Mgr. dr. Foels overleden De Jaarbeurs begint aan tweede vijftigtal Wat moet er van Frankrijk worden? 'n't kort Naar de toekomst Keuzebon verdwijnt 1 I Sept. Nederland verliest in hem een zijner meest eminente zonen Regering wil veevoer-productie verhogen Belachelijke beschuldiging der Sovjets VIERDEJAARGANG No. 1172 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 IN MEM0R1AM DR. POELS Elfde kabinetscrisis sinds de bevrijding Schuman na 2 dagen verslagen Slijkhuis wint van Reiff Warmer Ds. G. Kersten over leden 2581 personen uit Republikeins Indonesië geëvacueerd Koningin ontving Indonesische delegatie DistributienieaiOs Broodrantsoen wordt verhoogd Een (duurder) ei op de bonnenlijst Jongeman levend verbrand Inspanning tot hersteluitbreiding en vernieuwing DE DOMSTAD kon met reden haar nationale versiering handhaven, nu de feesten rondom het Koningshuis zijn vergleden in de 51ste Jaarbeurs. Gistermorgen gingen de bekende poorten op het Vreeburg en aan de Croese- laan wijd open en een grote stroom publiek trok er door. En nu reeds laat het zich aanzien, dat die stroom zal blijven toevloeien in de komende tien dagen, nu er weer veel schoons is te zien en nieuwe producten aan deze Najaarsbeurs zijn toegevoegd. De Sovjets bereiden derde wereldoorlog voor DR; BEEL zal Zondagmorgen naar Indië vertrekken. oningin Wil- ^htcr Juliana Uw kleding Telefoon 2055 erstraat 2 JZEN, «wijkstraat 26 rven Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 1 0.25 per m/m. (Voor e gehele oplage resp. 1 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TN DE HOGE OUDERDOM VAN TACHTIG JAREN is gisteren- 1 nm kwart voor negen in het missiehuis van de medische avond om kwart voor negen missie-zusters te Heerlen overleden Mgr. Dr. Henricus Andreas Poels, Protonotarius Apostolicus en Huisprelaat van Paus Pius XI, oud hoogleraar in de exegese aan de Katholieke Universiteit van Was hington en oud-hoofdaalmoezenier van de arbeid, tevens rector te 'noor het overlijden van Mgr. Poels verliest Nederland een zeer belangrijke figuur, die op een zeldzame staat van dienst, voorna melijk op sociaal terrein kon wijzen. /-"EBOREN op 14 Februari 1868 te Venray, studeerde hij aan het toen malige Seminarie te Rolduc en later aan het groot-seminarie te Roermond Hij ontving in 1891 te Maastricht uit handen van een missie-bisschop de priesterwijding. Hij zette zijn studiën voort aan de Leuvense Universiteit, waar hij in 1894 het licentiaat en in 1897 het doctoraat in de theologie be haalde. In 1899 werd hij benoemd tot kapelaan te Venlo. Toen reeds toonde hij zich een socioloog-practicus en gaf hij tijdens de spoorwegstaking van 1903 bewijzen van bekwaamheid en tact op sociaal gebied. Dr. Poels ge raakte in die jaren ook betrokken in de godsdienstgeschillen onder de ka tholieken. Deze leidden hem ertoe in 1904 het hem aangeboden professo raat aan de Katholieke Universiteit te Washington te aanvaarden. Gedu rende zes jaren bleef hij aldaar werk zaam, totdat voor de ontwikkeling van de mijnstreek een sociaal priester-lei der nodig was. De toenmalige bisschop van Roermond, Mgr. Drehmans liet zijn keuze op dr. Poels vallen als aal moezenier van de arbeid, tevens rec tor te Wfelten. In deze functie heeft dr. Poels alle gaven en krachten waarover hij beschikte in dienst gesteld van de arbeiders en zijn zorgen strek ten zich schier op elk terrein uit. Door zijn solidaristische opvattingen wist hij klassestrijd te voorkomen. Hij kwam krachtig op voor de be langen van de arbeiders, doch even zeer voor die van de ondernemin gen. Eerst in 1939 legde hij deze belang rijke taak neer. Intussen was Mgr. Poels in 1934 bij zijn 40-jarige pries terfeest benoemd tot huisprelaat van Pius XI, die hem in 1935 bij zijn zil veren feest als hoofdaalmoezenier tot Protonotarius Apostolicus verhief. De vijf jaren van de wereldoorlog bracht Mgr. Poels, na een kort ver blijf in België en Frankrijk, in Zwit serland door. In 1945 keerde hij als 77-jarige, weliswaar vermagerd, doch met ongebroken geestkracht in het vaderland terug. In Zwitserland had hij nauw contact met de Jezuïetenpa ter dr. Muckermann, de bestrijder van TN MGR. POELS verliest niet al- leen het katholieke deel van ons volk, maar geheel Nederland een eminente figuur en een zijner schit terendste zonen. Poels fors naar het lichaam, een reus naar de geest, deed reeds als jong kapelaan te Venlo van zich spreken, toen hij de| moderne Bijbel-wetenschap gmg verkennen en niet schroomde haar resultaten dienstbaar te maken aan de christelijke apologetiek. Dat heeft een grote opschudding gege ven in katholiek Nederland, doch misverstand en bestrijding moesten tenslotte aftrekken, toen Rome de jonge kapelaan tot een der twaalf consultatoren van de Pauselijke Bij belcommissie benoemde, wat een jaar later gevolgd werd door zijn benoeming tot hoogleraar te Was hington. Het was een voorproef van de strijd, die hem te wachten stond, toen hij in het vaderland terugge keerd, al zijn werkkrachten en ver mogens in dienst stelde van de so ciale verheffing der arbeiders, de mijnwerkers voorop. Hij heeft hierbij ook aan Invloed rijke huisgenoten des geloofs de on- verbiddellijke spiegel van de chris telijke gerechtigheid voor ogen ge houden en misstanden zonder aan zien des persoons aangeklaagd. Hij is de snelle industrialisatie van een eenvoudig landelijk gebied tegemoet getreden met een werkelijkheidszin en idealisme in vruchtbare twee eenheid tot onberekenbare zege voor het goede volk van Zuid-Lim burg. Hij staat naast de grote historf sche priesterfiguren van onze eman cipatie, naast een Schaepman en 'n Ariëns, als een der vechters van het sociale bewustzijn in het Ne derlandse volk. Hij onderscheidde ook onmiddel lijk het dodelijke gevaar van het nationaal-socialisme en haalde zich daardoor de dodelijke haat van het Hitlerdom op de hals, waaraan hij zich slechts kon onttrekken door de ballingschap. Deze grote geleerde èn Indruk wekkende sociale pionier bezat te vens het simpele geloof van een kind en leerde zijn enthousiaste vol gehngen ook dit kinderlijke vertrou wen op de Hemelse Vader. Deze zal hem nu, naar we hopen en bidden, reeds het loon geschon ken hebben van de trouwe knecht die woekerde met zijn talenten. Hij blijft voorleven In zijn werken en m geestdrift waarmee de door hem gevormde priesters en leken zijn spoor vervolgen en op zijn kom pas verder varen. het nationaal socialisme. Onder grote belangstelling werd hem op 22 November van het vorige jaar te Tilburg, in tegenwoordigheid van Kardinaal de Jong en tal van auto riteiten het ere-doctoraat van de ka tholieke economische school verleend. Dit jaar werd mgr. Poels benoemd tot Grootofficier in de orde van Oranje- Nassau. TAE ontwikkeling van de Nederlandse landbouw in de afgelopen decen nia heeft er toe geleid, dat grote hoe veelheden voedergranen werden ge ïmporteerd. Deze werden voorname lijk uit de dollargebieden betrokken. Zij werden omgezet in veredelde pro ducten, die ten dele weer werden uit gevoerd. Uit betalingsoogpunt leverde dit geen moeilijkheden op. Afgezien van het feit, dat in en na de oorlog een wijziging is ingetreden in de structuur van de landbouw van de graan-importerende gebieden, speelt ook het feit, dat vele van onze afne mers met een evengroot tekort aan dollars te kampen hebben als Neder land zelf. een belangrijke rol. Een consequentie hiervan kan zijn, volgens minister Mansholt, dat minder voeder middelen zullen kunnen worden ge- importeerd. Het is dus logisch, aldus de minis ter, dat Nederland, teneinde een vee stapel van voldoende omvang in stand te kunnen houden, zelf voor een zo groot mogelijk gedeelte in de produc tie van voedermiddelen zal moeten voorzien. Dit nu opent belangrijke perspectieven voor de Nederlandse landbouw. Een vergroting van de eigen productie van voedermiddelen zal bijv. op de zandgronden voor de kleine boer de mogelijkheid scheppen de totale productie van zijn bedrijf te vergroten, terwijl voorts bereikt zal kunnen worden, dat de op het bedrijf beschikbare arbeidskracht op doelma tige wijze besteed wordt. In landbouwkringen vreest men thans, dat een overschot van aard appelen een sterke prijsdaling ten ge volge zal kunnen hebben. De minis ter meent evenwel dat in de toekomst een grote behoefte aan aardappelen als voedermiddel zal blijven bestaan. De Overheid zal haar beleid rich ten op een verhoging van de produc tie van voedermiddelen in de land bouw. En zowel door onderzoek, door de bevordering van voorlichting en onderwijs, alsook door andere midde len zal het stomen van aardappelen en het conserveren van ander ruwvoeder worden bevorderd. ÏJOE MOET DAT toch met Frank- rijk? Het is een vraag, die al In vestigt nieuw Ned. record 1500 meter "J"IJDENS de gister te Leuven gehou den internationale wedstrijden, j heeft Slijkhuis de 1500 meter gewon- j nen in 3 min. 49.6 sec., een nieuw Ne derlands record. Het oude record stond sinds 30 Aug. 1946 op zijn naam met 3 min. 50.4 sec. DeJ^en. tot verandering in de het Staatsblad^E^Steiht11606?! diging geschiedt 20 Sepf^f driT" Jn Roden (Drenthe) en Oss ra,,., besloten de gemeenterad^ de me sentiegelden der plechtige gemlem raadzitting op 31 Aug over «m het comité „nationaal hukte. J£ET Grootkruis in de Orde van de Ned. Leeuw is verleend aan Paul Ramadier, oud minister-president van Frankrijk. JN EEN geheim proces te Boedapest zijn twee Hongaren, een kolonel van de generale staf en een hoge functionaris van de spoorwegen, be schuldigd van spionnage voor „een vreemde mogendheid" ter dood ver oordeeld, een tweede luitenant is tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. een ambtenaar tot 15 jaar en een eerste luitenant tot een jaar. heel wat keren de laatste tijd is op gekomen. Het is 'n vraag die zo maar niet te beantwoorden is en waarop Frankrijk zelf het antwoord niet schijnt te weten. Misschien, dat alleen een besliste kracht-figuur een einde aan de chaos kan maken? Maar krachtfiguren schij nen er op het ogenblik in „la douce France" weinig te zitten. Schuman is wel een hardwerkend en braaf poli ticus en hij heeft het ook weer klaar gespeeld een kabinet in elkaar te zet ten, maar alle tekenen wezen er toch wel op, dat Schuman niet tegen de grote stroom kan oproeien en zijn ka binet geen lang leven beschoren kon zijn. Dat is gisterenavond gebleken in de Assemblee, waar het kabinet dat 2 dagen oud is met 295 tegen 289 stemmen is verslagen, toen Schu man na 'n felle critiek op zijn eco nomische program de vergadering de vertrouwenskwestie stelde. Daarmee kelderde het elfde kabi net van Frankrijk sinds de bevrij ding. Steeds weer stakingen TAE GROOTSTE narigheid voor Schu man is geweest dat Frankrijk weer totaal uitgeput wordt door de stakingen. De stakingsbeweging, die sedert en kele dagen heerst, hier en daar voort gezet of beëindigd wordt om elders weer op te komen, remt het econo mische leven in Frankrijk. In het ko lenbekken van de departementen Nord en Pas de Calais is het werk nog steeds niet hervat. Te Brest hebben de arbeiders der werven gevolg ge geven aan de oproep van de C.G.T. r. Christelijke vakbonden om het Ji nu n' Te Nantes, Tarbes en zbe _5i0ne" en Maas-departementen o", kl?" uitgebroken, waarbij industrieën b^eri'i o£ slechts e"*ele stakiucp„ u r0kken z'in' hoewel de perkte duur^ijnï m6eStal Va" be afglkoi?diTgdhvofor «nu" T Staking uur van het pmoneel v/n°=f, Van 24 bare diensten in het eehi^a °Pen- Parijs met ingaat h^n*" Gr°0t Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond.: Plaatselijk wat ochtendnevel, «verdrijvende wolkenbanken, vcoral in het Noordwesten. Droog weer met hogere temperaturen, speciaal in het Zuidoosten. Aan 'W kust tijdelijk vrij krachtige, oiengens zwa vke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Il^V0" 01,dei' l9'!2 e,i maan "der „1,00. Donderdag zon op 6.04 'ur en maan op 14.12 uur. TAs G. Kersten, oud-voorzitter van de Staatkundig Ger. Party, is in de leeftijd van 66 jaar in Waarde (Zee land 1, waar hij in verband met zijn gezondheidstoestand verbleef, overle den. Ds Kersten werd 6 Aug. 1882 te Deventer geboren. In 1905 werd hij bevestigd als predikant der Ger. Ge meente te Meliskerke (Zeeland). Van 1912-1926 was hij predikant in Ierseke Van 1922 tot de bevrijding was hij voor de Staatkundig Ger. Partij lid van de Tweede Kamer. Hij was ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en lid van het Zeeuws Genootschap voor We tenschappen. De stakers zeggen, dat de gratifica tie van 2500 frs. lang niet voldoende is om de noden te overbruggen. Zij hebben gelijk, maar Frankrijks finan ciën staan er zo hopeloos voor, dat de regering denkelijk al weinig meer kan doen dan deze „aalmoes" te ge ven. De stakers verlangen 3000 frs. bonificatie vanaf 1 Aug., herziening der lonen, prijzen en kinderbijslagen. De fabrikanten zitten in zak en as, want „aalmoezen" aan de arbeiders betekenen hogere prijzen, prijzen die het buitenland niet wil (en Frankrijk heeft ontzettend hard de export no dig) en het binnenland niet kan be talen. Zo staat Frankrijk weer voor zeer grote problemen, die niet makkelijk zijn op te lossen en die grote gevaren in houden. OEDERT de hervatting van de geor- ganiseerde evacuatie in Indonesië hebben tussen 28 April en 20 Augus tus zeven KNIL- en twee Rode Kruis transporten plaats gevonden. Hierbij zijn in totaal 2581 personen geëvacu eerd en wel naar landaard: Europe anen: 151 mannen, 521 vrouwen, 472 kinderen; Oost-Indonesiërs: 327 man nen, 424 vrouwen, 480 kinderen; vreem de Oosterlingen: 13 mannen, 14 vrou wen en 11 kinderen; Indonesiërs: 29 mannen, 75 vrouwen, 64 kinderen. In het Amstel-hotel te Amsterdam poseerden de 12 koninklijke gasten bij de inhuldigingsplechtigheden van Konin gin Juliana, even voordat zij aan tafel gingen voor het diner in het Paleis op de Dam. 1ste rij: Gravin Athlone, Kroonprinses Martha van Noorwegen, Kroonprinses Louise van Zweden, Prinses Margaret Rose van Engeland, Prinses Margarete van Denemarken. 2de rij: Prins Aschwin, Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden, Kroonprins Olav van Noorwegen, Erf-Groothertog Jan van Luxemburg. 3de rij: Graaf Athlone, Kroonprins Axel van Dene marken, Prins George van Griekenland. Kroningsfeesten gesloten TT. M. Koningin Juliana heeft in de troonzaal van het paleis op de Dam met groot ceremonieel de volledige deputaties uit Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen, en van het K.N.I.L. ontvangen; die de nieuwe vorstin hulde kwamen betuigen. De hoofden der delegaties spraken H. M. met enkele woorden toe en de den hun huldebetuiging vergezeld gaan van enkele geschenken, o.a. eni ge zeer mooie olifantstanden, kostba re haridgeweven stoffen en een Chi nees theeservies. Koningin Juliana sprak een kort dankwoord, waarr t H. M. en Prins Bernhard zich nog enige tijd met de afgevaardigden van de Overzeese on derdanen onderhielden. De laatste dag /AP DE LAATSTE DAG der Kro- ningsfeesten te Amsterdam is daar een groot bloemencorso georga niseerd, waaraan niet minder dan een honderd wagens uit Amsterdam, Aals meer en Rijnsburg (bij Leiden) heb ben deelgenomen. Vele gasten die bij de inhuldigingsplechtigheid aanwezig waren, hebben dit corso gadegeslagen. Zij bezochten eerst Aalsmeer en woon den het vertrek, van de 50 wagens uit deze plaats naar Amsterdam bij. Het Noorse kroonprinselijk paar maakte df.rrna 'n autotocht langs de Vecht, het Deense kroonprinselijk paar bezocht in Amsterdam het Rijks museum en bezichtigde een drukkerij in Haarlem. Ook het Zweedse kroon prinselijk paar trok naar Haarlem, waar een bezoek aan het Frans Hals museum werd gebracht. Prinses Mar garet Rose is vanuit Wassenaar naar Aalsmeer gegaan, waar de prinses lunchte bij de Canadese ambe-sadeur Erf-groothertog Jan van Luxemburg gaf de voorkeur aan een tocht door de Haarlemmermeer, waar hij bij een hem bekende boerenfamilie vertiefde 's Middags maakte hij 'n trip naar Edam, Monnikendam en Broek in Wa- terdand. Des avonds hebben alle vorstelijke gasten in het prachtig versierde Con certgebouw een gala-concert bijge woond van het Amsterdamse Concert gebouworkest o.l.v. Eduard van Bei- num. De Belgische koningin-Moeder heeft gisteren een officieus bezoek gebracht aan Prinses Wilhelmina op de „Ruygenhoek". "piEN 53-JARIGE timmerman in Nij- megen ging zijn kostbaas tijdens een twist zodanig met een bijl te lijf, dat de 57-jarige man dodelijk gewond werd. rpe beginnen met de distributie periode, die op 11 Sept. a.s. in gaat, zullen geen keuzebonnen meer worden aangewezen. Met uitzonde ring van brood, tarwegriesmeel en tarwevlokken, zullen van die datum af de thans op keuzebon beschik bare producten vrij kunnen worden verkregen. Het zijn de artikelen: vermicelli, ma caroni. spaghetti, noedels, vermicelli- sago, en mie, beschuit, biscuits, wa fels, speculaas, koekjes, ontbijtkoek, taai-taai, korstjes, stroopwafels en ge bak. Brood (ook wittebrood) blijft op de broodbon. Tarwegriesmeel en tarwe vlokken kunnen met ingang van 11 Sept. a.s. op de bloembon worden be trokken tot een hoeveelheid, gelijk aan die voor tarwebloem. In verband hiermede zal het vier- wekelijkse bloemrantsoen met in- yOWEL IN LONDEN als in Washing ton is men het erover eens. dat de door de communisten geleide aanval len op het Berlijnse raadhuis een ern stige toestand hebben geschapen, die repercussies zal kunnen hebben op de besprekingen der militaire gouver neurs. Wel heeft het hoofd van politie in de Westelijke sectoren van Berlijn ge protesteerd tegen de arrestatie v.an politiemannen en burgers door de Sov jets en onmiddellijke vrijlating geëist maar de Sovjets hebben zich daaraan niet gestoord. Zij onderwerpen de ge arresteerden aan een kruisverhoor. De politiemannen worden beschul digd van „illegale activiteit" en de burgers van „huisvredebreuk". Het is belachelijk, maar waar. En het zou ons niets verwonderen, indien de Sovjets vandaag of morgen met opzienbarende „bekentenissen" voor de dag komen, want op dat punt zijn ze zeer sterk. Intussen zijn de 4 militaire gouver neurs weer bijeengekomen, doch ook thans is er niets over hun contact be kend. gang van 25 Sept. a.s. worden ver. hoogd van 100 tot 200 gram. Het veertiendaagse bloemrantsoen voor de babies (E-groep), van 500 gr. ondergaat geen wijziging. Door ruimere bevoorrading met de grondstoffen bloem, suiker en vet ten, wordt het mogelijk, dat de vrij komende artikelen in redelijke hoe veelheden voor het publiek beschik baar komen. Tengevolge van de opheffing van de keuzebonnen, kan het veertiendaagse broodrantsoen van 11 Sept. a.s. af worden gesteld op: 1200 gr. voor houders van E-kaarten 2400 gr. voor houders van D-kaarten 4800 gr. voor houders van C-kaarten 6400 gr. voor houders van B-kaarten 4000 gr. voor houders van A-kaarten /AP DE bonnenlijst van deze week komt een bon voor alle leeftijds groepen voor, die recht geeft op het kopen van een ei. Deze eieren zullen op vele plaatsen niet aanstonds voorradig zijn, aldus deelt de afd. voorlichting van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, aangezien de bevoorrading van de handel in hoofdzaak in de eerste dagen van de volgende week zal geschieden en wel met koelhuiseieren, waarvan de prijs 2 cent hoger is dan die van verse eie ren tengevolge van de kosten van op slag en extra bewerking. TWEE BROERS waren in Deur- ne bezig benzine af te tappen uit de tank van een motorrijwiel. Plotseling vatte de benzine vlam tengevolge waarvan de kleren van de 23-j. in brand geraakten. De jongen verbrandde geheel. Zijn 30- jarige broer liep ernstige brand wonden op. Bij reddingspogingen door de ouders kreeg de moeder vrij ernstige brandwonden aan haar rechterarm en haar gezicht, terwijl ook de vader en de zusters van de slachtoffers brandwonden opliepen. Voor het leven van Roe lof wordt ernstig gevreesd. rjioen het nieuwe kabinet optrad, is er in de regeringsverklaring op gewezen, dat al is er sinds de be vrijding grote vooruitgang te consta teren op velerlei gebied, eg toch al lerminst reden is tot berusting en zelfvoldaanheid. In wezen is de eco nomische toestand veel erger dan in het algemeen wordt begrepen. Dus wordt een grote krachtsinspanning van ons volk in al zijn geledingen ver wacht, om nog dreigende gevaren af te wenden. Bij het bereiken van de ons gestelde doeleinden zijn wij nog L. bcneder. de maat gebleven. begin van de jaarbeurs I dihecteur mr J. Wi de directeur, Mr J. Milius, ??nlrbns optimistisch geluid doen SI au ^ant deze 51ste beurs, zei- J' r* oiet alleen de resultaten van de arbeid over een belangriik ter- f n Va"? 0ns bedriifsleven zien, dat zich grote inspanning tot herstel, uit breiding en vernieuwing getroost, maar ook een centrum voor het binnen- en buitenlandse handelsverkeer vormt, dat een wezenlijke bijdrage verleent tot verhoging van onze nog maar be scheiden welvaart. Ruimer aanbod en beter kwaliteit Tfooral nu door ruimer aanbod en beter kwaliteit, mede onder de druk der financiële omstandigheden op het bedrijfsleven en de consument, de besteding van de beschikbare mid delen in verband met de bestaande vraag, toenemende zorgvuldigheid vereist, zal deze Najaarsbeurs niet zonder betekenis zijn. De groep meu belen heeft zich veel moeite gegeven, door in haar uitgebreide afdeling in de Beatrixzaal een overzicht tc bie den van het beste fabrikaat. En de wel zeer grote agrarische afdeling verband met de behoeften, welke de nodige mechanisatie van land- en tuin bouw meebrengt, een keur van ma - chines en werktuigen te zien. Kennelijk is men gericht op de grote Benelux-gedachte. die zoals minister v. d. Brink ons laatst zei- de spoedig iets meer zal moeten zjjn dan een fagade. Doch met de ex port richt men zich ook verder in Europa en daarbuiten, nu men pro ducten kan vervaardig zen, die on - middellijk of binnen korte tijd kun nen worden uitgevoerd. Nieuwe producten trekken TAe aandacht van belanghebbenden is reeds aanstonds gevestigd op twee nieuwe producten, die in ons land worden vervaardigd, namelijk de electrische lichtzetmachine en de electrische signaalklok voor in dustriële doeleinden. De lichtzet machine vervaardigdt de benodigde negatieve of diapositieve tekst met vermijding van boekdrukzetsel, di rect niet behulp van fotografische matrijzen. En de electrische signaal- klok kan met de hand op de halve rmnuir worden afgesteld. Op het mo ment dat de wijzer het critische nul- aan de Croeselaan geeft vooral in punt heeft bereikt, klinkt een inge bouwd hoornsignaal en gaat op de klok een lampje branden. Met deze klok is het mogelijk, signaalhorens, machines en lichtbatterijen op het ogenblik van het tijdsignaal in of uit te schakelen. Niet slechts op het gebied der meubelen, maar ook op dat van de woninginrichting biedt deze Jaar beurs nieuwe mogelijkheden en nieu we vormen. Wij denken bv. aan de mogelijkheid van restauratie en con servering van vloeren. Nog geen bouwvergunning uitgestrekte gebouwen en terrei nen zijn ook nu tot de laatste plaats bezet. En het is te voorzien, dat het ruimtetekort nog wel even zal aanhouden, nu het Jaarbeursbestuur nog steeds niet is gekomen in het be zit van de zo noodzakelijke vergun ning tot het uitbreiden van expositie ruimten. Deze vertraging is wel zeer te betreuren, waar het hier toch een zaak van nationaal belang betreft. Het is wel waar, dat men desondanks uit het buitenland wederom groot bezoek kan tegemoet zien. Maar zal dit zo blijven, indien men zich ook verder moet behelpen; en zal aldus onze uit- voerpositie worden in de hand ge werkt? Na de gouden Jaarbeurs is dit de eerste, die wordt gehouden onder de regering van Koningin Juliana. Moge zij een wezenlijke bijdrage leveren tot verhoging van 's lands welvaart en een periode inluiden van groeiend economisch en handelsleven. VI/TE BEN IK, dat ik dit doen mag. Het is de volzin, welke de toe hoorders wellicht het meest getroffen heeft in de intreerede van Koningin Juliana. Daardoor werd ze opgeheven verre boven het niveau van een con ventioneel staatsstuk. Daardoor weid ze een echt menselijk document. De absolute vorsten voelden zich zo verheven boven de gewone stervelin gen. dat ze zulk een vraag als ma jesteitsschennis zouden beschouwen. De Staat, dat ben ik, zei Lodewijk XIV en daarmee sneed hij de weg voor iedere diepere bezinning op het koningschap af. De Oranjes echter hebben in de worsteling om de volks vrijheden hun plaats in het Neder landse bestel gewonnen en Juliana heeft zich door haar diep-menselijke woord een echte Oranje getoond. Ze gewaagde ook van veel innerlijke strijd, om haar taak en roeping zuiver gefundeerd te zien. Ze heeft zich de koningsmantel niet laten omhangen, omdat dit nu eenmaal volgens de tra ditie moest geschieden, doch omdat ze inderdaad de innerlijke overtuiging heeft veroverd, dat God dit van haar vergt tot heil des volks. Het koning schap als roeping, als dienende func tie, ziedaar wat Koningin Juliana evenals haar Doorluchte Moeder zal inspireren en wat ons zulk een groot vertrouwen schenkt in de toekomst onder haar bewind. /Aok een ander diep-menselijk woord heeft ons in de rede getroffen: „Ik wil hier met nadruk vaststellen, dat voor een koningin haar taak als moeder even belangrijk is als voor iedere andere Nederlandse vrouw".. De hoge waarde van het gezinsleven vindt in deze zinsnede een onmisken bare beklemtoning. Het gezinsleven mag niet iets zijn, dat apart staat van de functies, welke men in het maat schappelijk leven vervult, de opvoe ding der kinderen kan niet net zo goed overgelaten worden aan bedienend personeel of aan staatsorganen. Neen. in en door het gezinsleven moet men zijn persoonlijkheid vormen en ver sterken. Nóg zo hoge roeping in het openbare leven kan ons niet ontheffen van de primaire taak der opvoeding. Gelukkig het volk dat het gezin blijft zien als de cel der grote samenleving. Deze opvatting, welke duidelijk in de woorden van Koningin Juliana be sloten ligt, is de echt-Christelijke op vatting, welke zich stelt tegen alle gezinsontbindende factoren, welke zich ook stelt tegenover de theorie van de Almachtige Staat, die de moe ders opeist voor een taak in het eco nomisch leven en de kinderen dan wel onderbrengt in keurige bewaarplaat sen. Onze Koningin heeft de belangrijke taak van de Nederlandse moeder in 't gezin belicht op zulk een gewichtig ogenblik van haar leven. We mogen verwachten, dat alles wat we samen vatten onder de term „gezinspolitiek" in haar een stuwende kracht zal vin den.... JAe volkeren overzee, die mede on der de scepter van Oranje leven, hebben tot tweemaal toe door de nieuwe Koningin kunnen horen ver klaren, dat ook zij vasthoudt aan de beloften der koninklijke rede van 6 December 1942: vrijheid, zelfstandig heid, gelijkwaardigheid. Koningin Wilhelmina heeft als laatste regerings daad haar beloften bezegeld met de ondertekening der Grondwetswijzi gingen. Koningin Juliana begint nu haar regeringsperiode onder een con stitutie, die de weg vrij laat voor een samengaan van vele volkeren onder nieuwe verhoudingen. Zo valt de troonswisseling samen met een geheel nieuwe fase in de geschiedenis van 't Koninkrijk. We hopen, dat ook de eer lijke opposanten thans de voldongen feiten zullen aanvaarden en hun cri tiek, die niet kan en mag zwijgen, op andere basis zullen stellen. „Eenheid in verscheidenheid" is de zinspreuk, welke Koningin Juliana met nadruk op de voorgrond heeft gesteld. Die zinspreuk drukt uit wat een ware democratie moet betekenen. Vrije samenspreking en uitwisseling van gedachten dienen uit te monden in eendrachtige besluiten. Tussen de klippen van een bandeloze partijen- strijd en van de geforceerde eenheid door een overheersende klasse koersen we verder met onze contitutionele monarchie, waarin vrijheid en gezag zuiver tegen elkaar afgewogen liggen. We beleefden goede en mooie da gen, waarin dit alles ons weer eens scherp bewust werd. En we kunnen God niet genoeg danken, dat we leven in dit schone Koninkrijk onder zulk een dynastie! Gevluchte Tokaef verklaart: J)e voormalige officier van het Rus sische leger, luitenant-kolonel To kaef, die naar Engeland is gekomen als politieke vluchteling, heeft op een persconferentie te Londen verklaard, Rusland te hebben verlaten, omdat, het Politburo een derde wereldoorlog voorbereidt. De Russische buitenland se politiek is, zo zei hij, gericht op wereldoverheersing en de Russisohe gedragingen op internationale confe renties hebben niets te maken met de werkelijke wil van het Russische volk Wat de binnenlandse politiek van Rusland betreft, verklaarde Tokaef, dat deze tot grondslag heeft de ex ploitatie van de mens. De voorma lige officier van he rode leger voegde hieraan toe, dat het aantal personen in Rusland, dat dwangarbeid moet verrichten, dei-tien millioen bedraagt. i

de Stem | 1948 | | pagina 1