Om het vervoer op de Westerschelde Vier telegrammen Wal een Wonderlijke Wereld Seminarie-concerten in Zeeuwsch-Vlaanderen SCHUDT UW L 2 DE STEM VAN VRIJDAG 17 SEPEMBER 1948 Wordt de kwestie te nuchter opgenomen? V"!> oen laaiende verontwaardiging merkten we mets; wel van enige ongerustheid. De nieuwe Kathechismus Statenkring Hulst protesteert Het „Vrije van Sluis" in financ. moeilijkheden in de aanval K. S. T. That Westdorpe, Lamswaarde en St. Jansteen Vlagvertoon van de Marine in België De „schrik van Koewacht" IiDtl van rcenuwen? RADIO FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de filmkeurings eisen genoemd. Luxor Theater,►Terneuzen: Goodbye Mr. Chips (alle leeftijden.) Twee meisjes en een matroos. (14 j.) Concertgebouw. Terneuzen: Gevaar lijk spel (18 jaar.i Blanche Fury (volwassenen.) Centrum Bioscoop, Axel Mammy (alle leeftijden.) Zigeuneradel (voiwassenent. Bioscoop- en Concertgebouw. Hulst: De woeste hoogte (volwassenen). Geld maakt toch gelukkig, (volwas senen.) Olympia Bioscoop, Sas van Gent Onze correspondent meldt. (18 jaar.) Misleide jeugd. (14 jaar.) WIJDINGEN Quatertemper-Zaterag 18 September zal Z.H. Exc. Mgr. Jos. Baeten in de kapel van het Seminarie te Hoeven üe volgende wijdingen toedienen: Het Ostiariaat en het Lectoraat aan de eerw. heren van het Seminarie Joes van den Bosch. Jos van den Hout, Corn. Oomens, Joes Resink. Rich. Ver- durmen, Henr. van den Wildenberg. De vier Kleine Orden aan de eerw. Fraters van de Missionarissen van de H. Familie te Oudenbosch, Joes Spit- ters, Mart. Sanders, Hadr. de Jong. Het Diakonaat aan de eerw. heren van het Seminarie Nic. van Balen, Henr. van Beek, Georg Claessens, Corn. Donkers, Ludov. Kuypers, Joes van der Meulen, Nic. Nooren, August de Nijs, F. van Osta, Jos Videier, P. Vuister, Jos IJsebaert en aan de eerw. Fraters van de Missionarissen van de H. Familie Henr. van Hek, Joes Huig- sloot, Ant. Kruize, Jac. Veuger, Franc. Huneker. MGR SCIIRAUWEN 80 JAAR Mgr. H. Schrauwen, emeritus-plebaan te Breda, hoopt Woensdag 22 Septem ber a.s. zijn 80ste verjaardag te vieren. BENOEMING AMBTENAREN GERECHT Bij besluit van de minister van Justitie is benoemd tot lid van het ambtenarengerecht te s-Hertogen- bosch mr B. S. Sieperda, rechter in de arrondissemensrechtbank te Mid delburg. K. A. B. STUDIEDAGEN SEPPE Op de Studiedagen van de KAB in het bisdom Breda zal in het Retraite huis te Seppe tot inleiding van het winterprogramma op Zaterdag 18'Sep tember de Bondsvoorzitter Jan Mer- tens om 4.30 uur deze dagen openen met een uiteenzetting, 's Avonds spreekt pater Meinulf O.F.M. over „Kerstening van het arbeidsmiddel!" Zondag d.a.v. onr 9.30 uur spreekt Dré de Wolf over „Fabrieksbemoeiing en personeelsverenigingen", terwijl om 11.30 uur Bondsbestuurder H. Broe ders aan het woord komt. GRANAAT OPGEGRAVEN Te Domburg is door de hulpverle ningsdienst nabij villa Zomerhof eeh granaat opgegraven die 500 kilo woog, I.30 m. lang was en een doorsnee had van 37 c.m. Dit projectiel was in de oorlogstijd van de Schelde bij Breskens uit afge schoten door het Engelse slagschip „Warspite". Na demontage zal de gra naat aan het oorlogsmuseum, te Over- loon worden gegeven. MARIS STELLA" TE DONGEN GEOPEND In tegenwoordigheid van vele kerke lijke en burgerlijke autoriteiten, waar onder de bisschop van Breda en de bur gemeester van Dongen, had te Don gen de opening' plaats van de R.K. Middelbare Meisjesschool „Maris Stel la". De oprichting geschiedde door het bestuur van de Congregatie der Zusters penitenten-recollectinen van Dongen. De algemene overste, Mère Isabella, herinnerde er in haar toe spraak aan, dat het 150 jaar geleden is dat de Stichteressen van de Congre gatie zich in Nederland vestigden. Mgr. Hopmans zei o.m. dat hij per soonlijk de opening heeft willen bij wonen, omdat de verspreiding van de religieuse onderwijscongregaties in het bisdom Breda van de Zusters van Don gen is uitgegaan. Axel DE BEVRUD1NGSHERDENK1NG, Het programma. Hedenavond 7 uur: kranslegging bij het Poolse Kruis door de Vereniging Axel-Polen. Een optocht kan niet wor den geotganiseerd; ieder wordt ver zocht op eigen gelegenheid naar het Poolse Kruis te gaah. 8 uur: lezing van dhr. Jan H. de Groot met lichtbeelden over West-Fo- len bij dhr. Porth-de Lozamie. Zaterdag 2.30 uur: kranslegging door het gemeentebestuur op de graven dei- gevallen Polen op de Algemene Be graafplaats 4 uur: Onthulling van het Bevrij dingsmonument, gevolgd door een de- filé voor het monument met de aan wezige Polen. Het Comité, gevolgd dooi de aanwezigen, volgt na de onthulling de route: Zeestraat (richting Markt), Kaaiwal, Oranjestraat, waarna de Zeestraat weer wordt ingezwenkt. Om 5 uur vindt een voetbalwedstrijd plaats tussen de Marechaussée en de Axelse Veteranen. Om 7.30 uur zullen de muziekvereni gingen concerteren op de Markt en een rondwandeling maken door de straten. Driewegen Jubileumfeest. De feestelijkheden werden geopend met een herdenkings rede door de burgemeester over de 50-jarige regering van H.M. Konin gin Wilhelmina. De optocht was keurig. De prijzen waren als volgt: Groepen: le prijs W. Nijsse; 2e prijs P. van Weele; wagens: le prijs Abr. Koeman; 2e prijs J. Goense; 3e prijs J. Blok: 4e prijs J. Krijger; 5e prijs C. de Winter. 'Voor de buurtversieringen waren de prijzen als volgt: le prijs buurt- ver. Wilhelmina; 2e prijs buurtver. Oost; 3e prijs buurtver. Margriet: 4e prijs buurtver. Vereende krachten. In de middag werden de volks spelen afgewerkt De wielercourse werd gewonnen door W. Goeree, op 'n fietslengte D. Melio. De wielercourse (langzaam rijden) werd gewonnen door J. G. de Jager met een verschil van 20 seconden W. van de Bosse. Er heerste een prettige feeststem ming. Voor de kinderen werd een poppen kast vertoond. Daarna werden ze getracteerd en kregen een aandenken in de vorA van een jubileumboek. Heinkenszand Uit de boom gevallen. Eergister is L. Matthijse toen hij aan het ap- pelplukken was in de boomgaard van de landbouwer de Roo, uit de boom gevallen, doordat een ladder brak en hij zijn steunpunt verloor. Dokter Staverman, die de eerste hulp ver leende constateerde een bloeduitstor ting in het slachtoffer zijn been. Hij moet enkele dagen rust houden. Hulst VERGADERING KATHOLIEKE MIDDENSTANDERS Deze vereniging hield een voorver gadering voor de algemene jaarver gadering. De resultaten van de win kelweek werden door de secretaris bekend gemaakt. Zowel de etalage wedstrijd als de bonnenactie gaven 'n zeer bevredigend resultaat. Zondag zal te Hulst een kringvergadering voor de besturen der Z. VI. afdelin gen worden gehouden, waarop ver schillende belangrijk» aangelegenhe den van de Middenstand zullen wor den besproken. Hoewel het bestuur van Hulst in verband met het Pries terfeest van Pater v. d. Walle tot 12 uur bezet is. zal het toch acte de présence geven op die dag. Deze kring vergadering wordt gehouden om de agenda van de vergadering van de Centrale Raad op 13 October te Bre da, te verlichten. Afgevaardigden hier naar werden gekozen. Tesamen met de geestelijk adviseur zullen er winter dagen op touw Worden gezet. Er wordt aandacht besteed om enige culturele- en voorlichtingsavonden te organiseren. Het bestuur zal aan de a.s. jaarvergadering een feestelijke kleur geven. Besloten werd om deel te nemen aan de MiddeiHtandsre- traite. W.S.C. ÜE SPORTVRIENDEN ACTIEF. Dank zij de WSC zal Zaterdagavond door de harmonie uit Zaamslag op de Markt in samenwerking met de Kon. Harmonie geconcerteerd worden. Zondagmorgen om kwart voor acht wordt een H. Mis gelezen voor de Poolse gevallenen, 's Middags vinden wielercoursen plaats op een gewone fiets voor gewone burgers in de vol gende leeftijdsgroepen: 1520 j., 21— 35 jaar, 36—50 jaar en boven de 50 j. Het parcours is het wielercriteriumpar- cours en er worden schitterende prij zen beschikbaar gesteld. 's Avonds om half 8 zal de accordeon vereniging Paolo Sophrani uit Temeu- zen op de Markt concerteren. Nieuw-Namen Kermis. Onze kermis is voorbij en het mag gezegd worden: het is een drukke kermis geweest. De eerste dag werd een muziekfeest gehouden, waar aan zes gezelschappen deelnamen. In Leo XIII werden de afgevaardigden en commissarissen door het feestco mité ontvangen. Over en weer werden hartelijke woorden gesproken. De bur gemeester bracht een heildronk uit op het Koninklijk Huis. Om beurten ga ven de gezelschappen enkele nummers op de kiosk. Aan de schietingen op de staande wip namen de eerste dag 85, op de tweede dag 45 schutters deel. De verschillende vermakelijkheden werden druk bezocht. Prijskaarting. Aan de prijskaar- ting bij de wed. M. de Rijck namen 44 spelers deel. Na een vinnige strijd behaalden de eerste prijs F. Vermeu len en R. Burm; 2e prijs F. van Eeken en H. v. d. Eede: 3e prijs L. v. d. Heijden en P. de Kever; 4e prijs Th. Clijman en L Blommaert; 5e prijs A. Thielens en F. van Dam; 6e prijs R. Thieleman en A. Claessens. Geslipt, In de Saeftingepolder slipte de grote trailer der firma J. v. Wageningen uit Dordrecht. Het ge vaarte kwam tegen een boom terecht QVER HET ALGEMEEN zijn de Zeeuwen nuchter van aard en vragen zij zich, vooc ze warm lopen, af öf het wel de moeite waard is. Die kenmerkende eigenschap viel ons weer op toen we in verband met het voornemen van minister van Schaik om het vrij vervoer op de Schelde- veren op te heffen, verschillen'-1'* autoriteiten en burgers naar hun mening vroegen. ONGERUSTHEID. De officiële personen hadden meren deels hun standpunt nog niet bepaald. Het Zeeuws Kamerlid, baron v. d Feltz bijv., zei desgevraagd eerst liever het advies van Ged. Staten af te wacli ten voor hij verdere staopen bij dc regering zou doen. Verschillende voor name instanties als Kamer van Koop handel, VVV en de meeste midden standsverenigingen moesten nog bijeen komsten uitschrijven en zo zal het nog wel even duren eer de eventuele pro testen uitkomen. Bij de particulieren troffen wij ook al geen stemming aan van „er op of er onder". De enigen die bedenkelijk het hoofd schudden, waren de midden standers op Zuid-Beveland en Walche ren, die van de naar het Noorden ge richte trek der Zeeuwsch-Vlamingen en van de Belgische toeristen de goede vruchten geplukt hebben. De j Zeeuwsch-Vlaamse middenstanders denken er ten dele anders over, hoe wel uit de vlugge reactie van de katn. middenstandsvereniging te Hulst een breder blik blijkt. De binnenschippers en speciaal de vlasvaarders, zouden liefst een hoog tarief voor autovervoer zien ingesteld, maar hier spreekt allereerst het eigen belang. FINANCIëLE GEVOLGEN. (Slot van pag. 1.) katechismus zal het kind veel gere der in de vereiste warme, gewijde sfeer komen. Niet langer is gods dienst een vak zoals alle andere, maar in deze katechismus hoort het kind zich aangesproken door Jezus Zelf, Die hem Zijn leer uiteenzet. Door de tussenplaatsing van teksten uit de H. Schrift wordt de gewijde sfeer niet weinig bevorderd, terwijl tevens op gelukkige wijze het verband tussen geloofsleer en Bijbel wordt gelegd. De liefde hèt grote gebod, heêft te recht een centrale plaats gekregen. Deze katechismus, waarnaar velen zo lang en smachtend hebben uitge zien, biedt eindelijk alle gelegenheid om dit hoogst belangrijk onderdeel van het onderwijs doeltreffend te vernieuwen. Wij mogen vertrouwen, dat niemand deze geboden gelegen heid onbenut zal laten. B. JTen deskundige, die van meer nabij met de bootdiensten bekend was, meende dat er aan een tarief niet te ontkomen was, omdat de financiële consequenties van het vrije vervoer catastrophaal worden en bijv. alleen het herstel van de zo intensief ge bruikte boten zoveel kost, dat dit jaar het budget reeds na de eerste maan den uitgeput was. De verlengstuk-theorie aanvaardde hij niet vanwege de grote afstand, waarover het vrije vervoer plaats had en hij wees ook op de excessen, ont staan door het vrije passagiersvervoer Na dit alles vragen we ons af,# of de Zeeuwen niet al te nuchter 'zijn in deze. Het invoeren van het vrije vervoer werd voor enkele jaren allerwege toe gejuicht. omdat het een verlichting bracht voor hen die dagelijks gedu peerd worden door het dure reizen in onze eilandenprovincie en vooral om dat het de band tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest van Nederland zo verstevigen zou. De geweldige vlucht, welke het ver keer over de West er-Schelde nam sinds die tijd, heeft bewezen, dat het mid del doeltreffend is geweest. Met één ruk heeft de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen zicli omgedraaid en zich inderdaad georiënteerd op eigen land, inplaats van op België. Van de andere kant togen ook dui zenden reizigers van boven de Schelde, die tot dan toe dat gewest vermeden hadden* naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij vragen ons af, óf dit enorme voordeel niet opweegt tegen de hogere kosten. Zou ons land niet veel meer gedu peerd zijn geworden, indien de Zeeuwsch-Vlamingen inplaats van hun guldens te besteden in eigen gewest, zich zwarte francs hadden aangeschaft om in België te winkelen? En is het niet heel veel waard dat Zeeuwsch- Vlaanderen zich niet langer het ver geten en veronachtzaamd land voelt? Men moet deze dingen wat ruimer be zien in Zeeland en vooral in den Haag. We geven toe dat de uitgave voor de Zeeuwse provinciale vloot hoog zijn en een offer betekenen voor de schat kist, die door alle Nederlanders gevuld moet worden, maar laat de regering ook eens bedenken, dat de Zeeuwen J)E STATENKIESKRING Hulst, van de K.V.P.. die destijds een verkeersrapport over Zeeuwscli- Vlaanderen samenstelde, heeft met verontwaardiging kennis geno men van het voornemen van de minister. Hij wendde zich telegra fisch tot het college van Ged. Staten en sprak het vertrouwen uit, dat alles gedaan zal worden om de tolvrije veren te handhaven. Voorts werd een telegram ver zonden aan de katholieke Kamer fractie in Den Haag om direct stappen te ondernemen tot het zelfde doel. Ook aan de minister van verkeer werd een telegram ge zonden, waarin er op aangedron gen werd af te zien van het voor nemen om de tolvrije veren op te heffen. Aan de voorzitter van de Staten kring Sluis van de K.V.P. werd telegrafisch verzocht zich onmid dellijk bij deze actie aan te sluiten. Bovendien verzocht ons de Staten kring Hulst alle sociale verenigin gen, van welke richting dan ook, te willen opwekken om een actie tot tegenweer te propageren. ook hun penningen offeren voor dui zend en één zaken, waar ze niets of weinig aan hebben. Dat ene vooi deeltje van de vrije veren op de Wester-Schelde moet men ons niet ontnemen. De leden van Ged. Staten, de heren C. Philipse en C. Hamelink en de chef der tweede afd van de prov. Griffie, mr. J. Pilaar, hebben in den Haag een onderhoud gehad met de minister van Verkeer en Waterstaat, ove de financiële moeilijkheden, waar mede het Vrije van Sluis, vooral ten gevolge van oorlogsvcrwoeslingcn en het herstel daarvan te kampen heeft. Gehoopt wordt dat het Rijk met een of twee ton het waterschap te hulp komt. en bumper en motor werden vernield. Een kraanwagen uit Hulst sleepte de wagen naar een garage. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Ovezande Handboogconcours. De handboog sociëteit Zeelandia hield alhier haar jaarlijkse kermisschieting bij .dhr. Ver beek. De uitslag is; Eerste klepprijs C. Bek van Soranus, Heinkenszand; iweede klepprijs P. Daalman. ADLM, Kwadendamme; 3de kleprijs G. Koens, Soranus, Heinkens zand; 4e klepprijs J. Vermeulen, St. Se- bastiaan. Heinkensz.; le zijvogel H.de Jonge, Soranus, Heinkenszand; 2e zij vogel A. de Jonge, Willem Teil, Ove zande; le hoofdkal J. Rijk, id.; 2e hoofdkal A. Boonman, id.; le onderkal P. Koens, Soranus, Heinkenszand: 2e onderkal C. Westdijk, Zeelandia, Ove zande. De wisselbeker werd gewonnen door J. Rijk, van Willem Teil, met 5 pnt. De extra-prijs werd na hardnekkige kampstrijd behaald door C. Bek van Soranus te Heinkenszand. Aantal schutters 37 van 10 sociëteiten. Koningsschieten. Liggende wip. Hoofdvogel C. Bek. Soranus. Hein kenszand; le klep P. de Jonge. Wil lem Teil, Ovezande; 2e klep C. Bek, Soranus, Heinkenszand; 3e klep J. Sma "ange. Zorgvliet, Ellewouts- dijk; le zijvogel A. Goense. idem: 2e zijvogel E. Rentmeester. Willem Teil Ovezande; le hoofdkal I. Slabbekoor ne, Batavieren. Goes; 2e hoofdkal C- Raas, Willem Teil, Ovezande; le on derkal: L. Meijaard, Juliana. Oude- lande; 2e onderkal P. Schreurs, Wil lem Teil, Ovezande. Staande wip: Hoofdvogel niet af geschoten. le klep C. Raas. Willem Teil. Ovezande; 2e klep C. Nagelker- ke. Vooruitgang. Kwadendamme; 3e klep J. Rijk. Willem Teil. Ovezande; 4e klep T. Wolse. Zorgvliet, Ellewouts dijk; 5e klep A. Daalman. Vooruit gang Kwadendamme; le zijvogel F. Vermast, Westerschelde. Terneuzen; 2e zijvogel C. Raas. Willem Teil, Ovezande; le* hoofdkal A. Daalman, Vooruitgang, Kwadendamme; 2e hfd. kal C. Westdijk, Zeelandia, Ovezan de; le onderkal C. Bek. Soranus. Heinkenszand; 2e onderkal G. Vèr- heijken. Zorgvliet. Ellewoutsdijk; Meeste kleine vogels C. Gposens. Selzaete (B) met medaille. Terneuzen BESPREKING TOEPASSING ONDERWIJSFILM. Vanwege de Nederlandse Onderwijs- film, Stichting van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen. werd bij monde van het Districts hoofd van deze Stichting, in de raads zaal een lezing gehouden voor het per soneel van de verschillende, scholen in deze gemeente. Spreker was bij afwezigheid van de burgemeester ingeleid jjoor wethouder de Vos. Hij dankte de Stichting voor het gratis beschikbaar stellen van twee filmtoestellen. Hierdoor ontgaan de gemeente de hoge kosten van aan schaffing. Voor de openbare scholen worden de kosten verder uit de exploi tatiekosten artikel 55 der L.O.-wet ge kweten, zodat voor de bijzondere scho len deze uitgaven- onder artikel 101 kunnen begrepen worden. Dt heer de Jong deelde mede, dat de onderwijsfilm in dc klas tijdens de normale lesuren door de klasse-onder wijzer gedraaid moet worden. Dit principe kon verwezenlijkt worden door de vooruitgang, welke op het e -ai* j gINDS de -oprichting van de Kominform is het communisme op verschillende fronten weer sterk in de aanval gegaan. We blikken bezorgd naar Duitsland, maar laten we Z. O. Azië toch vooral ook niet vergeten. Er is daar een wel overwogen en geraffineerd plan in uitvoering om rijke gebieden binnen de invloedssfeer van Moskou te brengen. Bevin heeft het in het Lagerhuis openlijk erkend. De Nederlandsch-Indische regering heeft ook het feit nu voldingend aanvaard Iedere steun aan het communisme is voor onwettig verklaard. In de Republiek zal men zo iets niet aandurven, al hebben dan de grootste partijen geweigerd zich in een „een heidsfront" te laten lokken. Dit is dan ook de zwak ke stee. Het is zeer de vraag, of mannen als Hatta en Sjahrir tegen het sluwe spel van getrainde revo- lutionnairen kunnen opboksen. Waakzaamheid onzer zijds is geboden. En als het tot een revolutionnaire chaos komt. kan optreden niet uitblijven. Minister Stikker is nu naar Washington om ook over dit pro bleem te spreken. Hij zal er, hopen we, beter begrip voor ons standpunt ontmoeten dan in het verleden is gebleken. JAREN geleden hebben we een Katholiek Sociaal Weekblad gekend. Het is voor het wekken van het sociaal bewustzijn in het ka tholieke volksdeel van grote betekenis geweest. Nie mand zal echter beweren, dat deze taak voltooid is. De nieuwe tijd kont ook zo vele nieuwe problemen op di^ terrein. Vandaar dat de verschijning van een Katholiek Sociaal Tijdschrift (Uitgave Alberts' Druk kerijen te Sittard» zeker hartelijk welkom mag wor den geheten. Het inleidend woord stipt tal van ac tuele onderwerpen aan. welke om nadere behande-f ling vragen op het terrein van Maatschappelijk Hulp betoon. kinder- en meisjesbescherming, sociaal werk in bedrijven en warenhuizen, gezinszorg, parochie werk, plattelandswerk, sociaal wei I van kleine ge meenten enz. In dit eerste nummer pakken deskun digen al de problemen van de reorganisatie der Voog dijraden en van de coördinatie op sociaal terrein aan. Gezien ook de lijst van redacteuren en medewerkers, geloven we wel. dat dit tijdschrift zijn bestaansreden zal kunnen bewijzen. Een opmerking: Kan de opmaak niet wat smakelijker geschieden? TTet. vloog met duize- lingwekkende snel heid langs de kabels die het nieuws van het ene uiteinde der wereldbol naar het andere doen flit sen, het ratelde over de Telex: in Zuid-Amerika in de staat Minas Geraes is een zesling geboren. Zeep-, havermout-, kin dermeel-, babypoeder-, luier- en andere fabri kanten maakten zich reeds op om van hun'overvloed gulle gaven op de prille aesling te doen neerre- enen, opdat de hele wereld zou weten: deze zesling wast zich niet met A-zeep, maar zeer be wust met g-zeep, en de ze zesling draagt new- look luiers uit de maga zijnen van fabriek C. Een arts spoedde zich al naar de bewuste plaats en een avondblad in Rio de Janeiro zord een extra vliegtuig om zich volko men op de hoogte te stel len van de gebeurtenis. Eilaas, de vreugde was voorbarig. De man aan 't telegraafkantoor had zit ten slapen. De gelukkige vader had opgegeven, dat zijn zesde kind geboren was. De telegrafist liet achter elkaar zes kinde ren tegelijk ter wereld komen. Dat zal hem, na al de herrie, die hij er over kreeg, geen tweede keer gebeuren Gevaren TL>ese£t gij wel, aldus zei de vader, wiens doch ter door een jongeman van een zekere verdril> kingsdood was gered, be* seft gij wel, aan wat voor gevaren ge U blootge steld hebt om mijn doch ter te redden. Nee, zei de jongeman lichtelijk droogjes, nee. Ik bèn al getrouwd. Communistische anti-communistcri "CV willen heel wat Yoego-slaven uit hun. land weg. Die vluchten dan naar Hongarije. Maar daar worden ze alleen maar liefderijk opgeno men als ze zich uitgeven voor „communisten, die Tito wel kwijt wil. Zo doen ze zich dan ook voor. Maar zo gauw ze d® kans krijgen, glippen ze de grens naar Oostenrijk over, waar ze zich dan ontpoppen als anti-com munisten bij uitstek. oexjoooaoQooqQoooooQOOOOoo&oöooooooooooooQooooooo© QROOT was het succes dat enkele weken geleden het befaamde R.K. Mannenkoor Laus Deo. samen lnet 't knapenkoor De Jonge Markiezen en het koperkwartet van Kolpings Zo nen met hun kerkconcerten in Z. Vlaanderen oogstten. Reeds toen werd van verschillende zijden gevraagd om ook in andere plaatsen dan Sluiskil. Groenendijk en Hulst concerten te gebied van smalfilm en smalfilmpro- jectoren was bereikt. Spreker wees op de waarde van de schoolfilm naast het stilstaande beeld, zoals dit in de schoolplaten tot, heden meer tot uitdrukking kwam. Dezer dagen is het reparatieschip Hr. Ms. „Vulkaan" onder commando van kapt.-luit. ter zee G. P. Küller, in de buitenhaven van Vllssingen voor an ker gegaan, in verband met de opera ties, die een aantal Zeeuwse mijnen vegers binnenkort in de Zeeuwse zee gaten zal uitvoeren. Van 24-28 Septem ber gaat de „Vulkaan", vergezeld van de vierde flottielje mijnenvegers in staande uit Hr. Ms. Goeree, Scliouwen, Urk en Roompot en onder commando staande van luitenant ter zee tweede klasse J. D. de Boer, commandant van de „Roompot" voor vlagvertoon naar Gent, ter gelegenheid van het feit, dat deze Vlaamse stad haar 600-jarig bestaan als havenstad viert. Na een verblijf te Tei neuzen van 28 tot 30 September, zal de „Vulkaan" naar Antwerpen varen, vergezeld van ae zesde flottielje mijnenvegers, die bestaat uit Hr, Ms, Bovndiep, Zuider- diep. Wester-Schelde, Ooster-Sehelde, Volkerak. Deuvlo en Texel en onder commando staat van luitenant ter zee 2e klasse J. Moot, commandant van de Borndlep. Op 4 October keert men naar Vlls singen terug om de Zeeuwse zeegaten ten behoeve van de visserij van mijnen te zuiveren. Begin November hoopt men hiermee gereed te komen. Bijsonder üerechtsho Tn 't kort meldden wc reeds dat. het Bijzonder Gerechtshof te Middel burg Woensdag de 31-jariRc Maurice Pers.vn uit Terneuzen veroordeelde tot 4 jaar gevangenisstraf met, aftrek en ter beschikkingstelling der regering. Deze Persl.in, die tijdens de bezetting in Koewacht huisde, had zich daar zó gehaat gemaakt, dat een der ge tuigen hem de schrik van Koewacht noemde. Vcor verraad had hij een bijzonder zwak. Zo had hij aan dc Duitse grens troepen en aan de Fcldgendarmerie meegedeeld r'at, H. Baes uit Hulst propacanda-biljetten had afgerukt en van ditzelfde „misdrijf" had hii bij de S.D. de Koewnchteraar Dekkers beticht. Gelukkig speelde zich dit af in 1941 toen de Duitsers nog niet, zo fel wa ren, waarom de slachtoffers van F. er vrij coed afkwamen. Voorts had P. de onbeschoftheid uitgehaald om tij dens een processie te Hulst, de krui sen op de weg met zand omgevormd tot hakenkruisen. 'n Gunstige indruk mankte verdach te niet. Het bleek da' hij 'n hekel I had gehad aau werken en vooral daarom in het nat. soc. vaarwater was geraakt en uiteindelijk terecht j gekomen bij de beruchte Landstorm Nederland. De prov. fiscaal pakte P. hard aan maar gezien het psychiatrisch rap port var, dr. Jansens uit Vnghi eiste hii negen jaar rijkswerkinrichting. Het Hof oordeelde anders. geven. Na onderling overleg is nu besloten, dat op Zondag 26 Septem ber wederom het uit ruim 125 zan gers bestaande gezelschap met een autokaravaan naar het Zeeuwsch Vlaamse land zal reizen om ten bate van de wederopbouw van het door de bezetter totaal verwoeste klein Seminarie Ypelaar in het bisdom Breda, gratis kerkconcerten te geven in WeatdOrpe, Lamswaarde en St: Jansteen. Tijdens de concerten gaat een schaalcollecte. Aan de ingang van de kerkgebouwen zullen tekstboekjes verkrijgbaar zijn. Vermelding verdient nog, dat in de prachtige Nieuwe Kerk te Westdorpe door het gezelschap om 10,30 uur de Hoogmis van Pacelli zal worden ge dongen terwijl daarop aansluitend 't concert volgt. Daarna gaat de reis naar Lamswaarde waar om 2.30 uur, na een kort lof in de St. Cornelius- kerk wordt opgetreden. Het derde bezoek op deze dag geldt de St. Jo hannes de Doperkerk te St, Jansteen waar om 6.30 uur wordt geconcer teerd eveneens na een kort lof. In de verschillende plaatsen zal dezer dagen huis aan huis een pret tig aandoende folder worden be zorgd o.m. het programma vermel dende. Adv. 840-00 Mijnharde'?» Zen u wtabletten helpen U er overheen. (Adv. 755-00) en u zult morgen* veer kiplekker uit bed springen. Elke dag inoet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. 'Adv. 757-00) „Ik heb wel eens zo iets gelezen", antwoordde Trent. Hij herinnerde zich levendig de publiciteit, die de onver standige senator er aan gegeven had cn hem daardoor, juist op tijd. be lette om een beraamd plannetje uit te voeren. „Als senator Scrivener even secuur was geweest aangaande de gasten op zijn Zondagmiddag-recepties, zou hij de gele vaas nu nog hebben. De man waarop McWalsh het voorzien had, was onder de gasten, tenminste dat beweert de inspecteur. De onbekende nam de vaas. wikkelde die in een meegebracht papier en wandelde dooi de mensenmenigte heen, tot hij Mc Walsh ontmoette. Die herinnert zich alleen, dat de onbekende onberispe lijk gekleed cn heel zeker van zich zelf was. Of hij bang was voor Mc Walsh on dat denk ik of dat hij het deed om de inspecteur te honen en dat is McWalsh' opinie zou alleen de onbekende zelf kunnen zeg gen. De vreemde overhandigde Mc Walsh de gestolr vaas en verzocht hem. deze in de luxe auto te plaat sen. die voor de deur stond. Aange zien die auto aan een der beroemd ste mannen van Amerika behoorde, aarzelde de politieman geen ogenblik. Hij gaf de vaas aan een lakei en keerde tot zijn plichten terug. Even later nam de elegante onbekende de vaas van de lakei over met de ver klaring. dat McWalsh zich vergist had. Dat is alles. Waar Koning Sen- wosri's vaas nu is. weet niemand." ..Het is slechts een kwestie van tijd, wanneer McWalsh hem zal pak ken." beweerde Wadham. Maar Anthony Trent, de schurk van het verhaal, was dit niet met hem eens. Het was waar. dat de scherpe ogen van de inspecteur enige ogen blikken op hem hadden gerust, maar hij zou Trent nooit vangen, als hij zich diens trekken van toen in het geheugen had geprent. Trent had zijn gezicht een verandering doen onder gaan en zonder verouderde hulpmid delen als pruik, valse snor of verf. „Misschien was dat uw mannetje, meneer Piergan opperde hij. ..Gar land kan het niet geweest zijn." „Ik ben er van qvertuigd," zei de bankier. ..Het is een liefhebberij van me, schilderijen van oude meesters te verzamelen, en de Matsys was verre-# weg de beste." Hij zuchtte. „Nu. die krijg ik nooit -terug." Doch hierin vergiste hij zich. want hij kreeg, een jaar voor zijn dood. op geheimzinnige wijze zijn schilderij terug, zonder te kunnen raden, dat hij dit kostbare geschenk le danken had aan ziin ongewone beleefdheid tegenover die kennis van Wadham. Trent voelde zich niet helemaal ge rust naar aanleiding van de activiteit van McWalsh. Het was niet enkel op de receptie van de senator, dat het tweetal elkaar had ontmoet. „Zit de inspecteur zijn prooi dicht op de hielen?" „Hij denkt dat de man dood is. want in de laatste tijd is er geen enkele misdaad gepleegd, die aan hem is toe te schrijven." „Je hebt een uitstekende indruk gemaakt op onze multi-millionnair",' verzekerde Wadham Trent later, „en je kunt Garland achtervolgen als zijn gemachtigde Hij begreep niet waarom zijn vriend begon te lachen. „Wat is daar nu aan te lachen?" riep hij. „De situatie is komischer dan je denkt." Teruggekeerd in het hotel, vond Trent Hammond in een sombere stemming, omdat zijn zoeken vruch teloos was gebleken. „Het verbaast me eigenlijk niets", zei Trent. ..Het is heel goed moge lijk, dat Craig niet haar werkelijke naam is. Dat had je kunnen be denken." „Hoe kon ik dat?" vroeg Hammond troosteloos, „de gedachte is afschu welijk." „Volstrekt niet. Ze kan er een gel dige reden voor hebben. We weten, dat haar oom achtervolging heeft te vrezen, dus waarom zou hij haar een naam laten dragen, die hem kan ver raden?" „Hij zal wel weten, dat je geen enkele aanwijzing hebt." Trent zei met overtuiging „Een misdadiger kan er nooit zeker van zijn, dat niet op elke hoek iemand gereed staat, om hem te arresteren. De jagers kunnen een dag vrijaf ne men. als ze dat willen, maar het wild mag zich nooit laten gaan. Ik erken dat je nieuws een teleurstelling voor me is. maar aanwijzingen zijn als truffels ze groeien niet aan struiken, je moet graven om ze te vinden. Ik ga naar Parijs. Utrecht en Turijn. Wadham is er vrij zeker van dat Garland uit al die drie plaatsen schilderijen heeft gestolen en hij ver zekert me. dat Piergan's brief die elkeen zal verzoeken plaats te maken voor zijn vriend Anthony Trent alle deuren voor me zal openen. Zo nodig zal ik je telegraferen. Ik vind het beter dat je hier blijft wachten op dat Victoria Kruis van je." „Ze stuurt het toch niet", mom pelde Hammond, „Oompje heeft na tuurlijk alles weer ontdekt." In zijn hart was Trent het met hem eens hij hield het meisje voor een avonturierster, die voor een verzetje kapitein Hammond het hoofd op hol had gebracht. Dat haar blik zo op recht. haar bekoring zo natuurlijk was, deed aan zijn overtuiging wei nig af. Het is het nadeel van man nen als Anthony Trent, dat ze het natuurlijke als iets gekunstelds gaan beschouwen, dat geveinsd wordt om argeloze zielen te misleiden. De onverwachte en onaangename 'gebeurtenissen van de laatste weken hadden Lora Craig geheel van haar stuk gebracht en langzaam kwam ze weer tot zichzelf. Vol vernedering besefte ze. dat ze haar liefde ge schonken had aan een op haar for tuin beluste avonturier. Hammond's argeloze bekentenissen klopten pre cies met het door Charles Garland over hem gevelde oordeel. Deze zag. dat zijn woorden indruk maakten en met geveinsde gematighdheid en op rechtheid besprak hij Hammond's ge drag. zonder dat het meisje ook een woord te zijner verdediging aanvoer de. Garland meende, dat haar trots hem te hulp kwam en was voldaan. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 18 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 meier 7 nws; 7.15 ochtendgymn.: 7.30 Maria ter ere: 7.45 morgengeb.; 8 nws en weik boek? 8.15 Pluk de dag: 9 vrouw; 9.05 Franck en Fauré: 9.30 ochtend concert; 10 kleutertje: 10.15 muziek houdt lit; 11 zonneb'c» m; 11.45 kin derkoren: 12 Angelus; 12.03 zang on piano: 12,30 weeroverz.; 12.33 Klaas van Beeck; 13 Ned. str.kr.;' 13.30 KI. van Beeck; 13.50 film en toneel; 14.10 omr. kamerorkest; 15.15 jonge kun stenaars; 15.45 Uit oude en nieuwe films van Bing Crosby; 16 musette; 16 20 In het hartje van.Borneo; 16.30 gregoriaans; 17 wigwam; 18 De Raalf en Schutte; 18.15 Journ. weekoverz.: 18.30 Ned. str.kr; 19 nws; 19.15 India land en volk; 19.30 Spaanse en Ar gentijnse klanken; 19 45 Ned. in Duits land: 20 nws; 20,05 gewone man; 20.12 bariton en piano: 20.20 lichtba ken; 20.50 Balletmuziek: 21 Negen heit de klok; 21.45 De Moordenaar, radioschets; 22 Orkest zonder naam; 22.30 Make mine music; 22.45 avond gebed; 23 nws; 23.20' BBC svmph ork HILVERSUM II, 415 meter' 7 mv; 7.15 Lew Stone. Billy Cotton en Jack Payne; 8 nws; 8.18 lichte morgenkl.; 9.3(1 w.st.; 9.35 koorzang 10 morgen wijding; 10.20 feuilleton; 10.35 piano; 11 arb. in continubedr; 12 lunchconc. 12.33 Joh. Jong; 13 nws; 13.15 kalen der; 13.20 Frans Wouters en zijn or kest; 14 Het Nederlandse Lied; 14.15 Siafmuziek A'damse politie; 14.50 Haast over het Dreentse land; 15.15 Philh. orkest; 16 Onlslagproblemcn; 16.15 Internationaal cabaret; 16.45 sp.; 17 scnijvere.rto'uw; 17.30 Om en nabij de twintig; 18 nws; 18.45 gemengd koor: 18.30 jazz; 19 artistieke staal kaart: 19.30 Wereldraad van Kerken; 19.45 Vrijz. Protestantisme; 20 nws; 20.05 Klaar voor de start; 20.12 En nu... oké; 21 soc. commentaar Vos kuil; 21.13 Promenade concert BBC symph. ork.; 22 De rijke mevrouw; 22.35 Jan Corduwener; 23 nws; 23.15 dansmuziek. BRUSSEL. Vlaams. 321 meter 13 nws; 13.15 Casinoprogramma; 14 le zing Joris Minne; 15 Romantisch pro gramma: 16 gemengd koor; 16.20 str. ork.; 16 koor; 17 gr; 17.05 nws; 17.15 accordeon; 17.30 De ronde tafel van de radio; 18 koor; 18.15 Vlaamse en Italiaanse liederen; 19 nws; 19.30 gr.; 19.50 Christelijke Volksparty; 20 omr orkest; 21 actualiteiten; 21.15 Op het volksbal; 22 nws; 22.15 verzoek-pro- gramma; 23 nws; 23.05 gr.; 23.30 ens Masqueraders.

de Stem | 1948 | | pagina 2