Terneuzen beziet de sluizenkwestie op een nuchtere wijze Franse kabinetscrisis niet opgelost nog naar Laatste „boerenreis Canada Perikelen Benelux Besprekingen dood te Berlijn punt op Tsjecho-Slowakije rouwde IN 'T KORT Olie en rijst VIERDEJAARGANG No. 1173 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 Gelijkstelling inzake de tarieven zal te zijner tijd ook aan de orde moeten komen Een stukje historie De begrafenis van Mgr. Poels DE„ vier wetten tot verandering van HENRI nK™«. oud-directeur van „De Maasbode" vierde giste ren onder grote belangstelling zijn 70e verjaardag. Onder de velen die hem kwamen gelukwensen was ook Vrij warm Westelijke gouverneurs Vragen nieuwe instructies DE Durft radicaal Queuille het aan 7 Koninklijk gezin dineert met ministers Is het juist? N.V.V. over ontwerp publiekrechtelijke bedrij f sorganisatie HET N'V;V' heeft de Tweede Kamer ?dres. doen toekomen betref- ASSL'SSSSSJtL'^ Nieuwe bonnen Voortaan bonnenljjst per veertien dagen Vrije prijzen voor mosterd Opvolger van Dr. Beel Uitgave N. V. Uitgeversmij Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M- Mes; Mr. H. B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland QENT, DAT ZICH IN ZIJN LEVENSADER, de scheepvaart, bedreigd ziet, doordat zijn zee-verbinding, dat is het kanaal Terneuzen-Gent niet meer aan de eisen van het moderne waterverkeer voldoet, slaat op de grote trom en stelde eisen aan de Belgische regering, die ook Nederland raken, omdat het genoemde kanaal over een lengte van 17.5 kilometer ons grondgebied doorsnijdt. Die eisen zijn niet mis en betekenen niet meer of minder dan een omwenteling voor het gebied dat ze raken. Om dit duidelijk te maken is een kleine situatieschets niet overbodig. JJE7T is niet voor de eerste maal, dat Gent, wat zijn zeeverbinding be treft, van zich afslaat. Ook in het begin van deze eeuw werd de welvaart van deze grote Bel gische stad bedreigd door de onvol doende capaciteit van de Terneuzense sluis „de ijzeren long van Gent". Dit had tot gevolg, dat de Belgische regering contact zocht met de onze, die krachtens het tractaat van 1839 verplicht is tot overleg met België, ook over deze kwestie. Het resultaat dier onderhandelingen is geweest, dat te Terneuzen 'n nieuwe kanaal-arm de westelijke werd gegraven en een nieuwe zeesluis werd gebouwd, alles op kosten der Belgische regering, die ook de electrische bedie ning voor haar rekening nam en voor het onderhoud van sluis en haven jaarlijks 'n zeker bedrag garandeerde De Belgen hadden toen genoegen willen nemen met een sluis-wijdte van 15 meter, bij een lengte van 140 en een diepte van 8.75 meter. Op aan dringen van de Nederlandse deskundi gen is die breedte toen echter ge bracht op 18 meter. Gaarne hadden onze ingenieurs nog verder willen gaan maar met het oog op de verzilting van het kanaalwater met de daaraan ver bonden bezwaren voor de industrie, durfde men dit niet aan. Wel zijn toen de sluizen te Sas van Gent op een breedte van 26 meter gebracht. Na de werken van 1910 leek het of Gent tot in lengte van dagen zijn ka rakter van zeehaven onbedreigd bewa ren kon. Het was immers mogelijk dat schepen tot ongeveer 10.000 ton sluizen en kanaal konden passeren, wat rijke lijk genoeg werd geacht. GENT SUKKELT ACHTER. T^eze gedachte is te optimistisch ge bleken. De schepen zijn in omvang en diepgang blijven toenemen en zo is Gent een slag op achter gekomen bij Antwerpen, zijn grote rivaal, die de gehele Schelde als toegangspoort voor zijn zeehaven bezit. De Gentenaren hebben nu hun nieuw project op tafel geworpen; wat, wij schreven het reeds, niet mis is. Daarin is een vierde kanaalarm ont worpen met een sluis, die een breedte heeft van 35 meter, een lengte van 300 en een diepte van 12 meter. Boven dien houdt het plan in een vergroting van Temeuzens haven en een verbre ding van het bestaande kanaal van 60 tot 145 meter op Nederlands gebied en van 60 tot 200 meter op Belgisch ter ritoir. In België rijen zich namelijk langs het kanaal industrie na industrie aan elkaar en is de oever daardoor bezet m»t gemeerde schepen, wat een breder doorvaart wenselijk maakt. DE TEGENSTAND VAN ANTWERPEN. QNLANGS hebben we onze Brusselse correspondent aan het woord gelaten, om te schetsen, hoe men in Gentse kringen de kwestie van de zeesluis te Terneu zen beziet. Thans laten we een onzer Zeeuwse redacteuren vertel len, wat men er in Terneuzen en Sas van Gent van zegt. Dit alles om onze lezers op de breedst mo gelijke wijze te oriënteren omtrent een vraagstuk, dat onderdeel uit maakt van een groot complex. vooral omdat het zeer machtige Ant werpen allerminst enthousiast is over de Gentse aspiraties en haar grote invloed zal aanwenden om de diep-in- grijpende verlangens te temperen. Toen wij deskundigen te Terneuzen peilden, bespeurden wij, dat zij daar, met nuchter oog de situatie bekijken. Rechtstreeks belang heeft noch Ter neuzen nooh zijn achterland bij het geweldig project, dat Gent ontwierp. De tegenwoordige havens en sluizen zijn voldoende voor de Terneuzense behoefte en ook door de industrie op Nederlands gebied, langs het kanaal, wordt geen aandrang uitgeoefend om tot verbreding van sluizen en kanaal te komen. Men begrijpt te Terneuzen trouwens goed, dat hier van iets revolution- nairs sprake is. Een verbreding van het kanaal tot 140 meter langs het be staande tracé zou een geweldig stuk van de oever, met al wat zich daarop bevindt, wegslaan vooral te S. v. Gent en Selzaete zelf. De Gentenaren heb ben dit reeds ingezien en zouden daar om een aftakking willen maken, die om Sas van Gent en Selzaete heen gaat. Dit zou echter weer tientallen h.a. cultuurgrond kosten, afgezien van al het andere dat daaraan vast zit, als wegenaanleg, enz. Mochten de Gentenaren het zover weten te brengen dat zij een meerder heid in het parlement voor hun eisen krijgen, dan zal Nederland tot onder handelingen verplicht zijn, wat na tuurlijk niet meebrengt, dat de rege ring heeft over te nemen, wat haar partner wenst. DE TARIEVENKWESTIE. E"r zal van 'beide zijden gegeven en genomen moeten worden om tot een vergelijk te komen en ongetwijfeld zal dan het gehele samenstel van wederzijdse belangen op dit terrein bezien worden. Terneuzen zal dan bijvoorbeeld met kracht aandringen op een gelijkstelling van de Terneuzense haven met de Belgische zeehavens, voor wat de speciale spoorwegtarieven Die speciale tarieven hebben voor Terneuzen zij het dan bij wijze van gunst en niet van recht gegolden van 1874 tot aan de eerste wereldoor log. Na die oorlog werden zij voor Terneuzen opgeheven, wat een zware slag voor onze Zeeuwsch-Vlaamse zee haven betekende. Dit onrecht moet zo vlug mogelijk de wereld uit. Ook zal de „stop" bij Terneuzen natuurlijk ter sprake komen, alsmede een nieuwe vaststelling der onderhoudskosten van sluis en haven te Terneuzen. Het be- drag van 95.000.dat thans door België wordt geheven, blijft ver bene den de werkelijke uitgaven. De critische lezer zal misschien op merken, waarom thans Gent wel een bredere sluis wil, hoewel het zeewater nog even zout is. Het antwoord is, dat verzilt kanaalwater niet zo'n handicap meer vormt voor de industrie dan in 1910, omdat men zo'n technische ap paratuur heeft, dat het zoutere water zeer snel in zoet water kan wor den omgezet. HET STOFFELIJK overschot van Mgr. Dr. Poels zal Donderdag middag om vijf uur van Amstenrade worden overgebracht naar het zie kenhuis te Heerlen. Vrijdagmiddag wordt het stoffelijke overschot van Heerlen naar het ouder lijk huis van mgr. Poels te Venray vervoerd. Langs de route zullen af delingen van de katholieke arbeiders beweging opgesteld staan. Zaterdagmorgen wordt in de paro chiekerk een plechtige dienst gehou den, in tegenwoordigheid van mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond mijnwerkers in arbeidskleding dra gen het stoffelijke overschot van het huis naar de kerk. Na de dienst volgt de bijzetting in het familiegraf. Men begrijpt echter, dat het hier geen kwestie van millioenen, maar van tientallen millioenen betreft, zo dat het laatste woord over de Gentse eisen nog niet gesproken is in België, T\R. VAN MOOK is per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Ook de premier van Pasoendan, Adil Poeradiredja, gaat deze week naar Nederland om zich te voegen bij de delegatie, die met de Nederlandse re gering overleg zal plegen over het door de Bandoengse conferentie opge stelde ontwerp voor de interim-re- gering. JOODSE immigratie in de Unie van Zuid-Afrika zal op bevel van de boden11® V3n dr Malan worden ver" gNCELAND is gekant tegen 't plan vo« S beperking van het wegvoeren d® fab"ek,eP. uit West Duitsland f voor herstelbetaling Staatseblfd°nveTseche1enngiSteren het Haarlem de Blsscb°P ^MERIKA heeft Moskou doen weten dat het bereid is deel te nemen aan een bijeenkomst van de grote vier betreffende de voormalige Italiaanse koloniën, indien Moskou nieuwe voor stellen zou hebben, daar anders de besprekingen nutteloos zijn. JJE AMSTERDAMSE gemeenteraad heeft opnieuw het vertrouwen in de 2 communistische wethouders opge zegd. Een voorstel is ingediend de wethouders Seegers en Polak te ont slaan. Dit voorstel zal in de komende raadszitting worden behandeld en mocht het worden aangenomen, dan zal het ontslag onmiddellijk ingaan. IV eersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Enkele overdrijvende wolken banken. Droog en voor de tijd van net jaar vrü warm weer. In het Noordwesten van het land meest ™»hge Zuidelijke wind, elders Zwakke veranderlijke wind. Heden zon onder 1P.10 uur en fn, *>nd<,r 21.36 uur. Vrijdag zon v 0.U6 uur en maan op 15.26 uur. 1JE BESPREKINGEN te Berlijn zijn op een dood punt gekomen. In de zeven conferenties hebben de vier militaire gouverneurs weinig of geen resultaten kunnen boeken. De Westelijke gouverneurs hebben thans hun regeringen om nieuwe in structies gevraagd. Volgens de „Daily Express" schijnt het belangrijkste meningsverschil de controle op het invoeren van de Sov jet-mark in geheel Berlijn te zijn. De Sovjets staan er persé op, dat in de betreffende controle-commissie het recht van veto zal gelden, iets waar voor de Westelijke geallieerden al bitter weinig voelen, omdat zij met het gebruik van het veto-recht door de Sovjets immers als genoeg bittere ervaringen hebben opgedaan. Het is niet onmogelijk, dat de in Moskou wachtende afgevaardigden re sultaat-loze rapporten zullen krijgen toegezonden, hetgeen zeer bitter is. De schuldigen van dit alles zijn niet ver te zoeken. Immers de Sovjets wekken telkens weer de hoop, dat zij tot een vredelievende oplossing der geschillen bereid zijn, zij inviteren tot het houden van besprekingen. Doch is het zover, dan komen zij met zovele pietluttigheden en bijkomstigheden ter tafel, dat zij de besprekingen com pleet onvruchtbaar maken. Het getraineer op de Moskouse en Berlijnse conferentie is er het zuiver ste bewijs van, dat de Sovjets niet eerlijk willen zijn. Daarom ook de door hen op touw gezette bestormin gen van het Berlijnse gemeentehuis. „Beslist niet gunstig" MARSHALL, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken heeft er dit van gezegd: „De huidige ongeregeldheden te Berlijn hebben ten doel een door de communisten beheerst bestuur in die stad te vestigen. Hieraan moet vast beraden weerstand worden geboden. Amerika zal niet onder pressie on derhandelen. De tegenwoordige onge regeldheden zijn beslist niet nuttig voor de besprekingen der vier mili taire gouverneurs. Wij hadden gehoopt en verzocht, dat de besprekingen der vier militai re gouverneurs in rust en vrede zou den plaats hebben. Het tegendeel is het geval". De Amerikanen en Fransen hebben inmiddels geprotesteerd bij de Sovjet gouverneur over de communistische relletjes in en bij het gemeentehuis en tegen de gevangenneming van 45 po litiemannen, die het gemeentehuis moesten bewaken. Neutrale zóne ENGELSE militaire regering, heeft „ter vermijding van botsin gen tussen betogers uit de Oostelijke en Westelijke sectoren" van Vrijdag af een neutrale zone van een halve mijl langs de gehele grens van de Sovjet sector en de Engelse sector ingesteld. Dat betekent, dat tussen de Branden burger Tor en de Grosse Stern, dus ook het traditionele plein der repu bliek voor het Rijksdaggebouw van die dag geen demonstraties mogen wor den gehouden. TN HEEL Tsjecho-Slowakije is het A gisteren een dag van diepe rouw geweest bij de begrafenis van ex-pre- sident Benes. Een grote menigte is Praag binnengestroomd om de heen gegane president op zijn laatste tocht door de stad eer te bewijzen. Er waren uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen voor een orde lijk verloop. Langs de hele route ston den arbeiders-milities, gewapend met een geweer opgesteld. Deze maatre gelen waren genomen, omdat zich de laatste dagen demonstraties tegen de regering hadden afgespeeld bij de ka tafalk van Benes. Groepen trachtten de versperringen te verbreken onder het uitroepen van „Wij willen Benes, wij willen de vrij heid!" De ordedienst had de grootste moeite de steeds aangroeiende menig te in bedwang te houden. PRESIDENT VINCENT AURIOL heeft de radicaal Henri Queuille verzocht een Franse regering te vormen. Bij het verlaten van het streng bewaakt Elysée zei Queuille, dat hij Herriot en andere partijleiders zou raadplegen. Verwacht wordt, dat hij heden in staat zal zijn president Auriol zijn antwoord te geven. Queuille was minister van Openba re Werken in het gevallen kabinet van Schuman. Gedurende de laatste 16 jaar heeft hij voorts in verschillende regeringen de portefeuilles van P.T.T. Landbouw of Volksgezondheid beheerd TTORT NA het aftreden van de re- gering Schuman, heeft president Auriol een onderhoud gehad met Edouard Herriot, voorzitter van de Nationale Vergadering. De president verzocht Herriot „om te zien naar een politieke leider, op wie tijdens de 11 kabinetsmislukkingen sinds de bevrij ding nog geen smet is geworpen en die toch voldoende gezag heeft om aan het hoofd te staan van een natio nale unieregering". Geen emigratie meer voor gezinnen met meer dan 5 kinderen beneden 14 jaar ÏJET emigrantenschip Kota Inten van de Kon. Rotterdamsche Lloyd is dit jaar voor de zevende en laatste maal naar Canada vertrokken. Aan boord bevonden zich bijna 400 emigre rende Ned. boeren met hun gezin, o.w. 180 kinderen beneden 10 jaar. Hiermede is dan, althans voor dit jaar, een einde gekomen aan de boeren-emigratie naar Canada, onder auspiciën van de Stichting Landver huizing Nederland, die kans zag in 1948 een kleine 7000 Ned. boeren en hun gezin naar „Het Beloofde Land" te brengen. Rust komt er ook nu voor de Stich ting niet, want reeds de volgende week, op 13 September, wordt een aanvang gemaakt met de keuringen voor het volgende jaar. Deze keurin gen geschieden door de Canadese Am bassade in Den Haag; de namen der goedgekeurden worden dan ter plaat sing naar Canada doorgegeven, dit maal met de bedoeling, dat hier bin nen twee maanden bericht van plaat sing pal zijn ontvangen. Men hoopt in 1949 minstens 10.000 Ned. boeren met gezin naar Cana da te kunnen emigreren, waarvan vóór Mei reeds 4500. De Canadese regering houdt evenwel vast aan 't getal van 20.000 gegarandeerde plaatsen. Dan zou Canada echter zelf voor schepen moeten zorgen, want Neder land zal nauwelijks scheepsruimte voor de beoogde 10.000 beschikbaar kunnen stellen. Op het ogenblik ziet dit er zelfs heel somber uit, want de vastgestelde eerste afvaart van de Kota Inten, op 3 Febr. a.s. is intussen weer op losse schroeven komen te staan, o.a. omdat het niet zeker is, of de Ned. regering, die dit schip van de Rotterdamsche Lloyd charterde voor verschillende overheidstransporten, het tot dit doel zal kunnen afstaan. Tot dusver kwamen de emigranten voornamelijk uit het hoge Noorden, uit N. en Z. Holland, uit Gelderland en Overijsel maar thans is er ook toe nemende animo in Utrecht en Bra bant, Zeeland en Drente. In de organisatie van een en ander zijn voor het volgend jaar enige wij zigingen gekomen. Zo zal voortaan iedere Ned. emigrant, ook indien hij zelf een werkgever heeft gevonden of naar familie gaat, eerst moeten wor den geregistreerd bij de Stichting Landverhuizing: buiten de Stichting om zal in Canada ieen enkele immi gratie-aanvrage in behandeling wor den genomen. Bovendien zal voortaan vóór de keuring een waarborgsom van f 100 moeten worden gestort, die ech ter later in mindering van het pas sagegeld wordt gebracht, indien men inderdaad vertrekt, maar die aan de Stichting vervalt, indien men wegens onvoldoende gemotiveerde redenen van emigratie afziet. Dit is om te voorkomen, dat zowel hier als in Ca nada werk wordt verricht en kosten worden gemaakt voor niet-serieuse re flectanten. En tenslotte zal, geheel op verzoek van de Canadese regering, ten aan zien van gezinnen met meer dan 5 kinderen beneden 14 jaar niet tot keuring worden overgegaan, zolang in Canada voor de betrokkenen geen plaats is gevonden. Omdat de Canadese regering voor dergelijke gezinnen, met meer dan 5 niet-werkende kinderen, financiële moeilijkheden vreest, zal emigratie voor deze gezinnen in het algemeen heel bezwaarlijk zijn. piSTERENAVOND heeft het konink lijk paar de vorstelijke gasten die in ons land vertoeven, de Nederland se ministers met hun echtgenoten, het corps diplomatique en nog enkele an dere gasten in het Paleis op de Dam een diner aangeboden. De vorstelijke gasten hebben in de loop van de dag weer verschillende plaatsen in Holland bezocht. De Koningin, met de oudste prin sesjes, het Noorse kroonprinselijk paar en erfgroothertog van Luxemburg heb ben 'n tocht met de „Piet Hein" ge maakt, waarbij o.m. Hoorn is aange daan. De Koningin heeft aan een aantal vorstelijke gasten, hoofden en leden van bijzondere missies en leden van het gevolg, die ter bijwoning van haar plechtige inhuldiging naar de kro- ningsstad zijn gekomen, hoge onder scheidingen verleend. Het grootkruis Nederlandse Leeuw ontvingen o.m.: Prinses Margaret (Groot-Brittannië) Koningin Elisabeth (België), Prins Ge orge (Griekenland) en Paul Ramadier (Frankrijk), Mgr. Valerio Valeri, de vertegenwoordiger van het Vaticaan, ontving het Grootkruis in de orde van Oranje Nassau. TTET Eerste Kamerlid van Heuven Goedhart heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd of het juist is, dat in Aug. gedurende 't tijdvak waarin in Moskou politieke besprekingen van het grootste gewicht tussen vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk plaats vonden, de Neder landse ambassadeur aldaar met verlof op zijn post ontbrak. langrijke stap kan zijn op de wee naar de opbouw van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Of het deze belangrijke stap zal zijn, hangt af van de verdere uitwerking en van de af kondiging van instellingswetten van product- en bedrijfschappen, van het toekennen van bevoegdheden aan deze organen. Na de aanvaarding van het wetsont- werp is deze uitwerking in hoge mate urgent. Zowel voor de aanpassing van ons staatsrechtelijke bestel aan de moderne eisen in verband met de uit gebreide bemoeiingen van de gemeen schap met het sociale en economische leven als voor de totstandkoming van de medezeggenschap op sociaal er economisch gebied van de arbeider Deze medfr .-c door h ontbreken v- onvr'knr- b?t N.V. De grijze Herriot heeft, in ver' band met zijn gezondheid geweigerd zelf een regering te vormen. Hij nam tegelijkertijd ontslag als voor zitter van de radicaal-socialistische partij, omdat deze tegen Schuman stemde. Auriol had ook besprekingen met Gaston Mounerville, de voorzitter van de raad der republiek (de Eerste Ka mer), met Maurice Schuman, de voor zitter der Kath. M.R.P., en met de communistenleiders Duclos en Thorez. „Wij hebben de president erop ge wezen", zei Duclos, „dat de jongste gebeurtenissen duidelijk aantonen, dat er een regering van democratische unie moet komen." Gaullistisch gezinden aan bod? TN parlementaire kringen wordt de veronderstelling geuit, dat Gaullis tisch gezinden tot minister gekozen zullen worden in een kabinet op bre der basis. De Gaullistische oud-minister van Financiën René Pleven, heeft tegen over een correspondent van Reuter verklaard, dat de noodzakelijke vor ming van een regering van nationale eenheid, die alle poepen zou omvat ten met uitzondering van de commu nisten, „volkomen mogelijk" was. Zijn eigen groep van 27 afgevaardigden, wilde concessies doen aan de M.R.P. en de socialisten, indien als tegenpres tatie werd ingesteld met het houden van plaatselijke verkiezingen en „uit eindelijk het kiesstelsel werd veran derd met een stelsel van evenredige vertegenwoordiging in dat van een di recte meerderheid". 21 leden van de Raad der Republiek hebben de president der republiek ver zocht een regering te vormen, die tot ontbinding der Nationale Vergadering zal overgaan. De ondertekenaars van het verzoek waren: 10 leden van de M.R.P„ 5 on- afhankelijken. 3 socialisten, 2 radica len en een lid van de boerenpartij Toestand zeer ernstig. A LGEMEEN is men van oordeel dat de toestand zeer ernstig is, daar het gezag op het ogenblik niet sterk genoeg is aan de toenemende stakin gen het hoofd te bieden. Ook de be dreiging van de financiële positie en de valuta is acuut. Dit vindt zijn te rugslag in de voedselprijzen, voorna melijk wat het vlees in de grote ste den betreft, waar de handelaren, die de markt beheersen, volledig profi teren van (ie moeilijke toestand. Buitengewoon vervelend U de situ atie ook met het oog op de ingewik kelde problemen in Berlijn, khmers een vaste politieke Franse lijn ont breekt. En bovendien is de vulkanische toe stand in Frankrijk allerminst ge schikt voor het laten doorgaan van de voor de deur staande vergadering der Verenigde Naties in Parijs. nt n*nfi:*Tn Woensdag in gezelschap van Haar drie oudste dochtertjes, Kroonprinses Martha en Kroor ins O av van Noorwegen en Erf-Groothertog Jan van Luxemburg met de „Piet Hein" een bezoek gebracht aa ei and Marken. Het gezelschap in de straten van het bekende vissersdorp onder geleide van de burgemees' r- P van r ïwijk. Prinses Margriet, een Marker pop in de armen geklemd» ziet men in gesprek met e meisje. yOOR HET TIJDVAK van H tun. 25 Sept. geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen vans BONNEN VOOR BROOO» 207-1, 207-2 brood! 800 g*. brood. 208 brood: 400 gr. brood. ALLE BONKAARTENl 209 algemeen: 120 gr. «pljaoöfc 210 algemeen! 250 gr. boter cs mar garine of 200 gr. vet. 211 algemeen! 1 ei. 212 algemeen! 200 gr. rijst. 213 algemeen: 400 gr. brood, BONKAARTEN KA, KB, KC 810: 215 algemeen: 250 gr. boter, of mar garine of 200 gr. vet 216 algemeen: 200 gr. kaas of 360 gr. korstloze kaas. 217 algemeen! 50 gr. thee. 218 algemeen! 125 gr. koffie. 219 algemeen: 250 gr. waspoeder. 220 algemeen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop anz„ of 750 gr. versnaperingen. B 229: 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. BONKAARTEN KD, KE 8Mb 221 algemeen: 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet. 222 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 223 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel, enz., of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. versnaperingen. 224 algemeen: 500 gr. waspoeder. E 235: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. T^OORTAAN zal eenmaal per veer tien dagen een bonnenlijst gepu bliceerd worden. Het systeem van wekelijkse lijsten, dat in de vacantie- maanden reeds onderbroken werd, zal nu dus definitief verlaten worden. Een en ander houdt ook in, dat de broodbonnen weer voor een tijdvak van 14 dagen tegelijk zullen worden aangewezen. De bonnen voor tabak zullen voor lopig nog op de oude wijze worden bekendgemaakt, dus telkens op de Donderdag, volgende op het verschij nen van de bonnenlijst. ^ANGEZIEN voor de oogst 1948 geen richtprijzen voor cichorei, peekoffie en geel en bruin mosterd zaad zijn vastgesteld vervalt ook de maximumprijsregeling voor deze pro ducten. Eeii desbetreffende verorde- ning van het bedrijfschap voor gra nen. zaden en peulvruchten is gepu- blic het Voedsrivoor/i-rtings- bl' m. de van de ■V-OG deze maand zal er weer een bijeenkomst van Ministers uit de Benelux-landen plaats vinden. Offi- ciëel wordt ontkend, dat deze in enigerlei verband zou staan met de wrevel in Belgische kringen omtrent de strakheid van onze geleide econo mie. Niettemin behoeft men geen pro feet te zijn, om te voorspellen, dat er wel degelijk over gesproken zal wor den. Een onzer berichtgevers in Brussel verzekerde ons, dat men in regerings kringen aldaar onaangenaam getrof fen is door het feit, dat Nederland nog zo weinig maatregelen heeft getrof fen ter uitvoering van de besluiten, destijds genomen op het Chateau d'Ardennes. Men heeft hier echter 'n open oog voor de Nederlandse moei lijkheden en de bevoegde autoriteiten geloven dat de huidige Nederlandse regering, vooral na de opschuiving naar rechts beter in staat is die be sluiten in feiten om te zetten. Het voornaamste punt der bespre king zal worden gevormd door de ge lijkschakeling der prijzen, waarmee de subsidies op het levensmiddelen pakket ten nauwste samenhangen. De Nederlandse regering is er tegen ge kant om deze subsidies met één slag op te heffen. Weliswaar zou hiermede de gelijkschakeling der prijzen groten deels een feit zijn, aangezien het Bel gische prijsniveau gemiddeld slechts 15 pet. boven het Nederlandse ligt, doch de Nederlandse economie zou hierdoor ontworteld worden, tenzij gelijktijdig een derde loonronde iou worden afgekondigd, Inmiddels be twijfelen Belgische economen het teu zeerste of nieuwe loonsverhogingen fn Nederland voorkomen kunnen wor den, ook al zou de subsidiëring Slechts geleidelijk worden losgelaten, aange zien een stijging van het Nederlandse prijspeil dan niet te voorkomen is. Zijn wij goed ingelicht, dan wil da Belgische regering genoegen nemen met een geleidelijke opheffing der sub sidiëring en een geleidelijke gelijk schakeling der prijzen, mits ook In derdaad garanties gegeven kunnen worden, dat een en ander voor het einde van het volgende jaar een feit is. Overigens verwacht men dat on der de invloed van de Marshall-dol lars en de toenemende buitenlandse concurrentie ook het prijsniveau tn België het komende Jaar zal dalen, «o- dat het voorbarig ls ln Nederland al te grote prijsstijgingen te verwachten, TTet tweede belangrijke punt ls de positie van de Nederlandse gulden. Zoals bekend, houdt de feitelijke in werkingtreding van de tolunie op 1 Jan. 1950 o.m. in, dat beide munten onderling, vrij inwisselbaar moeten zijn. Thans vreest België, zoals de bladen reeds hebben gepubliceerd, bet afvloeien van zachte Nederlandse gul dens naar België, hetgeen zeker de Belgische financiële positie zou kun nen schaden. De gulden heeft op de vrije valutamarkt in Zwitserland en op de vrije, zwarte markt te Brussel en Antwerpen weliswaar enige stabi liteit gekregen, doch ln feite wordt onze munteenheid nog slechts ge waardeerd op ongeveer 65 oent. Da gulden en de franc zullen echter in de loop van het komende Jaar volledig met elkaar in evenwicht moeten wor den gebracht, alvorens vrije inwissel baarheid mogelijk wordt. Vergissen wij one niet, dan zal dit zeker het meest netelige onderwerp worden en het zou ons zelfs verwonderen, indien hierover, volledige overeenstemming kon worden bereikt, want het Bel gische standpunt ln deze kwestie Bgt Ver af van het Nederlandse, Qok da buitenlandse poHteh der Benelux zal onderwerp van be- bespreking uitmaken, Het heeft bij voorbeeld in het buitenland "n vreem de indruk gemaakt, dat in dit opzicht Nederland en België niet steeds één lijn trekken. O.a. is het Nederlandse standpunt ten aanzien van een Euro pees parlement anders dan het Bel gische. De Belgische minister-presi dent Spaak, die als geestelijk vader van het pact van Vijf een groot voor stander is van een Europees parlement had aanvankelijk gemeend, dat het Franse initiatief ook in Nederland met enig enthousiasme zou worden ontvangen. In dit verband had men in deze kringen o.a. de vervanging' van Baron van Boetselaar uitgelegd. Dat ook de nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken zich in dit opzicht van België en Frankrijk distancieert, heeft geen prettige indruk gemaakt. Niettemin heerst er te Brussel enig optimisme. Men verwacht aan beide zijden een grotere bereidheid om spijkers met koppen te slaan, want de tijd dringt. Laten we T hopen. Want sinds de be sprekingen op het Chateau d'Ardennes was de atmosfeer er niet beter op ge worden. De afspraken zullen meer con creet en de daaruit voortvloeiende feiten meer sprekend moeten worden, om het vaststellen van de streefda tum 1 Januari 1950 niet te vermetel te doen lijken. En dat geldt niet alleen voor de monetaire en economische pro blemen, doch ook voor het complex van Waterstaats vraagstukken: sluis van Terneuzen, Moerdijkkanaal, Stop van Ternayen. opvolger van dr. L. .J. M. Beel, die benoemd is tot gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië, is thans aan de beurt om benoemd te worden verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer M. P. J. M. Corbey te Slttard. Echter bezette Dr. Beel een kwaliteitszetel voor Indonesische za ken. Zijn plaatsvervanger als zodanig is Mj. de Graaf. Te verwachten valt dus. dat de heer Coibey zal bedanken cm voor h°m plaats te maken.

de Stem | 1948 | | pagina 1