Hoe men 7 5 jaar geleden feest vierde We blijven voorlopig nog tobben met de distributie Splitsing onder Poolse lommumsten Gerrit Schulte in ongenaakbare vorm Adverteert in dit blad School tassen ORANJE-BAL ournaal voorstelling van Terneuzen voor Strom Aangifte van leerlingen 2 DE STEM VAN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 Toen Vlissingen zijn binnenhavens kreeg Zilveren jubileum Ir. A. H. L. de Bel SSKon w^Zde huWe des te Alleen voor brood, thee, zeep en tabak zijn de vooruitzichten gunstiger Wat meer suiker Moskou neemt drastische maatregelen In Brasschaet liet hij zien hoe een wereld kampioen moet rijden C( v. d. Zande eerste Nederlander MARKTEN Meewerken JAARBEURS uRA\!0* bij J. H. v. d. Dries, Lewedorp GRAND THEATER GOES de Vlootschouw, Troonsafstand e» da Rljtoar In da opan Calèche J T/ANDAAG, 8 Sept. V «pipden dat konin; is het 75 jaar 'geleden dat koning Willem III de nieuwe schutsluis met beide binnen - havens te Vlissingen, welke aansloten op het pas gegraven kanaal door Wal cheren, opende, waaruit later de stichting van de mij. De Schelde, en die van de Zeeland volgde. We vonden in de prov. bibliotheek een klein boekje, waarin de heer Coen raads Pieterse een zeer uitvoerig ver slag geeft van de feestelijkheden, op die grote dag te Vlissingen gegeven. Dit verslag is uitermate uitvoerig en saai geschreven, maar er is toch vel een en ander uit te halen, dat inter- cssant genoeg is om het te citeren. De feesten werden ingezet op de avond van 7 Sept. toen de trein van half vijf een heel gezelschap zangers uit Middelburg, Goes en Zierikzee aanbracht, die met hun kunstbroeders te Vlissingen, een feestcantate zouden zingen met een ondichterlijke, ge zwollen tekst. Met de repetitie daar van werd na aankomst direct m de open lucht begonnen, de begeleiding werd verzorgd door de muziekkorpsen van het 8e regt. inf. en van de veld artillerie (Vlissingen was toen garm- zoenstad) welke na deze bezigheid zelf een uitvoering gaven in de con certzaal op de marinewerf. Hoofdnum mer was de potpourri De Brug over de Oceaan, een compositie van de beide dirigenten Knoll en Grund en had een wonderlijke inhoud. Het stuk bedoelde weer te geven n reisje van en naar Amerika en begon met „algemene drukte aan boord t luiden der scheepsklok, 'n matrozen lied bij het ankerlichten en 'n „hoera dat zich in de verte verliest." Vervolgens kwam Engeland in zicht, „waar een kort vertoef plaats had" en even later zat men in Ame rika, wat aangeduid werd door het Amerikaanse volkslied. Terstond werd de terugreis aanvaard, waarna de mu zikanten een storm nabootsten om ter stond daarop met een „Wij leven vrij" de behouden binnenkomst te symbo liseren! Het doet thans wat onnozel aan, maar destijds nam men het serieus op en overlaadde de samenstellers met applaus. Op 8 September goot het, tegen de tijd dat de koning met zijn jacht zou binnenvallen, bakken water en wer den de duizenden feestgangers, die zich bij het havenstation verdrongen sliknat. Om 12 uur arriveerde eerst een trein met 300 „kolonialen" die naar Indië moesten en zich ter ere van het Vlis- singse feest in de Scheldestad moesten inschepen op de „Holland", dat als eerste schip de nieuwe haven verla ten moest. De verslaggever laat doorscheme ren, dat deze „kolonialen" ten dele zeer onverschillig waren voor het feest, dat ze wel mochten opluisteren, maar niet gemeten, daar ze onmid dellijk aan boord van de „Holland" moesten. Het weer klaarde intussen wat op, toen het koninklijk jacht, ge volgd door versierde schepen, binnen de sluizen arriveerde onder kanonge bulder, muziek en hoera's. Met de ko ning kwam diens broer, prins Hendrik, mee en allereerst hadden de hoge gas ten naar de erewacht te kijken, terwijl ze daarna luisterden naar de feest cantate en toen in optocht naar het versierde Vlissingen trokken. Alle straten waren gekroond, het zag zwart van de schilden met ulevelrijmen en erepoorten waren er bij de vleet. In Vlissingen volgde een kinderhulde, een ontvangst ten stadhuize, een op tocht en eon uitstapje naar Middel burg met bevlagde boten. Teruggekeerd naar Vlissingen had daar liet diner plaats, waarbij, met burgemeester Winkelman aan 't hoofd gespeecht werd dat het een lieve lust was. Do Koning Het zich ook niet onbe tuigd en sprak de hoop uit dat Vlis singen. dank zij de nieuwe havens, de oude bloei herwinnen zou. Prins Hendrik sprak mede 'n vrien delijk woord. In de avond maakte de Koning een rijtoer door het geïllumineerde Vlis singen en vertrok toen naar Middel burg. Het feest was hiermede echter niet afgelopen. De stafmuziek der Grena diers en Jagers musiceerde en de an dere militaire korpsen eveneens. Bo vendien was er een vuurwerk, dat evenwel, daar het dof geworden was, mislukte. De volgende dag feestte Vlissingen door. Volksspelen begonnen, de gooche laar Bamberg Jr., deed zijn toeren op de „Steenen Beer", muziekgezelschap pen bliezen de stad vol geluid en in het houten theater op de Grote Markt gaf de familie Bakker een toneel voorstelling met het volgende pro gramma: „Klavervrouw", Vaudeville in één bedrjjf. „Zwarte Piet", blijspel in een be drijf en „Goddank, de tafel is gedekt" blijspel met zang in één bedrijf. Hartje wat wil je nog meer! Des avonds concerteerde wederom dc Grenadiers en Jagers in de feest hal op de marinewerf voor 2000 be zoekers, die na geluisterd te hebben tot in de morgen dansten, zongen en sprongen. De derde dag werd een groot gratis concert gegeven door 400 schoolkin deren, dat 3000 belangstellenden trok en dat met een tractatie voor de zan gertjes eindigde. Een extra nummer vormde in de middag de huldiging van de burge meester, die tot zijn verrassing met de Nederlandse leeuw begiftigd was, en als slotnummer ging des avonds 't grote volksbal in de feesthal, die te klein bleek om de duizenden dans- lustlgen te herbergen. Wanneer de mensen niet meer konden, kwamen de muzikanten weer los en nogmaals werd tot verhoging van de vreugde de potpourri „De brug over de oceaan" gespeeld. Toen het mooi genoeg werd geacht, sprong de voorzitter van het feestcomité, de heer Kleijnkens op het podium, hield een klinkende toespraak en liet het pu bliek na deze hoera's huiswaarts gaan. Honderdduizenden stonden Maandagmiddag dicht opeengepakt in Amsterdams straten, om het sprookje van de gou den koets mee te heieven. En dit was het moment, dat z(j met spanning verbeidden: het passeren van de nieuwe vorstin op enkele meters afstand. Vriendelijk en minzaam groette Koningin Juliana allen, die gekomen waren om haar toe te juichen. En de kleine prinsesjes lieten zich evenmin onbetuigd! Sluiskil Behouden thuiskomst. De O.V.W. Roger Lafort matroos le. klas werd door de Band Nederland-Indië, afde ling Tcrneuzen, aan zijn ouderlijke woning afgezet. 'Gezien het drukke programma der R. K. Harmonie vond Zaterdagmiddag de huldiging plaats. De woning was door buurtbewoners en vrienden in een bloemhof herscha pen. Als hoofd van katholiek Sluiskil sprak Pater Gardiaan woorden van gelukwensen. Na het Wilhelmus was het Kath, Thuisfront dat bij monde van de heer Mattheeuws de Sluis- kilse held verwelkomde en oen bloe menmand aanbood. Tenslotte was het de heer Colsen, die als voorzitter der harmonie en uit naam der buurtbe woners de gelukkige ouders toesprak. Speciale vermelding verdient, dat dooi de buurt een prachtig geschenk in de vorm van een rooktafel aan hun „Jantje" werd aangeboden. In echte zeemanstaal dankte Roger voor deze spontane verwelkoming. Ook zijn moe der bracht dank aan allen speciaal aan Pater Gardiaan. Kath. Thuisfront, bu ren en harmonie en niet te vergeten Baas Colsen, die aldus spreekster, voor eenieder op de bres staat. Benoemd tot directeur-generaal N-V. Spiegelglas |n een daavoor speciaal ingerichte za?1 tan de glasfabriek werd door gans het personeel een grootse hulde gebracht aaa Ir. A. H. L. de Bel bij gelegenheid van diens 25-javig jubi- leum als Directeur van de N.V. Nieu we Ned. Mij. tot vervaardigen van spiegelglas en chemische producten. de tientallen fraaie bloem stukken nam de jubilaris en diens echtgenote plaats, geflankeerd door de Raad van Commissarissen van de vennootschap, ook de algemene Di rectie was tegenwoordig. Allereerst feliciteerde de heer L. Janssens, na mens het gehele personeel. Spr. dank te de jubilaris voor al hetgeen deze voor het bedrijf cn personeel in die kwart eeuw heeft gedaan. Als zijn naaste medewerker had hij zijn Di recteur leren kennen als een ener- Hverig man, die zelfs in de moeilijkste jaren en tijdens de oorlog met gevaar voor eigen persoon stand ^astig verweer had geboden tegen de wverweldiger. Hij besloot met de hoop riï ïfw- 136 Bel nc® menig jaar 5s in zlïn vast« handen zou ÏÏS? houtel- Hij dankte ook da rrisen «Raad van Commissa- Hoofddirectie voor hun nard. het woord om do heer De Bei en diens echtgenote cn famili?gefuk te wensen, waarbij hij speciaal rie kwaliteit van de gevierde liet uitko inen en de mededeling deed dat de heer Ir. de Bel per 1 Januari as wal benoemd tot directeur-generaal van de vennootschap, terwijl Ir. Horst man vanaf die datum de functie van technisch directeur zal vervullen. Hij bood de jubilaris een prachtig cadeau aan in de vorm van diens ge schilderd portret. Namens het personeel bood vervol gens de heer M. Remery 'n prachtige bloemenmand aan en de Encyclopae dic van Pr. Winkel- en Prins pracht leren map aan de directeur. Nadat het orkest, gevormd uit per soneelsleden een muziekstuk ten beste had gegeven, sprak de heer De Bel een woord van dank tot de Raad v. Commissarissen en richtte zich daar na tot de heer Janssens als zijn naas te medewerker, wie hij speciaal dank zegde om vervolgens te verklaren, dat slechts de goede medewerking van het gehele personeel hem in staat ahd gesteld te bewerkstelli gen wat is gewrocht. Ir. Horstman dankte de president voor zijn benoeming als techn. direc teur. Spr. zei dat het pad voor hem geëffend was door zijn voorganger. Na de middag werd een lunch ge serveerd waaraan aanzaten de jubi laris en diens familie. De heren van de Raad v. Commissarissen, de hoofd directie alsmede al de afdelingschefs cn ook de oud-gedienden der ven nootschap. cehn" de receptie werd een zeer druk «eoruik maakt. (Van onze Haagse correspondent) JET i» op zijn minst genomen voorbarig om aan te nemen, dat vóór 1 Ja nuari 1950, de datum, waarop de economische unie met België en Luxem burg feitelijk van kracht zal worden, de distributie in Nederland geheel zal zijn opgeheven. Reeds thans is te zien, dat zulks niet het geval zal zijn, terwijl ook de prljsbeheersing vermoedelijk nog langer zal blijven bestaan. (Van onze speciale verslaggever). Aldus vertelde ons dezer dagen een der departementale autoriteiten, die onmiddellijk en direct met deze be- langr. vraagstukken is gemoeid. Zijn standpunt over de dezer dagen in di verse dagbladen verschenen distribu- tieiprognoses was dat deze zeer voor barig waren en van weinig combina tievermogen getuigden. Ook van andere zijde vernamen wij inmiddels, dat het lang niet zeker is, dat de_ suiker reeds dit jaar van de bon zal gaan. De oogstverwachtingen zijn weliswaar vrij gunstig, doch het suikergehalte der bieten zal waar schijnlijk geen recordhoogte behalen. Insiders schatten het ten hoogste ge middeld 13 pet. Of de suiker al of niet van de bon zal gaan heeft op het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening tot op heden nog geen onderwerp van gesprek uit gemaakt. Wel mag nagenoeg zeker einde Oc- tober gerekend worden op rantsoen verhoging. Men doet echter verstan dig wel degelijk rekening te houden met het feit, dat de suikerrantsoe nering tot einde 1949 blijft gehand haafd. Alleen een samengaan van een opmerkelijk goede oogst en een da ling van de wereldprijs zou de mo gelijkheid kunnen scheppen de sui ker nog dit jaar in dc vrije handel te brengen. Boter, kaas en vet zullen vermoede lijk einde 1949 nog in de distributie zitten. Er is echter een kleine kans, dat het werkelijke rantsoen iets ver hoogd zal worden door de periodieke aanwijzing van extra-bonnen. Ten aanzien van de brooddistribu tie wordt verwacht, dat indien ook de oogst '49 meevalt, zij voor de inwer kingtreding van de economische unie kan woven opgeheven. Geringe rant- soenverhogingen mogen voor die tijd nog worden verwacht. Minder prettig voor de verbruikers leil' <ia' dc regeringssubsidie va.LPa^tm<*1 sI>°edig komt te ver- „i il"' hetgeen een verhoging van de rr »,TS|lr,'f noodzakelijk maakt. I niJn "lans reeds onderhande- vrif tl ivoerdom d" wittebroodprijs itan vrrHVrnn^e.gCe" opnieuw een stap verder betekent op dc weg der vrije prijsvorming. Koffie blijft voorlopig op dc bon Het departement schijnt echter niet onwillig te zijn de' theSriburie binnenkort vermoedelijk nog in het begin van het volgende jaar od te heffen, gezien de enorme thee. oogsten overal ter wereld. Met de eieren blijft het mondjes maat. Bedroeg de productie jn 1939 niet minder dan 2600 mlllioen, thans bedraagt zij nog slechts 1200 millioen waarvan er ongeveer 400 millioen worden geëxporteerd, vooral naar En geland. Voor de oorlog hadden we 19.000.000 kippen tegen thans 8.000.000. Een eitje per veertien da gen is echter iets te somber. Een per week iets te rooskleurig, de waarheid ligt zoals altijd in het midden. TEXTIEL toenspinnerijen blijft de textielvoor- ziening zorgelijk. Dit jaar zijn geen rantpoenverhogingen te verwachten. Einde Sept. en einde Dec. worden er wederom 25 textielpunten geldig ver klaard. Medio '40 mag men 'n kleine verbetering verwachten, deerdat we derom wat kleingoed bonvrij zal wor den verklaad, tewijl 't niet uitgesloten is, dat. alsdan tevens 'n herwaardering der punten zal plaats vinden, die een geringe, verkapte rantsoenverhoging betekent. Waarschijnlijk zal de dis- tributie van textiel niet kunnen wor- den opgeheven voor 1 Jan. 1950. j In tegenstelling met andersluiden de berichten gaat de zeep spoedig van de bon en reeds thans is het zeker, dat do tabaksdistributie na enkele pe riodieke rantsoenverhogingen in de loop van het volgend jaar geheel zal worden opgeheven. Wat de brandstof betreft Is dc kans slechts gering, dat we dit seizoen 14 mud kolen t.e stoken krijgen. Het Rijkskolenbureau werkt momenteel aan de definitieve rege ling voor de aanstaande winter, doch we horen hier weinig optimistische geluiden. TAE POOLSE communistische partij maakte bekend, dat haar secreta ris-generaal, vice-premier Gomulka, van zijn functie is ontheven, daar hij streefde naar een verzoenende hou ding jegens de Joegoslavische com munisten en zich eveneens verzet te gen de Kominform. Hetgeen dus be tekent, dat Gomulka, evenals Tito, de belangen van zijn land stelde boven die van de Kominform. Onmiddellijk na deze aankondiging volgde het bericht dat Gomulka had toegegeven, dat de tegen hem inge brachte beschuldigingen juist waren en dat hij een „anti-marxistische" po litiek had gevolgd. President Bierut zal Gomulka's func tie van secretaris-generaal der com munistische partij waarnemen; men verwacht dat Gomulka zijn functie van vice-premier zal behouden, daar hij immers, in tegenstelling tot Tito, openlijk berouw heeft getoond over zijn verzet tegen de Kominform. Volgens een correspondent van Reu ter zou Gomulka van oordeel zijn. ge weest dat „een politiek van herle ving van het Duitse nationaüsme, ten einde de Russische invloed in Duits land uit te breiden" gevaarlijk voor Polen was, zolang dc Westelijke ge bieden van Polen niet zijn geconsoli deerd. Gomulka zou thans „weggezui verd" zijn, opdat Rusland de handen vrij krijgt om zijn poljtiek in Duits land krachtig door te voeren. En daar Gomulka heel wat aanhan gers had, is te voorzien dat er in de hele communistische partij een fikse zuivering zal plaats vinden, een zui vering, die ook in andere Moskoviti- sche landen te verwachten is, zeker in Bulgarije, waar ook een splitsing in de communistische partij gesigna leerd is. Het Poolse ministerie van Buiten landse Zaken heeft nog vóór het be kend worden van het ontslag van Go mulka bij de Engelse regering gepro testeerd tegen de aanneming van een wet in de Britse zone van Duitsland waarin het Westelijke (voormalige Duitse) gebied van Polen wordt aan geduid met de naam „Oostelijke pro vincies van Duitsland". De Britse re gering heeft al eerder te kennen ge geven, dat zij het Poolse bestuur over deze gebieden niet als definitief be schouwd. Daarom achtte zij ook, in een vorige nota, deze benaming „in genen dele provocatief". De Engelse houding ten aanzien van de door Polen nieuw verworven ge bieden, is bij het Duitsé volk een troef geworden tegen de politiek dei- communisten. Het lijkt waarschijnlijk dat Polen thans, onder Russische druk zijn houding zal moeten herzien, daar de Russen deze troef in handen der Westelijke geallieerden wensen te neu traliseren. TARIE maal twee en twee maal een. Dat is een Spaans rekensom metje, dat Gerrit Schulte ons in Brasschaet opgaf. Dat waren de uit komsten van vijf coursen, die liij na zijn wereldkampioenschap in het land van de peseta reed. En via Doornik vlamde Schulte naar Bras schaet, waar hij en niet Brik Seholte liet zien hoe een wereldkampioen moet rijden, om de are cn ciel met ere te mogen dragen. Daar konden alle grootheden die er gistermiddag waren niks aan dom. Coppi, de bewierookte Fausto. was er niet. om zijn gedaalde papieren wat hoger te doen noteren. De Italiaanse óond had na Valkenburg een appeltje met hem te schillen en dus geen dure tr&nsk€S Fermo Camellini en Kübler waren er ook niet. Maar de hele Belgische wegrennersfamilie was er wel inclusief Schotte en de Parijs-Brest-winnaar Ai- bert Hendrickx.. En uit Frankrijk had men Thiêtard en de kleine Breton Robic gestuurd en er waren voorts Diederieh en Clemens, Klabinski, Mar- celak, Voipi en Kirchen. Een veld, zoals dat alleen in België bij elkaar te brengen is en dat bij voorbaat een interessant verloop ga randeert door de hoge kwaliteit en dc prachtige duels. Buitengewoon aantrekkelijk was de ze strijd omdat reeds in de eerste ronde drie renners wegliepen: Imaanis, Marcelak en Couvreur en bijna iedere ronde geoeurde er weer wat anders en het was steeds opnieuw Gerrit Schulte die de handschoen opraapte en met een valkenblik in het scherp getekende gelaat de zaak bekeek. Hij haaide terug, wac weg was en ging zelf weg wanneer hij dacht dat het nodig was. Ongenaakbaar -r- \7an de Nederlandse renners was hij de man. die het meest op de voor grond trad Janssen, Sijen. Lambricfts Peters en Pellenaars konden, ondanks knap Individueel werk zich niet op werken tot de hoogte van blonde Ger rit, die jn een vorm stak, zo ongenaak baar. dat zelfs de tienduizenden chau vinisten het rond uit moesten toege ven, dat er deze middag maar één man was, die met kop en schouders boven alles uitstak. Dat hebben de fa vorieten met grote reputaties gemerkt Ongetwijfeld. Door klinkende namen op de startlijst konden we snel een fikse streep halen. Van Steenbergen, Kint, Duiont, Depredhomme, de Stob- beleü-e, Hendriks, Ward van Dijck en Sterckx. Zij allen pakten hun biezen. Voor de kleine Robic was deze course eer. grote desillusie Hij kwam mes vertraging aan, zodat nog even gewacht moest worden en goed en wel in de eerste lus van het parcours reed hij plat en kwam de jury een handvol kopspijkers overhandigen ten bewijze, dat er iemand was geweest, die minder op de renrterij gesteld is en later kwamen nog enkele renners met spij kers in hun platte banden. Al dit gedoe dunde het rennersaantal. Wat in de strijd bleef vocht echter, dat de stuk ken er afvlogen en de Nederlanders deden dapper mee, maar kregen later ook met pech te kampen. Eerst ver dween Middelkamp, met een lekke band. daarna Sijen en Janssen en op het laatst waren Schulte, Pellenaars en Lambrichs nog de enigen. Pellenaars reed uitstekend, Lam brichs bijzonder moedig, maar Schulte excelleerde en dicteerde wat gebeuren moest. Ook de allerlaatste poging van al wat zijn kracht wilde breken, ver ijdelde hij. Met een nijdige ruk flitste hij de weggelopen Verschuren in de laatste ronde na, ging hem als een locomotief voorbij en een straatlengte kwam de rest te kort. De uitslag was: 1 Gerrit Schulte, 2 Leysen. 3 Buysse 4 de Wachter, 5 Ockers, 6 Desmedt, 7 Buyl. 8 van Overloop, 9 Lambrichs, 10 van Hassel. WANDELEN WANDELTOCHT TE TERNEUZEN. Zaterdagmiddag organiseerde de Terneuzense Wandelsportvereniging .Willen is Kunnen" een wandeltocht over 25 kan. welke liep van Terneuzen naar Axel en terug. Het aantal deel nemers hieraan bedroeg ruim 200, ter wijl geen enkele tippelaar de tocht ontijdig moest staken. Deelgenomen werd o.a. door de Padvinsters en Pad vinders van Westdorpe. de Gymnas tiekverenigingen „T.H.O.R." en „E.M. M." van Sas vant Gent en Terneuzen, de Wandelsportverenigingen van Ter neuzen en zuiddorpe, de Sportvereni ging ,'oiympia" van Axel. enz. In het clublokaal van „Willen is Kunnen", reikte de voorzitter van het feestco mité de fraaie hermneringsmedallles uit. DAMMEN INTERPROVINCIALE WEDSTRIJDEN De interprovinciale damwedstrijden Brabant-Limburg-Zeeland worden dit jaar als volgt gespeeld: 12 Sept. te Middelburg Zeeland-Brabant, 18 Sept. te Tilburg Brabant-Limburg. 19 Sept. te Goes Limburg-Zeeland. Ver dere wedstrijddata worden nog nader bekend gemaakt. V/'ooral door de exportbelangen en het schrijnende gebrek aan kar Kloosterzande Schieting. Aan de Santosschie- ting, welke gehouden werd bij de heer A. Raes te Kloosterzande namen 53 schutters deel. De hogevogel moest worden verloot. De le zijvogel trof Alw. Jonkheim van Groenendijk; de 2e zijvogel schoot Alb. van Leuven van Groenendijk ter wijl de le kal Alwies Goossen uit de Noordstraat voor zijn rekening nam en de 2e kal A. van Jolc uit de Cloos- terstraat. Terneuzen Vastgelopen. Zondag geraakte door de krachtige wind het zeiljachtje Zil vermeeuw II op de nieuwe dijk aan de Oesterputten vast. De inzittenden wisten zich te redden terwijl het jacht zelf Maandagmiddag weer op eigen kracht de haven is kunnen bin nenlopen. Herdenkingsavonden. In de Ned. Herv. Kerk en in de Geref. Kerk wer den herdenkingsavonden gehouden, waaraan medewerkten de zangkoren „Laudamus", „Soli deo Gloria", .Len teklokjes" en ..Valerius" van Terneu zen en „Zingt den Here een nieuw Lied" van Zaamsiag. Raadsvergadering. - Maandagochtend kwam de raad bijeen, waarbij door burgemeester Teilegen de proclama tie, waarin H. M. Koningin Juliana zich tot ons volk heeft gericht, werd voorgelezen en waarin werd besloten een adres van hulde te verzenden aan Prinses Wilhelmina en een adres verknochtheid en trouw aan H. M. Koningin Juliana. Ook werd be sloten, dat de oorkonden, waarin de ze adressen zijn opgenomen en die ontworpen zijn door de heer J. Raay- Pja„.er„s; directeur Bouw- en Woning toezicht in Zeeuwsch-Vlaanderen en getekend door de heer H. van Ooste- tekenaar bij genoemde Dienst en gecalhgrafeerd door de heer W. tt ?mhtenaar ter secretarie, aan H.M. Koningin Juliana en H.K.H: ■Prinses Wilhelmina der Nederlanden zullen worden overhandigd. Een door de burgemeester uitgesproken rede. werd beantwoord door het oudste raadslid in jaren, de heer P. van S trien. Van half één tot één uur beierden de klokken, om de bevolking te mel den, dat Koningin Juliana was inge huldigd. Dijbeenbreuk. Toen de 5-jarige A, Bol de Burgemeester Geillstraat wilde oversteken, kwam hij in botsing met een autobus van de Z.V.T.M. Het ventje werd daarbij zo geraakt, dat hij met een dijbeenbreuk in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Dc chauf feur der bus, de heer de E„ treft niet dé minste schuld. Handgemeen. Toen de caféhouder de R. met één zijner klanten, een ze kere M., verschil van mening over het aantal genoten consumpties kreeg, ontaardde de woordenwisseling in een handgemeen, waarbij M. juist onder het linkeroog een klap met een bier glas kreeg toegediend. Nadat M. op het politiebureau was vertoonden, was de schade weer hersteld. TIET was een internationaal ren- nerscorps dat voor de ronde van Terneuzen voor profs, welke over 'n afstand van 125 km liep, op de laat ste feestdag van Sas van Gent uit kwam. Om zoveel mogelijk de wie- Ierenthousiasten te laten profiteren, was het parcours verdeeld in een „grote" en een „kleine" ronde. resp. van 11.8 en 1.8 km. 7 maal moest de eerste en. 25 maai de tweede ronde gereden worden. En deze wisseUng gaf een interes, sant aspect aan de koers. Aan de start verschenen 57 renners. En er werd al direct stevig gesprint voor de eerste premie, die door Spelten (B) in de wacht gesleept werd. De kopstukken der Belgen en Nederlan ders waren reeds vanaf de 2e ronde met elkander in duel en dit gevecht, dat tot het laatste toe taai en hard is volgehouden, heef deze koers tot een der mooiste gemaakt, die dit jaar in Z. Vlaanderen verreden is. De in België woonachtige Austra liërs Strom en Arnold, die sinds lang met Blomme, Maldegen. Cleemput, trokken er tussen uit, gevolgd door vin Beek, ftavesteyn (den Haag), Evers (Wormerveer), Lakeman (den Haag) en Schellingerhoudt (Zaan dam). Bijeen gekomen ontsnapten opnieuw Arnold, Cleemput en Ravesteyn. Ze kwamen tot op 5 sec., maar konden de voorsprong niet houden. De Ne derlanders van Beek en Evers de den éen geweldige aanval op de Bel gen. maar zij konden het niet bol werken. Met Strom voorop, ging de laatste „grote" ronde in. Franken en Blomme voegden zich bij hem ep het liet zich aanzien, dat Franken zijn zege te Terneuzen wilde bestendigen. De „kleine" ronde werd met deze 3 renners aan de kop ingezet. Een groot peleton volgde, waarin Ravesteyn, v. Beek, Evers, Schellingerhoudt en v. d. Zande uit Halsteren reden wat zij konden om de kopgroep in te halen. 13 ronden lang duurde dit span. nende gevecht, waarin talloze ren ners gedubbeld werden, terwijl ver schillenden de strijd moesten staken wegens pech of onmacht. Het „klei ne" parcours was oorzaak, dat de renners als een groot kluwen op el kander kwamen te zitten. In een span nende eindstrijd wist een groepje zich los te maken en ging Strom op 3 m. gevolgd door Blomme als overwin, naar over de eindstreep. Na deze kwam de eerste Nederlander v. d. Zande op 1 lengte. B. Franken won de sprint van de tweede groep voor van Beek. gevolgd door Cleemput en Evers. Het werd dus een buitenlandse zege, maar de stoere Ned. renners waren zeker niet de minderen. Er was zeer veel be langstelling, ook van Belgische zijde. De organisatie was prima en de po litie zorgde voor een goede verkeers regeling. ROTTERDAM. Totaal aanvoer: 2960 stuks nl. 332 paarden, 113 veu lens, 280 magere runderen, 1106 vette runderen, 290 graskalveren, 128 nucli tere kalveren, 202 schapen en lam meren, 32 varkens, 356 biggen en 121 bokken en geiten. Prijzen: slachtpaarden f 1.50. f 1.30 en f 1.10. Werkpaarden 850. 650, 450. Hitten 650, 500, 350. Kalfkoeien 350, 750, 650. Melkkoeien 820, 720, 620. Va rekoeien 550. 470, 400. Vaarzen 600, 450, 350. Pinken 425. 325, 260. Gras kalveren 200. 140, 100. Biggen per w. 45, 35, 30. Biggen aanvoer veel rui mer, handel zeer stil, prijzen iets la ger. Paarden aanvoer aanvankelijk ruimer, handel kalm, prijzen iets ho ger. Kalf- en melkkoeien aanvoer gro ter, handel stug, prijzen vooral niet hoger. Varekoeien, aanvoer gewoon, handel stil, prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer ruimer, handel kalm prijzen onveranedrd. Graskalveren aan voer groter, handel stroef. Prijzen als vorige week. BERGEN OP ZOOM, 7 September. Dubbele bonen 49, per k.g. idem afw. 22—33 beiden per k.g. kropsla, 2.5—4, cent per stuk. FIJNAART. Veling. Zigeunerinnen A 56, B 52, C 45, D 25 H I 34, A X 59, Gele pruimen I 27, II 21, blauwe prui men 39, reine claude 32, perziken A B C 4. manks codlin H 31 A 50, B 47. C 46, D 30, A x 52, Transparant de cron- cel I 28 verpakt C 40, B 47 D 30, A x 54, A 49, B 41, trient de vienne 51. clapos A 55, brederode A 52, B 48. C 40 H I 47 H II 39, margriet martillat 56— 59, sgneur d'csperave 39 A 58, B 46, A x 38, A xx 65, witte kool 8 cent, rode kool 13, sla 5. druiven 96, annanasme- loen A 53— B 36, komkommers I 8, II WATERSTANDEN Keulen 2.45 (—0.01), Ruhrort 59 0.05), Lobith 10.63 0.09. Nijme gen 8.35 —0.07, Arnhem 8.29 0.05, Eefde (IJssel) 3.80 +0.19, Deventer 2.79 0.14, Borgharen 41.33 +0.64, Belfeld (beneden) 11.80 +0.72. Grave (beneden) 4.75 +0.07. aan GALLUP-ONDERZOEK Wilt u meewerken aan de opiniepeilingen van het Ne derlands Instituut voor de Publieke Opinie? Het werk bestaat uit eens of enige keren per maand on dervragen van mannen en vrouwen uit alle rangen en standen. Medewerkers ontvangen een bescheiden honorarium en in zage van alle opinie-onder zoekingen, waaraan zij mee doen. Wij hebben nog enige actieve intelligente medewerkers en medewerksters nodig in de steden, maar vooral ook in da kleine gemeenten. Voelt u iets voor dit werk Schrijft u ons dan een korte brief, met opgave van uw werkkring, opleiding, diplo ma's en leeftijd. Op de en veloppe a.u.b. vermelden: Enquêteur. Nederl. Instituut voor de publieke opinie Postbus 104, A'dam-C. 736-00 VOOR DE REIS NAAR DE Op 13 Sept. per Touringcar, zijn nog enkele plaatsen be schikbaar. Wie hiervan ge bruik wil maken gelieve zich zo spoedig mogelijk op te ge ven bij: A. BAERT, HOOFD STRAAT 7. ST. JANSTEEN. 810-0 RA VO Schoenfabriek N.V Reveostetn in prima leder 743—0 RECTIFICATIE. R. K. Landbouwwinterschool HULST die vóór 1 Januari 1949 de leeftijd van 1 6 jaar moeten hebben bereikt, worden vóór 15 September a.s. ingewacht bij de direc teur, die op aanvrage gaarne programma en verdere inlichtingen verschaft. 985-0 Ter gelegenheid van de feestelijkheden op DONDERDAG 9 SEPTEMBER AANVANG 5 uur. S07-O PRIJZEN Balcon f 0.75 Zaal I 0,50 met de speciale reportage van Aanvang WOENSDAG 2«3»4*5»6«7»8 uur

de Stem | 1948 | | pagina 3