Hatta wil niet aan de Sovjetdeiband!Span"'^JetoBeerl,jn Een romannetje ovér een Uyl in'T kort De nieuwe katechismus Haiderabad in Veiligheidsraad Stakingen in Frankrijk breiden zich uit Nationalisme - maar niet als commu nistische dekmantel „De Ver. Naties weinig minder dan een wonder" Slag om Arnhem herdacht Rare vogel, die Belgische juwelier en C.CD. voor het lapje houdt VIERDEJAARGANG No. 1180 Waf u)e krijgen Invasie met voor bedachten rade Distributienieuws Geen regen Marshall: Tan MaJskka c.s. in vrijheid Speciale spaarbank boekjes voor minder jarigen Vele gewone dingenworden duurder Bestriding biggen- smokkel Tornado in Japan VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: V F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghsm; A. K. Langenhorst: Mr. Dr A- J J- M Mes; Mr- 8 8 de Rechter- Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal. per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland 17R BESTAAT EEN „LEER VAN BEVIN". Van die leer hebben we eergis- teren Bevin zelf in het Engelse Lagerhuis enige duidelijke grondstellingen horen verkondigen, met betrekking tot het voortschrijdend communisme in Z O Azië. Wat die leer zelf betreft: zij houdt in, dat we het communisme moeten bestrijden, waar het zich ook voordoet. Er is ook nog iets dergelijks, dat wordt omschreven met „de leer van Truman". Men zegt, dat deze leer zich wil beperken tot de vrije naties (zoals Griekenland). Hoe dit ook zij, Nederland heeft bij monde van de Nederl-Indische Regering scherp stel ling genomen tegen de communistische activiteit, zich bewust of onbewust scharende onder de volgelingen van beide „leren", deze als het ware samen vattend tot een practisch en bruikbaar instrument. DE ECA heeft weer nieuwe aan koopmachtigingen verstrekt waarvan aan Nederland ten deel viel: Voor de aankoop in de V. S. van diverse landbouwmachines 380.193 dollar, tractors 1.985.306 dollars, machines voor de kolenindustrie 100.000 dollar, handwerktuigen 160.000 dollar, diverse afgewerkte ijzer- en staalproducten 471.000 zink 145.000 dollar, zwavel 30.000 dollar, zink in ingots 170.500 dol lar. koolzwart 200.000 dollar, blik 1.700.000 dollar, lijnkoeken en -meel 1.729 dollar, voor aankoop in Canada van lijnkoeken en -méel 757 dollar en aluminium ingots 150.000 dollar en voor aankoop in Mexico van lood 86.000 dollar. Voorts is 174.825 dollar beschik baar gesteld voor Oceaanvrachten pELGIE gaat een vrouwelijke poli tie-afdeling oprichten, met betrek king tot de nieuwe wet op de zeden misdrijven. De leden van dit corps zullen zelfs tot hoofdcommissaris kun nen worden benoemd ■MED.-INDIE heeft 350 ton rijst en 250 ton suiker ter beschikking ge steld van de Joodse en Arabische vluch telingen in Palestina. JDANDOENG schonk f 18.013.48 voor het nationale huldeblijk. Er zijn nog meer giften te verwachten. \JOSES BROWN", een Amerikaans koopvaardijschip werd op September van de kust nlt beschoten. 13 Oost-Siberische TVE KANTONRECHTER van Haar- lem moet 22 September uitspraak doen tegen C. W.. die een verbaal kreeg, omdat hij een Sovjet-vlaggetje op zijn fiets had. De ambtenaar van het O.M. vond het tegen het uniform verbod en eiste f 1.25 boete. T\E TREFEDERALE Regering, waar van Dr. van Mook het hoofd is, begon gisteren mét het overleg met de Ned. Regering te Den Haag. TN VIRGINIA kan dit nog gebeuren: de neger Norveel Lee, die voor de V. S. deelnam aan de Olympische Spelen, werd in hechtenis genomen, omdat hij in een locaaltrein „elders plaats nam dan hem rechtens was toe gestaan". Tegen borgtocht is hij later in vrijheid gesteld. TAE „WATERMAN" vertrekt vandaag naar Indië met aflossingstroepen aan boord. Tegelijk gaan de eerste 20.000 Kerstpakketten mee. TJISCT'ITS zullen in normale portie door de fabrieken worden afge leverd. Na enkele weken zal er ver moedelijk een verhoogde productie merkbaar zijn. TAE „Johan van Oldenbarneveldt" ver trekt 24 September met troepen nair Indië» dit is wegens motor stoornis later dan eerst was be paald. HE HERHALING van de uitzending der Inhuldigingsplechtigheid, bracht via onze luidsprekers gisteren avond de verrassing, dat nu de eeds aflegging (belofte-) door de leden van de Staten-Generaal zonder onderbre king in zijn geheel werd doorgegeven TIE BRITSE admiraliteit heeft be kend gemaakt, dat Koning Frede- rjk van Denemarken de eretitel is verleend van admiraal van de Britse vloot. 17EN INTERNATIONAAL bureau voor katholieke jongeren zal wor den opgericht, dat zijn hoofdkwartier in Rome zal hebben. 1TATHOLIEK THUISFRONT in Lim burg heeft namens 300 parochiële comité's bij de Minister van Oorlog geprotesteerd tegen de voorgenomen verhoging van porti voor militairen in Indonesië. rpiENDUIZEND borrelglaasjes was het geschenk van de Firma Bols aan de troepen in Indonesië, die hier aan groot gebrek hadden als men na gaat dat men uit afgesneden halsen van flessen, blikjes en tinnetjes dronk. Ons dunkt dat de Bols nu lekkerder zal smaken. TTET NIEUWE Verkeersreglement zal waarschijnlijk verbeterende GEVECHTEN TE SOLO. TATAAR de Ned-Indische Regering d staat hierin niet alleen. Merkwaar digerwijze kreeg zij in de republikein se regering een medestander naar de geest, toen in Djokja werd afgekon digd, dat tegen hen, die de openbare veiligheid schenden, strenge maatre gelen zullen worden genomen. Nu is het niet anders dan dat louter en al leen de communsten in de Repubiek getuige de gebeurtenissen in Soera- karta en de nieuwste incidenten te Solo. de enige soort lieden zijn, die daarvoor in aanmerking komen. Tot dan toe liepen de belangen van de Ned.-Indische en de republikeinse regeringen in de na-oorlogse dagen nimmer zo prachtig parallel. We zouden zo zeggen en niet slechts op basis van bovenstaande re denering alleen dat er in Indonesië een kentering op komst is. Wijst ook het bezoek van dr. Evatt aan Neder land niet in deze richting? Men zeg immers, dat Australië zich ernstig ongerust maakt over de in vloed van de Sovjets binnen de Re publiek en dat de politiek van begun stiging der Republiek ten koste van de Nederlanders (die immers toch niet altijd in Indonesië zouden blijven, zo meenden de Australiërs) een grondige herziening behoeft. Immers, Austra lië wenst niet het gevaar te lopen bloot te staan aan een communistische invasie via Azië. En dan tenslotte de rede, die Hatta hield in het werkcomité van het voor lopig republikeinse parlement. Hij zei letterlijk: „De regering is er niet van overtuigd, dat zij de „Sovjet-doctrine" behoort over te nemen. Hij meende hoogstens zover te kunnen gaan. dat hij toegaf, dat Rusland de exponent is van de verdediging der vrijheid van de koloniale landen, gebaseerd op de ideologie dier landen. Maar het zonder meer lopen aan de Sovjet-leiband wees hij onomwonden van de hand. BUITENLANDS KAPITAAL. HIT LAATSTE nu lijkt ons bijzonder verstandig, hoewel het natuurlijk hoogst onwelgevallig zal hebben ge klonken in de oren van de communis tische republikeinen, die dan ook in Solo prompt weer aan het schieten gin gen. Hatta is verstandig genoeg om daarvan het dwaze en gevaarlijke in te zien, weshalve hij strenge maatre gelen aankondigde. Ook zeide hij de onderhandelingen met de Nederlan ders noodzakelijk te achten. Tenslotte zei hij nog enkele dingen over het in tern. kapitalisme, waarvan hij door middel van leningen graag gebruik wil maken, doch dat hij tevens wenst te bestrijden. In deze strijd denkt hij van het buitenlandse kapitaal voordeel te kunnen trekken. Tot slot dan dit: wc kunnen niet anders doen dan hopen, dat Hatta zijn eigen bewering „Er is geen groter ge vaar dan bevreesd te zijn „ten op zichte van zijn gevecht tegen het com munisme waar zal weten te maken. Voor wat de Nederlanders betreft in het verdedigen van hun rechtvaardig standpunt inzake de gehele Archipel, behoeft hij geen spoor van vrees daar omtrent te koesteren. Een prachtig voorbeeld daarvan was juist het communiqué van de Ned.- Indische regering tegen de commu nistische activiteit, welke zij scherp wil onderscheiden van een gezond na tionalisme, zulks in tegenstelling tot dat bepaalde soort ongezonde na tionalisme, dat door de communisten juist als dekmantel voor hun verfoei lijke activiteit wordt gebruikt. En ook daarin schijnen Hatta en de Ned.-In dische Regering, zij het op nog tame lijk verre afstand, elkaar dan tenslot te te hebben gevonden.» Opvallende maatregelen Ti ENER AAL-MAJOOR KOTIKOF. de Sovjet-commandant van Ber lijn, heeft Donderdagavond 'n „blik semsnelle" tocht gemaakt langs de grens van de Sovjet-sector. Hij reed in een Mercedes, geflankeerd door soldaten met tommyguns. Vlak daarop betrokken Sovjet-mili taire politiemannen hun posten aan de Sovjetkant van de Potsdammer- Platz en de Brandenburger-Tor. Ook de Duitse politie van de Oos telijke sector werd op deze twee pun ten versterkt en radiowagens hielden geregelde patrouille-tochten. Een po- litie-officier uit de Oostelijke sector deelde aan Reuter mede, dat deze maatregelen werden genomen, „om dat er bericht was ontvangen dat het wel eens oproerig kon worden na de begrafenis van de jongeman, die tij dens de ongeregeldheden van verle den Donderdag was gedood". Nadat deze maatregelen van de Sov jets hekend waren geworden, zijn ook de Amerikaanse patrouilles in dat ge bied versterkt, aldus bericht het po- litie-hoofdkwartier in de Westelijke sector. Er is geen melding gemaakt van incidenten. TN HAIDERABAD gaan de zaken voor India, naar het schijnt geheel naar wens, hetgeen inhoudt, dat het voor Haiderabad bar slecht gaat. De vijandelijke legers zijn reeds van 120 tot 170 km. het land binnengedron gen, dood en verderf zaaiend waar zy passeren. Het Portugese gebied Goa verkeert deswege in paniekstemming, troepen controleren het land en vooral de grensstrook en zij hebben bevel te schieten „op elke saboteur". In Ma dras zijn tot nu toe al 130.000 vluchte lingen vanuit Haiderabad binnenge komen, in verband met de „wreedhe den van de Razakars" militante Mos lems). Het is dus geen wonder, dat het Chinese voorstel van gisteren in de Veiligheidsraad, die speciaal voor de kwestie Haiderabad bijeenkwam, om voorschriften bevatten omtrent achterverlichting van auto's. de TAE BELGISCHE Koningskwestie zal 12 October door de Senaat en in de laatste week van October door de Kamer van Afgevaardigden worden behandeld. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Over het algemeen veel bewol king. maar droog weer. Matige Westeljjke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Vandaag zon onder 18.51 uur. Maan op 18.59 uur. Morgen zon op 6.19 uur. Maan onder 6.02 i'ur. Textielpuntenkaart VA 705 wordt ongeldig Het C. D. K. vestigt er de aandacht op, dat de punten der oude textiel- kaart VA 705 na 23 October a s. niet meer geldig zijn. De punten der in omloop zijnde kaarten VA 804 blij ven voorlopig geldig. TAE AMERIKAANSE minister van Buitenlandse Zaken. Marshall, heeft aangedrongen op het oefenen van „geduld en verdraagzaamheid" ten aanzien van de organisatie van de V.N. Tijdens een lunch zeide Mar shall: „Het feit dat we in staat zijn ge weest een werkende organisatie te stichten, die uit zoveel verschillende elementen bestaat, is weinig minder dan een wonder. Het in de war stu ren „zou een tragische fout zijn." „We hebben sinds het einde van de vijandelijkheden nog geen werkelijke vrede gehad en de taak opgelegd aan de V. N. was veel groter dan waar voor de V.N. was berekend en zeer zeker in dit vroege stadium van ont wikkeling". Desondanks geloofde Marshall, dat aanzienlijke vooruitgang was gemaakt Hij zeide, dat .het centrale probleem van de V.N. was een wereld te schep pen, stevig gebaseerd op een rechts orde, doch het zou fout zijn te den ken, dat een toekomstige internatio nale orde slechts een afspiegeling zou zijn van de orde, die zich in de Ver enigde Staten had ontwikkeld. „Als er een internationale rechtsor de moet komen moet zij noodzakelij kerwijs een mengsel zijn van vele con cepties en systemen". Eerbiedige herinnering aan najaarsdagen 1944 TN HET PARKHOTEL „Hartenstein" waar vier jaar geleden de Engelse generale staf haar hoofdkwartier ves tigde, heeft Donderdag voor de derde maal de plechtigheid van de herden king plaats gehad van de gesneuvel den die bij de luchtlandingsoperatie in 1944 het leven lieten. Driehonderd gasten, die met de „Airborne Special" van over-zee zijn gekompn, zien wij hier tezamen met Jhr. de Bosch Kemper, die hen be geleidt. Opvallend onder deze pel grims zijn de geüniformeerde para chutisten met hun bekende paars-ro- de baretten. Zij zijn de helden, die het leven konden redden in de ang stige weken, toen duizenden van hun strijdmakkers de krijgsmansdood von den. Deze pelgrimerende Britten naar de soldatenkerkhoven hier en in Arn hem, zijn de gasien van dankbaar ge stemde burgers. En hoezeer hun ko»n>t sommigen reeds voor de derde maal, werd begroet, bleek uit de verschil lende toespraken, die wij mede heb ben aanhoord. JN de namiddag werd uit Renkum een ware pelgrimage gehouden over de historische landingterreinen bij Heelsum en Wolfheze. Zowel in „Tafel berg", waar het Missiehuis eens lazaret met dank werd geëerd, als „Hartenstein" boden kleine deputa ties herinnerings-plaquettes aan; daar bij sloot aan een indrukwekkende her denkingsplechtigheid bij het Ooster- beekse monument. Bij gelegenheid van de traditionele kranslegging spraken de voorzitter van het comité en de burgemeester van Renkum hartelijke woorden van erkentelijkheid. De lei der der pelgrimage, brigade-generaal H;cks getuigde van zijn respect voor ons land. De Koninklijke Harmonie van Oosterbeek voerde tijdens dit plechtige uur de nationale hymnen van beide deelnemende landen uit. Hedenochtend zullen te Arnhem en Ocsterbeek in de Katholieke en Pro testantse kerken rouwdiensten worden gehouden en zal een tocht naar de twee Airborne-kerkhoven worden ge maakt. Later op de dag zullen allerlei instanties te Arnhem een rondgang door de stad maken, met vlaggen en vaandels. Het garnizoen zal deel nemen en de jeugd een bloemenhul de bij het monument brengen. de behandeling tot Maandag a.s. uit te stellen in de ogen van de vergade ring geen genade kon vinden: het ge val was daarvoor „al te dringend". Allereerst werd dan vastgesteld, dat Haiderabad niet kan worden vergele ken met de Indonesische kwestie. Over de status van Haiderabad deelde Ca- dogan mee: 15 Augustus 1947 kwam de souve- reiniteit van Haiderabad ten einde, doch deze werd noch aan India noch aan Pakistan toegewezen. Op 29 No vember sloot Haiderabad met India een „Stilstands-overeenkomst", die o. m. beoogde het beheer over de bui tenlandse aangelegenheden in handen van India te leggen. Sindsdien zou den er schendingen van deze overeen komst hebben plaats gehad, doch van de arbitrage-clausule werd geen ge bruik gemaakt. Hij ontkende, dat En gelse adviseurs voor Haiderabad zou den zijn opgetreden. De vertegenwoordiger van Haide rabad, Nawab Moir Nawaz Joeung. sprak vervolgens over „een brutale invasie, die het geweten van de we reld heeft geschokt". Hij wees vervol gens op de afkeurenswaardige bijkom stigheid, dat de inval werd gepleegd door een staat, die de eigen zelfstan digheid baseerde op de hoge geeste lijke idealen van geweldloosheid. Wat betreft de beweerde wanorde, die In dia zou zijn komen herstellen, wees hij op de omstandigheid, dat honder den vreemdelingen de door de rege ring geboden hulp tot evacuatie heb ban afgewezen. Hij sprak van een voorbedachte rade en een weloverwogen pian. We kunnen in dit stadium van de bespre kingen slechts op de verdere ontwik keling van de debatten in de Raad met ongeduld en belangstelling wach ten. De vergadering is tot Maandagmid dag 3 uur verdaagd. A NTARA meldt uit Djokja. dat de republikeinss premier. Moh. Hatta in de zitting van het werkcomité van het K.N.I.P. heeft bekendgemaakt, dat Tan Malakka, Abikoesnc en Soekarni bii vonbis van het Landgerecht te So lo in vrijheid ziin gesteld. Dit ge schiedde wegens „gebrek aan voldoen de bewijs". Hatta voegde toe. dat de beslissing nog door het Djokjase Hooggerechts hof gesanctionneerd dient te worden. Tan Malakka c.s. werden midden 1946 gearresteerd op beschuldiging van on dergrondse actie ter omverwerping van de republikeinse regering. A LS GEVOLG van het nieuwe Bur- 1 gerlijk Kinderrecht, dat op 1 Sep tember jl. in werking is getreden, heeft de Rijkspostspaarbank voor be legging van zgn. erfenisgelden voor minderjarigen speciale spaarbank boekjes ingesteld, waarvan de wette lijke vertegenwoordiger. die het vruchtgebruik heeft, in afwijking van de tot dusverre geldende bepalingen gedurende de gehele minderjarigheid zelfstandig de rente kan innen. Over de hoofdsom kan echter alleen met machtiging van de Kantonrechter wor den beschikt. Na het meerderjarig worden van degene, op wiens naam het boekje staat, worden deze boekjes zonder dat enige formaliteit nodig is. gewone spaarbankboekjes, over het tegoed, waarvan de inleggers vrij kunnen be schikken. Twee onderzeeërs van de Koninklijke Marine zijn uit de Waalhaven te Rotterdam naar de West vertrokken. Het zijn de „Zeehond" en de „O 24" die oefeningen zullen houden met de kanonneerboot „Van Kinsbergen" Bovendien bevinden zich aan boord van de „O 24" twee assistenten van Prof. Dr. A. F. Vening Meinesz, die zwaartekrachtmetingen zullen uitvoe ren. Voor het vertrek inspecteerde de bevelhebber der zeestrijdkrachten, lt.-adm. C. E. L. Helfrich, de manschappen, die op de wal stonden aan getreden. T\E FRANSE premier, de Queuille is een man. die van „eenvoud en rechtzinnigheid" houdt en die van Poincaré geleerd heeft, dat 't eigen lijk doodeenvoudig is het vertrouwen in het Franse geld bij de mensen te herstellen. Als de Queuille nu maar niet vergeet, dat hij in Poincaré t,e doen had met een grootmeester. Met dat al zal hij moeten proberen om 80 milliard francs in de schatkist te krij gen en de uitgaven nog eens te ver minderen met 35 milliard francs. Maar hij is in elk geval verstandig genoeg geweest om de werkman geen dwaas hoge lonen te beloven. Nu neemt de Franse werkman daar blijkbaar toch. zelfs niet in het belang van het land wanneer de Queuille zulks beweert, geen genoegen mee. Meldden we gisteren een stakingsinci dent te Parijs van een groep van 2000 werklieden, thans heeft zich de sta king onrustbarend uitgebreid: 300.000 metaalarbeiders legden om 16.00 uur het werk neer en van de Renaultfa- brieksarbeiders is gisteren 80 pet. een voudig niet verschenen. Nu moet bij dit alles als achtergrond nog worden vermeld, dat het niet alleen gaat over het uitblijven van hogere lonen. Want de volgende zaken zullen, in Frankrijk duurder worden: brood, al cohol, tabak, sigaretten, telefoonge sprekken en postzegels. Dat hiermee de „gewone man" zich ernstig be dreigd voelt, kan men zich zeker in de Franse verhoudingen voor stellen en bet zal voor de Queuille moeilijk worden zijn finantiële pro gramma er door te krijgen. Dieren moeten worden getoond TN VERBAND met de toenemende smokkelhandel in biggen aan de Belgische grens is in het „Voedsel voorzieningsblad" een wijziging van de „Verordening grenscontrole vee 1946" afgekondigd, waardoor het in- en vervoeren van varkens in, en het uitvoeren uit een in de verordening omschreven grensgebied, in het ver volg, evenals bij paarden, runderen en schapen, uitsluitend is toegestaan, wanneer het vervoer een door het be drijfschap voor vee en vlees ingestel de doorlaatpost passeert. De voor dit vervoer afgegeven ge- leidebiljetten moeten op de doorlaat De bekende schrijver en radio-spre ker A. den Doolaard zal on 18 Septem- ber'per K.L.M. naar New-York vertrek- P°i afs e,?PellnS jVOr!?ei} ken teneinde aldaar een serie lezingen gelegd, terwijl tevens de desbetref fende dieren ter plaatse moeten wor den getoond. Tevens is bepaald, dat door de afgifte van een duplicaat van verloren gegane registratieboekjes en identiteitsbescheiden voor runderen en paarden de geldigheid van het oor spronkelijke exemplaar van rechts wege vervalt. TN JAPAN heeft een gewelige tor nado gewoed. De schade is zeer aan zienlijk: een duizendtal huizen in de buitenwijken van Tokio staat onder water, het sporwegverkeer tussen To kio en Osaka is verbroken, de scheep vaart ligt stil en uitgestrekte rijst velden staan blank. De stortregens teisteren nog steeds de streek en de stormwind heeft nog niet in kracht afgenomen. "pEN UIL wordt algemeen geacht te zijn het symbool van de on-wijs- heid. Maar gister hebben we het roman netje gehoord van een uil die bepaald zeer wijs was. Alleen moet die uil een tikje anders geschreven worden dan normaal. En wel Uyl. Deze Uyl nu houdt er alle mogelij ke onfraaie streken op na. Hij gapt als zijn naamgenoten met een i. hij liegt dat de stukken eraf vliegen en pleegt zwarte handel als geen ander. Meneer Uyl heeft eens de CCD een lelijke poets gebakken. Aartsleuge naar als hij is had hij de mannen van de CCD op de mouw gespeld, dat hij op de hoogte was van een rijk ver takte smokkelbende. En hij kreeg het zover, dat men bij de CCD geloof aan zijn woorden schonk en men daar een complete veldslag tegen veesmokke laars organiseerde. Tezamen met me neer Uyl togen CCD-ambten-rcn zelfs naar Friesland en Groningen om de veesmokkelaars te ontmaskeren, doch daar aangekomen bleek van het ver haal van de stiekum in z'n vuistje grinnekende Uyl geen steek waar. Even 10.000 gulden halen TAEZE MENEER UYL zat reeds ver- schillende keren in de cel. Kort geleden had hij weer het twijfelach tige genoegen tussen de vier muren te mogen vertoeven. Dat was naar aanleiding van een wel uiterst .geraf fineerde oplichtersstreek in het Bel gische Merxem. Meneer Uyl stapte daar op een zonnige dag van Juli jl. de juwelierswinkel van Eduard Wil- lekes binnen en maakte de juwelier wijs. dat hij voor 10.000 gulden aan gouden horloges, armbanden en rin gen wilde besteden. Nu voor zo'n goe- de klant boog dc winkelier als een knipmes. Hij haalde zijn frneiste spul len te voorschijn en meneer Uyl knik te goedkeurend. Hij versierde zijn pink alsvast met een ring met flonkerende briljanten en borg in zijn vestzak een prima gouden horloge. ..Maak van de rest maar een pakje" verordonneerde hij de winkelier. Maar toen het pakje klaar was en het op betalen aan kwam. merkte meneer Uyl plotseling dat hij zonder geld zat. Hij wist echter een oplossing. Weet U wat komt U even in mijn auto heus er was een auto meer naar Roosendaal, waai' ik een relatie heb. die mij de f 10.000 kan bezorgen. En waar de winkelier er veel voor voelde een uur later deze berg geld in zijn hand te voelen, stapte hij in en ging het Roosendaal-waarts. Halt werd gemaakt bij café Hack aan de Hoogstraat. Drink een potje bier voor mijn rekening, zei meneer Uyl heel royaal, en dan ga ik intus sen mijn relatie even bellen. Ge begrijpt het allang: meneer Uyl mitsgaders het pak gouden spullen keerde niet weerom, zodat de win kelier uit Merxem met loden schoe nen naar de politie moest tijgen. Meneer Uyl werd gevonden, dat spreekt. Maar zonder armbanden en Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze onderwijsmedewerker) MEN zal moeilijk kunnen ontken nen, dat de uitgave van de nieu we katechismus, zoals die thans van af de 3e klas met uitsluiting van el ke andere in de Nederlandse Bisdom men is voorgeschreven, alleen reeds in verschijning gewonnen heeft. Het ieder onzer zo bekende boekje heeft thans eigenlijk een gedaante gekre gen, die enigszins de betekenis van de inhoud tot uitdrukking brengt. De Christus-kop van Matsijs op de vóórpagina en de afwisselende druk in rood en zwart doen terecht uitkomen, dat men hier te doen heeft met een boekje, waarvoor zorg en aandacht mogen geëist worden. Doch belangrijker dan het nieuwe kleed is de nieuwe inhoud. Deze in houd is natuurlijk niet nieuw in die zin, dat de eeuwenoude katholieke geloofsleer geheel of gedeeltelijk zou zijn vervangen. Wel degelijk bevat ook deze katechismus hetzelfde, hech te geloof, dat Christus vóór bijna tweeduizend jaar predikte. Wel echter zijn er in meerdere op zichten verbeteringen aangebracht. Overeenkomstig de huidige theologi sche wetenschap zijn bepaalde as pecten die vanaf het begin in ons geloof vervat waren, thans bijzonder naar voren gekomen, met name het Eucharistisch leven en de liturgische beweging. Deze onderdelen, deze as pecten worden nu door geheel de nieuwe katechismus heen ook bij zonder benadrukt, natuurlijk zonder enig geloofspunt daardoor uit te slui ten. Men mag vooral niet menen, dat hieraan geen behoefte bestond. Tot voor kort nog was het slechts met de grootse inspanning mogelijk, om in het godsdienstonderwijs uit te ko men boven het peil van dorre, zake lijke. wetenschappelijke woord- of hoogstens begrip-verklaring. Ik meen niet, dat onze katecheten tot heden geen prachtig werk gedaan hebben, maar hun resulaten werden meren deels niet dank zij, maar ondanks de oude katechismus-tekst verkregen. Hoe zeer men zich ook bewust mocht zijn, dat weten alleen onvol doende was. de oude tekst leidde tot weinig méér. QNMISKENBAAR is men er thans echter in geslaagd een geheel an dere sfeer te scheppen: in plaats van op het natuurlijk verstand, doet de ze katechismus een beroep op net verstand-verlicht-door-het-geloof. De gebodenleer is niet langer negatief niet langer een opsomming van al wat men NIET mag doen, maar vindt nu de bekroning in de positieve deug denleer. Illustratie daarvoor valt licht te vinden: het 4e gebod wordt be sproken onder de titel: „Eerbied voor het gezag", waarbij ook de plicht je gens het vaderland ter sprake komt, het 5e gebod wordt aangeduid als: „Eerbied voor het leven", het 8e als „Eerbied voor de waarheid". Nog enige voorbeelden: uitvoerig worden do^l en nut van de verstervingen be handeld: de geheel nieuwe 62e les behandelt n.a.v. de vraag: „Zijn wij echt katholiek, als wij alleen maar zorgen voor ons eigen zieleheil?" h*t apostolaat, terwijl les 63 de goede werken en de christelijke volmaakt heid een waardiger plaats verleen dan gebruik was. Bovendien worden overal, waar de tekst daartoe aan leiding geeft, de feesten, goede w ••- ken, en toepasselijke gebeden vérmeM. Verblijdend veel aandacht wordt ook besteed aan het begrip ..gemeen schap", zo belangrijk in het kerke lijk leven. De bovenvermelde les over Apostolaat wijst in die richting. Het medeleven met de katholieke ge meenschap wordt ook bevorderd, door dat de geloofs- en zedenleer thans aansluit op het moderne liturgische leven van de H. Kerk. De omschrij ving van de geloofswaarheden wordt door het kind in dezelfde vorm in het kerkelijk gebedsleven terugge vonden. hetgeen onderlinge steun in plaats van verwarring betekent. yOALS ieder zich herinnert en waarvan men op later leeftijd dè juistheid heeft leren beseffen, is het de bedoeling, dat het kind de inhoud van de katechismus uit het hoofd leert. Ook voor middelmatige leer lingen was dit tot nu toe vaak een te zware opgave. Maar gelukkig brengt de nieuwe katechismus ook hierin verbetering: het aantal vra gen is met bijna 100 verminderd en wat meer zegt: voor 90 procent van de vragen is een eenvoudiger formu lering gevonden. eenvoudiger in woordkeus en begrip. Lange, samen gestelde antwoorden heeft men ver meden, door hier en daar de vraag stelling in delen te splitsen. Dit be tekent geen tegemoetkoming aan kin derlijke gemakzucht, maar wel aan het kinderlijk begripsvermogen. Of dit nodig was? Oordeelt u zelf: voor heen luidde de vraag: ..Wat is God?" en het antwoord: „God is de oneindig volmaakte Geest. Schepper. Heer en Bestuurder van hemel en aarde, van Wien alle goeds voorkomt". Thans luidt deze passage: „Wie is God?" Antwoord: „God is onze Vader, die in de hemel woont". Het is duidelijk, dat het nieuwe antwoord gemakkelijk te memoriseren is. maar wat be langrijker is: inplaats van het idee van een onbegrijpelijke. oneindige God met een indrukwekkende tite- latuur, geeft het nieuwe antwoord aan het kind een concreter en vooal persoonlijk beeld van zijn verhou ding tot God. Eu is nog meer. Het is thans mo gelijk de gehele katechismus in een jaar te doorlopen, maar in de derde klas worden de vragen, die op die leeftijd te hoge eisen aan het kind stellen, overgeslagen. In de 4e klas wordt dus opnieuw vooraan begon nen. maar nu worden ook al wat moeilijker vragen er bij genomen, en zo verder, tot in de 6e klas alles wordt behandeld. Het plaatsen van het klassennummer (3. 4. 5. 6> vóór de vragen duidt aan. in welk jaar de vraag geleerd moet worden. Een voor deel van deze concentrische leergang is dat hat. aantal te memoriseren vragen maximaal slechts tot een ge middelde van 5 per week oploopt, terwijl toch jaarlijks de logische bouw van de stof ongeschonden blijft. D^nk zij deze zo zeer verbeterd# (Slot pag. 2 kolom 1 onderaan.) FRANS SCHIP WORDT OP „DE SCHELDE" HERSTELD Te Vlissingen is het Franse passa giersschip „Colombie" gearriveerd, dat oj3 de werf van de N.V. Kon. Mij. De Schelde geheel gerecpnditionneerd zal worden, zowel wat betreft de inrich ting als de machines. Met de werk zaamheden zal een geruime tijd ge moeid zijn. Zondag a.s. zal pater Eduard van de Walle in de parochiekerk van de H. Willibrorduskerk te Hulst zijn eerste H. Mis opdragen. DEN DOOLAARD SPREEKT OVER WALCHEREN te houden en films te vertonen over Walcheren. Een aardige bijzonderheid hierbij is, dat de schrijver de reis naar de nieu we were' maken met de Constel lation C I ii die door de KLM ge- noemri w Je Walcheren", ter her innering aan de strijd, die tijdens de tweede wereldoorlog daar geleverd is. horloges. Die waren in het zwart ver dwenen bij een paar Rotterdamse win keiiers. Voor de politie was het even wel een koud kunstje de kostbare din gen weer op te sporen en ermee tezamen met meneer Uyl te sporen naar Breda, waar pak en meneer Uyl veilig werden opgeborgen. Tussen de Kwatta-repen TV/TENEER UYL verveelde zich ech- ter baarlijk tussen de vier mu ren en toen er op een gegeven moment enige gedetineerden nodig waren om ,op de „Kwatta" te worden tewerk ge steld, was hij er als de kippen bij om zich te melden. Zo temidden van de Kwatta-repen ontlook in meneer Uyls hersenpan echter de idéé om er tussen uit te knijpen. Hij zag op een dag met 2 andere kornuiten zijn kans en piepte er tussen uit. Hij had geluk: de twee anderen werden gegrepen. En nu loopt meneer Uyl nog steeds rond, zodat hij gisteren op de zitting van de Bredase rechtbank niet verscheen. 2G jaar gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie bij verstek te gen hem en de Officier vertelde erbij dat het nog maar een deel is van het geen de rare vogel te goed heeft, want "otterdam ia zijn aanhou ding verzocht.

de Stem | 1948 | | pagina 1