Hoe staat liet met de ttieevoorzieniny Uit het concentratiekamp teruggekeerd Communisten hestonnen weer Berlijnse raadhuis Ambacht Onderscheiding voor Prinses Margaret U\l T KORT Krachtdadige houding van Italiaanse Wielerbond WRIGLEYrk DE STEM VAN DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 Prinses Wilhelminas bezittingen verhuisd Opheffing van distributie mogelijkals de consument thee van andere kwaliteit lust Dat was mis Huldigingsspel in het stadion Moord te Helmond Van mij hebben ze meer dan een Wehrwolf gemaakt"...,. E11 Bartali en Coppi gevoelig gestraft voor hun onsportieve daden VOETBAL Ofi Uw snoejilwn, de échte kfwikt wkufllmr] Qct-p./idje Boekenplank Suppoosten verstoorden de orde.... WEER vrnf HEBBEN communistische groepen het Berlijnse gemeen- tehuis bestormd. Een uur voordat de Berlijnse gemeenteraad gisteren zou bijeenkomen, verzamelden zich ongeveer 500 communistische demon stranten voor het raadhuis, in weer wil van een bekendmaking van de Duitse politic in de Sovjet-sector. dat „voorzorgsmaatregelen" zouden worden genomen, teneinde een rus tige zitting van de gemeenteraad te garanderen. Sprekers klommen op vrachtauto's, en spoorden de demonstranten, die rode vlaggen en banieren droegen aan zich niet te laten weerhouden om het raadhuis binnen te gaan. De demon straten bestormden 't gemeentehuis, verdrongen de Duitse politie, forceer den dc hoofdingang en zwermden het gebouw binnen en verdrongen do drie suppoorsten. Een Russische verbindingsofficier, had in het gebouw dc suppoosten ge hinderd, toen zij trachtten de menigte meester te worden. Toen de burge meester de Sovjet-officier om hulp verzocht had de orde te handhaven, verklaarde de officier, dat de cuie suppoosten de rust verstoorden. En het toppunt is geweest dat de drie brave suppoosten naderhand door dc Sovjets zijn gearresteerd. Ook zijn 46 Duitse politiemannen gearresteerd, die zich in het gemeente huis bevonden. Alle afgesloten kamers van het ge meentehuis werden geopend met du- plicaatsleutels, waarover de Sovjets beschikten. De demonstranten verlieten het raad huis onder het zingen van de „inter nationale", nadat de communistische leider Litke hen opgeroepen had pres sie op de gemeente-autoriteiten te blijven oefenen. „Milliocnen stemmen moesten rijzen om de stad een bestuur af te dwin gen, dat een volkspolitiek volgt," zo was Litke's conclusie, waaruit vol- doende blijkt wat het doel der bestor mers is. De Berlijnse gemeenteraad is nader hand toch nog bijeengekomen, doch nu in de Britse sector van de stad. De soc. eenheidspartij (lees commu nisten) zijn er niet bij tegenwoordig geweest. Het is verboden ttit het vorenstaande blijkt meer dan voldoende, dat de sfeer in Berlijn ondanks de besprekingen tussen de 4 militaire gouverneurs bepaald onzuiver blijft. Dat blijkt ook uit 't verschijningsverbod dat de Ame rikaanse. Britse en Franse bevelheb bers hebben uitgevaardigd voor onder Sovjetcontrole uitkomende bladen. En verder blijkt het uit het Sovjet bevel aan de Berlijners uit de Weste lijke sectoren, die zich in Mecklen burg bevinden, dit land binnen 24 uur te verlaten. Neen, het gaat lang niet goed in Berlijn. Wij zijn er niet gerust op. ^TERWIJL om half tien gisteren morgen de leden van Staten- Generaal, de ministers, leden van de Raad van State en vertegen woordigers van Oost en West aan de achterzijde het Paleis op de Dam binnentraden, werd door personeel van het Paleis persoon lijke bezittingen van Prinses Wil- helmina door dezelfde ingang naar buiten gedragen en in een daar gereedstaande auto geladen. Het waren alle voorwerpen, waaraan de afgetreden Vorstin bijzonder is gehecht. Daaronder bevonden zich dagelijkse gebruiks voorwerpen als hanglampen, stoel tjes, koffers, alsook enkele an tieke voorwerpen. Zij werden in de auto overge bracht naar het toekomstig voor lopig verblijf van Prinses Wilhei- mina, de Ruygenhoek te Scheve- ningen. TIET ambacht propageren lijkt een ietwat riskante onderneming. De ambachtsbeoefening schijnt immers rijk worden uit te sluiten, want zegt een volkse wijsheid niet, dat men van werken niet „beter" wordt! Desondanks leven wij in een tijd, waarin het ambacht cn de ambachts beoefening zich in toenemende be langstelling mogen verheugen. Ten dele, misschien zelfs in de eer ste plaats omdat er nu eenmaal een tekort aan ambachtslieden ontstaan is. Gelukkig echter ook nog om andere redenen. Weldenkende mensen dio zich op het onderwerp moesten be zinnen of kortweg bezonnen, heront dekten dat de ambachtsbeoefening niet alleen een nuttigheidsfactor ver tegenwoordigt in het leven, maar dat cr bovendien culturele aspecten aan vastzitten met ethische achtergronden, In vervlogen eeuwen was de am bachtsman een persoonlijkheid, even hoog gewaardeerd als de economische, de politieke, de sociale persoonlijkhe den die onze eeuw kent. Dat was in de tijd, dat de mens nog geen num mer was maar een zelfstandige groot heid, die ieder naar eigen aard en aanleg iets presteerde, dat in de col lectiviteit van eendere opvatting tot bv. de bekende kalhedralenbouw leid de. ■yyij moeten terug naar het ambacht, luidt hun parool en zo er ooit een leuze uitgevonden werd die waard is om na te streven, dan lijkt het ons deze. Om dat te beseffen, moet men iets meer van het onderwerp weten. Vandaar dat wij er over gaan schrij ven? Nee, het is al niet meer nodig. Het Juli-Augustus nummer van het maandblad „Ambacht", uitgave van Elsevier-Amsterdam, is namelijk niet alleen gewijd aan het ambacht als matericelverschijnsel, maar behelst bovendien een aantal bijdragen, die tegelijkertijd de culturele en ethische zijde van het vraagstuk belichten. Er komen artikelen in voor van de hand van prof. dr W. R. Heere uit Tilburg, die over industrie en ambacht schrijft en van menig andere deskun dige over allerlei details van het on derwerp. Bovendien zijn die artikelen verlucht met fraaie foto's van werk stukken, die zelfs de grootste leek op dit gebied na-ijverig maken op die eenvoudige werkmanshanden, die niet slechts hun vakkunde daarin uit leefden, maar óók hun rijkdom van hart en hoofd en ziel. ^ls wij in dit artikeltje meedoen aan ae propaganda voor het ambacht, dan kunnen wij het niet beter doen naar..het maandblad „Am- bacht te verwijzen. Wij weten er na vluchtige lezing slechts één critiekje op uit te brengen, nl. dit, dat een der gelijke uitgave er te beperkt van op lage uitziet om haar in het bezit te brengen, van hen die zich er het daad werkelijkst voor vermogen te interes seren: de arbeider, de handwerkman (Van een bijzondere medewerker) DEEDS sedert enige maanden zijn uit Indië klachten te vernemen van theeproducenten ,over afzetmoeilijkheden van Indische laaglandtheeën. Deze afzetmoeilijkheden waren zelfs zo groot, dat men tot stopzetting dei- productie zou moeten overgaan, indien er geen verbetering in de toestand zou komen. Ctopzetting der theeproductie zou in bepaalde streken, waar thee tot het belangrijkste product gerekend moet worden, echter zeer ernstige economische en psychologische gevol gen gehad hebben. Het is immers duidelijk, dat dit een zware slag zou toebrengen aan het pas herstelde ver trouwen der bevolking in hot beleid der Nederlanders. Teneinde eon oplossing voor de af zetmoeilijkheden te vinden, is de di recteur der Centrale Verkooporgani satie van Ondernemingslandbouwpro ducten (C.V.O.), een semi-gouverne - mentele instelling welke na de oor log met Japan werd gecreëerd, van Batavia naar Nederland gereisd en heeft hier verschillende besprekingen gehouden met particuliere- cn over heidsinstanties. Het resultaat van deze besprekin gen is geweest, dat zeer ernstig over wogen wordt om dc theerantsocncring in Nederland af te schaffen. Men hoopt, dat hierdoor de con sumptie van thee aanzienlijk zal toe nemen. Van zekere zijde werd bezwaar ge maakt tegen de onmiddellijke afschaf fing van de theerantsoenering, daar men betoogde, dat er nog onvoldoen de Java-thee van goede kwaliteit in Nederland was. Afschaffing van de theedistributie zou in dat geval lei den tot verkoop van minder goede kwaliteiten en dit zou de Java-thee misschien een zo slechte naam geven, dat voor dc toekomst de afzetmarkt in Nederland schade zou worden toe gebracht. Men pleitte derhalve voor een geleidelijke verhoging van hot thcrantsoen cn afschaffing van de rantsoenering zodra dit mogelijk was, d.w.z. zodra voldoende hoeveelheden Java-thee van goede kwaliteit in Ne derland voorradig waren. Van regeringszijde werd echter be toogd, dat een geleidelijke verhoging van het theerantsoen vele technische bezwaren met zich bracht en dat daarom afschaffing der theedistribu- tie de voorkeur verdiende. Herstel theeproductie op Java Inderdaad valt hiervoor veel te zeg gen, Het is immers op zijn minst zeer eigenaardig te noemen, dat door onze regering kostbare sterlingdevie- zen beschikbaar gesteld worden voor de aankoop van thee uit India en Cey lon, terwijl onze Nederlandse thee producenten in Indië hun thee niet kwijt kunnen raken. Natuurlijk speelt de kwaliteit hier een belangrijke rol en is een zeker percentage India-Ceylon thee nood - zakelijk ter verkrijging van 'n juiste melange. Men kan het echter begrijpelijk noemen, dat gestreefd wordt naar de vooroorlogse toestand, toen minstens 80 pet. van de in Nederland gecon sumeerde thee uit Indië kwam. Het herstel van de thccproductic op Java geschiedt vrij snel, hoewel er vele belemmeringen zijn door ver waarlozing en vernieling der thee tuinen en -fabrieken. Hierdoor was de kwaliteit der laaglandthce aan vankelijk niet best. Bovendien moet er nog een oplos sing gevonden worden voor de oude partijen thee, die na de oorlog aan getroffen werden. Deze hoopt men thans echter naar Amerika te verko pen, waar deze thee gebruikt wordt voor de productie van Coca-Cola en Pepsicola. Indien inderdaad blijkt, dat Java en Sumatra reeds op korte termijn voldoende thee van behoorlijke kwa liteit kunnen leveren, kan men dus de afschaffing der theerantsoenering bin nen enkele maanden verwachten. Hierdoor zal er weer een artikel minder op het nog altijd te lange bonnenlijstje staan en wordt er we der een hoeveelheid onproductieve distributie-arbeid overbodig. Door beperking van de aankoop an India-Ceylon thee zal bovendien de deviezenpositie van ons land weer enigszins versterkt worden. Het offer. ^dagmiddag is op het Buiten-IJ een nationale viootschouw gehouden Raniw»Jrtn^en^ S1' vissersV3artuiS«b jachten cn binnenschepen, g rSiÜ.Ï K0n'Gic(1' ZeiI" Roeivereniging. Een overzicht ootrevne uit ccn Mitchellbommemvcrper van de Kon. Marine. TJct offer dat door de Nederlandse consument gebracht dient te wor den, teneinde bovenstaande voorde len te verkrijgen, zal bestaan uit dc ontvangst van thee van andere kwa liteit dan tot op heden na de oorlog gekocht werd. Men kan zich echter afvragen, of er vele fijnproevers zijn, die het ver schil opmerken. Tenslotte zal na ze kere tijd dan toch de vooroorlogse toestand op dit gebied bereikt wor den, toen iedereen genoot van de geu rige Ned.-Indische thee. Mochten er eventueel nog ontevre denen zijn, die de thee niet al tc best vinden dan staat hen nog altijd de weg open om een heerlijk kopje ouderwetse braam- cn bosbessen-thee te bereiden. rkNGETWIJFELD is het Neder- landse volk de radio-omroe pen dankbaar, dat ze 't zo goe mo gelijk hebben laten meeleven met de historische gebeurtenissen wel ke zich in de hoofdstad voltrokken Bij één episode hadden de luiste raars de omroep-reporter echter wel van de microfoon willen weg trekken. Het was, toen dc aan wezige 145 leden van de Staten- Generaal stuk voor stuk de eed van trouw (of de belofte) gingen afleggen, ieder met eigen stem en intonatie. Inplaats van een eer biedige stilte te bewaren, ging de omroeper weer aan het schette ren en hij liet ook nog „passende muziek" aanrukken, om toch voor al maar niet de indrukwekkende reeks van plechtige eden en belof ten te laten horen. Dat was mis. Dat was heel erg mis. AFLOOP van de lunch, waar aan na dc inhuldigingsplechtig heid Hare Majesteit Koningin Juliana had aangezeten, heeft onze jonge vorstin de 18-jarige Margaret Rose van Engeland de hoge onderscheiding verleend van het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. Het Grootkruis in dc orde van de Nederlandse Leeuw is ook aan prof. Kranenburg, voorzitter van dc Eerste 'Kamer der Staten-Generaal en voor zitter van dc gecombineerde Kamers verleend. DEN luisterrijk slot van het feest in Amsterdam gisteravond, was de uitvoering van het, Huldigingsspei in het stadion, dat door Koningin Ju liana werd bijgewoond. Wéér mocht de nieuwe Vorstin geestdriftige toejui chingen van de 50.000 bezoekers in ontvangst nemen. Ook buiten het stadion stonden dc mensen rijen dik op de trottoirs, om Haar te zien pas seren. rjE SEDERT twee maanden heersen, de rust aan de fronten in China is ten einde, daar 10.000 mannen van het „volksleger" naai- Sjantoeng op rukken. pOMULKA is ontslagen als algemeen secretaris der Poolse arbeiders partij daar hij in de macht was ge raakt van ..nationalistische en bour geois-invloeden". Hij zou zijn „ketter: standpunt" erkend hebben in een re de vol zelfcritiek. ji/ïEN WEET nog steeds niet waar het Amerikaanse superfort is ge bleven. dat in de Schelde is neerge stort. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor van een wrak. 'M' IMMER in de historie van het Centraal Station te Amsterdam is de stroom van onafgebroken reizigers zowel aankomenden als vertrekken- den. zo groot geweest als opde 6e September. Het aantal aankomenden tot de avonduren bedroeg toen 160.083 A/TET EEN schoenmakersmes heeft in Nijkerk een 47-jarige man een 58-jarige man zodanig gestoken, dat het slachtoffer overleden is. TV!AANDAGMIDDAG is te Helmond het lijk gevonden van de 44-jari- ge J. van S., vader van drie kinderen. Na het eerste onderzoek bleek, dat de man was overvallen en tengevolge van een messteek in de hartstreek moet zijn overleden. Als verdacht van deze moord is aan gehouden de 43-jarige M. K. uit Hel mond. De beweegredenen voor de moord zijn nog niet bekend. LANDBOUWER DOOR STIER AANGEVALLEN Toen de landbouwer Bogers uit Pm- dorp zijn stier in de weide gevoerd had cn zich weer naar huis wilde be geven, werd hij onverwachts door 't dier aangevallen. De stier nam de landbouwer op de horens en gooiede hem vijf meter ver weg. B. had nog de tegenwoordigheid van geest om te trachten de afrastering te bereiken, maar hij kon nit voorkomen, dat hij opnieuw werd aangevallen. Daarbij werd hij aan zijn beide benen ge wond. Bij een derde aanval kreeg de landbouwer nog een flinke stoot in de rug, doch hij slaagde er daar na in zich achter de draad in veilig heid te stellen. Uitgeput bereikte B. zijn woning. Hij was zo overstuur, dat hij geen- woord kon uitbrengen. Dokter Voennans uit Wouw, die di rect gewaarschuwd werd, constateer de zware inwendige kneuzingen en verwondingen. H. K. H. Prinses Juliana woonde vorige week Donderdag op het Binnen hof te 's-Gravenhage een feestelijke bijeenkomst bij, georganiseerd door het bestuur van de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898-1948" in samenwerking met het Comité „De Nationale Feestrok". Vrouwen in klederdrachten van alle streken van ons land defileerden voor de Prin ses. De Friezinnen trekken voorbij de tribune, gevolgd door dames in de feestrok. IAE FOTO, die ik te zien kreeg, zo vertelt een verslaggever van „De Nieuwe Gids", stelde een flink meisje voor, een echte athlete in badpak. Een mooi gezicht, sterke schouders en blond haar. „In 1944 genomen zei de moeder. „Antonie moest dan juist haar examen afleggen als „Sportlehrerin Nu is zij uit het kamp terug cn al de mensen komen haar bezoeken. Waar om laat men haar eigenlijk niet met rust?" Eindelijk liet de vrouw mij dan toch binnen, omdatik èen pond koffie meehad. In de ruime kamer waren de gordijnen toegetrokken, en eerst zag ik helemaal niets. Dan echter ontwaarde ik een vrouw die op de sofa zat, een vrouw met een matgeel gelaat en grijzende haren. Dit gebeurt nog in 1948. TJct onthaal was niet bijzonder. „Wel wat is er nu weer?" vroeg ze „Wat wilt gij van mij? Er zijn zoveel kampen en ik kan toch al de mensen niet kennen die ik daar zag. En dan die namen, al die namen... Zelfs de na men van mijn eigen verwanten kan ik mij niet meer herinneren.Zij was al een poos aan het praten vooraleer ik besefte dat het de jonge Antonie was, het meisje van da foto. De foto van 1944. Hier zat een vrouw die wel veertig jaar was, een vrouw aan wie ik, pro forma, inlichtingen vroeg over verre verwanten die „er" ook waren geweest. Had zij die neef van mij nooit gezien? De familie dacht dat hij in 1946 omgekomen wasWist zij iets? „Men zegt zoveel en dat moet men niet steeds voor klinkende munt ne men. Ik weet wel: het moet vreselijk zijn voor de familie als er geen ze kerheid bestaat. Voor mij was het mooiste ogenblik gekomen toen ik met zekerheid wist dat mijn moeder mij niet dood waande...." Hoe zij dan in het kamp kwam Toen de Russen in Mei 1945 door Schoenberg kwamen, werd ze met talrijke andere vrouwen aangehou den: onderwijzeressen, bedienden van de Gestapo, oversten van de vrouwen beweging. Zij zelf was lid geweest van de „Bund Deutscher Maedel", leidster zelfs. Doch nooit was ze lid geworden van de Partij J1' werd naar het „Rathaus" ge bracht, waar ze dagen lang in de kel- Vol"toefden. Bestendig werden zii ondervraagd en zij wisten zelfs niet wL n elSenlijk van hen wilde. An- m°est, de „waarheid" zeggen of Doch wit Ze ?aar sibei'i® gestuurd. was Siberië?aS 06 waarheid? En wat En dan, zonder verwittiging wer den de vrouwen te drie uur 's mol- E !"fn!rrhtw5ens weggebracht. d Beilijn. Zij vreesden al dat rtLi - inaar Slberid was begonnen, doch zij kwamen in het Brandenbur ger kamp terecht. Dat was een kleine barakkenstad, met een kant voor de vrouwen en een andere voor de mannen. In één barak waren er honderd vrouwen. Slechte verzorging en steeds ondervragingen Eindeloze dagen Pi: was geen werk en dat was het ergste. Ieder uur was een eeuwig heid. Men vertelde oude herinnerin gen, de inhoud van oude filmen, die men gezien en van oude boeken die men gelezen heeft. Doch pa een twee tal weken heeft men genoeg aan die histories en men wordt kregelig als de anderen aan het praten gaan. „Ik had op de anderen voor dat ik aan sport had gedaan", zei Antonie, „ik tegen een duw kon en wilskracht hadDat kan men mij niet meer aanzien, wel? De vrouwen die pieker den en het hoofd tegen de muur sloe gen waren cr veel erger aan toe.Zij zouden mij misschien groggy krijgen, ja, doch zij zouden mij nooit „uit slaan"Dagelijks maakte ik oefe ningen, trainde voor zover het ging en masseerde mijn tandvlees opdat ik mijn tanden niet zou verliezen. Ik wou niet capituleren Doch zelfs met een gezond en sterk lichaam begeeft men geleidelijk. Met de watersoep wordt men niet sterker. De vrouwen worden steeds zenuwachtiger en onmogelijker. Voor een stukje draad zouden zc elkander aftroeven. „Het ergste was de afzondering: er was vrijwel geen contact met de bui tenwereld. De mannen hadden 't be ter, want zij werden naar het veld ge stuurd, waar zij konden arbeiden. Zo trachtten zij in verbinding te komen met hun familie; er waren veldwach ters en boeren die al eens een handje toestaken. En zo werden er soms briefjes binnengesmokkeld...." „Wij. vrouwen, moesten luieren en daar wij met elkander niet meer wil den praten, converseerden wij met onze gedachten en hersenschimmen. Er waren vrouwen, die steeds maar aan koken dachten, aan de fijnste ge rechten, aan sausen cn toetjes. Ik was steeds met mijn lichamelijke opvoe ding bezig, en mijn oude cursussen herkauwde ik iedere dagZo wordt men stilaan stompzinnig; men kan zich niet meer opwinden, niet meer wenen noch reageren. Men voelt zich leeg en dood. De mannen brachten af en toe versleten zakken mee, en met de dra den van die zakken breiden wij hem den en broeken; de breinaalden wa ren dunne ijzerdraad. Dat hadden wij ook nodig, want onze kleren vie len ons letterlijk van het lijf." De schuld cn de gevolgen. n dan kwam plotseling de verlos sing. Op een dag kwam iemand in de barak met een stuk papier, waar op enkele namen stonden. De man sprak over de grootmoedigheid van maarschalk Sokolovski en dan las hij de namen af. Ook Antonie stond op het lijstje. Eerst dacht zij dat ze naar Siberië moest, doch een andere vrouw zei haar. dat ze weg mocht. Was ze gelukkig? „Ik weet het zelf niet", zeide zij, „en ik weet ook niet hoe ik te Berlijn beland ben. Waarschijnlijk heb ik geslapen op de trein." „Maar ik blijft niet te Berlijn?" zei ze dan'met een harde stem. „Ik wil naar het Westen. Naar mijn verloof de. die ik al telegrafisch verwittigd heb." En na een poos: „Als ik natuur lijk in. het Westen geraak en als mijn verloofdeMisschien heeft hij mij al opgegevenWellicht slaat hij op de vlucht als hij mij thans tc zien krijgtIn 1946 heb ik met dysen terie gesukkeld en sindsdien stond ik nooit sterk meer op de benen. Met sport zal het dus wel niets meer wor den. En mijn maag is ook zo wispel turig geworden; als ik een stuk brood vóór mij zie wordt mijn keel dióht- gesnoerd. zelfs als ik honger heb." De vrouw was aan het snikken ge gaan, aan het snikken zoals 'n kind dat slechts kan. „Als ik dat allemaal bedenk", stotterde zij, „vraag ik mij steeds af wat ik dan wel misdaan heb om zo onverbiddelijk te worden uit 't leven gegooid. Treft mij dan zo'n grote schuld? Vaak heb ik daaraan gedacht in het kamp, toen wij zoveel tijd hadden om na te denken en te piekeren. Schuld? Maar ik dacht slechts aan sport, aan het einde van dc oorlog, aan de terugkeer van mijn verloofde en aan de Olympische Spe len. En aan de wereld die ik zou zien de wereld die ik thans heb leren kennen." „Neen. schuldig was ik niet", zei de jonge Antonie, terwijl zij van de sofa rechtkwam, „doch nu heb ik geleerd hoe men haten kan. Tijdens de onder vragingen hebben de Russische offi cieren beweerd, dat ik een Wehrwolf was geweest. Een Wehrwolf! Hoe on zinnig vonden wij het toen wij in April en Maart 1945 hoorden dat wij, Duitse meisjes en jongens de Russen met kokend water moesten begieten. „Quatsch" dachten wijMaar nu, nu zou ik het wèl kunnen. Ja, van mij hebben zij meer dan een Wehrwolf gemaakt..,." I De belangstelling voor de versiering, verlichting en andere feestelijk heden in de hoofdstad bleef niet beperkt tot de Amsterdammers. Elke dag passeerden ongeveer 200.000 aankomende en vertrekkende reizigers de controles van het Centraal Station. Een kijkje vanuit het seinhuis op dc loopbrug van liet station, dat een beeld geeft van dc enorme drukte op de perrons op Vrijdagavond. Straf die tot nadenken stemt èn ten voorbeeld (Van onze bijzondere sportmedewerker) CINO BARTALI en Fausto Coppi ge zult al gelezen hebben, zijn voor de tijd van twee maanden geschorst. Uit het bericht, dat van die schorsing melding maak te was niet te lezen, of deze straf maatregel door de Italiaanse wie lerbond werd genomen, doch het is wel voor de hand liggend, om dat ccn dusdanige beslissing be zwaarlijk te verwachten is van de fabrleksdirecties onder wie Coppi en Bartali „ressorteren". Deze schorsing brengt nog weer eens opnieuw dc laakbare houding van de twee wieler-phenomenen in herinnering, welke zij aan de dag hebben gelegd; in Valkenburg zowel door Gino de geweldige als door Fausto de uurrecord-manen latei- door laatsgen. in Amsterdam in de achtervolgingsrace contra Bevilacqua. Het mag dan wel zijn, dat Italië met twee wereldtitels in de zak uit de wereldkampienschappen terug kwam, en met twee die meetelden om dat ze zowel door Ghella als Messina (U weet wel, het knulletje) met gro te overtuiging werden behaald, ik herhaal, dat die twee titels ongetwij feld waardevol waren, uiteindelijk betrof het toch „maar" tropheëen van de baan. die lang niet zo zwaar we gen daarginds, als overwinningen wel ke op de weg worden behaald, door prols. Doelt het meest zal wel het navol gende argument de doorslag hebbën gegeven. Blamage voor Italië, DARTALI zowel als Coppi worden in Italië immers als sportieve ambassadeurs van hun land be schouwd. Men wist daar zeer goed, dat de gehele sportwereld het oog gericht hield op hun beiden, om wier hoofden een aureool van kracht, ka rakter en uitzonderlijk kunnen hing endat met dit tweetal eindelijk weer eens een wegrentitel kon wor den behaald. Toen kwam daar die dwaze verto ning in Valkenburg, welke de spor tieve aanwezige massa niet ontgaan kon. Als het een eervolle nederlaag ware geworden, soit, men zou het be treurd hebben. Nu werd het een bla mage, voor de renners zelve en voor Italië, dat zich als geheel uitge floten voelde, toen de massa langs het circuit Bartali en Coppi met een fluitconcert begeleidden en hen dwon gen de „strijd" te verlaten, cn dit later te Amsterdam tijdens het „duel" Coppi-Bevilacqua herhaalden! De toestanden in Italië kennende ik bedoel de verhouding wielerbond rijwielindustrie doet ons zeggen, dat de wielerorganisatie een heleboel moed heeft opgebracht, met het ne men van dat schorsingsbesluit. In de versie van 't bericht dat wij lazen, zou de straf weliswaar een ge volg zijn van het feit, dat Bartali en JANSSEN WINT DE MPM-KOERS De traject indeling van de MPM- koers was dit jaar minder zwaar, doordat het keerpunt reeds bij Roer mond lag en de Cauberg niet in de strijd werd betrokken. Het parcours liep van Kerkrade over Sittard naar Roermond, vervolgens terug naar Sit tard en door het Limburgse heuvel land naar Kerkrade waar nog 16 ron den moesten worden gereden. Toch werd het een zware strijd voor de 39 renners want een aanhoudende mot regen maakte het bergparcours uiterst zwaar, er kwatjjpn toen veel rem- en derailleursdefecten, en groot heden als Sterckx, Breuer en Rosiers werden hiervan als eerste buitenlan ders de dupe. De berg die in het traject van Kerk rade lag, dat als gezegd 16 keer moest worden gereden, eiste veel krachten van de 3 vluchtelingen, Braspenninx, Lambrichs en de Vries, die geleide lijk hun voorsprong zagen slinken. In de 10e ronde werden zij ingelopen en voor de volgende ronde was ingegaan kwamen de 5 achtervolgers door. Zij bleven bijeen tot Janssen bij de laat ste beklimming de anderen los liet en met 5 seconden voorsprong ais eerste arriveerde. Bij de renners, die moes ten opgeven wegens pech was ook Middelkamp die verdienstelijk reed, maar zich niet altijd op de voorgrond plaatste. Op het moment, dat hij de jacht had ingezet op de vluchtelingen, reed hij in Hoensbroek een lekke band. De uitslagen luiden: 1. Janssen (Elsloo) 213 km 5 uur 55 min. 17 sec. 2. v. d. Sande (Halsteren; 3. Didden (B); 4. Vooren Beverwijk); 5. Savels berg (Hoensbroek), 6. Braspenninx (Breda); 7 Lambrichs (Bunde); 8. de Vries (Vlaai-dingen): 9. Cammu (B); 10. Seyen (Maastricht); li. Snellen (Hoensbroek); 12. Hendriks (B). Vier zesdaagsen De voorlopige data van vier Euro- pese zesdaagsen zijn vastgesteld: Brus sel 9—15 November; Gent 410 Fe bruari; Antwerpen 25 Februari3 Maart; Parijs 2531 Maart. Coppi de wedstrijd met uitreden, waarvoor we in werkelijkheid te lezen hebben, dat zij nagelaten hebben hun kansen d.w.z. die voor hun land te verdedigen, hei, blijft niet temin een beslissing, waarvoor men respect moet hebben temeer omdat de Italiaanse Wielerbond er mede duidelijk wil maken, dat zij nier lan ger het odium op zich wil laten rus ten „knechtje" te zijn van de mach tige rijwielfabrieken. ■yANZELFSPREKEND is, dat de schorsing als een uitvloeisel kan worden beschouwd van de onbarm hartige critiek, welke in de gehele wereldpers op de onsportieve houding van Gino en Fausto is uitgeoefend. Maar de bestuurderen van de Itali aanse wielerorganisatie hebben tege lijkertijd dan ook héél goed begre pen, dat zij in dit ernstige geval niet) onwerkzaam konden blijven toezien, temeer omdat zij zich tevens reali seerden, dat door liet achterwege laten van maatregelen, het glanzen de aureool rondom de twee phenome- nen wel eens voorgoed verdwenen kon zijn. terwijl nu het rechtgevoel van de sportieve massa enigszins wordt bevredigd en strakjes goede kans aanwezig is, dat de twee boosdoeners weer in „genade" zullen worden aan genomen. Behouden van sportieve waarden INMIDDELS zullen verscheidene 01'- ganisatoren van wedstrijden, waar voor de twee wielerberoemlheden werden aangeworven, door deze schor sing zijn gehandicapt, doch niet min der de twee gestraften, die er et telijke milliocnen lires door moeten ontberen. Maar beroemd of niet beioemd, na deel o( niet, gezien vanuit het ge zichtspunt, dat onsportieve handelin gen aan de kaak dienen te worden gesteld en bestraft, tot behoud van de sportieve waarden, moet iedereen de uitgesproken schorsing toejuichen en zullen de sportbeoefenaren deze straf als - afschrikwekkend voorbeeld dienen te beschouwen, als een soort zwaard van Damokles, dat hen voort durend bover. 't hoofd hangt. Het is nu eenmaal nog altijd zó, dat vele mensen oók in de sport tegen zichzelf in bescherming gene men moeten worden; soms zelis met middelen, die erger zijn dan de kwaal GOES—HOLLANDIAAN 4-3 Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportveld, was Hol- landiaan, een 3e klasser uit Vlaardin- gen op bezoek. Reeds in de eerste mi nuten had een hard schot van v. d. Sluis succes. (1-0). De gasten wisten hiervoor het juiste tegenspel te vin den en met vlotte combinaties werd de zwakke Goes-verdediging uit el kaar gespeeld, zodat vrij spoedig de verdiende gelijkmaker geseoord werd (1-1). En ongelukkig teruggespeelde bal van Beuns Jr belande in het net (1-2), waardoor de gasten aan een goedkope voorsprong kwamen. In de tweede helft scoorde Mos tweemaal en v. d. Sluis eenmaal, terwijl de gas ten slechts een keer het net wisten te vinden, zodat de wedstrijd. die over het algemeen met weinig en thousiasme gespeeld werd, in een 4-3 overwinning voor Goes* eindigde. (Adv. 633-00) LITURGISCHE KALENDER Het Liturgisch Apostolaat van de Norbertijner Abdij te Heeswijk heelt de bekende fotograaf Martien Cop- pens opdracht gegeven de Liturgische Kalender voor het jaar 1949 te verluch ten. Het zijn sfeervolle composities in zwart en wit, welke de dertien bladen van de kalender sieren. Ze is daardoor een mooi stuk wanddecoratie geworden Des te gemakkelijker komt men er toe ze aan te schaffen, waardoor men er tevens toe gebracht wordt kennis te nemen van de liturgische merkwaar digheden van iedere dag. En daar is het tenslotte om te doen. De kalender begint al met de eerste Zondag van de Advent, zodat men ze spoediger dient aan te schaffen dan andere kalenders (Uitgave J. J. Romen en Zoon Roer- mond-Maeseyk) ZIEN EN ZUIGEN In dit prentenboek staan een 15-tal heel oude bekenden, die het ook bij de kinderen van 1948 nog erg goed doen, vooral als ze geestig, kleurrijk en smaakvol in beeld zijn gebracht gelijk Corina hier deed. Men notere deze bun del. bijeengebracht door Hugo de Groot alvast voor Sint Nicolaa Uitgave Ai J. G. Strengholt te Amsterdam),

de Stem | 1948 | | pagina 3