Berlijn, stad van jagers en wild AGE Ook de groentenboer kan een verrader zijn „Productieve" immigranten welkom in Zuid-Afrika Burgeroorlog bedreigt Republiek Haagse Brieven Ontvoeringen aan de orde van de dag INT KORT Britse militairen blijven onder de wapenen Minister Mansholt naar Breda Waarom de rijkste man ter wereld zo rijk is TBURG WEgKf l Uk hu n 'ERDWtHJr\ WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 VIERDEJAARGANG No. 1178 EM Niemand is veilig voor de geheime politie Slagers-Wee DE. MARSHALL-HULP kostte tot nu toe in totaal 1.495.261.551 dollar. Maandag werd weer voor 47.687.179 dol Onmenselijke straffen Gevechten in Soerakarta \e Iets warmer Geen andere keuze dan Voorzorgs maatregelen DE ENGELSE regering heeft be- itingsactie worden ingezet. „Ook moeten H.M. Koningin Juliana onverwacht naar Londen Nog geen beslissing over Italiaanse koloniën Wat is Tito van plan Tiende conferentie met Molotof Weer vleesbonnen voor drie weken De Russen leren het nooit af Mits zij 50 ()/0 van benodigd kapitaal kunnen inbrengen Landbouwers zijn er genoeg De heer Téron' die in de zoet- vloeinde taal van zijn land con fereerde. lichtte toe, dat de Unie op handels en industrieel gebied de laat ste jaren zeer veel is gaan betekenen en wees er op. dat tussen Nederland en Zuid Afrika steeds dé meest harte lijke br'. k km gen konden on. dc-boi"'Jammer genoeg, aldus spr., hebben de omstandigheden na de oor Over Europese Eenheid Z. Em. Kardinaal de Jong op Ameland tekort aan landarbei ders XXXOOOCKt 428-0 >0000000 ;en voldoen, mdbouwerk- waard zijn. immlng wat vermocht vergund om :en bezoek rwachten zo Een keur dan 300 die telling. Het ondanks de dde en zorg laar kunnen immers find. rensen ndekind. denken idien, ichten, ;en zien. tULt 'v E, Jadeand. ig voor den Z.-W.V. Rundvee die vorig I legde eg >00000000 >00000000 OOOOOOOO rtond da g ■sta pro- t set dat ngeëven- de ge enstellen 414-0 iwe trae- rOON 87 >00000000 ooooooooo Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. - Redactieraad: F j. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. £1. Langenhorst; Mr. Dr a. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau; Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. ZULLEN ongetwijfeld lezers zijn. die zich hebben afgevraagd, waar om wij enige weken terug schreven, dat Berlijn veel begint te gelij ken op een krankzinnigengesticht. Ziehier dan een kleine greep uit on telbare feiten en gebeurtenissen, waarop wij deze uitspraak baseerden. Kort samengevat zal ons relaas neerkomen op een triest-werkelijke schijnroman van Wallace, maar dan juist door de barre werkelijke achter grond en de volkomen machteloosheid van de slachtoffers een roman, waarin men vergeefs zal zoeken naar een „happy end". IN Berlijn werkt een commissariaat voor de binnenlandse bevolking (NKVD) hetgeen een nette naam is voor'wat tot dan toe gtmoemd werd GEPOE. de gevreesde geheime bov- iet-politie. De instelling probeert op alle denkbare wijzen zoveel mogelijk mensen binnen de Sovjetsector te lok ken, om hen dan te ontvoeren en spoorloos te laten verdwijnen. Dui zenden is dat reeds overkomen en de DAT DE sigarettenvloeitjes zo schaars zijn geworden, omdat de slagers daar de laatste maanden het vlees in verpakken, hebben we als een gemoedelijk grapje opgevat Toch wordt dat steeds moeilijker, want het blijft maar duren met dat vlees (beter: zonder dat vlees!). Wat moeten we nu weer denken van de groep slagers, die vanuit Lichtenvoorde trok met een Lichtenvoorde trokken met een heus „pierement" om op deze wijze nog iets te verdienen". De boeren maakten hun koeien inderhaast met een extra touw aan de marktop- stand vast. toen hen het verhaal van de befaamde rattenvanger van Hameln te binnen schoot. En toch vragen we ons in alle ernst af, of we nu met dit soort grappen moe ten lachen of huilen! T. A. NIJHUIS. de 30-jarige schoon zoon van admiraal Helfrich, werd Zondag bij Wa-anadja ten Oosten van Bandjar, vermoord. Zijn vrouw en bei de kinderen verbleven in Bandoeng. JAE FRANSE Nationale Vergadering heeft met 335 tegen 225 stemmen, haar instemming betuigd met de nieu we regering van Henri Queuille. jyjOEDER IS VERBRAND" riepen de ontstelde kinderen van boer Faber te Winsum gisterenmorgen naar hun vader. Deze vond in de keuken i een gekanteld petroleumstel en ontdek te even Jater het verbrande lichaam van zijn 34-jarige vrouw. J^OG IS DE BRAND in de koelpak- huizen „Amerika" en „Australië" niet geblust. Over de verliezen aan voe dingsmiddelen kunnen nog geen juiste cijfers worden meegedeeld. Zeker is. dat het in de millioenen loopt. JN DE SOVJETZONE is een Ameri kaanse Dakota neergestort. Tenmin ste één van de beide piloten wist zijn leven door 'n parachute-sprong te red den. J^E BARONES, waarover we schreven dewijl ze in Tegelen een hotelhou der oplichtte, is in Alkmaar gearres teerd. Zij bleek een 30-jarige dienst bode uit Winterswijk te zijn. J}E FILMMAATSCHAPPIJ „Comedia' te Berlijn, zocht voor de film „Martina" een hoofdrolspeelster van 18 jaar, die in de oorlog „hard ge worden" moest zijn. Een meisje van 13 jaar meldde zich: ze had reeds ge noeg meegemaakt om dit te kunnen spelen, zo beweerde zij. Op welke leef tijd zou vandaag in Berlijn „De Jeugd" beginnen en eindigen? jy^AAR OOK Den Haag weet ervan mee te praten: de politie arresteer de de 13-jarige B. v. L., en zijn 9- jarig, vriendje J. W. S„ die tesamen 20 diefstallen hadden bedreven. QISTERENAVOND sprak Z. K. H. Prins Bernhard voor de radio over het werk van de Niwin, waarbij hij een beroep deed op de offervaardig heid van het Nederlandse volk. *pOT 1 SEPTEMBER kwamen 1003 montagewoningen gereed, waren er 3464 in aanbouw en nog 1429 ge gund. TJT"™' waarvan Ons land er 2.261.107 krijgt voor de aankoop van o.m. timmerhout. J^E SNIJDERSLANDDAG van het na jaar 1748 zal op 21 September te Groningen plechtig worden herdacht. In 1748 werd te Zuidhorn besloten, dat de lijders (die per dagloon werkten) zeven inplaats van zes stuivers per dag moesten gaan verdienen. Nu doen de kleermakers dat anders. AUSTRALISCH^ minister v. Bui tenlandse Zaken dr. Evatt had gis teren in den Haag een onderhoud met zijn Nederlandse ambtgenoot. gebezigde werkwijze is zo geraffi neerd, dat telkens weer nieuwe slachtoffers in de val lopen. Merkwaardig is echter, dat de „techniek" van iedere ontvoering vrij wel gelijk is. Een Duitse politie agent klopt laat in de avond aan een deur en „verzoekt" een bewoner even mee te gaan naar een post in de buurt om een formaliteit te vervul len. Is de argeloze eenmaal binnen de auto, dan is hij voorgoed verlo ren. Met een kleine variatie werd deze techniek bv. toegepast op de 70-jarige vice-admiraal Von den Borne, die een oproep kreeg zich in een ziekenhuis tegen typhus te laten inenten. Hij keerde nooit naar huis terug. Een zekere ingenieur Groszkopf liet zich niet zo gemakkelijk te pakken ne men Hij vermeed zorgvuldig de Sov jet-zone en ging nooit alleen of in 't aonker de straat op. Toen een paar maanden geleden een stel werklieden een tentje voor zijn deur opzetten, kioeg hij argwaan en belde de politie: «ie werklieden kozen het hazenpad.... Laten kwam een betrouwbaar uitziend jongmens aardappelen aan de woning van de ingenieur brengen tegen voor Betliinse begrippen lage prijzen. De leveranties werden regelmatig voort gezet, totdat de jongeman voorstelde, dat de ingenieur zelf eens mee zou gaan om ergens in de Amerikaanse ser tor zelf een hele zak tegelijk af te halen. Groszkopf ging hierop in en 't laatste wat van hem werd gezien, was een man, die met een zak over zijn hoofd in een snelrijdende auto werd weggevoerd. 10.000 Mark per maand jyieen nu niet, dat we met deze twee „verhaaltjes" (waren het maar vei haaltjes!) aan het einde van ons Latijn zijn. We kunnen bv. doorgaan mat de geschiedenis van de geluk kig mislukte poging om de bekende journalist dr Wilhelm Duisburg te ont voeren. Deze was reeds lange tijd op een ontvoering voorbereid. Toch liet hij zich argeloos door een groente vrouwtje fruit en groente verkopen tegen vrij lage prijs. Maar toen na verloop van enkele maanden het vrouwtje voorstelde met haar mee te T\E STUDENT, Hors! Stern, 16 jaar, Guenther Grains, 19 jaar Klaus Schiller. 22 jaar en twee an dere jeugdige Berlijners zijn door een Sovjet-gerechtshof tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Dit is de hoogste straf, die in de S.U. kan worden gegeven. Zij wor den ervan beschuldigd, dat zij op 9 September bij de Brandenburger Poort deelnamen aan een tot oor log ophitsende demonstratie. Verwijzende naar ons artikel over Berlijn van deze dag, kunnen we over deze „onmenselijk zware ver oordeling;' kort zijn. Voldoende zij het te vermelden, dat de gerechts zitting streng geheim was en dat aan de veroordeelden geen hoger beroep is gelaten. In verband met deze uitspraak van de Sovjetrech- ters hadden overal in Duitsland an ti-communistisch» demonstraties piélS l3 gaan naar het landgoed van haar vader een hele vrachtwagen vol „voor vrienden en kennissen" te halen, kwam het hem toch verdacht voor. Toen de vrachtwagen kwam, liet hij door de politie wagen, chauffeur en groentenvrouwtje in verzekerde be waring nemen. Bij het verhoor bleek, dat de dame een valse naam had opgegeven en dat zij zowel als de chauffeur voor de N.K.V.D. vrijwel dagelijks „ontvoeringen opknapten tegen een honorarium van 500 mark en een serie levensmiddelen per maand. Hun chef verdiende aan die zelfde bezigheid zo'n slordige 10.000 mark per maand...» En zo woekert dan het kwaad in Berlijn voort. Als alle slachtoffers eens zouden kunnen spreken, dan zouden heel wat tragedies de wereld in verbazing en verontwaardiging brengen. Helaas is in de meeste ge vallen aan de slachtoffers de moge lijkheid tot spreken eens en voor goed ontnomen Het leven in Berlijn is er voor nor male burgers krankzinnig gevaarlijk geworden, omdat iedere buurman, zelfs ieder familielid wel eens in een verraderhuid kon zijn gekropen. Ter- wille van een goed maal worden soms de meest onschuldige mensen aan de Sovjets overgeleverd. En het is zelfs mogelijk, dat onschuldi ge mensen zonder dat ze er ook maar het geringste vermoeden van heb ben, als werktuig worden gebruikt om hun vrienden en kennissen in de val te lokken. Berlijn is een stad van jagers en van opgejaagd wild ge worden. H. M. Koningin Juliana heeft op Paleis Soestdijk enige leden van de Indonesische delegatie naar de jubileum- en inhuldigingsfeesten ontvangen. In de bibliotheek onderhield H. M. zich geruime" tijd met Haar gasten. Het is de eerste foto van Koningin Juliana in een officiële functie na Haar troonsbestijging. Van rechts naar links: Koningin Juliana, de Sultan van Pontianak, de Sultan van Ternate en de Sultane van Pontianak. Weersverwachting, gcldi, tot vanavond: In het Zuiden van het land plaat selijk nog wat ochtendmist. Vrij vpp! bewolking met later plaat selijk enige lichte regen of mot regen. Zwakke tot matige, later voral in het Noorden, weer toene mende wind tussen Zuid en West Dp de meeste plaatsen iets ho gere temperaturen dan gisteren. Vandaag zon onder 18.58 uur aan op 18.33 uur. Morgen zor °P 6.15 uur. Maan onder 3.39 iiu~ OOERAKARTA is na Djokja de groot- ste stad in de Republiek. Daar is het dan nu zover gekomen dat de com -nunisten er slaags zijn geraakt met Imn politieke tegenstanders. Men meent dat de verantwoordelijkheid hiervoor grotendeels berust bij de Pesindo, een jeugdorganisatie welke zich onlangs bij de communistische partij heeft aange sloten. Het treinverkeer tussen Djokja en Soerakarta is stilgelegd. Het is vorige week eigenlijk al be gonnen, toen de „politieke tegenstan ders" een overval deden op het hoofd kwartier van de Pesindo, waar belang rijke documenten werden buit ge maakt. De Pesindo verklaarde, dat de ze overval slechts mogelijk was in een fascistische staat als Japan en daar was dus een eerste aanleiding tot een con flict van' grotere omvang geschapen. Maar waarnemers beschouwen zelfs de gevechten die momenteel aan de gang zijn, slechts als een voorspel tot onge regeldheden van zeer grote omvang 'n sloten, dat de militairen, die in de komende paar maanden gedemo biliseerd zouden worden, nog drie maanden in dienst moeten blijven, indien zy op heden hun eenheden nog niet verlaten hebben. Dit heeft Herbert Morrison, plaats vervangend minister-president, bekend gemaakt in het Parlement, dat in spe ciale zitting bijeengeroepen was om de bevoegdheden van het Hogerhuis te be spreken. Volgens Morrison zal de sterkte van de Engelse strijdkrachten aan het eind van het jaar 80.000 man meer zijn dan indien het oorspronkelijk programma was gevolgd. Weldra zal voor de drie categorieën der strijdkrachten (Leger, Vloot en Luchtmacht) een speciale lich Zij bezocht school voor gedeel telijk blinde kinderen JJ. M. KONINGIN JULIANA is giste ren onverwacht met Z. K. H. Prins Bernhard. die zelf het toestel bestuur de. naar Londen gevlogen. Zij logeer de in Claridge Hotel en wenste vol- strkt incognito te blijven. Slechts en kele hoge functionarissen wisten van dit bezoek af. De Koningin bracht meer dan een uur door in de beroemde John Ruskin- school voor'gcdeelteiyk blinde kinde ren Zij toonde grote belangstelling voor de moderne middelen en methodes, die op deze school in gebruik zijn. Een woordvoerder van de Londense gemeenteraad, die de leiding van de school heeft, verklaacde, dat het be zoek „geheel particulier en officieus" was. In het begin van de avond ver trokken H. M. en Prins Bernhard weer naar Nederland, na in totaal zeven uur m Londen vertoefd te hebben. vij de verbetering van de uitrusting, i.i het bijzonder op het gebied van lucht verdediging en infanteriewapens, be spoedigen". Morrison zeide, dat deze verklaring niet „in de geest van 'n paniek" moet worden opgevat en betreurde het, dat 'n dergelijke verklaring moest worden afgelegd Morrison begon zijn verklaring met de mededeling, dat er in vele delen van de wereld spanning heerst. „On danks alle pogingen, die aangewend zijn om een oplosing te verkrijgen voor de vele vraagstukken, die tengevolge van de vorige oorlog gerezen zijn, geeft de toestand reden tot ongerustheid en in deze omstandigheden heeft de mi- nister-president mij verzocht deze ver klaring in verband met de defensie af te leggen. De regering heeft geen an dere keuze dan deze voorzorgsmaatre gelen te nemen". J^E CONFERENTIE over de toe komst van de vroegere Italiaanse koloniën zal vandaag worden beëin digd. Nadat oorspronkelijk de vier mogendheden het volkomen eens wa ren over de bestemming van Italiaans Somaliland, dat onder Italiaans Trust schap zou komen (volgens Rusland voor de tijd van drie jaar) trok na mens Amerika de afgevaardigde Byr nes de voorlopige instemming met dit voorstel weer in. Reuter geeft een lezing, welke ge heel afwijkt van die van Agence Fran ee Presse: een woordvoerder van de Franse delegatie zou hebben meege deeld. dat de Sovjet-Unie een ..ge heel nieuw voorstel heeft gedagn nl. de plaatsing van alle voormalige Ita liaanse koloniën onder int-u-r il t rus's'hap". Dit voorstel werd van de hand gewezen, aldus Reuter. "y^OLGENS een bericht van de Gior- nale d'Italia uit Triëst zou maar schalk Tito naar verluidt een ont moeting gehad hebben met „Ameri kaanse afgevaardigden" op het eiland Brioni, voor de kust van Istria. TAE VERTEGENWOORDIGERS van de V. S„ Engeland en Frankrijk hebben zich gisteren om 18 uur plaat selijke tijd naar het Kremlin begeven voor het tiende onderhoud met Molotof De bespreking duurde negentig minu ten. Onmiddellijk na het onderhoud be gaven zich de vertegenwoordigers van de Westerse Drie naar de Britse ambas* sade om rapport aan hun regeringen uit te brengen. Een correspondent van Reuter meld de, dat de drie gezanten van de Wes terse Drie opmerkelijk opgeruimder keken, toen zij het Kremlin verlieten, dan tot nu toe het geval geweest was. Te Londen is men van mening, dat de bespreking van hedenavond te Moskou het keerpunt zou kunnen blij ken in het huidige stadium van de pogingen van de Westelijke mogend heden, de Berlijnse impasse te verbre ken. De rapporten over de bijeenkomst die de drie afgezanten naar hun re geringen zenden, zullen beslisen of de besprekingen tussen de vier militaire gouverneurs thans kunnen worden hervat op een gezondere basis. Is de beslissing negatief, dan verwacht men dat de huidige onderhandelingen zo wel in Moskou als in Berlijn afgebro ken zullen worden. burgeroorlog tussen de aanhangers van de coalitie-regering van Hatta en de republikeinse communisten. De regering heeft inmiddels 'n drin gend beroep op de bevolking gedaan om geen gewelddaden te richten tegen de eigen regering en tevens worden krasse tegenmaatregelen aangekondigd Intussen zijn er in de Republiek al tien personen „ontvoerd", een wijze van vechten die door de regering zelf wordt afgekeurd. Allerwegen worden nu gro te zuiveringsacties met succes uitge voerd, zo heet het in de commentaren. Maar al die geruststellende commenta ren verhelen geenszins het feit, dat er binnen de grenzen van de Republiek een burgeroorlog dreigt te ontstaan. TAE VLEESBONNEN, die deze week worden aangewezen zullen opnieuw een geldigheidsduur van drie weken hebben Het publiek zal er rekening mede moeten houden, dat in vele gevallen op deze bonnen gedurende de eerste dagen i^et kan worden gekocht, omdat de bevoorrading van de slagers slechts in langzaam tempo kan plaats hebben, /AP ZATERDAG 25 September a.s zal de heer S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, des mid dags de grote land- en tuinbouw tentoonstelling openen op het vei lingsterrein te Breda. ■pjE BELGISCHE en Britse afgevaar digden hebben de vergadering van de 16-landencommissie der V. N. voor de gebieden zonder zelfbestuur ver laten uit protest tegen een redevoe ring van de Sovjetafgevaardigde. Zij keerden terug, toen deze zijn rede had beëindigd. Garreau (Frankrijk) was de eerste die de vergadering verliet, nadat Koe- lagenkof hem persoonlijk had aange vallen. Fletcher-Cook (Engeland) en Ryck- mans, de vroegere G. G. van de Bel gische Congo, volgden een paar mi nuten later, nadat de voorzitter te vergeefs Koelagenkof tot de orde had geroepen. De Russen leren het nooit af! TAE VEILIGHEIDSRAAD komt Don- der 16 September a.s. bijeen. VI7E HADDEN GISTEREN op gezag van het A.N.P. een schoon verhaal over (je rijkste man van de wereld, de Nizam van Hyderabad, en diens ver bluffende nonchalance met goud en edelstenen, welke zelfs tot in zijn garage zo maar zouden rondslingeren. In de Daily Express van gisteren lazen we daarover tot onze verbazing een paar andere dingen. Daar stond nl. het volgende over de Nizam zelf: de laatste Groot Mogol is zelf de kalmste man van het Rijk temidden van de beroeringen. Hij zit rustig op de waranda van zijn witte paleis, staatspapie ren rondom hem en achter elkaar zijn 100 sigaretten per dag rokend. Wat zijn zorgzaamheid voor juwelen aangaat: hij nam de moeite ervoor te zorgen, dat ze allemaal in veiligheid werden gebracht in Pakistan. Boven dien was hij in het hanteren van die kostbaarheden nauwlettend genoeg voor dien. Hij nam persoonlijk op zijn verjaardag van alle daarvoor in aanmerking komende inwoners van zijn Rijk goud en juwelen in ontvangst, die hij ook weer persoonlijk in stevige kisten spijkerde en vervolgens wegzette in een gepantserde safe, die door een klein legertje soldaten werd bewaakt. Iedere dag ging hij in gezelschap van zijn oudste dochter zelf die safe binnen om zich ervan te overtuigen, det alles er nog was! Als bijzonderheid kan nog verteld worden, dat hij een parel bezit, die gesneden is in de vorm van een kameel en dat een diamant, even groot als de beroemde Koh-I-Noor, reeds veilig en wel in Pakistan is. Maar van nonchalance kan men de man toch moeilijk betichtenWel is duidelijk, waarom de rijkste man ter we reld zo rijk is! (Van een speciale verslaggever) gEDERT 1910 ie door de Nijveiheid-Ontwikkelings-Organisatie door de regeriug van de Unie van Zuid Afrika in genoemd jaar in het leven ge roepen en bij de wet bepaald -— aan 89 nieuwe bedrijven uit het buitenland, die zich in de Unie vestigden, financiële steun verleend ten bedrage van 5 millioen 7. A. uonden. De regering van Zuid-Afrika wil doorgaan met deze steunverlening aan industrieën buiten de Unie óók aan Nederlandse mits voldaan wordt aan de gestelde voorwaarde, t.w. dat de buitenlandse firma, welke de wens tot vestiging te kennen geeft, in staat is zelf 50 pet. van het benodigde kapitaal, hetzij in contanten of in kapitaalgoederen (ma chines, bv.) te fourneren De industrieën, welke goederen kunnen produceren, waa<aan Zuid-Afrika tekort heefi (met name textiel, electrische apparaten en machinerieën van allerlei aard), komen daarvoor - vestiging en overheids steun - in ce allereerste plaats in aanmerking. Dit alles en nog voel andere be langwekkende mededelingen deed de heer Téron, handelssecretaris van de legatie der Unie van Zuid Afrika te 's Gravenhage. Opwaartse beweging der industrie log het nog niet toegelaten het eerste handelsverdrag, dat tussen de beide landen in 1935 werd gesloten, doch tengevolge van de wereldbrand kwam te vervallen, te vernieuwen. Niettemin werd sinds de bevrijding uit Neder land voor zeer grote bedragen tex tiel, electrische apparaten, bloembol len, pootaardappelen enHollandse jenever (waar vooral de in Pretoria wonende 15.000 Nederlanders verzot op zijn) in de Unie geimporteerd. De heer Téron legde er de nadruk op. dat Zuid Afrika nog steeds geen stelsel van invoervergunningen kent en dit, zélfs met de nadelige handels balans van tegenwoordig, ook achter wege wenst te laten. Daarhaast is er geen beperking ten aanzien van de ex port uit de Unie.. Pde goudvoorraden! echter lang uitgeput geraken de op brengst per jaar bedraagt nog „slechts" 100 millioen pond, waardoor de geldomloop voor „slechts" 40 pet. is gedekt (voorschrift is 33.5 pet.) moet de Unie uitzien naar andere bronnen van inkomsten. Zij kan die vinden door productie van industriële goederen, maar zon der buitenlandse hulp op dit stuk is uitbreiding van het tegenwoordige po tentieel niet mogelijk. Het ontbreekt haar aan machinerieën en technici. Immigratie van dit soort werkkrach ten wordt deswege in de eerste plaats aangemoedigd, door spr. als produc tieve emigranten aangeduid. „Werkgevers-bewijs" (~Tm zich in de Unie te kunnen vesti- gen, moet men aan zekere eisen voldoen. Overgelegd dient te worden een be wijs van goed vakmanschap, een van goede gezondheid en een van goed ge drag, terwijl de candidaat-emigrant bovendien over een zgn. werkgevers- bewijs moet beschikken, dat is een be wijs, afgegeven door een werkgever in de Unie, waaruit blijkt, dat de can- didaat bij z'n komst in Zuid Afrika on middellijk aan het werk kan. Zoals reeds gezegd, wordt aan in dustrieën uit het buitenland, die tex tiel, electrische apparaten en machine rieën vervaardigen, financieel tegemoet gekomen tot een maximum van 50 pet. van het bedrag, dat de buitenlandse onderneming in een te stichten fa briek wil investeren. „Ik begrijp zeer wel", zei de heer Téron, ..dat de mogelijkheden daartoe, vooral in Nederland met zijn beper kende deviezen-bepalingen, geving ziin en dat oprichting van industrieën in de Unie door Nederlandse firma's in de meeste gevallen slechts mogelijk is, wanneer relaties van die firma's in de Unie tot het fourneren van het ver eiste kapitaal of van de kapitaalgoe deren bereid en in staat zijn." „Natuurlijk betreuren wij het be staan van deze belemmeringen, doch de Nederlandse overheid is de Unie zeer gunstig gezind en daarom zijn wij in Zuid Afrika optimistisch gestemd ten aanzien van de toekomst, temeer, omdat Philips in samenwerking met 'n Engelse maatschappij op vrij korte ter mijn een industrie in Zuid Afrika gaat oprichten, welke zich op de vervaar- ging van electrische apparaten zal toe leggen. Een eerste belangrijke stap." De landbouw /Ap landbouwgebied is er voor Neder- land weinig te zoeken. Arbeiders heeft men daar voldoende in de 8.5 millioen niet-blanken, vooral omdat de landbouw in de Unie extensief is, in tegenstelling tot die in Nederland, waar intensieve bewerking van de grond geschiedt. Overigens kon de heer Téron niet antwoorden op de vele vragen, welke hem werden gesteld ten aanzien van de emigratiemogelijkheden. Hij vol stond met er op te wijzen, dat zich emigratiecomité's bevinden in Londen Rome en Den Haag, die gaarne b reid zijn om inlichtingen te verstrc' ken of als intermediair op te tredei Onze indruk is, dat de mogelijkhe den tot emigreren naar Zuid Afrika allerminst groot zijn en beperkt blij- vep tot technisch geschooMe krach ten. doch dat men anderzijds onder nemende industriëlen met o a ne men 7"1 '"V.vaDjgen en m gaarna wil steunen, mits aan de op gesomde voorwaarde^ wordt voldaan. JJET was van mijn kant geen toe val, dat ik een ontmoeting had met een der organisatoren van het congres der „Nouvelles Equipes In ternationales", dat in het komende weekend in het Kurhaus te Scheve- ningen wordt gehouden. De „Nouvelles Equipes Internatio nales" is de organisatie van christe- lijk-democratische partijen en groe peringen in Europa. Een organisatie nog in opbouw die na de oor log is opgericht. Reeds werden een drietal congres sen gehouden: 't 4e vindt van Vrijdag t.e.m. Zaterdag plaats en wordt voor bereid door de Katholieke Volkspar tij, die bij de N.E.I. is aangesloten, zoals ook de Katholieke (christelij ke) partijen in België en Luxemburg, in Zwitserland, in Italië en in Oos tenrijk en W. Duitsland. Zonder als zodanig te zijn verbonden zendt ook de Franse M.R.P. geregeld zijn ver tegenwoordigers naar de besprekin gen en congressen, uit Engeland zijn steeds Katholieke politici aanwezig, Christelijke partijen uit Scandinavië zenden waarnemers, terwijl tenslotte Katholieke politici, die als balling ver van hun vaderland vertoeven, de congressen der Nouvelles Equipes be zoeken, zoals Basken, Tsjechen, Hon garen en Polen. Het congres te Scheveningen zal zich bezig houden met het grote, ac tuele probleem der Europese Eenheid. In een drietal secties zal het on derwerp worden behandeld. In de politieke sectie zullen de besprekin gen plaats vinden aan de hand van een rapport van de Engelse Profes sor Catlin in de economische naar aan leiding van het rapport van de Ne derlander Prof Veraart, terwijl de Oostenrijkse minister van Onderwijs Hurdes ten behoeve van de culturele sectie een rapport ter discussie op stelde. Er komen dus drie belangrijke fa cetten van de thans van alle zij den nagestreefde toekomstige Eu ropese eenheid aan de orde, waarbij de christelijke beginselen wel van zeer grote betekenis zijn. ■pUROPA draagt nog steeds de naam van Christelijk werelddeel. Gro te bevolkingsgroepen in vele landen hebben echter het Christendom de rug toegekeerd of vegeteren slechts op de verworvenheden van 't Chris tendom. Zij doen vaak meer van zich spreken dan het veel grotere getal van hen, die trouw bleven aan de godsdienst hunner vaderen. In dit verband behoeft het niet te verwonderen, dat er vooral als gevolg van Engelse initiatieven naar ge streefd wordt Europa een socialistisch karakter te geven. Een streven, dat zeer bevorderd wordt door de inter nationale organisatie van socialisti sche groeperingen hoewel overi gens niet zonder verschillen die regelmatig de nodige contacten legt, belangrijke besluiten neemt en last not least grote propagandistische waarde heeft. De oprichting van de Nouvelles Equipes Internationales na de oorlog (voor de oorlog bestond er ook een contact tussen de Katholiek-christe lijke partijen in Europa met een zeer bescheiden secretariaat in Parijs) was dus zeker geen overbodige luxe, veeleer harde noodzaak. Deze organisatie kan en moet van grote betekenis zijn voor de invloed der christelijke partijen op het ge heel der internationale politiek. Haar congressen zijn even zo vele daartoe noodzakelijke middelen. JJET congres te Scheveningen zal zich, nu de fase van de practische verwezenlijking ener goed georgani seerde Europese eenheid gaat nade ren, over dit actuele probleem bera den. Men denke niet, dat tijdens dit be raad. geen grote moeilijkheden zullen rijzen. De posities der partijen in de onderscheiden landen zijn zeer ver schillend. Nationale of nationalistische motieven en argumenten zullen een belangrijke rol spelen. Maarhet eendere beginsel is een hechte, onwankelbare basis. Het Nederlandse congres der N.E.I. mo ge de taak volbrengen om deze een heid van beginsel te doen uitmon den in een eenheid op het gebied der practische politiek, met name op het terrein der nieuwe Europese verbon denheid, èn politiek èn cultureel èn economisch. JZARDINAAL DE JONG is naar Ameland gereisd om tegenwoordig te zijn bij de grote feestelijkheden die Nes (de geboorteplaats van Z.Em.) en Buren houden ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjubileum. Vele hoge geestelijke en bijna alle priesters die een deel van hun arbeid op Ameland verrichtten zijn daarvoor naar het eiland gekomen. De parochianen van Nes en Buren boden de Kardinaal een fraai gebrand schilderd raam aan tevens een van hem door de kunstschilder J. Derksen Staats vervaardigd portret. t de hogere opbrengst van aard- en en uien en het grotere areaal deze producten zoveel werk me?, "t, h?eft bijna iedere lansVtou- v/e. op Sc houwen -D u i v an d aan werkkrachten Er werker c°n rok geregeld oogst colonnes N-c E ve'and cn Thoieo dl" anders bij de D U.17. tewerk varen gesteld, thans ook als landarbeider werkzaam zijn. te'-" t 1

de Stem | 1948 | | pagina 1