Van cartonnen school tot permanent gebouw Muziekgezelschappen hielden festival te Hulst Wal een Wonderlijke Wereld Fabrieksterreinen voor „De Schelde" RADIO DE STEM VAN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 Oostburg heeft een nieuwe Katholieke school Radio-flater Eerste strafzaak concentratiekamp Vught Hul*l Ken goed geslaagd feest, georganiseerd door Vlijt en Volharding Raad van Breskens Het verenigingsgebouw Landbouwsteun. Slecht spel Tot Zilveren Ir. DE CAPUCIJNEN 50 JAAR IN SLUISKIL In dp loop van het volgend voorjaar zal het feit worden herdacht, dat de Capucijncn hun intrek namen in het klooster te Sluiskil. Reeds 50 jaar hebben de Paters het wel en het wee met Sluiskil medegemaakt. Naast het godsdienstige hebben ze ook op sociaal terrein veel tot stand gebracht. Be reids werd een comité gevormd om dit feit op luisterrijke wijze te her' denken. Het moet voor Sluiskil een feest worden, waarover nog vele ja ren zal worden gesproken. Gezien de grote populariteit die de Capucijnen niet alleen in Sluiskil doch over ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen genieten, belooft oen en 'ander wel te zullen slagen. NIEUWE COMMISSARIS „MIDDEN-ZEELAND In plaats van jhr de Casembroot is lot commissaris der N.V. Waterleiding mij. .Midden-Zeeland"' benoemd de heer A. Schout te Vlissingen, lid van Ged. Staten. WEG IN O. Z VL. AFGESLOTEN De hoofdingenieur-directeur van de' Rijkswaterstaat in de directie Zee land tc Middelburg, meldde ons, dat het gedeelte van de rijksweg tussen Hulst en Terhole voor alle verkeer in beide richtingen zal zijn gesloten van af 8 Sept. 1948 voor een periode van 3 maanden of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken. Het verkeer van Hulst naar Perk- polder wordt omgelegd langs de Zand straat, Zeildijk on Notendijk en het verkeer Perkpolder-Hulst langs Ha- vendijk, Patrijzendijk en Hulster- Nieuwlanddijk. In verband hiermede is het gewenst dat het verkeer Terneuzen-Hulst en omgekeerd zich over Axel begeeft. MAATSCHAPPELIJK EN CULTUREEL WERK Het Katholieke Zeeuwse Centrum voor Maatschappelijk en Cultureel werk heeft een sectie gevormd ter bestudering van het ziekenhuiswezen onder voorzitterschap van de heer E Th. Lockefeer tc Hulst en van het bibliotheekwezen in Zeeland. Secties ter bestudering van de ge zinszorg en de jeugdzorg zijn in voor bereiding. PANAMEES STOOMSCHIP AAN DE GROND Een onbekend Panamees stoomschip is bij Hoedekenskerke aan de grond gevaren. Sleepboten uit Terneuzen zijn ter assistentie uitgevaren, doch het schip, dat de „Perla" bleek te zijn, is op eigen Kracht vlot gekomen. S.S.er JANSEN VEROOR DEELD De 31-jarige Oosterhoutenaar A. Jansen, die' voor het Bijz. Gerechts hof te 's-Hertogenbosch terecht stond voor enkele walgelijke feiten te Din- toloord cn Breda in SS-unlform ge pleegd.en tegen wie levenslang was geëist, werd gisteren veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek vanaf 2 October 1945. Breshens Het Kroningsfeest. 's Morgens 10 uur werd begonnen met een rond wandeling door de schoolkinderen, voorafgegaan door de muziekvereni ging en de padvinders. Daarna vond om 11 uur op het Spui plein een damwedstrijd plaats met le vende figuren tussen A. Wisse (wit) en H. de Vlieger. Deze wedstrijd ein digde in een overwinning voor Wisse, 's Middags 13.30 uur trok de stoet van praalwagens en versierde fietsen ten tweede male door het dorp. Hierna volgde om 15.30 uur een poppenkast voorstelling voor de kinderen. Om 17 uur vond een bijzondere raadsverga dering plaats, 's Avonds gaven de mu ziekver. „Uit het Volk - voor het Volk" o.l.v. de heer le Bleu, de zang ver. „God is mijn lied" o.l.v. de heer Basting en de zangver. „Sursum Cor- da" o.l.v. de heer Gast een concert op de muziektent. Hierna volgde om 20.30 uur de twee de opvoering van het openluchtspel ..Boven de Bunker", welke evenals de eerste avond veel belangstelling trok Tenslotte werden de feestelijkheden besloten met een stoelendans op het Spuiplcin. Driewegen Burg. stand. Geboren: Andries zv J. Korstanje-Looij; Cornells zv C. de Jonge-Wagenaar; Johanna dv L. Roosendaal-Meijer. Clinge SLAMAT DATANG Dl y KAMPONG CLINGE Onze laatste OVW-er F. Wullaert keerde uit de Oost terug in zijn ouderlijke woning onder een zeer grote belangstelling. Het buurtcomité had voor de woning een prachtige -versiering aangebracht, welke alle verwachtingen ovx*h-of. De erepoort met aan weerszijden de Nederlandse •leeuw droeg bovenstaand opschrift, terwijl met rood-wit.blauwe guirlan des het geheel een magnifieke indruk maakte. De thuiskomst ging vergezeld van kanongebulder, 's Avonds bracht de fanfare Weldoen door Vermaak 'n serenade aan de thuisgekomene. Na het Wilhelmus, hield de voorzitter van de fanfare dhr Fr. Blommaert. tevens voorzitter van het buurtcomi té, een indrukwekkende toespraak. Spreker feliciteerde F. Wullaert, zijn verloofde en familie met zijn be houden terugkeer. Namens het buurt comité bood hij hem een v-ulpen, een portefeuille, een portemonnaie en bloemenmand aan. Vervolgens sprak onze Indiëganger nog enkele woor den, waarin hij dank bracht aan het buurtcomité, de fanfare Weldoen door Vermaak, Katholiek Thuisfront en al degenen die hadden meegewerkt om zijn thuiskomst zo aangenaam moge lijk te maken. Zoals van ouds heers te er weer een gezellige sfeer in het dorp. Honderden waren samenge stroomd om getuige te zijn van de vreugde om de terugkeer van één harer dorpsbewoners. De drukte, evenals de feestvreugde duurden tot zeer laat in de avond voort. Goes GEEN VRIJE SCHOOLKELZE MEER BIJ HET OPENB. ONDERWIJS Tot nu toe stond het de ouders, die de openbare school prefereerden vrij om hun kinderen te laten inschrijven voor school A op de Dam of voor school B op de Beestenmarkt. Daar oude traditie school B als iets min der beschouwde, dan school. A werd de neiging eerstgenoemde te vermij den, steeds groter. B. en W. achtten dit funest. Het uit eindelijk gevolg zou zijn, dat voor school A nieuwe lokalen nodig wor den, terwijl aan school B thans reeds twee lokalen leeg staan. Dit jaar werden 47 leerlingen voor school A en slechts 15 voor school B opgegeven. Ingrijpen kon nu niet lan ger achterwege blijven. Alle nieuwe leerlingen woonachtig in de Zuidvlietstraat, Westsingel, Wijngaardstraat, Zusterstraat. Singel straat, Korte Kerkstraat, Grote Markt Lombardstraat, Oude Vismarkt, KI. Kerkstraat, Heernisseweg of ten N. of W. van deze straten, moeten naai school B. Alle overigen naar school 'N SPECTACULAIR SCHOUWSPEL Dat werd Maandagavond de zo spontaan ontworpen muzikale wande ling door het geïllumineerde Goes. Na de protocolaire raadszitting was het idéé daarvoor geopperd en terstond nam de burgemeester maatregelen. Geluidswagen, die door de stad reed, riep ieder en vooral de dames op om zich voor de wandeling aan te dienen. De initiatiefnemers gaven zelf het voorbeeld. Burgemeester en wethou ders beklommen een wagen en de raadsleden en het secretariepersoneel, evenals de hoofdambtenaren schaar den zich daarachter. Het gehele ge zelschap was getooid met kolossale puntsteken en voorzien van branden de lampions: ook hun dames deden lustig mee. Honderden mensen sloten zich bij dit bont gezelschap aan en zo trok de stoet, waarin vooral de jeugd spektakelde door de stad, op de maat van de muziek die door een ge luidswagen en een geïmproviseerde band werd geproduceerd. Anderhalf uur trok men zingend en hossend rond. leven brengend in de stad. die tot nu toe in een wel wat al te kalme stemming cn sfeer gefeest had. St. Jansteen Begin van brand. Bij F. V. was in zijn woning een begin van brand ontstaan. Reeds voor het werd opge merkt, had het vuur al enig kostbaar meubilair beschadigd. Van ladder gevallen. Het knaap je van dhr. S. Had bij het beklimmen van een ladder het ongeluk naar be neden te tuimelen. Met een hersen schudding moest het worden opgeno men en onder geneeskundige behan deling gesteld. Burg. stand. Geboren: Eddy z.v. F. Pieters-Pieters; Theo z.v. A. Piers sens-Ottjes. Gehuwd: A. de Bruyn 28 j. en E. Maes 25 j.; D. de Vos 23 j. en A. Verschelden 27 j. Overleden: M. Verplanckc 71 j. Kapelle PROTEST TEGEN NAAMS- VERANDERING In de laatst gehouden gemeeritc- raadsvergadering is besloten om de Julianastraat om te dopen in Spaan lingstraat en de Wilhelminastraat in Moolhoekstraat. De bewoners van deze straten zijn het echter niet eens met deze wijziging cn hebben een protest opgesteld, dat aan de -raad gezonden zal worden. 20ALS 6 September 1948 een histo rische dag zal blijven voor het Nederlandse volk zal dit nog op andere wijze het geval zijn voor de parochie Oostburg, de dag n.l. waarop de nieuwe Katholieke school is ingewijd. Nadat na de H. Mis door de Hoog eerwaarde Heer Deken A. F. Lievegoed de kerkelijke inzegening was vericht, verzamelden allen zich in het gebouw. Aanwezig waren: deken Lievegoed, mét de overige leden van het school bestuur, de heren: A. de Smet, Th. Dierickx P. Doolaege en J. Modde; de leden van het Par. Armbestuur, de heren P. Tas, P. Bonte en A. van de Vijver, Rector A. Loves, kapelaan A. v. Waes, burgemeester Hoekzema, ge meente-secretaris Bril, de wethouders A. Modde en J. van Kampen, de aan nemer P. Voet, het onderwijzend per soneel, de schoolkinderen, vele ouders en belangstellenden. Onder leiding van het hoofd der school, de heer Lauret, zongen de leerllngeen een welkomst lied, waarbij zij een bloemenhulde brachten aan het beeld van O. L. Vrouw. Toespraak van deken Lievegoed. rjeken Lievegoed memoreerde in zijn toespraak de vele moeilijkheden, die do school ondervonden had, sinds het vroegere gebouw, dat gedurende de bevrijding door bombardement ver woest werd, verloren was gegaan. Dank bracht hij aan hen, die in deze jaren hun lokaliteit afstonden om het onder wijs toch voortgang te doen vinden, n.l. de firma Bonte, de heer Lauret, de familie Buyck, de firma Christi- aansen, de heer C. de Bruyckere en de heer Smeets. Er is om deze school heel wat te doen geweest, zo vervolgde spreker. Zelfs een zekere Pers van boven de rivieren meende cr een „ge val" van te moeten maken. Men sprak zelfs van een cartonnen school, waar op hygiënisch gebied alles te wensen overliet. Ons antwoord, verklaarde spreker, kan daar op zijn: Men kan zich boven de rivieren, waar na de bevrijding het vooroorlogse leven zich zo spoedig herstelde, niet indenken, met welke onoverkomelijke moeilijk heden' men hier te worstelen had". Dank bracht spreker aan het gemeen tebestuur voor de aangename samen werking. Hij spoorde de kinderen aan, om, zoals zij zo juist gezongen hadden vlijtig te leren, om later flinke mensen te worden tot nut van Kerk en Staat. De leerlingen Y. Martens en O. Bokelaar declameerden daarna een toepasselijk gedicht. Rede van burgemeester Hoekzema Durgemeester Hoekzema ging in grote trekken na welke pogingen het gemeentebestuur in het werk had ge steld om de school aan een goede barak te helpen. Hoewel men daarin niet slaagde, blijkt deze tegenvaller voor het schoolbestuur nog mee te vallen: het bezit thans een perma nente school; in het andere geval had het zich nog jaren met een barak moeten behelpen. Hij onderstreepte de woorden van de vorige spreker wat betreft de aangename samenwerking en feliciteerde het schoolbestuur met dit aan alle eisen beantwoordend ge bouw. Dank bracht hij aan het onder wijzend personeel voor de vele moeiten die het zich getroost had in de afge lopen jaren. Het hoofd der school deelde mede, dat de Inspecteur van het Lager On derwijs bericht had, dat hij door ambtsbezigheden verhinderd was. deze opening bij te wonen, doch dat hij het bestuur gelukwenste met het bezit van dit prachtige gebouw en de beste wen sen uitsprak voor het onderwijs. Dc leerlingen Nelly Bonte, Anita Modde en R. van Pamelen hielden een samenspraak in Cadzands dialect, waarin het wel en wee van de school vanaf 1941 tot heden, soms op grappige wijze werd belicht. Na het zingen van: Aan U, o Koning der eeuwen en het Wilhelmus, werd een foto van alle aanwezigen gemaakt. Tot slot volgde de tractatie der ler- llngen. De school bevat vier lokalen, een kamer voor het hoofd, een ruime leer middelenbergplaats, een trappenhal, een ruime verdieping. Ze bevat cen trale verwarming cn is gebouwd onder architectuur van het bureau Mol cn Brugman te Breda. Aannemer was de heer P. Voet te Kloosterzande. de uitvoerster was de firma Vcrstraete te Oostburg. WE STAAN niet alleen in onze ergernis over het verminken van de episode der eedsaflegging door de Staten-Generaal in de radio-reportage. De Nieuwe Rotte r d. C t. zegt: „Een leiding, die haar taak begrepen had, zou stellig niet op de inval zijn gekomen, de eedsaflegging door de Staten-Ge neraal te onderbreken, alsof deze 146-voudige herhaling in haar een vormigheid juist indrukwekkend, niet tot het niveau kon reiketi van een radio-sterrenparade. Zelfs de B.B.C. die wij soms in arren moede te hulp namen en die alles in het Nederlands(l) liet door klinken toonde zich bevreemd over de onderbreking". Het Parool oordeelt: „Wat hier geschiedde, was de ontmoe ting tussen de draagster der Kroon en de gekozen vertegenwoordigers des volks, een ontmoeting en een handreiking, die in de eedsafleg ging werden gesymboliseerd. Dit hoogtepunt te hebben gecoupeerd in de radioreportage, was niet al leen een regiefout, het wat een uiting van wanbegrip.". En de Volkskrant vonnist: toen de brede accoorden van alle schakeringen van Neder lands politieke en godsdienstige leven in de Oude Kerk werden aangeslagen in 't stijlvolle rhyth- mische. honderd-en-vijftig-voudig herhaalde ..Zo waarlijk helpe mij God Almachtig", afgewisseld met een „Ik beloof van de gods dienstig zeer streng georiënteer- den, of ook van de niet-geloven- den, moest de luisteraar genoegen nemen met „passende muziek". Een volkomen wanbegrip voor de taak van de radio bij de radio mensen".... „Oberaufseherin" had de dood van 12 vrouwen op haar geweten yoOR het bijzondere gerechtshof kwam gister de eerste strafzaak voor inzake het Vughtse concentratie kamp. De Duitse vrouw Margarethe Gallinot, afkomstig uit Hamm, stond terecht. Zij had in Ravensbrueck Joodse vrouwen mishandeld en werd in S%>tember 1943 in het concentra tiekamp Vught, aangesteld als „Ober- auseherin". Zij werkte mede aan trans porten van Joodse vrouwen en sloeg en trapte de gevangenen. Vooral kwam tijdens de zitting in behandeling het bunkerdrama van 12 Januari 1944 te Vught, toen 74 vrou wen in een cel van 2,80 bij 2,30 meter werden geperst en daar 14 uur onafge broken moesten doorbrengen. Hierin heeft verdachte volgens getuigenver klaringen een groot aandeel gehad Twaalf vrouwen kwamen om het leven en een aantal anderen was krankzin nig of voor het leven ongelukkig. De procureur-fiscaal, rekening hou dende met de leeftijd van verdachte, eiste 20 jaar met aftrek. Twee militairen keerden terug. Na een afwezigheid van ruim twee jaar keerden in Huist terug de kok bij de mariniers PI. Spitters en de serg.- maj. adm. H. Geurts. De blijdschap over deze terugkeer was groot en de buurtcomité's hadden zich beijverd om een passende versiering aan de wo ningen in de Steenstraat en Bierkaai straat aan te brengen. De feestelijke versiering en vlaggentooi van de ju bileum- en kroningsfeesten gaf aan 't geheel wel een bijzonder cachet. Na dat beide gerepatrieerden des middags door de familie aan Perkpolder wa ren afgehaald, bracht de kon. harmo nie onder leiding van de heer de Gucht een serenade. Er was veel be langstelling en door Kath. Thuisfront werd bij monde van dc heer v. Mier- lo een cadeau aangeboden, terwijl de heren Borghsteyn en v. d. Walle na mens de buurtcomité's spraken en eveneens een cadeau aanboden. De heer Geurts dankte allen voor de be toonde belangstelling en hartelijk heid. terwijl hij speciaal naar voren bracht het verdienstelijk werk dat door Thuisfront verricht wordt en in Indië zozeer door de Hulstersc jon gens op prijs wordt gesteld. Onder 'n gezellig samenzijn werd deze feest avond besloten. DE UITSLAG VAN DE OTTOCHT Groepen: 1 Hulde aan Koningin Ju liana cn Prinses Wilhelmina KI. Bag. straat, 2 Meiskes op klompen K.A.J., 3 Verwer en Vrouw Bosdorp, 4 Ver sierde rijwielen en 5 duiven. Wagens: 1 Zeeuwse welvaart, Bonte Hondstraat. 2 Kon. Gezin op de In huldigingsdag. meisjesschool, 3 Zeeuw se rijkdom, Tivoli. 4 Huishoudschool Hulst, 5 Zeeuwse Hulde aan het Vorstenhuis, Tivoli, 6 Hulde Zeeuwse jeugd aan de Koningin, Broeders- school, 7 Hulde aan de nieuwe Vor stin, Paardenmarkt, 8 Koninkrijk Ne derland en Indië, Verkennerij, 9 Am bachtsschool, 10 Oude en Nieuwe Brandweer, 11 Thuisfront Pakketpost voor Indië, 12 Hulde van de K.A.B.. 13 E.H.B.O. De uitslag van de vliegerwedstrijden mooiste vlieger: 1 Piet Kindt, 2 Fr. Hense, 3 Karei Lockefeer. 4 Joris Col- sen, 5 Jo Neve. Mooist staande vlie ger: 1 Joris Colsen, 2 Em. Eggermont. 3 K. Schuerman, 4 Paul d'Hondt. 5 Karei Lockefeer. Hoogst staande vlie ger: 1 Joris Colsen, 2 Karei Locke feer, 3 Em. Eggermont, 4 P. d'Hondt, 5 K. Schuerman. Geslaagde reünie. In Hotel de Graanbeurs had wederom de jaarlijk se reünie plaats van oud-leerlingen der R.K.H.B.S. en M.H,S, te Hulst, Om half drie werd per bus een excur sie gemaakt naar het Waterleiding bedrijf te Kapellebrug, alwaar door de heer Hamelink een interessante uiteenzetting werd gegeven over de waterwinning en de werking van het bedrijf Voldaan keerde men terug naar Hulst. Om 6 uur ving de algemene vergadering aan, die geopend werd door de heer Vermeersen, voorzitter. Deze heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna de belangen van de oud-leerlingen-bond werd besproken Er werden verschillende ideeën naar voren gebracht voor het geven van een ontwikkelingsavond door b.v. een toneelstuk op te voeren, een interes sante lezing te houden enz. Voorge- steld werd dit aan de jaarlijkse reu- nledag te koppelen, wat met algeme ne stemmen werd goedgekeurd. Na de vergadering zaten allen aan voor het souper. Drs. Lockefeer had hierna het woord cn hield een inte ressante causerie over zijn geliefd „toneel", waarvan hij speciaal het „drama" als onderwerp nam. Hierna werd overgegaan tot het ge zellig samenzijn en de avond verliep verder heel prettig onder muziek cn dans. Nisse VAN LADDER GEVALLEN Dc metselaar C. J. Bos Sr. had het ongeluk van een drie meter hoge stel ling te vallen. Hij werd opgenomen en per auto naar z'n woning vervoerd waar dr Staverman constateerde, dat hij een zware kneuzing in de rug cn een lichte hersenschudding had opge lopen. AOM Nico en tante Truus waren nu een maal uitgenodigd op het litteraire avondje, maar ze voelden zich niet erg thuis in het gezelschap, waarin ze verzeild waren geraakt. De gesprekken waren oom Nico niet -ge moedelijk genoeg en tan te Truus beweerde, dat ze haar naalkransje heel wat gezelliger vond. Haar overbuur merkte blijkbaar, dat zij zich niet erg op haar gemak voelde. Hij dacht, dat ze behoefte had aan een beetje aanspraak. Daarom zei hij: En wat denkt u van Goethe, mevrouw? Tante Truus kleurde 'n beetje. Ze slikte even. Maar omdat ze haast geen zenuwen kent, herstelde zij zich snel. Wel, zei ze, ik ken hem maar heel oppervlak kig. Toen ik hem vorige week op lijn 6 van Den Haag naar, Scheveningen ontmoette, dacht ik: hij is een beetje magerder ge worden. O. zei de man, die tante Truus had aange sproken.... O ja, Ja. En hij wendde zich tot z'n rech- terlafelbuur. Naast tar.te Truus zat oom Nico rood aan te lopen. Maar hij zei niets. Hij zat zijn leed in stilte te dnegen en toen hij met zijn ega naar huis wandelde sprak hij geen woord meer dan hoog nodig was. Jè bent stil, zei tan te Truus. Ja. zei oom Nico, jij ook altijd.... Ik? zei tante Truus. Je zegt altijd van dia rare dingen. Heb ik rare dingen gezegd? ze vroegen je, zei oom Nico, of je Goethe kende. En je beweerde, dat je hem op lijn 6 tus sen Den Haag en Scheve ningen hebt ontmoet. Nou... zei tante Truus wel, schamperde oom Nico... je weet toch even goed als ik. dat tussen Den Haag en Schevenin gen niet lijn 6 maar lijn 11 loopt! Coca-cola rpoen de Russen de blok A kade van Berlijn be gonnen, verscheen de vol gende mededeling op een officiëel bulletin van het geallieerde bestuur: „In verband met de rantsoenering van ben zine is het noodzakelijk, tijdelijk de levering van Coca-cola stop te zetten". 3GGOOOO0OOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOOOOGO "LXET is een goede gedachte geweest van de Nieuwe Harmonie Vlijt en Volharding, te Hulst om bij gelegen heid van de jubileum- en kronings feesten een festival te organiseren. Zeer vele gezelschappen hadden aan de oproep van het bestuur gevolg ge geven en reeds op 4 Sept. konden de eerste deelnemers ontvangen worden. Omstreeks 3 uur vertrokken „De Nieuwe Harmoniede Kon. Harmo nie, de Albrechtsvrienden uit De Klinge (B.) en Con Amore uit Hoe dekenskerke vanaf Tivoli, alwaar ze door de voorzitter der organiserende vereniging de heer Al. Vermeerssen ontvangen en toegesproken waren, naar de markt, nadat ze eerst 'n rond gang hadden gemaakt. Hier werden verschillende concerten gegeven, ter wijl des avonds onder grote belang stelling „de Koninklijke" onder lei ding van directeur A. v, d. Broeck 'n goede uitvoering gaf. De tweede dag was eigenlijk de be langrijkste van dit festival en zeer vele verenigingen marcheerden des morgens al door de straten van het oude vestingstadje, terwijl ze luide hun tonen lieten weerklinken. De beste indruk maakte daarbij wel het 80 man grote muziekkorps „Ons Ge noegen" uit Vlissingen, dat voorafge gaan door een signaalafdeling een ieders bewondering wekte. Om 2 uur des middags vond een op tocht van de deelnemende verenigin gen vanaf het station door dc stad plaats, waarna naar het gemeente huis gemarcheerd werd, waar onder leid'ng van de dirigent van Vlijt en AAN de orde kwam de electrifica- tie Nieuwe Sluis. Hierbij merkt de heer Vermeulen op, dat een gedeel te van de Nieuwe Sluis van licht ver stoken zal blijven. De voorzitter ant woordt, dat dit toe te schrijven is aan een verschil van mening tussen PZEM en een Belgische eigenaar. Ge tracht zal worden bemiddeling te verlenen. Van het ministerie van Wederop bouw cn Volkshuisvesting werd be richt. ontvangen, dat binnen zeer kor te tijd overgegaan zal worden tot onteigening, ten behoeve van dc ge meente, van de fabrieksterreinen der N.V. van Melle's C. W. Deze terrei- nPABAKSACCIJNS, weeldebelasting en ondcrnemingsbelasting moeten omhoog, om de 85 millioen voor de steun aan landbouwbedrii- ven op lichte gronden te bekostigen. Aldus wordt aan de Kamer voorgesteld. De Centrale Middenstands bonden zijn er niets over te spreken. Ze zien in de dekking van een tijdelijke uitgave geen motief voor een permanente verhoging van bepaalde belastingen. Het hele Nederlandse volk profiteert van de arbeid der boeren. Waarom moet het bedrijfsleven nu alleen de nieuwe steunmaatregelen bekostigen? Dit zijn zo enkele thema's, welke een uitvoerig adres aan dc Tweede Kamer bespeelt. Ook de Stichting van de Landbouw is over de samenkoppeling van de land bouwsteun aan deze belastingverzwaringen niets te spreken. Zij meent, dat de Regering de benodigde gelden moet putten uit 't Landbouwegalisaliefonds en als dit niet rijk genoeg is, dan dient er een voorstel te komen om dit fonds aan nieuwe middelen tc helpen. Maar die directe band is verkeerd cn wekt ook verkeerde indrukken. Nu zal het' de midden standers wel niet veel helpen, als dezelfde belasting verhogingen toch gehandhaafd zouden blijven. Maai de boeren vrezen voor de verkeerde opvatting, als zou de landbouw slechts door steun op de been ge houden kunnen worden. Terwijl het zó is, dat dc prijzen tc laag gehouden worden, om het bedrijf tc laten renderen. Eigenlijk zou dus die prijs omhoog moeten, maar dan legt de consument weer het loodje. Men ziet het: aan alle kanten bezwaren En van die dwangpositie profiteert Lieftinck. JJET ziet er naar uit, dat de Russen hun officiële pogingen, om de andere ge allieerden uit Berlijn weg te pesten, voorlopig zul len opgeven. M.a.w. eon accoord over de opheffing van de blokkade is in het zicht. Intussen is het even zeer duidelijk, dat de Sovjets hun plannen niet defi nitief hebben opgegeven'. Ze gaan het nu proberen langs dc weg van „de spontane volkswil". Tussen aanhalingstekens wel te verstaan, want met de ech te volkswil heeft dat niets te maken. Tegen een in vrijheid gekozen en zich tegen alle tyrannie ver zettende gemeenteraad jagen de heren Russen een troep gepeupel te hoop, dat onder politiebescherming een revolutie-toneelspel In de nodige bedrijven op voert. Ongelooflijk is de lankmoedigheid van dc ge allieerden. die niettemin met Moskou, de regisseur van dit slechte spel. blijven praten over overeenstem ming. Alsof niet ieder accoord door zulk soort lieden zonder blozen wordt verbroken, als dat in het spel te pas komt. Nee, de wereld ziet er niet vrolijk uit. nen zullen dan bestemd worden voor fabrieksterrein t.b.v. de Kon My. „De Schelde" en voor aanleg van een weg tussen Boulevard en de Langeweg. Bij het punt verenigingsgebouw, dat voorlopig door de gemeente ge ëxploiteerd zal worden, merkt de heer de Baare op, dat het gebouw toch overgedragen zou worden aan de plaatselijke verenigingen. De voor zitter antwoordt, dat hiervan niets terecht is gekomen. Het opbouwen en inrichten heeft plus minus f 18.000 gekost. Deze kosten zijn nu uit adop- tiegelden bestreden. Bij de vaststel ling van de tarieven ontspint zich een discussie, daar verschillende le den menen, dat deze te hoog zijn. De voorzitter stelt voor, het toch te pro beren. daar het gebouw rendabel ge maakt moet worden. Er wordt in principe besloten een jaarlijks recht van f 4 per woning te heffen voor het ophalen van het huisvuil. De zittinghebbende leden van dc adviesscommissie Woonruimtewet '47. de heren E. K. A van Hootegem, J. A. Leenhouts, F. A. van Male, D J. Ornée en S. M. de Vuijst, worden voor een jaar herbenoemd Aan het gemeentepersoneel wordt ingevolge de Gratificatieregeling '48 een gratificatie toegekend van 2 pro cent van het loon tot een maximum van f 50. Bij het punt deelneming centraal grondbedrijf brengen de heren Cam- bier en de Vuijst verschillende be zwaren naar voren. De heer Cambier vreest, dat de raad niets meer te ver tellen zal hebben en informeert naar de kosten en de levensduur van dit bedrijf. De heer de Vuijst voorziet hoge salarissen voor het aan te stel len personeel. Besloten wordt een be sluit te nemen als er eên kostenra ming is. Aan de ANWB wordt een jaarlijk se subsidie toegekend van f 25. Op een verzoek van het Provinciaal Bestuur om bij te dragen in de on derhoudskosten van de door dé Pro. vincie, in opdracht van de bezetter aangelegde kustweg BreskensCad. zand, wordt afwijzend beschikt. 28) „Hoe weet Ik dat?" vroeg ze on stuimig. „Hoe kan ik raden waarom U nergens durft te blijven wonen, en maar steeds weer wegtrekt". „Ik ben nergens bang voor", ver klaarde hij. „Wat mij betreft ken ik het woord „vrees" niet, of je moest de vrees bedoelen, die ik anderen in boezem". Hij was werkelijk een ster ke persoonlijkheid, en in een bijzon der goed humeur. Herinher je je wel. hoe de muskieten ons In Ameri ka plachten te hinderen? Wanneer het kon. ging je ze uit de weg, maar je was er niet bang voor. Het was een ergernis, die je zo mogelijk tracht te te vermijden. Je zult je hier wel gelukkiger voelen, nu je theaters, mu ziek, winkels en hotels In de buurt hebt. Ik moet erkennen, dat ik be nieuwd ben, of de keuken van café Royale nog net zo goed is als vroe ger. Helaas moet ik mijn dieet hou den. Als ik nog zwaarder zou worden dan werd ik belachelijk". „U vindt het dus goed dat ik de stad inga, als ik er zin in heb?" Hij had haar haast nooit alleen laten uitgaan. „Wel zeker. Je bent je eigen baas. Bovendien zijn we door bepaalde er varingen gedwongen onze gemeen schappelijke belangen te behartigen. Ik weet zeker, dat je je niet met Kapi tein Hammond in verbinding zult stellen. A.s je het wél doet, zal ik tégen hem getuigen en dat zal voor ons beiden onaangenaamheden geven. En je mag hier geen kennissen bren gen. De aanwezigheid van vreemden hindert me bij mijn werk. En even min zul je in een onbewaakt ver trouwelijk ogenblik je avontuur uit Amerika vertellen. Misschien krijg je een keer aanleiding „Ik ben al heel vaak van plan ge weest naar een advocaat te gaan". „Maar je hebt het wijselijk gela ten". Zijn manieren waren bijna vriendelijk. „Om jouwentwille ben ik daar blij om. Amerika en Engeland leveren elkaar misdadigers uit en ik zou het vreselijk vinden, je geboeid te zien wegvoeren. Een misdaad", ging hij peinzend voort, „is voor ver schillende uitleggingen vatbaar". „Het was geen misdaad", zei ze. „U weet heel goed, dat het in een op welling gebeurde". „Dat zeggen ze allemaal. En het gaat wel op, als je blijft en de ge volgen op je neemt. Maar als je weg loopt, als het ware het land uit vlucht. verschillende japen laat voor bijgaan, terwijl je weet, dat er een bevel tot inhechtenisneming is uit gevaardigd. en je je daar niets van aantrekt, dat lijkt veel op voorbe dachten rade". „U ried me aan weg te lopen", barstte ze uit. „Zeker. Dat kwam me te pas Zo als ik reeds zei, een misdaad kun je op velerlei manieren uitleggen. Ik ben erg vrijdenkend in dergelijke dingen. Voor mij betekent het ver stand en de beweegredenen van de misdadiger alles. Ik verwacht niet. dat de massa het met mijn opvatting eens zal zijn. Dat zou ik zells abso luut niet prettig vinden. Ik vertel Je dit, om Je er aan te herinneren, dat de veiligheid van twee mensen van jouw voorzichtigheid afhangt je eigen en die van de jongeling, die met je wil trouwen". Zij antwoordde niet, maar hij wist dat ze niet ongehoorzaam zou zijn. Voor zover hij vriendelijke gevoelens koesterde voor enig menselijk wezen, was het jegens dit meisje. Maar zelfs haar zou hij opofferen, als ze er aan leiding toe gaf Zij ging naar het venster en keek over de grasvelden naar de rivier. Er was een man aan het werk, die zij nooit eerder gezien had. Hij volgde haar blik. „Een tuin man", zei hij. „Misschien meer be waker dan tuinman. Onze tuin is aan de rivierkant onbeschermd en ik verkies geen lui op mijn grasveld te laten picknicken". Dat hij zonder haar voorkennis be dienden huurde, was niets nieuws. Bij een verhuizing ontsloeg hij steeds het gehele personeel. De bedienden van 't ene huis kregen nooit de kans om het volgende van binnen te zien. Met zijn auto's deed hij precies zo. De Napier limousine cn de Wolseley two-seater waren verdwenen en in plaats daarvan had hij nu een geslo ten Rolls-Royce. Er was een nieuwe chauffeur en dito butler. Charles Garland koos de kinderka mer. die hij had laten leegruimen, als bewaarplaats voor zijn verzame ling uit. Het was een ruim vertrek, met bijbehorende bad- en slaapkamer Het appartement had grote rarien op het Noorden keek men over de rivier op mooie paden aan de kant v. Sur rey, op het Oosten zag men in de verte Kingston Bridge. Hij had geen overburen. Een weinig gebruikte trap voerde uit die vleugel met een klein deurtje naar de bloementuin. Hij zou orders geven, dat niemund die trap mocht gebruiken. Hij had zoveel op zijn kerfstok, dat hij voor het eerst In lange Jaren voorzichtigheid be trachtte. Hij was er zelf verbaasd over. Misschien was hij wel terneer- gsslagen door zijn slechte spijsverte ring. Hij besloot meer beweging te nemen. Zo kwamen zijn gedachten vanzelf weer op het voordeel van een eigen uitgang, terug. Een pad van tegels l.cp door de bloementuin naar het boothuis aan de rivier. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 9 SEPT. HILVERSUM I 301 m: 7 nws„ 7.15 gymn., 7.30 Bel Canto kinderkoor, 7.45 morgengeb.. 8 nws en welk boek? 8.15 Pluk de dag, 9 vrouw. 9.05 piano en ork., 9.45 songs of the Gcal, 10 ouver ture Leonore v. Beethoven. 10.15 morgend., 10.45 geestel. liederen, 11 Zonnebl., 11.45 Cantate Wachet auf, 12 Angelus. 13 nws., 13.20 bariton en piano. 13.45 hors d'oeuvre, 14 Giaeon- da ens., 14.30 Casanova Strauss Be- natzkv, 14.40 vrouw, 15 NCRV koor, 15.30 piano, 16 bijbel, 16.45 50 jaar Ned. muz., 17 jeugdjournaal. 17.30 symph. ork., 18.15 land- en tuinbouw. 18.30 Ned. str.kr., 19 nws. en weerover- zicht, 19.15 L. des Heils, 19.30 act. ge luid, 19.45 RVD antwoordt. 20 nws., 20.05 progr. proloog. 20.15 plaatvaria, 21 Onze jonge koningin thuis, 21.20 kerkconc., in de oude kerk A'dam. 21.50 nws. in de discotheek. 22.15 vaart der volken. 22.35 Lohengrin, 22.45 avond- overd.. 23 nws., 23.15 Coro Bel Monte 23.30 serenade, in c van Tsjaikowsky. Volharding door alle muziekkorpsen het Wilhelmus en de Hulsterse Feest- mars van Aug, Eeckhout gespeeld werd. De officiële ontvangst. Wet gemeentebestuur, dat steeds mee le.-ft met alles wat er onder de bevolking leeft en heerst, had gaarne de gelegenheid aangegrepen om de muzikanten op het gemeentehuis te ontvangen en toon omstreeks 3 uur de afgevaardigden en genodigden zich in hei eeuwenoude stadhuis verzamelden werden zij door burgemeester Truf- fino van harte welkom geheten, welke een vvoord van dank wijdde aan de organisatoren van dit muziekfestijn, terwijl l.jj naar voren bracht, dat ook de muziek in ons leven een belang rijke factor betekent. Het deed hem genoegen te kunnen constateren, dat zovelen aan dc oproep van het bestuur gehoor hadden gege ven en vooral in het kader van de ju- bTeum- en kroningsfeesten had dit hvtiatief nog meer betekenis gekre gen. De heer Em. Lockefeer- sprak na mens het bestuur der V.V.V. Hulst en meende erop te moeten wijzen, dal muziekminnend Hulst dankbaar ge stemd is door wat door onderlinge sammiwerking hier tot stand werd ge bracht. Namens Vlijt en Volharding sprak de heer Al. Vermeerssen, terwijl ook de grijze directeur een kort woord tot de aanwezigen richtte. Vervolgens werd de erewijn geschonken waarna men zich nog enige tijd met elkander 'onderhield. Dc concerten TToor de concerten bestond zomt.' van de zijde van het publiek all van de zijde der deelnemers veel be langstelling en daar er prijzen te be halen waren voor concert en mars wedstrijden was de onderlinge rivali teit hoog. De marswedstrijden werden ot> de kiosk gespeeld en de deelnemers wcr- dx beoordeeld naar een totaal indruk, waarvoor prijzen beschikbaar gesteld waren. Voor de concertwedstrijden werden diploma's beschikbaar gesteld, t.w. diploma A zeer goed, B: Goed, C: Vrij goed. Onder de deelnemers waren zeer vele bekende gezelschappen zoals de fanfare uit Hoogerheide. de Kon. Fan fare uit Aarden burg, Weldoen door Vermaak uit Clinge en Nut en Genoe gen uit Nieuwvliet. Buiten mededinging waren de orga niserende vereniging zelf. de Kon. Harmonie uit Hulst en Ons Genoegen uit Vlissingen. Omstreeks half 7 werd door de jury welke bestond uit de heren Eeckhout, v. d. Broeck en de Rijk de uitslag be kend gemaakt. Na de prijsuitreiking werd des avonds van 8 uur tot half 11 op het feestelijk versierde marktplein een concert gegeven door Ons Genoegen uit Vlissingen, welk concert een ge weldig succes had. terwijl de muzi kanten. die muziek met zang afwissel den. luide werden toegejuicht. Er werden werken uitgevoerd van J. Evert. J. Offenbach, M. Ewjng, C. Ziehrer cn W. Mydleton, terwijl tot slot een taptoe gegeven \*crd, die klonk als1 een klok. Toen tegen elf uur nog een rondgang door de stad werd gemaakt, marcheerde bijna de gehele bevolking achter de muzikan ten aan op deze wijze uiting gevend aan haar waardering. De organiserende vereniging kan met voldoening terugzien op het door haar georganiseerde festival, dat qua kwaliteit en kwantiteit in alle opzich ten geslaagd is en een waardig geheel vormde met de festiviteiten die in deze feestdagen georganiseerd werden. te Zaterdag 11 September a.s. KLINGE (Waes). grenzend aan Clinge. Zeeland, voor liefhebbers cn juniores, afstand 100 K.M. Prijzen: 500Ö frs. en talrijke premies. Inschrijvingen van 1—2 uur bij Frans Vermeulen (aan de grens). 799-0 HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 oei lendvaria, 7.50 dagopening. 8 nws. 8.15 lichte muz., 8.45 muz. om 1717. 9.15 morgenw., 9.30 w.st., 9.35 arb- vit., 10.30 vrouw tot vrouw. 10.35 Ken tucky Minstrels, 10.50 kleutertje, U orgel, 11.45 alleenspraak v. d. Goede Rechter. 12 Lyra trio, 12.30 Weerpr 12.38 De Raaff Schutte, 13 nws., 13.2® Avroleans, 14 gespr. woord, 14.15 so listen, 15 zieken. 16 symph. progr.. 17 kaleidoscoop, 17.20 welk dier deze week? dr. Portielje, 17.30 Doe het zelf 17.35 oude bekenden, 17.50 Wij slaan op de tong tong. 18 nws.. 18.15 mede delingen. 18.20 sport. 18.35 jonge ve dettes. 19 Middenstandsbond, 19-18 Eine Nacht in Venedig. Strauss. 19.2-5 nws., 19.30 Usher Hall Edinburgh, muz.festival, 20.50 piano, 21 Over tocht naar Canada, 21.15 ens. Speeldoos 21.40 Een bank in de schemering, hoor spel, 22.10 Metr. ork. 22.45 Burgem. v. Pontianak. 23 nws., 23.15 Een stem twee werelden. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 12.40 gr.. 13 nws., 13.15 lichte muz.. 19 nws. 19.30 vierhandig pieno. 19.50 feuilleton 20 vera. prog' 21 Malarmé, 21.3" lichte muz., '22 nws., 22.15 kamerork. 22.55 nws. VANDAA( geleden nieuwe schi havens te V op het pas cheren, op' stichting va die van de We vonde een klein bo raads Pieter slag geeft v die grote dl Dit verslag saai geschre een en ande cssant genoe De feester avond van half vijf eei uit Middelbi aanbracht, d te Vlissingen zingen met zwollen teks van werd n open lucht werd verzorj van het 8e artillerie (V. zoenstad) w zelf een uit\ certzaal op d mer was de de Oceaan, beide diriger had een wor Het stuk b reisje van er met „algemei luiden der s lied bij het dat zich in Vervolgens zicht, „waar had" en ever rika, wat aa Amerikaanse de terugreis zikanten een stond daarop de behouden liseren! Het doet maar destijds en overlaadd applaus. Op 8 Septe tijd dat de k binnenvallen, den de duize zich. bij het sliknat. Om 12 uur met 300 „kol< moesten en zi singse feest ir inschepen op eerste schip ten moest. De verslagf ren, dat dez< zeer onverscl feest, dat ze maar niet ge dellyk aan b moesten. Het wat op, toen volgd door vc dc sluizen arr bulder, njuzie! ning kwam di( mee en alle ree ten naar de er ze daarna lui cantate en toi versierde Vli straten waren van de schild erepoorten wi Vlissingen vo een ontvangst Benoemd to N-V. daavo d. rs< l V; Dim ei t pis In een zaal van gans het pers< gebracht aan gelegenheid leum als Dl.. we Ned. Mij spiegelglas Tussen de stukken nam echtgenote de Raad vennootschap rectie was feliciteerde mens het g 1e de jubilaris voor het bei kwart eeuw naaste medewi recteur giek en moeilijkste met gevaar vastig verwc overweldiger, dat de heer de leiding iu mogen houden heren van rissen en medeleven grootser 1 Daarna Raad van nard, het en diens te wensen, kwaliteit v men en d< heer Ir. de benoemd tot de vennootschi man vanaf technisch t Hij bood cadeau aan schilderd Namens gens de t< de gehe leren ij ver ij jar< vo verweer i in de kon de was v nam Oom wooi eohtg wa van m Bel die dire< de in portï het h heer bloemenmand die van pracht Nadat soneelsleden had gegevi een woord Fr. leren het n 01 ee v-w» wwiq van Commissarisser heer ahd ven d gehel ge, is gei na tot de te medewerker zegde om dat slechts van het staat gen wat Ir voor zijn teur. Spr, geëffend Na de serveerd laris en de Raad directie on ook noots Van gebruik Horstmai beno zei was mldd: waari diens v. Co alsmec de ou schap. de recei maakt

de Stem | 1948 | | pagina 2