;sters Berlijn wil recht en vrijheid Ons gewest en de Jaarbeurs n leerlingen VLISSINGEN IIDDELBURG GOES [IDE JEUGD" Toch versnaperingen Het slot van de plechtigheden te Amsterdam Geef de textiel vrij [MA'S I Hartstochtelijke anti-communistische betoging tussen de puinhopen IN "T KORT Voorlopig maar 'n enkel eitje Haagse Brieven VIERDE JAARGANG No. 1174 V R IJ D A G 10 SEPTEMBER 1948 ag STEVE EU ff,H£ HENNBH NAttR HU/i roes TEL. HEI L UCfTTSEVECHr /5 VOLLE 0,0 NC, Groeiende bezorgd heid in Washington Godsdienstvrijheid in Roemenië wettelijk „geliquideerd" Vrij warm weer Nieuwe bonnen Wittebrood wordt duurder Rantsoenbonnen vermicelli en gebak worden ongeldig Cour van gelukwensen ten Paleize Krijgt Hatta voldoende steun Men komt zijn klanten weer tegemoet Afkondiging: der Grondwetswijzigingen Handelaren protesteren tegen distributie Heel bijzondere wedstrijd Democratie en Eendracht onder Oranje >0<XXXxXX>00000 I )K HULST EN OM- I, TEXTIELSCHOOL 19, aanvangende 1 Oc- Lelcl tot 15 September ten tijdens de school- lerkplaatspraktijk met liderwijs in bouw- en lielherstellen opleiding |e vakken. 858-o de beste. 876-oo IT IERSEKE Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A J- J- M- Mes; Mr. R. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: oJstburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland I Donderdag 16 Sept. B« reportage van de ran 1NINGIN' JULIANA. ond 7 en 0 mar en verkoop 10—11 nor. lera avond 1 en 0.15 Voorverkoop: Kassa ur. Telef. 218L hd 8 uur. Zaterdag uur. Voorverkoop: 830—0 Skippy Homeier In er Cowan's •ow, the world) larch Betty Field Moorehead U MET UW oudere ït zienMOET nis te nemen van het ide probleem, dat de tl BOVEN 14 JAAR ndvoorstelling 8 uur; idagvoorstellingen uur. 881—o tjARTSTOCHTELUK hebben 250.000 „Westelijke" Berlijners tussen de ruines op de „Platz der Republik" gedemonstreerd tegen het communisme. Fabrieken en winkels waren gesloten; iedereen wilde betogen tegen het systeem, dat Berlijn al zoveel narigheden heeft bezorgd. De Britten hadden ervoor gezorgd, dat er een neutrale zone geschapen werd tussen de Sovjet-zone van Berlijn en de demonstratieplaats.. Dat was maar goed ook, want de hartstochten zijn zozeer opgelaaid, dat demonstranten de Sov- jetvlag op de Brandenburger Tor die de grens aangeeft van de Sovjetzone onder gejoel hebben neergehaald. De Sovjets en po litie hebben daarop de demonstranten beschoten. Zij moesten echter haastig de vlucht nemen voor de woedende menigte, die pas week, toen versterkingen met karabijnen kwamen toege sneld. die het vuur openden op de demonstranten. Later beko gelden demonstranten een jeep met Sovjet-manschappen met stenen. De jeep werd omver gesmeten en de inzittenden werden de kleren van het lijf gerukt. •V"A afloop van de betoging begaf zich een delegatie naar het ge bouw van de geallieerde bestuursraad om daar een memorandum te over- ■handigen, waarin wordt geprotes- ffffteerd tegen „de onderdrukking op politiek terrein door de Sovjet-Rus- J sische bezettingsmacht". Demonstranten afkomstig •'uit de Oostelijke sector, die na afloop van de meeting door de Brandenburger Tor naar huis wilden terugkeren, on dergingen een onaangename verras sing. toen plotseling de toegang naar Oostelijk Berlijn door politie werd [versperd. De Amerikaanse zender deelt me de, dat het in het grensgebied tot i botsingen kwam tussen betogers en politie, waarbij de laatsten gebruik hebben gemaakt van de vuurwapenen. Het is nog niet bekend hoeveel T slachtoffers er bij de diverse 'inci denten zijn. Men schat het aantal op enige tientallen, waaronder twee po- litie-agenten uit de Sovjet-sector. BLIJFT IN BERLIJN. ff WIJ zijn hier bijeen om te demon- streren voor recht en vrijheid, speciaal in de Sovjet-sector, zo zei dr Suhr, de voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad. Wij zullen in de stad nieuwe verkiezingen houden om de wereld te laten zien hoe Berlijn denkt. Hij die bang is voor een volksbeslis- sing heeft een slecht geweten. Wat wij willen is nietg anders dan mot rust te worden gelaten, zodat wij in vrede kunnen werken. Wij willen K niets anders dan vrijheid, zodat wij t in vrijheid kunnen leven in Duits- land en in Berlijn, verklaarde Suhr I met forse stem onder toejuichingen der massa. I Siihr beschuldigde de Sovjets er van de weg te hebben geëffend voor BCRZIREBLIJFT VRIJ ^"AAR „Persbelangeiï meldt is door de betrokken instanties in Den Haag besloten, dat niet opnieuw tot distributie van benzine en andere H aardolieproducten zal worden over- gegaan. Het is echter voorlopig uit gesloten, dat het Zondags-rijverbod zal worden opgeheven. GROENE" moet voorlopig blij ven verschijnen in de oude vorm Tegen de voorgenomen fusie van De Groene met de weekbladen Vrij Ne- derland en De Stem van Nederland U heeft een der aandeelhouders van De T Groene. die in het bezit is van meer t dan de helft van de aandelen, bezwaar E gemaakt. Hij heeft zijn bezwaar in kort geding laten behandelen door dc I Amsterdamse rechtbank, die zijn eis heeft toegewezen. ^AN HET AMERIKAANSE leger werddoor de E.C.A. een aan koopvergunning verstrekt voor Indo nesische copra tot een bedrag van I 75.000 dollar ten behoeve van de dub- belzóne. Het Amerikaanse ministerie voor het leger heeft deze machtiging L geannuleerd. TN DE OOSTENRIJKSE hoofdstad gearriveerde Joegoslavische vluch telingen hebben verklaard, dat de geheime politie van Tito gedurende de laatste maanden 12.000 inwoners heeft gearresteerd. Onder hen bevin den zich ook katholieke priesters, die naar een concentratiekamp in de Communistische Servische Volksre publiek zijn overgebracht. jïjMOKKELAARS, die in het bezit van diatnanten ter waarde van verscheidene milliarden lires, cocaïne en waardevolle stoffen, naar het schijnt van in Nederland gepleegde diefstallen, zijn te Napels gearres teerd. ^JEDERLAND heeft in een nota aan Roemenië geprotesteerd tegen de nieuwe Roemeense wet op de natio nalisatie. Gelijkluidende nota's zijn overhandigd door de V.S., Frankrijk, Engeland, Zweden en Zwitserland. TAE HONGAARSE minister van Na tionale Defensie, Peter Veres, is afgetreden. Veres, die voorzitter is van de nationale boerenpartij, zal ver vangen woiden door een communist. yOOR buitenlandse wijnen is de prijs thans vrij. de incidenten in het stadhuis. En ver weet Kotikof. de Sovjet-commandant ervan dat hij het zelfbestuur had af geschaft in de Sovjet-sector en dat een millioen Berlijners in die sector van hun vrijheid waren beroofd. Waren de woorden- van Suhr fel, niet minder waren dat de uitlatingen der andere sprekers. „De communis ten die over de ruggen van de Sov jet-bezettingstroepen naar de macht zijn geklommen doen nu al hun best van Berlijn een communistische stad te maken. Zij rekenen daarbij op de hulp van generaal honger en gene ralissimo winter, maar ons geduld is uitgeput en wij zullen de strijd win nen". Zo spraken de afgevaardigden van de spoorwegarbeiders. En uit het hart van de massa was ook gegrepen dit beroep op de Wes telijke geallieerden: „Amerikanen, Fransen en Engelsen kijk naar Ber lijn, jullie kunnen dc stad niet ver laten, jullie moeten blijven totdat de strijd tegen de duistere machten is gewonnen". „ONBEHOORLIJK OPTREDEN" AL deze hartstochtelijke uitlatingen moeten de Sovjets wel de ge dachte bijbrengen, dat er aan hun „democratisch" systeem toch wel een en ander ontbreekt. Waar hun den ken echter doorgaans verkeerd is ge richt, zullen zij wel weer gaan spre ken van Westelijke ophitserij en de Westelijke geallieerden gaan beschul digen van onbehoorlijk optreden. Precies zoals generaal Kotikof ge daan heeft in zijn antwoord op het Amerikaans protest inzake de onge regeldheden om en in het Berlijnse stadhuis. De Sovjets hadden namelijk beloofd de bijeenkomsten van de ge meenteraad rustig te laten verlopen. Desondanks lieten zij toe, beter ge zegd zetten zij op touw, schandelijke bestormingen van het stadhuis door communistische benden. aangevuld met Sovjet-militairen. Zij namen Duit se politiemannen en burgers en zelfs hoge geallieerde officieren in arrest. En toen zij vervolgens na Ameri kaanse en Franse protesten beloof den verdere arrestaties achterwege te laten en de nog in het stadhuis op- geslotenen vrij naar huis te laten gaan arresteerden zij ook deze. Weer kwamen er protesten binnen bij Kotikof. Maar de Sovjet.generaal beeft met een ijskoud gezicht de pro testen afgewezen en de Amerikaan se autoriteiten beschuldigd van „on behoorlijk optreden'. ■Ik sta er op," heeft hij geschre ven aan de Amerikaanse comman dant, „dat het Amerikaanse militai re personeel zich in het vervolg zal houden aan de regels van correct op treden en zich niet zal bemoeien met zaken waarin zij niet bevoegd zijn". „Ik geloof, dat u het slachtoffer bent van provocateurs die u op schande lijke wijze hebben ingelicht om wan trouwen tussen ons te zaaien" schreef Kotikof er poeslief bij. Volgens hem hebben „agenten in burger uit West- Berlijn arbeiders in en bij het gemeen tehuis aangevallen, toen zij gekomen waren om hun gerechtvaardigde eisen aan het stadsbestuur kenbaar te ma ken". Als men zoiets leest, dan wrijft men zich de ogen uit, want het is feit-verdraaierij zonder weerga. Man zou bijna zeggen, dat Goebbels' geest in de Sovjets gevaren is. BELOFTE GEHOUDEN Berlijnse raadhuis bevonden, dit vol komen ongehinderd zouden kunnen veriaten. Desondanks werd de belof te op flagrante wijze geschonden. VASTBERADEN WEERSTAND tt ET spreekt vanzelf, dat door dit ■n alles de toestand in Berlijn uiterst precair is geworden. Niet voor niets heerst er in Was- hington groeiende bezorgdheid. Bij zondere betekenis hecht men daar aan het feit, dat Truman pas teruggekomen van een spreekbeurt tournee door Michigan een bij zondere vergadering belegd heeft van de nationale veiligheidsraad, waarin alle leidende persoonlijkhe den der Amerikaanse regering op het gebied van de buitenlandse po litiek en defensie zitting hebben. Daarna is de opperste legerleiding bijeengekomen. Het ernstige karakter van de alge mene toestand weerspiegelde zich ook op de beurs. In Wallstreet daalden de noteringen scherp. President Truman heeft Marshalls verklaring, dat aan de huidige ont wikkeling te Berlijn „vastberaden weerstand moet worden geboden" be vestigd. Wij komen op voor onze rechten te Berlijn en doen alles wat wij kun nen door middel van onderhandelin gen. Wij onderhandelen niet onder dwang en zuilen dit ook niet doen, zei Truman met nadruk. Volgens Reuter betekent deze ver klaring, dat de Ver. Staten de bespre kingen te Moskou en Berlijn zouden willen gaande houden, tegen het ver langen der Sovjets in. TNGEVOLGE de wet op „de vrij- A heid van alle godsdiensten in Roe menië", welke te Boekarest is uitge vaardigd, zal de katholieke geestelijk heid, alsmede die van andere geloofs belijdenissen, de eed van trouw aan de Volksrepubliek moeten afleggen. Het godsdienstonderricht komt on der toezicht van de Staat. De benoemingen van geestelijken zullen door de regering gecontroleerd worden. De betrekkingen van de Kerk in Roemenië met het buitenland zullen een strikt godsdienstig karakter moe ten hebben en onderhouden moeten worden uitsluitend via het Ministerie van Buitenlandse Zaken. QP hetzelfde ogenblik, dat Kotikofs brief onderweg was, naar de Ame rikaanse commandant, kreeg de Sov jet-generaal een protestbrief van de Franse commandant te Berlijn, gen Ganeval, die Kotikof op beleefde Franse wijze aan het verstand bracht dat hij1 zijn eer als officier verbeurd had door een persoonlijk gegeven ga rantie niet na te komen. Ganeval doelde daarbij op de door Kotikof persoonlijk gegeven garantie, dat al le personen, van welke nationaliteit ook. die zich onder bescherming van een Franse verbindingsofficier in het Weersverwachting, Vrijdagavond: geldig tot Enkele overdrijvende wolken banken, maar droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Zuid-Ooste- Uke richtingen. Ongeveer dezelf- e temperatuur als gisteren. Heden zon onder 19.07 uur, en ",aan °"6er 22.13 uur. Zaterdag zon op 6.07 uur en maan op 16.29 Zondag a.s. 12 September wordt het gouden bestaansjubileum herdacht, van het Capucynenklooster met kerk te 's-Hertogenbosch. Broeder Nicolaas '«wam zich vóór vijftig jaren hier ves tigen en heeft hier gedurende deze halve eeuw zijn beste krachten ge wijd aan het klooster. Nog altijd zien wij Broeder Nicolaas aan de deur en bezoekt hij jaarlijks de weldoeners van de Capucijnen. Wij fotografeer den Br. Nicolaas, zoals wij hem nog dagelijks zien. PR ZIJN alsnog versnaperingen bonnen bekend gemaakt. Hier zijn ze: TABAKS EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QB, QC 808: 105 versnaperingen: 200 gr. versna peringen, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop, enz. 108 versnaperingen: 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 810 (byz. ar beid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijne de bonnen van strook Q. Deze bonnen zijn 14 dagen gel dig. TJET BROODGRAAN van de nieuwe ■n oogst is tengevolge van een ver hoging van de prijs van de in Neder land voortgebrachte tarwe en rogge duurder. Deze prijsstijging betekent, verhoging van de bloem- en meelprij- zen en dus duurder brood. De regering wil echter prijsverhoging van het ge wone brood vermijden. Om deze reden heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening besloten alleen de prijs van de zuiver wittebloem geïm porteerde bloem en daarmede gelijk te stellen witte bloem (80 pet. uit- maling) te verhogen. Op deze wijze wordt bereikt, dat het normale brood niet duurder be hoeft te zijn. De prijsregeling voor witbrood, wel ke in Juni jl. is ingevoerd, wordt per 13 September a.s. ingetrokken, zodat met ingang van die datum de bakker niet meer gehouden zal zijn aan deze prijstelling van wittebrood. De productie van wittebrood is be perkt tot een maximum van 25 pet. van de totale hoeveelheid meel en bloem voor brood. TAE RANTSOENBONNEN H 25 (voor 1 rantsoen vermicelli e.d. of 400 gram brood) en de rantsoenbonnen H 27 (voor 1 rantsoen gebak of 400 gram brood) zijn tot en met 25 Sept. geldig voor het kopen van brood. Na 25 September zijn deze bonnen niet meer geldig. "yERGELEKEN met de vooroorlogse jaren kan onze eierenpositie nog steeds niet onverdeeld gunstig wor den genoemd. Wanneer men nagaat, dat Nederland gemiddeld over de jaren 1934-1938 on geveer 14 millioen legkippen bezat, welk aantal in het voorjaar van 1940 was gestegen tot bijna 20 millioen en dat onze hoenderstapel thans ca. 8 millioen legdieren telt, is de matige eierenvoorziening geenszins verwon derlijk ln de eerste helft van dit jaar be droeg de export 219 millioen eieren, waarvan 115 millioen naar Engeland, bijna 40 millioen naar Frankrijk, on geveer 35 millioen naar België en ruim 20 millioen stuks naar de geallieerde bezettingslegers in Duitsland. Voorts gaat een gedeelte van de eierenproductie naar ,de eierenverwer kende industrie. Gezien de verbetering in de voeder positie en de hiermede gepaard gaan de geleidelijke uitbreiding der hoender stapel is de verwachting gewettigd, dat in de nabije toekomst de eieren- voorziening ruimer kan zijn. Dit heeft geen betrekking op de eierendistribu- tie in de herfst- en wintermaanden. In die periode kan de officiële eieren distributie in hoofdzaak slechts be schikken over een in de goede pro ductie-maanden aangelegde beschei den voorraad koelhuiseieren, zodat wij voor deze maanden geen hoge ver wachtingen inzake de voorziening met eieren mogen koesteren. Het oogstfeest te Hoeven werd o.m. bijgewoond door de bisschop coad jutor Mgr. Baeten. Wij maakten een opname van hem bij het in ontvangst nemen der oogstgaven. JJET WAS gisteren op het Konink lijk Paleis te Amsterdam een druk komen en gaan van de bestuur ders van alle provinciën, van tal van gemeenten, vertegenwoordigers van het godsdienstig leven, van onderwijs, kunst, handel, industrie, financiën, scheepvaart, sport, etc. kortom van alle gebieden van het maatschappelijk leven in Nederland, om gelukwensen aan te bieden aan H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard. De ongeveer 1500 gasten waren groepsgewijze per provincie uitgeno digd. Die uit Zuid-Holland en Gelder land zullen dezer dagen nog ontvan gen worden op het Paleis in Den Haag. De gasten uit Zeeland en Noord- Brabant waren tegen half drie uit genodigd. Toen verzamelden ze zich in de grote fraaie Atlaszaal. De Bra bantse groep telde ongeveer 160 ver tegenwoordigers met Prof. Dr. J. de Quay, Commissaris der Koningin, en zijn echtgenote aan het hoofd. De Bis schop van den Bosch Mgr. Mutsaerts en de Bisschop-coadjutor van Breda Mgr. Jos. Baeten alsmede de beide Vicarissen-Generaal Mgr. Hendrikx en Mgr. Koenraadt bevonden zich ook in de lange stoet. Verder zagen we de leden van Ged. Staten, de burgemeesters van grotere gemeenten, groot-industriëlen uit Eind hoven, Tilburg, Breda, enz., hoge amb tenaren van Rijk en Provincie, be- stuurderen van belangrijke sociale en culturele organisaties, professoren der Tilburgse Hogeschool en talloze ande ren. Allen defileerden voorbij Hare Ma jesteit en de Prins der Nederlanden, die in een aangrenzende zaal de gas ten afwachtten. Koningin Juliana was gekleed in een lange groene robe. Al le gasten werden bij name aan het koninklijk echtpaar voorgesteld, dat hun de hand drukte. Zo is in deze massa-receptie, welke de verscheidenheid van provincies en de rijke geledingen van het Neder landse leven demonstreerde, tevens TN POLITIEKE KRINGEN te Makas- sar is, grote spanning waar te ne men naar aanleiding van de jongste politieke ontwikkelingen in Djokja karta. Men verwacht evenwel, dat een grote meerderheid van het K.N.I.P. steun zal verlenen aan Moh. Hatta, zodat een eventuele wijziging in het republikeinse kabinet niet zal bete kenen, dat de communisten de over hand zullen krijgen. Politieke kringen koesteren de hoop dat de regering-Hatta in Djokjakarta op nationalistische overwegingen als nog stappen zal doen teneinde door sa menwerking het federaal nationa listische front tegen het internatio nalisme in Indonesië te versterken. Regering van „politieke wapenstilstand" J.JENR1 QUEUILLE heeft het aan gedurfd. Hij is een kabinet inel- kaar aan het timmeren, dat hij van daag aan de Franse Nationale Verga dering zal voorstellen. Het wordt een coalitie-kabinet. Queuille zelf noemt het een regering van „politieke wapen stilstand" met een program om de franc te redden. Dat laatste is ook we] nodig, want de bodem van de Franse schatkist is leeg. Spoedmaatregelen zullen nodig zijn om aan het einde van de maand over voldoende contanten te kunnen beschikken om de salarissen der tal rijke ambtenaren te kunnen betalen. Logisch is het, dat de radicaal-so cialistische Kabinetsformateur de grootste moeite heeft een man te vin den, die bereid is Frankrijks finan cien op te knappen. Denkelijk zal hij zelf die ondankbare taak op zich ne men. Schuman zal vermoedelijk Bui tenlandse Zaken krijgen en Jules Moch Binnenlandse Zaken. De stakingen breiden zich inmid dels uit. (Van een. speciale verslaggever) slechts enkele Jaarbeurzen geleden konden onze ogen niet uitgekeken komen van al het schoons, dat binnen- en buitenlandse fabrikanten hadden aangevoerd en waar wij moeilijk konden aan komen. Want de levertijd was onbepaald en het merendeel van de expositie was bestemd voor export. Nu is het al weer zo, dat standhouders hun cliëntele reeds in de wandelgangen tegemoet treden en de service kunnen verlenen van „onmiddellijk leverbaar". Dit aangename geluid vingen wij ook op bij de verschillende industriëlen, die uit dit gewest naar de Najaarsbeurs zijn gekomen, om te laten zien, dat zij fabriceren in een deel van het land, waar men evenzeer uit is op herstel van handelsbetrekkingen, en waar men poogt, aantrekkelijk marktgebied te scheppen. Uyie intussen heeft kennis genomen van de niet al te optimistische openingsrede van mr Millius, zal noch tans de juichtoon inhouden wegens 't besef, dat er alsnog factoren ontbre ken, om handel en industrie te kun nen weghalen uit de periode van ma gere jaren. Als het lag aan onze nijvere pro vinciegenoten, zou de wederopbloei generlei rem worden aangelegd; doch hier gelden economische en andere omstandigheden, die geen mensenkind kan dwingen. Men moet daar van overtuigd zijn; reeds hoorden wij van meer dan een gewestelijk zakenman, dat wij er wel zullen komen, indien ons land de geboden Marshall-hulp met, verstand benut, opdat wij daarna weer ons zelf kunnen zijn. iJMiwijl ons grensgebied wordt over- stroomd van buitenlanders, die in °ant graag nieuwe schoenen ko per,. dragen verschillende stands van I A - f7;irponK]k optrekkende schoen- tab-,kanten t- -h op-eh-ift- „voor export Dat zjn d„n de bij zonder fraaie modellen. Het leerwerk wordt intussen ook voor andere doeleinden dankbaar be steed. Dat bewijst Arnold Verwiel C.V. te Waalwijk, met een kwaliteits collectie tassen. De zogenaamde vlieg- koffers en het gans nieuwe artikel documentenmappen, zijn in trek en zullen straks in de winkels leverbaar zijn.. Het kan weer! Ook S. E. M. de Bruin te Bergen op Zoom en Louis Knapen te Alphen (Nbr.) maken een goede beurt met reisartikelen en an- deie iederwaren.- Meer in het bijzonder tot de dames wendt zich de Zeeuwse handwerken- fabriek te Middelburg; verder de fa. Adriaansen te Terneuzen met byouterieën en S. Kleinkramer te Bergen op Zoom met cosmetische ar tikelen. En wat de kinderen betreft: De verkoopcentrale Cleda te Breda demonstreert de Beatrix-wip, die wij allen kennen van de foto's der prin sesjes in Canada. Ander speelgoed en ook kindermeubelen levert de hout industrie Brabant, die in Aalst-Waalre is gevestigd. En dan is er nog „Kol- tec" uit Breda, met kinderwagens, die in luttele seconden tot valiezen omge toverd kunnen worden meegedragen. Met allerlei werktuigen komen W. Brabant en Zeeland uitstekend voor de dag. Jan Molenschot te Breda ver telde ons, dat hij zijn weegwerktui gen, van groot tot kiein, al weer vrij snel kan leveren, wijl de productie al lengs beter is geworden. Dit is de enige fabriek in ons land, die alles op weeggebied vervaardigt. Land- en tuinbouwwerktuigen hebben wij ge zien bij liefst drie Goese fabrikanten, nl. Franken en v. Weel, Massee en Zoon, en W. Schipper en Zonen. De machinefabriek „Brabant" van D. Opstal te Zevenbergen beweegt zich op het gebied van zaad- en graanrei- niging; „Recaro" te Breda levert weer melkbussen, geldkistjes en gereed schappen. „Hubro" te Breda automa tisch schakelmateriaal, de toerenrege laar die vermogenverlies tegenhoudt en de ijzerhandel van Merison en Zn. te Goes, huishoudelijke artikelen, die stellig veel gevraagd worden, gezien het drukke bezoek in deze stand. Onze wandeling langs „het ijzer" hebben wij besloten met bijwonen van een lasdemonstratie bij de machinefabr. Groot N.V. te Hooge Zwaluwe. Wat ons gewest doet op het gebied van de tuinbouw, bleek duidelijk in de stand,van het instituut voor rationele suikerproductie te Bergen op Zoom. Een zijdelingse practijk op dit gebied vindt haar beleving bij D. J. v. d. Have te Kapelle-Biezelinge, die het oudste Nederlandse voederbietenras, nu reeds sinds 35 jaren, onderhoudt. Nieuw bij deze firma is een tarweras, dat in de luttele tijd van vijf jaren het meest gezaaide is geworden. En sinds 1879 is men bezig met grassenselectie. Over de aanleg van moderne fruit- plantages heeft de fa. Herijgers-Dae- men uit Zundert ons onderhouden. gamenvattend: het gebied van Stem" neemt een goede plaats op deze 51ste Jaarbeurs, ..De de eenheid in hulde en trouw aan on ze nieuwe Vorstin geopenbaard. TERUG NAAR SOESTDIJK. ly/TET deze cour is 'n einde gekomen aan het verblijf van H. M. de Ko ningin en Prins Bernhard in Amster dam. Gisterenavond om half negen zijn ze naar het Paleis Soestdijk te ruggekeerd. Aan de grens van Amsterdam zijn de Koningin en de Prins officieel uit' geleide gedaan door Burgemeester d'Ailly en de Hoofdcommissaris van politie. Om 10 uur arriveerde de Koningin en de Prins in Baarn, waar een enor me menigte de Landsvrouwe en Haar gemaal verwelkomde. De meeste vorstelijke gasten, die de plechtigheden in Amsterdam hebben bijgewoond zijn in de loop van giste ren vertrokken. TN HET -STAATSBLAD van gister is opgenomen de publicatie van 8 September betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde ver anderingen in de Grondwet. Daarip is bepaald, dat de plechtige afkondiging zal geschieden op 20 September, half drie uur. ZeN zal wor den voorgelezen in een plechtige openbare zitting van de Hoge Raad, van elk der gerechtshoven en der arrondissementsrechtbanken, en in iedere gemeente veer of in het ge meentehuis. /ANZE HAAGSE correspondent schreef in ons blad van Woensdag jl., dat in ambtelijke kringen voorlo pig niet gedacht wordt aan opheffing van de textieldistributie. Het zal, zo schreef hij, minstens tot 1 Januari 1950 duren, vooraleer tot opheffing kan worden overgegaan. Een heel ander geluid laat echter de voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke vakbond van de textielhan del St. Willebrord horen. Deze vak bond hield namelijk 8 September jl. een vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam en daar zijn door bedoel de voorzitter enkele harde noten ge kraakt over de textieldistributie. Tijdens een redevoering vroeg hij zich namelijk af of het mogelijk zou zijn de textieldistributie af te schaf fen zonder de consument te schaden. Met redenen omkleed bracht hij daar toe de bewijzen op tafel. „De kansen, dat een vrij geven van de textiel een onrechtvaardige ver deling tot gevolg zou kunnen hebben, zijn zo gering, dat men gevoegelijk tot opheffing kan overgaan. Niet dé distributie remt de consumptie, maar het geld", zeide hij o.m. „Wij geven de overheid derhalve de raad: schaf geleidelijk aan de textieldistributie af. Verruim van nu af aan de puntenpositie en zeg op 1 Januari: de textiel is vrij.' Op deze vergadering werd tevens aan een tweetal pioniers het Pro Ec clesia en Pontifice-kruis uitgereikt. De eerste, wie deze pauselijke onderschei ding ten deel viel was de heer W. v. Mansum, huidige voorzitter van de vakgroep en oud-voorzitter van Sint Willebrord. Bovendien werd ook de beer M. F. Kempkes uit Arnhem deze onderscheiding uitgereikt. De heer Kempkes maakte zich vooral verdien stelijk op het gebied der vakoplei ding. TIEVE KINDEREN! Zeg ons wat je diep in je hart wenst. Vertel ons die wens in je eigen taai. Schrijf ons voor 30 November aan het volgend adres: Universa lia, Rome (Italië). Alle kinderen tussen 7 en 14 jaar mogen mee doen. En vergeet niet om heel duidelijk je naam. leeftijd en adres in je brief te zetten. Hoe oor spronkelijker en ongedwongener je wens is, des te meer kans heb je, om verhoord te worden!" Dat is de tekst van een oproep waarmee veertien Italiaanse dich ters alle kinderen ter wereld uit nodigen om mee te doen aan een heel bijzondere wedstrijd. De vier prijswinnaars van de vorige wedstrijd zagen dit jaar hun droom in vervulling gaan: zij mochten op visite gaan bij onze H. Vader, dc Paus, Die een tijdje met hen sprak. ttET WAS wel een zeer heterogeen gezelschap, waarin ik mij bevond op de avond van de vierde Septem ber, de dag der abdicatie van Konin gin' Wilhelmina. Er waren protestan ten, katholieken en humanisten, maar ondanks de verscheidenheid van le vensrichting waren zij één als Neder landers, als trouwe aanhangers van het Huis van Oranje. Toen de radio-omroeper de spreek beurt van de voorzitter der Tweede Kamer, Dr, Kortenhorst, aankondig de over een constitutioneel Koning schap, zetten wij ons tot luisteren. Na de rede zei een onzer, en hij sprak zeker uit naam van velen: „Een goeie speech, waarin ik het meest typerend vond die merkwaardige definitie of omschrijving van ons Koningschap: het is meer dan sentimentaliteit en traditie, het is democratie". TNDERDAAD dankt ons landsbestuur zijn vrijwel algemene waardering aan zijn democratische vorm en de leiding van het Huis van Oranje. Ervaring en inzicht heeft ons volk doen beseffen, dat de democratische bestuursvorm en het gezag van de Ko ning uit ons aloude Vorstenhuis de beste waarborgen bieden voor de eer biediging van vrijheden en rechten van de menselijke persoon en voor de leiding van de gemeenschap. Beide elementen werken samen, bei de zijn voor ons volk onmisbaar. Het tweede element heeft in deze dagen wel onze bijzondere belangstelling, nu wij de Koninklijke leiding in de handen van Juliana zagen overgedra gen, nu wij de grootse verdiensten van het Huis van Oranje voor ons volk in de loop der eeuwen met dankbaar heid gedenken. Gaarne citeer ik in dit verband en kele regels uit een artikel van Prof. Mr. v. Hamel in Elseviers Weekblad, waarin het Huis van Oranje met re denen omkleed genoemd wordt: een schut tegen de veelhoofdigheid en een zegenrijk plechtanker. Prof. van Hamel schrijft: „Het is de wonderbaarlijke betekenis, 't histori sche werk van dit Vorstenhuis! de vrije volkskrachten der Nederlanders te behoeden tegen uitersten van on derlinge tegenstrijdigheid en nationale doelbewustheid voor te staan". TTET IS voor ons, Nederlanders van deze eeuw, bijna een twee-eenheid geworden, deze binding van Oranje en Democratie. Maar zo helder en scherp als ons het Huls van Oranje in zijn positie en zijn verdiensten ook in de per soon van de Koning voor ogen staat, zo weinig duidelijk en zo on volledig ziet menigeen* de Democratie, Een der aanwezigen van ons Zater dagavond-gezelschap merkte hierover op: „Velen komen niet verder, dan de enige criteria van „democratie" te zoe ken in algemeen kiesrecht en een par lementaire regeringsvorm". Het gezelschap, zoals fk reeds schreef van zeer heterogene aard, ging nader op deze opmerking in; er ont spon zich een geanimeerde gedachten wisseling over het wezen der demo cratie en unaniem aanvaardde men de volgende omschrijving: „Men kan alleen dan spreken van een democratische bestuursvorm, als het totstandkomen en het toepassen der rechtsregels en de uitoefening van het gezag gebaseerd zijn op eerbied ja gens de menselijke persoon". De Nederlandse bestuursvorm on der het Huis van Oranje voldoet aan deze algemeen gestelde voor waarde. Vandaar dat in ons land geen discriminatie geduld wordt naar ras, klasse of geloof of sekse, vandaar dat redelijke waarborgen aanwezig zijn voor de vrijheid van iedere Nederlan der, van iedere groep. Vandaar ook, dat ons volk het nationaal-socialisme verworpen heeft, omdat daarin de eer bied jegens de menselijke persoon ont brak. En dat het thans in overgrote meer derheid verwerpt de „volksdemocra tie" van het communisme, omdat hier in redelijke waarborgen voor de vrij heid van enkeling en groepen volko men worden gemist. TJET constitutioneel Koningschap in Nederland, deze koppeling van Oranje en Democratie, 'is een groot goed, waarop wij ons in deze weken met reden bezinnen. Het is met dit bezit als met een goede gezondheid. Wij waarderen het pas recht, wanneer we er van beroofd zijn. De achter ons liggende jaren van bezetting en knechting hebben ons dat duidelijk geleerd. Aan de handhaving van dit grote goed heeft ieder Nederlander mede te werken overeenkomstig zijn staatsbur gerlijke plichten. Om die medewer king heeft H. M. Koningin Juliana in haar proclamatie tot het Nederlandse volk en de volkeren overzee met na druk gevraagd. De Koningin heeft verklaard, dat Zij de regering aanvaardde in het ver trouwen, dat Zij mocht rekenen op aller steun, op welke trap der ambte lijke ladder en in welke maatschap pelijke werkkring zij ook arbeiden cn met de bede, dat God Haar mocht sterken. Zeggen wij Haar deze steun toe en daarbij een gebed onzerzijds, opdat de Heer „die alle dinck regeert" Haar de kracht schenke een „Goet instru ment in Gods Hand te zijn.

de Stem | 1948 | | pagina 1