„Dit is de overwinning: ons geloof Naar een vierde faculteit in Nijmegen Rijckevorsel ontving de „van Rijckevorsels" Oorlog lussen India en Hyderabad Een half millioen katholieke jongeren door de H. Vader toegesproken IN 'T KORT Elf millioen worden verdeeld Gottwald is bang Militaire samen werking VIERDE JAARGANG No. 1177 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 Dood en levend DistributienieuWs Zes eenheden vaste brandstof Koel weer Zwijgende klokken in Hongarije ARABISCHE LIGA WIL BEMIDDELEN Blaufries brandt nog steeds Mgr. Baeten: De Universiteit is een school voor het hele volk Eisen der Katholieke Missie Art. 177 in strijd met de vrijheid van godsdienst H1 Republikeinse communisten willen oorlog Een standbeeld voor Dr. Poels BENELUX in optima forma Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. - Redactieraad: A, F. J. Aemoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. DIT IS DE OVERWINNING, die over de wereld zegeviert, ons geloof!" aldus de H. Vader in een toespraak tot de mannelijke jeugd van de gehele wereld. Zelfs Rome zag zelden een luisterrijker bijeenkomst, zoals Zaterdagavond op het plein van de Sint Pieter, toen van alle kanten tien duizenden samenstroomden, helder oplichtende fakkels in de hand, om bij gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de Katholieke Actie in Italië een Nachtwake te houden, die met een pontificale H. Mis te middernacht zou worden besloten. Het aantal aanwezigen werd ver over de half millioen ge schat. Het hoogtepunt was. na de H. Mis, de rondgang van de H. Vader, die de menigte zegende en die onafgebroken werd toegejuicht. DEZE DAGORDER: OPTIMISME! T A NOTTE SANTA, de Heilige Nacht de nachtwake van honderddui zenden jongemannen op het luisterrijk verlichte plein van de Sint Pieter te Rome begon Zaterdagavond om onge veer half negen. De machtige koepel van de Basiliek werd door enorme r%E HEER COhIJNS, oud 83 jaar woonde te Evere bij Brussel en stierf daar Donderdag jL aan gasverstikking. Een geneesheer stelde zijn dood vast en het stoffe lijk overschot werd in een lijken huisje opgebaard. Toen Zaterdag de begrafenison dernemers de kist wilden gaan iichtmaken, vonden zij 't lijk spring levend rechtop boven op zijn kist zitten. Hij zei, dat hij erg honge rig was en ging helemaal alleen naar huis, waar hij de familie ver- rastte temidden tussen kransen voor zijn eigen begrafenis. TN MOSKOU verwacht men vandaag uiterlijk morgen, het beslissende onderhoud tussen de Westerse Drie en Stalin. Er gaan merkwaardige ge ruchten over een ruil van West-Ber- lijn tegen Thüringen, een in 1945 door de Amerikanen aan de Sovjets over gedragen provincie. J4/TONTGOMMERY heeft de vrijheids fakkel, die vanuit Engeland naar Eindhoven zal worden overgebracht, via België en Frankrijk, te Ports mouth plechtig ontstoken. JgjEN DUITSE i, die in Londen woont, beweert door middel van een microbe zaagsel, koffiedik, puin en al Ierlei afvalstoffen tot een hard mate riaal te kunnen omtoveren. |}E TUCHTRECHTERS voor de voed selvoorziening legden in Juli 1948 totaal T 231.188 boete op en deden in 2171 gevallen uitspraak. ^WEE DAMES in Hilversum, resp. 84 en 69 jaar oud, werden dood in hun villa aangetroffen. Oorzaak gas verstikking. Op de bovenverdieping trof men een licht bedwelmde twee ling van 7 maanden aan: de overige familie was met vacantia. pRANKRIJK bezit momenteel onge veer 40 milliard frs. in contanten De staatsuitgaven bedragen naar schat ting 100 milliard frs. per maand. Roos kleurig kunnen we dat moeilijk noe men! ROOSKLEURIGER is het bericht, dat in het Zilveren Boek der Naastenliefde van pater Henri de Greeve tot nu toe voor f 89.709 is in geschreven. Maar er kan nog meer bij JYINDERMEEL wordt 3 cent per pak je duurder. Gemengd meel gaat per pond 2 cent omhoog en zelfrij zend bakmeel evenveel per 2 ons. Brood, waarin andere vruchten dan krenten of rozijnen zijn verwerkt, is voortaan vrij in prijs. JJJINNAH, de overleden G. G. van Pakistan, zal vermoedelijk worden opgevolgd door Nazimoeddin, minis ter-president van Oost-Bengalen. schijnwerpers bestraald, de colonna- den op het plein waren als bezaaid met brandende lampen en voeg dan daarbij de vele. talloos vele fakkels, dan kan men zich indenken, dat tot ver aan de Tiber niet anders was waar te nemen dan een golvende zee van licht en geluid. Minister-president de Gasperi was onder de aanwezigen en vele leden van de Regering met hem. De presi dent van de katholieke Actie voor de mannelijke Jeugd heeft de Italiaan se jongeren en de afgevaardigden van 52 andere landen in tegenwoordig heid van dit allerhoogste we reldlijke gezag deze bemoedigende dag order meegegeven: ..Optimisme! Een verschrikkelijk erf deel is ons nagelaten, maar dank zij dit optimisme zal ook ons een leven van rust en vrede en van constante arbeid worden geschonken". Kan men met een betere gedachte bewapend zijn, wanneer men een Nachtwake gaat beëindigen met een pontificale middernachtmis en kan men zich, nadat honderdduizenden tij dens die H. Mis ter H. Tafel waren genaderd, een groter vuur indenken, dan van de jongemannen, die daarna in de H. Vader de belichaming van al hun jeugdig idealisme toejuichten? Het was een orkaan van jubel, toen de H Vader al zegenend over het plein van de Sint Pieter werd rondgedragen: niet slechts de mensen, doch ook de stenen schenen als vervuld van eer bied en ontroering bij het aanschou wen van de witte bijna doorschijnen de gestalte van Paus Pius XII. Van de troon, opgericht op de trappen van de Basiliek, hield de Paus zijn toe spraak. DRIE OVERWINNINGEN. Geen verdere aanwijzing voor dit seizoen Mfl INGANG van 15 September a. s' worden geldig verklaard de bon nen 03 en 04 van de brandstoffen- kaart TA 806. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tii- 'e kunnen bevoorraden is het nood zakelijk dat de aangewezen bonnen zo spoedig mogelijk, in ieder geval voor 1 October a.s.. bij een leveran cier worden ingeleverd. Er wordt op gewezen, dat het te kort aan anthraciet nog steeds zeer groot is, zodat de verbruikers er ge noegen mede zullen moeten nemen, dat op de bonnen ook ditmaal ten dele andere soorten worden geleverd Hieruit blijkt, dat de in omloop zijn de geruchten over het binnenkort vrijkomen van eierkolen en gascokes ongegrond zijn. Het ligt niet in 't voor nemen, voor het stookseizoen 1948 1949 een verdere bonaanwijzing te doen geschieden. De brandstoffenkaart TA 806 moet evenwel zorgvuldig worden bewaard. Met betrekking tot de brandstoffen kaarten voor kamerbewoners volgt 'n nadere publicatie. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later opklarend. Ma tige en vooral in de kuststreken krachtige wind tussen Zuid en West. Koel weer. Vandaag zon onder 18.58 uur. Maan op 18.15 uur. Morgen zon op 614 uur. Maan onder 2.26 uur. 2 H. DE PAUS dankte de jeugd voor haar trouw en herinnerde aan het woord van de Apostel: „Dit is de overwinning, die over de wereld zege viert, ons geloof!" Deze overwinning schetste de H. Vader als drievoudig: allereerst op de loochening van God en diens Bestaan. De strijd van van daag gaat niet tegen een of ander ge loofspunt, doch tegen de beginselen, de grondslagen zelf van het Geloof. De tijd, die we thans beleven is ernstiger voor de mensheid en meer beslissend ook in zijn gevolgen dan de val van het Romeinse Keizerrijk. Ten tweede moet ons geloof ook een overwinning zijn op de stof. De techniek maakt grote en snelle vorderingen en snelle veroveringen. TN ROME werd Paus Pius XII door een half millioen Jon geren geestdriftig toegejuicht en in Hem eerden zij Christus en beleden zij hun idealen. In Hon garije, waar Kardinaal Mindszen- ty temidden van het geweld moet staan in de volle zin van dat woord als „een rots in de bran ding", wordt hetzelfde resuj^aat' bereikt door een diep zwijgen, dat zwaar is en geladen van be tekenis en kracht. We ontvingen het volgende bericht: Het dramatische karakter van de gebeurtenissen in Hongarije wordt tenvolle belicht door het volgend verbod van Kardinaal- Primaat Mindszenty: Het zal verboden zijn in Hongarije de kerkklokken te luiden zolang het Land geregeerd wordt door ge- excommuniceerde mannen. Kar dinaal Mindszenty wil door deze maatregel het Hongaarse volk herinneren aan de strijd tegen het moderne heidendom, welke de Kerk is opgedrongen, en hij zal het lui-verbod pas intrekken op de dag van de beslissende overwinning van het christen dom. Aangezien de protestantse kerk genootschappen zich in deze strijd geheel bij de Kardinaal- Primaat hebben aangesloten, zwij gen alle kerkklokken in Honga rije. In stilte bidden de Hongaren het Angelus en in de dorpen staat op het middaguur alle ver keer daartoe even stil. Deze stilte herinnert de gelovigen aan de ontzaggelijke bedreiging, wel ke over de christenheid hangt. op de zedelijke noden, die moeten overwonnen worden door rechtvaar digheid en liefde. KRUISWEG EN TRIOMFTOCHT. TXET CHRISTENDOM, zo gaat de Paus dan verder, is een kracht, zo wel voor het eeuwige leven als voor het welzijn op aarde. Het katholicis me bevat een onuitputtelijke bron van waarheden, ook voor het tijdelijk wel zijn en voor een gelukkige samenle ving der mensen. Een voornaam mid del om dat te bereiken is het gebed. Alleen op het geduld en de liefde in Christus zal het brute geweld van klassestrijd en egoisme als tegen een rots te pletter lopen. Tenslotte eindigde Z. H. de Paus ziïn rede met eraan te herinneren, hóe in het Boek der Openbaringen wordt gesproken van vier ruiters. De tweede, derde en vierde zijn oorlog, honger en dood. De eerste op het witte paard, die de kroon en de zege ont vangt is Jezus Christus. De weg van de Kerk is door de eeuwen heen een Kruisweg geweest en tegelijkertijd een triomftocht: Hem, die vandaag, gisteren en mor gen altijd dezelfde is, ligt onze kracht Na het beëindigen van deze rede, die minutenlang werd toegejuicht en Techniek en wetenschap zijn gaven van God, worden ze misbruikt dan brengen ze geweldpleging, onderdruk I herhaaldelijk door gejuich werd ori- king en slavernij. En ten derde moet I derbroken, verleende de H. Vader Zijn ons geloof ook een overwinning zijn j Apostolische Zegen. TAE INDISCHE troepen trokken gis- terennacht om vier uur de staat Hyderabad binnen. Vanuit drie pun ten: Chanda in het Noorden, Sjola- poer in het Westen en Bezwada in het Z.-Oosten rukten bij over de grens het land binnen. Binnen twee uur he etten de troepen de als spoorwegknoop punt belangrijke stad Ballarsjahnear en in de eerste leger-communiqué's wordt gesproken van „zwakke tegen stand". Waar het nu eigenlijk om gaat? Se dert maanden eist de regering van India bezetting van Secoenderabad en ontbinding van de militante Moslem verenigingen, de „Razakaren". De Ni zam van Hyderabad, die zelf een Mos lem is, heeft nog Zaterdag beide eisen in straffe bewoordingen van de hand gewezen. Hyderabad eist voor zichzelf volledige onafhankelijkheid. Pakistan heeft zich nog niet voor Hyderabad uitgesproken. Maar welin gelichte bronnen geven uiting aan de vrees, dat uit dit conflict wel eens 'n openlijke oorlog tussen India en Pa kistan zou kunnen voortkomen. De Mi nister van Financiën in Pakistan heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de secretaris van de Arabische Liga om hem te verzoeken in dit conflict te willen bemiddelen. In India is inmiddels de noodtoestand afgekondigd. Hyderabad heeft ten tweeden male 'n dringend telegram naar de V. N. gezonden. Ditmaal wordt erin gezegd: „Ieder uitstel moet de uiterst gevaarlijke toestand ernstiger maken. Inmiddels werd bekend, dat de Ara bische Liga een bemiddelingspoging zal wagen. Wanneer men hierin mocht slagen, dan zullen de Arabische sta ten het beginsel voorstaan de zaak l^OG STEEDS is de brand in het Koelhuis „Amerika" van Blaufries, die Zaterdagochtend vroeg uitbrak niet gedoofd. Na zestig uur is de Amster damse brandweer nog niet kunnen in rukken en wordt het vuur met zes stralen bestreden. Wat betreft het verlies van de in houd der pakhuizen zijn nog geen nauwkeurige cijfers te noemen. Juist de laatste dagen voor de brand is veel verladen. Dit was nog niet alles op de werktabel geregistreerd. Men hoopt vandaag de juiste cijfers bekend te kunnen maken. Het verlies van het koelhuis Ame- r'V'i en het uitschakelen van het koel hui^ juistralië betekent, (lat ongeveer vijftien procent van de koclhuisruiin te van ons land verloren is. aan dfe Veiligheidsraad voor te leg gen. De premier van Libanon heeft de ambassadeur van India in Egypte meegedeeld, dat de Arabische landen wensen, dat de troepen van India uit Hyderabad worden teruggetrokken. De Nizam. TJE 62-JARIGE NIZAM van Hydera- bad heet de rijkste man ter wereld te zijn. Ondanks zijn rijkdommen, die op 375 millioen pond sterling worden geschat, leeft de wat verlegen Nizam zeer ingetogen. Hij geeft gemiddeld een pond sterling per week uit, woont in een eenvoudig vertrek, gaat een voudig gekleed en loopt gewoonlijk met te lange haren rond. De Nizam heeft geen schatkamer. Zijn rijkdom men liggen overal in zijn paleis opge slagen, tot in de garage toe. In half vergeten hoeken liggen zakken geld en juwelen letterlijk opgestapeld. Hoe wel de vorst 600 auto's bezit, geeft hij er de voorkeur aan een „praehistori- sche rammelkast" te gebruiken. Wars van alle pracht en praal houdt hij boek van elke cent die hij voor zich zelf uitgeeft. Bezoek van de Canadese generaal Crerar aan Bergen op Zoom. Na een krans te hebben gelegd op het Cana dese kerkhof bracht de generaal ook een bezoek aan het stadhuis van Ber gen op Zoom. De generaal verlaat het stadhuis. Boven op het bordes burge meester ir. H, Witte en de echtgenote van de generaal, Mrs. Crerar. PJE KATHOLIEKE Universiteit zie ik **als een sterke burcht, waarvan de vlag der Godserkenning wappert, als een heraut van de Openbaring Gods, aldus verklaarde mgr. Jos. Baeten gis teren in Breda aan het eind van de herdenkingszitting, die bij gelegenheid van het vijf-en-twintig jarig bestaan van de Kath. Universiteit werd geor ganiseerd. En de bisschop-coadjutor ging voort De Universiteit is een school voor het gehele volk. Zij im mers, die er vandaan komen, moeten dit volk leiden en voorgaan. Omdat zij er is voor ons gehele katholieke volk, moet datzelfde volk ook dit werk steunen. Behalve door de aanwezigheid van de bisschop-coadjutor van Breda, en diens waarderende woorden kreeg deze bijeenkomst bijzondere luister, door dat de rector-magnificus van de Nij meegse Universiteit een exposé gaf van wat de Universiteit is en worden gaat. Hij wees op de noodzakelijkheid ET CENTRAAI. Missie-Bureau te Batavia ontwierp een mini mum-program inzake de fundamen tele rechten en vrijheden der staats burgers. Het eist vrijheid van godsdienst, vrijheid van godsdienstoefening (bin nen, en met inachtneming van poli tiële bepalingen, buiten de kerken), vrijheid van prediking van de gods dienst en vrijheid van overgang tot een godsdienst. Voorts moeten belij ders en bedienaren van alle godsdien sten gelijke burgerlijke en staatkun dige rechten hebben, ook wat het be kleden van ambten e.d. betreft. Er kende godsdiensten dienen rechtsper soonlijkheid te hebben en de verle ning van overheidssteun in welke vorm ook( dus ook ten aanzien van onderwijs, volksgezondheid en sociale instellingen) moet geschieden op de grondslag van onderlinge gelijkge- rechtheid. Vrijheid van godsdienst, aldus de toe lichting verdraagt zich niet met art. 177 van de Indische staatsregeling DOEL Bedrijf sverbetering bij kleine zandboeren ■yrOLGENS de Stichting van de Landbouw is er een plan gereed gekomen volgens hetwelk de elf mil lioen gulden verdeeld zullen worden, die, door de regering in het vooruit zicht zijn gesteld als compensatie voor de te geringe bedrijfsuitkomsten voor de kleine bedrijven op de zandgron den over 1948. Men wil niet volstaan met deze 11 millioen zonder meer te verdelen over de betrokkenen al naar de grootte van het bedrijf, doch het is tevens de bedoeling dat dit geld besteed zal worden voor een blijven de verbetering van het kleine bedrijf. De betrokken boer zal daartoe tot genoegen van bepaalde instan ties moeten aantonen, dat hij deze gelden productief in zijn bedrijf aan wendt. Dit komt dus hierop neer, dat de betrokken boer een voorstel in dient voor de districtscommissie der Stichting voor de Landbouw, over de wijze, waarop hij het bedrag in zijn bedrijf wenst te besteden. Wordt dit voorstel goedgekeurd door de districtscommissie, die dit zal bekijken in samenwerking met de rijkslandbouwconsulent, en heeft de betrokken provinciale stichting er haar fiat aan gehecht, dan kan de boer beschikken over het geld voor de ver betering van zijn bedrijf. QERRY DAVIS, een Amerikaan, heeft zijn paspoort te Parijs inge leverd, omdat hij principiëel „Wereld burger" wenst te zijn om de aandacht te vestigen op de noodzaak van een wereld-regering. LS DE K.L.M. op 28 September de lijndienst A'dam-Sjanghai opent, kan men een reis om de wereld ma ken in 7 dagen. Dat kost precies 1700 dollar. („behoudens de grenzen gesteld in 't belang van rust en orde")omdat „godsdienst, missie en zending zeker geen gevaar voor rust en orde vor men". Ook dient de bevoegdheid om huwelijken te voltrekken (thans bij de Mohammedanen en bij de Indone sische christenen al toestaan aan de geestelijke voorganger) te worden uit gebreid, opdat te dezer zake Indonesië aan Nederland ten voorbeeld kan wor den gesteld. Het scherp geformuleerde program ma eist dat de Ned. Indon. Unie, de V. S.I. en het Koninkrijk Nieuwe Stijl deze rechten in hun „statuten" zullen vastleggen. TN EEN REDE, gehouden in de in- dustriestad Duchov, in het Noor den van Bohemen, heeft Cepicka, mi nister van Justitie, ook gesproken over „de reactionnaire aanslagen op het volksdemocratische regime in Tsjecho-Slowakije". Hij zeide daar over: „Er zijn gevallen van agressie en terreur geweest, resultaat van de vro me wens de staalharde eenheid van het Tsjecho-Slowaakse volk te ver nietigen. Buitenlandse agenten wilden onze president doden en lanceerde daarom de slagzin: „Voor de dood van Benes de dood van Gottwald". Cepicka sprak ook over aanvallen van de kansel en zeide: „Maar aan niemand zal een tegen de staat gerich te activiteit worden toegestaan, zelfs niet als die in priestergewaad bedre ven wordt. De regering heeft een wet op de bescherming van de volksdemo cratische republiek voorbereid". Opmerkelijk is, dat ook Nosek, mi nister van Binnenlandse Zaken, een dergelijke redevoering heeft gehouden Nog opmerkelijker is wellicht dat Gott wald bij de begrafenis van ex-presi dent Benes te laat kwam en te vroeg heenging. Bij de ter aarde bestelling zelf was hij niet aanwezig. We kun nen uit dit alles conluderen: Klement Gottwald is bang! f)P EEN massa-bijeenkomst van de republikeinse communistische par tij (Parthi Komunis Indonesia), gehou den op 8 September te Madioen, heeft Moeso in een rede betoogd, dat de lei ding der republiek in handen moet komen van de progressieve krachten, zoais de P.K.I. die oplevert. Hij zeide: Wij erkennen geen enkele overeen komst. Status-quo lijnen bestaan voor ons niet meer. Onze strategie is er in de eerste plaats op gericht, zoveel mo gelijk Nederlanders te doden en hun wapenen buit te maken. Moeso betoogde v4rder, dat voor de Mohammedanen thans het ogenblik is gekomen voor „De Heilige Oorlog". KADEROPLEIDING VLASSERS Aan de Beroepsschool voor vlasbe werkers te Standdaarbuiten begint per 4 October a.s. de opleiding van een nieuwe kaderploeg, welke opleiding 2 jaar duurt, gedurende 40 weken per jaar (2 dagen per week.) om de wetenschapsbeoefening te door dringen van katholieke normen, een streven dat voorzat bij de oprichting van de St. Radboudstichting in 1905. Het duurde nog tot 17 October 1923 eer de opening van een eigen katho lieke Universiteit door mgr. v, d. We tering een feit werd. De Universiteit begon met 33idocenten en 200 studen ten, thans telt ze 54 docenten en 907 studenten. Uitvoerig bepsrak prof. Post daarop het werk en de betekenis van de drie faculteiten de eerste, de theologische, wil men verder uitbreiden door het oprichten van een leerstoel, die zich bezig houdt met de huidige toestand van de protestantse wereld en de oecu menische beweging. Met gerechtvaardigde trots wees de rector-magnificus op de hoge posities, die door talloze Nijmeegse afgestudeer den worden bekleed, en op de bijna tweehonderd proefschriften, die wer den geschreven. En niet minder ge rechtvaardigd was zijn voldoening bij het memoreren van het feit, dat men thans weer over evenveel ruimte be schikt als voor de oorlog, en dat sinds dien een drietal nieuwe afdelingen is gesticht: die voor journalistiek, voor pol. en sociale wetenschappen en voor de missiologie. Bovendien wil men zo spoedig mogelijk komen tot de oprich ting van de vierde faculteit, de me dische. Dat dit veel geld gaat kosten spreekt vanzelf. Behoudens een subsidie van Nijmegen, betaalden de Katholieken van Nederland tot nu toe alle lasten. De laatste jaren brachten ze bijna f 350.000 per jaar samen. Men gaat nu wel rijkssubsidie krijgen, maar die is slechts voldoende voor de buiten gewone kosten. De gewone kosten zul len door het Katholieke volk bijeen gebracht moeten worden. Dat zal méér moeten zijn dan tot nu toe: een hall millioen per jaar moet het ideaal wor den. Daarnaar moeten we streven. Notaris B. Drion, voorzitter van het dekenale comité, riep propagandisten op om bijdragen te verzamelen voor ons monument van Christelijke cul tuur. dr. van Gils, burgemeester C. Prinsen De bijeenkomst, die behalve door talloze aanwezigen, ook door mgr. dr. van Gils, burgemeester C. Prinsen en baron v. Oldeneel tot Oldenzeel werd bijgewoond, werd opgeluisterd door stijlvolle muziek, op voortreffe lijke wijze verklankt door het trio Knibbeler. T\E BONDSDAG van „Credo Pugno' te Heerlen was nagenoeg geheel gewijd aan dr. Poels. De voorzitter herinnerde eraan, dat dr. Poels eens heeft gezegd, dat het geloof in Lim burg dieper is geworteld dan de Lim burgse steenkolen. Deze uitspraak was het meest van toepassing op dr. Poels zelf. Tijdens deze bijeenkomst deed Pa ter Jacobs de Credo-Pugno-mannen 'n voorstel: hij vroeg mee te werken aan het oprichten van een standbeeld voor de dierbare overledene. Het behoeft wel geen betoog, dat dit voorstel war me instemming vond. yAN VERSCHILLENDE ZIJDEN werd ons het geheim van de stuiver-sigaar (die zo lang en zo goed van kwaliteit was!) onthuld En het komt in het kort hierop neer, da* er noch in Nederland noch in het buitenland voor deze fantastische prijs „zo'n geurig staafje" te koop is. Wat wel een feit is: het personeel van de fa- trieken, de reizigers in sigaren en mensen, die daar om een of an dere reden voor in aanmerking komen, ontvangen van de fabri kant sigaren met een zo goedko pe banderolle. Aldus ontkomt men aan c-en te hoog belastingbedrag voor sigaren, die in werkelijkheid maar een kleine prijs (of helemaal geen prijs) opbrengen. Zo zijn we dus alweer gerust gesteld en duizenden met ons. Een lezer schreef ons nog; dat de Ne derlandse sigaren in België nog steeds ook zonder banderolle veel duurder zijn dan bij ons. We nemen dat op zijn gezag gaarne aan. TTE vlaggen wapperden van vele hui zen in het aardige plaatsje Rijcke vorsel, dat goed halverwege tussen Hoogstraten en Oostmalle zich rond zijn oude helaas verwoeste kerk in het schoon Kempisch land heeft neergevleid. En op het Marktplein stond het halve dorp uitgestroomd de burgemeester met de tricolore om zijn middel temidden van zijn dorpelingen, de fanfare „Vermaak na arbeid" blazensgereed. de kinderen van de H" ,met de vlaggetjes in de han den, Het was als in vroegere dagen, toen de dorpen zich verbonden wis ten met hun heren en meeleefden met hun wel en wee. En het had ge sproken tot de verbeelding van dit goede volk „met het gouden hart", dat de Rijckevorsels zich gingen verzame len in de streek, waar de bakermat van hun geslacht stond en van waar uit ze waren heengezwermd Neder- r i België in en ver daarbuiten. En leefde in de verbeelding ook nog met, dat oude gesloopte kasteel, waar- van de naam ook heröm-'de aan de schone tijden van wol- Toen dan ook de bussen en de auto's stopten en de burgemeester de gasten een welkom toeriep,, bruidjes ieder een bloem in de rood-witte kleuren van het dorp opspelden en de fanfare het Wilhelmus blies, er een bloemen hulde werd gebracht bij het monu ment van de gevallenen en men daar na temidden van een juichende kinder haag, voorafgegaan door de muziek naar de kerk schreed, werd in één slag die kloof van eeuwen overbrugd en sprong het gemeenschappelijke in karakter en aard, die zich nooit ver loochenen, ineens naar voren en smolt hen. dié van oudsher uit dit dorp stam men, en hen die het nu bevolken, te- samen in een zo schone eendracht, als de zelden zagen. Het was die een dracht, waarvan de zeereerw. heer van Rijckevorsel een der drie, die aan het altaar stonden bij het opdragen van het H. Misoffer gewaagde in zijn preek, toen hij de saamhorigheid van familie en geboortestreek als 'n kiem -voor een grotere eenheid zag gloren. En het was die eendracht men zou het een ideale Benelux kun nen noemen die die gehele dag ver der kenmerkte. Of men nu verzameld was op het gemeentehuis, waar secre taris J. Sterkens, die sprak namens burgemeester en schepenen, de gevoe lens vertolkte van blijdschap, waar mee deze dag tegemoet was gezien woorden, die al even hoffelijk werden beantwoord, en daar bleef' het niet bij: een aantal lindebomen op het Marktplein zal in de toekomst de dank der familie van Rijckevorsels tot in lengte van dagen uitdragen, of dat men tezamen aanzat aan de feestdis; of men daarna weer bijeen was om te luisteren naar de harmonie Broeder band. die bleek te kunnen spelen als weinigen, of dat men op het Markt plein de overrompelend-aardige boe- rendansjes der kinderen aanschouwde, het was steeds in een ware broeder schap, in een zichzelf terugvinden in anderen ,dat al deze dingen plaats vonden. Men kon er zich over verba zen wie had gedacht, dat zo'n def tige „familie" zo mee kon doen, hoor den we achter ons zeggen maar het was zo. Er is natuurlijk ook over het verleden gesproken. De meester, de heer Hevendaai uit Rijckevorsel be toogde, dat Maarten Cornelis en de Proost, die als bouwmeesters in het begin van de 16e eeuw wellicht uit 't dorp zijn weggetrokken, de stamva ders van het geslacht zijn, dat daarna als „van Rijckevorsel" werd betiteld. Maar naar verdere schakels moet nog naarstig worden gezocht. Hij vertelde uitvoerig van de bindingen, die er tus sen Rijckevorsel en talrijke Noorde lijke plaatsen bestonden. Van die met Breda getuigt bv. het gezegde: het schoonste naar Breda hangen, wat dan wil zeggen, dat men zich op zijn mooist uitdost. Al even kostelijk is 't spreekwoord: voor de oogst ben ik van Vorsei. na de oogst van Rijcke vorsel. En het was dan ook volkomen in stijl, toen de harmonie het verkla ren, dat ze een aangeboden biertje met „Rijcke-vorsels" gebaar naar de lip pen zou brengen. Ir. W. v. Rijckevor sel benaderde de oorsprong van het geslacht vooral langs heraldieke weg. Maar genoeg: het is een unieke dag geworden, - vergeten we niet dat een telegram aan de Belgische koninklijke familie werd gezonden - uniek voor dorp en bezoekers. Er zijn hechte ban den herslagen, banden, die - daar zijn we van overtuigd. - in de naaste tóe- komst nog hechter zullen worden aan getrokken. (Van onze militaire medewerker) h^ELBEGREFEN eigenbelang in het verkeer der volken een niet weg te cijferen lactor. Ontegen. zeggeiijk kan een regionaal pact als het Brusselse een ideeêle inslag heb, ben. Het handhaven van vrede en veiligheid in West-Europa heeft een ideeéle klank, maar laten wij wel be denken, dat deze ideeéle klank slechts van zeer lichte toon is vergeleken bij de reële klank; We moeten vrede en veiligheid handhaven en helpen handhaven uit welbegrepen eigenbe lang. Neutraal zijn we door de loop der dingen reeds lang niet meer en nie mand onzer zal nog de illusie koest.es ren dat een volgend conflict ons land ongemoeid zal laten, zoals een door het K.N.M.I. voorspelde welwillende depressie wel eens wil doen, We sul len onswel degelijk tegen deze bui met een parapluie moeten wapenen en wel met. een heel stevige, zoals Maarschalk Montgomery bij zijn ver trek uit Duitsland tot de Britse troe< pen zei Dit is nu welbegrepen eigen belang. Natuurlijk vrezen niet alleen wij voor het natte pak, maar België Luxemburg, Frankrijk en Engeland evenzeer. Daarom is het zo verstan dig, dat in principe besloten werd tot het aanschalfgH van eén grote para, pluie, waarvoor wij vijven de materi alen zullen moeten leveren en waar onder wij gezamenlijk schuilen kun nen Laten we het regenschermbeeld va ren, dan komt het in werkelijkheid hier op neer, dat de vijf landen sa menwerken tot het opstellen van een gezamenlijk plan van actie en ver, weer. Nu moeten we ons niet voorstel len, dat een dergelijk plan zonder offers van welke der partijen ook tot stand komt. „De Oost gaet voor de Baet uyt" en daarbij denken we niet alleen aan geldelijke „cost": offers op ieder gebied zullen moeten worden gebracht om het grote goed van de vrede deelachtig te blijven of weer deelachtig te worden. Het gaat niet aan wel te willen profiteren van de vruchten van een gezamenlijk plan, maar bij het opbouwen ervan de deel genoten slechte de welwillende ver zekering van zijn sympathie te ge< ven. Neen, meedoen 1 IJoe denkt men zich nu deze samen werking van onze kant? Geluk kig geeft de militaire litteratuur van de laatste tijd blijk van eensge zindheid van opvatting ten deze. Om een enkele greep te doen uit hetgeen de vakpers omtrent dit onderwerp publiceert, moge ik de mening weer geven van de Kolonel van de Genera le Staf M. R.. H. Calmeyer in zijn artikel „De Koninklijke Landmacht na de bevrijding" (Militaire Specta tor Nr. 5 van Mei 1948) In korte trek ken zullen we schrijvers ideeën weer geven. De Kolonel is van mening, dat het pact van Brussel een garantie biedt, dat de opbouw van de Neder landse defensie zai geschieden vol gens een weloverwogen plan en zal passen in het grote bouwwerk, dat de West-Europese beschaving zal bevei ligen. Hij ziet de opbouw van een moderne territoriale verdediging te land en in de lucht als eerste en drin gende bijdrage van Nederland aan een West-Europees defensie systeem. Waarom is deze territoriale verdedi ging een primaire eis? We zullen vooreerst onze gedachten laten uitgaan naar een verrassende aanval op onze vliegvelden en havens (denken we hierbij aan Mei 1940) de mogelijkheid, dat de vijand hier bij gesteund wordt door binnenlandse revolutionaire elementen is niet denk beeldig. Veronderstellen we nu eens, dat de overval gelukt en wij niet in staat zijn reeds genoemde en andere vitala punten enige tijd althans in handen te houden, dan is evacuatie van per soneel en materiaal van imminent belang ter voortzetting van onze deel name aan de bondgenootschappelijke oorlog uitgesloten. Tegen een dergelijke overval moe ten we een verweer opbouwen en wel een verweer, ontstaan uit een innige samenwerking tussen luchtmacht en landmacht. Een krachtjige luchtver dediging dus met zeer snelle jagers en een feilloos functionerend radar systeem. Evenzeer als de verdediging in de lucht zal de verdediging te land moeten beschikken over zeer snel verplaatsbare middelen, dus snel en streeksgewijze te mobiliseren troepeneenheden, waarvoor wapens en uitrusting moeten zijn opgelegd en waarvoor snelle vervoermiddelen moe ten klaar staan. Degenen onder de lezers, die in 1914 en 1939 werden gemobiliseerd, zullen wel begrijpen, dat een mobili satie met telegrammen A B en C over enige dagen verdeeld, wel tot het schone verleden dient te behoren. Toch zal deze bovengeschetst?" mobili satie nieuwe stijl nog niet snel genoeg haar beslag hebben en daarom zullen wij tevens moeten beschikken over en hier citeer ik letterlijk een te allen tijde parate macht van grond en luchtstrijdkrachten, gepaard met een feilloos werkende waarschuwings- en alarmeringsdienst om de belang rijkste punten de centra van weer stand in handen te houden. JJit bovenstaande blijkt wel, dat on ze eerste taak op verweer is in gesteld. De Luitenant-Generaal Kruis vat deze taak samen in 3 punten n.l.: 1. beveiliging tegen overrompeling, in (Slot pag. 2, kolom 1 onderaan.)

de Stem | 1948 | | pagina 1