Koningin Wilhelmina nam afscheid van de troon Zundert schiep een toüerbeeld van schoonheid God zij met U en Koningin Juliana, waren de ontroerende slotwoorden van Haar afscheid PROCLAMATIE van Koningin Juliana IN 'T KORTÏ Vijtig duizend toeschouwers uit geheel Brabant woonden het bloemenfestijn bij Opheffing blokkade schijnt in zicht Benes' begrafenis Nieuwe Franse regering AL1 OPVOLGER van dr. L. Beel, die benoemd is tot gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, is thans aan de beurt om benoemd te worden verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer M. Corbay te Sittard Veel bewolking Zeg maar.... De wederopbouw vóór VIERDEJAARGANG No. 1170 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1948 IK VERKLAAR dat Ik na langdurig en rijp beraad, buiten iemands invloed, geheel vrijwillig van dit oogenblik af, onherroepelijk afstand doe van Mijn Koninklijk Gezag en Waardigheid in het Koninkrijk en van al de rechten daaraan verbonden, deze overdragende aan Mijn geliefde dochter en troonopvolgster Juliana. Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz., om door Haar en Haar wettige opvolgers bezeten te worden, overeenkomstig de bepalingen der Grondwet van het Koninkrijk. Ik beveel dat deze Mijn verklaring met Mijn handteekening bekrachtigd en van het grootzegel van het Koninkrijk voor zien. nadat dezelve dóór Mijn dochter en Mijn schoonzoon, alsmede door alle autoriteiten thans bij Mij vergaderd, onder teekend zal zijn, in het kabinet der Koningin zal worden bewaard en dat authentieke afschriften zullen verzonden wor den aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Hoo- gen Raad der Nederlanden en aan de Staten der Provincies". KONINKLIJKE ONTROERING. SELECT GEZELSCHAP. 17O LUIDDE, kort weergegeven, de Acte van Afstand, welke Za terdag door Koningin Wilhelmina in de Mozes- en Aaronzaal van het Kon. Paleis op de Dam, getekend werd. Het was 'n korte plechtigheid, welke nauwelijks enige seconden in beslag nam en welke door 'n even beperkt als voornaam gezelschap werd bijgewoond Het bestond uit de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de ministers, de vice-president van de Raad van State, de leiders en leden van deputaties uit Indonesië, Surina me en de Nederlandsche Antillen, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, de burgemees ter van Amsterdam en de directeur van het Kabinet der Koningin, die al len na Hare Majesteit hun handteke ning plaatsen. EEN PENNESTREEK. ttET WAS een even zeldzaam als treffend ogenblik, toen de Konin gin om half twaalf de Abdicatiezaal van het paleis betrad en na begroe ting van de officiële getuigen plaats nam aan de langwerpige tafel in de zaal. Hare Majesteit was gekleed in blauw-grijs mantelcostuum met een lichtgrijze hoed, welke met paars was gegarneerd. Prinses Juliana droeg 'n lichtgrijs mantelcostuum met een hoed met kleine voile in dezelfde kleur, terwijl Prins Bernhard het uniform van vice-admiraai' droeg met de gou den adjudanttressen. Het waren slechts weinige woorden, welke gewisseld wer den. Toen viel een stilte in en nam de Koningin Haar pen ter hand. Even was het krassen van metaal op per kament hoorbaar en op hetzelfde ogen blik was de Koüngin Prinses der Ne derianden geworden en Prinses Julia na Koningin. JJ.M. Koningin Wilhelmina heeft Vrijdagavond de vier wets ontwerpen tot Grondwetsherzie ning getekend. DIJ ONGELUKKEN, die plaats von- den tijdens Engelse hichtmanoeu- vres, vielen vier doden te betreuren. Op het eiland Monte Christo in de Middellandse Zee viel een Lancaster van de RA.F. neer. Zeven leden van de bemanning kwamen om het leven TAK HONGAARSE arbeiderspartij, fusie van communisten en socia listen, gaat zich zuiveren van alle elementen, die vreemd zijn aan de ar beidersklasse. J)ï SOVJET-UNIE heeft Italië van schending van het vredesverdrag beschuldigd met name wat betreft de verplichting tot levering van 33 oor logsschepen. JNGEVAL van een conflict tussen Rusland en Amerika moet Indone sië neb scharen aan de zijde van de aovjet-Unie, aldus heeft de Republi keinse communistenleider Moeso ver klaard. jyjAJOOR RICHARD JOHNSON, heeft met zijn volledig bewapen de F 86, een Amerikaans legervlieg tuig met straalaandrijving, een nieuw £5rec,<Zd gevestigd van om en nabg 669 mijl per uur. J^EJ. P. HAYE, directrice van de R. K. School voor Maatschappe- Pelijk Werk te Amsterdam, is aldaar overleden. •piJDENS een jachtpartij in Helden is een jager door een kogel dode lijk getroffen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enkele re genbuien en slechts hier en daar enkele tijdelijke opklaringen. Aanvankelijk nog nu en dan vrij krachtige Noordelijke wind, later ™,atkfuemend en draaiend naar Westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Heden zon onder 19.17 uur. Maan onder 10.32 uur. Dinsdag zon op 6 01 uur. Maan op 11.23 uur. DUITEN, op de Dam en in de aan- grenzende straten hadden zich inmiddels vele tienduizenden belang stellenden opgesteld. Reeds vroeg in de ochtend hadden zij zich een goed plaatsje trachten te veroveren, want zeldzaam niet slechts ging het om een zeldzame gebeurtenis van welk Vorstenhuis ook, het ging er ook om Hare Mejasteit nog éénmaal blijkt te geven van de aanhankelijkheid, welke het Nederlandse volk jegens Haar be zield. Het was dan ook moeilijk om het ver schijnen van de Kon. Familie op het paleisbalcon stilletjes af te wachten. Zo moeilijk, dat tot driemaal toe door luidsprekers werd verzocht de plech tigheid in het paleis niet door onno dig gerucht te storen en alsof be grepen werd waarom het ging, trad toen stilte in, welke aanhield totdat het klokkespel van het paleis het middaguur en de komst der Kon. Fa milie aankondigde. In het midden Prinses Wilhelmina rechts van Haar Koningin Juliana en links Prins Bern hard. Onmiddellijk klonk toen door de microfoon de stem van Prinses Wil helmina, luid en helderklinkend, maar ondanks deze zelfbeheersing diep ont roerd. Het was hoorbaar aan een nauw merkbare onderbreking, merkbaar ook toen met een lichte trilling en toon- daling de grijze Prinses Haar volk, dankte voor de toegenegenheid en warmte, waarmee dit Haar steeds heeft omringd. Haar „Leve de Ko ningin", de klanknuancering van de herhaling ging tenslotte verloren in het enthousiasme waarmee toen het publiek reageerde op de juistgehoor- de woorden, maar wie mocht twijfe len aan de gevoelens die Prinses Wil helmina op het ogenblik doortrilden, zag ze in de volgende seconden uit gebeeld toen de Moeder de Dochter innig omhelsde. Hier stond waarlijk niet alleen een Koningin, die afscheid nam van een troon, hier stond ook een Moeder, die het leek symbolisch Haar volk in de persoon van Haar dochter dankte voor de ondervonden genegenheid. ONVERGETELIJKE OGEN BLIKKEN. WAS HET WONDER dat de stem van Koningin Juliana onvast klonk en van ontroering doortrokken toen Zij op Haar beurt voor de microfoon trad! Dat het publiek tot tweemaal toe het Wilhelmus aanhief, onregel matig eerst door de spontanieteit, waar mee het reageerde op de woorden van onze oude Vorstinne, beheerst toen na Koningin Juliana's woorden de mu A LS DE AVOND van het leven daalt, breekt voor ieder on zer het ogenblik aan, waarop men afscheid moet nemen van wat hem lief is geworden, zijn dagelijks werk. Dat is een moeilijk ogen blik, te moeilijker het lijkt een tegenstelling naarmate de ver antwoordelijkheid. welke men te dragen had. groter was. Zo'n ogenblik was Zaterdag voor Koningin Wilhelmina aangebro ken. Al de luister rond het gebeu ren konden Haar ontroering niet bedekken. Hier stond een mens, wie het zorgen voor anderen een tweede natuur was geworden. Van nu af zal zij Prinses der Neder landen weliswaar, eenvoudig rus tend burgeres zijn. Lijkt het niet alsof een storm de beste eik kan terneerdrukken? Dat er tijd voor nodig is om zich weer op te rich ten! "Cl EN kleine vierpersoons auto stopte Zondagochtend voor 't •Amstelhotel. waarop de vlaggen van vele naties prijkten. Een paar dames waren de inzit tenden van de blauwe wagen. De portier van het hotel kwam de trappen af en vroeg door de open gedraaide ruit, waarmede hij de dames van dienst kon zijn. „Zijn de Athlones thuis?" vroeg een der dames. „De Athlones zijn uitgereden, mevrouw". „Dat is erg jammer", vond de dame. „Kan ik misschien zeggen, wie er geweest is?" vroeg de behulp zame portier. Even wijfelde de dame. Dan zei ze glimlachend: „Zegt U maar. dat Prinses Wil helmina even langs is geweest". Het klonk zo eenvoudig, zo natuurlijk, zo dichtbij ons. dat Zij als Koningin bemind als Prin ses der Nederlanden nu reeds de harten van Nederland heeft ver overd. Enkele uren r.adat Zij de regering van Haar moeder had overgenomen, maakte Koningin Juliana een rijtoer door Amsterdam in de crème calèche. Op deze rijtoer, Haar eerste als regerend vorstin, werd de nieuwe Koningin begeleid door Z. K. H. Prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes. ziek voor begeleiding zorgde. Het was een historisch, een groots, een onvergetelijk ogenblik, dat kij kend en luisterend Nederland Zater dag op de Dam beleefde. Laten wij thans de korte toespra ken volgen, welke Prinses Wilhel mina en Koningin Juliana hielden: PRINSES WILHELMINA SPRAK. TK STEL er prijs op U zelf mede te delen, dat Ik zo juist Mijn troons afstand heb getekend, ten behoeve van Mijn dochter. Koningin Juliana. Ik dank U allen voor het vertrou wen, dat gij Mij vijftig jaren lang ge geven hebt. Ik dank U voor de toegenegenheid en de warmte, waarmede gij Mij steeds hebt omringd. Met vertrouwen zie Ik uw toekomst tegemoet onder de zorgende leiding van Mijn inniggeliefd kind. God zij met U en de Koningin. Ik acht Mij gelukkig met U allen te kunnen uitroepen: Leve onze Koningin! DE EERSTE REDE VAN KONINGIN JULIANA. Zaterdag om 12 uur precies verschenen Wilhelmina. nu Prinses der Nederlanden, en Juliana, de nieuwe Koningin der Nederlanden op 't balcon van 't Paleis op de Dam, om de bevolking van Nederland mededeling te doen van de troonswisseling. Prinses Wilhelmina brengt aan het ei nde van haar rede een „Lang leve Koningin Juliana" uit op de nienwe Koningin. Dan spreekt Koningin Juliana haar eerste redevoering als regerend vorstin tot Haar volk: TK DANK U, lieve moeder, dat gij Mij, op deze wijze hebt ingeleid. Ik voel het als een groot leed, dat we uw wijsheid en uw ervaring en bo venal uzelf voortaan zullen moeten missen als onze Koningin. Hoe moeilijk het ook zal zijn hier aan te moeten wennen, Ik weet dat allen U van harte hun beste wensen meegeven voor deze levensperiode, waarin ge als Prinses Wilhelmina on der ons zult verkeren. Maar wij kunnen één ding voor U doen: de ideeën, waarvoor gij pal hebt gestaan, blijven nastreven en verwer kelijken. Ik doe in het bijzonder een beroep op de jeugd, om te trachten zulk een toekomst voor ons allen te vorifien. dat daarin de hoogste waarde in ere worden gejiouden, waarvoor zovelen van de besten hun leven hebben ge geven. Voorts doe Ik voor mezelf een be roep op Uw aller vertrouwen, dat zelfde vertrouwen, waarmee gij Mij in de vijf maanden, waarin Ik als re gentes voor Mijn moeder waarnam, tegemoet gekomen zijt. Tezamen gaan wij moedig voor waarts. Leve het Vaderland. nig van makelij, dat geen plaats in Europa kan bogen op van gelijke waarde? /AF JAN MARTENS UIT OEKEL ook tijdens het voorbij-glijden van het bloemensprookje in Zundert heeft zitten slapen, weten t: het was allemaal te mooi om ook maar een seconde een andere op te kijken. Maar we denken zo, dat hij in ieder geval bij het stuk tuurlijk kunstenaarsschap. Hieruit zal voor Zundert, in zoverre dit niet reeds is geschied, een stuk roemvolle tradi tie ontstaan, waarin de beste eigen schappen van het Brabantse volk vorm een prestatie en gestalte vinden. In een dagblad is het noodzakelijk om naast dit alles ook aandacht te be- XUG VEEL MEER heeft Zundert steden aan wat bij dit corso eigenlijk ons met het onvergelijkelijk scho- volkomen in het niet valt: de orga- niet: het was aliemaa. te mooi om ook maar een seconde een' andere' kant vtuchf va^ z" „Tr ffiün/Vn eensgezinde volharding, dit de onbe- zend bezoekers zijn geweest, opge- ■yyiJ, JULIANA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz. Aart land- en rijksgenoten, N u ik heden het koningschap heb aanvaard, wil ik enige woorden tot u richten. Allereerst een woord van grote dankbaarheid. Van mijn vroegste jeugd af hebt gij mij omgeven met uw genegenheid. Uit alle delen van het rijk, uit alle kringen der maatschappij, van oud en jong, ontving ik steeds ontroerende blijken van gehechtheid. Nu ik gereed sta mijn nieuwe taak te aanvaarden, gevoel ik sterk hoe grote steun die genegenheid voor mij is. Na een regering van vijftig jaren, legt mijn Moeder haar taak neer. Haar regeringsperiode, eerst staande in het teken van vreedzame voor uitgang op bijna ieder gebied, omvatte twee wereldoorlogen met een zware, economische crisis daartussen. Op een leeftijd, dat de meeste mensen aan rust gaan denken, is Koningin Wilhelmina de bezielende leidster geweest in de strijd tegen meedogenloze vijanden, die met gro te overmacht ons land en Indonesië hadden overweldigd. Overeenkomstig haar eigen wens gaat zij thans als Prinses Wilhelmina der Nederlanden in ons midden haar welverdiende rust genieten. Wjj kunnen haar nooit genoeg danken voor wat zij deed. Landgenoten, JJOEWEL de tijd waarin ik de regering aanvaard, vol is van moeilijk heden en dreigende verwikkelingen, is er toch reden tot vreugde, omdat ons land, ondanks verwoesting ën verarming, innerlijk sterk ge noeg bleek om zich met behulp van onze bondgenoten spoedig te her stellen. Deze vreugde is echter vermengd met diepe weemoed om allen, die zijn heengegaan en warm medegevoel met hen, die achterbleven, of wier have en goed vernietigd werd. Het leed aan ons volk in oorlog en bezetting aangedaan, zullen wij niet licht vergeten. Begrijpelijk en gerechtvaardigd zijn de daaruit ook tegen bepaalde Nederlanders voortspruitende gevoelens. Wij moeten er ons echter rekenschap van geven, dat ook zij te éniger tijd weer in on ze gemeenschap moeten worden opgenomen. Volken van Indonesië, 'J'OT u heeft mijn Moeder in donkere dagen lichtende woorden gespro ken, die voor u en Nederland een groots werkplan ontvouwden, op dat gij en Nederland in vrijwillig samengaan een gelijkwaardige en eer volle plaats zouden innemen in de rij der volkeren. Ik vertrouw, dat onder mijn regering' de nieuwe verhouding een har monische vorm zal vinden, welke aansluit bij wat leeft en groeit in uw midden. Volken van Suriname en Ned. Antillen, yRIJHEID, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid zullen in het nieu we koninkrijk uw onvervreemdbaar erfdeel zijn. In het vertrouwen, dat ik zal mogen rekenen op uw aller steun, op wel ke trap der ambtelijke ladder en in welke maatschappelijke werkkring gij ook arbeidt, en met de bede, dat God mij moge sterken, aanvaard ik de regering. Lasten en bevelen, dat de Proclamatie in de Staatscourant en het Staats blad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt zal worden. JULIANA Amsterdam, 4 Sepember 1948. X^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO- de Rijkspolitie zag kans dit schijnbaar onontwarbaar kluwen in een behoor- ,,'t Weerhuisje zijn ogen zal hebben uitgewreven, omdat door ruwe smette schoonheid, zoals 2ij regelrecht propt in een tiental straten. Welnu, werkmanshanden uit bloemen, spijkers en planken een onzegbaar teer ontstaat bij de gratie van de ontvan- sprookje was geschapen, dat door de deskundige jury met een eerste kelijkheid, eigen aan een groot na prijs (403 punten) werd beloond. Of nu werkelijk „de" eerste prijs „Ju bileumstuk" van de buurtschap Molenstraat het allermooiste was? We durven eigenlijk geen nee en geen ja te zeggen we willen alleen v meedelen, dat we na de eerste rondgang van deze indrukwekkende schoonheid moesten zeggen: „Er zijn minstens zes of zeven eerste prij zen". En die waren er dan blijkens de uitslag dan ook: we denken, dat de jury op de allerkleinste foutjes heeft moeten letten om een verschil in punten te kunnen aangeven. Aldus gezien, was dan „Jubileumstuk" toch weer het allermooiste! T}E NEPTUNUS van Pot-eind was vloeiender van lijn, maar een kleine nuance minder indrukwekkend misschien. De Schelpenfee was zeker niet minder liefelijk, hoewel zij wel licht een fractie minder was van scha kering. De Zweefmolen van de buurt schap Veldstraat was origineel en ver nuftig, bijzonder goed getroffen ook in de bloemkeuze (kermis-fleurig) maar artistiek gezien weer een on deelbaar stukje minder in kwaliteit. En zo zouden0we ook kunnen door gaan met de winnaar van de tweede prijzen. Liever zullen we het hebben over het geheel. Gisteren heeft Zun dert geopenbaard, dat de geestelijke Wederoubouw van onze provincie klaarblijkelijk de materiële Wederop bouw mijlen vóór is. Zou het anders kunnen, dat boven de vermoeiende naargeestigheden van vele na-oorlogse kwalen uit gans een dorp. buurtschap na buurtschap, eensgezind een tover wereld schept, zo kundig en fijnzin- De belangstelling van Jan Martens uit Oekel was niet groot en even min officieel Op de ere-tribune bij 't bloemencorso te Zun dert hadden vele auto riteiten uit West-Bra bant plaats genomen. lijk tempo keurig af te rollen tot een vlotte draad zonder knopen of fouten. Het publiek had voldoende eerbied voor wat Zundert vol rechtvaardige trots den volke toonde om zich op een behoorlijke afstand van de wagens en groepen te houden, uitgezonderd voor Neptunus en Jubileumstuk, die de tweede omgang niet meer durf den meemaken. Jammer is dat! Tot slot een woord van eerbied voor dit gemeenschappelijke werk stuk van Zundert en een woord van hulde voor de organisatoren van dit grandiose corso. Hun durf immers en oorspronkelijkheid vormen de eerste stuwkracht, de aanzet voor het op vol le toeren draaien van deze weergaloze motor. (Vervolg pag. 3). IQE MILITAIRE gouverneurs van Berlijn hebben uitgebreide be sprekingen gevoerd, die naar generaal Clay verklaarde door nog meer bij eenkomsten gevolgd zullen worden. Velerlei geruchten over de aard der besprekingen doen de ronde, waarvan de meest hardnekkige is, dat het re sultaat van de onderhandelingen zou zijn, dat de blokkade ieder ogenblik opgeheven zou kunnen worden. Volgens het onder Sovjet-toeziclit verschijnende blad Nationale Zcitung zou over de her-openstelling van de verkeerswegen tussen West- en Oost Duitsland overeenstemming zijn be reikt. De spoorwegfunctionarissen te Helm stedt hebben opdracht gekregen de nodige maatregelen te nemen om een onmiddellijke hervatting van het in terzonale verkeer mogelijk te maken. Twee kolentreinen stonden onder stoom op het station Helmstedt ge reed, wachtend op instructies om naar Berlijn te rijden. De Berlijnse communisten en leden van andere partijen en organisaties, die onder bescherming staan van de Sovjets hebben zich verenigd in een Berlijns democratisch blok, aldus heeft de Tagliche Rundschau medege deeld. gX-PRESIDENT BENES zal over eenkomstig zijn wens begraven worden in zijn woonplaats Sezimovo' Usti. De begrafenisplechtigheid zal Woensdag gehouden worden in hét Nationale Museum aan het Wenceslas plein te Praag. Tot 10 September zal de officiële rouw duren. In een speciale bijeenkomst van 't kabinet heeft premier Zapotocky hul de gebracht aan Benes, die hij prees als een realist, die de tekenen begreep. Duizenden bewoners van Praag trokken gisteren naar het buitengoed, waar Benes lijk stond opgebaard, om een laatste groet aan de ex-president te brengen. Het lijk lag in een dood kist van zwart rijk gesneden hout, af komstig van een zuilengalerij, van 't huis, dat Benes zelf heeft doen bou wen. Vertegenwoordigers van het le ger, de Sokol en een jonge vrouw hiel den de wacht. De Engelse koning heeft een con doleancetelegram aan mevr. Benes ge zonden. Schuman alsnog geslaagd ^JA HERNIEUWDE pogingen is Ro bert Schuman er alsnog in ge slaagd een nieuwe regering te vor men. Het nieuwe kabinet bestaat uit 15 ministers, waarvan vier radicalen vier socialisten, zes leden van de M. R.P. (Schumans partij) en een partij loze. Behalve als premier treedt Schuman ook op als minister van Buitenlandse Zaken. Minister van Binnenlandse Zaken is de socialist Jules Moch. Marie is vice-premier. Het kabinet kwam gisteren voor 't eerst bijeen en verklaarde na afloop, dat alle werkers in loondienst vol gende week een premie van 2500 frs. zullen ontvangen. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A J. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend.

de Stem | 1948 | | pagina 1