ING 9 D D Men m 98.00 128.00 148.0# 98.## 138.0# dente e roman van aria Hoe zal start van B.V.V. zijn WET Woningen als toonkamer ONZE PRIJS-PUZZLE tM.u „I hear America singmg" wat de Vrouw „Een hulpe den man gelijk" IS Louis Couperus herdacht S p o rtn i e u ws rRAAT 35 Kantoor Hulst aar rel. 8357 INGEN VIERDE JAARGANG No. 1181 2e BLAD ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 Over coureurs, pedigrees, fokkers en gokkers D Van de toppen van roem in de afgrond der vernedering R.B.C. en Internos kan veel spanning brengen 1 Het hockeyseizoen wordt geopend EN zo rolt Zondag de hockeybal 'n Heel bijzonder initiatief te Goes DAMMEN Wereldkampioenschap wordt in ons land gespeeld LITURGISCHE KALENDER en Verzen vertaald door Michel van der Plas HET is wel typerend voor bepaalde toestanden in de Katholieke Uitgeverij dat de eerste bundel van de jongste en meest begaafde der na-oorlogse Kath. jongeren een verzameling vertalingen is, die bij „Vrij Nederland" het licht zag; dit terwül twee of drie oorspronkelijke verzenbundels van hem bij een Katholieke uitgever reeds lang „eerlang of binnenkort" zullen (zouden) verschijnen. ER is een crisis in de uitgeverswe reld. zeker! Maar die crisis bestaat toch niet alleen bij de Katholieken. Van de jongste Katholieken, die ver zenbundels op hun naam hebben, heeft Verdaasdonk bij van Oorschot en Deak bij Meulenhoff uitgegeven, terwijl Hans Berghuis en Frans Ba byion voor eigen rekening publiceer den. interesseer! De eenzame vrouw worde een grootmoedige vrouw I I RONDEEL X dat wij niet wandelen in hun gebted <s 934-0 lijk. 991-0 voeren wij een daging in voor hoold personeel loderne machines U VAKWERK TEVREDENHEID en. gereed eg 133, Telf. 8902 fstraat 18 35 ïkseslraat 117 )NTSOORTEN, "and bezoeken AAR staat ze ons aan te staren, de waardige matrone met het veelbe wogen leven. Haar eertijds slanke figuur draagt de sporen van de gevor derde leefijd; ze is wat log en beweegt zich niet meer zo kwiek als in haar meisjesjaren, toen ze glorieerde bij de rennen in Amerika, Engeland en Duits land. Nu heeft ze een andere taak dan te schitteren bij de course: ze wijdt zich nu aan haar kroost, want ze is moeder van vier spruiten, die wellicht eens als erfgenamen van de beste ^eigenschappen van Daria haar roem zullen voortzetten. Mosquit^ ter wereld. Kort daarop, in 1947, aanschouwde Odaria het levens licht- wier vader van edelen bloede as (Determination) en daar voor ons. in de wei. huppelt nummer drie, Prinses Daria. dochter van Juggler, die tot voor kort vierjarig record houder was. En nu staat de 24-jarige Daria, drachtig van nummer vier als ze is. ons aan te staren alsof dit al les de gewoonste zaak ter wereld is. Is het nu wonder, dat de eigenaar trots op zijn matrone is? Hij neemt ons mee c*t de koffie en de papieren komen uit de la. Een behoorlijk paard heeft een behoorlijke stamboom die „pedrigee" heet. En Daria heeft een pedigree! Ze is familie in rechte linie van Peter the Great, wiens veu lens als derbywinnaars en record brekers beroemd zijn in Amerika. Van Arion ,.de best betaalde draver der wereld", waar de multimillion- nair J. Malcolm Forbes voor 125.000 dollars eigenaar van werd. Niet tot zijn spijt overigens, want er verlie pen 18 jaren vóór en aleer een ande re draver in staat washet record van Arion te bereiken en te druk ken. En vol trots wordt ons een artikel met foto! van Daria getoond, verschenen in „Paardensport en Fok- rank als een levendgeworden plastiekje.... Als jongen 'n goed figuur in de zadel., TJOE wij Daria ontmoetten? Wel, we liepen ons te vermeien in 't zonnetje aan de Dijk achter de Grote straat in Waalwijk. Daar joegen en, kele wolken langs een diep-blauwe hemel, welks einder daarginds, in rivierenland, een strakke, horizontale lijn vormde. Die wolken deden scha duwen vliegen over weiden, zó fris van tint en hoogbegroeid als een nat te zomer maar geven kan. En plotse ling, vlak voor onze voeten, stond daar een veulentje, zó fijn van bouw zó rank, alsof het een levendgewor- den plastiekje was. Dit was een van Daria's kinderen, maar dat wisten we toen nog niet. Dat hoorden we pas, toen we wer den aangesproken door de heer Wil lem van Schijndel, die uit een der achterpoortjes waar de Dijk zo rijk aan is, kwam aangewandeld en onze belangstelling voor het veulen op merkte. En hoe gaat dat, je maakt een com plimentje aan de eigenaar van zó'n mooi paardje en hij accepteert dat met begrijpelijke trots. „Maar u zou me misschien niet geloven als ik u de geschiedenis vertelde van de moe der, die daarginds loopt. Dat is Da ria, een der befaamdste coureurs, die de vroegere eigenaars een kapitaal heeft opgeleverd". Zo kwamen we, via de greppels en hoog gras, van aanschijn tot aanschijn tegenover Daria en daar stond ze dan als levende illustratie van het on waarschijnlijke verhaal dat we van haar eigenaar hoorden. De uitverkorene JN 1926, toen Hitier nog maar een bescheiden beginneling was, wiens naam nog niet genoemd werd, vertrqk een commissie van voorname heren naar Amerika. Het waren pri ma paardenkenners, wier taak het was, nieuwe aanwinsten te verwer ven voor de befaamde Duitse stoete rijen, waar het allerbeste fokmateri- aal van de wereld werd bijeenge bracht. De heren klemden hun mo nocles in hun ogen en keken critisch naar wat hun werd vertoond. De keu ze viel op enkele tweejarige merries waaronder Daria en de jongedame werd ingescheept ter „stimulering der fokkerij door prima jong bloed" zoals dat heette in een tijdelijke be paling die het mogelijk maakte Ame rikaanse merries in Duitse stoete rijen op te nemen. Die heren met stevige dikke nekken en kale hoof den hebben toen natuurlijk on danks hun monocles niet kunnen bevroedden, dat ze zich een strop kochten, want Daria vertikte het om een nageslacht ter wereld te bren gen. Befaamde hengsten als Mixer, Black Jim jr en Anvil deelden haar stal en het enige wat Daria deed, was zich te ontwikkelen tot een eer ste klas renpaard. Dat verdroot haar toenmalige eigenaar, de heer Petersen uit Bargteheide. wiens liefhebberij 't was prachtige veulens te fokkeh en hij kreeg na veel moeite toestemming Daria te exporteren. Ze wipte in Groningen de grens over en haar nieuwe eigenaar, de heer Mensinga, wis met haar bij de internationale courses een vermogen te verdienen. Zo vergaat de glorie kerij" waarbij verklaard wordt „on der de grote merries waarover de Nderlandse draverfokkers momenteel nog de beschikking hebben neemt Daria een zeer voorname plaats in". Lokkend verschi.et "pN nu schieten we onze laatste vraag op onze gastheer af: van waar die belangstelling voor de fok kerij van dravers? En dan komt de aap uit de mouw: de Totalisatorwet is op komst. Men bespeurt er alom de symptomen van. Hier en daar is men ijverig aan het fokken om straks ge legenheid te gevente gokken. Want als de wet er komt, moet men over renpaarden kunnen beschik ken, prima materiaal waarbij Neder land niet achterstaat bij andere lan den, befaamd om hun courses. Onze gastheer heeft van jongsaf van paarden gehouden; als jongen maakte hij al een goed figuur in de zadel en de paarden hebben zijn liefde Hij hoopt het mee te maken dat straks, als Odaria, Prinses Daria en Mosquito en wie weet wie nog allemaal meer hun lauweren oogsten op de renbaan, Daria na haar emo tie vol bestaan zich met Revier haar benen in de lucht van louter plezier ligt te wentelen in het malse gras tfan de Waalwijkse weide. TJET EERSTE TREFFEN in de com- petitie heeft sterk de aandacht ge trokken door enkele opmerkelijke ver rassingen, in het bizonder de 3-1 over winning die het dappere TSC bevocht op het bezoekende Juliana. Hoe de Oosterhoutenaren zich in het verloop van de competitie zullen houden, vooral als er uitwedstrijden op het programma staan, dienen we nog even af te wachten, want Zondag hebben de TSC-ers rust. Wat nu de wedstrijden van Zondag betreft zal, ongetwijfeld bij ve^en de grootste belangstelling uitgaan naar wat BW in Maastricht tegen MVV voor elkaar bokst. Zal de kampioens- ploeg haar oude rivale op de knieën kunnen dwingen? Het lijkt ons niet onmogelijk. Ook NAC gaat de stad uit om tegen Willem II haar geluk te beproeven. We zien de Tilburgers hun tweede nederlaag tegemoet gaan. Hel mond maakt thuis wellicht een kansje op de Spechten maar Juliana verkeert in een minder rooskleurige positie door Ret uit de slof geschoten zijnde VVV te moeten ontvangen, evenmin trouwens als Brabantia, dat na de gevoelige nederlaag van ver leden Zondag, de strijd opneemt te gen Limburgia. In district VI van de eerste klas- sers gaat Baronie slag leveren op het Helmondiaterrein. Als Baronie nu maar een betere beurt maakt als in de eerste competitiewedstrijd, want dan wordt de „slag" een niets zeg gende slag in de lucht en het is toch om doelpunten te doen nietwaar. De Tilburgse clubs Noad en Longa be zoeken resp. Kerkrade en Sportclub Emma met o.i. behoorlijke kansen. Hoe de uitslag van de ontmoeting Eind- hoven-Bleijerheide er uit zal zien, laat zich moeilijk voorspellen. Daar staat tegenover dat we bijna zeker kunnen zijn van een spannend duel tussen de Boys uit Sittard en PSV waarbij het terreinvoordeel wel eens van doorslaggevende betekenis in de overwinning zou kunnen zijn. Tweede klassers. TAESK, Concordia en Wilhelmina be ginnen Zondag de competitie met thuiswedstrijden tegen resp. R.K. T. V.V., RKC en Zwaluw. Als het een beetje gunstig zit, krijgen de gasten het nakijken. Zal Schijndel erin sla gen TOP met lege handen naar huis te sturen? SET en Kolping betekent hard tegen hard. Bij de 2e klassers in afd B vrezen we 't ergste voor RAC dat onder druk van Alliance wordt gezet. Vlissingen krijgt het aan de stok met het vurige Goes dat denkelijk wel op de puntjes beslag zal weten te leggen. Breskens-de Zeeuwen kan een aar dig partijtje worden, maar werkelijk benieuwd zijn we hoe Dosko en Hero elkaar zullen verdragen. Tussen RBC en Internos kan het komen tot delen van de puntjes, als Internos althans op haar hoede is. Derde klassers. ^LS we de 3e klassers in afd. C overzien, dan zal Haarsteeg zich moeilijk tegen ODC teweer kunnen stellen. Gilze sneuvelt waarschijnlijk op het Sarto-terrein en voor de Vlij- mense Boys zieir we eenzelfde lot be schoren bij Ons Vios. Met weinig puntenverschil zien we viuvagen van Gudok-Korvel en komen^n tBDarzfenijk de bUS cpn we de derby in Breda de aandacht opeisen en Bredanta ^eJnteressante ontmoeting g n lmJeer' Rood Wit-Don- JJELAAS, de jaartjes begonnen te tellen en de glorie van de ren banen taande. Geen veulens. Geen prijzen meer. Daria werd verkocht. In een Drents dierenpark, in Emmen moest ze allerlei karweitjes verrich ten om aan de kost te korren Daar droomde ze van. de dagen dat ze kam pioene van Nederland was. in 1930 en ze in een veld van 12 paarden in 2 heats over 2000 meter de grootste klasse paarden van die tijd klopte als Judge Scott, Rosel, Begonia, Flam beau. Vergane glorie en nog dieper zou haar val zijn. want van het die renpark kwam ze terecht in het ga reel van woonwagens. Wie weet hoe haar einde gekomen zou zijn, als de heer van Schijndel haar niet ontdekt had en de oude matrone nog eens een kans had ge geven. door haar te plaatsen in de stal Timmermans. Eigenlijk tegen al le hoop en beter weten in. want het Utrechtse laboratorium dat spocmal voor de paar denfokkerij inge richt is. in klaarde dat Da ria een hop. loos geval wa; wat d- Duit. sers tot hur diepe spijt a' hadden onder vonden. jyjAAR zie wat nie mand verwacht had gebeurde Gedekt door 'n oude Arabier bracht Daria tot verbazing van allen die Men bespeurt de symptomen van de komende To«all- naar köh'dcn satorwet alom kaar aï ®00sendaal-pcp geven eI-~ erop Lt R«Tln T' toe' We ei op. dat BSC gelouwerd het Hiero- iAhu. 1 aant„_ hun uns- Wij hlüï1 het aanT,lrohi een" zeer harci- vertrek ben than? ope" Van hai"dclraveP ,zull'n nymusveld verlaat. Het doorgewin terde MOC treedt in het strijdperk in een uitwedstrijd tegen Zeelandia Winstkansen liggen in uitwedstrijden voor RKFC en Meto. De krachtsver houdingen tussen RSCNieuw Borg vliet en OdioZierikzee liggen, voor zover we kunnen zien niet erg uit elkaar zodat er interessante wed strijden kunnen worden verwacht. En dan hebben we tenslotte de clubs in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar Hoofd plaat 'n warme onvangst in 't Axel s' nest wordt bereid en waar Clinge nu maar eens moet tonen of het de Hulsterse deur kan instoten. Terneu- zen zou weieens de meerdere van Oostburg kunnen blijken te zijn. We dienen af te wachten wat Corn. Boys er tegen het keiharde Steen van te recht brengt terwijl de ontmoeting AardenburgSluiskil weieens met 'n puntendeling zou kunnen eindigen. Wat zal Pelikaan doen weer over de groene velden De herenploegen verschijnen weer tus sen de lijnen, terwijl de dames-elf tallen nog een week rust mogen ge nieten. Om ons aan een voorspel ling te wagen bij zo'n eerste compe titiedag is moeilijk. Wel kunnen we zeggen dat de Bredace elftallen voor een moeilijke opgave komen te staan. Op Zondag j.l. werd te Eindhove- de herenhockeydag gehouden en tot onze spijt moeten wij bekennen, dat hockeycentrum „Breda" bepaald slecht uit de bus kwam. Vele jaren waren de Bredase verenigingen toon aangevend wat spelwijze e.d. betreft, doch helaas is hierin verandering ge komen en is de grote kracht der ploe gen verlegd naar Eindhoven. De re servebron, waaruit Breda moet put ten, is blijkbaar niet krachtig genoeg, waarvan thans danig de terugslag on dervonden wordt. Misschien zijn wij wel enigszins te somber gestemd en aan Breda, Zwart-wit en Push de eer om het tegenovergestelde te be wijzen. De oudste Bredase vereniging „Breda" gaat bij Tilburg op bezoek en zal met lege handen de terugreis aanvaarden. Oo£ Push, dat de lange reis naar Venlo, de kampioenen van het vorig seizoen, onderneemt, staat TTIT het samenvallen van gemeente lijke en middenstandsbelangen is te Goes een heel bijzonder initia tief ontstaan. Naar men weet is in Goes de wo ningbouw op forse wijze aar/.epakt en zullen er niet minder dan 400 nieuwe huizen aan de woningvoor raad der Ganzenstad worden toege voegd. Een en ander legt de stad natuur lijk grote financiële verplichtingen op en het is begrijpelijk dat het ge meentebestuur er naar streeft om de gebouwde en nog te bouwen hui zen, voor zover dit mogelijk en wen selijk is over te dragen aan parti culieren. allemaal binnen het kader der bestaande bepalingen, welke voor eventuele gegadigden zeer accep tabel zijn. Om deze verkoop te animeren zir B. en W. op het lumineuse idee ge komen zowel een arbeiders, als een middenstandswoning gedurende een niet veel goeds te wachten. Zwart wit ontvangt op het Sportpark „Gin- neken" het Eindhovense HTCC en dit zal een te moeilijke opgave voor de Bredanaars blijken te zijn. Enige goede krachten hebben de ploeg ver laten en het zal daarom de Zwart witters moeilijk vallen een overwin ning uit het vuur te slepen. De ontmoeting tussen EMHC en Maas tricht zal een zege voor de thuisclub opleveren. Benieuwd zijn wij naar het resul taat dat Pelikaan in de Promotie klasse A tegen Hopbel zal weten te behalen. De eerste klap is een daal der waard Roosendalers en zal een goede stimulans voor de andere wedstrijden zijn. In de 2e kl. A bindt Tempo de strijd tegen Middelburg (of „Zeeuwen"?) aan en kan o.i. de overwinning in Bergen op Zoom laten. De Push-re serves ontvangen de Zwart-wit-re- serves en vooral het experiment, dat Push uithaalt n.l. het jeugdelftal, dat zulke opmerkelijke successen in het vorige seizoen behaalde, in de 2e kl. te laten spelen, heeft onze levendige belangstelling. Aan een voorspelling durven wij ons niet te wagen. Zo juist vernemen wij, dat de wed strijd Push IIZwart wit II geen doorgang vindt en daarvoor de ont moeting tussen Breda II en Zwart wit II in de plaats komt, welke kracht meting wel eens in een gelijk spel zou kunnen eindigen. Dc Internationale Danibond heeft aan Nederland toestemming verleend tot het organiseren van een tournooi om de wereldtitel. Bepaald is. dat Frankrijk en Neder land elk 3 deelnemers, België 2 ep Zwitserland 1 kan afvaardigen. Voor Frankrijk zijn reeds twee deel nemers bekend. Marcel Bonnard, kam pioen van Frankrijk 1948, die ook in 1928 te Amsterdam aan het wereld- tournooi deelnam en L. Post, cham pion d'Afrique Nord. Het is nog niet bekend of Ghestem zal uitkomen. Daartoe zou hij eerst het geschil met de Franse Dambond diénen op te los sen. Ghestem eist. dat de titel in een match wordt verspeeld De internatio nale Dambond heeft echte!' bepaald, dat in het Olympisch jaar de titel ver speeld wordt in een tournooi. waaraan geen geldelijke voordelen verbonden zijn. Belgia komt met zijn kampioen 1948 Desmaecker uit Luik die hiér we! be kend is (deelnemer IJmuidense es- daagse) en Oscar Verpoost uit Ant werpen. Georges Hostan te Genéve, kampioen van Zwitserland zal zijn land verte genwoordigen. Voor Nederland staat de deelneming vast van Piet Roozenburg, kampioen van Nederland en H. Laros te IJmuI- den, tweede aankomende in de wed strijd om het kampioenschap van Nederland 1948. Omtrent de derde deelnemer is nog geen beslissing ge vallen. Algemeen wordt aangedrongen op deelneming van Keiler. 10 maal kampioen van Nederland. Het ligt in de bedoeling het tournooi in een dubbele ronde te organiseren. De NDB onderzoekt de mogelijkheid om het tournooi op 23 October a.s. te openen. Met enige rustdagen zou de finale op 13 November 1948 zijn. gehele maand pasklaar en volledig ingericht aan het publiek te to nen. De Goese middenstand heeft op dit plan snel en doeltreffend gerea geerd en van het gemeente-bestuur concessie gekregen zelf voor de com plete meubilering en inrichting zorg te dragen. Gister is van de besturen van Han ze. en Handelsbelangen een circulaire uitgegeven aan haar leden, waarin geadviseerd wordt op een en ander in te gaan en zich voor deelname aan deze interessante proef op te geven. Bij informatie bleek ons. dat de meeste middenstanders warm lopen voor dit frisse initiatief. Eerst zal een arbeiderswoning in Bouwplan II worden „aangekleed" en vervolgens een middenstandswoning in Bouwplan III. Gedurende een paar avonden per week zullen de modelhuizen gratis opengesteld worden. Met belangstelling zien we uit naar de verdere ontwikkeling van dit ge val. waar Goes de primeur van heeft. Zondag 19 September. Groen. 18e Zondag na Pinksteren. 2e gebed H.H. Januarius en gez. Credo. Pref. van de H Drievuldigheid Maandag 20. Rood. H.H. Eustachius en gez. 2e gebed en laatste Evange lie van de vigilie van de H. Mat- theus. Of: Paars. Vigilie van de H. Mattheus. 2e gebed H.H. Eustachius en gez. Dinsdag 21. Rood. H. Mattheus. Credo. Pref. der Apostelen. Woensdag 22. Wit. H. Thomas van Villanova. 2e geebd H.H. Mauritius en gez. Donderdag 23. Rood. H. Linus. 2e gebed H. Thecla. 3e A cunctis. Pref der Apostelen. Vrijdag 24. Wit. O. L. Vrouw ter Slaven. Credo. Pref van de H Maagd. Zaterdag 25. Groen. Mis van O. L. Vrouw op Zaterdag. Gloria. 2e gebed van de H. Geest. 3e voor Kerk of Paus. Pref van de H. Maagd. 1 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 13 14 15 IS 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 34 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44- 45 46 47 48 ié 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 S3 63 ét 65 66 67 68 69 70 71 73 73 74 75 76 77 78, 79 80 81 82 83 84 85 86 87 Horizontaal: 1. muskietennet (Ind.); 8. de gezamenlijke bezittingen van 'n erflater; 15. witte populier; 16. her kauwer; 18. tint; 19. Egyptische zon negod; 21. ogenblik; 22. steekhevel; 24. fuikopening'; 25. noot; 26. lichaains deel; 28. teken; 29. grondgebied; 30. tocht; 31. groot koopvaardijschip; 33. dak, dat van alle vier zijden in een punt samenloopt; 35 munt; 36. merk; 37. speculatie; 39. flinke, zwaargebouw de vent; 40. herkauwer; 42. pers. voorn.; 43. broeikas; 45. gevangenis; 46. indompelen; 48. luchtklep; 49. Ro meinse priesters, die uit de vlucht der vogels de toekomst voorspelden; 51. plaats aan de Moezel; 52. familie lid; 54. afscheid; 56. reeds; 58. bouw land; ,59. winterkost; 61. water in Afrika'; 62. lengtemaat; 63. plaats in Drente; 65. platmaken; 67. rekening; 69. gesloten; 70. viskaar; 72. zijrivier van de Donau; 74. inhoudsmaat; 75. voorzetsel; 76. hoofdbedekking; 77. opbrengst; 78. onherbergzaam; 80. hetzelfde (afk.); 81. Mohammedaans vrouwenverblijf; 83 opening; 84. pro jectiel; 86. grote aap; 87. wandtapijt. Verticaal: 1. vuurwapen; 2. noot; 3. prelaat; 4. vogel; 5. verhindering; 6. aardrijkskundige plaatsbepaling (afk) 7. Gi'ieks-Katholiek priester; 9. gods dienst (afk); 10. ferm; 11. vogel; 12. kuur; 13. titel (afk); 14. schertsen; 16. voorzetsel; 17. deel van een wo ning; 20. soort brandewijn; 22. lans met platte punt; 23. het vermogen om te spreken; 25. voorwerp; 27. titel (afk); 30. noot; 32. disconto; 34. mu ziekinstrument; 35. kloosterling; 37. soort; 38. vrucht; 40. onwaarheid; 41. vogel; 43. sportterm; 44. achting; 46. majeur; 47. landtong; 50. schim; 52. niet eendrachtig; 53. kunstenaar; 55. morsen; 57. traag; 59. geslepen; 60. toetsing; 62. foedraal; 64. noot; 65. specerij; 66. rijkaard; 68. voorzetsel; 70. volksdichter; 71. welgevormd; 73. woede; 76. oude inhoudsmaat; 79. opstootje; 81, vlaktemaat (afk.) 82. noot; 84. sportterm (afk.); 85. Chine se afstandsmaat. Het is op 't ogenblik inderdaad on mogelijk via de Katholieke Uitge verij in poeticis te debuteren. En dat de Kath. Uitgeverij wel voelt, dat haar „zakelijke" overwe gingen hier niet al te fraai zijn, blijkt uit haar handelwijze wanneer een op peil staande bundel wordt aangeboden. Enerzijds niet van plan haar uit te geven, blijft men ten an dere traineren en beloven tot de bundel al haar aantrekkelijkheid voor de auteur verloren heeft omdat zij door een andere is ingehaald. Jonge dichters evolueren immer snel, en wat zij gisteren representatief acht ten of bewonderden, verzaken zij he den. Het ware mogelijk van deze ma nipulaties bij sommige uitgeverijen (de meeste echter komen aan het thema poëzie niet eens toe) een ont hullende bloemlezing te doen ver schijnen. Maar er zou wellicht geen uitgever voor gevonden worden! Voorlopig schijnen zelfs de groot ste en meest vooraanstaande Kath. bedrijven slechts te zweren bij best- TN het boek van Toos Taris: „Eeri hulpe den man gelijk", schrijft zij, in het hoofdstuk over „Zij. die niet trouwt" het volgende: t „Ook zij. die niet trouwt, deelt in -de geheimzinnige kwaliteiten van 't eeuwig vrouwelijke. Moederlijke kan sen krijgt zij volop. Ze liggen op de eerste plaats in het vrouwelijk be roep, maar ze liggen daar niet alleen. Aan iedere vrouw appelleert de nood van de mensen en geen enkele vrouw mist de gelegenheid om ergens in de wereld goed te zijn, de typiste op het fabrieks kantoor nieten 't meis je aan de lopende band niet en de conductri ce op de stadsbus niet en de journaliste niet en de bioloog en land bouwconsulent niet. want overal zijn men sen en overal is menselijke misère, die onder geen enkele vorm van offi- Cle«ut .k.ulpketoon ressorteert. Altijd zal de mensheid om vrijge stelden vragen, die zonder bedenkin- fnt ri°P ,Spel kunnen zetten, wat Tnf ?den des levens behoort. dlt mo®Gerschap van de vrijge stelden is zij die met trouwt de eerst SnEST' ,Aan hen" die door geen enkele band aan de mensen gebon den is, aan haar heeft God ook zie len toevertrouwd. Eén geduldig uur eentonig werk. één ootmoedig ver zwegen protest bij een standje, één acte van stille aanvaarding kunnen een ziel redden voor de eeuwigheid, misschien de ziel van het meisje dat naast haar werkt, misschien de ziel van een kind in de grote stad, dat op het punt staat haar eerste zonde te doen. misschien de ziel van een wanhopig mens, die denkt dat hij niet meer kan". yiE. bedenken de ongehuwde vrou wen wel eens wat een pracht- taak ze in hun leven te vervullen krijgen, dat ook zij een doel Ircbben, waard ervoor te le ven. Ze hoeft niet „eenzaam" of „ont goocheld" door de wereld te gaan; zeker de meeste vrouwen die niet trouwen „ko zen" het ongehuwd zijn niet. Zij kunnen er verdrietig en des olaat onder worden en tot daden on bekwaam. Maar zij hebben de grootste kans zich zelf te worden als zij in staat zijn door het verdriet te worden gelouterd. Al tijd zal de mensheid vragen om on gehuwde vrouwen, die haar tijd be schikbaar willen stellen om anderen te helpen. Hoeveel gezinnen zijn er niet uit de nood geholpen door een ongehuwde tante, die moederlijk en vrouw in- hun priesterlijke taak; ja. wat zou de wereld beginnen zonder de ongehuwde vrouw? „Is het niet vreemd", zo zegt Toos Taris in haar mooie boek. „dat na twintig eeuwen Christendom de West-Europese op vatting nog altijd niet zo vr is. dat zij in staat is. de ongehuwde vrouw even geslaagd te vinden als haar ge trouwde zuster". Ja. vreemd is dat zeker, want me dunkt, dat ze even geslaagd door 't leven kan gaan, als ze haar taak maar opneemt en begrijpt en zoals P. Paschasius schrijft in zijn boekje: „De vrouw Haar aard en Haar rol". „Dat God haar liefde voor bre der kring bestemd heeft". „Als ze dat gelooft" zo schrijft hij verder „blijven ze geen gebroken hart, maar een hart dat energiek kan kloppen dat velen in geestelijke liefde om vatten kan. omdat het de noden ook van vreemden diep aanvoelt. Het te kort van liefde en zorg van zovele moeders-naar-het-lichaam. zullen zij op velerlei wijze aanvullen" "p]N zegt de Paus zelf niet, dat de vrees tot een doelloos en zelf zuchtig leven geheel ongegrond is „Ziet het tegendeel" zegt de Paus. „ziet hoe ongehuwde leken op dc dag van vandaag een veelvuldige zen ding blijken te hebben: een zending die strijd meebrengt en heel haar ei ergie in beslag neemt; een zending zoals weinig anderen op gelijke wij ze zouc'en kunnen vervullen, onv^r die anderen weerhouden kunnen worden door de zorgen van ei ge ft ge zin en de opvoeding van naar kin deren" Uit dit woord van de Paus sp.et-kt tactvol hielp, die niets vroeg voor duidelijk zijn overtuiging, dat wij te- zich zelf, maar zich wegcijferde en genwoordig wan geen .overt Til ge gaf met volle handen; hoeveel pries- vrouwen" kunnen coreken, win: kvrk ters zouden kunnen spreken van de en maatschappij hebben ze nodig, c-r hulp en de steun van de ongehuwd.: ül een taak op haar te wachten. sellers, gerenommeerde namen en boeken als „Ch risen dom en Idealis me", die door iedere pastoor en ka pelaan in hun boekenkast worden ge zet. JLJAAR genoeg hierover! De bundel van van der Plas is informatief. Zij geeft geen volledig overzicht over een of meer dichters, maar laat 19 representanten van de Anglo-Ameri- kaanse poëzie de revue passeren in gedichten, waarin zij meestal hun aparte persoonlijkheid confronteren met een aspect van het oorlogsge beuren. Oorlogspoëzie dus, maar een zeer eigene, zoals ook de inleider Adriaan van der Veen opmerkt. De ze dichters zijn geen volksvertegen woordigers in de minne zin des woords, die er op neerkomt dat men het volk en zijn sentimenten vleit om er een behoorlijk slaatje uit te slaan. Zij blazen de feiten niet op tot een rhetoriek, die onecht aandoet, om dat iedere verschrikking zich juist 't meest onontkoombaar laat vangen in een detailpunt van zijn verschij ning. Deze poëzie mist het slepende rhyt me van de West-Europese, waarin de weemoed van een eeuwenoud en langzaam tanend bestaan geconser veerd is. Zij is guur en weerbarstig, sprokkelig en ten andere fris als een vroege lentemorgen, waarin het nog vriest. De Amerikaan hoeft zijn ontroering niet te verbergen, zoals de Europese dichter di4 zo vaak moet doen uit zelfbehoud en ter verdediging van zijn vers. Zijn ontroering is even hard-boiled en nonchalant als het springerig rhvthme van zijn verzen, waarin het vrouwelijk rijm zo wei nig voorkomt, juist omdat het sleept. /^VER deze bundel valt meer te ver- tellen dan de enige algemene ver schillen met de Europese poëzie, die hier aangestipt zijn. Ik hoop, dat el ders te doen met vergelijking ten op zichte van de oorspronkelijke tekst. Op het ogenblik wil ik hier slechts de aandacht vragen van de poëzie- minnaar voor deze belangwekkende proeve van vertaalkunst, die vaak on gemeen knappe vertalingen biedt. Zo bijv. bij de moeilijke poëzie van Ro bert Lowell. Aandacht vragen ook voor het zeer zuivere opmerkings vermogen. dat al deze dichters ge meen hebben en dat zich uit als een bestanddeel van hun vers in een flit send woordenspel of een bijtende tus senzin, als voorbeeld waarvan ik hier aanhaal het sextet van W. H. Auden: Elk, zelfs politie, blijft het kind vereren: zij spreken over jar.en, vóór de helden eenzaam waren, en straks zijn 2 ij vertreden. Enkel muziekcorpsen in 't park voorspellen een komend droomrijk van geluk en vrede. Wij leren kankeren en rebelleren. Ondanks de laatste waarheid uit dit ves blijft, verscholen in een hoekje het oude thema gehandhaafd: het di'oomrijk van geluk en vrede, waar ook de meest ontgoochelde dichter naar blijft zoeken. Daar zijn het dich ters voor. zei Piet Paaltjes in een ander verband. JAN LEYTEN 'T'E 's-Gravenhage is de 25e sterfdag van Louis Couperus herdacht. Wethouder van Zwijndrecht open de namens de burgemeester, die ver hinderd was, de avond en verwel komde de talrijke aanwezigen onder wie de weduwe van de schrijver, me vrouw Couperu* de vertegenwoordig •ger van de Belgische ambassadeur en de genodigden en hij gewaagde van de grote belangstelling welke Den Haag. de stad van de schrijver, toon de door nietN alleen een plein naar hem te vernoemen, doch ook daad werkelijk steun te verlenen om een volksuitgave van diens complete wer ken mogelijk te maken. Bij ontstentenis van de inleider, mr F Bordewijk deed dr J. Hulsker voor lezing van diens openingsrede, waar in de persoon en een analyse van Couperus' wérken sedert 1884 op uit voerige wijze werd voorgedragen. De voordrachtkunstenaars Albert Vogel jr en Liesbeth Lunsingh Tonc- kens gaven voor de pauze een ver tolking van „Het afscheid" en ..Elite idylle of wat de kolonel vertelde". Na de pauze sprak de Belgische letterkundige, dr Theo Bogaerts, wiens proefschrift aan Couperus ge wijd was. over schrijvers' liefde voor en kennis van de Griekse en Romein se oudheid. AOOO^OCXXXXX^OOOOxVXXXXX^^OOOOOOOOOOOOOOOOOOCXX^^ "yOGELS en zon verwonderen zich samen O O waar wij ons eertijds samen warmen kwamen S en waar w.ij beiden trilden om het lied. X A V Nog dragen alle dingen eendere namen, O nog lokken de beloften aan 't verschiet O vogels en zon verwonderen zich samen: X zij zagen ons in deze zomer niet Misschien staart elk van ons door lage ramen rnet wat herinnering ons achterliet Y misschien, ik weet niet of ook jij door tranen, 0 als ik. door tranen van gemis heen ziet: vogels en zon verwonderen zich samen. MICHEL VAN DER PLAS O YOOOOOOOOOOOOOOOCOOO ooooooocoocoooooooooooooooooo

de Stem | 1948 | | pagina 5