Frankrijk moet grote offers brengen Onverwacht bezoek en een leerzaam gesprek Sovjetprotest aan Londen Hoe aan SS millioen francs te komen Nieuwe besprekingen met Djokja Universiieiis Zondag Queuille kondigt bezuinigingen, hervor mingen en in de toekomst nieuwe verkiezingen aan IN 'T KORT Een beste sigaar van een stuiver HERFST IN DE FRANSE DEMOCRATIE VIERDE JAARGANG No. 1175 ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 Moeder van 10 kinderei verongelukt Hl Muiderslot. eens de plek, waar in de gouden eeuw de kopstukken van het Nederlands cultuurleven elkaar in de Muiderkrmg ontmoetten, is thans onder beheer gesteld van het Rijksmuseum te Amsterdam. Minder warm Delegaties voor federaal overleg naar Nederland Geen nationalisatie der mijnen Wie raapt de appel op, als hij valt C.A.O. voor dagblad journalisten „Veel minder gunstige" voorstellen voor de republiek Een oude kennis Laatste groet aan Mgr. Poejs Uitgave N V Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 33). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor da gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland ÏJENRI QUEUILLE, de Frinse radicaal-socialistische kabinetsforma- teur, heeft gisteren een openhartig woordje met de Nationale yergadering gesproken. Hij heeft goedkeurende knikken gekregen van de gematigde rechtervleugel en van de radicalen: de volksrepu blikeinen (M.R.P.) en socialisten knikten ook wel, doch niet zo spon taan. Queuille ontving zells de steun van de democratische en socia listische unie van het verzet (een met de Gaulle sympathiserende groep). Uiteindelijk kreeg Queuille het vertrouwensvotum, zodat hij nu eerst echt kabinetsformateur kan genoemd worden en met zijn rege ringsploeg voor de dag kan komen. rpOEN DE TREIN uit Hilversum in Bussum arriveerde wilde een 60-jarige weduwe uit de nog rijdende wagon stappen, doch de sprong mislukte. Zij raakte bekneld tussen perron en trein en overleed spoedig na 't ongeval. Het slacht offer laat 10 kinderen achter. JJE BELGISCHE Senaatscommissies voor Justitie en Binnenlandse Za ken zullen 21 Sept. bijeenkomen om het voorstel te onderzoeken betreffen de het houden van een plebisciet over de Koningskwestie. -\ru DE KEUZEBON voor gebakar tikelen is afgeschaft, kan bij de bakkers toch niet elke gewenste boe veelheid koekjes en gebak gekocht worden. De bakkers krijgen welis waar grotere grondstoftoewijzingen, maar deze zijn niet zo groot, dat zij aan elke vraag kunnen voldoen. GENERAAL CREAR, de vroegere opperbevelhebber van het eerste Canadese leger heeft gisteren dc 'e- vallenen geëerd door een krans te leggen op het oorlogsmonument te Amsterdam. f>E REGERING maakt bekend, (lat tot haar leedwezen in de iopen week de navolgende dezen zijn gerapporteerd: Een sergeant-majoor-instructeur afkomstig uit Rotterdam, een sol daat afkomstig uit Hilversum en een soldaat, uit Haastrecht. rpWEE AGENTEN van de Amster damse hondenbrigade trachtten 'n 23-jarige zwartehandelaar te arreste ren. De man nam de benen, waarop de politiemannen schoten. De zwarte handelaar gaf zich over. doch daarna ontstond er een worsteling, waarbij u-en revolver afging. De zwartehande laar werd daardoor ernstig gewond. gINNENKORT is in Nijmegen te ver wachten de benoeming van een hoogleraar in de phaenomologie van het Protestantisme. JJE BAKKERS zullen voor 20 Sep tember nagenoeg geen wittebrood kunnen leveren. Voor die datum zal nl. geen bevoorrading plaats vinden. JN ACHTER-INDIE hebben zich de opstandelingen onder druk naar 't Noorden teruggetrokken in een gebied aan weerskanten van de Siamese grens, waar zij moeilijker te vatten zijn. JN BELGIE zal na September de suiker van de bon zijn. Brood zal dan het enige artikel zijn, dat nog wordt gedistribueerd. JN DE New-York Times lezen we, dat concrete plannen voor een mi litair Atlantisch pact in de afgelopen paar weken snelle vorderingen heb- be gemaakt. £ondag 3 Oct. zal te Karachi (India) de Nederlandse Franciskanejr Pater Alcuinus van Miltenburg, tot bisschop van Karachi worden gewijd. Deze wij ding is het gevolg van de vérheffing tot zelfstandig missiegebied van Sind en Baludchistan. De nieuwe bisschop is 14 September 1909 te Harmeien (Utrecht) geboren. JJE STUDIEDAGEN inzake het vraag stuk der vrije meingsvorming bin nen de KVP worden de le en 2e Oc tober op de Drankenburgh gehouden Inleiders zijn Drs. A. Wijffels en Dr. L. Altering. Het geheel staat onder leiding van Prof. de Quay. HEJ STOFFELIJK overschot van Benes is bijgezet te Sezimovo Usti. J-Jet troepentransportschip „Johan van Oldenbarneveldt" zal wegens motorstoomis later vertrekken dan aanvankelijk was bepaald. Ten uit de richting 's Hertogenbosch komende luxe auto reed met grote snelheid op eèn nabij Boxtel stilstaande met zand geladen vracht wagen. w vrrvan de achterkant werd gerepareerd. De onder de wagen lig gende 20-jarige expeditieknecht uit Boxtel raakte zodanig bekneld, dat hij gedood werd. geldig tot Weersverwachting, Zaterdagavond: Vrij veel bewolking. Enkele plaatselijke buien, hier en daar toet licht onweer. Daling van tem peratuur. vooral in de kuststrook. Aanvankelijk zwakke verander lijke wind, later zwakke tot ma- "ge wind tussen Zuid en West. Heden zon onder 19.05 uur en toaan onder 23.02 uur. Zondag zon op 6.09 uur en onder 19.03 uur. Maan op 17.16 uur. Maandag zon °P 6.10 uur en maan op 17.51 uur. 7 E kabinetsformateur, sprak in de Na- tionale Vergadering van een „ern stige crisis" in Frankrijk en verzocht om „discipline en opoffering" om de franc te redden. „Ik vraag u niet uw persoonlijke sympathie te laten blij ken" zei Queuille, „maar ik vraag om een mogelijkheid om gezamenlijke ac tie te kunnen voeren voor de redding van Frankrijk. Frafikrijk maakt een ernstige crisis door. De essentiële oor zaak van deze crisis is de politieke wanorde, die niet voort kan duren zonder het republikeinse regime in ge vaar te brengen". Grote offers zijn nodig zei Queuille die beloofde de staatsuitgaven te be knotten en hervormingen aan te bren gen in het bestuur van genationali seerde industrieën. Hij zei ook, dat hij fiscale maatregelen zou invoeren voor het verkrijgen van 80 millioen franc, die nodig zijn om de begroting slui tend te krijgen. Hij legde de nadruk op het gevaar voor een inflatie en de noodzaak om het probleem van lonen prijzen en valuta op te lossen. Zijn plan is om ruim gebruik te maken van de volmachten door de vergade ring aan de regering Marie toegestaan (met behulp hiervan had de minister van Financiën, Paul Reynaud, econo mische maatregelen willen nemen om het vertrouwen van het publiek te herstellen). Een tegenvaller voor de stakers was Queuille's opmerking, dat de duurte- toeslag van 2500 francs, die is toege staan door Robert Schuman, de de- missionnaire premier, door zijn rege ring zou worden gehonoreerd, maar dat men niet verder kon gaan, „onze economie bestaat alleen, dank zij de Amerikaanse hulp" zo verklaarde hij. Een verbetering van de uitvoer noem de-hij" essentieel voor de beveiliging der onafhankelijkheid. 'Queuille kondigde aan, dat hij zijfl eigen minister van Fianciën zou zijn. Hij nam geen onmiddellijke beslis sing over nieuwe verkiezingen, die door de Gaullisten worden verlangd maar hij deed de belofte een nieuw verkiezingssysteem in te voeren; ech ter pas wanneer de eerste tekenen te zien zijn van economisch herstel. In de Franse buitenlandse of impe riale politiek zal geen verandering komen, deelde de kabinetsformateur mee. Uiterst zware taak piRANKRIJK krijgt nu wel een nieu we regering, maar of zij zal op gewassen zijn tegen de uiterst zware taak valt natuurlijk niet te voorzien.. Het nieuwe kabinet zal critiek onge twijfeld niet gespaard worden, immers daarmee is de Assemblee niet karig. En als men hoort wat Queuille alle maal van plan is, dan ligt het voor de hand, dat de Fransen de buikriem nog strakker moeten aanhalen. Die beweging hebben zij onderhand wel geleerd, maar ook daaraan komt im mers een grens. De wanverhouding tussen lonen en prijzen hebben in Frankrijk een zeer grote ontevreden heid geschapen, die misschien wel 'ns tot uitbarstingen aanleiding zou kun nen geven. De Gaullistische groep en de communisten onder Thorez doen daarbij nog een duit in het zakje. De Gaulle heeft al aangekondigd, dat hij een hele serie speeches in Zuid-Frank rijk zal gaan afsteken tegen het re- geer-systeem. Hardnekkige geruchten willen evenwel, dat Queuille een paar Gaullisten in zijn kabinet zal hebben. Misschien dat zulks de Gaulle kan matigen? Misschien ook, dat dit het begin is van een zuiver Gaullistisch ingestelde regering met de Gaulle zelf als dictator aan 't hoofd? ÜEHALVE de autoriteiten, die dit weekeinde uit Indonesië naar Ne derland reizen om tezamen met de reeds in Nederland aanwezige auto riteiten deel te nemen aan het zo uiterst belangrijke overleg inzake de bestuursregeling in Indonesië in over gangstijd, vertrekt op 14 September een aanvullende delegatie van het zgn. bijzonder federaal overleg naar Neder land. Deze delegatie omvat de pre miers van Oost-Indonesië en Pasoen- dan, vertegenwoordigers van Borneo, Midden-Java en Oost-Java. Dr. van Mook is al in Nederland. In Singapore heeft hij zijn reis onderbroken om daar besprekingen te voeren. Wel nauwe samenwerking tussen de ondernemingen TYE COMMISSIE-COUVEE, die een onderzoek heeft ingesteld, naai de wenselijkheid, van de socialisatie der vier particuliere mijnen in Ne derland is tot een negatieve conclusie gekomen. Twee leden spraken zich echter uit 'voor socialisatie. Wel acht de commissie een nauwe, liefst vrijwillige samenwerking tussen de mijnondernemingen en een gere geld overleg tussen de directies, van eminent belang. Het orgaan van sa menwerking zou de bevoegdheid moe ten verkrijgeji ten aanzien van en kele punten bindende beslissingen te nemen, met name op het gebied van prijzen voor steenkool en technische maatregelen. De commissie acht toezicht op de wijze van kolenontginning gewenst, en zou derhalve de minister de be voegdheid willen verlenen hierom trent aanwijzingen te geVen. Verder adviseert de commissie tot vorming van een afzonderlijk college van ad vies voor de steenkolenmijnbouw. JT ZIET HET GOED: op dit sim pele sigarenbandje staat vier en een halve cent, plus -een halve cent opcenten. Deze sigaar van vijf cent, ongeveer 13 cm. lang, hebben we gerookt (omdat we er een cadeau kregen) en we kunnen u verzekeren, dat de kwaliteit pri ma was. We zijn naar diverse sigarenwin keliers gegaan, gewapend met hierbij afgedrukt bandje en we vroegen tot vervelens toe om een goede sigaar van vijf cent. Maar we kregen er niet één.De goe de lieden zouden dat met de beste wil van de wereld dan ook niet hebben gekund, want sigaren van die prijs gaan alleen maar naar België. Dan kunnen we die siga ren natuurlijk nadien weer zwart terug kopen, wat we niet doen, omdat het te duur is en bovendien voor goede burgers streng verbo den! Onze economische hersenknobbel als we die al bezitten, is te slecht ontwikkeld om onze lezers aanne melijk te maken, waarom grote en goede sigaren voor vijf hele# centen naar 't buitenland moeten en waarom wij zelf voor een niet- zo-goede minstens het driedubbele moeten neertellen. Wie dat wel kan, wordt bij deze uitgenodigd zijn wetenschap op schrift te stel len en aan ons te zenden: wij en duizenden met ons zullen hem dankbaar zijn. Nog liever hadden we natuurlijk een middel om ook sigaren van vijf cent te kunnen ko pen, maar ja Pnige tijd geleden hebben de vereni ging „De Nederlandse Dagblad pers 1945" enerzijds en de Nedefland- se Journalistenkring en de Katholie ke Journalistenkring anderzijds een collectieve arbeidsovereenkomst voor dagbladjournalisten gesloten. Deze overeenkomst, die de salarië ring en ook de rechtspositie van de betrokken journalisten regelt, is de eerste van deze aard in ons land. Het college van rijksbemiddelaars heelt deze C.A.O. goedgekeurd. Zij is op 1 Sept. j.l. in werking getreden. VAN WALCHEREN BEGINT DE ONDERWIJSVER NIEUWING De Nederlandse Onderwijzersvereni ging heeft besloten de onderwijsver nieuwing met kracht aan te vatten en daartoe in vele plaatsen van ons land cursussen voor de leerkrachten te geven. De eerste cursus is thans in Middelburg geopend door de voorzitter van het N.O.V. të Amsterdam, de heer A. C. Zevenbergen in aanwezigheid van de burgemeester jhr. mr. W. E. Sandberg tot Essemburg en enkele wet houders De leidster van de cursussen is mej. H. M. de Haas. De burgemees ter sprak enige woorden, waarin hij liet uitkomen, dat het gemeentebe stuur van Middelburg het op hoge prijs stelt dat men de onderwijsvernieuwing van Walcheren wil laten uitgaan. "RAYMOND HERREMANS, de lei- der der Belgische delegatie in de Commissie van Goede Diensten, werkt thans nieuwe voorstellen uit, die de Nederlands-republikeinse be sprekingen weer op gang kunnen helpen. Radio Djokjakarta voegt hieraan toe: dat de voorstellen van Herremans „veel minder gunstig" voor de repu bliek schijnen, dan die, welke in Juni door de Australische en Amerikaanse delegaties zijn gedaan. Herremans heeft met Soekarno een onderhoud gehad. Einde aan misdadige incidenten. TT ET republikeinse nieuwsagentschap „Antara" meldde, dat de co'mman dant der Nederlandse troepen in Oost Java aan de republikeinse bevelheb bers een ultimatum heeft gezonden, waarin geëist wordt, dat de vijande lijkheden in het door de Nederlandse troepen bezette gebied in Oost-Java „binnen 48 uur" zullen worden beëin digd, Volgens Antara zou de Neder landse commandant, generaal-majoor Baay, hebben gezegd, dat als deze eis niet werd ingewilligd, hij aan gene raal Spoor verguning zou vragen om „de nodige maatregelen te nemen" Een zegsman van het leger te Batavia bevestigde, dat generaal Baay van de JVAet enige nonchalance, haar beken de bewegingen eigen, stormde ze op een der weinige windstille momen ten ons redactielokaal binnen: Wiske, onze jeugdige vriendin. „Jij hier?" was onze eerste begroe ting. want we meenden haar samen met Suske op vacantie. ,,'t Is me al lang beginnen te verve len!" zei ze. „Beestenweer en guur Bovendien begint dat lopende beeld feuilleton in jullie krant me ook al de Irel uit te hangen!" „Tut tut tut," antwoordden we. „Is dat somt jalousie de metier oftewel berbspsijverzucht? Er zijn er heel wat, die 't spannend vinden." „Zooóóó?" zei ze op een langgerek ter toon dan strikt nodig was. „Kun je me niet eens een stoel aanbieden? Of nee, 't gaat zo ook wel" En daar zat ze me, vrijpostig als ze is, zomaar wip op een hoek van 'onze schrijftafel. „Beste Wis,' begonnen we vader lijk. „Zie eerst eens de balk in je ei gen oog. Je had even vacantie nodig. Grappig zijn is goed. Alle eer aan jou en je kornuiten. Maar de lezers hou den wel eens van wat afwisseling. Je moet ze ook eens wat avontuurlijks gunnen!' „Avontuurlijks? Was ik dan niet avontuurlijk genoeg?" „Stil nou! Stil nou! Zit asjeblieft niet zo met Isedoruske te zwaaien. Dat irriteert me. En laat ik je dan dit zeggen: Natuurlijk hadden jullie veel avonturen. Spannende avonturen Maar je nam er altijd zelf een loopje mee. Kijk, nu hebben de lezers een tijdlang eens avonturen beleefd, die erg serieus waren. En je hebt ook se- rieuse mensen onder de lezers van De Stem. Die willen wel eens echt grieze len en echt tranen huilen en niet al tijd maar voor de gek gehouden wor den door jullie". „Voor de gek gehouden?... Maar man, waar zijn je hersens. Wij zijn over-serieuse lieden, die er altijd voor zorgen, dat de deugd zegeviert en dat er voor de rouwmoedige zondaar, nog een kans op beterschap wacht. Hoe ging het met Jef Blaaskop uit A- moras? Werd hij fijngehakt en opge geten toen hii overwonnen was? Nee! Hij br- berouw werd oher schoold pn js r' o- - m j? o'>r-. tiekker En Ba.aulas. e g ng tcch maar netjes naar de hemel toen hij bero^v had getoond en zijn leven had gebeterd. Elke boosdoener wordt door ons op het goede pad terugge bracht, want we zijn vergevensgezind en brengen graag verkeerde lieden op die der deugd terug." „Was dat het doel >van je komst?" „Nee. We zijn zo pas uit Irak terug gekomen, waar we een ontmoeting hadden met een heel merkwaai-dige kerel. Hij is nu hovenier in de tuinen van Allah, maar...." „Schei uit met dat gezwaai met Isedoruske. Straks vliegt 't zaagsel nog in 't rond." „Zaagsel!? Het zuiverste paarden bij- manheer! Inderdaad, een jaar geleden was het nog zaagsel, maar nu is het heerlijk, zacht paardenhaar van Lambik." „Van Lambik? Wat zit je nou weer te fantaseren?" „Dat hoort allemaal tot de wonder lijke geschiedenis van de Zaagsel- Prinses. Zal ik die eens voor jullie in „De Stem" gaan vertellen?" „Als 't maar iets is, wat de lezers boeit. We hebben nu eenmaal een heel ander beeldfeuilleton...." „Zwijg er maar over. Bioeien zal het Laat ons maar weer eens terugkomen. Je weet hoe moeilijk het is ergens weer in te komen als je er uit geraakt bent. En vóór de mensen ons hele maal hebben vergeten, wilde ik toch nog wel eens graag met Suske en Lambik voor je lezers optreden." „Ik zal er eens over spreken met de hoofdredacteur." „O, die ken ik. Gesproken, toen tnj de opvoering van de Suske-en-Wiske revue in Gilze bijwoonde. En ook bij het bloemencorso in Zundert, waar ik in meeliep, heb ik hem gezien. Die vindt 't vast goed!" „En met de directeur." „Ook die is 't er mee eens. Hebben zijn kinderen niet het grootste plezier met onze boekjes over Amoras en de Sprieta-toom?" „Goed, Wis, ik zal 't er over hebben en je krijgt bericht." Wip, daar stond ze weer op de grond.,, Goed, ik hoor het dan wel. Ons nieuwe avontuur heet: De Zaag- sel-Prinses. Tabé, ik ga naai Suske!" Ze zwaaide de redactiedeur open en spron" de trappen af. „G. ii aan Lambik!" riepen we haar na. republikeinse autoriteiten heeft geëist dat er een einde zal worden gemaakt aan de „misdadige incidenten" langs de bestandslijn, doch voegde daaraan toe, dat dit geen ultimatum was. Een „Islam-front". TYE Masjoemi heeft een uitnodiging van de communisten om samen te werken van de hand gewezen, De Mas joemi accepteerde wel de uitnodiging der P.S.I. (Moslempartij) om gezamen lijk een „Islam-front" te vormen. TTIT BERICHTEN uit Berlijn blijkt dat de Sovjet-autoriteiten daar een protest voorbereiden, dat aan Engeland zal worden overhandigd, naar aanleiding van de incidenten, welke Donderdag plaats hadden en waarbij een Sovjetvlag werd ver scheurd en de Sovjetrussen met ste nen bekogeld. Het Britse kabinet is gisteren bijeen geweest om de toe stand te Berlijn te bespreken. Uit het officiële Sovjetblad „Tagli- che Rundschau" blijkt tot welke con clusie de Sovjets zijn gekomen, waar het blad zegt: „In alle ernst moet de vraag worden gesteld of een gemeente bestuur, dat door zulke onverantwoor delijke personen geleid wordt, nog lan ger getolereerd kan worden. De be zettingsautoriteiten kunnen openlijke fascistische redevoeringen door ge meentebestuurders niet toelaten". Uit deze uitlatingen is gemakkelijk op te maken, dat de Sovjets nu nog hardnekkiger zullen gaan trachten hun mannetjes het bestuur van Berlijn in handen te geven. Wij voorzien, dat Berlijn nog heel wat angstige en spannende dagen kan tegemoet zien. Te beginnen met mor gen al. Want dan gaan de commu nisten een tegen-actie op touw zetten in de vorm van een demonstratie in de Lustgarten. TLTORGEN is het Universiteits-Zon- dag. En als we dat zeggen, weet iedereen, dat het gaat over de Katho lieke Universiteit in Nijmegen. Dit jaar herdenkt ze haar zilveren be staan op 17 October, in Mei of Juni van het volgend jaar hoopt ze dit groots te vieren. Er heeft in die 25 ja ren wel groei gezeten in dit gewichti ge onderwijsinstituut. Men begon met 34 docenten en ruim 200 studenten. Nu worden er in de Keizer-Karelstad ruim 900 studenten door 54 docenten rondgeleid door de hallen der weten schap. Na de oorlog is er evenals aan da andere universiteiten in ons land een grote aanwas van studielustigen ver toond, nl. van 500 op 900. Typisch is echter, dat elders deze aanwas zich vooral vertoont in de technische en medische faculteiten. Helaas bezit Nij megen nog niets op dit gebied. De aanwas in de litteraire en juridische faculteiten is in Nijmegen dan ook relatief hoger dan elders. En nu moet nog komen de aanwas als gevolg van drie nieuwe instituten, die pas korte tijd geleden zijn opgezet: de School voor Politieke en Sociale Wetenschap pen, de opleiding voor Journalistiek en het Missiologisch Instituut. Er is ove rigens sprake van dat de eerste twee aan elkaar gekoppeld zullen worden, met één candidaatsexamen. Een be slissing daaromtrent viel echter nog niet. TYE GROTE uitbreiding moet eohter zo spoedig mogelijk worden ge zocht in de oprichting ener medische faculteit. De andere Universiteiten smeken er ook als het ware om, want ze kunnen de toevloed van studenten op dit terrein onmogelijk opvangen. De plannen zijn in Nijmegen gebaseerd op een rapport, dat deskundigen er over hebben uitgebracht. Men is al begonnen het het uitzien naar ge schikte candidaten voor professoren en assistenten. Architecten maken schetstekeningen van de gebouwen en laboratoria, welke eventueel nodig zijn. Maar moeilijk, erg moeilijk blijft het. En zo komen we dan aan de be langrijke centenkwestie. TYE mening schijnt bij sommigen post gevat te hebben, dat die eigenlijk niet meer bestaat. Lazen ze immers niet, dat „de gelijkstelling" ook door getrokken is tot het Hoger Onderwijs? Laat men zich niet begoochelen. Zeker er is door de wet-Gielen een belang rijke stap gezet. In feite wordt nu ongeveer 65 procent van de uitgaven door het Rijk vergoed, nadat eerste da inkomsten uit examen- en college gelden (ongeveer 2 ton) er afgetrok ken zijn. Maar het resterende is nog een aanzienlijk bedrag Bovendien leed de Nijmeegse Universiteit zware oorlogsschade; het Rijk vergoedt slechts een deel van de herstelkosten De jaarlijkse inzameling voor de R. K. Universiteit kan dan ook onmoge lijk gemist worden. De offervaardig heid van de katholieken moet ook op dit punt paraat blijven. Het laatste jaar bracht de algemene inzameling f 339.000 netto op, waarvan een deel voortaan bestemd is voor de Hoge school van Tilburg en voor bijzondere leerstoelen. Deze jaarlijkse inzameling moest eigenlijk een half millioen op brengen, hetgeen ook werkelijk zeer goed mogelijk is, indien alle parochies zonder onderscheid behoorlijk mee doen. Men zei ons dezer dagen: Als het overal zo goed ging als bijvoorbeeld in Groningen, Friesland en Drente en ook in Breda, dan waren de gelde lijke zorgen zo goed als verdwenen. Laten de katholfeken uit alle paro chies van ons vaderland dat in de oren kopen. Vóór de oorlog kon men zeggen: 'n dubbeltje per parochiaan is voldoen de; thans moet hen hoger mikken, na melijk op een kwartje per katholiek. Het bestaansrecht, ja de bestaans noodzaak van de R. K. Universiteit behoeft niet meer aangetoond te wor den. De invloed, de betekenis van het katholicisme en van de katholieken met betrekking tot de gang van za ken in ons vaderland zou zeker niet zo uitgegroeid zijn zonder dit insti tuut. Dit is voor Kerk en Vaderland een onberekenbare zegen -geweest. Die zegenrijke werking moet blijven uitstralen en nog dieper doordringen. Het besef daarvan moge in alle ka tholieken leven en ook dringen tot de steunende daad. FRANSE BOEREN NAAR ZEELAND EN BRABANT Evenals vorig jaar is gisteren een gezelschap Franse boeren, 45 man sterk, naar Zeeland gekomen. Ditmaal zijn de bezoekers de gasten van de Z.L.M.-leden op Schouwen. Vandaag wordt Schouwen-Duiveland bekeken en Maandag krijgt N.-Beve- iand een beurt. Dinsdag wordt een rit gemaakt naar Zuid-Beveland en Walcheren, waarna de mosselhandelaren te Bruinisse de heren 's avonds een mosselmaaltijd aanbieden. Voor de Woensdag staat West-Bra bant op het program. O.m. zullen de Fransen de coöperatieve suikerfabriek Dinteloord, de vlasfabriek te Steen bergen en de draineerbuizenfabriek te Halsteren bezichtigen. Met een driedaagse trip naar de Jaarbeurs te Utrecht en naa Amster dam wordt de tocht besloten. y ELEN brachten Woensdag en Don derdag een bezoek aan het kloos ter van de medische missie-zusters te Amstenrade om te bidden bij het stiffelijk overschot van Mgr dr H. A. Poels, die daar lag opgebaard in zijn werkkamer. De overledene verbleef er tot Donderdagmiddag waarna hij werd overgebracht naar Heerlen. Van tevoren had men hem gekleed in de bruine pij van de Derde Orde van St. Franciscus, waarin hij over eenkomstig zijn wens zal worden be graven. De overbrenging geschiedde in alle stilte. Slechts enkele bloed verwanten en vrienden van Mgr Poels onder wie deken M. Poels uit Maastricht en het Twee Kamerlid Jos Maenen vergezelden het transport. In Heerlen verd Mgr Poels in een open kist opgebaard in een Chapelle Ardente, welke is ingericht in een ziekenhuis aldaar. Onophoudelijk brachten bezoekers een laatste groet aan de overledene. pE EERSTE legatie-raad van de Roe meense lepatie to T nnden, heeft zijn post op- —ven, omtolt hij het m. t eens is nr., de rcgeringspolitiek in Roemenië.

de Stem | 1948 | | pagina 1