der opaarde De wereld kijkt naar Parijs Bernadotte in Nederland EA IN 'T KORT Van Mook terug naar Batavia |Onze Inter nationale p Algemene vergadering der Verenigde Natieslaatste grote politieke slag Tragiek in de Franse zielzorg &fc i ■wusC iMA'S van Parijs Drie-minister-conf e- rentie over Berlijn Emigratie naar Brazilië DE LAATSTE TIJD zijn 200 katho. Persconferentie van minister Stikker Moeso roept zich uit tot president Wisselend bewolkt „HET.beIangrijkste de nieuwe situatie is voor ons de vraag, hoe de houding van de Nederlandse regering zal zijn", aldus schrijft Het Dagblad" in een hoofdartikel 'over de communistische staatsgreep in Ma poen. Plechtige afkondiging grondwetswijziging Emigratie naar Frankrijk Stoffelijk overschot van Bernadotte in Genéve EEN HARING MET ZEEBENEN HERINNERING Ontmoeting in zwijgzaamheid 500 gram suiker op de nieuwe bon „Willem Ruys" onderging belangrijke verbetering r\P het Scheveningse congres van de I Christelijk-Democratische Partijen en groeperingen in Europa zijn zeker behartigenswaardige resoluties te voorschijn gekomen. Op politiek ge bied springt men over de schuchter heid der Britse regering en de be dachtzaamheid van officieel Den Haag j heen, door resoluut de instelling van een Europese Assemblée NU aan te bevelen. Er zaten voor de Nouvelles Equipes Interiationales ook wel haken en ogen aan het geval. Er was de kwestie van Dominions en Overzeese Gebiedsdelen, welke men maar niet kan buitensluiten van een Europees genaamd Parlement. Dat heeft het Congres erkend. De betrokken lan den moeten met hun overzeese ge biedsdelen zelf maar regelen, hoe die vertegenwoordiging zal geschieden. Aardappel-selecteurs protesteren DE 3 landbouworganisaties in Z.-Vl. Schilders t liet werk a boven 'n VRIEND" a, Tel. 8279 nfabriek K.V. en V.V." VIERDE JAARGANG No. 1183 provisie. Premie- ijd niet boven 35 iu van dit blad. net wat ze zo- smaak. in elke :e huis- •e en Joan Leslie, lang en dans. k in het voorpro- dige reportage van /an H.M. koningin avond 8 uur; u. 14 jaar 21 September jour- en om 2 en 3 uur. 104-o rrand en Simone 105-o u. Voorverk. 10- 18 jaar eur inconnu) Bussieres, Lillia Deschamps. IO6-0 ir. Ivoorstelling; 7 u. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst: Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. fi. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60), Incasso wordt berekend. pvE OOGEN VAN HEEL DE WERELD zijn vanaf heden op Parijs gericht, waar in de schaduw van de Eifeltoren in de conferentiezalen van het witgepleisterde Palais du Chaillot de Algemene Vergadering der Verenigde Naties bijeenkomt en waar wellicht beslist wordt over oorlog of vrede. Immers objectieve waarnemers zijn de overtuiging toegedaan, dat Oost en West zich klaar hebben gemaakt voor een laatste grote politieke slag. ANGENOMEN wordt, dat de Al- gemene Vergadering zich zal ken merken door een opmerkelijk krach tige Amerikaanse houding ten opzich te van de rode afbraakpolitiek. Men gelooft, dat Amerika, bijgestaan door de bevriende Westerse mogendheden zal pogen een beslissing te forceren. Mocht Rusland zijn huidige politiek blijven doorvoeren, dan acht men het volgens onze Parijse correspondent niet uitgesloten, dat de wereld defi nitief in twee delen zal worden ge splitst met alle gevolgen van dien. In brede kring acht men zulks wenselij ker dan het „geven en nemen" van thans. In dit verband is 't belangwekkend dat reeds thans de grondslag wordt gelegd voor een nagenoeg permanent contact tijdens de Assemblée tussen Amerika enerzijds, Engeland, Frank rijk en de Benelux-landen anderzijds De algemene verwachting is dan ook, dat de West-Europese linie, met Amerika en Canada tijdens de gehele zitting een lijn zal trek ken, teneinde te getuigen van de volledige eensgezindheid in het Wes terse blok. Andere feiten wijzen, volgens onze Parijse correspondent onomstotelijke in de richting, dat het Westen een ver rassing in petto heeft. De Amerikaan se collega's rekenen vast op een uit breiding van de West-Europese Unie en duidelijker afspraken tussen Euro pa enerzijds en Amerika en Canada anderzijds, hetgeen de Russen zwaar op de maag zal vallen. Twistpunten te over te zijn van hetgeen ons straks in de Assemblée te wachten staat. Welis waar heeft Rusland de grondslag ge legd voor een Assenblée-succes door tenslotte een draai te maken en zon der meer het beheer over de Italiaan se koloniën te willen toevertrouwen aan de UNO, waardoor het zich zelf van invloed verzekert in Noord- en Oost-Afrika, doch dat 2al in feite niet mogen helpen. De Berlijnse kwestie "WIET het minst zal de Berlijnse kwestie heel wat voetangels en klemmen inhouden, zeker nu de be sprekingen in Moskou zonder resul taat zijn gebleven. Opmerkelijk in dit verband is wel, dat Molotov de Algemene Vergadering niet zal bij wonen, al is het niet onmogelijk, dat hij straks wanneer de Sovjet-dele gatie onder leiding van Wysjinsky voor extra hete vuren komt te staan alsnog naar Parijs zal vliegen. Tussen de ministers van Buiten landse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben gis T\E VRAAGSTUKKEN, die aan de orde komen zijn belangwekkend genoeg. Men denke slechts even aan de kwestie Berlijn, die vrijwel zeker terug verwezen wordt naar de Vere nigde Naties, de atoomenergie, de ont wapening en de internationale poli tiemacht. Ongetwijfeld zijn er dus twistpunten te over. Niet te miskennen is een lichtelijk nerveuse sfeer in de wandelgangen van het Palais du Chaillot, waar de Veiligheidsraad al druk doende is ge weest zijn hoofd te breken over de oorlog tussen India en Haiderabad. De onenigheid tussen India en Hai derabad heeft de Russen voor een di lemma geplaatst, waaruit zij moeilijk wijs kunnen worden. Partij kiezen, hetgeen uiteindelijk moet ,is vooral voor Moskou erg moei lijk, daar het zich de weelde niet kan veroorloven de Oosterse sympathie te verspelen. Vandaar ook de ongemoti veerde verdachtmaking van de Rus sische vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad Yakov Malik aan het adres van Londen i.v.m. de situatie in Hai derabad, dat pas een voorspel schijnt ■yyANNEER de voortekenen niet bedriegen en er op het laat ste ogenblik geen kink in de ka bel komt, zullen binnenkort de eerste katholieke boeren en tuin ders onder leiding van ir. Heij- meijer in Brazilië voet aan wal zetten. Aan een groep katholieke boeren en tuinders zullen ruim 5000 PA nabij Campinas, ter beschik king worden gesteld. B" m Zweden gehouden ver- k«(t j®™, voor de Tweede Kamer liJh soclaal-democratische partij Vagfrg. gehandhaafd, doordat mul.i t Tst te veroveren. De com h!,n ™eno ve??ren 6 zetels. Zij heb ben nu 9 zetels. g piEK, de directeur van „Winterhulp" stond gisteren voor de Raad tegen hem!reChtp 8 da EnSeland en de V S tegen^v^dmag^amh'eid^getoonï Albanees^ebied". guerillast«^s op lieke geestelijken in Roemenië door de communisten gearresteerd, QP zijn verzoek is It. adm. Helfrich met ingang van 1 Oct. eervol ont heven van de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten, en is hem met ingang van 1 Jan. eervol ontslag uit de zeedienst verleend. f ot dusver heeft de luchtbrug naar Berlijn de Britse regering 2.500.000 Pond sterling gekost. In 83 dagen heb °fn de Britse toestellen 75.000 ton goederen naar Berlijn vervoerd en ongeveer 10.500.000 km. afgelegd. van eis Ty/TINISTER STIKKER, heeft op een persconferentie te Was hington verklaard: „De huidige communistische stoot naar Zuid- Oost-Azië kan slechts verklaard worden als onderdeel van een al gemeen plan dat door Moskou ge dicteerd is". De minister deelde mee, dat de huidige pogingen der Nederland se regering tot doel hadden „de positie van de oprechte nationa listische leiders op Java en elders in de Archipel te versterken te gen de ontbindende en verwarring zaaiende communistische elemen ten, die nimmer gewenst hebben een vreedzame regeling te berei ken". Indien Hatta, stappen zou onder nemen tot een practische regeling voor een overeenkomst met de re publiek Indonesia zal, zo zei de minister, de Nederlandse regering bereid zijn hem tegemoet te tre den. teren reeds besprekingen plaats ge had over de crisis te Berlin om het gezamenlijk standpunt verder te be palen. Dat Berlijn (hetgeen in feite bete kent heel Duitsland) een belangrijk deel der debatten op de Algem. Ver gadering zal uitmaken is ook hieruit te concluderen, dat ook Clay, de Ame rikaanse militaire gouverneur in Duitsland, naarParijs is ontboden, evenals Bedell Smith en Frank Ro berts, die voor Amerika en Engeland deelnamen aan de besprekingen te Moskou. Steun onze Nederl. priesters I onnn Franse parochies ztfn mo- menteel zonder priester, terwijl er elk jaar plm. 400 ster ven die geen opvolger hebben. Ziedaar de droevige toestand, zoals die zich in Frankrijk aan 't oog voor doet en die vele Ned. priesters inspi reerde ter hulpe te snellen en hun krachten in te spannen om in de nood aan zielzorgers te voldoen. Het was een prachtige daad. Niet 't minst omdat zij meestal 4 a 5 parochies moeten bedienen en dan nog niet er in slagen op enigszins dragelijke wijze in hun ouderhoud te voorzien. Om niet te spreken van de moeilijkheden, welke zij te overwinnen hebben om van de moderne zielzorgkwesties op de hoogte te blijven. Hulpcomité gevormd rjm deze nood te lenigen, heeft zich te 's Hertogenbosch een comité gevormd, dat vorlopig als volgt is sa mengesteld: mgr F. N. J. Hendrikx, vi caris-generaal van het bisdom Den Bosch, voorzitter; dr J. Bauwens, Ko ningsweg 38 te Den Bosch, secretaris; drs J. C. van Overbeek, pr.', directeur van het Doofstommen-instituut te St. Michielsgestel, penningmeester; mej E. Ch. de Wert te Best, lid. Het comité stelt zich ten doel: a. Onze priesters-landgenoten in Frankrijk werkzaam, een persoonlijk abonnement te verschaffen op theolo gische of culturele tijdschriften, ka tholieke weekbladen of kranten; b. naar personen uit te zien, die ge neigd zijn regelmatig de katholieke weekbladen of tijdschriften, waarop ze geabonneerd zijn, na lezing, aan hun door het comité verstrekte adressen door te zenden; c. losse gelden voor genoemd doel te doen toekomen aan het Doofstom men-instituut te St. Michiels-Gestel (girorekening nr. 1268) met op de strook de vermelding: Hulp aan Ned. priesters in Frankrijk. Samenstelling en doel van het co mité werden door het Nederlands Episcopaat goedgekeurd. De kardi naal-aartsbisschop van Parijs, mgr Su- hard, zegde gaarne zijn steun toe. Waar hier een noodtoestand is, mo gen de katholieken van Nederland hun offervaardige noodlijdende land genoten niet in de steek laten. H, "FiR. VAN MOOK is hedenmorgen 5.45 uur per vliegtuig van Schip hol naar Batavia vertrokken. Dit plotselinge vertrek houdt uiteraard verband met de communistische staatsgreep in Oost-Java. Het is te gelijkertijd echter ook opvallend, omdat diverse hardnekkige geruch ten wilden, dat dr. van Mook niet meer naar Indonesië (de jongste wijziging van de Grondwet spreekt niet meer van Ned.-Indië, doch van Indonesië) zou terugkeren. De hoogste bestuursautoriteiten te Batavia, o.a. de plaatsvervangende lt. gouverneur-generaal, Abdoel Kadir en generaal Spoor, zijn bijeengekomen voor een bespreking van de jongste ontwikkelingen in de republiek. In een uiteenzetting tegenover de pers zei generaal Spoor: ,,Wij slaan de situatie nauwkeurig gade". Hij achtte het niet onmogelijk, dat de communistische vloed zou overslaan naar onder Nederlandse controle staande gebieden. En dit is iets, zeide hij, wat wij onder geen omstandigheid wensen. De legercommandant zei verder, dat er geen schattingen te maken zijn over de sterkte der rebellerende troe pen, noch voor wat betreft de repu blikeinse troepen, welke ten dienste van de regering staan. Hij benadrukte: „Wij zullen infil trerende troepen terugwerken achter de status-quo lijn. Hierbij is niet het eerste punt, of het communistische- of niet-communistische infiltranten be treft." Generaal Spoor deelde nog me de, dat tengevolge van de hernieuwde infiltraties uit republikeins gebied, aan Nederlandse zijde de laatste da gen de verliezen toenemen. Massa-arrestaties. Weersverwachting, Dinsdagavond: geldig tot Wisselende bewolking met en- 5 yerspreide regenbuien. Langs «e Wadden-eilanden tijdelijk har- Je. overigens matige tot krach- koudeÏ°0rd"Westelijke wind* Iets z<>n onder 18.42 uur. Maan P 19.41 uur. Woensdag zon op 3 oor en maan onder 10.51 uur JN Djokjakarta hebben de republi- keinen massa-arrestaties verricht on «f n aanbangers van de linkervleu- ?,r„:,„(5uriintenbureaux van de linker don? Z1Jn on<ter politie-controle ge steld en de bladen zijn verboden. don°ei^?rn0j beete gedurende 3 maan- lr «nê volmachten gekregen. 'Soerakarta) is het vuren ge staakt. Wat doet Nederland? Het blad schrijft: „De Nederlandse regering draagt nog altijd de volledige souvereimteit met de daaraan verbon den verantwoordelijkheden over het gehele gebied van Indonesië, doblÜven toekijken op chao? n n- v? Van de «iPiiMikeinse chaos, nu Djokja onmachtig is geble ken om een communistische rebellie te voorkomen, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn, of acht zij nu eindelijk de tijd gekomen om zich als souvereine macht weder ten volle te doen gelden, opdat rust en definitief hersteld worden?" Moeso president. orde oooooooooooooooooooooooo Qistermiddag zijn de wetten van 3 Sept. JJ„ houdende verandering in de grondwet, plechtig afgekondigd. In Nederland is dit geschied in een plechtige openbare zitting van de Hoge Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en der Arron dissementsrechtbanken, Op hetzelfde tijdstip zijn de wetten tevens.voorge lezen in iedere gemeente in Nederland voor of in het huis der gemeente. In Nederlandsch-Indië, Suriname en Cu racao is op hetzelfde uur de afkondi ging geschied. Van het ogenblik der plechtige af kondiging af vormen de bij voormelde j wetten vastgestelde bepalingen met de onveranderd gebleven hoofdstuk ken en artikelen de gronndwet Van het Koninkrijk der Nederlanden 000000000000000000000004. Kwade praktijken van makelaars ¥n Frankrijk worden de boerderijen verkocht en verpacht via de nota rissen. doch ook door bemiddeling van makelaars. Ook personen in Nederland woon achtig treden in die functie op. Zij vinden thans gretig gehoor bij de ad- spirant-emigranten, die gaarne een be drijf willen pachten. Telkens weer blijkt, dat sommige van deze heren zich niet houden aan de „regels van het spel", dat zij meer provisie opstrijken dan waarop zij recht hebben. Zelfs dalen hun prac- tijken af tot het immorale. Zo ver scheen een a.s. emigrant op het kan toor der Centrale Stichting Landbouw Emigratie, die aan een makelaar een kwitantie had betaald van meer dan f 1000 wegens „commissie, verblijfkos ten. publicaties, telefoon etc." zonder dat hij zelf ook maar een bedrijf had kunnen pachten. De Centrale Stichting Landbouw- Emigratie waarschuwt ernstig tegen dergelijke praktijken. Een poes is met haar jong oij net Paleis ue i—aiuot in Parijs, UNO-zittingen zullen worden gehouden, komen aanlopen en heeft bezit genomen van een hoekje op het toneel in de grote theaterzaal. Aangezien zij geen neiging vertoonde weer te vertrekken en zich gedurende de be sprekingen „muisstil" houdt, is zij eenstemmig door de gedelegeerden als mascotte van de UNO geadopteerd. In haar hoekje bij twee naambordjes, die een minder vredig tafereel voor ogen roepen. ttET VLIEGTUIG met het stoffelijk overschot van Graaf Bernadotte is gister omstr. 1 u. te Genève aan gekomen. Vertegenwoordigers van het internationale comité van het Rode Kruis hebben op het vliegveld hun hulde betuigd aan de nagedachtenis van Graaf Bernadotte. Het laatste woord van Graaf Berna dotte over Palestina is inmiddels in Parijs ontvangen. Het rapport gaat uit van 7 stellingen, die de basis vor men voor zijn conclusie: „Het huidige bestand in Palestina moet worden vervangen door een for mele vrede of ten minste door een wapenstilstand, waarbij de huidige ge wapende strijdkrachten in het Heilige Land gedemobiliseerd worden". In een van zijn stellingen drong Graaf Bernadotte aan op „internatio nale garantie om de bestaande vrees te temperen". ly/TOESO, DIE zich tot president der „communistische republiek „Djokja" heeft uitgeroepen (Sjarifoed din werd tot eerste-minister gebom bardeerd), heeft via de door de com munisten bezette radiozender een speech gehouden, waarin hij de rege ring Soekarno-Hatta ervan betichtte .tegenover de Nederlanders en Engel sen een capitulatie-politiek te voeren en het vaderland te willen verkopen aan het Amerikaanse kapitalisme." r\NZE REDACTEUR u weet wel, de man die regelmatig te- midden van de woedende baren rustig met „De Stem" telefo neert vertelde met het ernstige gelaat, dat we van hem kennen je zou het niet kloven, maar de vliegende storm waarin we zitten doet alle haringen de benen nemen. De zeebenen dan, zei-ie daar nog eens uitdrukkelijk achter. Nu kunnen we het niet over ons land-hart verkrijgen een zeebonk (hij praat al doodgemoedereerd over „gevaarlijke dwarszee" en zo niet ernstig te nemen. We vroegen dus maar: „Zouden de beesten niet van de gelegenheid gebruik maken om eens, 'ongehinderd door ruwe vissers, een dagje met een zeemeermin op stap te gaan?" „Bestaat niet", zei onze man, „die houden niet van zeebenen. Anders had ik het al lang eens een avondje geprobeerd". En zo kregen we dan de zekerheid, dat 400 k.m. Noord onze redacteur met zeebenen zit te worstelen en wel in die mate, dat de zeemeerminnen hem te glad af zijn „Maar hoe zit dat nu eigenlijk met die vliegende storm. Ben je niet bang en is het geen raar gevoel voor iemand, die, de keien van de Reigerstraat gewoon is?" „Heus, dat verschil is niet zo groot.... Over!" „Nóu geloof ik werkelijk, dat je niet bang bent: de keien van de Reigerstraat zinnen al op wraak, mannetje: het is toch geen manier om die zo hobbelig te veronderstellen, dat ze met een „vliegende storm" zijn te vergelijken. Over En dan horen we ineens een fluittoon, een zoemer en een stem „Radio Scheveningen" (dat had iets van een zeemeermin), waarna onze haring met zeebenen (pardon redacteur angstig vroeg, of dit gesprek niet te duur zou worden. We.braken af en legden, netjes in een papiertje gewikkeld, een kwartje op zijn bureau mag-ie na thuiskomst (Woensdagavond) desnoods een zure haring voor kopen. 1937 Merkwaardig hoe een ont moeting, waarbij geen woord wordt gesproken, soms toch een bepaalde kijk op het karakter van de zwij gende partij kan geven Daar stond, op een achterterrasje van Huize Teylingerbosch in Voge lenzang, een rustige, zwijgende veer tiger te kijken naar het drukke ge doe van een jongenskamp. Hij stond daar met zijn rug naar de achterdeur en ik botste bijna tegen hem op toen ik met enige snelheid tot een soms hinderlijke gewoonte geworden het gazon wilde oversteken. Hij keerde zich half om, glimlachte vrien delijk en wilde me de ruimte geven. Maar ik retireerde naar mijn start punt en vroeg aan een vriend: „Ver gis ik me nou, of is dat tóch Prins Gustaaf?" „Nee" zei de vriend, „zijn neef". Graaf Bernadotte. Maar ook 'n écht Bernadotte-gezicht!" TVaar stond dus Folke Bernadotte. Te wachten. En, omdat ik óók wach ten moest we vertelden elkaar niet op wie, maar van elkaar wisten we dat we Otto van Habsburg wilden zien na diens jarenlange verblijf bui ten Europa ging ik naast hem staan. En ik vroeg me af; hoe kwam deze Zweed hier zo onopgemerkt, waar om hadden wij, op het Jamboree hoofdkwartier, nog niets van hem ge hoord? Ik keek eens opzij naar dat prettige, tevreden gezicht en wist onmiddellijk het antwoord op de aan mezelf gestelde vraag: Hij werd over schaduwd door zijn neef, Gustaaf Adolf. Gustaaf Adolf, die bij alle belang rijke gebeurtenissen zijn plaats op de hoofdtribune had, die Prins Bern- hard begroette bij zijn eerste kennis making met de scoutsbeweging, die naast Koningin Wilhelmina plaats nam bij de officiële Jamboree-ope ning en Zweden vertegenwoordigde op gala-avonden. Zijnsondanks. Want Prins Gustaaf was een bescheiden, soms zelfs ietwat verlegen figuur tot groot ongenoegen van de vele loeren de pers- en amateurfotografen, die in Prins Emmanuel von Liechten stein, de joviale, een heel wat wil liger prooi vonden. Uolke Bernadotte bleef in de scha- duw. Zijn neef moest de lasten der publieke nieuwsgierigheid en der nu eenmaal noodzakelijke representatie dragen, inderdaad lasten voor beide Bernadottes die van nature wat te ruggetrokken waren. Folke leek tevreden. Af en toe vloog een glimlach over zijn trekken, wan neer hij een paar van „zijn" mannen voorbij zag trekken en ze hem op-» merkten. Folke moest een goed lei der zijn, dat ze hem altijd glimla chend toeknikten, jongen met de jon gens, een man die de idealen der jeugd had weten te behouden en re- sonneerde op hetgeen Baden Powell enkele dagen later aldus onder woor den zou brengen: „Onderhoudt de goede wil en draag die over op ieder een die je ontmoet ter uitbreiding van Gods regering van vrede en goe de wil. Jullie zijn de bevoorrechten, om daaraan te helpen". Fólke vermoeddeniet dat hij ondanks zijn zwijgen of misschien wel dóór zijn zwijgen! een object van op merkzaamheid was geworden. Met 'n vriendelijk knikje liep hij het terras af toen Otto maar steeds niet kwam opdagen. Hij ging met een stelletje vrolijke Zweedse jongens naar zijn kampplaats terug, waar ik hem de volgende dagen nog dikwijls opge wekt en onbezorgd bezig zag 1948 We denken even terug aan die dagen van 1937 en aan hen, in wier omgeving we verbleven. Graaf Telecki. De kleine, rustig?, zachtaardige figuur met wien we plachten te ontbijten, later minister president van Hongarije. Benam zich in 1943 in een vlaag van waanzin het leven. Prins Gustaaf Adolf van Zweden, die volgens zijn eigen woorden in Vogelenzang Prins Bernhard „ving" voor de scoutsbeweging, in 1947 te pletter gevalen toen hij uit Neder land naar Zweden per vliegtuig terug keerde. Folke Bernadotte. die zijn neef als Chief Scout van Zweden in 1947 op volgde, een jaar later slachtoffer van zbijn menslievende arbeid. Droevig einde van mannen met groot se idealen. J. A. v. S. A/olgens het distributieschema zou de nieuwe suikerbon van deze week recht geven op 750 gram per persoon en die van 14 dagen later op 500 gram. Om technische redenen moeten deze bonnen verwisseld wor den, zodat deze week voor alle leef tijdsgroepen 500 gram en over twee weken 750 gram suiker per persoon be schikbaar wordt gesteld. Het vlaggeschip is nu trillingvrij /"IFSCHOON de „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Kon. Rotter damse Lloyd, reeds geruime tijd ge leden de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" verlaten heeft en men er van overtuigd is, dat een goed pro duct werd afgeleverd, wil men nog graag elke verbetering, die aange bracht kan worden, ook inderdaad aanbrengen. Daarbij wordt de volle medewerking van de reder ondervon den. Als resultaat van deze .samenwer king is na de laatste Indië-reis van het schip een inrichting aangebracht, met behulp waafvan het mogelijk is, de beide schroeven zuiver synchoon te laten draaien. Bij het gesynchroni seerd varen gaan nu van dé beide schroeven de schoefblgden gelijktij dig door top. De onderlinge afwijking is slechts enkele graden. De reden daartoe is de volgende: elk schroef blad. dat de huid van het schip pas seert, oefent op dat schip een impuls uit, hoofdzakelijk in horizontal dwars scheepse richting. Nu hebben bij een dubbelschroefschip de beide schroe ven, die steeds in tegengestelde rich ting draaien, nooit precies hetzelfde toerental en de impulsen komen daar door soms tegelijk, maar soms ook na elkaar: de klappen heffen daardoor elkaar soms op en een ogenblik later versterken ze elkaar. Het is duidelijk, dat door de schroef bladen tijdens het draaien steeds ih precies dezelfde stand ten opzichte van elkaar te houden, de impulsen op het schip kunnen worden opgeheven en zijn hinderlijke trilling kan wor den vermeden. Hiervoor is nu op de „Willem Ruys" een inrichting aangebracht. Op de driedaagse tocht, die het schip in Aug. heeft gemaakt is de nieuwe brand stofregeling want op de brandstof regeling van de motoren komt hét aan in bedrijf gesteld en deze heeft geheel aan de verwachtingen voldaan. Naar deskundigen verzekeren, zou de ze inrichting de enige ter wereld zijn. Duidelijk heeft men ook uitgestip peld, dat de staat moet worden ge grondvest op de eerbied voor de men selijke persoon met het oog op zijn ontwikkeling. De democratische vorm der staatsinstelling, de vrijheid van gedachten- en meningsuiting, de be scherming tegen machtswillekeur, de rechtszekerheid vormen in dit op zicht de noodzakelijke omslagen zon der welke er slavernij bestaat of anar chie. Op sociaal gebied is het nodig, dat de verschillende staten hun politiek met elkaar in overeenstemming bren gen, teneinde aan alle Europese bur gers dezelfde waarborgen te verschaf fen v 4 rechtvaardigheid en bijstand. De christen-democraten kunnen zich niet neerleggen bij de onderdrukking van mensen, in welk land dan ook. Zij verlangen een algemene hervor ming der economische structuur, welke aan een ieder de mogelijkheid moet verzekeren tot een bestaan, dat hoe langer hoe meer in overeenstem ming zal zijn met de menselijke waardigheid. De christen-democraten zijn over tuigd, dat de culturele eenheid van Europa pas weer ten volle levend zal worden, als ze zich gelijk in het ver leden op de geest van het Christen dom baseert. Maar ze willen niet exclusief zijn en doen een beroep op alle mensen van goede wil om voor de vrede te wer ken door de Europese eenheid te ves tigen. Tegen exportregeling kwamen te IJzendijxe en Hulst bij een om te protesteren tegen de export- regeling 1948. Als eisen werden naar voren gebracht: le de teruggave van de historische rechten, welke verdrongen worden door ae voorrechten aan Friesland gegeven; 2e invoering van een nationale plom beerregeling' en geen provinciale.; 3e wanneer geen nationale plom beerregeling tot stand zou komen: a) het terugbrengen van de aardappel- maat op 45; b) bij centrale export voorrang van verkoop der kleigebieden die een kunstmatige achterstand hebben Jlet zijn maar enkele gedachten uit de mooie conclusies, uit een debat van drie dagen geboren. Het is hier niet de plaats om ze regel voor regel na té gaan en te verklaren. Echter zouden we wel een vraag willen stellen, namelijk deze: Wat ge beurt er met deze resoluties en wat is er gebeurd met de resoluties, in vo rige congressen der Nouvelles Equipes Internationales aangenomen? We mogen veronderstellen, dat ze ter kennis van de betrokken partijen in de verschillende landen worden ge- Bracht. We nemen ook aan, dat ze aan de kanselarijen worden toegezonden. Maar dan? Worden ze dan in de par tijen. van de kanselarijen spreken we maar niet eens ernstig bestu deerd? Wordt er nagegaan, of er ook practische gevolgtrekkingen te maken zijn voor partijprogram en partijwerk? Om ons nu maar eens tot de K.V.P. te bepalen: Hebben de resoluties van Zuerich, Brussel en Luxemburg sporen nagelaten? Het kan zijn, maar wij hebben 2e op de partijweg nog niet ontmoet. Congressen ajs deze zijn natuurlijk toch van belang als ontmoetingsplaats voor mensen uit vele landen. De on derlinge gesprekken met de uitwisse ling van ervaringen kunnen ongetwij feld nut stichten. Doch dat moest' slechts begeleidingsverschijnsel zijn. Hoofdzaak blijft toch het behandelde en verhandelde het bakken van bouw stenen voor een beter Europa en dan niet om ze ergens in een vergeten hoek op te stapelen, maar om er Wer kelijk mee te gaan bouwen. Juist omdat we de Nouvelles Eouipes Internationales zulk een belang rijke organisatie vinden, omdat zij ge leid wordt door de juiste beginselen en omdat we daarom het monopolie van internationale samenspreking niet aan de socialisten mogen overlaten, juist daarom meenden we deze op merkingen te moeten plaatsen. 4e de regeringswinst dient gestort te worden in het egalisatiefonds. De vergaderde boeren beslisten, dat deze voorstellen zouden worden over gedragen aan de Zeeuwse stichting voor de Landbouw, welke contact dient te zoeken met het overige Zuiden, ten einde een massale zuidelijke actie te gaan voeren. H. M. Koningin Juliana deed Haar officiële intocht in Den Haag. II. M. met Z. K. H. Prins Bernhard en Prinses Beatrix in de crème calèche op weg naar het Paleis Noordeinde.

de Stem | 1948 | | pagina 1