De actie tot behoud fier vrije veren I n de ha op RADIO Kroniek Boerenleven Wal een Wonderlijke Wereld Peipi Lagere Landbouwschool te Kruininpen (jdtfalxm J DE STEM VAN DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 Boven het economisch voordeel prevaleerd 't nationaal belang „Karakter-beweging" Als burgemeesters en secretarissen vergaderen DE maandelijkse bijeenkomst van burgemeesters en secre tarissen van Oost-Zeeuwsch-Vl. had ditmaal plaats te Zuiddorpe. Een groot aantal in de buurt van het gemeentehuis geparkeerde auto's wees op aanzienlijke deel name. Interessante uiteenzettin gen gaven de directeur van de „R.I.Z.A." Prof dr ir G. P. Hom en de hoofd-ingenieur van ge noemd instituut, ir J. J. Hopmans over „Zuivering van afvalwater". In het café „Gemeentehuis" werd de lunch gebruikt. Om het nut tige met het aangename te ver enigen werd in de namiddag een schieting gegeven op de gaaipers van het reeds langer dan 400 jaar bestaande St. Sebastiaansgilde. Het eerste schot deed de burge meester van Terneuzen, voorzit ter van de vereniging van burge meesters en secretarissen. De bur gemeester van Koewacht slaagde er in een zijvogel neer te halen en de burgemeester van Clinge een kal. Op een paar uitzonderin gen na liet zich verder geen en kele vogel nog van de wip ver drijven door de burgemeesterlij- ke aanvallen, noch door die van de secretarissen, niettegenstaande een van deze laatsten er zelfs 3 pijlen bij stuk schoot. Dat schie ten „alle gelijk" een geheel andere kunst is dan schrijven ondervond de secretaris van T„ wiens pijl in plaats van in de gaaien „regel recht" in de achterwaarts gelegen moestuinen terecht kwam. Een bijeenkomst als deze was voor Zuiddorpe iets ongewoons. Daar het juist de dag was van de Zuid- dorpse bevrijding dachten de Zuid dorpenaren aanvankelijk dat de ve le auto's hiermede in verband moesten worden gebracht. De gebeurtenis werd druk besproken. Congres I Congres II Niet meenemen.... bommen Deachtste in Zeeland Klein goed Op een vulkaan gewoond Ik was mijn wol veilig in Maar o seret WIJDINGEN TE WARMOND 2. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft in de kapel van het Theologicum te Warmond de volgende H.H. Wijdin gen toegediend. Het H. Diaconaat aan de eerwaarde heren: P. Al; J. Bergen; J. Blom; W. Friebel; A. Goeyenbier; M. Hekker; A. Hubers; C. de Jong; G. Keukens; Th. Kloosterman; N. Landsman; P. Mus- sert; C. NieuwenhuizenP. Obdam; C. Steins Bisschop; W. Suyker; A. Wie- mers; P. Wijte en M. v. d. Zwaan, al len theologanten van het seminarie. De vier lagere H. H. Wijdingen aan de eerwaarde heren: W. Appelman; A. Coberg v. d. Braak; G. van Dijk, A. v. Duin, H. Diirr; J. v. d. Haak; A. Har ding; H. van 't Hart; J. Herrewljn; P. Hoogenbosch; F. de Jong; M. de Jong; W. de Klerk; F. Kolb; W. v. d. Kooij; R. Renckens; N. Reus; P. van Roozen- daal; W. de Rijk; J. van Schie; C. Schut; W. Straathof; J. van Veen; J. Wesseling en J. v. d. Zalm; allen theo loganten van het seminarie. R.K. H.B.S, BLIJFT TE IJZENDIJKE In tegenspraak met eerder gepubli ceerde desbetreffende berichten deelt het bestuur van de Stichting „Katho liek Middelbaar onderwijs voor Z. VI." mee, dat de Katholieke Middelbare School voor West Zeeuwsch-Vlaande- ren overeenkomstig de besluiten van het bestuur in IJzendijke gehandhaafd blijft en wel in de Katholieke Meisjes school met annexe gebouwen aldaar. Wat de definitieve vestiging betreft: Het Bestuur heeft zich contractueel verbonden tot de stichting van de ge bouwen in dezelfde gemeente. OOST Z. VL. TIJDELIJK ZONDER LICHT Tengevolge van een kabelstoring was Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Maandag avond van kwart voor zeven tot kwart over negen zonder licht. OPENSTELLING MOSSEL- ZAADBANKEN De openstelling van de mosselzaad- banken in de Zeeuwse stromen is vast gesteld op 21 September. Clinge Molenstraat-Kermis. Voor het eerst sedert jaren is men er weer toe gekomen om de Molenstraat-kermis te vieren. Vroeger heette deze „Pietjes- kermis". Alhoewel het de eerste maal was sedert jaren, was deze kermis zeer druk bezocht. De volksspelen, zoals mastklimmen, hardlopen enz. trokken veel aandacht. De kermisexploitanten waren vrij goed vertegenwoordigd. Goes GEANIMEERDE HANZE- VERGADERING Het jaarverslag van de secretaris, de heer Baars, was in mineurstemming gesteld, maar de vergadering zelf was geanimeerd genoeg en uit alles bleek, dat de goede wil om aan te pakken er thans is. Het bestuur trad in zijn geheel af, maar werd terstond in zijn geheel her kozen; alleen werd in plaats van de heer Ph. van Hove benoemd de heer Oscar Verwer. De heer Janssens ver klaarde zich bereid de kas onder zijn beheer te nemen. De heer Roose, die als voorzitter werd herkozen, werd van verschillende zijden lof toegezwaaid voor de activi teit. door hem ontplooid. De bondspropagandist. de heer Bor sten, sloot zich daar direct bij aan, maar wees er op, dat aan die instem ming consequenties zijn verbonden; ook zij moeten iets van hun tijd of feren. Dit woord had direct tot gevolg, dat de heren Gerritsen, Berks en Snoep zich bereid verklaarden propagandis tisch werk te ondernemen. Voorts werd de heer Gerritse be noemd tot bestuurslid der Federatie, terwijl de heer Brandenburg zijn plaats vervanger werd. Heel wat zaken werden onder de loupe genomen. Uitvoerig besprak de voorz. o.m. het „winkeltje spelen" van het bureau van soc. zaken, dat heel wat textiel zonder punten omzet te gen een geringe winstmarge. Op aan drang van de middenstand is dit voor lopig stopgezet. Hanze en Handelsbe langen deden het voorstel om de mid denstand in te schakelen. Deze wil dit belangeloos doen en de gemaakte winst ter hand stellen san Sociale Za ken, dat dan daarmee de behoeftigen kan helpen. Plaatselijk heeft men daar oren naar, maar Den Haag aar zelt nog. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan een en ander. Bij mededeling werd o.m. nog de vrije veren-kwestie aangeroerd. Evenals de K.v.K. achtte de vergadering dat men om economische en nationale overwe gingen de vrije veren moest behou den. Een pittig woordje werd gewijd aan het a.s. Middenstandsappèl, dat even als vorig jaar te Goes zal worden ge houden. Daar de penningmeester afwezig was. moest het financieel overzicht 1947 en de begroting worden aange houden. Terloopt deelde de secretaris mede. dat het ledental met 7 terug gelopen is tot 60. Met instemming werd het plan begroet om twee wo ningen te Goes door de middenstand in te richten en voor het publiek ter bezichtiging open te stellen. Enkele agendapunten werden we gens het gevorderd uur aangehouden. Bij de rondvraag werd nog het plan geopperd om op kosten van de mid denstand. gratis bussen op Dinsdag te laten rijden van Perkpolder naar Goes. Dit zal nader bekeken worden. Zij nog gemeld, dat de voorzitter, de heer Snoep feliciteerde met zijn succes bij de étalagewedstrijd, en dat de heer J. de Kok meedeelde dat voor het Santosfonds in 1947 ruim f 200. bijeengebracht was. VIER MANNEN EN 'N MEISJE Het blijspel waarmee de Rederyckers het toneelseizoen openden bleek een vrolijk niemandalletje, vol komische scènes en het bekende gelukkige eind De tekst rook hier en daar naar boekentaal, wat de speelbaarheid niet vergemakkelijkte. Van een amateurs club werd heel wat gevergd om dit ge val behoorlijk weer te geven, maar de Rederijekers bleken tegen de moeilijk heden opgewassen en heeft de humor, die in de intrigue stak er tot de laatste druppel uitgeperst. Dit is voornamelijk te danken aan het duo BurgsPennlngs, die als kok en hotelknecht een samenspel gaven dat bewondering wekte en niet in het minst door hun mimiek lach-salvo's ontketenden, die de zaal dreunen de den Ook de andere medewerkers (sters) bliezen hun partij naar behoren. Los en natuurijk spel gaf mej. M. Baars als Coleta van Deurne als het omvochten lieftallig en verstandig meis je; het bekende trouwlustige weeuwtje werd goed voor het voetlicht gebracht door mevr. KaufmannBos en uitste kend tvneerden mej. S. Hopman en de heren Castelevn en Baarends, resp. het kamerkatie. de ober en de piccolo. De moeiliike rol van de halfzachte jonker, werd raak en met de nodige nuances gegeven door de heer Tonnv Pennlngs. De heer A. Kaufmann ont wikkelt zich in de goede richting. Voor al in de twee eerste bedriiven speelde hij de artistieke hotelhouderszoon Mi chel ongedwongen: in het derde bedrijf dat het zwakste en gerekste was, kreeg hij bij zijn „treffen" met Coleta, een Inzinking. De heer v. Veen had ditmaal de bij rol van hotel-directeur en bracht daar veel relief in; zijn zuster, mej. M. van Veen. maakte behoorlijk toneel als moeder van Michel. Over het algemeen was het speltem- po iets te traag. De regie viel zeer te loven en de décors waren weer prima; 'n bandje ver hoogde de gezelligheid. Alles bijeen een verzorgde uitvoe ring, die de paar honderd aanwezigen vier genoegelijke uren bezorgde. Voor de volgende avonden wensen wij de Rederijekers veel groter belangstelling toe; ze verdienen het! St. Jansteen Op concours. De muziekvereniging „St. Jan" besloot deel te nemen aan het muziekconcours te Koewacht op 26 September. Het circus komt. Voor de 2e maal zal het circus van Bever alhier zijn tenten opbouwen en een 5-tal dagen voorstellingen geven. Burgerlijke stand. Geboren: Jo hanna dochter van J. J. van Dorsselaer v. d. Lavolr Josepha dochter van P. J. InghelsDe Geest Maria dochter v. C. v. WaesEmmaneel. Gehuwd: J. v. d. Brande 24 Jaaf en D. M. Maas, 20 jaar. Koewacht Festival. Op 26 September wordt hier een festival georganiseerd. Reeds kwam een inschrijving binnen van 'n vereniging uit Kaatsheuvel. Kampioenen. Ofschoon het weer de meeste Zondagen van het voorbije seizoen niet van de partij was (wij denken aan Chateauroux en Breteuil) is 1948 toch een echt duivenjaar ge weest. Natuurlijk heeft de ene liefheb ber meer succes geoogst dan de andere Zo waren bij de oude duiven de duifjes van de heer A. Verschuren steeds in de eerste gelederen te vin den. Bij de jonge duiven was het A. Ysebaert's ras dat de lakens uitdeel de. Beide werden dan ook kampioen resp. bij de oude en de jonge duiven. Middelburg Graauw Benoemd. Door het bestuur van de Boerenbond afdeling Graauw werd de heer Des. Bauwens alhier benoemd tot depothouder-magazijnmeester van de N.C.B. Het schijnt in de bedoeling te liggen zo spoedig mogelijk hier op Graauw een flink magazijn te bouwen van waaruit de gemeente zou kunnen worden bevoorraad. Hulst Concerten. Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding kwam in Hulst de harmonie uit Zaamslag concerteren. Nadat ze door de Konink lijke was afgehaald, maakten beide harmonieën een rondgang door de stad en gaf Zaamslag een aardig goed ver zorgd concert op de Grote Markt. Zondagavond concerteerde het accor deongezelschap Paolo Sophrani uit Ter neuzen onder overgrote belangstelling. VERGADERING K.V.P. Op de ledenvergadering der K.V.P., afdeling Middelburg, werden de verkie zingen voor de leden der Tweede Ka mer besproken. Vastgesteld werd dat het aantal stemmen in Zeeland uitge bracht op de lijst der K.V.P. is terug gelopen. Bijzonder opvallend is de te ruggang in de gemeenten Hulst, Ter- neuzen en Sas van Gent, terwijl de teruggang in stemmen te 's Heeren- hoek, Lewedorp en Ovezande eveneens de aandacht heeft getrokken. Middel burg gaf echter blijk van een vooruit gang (44 stemmen) tengevolge van een intens gevoerde propaganda, zoals voor dien nooit heeft plaats gehad. De plaatselijke propagandaclulb en de actieve heren-propagandisten hier voor dank. Zeer uitvoerig werd daarna de ver houding tussen Kring- en Statenfrac tie-afgevaardigden in gemeenteraad en afdelingen besproken alsmede de plaats gehad hebbende candidaatstel- ling voor de verkiezing van leden der eerste kamer. Een schrijven van het afdelingsbestuur aan Kringbestuur en Statenfractie over deze aangelegenheid werd voorgelezen. In verband met art. 31 van het Alg. Reglement volgde bestuursverkiezing; het bestuur werd uitgebreid met de heren Ch. de Reepe en A. v. d. Horst Tot afgevaardigde naar de Kringver gadering werd aangewezen de heer J. F. Vriens en als plaatsvervanger de heer C. Vermeys. De komende propaganda van leden werving, Opmarsch-abonnementen enz. werd besproken terwijl getracht zal worden een spreker naar Middelburg te laten komen met het onderwerp; „De publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie en de ondernemingsraden". Oostburg Reclameweek. In de tijdens de reclameweek gehouden wedstrijd wer den na loting de prijzen als volgt toe gewezen: le prijs Ma. Rinkhout; 2e pr. P. J. Aers; 3e pr, Keesje Schout; 4e pr. M. v. Grol; 5e pr. Ma. de Snoo 6e pr Ha. v d Tol, allen te Oostburg. oooooooooooooooooooooooo van het Maast de verheugende berichten, die de laatste week de wereld ingin gen en spraken van daadwerkelijke steun aan de kleine boeren is er voor de grotere boeren niet zo'n blij be richt. Kroniekschrijver richt zich vnl. tot de kleimannen, als hij zeggen moet, dat het pooitgoed in prijs wordt verlaagd. De Stichting van de Landbouw heeft onderhandelingen ge voerd met enkele importerende landen en het is gebleken, dat zowel de ma ten van verschillende rassen als de verkoopprijzen moeten worden ver laagd. Verder heet het dan, dat dit ernstige consequenties met zich mee brengt voor de teelt van deze aardap pelen, maar zegt de Stichting, het is onmogelijk aan de verlaging te ont komen. De landbouwbladen hebben dit be richt tussen de andere nieuwtjes ge zet. Zij vragen nog niet, waarom nu weer deze verlaging? Een degelijke, reden, waarom de prijsverlaging zal komen verneemt men niet! ■W/at de export van consumptie-aard appelen betreft, menigeen zal er belang in stellen, waar deze aardappe len blijven. Duitsland Heeft van de oogst 1647 rijk geprofiteerd. 123.842 ton verhuisden naar de Britse, Fran se en Amerikaanse zone. Engeland liet 117.760 ton voor zich noteren, Bel gië 323, Tsecho-Slowakije 9.992, ter wijl 1.667 ton een andere bestemming kreeg. Zoals men ziet, is 50 pCt. van de consumptie-export naar Duitsland gegaan en 45 pCt. naar Engeland. De totale waarde van deze aardappels bedroeg ruim 23 millioen gulden. Tenslotte de te houden fokveedagen en keuringen: 21 Sept. Zun dert (zwartbont) 24 September Oos terhout (zwartbont) 29 September Twaalfde Centrale Bondsfokveedag te Breda (zwartbont) 5 October: Locale keuring te Beek (N.B.) (Zwartbont) OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO T erneuzen Ballonwedstrijd. Tijdens de feest week werd te Terneuzen een ballon- wedstrijd voor de schoolkinderen ge houden. Uit de binnengekomen kaart jes blijkt, dat vele ballonnetjes een flinke luchtreis hebben afgelegd en veelal in Groningen en Friesland zijn neergekomen. De volgende kinderen ontvingen een prijs, terwijl achter de naam de plaats wordt vermeld, waar het ballontje is neergekomen. Meisjes: 1 Jopie Klaassen, Uithui zen, 2 Annemieke Hofwegen, Ulrum, 3 Lia de Nijs, Paessens Oostdongera- deel, 4. Lizet de Vos, Paessens, 5. Rietje van Overbeke, Tienaarloo Vries, 6 Suzan Pladdet, Bergumer- meer, 7. Mina Huyssen, Warga Idaar deradeel, 8 Marijke Spaas, Akkrum Utingeradeel, 9. Annie Kwaak, Fre- deriksoord, 10. Bertha Moes, Rotster haule Haskerk. Jongens: 1. Piet Camphens, Uithui zermeden, 2. Piet van Strien, Star tenhuizen Kantens, 3. Freddy v. d. Peyl, Zuidbroek. 4. Karei Dees, Dok kum, 5. Max Jongman, Dokkum, 6. Ulrich Vermast, Leeuwarden, 7. Leo Geers, Heerenveen, 8. Robert de Wit te, Rotstergeest Haserk, 9. Maarten v. d. Velde, Lollum Wonseradeel, 10. Jan Pijpeling Sneek. Vlissingen riTATERDAG meldden wij reeds dat de Kamer van Koophandel in 'n speciaal daarvoor belegde bijeen komst met een keur van Zeeuwse or ganlsaties, de kwestie der vrije ve ren op de Wester-Schelde besprak en unaniem tot de conclusie kwam, dat deze vrije veren gehandhaafd dien den te worden. Men stelde zich op het standpunt, dat de veren als verlengstukken moe ten worden bezien van de normale rijkswegen waar Zeeland toch ook zijn aandeel ten volle in betaalt. Nog zwaarder moert wegen heit nationaal belang, dat steekt in een hechter en inniger contact van Z. Vlaanderen met het overig deel van Nederland, op welke grond o.m. in 1945 besloten werd de veren op de Wëster Schelde vrij te geven. Nog was men van mening, dat in voering van tarieven voor het transport van landbouw- en indu strieproducten en kostprijs daarvan belangrijk zou doen stijgen. Het is thans zo, dat diverse Zeeuwsch Vlaam se industrieën hun calculaties juist hebben gemaakt, mede op basis van dit vrije transport. Zij hebben zich ook met het aanschaffen van hun voertuigen op dit vrije vervoer in gesteld. Nu bovendien van regerings zijde er steeds op wordt aangedron gen, de kostprijs der landbouwpro ducten zoveel mogelijk te drukken, spreekt vanzelf, dat, wanneer hierop nog hoge vervoerskosten zouden moe ten worden betaald, inwilliging van dit verzoek onmogelijk is. De opmerking, dat bij vrij vervoer het toerisme schade zou lijden, om dat soms toeristen moeten wachten voor Zeeuwen, die voor hun plezier even heen en weer varen, achtte men niet steekhoudend, omdat het hier een kwestie van algemeen beleid der provincie betreft. Deze moet, wan neer dat zo mocht zijn, daartegen dan maatregelen nemen op enigerlei wij ze. Besloten werd, dat de aanwezige vertegenwoordigers in nader contact met hun organisaties zullen treden. Heden - (Dinsdag)middag zal" te Terneuzen eveneens worden verga derd, waarna de K. v. K. een gedo cumenteerd rapport gaat samenstel len, dat aan de minister en aan G. S. zal worden overgvlegd. RAADSVOORSTELLEN. In de zittting van a.s. Vrijdag komt o.m. aan de orde een voorstel van B. en W. tot herbeplanting van het plantsoen Badhuisstraat II, kosten f 7200. Nog wordt voorgesteld f 502 be schikbaar te stellen voor het aan schaffen van door oorlogsgeweld ver loren gegane leermiddelen, ten dien ste van de kath. Jongensschool aan Glacisstraat. Belangrijk is nog het voorstel tot wijziging en opnieuw vaststelling van een algemene salaris-verorde ning voor het gemeente-personeel. „Heer Nonkel". De R.K. Toneel vereniging „Vriendenkring" zal in het komende seizoen weer verschillende keren van zich laten horen. Begonnen wordt met een blijspel „Heer Nonkel", een Vlaamse titel die een avond belooft van Vlaamse humor. De opvoering hier van vindt plaats op 3 October a.s. Zeeuwse contactdagen TAE „Karakter-beweging" hield com tactdagen in het Vincentiushuis te Middelburg. Bij de afdeling Middel burg hadden zich afgevaardigden uit Goes en Schoondijke gevoegd. De zaal was geheel gevuld met le den, afgevaardigden, terwijl we bo vendien opmerkten de Eerw. Paters Dr. N. de Goede uit Bergen op Zoom en Pater Baleem. De heer Tommes die de vergadering leidde verzocht pastoor Snel om een inleidend woordt te spreken. De pas tor voldeed hieraan gaarne en beklem toonde in zijn betoog, dat de gedach tenwisselingen bij het contact zeker vruchtdragend zouden zijn, doch het •brengen van offers voor het ideaal en het overwinnen van moeilijkheden zal dan onder het oog moeten worden ge zien. Hierna was het woord aan Pater Mes, de leider van de avond, die be nadrukte, dat speciaal de Kath. Jeugd de verantwoording draagt voor de pro blemen van deze tijd. Door de hier te houden gedachten wisselingen kunnen we ons warmen in elkanders gloed en eerst dan zul len practische resultaten kunnen wor den bereikt, indien het Katholicisme actief wordt beleden. De heer G. de Wit, afgevaardigde uit Lewedorp behandelde het onderwerp „Het doel en opzet van „Karakter". In een uitvoerig betoog ontwikkel de hij het ontstaan van „Karakter' door samenspraak en het uitgeven van illegaal geschreven en versprei de blaadjes „De Vlam" in de werkkam pen in Duitsland. Hierna werd gelegenheid gegeven tot debat, waaruit nogal breedvoerig diverse standpunten werden bespro ken, Met muziek, zang, declamatie en avondgebed werd de le dag be sloten. De Zondag werd begonnen met een gezongen H. Mis te Veere. Daarna werd het oude stadje bezichtigd. Maandagmiddag te 3 uur werd in het Vincentiushuis het verdere program ma afgewerkt. De inleiding werd ge houden door de heer Alfred Mes, waar bij hij lang stilstond bij de toestand der jeugd. Hij concludeerde, dat het er met de jeugd niet rooskleurig voor staat. De jeugd zal zich meer op een principieel standpunt moeten stellen, vooral wanneer het betreft het zich aansluiten bij verenigingen, lezen van boeken en beoefenen van wetenschap Het verdere gedeelte van de dag werd nu gevuld met zang, declamatie muziek en een klein toneelstukje. Wij zetten dit licht nu wel niet precies onder de korenmaat, maar dan toch in een afzijdig hoekje. TtE katholieke en christelijke democraten van vele landen waren dan in het Kur- haus te Scheveningen bijeen. Vooral het rhythmische Frans huppelde door de discussies, maar ook kwam er nogal eens breed en nadrukkelijk het Duits, al dan niet met Weens accent gekleurd. En een enkele maal het Engels, geenszins de fraaiste van klank onder de Europese' talen. Ja, die bouwers van de toren van Babel hebben wat op hun geweten. Er heerste echter een goede, broederlijke stemming. Men verstond el kaar in de eenheid van het Christelijk beginsel. En men vraagt zich af, of voor deze Nouvelles Equipes Internationales niet meer reclame gemaakt moet wor den. De wereldpers heeft er hoogstens maar een en kel regeltje voor over. Ook onze pers weet er al heel weinig over te vertellen. Waarom verbindt men aan zo'n congres geen grote openbare meeting, voor ieder een toegankelijk, met bijvoorbeeld een brillant rede naar als Frans van Cauwelaert? De socialisten weten wel de aandacht te vestigen op „hun" Internationale. YjyAT een merkwaardig verschijnsel is op een congres als dit: Dat er betrekkelijk zoveel vrouwen aan meedoen. Aan de bestuurstafel zaten er drie, w.o. de vice-presidente van de Franse Kamer, met een stem, die de woeligste discussies on middellijk tot zwijgen bracht en met een scherpte van logica, welke volgens de boeken en moppenbladen niet het deel der vrouw zou zijn. De Duchess of Atholl, die ook achter het groene laken zat, was met haar magere figuurtje en verschrompelde gezichtje in uiterlijk het tegendeel, maar ze bleek een door gewinterde politica te zijn. Bij de Nederlanders zag men ons Kamerlid Mej. Klompé, die zich ook ge traind heeft in internationale zaken. Men vraagt zich wel eens af: Zouden wij mannen de leiding in po litiek en diplomatie maar niet eens een tijdje hele maal aan de vrouwen overdoen? Zo veel bizonders brengen wij er gezien de ellendige internationale toestand nu niet van terecht.... JK ZOU die koffer maar laten staan", zei de zadelmaker Dus- saux tegen de Duitsers die in 1839 bij hem een kof fer vonden, \er zou wel eens een hejse machine in kunnen zitten". En dus lieten de Duit sers de koffer angstig staan. De koffer echter behoor de toe aan 'n Eng kapitein die daarin een bedrag van 338.000 francs had zitten, voor uitbetaling van sol dij. Dit kostbare gevalle tje was echter achterge bleven, toen de Engelsen zich op een gegeven mo ment moesten terugtrek ken. Dussaux bewaarde de koffer als herinnering aan de Engelsen, die in zijn huis verblijf hadden ge houden en hij wist niet, welke schat er zich in be vond. Tot enkele weken geleden een Engel» offi cier kwam vragen, of hij misschien dat koffertje nog in hui» had. Tot verbazing van Dus saux maakte deze de kof fer open en haalde er de duizenden bankbiljetten uit. ,,'k Heb spijt, dat niet geweten te hebben", was zijn commentaar. Hohenzollern kan weer snuiven "p\E KROON der Konin gen van Pruisen en de veertien snuifdozen von Frederik n zijn op 17 September door de Britse overheid aan de familie Hohenzollern te ruggeschonken. De kroon was verbon- gen in de muur van een dorpskerk te Kleinenbre- men, in de Britse zone. Prins Oskar heeft zelf de schuilplaats aangeduid, die zich onder een trap, nabij de sacristie, Devond) De Britse overheid heeft er in een kist veer tien snuifdozen van goud lakverf en onyx ontdekt, die aan Frederik II heb ben toebehoord. In een andere kist zat de Kroon van Pruisen. Prins Oskar heeft verklaard, dat deze kroon sedert 1713 heeft gediend voor de kroning der Pruisische koningen te Koenlgsberg. Zij werd door het Huis Hphenzol- lern bewaard. 000O000O000000000OO0000O0O00OO00000000000O0000OOO NA STILSTAND van enkele jaren worden weer lagere landbouwscho len geopend. Vorige week werd te Oostkapelle de zevende aan de rij toe gevoegd door de C.B.T.B .en Maandag kon reeds de achtste te Kruiningen volgen; dit was een spruit van de Z.L. M. Daar de school nog geen eigen ge bouw heeft, werd tijdelijk onderdak Politierechter Middelburg JAP 16 Juni 1948 kwam mevrouw Timmerman bij de politie te Vlis singen aangifte doen van vermissing van een bankbiljet van f 25. Ze had haar woning op 15 Juni 1948 verlaten en toen ze terugkwam was haar geld weg. Ze vertelde tevens dat dit niet de eerste keer was. Eerder had ze al een bedrag van f 20 en f 25 vermist. De vermoedelijke verdachte, die ze noemde, een vrouw die tijdens haar afwezigheid bij haar in haar woning was geweest, bleek inderdaad de da- deres. Het was de 36-jarige S. v. S„ echtg. van J, W. F. H. uit Vlissingen die de verleiding niet had kunnen weerstaan, zeide ze. Ze werd thans conform de eis veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar en onder toezicht van de Rooms-Katho- lieke Reclassering. TAE 75-jarige C. L. uit Vlissingen diende in de tweede helft van Augustus 1947 een aanvraag in om nooduitkering ingevolge de Wet van 24 Mei 1947, Staatsblad H 155, Nood wet Oudendomsvoorzienlng. Aan de controleur van Sociale Zaken gaf hij op als waarde van het vermogen, saldi-tegoed bij banken enz. een be drag aan eigen vermogen van f 3335. Een onderzoek bracht echter aan het licht, dat dit ongeveer f 10.000 be droeg, althans veel meer dan het be drag hetwelk hij had opgegeven. Dit onjuist opgeven van gegevens kostte hem thans f 250 subs. 1 maand hech tenis. ■ySJ- J-> een 20-jarige landarbeider uit O. en W. Souburg haalde 't stoute stukje uit een portefeuille van een mede-arbeider weg te nemen, toen deze even werd weggeroepen. In de portefeuille bevond zich een be drag van f 120. Verdachte werd echter spoedig gedwongen een bekentenis af te leggen en zo kwam het geld toch nog terecht. Eis: f 20 subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f 25 subs 10 dagen hechtenis. TAE 27-jarige A. G„ timmerman te Baarland, was uit Rotterdam af komstig. Dit bracht hem op het idee op te geven dat hij daar nog steeds woonde. Hij kreeg dan Toon voor een le klasse gemeente, kostgeld plus reisuren uitbetaald. Dit spelletje hield hij vol van 24 Mei tot 9 Juli. Toen kwam men er achter met alle nare gevolgen, van dien. onde» andere het thans voor oplichting terecht staan. Eis: 14 dagen gevangenisstraf. Uit spraak: -3 weken gevangenisstraf voor waardeliik met een proeftijd van 3 jaar en f 30 subs 15 dagen hechtenis. de V.. een 51-jarige sleper uit Vlissingen. zag op 17 Juli 1948 op een trottoir een portemonnaie liggen. In plaats van hiervan aangifte te doen stak hij deze in zijn broekzak. Op een voor hem geschikt ogenblik nam hij een kijkje, wat er in die porte monnaie zou zitten, hetgeen volgers verdachte f 3.52 zou moeten rijn. De aangever, die de nortemonnaie ver mist had en aangifte bij de politic deed. gaf echter een bedrag van 18.02 gulden op. Verdachte bleef echter volhouden, dat het bedrag f 3.52 was. Wegens het toe-eigenen, hetwelk ver duistering betekent, werd de V. thans veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proef, tijd van 3 jaar. benevens een geld boete van f 30 subs 15 dagen hech tenis. yOORTS kreeg d» 22-jarige D. v. S.. te Goes wegens huisvredebreuk bij de familie Hyman 1 week gevan genisstraf: ook ziin broer K, van S. kreeg voor hetzelfde feit. dezelfde straf. 1 gekregen in de barak van de land- bouwhuishoudschooi en daar had des morgens 9 uur de openingsplechtigheid plaats. De voorzitter van de kring Zuid-Be veland Oost de heer Scheelede Putter uit Biezelinge verwelkomde de genodigden, leerkracht en leerlingen (14 In getal). Ir. Geuze, voorzitter der Z.L.M. schetste de ontwikkeling van landbouw onderwijs en voorlichting sinds 1875. Spreker zag het langer landbouwon derwijs als de brug naar de Rijksland- bouwwinterschool en noemde dit onder wijs primair voor de landbouw. Deze school zal in positief christelijke geest worden geleid. Tenslotte dankte ir. Geuze burge meester Vogelaar en ir. Droogendijk de rijkslandb. consulent belast met 't land bouwonderwijs in Zeeland, om daarna nog een opwekkend woord tot de leer lingen te spreken. Vervolgens spraken nog het hoofd der school de heer J. de Ridder, burge meester Vogelaar en de heer de Voogd, hoofd der landb. school te Middelburg. Belangrijk was de toespraak van ir. Droogendijk, die wat dieper Inging op de betekenis van inrichtingen als deze voor de gehele streek en in het bijzon der voor de leerlingen, vooral omdat er ook voor de landbouwers vestigings eisen op komst zijn en scholen als deze een gelukkige combinatie van theorie en praktijk zijn. De heer Scheele sprak het slot woord, waarna het bestuur zijn gasten verversingen aanbood in de Korenbeurs De school is gister meteen begonnen. Dij de verbouwing aan het woon- huis van smid H. te Kwaden- damme moest de mijnopruimings dienst te pas komen. Onder de vloer der huiskamer werd een on- ontplofte granaat gevonden van tamelijk zwaar kaliber. Men heeft het gevaarlijk stuk „meubilair" op een veilige plaats de lucht in laten gaan. Philippine Het einde der feesten. Zaterdag stonden wij aan het laatste bedrijf van de feesten, nl, de prüsuitdeling van de ballonwedstrijd. Er zijn ruim 60 kaarten teruggestuurd. Vrijwel de meeste zijn te Heikant en St. Jan steen neergekomen. Enkelen zijn nog verder gegaan en in België gevallen. Toch is er ook hier een baas boven baas en wel een, waarvan de Kaart is terugontvangen uit Ruurlo (Gld.). Het Oranje-comité had voor de ge lukkigen mooie prijzen beschikbaar gesteld. Ook het vertonen van de Kronings film en dé verdere feestelijkheden is hier succesvol verlopen. De zaai was steeds flink bezet. Sprookjes worden werkelijkheid Als men vroeger een huisvrouw zou hebben verteld, dat wol tientallen ma len kon worden gewassen zonder dat ze krimpt, slijt of hard wordt, zou ze gezegd hebben: „Vertel me nu geen sprookjes". M^r als U er nü een huis vrouw over spreekt, zegt ze: „Het sprookje is werkelijkheid geworden, want: AIKAtlVRII 35 ct per pak 39) Ze zagen het huis liggen, een lang, onopvallend gebouw met twee ver diepingen. Trent was van mening dat het een twintigtal kamers be vatte. De tuin was mooi en er was een boothuis aan de rivierkant. Trent kon door een kier vaag de omtrekken van een giek en een grotere boot on derscheiden. Hij keek naar het slot en zag, dat het pas geolied was. Er waren een paar druppels op het hout terecht gekomen. „Dat huls is met zorg gekozen", merkte Trent op, terwijl hij bij de steiger stilhield. „Men kan gemak kelijk over het water ontvluchten. Behalve bij heldere maneschijn kan niemapd je in de boot zien stappen. Dan zou Garland natuurlijk op de andere oever landen. Dat zou hem van pas kunnen komen, .dunkt me, want dit huis ligt in een ander dis trict en de politie van Middlesex heeft waarschijnlijk aan de overkant in Surrey niets te zeggen. De wegen hier in de omtrek zijn uitstekend en alle Kanaalhavens zijn per auto ge makkelijk te bereiken." „Ben je van plan hem te laten ar resteren?" vroeg Hammond. Hij had er eigenlijk nooit achter kunnen ko men wat zijn vriend wilde doen als hij Garland vond. „Nog niet. Daar is veel tegen. Om te beginnen zouden we daarmee de zaak uit handen moeten geven en slechts node gedulde toeschouwers worden. Bovendien gelooft Wadham, dat Garland zijn kostbaarheden zal vernietigen als hij voorziet, gearres teerd te zullen worden en hij is te slim, om hem geheel onverwacht te kunnen overrompelen Wadham is er zeker van, dat de politie de ontbre kende meesterwerken niet terug zou vinden. Die beide redenen vind ik belangrijk genoeg en jij hebt een nog gewichtiger reden." „Dat ben ik niet mgt Je eens," zei Hammond haastig. „Ieder ogenblik, dat hij nog op vrije voeten is, bete kent gevaar voor Lora. Ik heb er in toegestemd, niet buiten jullie om te handelen, maar ik vind, dat we het eerst aan haar moeten denken. Schil derijen zijn misschien heel gewich tig, maar niet als er een mensenleven op het spel staat." „Beste jongen", antwoordde Trent, „Je begrijpt het niet. We weten, dat Garland op de een of andere onver klaarbare manier macht over zijn nichtje heeft. Zij is bang voor hem. Als de politie zich ermee bemoeit, wordt juffrouw Craig er ook in ge mengd. Missehieen weet hij wel iets van haar, dat haar in moeilijkheden zou kunnen brengen, ais het bekend werd. Word maar niet kwaad, ik be schuldig haar nergens van Ik w'ide je enkel aan het verstand brengen, dat wij haar in veiligheid moeten brengen voor we hem „te grazen nemen"." „Maar hoe?" riep Hammond, die al spijt had van zijn uitval. „Ik zou willen voorstellen, dat je met haar trouwt en haar meeneemt naar Italië, maar misschien lokt dit je al even weinig aan als mijn andere plannen." „Dat klinkt te mooi om waar te zijn! Denk je werkelijk, dat het zou kunnen?" „Natuurlijk. Zij moet er vandaan vóór we een inval doen. Misschien ben ik vaker met geweldenaars in aanraking geweest dan jij. De oorlog was heel iets anders, we moesten toen allemaal geweld gebruiken, maar bij de meesten lag het niet in de aard. Garland is een heel gevaarlijk type. Ik onderschat hem absoluut niet." Trent wees op de vleugel van het huis, waar plotseling de lichten wer den opgedraaid, maar eerst nadat de gorrii'-en zorgvn'Hii» war-i „Misschien zit bh daar r en v?et dat wij hem beloeren. Als hij bond genoten had wist hij het zeker, maar hij werkt alleen. De meeste grote misdadigers doen dat. Hij is voor zichtig. De meeste mensen draaien eerst 't liclit op en sluiten dan de gor dijnen. Maar Niccolo doet dat niet. Hij weet heel goed, dat zijn gestalte direct te herkennen is. Je kunt zien, dat de lichten zo zijn aangebracht, dat ze geen verraderlijke schaduwen op de gordijnen kunnen werpen. Daar zit hij te genieten van zijn schatten en misschien is hij bezig plannen te maken voor een aanval op deze we reldstad". „Hoe wil je er achter komen, of hij daar werkelijk is?" „Ik ga een nachtelijk bezoek af steken." „Dat is verduiveld gevaarlijk." zei Hammond angstig. „Je zegt zelf, dat hij tot een moord in staat is." „Ik zal dit keer het slachtoffer niet zijn." lachte Trent. „Als ik een paar ,,P„- pleiner was. had hij me t gekregen Ik zal voor- (wordt vervolgd) WOENSDAG 22 SEPT. HILVERSUM I 301 m: 7 nws„ 7.15 gymn., 7.30 reveille, 7.45 woord v d. dag. 8 nws., 8.15 gew. muz., 8.30 Een vlot muziekje, 9 zieken, 9.30 morgen- conc., 10.30 morgend., 11 klarinet. 11.30 Mélange. 12 Amati trio, 12.30 weer- overz.. 12.33 NCRV koor, 13 nws., 13.15 Mandolinata, 13.45 gr„ 14 Busch str. ork„ 14.30 Winterbehandeling van Azalea, Herwig, 15 zang, 15.30 kamer- ork., 16 15 jongens en meisjes, 17.30 orgel, 18 Ned. koren en korpsen, 18.30 Ned. str.kr., 19 nws. en weeroverz., 19.15 NCRV kwartet, 19.30 act. geluid, 19.45 Eng. gevorderden, 20 nws., 20.15 Scola Cantorum, 21 instrum. koorzang 21.25 De Batakkerk op Sumatra, 21.45 50 jaar Ned. muz., 22.45 avondoverd., 23 nws., 23.15 avondmelodieën, 23.45 sopr. en piano. HIT VF.RSUM II 415 m: 7 nws.. 7.15 muz. bij het ontbijt, 8 nws., 8.18 Mo- nia Liter en z. ork.. 8.50 huisvr., 9.- Mendelssohn, 9.30 w.st., 9.35 Elgar. 10 morgenw., 10.20 Onze keuken. P. Kers 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11 het dameseosluum, 11.30 pop. non stop. 12 Frans Wouters, en z. ork,, 12.30 weer- pr„ 12.33 plattel., 12 38 JrJong, 13 nws., 13.15 kalender, 13.2; Uetr. ork. 14 Lod. v. Deyssel, 14.15 Czerpy en Beethoven, 15 De vrouw in de mist. 15.40 Regenboog, 16 Roodboi stjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 vragen st. vnj, 17.15 vrolijke plaatjes, 17.45 In dische giftslangen, 18 nws.. 18.15 va ria, 18.20 zang en ork., 18.30 RVU. 19 Waarom de kat uit de boom kijken? 19.15 Het nws. uit Indië, 19.30 VPRO, 19.45 bijbel, 20 nws., 20.05 dingen v. d. dag, 20.15 st.muz. A'd. pol., 21.15 De moeilijke beslissing, 22 zang en orgel, 22.15 Hon-aars str.ork. 22.45 In de tuin der poëzie, 23 nws., 23.15 dansmuziek. BRUSSEL VLAAMS, 321 m: 12.32 ork. Michiels, 13 nws., 13.15 Mozart, en Haydn, 19 nws., 19 30 Frans- liederen, 19 50 feuilleton. 20 nmr O' ïetua- liteilen. 2! 15 gr., 22 nws., 22.1a gr., 22.60 nws., 22.55 gr. i de t« mi m TK ben dankbaa neemt, waai ven wens me vóór r hartelijke ling hebben mijn paroch jaar gelede: ben gevloge verder ben midden van log die hii Peiping als vrede. Als en de rustij van de waai zijn parken niet voorste] wilde heksei nig garantie zal blijven, gevaar. pEIPING van Chi kardinaalssts dige Excelle Tien. Er st; draal met n ken en mee kapellen. Al hoort luiden nen, in een nen, wat ec is. Peiping t een bevolkin Zo goed als en congrega omdat Peip turele centr hebben we universiteit grootste en Daarbij is mooi met zi; pels en univ ware een m uitingen var tuur. Is het land met zo' zich en alle grootse toek moet onder geroorlog ge telijk vanuit geerd wordt langen naar maar laten v, zonder dat, aan dit vert TOT nu toe gedaan d studeerd en zo'n jaartje liefst zou je meteen op ui op, waar de n bedorven hu en zo ontvah de boodschap Zonder gror gaat dat echt neus op de b lijk, ontzettei heeft drie aa Westerse tale: ste: een groot en schrijftaal talen leren zelfde woord lodie gezegd woord vier tekenissen ka de toon waar: de aardigheid schriftsysteem, geen letterscl voor ieder w Bijgevolg moe kens leren or is één troost, zelf ook een hebben. yEN ervarin op, dat d „rare" Chinez ropa wel mes gewoontes an is vanzelfspre ee cultuur zie van het West Vele schrijv teressant will moeite aan zen in alles terlingen. zwarte kier te. Is dat zo nees niet rou\ dierbare zou re Chinees, 1 De Chinezen alle andere i_ raar als vele hier ziet rond te ar \ls ren )'n m mi Met de „Seal ten met de h van 4000 met bol voorzien vloeistofreser om de opper netisch aan waarmee Pr zal afdalen i doen op 5 0<

de Stem | 1948 | | pagina 2