Derde lustrum consultatie bureau te Heinkenszand Kunstmatig drogen van geroot vlas Wa» een Wonderlijke Wereld Julia uit Zuidzande alg, kampioene RADIO 2 DE STEM VAN DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 Wetenschappelijk onderzoek begonnen De Walcherse veiling millionnaire De oudste en jongste „klant kregen geschenken V ormingsprogram DE Droevig geval De dronken bestuurder FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de film keuringseisen genoemd. Schouwburg Bioscoop Middelburg: De greep naar de macht (18 jaar). Electro Bioscoop Middelburg: De rode hengst (alle leeft.) Grand Theater Goes: Barracuda (volwassenen). Alhambra Theater Vlissingcn: On- ler hypnose (18 jaar). Luxor Theater Vlissingen: Sensatie om Tosca (14 jaar) WELKOM THUIS Met het troepentransportschip ..Zui derkruis". dat vermoedelijk op 23 September te Rotterdam zal arriveren repatriëren o.a. W. Kruit, P. Leeuwen berg, W Pieters en P. Vader te Vlis singen. A. Leeuwen, W. Boutens en P. Weststraten te Goes. A. Lindenberg, P. Bostelaar, M. Klepper en Z. Goor- se te Middelburg, J. v. d. Have en D. de Oude te Yerseke, J. Marijnisse te Souburg en W. Hamerlinck en A. Op peneer te Terneuzen. C. DE IIOOGH -j- In de ouderdom van 54 jaar is te Wageningen, waar hij met ziekteverlof verbleef, overleden de heer ir. C. de Hoogh, directeur van Gemeentewerken <c Goes en van het gemeenschappelijk bouwtoezicht op de Bevelander). De heer de Hoogh was in 1945 in beide functies benoemd. TIJDELIJK DIR. GENERAAL LOODSWEZEN Nu de directeur-generaal van het Loodswezen, schout-bij-nacht Hetter- scheij is overleden, is kolonel Callen- fels, directeur van het loodswezen te Vlissingen. tijdelijk belast met de- waarneming van deze functie. GEEN RONDVRAAG MEER TE N. EN ST. JOOSLAND Tegen het besluit van de raad van N. en Sr. Joosland om de rondvraag af te schaffen, was door de oppositie beroep aangetekend. De minister van Binnenlandse Za ken heeft echter bericht, dat hij geen termen aanwezig acht om het besluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. VERRADER VEROORDEELD Het Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg veroordeelde R. J. Zimmer man tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens verraad en hulpverle ning aan de vijand. De Bijzondere Raad van Cassatie sprak een straf van 10 jaar gevangenisstraf met af trek uit tegen deze verdach'e. Aardenburg Bui„. stand. Geboren: Adri zv J. Rabout-Fonteijne; Christiana dv R. Galle-Crombeeckc: Sylvain zv P. Dhont-Wulfrancke: Andrea dv A. Me- lens-de Croock; Annie dv H. v. d. Abeele-Geyssens: Maria dv O. de Windt-Dierikx; Marianne dv R. Lam- po-Vastenhout. Gehuwd: W. Daansen 24 j. en N. Jobse 26 jaar. Goes GRATIFICATIE VOOR GEMEENTE-PERSONEEL. B. en W. stellen de raad voor ook over 1948 een gratificatie toe te ken nen aan het gemeentepersoneel. voor zover dit minder verdient dan 360 per maand. De gratificatie bedraagt 2 pet. met een maximum van 50. Opruiming. B. en W. stellen voor enkele verordeningen, die geen practi- sche waarde meer hebben, definitief in te trekken. Het zijn die tot hulpverlening aan de burgerwacht: instructie voor lijk dragers; wegneming en vernietiging van rupsennesten en regeling van open bare leergangen voor de practijk. OPENING OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In het Schuttershof hadden zich Woensdagmiddag enkele honderden belangstellenden verzameld, cm tegen- woordig te zijn bij de opening van de openbare leeszaal en bibliotheek, gevestigd aan de Singelstraat, De heer van Ballegoyen de Jong sprak de openingsrede uit, waarbij hij vooral dank bracht aan Dr. Greve te Den Haag en de heer Pieters van de provinciale bibliotheek. De burgemeester sprak eveneens woorden van hulde en een rij sprekers waaronder de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, Jhr. van Doorn, burge meester van Kattendi.ike en ds. van Empel, voorzitter van de Middelburgse leeszaal, loofden het initiatief en zeg den hun steun toe. Mej. Viskcr. directrice der leeszaal, deelde mee. dat de bibliotheek uit 3000 delen bestaat, doch dat nog niet alle rubrieken administratief bewerkt zijn. Graauw Opbrengst collecte. Bij monde van de pastoor werden onze parochi anen door de zeereerwaarde heer Driesscn, pastoor van Groede, harte lijk bedankt voor hun uiterst milde bijdragen in de collecte met open schaal ten bate van de te bouwen nieuwe kerk te Breskens. Er was niet minder dan bijna 600 opgebracht. St. Jansteen Circus van Bever. Het welbeken de Nederlandse circus van Bever komt van 18 tot en met 22 Septem ber naar Sint Jansteen een serie voor stellingen geven. Het tentencomplex en stallen zullen op 2e Voetbalterrein Sportlaan worden opgebouwd. De hoofdtent heeft een uitbreiding onder gaan, zodat aan 2500 personen een goede zitplaats wordt geboden. Kapellebrug Ongelukkige val. Mej. de R. kwam zo ongelukkig te vallen, dat zij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Kloetinge EEN AARDAPPELROOIER ONDER DE TREIN Op de onbewaakte overweg in de Moolweg alhier had een ongeluk plaats. Een met paarden bespannen wagen van de landbouwer W. Franc- ke. waarachter tevens nog 'n aard appelrooier bevestigd was. kon nog juist de overweg passeren toen de middagtrein van 1 uur in Goes in aan tocht was. welke door F. te laat was opgemerkt. De aardappelrooier bleef echter met een wiel aehter de rails hangen doordat het touw brak waar mee deze achter de wagen bevestigd was. De rooier werd zwaar bescha digd. De trein had enkele minuten vertraging. Koewacht Verloting. Ter gelegenheid van 't Zandt-kermis vond een grote verloting plaats. De hoofdprijs, een herenrijwiel, viel ten deel aan H. Poppe. Kwadendamme Kampioensschicting. Juliana hiedl haar jaarlijkse kampioensschietign Hoogste aantal punten, tevens kam pioen: P. J. Rijk „Soranus II" Hein- kenszand, tweede werd L. Geus „Ju liana" Kwadendamme. Meeste rozen: M. Steenbakker idem, 2e rozenprijs A. Rijk Jz. Soranus II. Vierenprijs A. Rijk idem, 2e vierenprijs W. Geijs, idem. Drieënprijs H. Steenbakker Ju liana voorn., 2e drieënprijs M. de jonge idem. Tweeënprijs M. G. Ver beek idem, 2e tweeënprijs C. Geus „Wtlhelmina" Kwadendamme. Enen- prijs H. Verzeeuw idem, 2e enenprijs A. de Baar, idem. Lewedorp Voor Herwonnen Levenskracht. De verkoop van speldjes ten bate van Herwonnen Levenskracht bracht 31 gulden op. Middelburg AANBRENGEN RECLAME Burgemeester en wethouders van MIDDELBURG brengen nogmaals* ter algemenes kennis, dat voor het aan brengen van enigerlei reclame op of aan de gevel vergunning van hun College nodig is. Indien reclames zijn of worden aan gebracht zonder de vereiste vergun ning zullen deze behoren te worden verwijderd. Middelburg; 11 September 1948. Burgemeester en wethouders voorn.: J. W. Kögeler Burgemeester wnd. J. Ph. Koene Secretaris. 725-0 Geslaagd. Voor het diploma lood gieter en voor de diploma's voor gas- en waterfitter slaagde de heer A. Koo- man, leerling van de aan de Ambachts school verbonden Gawalo-cursus. Overslag Kermis. Op 12, 13 en 14 Septem ber j.l. heeft alhier de jaarlijkse ker mis plaats gehad. Deze 3 dagen zijn bijzonder goed gevierd daar Overslag weer duizenden bezoekers heeft gehad Overal was er muziek en plezier. Er waren allerlei spelen, 'oals, vertonin gen er. vele andere vermakelijkheden. De Overslagse kermis schijnt één der beste en plezierigste kermissen uit de streek te zijn daar deze steeds gaar ne door de bewoners van alle omlig gende gemeenten wordt bezocht. Sas van Gent Burg. stand. Peter Georgius, zoon van H. C. M. Versteegen en van M. M. Paridaen; Paulus Henricus Johannes, zoon van H. A. Weljens en van H. Nijman: te Terneuzen: Jo hanna Helena Janneke, dochter van J. L. Donze en van R. Stofferis; te Terneuzen: F.ank Cariitl, zoon van L. D. Vanhijfte en van E. A. van Bo ven; te Geertruidenberg: Helena Jo hanna Mathea Maria, dochter van A. P. Rullens en van P. M. Jooren; te Terneuzen: Kitty Ann.v, dochter van E. B. Kaas en van M. Roegiers; te Terneuzen: Ronny Gustaaf Carla, zoon van E. Lippens en van P. M. Grootaert. Huwelijks-voltrekkingende Maa- ijer, Franciscus Johannes, oud 23 ja ren en de Block, Rachel Maria Theo dora., oud 21 jaren; Vermoet, Robert Conielis, oud 46 jaren en Andriessen Rosalia Pharailda Marie, oud 36 ja ren; Blomberg, Barend Jan, oud 29 jarcn en van dei Graal, Josina, oud 27 jaren: van Esbrock, Alfred Petrus oud 18 jaren te Terneuzen en Loh- man, Alina Maria, oud 21 jaren; de Ridder. Jan, oud 22 jaren te Vlissin gen en Walbroek, Leuntje Susanna, oud 2-2 jaren. Overlijden. Fermont, Albertus Lodewijk Godefridus, oud 70 jaren, echtgenoot van de Roeck, Anna M. Ph Van Blacken, Arnold Charles oud 26 jaren, zoon van Van Bracken L. L. en van Van Vooren L. M. Terneuzen Onderscheiding. Het bronzen kruis in de Orde van de Nederland se Leeuw is posthuum verleend aan wijlen de heer J. C. v. d. Peyl, 3e stuurman die bij een bombardement in een Noord-Afrikaanse haven ten tijde van de Geallieerde invasie het leven verloor Benoemd. - Alhier zijn met in ging van 25 September benoemd tot besteller bi.i de Posterijen de heren P. van Wijck en R. Potters, hulpbe- stelIers Nog geen latere boot Zoals men zich zal herinneren, drong de Reis- vereniging „Voorwaarts" er enige tijd geleden bij de bevoegde instanties op aan op de dienst KruiningenPerk- polder v.v. een latere verbinding in te leggen, omdat bij de huidige dienst regeling dag in dag uit velen ver plicht zijn op de thuisreis naar Z. Vlaanderen de weg via Antwerpen te nemen. Eén dezer dagen ontving men van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat bericht, dat zodra er meer boten beschikbaar komen, aan dit verzoek zal worden voldaan. Vlissingen BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat ingevolge de Wet Buitengewoon Pension 1940-1945. aan deelnemers aan het verzet, indien zij als gevolg daarvan invalide of gedeel telijk invalide zijn en aan nagelaten betrekkingen van overleden verzets lieden pensioen kan worden toege kend. Zij. die menen recht te hebben op bedoeld pensioen worden opgeroepen zich vóór of op 20 September a.s. te melden op het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken. Kamer 6 boven alhier. - 504-o STEMMEN BIJ VOLMACHT Burgemeester en wethouders van Vlissingen brengen ter openbare ken nis. dat met inachtneming van de regelen in de kieswet gesteld de kiezers voor de Tweede Kamer van de Stalen-Generaal, de Provinciale Sta ten m do gemeenteraad, bevoegd ziin bij volmacht te stemmen, indien hun beroep of werkzaamheden medebren gen. dat zij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar. waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam plegen te zijn buiten de ge meente op welker kiezerslijst zij voor komen. mits hun afwezigheid, indien zij gedurende het tijdvak of de tijd vakken, waarin zij aldus werkzaam zijn, een of meermalen in die ge meente terugkomen, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stemmen de echtgenote van hem die afgezien van de eis van kiesge rechtigdheid voldoet aan boven staande voorwaarden, voor zover zij met haar tchtgenoot. in verband met zijn beroep of werkzaamheden, afwe zig pleegt te zijn. Vóór tot de aanwijzing van een ge machtigde kan worden overgegaan, moet een met redenen omkleed ver zoekschrift aan het gemeentebestuur worden ingediend. Die indiening moet geschieden tussen 1 October en 1 Ja nuari a.s. Formulieren voor deze verzoek schriften zijn gratis verkrijgbaar ter gemeentesecretarie. 453-0 Vlissingen, 10 September 1948. Burgemeester en wethouders van Vlissingen, De burgemeester B. Kolff De secretaris A. De Beijl VOALS OVERDUIDELIJK gebleken is tijdens het onlangs gehouden Vlasserscongres in het gebouw van de Katholieke Kring te Roosendaal is het probleem van het kunstmatig drogen van geroot vlas in het mid delpunt van de belangstelling komen te slaan. Door de toenemende mecha nisatie in de Vlasindustrie, vooral na de tweede wereldoorlog, is dit pro bleem ook voor de Nederlandse vlas- industrie van groot belang geworden, terwijl bovendien het in werking tre den van de economische overeenkomst tussen België, Nederland en Luxem burg in 1950 een grote rol gaat spelen Enige tijd geleden weid dan ook besloten een werkgroep op te lichten met de bedoeling dit onderwerp na der in studie te nemen. In deze werk groep hebben zitting ir. J. R. H. Nouhuys, voorzitter, en dr. A. D. J. Meeuse, secretaris, beiden namens het Vezelinstituut T. N. O. te Delft, ir. J. X C. Butler en ir J. C. Frieüe- rich namens het Ned. Vlasinstituut te Wageningen: ir. L. L. Mulder na mens het Instituut voor Warmte- economie T. N. O. te Den Haag en ir. H. A. Leniger namens de Alg. Technische Afdeling T N. O. Door de vAschillende deskundigen in deze weikgroep kan het vraagstuk van alle kanten worden belicht. Een der eerste werkzaamheden is geweest een programma op te stellen voor het onderzoek, dat verricht zal moeten worden. Daar de samenwerkende in- IJzendijke Circus, Nauwelijks waren de ver lichting en versiering van het markt plein verwijderd of er kwamen reeds meedere woonwagens en auto's hun standplaats op de markt innemen. Er werd in snel tempo een ruime twee mast-tent van het Nederlandse circus Corino opgezet, waarin drie voorstel lingen werden gegeven. Matinee zowel als avondvoorstellingen waren volge boekt op enkele plaatsen na. Het programma had een vlot ver loop. zodat eenieder afwisselend ge spannen toezag en stevig applaudi- seerde. Vooral de clowns, het slangen meisje en de fakir oogstten veel suc ces, maar ook de andere leden met hun verschillende nummers, vielen bij het publiek goed in de smaak. Na afloop riep de directeur de toe schouwers geen „vaarwel", doch een „toi weerziens" toe! Wderopbouw. Momenteel vormen restauratie en vernieuwing van de openbare gebouwen het voornaamste punt van de wederopbouw. In het ge meentehuis is men vooral wat betreft het interieur aan een grondige restau ratie bezig. Als men in de N.H. kerk binnenstapt ziet men vandaar een grote stalen stei ger opgesteld. Het werk aan het gewel dige. gebogen plafond is in volle gang. De R.K. Meisjesschool is alweer in ge bruik genomen, ofschoon in het boven- sie gedeelte van de topgevel nog een paar duizend gevelstenen verwerkt moeten worden. Ht binnenwerk is ech ter geheel klaar en alles ziet er uit als nieuw. Ook bij de R. K. Jongensschool is men al aan het interieur begonnen en vóór de winter zal ook deze school in gebruik worden genomen. Een welko me gebeurtenis als men bedenkt, dat een der onderwijzers reeds 17 maal met de klas verhuisd is sinds het begin van de oorlog. Aan de R.K. kerk zal worden begon nen zo gauw de aannemer van een regeimatige aanvoer van de materia len verzekerd is. Collecte kankerbestrijding. Vlak voor de Oranjefeesten werden alhier collectes gehouden ten bate van de kankerbestrijding. De Jubileumspeld jes waren allen uitverkocht; de totale opbrengst was ruim 250.Bravo! stituten niet over de financiële mid delen beschikten om dit programma uit te voeren is hiervoor medewer king gevraagd van het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep en de Onder- vakgroep Vlasbevvcrkende Industrie. Deze medewerking is toegezegd, zo dat het geprojecteerde onderzoek met beide genoemde instanties als op drachtgevers begonnen is. Naasl het opstellen van een programma voor toekomstig onderzoek, heeft de werk groep gemeend de thans over dit on derwerp reeds bekende feiten in een prae-advies te moeten vastleggen, waaraan wij bovenstaande gegevens ontlenen. Op enkele punten zijn de verschillende mogelijkheden, die tot een 'oplossing kunnen leiden, nader uitgewerkt. Uit het prae-advies komt wel naar voren hoeveel verschillende kanten dit probleem heeft. De veiling „Walcheren" te Mid delburg heeft in dit seizoen de om zet van een millioen bereikt, wat in de geschiedenis van haar bestaan nog nimmer het geval is geweest, hoe wel ze reeds 42 jaar bestaat. Te op merkelijker is dit succes omdat het eiland nog altijd de gevolgen der inundatie ondervindt en hard fruit practisch nog niet geteeld wordt. Natuurlijk vloog de vlag te voor schijn en kreeg de kweker die het millioen hielp volmaken, alsmede de koper een fraai geschenk in de vorm van een vulpen. De gelukkigen wa ren de heer van 't Westendc te 's- Heer Arendskerke en C. Maas te Vlissingen. Voorts werden alle handelaren op een consumptie onthaald en kwamen er nog bloemen op de proppen voor het bestuur. Meegedeeld werd nog, dat de vei ling te klein wordt en op een an dere plaats zal komen. die heetten geen de Gaulle'.' Traditie TAIE MENEER de Gaul le", zei oom Nico, terwijl hij ijverig door ging met aardappels jas sen, ,.je weet wel, daar in Frankrijk". Onze be langstelling ging meer uit naar het Ritsende aard appelschilmesje dan naar ,,die Fransman", waar-' van we alleen weten, dat hij erg veel praat en on menselijk lang moet zijn. Maar toen oom Nico het blijkbaar vertikte om ons ten gerieve in zijn vin gers te japen, vroegen we, schijnheilig-belang stellend: „Eh, wat is er eigenlijk met die meneer* de Gaulle?" ,,Daar kunnen wij nog wat van leren", oreerde hand van oom Nico" ,,die laat het mes van twee kanten snijden". Hetgeen we in verband met de gebaren van oom Nico griezelig vonden. Toen legde hij uit: ,,Die man wil een volksstemming, maar dat wil het Parle ment nu weer net niet. En daarom gaat-ie zegel tjes verkopen van 50 franken per stuk. Nou maakt de man een boel reclame en hij int naar schatting nog zo'n slordi ge 2500 millioen franken ook.. Sneeuwbalsysteem heet dat de kanton rechter in Rotterdam, heeft een maand geleden nog een dikke honderd van dat soort lui in d'r TENGEL AND is het land der traditie, geen land waar men er zo van houdt Daarom deed het de ver slaggever van de Daily Herald, die de opening van het parlement moest verslaan, zeer vreemd aan, dat hij onder al die hoogwaardigheidsbekle ders die Engelands wel en wee bespreken in the house of commons en the house of lords, er slechts twee aantrof, die hooggehoed ter zitting to gen. „Engeland moest zich schamen", aldus de verslaggever „en dit te meer, omdat de twee, die een hoge zijden op hun> hoofd hadden staan een Ier en een Schot wa- het schilmesje in de kraag gegrepenmaar ren" ©0000000OQ000000O©O00000Q&O0O0O00000©0O000O0OO0OG Veetentoonstelling te Oostburg JJE TE OOSTBURG gehouden vee tentoonstelling. waarop prima ma tcriaal was aangevoerd, slaagde in al le opzichten. Niet alleen stond de kwaliteit op vooroorlogs peil, maar bovendien was de kwantiteit van zo- danigen aard, dat hieruit de wil der fokkers bleek om de teelt weer met energie aan te pakken. Er was veel belangstelling ook het lid van Ged. Staten C. Hamelink toon de door zijn aanwezigheid, dat het prov. bestuur het belang van een goede veestapel begrijpt. Burgemeester Hoekzema sprak een kort openingswoord, waarin hij naar voren brachD. dat door samenwerking iets goeds tot stand gebracht was. wat perspectieven voor de toekomst biedt. De autoriteiten maakten- vervol gens een rondgang over het terrein waarop ook voor landbouwwerktui gen een plaats was ingeruimd. Algemene kampioene werd Julia van P. v. Cruyningen uit Zuidzande die daardoor beslag legde op >1? wis selbeker. Het kampioenschap vetvee (ru briek XI) werd gewonnen door een dier van P. de Milliano te Oostburg. Kampioen van de geiten werd Bcljc van F. de Kok uit Oostburg. winter is in zicht. Het vergadersei- zoen breekt aan. De Cultuurdienst der KAB heeft mitsdien wederom een Vormingsprogram ontworpen, een kloek boekwerk, dat kostbare aan wijzingen geeft voor alle bestuurders. Allereerst dooi de publicatie der drie schema's, in samenwerking met de K.A. ontwerpen: Godsvertrouwen, publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en kerstening van het arbeids >den we in het boek de schema's, door de vijf diocesane bonden ontworpen. Voor het bisdom Breda betreft o' :ociale wet geving" en „Fabrieksbemoeiing en personeelsvereni gingen". Verder zijn er nog allerlei nuttige wenken, om aan de vergaderingen het gehele jaar door sfeer en stijl te geven. Die aanwijzingen gaan vergezeld van een dikke bundel gedichten en liederen, welke voor de omlijsting der vergadering-agenda's ge schikt zijn. Het voorwoord waarschuwt er intussen voor deze aanwijzingen als panklare recepten te be schouwen. Hoofdzaak blijft de innerlijke bezieling, welke al het werken moet doorstralen. En dan cite ren we ook nog dit behartigenswaardige woord: ..Te gen de gedwongen winkelnering op cultureel gebied, tegen de hand over hand toenemende invloed der personeelsverenigingen, tegen de vervlakking en ni vellering. welke de persoonlijkheid meer en meer aantasten, tegen het feit dat menig, gezinsgeluk aan gruizelementen wordt geslagen, nu de leden daar van bekneld raken tussen de bumpers van amuse mentsbedrijf en bedrijfsamusement, tegen dat alles past maar één houding geformuleerd in ons begin selprogram: de arbeider en de zijnen metterdaad op voeden tot actieve dragers ener katholic-kc m vader landse cultuur".... JN de Arnhemse raad is een onverkwikke lijke kwestie gerezen, waarbij de KVP ars tegenover de PvdA-ers kwamen te staan. Het ging erom. of het katholieke Gelders Lyceum een subsidie zou krijgen. De gemeentekas laat het niet toe. zei de meerderheid van B. en V7. Het gaat niet aan. riposteerde de voorzitter der KVP-fractie. de gemeente nog langer te laten parasiteren op de of fervaardigheid der katholieken. Het lyceum bestaat nu al 25 jaar en telt mgt' minder dan 430 leerlingen. Het eind van een' hoog-oplopend debat met geram mel van wethouders-portefeuilles was. dat de meer derheid van B. en W. haar zin kreeg. Ecu droevig geval. Een droevig geval leek het ook te worden toen B. en W. van Aiphen a.d. Rijn afwijzend prae- adviseerden op de aanvrage van een katholieke school betreffende het aanschaffen van nieuwe cate chismus-boekjes. Men kon het nog wel met de oude doen. meenden B. en W. Ze zijn echter gezwicht voor een helder betoog van katholieke zijde, dat het hier het uitvloeisel gold van een alleszins verant woord besluit van het Episcopaat. Het ongelukkige prae-advies is teruggenomen. Tn de Heinkenszandse raadszaal kwam een klein gezelschap bijeen om het derde lustrum te herdenken van het Hemke.iszandse consultatie bureau. een van de eersten op Zuid Beveland Burgemeester Funk die 't plaatselijk bestuur en de genodigden, onder wie wij 't'lid van G.S. mr. Mes en de inspecteur van Volksgezondh., dr. v. d. Borgt, opmerkten verwel komde. zei dat deze bescheiden lus trumviering eigenlijk meer bedoeld was als eer) poging tot propaganda voor de Bevelands" consultatie-bu- reaux in het algemeen. Spr. memo reerde hoe dokter Griep in 1933 het initiatief nam en de raad aan het Groene Kruis steun verleende door 'n deel van het gymnastieklokaal be schikbaar te stellen voor het bureau. Als eerste klant schreef dokter Griep zijn zoon Pim in en nadien volgden 445 andere baby's. De laatste ingeschrevene was een kleine Ver meulen. Spr. dankte allen die hun medewer king gaven aan het bureau, felici teerde Vhet Groene Kruis en bood de oudste „klant" een boekwerk aan om daarna het bestekje le tonen dat aan baby Vermeulen zal worden gegeven. Dokter Staverman schetst daarna de betekenis van de prae-n&tale en de zuigelingenzorg. Verkeerde voorlichting en verkeer de voeding zijn de staatsvijanden 1 en 2 Veel hebben zij bedorven en men moet zich eigenlijk verbazen dat er niet meer ongelukken gebeur; zijn. Spr. wees er op dat een consultatie bureau staat of valt met de wijkver pleegster en zei voorts dat momen teel 75 procent der jonggeborenen te Heinkenszand onder controle staat en het sterftecijfer onder de zuige lingen met ruim 20 procent daalde. RECHTBANK MIDDELBURG T\e 45-jarige P. R. te Stat Jansteen was in hoger beroep gekomen tegen een vonnis van de Kantonrech ter te Terneuzen, waarbij R. wegens het besturen van een auto, terwijl hij verkeerde onder invloed van sterke drank. was veroordeeld tot 14 dagen hechteni s voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van 5 maan den en een geldboete van £0.— subs. 40 dagen hechtenis. De Officier van Justitie. Mr. J. L. Andreae. vroeg thans bevestiging van de Kantonrech ter. Mr. G. Tichelman uit Terneuzen, raadsman van verdachte, vroeg rij bewijs niet te willen intrekken. Ze keken niet zo krap Ten gerieve van de veraf-wonenden zal cr voortaan om dc 14 dagen ook zitting worden gehouden in het café der weduwe Vermeulen aan de Rijks weg. Dokter de Haas de Zeeuwse kinder arts verheugde zich over het Hein kenszandse bureau dat driekwart der zuigelingen controleert, terwijl in de rest der prov. amper de 50 procent wordt gehaald. Spr. betreurde het dat nog weinig Bevelandse gemeenten een goed functionnerend bureau hebben en zei dat nog tien dorpen helemaal geen wijkverpleeister hebben, wat fu nest is voor de gang van zaken. Dr. v. d. Borgt prees tenslotte de goede samenwerking te Heinkenszand want waar die ontbreekt komt een bureau niet tot zijn recht. Er moet nog veel effectiever worden ge werkt in Zeeland en in dit verband wees hij op de kraamzorg, de moeder- cursussen enz. Nadat notaris van Werkum de pio niersarbeid van dokter Griep dank baar had genoemd, werd thee geser veerd en kreeg dr. v. d. Borgt nog heel wat wensen te horen op het ge bied der sch ooi-artsen, school-tand- verzorging, t.b.c.-bestrijding enz. De inspecteur beantwoordde de vra genstellers en zei o.m dat men binnen afzienbare tijd de ruimere bemoeiin gen van de t.b.c.-arts wel zal be merken. Burgemeester Funk sloot hierop de geanimeerde bijeenkomst, nogmaals zijn beste wensen met de consultatie bureaus en de gezondheidsdiensten uitsprekend. TNr 43-j. slager G. M. te Terneuzen had zich in hoger beroep te Ver antwoorden voor een tweetal feiten en wel le dat hij op 1 September 1947 te Terneuzen, terwijl hij blokiei- der van de slagerscombinatie was, geen kennisgeving heeft gedaan inge volge de vleeskeuringswet van liet laten slachto-» van een 15-tal runde ren: 2e doo misbruik van gezag uit lokken dat door P. F. Verbiest, T. J. Verbiest en G. M. van Luik, welke personen in dienst waren bij de sla gerscombinatie. we. an verdachte blokleider was, een 15-tal runderen zijn geslacht zonder een vergunning te bezitten om deze beesten te slach ten. De Kantonrechter te Terneuzen ha;! M. veroordeeld tot 2 geldboeten, res pectievelijk van 15.— cn £0.— dcch de Ambtenaar van bet Op baar Mi nisterie nam hier geen genoegen mee en tekende appél aan. Vorenstaand feit ri een' uitvloeisel van de in begin September 1947 heer sende paratyphus in de gemeente Ter neuzen, in verband met het gebruik van besmette vleeswaren. De Officier van Justitie- o-isie thans voor het eerste feit ƒ50.— subs. 20 dagen hechtenis en voor het tweece feit 290.— subs. 2 maanden hech tenis. Uitspraken in ehe zaken 22 September 1948 (Adv, 699-00) Br yaati niets boven C* I -011 (Adv. 635-00) 35) Anthony Trent hield van machtige karakters. De heerszuchtige, bijna le gendarische Piergan, bezit die sterke persoonlijkheid, die men hebben moet om het in de wereld tot iets te bren gen. Hij was nu oud en niet gezond meer. Handig bracht Wadham het gesprek op Charles Garland en zijn vele diefstallen. ..Mijn vriend Trent", begon hij, „wil een studie maken van zijn me thoden, om hem te kunnen ontmas keren." „Ik wens hem veel succes", zei Pier. gan giftig. „Ik koester een persoon lijke wrok tegen die vent." ..Maar hij heeft U nooit bestolen", meende Wadham. „Niet in uw tijd." antwoordde dc kapitalist, „cn ik heb het aan nie mand verteld, omdat ik niet graag uitgelachen word. Hij heeft me gron dig voor de mal gehouden. Laat eens kijken, U werkt nu al zes jaar voor me. Nu, dan was het in het jaar vóór U kwam en me probeerde te over tuigen. dat ik geen verstand van schilderijen heb. Ik kocht in Rotter dam een Gerard Dou. Die werd me ontstolen. En ik ben er zeker van. da-t Garland die gestolen heeft en wel om de volgende reden: het schilderij werd me teruggezonden met een be schermend briefje, dat ik dertigdui zend dollar had betaald voor een slechte copie. Hij had gelijk, het was zo. Sindsdien koop ik niets meer, zonder Wadham's opinie in te win nen en zo word ik in mijn kopen niet meer bedrogen. Niettemin heb ik niet steeds kunnen voorkomen, dat mij ontnomen werd, wat hij had goedgekeurd." „U bedoelt die Quentin Matsijs", zei Wadham. „Ja", en Piergan. nu weer minzaam richtte zich tot Wadham's vriend: „Ik kocht dat schilderij in Antwerpen. Ik sta niet dikwijls interviews toe, maar ditmaal deed ik het. vóór ik aan boord ging cn wat ik zei s ond in alle Londense kranten. Na een stormachtige reis kwam het schip tegen middernacht aan en tot mijn ergernis was er niemand om me af te halen. Ip de regel staan wel en kele van mijn vrienden en familie leden me op te wachten. Er was zelfs geen auto. Weldra werd me de reden duidelijk mijn chauffeur was on derweg wegens dronkenschap gear resteerd cn zat op het politiebureau. Mijn secretaris had de chef van de Havendienst opgebeld. Iemand was zo vriendelijk geweest een taxi voor me te bestellen en ik plaatste mijn meest waardevolle bagage cn de Quentin Matsys er in Juist toen we de hoek van West Street inreden botste de wagen ergens tegen aan en stond ineens stil. De chauffeur zei, dat hij iemand aangereden had cn ik stapte uit. om te zien of ik kon helpen. Ik haastte me naar iets, wat een lichaam leek te zijn. doch een hoop oude rommel bleek. Toen ik weer wilde instappen was de auto verdwenen en ik heb die nooit terug gezien En mét die schurk van een chauffeur verdwenen de Quentin Matsys »cn enige gemakkelijk te ver zilveren effecten." „Handig genoeg gedaan om een 9taaltje van Garland te zijn," meen de Wadham. „Hoe weet je, dat hij het niét was?" i vroeg Trent. „Door het figuur van de chauffeur. Hij was mager cn gebogen en had die schutterig-nerveuze bewegingen, die men bij gebruikers van verdovende middelen ziet," verklaarde Piergan. „Hij had in de kranten gelezen, wat ik met de „Bombastic" meebracht en belde mijn familie op. dat het schip niet voor zeven uur 's morgens zou aankomen. Toen verwittigde hij de havenmeester van de arrestatie van mijn chauffeur cn zei. dat er een taxi besteld was. Aan alles had hij gedacht. Men vond de eigenaar van de taxi. zijn roes uitslapend in een van die kleine kroegjes, waar de havenbuurten vol van zijn. Toen hij weer nuchter was deed hij een heel verhaal over een beminnelijke Frans man. die hem absinth had laten proeven. De misdadiger had zijn jas en uniformpet geleend." Anthony Trent herinnerde zich de vieze jas en veel te kleine pet en ook de geweldige hoeveelheid alcohol, die de chauffeur genomen had alvorens in te sluimeren. „En wat zei de politie vroeg Trent. „Nil's. McWalsh beweerde, dat het hei werk van de grote Onbekende is, aan wiens opsporing hij zijn leven wijdt." „McWalsh herhaalde Trent, die wilde weten of het dezelfde inspec teur van politie was. die hij zo vaak voor de mal gehouden had. „Werkte vroeger bij het New York- se Detectivebureau cn heeft nu een eigen zaak. McWalsh heeft een per soonlijk motief, want de Onbekende heeft hem een rol laten spelen bij de diefstal uit senator Scriveners' ver zameling. U kent misschien het huis van de senator?" „Een melodrama In marmer", zei Trent effen. Piergan grinnikte. Hij vond Wad ham's vriend een geschikte kerel. ..Heel goed uitgedrukt, meneer Trent. De senator hoopte mij te evenaren als eigenaar van zeldzaamheden, maar hij is halverwege blijven steken. Misschien ontbraken hem de raadge vingen van iemand als mijn vriend Wadham. Op geld keek hij niet. Eens kocht hij een beroemde Chinese vaas. Misschien weet u niet, hoe hij altijd pochte, dat zijn anti-inbraak alarm systeem zo volmaakt was, dat hij rus tig kon slapen in de overtuiging, dat niemand zjn schatten kon stelen?" (Wordt vervolgd) VRIJDAG 17 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 meter 7 nws; 7.15 ochtcnd-gymn.: 7.30 Walsen van Johan Strauss; 7.45 morgengebed: 8 nws: en welk boek?; 8.15 Pluk de dag; 9 beroemde instrumentalisten; 9.35 symph. in e kl van Rachmani noff; 10.23 niuz. houdt fit; 11 Zon nebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Orgelkoraal; 12 Angelus; 12.03 sopraan en orgel; 12.30 weeroverz.; 12.33 Henk Orthman en zijn Rhyth- me Sextet; 13 nws: cn kath. nws; 13.20 Franse kl.; 13.50 Van man tot man; 14 Reger-Bruckner; 14.35 gr.; 14.45 Rigoletto; 15.40 Harmonie en fanfare muz.; 16.10 Les Préludes van Liszt; 16.30 Sterren-varia; 17 na sch.; 17.15 orgel: 17.45 Wat het buiten'and leest; 18 Weense specialiteiten; 18.30 Ned. str.kr.: 19 nws; 19.15 Franse Ly riek: 19.45 India land cn volk: 20 nwg; 20.05 gewone man; 20.12 50 jaar Ned. muz.; 21 "0 ^e Nachtcmr.l. ~p" van Andersen; 22 20 Yehrdi M" hin: 2237 actualiteiten; 22.45 avond gebed; 23 nws; 23.15 dansmuz. HILVERSUM II. 415 meter 7 nws; 7.15 Fred Hartkey; 8 nws; 8.18 ope ra; 8.50 huisvr.: 9 Frans progr.; 9.30 w.st; 9.35 gr; 10 morgenw; 1020 Se lectie Careless rapture; 10.30 vrouw; 11.15 het roze wagentje, voordr.; 11.35 lichte muz; 12 Carroll Gibbons; 12.30 weerpr.; 12.33 sport; 12.45 Pierre Pal- ia; 13 nws;» 13.15 mededelingen; 13.20 Avroleans; 13.50 Les Compagnons de la Chanson; 14 kookkunst; 14.20 kwartet in G van Schubert; 15 Ons volk en zijn dichters; 15.20 Holland se platen cabaret: 16 omr kamerork.t 13.30 Tussen twaalf en zestien; 17 Prokoficff; 17.25 Wij en de muz.; 18 nws; 18.15 Vara feliciteert; 18.40 Joh Jong; 19 Denk om de bocht; 19.15 De PTT en de soldaat overzee: 19.30 VP RO; 20 nws; 20.05 zang; 20.30 Geeste lijk verkeer met Duitsland; 21 Men vr cn wij dr.; 21.35 De dood van dc ambtenaar door Tsjechow. voordr.; 21.50 guitaar; 22 buitenlands overz.; 22.15 Swing and Sweet; 22.40 VPRO; .23 nws; 23.15 symph. Vrijdagavond concert. BRUSSEL. Vlaams, 321 meter 12.30 Amato en zijn orkest; 13 nws; 13.15 tafelmuz.; 19 nws; 19.30 film; 29 r.argpl.; 20 15 act.: 20.30 omr symph oi'egl: 2'20 kunstkalcidoscoop; 22 nws; 22.15 muz uit Broadway; 22.50 nws; 22.55 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2