Communistische actie Met een haringlogger de zee op Ministeriële aanslag op een Zeeuws recht Ambacht industrie in strijd met de openbare orde Communiqué van de Nederlandsch Indische regering IN "T KORT Vlees en tabak EDEN beschuldigt India van agressie 'n Kroningsfilm in beslag genomen De Amerikaanse gezant te Ierseke Oude kennissen in nieuwe situaties Italiaanse koloniën naar de UNO VIERDE JAARGANG No. 1179 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 Winstgevend Nieuwe bonnen Het Engelse Lagerhuis Beüin over de Westelijke Unie Wil de Koningin oog- lijdersschool stichten De K. V. P. over com munisten in raads commissies Droog In 1950 storing-vrije radio-zenders Luchtpost voor de militairen Postbladen 10 cent, Tolvrijdom der veren op de Wester Schelde in gevaar Onzalig1 plan brieven duurder Stakingsincident te Parijs Terwijl „de Batavia200 mijl ten n.w. van IJmuiden op de Noordzee danst, vertelt onze redacteur Geraffineerd spel van Visjinsky deed conferentie mislukken Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J Aernoudts: C. J v Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J J M Mes, Mr H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal. per post I 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26- Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg. Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Jn een communiqué van de Ned. Ind. Regering wordt gezegd, dat de ontwikkeling van de communistische actie gedurende de laatste maanden in Zuid Oost-Azië en elders duidelijk de methoden en doeleinden van deze actie in het licht heeft ge steld. DIT GELDT OOK VOOR PERSOONLIJKE ACTIVITEIT. "jy/TAG zij aanvankelijk de schijn 99 aannemen van legale wegen te volgen, zodra de omstandigheden daar voor rijp geacht worden, onthult zij zich als een beweging, welke gericht is op omverwerping of tenminste aan randing van het gevestigde wettige gezag en ontwrichting van het maat schappelijk en economisch leven. Daarom moet de communistische ac tiviteit gekenmerkt worden als straf bare daad, ook in het stadium van bedekte en ondergrondse werkzaam heid. Het bewijs van misdadig oogmerk wordt dagelijks geleverd door de ont wikkeling, welke deze beweging in duidelijk opeenvolgende stadia ver toont en die steeds op gewelddadige aantasting van de openbare veiligheid uitloopt. Zij schroomt ook niet om vanuit republikeins gebied onrust te wekken en geweld te plegen in niet- republikeinse streken, geheel in strijd met de Bestandsovereenkomst. Mitsdien acht de Regering het nood zakelijk uitdrukkelijk te verklaren, dat iedere communistische actie in strijd is met de openbare orde en valt onder de strafartikelen, welke de open bare orde beschermen. Dit geldt evenzeer voor individuele activiteit als voor het deelnemen aan mWEE Nederlanders maakten in het begin van dit jaar een reis naar Engeland. In een autobus te Goldthorpe hadden ze moeilijkhe den met het Engelse muntstelsel en de conductrice, Mevrouw Crick uit Wombell, hielp hen uit de ver legenheid. De Nederlanders gingen na ver loop van tijd weer naar huis, maar zij vergaten de vriendelijke con ductrice, die hen een complete cursus in het gebruik van Engelse munten had gegeven niet. Zij no digden haar uit met haar man en beide kinderen gratis een vacan tia in Den Haag te komen door brengen. Mevrouw Crick zeide: Nu weet ik, dat beleefdheid be taald wordt. Bovendien kost het niets". Winstgevender kan het al niet! Maar heeft ze geen gelijk? DE KRUIDENIERS werden ontvan gen door Minister van den Brink Er werd gesproken over het gebrek aan geschoolde arbeidskrachten en over de wenselijkheid van herstel van de vrije handel. TvE BRITSE nationale schuld bedroeg per 31 Maart 1948 niet meer dan 25.722.387.153 pond. Daar staat tegen over, dat het van andere landen nog wel een en ander tegoed heeft ook. rKEBAJORAN, ten Z.W. van Ba tavia, zal volgens de plannen een stadswijk verrijzen van 15.000 wonin gen. Binnen vijf jaar moet het klaar zijn. In Batavia is momenteel nog ge brek aan 40.000 huizen. mSJANG KAI SJEK in een radiore- de: „Speculatie, geknoei en leven op grote voet tot aan de rand van los bandigheid der sociale parasieten in ors midden hebben schuld aan de hui dige crisis". TIE PUBLIEKE OPINIE in Amerika is, na nauwkeurig onderzoek: 82 pet. van de bevolking is bereid „de ellende van een nieuwe oorlog tege moet te zien, liever dan verdere Sov- jet-koeienering te verdragen". VAN HOOGST gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat België zal pogen, buiten het plan-Marshall om, een Amerikaanse lening te verkrijgen van 100 tot 150 millioen dollars, voor industrie-uitrusting. WEDDEN heeft nooit in mijn aard D- gelegen", zei Marshall, toen men hem dezer dagen vroeg, of de wereld aan het einde van dit jaar nog in vrede zou leven. OIR FRANK WHITTLE voorziet, dat binnen vijf jaar de vliegtuigen met door turbines aangedreven schroeven zullen zijn toegerust. De benzine zou vervangen worden door petroleum. TIET NOORDPOOLGEBIED is vol- gens de Amerikanen volledig voor de luchtvaart ontsloten. Amerikaanse piloten hebben terzake proeven met groot succes afgelegd. ^EDERLAND zal aan Tsjecho-SIo- wakije voor 8 millioen kronen aan textiel-afval leveren en voor een ge lijk bedrag aan afgewerkte textiel te rug ontvangen. Lijkt ons niet zo slecht TLTINISTER STIKKER is naar Was- hington. Men acht het niet on waarschijnlijk, dat hij een bespreking met Marshall zal hebben. verenigingen op communistische grond slag. Terwijl reeds geruime tijd van over heidswege maatregelen tegen deze mis dadige werkzaamheden zijn getroffen zal nu verder deze werkzaamheid met alle ten dienste staande wettige mid delen wprden bestreden. Het spreekt vanzelf dat deze bestrij ding zich alleen richt tegen hen, die de misdadige oogmerken der commu nistische agitatie uitvoeren, nastre ven of propageren en niet tekort doet aan vrijheid van woord en geschrift of van politieke organisatie, zolang deze geen communistische ondergrond heeft en daarmede grenzen van wet tige en vreedzame actie niet worden overschreden". DE TOESTAND IN DE REPUBLIEK ^ooooooooooooooooooooooo Y"OOR het tijdvak van 19 Sep- y tember t.m. 9 October zijn de volgende bonnen voor vlees aan gewezen: 204, 206 vlees: 100 gram vlees. 205 vlees: 300 gram vlees. Voor het tijdvak van 19 Septem ber t.m. 2 October zijn van de ta baks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QC 808 aangewezen de bonnen: 103 107 tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bovëngenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 September worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernie tigd. T\E republikeinse ai oriteiten heb- ben heden volgens het republi keinse persbureau Antara aange kondigd, dat te Soerakarta de rust is hersteld. De orde wordt er gehand haafd door een mobiele brigade van de staatspolitie. Alle republikeinse troepen zijn in de kazernes geconsig neerd. Gisteren is voor radio-Djokja een dagorder voorgelezen van generaal Soedirman, de republikeinse legercom mandant. Deze verklaarde hierin, dat de binnenlandse onenigheden een cri- tiek stadium hebben bereikt en dat er gevaar bestaat voor de staats-sou vereiniteit. Hij deelde verder mede, dat de Rege ring en de opperste militaire leiding hebben besloten, in het gebied van Soerakarta strenge militaire maatre gelen te treffen. A NTHONY EDEN, voormalig minis- ter van Buitenlandse Zaken, heeft heden in het Engelse Lagerhuis ver klaard, dat India met de inval in Hai- derabad „onbetwistbaar een heftige en onvergeeflijke schending heeft ge pleegd van z\jn eigen overeenkomst met Haiderabad". De oppositie begroette deze verkla ring met gejuich. Eden noemde de aan val een daad van agressie. Bevin, de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, verklaarde dat En- 2JJOALS reeds medegedeeld, bezocht Koningin Juliana tijdens haar kort verblijf met Prins Bernhard in Lon den de John Ruskin-school, een spe ciaal opleidingsinstituut voor gedeel telijk blinde kinderen. Nader vernemen wij dat de konink lijke moeder van Prinses Marijke, die in haar prilste jeugd een oogoperatie onderging, zich wilde oriënteren over de op de genoemde school gevolgde methoden, mede als voorlopig onder zoek naar de eventuele mogelijkhe den een soortgelijke school in ons land te doen oprichten. PARTIJBESTUUR der K.V.P, heeft in zijn jongste vergadering zijn houding bepaald ten opzichte van de verkiezing van communisten in de vaste commissies van de gemeenteraad Het Partijbestuur sprak als zijn oor deel uit, dat door, op de lijsten der gekozen. gemeenteraadsleden geen medewerking dient te worden verleend aan het verkiezen van com rnunisten in de genoemde commissies. Naar het oordeel van het Partijbe stuur dienen de katholieke leden 'van andere vertegenwoordigende lichamen ten opzichte van de communisten hun houding te bepalen naar analogie van de genoemde ggdragslijn. tot Weersverwachting, geldig vanavond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Noordwest. Iets kouder dan giste- Vandaag zon onder 18.56 uur Maan op 18.33 uur. Morgen zon op 615 uur. Maan onder 3.39 uur Profilti had alleenrecht r\E FILMOPERATEUR Henk Alsem kapitein bij de Legerfilmdienst, maakte een kleurenfilm van de Inhul digings- en Jubileumfeesten. De ver wijzingsofficier van de commanderend generaal (militaire onderzoekingsrech- tei) heeft deze film in beslag geno men en Henk Alsem van zijn functie als kapitein ontheven. De voornaamste reden van dit alles ligt in het feit, dat Alsem in de Nieu we Kerk te Amsterdam van de plech tigheid een film heeft opgenomen of door luitenant Kooistra heeft doen op nemen. Het uitsluitend filmrecht was echter toegekend aan Profilti. Alsem en Kooistra hadden een verklaring ge tekend, dat zij in de Nieuwe Kerk niet zouden filmen. Het overtreden van het monopolie- recht en het breken van een gegeven woord is dhr. Alsem als' officier zo zwaar aangrekend, dat hij werd ge schorst en dat zijn film in beslag werd genomen. Maar er komen nog een paar ande re kwesties bij: Alsem nam wegens het zwakke licht buiten de Kerk (on der de pergola) de film vrij traag op, zodat bij vertoning de personen onge woon snel lopen, hetgeen een bela chelijke indruk maakt. Bovendien zal nog worden onderzocht, in hoeverre Alsem materiaal van het Leger ge bruikte en dit na het gereedkomen van de film voor eigen bate heeft aan gewend. Tenslotte liet hij de film in Engeland ontwikkelen, waarvoor hij geen officiële deviezen had. Alles bij een zal het onderzoek in deze inge wikkelde zaak wel enige tijd vorde ren. geland en het gemenebest alle midde len zullen aanwenden om het aan wakkeren van een burgeroorlog als wapen van de buitenlandse politiek de kop in te drukken „overal waar burgeroorlog het kwade hoofd op steekt". In de eerste plaats sprekend over de toestand in Malakka zeide Bevin. dat de Regering niet van plan is, „aan deze terreur toe te geven". „In ge heel Zuid-Oost-Azië" leeft een com munistisch plan, in handel en op alle andere gebieden elke Westerse com binatie te verdrijven". Volgens Bevin zijn tijdens de on lusten in Malakka 176 burgers ver moord, onder wie 12Europeanen, en 110 gewond. Toen hij het had over enkele voor stellen voor de vorming van een Wes telijke Unie, die hij bestudeerd had, zeide Bevin: „Ik wil niet verkeerd begrepen worden en ik wil niet, dat iemand denkt, dat ik een koud stort bad wil geven, maar zij zullen geen ogenblik de proef van een onderzoek kunnen doorstaan". 'X><>C>0000<XXX>C*<><XX><5<500<>2,0- Drie.golflengten aan Neder land toegewezen TAE RADIO-CONFERENTIE te Else- neur (Denemarken), die 25 Juni begon, is gisteren geëindigd. Bijna aan alle behoeften der 32 deelnemende ian den kon worden voldaan. Voor wat ons land betreft zullen de luisteraars het volgende met genoegen verne men: A Hilversum I krijgt een golflengte van 402 meter en Hilversum II krijgt 298 meter; er zal een definitief einde komen aan storing door andere zen ders. Bovendien werd aan Nederland een derde golflengte, tesamen met een aantal andere landen, toegewezen van 182 meter, bestemd voor zwakke zenders. Omdat bijna alle Europese stations hun golflengten moeten wijzigen, hun antennes moet veranderen of anten nes moeten bijbouwen, is bepaald, dat eerste op 15 Maart 1950 alle Euro pese stations hun nieuwe golflengten in gebruik zullen nemen. Dr. Baruch, de Amerikaanse gezant, bracht, vergezeld van zijn secretaresse en jhr. de Casembroot, oud burge meester van Woelderen en de heer Rouwert, president-commissaris van de Billiton Mij., benevens hunne dames een -bezoek aan de N.V. de Meulemees- ter's oester- en kreeftenparken te Yer- seke. Achtereenvolgens werden het kolos sale kreeftenpark en de oestersorteer- loodsen bezichtigd, waar dr. Grijns uit Bergen op Zoom aan het hoge gezel schap wetenschappelijk inzicht gaf in ae leef- en groeiwijze der kreeften en oesters. De vrouwelijke bevolking bereidde Dr. Baruch een verrassing door hem te laten zien hoe sierlijk een „musse" met gouden oorijzers de Zeeuwse scho nen siert en deze gulle Amerikaan deed niet onder in vriendelijkheid en verrastte de jeugd (mitsgaders de moeders ervan) met een lapke van honderd gulden. TJE ..LUCHTBRUG" wordt weer ver sterkt met 40 transport-skym as ters van de Amerikaanse luchtmacht. VOALS men in ons blad heeft kunnen lezen, heeft de Minister van Ver keer en Waterstaat a.i., de heer van Schaik, het College van Gedepu teerde Stateiv om advies gevraagd inzake de vrijdom der veren op de Wes- ter-Schelde. De Minister, zo verluidt het bericht verder, vraagt zich af, of in de huidige financiële omstandigheden de vrije overtocht over de Wester- Schelde gehandhaafd kan blijven. Het is naar aanleiding hiervan dat wij ons met bezorgdheid afvragen, of het de bedoeling van de Minister kan zijn. om Zeeland en in het bijzonder Zeeuwsch-Vlaanderen haar zo moeizaam ver kregen RECHT van een „tolvrije" overtocht weer te ontnemen. En zou de Minister weten, dat hij daarmee tevens een van de grootste Zeeuwse belangen ernstig afbreuk zou doen? MET INGANG van 1 October zullen voor het briefverkeer tussen Ne derlandse burgers en de militairen in Indonesië alleen de uniforme postbla den van vijf gram met 10 cent porto gefrankeerd mogen worden. Voor ge wone brieven (dus geen luchtpostbla den) geldt van die datum af het ge wone luchtposttarief, en wel 30 cent per 10 gram. Deze brieven moeten de aanduiding „per luchtpost" dragen. Men heeft deze drastische maatre gel moeten nemen, omdat het er naar ging uitzien dat 't steeds toenemende gewicht aan briefpost niet meer per "yORIGE WEEK hadden we een nachtmerrie, een verschrikkelijk droombeeld, dat we nadien zo goed en zo kwaad als het ging, met de teken- stift op papier hebben trachten te re construeren. Hierboven ziet U het resultaat daar van en weinig moeite zal het U kos ten, te ontdekken dat het geen vreem de onbekende figuren waren, die on ze slaap tot een verschrikking heb ben gemaakt.... Si sKe, zult U zeggen.... En Lam- bïk en Wiske. En in Uw woor den, zal dezelfde verbazing doorklin ken als in de stamelingen, waarmee wij de tekenaar Willy v. d. Steen van onze ervaringen vertelden. Hij heeft ons aangekeken, die teke naar Lang en ernstig. En bezwerend heeft hij zijn vinger naar ons uitge strekt. „Gij hebt een profetische geest" zei hij. „Wat gij gezien hebt, is een episo de uit ae avonturenreeks, die Wiske en haar getrouwen zullen gaan bele ven en die de lezers van Uw blad zal doen verbleken.... Grijze haren zal „Prinses Zaagsel" hen bezorgen. „Vertel ons alles", zeiden we. Maar v. d. Steen wuifde afwerend met de hand. „Afwachten", zei hij. In de loop van de volgende week begint het...." En daarntee moesten we ons tevreden stellen. vliegtuig verwerkt zou kunnen wor den. Gemiddeld worden per week on geveer 600.000 stuks brieven vervoerd met een gewicht van meer dan 6000 kg., dit alles ongeacht de 39000 dag bladen, met een gewicht van 1400 kg. die eveneens per luchtpost worden ver zonden. Het gebruik van postbladen zou het aantal te verzenden kilogram men post tot bijna de helft terugbren gen, wat een besparing van ruim twee millioen gulden per jaar zou beteke nen. Voorlopig zal men alleen oude mo dellen postbladen kunnen kopen te gen de prijs van 11 cent. Deze bladen zijn reeds van een zegel van 10 cent voorzien. Zodra dit model op is, zul len nieuwe verkijgbaar worden gesteld met een groter schrijf oppervlak, tegen de prijs van 1 cent. Deze moet men dan zelf frankeren. Deze maatregel betekent vooral voor het werk van Katholiek Thuisfront en Niwin ccn belangrijke handicap De gedrukte Tnuisfront-blaadjes, die thans voor 10 cent naar de militairen in Indonesië gaan, zullen nu 60 ct. porto kosten. En zo is het ook met de kranten, die sommige Thuisfront afdelingen in gedeelten tot 20 gram verzenden. Men is dan ook in deze kringen over de maatregelen weinig fe spreken. /ANGEVEER 2000 arbeiders in de vliegtuigfabrieken, die hoger loon eisen en tegen ontslag protesteren, zijn hedenmorgen voor het kantoor der fabrieken op de Boulevard Hauss man te Parijs samengeschoold. Het verkeer werd gestremd. Toen de politie hen trachtte uiteen te drijven, rukten zij de ijzeren hek jes om de bomen uit de grond en wier pen deze naar de politie. Ongeveer 30 personen, onder 'wie politiemannen, werden gewond, verschillende auto's beschadigd. Ongeveer de helft van de 31000 ar beiders aan de Renault-fabrieken is hedenmorgen vroeg in staking gegaan. Zij eisen 5000 francs per maand meer loon. De betogers hebben zich te 13 uur op de Place St. Augustin opnieuw ver zameld en twee met politieagenten ge laden wagens met stenen bekogeld. Vijf overvalwagens verschenen ter plaatse, waarna de manifestanten uit een werden gejaagd. QPGEBELD TE WORDEN UIT IJMUIDEN is voor een redactie geen zeld zaamheid. Opgebeld te worden van een IJmuider bodem welke 200 zee mijlen ten N.W. van deze plaats op de Noordzee zwalkt, is echter zelfs voor een krant geen dagelijkse gebeurtenis. Dat gebeurde ons dan Woensdagmid dag, toen wü van de prins geen kwaad wetende ons onledig hielden met wat beslommeringen, die aan de dagelijkse krant vastzitten. Eerst kregen wij een een telefoonjuffrouw, die ons in twee seconden vertelde, dat wij niet lang mochten spreken en bovendien telkens na ons woordje „over" moesten uit galmen. Daarna boorden wij alleen maar onmuzikale kraakgeluiden, waaruit tenslotte de jeugdige stem van een onzer redacteuren Opklonk. ONZE REPORTAGE. JK ZIT hier 200 mijl ten N.W. van IJmuiden op de Noordzee aan boord van de haringlogger „Batavia" «o ongeveer halverwege Denemarken en Schotland, over....!" Bijna verslikten wij ons toen wij het laatste woord hoorden, want het rgsonneerde in ons gemoed als de slotalinea van ons dagelijks feuilleton. Net als het spannend gaat worden, "herklinkt het „wordt vervolgd". Nu rusttte bovendien de zware last op ons om onze gedachten onmiddel lijk naar de Noordzee te verplaatsen en te repliceren. Bijna hadden wij ons dan ook vergist door te vragen „wat doe je daar nou weer"; toen ons te- rechtertijd te binnen schoot, dat onze man op reportage was, dit keer voor een week met een haringlogger. Dat is eens wat anders dan paling van gen in een slootje. „Al zeebenen ge kregen", galmden wij. „Dat is te zeggen, gisteren Dins dag was ik nog al zeeziek, vooral gis terenmorgen. maar nou gaat 't best. De wind is trouwens tam, wel hebben wij last van een hoop regen". MAKREEL. TE HENGELT dus nu mee in de wed 99 strijd om de haring?" „160 manden makreel haalden wij bij de eerste trek binnen". „Makreel, repliceerden wij veront waardigd. Wij hebben je op de haring vangst gestuurd." „Ja maar", klonk bedeesd blozend het wederwoord „makreel is lekker der". Overigens moet U niet moppe ren, want ze horen U hier tot beneden in de machinekamer. Als ze kwaad worden, word ik misschien gekiel haald". Wij bonden ijlings in, want wij her innerden ons dat onze man toch wel een gezellig collega is ook al houdt hij zich niet aan een afspraak. En wie weet valt er niet een graatje van zijn bord op onze tafel. Een graatje! En makreel, „'t Is goed. 't is goed, haastten wij ons te zeggen. En veel ook. dunkt ons". „En of", klonk de stem weer opge wekt. Van heel de kluit prauwen, welke hier in een cirkel van 100 m»n de grote successen. Een minder geluk kige vissersman haalde na zijn eerste trek maar7 haringen uit zijn net ten. Als de buit zo stevig blijft groei en. lopen wij niet onmogelijk een Schotse haven aan om te kijken of wij de Schotse zuinigheid kunnen ver schalken. Over BOEIEND FEUILLETON. JLTET slotwoord herinnerde ons plot- seling weer aan de moderne kunst om over zeeën en landen met elkan der in contact te komen. „Hoe spre ken wij", vroegen wij! „Via radio Scheveningen" luidde 't antwoord. „Ik zit hier met de micro foon voor mijn mond en de radio staat keihard aan. En om nu te besluiten: „Doet U de groeten aan...." Wij beloofden dat en voordat wij het ruisen van de zee en de regen tegen de wanden van de logger kon den horen, verstomde plotseling het rumoer in de aether. Het was alsof een brandscherm werd neergelaten tussen ons en de ..Batavia". Slechts de fan tasie spreekt nu nog, de verbeeldings< kracht, die ons vertelt, dat de logger verder danst op de golven met de net ten achter zich aan. loerend op nieu we buit. En als dan de schipper het commando „halen" geeft, staat daar onze redacteur mee te zwoegen aan het Hf«n«nha1en van de netten. Daar over un over zijn eerste zee va?'I hoont hij onze lezers in enige boeiende JgEN van de grootste problemen waar Zeeland als provincie van eilanden, juist in deze eeuw van in dustrie en handel, en zijn noodzaak van snelle verbindingen speciaal mee heeft te kampen, is wel, de connec tie met de meer centraal gelegen provincies van ons land, die bij lan ge nog niet bevredigend genoemd kan worden. Daarnaast 'staat het meer in terne vraagstuk van een zo groot mogelijke Zeeuwse eenheid. We heb ben juist dezer dagen kunnen lezen, dat op initiatief van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cult. Werk een sectie is gevormd voor de bestudering van de onprettige wer kelijkheid: in welke mate dit gewest, juist als randprovincie wordt achter gesteld. Het is duidelijk, dat dit niet alleen is gebeurd enkel om te consta teren dat deze achterstand er is, maar uit het besef, dat ook Zeeland ac tief wil en moet streven en werken om alle oorzaken van deze achteruit stelling weg te werken. Het valt niet te ontkennen, dat de jongste voorne mens van de Minister van Waterstaat betreffende de veren op de Wester- schelde opnieuw een stap in de ver keerde richting zouden zijn en in 't ge heel geen bevorderen-betekenen van de zojuist/ genoemde Zeeuwse be langen. Niet voor niets hebben de Z. Vlamingen tientallen jaren gestreden voor de in November 1945 verleende „vrijdom \an tol" Door deze vrijdom is een belangrijke bijdrage geleverd, speciaal in psychologisch opzicht, voo~ het vormen van een hechtere band tussen Z. Vlaanderen en de rest van Nederland. Dit was en is een factor van niet te onderschatten betekenis Het spreekt vanzelf dat de economi sche factoren hier ook een groot j en [Jet Juli-Augustus-nummer van „Am bacht", uitgave van Elsevier te Amsterdam is geheel gewijd aan het Brabantse ambacht. Diverse mede werkers belichten het onderwerp er in van verschillende kanten en als men deze beschouwingen overziet, lijkt er maar één conclusie voor de hand te liggen, een conclusie die even goed voor Zeeland en andere provin cies geldt: de arbeider van onze tijd dient terug te keren op zijn schreden en te herbeginnen, daar, waar zijn voorouders hem de weg wezen naar een vrijmakende, een zelfstandige, een achtbare en geachte ambachtsbe- oefening.. [Jet ligt intussen voor de hand, dat lang niet alle handwerkers het zover kunnen en zullen sturen. Het economisch leven is immers zo ge compliceerd geworden, dat er voor uitsluitiend ambachtslieden in de oude betekenis van het woord geen plaats kan zijn. Het is dan ook een verdienste van Prof. dr. Heere als hij het onderwerpelijke nummer opent met een artikel „ambacht en indus trie" en daarin uiteenzet hoe de be volkingsgroei opgevangen dient te worden in deze beide richtingen en meer in het bijzonder in die van de industrie. Maar ook daarvoor is ge degen vakmanschap nodig, zo conclu deert hij, want het zuivere industrie product, waar zelfs in het massa-ar tikel gezocht wondt naar een combina tie van bruikbaarheid, gedegenheid en gave simpele schoonheid van vorm, dit industrie-product vraagt krachten die nog weten was vorm, wat grond stof is: krachten, die aan de natuur geen geweld aan doen, die een instinc tieve afkeer hebben van „Kitsch" en Schund", krachten, die inventief ge noeg zijn om het scheppende, dat in hen rumoert tot leven te doen komen ook in deze materie, in deze nieuwe productie-processen. [Jet is goed, dat op deze kant van de zaak eens het licht valt en het is beter nog, dat daaraan een be- hartensiwaardige wenk wordt toege voegd. Industrie is onvermijdelijk, be toogt prof, Heere, maar als voorwaar de voor gezonde verhoudingen voegt hij er dan aan toe, dat daarbij gelet wordt op de voornaamste factor in het arbeidsproces de werkende mens. Als daarop gelet wordt, dan zullen psychologisch en sociologisch inzicht van de leiding voorkomen, dat een fabriek een schrikbeeld zou zijn. Er zijn voorbeelden te over die tonen, dat het anders kan. En waar de specialisering een zekere eentonig heid en onvoldaanheid met zich zou brengen, daar moeten wegen gezocht worden om de arbeidsoniust zoveel mogelijk tegen te gaan. Daar moeten maatregelen beraamd worden om in de vrije tijd het evenwicht te her stellen, zodat alle facuieiten van de mens ontwikkeld worden en het har monisch samenleven niet verschrom pelt yo blijken vak- en ambachtsbeoefe- ning twee noodzakelijke voor waarden te zijn om een nieuw of ver nieuwd gewest te kweken. Hierop de aandacht gevestigd te hebben is niet alleen de verdienste van prof. Heere maar ook van Elsevier, die in ziin Juli-Augustus-nummer van Ambacht daartoe de gelegenheid bood. de aulo's die over de Moerdijk rijden weliswaar geen „tol" behoeven te betalen, maar toch hun gewone kos ten (benzine e.a.) maken, terwijl een auto op het traject VlissingenBres- kens over een afstand van 6 km. „gra tis wordt vervoerd". Daartegenover staat echter het tijdverlies dat de woordje meespreken. Wanneer beslo automobilist he'eft. door het feit dat ten zou worden tot het opnieuw vast stellen van tarieven zou dit bijv. de kosten van de Wederopbouw in dit zwaar getroffen stukje Nederland, die door de langere vervoersafstanden toch al aanzienlijk hoger zijn dan bv op Walcheren, nog hoger opdrijven. DE RECHTSFACTOR JJEHALVE de belangenfactor is er echter ook nog de rechtsfactor. Wanneer de veren op de Wester- Schelde beschouwd worden als „ver lengstukken" van de rijksweg is het ons een raadsel waarom bij het pas seren van eenzelfde „wegonderdeel" als de bruggen bij Arnhem. Nijme gen, Keizersveer. Moerdijk niet. moet worden betaald en waarom dit dan wel zou moeten geschieden bij de veren van de Wester-Schelde. West-Zeeuwsch-Vlaanderen levert als iedere andere provincie zijn bij drage voor de grote brugwerken in het centrum van het land. maar waar om moet het zelf de dupe worden van een extra „tol" op de voor haar zo belangrijke verbindings.,wegen"? Men kan hier tegen aanvoeren, dat hij geruime tijd voor het ogenblik van vertrek bij de pont aanwezig moet zijn. Time is ook money! Toen bij Nijmegen de miserabele veerbootjes over de Waal de enige verbindingsmogelijkheid waren, moest men er betalen. Zouden wij. Zeeu wen. ook moeten blijven betalen tot dat wij een eigen Provinciale vloot hebben om de verbindingen te on derhouden? Wij hopen en verwachten dat het provinciale bestuur zowel in het be lang van Z. Vlaanderen als in dat van het gehele gewest, zich op de meest krachtige wijze zal verzetten en dat voorkomen wordt, dat het voornemen van de Minister in daden wordt omgezet. Terwijl men in Zeeland wachtte op de vrijdom ook voor de veren op de Ooster-Scheld-, wordt deze niet ver leend. maar thans dreigt datgene wat reeds bereikt was. weer geheel te worden teniet gedaan. Welke ook de in te voeren tarieven mochten zijn: het gaat om het prin cipe: dat Zeeland geen zwaardere be lasting zal hebben te betalen dan enig ander gewest van ons land. aan het vissen is, boekten wij een van feuilletons iets te verhalen. FJOOR de wonderlijke ommezwaai van het Russische standpunt in zake de teruggave van de Italiaanse koloniën, ontstond er Dinsdagavond in de Conferentie te Parijs zoiets als een kleine paniek De Fransen hadden voorgesteld Somaliland aan Italië te rug te geven binnen het kader van het V.N.-mandaat. Engeland en Ame rika gingen daarmee accoord en daar na zorgde de Rus Visjinsky voor een explosie. Hij maakte bekend, dat Rusland te rugkwam op het eenmaal ingenomen standpunt, dat de koloniën aan Italië dienen te worden teruggegeven en in- plaats daarvan stelde hij voor deze onder internationaal beheer te "tellen. Toen hem op de man af werd ge vraagd, of hij dan de koloniën perti nent niet aan Italië wilde teruggeven, weigerde hij te antwoorden. En hier mee pleegde Visjinsky een bijzonder geraffineerde diplomatieke zet. Immers, volgens de bepalingen van het Italiaanse Vredesverdrag moet nu de kwestie verwezen worden naar de UNO, ter behandeling in een algeme ne vergadering. Dit is nu inmiddels geschied. Wanneer Rusland in die vergadering plotseling zou gaan bekend maken, dat het toch de eenmaal ingenomen stelling der teruggave aan Italië hand haaft, dan zal Amerika voor een moei lijk probleem komen te staan. De Am'**Micaanse belangen verzetten zich 1 zo'n teruggave zonder meer. zo dat tegenover Italië Rusland dan da mooie meneer kan spelen....

de Stem | 1948 | | pagina 1