Vertrouw onze jongens in Indië Een grote blinkende vogel, die witte eieren legde pgerold Onder het gesternte der nederlaag geboren Zwart mag nu eenmaal niet ereld n d a Na 15 jaar draait heden weer de Ronde van Nieuw-Vossemeer markten DE STEM VAN ZATERDAG II SEPTEMBER 1948 ïaal Er wordt veel critiek vernomen, welke niet met de practijk overeenstemt De Jubileumpakketten zullen op tijd aanwezig zijn Vaandrig-vlieger vertelt Het Duitse partijwezen hangt min of meer in de lucht In het Westen 32 groepen Een course voor amateurs en nieuwelingen waar de stukken zullen afvliegen RETRAITEHUIS CENAKEL TILBURG 'StAxÓ zouti SLuis ki Maar ook „het publiektreft schuld ATHLETIEK WATERSTANDEN Officiële mededelingen stem uit de cabine, en reed de* auto alenknobbel ie Barnes uit Dor- ey (Surrey- is op 't lik 16 jaar. hij. veertien was, vlot Russisch, Duits Latijn, Sanskrit Leks. En nu. enkele geleden heeft hij oed gevolg zijn exa- n de Chinese taal ;d. Archie's moeder ilke dag uit werken schillende buurtbe- hebben de jon- :en rustige studeer aangeboden, r Archie prefereert aapkamer, waarvan anden bedekt zijn 2e handsboeken in mogelijke talen, hinese bijbel is Ar- laatste aanwinst. looooooooeoo id werden zij met ïnschijnlijk laduu odden vervoerden, bracht. Ook de ta- ise man en vrouw idels gearresteerd, n wat zich hier in aar ons land kwtt- transacties „af te ruim een Jaar ij benadering niet het bedrag is, dat handelingen is gen shawls hebben de elijk een omzet 00 stuks. Wanneer lijk was trachtten xtielpunten te ver- erd een nevenhan- nvoudig rekensom-i iet licht, dat zi| omzet van ƒ20.000 en namelijk ge- ;oor een shawl en ;n aan zwarte han- jnten voor gemld- IRONKEN TE 5ERGEN ïstreeks twaalf uur •ig zoontje van de ;rgen, dat met een adjes in de nabij- lijk huis aan het Zwanegat bij het heer B., die het vist de kleine met op het droge te bleek, dat het jon- rleden. Dokter van levensgeesten op ader resultaat. Het K. Gasthuis ta ebracht. De versla- is groot. üondag 12 en Maan eting bij C. Stal- September. Schle- Helsland om 3 uur. 12 September liggende wip door ig 12 en Maandag ermisschieting bij uur. ïdag 12 September Buysrogge om rndag 12 en Maan- Kermis. Scnle- ide wip bij A. Bo- iw een korte va- n het Engadindal. een wandelrit. huis dragen. Dit Olver gezien had, n bouw. Het was Dn bij avond voor gezien. de schemer van uis ger den en had isloten. De volgen- :elfdo, waarop het werd gevonden d buiten de stal- wel en half dood Carkeek verklaar - het werk van de ij zei, dat de dui- laap had getoverd ie list, zoals alle weten en het tomen, terwijl het minee verontwaar- nkt meer jenever, in Cornwall. Zijn kwam van een (Wordt vervolgd) mma zie pag. 5) t\E kolonel-hoofdaslmoezenler mgr H. J. J. M. van Straelen, die momenteel O in Indonesië vertoeft, acht het noodzakelijk, de aandacht van de ouders, echtgenoten en verloofden van onze soldaten daar te lande te vestigen op het onde/staande artikel van de kapt.-aalmoezenier C. J. van der Linden, die ver bonden is aan de X-brigade in Oost-Java. Ook in de loop van de laatste maanden is namelijk weer veel geschreven en nog meer gesproken over het zodelijke peil van onze sol daten in Indonesië. Velen hebben ge meend, hun zienswijze naar voren te moeten brengen en uiteindelijk een min of meer gegrond oordeel uit te spreken. Inderdaad is dit een kwestie van algemeen belang, waarbij zeker mo menteel bijna het gehele Nederlandse volk zich direct of indirect betrokken VOeit het raakt ons allemaal, of we willen of niet Dus is het ook niemand om het even wat het Vaderland over datzelfde leger denkt en schrijft." MEN ZIJ NIET BEVREESD {In dit verband wijst de kap. aalmoe- zeniev op verwarrende critiek, welke de laatste tijd voos is geleverd oa. door ds. F. Slomp in „de Zwer ver" van 18 Mei j.l. Als antwoord merkt hij op: Inderdaad geeft hier het leven van de doorsnee soldaat meer aan leiding tot verkeerde dingen, dan m Nederland. Daarop hoeft niet verder te worden ingegaan, dit is duidelijk voor ieder, die enig idee heeft van het militaire leven in het algemeen. Als een noodlottig gevolg moet zeker er kend worden, dat verscheidene mui tairen vallen, die waarschijnlijk in Holland behouden bijn gtbleven. Dit is 'n kwestie van de man zelf en zijn persoonlijkheid: zijn morele kracht, zelfbeheersing en niet in het minst van zijn godsdienstige overtuiging. Ook spelen hier een grote rol het mi lieu en de toevallige omstandigheden waarin de man terecht komt. Mag nu, na objectieve beschouwing van de feiten, botweg gezegd worden dat deze jongens in Indië tegenvallen dat het m.a.w. een wonder mag he ten indien zij zich handhaven? Dan is volgens mijn eerlijke over tuiging het antwoord: neen! Wij zien zwakheden en stellen die onherroe pelijk vast. Maar wil dat zeggen dat Nederland bevreesd moet zijn, dat het slechts mislukte zonen terug zal ontvangen? Neen! En vele andere geestelijke verzorgers zullen dit met mij beamen Evengoed als in Nederland onder de opgroeiende jongeren reeds een schifting kan gemaakt worden om trent hun verdere ontplooiing, zo ook in vele gevallen hier. De jongen zal beleven en normaal volharden in het geen hem vanuit zijn familiekring werd medegegeven aan godsdienstige opvatting en vastberadenheid. Zouden uileindelijk met de nor male geestelijke verzorging - die zij nu Goddank hebben - onze jou gens zich toch niet op de duur kun- nen handhaven, dan ligt het mijns inziens niet aan het instiuut van het leger, maai aan t zakkend mo reel van het Moederland zelf. Dit is ook niet zonder kleerscheuren uit de ruïne van de oorlog te voorschijn gekomen! VERTROUWEN IN ONZE JON GENS EN HUN VERZORGERS Vertrouwen wekt vertrouwen: laat men in Nederland allereerst ver trouwen blijven schenken aan onze jongens en geloven in de oprechtheid van de geestelijke verzorgers en dok toren, die hun uiterste best zullen blijven doen en indien dit noodza kelijk mocht blijken heus een ge zamenlijke noodkreet in Nederland zullen doen horen, maar dan op een manier, welke naar verwachting het meeste resultaat zal boeken. Comman danten en doktoren doen hun plicht, en meer dan dat, om 't zedelijk peil der jongens op te houden en zij zou den ongetwijfeld streng gecorrigeerd worden, indien zij tekort zouden schie ten. De gevaren van Indië zijn de jongens voldoende bekend en medi sche voorlichting wordt hun verstrekt terwijl op dit gebied een aalmoeze nier bijna geheel vrij is gemaakt om de jongens de idealen van het Chris telijk huwelijk voor ogen te houden. De belangstelling daarvoor is groot. Volgens de opinie van velen heeft Ds. Slomp in zijn artikel niet de juis te toon getroffen, en evenmin aan het publiek een objectief zuivere voor lichting gegeven, ondanks zijn eerlij ke persoonlijke overtuiging dat hij hier moest spreken. NIET PRATEN, MAAR DOEN Qverigens zal veel praten en schrij ven hier weinig verbetering ge ven: dit werkt meer alarmerend dan doelmatig. Men redt of voorkomt er overigens weinig mee. Hiertoe zal men eerst de jongens persoonlijk moeten gaan doordringen van hun verplich tingen en hogere levenswaarde als Christen. Wat ook wel degelijk onder de ogen gezien moet worden is het onverantwoorde aankweken van wan trouwen, hetwelk zelfs tot breuk tus sen echtgenoten en verloofden zou kunnen leiden. Dit laatste is niet denkbeeldig, maar er zijn feiten om het te bewijzen. Wat men altijd bereikt is: scheiding tussen leger en moederland, terwijl dan uiteindelijk de vervulling van de Vaderlandsplicht als soldaat geen eer meer zou zijn, maar eerder een schande. Ieders plicht zij dus, zowel in Indië als in Nederland eikaar in de vervulling van de gemeenschappe lijke taak te steunen en te helpen. Deze onderlinge band van saam horigheid zal de grootste kans van slagen bieden aan hetgeen ons Va derland nu zo intens bezighoudt. Ons leger in Indië doet daartoe zijn plicht enhet zij tot bemoediging van velen gezegd: datzelfde leger is ook van moreel-godsdienstig stand punt uit bezien geen verloren zaak Aan het eind van dit artikel zij er nogmaals met nadruk op gewe zen, dat hier niet slechts een per soonlijke opinie is weergegeven, naast vele mogelijke andere, maar dat zij integendeel getest is aan die van de groep aalmoezeniers in ge heel Oost-Java. Daartegenover staat de mening van de predikant, die, na slechts enkele maanden verblijf in Indië zijn persoonlijke overtuiging niet voldoende aan de practijk heeft kunnen toetsen. Tenslotte gaat het hier niet om persoonlijk gelijk of ongelijk, maar over de vraag alleen, hoe de goede zaak van Leger en Vaderland het best gediend kan worden tot voordeel van ons Nederlandse volk!" H. M. Koningin Juliana heeft Dinsdagavond, vergezeld door Z. K. H. Prins Bernhard, het gala-concert in het Concertgebouw bijgewoond. Ook de Koninklijke gasten waren aanwezig. Van links naar rechts ziet men Prinses Martha van Noorwegen, Prins Jan van Luxemburg, Prinses Margaret Rose van Engeland, Kroonprins Gustaaf van Zweden, H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en Prins Olof van Noorwegen I vogel, die grote witte eieren legde, verschrikt het oerwoud in, maar ie dere ronde vielen er meer. I Toen alle pakken het vliegtuig ver laten hadden, werden nog enige rond jes over Langnawan gevlogen en te vens getracht een foto van deze uit hoek té imaken. Terug naar Balikpapan over het oerwoud en de rivieren met hun bam boe-huisjes hier en duar, wegvluch tende Dajaks, en verschrikt opvlie gende vogels over het uit de oorlogsda gen bekend geworden vliegveld Sama^ rinda, dat de Japanners nooit heb ben kunnen vinden en waar nu de jungle weer de overhand heeft. Over de grote meren, en eindelijk zagen we na 4'/2 uur weer het verwoeste Balikpapan onder ons liggen, met het weer drukke bedrijf van de B.P.M. In het K.L.M.-gebouwtje stond de lunch al klaar toen we binnenstapten. Deze tocht zal bij de Dajaks wel lang in herinnering blijven, maar lan ger nog bij die 50 jongens, die nu ook jubileum-feesten kunnen vieren, ver in de binnenlanden en die voelen dat zelfs zij niet door het Nederlandse volk vergeten worden. De jubileumpakketten zullen op tijd aanwezig zijn. DE Jubileumpakketten zullen in Indië zelfs op de meest afgelegen posten op tijd aanwezig zijnEen eenvoudig krantenberichtje, waar men achte loos overheen leest Het krijgt echter achtergrond en kleur, als men het volgende relaas van een vaandrig-vlieger leest! C.A.O. LEDERINDUSTRIE Naar verluidt zou de C.A.O. voor de Lederindustrie, welke reeds geruime tijd op stapel staat, thans door het College van Rijksbemiddelaars zijn goedgekeurd en zeer binnenkort in werking treden. /~)p 25 Augustus, half 10 's morgens precies werden in de stromende regen te Balikpapan de gashandles naar voren geduwd en 2400 paarden krachten trokken de Dakota C 47 van het 20e Transport Squadron de regenwolken in. Het doel was om jn- bileumpakketten te brengen naar de troepen in de binnenlanden van Bor neo. De 23ste was de tocht op het vlieg veld Kemajoran bij Batavia begon nen met bestemming Makassar, waar de afwerppakketten in gereedheid waren gebracht. Buiten de normale vliegtuig-bemanning was er een spe ciale uitwerpploeg van 5 man aan TN HET PROTOCOL VAN POTSDAM lezen we: „Alle democratische politieke partijen met verenigingsrecht en het recht van publieke discussie moeten in Duitsland toegestaan en begunstigd worden. Onmiddellijk na het einde van de oorlog werden in Duitsland de politieke partijen toegelaten; maar evenals in de «d ma de eerste:reld tem ^-^ee^H^ oorlog is er in Duitsland ook nu een crisis van de poiiueKe partijen. ïyns- schien werden deze partijen te vroeg toegelaten; ze konden niet organisch groeien. Er ontstonden aftreksels van de partijen van vóór 1933, die heel spoedig in haar oude fouten vervielen. boord en verder parachutes en wa^ terdichte zakken. De 24ste had de Dakota ons naar Balikpapan aan de Oostkust van Bor neo gebracht, waar verder de laatste voorbereidingen waren getroffen en toen 's middags het bericht binnen kwam, dat 't afwerpterrein Longna- wan in orde was, werd de deur uit het vliegtuig verwijderd en de tanks vol benzine gepompt. Het weer gaf weinig hoop en weerberichten van Centraal Borneo waren niet verkrijg baar. De meest gedetailleerde kaart was 1:500.000 met veel witte plekken en enige rivieren. Na het ontbijt in het aardige K.L. M.-gebouwtje aan de zee gebouwd, waar de vliegen ons gezelschap hiel den, werd de 25ste gestart voor Longnawan. De naam. was al myste rieus geworden. De kampong ligt aan de bovenloop van de Mahakam-rlvier pp 500 k.m. van Balikpapan. Normaal is deze plaats alleen bereikbaar over de rivier met prauwen en neeimt dan 10 weken ln beslag. De tocht tarug, dus stroom-afwaarts, kan in 3 a 4 weken gedaan worden. Na 20 minuten door de snel heen en weer klapperende ruitenwissers ge tuurd te hebben, waren de meren van Oost-Bomeo juist door de regenwol ken zichtbaar en daarna klaarde ge lukkig het weer op. Als het was blij ven regenen, hadden we de volgende dag weer moeten proberen. Onder ons ontplooide zich nu het oude romp j gebergte met vlakke heuveltoppen, j begroeid met het onmetelijke oer- woud, bijna zonder herkenningspun- jTje nieuwe Duitse democratie is he laas weer onder het gesternte van de nederlaag geboren en geniet in het volk niet veel sympathie; het zelfde odium der nederlaag kleeft aan de partijen. Het volk heeft er niet veel vertrouwen in, ofschoon de deel name aan de verkiezingen overal be trekkelijk goed was. Toch zweven de politieke partijen in Duitsland enigs zins in de lucht; zij werden evenmin als de nieuwe democratie van onder af opgebouwd. De ideologieën van de oude partijen passen boven dien niet meer in de tegenwoordige maatschappelijke ordening van Duits land. Het verschil: burger-werkman is vervaagd, evenals dat tussen ka pitalisfc en proletariër. Bovendien is de partij-politieke ont wikkeling in de Oostelijke zone en de Westelijke zonen principieel ge heel verschillend geweest. In de Rus sische zóne slechts één partij de S.E.D. de socialistische eenheids partij met een paar van haar af hankelijke satellietenpartijen. In het Westen een veelvoud van partijen, die aan de tijd van vóór 1933 herin nert. In het geheel zijn er in de Wes. telijke zones tot nu toe 32 partijen toegelaten, die weliswaar voor het meerendeel „Splitterparteien" zijn. LEIDENDE PARTIJEN. p'en leidende rol spelen in de Wes telijke zones de christelijk-demo cratische partij CDU en de Het Amsterdamse Bataljon H-7 R.I., dat zich de bijnaam van het zin gende bataljon verwierf en kort geleden uit Indonesië terugkeerde, werd Dinsdagmiddag officieel door de burg. van A'dam, Mr. Arn. J. d'Ailly op de Dam ontvangen, Een fraai doek, dat de militairen uit Ambarawa meebrachten van de Wedana Rader Abdul Kadir, wordt de burgemeester overhandigd. ciaal-democratische partij SPD (die vooral in den beginne door de Engelsen bizonder bevoordeeld werd) SPD en CDU staan vijandig tegen over de partijen in de Oostelijke zóne. De SPD is trouwens in de Rus sische zóne verboden. Wat bij deze partijen nog ontbreekt is een duide lijke innerlijke lijn en geschikte per soonlijkheden. J3e CDU leidt, vooral in Beieren, onder onderlinge twee dracht. Buiten Dr. Adenauer en Jacob Kaiser zijn er haast geen degelijke leiders. Ook de SPD heeft buiten Carlo Schmid en Schumacher geen grote persoonlijkheden. De Duitse SPD zweeft bovendien tussen natio nale en internationale democratische en socialistische, vrije en collectivis- itsehe tendensen; uiteindelijk tussen West en Oost. Waarschijnlijk zullen tengevolge van de bizondere politie ke toestand in Duitsland de vrije, de mocratische tendensen tegenover de socialistisch-collectivistische tenden sen de overhand krijgen. In ieder geval neigen de leidende personen naar deze richting. „BAYERN-PARTEI". ^Jaast deze beide partijen staat de DPD de democratische partij Duitsland De communistische par tij is in de Westelijke zones niet erg sterk; toch behaalde ze bij de laat ste verkiezingen in Beieren 10 pet. van de stemmen. In „Nordrhein-West falen" is het Centrum vrij sterk; het is als het ware de linkervleugel van de CDU. Onlangs hebben besprekin gen plaats gehad tussen Dr. Arnold, de minister-president van Nordrhein Westfalen, en Karl Spieker, de leider van het Centrum, om te komen tot aaneensluiting van deze partijen; ze hadden echter tot nu toe' nog geen succes. In Niedersachsen heeft ver der „de Duitse Partij" een liberale partij, tamelijk veel aanhangers. Groot opzien baarde bij de laatste verkiezingen in Beieren de grote toe name van stemmen bij de „Bayern- partei", die met één slag na de SPD de tweede partij werd. Deze heeft separatistische tendensen. Zij streeft naar een zelfstandige Beierse staat in het bestek van een Duitse en Europese statengemeenschap. Na de verkiezingen werd zij de „vergaarbak der ontevredenen" genoemd. Vermoe delijk heeft ze veel stemmen opge vangen, die anders op de communis ten uitgebracht zouden zijn. Het groot succes van deze ontevredenen berust op de slechte voeding, de woningnood en de overbevolking van Beieren, waarover zich sinds het einde van de oorlog een stroom van vluchtelingen uit het Oosten heeft verspreid. RIJNLAND-SEPARATISTEN. "^Jit de overvloed van de Duitse par tijen willen we tenslotte nog de „Rheinische Volkspartei" noemen, eveneens met separatistische tenden sen. Zij streeft naar een onafhanke lijke Rheinstaat en heeft speciaal in de omgeving van Alken veel aan hang. In Zuid-Duitsland zijn vooral veel regionale partijen, zoals de Schwabische Bund, de Vereinigte Standerat en de partij van de Kriegs- gegner. B. A. anderhalf uur vliegen de brede stroom van de Mahalcam zagen. Het zoeken naar Langnawan duurde slechts 10 minuten, omdat het afwerpterrein zo uitstekend door de 50 jongens bene den gemarkeerd was en het grote witte kruis met het woord WELKOM viel op 8000 voet, direct in het oog, in het felle zonlicht. Toen we lager kwa men zagen we dat het kruis, de T, die aangeeft in welke richting afge worpen wordt en het „welkom", ge maakt waren van bamboelatten, waar aan de grootste zorg besteed was, om het zo mooi en wit mogelijk te maken HET AFWERPTERREIN /~\p een hoger gelegen rood-brutn veldje, stond de hele bezetting te zwaaien met petten en doeken. Het afwerpterrein lag in de kromming van de rivier omgeven door heuvels, begroeid met het eeuwenoude oer woud. Natuurlijk moest door onderschat ting van de wind, het eerste pak lang zaam de kali inzeilen, maar dat was geen bezwaar, zwemmen scheen ie dereen te kennen en een prauw scheen bij hun uitrusting te behoren De parachute met het waterdichtie pak, gevuld met krentenbollen, was snel op het droge en tpen bleven de parachutes vallen, in totaal 24 pakken van ongeveer 50 k.g. De Luchtverplegingscompabnie had voor deze gelegenheid extrd diep in de provisiekast gegrepen en met de parachutes zeilden behalve jubileum pakketjes, blikjes Engelse sigaretten, vruchten op sap, jam en snoepgoed naar beneden. In een nabije kampong renden de Dajaks bij het geronk van de grote 30 JAAR OP DE PLANKEN De directeur van het Zuidertoneel, de heer Johan Steenbergen jr., her denkt met October zijn 30-jarige to neel-loopbaan. Johan Steenbergen was onder andere verbonden aan het gezelschap van Marius Spree te Rot terdam en aan het reizend gezelschap van Vink. Daarna maakte hij deel uit van het Verenigd Rotterdams Hof stad-toneel. In 1934 richtte hij het gezelschap „De Rotterdammers" op, dat tijdens de bezetting werd ontbon den. In Juni 1945 stichtte hij het „Rotterdams toneel". Thans is hij di recteur van „Het Zuidertoneel" te Breda. J. RAAYMAAKERS EERVOL ONDERSCHEIDEN Door de Prins Regent van België zijn op voorstel van de Min. van Bui tenlandse Zaken de gouden palmen van de Kroonorde van België toege kend aan de heer Jean Joseph Maria Raaymakers, Stationstraat 29 te Roo sendaal. Deze onderscheiding werd hem verleend voor 50 jaren trouwe dienstbetrachting bij de Compagnie Beige d'Assurances Generales te Brus sel. Vrijdagmorgen werden de versier selen uit naam van de Ambassadeur van België te Den Haag aan de heer Raaymakers te zijnen huize uitgereikt door de heer Th. Tiebackx, consul van België te Roosendaal. i^og steeds draait West.Bra- bant lustig verder met zijn wielerronden. Ook het kleine Nieuw Vossemeer in de Noordwesthoek van ons gewest heeft zich bij de lange rij gevoegd en naar het zich Iaat aanzien, zal het goed voor de dag komen. Verschillende personen hebben n.I. stevig de handen uit de mouwen gestoken met als resultaat, dat men over een uitstekend veld de beschikking heeft gekregen. Het is thans ongeveer 15 jaar ge leden, dat in Nieuw-Vossemeer de laatste ronde werd georganiseerd. Deze werd gewonnen door Goderie, terwijl de grote favoriet uit die tijd, Leydekkers, zich als vijfde plaatste. Onder de deelnemers bevond zich voorts Karei Kaers, die later een klinkende naam verwierf. De ronde, welke thans op stapel is gezet, is alleen voor amateurs en nieuwelingen. Wie geen vreemdeling is in de wereld van de wielersport, weet, dat de jeugdige knapen uit deze categorie steeds een verwoede strijd leveren om de zegepalm en zo zullen er ook in Nieuw-Vossemeér wel de stukken afvliegen. Heden om half 3 valt het startschot. Het parcours. 2125 Sept. Derde Orde H. Domini, cus 2527 Sept. Jonge Dames analys- ten e.a. 282 Oct. K.A, Parochie H. Sacr. Tilburg. 24 Oct. Gereserveerd 59 Oct. Dames (Gereserveerd. 9—12 Oct. Zelatricen van het Apost. des Ge- beds. 1317 Oct. Maatschappelijke werksters. 1619 Oct. Meisjes. 19—23 Oct. Gehuwde Dames. 2326 Oct. Ver pleegsters (gediplomeerde). 2629 Oct. Jongere gehuwde dames middenstand ben. 50 jaar) 29 Oct.1 Nov. Gereser veerd, 3—6 Nov. Lyceum-retraite 69 Nov. Meisjes. 913 Nov. Dames 1316 Nov. Verloofde meisjes. 1619 Nov. Huismoeders. 1922 Nov. Meisjes die op fabrieken werken. 2226 Nov. Leer ling verpleegsters. 2629 Npv. Meisjes uit de dorpen. 7—10 Dec. Verloofde meisjes. 1112 Dec. Recollectiedag. 14 17 Dec. Jonge Dames middenstand 1822 Ongeh. Dames (gereserveerd) 2225 Dec. Meisjes. 27—30 Dec. Onge huwde Dames. ür is een parcours uitgezet van 3800 meter. Dit moet 25 maal worden gereden, hetgeen neerkomt op een totale afstand van 95 K.M. De start lijn is gelegen vooraan op de Veerse- weg aan de zijde van Nieuw-Vosse meer en de finish op de Nieuw-Vos- semeersedijk vlak bij het dorp. Van de Veerseweg gaat het parcours on der langs de zeedijk tot aan de Zoute Sluis 'en vervolgens over de /yW. Groeneweg en de Nieuw-Vossemeer- sedijk in de richting van het dorp. Ruim honderd renners hebben zich voor de course laten inschrijven, wel een bewijs, dat Nieuw-Vossemeer nog steeds in trek is. Onder de deelne mers bevinden zich: Wim van Est uit St. Willebrord, Wagtmans ui't Breda, v. d. Veeken, H. v. d. Elshout uit Made, Mangelaars uit Hoogerheide, v. Nijnatten uit Ginneken, Bestors uit Halsteren, Oudehand uit den Haag, L. Dekkers uit Nieuw-Vossemeer, J. v. Meel uit Wouw, J. Goossens uit Heerle, Jos. Stuyts uit Bergen op Zoom, Suykerbuyk uit Wouw en vele anderen, die van gelijke of ongeveer gelijke kracht zijn als de hierboven genoemde renners. De baten van de wedstrijd komen ten goede aan de t.b.c.-bestrijdingen aan culturele verenigingen. Het zal er dus wel druk zijn vanmiddag in Nieuw-Vossemeer. Een deputatie van de Stichting L.O. en L.K.P. en de Gemeenschap Oud Illegale werkers Nederland, heeft Prinses Wilhelmina op het Paleis op de Dam een tekening „De Troosten de" aangeboden, uitgevoerd door Rin- ze Hamstra. Deze tekening wil de ge dachte der liefde vertolken, die tot troost en hulp noopt, daar waar ver volging en nood de mens in geeste lijke en materiële ellende hebben ge bracht. rje Bijz. Politierechter van Breda had weer heel wat distributie al of niet annex deviezen zondaars te berechten. Een hartstochtelijk wenend Beigisch echtpaar, waarvan de man op de meest critieke momenten stok doof was, kreeg een maand lang gast vrijheid van de Nederlandse Staat. Man en vrouw hadden tesamen ruim 200 paren nylons over de grens en aan de man gebracht. Zij wisten niet goed, of zij nu eigenlijk wel of niet goed wisten, dat het niet mocht en toen wist de Politierechter het wél! Daarna kwam de afdeling suiker en boter (margarine) aan de beurt. De Officier meende te moeten vaststellen dat de zwarte handel eigenlijk door banketbakkers wordt in stand gehou den: zij voldoen aan een onevenredig grote vraag van het publiek. Wij voor ons knopen daar heel erg rustig de con clusie aan vast dat dus eigénlijk bij 't publiek, dat vraagt naar wat het niet hebben mag. de schuldige oorzaak te zoeken en te vinden is en mis schien ook nog wel een weinig, zoals in het gisteren behandeldë geval, bij een werkelijk te kleine toe wijzing van grondstoffen aan nieuw-opgerichte zaken. Deze zaken moeten, om met Mr. dr. van Wlijmen to spreken, eerst in de running komen en beter bevoorrade concurrenten op de voet trachten te volgen. Hierdoor wordt voor de pas gestichte zaken de verleiding om aan die grote vraag naar koek en banket te voldoen, desnoods door bijkopen van boter en suiker zonder bon, nogal groot. Iedereen in de rechtszaal, vanaf de Officier tot en met de verdachte en de verdediger, was het er over eens, dat het ondanks dat alles nu eenmaal niet mag. Vandaar dat de banketbak ker niet minder dan ƒ600.boete kreeg te betalen. Zijn „Leveraneiers" kwamen er wat gunstiger af: de Belg S„ die al jarenlang gastvrijheid in de Lage Landen geniet, mag volstaan met vijftien pop. Omdat hij pijn had ln vele delen van zijn oud en geteisterd lichaam (dat bewees de verdediger met officiële briefjes van behandelende art sen) behoefde hij niet in arrest. En B. die ook al geleverd had, moet ƒ30. betalen aan de Gerechtigheid. Hij zal daa:van waarschijnlijk, als je hem ge loven moet, even weinig begrijpen als van de bewering van de Rechter, dat smokkelen van kousen en van boter even erg tegen de distributie-voorschrif ten is. „Kousen zijn toch geen boter", vond de naïve verdachte.... Wat iedere rechter zal onderschrijven, maar voor beide gevallen met boete of hechtenis! Parkestafette te Roosendaal Zondag 10 October, wordt dit jaar de traditionele T.H.O.R. parkestafette in het burgemeester Coenenpark te Roosendaal gehouden. Diverse vereni gingen zullen weer voor dit nummer, dat ook boven de grote rivieren een goede naam heeft, inschrijven, terwijl Thor zelf met twee ploegen aan de 6 x 1000 meter deelneemt. Jeugdgroep K.N.A.U. tegen T.H.O.R. en Zeeland Zaterdag 18 September heeft te Ant werpen een ontmoeting plaats tussen een KNAU-jeugdploeg en een Belgi sche jeugdploeg. Van Zaterdag op Zon dag overnacht het Nederlands team te Roosendaal, zodat hier een wed strijd ingelast is kunnen worden tus sen de KNAU-ploeg en Thor senioren en junioren. Eventueel zal ook Zee land aan deze interessante ontmoeting deelnemen. De wedstrijden worden gehouden op het Red Band sportpark en van' gen aan om 12 uur, daar 's middags RBC een voetbalwedstrijd speelt op hetzelfde terrein. De Roosendaalse ploeg is als volgt samengesteld: 100 meter: J. Hoefnagels, G. Leijs en v. d. Poorten. 400.meter: G. Ley's, R. Hermans. 800 meter: M. van Loon, Hack. 3000 meter: Jac. Aanraad en Vos reserve: Mol. Hoogspringen: Leijten en v. Leeu wen. Vèrspringen: J. Hoefnagels en v. Leeuwen. Kogelstoten: Mol, Huijskes. Discus werpen: Mol en Leijten. Speerwerpen Huijskes en Bechtel., 4 x 300 m.: M. van Boon, Hack. Hoefnagels en Schoonen. Op dit laatste nummer maakt Thor een goede kans om het Zuidelijk re cord dat met 2 min. 17.4 sec. op haar naam staat te verbeteren. Keulen 258 (—0.12), Ruhrort 65 0.03), Lobith 1075 0.13) Nijme gen 841 0.12) Arnhem 837 0.11), Eefde 374 (—0.11), Deventer 278 0.10Borgharen 4118 (—0.02) Bel- feld 1128 (—0.48) Grave 484 0.11). Vreeswijk 056 (—0.11), Lith 060 (—0.40) KAPELLE, 9 September 1948. Appels: Jacq lebel 1531, glorie van holland 1845. transparente de croncel 20—48. manks codlin 15—40, zoete bloemé 2837, cox pomona 927, signe tillish 3048, guldeling 2229, cox orange pippin 18—56. lanes prince ai- bert 2929, codlin keswick 14, laxton superb 1934. bramley's seedling 28; ellisons's orange 17—59, kroet- en val- appels 12—20. Peren: Beurré hardy 19 —71, id. de merode 31—37, id, lebrun 27 36. idem beucke 35. maagdenpeer 15 —52, triumph de vienne 34—70, bonne louise d'avranches 18—54. dullj espeer 2129, clapps favourite 3943, herzo- gin elsa 22—54, spaanse wijnpeer 24 46. seigneur d'esperen 31—54, Williams duchesse 34—48 conférence 24—57, beurré durondeau 31—41, scharlaken peer 3040, marguerite marrilat 36 46. bon chrétien william 46. foppenpeer 2438, kroet- en valperen 25. Pruimen: reine Victoria 1545. monarch 23—66, abrikoospruim 11—37, warwick draper 21—60. burbank giant 17—52, washing- ton 623, cataloni 1019, rode eier- pruim 1520, reine claude verte 24— 50. Diversen: bramen 40—75, franken- thaler 90, aardappelen 6.5. groenten: dubbele princessen zonder draad 28— 43, snijbonen 5—14, uien 9, rode kool 6—10 alles per k.g. komkommers 2. perzieken 22 beide per stuk. bospeen 3 per bos. LEEUWARDEN 10 September. Vee markt: Cl stieren, 150 vette koeien, 728 melkkoeien 295—790. 32 pinken 150—335. 258 graskalveren 125—195 110 nuchtere kalveren, 579 schapen 50—90, 63 lammeren 1541. 154 var kens, 234 biggen en lopers 4555 en 5580, 72 bokken, 155 paarden 140— 650. Totale aanvoer 2602. Stieren, melkkoeien en pinken, aan voer ruim, handel kalm, prijzen niet hoger. Biggen, aanvoer matig, handel kalm, prijzen gelijk. Schapen, aan voer ruim handel kalm, prijzen gelijk. De veehouderij centrale nam heden runderen, schapen en de aangevoerde nuchtere kalveren over. WAALWIJK 9 September. Om trent de bedrijvigheid in de leder- en schoenindustrie valt niet te klagen. Goede ledersoorten vinden gretig af trek. Overleer en voeringleer is be perkt voorradig. De persoonlijke be zoeken van schoenwinkeliers aan de schoencentra zijn weer veelvuldiger dan enige weken geleden, wat een goed teken is. Bepaalde artikelen o.a. kinderschoenen hadden de laatste we ken veel meer belangstelling wat wel in verband zal staan met het begin van het nieuwe schoolseizoen. De schoenwlnkeliers die hun étalages hadden ingesteld op de nationale fees ten hebben niet over gebrek aan be langstelling te klagen gehad. Jammer Is dat de winkelier nog niet die arti kelen in voldoende mate konden beko men waarvoor het publiek over het algemeen belangstelling heeft. Eerst als fabricagenormen en prijsvoorschrif- ten die als een loden last op het be drijfsleven drukken, verdwijnen en het persoonlijk initiatief zich weer kan ontplooien, zullen de productiemoge- iijkheden toenemen. distributiedienst de bevelanden. Inlevering voor detaillisten. In de week van 13 t.m. 18 Septem ber moeten de consumentenbonnen van de volgende artikelen worden in geleverd: brood, cacao, bloem, boter- margarine, kaas en vleeswaren. Door grossiers tabak en eieren. In de week van 20 tot en met 25 September inleveren de artikelen: brood, vlees, tabak, suiker-versnaperin gen, gebakbloem, zachte zeep, soda. waspoeder en vleeswaren. 193-o d.k. walcheren. De inlevering van bonnen a.v. is geregeld: Week 103 (1218 September) in leveren de artikelen: brood, boter/ margarine/vet, kaas, zachte zeep. soda, vleeswaren. Grossiers (eieren en tabak.) Week 104 (19—25 September) brood, vlees, tabak, suiker/versnape ringen, cacao, bloem, gebakbloem en waspoeder. Inleveringsdagen worden niet ge wijzigd. 209-0 d.k. terneuzen. Inlevering door Detaillisten- Grossiers, enz. In de week van 13 t/m 18 Septem ber 1948 in te leveren: Brood, cacao, bloem, boter-marga- rine-vet, kaas, inlevering door gros siers, tabak en eieren. In de week van 20 t/m 25 SeDtem- ber 1948: brood, vlees, tabak, (alleen door detaillisten), suiker/versr.ape- ring, gebakbloem, zachte zeep. was poeder en vleeswaren. 196-0

de Stem | 1948 | | pagina 3