I Goes feestte door SCHUDT UW LEVER WAKKER Kroniek Boerenleven Waf een Wonderlijke Wereld RADIO h i 1 DE STEM VAN DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 De laatste dag eindigde met een vuurwerk oooooooooooooooooooooooo van het Kersten Verslag Vriendelijk dier De R.K. H.B.S. te IJzendijke i FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor dc onderscheiden films die deze week lopen. Iu de aclverteu- tiekolommei worden de ftlmsc irings- eisen genoemd Alhambra-Tlieatei Vlissvi i U' Sneeuwwitje (alle leelUjd.cn i Electro-Bioscoop Middelburg Sneeuwwitje (alle iceftijd-tii. Grand-Tlieatei Goe.-: Sniwwilj (alle leeftijden) Luxor-Theate, Vlissiugen Vogelvrij verklaard (ontoelaatbaar p Schouwburg Bioscoop Vli idelburg Misleide .ieogd '14 laar1 UITREIKING 5ÊEE.UYVSE PERSPFNMING Zaterdag Ik Se;j.cuibe, a-s. sal op een bijeenkomst van üe Zeeuwse Jour nalistenkring dooi dc Commissaris der Koningin de wederom ingestelde Zeeuwse perspenning worden uitge reikt. Mr. M. Rooy. voorzitter van de Nea. Journalistenkring, zat dan een inlei ding houden over ..Pers en overheid.' Vele personen, die m het openbare leven een plaats innemen, zijn uitge nodigd tot het bijwonen van deze ver gadering. Aardenburg Duivenhouders in vorm. Talrijke inwoners verwachtten met spanning ut de late avond van 6 September oy het clublokaal de binnenkomende oude en jonge duivenhouders die in net don ker ergens in de omgeving van Aar- denburg van de auto waren gezet. Van de oude duivenllefhebbers kwam als eerste binnen D. van den Broecke, met een snelheid van 201.6 M. per mi nuut. Op hem volgden: M. van Waes; M. Rijckaert, P. Blaeke. A. Reyniers, Em. Gijsels. Adr. de Muynck. H. van Loo, A. Bocquez, Andr. Baerdemaeker, Osc. de Wispelaere. J. van Gaelen, G. Vlnckier en J. Deuninck. De eerste aangeduide serie werd ge wonnen door P. Blaeke en A. de Baer demaeker. Van de jonge duivenliefhebbers kwam als eerste binnen W. de Cocq. Op hem volgden: R. de Rijcke, Cocquit, W. de Rijcke, Onderdonck. R. Braet, A. de Rijcke en H. Mabesoone. Etalagewedstrijd. De étalagewed strijd die door de winkeliersvereniging werd gehouden mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Door de jury bestaande uit niet-Aardenburgers wer den als de mooiste en best verzorgde étalages aaengewezen: 1 H. Wijffels, Weststraat 62. 2 H. Praat. Brouwerij straat 2. Goes W. WIERTS VAN COEHOORN 80 JAAR. De oud-commissaris van politie, de heer W. Wierts van Coehoorn, hoopt op 20 September zijn 80ste verjaar dag te vieren. De vermakelijkheidsbelasting. De directie van het Grand Theater heeft een adres gericht aan de gemeen teraad, waarin opnieuw bezwaren worden gemaakt tegen de verhoging der vermakelijkheidsbelasting. Als gronden worden aangevoerd, dat in verschillende ook noodlijdende gemeenten de belasting niet verhoogd werd, dat het onlangs gehouden con- cours-hippique met slechts 20 pet. be last werd, terwijl dit volgens de gemeente-verordening 50 pet. had moeten zijn, en dat er tal van ge meenten zijn, waar voor z.g. docu mentaire en culturele films een ver laagd tarief wordt toegepast. Op grond hiervan wordt gevraagd de belasting op filmvoorstellingen gelijk te stellen met die op toneel- en concertvoorstellinsin. OPENING OPENBARE LEESZAAL. Hoewel het voorbereidend werk nog niet geheel gereed is, zal Woensdag 15 September a.s. des middags om half 3 de openbare leeszaal en bibliotheek aan de Singelstraat officieel worden geopend. „MOEDER DES LANDS". Gisterenmiddag begonnen in het Grand-Theater uur-voorstellingen, waarin de documentaire film „Moeder des lands werd gedraaid, waarin ook Zeeland verschillende keren voorkomt Bovendien zagen we de vloot levue ter ere van de Koningin gegeven, de troonsafstand en de rijtoer van Konin gin Juliana in de calèche door Am sterdam. De voorstellingen trokken honderden, ook van elders. '-Heer Arendskerke Raadsvergadering. In verband met het, aanvaarden van de regering door H.M. Koningin Juliana kwam de Raad in een plechtige openbare zit ting bijeen. De voorzitter, burgemees ter Elenbaas las de door H.M. Konin gin Juliana uitgevaardigde proclama tie voor en hield daarna een toe spraak. Aan Prinses Wilhelm ma werd een adres van Hulde gezonden en aan H.M. Jpliana een adres van trouw. Dm.v. een geluidsinstallatie kon het gcsp-ckei.e ook buiten dé raads zaal gevolgd worden. frappante verlichting. De fecste lijkheden werden geopend met een toespraak van burgemeester Elenbaas en zatighulde van de schoolkinderen ivoor hei gemeentehuis. Na de kinder spelen had er een wielerwedstrijd plaats en 's avonds een concert dooi de mtrzitkveren. „Excelsior'". Maan dagmorgen werden de feesten inge luid door muziek van de toren en klok gelui, 's Middags was er de keurig verzorgde optocht en dc traditionele, volksspelen. Buitengewoon veel .zorg was er be steed aan de versiering en verlichting van de dorpsstraat, gemeentehuis en toren. Speciaal dieut nog vermeld te worden de frappante verlichting van de woning en min van dhr. J van Antwerpen. Hontenisse Bijzondere raadsvergadering. De raad kwam in plechtige zitting bijeen. Alvorens deze zitting werd geopend, werd voor het gemeentehuis het Wil helmus gespeeld door vier nerauten te paard. Het publiek werd hierna ver zocht zich op d« tribune te begeven waarna door de burgemeester de pro clamatie werd afgekondigd en een korte speech werd gehouden. Hoofdplaat DE ORANJEFEESTEN 4, 5 en 6 September werden de Ovan jefeesten voortgezet. Alle buurten hadden voor een reusachtige straai- versiermg gezorgd en een viertal schitterende erepoorten tooiden de gemeente terwijl aan het ge meentehuis honderden kleurige lamp jes schitterden. Maandag was alles reeds vroeg in de weer. Om 8 uur trokken herauten te paard door het dorp. Om 9 uur h plechtige H. Mis met Te Deum Lau- damus, bijgewoond door honderden gelovigen. Vervolgens optocht met gekroonde kinderwagens, karretjes en fietsen opgeluisterd met muziek. Na de middag van 12.30 tot 13 uur klok gelui en toespraak door de burge meester waarna het planten van de Juliana-boom. Verder werd de dag doorgebracht met verschillende volks spelen, baankoersen en hardlopen. sAvonds concert op de kiosk. Alle. dagen heerste er in het dorp 'n vro lijke en echte feeststemming tot laat in de avond. 6 September waren reeds de kleine uurtjes aangebroken voor de rust in de gemeente geko men was. Alles heeft een schitterend verloop gehad. Hulst Benoemd Tot gymnastiekleraar werd dezer dagen aan de R.K. Am bachtsschool benoemd de heer Ter heyrtcv. irf Bergen op Zoom. Benoemingen. Tot directeur van dc Amsterdamse Bank bijkantoor Sas van Gent. is met ingang van 1 Nov, a.s. benoemd de heer O. v. Aerden procuratiehouder bij het kantoor al hier. Dc heer P. Smeets, leraar aan net lyceum alhier, werd in gelijke be trekking benoemd te Sittard. De feestviering. Woensdag werd de feestviering voortgezet met een dag voor dc jeugd. De kinderen kwa men om 2 uur samen in het St. Jo- sephpatronaat. waar ze getracteerd werden, terwijl na deze tractatie meis jes van de Huishoudschool opvoerden ..Hoe dc kabouters feesf mee vieren'' Voor kinderen van de vier hoogste klassen werden volksspelen georgani seerd. zoals zaklopeu. ringsteken, hin- dernrslopen. stoelïopen, hardlopen en koek happen. De meisjes hadden ook nog een autopedrace en een. hinkloop over een afstand van 20 m. Ook de kleuters werden niet vergeten en vier den feest bij de eerw. zusters, waar ze bovendien getracteerd werden. lerseke Plechtige raadszitting. De raad kwam in buitengewone openbare ver gadering bijeen in verband met de inhuldiging van Koningin Juliana. De voorzitter, burgemeester Willem- scn. hield een toespraak, waarin hij wees op de grote betekenis van de inhuldiging. Spreker eindigde met de nieuwe Vorstin een eerbiedig welkom toe te roepen als Koningin van ons land, als de Moeder des Vaderlands. Hierna werd de Proclamatie voor gelezen en besloten een telegram van gelukwens aan H.M. te zenden. Ook de heren Koppe, Buteyn en Pekaar voerden nog het woord. Kloosterzande Benoeming. Onze dorpsgenoot, de heer Vermolen werd dezer dagen benoemd tot leraar aan de R.K. Am- bachtss- i col te Hulst. Koewacht De feestelijkheden. De hoofdscho tel van de feestelijkheden op 6 Sep tember vormden de kinderspelen. W. van Goethem, E. Ysebaert en Cl. David sleepten bij de verschillende categoriën hardlopers (loopsters) de palmen weg- terwijl E. Inghels bij het lepellopen alle overige deelnemers te glad af was. De wielercourse op gewone fietsen trok 15 deelnemers en honderden kijk- en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. A W.MAi?TlN.^>t in Maar al kon dat nuttig blijken tij 'n event, onspanning, daarlangs kon den ook dieven van de rivier naar zijn schatkamer komen. Hij verwierp die mogelijkheid als te gering. Hij zag al in gedachten, hoe hij een Londense Inbreker zou snappen en hem schrik zou aanjagen door zijn reusachtige gestalte. Het vermaakte hem te be denken. hoe hij ham met zijn giöte handen zou wurgen. Hij begon hoe langer hoe meer van gewelddaden te dromen. Pas toen hij de deur gesloten had en dé kleinere kostbaarheden uitpak te. ontdekte hij. cMt „Het meisje met, de waterkruik" verdwenen was. Do ■MTET MINDER dan negen dagen is het te Goes feest geweest. Maar aan alles komt een einde en zo was het Woensdag toch de laatste dag. Om 9 uur stond het eigenlijke Markt plein vol met schoolkinderen en daar om heen hadden zich de honderden belangstellenden geschaard. Precies negen uur hield de burge meester, van de muziektent af, een klinkende Oranje-speech en hoorde zijn voorstel om namens de Goese be volking een telegram van hulde en trouw aan de Koningin te zenden, har telijk toejuichen. De voorzitter der Oranje-vereni ging bracht zijn warme gevoelens voor de Koninklijke Familie eveneens on der woorden en deed geen vergeefs beroep op de goedkeuring van zijn gehoor, toen hij aankondigde een tele gram namens Oranje-vereniging, buurt verenigingen en jeugd aan de nieuwe Vorstin te zenden. Uit volle borst zongen daarop de honderden kinderen het Zeeuwse volks lied en vaderlandse gezangen om ten slotte, muziek voorop, naar hun scho len te marcheren, waar zij getracteerd werden op suikerwerk en chocolade en ook nog een leuk Oranjeboekje kregen.. Halfelf werd, onder stijgende pu blieke belangstelling 't program op de Markt voorgezet dooi- de pijpers, die in hun smetteloze witte costuums een figuurmars maakten. Turndemonstra- ties sloten het ochtendprogramma af. Ringrijderij en optocht. TXALFDRIE ving op de Markt de ringrijderij aan, met als inzet het kampioenschap van Zuid-Beveland. Acht deelnemers, allemaal Kapelle- naars, gestoken in Zeeuws costuum, en gezeten op hun zware paarden, na men aan de wedstrijd, waarvoor ani mo genoeg was onder de burgerij, deel. Onder hen was ook de wissel bekerwinnaar van het vorig jaar. de heer M. Bruinooge. Zes en twintigmaal hebben de rui ters een rit gemaakt onder het wa kend oog der jury. Winnaar van de beker werd thans P. Corstanje met 16 treffers; Bruinooge eindigde als 4e met 14 treffers. Corstanje won tevens de pollepel en het traditionele flesje ouwe klare. Voor alle rijders waren fraaie prij zen beschikbaar. Terwijl dit daveren de ding plaats had, trok ondertussen van de Parallelweg af de grote op tocht uit, die was samengesteld door alle Goese scholen en 'n bijzondere verzorging had gekregen. De kleuter scholen kwamen met sprookjesgroe- pen uit, verrassend fijn van opzet, aan kleding en kleur; 't mooiste vonden we Doornroosje van de R. K. Kleuter school. De lagere, middelbare en vak scholen hadden historische onderwer pen genomen en vaak met frisse ori ginaliteit in beeld gebracht. Schitte rend was Jacoba van Beieren uittrek kend ter valkenjacht (v. Dusseldorp- schooi); kloek deden het de twee wa gens die de overwintering op Nova- Zembla lieten zien (R. K. Jongens school), en niet minder kwam de Zus terschool met het Vorstenhuis voor de dag; 'n ere-palm komt ook toe aan de Batavierengroep (Chr. school); de inneming van de Briel (Herv. school) de Mulderkring (Chr. Ulo); het ont zet van Leiden (Vakscholen) en „1813" (Openbare school B). Drie muziek korpsen waren in de lange stoet opge nomen en verhoogde er de luister er nog van. Twee uur lang trokken de groepen in het stralende zonlicht door Goes en door dikke rijen toeschou wers, die er niet genoeg van kregen en telkens naar andere punten hol den. Om 5 uur werd het bonte schouw spel beëindigd op de Grote Markt, waar B. en W. en andere autoriteiten van het stadhuisbordes af, alles had den gadegeslagen. Vuurwerk. TT EN volgend glansnummer was het flonkerend vuurwerk dat des avonds van half elf tot elf uur op de Westwal werd afgestoken en in het vestwater zijn wonderen weerspiegeld zag. Duizenden woonden dit glorieuze nummer bij. Tevoren waren er in de stad overal concerten gegeven en na elf uur werd het einde gevierd op de Markt met de bond van buurtver enigingen in een gezellig samenzijn. lustigen. Na een fraaie course wist A. Inghels te zegevieren. Uitermate veel belangstelling trok de ballonwedstnjd. Ongeveer 500 ballon netjes vertrokken met onbekende be stemming Voor het smoelcntrekken bestond veel mindei belangstelling, niettegenstaande heeft het publiek om dè winnaars Cl. Davis en Fr. Roegiest eens hartelijk kunnen gieren. Bij het hardlopen met hindernissen, wist R. de Smet de overwinning van onder het zeil te slepen. Raadszitting. In een buitenge wone vergadering van de Koewachtse raad las de secretaris de Proclamatie van Koningin. Juliana voor. In een korte speech sprak de burge meester woorden van. lof t.a.v. ons koningshuis. Verder werden nog enkele lopende kwesties behandeld (Om. werd er bijdrage voor een dagreis van onze ouden van dagen beschikbaar gesteld. Wethouder Polspoel bracht verslag uit van het onderhoud met ,de Comm. van de Koningin. Na de vergadermg bracht de heer Geerards verslag uit van de etalage wedstrijd: natuurlijk zijn er fouten ge maakt. maar over het algemeen heb ben onze étalages op de (Hulstersei jury een keurige Indruk gemaakt. Collecte. Dc collecte ten bate van de l.b.c.-bestrijding bracht alhier 125 gulden op. Kermisschietiug staande wip Ho- gevogel: verloot. Zijvogels: Meul (B. Koewacht) en j. Aerens. Kallen: Meul (B. Koewacht) en G. de Caluwe. Hoogst aantal kleine vogels: (5 stuks) R. Baes. Kruiningen Nieuwdorp Volksspelen. Hoewel reeds op 31 Aug. fee6ten waren geweest, werd dit, Maandag nog eens herhaald. In de middaguren trokken de volksspelen veel belangstelling. Oa was er 'n mo torrace m. hindernissen, 's Avonds gaf de muziekvereniging ONDA een con cert en werd de avond met gepaste vrolijkheid gevuld. T\IT artikeltje zou het best als titel kunnen dragen: Welke schade heeft de regen de oogst veroorzaakt Immers men weet, dat de vrij hoog gespannen verwachtingen niet geheel in vervulling zijn gegaan. Draagt de regen daarvan de schuld, niet minder de „hittegolf", die er op volgde en die bv. de korrel van het graan te snel deed rijpen. Daardoor bleef de korrel te fijn, hetgeen de opbrengst nadelig beinvloedde. Ook de kwaliteit van het vlas, zegt het verschenen rapport, is er niet beter op geworden en de aardappelen hebben met ziekte te kampen. Heel erg is het voor deze knolplant niet, want het gemiddelde der kwaliteit is toch nog vrij hoog. De voor Brabant en Zeeland zo be langrijke biet blijft zeer gunstig, het geen direct uit cijfers zal blijken. De grasgroei is overal zeer goed geweest, de regen kwam juist op tijd! In onderstaande cijfers wordt ach tereenvolgens het cijfer gegeven, dat de stand van de gewassen op 15 Augustus jl. aanwijst, nadien komt tussen haakjes het cijfer, dat het ge was 15 Juli jL verwierf. De waarde ring der punten is; 100; uitmuntend, 90; zeer goed, 70: goed en 60: vrij goed. Dan geldt voor tarwe het cijfer 71 (15 Juli 74), rogge 71 (75), winter- gerst 67 (71), haver 67 (65), zomer- gerst 69 (71), veldbonen 65 (69), erw ten 48 (52), stambonen 53 (53), vlas 71 (74), koolzaad 78 (78), blauwmaan zaad 64 (64), karwijzaad 46 (47), mos terdzaad 60 (61), spinaziezaad 62 (67) suikerbietenzaad 72 (68), consumptie aardappelen 68 (67), suikerbieten 73 (72)uien 68 chichorei 71 (70) voederbieten 71 (71), weiland 74 (70), rode klaver 67 (67), lucerne 70 (69). Tie meeste producten zijn er dus op achteruitgegaan. De er.wten voor al zijn vrij slecht geweest, terwijl het koolzaad het praedicaat tussen zeer goed en goed verwierf. Van het Zui den wordt speciaal gemeld, dat de aardappelziekte daar vrij ernstig op treedt. Wat de prijzen van enkele produc ten aangaat, de witte tarwe draait rond f 21.25, rode tarwe f 21, winter- gerst f 20, zomergerst f 20.25, witte haver f 18.25, rogge f 21.25. Prijs eigenheimers f 6-6.80, eerste - lingen f 6.20-6.70, Voorts nog enkele prijzen ten behoeve van de tuinbouw: gele kool f 6-12, groene kool f 13.50- 17.50, stambonen 32-43, staaksnijbonen 45-72, uien 5.90-7.10 (per 100 kg), per ziken 5-23 ONVERGETELIJKE FEESTDAGEN De feestelijkheden weiden ingezet met klokgelui, waarna dc deelnemer aan de vliegerwedstrijd en het ring rijden te paard onder de klanken van E.M.M. van dc Maikt naar het ter rein afmarcheerden. Er bleek te wei nig wind te zijn om de vliegers in. de lucht tc houden zodat de vlieger wedstrijd moest vvoren uitgesteld tot Dinsdagavond. Het ciagrijdeii ging ge paard met flinke motregens. Inmiddels bracht EM.M. een bezoek aan de heer M. de Munck, die zijn 80ste geboortedag herdacht In de namiddag knapte bet weer op en hel stoeitjesrijden voor ruiters trok dan ook enorme belangstelling. De winnaar van vorig jaar, ae koning stoeltjesrijder: Kees de Puit, kon ook deze keer niet worden verslagen, en onder daverend applaus en gejuich der toeschJuwers kon Kees zijn ere rondje rijden. Om half drie kwam de gemeente raad bijeen, waarin de burgemeester de eerste proclamatie van de nieuwe Vorstin voorlas. Van de daarna gehouden kmderspe len hebben zowel de ouderen als de jeugd volop genoten. Ondertussen bracht E.M M een' serenade aan zijn voofziltcr. dokter Nieuwenhuijie, die zijn 50ste verjaardag vierde. Het succesnummer van de_ dag was ongetwijfeld de gecostumeérde op tocht. Slechts weinigen hebben kun nen vermoeden, da' zich onder de le den van E.M.M. zulke schone boeren dochters bevonden Behalve voor het vele zware werk dat de leden van E.M.M. tijdens de afgelopen week heb ben gepresteerd, komt hun zeker ook voor deze originele verschijning een warm woord van lof toe. Dit verschij nen van de muzikanten in de Zeeuw se klederdracht met „tupmusse" heeft het feest voor jong en oud tot een onvergetelijke dag gemaakt. Wederom is gebleken, dat E.M.M. in het dorps leven onmisbaar is. Verder nam een 100-tal inwoners aan de optocht deel. Zoals door het feestcomité was ver zocht. was de hoofdtoon inderdaad •jolijt". De gymnastiekvereniging voerde daarna, verlicht door Bengaals vuur, nog enige keurige groepen uit. Een waardig slot van de feesten was het door E.M.M. op de muziektent gegeven concert, met na afloop een ronde dans, waarmede de feestelijkheden weer tot het verleden behoren. Dins dagavond maakte E.M.M. een rond gang door het dorp, waarbij prijsuit reiking aan de buurtverenigingen enz plaats vond. Kruinmgen kan terug zien op zeer geslaagde feestdagen. Middelburg Jubileumfeest De buurtvereniging Noordweg Middelburg zal haar rege- ringsjuibileumfeest houden op Zaterdag 11 September a.s. Diefstal geldsbedrag. Dopr de po litie werd aangehouden, en voor de Officier van Justitie voorgeleid een zekere W., die verdacht wordt in zijn. kosthuis een geldsbedrag te hebben verduisterd. Rijwielverduistering. Voor enige tijd had zekere de V. bij een rijwiel handelaar twee fietsen gehuurd, doch niet terugbezorgd. Het politieonderzoek heeft thans uitgewezen, dat beide kar retjes door V. zijn verkocht en het geld verbrast. Ontvreemding. Bij de politie deed voor enige weken W. aangifte van ontvreemding van zijn portefeuille met geld. Hij had 'n café bezocht in gezelschap van twee personen B. en V., die voortvluchtig waren. De politie heeft beide personen opgespoord en op het politiebureau ingesloten verdacht van deze ontvreemding. Nieuw-Namen als GOUDEN BRUILOFT. Onder grote belangstelling gierde het echtpaar L. de Koning—Boekeling zijn gouden huwelijksfeest. De dag be gon met een H. Mis van dankbaarheid Buurtbewoners hadden de woningn en omgeving prachtig versierd met spar retjes, groen en bloemen en met een fraai opschrift. Van de gelegenheid tot feliciteren maakten velen, waaronder de geestelijkheid, gebruik. Door de buurt werden fraaie cadeaux aange boden. 's Avonds om acht uur bracht de fanfare De Scheldezonen een sere nade, waarbij de burgemeester een toespraak hield. Namens de gemeente feliciteerde hij de gouden jubilarissen. Hij weidde uit over hun arbeidszaam leven en besloot aldus: „Ondanks de zware arbeid ziet U er nog fris en gezond uit. Slijt de avond van Uw leven in genoeglijk samenzijn, om ringd van Uw kinderen, en wij roepen U toe tot binnen 10 jaar en dan vie- "FEN vriend van „de Roomsen" was hij niet. Hij beschouwde ons als volgelingen van de anti-Christ en verdacht ons voortdurend van het verzamelen van takkebossen voor het oprichten van brandstapels. Er viel niet te redeneren met de man. die nu eenmaal vastgelopen was in zijn voor oordelen. Zijn grootste politieke triomf beleefde hij in 1925, toen zijn voorstel tot verwerping van het ge zantschap bij de Paus een meerderheid verwierf. Dit betekende het definitieve einde van de parlementaire coalitiekabinetten. Overigens heeft de fractie van Ds Kersten nooit iets betekend in het parlementaire leven behalve dan dat ze getuigenis aflegde van het bestaan van een groep mensen onder ons, die met hun steile opvattingen buiten de werkelijkheid van deze tijd staan. Kersten was in ieder geval een beginselvast man We durven de paapse stoutigheid aan een gebedje voor hem te storten, dat God hem genadig moge zijn. TAE Daily Express stuurde een verslaggeef ster naar de grote plechtigheid in de Nieuwe Kerk, die de prachtige speech van Koningin Juliana en de plechtige eedsaflegging niet de ver melding waard vindt. De Koningin kon ze natuurlijk niet over het hoofd zien en daarom worden er wel zes regels aan gewijd. Nog meer relief wordt echter gegeven aan Prinses Margaret en aan de vrouw van de Franse ambassadeur, „de best geklede vrouwen in de kerk". En voorts babbelt deze journaliste nog over twee andere „persoonlijkheden", t.w. de jonge Zwit serse mode-ontwerper Erwin Dolder en mevr. Fanny Blankers-Koen. Andere belangrijke mensen waren er voor haar niet in de kerk. Ook de Staten-Generaal publiek dan op de hoogte gebracht van de historische waren lucht voor haar Daarmee is het Engelse plechtigheid in Amsterdam. Zo iets noemt men mo derne journalistiek T\e kans dat u trgens 'n zee-olifant ruit ont moeten is erg klein. Want die beesten teven hoofd zakelijk aan de antarc tische kusten en in de buurt van de Zuidpool zijn ze bijna helemaal uit geroeid. Zeeolifanten kun nen zich zowel t« land als te water bewegen, maai" op het land zijn ze min der bewegelijk en daar door ook minder gevaar lijk. De kapitein van. een Portugees vissersvaartuig die onlangs in de Zuid- Afrikaanse wateren een zee-olifant in. zijn netten kreeg, dacht er echter wat al te optimistisch over. Hij, liet het beest binnenboord hijsen en sjouwde het. met zijn mannen naar een lege plaats op het dek. Ziezo, dacht hij, die doet geen kwaad oneer. Maar dat bleek nu juist een fatale vergissing. Want de zee-olifant be sloot tegen alle zee- olifanten-gewoonten in zijn tijd op het dek niet in ledigheid door te bren gen. Om te beginnen zwie berde hij enkele keren vrolijk met zijn. achterlijf wat tot gevolg had dat 3 matrozen, die hem van r.abij stonden te bekijken van bakboord naar stuur boord vlogen. En toen dat gebeurd was. wandel de de zee-olifant naai* de kapitein. Maar de kapi tein wachtte niet op hem. Een hond, dacht hij, is al meer dan ik verdragen kan. En met een sierlijke boog wipte hij over de verschansing ïteen. En toen daarna bleek, dat de olifant nog, niet van plan was, op te houden met zijn gijntjes, volgden alle leden van de bemanning zijn voorbeeld. Stuk voor stuk vertrouwden zij hun broze lichaam toe aan de golven en ze kropen pas weer aan boord, toen de zee-olifant, die zich op zijn eentje aan dek bleek te vervelen, op zijn beurt het ruime sop gekozen had. Verrassing r^en Engelse lemker be- sloot de honing uit zijn bijenkorven te gaan halen. Maar toen de eer ste korf open ging, ont dekte hij dat er geen ho ning, maar heerlijke bes senjam in zat. En in d« andere korven was het precies hetzelfde. Na zich aanvankelijk suf te heb ben gepeinsd, bedacht de bijenhouder dat er op enkele honderden meters afstand van zijn woning een jam-fabriekje geves tigd was. En nu verwon dert hij zich niet meer I over het unieke arbeids- I resultaat van zijn gevleu- I geld personeel. Wel is hij 1 van plan, zo snel mogelijk te gaan verhuizen. 0O0OO0O00OO000OOO00OO0O0O0OO0O0GOO0OOOOOOOOOOOOOO ren wij Uw diamanten feest." Er volgde een tractatie aan de fanfare en tot laat in de avond bleef bot op het dorp gezellig druk. Ovezande Vrijdag Jubileumfeest. Om 9 uur wordt Vrijdag het feest ingezet met klokgelui, en kindei zang na de huitengewone raadszitting voor het gemeentehuis. De voormiddag wordt verder gevuld met kinderspelen Om 12 uur stelt de allegorische op tocht zich die vanaf de Dreef door het gehele dorp komt op. De deelna me hiervoor is al behoorlijk terwijl ook het comité en ere-coraité in de stoet meerijdt. Daarna traditionele volksspeler, zoals ringrijden en stoel tjesrijden en tot slot een gecostu- meerde voetbal-wedtrijd. Ooi acht uur trekt een lichtstoet door Ove- zandes versierde straten. De activiteit voor straat- winkel- en huisversiering neemt steeds toe. Ook aan het ge meentehuis werd een sobere doch smaakvolle versiering aangebracht. Van verlichting van straten hebben we nog niets bijzonders kunnen be speuren doch ongetwijfeld wordt ook hier aandacht aan besteed. Burg. stand. -Geboren: Anthonia dv M. Koens-Koens; Lourens zv R. Das-Nijenhuis. Overleden: Goense J. 52 jaar; van 't Westende M. 41 j.; Knopjes Jan 74 j. BENOEMING GEMEENTE. ONTVANGER B. en W. boden de raad de volgende aanbeveling aan ter voorziening in de vacature van gemeente-ontvanger: 1. R. J. Zijlstra; 2. B. Vermeer. Beiden zijn reeds werkzaam op het kantoor van de gemeente-ontvanger. Philippine NIEUWS VAN DE WEEK Het is niet gemakkelijk om maar een kleine weergave te geven van de feesten zoals deze hier gevierd zijn. Wij kunnen het niet onder woorden brengen, hoe groot de activiteit van Oranjecomité en vrijwel alle bewo ners is geweest. Leek het enkele da gen tevoren nog, dat geen bloempje zou buiten gezet worden, op de voor avond is ons volk losgebroken en met man en macht is in sommige stra ten gewerkt. In enkele uren waan den wij ons in een lusthof te zijn. Met ere mogen wij hier noemen de Oude Kerkstraat, Vaartetraat, Rave lijnstraat, Weststraat en Kon. Emma- straat. Deze hebben laten zien wat .eendracht maakt macht" betekent. Tot onze spijt kunnen wij de andere straten niet vernoemen. Het feest zelf is, zoals begrijpelijk kerkelijk be gonnen. Katholiek en Protestant zijn verenigd geweest om God te danken en Zijn Zegen af te smeken voor ons Vorstenhuis. Men heeft de gevoelens naar bui ten doen stromen en uitbundig ge vierd met sport, s^el en dans. Onze St. Ceciliaianfare met de on vermoeide directeur Cornelis aan het hoofd heeft deze dagen opgeluisterd met haar beste nummers, waarvan wij oprecht genoten hebben. Ook de vele volksspelen hebben 'n uitbundig amusement gegeven. Wat zo buitengewoon interessant was, is wel de ballonwedstrijd geweest van onze schooljeugd. Een goeie 200 bal lons de lucht in zien gaan is een prachtig schouwspel. De volksspelen trokken een grote belangstelling. Wegens plaatsgebrek kunnen wij deze niet alle weergeven. Ook de fietsencourse met gewone karretjes ontbrak niet. Dat moet er nu eenmaal bij zijn, omdat men dat hier bijzonder op prijs stelt. Verder mogen wij niet vergeten de grote gezelligheid in de café's. Een apart saluut aan onze mensen, dat zij vooral daar zo buitengewoon en op een eigen manier hun feestje kunnen vieren. Ook vergeten wij niet de plechti ge zitting van de gemeenteraad. Hier werd tot uiting gebracht de dank baarheid tot de afgetreden vorstin, prinses Wilhelmina en de aanhanke lijkheid aan de nieuwe koningin Ju liana. Philippine kan met trots terug zien op deze schitterende en goed ge slaagde dagen. Wij mogen zeker wel een apart woordje van hulde bren gen aan de heren Cornelis en Jac. de Zal ze naar elders verhuizen? Men schrijft ons: Met de huisvesting van de R. K. H. B.S. voor West-Z.-Vlaanderen gaat het n'et van een leien dakje. Gedu rende het afgelopen schooljaar was de eerste (en enige) klas gehuisvest in een lokaal van het gemeentehuis te IJzenc-ijke. Nu er naar 'n lokaal moest worden uitgezien voor de tweede klas die er nu bijkomt, waren B. en W. dier gemeente reeds bereid het gehele raadhuis ter beschikking te stellen en het gemeentelijke apparaat in een particuliere woning onder te brengen, maar daar dit gebouw zich niet bijster leent voor Middelbaar Onderwijs, moest men toch naar een andere op lossing zoeken. Het schoolbestuur meende die gevonden te hebben, door ruiling met de R.K. Meisjesschool ter plaatse, die dus in het gemeentehuis kon worden ondergebracht, terwijl haar (nieuw) gebouw tijdelijk aan de R.K. H.B.S. zou worden afgestaan, tot dat nl. voor deze middelbare school een nieuw gebouw zou zijn verrezen. Edoch, tegen dit plan zijn bezwa- 3 ren van andere zijde gerezen. Wij vernemen thans, dat de R.K. H.B.S. zeer waarschijnlijk gehuisvest zal worden in een der Rijkswerkkam pen te Oostburg of Schoondijke. Mocht dit plan slagen, dan is de kans zeer groot, dat de R.K. H.B.S. nimmer naar IJzendijke zal terugkeren. Vries, de 2 hoofdfiguren, die door hun activiteit in hoedanigheid van direc teur van Cecilia en omroeper aan de luidspreker, de bevolking tot grote uitbundigheid gebracht hebben. Ladder op het hoofd. Voor en tijdens de feestelijkheden zijn hier nog een paar ongevallen voorgekomen, die betrekkelijk goed afgelopen zijn. Een inwoner van de Ravelijnstraat kreeg tijdens de versiering een ladder op zijn hoofd. Hij liep daarbij zodanige verwondingen op dat hij direct ver bonden moest worden door 'n lid van de EHBO Tijdens de wielerwedstrijd reed een deelnemer door een verkeer de manoeuvre tegen een boom. Hij bezeerde zich zo erg dat hij een tijd lang moest blijven liggen. Sas van Gent NAKLANK VAN EEN GEGEVEN CONCERT Enkele dagen geleden publiceerden wij een bericht over het succes dat de harmonie De Verenigde Vrienden had by een te Namen gegeven concert, 't Lijkt ons daarom wel interessant on derstaande brief te publiceren, welke het bestuur van de harmonie mocht ontvangen van het Feestcomité te dier stede, waaruit duidelijk blijkt, dat het concert bijzonder in de smaak is ge vallen. Hier volgt dan het afschrift van be treffende schrijven: Mijnheer de voorzitter. Ik heb de eer u namens het feest comité der stad Namen, mijn uitbun dige gelukwensen aan te bieden voor het schitterend concert dat uwe sym pathieke vereniging „De Vereenigde Vrienden" heeft uitgevoerd in ons park Louise-Marie in Augustus jl.. De verdienste is daarom zoveel te groter, daar uwe vereniging uitslui tend bestaat uit amateurs waarvan de correcte houding èn de muzikale be kwaamheid, eer doen aan uw jonge en uitmuntende directeur, dirigent, èn aan het bestuur, waarvan u voorzit ter bent. Ik ben er van overtuigd, dat u allen bent teruggekeerd, bizonder voldaan over uw verblijf te Namen en spreek de wens uit dat uwe vereniging steeds meer moge groeien en bloeien. In de hoop u het volgend jaar terug te mogen zien, aanvaard, mijnheer de voorzitter, de uitdrukking van mijn oprechte gevoelens. De directeur der feesten, w. g. Dispas Het is dan ook een feit, dat het ge zelschap in de laatste tijd een zeer grote vooruitgang heeft gemaakt, hei geen zeker te danken is aan de lei ding. Vogelwaarde Kermis Pauluspolder. De kermi» te Pauluspolder, welke ieder jaar veel volk tot zich trekt, is dit jaar alle stilte voorbijgegaan, slechts en kele dansliefhebbers bezochten deze kermis. razernij, die zich toen van hem mees ter maakte, hinderde hem wel bij het zorgvuldig onderzoek van zijn collec tie, maar hij had toch geen catalo gus nodig. Toen hij geen enkele schuilhoek ondoorzocht had gelaten, trachtte hij zich te herinneren, wan neer hij de ontbrekende scara baues het laatst in handen had gehad. Het duurde niet lang, of de schuld van de Amerikaan stond bij hem vast. Garland was woedend bij de ge dachte, dat hij voor de gek was ge houden. Terwijl hij bij de deur op zijn slachtoffer stond te waohten, had deze kalm zijn schatten nagesnuffeld En zijn slimme truc om de man te laten ontkomen met de angst van een moord op zijn geweten, had hem slechts in de gelegenheid gesteld, er met de Dexamenos van door te gaan. Een gevoel van onrust, een bijna ongekende gewaarwording beving hem. HIJ kon het wegnemen van een voorwerp uit zijn verzameling slechts op één manier verklaren, n.l. dat het als bewijsstuk was meegenomen Hoe wel hij nooit voor geweld was terug gedeinsd, was dit dc enige kostbaar heid, waar hij een moord voor had gedaan. Hij trachtte zich de Ameri kaan voor de geest te halen. Hij had iets van de heerszucht, die hij zelf in hoge mate bezat, in hem terugge vonden. Maar natuurlijk veel gema tigder. Een gevaarlijk man. soepel van geest en lenig als een kat. Iemand wie geweld niet vreemd was. Als hij een ongewone dief was, waar om had hij dan de tienkaraats eme rald niet gestolen, die hij voor Lora opnieuw wou laten zetten. Zijn levenswijze beviel hem bijzon der goed. Hij bezat goede wijn en at fijne en dure dingen. Gedurende eni ge jaren hadden vrouwen wel aan trekkingskracht voor hem gehad, maar die had allang plaats gemaakt voor de aantrekkingskracht van de kunst. Hij zou zoveel mogelijk van Lora te weten zien te komen, zij had hem op de pier gezien. Hij slenterde de salon binnen. Deze was smaakvol gemeubeld, ofschoon er van het standpunt van de verza melaar bezien geen enkel kostbaar voorwerp stond. Dn vrolijk" cretonnes waren met smaak uifcvecht cn van uit de grote openslaande ramen had men het gezicht op de tuin en op de rivier. „Beste kind", begon hij, met een va derlijk air. „Als ik me vergis, komt dat meestal, omdat ik zo weinig aan dacht schenk aan de gewone dage lijkse dingen. Ik heb een keer die misselijke kerel op de pier in Bourne mouth voor kapitein Hammond aan gezien." „Het is prettig, dat U een domheid zo gemakkelijk kunt uitleggen." Zij had zijn daden niet dikwijls becriti- seerd. Als ze verwacht had, dat hij kwaad zou worden, dan werd ze te leurgesteld. „Hoe heette hij?" vroeg Garland. Zij haalde haar wenkbrauwen op. „Hoe kan ik dat weten? ik had hem nooit eerder gezien, en ik hoop. dat ik hem nooit weer ontmoeten zal. Ik schaamde me vreselijk. „Hoe vond Je die man? nc bedoel, wat voor karakter schrijf je hem toe?" Lora was oprecht verbaasd Hij vroeg zelden naar haar menm< Je- woonli.ik vond hij de opinie vai ou wen slordig cn onnauwkeurig. Hij vond het verbazingwekkender, dat een moderne vrouw dacht, dan wat ze dacht. „U bedoelt toch niet, dat het U wat kan schelen, wat Ik ervan denk?" „Ik wil het zelfs graag weten." Hij was uiterst beleefd en dit keer lag er geen spot in Zijn glimlach. „Ik vond" hernam ze, ietwat ge vleid, „dat hij iets treurigs over zich had". Maar hij had een wilskrachtig gezicht. Toen hij U zo woedend aan keek, leek hij me gevaarlijk toe. Ik bedoel, dat hij in bepaalde omstan digheden onbarmhartig zou kunnen zijn." „Om het op de gewone, onjuiste ma nier uit te drukken, leek hij je een „heer"? „O, ja, absoluut. HIJ was keurig gekleed en had nette manleren. Hij was volgens mijn mening knap. op een droefgeestige manier Waarom?" Garland gaf geen antwoord. Lora had hem in zijn opinie versterkt. Hij dacht niet. dat de vreemdeling het soort ondernemende detective was. dat ais politieagent begint. Hij was gerustgesteld. (Wordt vervolgd) VRIJDAG 10 SEPTEMBER HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 reveille, 7.45 woord v. d. dag, 8 nws., 8.15 gew. muz. 8..30 symph. morgenconc., 9.15 zieken, 9.30 muz. bij het werk, 10.15 concert inD van Bach, 10.30 morgend., 11 zang, 11.30 harmonie muz., 12 De Raaff- Schutte, 12.30 weeroverz., 12.33 50 j. Ned. orgelmuz., 13 nws., 13.15 Vrij en blij, 13.45 gr., 14.20 Van oude en nieuwe schr., 14.40 ens. Van der Waart, 15.10 Sangh en Spel, 16 voordr. 16.20 Divertimento v. Mozart, 16.30 viool, 17 omr. ork., 17.45 Holanda sex tet, 18.15 Het nieuwe Curagao, 18.30 Ned. str.kr., 19 nws. en weeroverz., 19.15 Chromatische fantasie en fuga v. Bach, 19.30 act. geluid. 19.45 CWV- kwartier, 20 nws., 20.15 philh. ork., 21.15 Groei- en remstoffen. chemie, 21.35 Veel gevr platen. 22 zes str.- kwartetten. 22.30 Negro spirituals. 22.45 avondoverd., 23 nws., 23.15 avondmelodie, 23.45 Berliner LehreP gesangverein. HILVERSUM II 415 m: 7 nws.. 7.15 muz. bij het ontbijt. 8 nws.. 8.18 ope rette, 8.50 huisvr., 9 Ravel. 9.30 w.st, 9.35 semiklassiek. 10 morgenw., 10.20 selectie, 10.30 vrouw. 10.45 Russ. volk liederen. 11.05 Op ze 11.20 vocale en instr. soli, 12 P. Palla. 12 30 weerpr. 12.33 sport, 12.45 piano, 13 nws.. 13" mededelingen. 13.20 Los Gars de Pa ris, 13.50 gr.. 14 kookkunst 14.20 Kwin tet-spelers, 15 Ons volk en zijn dich ters, 15.20 Paul Lincke .schets. 16 So nate, in F. 16.30 tussen 12 en 16. 13 film, 17.20 Wij en de muz. 18 nws. 18.15 Jan Vogel. 18.45 Joh Jong. 19 Op naar het licht. 19.15 Appèl ex pol. gcv. 19.30 VPP°. 20 nws 20.05 Javaanse gamelan n. 21 Men vr. en wij dr 21.30 Het Ducdalf, 21.50 Op vL der muz., 22 buitenl. weekoverz.. 22.15 Swing and Sweet. 22.40 VPRO. 2245 avondw., 23 nws.. 23.15 symph. Vrij- dagavondconc. BRUSSEL VLAAMS 321 m.: 12 P- 13 nws.. 13.15 orgel. 19 nws.. 1930 P; 20 liederen. 20.15 gr 20.30 omr syriP" ork., 22 nws.. 22.10 kroniek. 22.15 Am- muz., 22.55 nws.

de Stem | 1948 | | pagina 2