en Land Oorlogsverdiensten beloond De Zeeuwse klederdrachten Bureaucratius in de Vlissingse havens verslagen Vreugde om de oogst Benoemingen in Bisdom Breda Wal een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1948 Over 2 jaar is alles in orde Zinvolle jubeldag van de Jonge Boerinnen te Hoeven Pijnloos Nieuwe pastoors te Roosendaal en Eede Door het Rode Kruis te Middelburg Ernstige klacht Rampzalig Voorbeeld FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de adver tentiekolommen worden de filmkeu ringseisen genoemd. Luxor Theater Terneuzen: Ali Ba ba en de 40 rovers talie leeftijden) Concertgebouw Terneuzen: Mam my (alle leeftijden); Het Centrum bioscoop Axel: Het verhaal van dc soldaat (18 jaar) De Schrik van Parijs (onbekend). Bioscoop en Concertgebouw Hulst Alles op ijs (alle leeftijden); Rcvol verserenade (onbekend). Mammy (al le leeftijden). Olympia Bioscoop Sas van Gent „Monsieur Verdoux" (volwassenen „Geld maakt toch gelukkig" (volwas senen) RIDDER IN HET LEGIOEN VAN EER Ter 'gelegenheid van het 25-jarig jubileum van ir. A H. L de Bel als directeur n de N.V. Spiegelglas te Sas van C nt, werd de jubilaris be noemd tot Ridder in het Legioen van Eer. BEGRAFENIS OMGEKOMEN AMERIKAAN Het stoffelijk overschot van Walter Boyle Roquet, mecanicien van het bo ven de Wester-Schelde door de beman ning verlaten Amerikaanse „Super- fort", is door de zorgen van dc lucht vaart-attaché bij de Amerikaanse am bassade te 's-Gravenhage naar Frank fort vervoerd, waai' het op de militaire begraafplaats ter aarde zal worden besteld. Aardenburg De etalagewedstrijd Voor de ge houden étalage-wedstrijd werden dooi de jury als de vijf beste uitgekozen: 1 H. Wijffels, 2 H. Braat, 3 J. van Hel den 4 J. de Roos, 5 A.Lucieer. Clinge i Verdiend kampioenschap. Dezer dagen werd de duivenliefhebber A„ Seghers, alhier, bij de Clingse duiven sociëteit tot kampioen ulgeroepen. daar één van zijn jonge duiven drie opeen volgende Zondagen de eerste prijs had gevlogen. De derde Zondag zat het beestje zelfs twaalf minuten voor op zijn opvolger. Eede Toneeluitvoeringen. Het toneel stuk „Een sclionmoeder uit duizend' heeft drie avonden een volle zaal ge trokken. De laatste avond spande de kroon. De spelers hebben,'aangespoord en geholpen door mr. Standaert, goed werk geleverd, hetgeen nog meeiv te prijzen valt als men weet, dat 6 van de 8 spelers voor bet eerst op de planken stonden Bij zulk een succes is het te hopen, dat het nieuwe patronaat gauw gereed zal zijn. waardoor nog meer aan toneel gedaan kan worden. Goes CONCERTEN VOOR DE ZIEKEN Woensdagmorgen heeft het R. K. Gemengd koor Arti et Amicitiae ge zongen in St. Johanna en gisteren avond gaven dc gezamenlijke Goese zangverenigingen in de beide zieken huizen een concert. Deze mooie ges-' tes werden door de patiënten en het verplegend personeel zeer op prijs ge steld. EEN SCHEER IN DE STADHUISPCI. Een wagen van het circus kwam Donderdagmorgen op zeer onzachte wijze in aanraking met de pui van het siadhuisbordes aan de zijde der Korte Kerkstraat. Een stuk hardsteen sprong er uit, odat de pui een lelijke knauw kreeg. Geknipt. Ondanks de drukte lette de Gccse politie Woensdag goed op en knipte de 35-jarige M. M uit Breda, die verdacht van diefstallen door de rijkspolitie werd gezocht. M. had zowaar een paar duizend gul den op zaak. afdeling van de kistenfabriek Goed- bloed aan de Veerse Singel, waar de brandweer, die spoedig ter plaatse was moest optreden. De brand vond gretig voedsel in een grote voorraad opge slagen kisten, doch de brand was spoedig 'bedwongen. Vele kisten, w.o. grafkisten gingen verloren, alsmede ge reedschappen van personeel terwijl enkele machines ernstige schade op liepen. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek Ingesteld. SPOEDIG GEKNIPT. Een jufrouw spoedde zich per njwtei naar het politiebureau, om medede ling te doen, dat een onbekende man zich verdacht in de straat ophield. Een inspecteur trok er dadelijk op uit en zag spoedig de bewuste man; maar nu op een damesrijwiel. Staande gehou den bekende hij dit rijwiel in de Augus- tusstraat te hebben medegenomen. Het bleek A. de G„ een arbeider uit Rot terdam, tijdelijk verblijvende in een werkkamp te Koudekerke. Een pakie tabak uit de bagage had hij zich reeds toegeëigend. G. is op het politiebH'eau Ingesloten. De bestolen juffrouw, die op visite was, keek vreemd op. toen de politie op bezoek kwam en haar de diefstal van haar rijwiel mededeelde. GELUKWENS VAN UIT HET VOLK VOOR HET VOLK. Het bestuur van de Kon. Ver. Uit het Volk, voor het Volk, te Middelburg heeft een telegram gezonden aan H.M, Koningin Juliana, inhoudende: De Kon. Ver. Uit het Volk. Voor het Volk, te Middelburg biedt Uwe Majesteit met deze gewichtigp 'lag. haar eerbiedige gelukwensen aan en geeft U de verzekering van haar aanhankelijkheid en trouw, (w.g.) Schenk, voorzitter. Van 't Hof, Secretaris Ovezande Het raden van de leeftijd viel de Ha genaar niet mee, want elke keer raad de hij minstens 10 jaar jonger dan in feitp de leeftijd was. aldus een van de deelneemsters. Bij een draai-orgel in de stad maakten de dames een ron dedansje, wat voor de Hagenaar, een ongewoon tafereeltje was. Het diner in Hotel §einpost in Scheveningen was af. Met een paai pittige volks dansen oogstten de meisjes een dave rend applaus. Met een rondrit door verlicht Der. Haag werd de tocht be sloten. Philippine OVEZANDSE VROUWEN EN MEIS JES IN DE RESIDENTIE De belevenissen van de vrouwen en meisjes uit Ovezande, die deelnamen aan het défilé voor Koningin Juliana, te schlldeiwn is onmogelijk. Het was een buitengewoon geslaagde tocht en een prachtig initiatief van het plaat selijk comié de Ned. Vrouw. De kost baar in Zeeuwse dracht uitgedoste dames, die onder leiding van Mevr. Eikhuizen in de prille ochtend ver trokken, trokken allerwege belangstel ling vooral in Den Haag. De ietwat stijve Hagenaar wist schijnbaar niet wat hij zag: een uitbundig pret ma kende groep van vrouwen en meisjes op haar „Paasbest" in het Zeeuws. Collecte Kath. Thuisfront. Het was een prachtige gedachte van de voorzitter van Kath. Thuisfront, om tijdens de gezellige bijeenkomst op de Krornngsdag van Koningin Juliana aan onze jongens in Indonesië te den ken. Met enkele woorden wist hij de bevolking hiervoor warm te maken'. Enkele jonge dames liepen even de Markt rond en de heer Cornelis had voor onze jongens weer een rond som metje van f 102 bijeen. Dat is weer Philippine op z'n best. Sa» van Gent Benoeming. De heer O. van Aer- de uit Hulst is benoemd tot Directeur van de Amsterdamse Bank Bijkan toor Sas van Gent per 1 Novem ber a.s. Vanaf die datum wordt het kantoor te Sas van Gent dan ook of ficieel Bijkantoor, waar alle hande lingen kunnen geschieden. Collecte T.B.C.-bestrijding. De bloempjescollecte ten bate van de T.B.C -bestrijding Herwonnen Levens kracht bracht bruto ƒ47,25 op. Sluiskil PRIJSBOLLING TE STROODORPE. Het is op de bolbaan v. eer een ge zellige drukte geweest. Er waren 38 spelers opgekomen. Ook de harmonie liet zich niet onbetuigd met haar pit tige nummertjes. De uitslag van de jubileumbolling werd: 1 Jac. Luyks—A. v. d. Velde, 2 Ed. JacobsM. Schelstraete, 3 Piet Fer- montJac. Dubbeldam, 4 B. de Kra kerTh. Mattelee: 5 Aug. ObrieA. Avermate. 6 L. de VosR. Rottier, 7 A. v. HoeveC. de Buck, 8 Rob. RijckaertE. Lambert. De uitslag bij de dames was: 1 S. RijckaertLeunis. 2 M. de Fe berWullems, 3 Mag. de Maesschalk 4 Jo BakSimpelaer, 5 Flor. de Maesschalk, 6 M. v. d. BrandenJa cobs, 7 M. v. d. VeldeLeenknecht, 8 M. KrakerHerwegh, 9 S. de Vrie- zeKaas, 10 Gab. Rottier-Maesschalk II Ir. LuiksObrie, 12 L. v. d. Bran den—Wit. gUITENSTAANDERS klagen wel eens over het huns inziens te langzame herstel van de Vlissingse havens, maar wanneer men de ontzaggelijke verwoesting heeft gezien, welke de misdadige bezetters aan de havenwerken der Schelde-stad hebben aangebracht en men beziet thans het tot stand ge- komone. dan^ is er eerder lof dan critiek voor de arbeid van hen, die te Vlissingen het herstel der havens op zich genomen hebben. In de optocht te Kruiningen reed 'n wagen mee van „de Zeeuwse vrouw" met tien dames, die gestoken waren in de verschillende Zeeuwse cos- tuums zoals zij nog gedragen worden op de Zeeuwse eilanden, te Axel en in het land van Cadzand. De groep trok sterk dc aandacht en kreeg de eerste prijs. Kloeiinge Rijtoer ouden van dagen. Het plaatselijk comité bood een rijtoer aan (te ouden van dagen aan. Begunstigd door goed weer werd een iocht door Walcheren gemaakt, waar In Dcmburg thee werd gedronken en in Westkapelle do herstelde dijk werd bezichtigd. In Vlissingen volgde een wandeling over de Boulevard en een koffietafel, 's Avonds zorgde „Excelsior" voor 1 een muzikale ontvangst. Autobezitters uit. de gemeente had den hun wagens bereidwillig beschik baar gesteld, de burgerij zorgde voor bijdragen in natura en gelden. De oudjes waren zeer tevreden. Middelburg UITSLAANDE BRAND. In betrekkelijk korte tijd werd de politic in de vroege morgenuren voor de derde maal gewaarschuwd voor een uitgebroken brand. Deze keer was een De materialcnpositic "Toen men bijvoorbeeld vlak na de bevrijding op inspecLe ging, werd het aantal schepen, dat de Duit sers hadden laten zinken, op zeventig geschat, men heeft er tenslotte een- ter 'n honderd moeten ruimen. Alleen dit onderdeel heeft zorgen en inspan ning' gekost, maar momenteel zijn die schepen toch allemaal gelicht Daarna kwam het eigenlijke herstel der tot in hun funderingen door dy namiet verwoeste damwanden en ka demuren aan de orde, wat inmiddels ook reeds flink gevorderd is. Momenteel zijn de eerste en tweede binnenhaven volkomen afgedamd en drooggelegd, wat nodig was voor het vaststellen der schade en voor defi nitieve restauratie. De tweede bin nenhaven is thans zo goed als gereed en zal waarschijnlijk volgende week door -de Rijkswaterstaat vrij worden gegeven voor de opening. Hard wordt nog gewerkt aan de eeste binnenha- van, waarvan de damwand zo aange tast is, dat hij totaal vernieuwd moet worden. Men is nog aan het beraad slagen of men een stalen dan wel een betonnen damwand zal plaatsen. De materiulenpositic en de kosten spre ken bij de beslissing een ernstig woord mee. De oude uit basaltblokken bestaande kademuur wordt afgebro ken en de vrijkomende steen wordt gebruikt ais materiaal bij het her stel onzer zeeweringen. Hele vrachten zijn reeds gegaan naar Westkapelle, Rammekens, Vlieland en den Helder. Niet minder dan dertig millioen k.g. basalt zal vervoerd moeten worden! Deze haven komt pas in de loop van 1949 gereed, terwijl het, naar de directeur der haven, de heer Muys, ons vertelde, wel 1950 gaat worden voor de hele haven weer klaar is. De tweede binnenhaven pen ook geschikt is voor de grotere kustvaarders. De werkzaamheden worden verricht onder toezicht van de Waterstaat, door ruim zestig man, die de beschikking hebben over mo dern materiaal als draglines en kraan Zodra de gehele bodem van de eer ste binnenhaven gezuiverd is van on gerechtigheden als puin en metaal, wordt water binnengelaten, zodat 'n baggermolen beginnen kan met de uitdieping van het bassin. Enorme hoeveelheden materiaal zijn tot dusverre verwerkt; we hoor den van honderden M3 beton, van 16.000 M2 damwand. wagonladingen vloeistaal en smeedstaal; van 50 ton bewapeningsijzer enz. Ook hieruit valt te concluderen, dat er aan de Vlissingse havens is aangepakt en dat Bmiqaucratiu.^, wiens grootste genoegen is, om de wederopbouw in papier te verstikken, door de Vlissingse havenreparateurs met stukken geslagen is. IJEEL wat malen schalde gisteren de fiere strijdleus: „Aan altaar en haard, trouw!" over het groene sport terrein van het Groot-Seminarie te Hoeven. Het waren niet de iewone be woners van het Seminarie, die de Hoe- vense lucht deden daveren, maar een ruim duizend frisse jonge boerenmeis jes uit 't Bisdom Breda, Brabant zowel als Zeeland die tezamen waren ge stroomd om na weken van zware arbeid de vreugde van de nieuwe oogst te vie ren. En dat hebben ze gedaan met alle uitbundigheid die de jfrv.'t kenmerkt, met feestelijke zang er, cans, spel eu muziek, zonder te vergeten, temidden van de feestvreugde Hen, te bedanken, waarvan alle wasdom afhankelijk is. Dat geschiedde met name in de H. Mis van dankbaarheid, die door rec tor Cammaert in de morgenuren, met assltentie van de directeuren Aarts en Backx, werd opgedragen, waarbij de meisjes afwisselend met het koor zon gen en waaronder zinvol bij de Offe rande brood voor de armen en de schoonste tarwe voor 't Hostiebrood, aan God werden opgedragen Maar het geschiedde eigenlijk en dat. is juist de diep-christelijke zin van dit feest de gehele dag, die een machtige lof zang was van de jeugd om de Schepper van wie alle leven afhankelijk is. te danken. In een pittig défilé trokken de meis jes in hun fris witte blouse met zwarte rok langs de autoriteiten, die deze dag meemaakten: de president van het Groot-Seminarie mgr. van Gils, de bur gemeester van Hoeven A. J. de Krom, de talloze directeuren, de bestuurde- ren van de Boerenbonden en van de Jonge Boerenstand er, zongen ze het danklied van de oogst. De officiële opening vond haar apo theose in een dankbare bloemenhulde aan Maria en een toewijding aan de moeder Gods. Een stijlvolle openlucht maaltijd, waarbij elke groep zich be ijverd had, zo fijn mogelijk voor de dag te komen, luidde een 'uitbundiger deel in, waarbij de gevoelens van vreug de werden uitgedanst op de plezierige tonen van aardige volkswijsjes Mgr. Baeten aanwezig. haar invloed tot op het laatste meisje zal hebben uitgebreid. Klanken die we ook konden beluisteren uit de mond van 't Dioc. bestuurslid mej. Naantje Peeters uit Rijsbergen, die sprak over de veroverende taak van de bond. een taak vooral voor de goede Brabantse en Zeeuwse boerenstand van zo grote betekenis. Alles wat die mooie stand bezoedelt en verstadst moet geweerd worden. Het zal vooral van de jonge boerinnen afhangen of de boeren stand de geest van lichtzinnigheid zal kunnen weerstaan. De jonge boerinne tjes zullen Maria's op hun hoeven moeten zijn: zij zijn nóg goed, al dringt reeds hier en daar de verkeerde geest binnen. Met behulp van geeste lijke en wereldlijke leidsmannen zal tracteerd. Vogelwaarde Burgerlijke stand. Geboren: Ca- tharina dv J. Ottjes en E. M. Otjes. Jan Marinus dv L. M. Vinke en A. F. V. d. Slikke. Elly M. J. dv R. J. Vonk en M. A. Asselman. Karei J. L. zv Ch. E. Kcrckhaert en M. M. Boeijkens. Rose Marie dv A. Crombeen en L. M. Heijens. Huwelijken: J. W. Sarneel 26 j. coif feur, wonende te Hontenisse en R. J. Lambert 26 j. zonder beroep alhier G. de Schepper 27 j. smd, alhier en E. J. Hoefeijzers 27 j. zonder ber. al hier. Overlijden: R. v. d. Kelen 61 j. z. ber. wed. van C. L. Stallaert, alhier. L. Voshaart 82 j. zonder ber. wed. van Alph. v. Mei. alhier. C. M. L. Maas 8 j. dv E. J. Maas en van M. C. de Bruyn overleden te Nijmegen. A. A. Schelfhout 69 j. z. ber. echtg. van M. L. Vonk, alhier. Ph. de Maagt, 65 j. z. ber. dv P. F. de Maagt en van M. Florijn overleden te St. Niklaas (B.) E*n dan het Oogstjubelspel, dat bij- zonder relief kreeg dooi de komst van mgr. Jos. Baeten. In zang en dans en in voordracht. door ti.evr. BrouwersClaus en de B.J.B.-meisjes zelf werd de vreugde om de oogst geuit; de beste voortbrengselen van de oogst werden aan de genodigden overhandigd: mgr. Baeten ontving als eerste een rijk „schip" met goede ga ven en later wijn en tarwe als offe rande-gaven. Rond Moeder Maria ge schaard zongen allen Haar ter ere tot slot van dit spel een lied. Tevoren had rector Cammaert mgr. Baeten een hartelijk welkom toege roepen en er met alle klem op gewe zen, hoe het er om zal gaan niet te rusten voor de Boerinnen Jeugd Bond rpandartsen zijn mensen. A wie alle miskenning gespaard moet blijven, ge tuige het volgende ver haal. In de slag bij Tu nis, in 1942, werdt een Brit zeer zwaar gewond. Toen men hem vanuit het schroeiende woestijnzand naar een hospitaal had gebracht, bleek, dat nie mand hem thuis kon brengen, terwijl herken ningstekenen van zijn le geronderdeel niet meer aanwezig waren. Dat zou allemaal zo erg nog niet geweest zijn, als hij dan tenminste zichzelf maar had kunnen thuisbrengen Maar dat kon hij niet; door zijn verwondingen, die zoals gezegd zeer ern stig waren, was hij zijn geheugen verloren. Hij herinnerde zich niets meer, zelfs niet zijn naam. Ten einde raad werd' hij dan maar John Crips genoemd. Dit alles heeft echter nog niets te betekenen, vergeleken bij wat komen zou. En dat kwam in Birmingham, toen John bij de tandarts zat. Zwaar onder de indruk namelijk van het verdovings spuitje, begon hij te ijlen en roemde in zijn koorts de naam van een tand arts. die hem vroeger be handeld had. De behan delende geneesheer schreef de naam vlug op, liet nasporingen doen en door confrontatie met de inmiddels opgespoorde tandarts kwam vast te staan, dat John Crips G3 >rge Wallace heette en oorspronkelijk in Leeds woonde, waar zijn „we duwe", tezamen met .zijn kinderen, alsnog treurde om zijn ontijdig verschei den. John. of liever gezegd George, die sinds zijn ge nezing als vrijgezel van de Land in de tand) had geleefd, was nu die tand kwijt en moest zijn huis vaderlijke taak weer met beleid opvatten. Hetgee'n hen niet erg meeviel, aangezien hij zich niets herinnerde van zijn huwe lijk. En nog steeds be weert hij, dat een reke ning van de tandarts nog nimmer iemand zo duur te staan kwam. Over tandartsen gesproken. "VTu we het toch over tandartsen hebben, ■in Londen werd, diep in de nacht, een heer schap door een politie agent opgepikt. De agent beweerde tegen zijn chef: ,,Die man is stomdron ken". „Zo", repliceerde de chef die al aan een pro ces-ver baal zat te schrijven, ..hij heeft n.l. op de openbare weg „Ruzie gemaakt met 'n taxi-chauffeur", vulde de agent aan, „omdat de laatste weigerde hem da delijk naar zijn tandarts te voeren". „Uuuuh", krabde jde chef achter zijn «for, „maar dat is toch nog geen bewijs van dron kenschap". „Dat zou ik wel den ken", antwoordde de agent, „ik moet er na melijk nog bij vertellen, dat er in heel de straat geen taxi en geen taxi chauffeur te zien was, terwijl de beschonkene beweerde, dat zijn tand arts in Chicago woont". OOGOO0OOO00OOOOOOO0OOO0OOOOOO0OOOOOOOOOOOOOOOO0OO e 7 H. EXC. DE BISSCHOP van Breda heeft benoemd tot pas toor te Roosendaal (H. Cornelius), de Zeereerw. heer Corn. Smoor, tot Pastoor te Eede dc Zeereerw. heer Joes Adriaansen, tot kapelaan te Bre da (H. Jos.) de weleerw. heer Ant. Dierick tot kapelaan te Hontenisse, de weleerw. heer George Temmerman tot kapelaan te Nieuw-Namen, de weleerw. heer Adr. Schoenmakers, priester van het Seminarie. De nieuwe herder van de Oornelius- parochie te Roosendaal is 20 Februari 1893 geboren. Op 25 Mei 1918 werd hij tot priester gewijd. Achtereenvol gens was hij als kapelaan werkzaam te Ginneken, Bergen op Zoom en Hoeven, Op 30 Augustus 1939 volgde zijn benoe ming tot pastoor te Eede, waar hij in 1943 op luisterrijke wijze zijn zilveren priesterfeest vierde. Pastoor Smoor zal te Eede worden opgevolgd door pastoor Adriaansen. Deze werd geboren te Bergen op Zoom op 6 October 1902. Op 29 Mei 1926 werd hij priester gewijd. In Augustus van datzelfde jaar werd hij benoemd tot regent van het seminarie Ypelaar, in welke functie hij bleef tot 27 Augus tus 1931, toen hij benoemd werd tot kapelaan aan de St. Jozephparochie te Breda. Gedurende 17 jaar heeft pas toor Adriaansen zijn krachten ten dienste gesteld van deze parochie. Hij is een onverdroten werker, getuige de vele functies, die hij in het organisa tieleven inneemt. Speciaal het jon- VSf OENSDAGAVOND heeft dokter Sissingh uit Vlissingen, de Kring commissaris van het Rode Kruis, in het Schuttershof te Middelburg een groot aantal onderscheidingen uitge reikt aan hen die zich tijdens de oor log verdienstelijk maakten. Dokter Sissingh lichtte een en an der toe en zei, dat een commissie uit gezocht heeft, wie voor een onder scheiding in aanmerking kwamen. Spr memoreerde tenslotte nog enkele voor beelden van grote moed en wees de talrijke aanwezigen op hun vredes taak. Hierna werden de gevallenen staande herdacht. In de eerste plaats werden drie zil veren medailles uitgereikt, aan de na- Intussen zal het een hele verbetering betekenen wanneer de tweede bin nenhaven gebruikt kan worden, om dat die, behalve voor de kleinere sche TTET WAS een ernstige klacht, welke de secretaris-generaal van de Jaarbeurs liet horen over de onvoldoende ruimte in de bestaan de gebouwen. Brussel, Parijs, Londen, Birmingham, Basel, Lyon en Milaan zijn allemaal beter geoutil leerd. Leipzig begint weer op te komen. Hannover is een nieuwe belangrijke beurs. Keulen en Frankfort beginnen weer. Zo moet Utrecht vechten om zich te handhaven. Doch de Regering aarzelt nog steeds om de benodigde gelden toe te staan. Natuurlijk zit de zuinigheidsnoodzaak daar achter, doch hier geldt het een uitgave. welke%we later dubbel en dwars terug krijgen. Zelfs onze Benelux-vrienden kunnen nu niet behoorlijk bediend worden! Het Jaarbeursbestuur laat niet af een waarschuwende stem te doen horen en wij willen die stem nog versterken: Als we nu niet aanpakken met de uitbreiding, raken we onherroe pelijk in de achterhoede! piRANKRIJK is wel een rampzalig vooj- beeld van de wijze, waarop de parlemen taire democratie en de meerpartijenstaat niet moe ten werken. Terwijl de economische nood en de in ternationale spanningen de grootste eendracht ver gen, schijnen de partijleiders naar niets anders te kijken dan naar de voordeligste positie voor hun groep bij de komende verkiezingen. Communisten en Gaullisten wrijven zich in de handen van plezier, wijl ze hun uur steeds naderbij zien komen. En de eenvoudige burger, die van al dat partijengeharre- war niets snapt, krijgt steeds meer neiging om dan maar zijn steun te geven óf aan de gedisciplineerde volgelingen van Moskou óf aan de sterke man, „de held van het verzet". Als de partijen zich niet snel bezinnen, kan het niet lang meer duren of op de ruines van de parlementaire democratie zal de grote krachtmeting ontbranden tussen Thorez en de Gaulle. bestaanden dergenen, die tijdens de uitoefening van hun dienst zijn geval len. Dit waren M. G. de Sutter, Groe de; I. J. van Kampen, Oostburg en W. Huybifgtse, Vlissingen. Vervolgens werden negen kruisen van verdienste uitgereikt, nl. aan me vrouw Dierendonck, Koudekerke, afd. Zuid-Beveiand-West, (voorz. J. I. van Ballegoijen de Jong), afd. Terneuzen, 't St. Anthonius Gasthuis te Oostburg de artsen J. A. van Kooten en H. J. Jens te Vlissingen, de arts W. M. Jongsma, Groede en aan de ploegcom mandanten R. J. Klijn en F. B. Mey ers te Vlissingen. Zilveren medailles. 7ILVEREN medailles werden uitge- reikt aan: Mej. F. Berting, mej. J. Clowting, W. Touw en W. Touw- Roelse, afd. Koudekerke. Mevr M. A. Teurlings-Bouwens, J. M. Pilaar, afd. Middelburg. F. Leenhouts, mevr. J. J. Leenhouts-Van Tatenhove, A. -F. Wal raven, Ph. A. v. d. Velde, J. S. Bloos en J. C. Huysmans, afd. Souburg. P. F. Standaert, afd. Terneuzen; arts M. Huygens te Westkapelle; mej. L. J. Jobse, die reeds in het bezit is van de Nightingale-medaille, J. C. van Schelven en Chr. Kokelaar, afd. Vlis singen; de artsen I. Buskop, Z. C. Sa lome en H. Hermanides en de heren A. Klaasen, H. P. Everwijn, J. W. Obrink, afd. West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Na deze uitreiking dankten enkele onderscheidenen voor de eer, hen te beurt gevallen. Bronzen medailles. p>EN bronzen medaille ontvingen o. a.: E. Moers, M. I. Horte, mevr. v. Kampen-de Boer, mej. S. Dieleman, L. Masclee, M. v. d. Plassche P. J. de Ridder, P. le Roy en Zuster Wolles. PASTOOR ADRIAANSEN. gens-jeugdwerk lag hem na aan het hart. Hij stichtte in de St. Jozephparo chie de welpenbeweging en bouwde er voor de padvinders en verkenners een troepenhuis. Maar ook op velerlei an der terrein heeft hij zich in de afge lopen 13 jaar bewogen. Zo stichtte hij in 1932 een parochiële afdeling van de H. Familie voor dc mannen, welke thans tot een hoge bloei is opgevoerd. De R.K. Tuinbouwvereniging in de Baronie kende hem als haar geestelijk adviseur. Speciaal voor deze tak van zijn werk heeft Tiij zich verdienstelijk gemaakt door zijn stimulerende arbeid voor de uitbreiding van de veiling en de bouw van het grote veilingsgebouw. Voorts was pastoor Adriaansen rector van de R. K. Land- en Tuinbouwschool 1 de Teteringse Dijk en plaatselijk auviseur van de R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael. Als vrucht van zijn hard werken kwam ook St. Raphael II tot stand, de organisa tie voor het personeel van de B.B.A. Pastoor Adriaansen zal in zijn nieu we standplaats voor een zware taak komen te staan, welke echter veel ver licht wordt door het feit, dat de pa rochie geadopteerd is door de parochie van het H. Sacrament te Breda. De parochianen van de St. Jozeph parochie, die persoonlijk afscheid van pastoor Adriaansen willen nemen, heb ben hiertoe de gelegenheid a.s. Zondag na de Haagmis tot 1 uur. Ook de be sturen van verenigingen en organisa ties zijn' dan welkom. Westdorpe Er werd goed gefeest. 's Mor gens om zeven uur werd de dag be* gonnen met een H. Mis uit dankbaar» heid waarna om negen uur verschil lende elftallen, gevormd door de ver schillende verenigingen, op het sport terrein een voetbaltournooi speelden, welke door de Schutters werd gewon nen. Tussendoor speelde de muziek vereniging enkele marsen ter opluis tering. 's Middags werden overal volks spelen gehouden, waarna alle vereni gingen defileerden voor het voltallige gemeentebestuur. Nadat allen weer voor het gemeentehuis waren opge steld en het Wilhelmus was gespeeld, hield de burgemeester een toespraak. Avonds vierde het feest hoogtij. Zuiddorpe Brand. Bij de burgemeester zijn door toedoen van twee kinderen van zes en vier jaar, die van grotere kin deren lucifers hadden gekregen, '8000 k.g. tarwestro in brand geraakt. De schade bedraagt f 300, 301 „Als je soms zijn naam te weten mocht komen, vertel hot me dan," zei Garland wat later. „Ik moet hem veronischuldigingen aanbieden. Heb ik hem niet met een pak slaag ge dreigd?" „Ja", gaf Lora ten antwoord. „Dat maakte hem zo woedend. Ik zou me niet veilig voelen met zo'n man als vijand." „Juist, hij leek me wraakzuchtig." „Neemt U hem dat kwalijk? Weet u zelf wel, hoe U er uit ziet, als U woedend bent?" „Ik ben mezelf volkomen meester, zolang men me gehoorzaamt," verze kerde Garland haar. ..Sommige men ren worden razend door de tegen stand van dwazen en daar behoor ik helaas ook toe." VII De moord op de markies Van Launceston Toen de morgen aanbrak, wist An thony Trent alles, wat er over ie moord gepubliceerd was. Op de tiende April, drie jaar gele den. was Charles Garland aan 'net Camelford station in Londen aange komen. Zijn bagage was ingeschre ven onder de naam van John Ben nett. Hij had zich naar het „Drie Ve ren Hotel" laten brengen en daar de nacht doorgebracht. De volgende morgen had hij de eigenaar een adres van een boerderij op de heide ge vraagd, want hij wilde het boek. waaraan hij bezig was, voltooien en wat gaan vissen, Een stalknecht, een zekere Trethe- wey, had hem naar de boerderij van een juffrouw Penfold gebracht. Hij at alleen en had er een grote slaap kamer. waar, als hij ging schrijven, een tafel werd neergezet. Juffrouw Penfold vertelde de rech ter, dat ze haar commensaal voor een geleerde uit Londen had gehou den. Daarop volgden bijzonderheden, öie Trent in de war brachten Zij verklaarde, dat „John Bennett" een aardige, vriendelijke man was, die graag over de streek en de legenden en oudheden daarvan sprak. In het nauw gebracht, gaf ze toe, dat hij bijna evenveel belang had gesteld in de huishouding van de grote landei genaar, de dode markies van Laun ceston. Zij gaf toe. dat dit een ge liefd onderwerp van zijn gesprekken met haar was geweest. Als meisje had ze op het kasteel gediend en nu was er een neef van haar tuinman. De rechter vroeg juffrouw Penfold of ze zich nog kon herinneren, wat haar huurder vooral geïnteresseerd had_ „Hij verbaasde zich er steeds over, waarom een zo groot en rijk man zo eenzaam woonde. Dan placht ik te zeg gen, dat niemand in de streek de ou de Markies een haar op zijn hoofd zou krenken. Ik zei, dat de Markies niet beschermd behoefde te worden, zoals iemand met een slecht geweten" „Is het dus mogelijk," had de rech ter vriendelijk geopperd, „dat John Bennet uit deze gesprekken over Launceston Castle, de eigenaar, de bedienden en alle verdere bijzonder heden, belangrijke gegevens verkre gen heeft?" Juffrouw Penfold erkende dit snik kend en verliet verslagen de getui genbank. Haar zoon, Richard Penfold. die als een knappe, verstandige jongeman be schreven werd, legde een openhartige getuigenis ai. Trent kende deze een voudige bevolking van Cornwall en was blij, dat de rechter vriendelijk tegen hen was. Het was niet hun schuld, zei hij, dat zij uit trouw en eerbied voor de grote edelman, die hun zoveel weldaden bewezen had. in de volheid huns harten aile bijzonder heden hadden verteld, waarvoor de ze man, John Bennett, uit Londen was gekomen. Richard Penfold zei, dat hij Ben net graag mocht lijden, omdat hij zo veel gereisd had en kon praten ais een boek, Hij steunde zijn moeder door te beweren, dat de huurder altijd be leefd en vriendelijk was geweest. Alle getuigen waren er verbaasd over, dat deze logge, aardige vreemdeling zo iets gedaan had. Nadat hij twee weken op de Pen fold boerderij gewoond had, moest Charles Garland volgens Mary Penfold met het aantal kamers en de verdeling van het kasteel en met de gewoonten van de bedienden op de hoogte zijn. Hij moest geweten hebben, dat de tegenwoordige Markies een eenzaam man was. die weinig bezoek ontving. Mary Penfold had hem verteld, dat de gestorven Markiezin erg betreurd werd en dat de zoon, Graaf van Mi- chaelstone, die na 'zijn veertigste jaar met een meisje uit het ballet ge trouwd was, nooit meer op het kas tel kwam De Markies was te ouder wets en te veel aan de tradities van zijn geslacht gehecht om te beseffen dat zo'n vrouw een goede echtgenote en moeder kan zijn. Hij verbood zijn schoondochter zijn huis en haar man koos uit liefde voor zijn vrouw haar partij, en de breuk werd met de jaren steeds groter. Een man als John Bennet, die de gave bezat om te luisteren als hij op inlichtingen uit was, kon heel wat over de gewoontes van de oude edel man opgestoken hebben. Dat hij slecht sliep hij ging wel om elf uur ongeveer ter ruste, maar vóór de be dienden op stond. Juffrouw Penfold vertelde Bennet, dat bedienden er een hekel aan had den om tien uur naar bed te gaan, en bijna elke avond poker speelden in de zitkamer van de butler, steeds in angst, dat hun meester het zou ont dekken. De enige keer, dat de huurder tot juffrouw Penfold's genoegen enige belangstelling in het kasteel en de be woners getoond had, was geweest, toen ze hem verteld had, dat haar waakhond half bulldog en half schaapshond een jong was van de grote bulldog van Lord Launceston. Zij herinnerde zich later, dat er een eigenaardige blik in zijn ogen was gekomen. Hij had gezegd, dat hij niet begreep, waarom een oude vos senjager als de Markies een bulldog hield. Bulldoggen waren de oudste Britse honden en onovertroffen bewa kers, maar ze had toch gezegd, dat een bewaker in de geboortestreek van de oude edelman overbodig was? (Wordt vervolgd) ZATERDAG 11 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtendgymn. 7.30 Maria ter ere 7.45 morgengeb.; 8.00 nws en welk boek?; 8.15 pluk de dag; 9.00 vrouw; 9.05 aether-potpourri; 10.00 kleutertje 10.15 muz. houdt fit; 11.00 Zonnebloem 11.45 Zigeunerlieder v. Brahms; 12.00 Angelus; 12.03 piano 12.30 weeroverz. 12.33 KI. v. Beeck; 13.00 Ned. str.kr. 13.30 KI. v. Beeck; 13.50 film en to neel; 14.10 gr.: 15.15 jonge kunste naars; 15.45 Bij de thee; 16.20 Vlie gende Hollander; 16.30 Gregoriaans; 17.00 Wigwam; 18.80 De Raaff-Schut- te; 18.15 journ. weekoverzicht; 18.30 Ned. str.kr.; 19.00 nws; 19.15 Boeck- huys; 19.30 Paul Robeson; 19.45 Ne derlanders in Duitsland; 20.00 nws; 20.12 Glasgow Orpheus Choir; 20.20 lichtbaken; 20.50 André Kostelanetz; 21.00 Negen heit de klok; 21.45 Een ideale patiënt; 22.00 Ork. z. Naam; 22.30 Otto Dobrindt en zijn piano- ork. 22.37 actualiteiten; 22.45 avond- geb.; 23.00 nws;; 23.20 Omroep a ca- pella-koor. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 nws 7.15 muz. bij het ontbijt: Victor Syl vester; 8.00 nws; 8.18 lichte morgen- kl.; 9.30 w.st.: 9.35 koorzang; 10.00 morgenw.; 10.20 feuilleton; 10.35 Schubert; 11.00 arb. in continubedr.; 12.00 bekende marsen cn walsen; 12.30 weerpr. 12.33 Ork. Frans Wouters; 13.00 nws; 13.15 kalender; 13.20 Toni Leutwiler en zijn ork.; 13.40 Joh. Jong; 14.00 Als een bonte vogelvlucht 14.20 St. muz. A'damse Pol.; 14.50-Het Kor'n is sned'n. de winter dei komt; 15.15 Rich. Tauber; 10.00 Bureau's voor arbeidsrecht; 16.15 gr.: 16.45 sport; 17.00 nieuwe songs; 17.30 Om en nabij de twintig 18.00 nws: 18.15 omr.ork.;; 19.00 artistieke staalkaart; 19.30 Wereldr. v. Kerken: 19.45 Erva ringen in Batavia; 20,00 nws; 20.05 Dingen v. d. dag; 20.15 De Winckel van Sinckel; 21.15 Soc. commentaar aoor Voskuil; 21.30 Vindebona's Schrammel; 22.00 Drogisterij Abbot en Spencer, hoorspel; 22.35 Jan Cordu- wener; 23.00 nws; 23.20 Omr. capel- ta-koor. BRUSSEL VLAAMS. 321 M. 12 32 licht ork.; 13.00 nws; 13.15 Italian -e opera; 14.00 Herdenking Bcnelux- üvereenkomst;; 14.10 gr.; 15.00 fama- sieën; 15.15 saxofoon; 16.00 roni'e voor altviool en piano; 16.25 Mc: qe-;- koor; 16.45 sonate in g v. Baen; 17 00 gr.; 17.05 nws; 17.15 accordeon; 19.0a nws; 19.30 piano; 20.00 Omr. ork 21.00 actualiteiten; 21.15 volksnvi.' 22.00 nws; 22.15 verz. progr.; 23.00 nws; 23.05 jazz; 23.30 stemmige muz.

de Stem | 1948 | | pagina 2