Vliegtuigen kunnen meer dan men denkt De Amerikaanse vliegeniers Eerste rijtoer van de nieuwe Koningin NET KLAGEN MAAR HANDELEN Bureaucratius gooit roet in het eten Slagers dringen aan op maatregelen DE STEM VAN MAANDAG 6 SEPTEMBER 1948 Eén slachtoffer De Paus tot Duitsland Hoge gasten stromen toe De Hongaarse school kwestie Receptie en spelevaart Bloemencorso te Zundert Soldaten in Indië moeten zwaar dokken voor geschenkzendingen Geen vertrouwen meer in de vlees politiek In Gilze-Ryen was het puikje van onze piloten Universiteitsdag Waalwijk te Onder deze zinspreuk behandelde de Duitse Katholiekendag tal van problemen TE KOOP BIJ INSCHRIJVING TE KOOP R. Lampo, Hulst. lid was T TIT VLISSINGEN vernamen wij VJ zaterdagmorgen ^at Waltei Doy i- Roaues de mecanicien van het S52rt wie in bewusteloze toe- sTanï dem deV^ens 14 uit de Snelde was eevist, Vrijdagavond laat is overleden. Het zuurstofapparaat, dat een de" Amerikaanse ambassade raan halen bij een Amerikaanse tan Lr die op de reede te Vlissmgen Vae' kwam juist enkele minuten te alt aan in het St. Jozefziekenhuis, vier van de elf piloten, die bij hun stervende makker waren gebleven, ,pn in de loop van Zaterdag via Rot terdam naar Engeland teruggegaan. Het stoffelijk overschot van de om gekomen mecanicien is m de nacht ran Zaterdag op Zondag uit St. Jo zef gehaald en per auto naar Hol land vervoerd, ■zaterdag belden wij nog een paar maal het loodswezen te Vlissmgen nn om te informeren naar het su- p?riort zelf, dat m de Schelde zou Sjn gestort. Er was ook toen nog geen spoor van gevonden en men achtte het waarschijnlijk, dat het onbemande vliegtuig op zijn automa tische piloot doorgevlogen is. De Amerikanen waren zeer voldaan over de geboden hulp tijdens en na de redding. Zij waren bijvoorbeeld goed te spreken over de kloeke ma troos Klaassen, van de prov. boot „Dordrecht", die tot tweemaal in de woelige Schelde sprong om een dren keling-parachutist te helpen; ook voor de verpleging en verzorging in „St. Jozef" hadden zij niets dan lof. aan HET EINDE van het 72e Na- tionale congres der Duitse Katho lieken, dat te Mainz gehouden werd, hieid de Paus een radiorede tot het congres in de Duitse taal, waarin Hij erop wees, dat de Duitsers een be langrijke erfenis met zich droegen, waarvan ze zich rekenschap moesten geven. De toekomst, aldus de Paus zal wel licht verlangen, dat gij moet pogen het recht der ouders om hun kinde ren op te voeden voor de kerk te be waren. In sommige delen van het land kan dit zelfs een strijd om zijn of niet-zijn worden. D OOR JUICHEND AMSTERDAM VANDAAG worden de scholen in Hongarije heropend. De tengevol ge van het verbod van kardinaal Mindszenty vrijgekomen plaatsen dei geestelijke leerkrachten zijn allen door leken ingenomen. In alle kerken van Hongarije is gis teren een schrijven van kardinaal- primaat Mendszenty voorgelezen. Voor het eerst sedert duizend jaar aldus dit schrijven aan de ouders, zul len er geen katholieke onderwijzers meer bij de kinderen in de genatio naliseerde scholen zijn. Dit onderwijs zal niet neuttaai zijn, doch doordron gen van Marxisme-Leninisme. De Kardinaal verzoekt de ouders de plaats van de verdrongen geestelijken in te nemen door de kinderen de christelijke moraal te leren en door niet toe te staan, zich aan te sluiten, bij anti-christelijke en anti-Hongaar se verenigingen. eerst de nieuwe Koningin in een oog verblindend mooie stoet, zoals de hoofdstad zelden zag. H.M. was met Prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes gezeten in de crême-kleu- rig calèche, die Koningin Emma in 1898 schonk aan de jonge Koningin Wilhelmina. Ruiters in gala-uniform begeleidden de Koningin op Haar ze getocht. 's Avonds werd Haar een nieuwe ovatie bereid in het Stadion, waar de Nederlandse sport een Imposant hulde spel bracht. Mevrouw Fanny Blan- kers-Koen sprak namens de sportge- meenschap een boodschap uit. En intussen stromen hoge gasten uit alle delen der wereld toe om vandaag getuige te zijn van de plechtige in huldiging. Groothertog Jan van Lu xemburg kwam Zaterdagmorgen per vliegtuig op Schiphol aan, tezamen met de militaire gouverneur van Ly on, die vergezeld was van de bekende schrijver George Duhamel. Koningin Elisabeth van België arriveerde per trein. Ze werd door prinses Wilhel mina en prins Bernhard verwelkomd. Grote belangstelling was er voor de aankomst van prinses Margaret, toen ge per auto vanaf Schiphol arriveerde en ook prins George van Griekenland viel een hartelijk welkom ten deel, evenals aan de graaf en gravin van Athlone. VELERLEI GESCHENKEN. rvE originele receptie, welke de Com missaris der Koningin cn diens echtgenote Zaterdag j.l. hadden uit geschreven en waarbij zij felicitaties in ontvangst namen t-er gelegenheid van het jubilé en verjaardag der Ko. ningin, aan boord van de prov, veer boot „Prins Hendrik", is zeer druk bezocht geweest. Niet minder dan 317 personen tekenden het receptie- register. Van Zaterdagmiddag 3 uur af onfc vingen de heer en mevr. de Casem- broot de bezoekers in een der luxe salons van het pas gerestaureerde schip en tot kwart voor vijf hield de stroom aan. Het gemeentebestuur van Meliskerke opende de rij auto riteiten welke, lest best, door het! college van Ged. Staten werd beslo* ten. Wij zagen geestelijken, burge meesters, wethouders, leden der rechtbank, ambtenaren, vertegen* woordigers van bestiïren en corpora- tjën en ook wel particulieren! som* migen waren vergezéld van hun da me. Een welverzorgd buffet voorzag hongerigen en dorstenden van lek* kemij, voedsel en lafenis; de stem ming wend nog verhoogd door een beschaafd orkestje, dat zelfs tijdens de spelevaart van en naar Vere, die op de receptie volgde, velen tot een dansje wist te verleiden. Ook de sa menzang werd met meer of minder succes beoefend en toen de boot om half zeven aan' de Loskade te Mld* delburg meerde, klonk hoog het Wil helmus op. Gedurende de tocht, bewogen de Com missaris en zijn ega zich ongedwon gen tussen de „scheppingen" en toonden zich de ideale gastheer gastvrouw. en De prijzen Eerste prijzen: 1 Jubileumstuk, buurtschap Molenstraat, 466 pnt.; 2 Neptunus, Pot-Etnd, 459 pnt; 3 de Schelpenfee, buurtschap Helpt Elkan der 444; 4 Zweefmolen, buurtschap Veldstraat 427; 5 het Spanjaardsgat, Laar-Akkenr.olen 427, Nederlandse Maagd, Klein Zundert, 413 pnt. 7 't Weerhuisje, buurtschap 't Kappeleke, 403 punten. Tweede prijzen: 1 Generaal Was hington in gebed bij Valley forge, Pot- Bind 384 punten, 2 Fontein, Achtmaal, 347 3 Jubilerend Nederland, de Moe ren, 329, 4 De Ponny-tram, Markt, 324, 3 de Putkuip, Hulsdonk, 318. 6 Veld- kapel, baarheide 314; 7 Wapen van Nederland, Raamberg, 313, Een kroon, Markt, 308. Derde prijzen: 1 Vliegmachine, Stui- vezand 298, 2 Barometer, Lent, 284. 3 Wip, Raamberg, 278; 4 Aan de kaak, Klein Zundert, 276; 5 Sneeuwploeg: Fernhout, 275; 6 Gruttersraolen, Klein Zundertse Heikant, 258. Vierde prijzen: 1 Bloemenmand, Mo lenstraat, 248; Gramofoon, Wemhouts berg, 245 3 De Oranjeboom, Klein Zundertse Heikant, 213. Groepen; 1 De Matrozengroep, buurt schap Helpt elkander, 2 Bloemenvel- koopsters Laar-Akkermolen, 3 Sneeuw witje en de zeven dwergen, buurtschap 't Kappeleke, 4 een waaiergroep, Markt 5 Leve Koningin Juliana, Hulsdorik, 6 De Tennisclub, buurtschap Veldstraat. "IUATUURLIJK zijn aan de scheiden- de en de nieuwe Koningin talloze geschenken en huldebetuigingen aan geboden. Een uniek foto-album in een fraai besneden Indische kist werd namens het leger aan prinses Wilhel mina overhandigd. Friesland bood symbolisch de rustplaats van de Nas sau's in de Grote Kerk te Leeuwar den aan koningin Juliana aan, Prins regent Karei van België overreikte prinses Wilhelmina persoonlijk de versierselen behorende bij de Leo poldsorde in briljanten De Franse pre sident zond een fraai tapijt. Ook de kleine prinsesjes werden niet verge ten. Ze kregen vier rood-wit-blauwe jurkjes voor zichzelf en vier voor hun poppen van fle leiding der Stadion- spelen. Dat overigens overal in het Rijk en daarbuiten kerkelijke plechtighederf en huldigingsbijeenkomsten plaats vonden, hoeft nauwelijks vermeld. Wel is vermeldenswaard, dat op de vier hoeken van ons koninkrijk vreug devuren zijn ontstoken, waarvoor in ons land is uitgekozen de zeekust van de gemeente Uithuizermeeden in da provincie Groningen. Drukte en klapstoeltjes /VF HET DRUK IS in Amstei'. dam? Vrijdag kwamen er op het Centraal Station in de hoofd stad ruim 136.000 reizigers aan. Zaterdag iets minder nl. ruim 133.000 en Zondag ruim 108.000. Jammer, dat we geen klapstoèl- tjesfabrikant zijn, of dat we niet tijdig met een periscopenfabriek- je zijn begonnen. De bijenkorf in Amsterdam alleen al verkocht ruim 17.000 van die handige stoel tjes, die het wachten veraange namen. En wat de periscopen be treft. de Dam was er gewoon een woud van. En dan te bedenken, dat ze voor een gulden per stuk verkocht worden. Overigens is het niet alles vreugde-klanken wat de klok slaat De gemeentelijke geneeskundige Dienst te Amsterdam heeft Zater dag 110 personen moeten behan delen. Er vielen twee dooden te betreuren. Tragisch was het overlijden van een van de ruiters, die Koningin Juliana op haar eerste tocht be geleidden. Hij viel tijdens de rit door een hartaanval getroffen van zijn paard en was direct dood. Vreugdevuren op de vier uithoeken van het koninkrijk (Van onze gemobiliseerde redacteur) rr zat een lek in mijn foto-toestel. Vervelend is dat, wanneer foto rolletjes in Indonesië schaarser cn duurder zijn, dan Engelse sigaretten tijdens de Duitse bezetting, Ik had er van alles al aan gedokterd. Plak papier noch leukoplast brachten baat cn de Chinees, die met grote let ters op zijn Toko had staan „repartie aan alle soorten foto-toestellen", wist er ook geen raad mee. Wat doe je in zo'n geval? Natuurlijk een brief schrijven aan je vrouw. Dat je tot je spijt geen fo to's meer kunt maken, want dat het apparaat lekt en dat er geen enkele loodgieter te vinden is, die dat lek kan stoppen. r»E BESTUREN van de Algemene minimum rantsoen van 300 gram vlees Nederlandse Slagershond en de Nederlandse Katholieke Slagershond hebben een uitvoerig schrijven ge richt tot de minister-president, waar in ze wijzen op de grote moeilijkhe den, waarin de vleesvoorziening en als gevolg daarvan het slagersbedrijf verkeert Ze sommen een aantal oorzaken op die naar hun mening de totale mis lukking van de vleespolitiek der rege ring tengevolge hebben gehad en spre ken uit geen vertrouwen meer te heb ben in de door de overheid gevoerde politiek met betrekking tot de vlees voorziening. Ze dringen er in het belang van bevolking en slagers op aan onmid dellijk maatregelen te nemen, die lei den tot een onafhankelijke vleespo litiek en voor de bevolking tot een WT het niet zelf heeft gezien, zal het waarschijnlijk bezwaarlijk kunnen geloven: een Seafury kan niet alleen kwispelstaarten gelijk ieder ordentelijk vliegtuig, maar die machine kan ook In de handen klap pen. Vliegtuigen kannen tóch veel meer dan de meeste mensen denken cn dat danken ze dan b.v. niet slechts aan de snelle wendbaarheid der toestellen, doch evenzeer aan de bekwaamheid van de piloot. Op Gilze Eijen was Zaterdag liet puilfje van onze piloten aanwezig, om het tal rijke publiek op staaltjes van vlieg* kunst te vergasten (en dat allemaal ten bate ran het van Weerden Poel manfonds en van het Karei Door- manfonds), die de kenners deden watertanden en die de niet-kenners de haren te berge deden rijzen. „Boodschappenjongens" T) n had U het „Eitje", een Fokker promotor. door de lucht moeten zien scheren. Het was of het scherp van een mes flitsend aan. uw ogen voorbij trok. Eigenlijk was dat met de Meteors nog frappanter; die toestel len hebben een snelheid van 7800 km. per uur. Geheel anders was de sensatie, die de Plper Cup de toeschou wers bezorgde: dat ding danste vrolijk boven de hoofden van de angste vader landers heen en pikte in snelle spron gen hier en daar een bescheiden zon nestraaltje mee om dg suggestie te wekken, dat-ie ze toch allemaal maar voor de mal hield. Daar waren de „boodschappen-jon- gens" van het Leger, de kleine Austers vertrouwenwekkender. Die pikten in volle vlucht een bericht op en depo neerden het rustig op dezelfde manier weer op een plaats, die je als het ware van de buurtschap Molenstraat verwierf by het bloemencorso Zunde* «net 466 ponten eerste eerste" prijs. De stad van gouden straten WE vlogen met de Dakota van de K.L.M. boven de verlichte stad Breda. Wat we zagen was meer dan een sprookje, het was een verdwaald stukje hemel: de stad van gouden straten. De zil veren spiegel van de vijver met de diep getinte llchtguirlande daar- i'ond, de strak-afgelijnde Illumina tie-strepen aan de verschillende gehouwen, de Markt overvloeiend van licht-schuim, de vuren vinger die aan de entree van de Nieuwe Boschstraat ten hemel wijst, het flonkerend Wilhelminapark in één woord; Breda, zoals het is vanuit een vliegtuig in de avond. per week. Daarnaast eisen ze een bruto-marge. die hun een bestaans mogelijkheid biedt op basis van dit rantsoen. Als aan deze verlangens niet op zo kort mogelijke termijn wordt tegemoet gekomen, taldus de brief, kunnen de besturen voor de verdere gang van zaken geen enkele verantwoordelijk heid meer aanvaarden. In antwoord op de door de heer Borst gestelde vragen heeft minister Mansholt medegedeeld, dat de huidi ge moeilijkheden uitsluitend een ge volg zijn van de voorkeur der vee houders hun vee in de wei te hou den en van de onmogelijkheid als ge volg van de wereldschaarste in het buitenland vee en vlees aan te kopen. De minister acht een verhoging van het vleesvontsoen gewenst, en zal daartoe al het mogelijke verrichten. Dc export van het varkensvlees acht hij van zodanig geringe omvang, dat ze van geen invloed is op de binnen landse vleesvoorziening. Voor een ver hoging van de prijstoeslag op slacht vee zijn, aldus de minister geen mid delen beschikbaar. GESLAAGD Van de Zusters van het Pensionaat St. Anna te Oudenbosch slaagden voor Hoofdakte A soeur Angéle en soeur Egidia, voor tekenen L.O soeur Hedwig. Van de Zusters van Msriadal te Roosendaal, slaagden voor costumière soeur Isfrida en soeur Leocadia, voor lerares typen soeur Melania en soeur Geneviève, voor lerares steno soeur Aldegunda, voor lingerie soeur Tlieo- dorine, voor hoofdakte A soeur Lep en soeur Gaudentia, voor akte k (hand werken' soeur Hubertina, sr. Modesta, sr. William en sr. Cunera. En je vrouw gaat zich dan zorgen maken- Zij bleef tamelijk wel op de hoogte van je toestand, door dr op namen die je van tijd tot tijd opstuur de. Dat zou nu niet meer gaan. En dan kun je telkens schrijven: „Ik voel me als steeds zo lekker als kip", maar je weet hoe vrouwen zijn, ze wil len dat geschrijf aan de waarheid kunnen toetsen. Enfin, om kort te gaan, op zekere dag kreeg ik een brief, dat ze me per luchtpost een nieuw foto-toestel ge stuurd had. Ik was in de wolken, al betrokken die wei, toen ik verder las, dat ze 22.50 porto had moeten beta len. Maar dat ze er dat geld voor over had, was voor mij het bewijs, dat mijn gedachtengang en strategie juist geweest waren. Ten goede week na de bewuste brief, bracht de factuur me, ja, wat denkt U.... geen foto-toestel, maar een for muliertje van de douane in Soerabaia of ik maar even 10.85 wilde betalen Dan kon ik het toestel afhalen. ..Dat moet je nooit doen", zei de facteur. „Je moet zelf naar die ambtenaar toe gaan en hem vertellen dat het een ge schenkzending is, dan zal het wel loslopen." Nu is Soerabaia niet direct naast de deur. Zo'n goede 100 km. in een amechtig puffend benauwd trein tje en bovendien kun je zo maar niet naar je commandant stappen en zeg gen: kapitein ik-wil morgen even naar Soerabaia om met de douane te praten. Maar ik had geluk. Hij had ook zo'n papiertje gekregen. Een ver jaardagspakket van zijn moeder. Wat er in zat wist hij niee. maar op het, papiertje stond, dat hij 16.moest betalen. Nu kan ik U op een briefje geven, dat U in de laatste week of veertien dagen van de maand, in ge heel Indië geen soldaat meer tegen komt, die nog 16.— op zak heeft. En op het papiertje stond, dat het pakket binnen 14 dagen moest wor den afgehaald. Er stond niet bij, wat er mee gebeuren zou, wanneer deze termijn verstreken was. U weet nu natuurlijk, dat de zaak dringend was en tegen de tweevoudige overmacht moest ook de kapitein het afjoggen. Aflijn lotgenoot vertrok vol goede moed naar Soerabaia. Ik had hem volmachten en ontroerende brieven over mijn armoede meegegeven, in do hoop op succes. Maar de bureaucra tische hardvochtigheid kennende, bsd I den we. samen genoeg geld geleend. om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Hij kwam terug. Mèt de pakjes, I maar zonder geld. j En beiden hebben we ons afge vraagd, of dat nu niet anders kon. Vrijdagavond .heeft H. M. Koningin Wilhelmina vergezeld door H-H.K.K.H H. Prinses Juliana en Prins Bernhard een rondvaart gemaakt door de grach ten van Amsterdam. Tentoonstelling en propaganda- avond Fte parochiale universiteits-comité's te Waalwijk zijn druk doende de a.s. Universiteitsdag op Zondag 12 September voor te bereidfin. Op Zaterdagmiddag 11 Sept. om vier uur zal de Burgemeester van Waalwijk een Universiteits-tentopn- stelling openen. Deze expositie met gevarieerde stand tracht dc veelzijdige taak van de Kath. Universiteit te belichten. Cijfers en statistieken naast interes sante foto's en gegevens over het uni- versiteits- en studentenleven zullen getoond worden. Een inzending van Jaag dia Rheumaiisehe pijnen uit Uw ledematen! Dat kan! Met de eenveudige bloed zuiverende Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts, zoveel als er op een cent gaat. De zes minerale zouten waaruit Kru schen bestaat, zijn een wondere sti mulans voor de bloedzuiverende or ganen. Lever, nieren en ingewanden hebben de opwekking nodig, die Kru schen geven kan. Ze gaan weer krach tiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zodoende dat schadelijke, pijnverwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrichten en voortdurende oorzaak worden van Uw ondragelijke pijn. Niet zonder reden gebruiken miljoe nen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kru, schen. De heilzame gevelgen wor den alom erkend en kan geen re. den zijn, wgarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag Kruschen bij Apotheker of Drogist. 562-00 het Instituut voor Toegepaste Psy chologie zal hen, die belangstellen in het onderwijs, jeugd of beroeps keuze zeker trekken. In verband met de oprichting van een Instituut voor Missiewetenschap pen zal ook het Apostolaat der Her eniging met' bezienswaardig ten toonstellingsmateriaal, zoals liturgi sche gewaden en voorwerpen der Oosterse Kerken aanwezig zijn. Een stand is geheel gewijd aan de nagedachtenis van de drie Nijmeegse professoren, die als slachtoffers tij dens de bezetting gevallen zijn: Mgr. Hoogveld, Pater Regout S.J. en Pater Titus Brandsma O. Carm. Als kost bare relieken trokken op de reeds elders gehouden tentoonstellingen he(, oude habijt, het brevier en zelfs de schoenen, welke Prof. Brandsma in de strafgevangenis te Seheveningen droeg, de aandacht der bezoekers. De bijeenkomst op Zondagavond 12 September, waarvoor de toegangs prijzen zo laag mogelijk zijn gehou den, zal een grote opkomst waardig Zijn. Rector Drost uit Amsterdam. Bras ses van het Centraal Verband der St. Joseph Gezellenverénigingen in Ne derland, geldt op het ogenblik als een der beste Nederlandse sprekers en het onderwerp van deze avond: de Katholieke Universiteit als een bekroning van de strijd voor een vrij Katholiek Onderwijs is voor een ieder die het Katholieke Leven in Neder land ter harte gaat, belangwekkend genoeg. Bij cje inhuldigingsplechtigheid zal H. M. Koningin Juliana voor de eeerste maal de door de Utrechtse edelsme den Brom vervaardigde gouden ere tekenen van het* Grootkruis der Mili taire Willemsorde dragen, even met je vinger kon aanwijzen. Er werden ook pijnlijk nauwkeurig bom men gedeponeerd door een groepje An- sons, netjes iit een cirkel rond een miniatuur-doel. En zo was er voor ieder onderdeel van dit grootse vliegfeest met een ver bluffende en perfecte afwerking het beste van het beste. Met gulden letters Wat ®>'n demonstratie aan benzine kost? Niet meer of minder dan 7.20 liter. De KL.M. staat niet voor niets bekend als de beste klant van de Chell,... We vroegen aan commandant Nighting, of naar zijn mening een dergelijke uitgave verantwoord kon heten. Hij antwoordde met die beken de rustige glimlach: Het publiek leert Immers zó het grote belang van het vliegwezen in ons leger, gaat er zelfs van houden". En dat leek ons een af doend argument. Maar met dat al heeft Gilze-Rijen weer eens iets ge presteerd, dat met gulden letters in de annalen kan worden bijgeschreven. Typisch was, dat er naar verhou ding meer animo voor de rondvluch ten bestond dan voor de demonstratie zelf (waar overigens naar schatting toch nog wel een vijftienduizend men sen naar toe gekomen waren). De K.L.M. wist met de drie ingeeette ma chines de geboekte middagvluchten niet eens vóór donker af te werken: van vijf tot negen zijn de machines niet uit de lucht geweest. Brabant ls, vooral dank zij Gilze Rijen, al een behoorlijk eind op weg om „air-minder" te worden. En daar is veel voor te zeggen. FOKVEEDAG TE ETTEN. Op 21 Sept. wordt te Etten een fok- veeaag gehouden, waarvoor nu grote belangstelling bestaat. Het nu reeds opgegeven vee is van zeer goede kwaliteit. (van onze bijzondere medewerker) TN HAAR uiterlijke feesttooi doet Mainz, de stad van de honderdjari ge Katholiekendag in Duitsland, nau welijks onder voor Keulen, waar enke le weken geleden het Domfeest werd gevierd. Er is nochtans dit onderscheid van spectaculaire aard, dat Mainz de luister mist van veel kardinaalsrood, maar veel minder dan Keulen is ge troffen door de gesel der oorlogsver woesting. Doordat de militaire gouverneur de nodige faciliteiten had verleend, kóp- den de buitenlandse deelnemers aan dit congres zonder veel oponthoud de Franse zóne binnenreizen. En eenmaal in Mainz aanwezig, was men verzekerd van alle hulp, die het regelingscomité maar kon bieden; ook voor oriëntering en huisvesting van de buitenlandse pers was uitstekend zorg gedragen, ^iet klagen, maar handelen, is het devies, dat in het schild van deze Katholiekendag is neergeschreven. Het is een program tevens, zoals dat bij monde van dr. Leggc in de openings zitting werd verklaard. Daarop ging de Jesuiet Ivo Zeiger nader m, toen hij sprak over de godsdienst ig-zedelijke grondslagen voor de Duitse katholieken en over de taak, die zij om zich heen moeten vervullen. Een welsprekend woord, ook al weer bedoeld, om de spreuk van deze week te verklaren, was dat van de Keulse Domprediker dr. W. Brachth&user O.P. in zijp schilderipg vap het begrip „de levepde God". Nadien hebben mepr sprekers van naam hun stem op de grote bijeen komst laten klinken: dr. Kiichenhoff over de mens zonder vaderland en prof Schuster uit New York over de chris telijke verbondenheid van aüe volken. Het is natjiurüjk belangrijk, dat gro te vraagstukken van hun principiële kant worden belicht op massale bijeen komsten, zoals hier geschiedt in de majestueuzeDom op de Liebfrauen- platz, waar ook de vertegeriwooi'diger van de Franse regering het woord wil de voeren, om te wijzen op de noodza kelijkheid van samenwerking die moet leiden tot verbroedering. Vorst von Löwenstein. de voorzitter van het cen trale comité, kon daarom niet zonder reden met trots wijzen op zo'n prach tig begin, voi toenadering. Een stroom vol problemen ryepgaand zijn de besprekingen, die elke ochtend in het gebouw van de universiteit worden gehouden en waar in brede kring vele vraagstukken van de practisehe kant worden bekeken Ook hier heeft men een spreuk aange nomen, en wel: Christus in de nood van deze tijd. Men heeft te Mainz als het ware een openbare verantwoording afgelegd met betrekking tot het geloof en de Kerk in het huidige Duitsland. De op bloei van het geestelijke en godsdien stige leven gaat weliswaar verder, doch ondervindt remmende invloeden van een socialisme, dat de bezettende macht moeilijk anders wil zien dan dat in eigen land of in Nederland. Wil men de druk uit het oosten daadwerke lijk keren, dan zal de geallieerde over heid juiste koers moeten kiezen, ge bruik makende van het feit, dat niet alleen het katholieke Rijnland, maar ook de industriestad in het Roergebied ontvankelijk staat tegenover geloof en kerk. Van het maatschappelijke vraagstuk heeft men op de Katholiekendag drie belangrijke facetten getoond. Daar is de ellende van zovele vluchtelingen, die uit de oostelijke gebieden aan com munistische terreur zijn ontkomen cn die nu het Westen zwaar drukken. Een der sprekers gewaagde zelfs van noodlot. Breed-uit heeft men de oorza ken nagegaan, die tussen de arbeidsge meenschap en de Kerk een vertrou wenscrisis hebben geschapen. Als gast en als buitenstaander kunnen wij ons moeilijk verdiepen in dit probleem; maar wel raakt ook ons het derde punt de voorbereiding van een soeiale be- drijfsgemeenschap. Was het wonder, dat men ons land als voorbeeld noem de, ook in andere etappen van geeste lijk en materieel herstel? JJet begrip „Lebensraum" is natuur lijk ook in Mainz ter sprake ge komen; maar gelukkig in het christe lijk verband van huwelijk en familie. Politieke en economische omstandighe den werden aangevoerd als belemme ringen, waartegenover staat het hui dige kerkelijke bewustzijn, dat zowel in het gezin als op school en in de ziel zorg opbloeit. Ook het kerkelijke le- kenwerk, dat wij in ons land de K.A. noemen, kwam ter sprake en vond ver dediging in zeer ruime kring van man nen en vrouwen. Aan het gezin verbonden ls de jeugd voor haar in het bijzonder heeft de zielzorg een taak. En zij zal in de juis te verhouding tot de oudere generatie moeten komen, zeide prof. dr. Holz- ammer. Voor de bemoeienis in deze duidde mgr. Ludwig Wolker bepaalde organisaties aan, die het terrein van school en opvoeding betreden. Van de school werd gezegd, dat ze op geeste lijke grondslag nieuwe gestalte moet krijgen en met de ouders overeenkom stig katholieke richtlijnen moet werk zaam zijn. Een gedachtenwisseling over liet vrou wenvraagstuk stond onder leiding van dr. Louise Jörissen uit MunchPn. Men was het er over eens, dat de Katholie ke vrouw in Duitsland een zending bij de wederopbouw heeft te vervullen en dat zij in de beroepen heiaas niet kan worden gemist. Dat is natuurlijk begrijpelijk na een oorlog, die het le ven van zovele strijdbare manen heeft gevorderd. Nu vraagt de Katholieken dag, dat de vrouw zich zal inspannen voor het werk van de vrede en zal trachten, de openbare mening gunstig te beinvloeden. i contant van de N.V. LOVE- RENDALE te Serooskerke, DE APPELS wassende in de boomgaard te Kloetinge, in de Groe: 's Gra- vcnpolderseweg, (behalve de gemerkte bomen.) Inschrijvingen in te leveren cn inlichtingen te verkrijgen ten kantore van Notaris H. JONKERS te GOES vóór of op Donderdag 9 September a.s. namiddags 2 uur. 401-0 Bewijs van erkenning mee brengen. Voor onmiddellijk NETTE JONGEN gevraagd. Fa. JOOST BALJé Kreukelmarkt Goes 591-0 COOP. VEILING Z. VLAANDEREN TE TERNEUZEN Aangevoerd kunnen werden de volgende variëteiten: Triumph, Beurre Hardy, Bon ne Louise, Conférence, Kox (type 9), Herzogin Elra, Maag peer, Laxstone Superbe, Bramley, Glorie van Hol land, Prince Albert. 592-0 ZtEKTtM MOM UN CM, KJAAlH, VAÜKtKJ DOOM GCHKimk, VAN AlVOUNE Vtrkrif/fbaar bij; FBLEyENBERGH-FASSAERT BESTELAUTO, merk Olds- mobile, in prima staat en nieuwe banden, met reserve wiel. Ook te ruil voor open vrachtwagen met klein draag vermogen. 54-0 GEBR. d'HOOGHE Vylainlaan 1, Heikant Voor Reparatie HAARDEN en KACHELS ROTTERDAMSCHE BANK, Kantoor Hulst vraagt Sollicitaties uitsluitend schrif telijk. 274-Q PERSONEEL GEVR. Huishoudster gevraagd. Br. bureau De Stem, Hulst. 51? Huishoudster gevraagd uit da werkende stand, liefst met tni- ge zakenkennis, bij heer ai- leen, met klein bedrijf, alleen staande nette juffrouw of wed. z.k. vindt een goed tehuis Brieven lett. G., Boekhandel van Gastel te Amersfoort. 5738 TE KOOP AANGEB. Een in goede staat zijnde nik kelen buiskachel te koop aan geboden bij Jac. Visset. Dek kerstraat 56. Terneiizen. 515 Kinderrijwiel te koop yppr leef tijd 4-5 jaar, bij A. Nijskens,' Hu 1st er weg. Terhole. 514 Z accordeons, 5 rijen knoppen, 120 bassen en een merk Banjo* te koop. Te bevr. B 185, West- doppe, 511 PERSONEEL AANGEB. Biedt zich aan R.K. Zeeuws meisje in deftig gezin met gro te kinderen in Breda. Brieven na. 517. bijk Be stem. Hulst, DIVERSEN Ondergetekende houdt zirh be leefd aanbevolen voor alle naai werk Rja van Damme, poïUi- mlère. Achtereindbtraat B 182, Craauw. 513

de Stem | 1948 | | pagina 3