Zee!and vierde enthousiast het Kroningsfeest In Zeeuwsch-Vlaanderen Zeeuwse schonen naar Den Haag Protccolaire raadszittingen RADIO DE STEM VAN DiNSDAG 7 SEPTEMBER 1948 Goes zet de feesten nog door Onstandvastig weer Een dansje Van harte DAT men in het algemeen en bijzonder in Hulst spontaan feest vierde, bleek wel uit het feit, dat op de speelplaats der meisjesschool onder de tonen van de Koninklijke Harmonie burgemeester Truffino arm in arm de de Deenken. de Dominé en de Eerwaarde Moeder in de ronde dansten, terwijl het feestcomité, nonnekes, raadsleden en school kinderen. benevens 't lid van Ged. Staten, de heer Lockefeer onder uitbundig gejuich voor hun illustre voorganger niet onder deden. Een groot deel van de bevolking was op het schoolplein samengestroomd en sloeg dit schouwspel met ge noegen gade. Een onvergetelijke dag jfse Gen. Maj. G. Berghuys onderscheiden Landhouw- demonstratie te Fijnaart MARKTEN 5 J TN een buitengewone zitting van de raad te Goes, die ook werd bijge woond door de hooiden van dienst en het personeel der gemeente-secretarie, heelt Maandagavond burgemeester ten Kate de officiële proclamatie van Koningin Juliana voorgelezen. Daarna hield de burgemeester een korte speech, waarin hij dankbaar ge waagde van de bevestiging van de bana tussen Oranje en Nederland een uitspraak van de nieuwe Koningin, in de beste tradities van haar Huis door de Koningin opgevoerd, te verwachten dat Zij met krachtige hand ons land zou regeren. Geschraagd door de liefde van het volk, zal Zij met Gods zegen, Haar zware taak zeker kunnen volvoeren. Spreker memoreerde nog even de grootsheid van Koningin Wilhel- mina en betrok in zijn hulde tevens prins Bernhard. De heer Zuidema sloot zich namens raad en bevolking bij deze woorden aan, waarna op voorstel van mr. ten Kate, de voorzitter, besloten werd, een telegram van gelukwens en trouwbe- tuiging aan de nieuwe Koningin te zenden. Het voorstel van wethouder v. Melle om het presentiegeld van deze zitting te storten in het jubileumfonds voor de kankerbestrijding, werd met ap plaus begroet. Tenslotte werd op het welzijn van Koningin Juliana een glas wijn ge dronken. Het feestprogramma voor morgen. (Woensdag) is aangevuld met een ver rassend nummer. 's Middags half drie zal namelijk op de Grote Markt een ouderwetse ringrijderij worden gehouden in Zeeuws costuum en niet op de fiets, maar te paard. Tevens wqrdt het kampioenschap van Zuid-Beveland verreden. Turndemonstraties te Middelburg. Qe feestelijkheden te- Middelburg hebtben een rustig verloop gehad. Om 9 uur in de morgen trokken 2 stoeten, voorop bij de ene het muziek gezelschap O.N.D.A. en Padvinders band; bij de andere Pijperscorps Ju liana door de stad. Jammei-, dat een regenbui gedurende de gehele route, de lust bij de jongelui ontnam, om mede te trekken. Daarna was het in de straten duidelijk zichtbaar, dat eenieder thuis om de luidspreker zat, om het verslag te vernemen van- de inhuldiging te Amsterdam. Voor hen, die thuis of bij anderen geen gelegen heid hadden de plechtigheden te Am sterdam per radio-uitzending te volgen waren op het Abdijplein luidsprekers opgesteld. In de middag kwam er meer bewe ging en omstreeks 3 uur was de Markt geheel gevuld met publiek, in afwach ting van de aldaar te geven turn oefeningen door de turners en turn sters van de Zeeuws-Brabantse Turn kring van het Kon. Ned. Gymn. Ver bond. De deelnemende verenigingen waren Achilles, Wilhelmina en Medio- burgem van Middelburg, V.T.V. uit Vlissingen, Astrow uit Souburg en Domburg. Na een optocht door de stad met voorop het Middelburgs Muziek korps en Signaalafdeling betraden de turners met hun vaandels en vlaggen om 3.30 uur het Marktterrein. Eerst werd een vlaggendéfilé gehouden, waarna de voorzitter van Uit het Volk, voor het Volk. de toeschouwers toe sprak en aan het slot allen uitnodigde bij het spelen van het Wilhelmus uit volle borst mede te zingen. Hierna werd aangevangen met de turnoefe ningen en de verschillende spelen voor de jongeren tot 12 jaar. 'n Ogenblik dreigde de regen weer spelbreker te worden, maar gelukkig viel dat nog mede. In de avonduren werd van 7.30 9 uur geconcerteerd door Excelsior, terwijl Cresoendo van 1012 uur een vrolijk pogramma ten gehore bracht, op de- Markt, alwaar de feestverlich ting was ontstoken. Van 911 uur werd een herhaling van de turndemon straties gegeven. De feestverlichting in de verschillende straten trok weer vele belangstellenden. In het stadhuis had een bijzondere plechtige gemeenteraadszitting plaats, waarbij tegenwoordig waren de ge meenteambtenaren. De zaal had een feestelijk aanzien door de vele «ranje bloemen, terwijl de beeltenis van de jonge Vorstin met een krans van bloe men was omgeven. Wegens zijn tegenwoordigheid bij de inhuldiging in Amsterdam van de bur gemeester, opende wethouder J. W. Kógeler deze vergadering en deelde mede, dat deze plechtige vergadering thans werd gehouden op uitnodiging van de Minister van Binnenlandse Zaken, teneinde voorlezing te doen Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Weer toenemende bewolking met later op de dag vooral in het Westen van het land tijdelijk re gen en aanwakkerende Zuid-Wes telijke wind. Koel weer. Heden zon onder 19.14 uur en maan onder 20.48 uur. Woensdag zon op 6.02 uur en maan op 12.49 uur. van de eerste proclamatie van H.M. Koningin Juliana. Wethouder Kögeler verzocht de aanwezigen op te staan, waarna de voorlezing plaats had. Hierna wijdde hij een kort woord aan het zegenrijk bestuur van de afgetre den Koningin Wilhelmina. Voor de nieuwe Vorstin verzocht hij dezelfde trouw en genegenheid te blijven koes teren. die wij steeds hebben gekoesterd voor ons dierbaar Oranjehuis. Een sportmiddag te Vlissingen r\e feesten te Vlissingen vertoonden niet dat massale karakter van de Jubileumfeesten, en dit was niet zozeer te wijten aan een gebrek aan feeste lijke attenties dan wel aan het veel minder gunstige weer. Mede hierdoor tot laat in de voormiddag regende het bij tijd en wijle bakken water bleef de feestviering in de voormiddag beperkt tot een intens meegenieten met de radioverslagen vanuit de hoofd stad. Toen echter om 2.00 net start schot werd gegeven voor de grote wielerwedstrijd voor amateurs, was het geïmproviseerde parcours in het Bella- mypak zwaar omlijst met een rijen- dichte mensenmassa, die intens mee leefden met de verrichtingen van hun coureurs. Met een gemiddelde snelheid van een halve kilometer per minuut, werd de 18-jarige Th. Bogaert ten slotte overwinnaar op deze spannende 28 k.m.-race van 60 ronden. En dit ondanks de valpartijen en de manke menten! Geen wonder dat hem tijdens de ereronde een stormachtige ovatie ten deel viel. Wethouder van Oorschot besloot deze sportmiddag met een korte rede, waarin hij o.m. de bete kenis van deze middag voor het Ne derlandse volk uiteenzette, Voorafgegaan door het harmonie-ge zelschap St. Cecilia vertrok inmiddels een stoet van kinderen, ieder met hier en daar werkelijk origineel ver sierde fietsen, hoepels en zelfs een imitatie-paard, vorstelijk opgetuigd; een kleurige guirlande van oranje, die zich door de overvolle straten slingerde. Naast het geslaagde concours voor tweewielige „sjeezen", moeten wij nog vermelden het populaire volksconcert door „Crescendo", waarmede deze dag met de diverse muzikale wandelingen, muzikaal werd afgesloten. Ook te Kloetingc kwam de raad bijeen. r\e Raad van Kloetinge kwam in een buitengewone openbare vergade ring bijeen. De voorzitter las eerst de procla matie voor inzake het aanvaarden der Regering van Koningin Juliana. Daara bracht de voorzitter dank aan de afgetreden Koningin voor het vele werk in haar 50-jarige loopbaan als Vorstin. Zowel in blijde als in droeve dagen, aldus spreker is Koningin Wilhelmina steeds als een moeder voor ons geweest stc.k in het Christelijk geloof. Ook de nieuwe Koningin Juliana schetste de vooi/.itter als geen onbekende voor het Nederlandse volk. Zij houdt zich sterk bezig met de sociale vraagstukken van deze tijd terwijl zij bij de stich ting van het Crisiscomité en als voor zitster van het Ned. Rode Kruis blijk gaf midden in ons volk te staan. Na nog even te hebben stilgestaan bij de Jaren '40—'45 toen onze Konink lijke familie buitenslands moest ver toeven bracht de voorzitter tenslotte namens de Raad eerbiedige hulde aan de nieuwe Koningin en wenste haar een gezegende regering toe besloten met de woorden: „Leve Koningin Juliana, leve het Vaderland". De feestdag op 6 September verliep ln- deze gemeente rustig. In de morgen uren werden spelen gehouden voor de kinderen van de O. L. school en de kleuterschool in de buitenlucht. Hier aan waren prijsjes verbonden. Het gemeentebestuur en het bestuur van de Oranjevereniging was aanwezig, evenals een geluidsinstallatie. Deze spelletjes zijn zeer zeker geslaagd. De laatste feestdag te Heinkenszand. precies acht uur sprak de klepel in de kerktoren van de nieuwe feest dag en de rest van het program klonk ook als een klok. De regen verhinderde de kinderspe len, maar de jeugd kwam niets te kort en de prijsjes werden verdeeld. Na de gymnastiek-uitvoering in de middag bekampten de groteren elkaar op voetbal- en korfbalveld of vermaak ten zich met ring- en stoeltje rijden. De heer C. Koens won de eerste prijs met ringrijden en de heer J. Rijk met de stoeltjes. Des avonds concerteerde Euterpe achter het gemeente-huis en gaf Luc- tor nog een extra-match tegen een veteranen-elftal. Ook hier heeft burgemeester Funk in een speciale raadszitting de procla matie der nieuwe Vorstin voorgelezen en vervolgens zijn gevoelens van erken telijkheid en vreugde ten aanzien van het Oranjehuis onder woorden ge bracht. Een openluchtspel in Hoek. P)c geschiedenis van ons vaderland en de verbondenheid van Neder land met het Huis van Oranje werden in Hoek verbeeld in een openlucht spel. Tal van taferelen, waarbij his torische kledij boeiden de toeschou- Ilulsterse spontaniteit. Qeze gemeente stond wel erg in het middelpunt van de belangstelling. De nieuwe harmonie had een festival georganiseerd, dat er zijn mocht en waaraan zeer vele korpsen deelnamen „Ons Genoegen" uit Vlissingen gaf een mooi concert, dat besloten werd met een imposante taptoe, waaraan de signaalafdeling van deze harmonie de nodige kracht bijzette. Schoolkinderen defileerden voor de autoriteiten en de meisjes van de zusterschool voerden aardige reidansen uit. De optocht des middags slaagde uitstekend. Bij de groepen behaalde de Kleine Bazuinen straat dele prijs, terwijl bij de wagens de Bonte Hondstraat met „Zeeuwse welvaart" met de eer ging strijken. Ook de volksspelen waren aardig en Ila het concert van Vlijt en Volharding volgde een bal-champètre. Bloemencorso in Kloosterzande. IJier was een zanghulde en een bloe mencorso. De jeugd had ballon wedstrijden evenals in Lamswaarde en Terhole, terwijl overal volksspelen ge houden werden en de harmonieën een rondgang maakten. Philippine had een muziekuitvoering een gecostumeerde voetbalwedstrijd en volks- en kinderspelen. De 12 ronde van Sas van Gent. pen aardig sportfestijn was de 12e ronde van Sas. Maandagmorgen werd het gemeentebestur door de har monie van het gemeentehuis afgehaald en marcheerde men naar het park, waar de burgemeester een herden kingsrede hield, 's Middags waren er volksspelen. Schoondijke hield zich kranig. T~Vidanks de zorgen, waaronder deze gemeente gebukt gaat, bleef men niet 'bij de pakken neerzitten. De buurtverenigingen waren actief. Prach tige erepoorten gaven blijk van de kunstzin van de bewoners en er vond een herhaling van de optocht plaats, die bij de jubileumfeesten zoveel be langstelling trok. Groot vuurwerk in Terneuzen. IJOEWEL in Zeeuwsch-Vlaanderen in tal van gemeenten de feesten reeds vóór 6 September grotendeels beëin digd waren, was toch overal op de in huldigingsdag groot enthousiasme en liet het Zeeuwsch-Vlaamse volk zijn verknochtheid aan het Huis van Oran je op duidelijke en overtuigende wijze •zien. Overal vonden plechtige raads zittingen plaats, terwijl zowel ln de katholieke als in de protestantse ker ken resp. H.H. Missen van dankbaar heid en herdenkingsdiensten gehouden werden. De kerken waren druk bezocht en hieruit bleek overduidelijk, hoezeer men op deze dag het christelijk karak ter van ons volk tot uiting heeft willen brengen. Speurende duivenliefhebbers in Aardenburg. I van de heer Calon werd Zaterdag ge- I danst en Zondag vond een voetbalwed- strijd plaats tussen Breskens en Nan- cys (Fr.) Maandag waren cr kinder- spelen, een concert op de Markt, een j iampionoptocht en gecostumeerd bal op he: feestterrein. Clinge zond telegrammen. Zaterdagmiddag was er een afstands mars waarna de Philipsharmonie uit Eindhoven een concert gaf, dat menig muziekliefhebber deed water tanden. Het wielercriterium voor be- roepsrenners trok een massaal aantal toeschouwers. Het plaatselijk muziek gezelschap bezocht de ziekenhuizen. Er werden kinderspelen gehouden en men besloot de festiviteiten met een vuurwerk dat uit niet minder dan 96 nummers bestond. Walsoorden zag een fakkeloptocht Uier was een baankoers op gewone fietsen. Veteranen en junioren speelden een voetbalwedstrijd, terwijl een fakkeloptocht het geheel besloot. Voetbaltournooi in Westdorpe Qp het gemeentelijk sportterrein werd een voetbaitournooi gehou den. waarbij een der elftallen geheel bestond uit -leden van de familie Audenaard, Passluis en Zwartenhoek hadden kinderspelen, terwijl na deze spelen door de burgemeester een dé filé werd afgenomen van alle vereni gingen. Voor het gemeentehuis sprak hij tot de aanwezigen. Volksspelen in Zuiddorpe. gen der deelneemsters schreef ons: 's Morgens in alle vroegte startte de bus met Ovezandse schonen die ver gezeld waren door burgemeester Eik huizen en diens ega, naar de Residen tie. Er heerste een opgewekte stem ming. zowel onder de ouderen als on der de jongeren. Begeleid door de ac cordeon klonk er menig lied door de nog nauwelijks ontwaakte dorpen. Na aankomst werd eerst de inwendige mens versterkt en toen de stad bezich tigd, o.a. V. D., de Bijenkorf enz. Om plm. elf uur werden we op het Binnenhof verwacht en zagen daar al gauw een grote menigte dames in verschillende klederdrachten uit alle delen van het land; ook de zo kleurige feestrok was ruim vertegenwoordigd. Daar werden alle deelneemsters aan het défilé in groepen verdeeld en aan een padvindster toevertrouwd. Verder werden er de nodige inlichtingen gege ven voor het défilé, dat om 2 uur voor Prinses Juliana gehouden zou worden en waaraan alleen degenen in kleder dracht of feestrok mochten deelnemen Toen moesten we proefdefileren op de maat van de muziek, ten gehore gebracht door het Haagse politiecorps. Eindelijk was het langverwachte ogenblik daar; onder luid gejuich kwam de Prinses en nam plaats op de daarvoor ingerichte tribune tegenover de ridderzaal. Nadat het koor het kro ningslied had gezongen volgde het défi lé. Daarna werd het huldigings- en het rokkenlied gezongen, gevolgd door vendelzwaaien en volksdans en Volen- dammer klompendans. Tot slot liet het koor ons horen „Heilgroet aan de Koningin" en „Dankt nu allen God". Alle aanwezigen zongen het „Wilhel mus" en daarna vertrok de Prinses terwijl er aan het hoera-geroep en ge- Juich geen eind kwam. Op het plein werden er toen provinciale liederen gespeeld en gezongen. Toen werd de tentoonstelling in de Houtrusthallen be zocht wat werkelijk de moeite waard was. Ondertussen was het tijd gewor den om weer eens aan de maag te den ken en gingen we dineren in „Sein post" te Scheveningen. Na afloop daar van werden er door enige meisjes Zeeuwse dansjes gedaan, die bii het daar aanwezige publiek zeer in de smaak vielen. Toen werd de terug tocht aanvaard; door het sprookjes achtig verlichte Scheveningen wilden we op Den Haag aan, dat ook prach tig verlicht was. Doch dat viel niet mee. Achter dichte drommen auto's en bussen geraakten we, dank zij mevr. Eikhuizen, die de chauffeur handig door het haast in de war gelopen ver-1 keer heenhielp, na anderhalf uur wor- j stelen door drukke maar prachtig ver- j lichte straten op de goede weg. Het maakte een machtige indruk op ons, overal die geweldig mooie k!e u .vihake-1 ringen. Het was een mooi einde van een onvergetelijke dag. Zaterdag om 12 uur precies, verschenen Wilhelmina, nu Prinses der Ne derlanden en Juliana, Koningin der Nederlanden, op het balcon van het Koninklijk Paleis op de Dam om de bevolking van Nederland medede ling te doen van de troonswisseling. Denk om de zieken. Een stadge noot vestigde onze aandacht op het feit, dat do Sprookjesoptocht welke a.s. Woensdagmiddag zal uittrekken, zijn route niet neemt langs St. Joanna wat hij buitengewoon jammer vindt voor de patiënten die toch reeds zo veel moeten missen. De optocht van Kloetinge heeft vorige week deze at tentie wel gehad en dus mag men haar z.i. zeker verwachten van stadgenoten. Gaarne geven wij deze suggestie door. VOOR HET JUBILEUMFONDS Alhier is bijna voor f 2000 verkocht aan insignes voor het zg. Jubileum fonds. dat de koningin is aangeboden en door Haar bestemd werd voor de kankerbestrijding. Bovendien kwam een gift van f 200 binnen. De op brengst zou nog veel hoger zijn ge weest, indien men insignes genoeg had kunnen krijgen. Het voor Goes beschikbare getal was zeer beperkt. Stoppeldijk originele wijze besloot Aarden- burg en ook Eede de feesten. Vrachtauto's brachten een 70-tal dui venliefhebbers des avonds in de om geving van beide plaatsen en zetten ze daar in het donker af. Wie het eerst het clublokaal wist te bereiken kwam voor een prijs in aanmerking. Franse dansgroep in Axel IJier heeft men danig feest gevierd. Niet alleen opp 6 September, maar ook op de voorafgaande dagen was er steeds iets te doen geweest. De wieler koers trok veel belangstelling. De Franse volksdansgroep Lou Riban de Provenco uit Orange, het stamland van het huis van Oranje was officieel ontvangen en gaf in kleurige kleder drachten, volkslieden en volksdansen ten beste. Het kinderkoor „Asaf" zong een ketjr van liederen; in de Chr. Bewaarschool was een doorlopende filmvoorstelling van de film „Neder land, let op Uw saeck". Mr. Janno ver toonde goocheltoeren voor de jeugd op de Markt, terwijl tegelijkertijd het sprookje „Er was eens een Konings dochter", een allegorie op het leven van Koningin Wilhelmina gegeven werd. „Oefening kweekt kunst" uit Schoondijke concerteerde en er waren sportfeesten en concerten. Speciale vermelding verdient de belichting van het gemeentehuis. Muziek cn dans in Biervliet. T"\e Koninklijke Harmonie gaf een schitterend concert. Op de welde yoor de schoolkinderen was een ballonwedstrijd georganiseerd. De burgemeester hield een toespraak over de scheidende vorstin en de nieuwe koningin. Aan beiden werden telegram men verzonden. De volksspelen op de Markt trokken veei belangstelling, ter wijl 's avonds een gecostumeerde iam pionoptocht door het dorp trok, voor afgegaan door .Weldoen door Ver maak". Graauw hield een koers. Jn deze gemeente werd een gecostu meerde voetbalwedstrijd gehouden terwijl dames en heren elkander be kampten op de gewone fiets. Er wer den volksspelen gehouden, de ruiterij deed van zich spreken en de harmonie uit Terhole zorgde voor de muzikale afwisseling. |-Jler vormden de volksspelen de hoofd rol en daar het bal champêtre op 31 Augustus zo'n succes geweest was, gaf men nu ook een reprise van dit festijn. Groot enthousiasme te Nieuw-Namcn. "pe Nieuw-Namcn begonnen de fees telijkheden om negen uur met een plechtige H. Mis. 's Middags om 3 uur trok een prachtige optocht met 19 praalwagens en groepen door de keurig versierde straten. Om 5 uur reikte de ourgemeester een foto met tractatie uit aan de schoolkinderen, 's Avonds om half acht volgden een vlaggenpa- rade met het zingen van volksliederen en een rede van de burgemeester. Een lichtstoet besloot de dag. Huizen en straten waren feestelijk verlicht met honderden en honderden lampjes. IJ. M. Koningin Wilhelmina bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de onderzeeboot „Zwaardvis", die ter gelegenheid van de jubileums- en inhuldigingsfeesten in de haven van Amsterdam ligt. H. M. betreedt het dek van de oorlogsbodem. ,lk heb werk voor je", antwoordde Trer.t. „Je hebt me gezegd, dat Lora drie en twintig is en dat haar vader stierf, toen ze zeven jaar was. Dan weten we de datum van zijn dood en ongeveer de datum van zijn testament Als je naar Somerset Hou se gaat, kun je tegen een kleine ver goeding een copie van zijn testament krijgen. Daar vindt je de woonplaats van haar vader in. Als je die hebt. zullen we samen inlichtingen gaan inwinnen. Het kost je misschien veel tijd en het kan zijn, dat je er een advocaat bij nodig hebt, maar het is beslist noodzakelijk". „En als we die niet kunnen vinden? vroeg Hammond terneer geslagen. „Misschien zendt ze je wel een brief naar Hurstdown. Anders moeten we maar op ons geluk vertrouwen of een detctive in de arm nemen. Ik heb een idee, dat ze je wel bericht zal sturen. Julli hebben niet zo maar ge flirt, het was een verloving. Ze was van plan met je te trouwen. Een der gelijk meisje geeft de man. die ze lief heeft, niet zo maar op. Het, is heel waarschijnlijk, dat Garland haar nu bewaakt, maar vroeg of laat krijgt ze wel de kans een brief te sturen. Als ze niet schrijft en we vinden uit, waar ha/.r vader gewoond heeft, dan kunnen we er ook wel achter komen, welke advocaten haar belangen be hartigen. Je weet, dat ze rijk is. Nu, dan heeft ze een advocaat, een zaak waarnemer enz. enz. Die kennen haar adres inlichtingen kun je altijd ko pen, dat heb ik al vaker gedaan". Hammond vroeg zich af. bij welke gelegenheid hij dergelijke methodes had toegepast, maar Trent was er niet de man naar, dat hij het hem durfde vragen. „Ik ga zelf ook op onderzoek uit cn hoop interessante ontdekkingen te doen en wel over de dood van Lord St. Vians oom. Heb je wel eens van de moord op de Markies van Launceston gehoord?" „Wie was de dader?" vroeg Ham mond. „Lang vóór mijn geboorte was hij al een groot man en zijn dood heeft een geweldige opschudding ver oorzaakt". Hammond zweeg een ogen blik. Als Trent zioh zoals hij meende bezig hield met de oplos sing van het Garland-mysterie, wat had de moord op Lord Launceston er dan mee te maken? Als Garland er wat mee te maken'had, zou Lora er dan ook niet in betrokken worden? Die gedachte vond hij afschuwelijk. „Je wilt toch niet zeggen, dat haar oom het gedaan heeft?" „Beste jongen", gaf Trent vriende lijk ten antwoord, „je moet niet bang zijn voor de waarheid, als je haar helpen wilt. Ik acht Garland overal toe in staat, en daarom moeten we haar weg zien te halen. Meneer Wad ham denkt niet. dat hij de Launces- ton-moord heeft bedreven, maar zelfs Wadham kan het mis hebben". Hij dacht aan de diefstal van de Giorgl- one, die de curator ten onrechte aan Garland toeschreef. „Ik ben niet van plan het uit te vissen. Misschien moet je nog wel voor me naar Cornwall. Ik kan je alleen beloven, cat je ge noeg te doen zult krijgen. Het zal nu wel te laat zijn voor Somerset House, ga daar morgenochtend maar heen. Ik ga stapels oude couranten opzoeken en weet niet, hoe laat ik thuis kom. Zou je voor kaarten voor het Leginska concert in Queen's Hall willen zorgen? Daar speelt een land genote van jou, die wij in Amerika voor een Poolse houden. Zij speelt buitengewoon goed". Om zes uur droeg een portier een reusachtige stapel oude couranten uit een taxi naar Trent's kamer. Trent begon er pas na het concert aan. Hij stak een pijp op en ging aan tafel zitten. „Je ziet er moe uit", zei hij tegen zijn vriend. „Kruip in je nest. Ik lees dit eerst door. Dan weet ik morgen alles van de rechtzaak en de daarbij geopperde theorieën af'. Niet vele mijlen van hen verwij derd inspecteerde Charles Garland OVERDRACHT MONUMENT TE TERNEUZEN Morgen (Woensdag» middag zal te Terneuzen op de algemene begraaf plaats een korte plechtigheid plaats vinden. Dóór het gehele Waterstaats personeel in Nederland zijn gelden bijeengebracht voor een grafmonument ter ere aan de nagedachtenis der per soneelsleden van de Rijkswaterstaat te Terneuzen. die op Dolle Dinsdag bij hun poging om de Weslsluis te redden van vernietiging in handen vielen der Duitsers cn afgemaakt werden. Dit monument is thans geplaatst op (je alg. begraafplaats te Terneuzen en zal Woensdagmiddag om 3 uur door het Waterstaatspersoneel overgedra gen worden aan de familie der ge vallenen door ir. v. d. Kerk. de ar- rondissements hoofdingeieur van 's- Rijks Waterstaat. Als vertegenwoordiger van de di recteur-generaal van 's Rijks Water staat zal ir Heyblom uit Middelburg aanwezig zijn. STUDIEDAG KATH. ACTIE De Kath. Actie afdeling mannen in het bisdom Breda is voornemens een studiebijeenkomst te houden op Zon dag 26 Sept. op Bouvigne. DRUK VREEMDELINGEN VERKEER k Het bezoek aan Zeeland van buiten landers blijft steeds toenemen. Dage lijks ziet men bussen vol touristen langs de Zeeuwse wegen. Zaterdag maakte de vereniging van oud-strij ders uit de Brusselse beurskringen 'n drie-eilandentrip naar Walcheren, Z.- Beveland cn Schouwen cn dineerden te Goes in de Korenbeurs. Binnenkort komen' ook groepen Spaanse reizigers ons gewest bezoe ken. STICHTING VREDERUST Dr J. van Dijk, voorzitter en mr P. Schwartz, secretaris van het bestuur van de stichting Vrederust te Bergen op Zoom, zullen beiden op medisch advies deze functies neerleggen. Zij zullen op dc algemene vergadering van 29 September a.s. afscheid nemen. Oranjefeesten. Stoppeldijk heeft kans gezien om de feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden Regerings jubileum te vieren gelijk het, nog nimmer is geweest. De feestdag werd begonnen met een plechtige H. Mis uit dankbaarheid, waarna het muziekgezelschap een rondwandeling maakte door de stad. Om half elf begon dc sterrit, waaraan door 122 personen werd deelgenomen. De eerste prijs werd gewonnen door L. van Overloop. Om half drie vond op het sportterein der v.v. Rapenburg een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats welke zeer in de^smaak van het publiek viel. De le prijs'voor het mooiste cos tuum werd gewonnen door At'o. Jonck- heim. Voor de volksspelen was jammer genoeg weinig animo vooral war be treft de jongens en mannen. Aan de ielercours werd deelgeno men door 10 pc' onen. De afs.aud be droeg pl.m. 16 K.M. Be le prijs ver.: behaald UA. Baart. Om half acht begon de lampionop- toch., opgeluisterd door muziek. In deze stoet gingen pl.m. 75 lampions mede. De stoet :eive bood een fantas tisch schouw.'nel. Na atloop van deze optocht, verspreidden dc muzikanten zich in de diverse cart's om hier ver- de.' te spelen tot 's nacht 2 uur. Bi: ilageiveUs-rijd werd dc c«. r.:ijs 'r .11 door de Wed. J. de Ba aker, bij de buurtverenigingen w. de eerste prijs gedeeld door de buurtvcrenig-ng De engracht" en buurt „Zonder Nr Bij zijn eervol ontslag: Bij kon. besluit is op zijn verzoek terzake van langdurige dienst m. i. v. 1 Sept. 194:: eervol ontslag ver leend aan de Gen. majoor G. Berg- huys, inspecteur der mil. adm. te Den Haag onder dankzegging voor de vele en belangrijke diensten aan den lande bewezen Gen. maj. G. Berghuys. benoemd tot 2e It. der mil. adm. 23 Sept. '07 legde als kapt. in genoemd dienstvak de grondslag aan de in 1924 te Breda opgerichte school dienstpl. onderoff. adm. (SDOA) waarvan hij optrad als commandant. Op 1 Juni 1933 volgde zijn benoe ming tot majoor der mil. adm. cn werd deze school onder zijn comman do gelegerd te Middelburg, alwaar hij tevens als garn. commandant optrad. Twee jaren later volgde zijn benoe ming tot lt, kolonel en in 1938 tot ko lonel inspecteur der mil. adm. te Den Haag. Hi.i werd toen als comm. S.D.O. A. opgevolgd door de majoor der mil. adm. P. Kamm. Na de bevrijding volgde zijn benoeming tot generaal- majoor inspecteur mil. adm. In die functie opende hij te Middelburg 9 December 1947 de nieuwe school (de COAK». Het gemeentebestuur van Middelburg bood hem bij die gele genheid de zilveren legpenning der stad aan. Generaal majoor G. Berghuys is Ridder in de Orde van Oranje Nassau en is in het bezit van het ereteken van het Ned. OlymP- Comité (NOC2I Bij zijn eervol ontslag thans is hij be noemd tot Ridder in dc Orde van dc Nederl. Leeuw. Vlissingen Goes MUZIKALE RONDWANDELING Op initiatief van de burgemeester, die zelf evenals alle andere raadsle den meeliep, werd gisteravond een grote muzikale wandeling gemaakt door de verlichte stad waaraan zèe: vele. vooral dames r(ieeded"n. Een bandje in een radio-geluidswa- gen zorgde voor de muziek. LEDENVERGADERING K.V.P. In het R.K. Verenigingsgebouw aan de Beu' sstraat, vergaderde de af deling Vlissingen van de KVP. Na de opening door de heer Andriessen, trad het gehele bestuur af. zodat een nieuw bestuur gekozen kon worden; dit ingevolge de voorschriften, welke bepalen, dat na iedere Tweede Ka merverkiezing bet zittende bestuur moet aftreden. Na de stemming ble ken de oude bestuursleden herkozen te zijn, vermeerderd met een nieuw bestuurslid, nl. de heer F. Schets, die tevens tot afgevaardigde werd be noemd in het kringbestuur. Behalve de heer Th. Andriessen. voorzitter, zitten nog in het bestuur de heren J. Limonard. sccr., J. Henning, ponningm. J. Veygen. W. van Aken en W. Grof- fen. Nadat de voorzitter o.a. de hui dige kabinetsformatie had toegelicht kwam de Kath. Statenfractie voor het voetlicht. Naar aanleiding van de persverslagen over de Prov. Staten verkiezingen. sprak de afdeling er haar verwondering over uit. dat niet de gehele Kath. Statenfractie zich heeft geschaard achter het voorstel de Baare tot verhoging van de subsidie voor het Zwakke Zeeuwse Kind. De leuze: Een gezond gezin, een gezond volk. behoort in daden te worden om gezet; ook door de Kath. Slatenfrac tie. zo werd opgemerkt. Vragen werden gestold over 't ver loop der candidaatstelling voor de Eer ste Kamerverkiezingen. Het Statenlid de heer Schets antwoordde hierop, dat ook hem de gang van zaken aller minst heeft bevredigd. Er had zijns inziens tijdig overleg met dc Kring en Afdelingsbesturen moeten plaats vinden. Thans is iemand candidaat gesteld, die i.v.m. zijn candiffatuur voor de Tweede Kamer zich ernstig oncrgar.isatc risch heeft gedragen. Dc contributie zal in het vervolg, desgewenst in vier termijnen kunnen worden vcldaan. Tenslotte lichtte de heer Groffen de oorichtirg van de Jongerenorganisatie ióe en hij sprak de verwachting uit, dat deze zeer binnenkort haar beslag zal krijgen. Zeer veel belangstelling TN het kadei' del' mechanisatie ia etc, landbouw vond te Fijnoari, oen demonstratie plaats met aoröappcl- pootmachines. rooiers cn sorteerders op het terrein van de heer H. Bom- De demonstratie geschiedde onder auspiciën van dc drie standsc „nis», ties met medewer ng van de - ringsdienst N. Br„ de verenig: v; 'ut exploitatie van landbouwwerktuigen te Dinteloord en de Rjkslandbouw- voorlichtingsdienst te Breda. Er was zeer veel belangstelling, vooral van de zijde van het publiek. We zagen o.a. veel Zeeuwse auto's op de volle parkeerplaatsen. Het aantal inzendingen was niet buitengewoon groot, temeer daar eni ge inzenders verstek hadder laten gaan. Toch was het aangevoerde ma teriaal zeer de moeite waard. Er waren gewone rooiers, voor- raadrooiers en zakkenrooiers, waar onder we ook Nederlands fabrikaat opmerkten. Hiervoor bestond een .li'j- zondere belangstelling. Een beoordelingscommissie onder leiding van ir P. A. van den Bar. uit Wageningen was er om te zijner tijd verslag uit te brengen. Bij dc beoor deling spelen constructie, beschadi. ging van de aai'dappelcn, bediening, trekkracht en capaciteit een grote rol. Verder is natuurlijk van t eel belang of de rooier ook werkelijk alles bo ven brengt. De pootmachines. waarvan slecht! twee exemplaren aanwezig waren. n. 1. een vol-autoraatischc en een half. automatische, trokken zeer dc aan- dach. evenals de sorleermachines. Volgens enige leden van de beoor- delingscommisie. die we een oordeel vroegen over het aangevoerde mate riaal, voldeed nog geen enkele ma chine aan alle eisen, maar was er wel vooruitgang te bespeuren. GOES. 6 September 1948 Groenten: Bloemkool IA 6182; idem I 33—56; idem II 20—38; idem III 6—21; kom kommers I '6—11; idem II ö-r-6; krop sla I 68.50; idem II 1.504: Meloe nen 54, alles per 100 stuks: Stok. snijbonen 2041; stokprineesscn 55 56; dubb. princessen 4153; pronk- bonen 25; tomaten 2371; andijvie 6 —14: groene savoye kool 24—28; ro de kool 6—9; uien 67.50; augurken 2475; spinazie 915; aardappelen 7. alles per 100 kg.; wortelen 18; cn ra dijs 8—8.50 p. 100 bos. Diversen: bi. druiven 127—129 per 100 kg, vijgen 9 per 100 stuks. de bezitting, die hij in Hampton Wiek had gehuurd. Hoge muren omringden 't huis aan drie kanten. De Theems vormde de Noordelijke grens. Het huis was niet zo groot als Lakenham Grange en ook niet zo eenzaam ge legen, maar het maakte een vredige en veilige indruk, die hem wel aan stond. In de hoge muur, die langs de Lower Teddington weg liep, was een poort. Niemand kon het huis berei ken, of een bediende moest hem langs het begroeide tuinpad binnen laten of de gesloten poort naar de oprij laan openen. „Het is hier veiliger dan in dc Gran ge", zei Garland tegen Lora. „Veilig waarvoor?" vroeg ze kalm en keek hem recht aan. „Voor zulke inbrekers aLs bijv. die berooide soldaat". Hij glimlachte, toen ze pijnlijk getroffen bloosde. Er had iets vijandigs in haar vraag geklon ken. „Waar zouden we anders bang voor moeten ziin?" (Wordt vervolgd! WOENSDAG 8 SEPTEMBER HILVERSUM I 301 M.: 7 nws., 7.13 ochtend gymn., 7.30 reveille, 7.45 woord v.d. dag 8 nws., 8.15 gewijde muz., 88.830 vrolijke kl„ 9 zieken. 9.30 symph morgen conc., 10.30 morgendienst, 11 viool. 11.30 orgel, 12 Amati trio. 12.30 weeroverz., 12.33 ons Euphonia, 13 nws., 13.15 Mandolinata. 13 45 Vijf Zapaka- ra's. 14 zang. 14.30 Bloembollen voor de tuin, 15 potpourri's, 15.30 NCRV, koor.16 clavecimbel, 16.15 jongens en meisjes, 17.30 Metropole ork„ 18 Ne derl. koren en korpsen, 18.30 Ned. str. kr„ 19 nws.. 19.15 actueel geluid, 19.30 London symph. orch.. 21 Christen studenten hebben u iets te zeggen, 21.21 Busch str. ork.. 21.45 orgel, 22.15 Nederl. kamer koor. 22.45 avondoverd.. 23 nws.. 23.15 symph. Walton. HILVERSUM II 415 M.: 7 nws., 7.15 muz. bij het ontbijt, 8 nws., 8.18 Mas- queraders, 8.50 huisvr.. 9 Brahms, 9.30 w. st., 9.35 Schubert, 10 morgenw-, 10.20 Onze keuken. P. J. Kers, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt 11 populair nog stop, 12 Malando. 12.30 weerpr., 13 nws, 13.15 kalender, 13.20 Joh. Jong, 13.50 Hawaiian muz., 14 Juliana Koningin, 14.15 Bach en Haydn. 15 Jan:* F* hoorspel, 15.30 Regenboog. 16 Roc'-i- borstjes. 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij, 17.15 Vincenti- no. 17.45 Het verkeer in de Indische Archipel, 18 nws.. 18.15 varia, 18 30 Instituut Personeelsleiding, 19 Vijftig jaar dcmocr. socialisme, 19.15 nws. uit Indië, 19.30 VPRO, 19.45 bijbel. 20 nws., 20.15 Ramblers, 20.50 De jonge Flierefluiters 21.15 Het smookje van de kantoorbediende. 22 Philh. ork. 22.45 De Uno en de krant, 23 nw 23.15 Kwartet Corduwener, 23.35 dans muz. BRUSSEL Vlaams 321 M.: 13.32 kwartet Hernould, 13 nws., 13.15 gr., 13.30 Lod Zimmer, 13.40 gr„ 19 n'.vs., 19.30 Vlaamse liederen. 19.50 feuille ton 20 omr. ork., 21 actualiteiten, 21.15 operette, 22 nws., 22.15 gr., 22.50 nas-. 22.55 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2