt vennootschappen op te richten, welke de verschillende luchtvaartterreinen zullen exploiteren. Aangenomen mag worden, dat de oprichting in 1949 tot stand zal komen. In het raam van de noodzakelijke versobering passen niet bijdragen aan lagere organen voor nieuwe nog aan te vangen verbeteringen op water staatsgebied. Derhalve zijn zodanige bijdragen, ook al waren zij reeds in uitzicht gesteld, niet in de begroting opgenomen. De landaanwinning zal op bescheiden schaal worden voort gezet, evenals de werken in het ge bied der benedenrivieren. Het tempo van de wederopbouw van waterstaats werken zal worden vertraagd. Groeiende criminaliteit TN DE toelichting op de begroting 1949 van de minister van Justitie wordt o.m. opgemerkt, dat de crimi naliteit nog steeds groeiende is, ter wijl als gevolg van het feit, dat in vele sectoren van menselijke activi teit wettelijke regelingen zijn ont staan, de kansen op overtreding daar van en dus ook het aantal overtre ders groot blijven. Speciaal geldt dit voor de economische sector, waarme de de economische rechter en op hun terrein ook de tuchtrechter voor de prijzen en die voor de voedselvoor ziening bemoeienis hebben. Voor het dienstjaar 1948 was gere kend op het opnemen van 4000 poli tieke gedetineerden in de gewone strafgestichten. Dit aantal is nog niet bereikt en zal, gelet ook op het verloop onder de politieke veroordeelden door ver vroegde voorwaardelijke invrijheid stelling, in het dienstjaar 1949 waar schijnlijk een totaal van 3000 niet te boven gaan. O., K. en W.-beleid ongewijzigd TAE MINISTER van Onderwijs, Kun- sten en Wetenschappen deelt in zijn toelichting mee, dat hij zich in het algemeen aansluit bij het door zijn ambtsvoorganger reeds samengestelde ontwerp. Vooralsnog wenst hij geen wijzigingen van principiële aard in het tot dusver ten aanzien van het Onderwijs, de Kunsten en de Weten schappen gevolgde beleid aan te bren gen. Hij wijst erop, dat de toeneming met bijna 42 millioen gulden op zijn begroting in werkelijkheid tot een aanzienlijk lager bedrag zal zijn te ruggebracht, wanneer het totaal der voor het dienstjaar 1948 suppletoir aan te vragen gelden daarop in min dering wordt gebracht. rnOT LID der Eerste Kamer is gis- teren toegelaten de heer Schoo- nerberg (comm.)Tot lid van de Twee da Kamer is toegelaten de heer Th. da Graaf (KVP) te Maasdriel, die be noemd is in de vacature dr. Beel. QP DE nominatie voor voorzitter der Tweede Kamer staan: 1 mr. Kortenhorst (KVP), 2 mr. Donker (P. v. d. A), 3 mr. Terpstra (AR). Deze voordracht zal aan H. M. de Konin gin worden aangeboden. Een 2-JARIG jongetje is Zondag in zinkputje achter het ouder lijk hms gevallen en daarin verdron- aen. De vader had vergeten de dek- putie te doen. Eerst giste- remmadag ontdekte men het lijkje, Vanaf Zondag overal naspo- rragen naar het kind waren gedaan. fSJECHO-SLOWAKIJE heeft de Franse regering om uitlevering ver zocht van Papanek, de vroegere Tsje- cho-Slowaakse afgevaardigde in de V N. onder het mom dat Papanek vere duisteringen zou hebben gepleegd ifu wat Papanek leugens noemt. J^ECTOR magnificus prof. di-, R Post der R. K. Universiteit droeg gisteren het rectoraat over aan ziib opvolger prof. mr. J. Jurgens. J^AMADIER, heeft in de Nationale Vergadering meegedeeld, dat een speciale afdeling van de gendarme rie. die gen. de Gaulle was toege- - oegd, teruggetrokken zal worden. J)OOR ontdekking van de verdwij ning van een kleine pa ij damar, is de douane op Celebes op het spoor gekor ien van een omvangrijke smokkel atiaire in foelie nootmuskaat copra en damar. Hierbij zijn geldschieters, han- *eldie tot Wisselende bewolking met nog wT/h regenbuien. Langs de Waddenzee geleidelijk wat afne- nemende, maar tijdelijk nog krachtige Noordwestelijke wind. vengens zwakke tot matige wind tussen West en Noordwest. Wei- n'i, %,-<'ram|ering in temperatuur. Meden zon onder 18.39 uur. Maan op 19.57 uur. Donderdag un09°„P,.r6'27 UUr e" maa" °"der VIEHIER de raming van de belas- tingopbrengsten in de begroting 1949, na aftrek van de uitkering aan provinciën en gemeenten (tussen haak jes de oorspronkelijke ram mg 1948), alles in millioenen guldens: Inkomstenbelasting 639.1 (620.8); ver mogensbelasting van natuurlijke per sonen 50.2 (45.6); vennootschapsbelas ting 159.8 (100.4); loonbelasting 456.5 (328.7); dividendbelasting 36.5 (18.3); commissarissenbelasting 3.7 (2); ver eveningsbelasting 200 (170); motorrij tuigenbelasting 35 (23); bijzondere wijnbelasting 0.1 (0.5); invoerrechten 214.6 (167.1); statistiekrecht 6.4 (4.6); accijns op zout 6.4 (6.4); accijns op wijn (1.1); accijns op gedistilleerd 59.1 (47.3); accijns op bier 19.2 (24.7); accijns op suiker 59.3 (51.1); accijns op tabak 155.2 (136.9); belasting op gou den en zilveren werken 0.8 (0.8); om zetbelasting 712.1 (488.5); rechten van zegel 18.3 (13.7); rechten van registra tie 27.4 (20.1); rechten van successie van overgang bij overlijden en van schenking 59.3 (62.1). In totaal wordt er geraamd 2 mil liard 919 millioen (2 mill. 333 mil lioen) JN DE millioenennota is een uitvoe rige staat opgenomen betreffend de sterkte van het burgerlijk rijks personeel. In totaal waren er op 1 Januari 1946: 131.018, op 30 Juni 1948: 106.637 en op de begroting geraamd 107.448. Ziehier de cijfers voor de voornaam ste takken van dienst. 1 Jan. '46 30 Juni .48 Ger. Alg. Zaken Buitenl. Zaken Justitie Binnenl. Zaken O., K. en W. Financiën Oorlog Marine Wederopbouw Verkeer en W. Ec. Zaken Landbouw enz. Soc. Zaken Overz. Gebiedsd 1030 99 115 346 598 727 37316 20948 19988 5654 1937 1236 5280 6286 7533 20925 23755 22919 4897 8352 11897 3295 4800 6499 9038 6072 6093 3316 7354 7419 12156 10711 8843 19991 9607 7818 5860 4065 4090 203 299 330 T^AAR AANLEIDING van het vraag stuk der 15000 Nederlandse ge vangenen in de republiek Djokja, heeft de gemeenschappelijke actie van Ned. vrouwen zich gewend tot Ge neraal Spoor. Deze schreef erop, dat ook hem de mededelingen van de minister-presi dent in de Tweede Kamer hebben ver wonderd. „Ik teken hierbij echter aan, schreef gen. Spoor verder, dat de mededelin gen van dhr Drees wellicht zo moeten worden verstaan, dat de door de re publikeinen vastgehoudenen niet in concentratie- of andere kampen ver blijven, doch dat zij op andere wijze worden verhinderd zich vrijelijk naar plaatsen buiten de republiek te be geven". pPRINSJESDAG in zijn oude glorie van een feestelijke stoet. Met de gouden koets, die thans een jonge Koningin met Haar Gemaal naar de oude Rid derzaal voert, om daar de zitting van de Staten-Generaal op plech tige wijze te openen. Het is de eerste maal sinds de bevrijding, dat deze plechtigheid met groot ceremonieel geschiedt, de eerste maal ook, dat Koningin Juliana de opening verricht met het uit spreken van de Troonrede. Enor me dikke hagen van juichende mensenmassa's hebben de Konin gin op Haar tocht toegejuicht. Zeer velen staan reeds vroeg in de ochtend langs de route om toch vooral van een goed plaats je verzekerd te zijn. Hetgeen voor het Rode Kruis heel wat werk aan de winkel brengt, want er zijn nogal wat flauwgevallenen. In de stijlvol versierde Ridder zaal, waar ook Indonesië en West Indië vertegenwoordigd zijn, leest de Koningin de Troonrede voor met grote nadruk op de belang rijke punten. Haar stem klinkt ietwat ver moeid, na de vele plichten, die de Koningin de laatste dagen heeft moeten vervullen. In diepe stilte wordt ditmaal de lange troonrede aangehoord. Brof. Kranenburg de voorzit ter van de Eerste Kamer be sluit de plechtigheid met de lui de roep: „Leve de Koningin", driemaal herhaald door alle aan wezigen. Staande herdacht de Veiligheidsraad Graaf Bernadotte. /~VM DRIE UUR gisterenmiddag heeft te Parijs, in het „Palais de Chaillot" de openingsplechtig heid plaats gevonden ®van de alge mene vergadering der V. N. Delegaties uit 58 landen waren aanwezig. De agenda bevat 70 pun ten. Meer dan 1000 journauisten uit T"\E Republikeinse Regering zal niet toestaan, dat de Nederlan ders tussenbeide komen in de com munistische opstand in de repu bliek. Deze verklaring van Hatta is bedoeld als een antwoord op een suggestie, gedaan door minister Stik ker via de pers in de Verenigde Staten van Amerika, dat Nederland bereid is gezamenlijk het commu nisme in Indonesië te bestrijden, indien Djokja een schikking wil treffen. Wij aanvaarden geen enkel voor stelf in welke aangelegenheid ook. De republikeinse regering zal niet toe staan, dat de Nederlanders tussenbei de komen in iets, dat op republikeins gebied plaats vindt. De opstand te Madioen is een geheel tfoiterne aange legenheid en de Nederlanders hebben zich nergens mede te bemoeien" zei Hatta. Eenzelfde geluid is uit New-York gekomen. En wel uit de mond van Sastrosartonö, de republikeinse ver tegenwoordiger bij de UNO. Zo wij buitenlandse hulp nodig heb ben, zullen wij een beroep doen op de Verenigde Naties. Een optreden van Nederland zou voor de communisten als aanleiding kunnen dienen om de Indonesische republiek aan te randen, zo voegde deze eraan toe. Zowel van Hatta als van Sastrosar- J)E BEGROTING VOOR 1949 ten aanzien van de gewone dienst en de buitengewone dienst I (uitgaven van aflopend karakter, uit oorlog en bezetting volgend) vermeldt de volgende eindcijfers: Uitgaven: gewone dienst buitengewone dienst I Middelen: gewone dienst buitengewone dienst 2.417.005.514 815.862.106 3.232.867.620 3.156.000.421 76.162.570 3.232.162.991 Nadelig saldo f 704.629 Daarnaast staat een nadelig saldo van het Landbouwegilisatiefonds ten bedrage van 365 millioen. Verdere bizonderheden en toelichtingen op deze begroting vindt men op pagina 5. tono is dat wel trotse taal, maar of het verstandige taal is, is een andere vraag. Heel wat verstandiger is de New- Yorkse „Evening Star" die dit schrijft Een republiek die gezonken is in chaos, of die onder communistische controle gevallen is heeft onvermij delijk de tussenkomst van de Neder landers nodig. Deze tussenkomst zou door de andere staten van de Indo- nesisfhe Unie kunnen worden inge roepen. Zulk een interventie zou geacht kunnen worden als een „binnenland se" zaak buiten het toezicht van de Verenigde Naties. Toenemende infiltraties TETS anders is echter, dat de infil traties vanuit de republiek op Ne derlands gebied toenemen. Er wor den van verschillende plaatsen over vallen door gewapende benden ge meld, waarbij enige Indonesiërs het leven hebben gelaten. Het spreekt vanzelf, dat het Nederlandse bestuur dergelijke dingen niet kan blijven to lereren. Het afwachten is, welke maat regelen dr. van Mook die t.g.t. weer naar Nederland komt zal laten ne men bij zijn terugkomst in Batavia. De gezinnen in woningen met olie- stook, aan welke voor het stookseizoen 1948-1949 geen toeslag centrale ver warming kon worden toegekend, kun nen indien zij olie wensen te stoken, de distributiedienst om een bewijs stuk verzoeken, dat zij niet in het bezit zijn van een brandstoffenkaart TA 806. Met dit bewijsstuk kan bij het rijksbureau voor aardolieproduc ten, Zeestraat 100-104, sectie 2, 's-Gra venhage, een vergunning voor het be trekken van 600 liter huisbrandolie worden aangevraagd. Het ligt in de bedoeling ook voor het aanstaande stookseizoen t.b.v. ge zinnen bestaande uit 8 of meer per sonen, twee eenheden brandstoffen extra beschikbaar te stellen. Nadere bijzonderheden over de uit reiking van de toeslagbonnen zullen t.z.t. door de plaatselijke distributie- diensten worden bekend gemaakt. alle hoeken van de wereld bezetten de perstafels. De tijdelijke voorzitter, de Argen tijnse minister van Buitenlandse Za ken, Juan Atilio Bramuglia, opende de vergadering. „Wij zijn van oordeel, zei hij o.m., dat de toepassing van de theorie vol gens welke de hiërarchie van staten de organisatie bestuurt en de politie ke richtingen vaststelt, herzien moet worden, niet slechts omdat zij niet overeenstemt met de democratische status, die afgeleid is van de juridi sche gelijkheid van staten, doch ook omdat het lot van alle landen in han den wordt gelegd van enkele staten". Over geen enkel volk moest beslist worden zonder de medezeggenschap van dat volk. Vincent Auriol ,de voorzitter der Franse Republiek, sprak in zijn wel komstwoord als volgt: „Met angst zien wij de brandhaar den zich uitbreiden en de meest re delijke mannen fanatiek worden, zelfs terwijl dat zij zich met toewijding van hun vredesmissie kwijten. De we reld is verlamd door vrees, egoisme en vooroordeel. Van Uw morele macht is de vrede afhankelijk. Daar de moei lijkheden toenemen en ons meer en meer bedreigen wordt uw organisatie steeds noodzakelijker". Trygve Lie herdacht Graaf Berna dotte. Met een minuut stilte eerden de gedelegeerden de nobele Zweed, die voor de zaak van vrede en veilig heid zijn leven gaf. Onmiddellijk hierna ging men over tot het kiezen van ^en voor zitter. Na tweede stemming werd dr Australische minister van Buiten landse Zaken, Herbert Evatt, tot voorzitter der algemene vergadering gekozen. Hij verwierf 31 van de 51 uitge brachte stemmen. Bramuglia ontving 20 stemmen. Bij de eerste stemming verwierf Evatt 25 van de 56 geldige stemmen en Bramuglia 22. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Modzelewski, verwierf zes en de Lu xemburgse minister Bech, twee stem men. De Nederlandse delegatie onder lei ding van dr. van Royenen minister Stikker zal tegen het einde van de week te Parijs arriveren. 3 ministers weer bijeen TAE MINISTERS van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk zijn gisteren weer samen gekomen om de Berlijnse kwestie te bespreken en te trachten politieke standpunten te coördineren. Tussen de 3 ministers heerst er wel een verschil in accentuering van enkele tactische kwesties, doch in tegenstelling tot sommige geruch ten, schijnt er geen principiëel me ningsverschil te zijn. Bevin gaat vandaag naar Londen, om daar in het Lagerhuis een ver klaring af te leggen over Berlijn. DODELIJK ONGEVAL TE DOMBURG De 57-jarige timmerman J. Mara- nus, die werkzaamheden verrichtte op het dak van een huis in de Oost straat te Domburg, is daar af geval- len. Het slachtoffer was terstond dood. ■^jyE VOELEN ONS toch maar een heel dom mannetje. We snappen een heleboel niet van wat er om ons heen gebeurt en we komen er maar niet achter qok. Neem nu die vleesdistributie. We wisten heus, eerlijk niet dat daar iets mee aan het handje was. En we zijn toch geen zwarthandelaars, nog minder zijn we in het buitenland geweest. Nee, we hebben domweg een hele tijd in hotels geleefd. En we voelden ons daar kiplekker bij de vleespotten van Egypte. Want die waren er. Iedere dag. 's Morgens, 's middags en avonds. We werden er zelfs dik van. WEG MET HET TAFELMES Hfe kwamen verheugd aan de nog niet brandende huiselijke haard terug, kusten ieder, die maar wou, een welkomstzoen toe, zetten ons neer, gewapend met vork en mes, en nu blijkt, dat een mes in ons lieve land helemaal niet nodig is: er is toch geen vlees om mee te snijden. Zodat we maar mee-eten met de lief hebbers van hagelslag en honing en jams in velerlei soorten enons sug gereren een hartig hapje te eten, als we een uitheems soort vispastei of zo aan het verorberen slaan En een boterham met suiker vinden we net als toen we jong waren nog steeds lekker. Maar eerlijk is eer lijk aan de twaalfde met datzelf de spul „belegde" vinden we niets aan. DE HUISSLAC'HT WEEGT DRIE MAAL JAN PUBLIEK Nu zijn wij onderzoekend van aard. En als wc in een hotel wel viees krijgen en thuis niet. dan vinden we dat raar genoeg om ons te gaan af vragen, hoe dat. nu eigenlijk zit. En als we het zelf niet kunnen achter halen, vragen we het aan anderen: die weten het trouwens meestal ook niet, maar die voelen zich in ieder geval in hun eer gestreeld, verstan diger geacht te worden door ons dan wij zelf. Och, zei onze vriend de slager, huis slachtingen. En hij zei het zo, dat we wel moesten aannemen, dat daar alles mee gezegd was. Maar zo zijn we niet. Wat huisslachtingen? zeiden wij? Ja, huisslachtingen, onnozel knaapje zei-tie. Weet je dan niet, dat de huis slachtingen aleen al een half- mil lioen varkens het leven kosten En weet je niet, dat die huisslachters die half millioen varkens veel en veel vetter mesten, dan wij ze ooit krijgen? Nee, zeiden wij, mer een kennelijke haat tegen alles wat huisslachtte in onze ogen. Nee. da's een openbaring. Mannetje, vorig jaar zijn 55% van al onze varkens door de huisslachters met de hunnen geconsumeerd. Die portie vlees van al die half millioen varkens alleen al is een gewicht drie maal zoveel als Jan Publiek te eten krijgt. VLEES TIPPELT WEL EENS \\fij waren zeer kennelijk onder de indruk. Maar het was nog maar een begin. En al die huisslachters slachten, al dus onze vriend, heus niet altijd voor hun huis alleen. Daar tippelt wel eens wat varkens- en ander vlees naar buiten. En dat is natuurlijk zwarte handel, zeiden wij, verheugd ook een verstan dig woord te kunnen uiten. Juist, dit is gifhandel, zei mijn vriend die liever de officiële terminologie dan de volksmond gebruikt. En weet je wel. dat de minister weet, dat er per hoofd van de bevolking ander half ons vlees per week zwart wordt verhandeld? Weet ie dat heus? vroegen wij. Nou en of, hij heeft net zelf toe ge geven. Ons vakblad heeft 't geschre ven. Dus, zeiden wij, zwart is het er wel. En wit is het er niet. En we snapten er niets van. GEEN VLEES GEEN INKOMSTEN JOlaar zeiden wij, om althans als nog te trachten een snuggere in druk te wekken als julie nu zo weinig vlees verkopen, dan komt er toch weinig geld in het laadje en dat is toch ook niet zo plezierig. Nee, zei mijn vriend, die nu hatelijk werd. Je ziet wel, als ik kans zie m"n kc=''ike tijd te verpraten met een mannetje als jij, dan is het maar slap. Dut is het dan ook. Ze hebben de prijs van het vlees in Den Haag vastgesteld. Maar ze zijn bij hun be rekeningen uitgegaan van het feit, dat per hoofd per week drie ons vlees geconsumeerd wordt. En bij zo'n rantsoen per week kan een goed geleid bedrijf er inderdaad ook ko men. Maar zo hoog is het rantsoen niet: het komt nu neer op gemiddeld 2 ons per hoofd per week, en dan is die winstmarge te laag om een rede lijk bestaan op te leveren. MOEDERS KLACHTEN TOCH EEN WEEK LANG P*n 'wat zeggen de huismoeders er allemaal van, vroegen wij. Nou als ik dat moest- vertellen, dan ston den we hier over een week nog. Klachten zonder einde. En het ge volg. grote klantenverschuiving, want ze hollen overal heen, waar wat te halen valt. En binnenkort krijgen we zeker ie dere dag een stevige biefstuk op ta fel? vroegen we vol verwachting ten afscheid. Ha, ha. Ik hoop het. Maar we moeten eerst nog wat vers vlees ie veren aan België daar staan we nog in het krijt en nog wat aan Zwitserland want daar heben we ook geleend en dan, dan is de rest voor ons., Fijn. zeiden we. Wat zullen we eten! Wedden, zei hij, dat, als ze het vlees vrij gaven de mensen niet meer zou den eten dan 3 ons per week? Ze hebben domweg geen koopkracht om meer te kopen. En dan te weten, dat we voor de oorlog zes a zeven ons per week consumeerden. We durfden de weddenschap niet aan. Maar dat onze vriend graag zou hebben, dat ze de hele zaak maar vrijgaven omdat dat het totale vlees verbruik naar alle wars a" toch niet zou deen stijgen, Uai zagen we wel aan hem. \\TAT DE economische en financiële vooruitzichten van ons land be treft, laten Troonrede en Millioenen nota voor het eerst sinds de bevrij ding een ietwat opgewekt geluid ho ren. We zakken niet verder af in het drijfzand van vermogensintering en schuldenkweek. We gaan vaste grond voelen. En dat is al heel veel waard. Ook de uitgaven, welke nu nog als gevolgen van oorlog en bezetting ons budget beklemmen, kunnen op 0.7 mil lioen na uit gewone middelen worden gedekt. Alleen zitten we nog met de weliswaar verminderde, doch nog zeer zware last van de subsidies op de le vensmiddelen. Die wil men dan ook geleidelijk aan liquideren en zowel in Troonrede en Millioenennota wordt daarbij gewezen op het argument, dat dit door de verder gaande Benelux- samenwerking wordt gevergd. Hoe men de gevolgen daarvan voor de kosten van levensonderhoud wil tege moet treden, wordt niet nader ont huld. We horen iets over sociaal ge rechtvaardigde en economisch verant woorde loon- en prijzennormen, maar dat is nog niet meer dan woorden geluid. Temeer zijn we daarnaar zo benieuwd, omdat er onuitgesproken in deze begroting ook is verwerkt het toestaan van een huurverhoging. Im mers, er wordt verwezen naar de nieuwe heffingen, welke nodig zijn om de kosten van de vergoeding der materiële oorlogsschade op te vangen Onder die heffingen komt ook een huurbelasting voor, die pas kan wor den geheven, nadat de huurverhoging is ingetreden. En zo'n huurverhoging betekent heel wat voor het huishou delijk budget, als daarnaast dan ook nog een aantal levensmiddelen in prijs omhoog moeten gaan. Op dit punt hadden we toch graag meer helder heid gezien in het economisch plan der Regering. Met voldoening zal men intussen horen, dat er in de belastingsector enige verlichting wordt aangekondigd, met name wat aangaat de inkomsten- en loonbelasting en de berekening van de belastbare winst. Voorts wordt er ook weer veel be loofd inzake inkrimping van het over heidsapparaat, het meer efficient wer ken op de verschillende bureaux enz. Ten aanzien van deze dingen is het publiek min of meer sceptisch ge stemd. Het overzicht van het aantal burgerlijke Rijksambtenaren stemt in dit opzicht ook niet overmatig opti mistisch. Maar met dat al: we staan er in economisch en financiëel opzicht ge lukkig beter voor. Toch waarschuwt Minister Lieftinck zelf tegen te groot optimisme. Als we niet oppassen, dan dringt het inflatiegevaar weer onmid dellijk ons nationale huis binnen. Zonder de Marshallhulp zouden we nu trouwens ons huishouden op een heel wat lager plan moeten stellen. Na enkele jaren moeten we in samen werking met andere Europese landen weer geheel op eigen benen gaan staan En dat kan niet anders dan door vast te houden aan het parool: sober leven en hard werken. ■yAN grote betekenis voor onze toe komst is het natuurlijk ook, hoe de internationale toestanden zich ver der ontwikkelen en hoe de verhou ding tot Indonesië zich verder ont wikkelt. Ten aanzien van deze aan gelegenheden kan de Troonrede zich niet begeven in al te optimistische verwachtingen. Onze koers is intus sen uitgestippeld en we hopen daar aan vast. Benelux, Vijfmogendheden pact en Verenigde Naties zijn de drie concentrische cirkels, waarbinnen zich ons buitenlands beleid beweegt. In Indonesië houden we vast aan het voldoen van gerechtvaardigde vrij heidsaspiraties met waarborgen vbor veiligheid en recht. Bepaald onvrien delijk klinkt de passage, gewijd aan de bemoeienissen van de Veiligheids raad met de Indonesische kwestie. Het ogenblik, om dit van hoogste officiële zijde te zeggen, is intussen wel geko men. De greep van de communisti sche vangarm naar Java moet nu ook de onvoldoende voorgelichte Ameri kaan de ogen openen. We gaan op nieuw een spannende tijd tegemoet, doch de duidelijke scheiding der gees ten onder de Indonesische nationa listen kan op de duur winst beteke nen. HE ongemeen lange Troonrede stipt nog tal van belangwekkende vraagstukken aan en is ook gul met het aankondigen van nieuwe wetsont werpen. Terwijl aan het slot nog een indrukwekkende reeks van reeds aan hangig gemaakte onderwerpen wordt uitgestald w.o. de zeer belangrijke be treffende de materiële oorlogsschade en de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Er is voor de Staten-Generaal nog wel werk aan de winkel! Alles bij elkaar geven de Staatsstukken, welke aan het begin van het parle mentaire jaar zijn verschenen, wel de indruk, dat de vooruitstrevende poli tiek in Christelijke geest in grote lij nen zal worden voortgezet. We hopen dat de feiten der toekomst met deze indruk zullen samenvallen. TJINSDAG heeft de Franse premier het kabinet in speciale zitting bij een geroepen. De zitting duurde on geveer een uur. Naar aanleiding van deze zitting ging in Parijs het ge rucht dat de regering zou, aftreden. Er zou onenigheid onder de ministers zijn gerezen. De socialisten hebben medegedeeld, in de Raad der republiek tegen de belastingplannen te zullen stemmen, tenzij zy de verzekering kregen, dat de provinciale verkiezingen niet in October zullen worden gehouden De communisten zijn voorstanders der verkiezingen.

de Stem | 1948 | | pagina 1