De Lange Jan in Middelburg werd bestormd 1948 Anno Christi I Haal kinderen met onnodig uit hun spel ChefariiM» .4 DA T;| It5 yaffil 471 Ik houd van het proza Een keizerin werd vermoord wat de Vrouw interesseert Herinneringen aan een grote Vorstin Prachtige dagen in Tongerloo De Nationale Feesten in de aether DE STEM VAN ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 TOEN JULIANA TER WERELD KWAM Een pas-geboren baby in de étalage Maar ock een schriele raad Onze jonge Koningin ihuis N°,g' Zou men in Den Haag dan nooit begrijpen".... Het Jubileumspel door A. Defresne V LITURGISCHE KALENDER Jubileum- en kronings feesten Langs de weg 10 SEPTEMBER 1898 Gemalin van Frans Joseph was een der liefste en populairste vrouwen Laat ze genieten van hun eigen fantasie Nu 4 beroemde middelenj beschikbaar tegen pijnen! Ir treim Hansl vol aangiftJ avond cursus ges JN de morgen van 30 April 1909 sprong de strakke lijn van de dagelijkse doe- mng in Z'.r and plotseling in een blijde bocht toen telegraaf en telefoon het geboorte-bericht uit Den Plaag doorgaven. De reacties daarop waren ge heel Zeeland door geweldig. Vlaggen vlogen de huizen uit; fanfares trokken rond, schoolkinderen kregen vrij-af en feestcommissies sloegen spontaan feest programma's in elkaar. De Zeeuwse hoofdstad tintelde in het bijzonder van vreugdebetoon Een troepje jongelui bestormde de Lange Jan om in spreek koor van de hoogte uit de blijde gebeurtenis bekend te makenpook lieten zij volksliederen over de stad weergalmen. tje regen kon het Oranjevuur niet doven. Om 12 uur had op het Mo lenwater een grootse parade van het Middelburgse garnizoen plaats, onder leiding van de garnizoenscommandant van Wieringhen Borski, en in tegen woordigheid van de burgemeester Jhr v. d. Brandelcr. Herauten trokken plechtig door de stad om de geboorte aan te kondigen telkens nadat de trompetten gesto ken waren, klonk het uit hun mond: ,,.Ik verkondig u met grote vreugde: der Koningin werd een prinses gebo ren. God behoede Nederland en Oranje. Leve de Koningin. Leve de Prinses. Leve de Prins der Nederlanden." Voor de woning van de commissaris de.- Koningin en voor die van de bur gemeester werd de aankondiging met extra luister gedaan en eerstgenoemde dankte de boodschappers met enkele woorden. Honderden mensen, getooid met Oranje, trokken met de herauten mee om na iedere mededeling in gejuich los te barsten. In andere plaatsen Voals het te Middelburg .ging, ver- u liep het, zij het dan met variaties, overal elders. Wie de Zeeuwse couranten uit die dagen openslaat wordt getroffen dooi de hartelijke toon die uit de berich ten over de festiviteiten spreekt. De Zeeuwen, hoewel van aard wat inge toomd, sprongen toen uitbundig uit de band en wisten niet wat te doen om hun enthousiasme over de opnieuw ontsproten oranjeboom te uiten. Ir. Goes gebeurde het zelfs dat een zakenman, die even te voren vader was geworden, zijn spruit met wieg en al - natuurlijk bedolven onder oranje- textiel - in de étalage pootte. Het pu bliek had voor zijn artikelen nooit zoveel belangstelling gehad dan voor deze surprise. Het pand werd bijna belegerd. Ook als de autoriteiten uit die da gen, schriel van aard als de meesten varen, de hand op de beurs hielden, tastte de burgerij zelf diep in de zak om de keizer te geven wat de keizer toekwam. Een pijnlijk geval <7o deed een Oranje-klant, de heer Donner, in de Goese raad, die pre cies op 30 April 1909 bijeenkwam, het voorstel om van gemeentewege een subsidie te schenken aan het feest comité. De beide wethouders, de heren v. d. Bout en de Witt Hamer kreunden van ontzetting en meenden dat de ge- meente-financiën zó slecht waren, dat zelfs een gift van f 25 te hoog werd geacht. De heêr Donner voerde nog verontwaardigd aan, dat men in een vorige zitting wel f 76 had uitgetrok ken, voor een waterleidingplan maar dat men voor Oranje geen cent over had. De burgemeester, de heer de Ko ning Kooy, probeerde de raad nog te vermurwen, met een voorstel om dan f 100 uit te trekken, voor een vuur werk, maar kreeg daarbij alleen de steun van de heren Donner en Dek ker. „In de gang", zo lezen wij in het raadsverslag, „werd later nog heftig over deze kwestie getwist. De verga dering had een onaangenaam verloop." Niettemin kwam Goes traditie-ge trouw, daverend voor de dag en wist het particulier initiatief een feestdag te „fabriceren", die klonk als een klok en die natuurlijk ook gestoffeerd pROF. Dr J. Waterink heeft met medewerking van dr. H Smits kamp een allerprettigst boek geschre ven over „Onze jonge Koningin thuis". Het laat ons geheel en al medeleven met het opgroeiende Prin sesje Juliana, met de jonge vrouw, die ze wordt, met haar leed en ook met de grote liefde, die in haar leven kwam, met verloving en huwelijk, met ballingschap cn terugkeer. We worden binnengeleid in Paleis Soest- dijk en leren daar de warme, harte lijke, ongedwongen sfeer in het prinselijk gezin kennen. Tal van aar dige bizonderheden verluchten dit boeiende verhaal en een bizondere aantrekkelijkheid vormen verder de talrijke foto's, die de schrijver mocht uitzoeken uit de albums der prinse lijke familie. Ook de binnenlandse historie sinds 1909 wordt in enkele hoofdstukken geschetst, waarbij de anti-revolutionaire visie wel eens wat eenzijdig om de hoek komt gluren. Het boek is echter in zijn geheel ze ker geslaagd en de uitgever (Zomer ep Keuning te Wageningen) heeft er -een voornaam uiterlijk aan gegeven. werd met een historische optocht. Zó kwistig werd zelfs met vuurwerk om gesprongen, dat er een begin van brand ontstond bij de familie E. in de Korte Kerkstraat, waar een vuurpijl door de ruiten was gevlogen. Bijna de gehele maand Mei door, werd er links en rechts gefeest in onze provincie, uit dankbaarheid voor de geboorte van deze Oranje-telg, die men voorvoelde het eens de Konings kroon zou dragen in Nederland. Het Prinselijk gezin tijdens bezoek aan Middelburg (~)OK de winnaars van de derde, vierde en vijfde prijs leverden in onze Jubileum-opstel-wedstrijd bijdragen, die ten volle de aandacht van onze lezers waard zijn. Het gedicht, waarmee Albert van Drongen uit Hontenisse de derde prijs veroverde is te uitgebreid om in zijn geheel af te drukken en daarom doen we dat op de volgende wijze: JEUGDHERINNERING I"Tr dichter vertelt in de eerste vier strofen, hoe hij als kind een bij zondere liefde bezat voor zijn sprook jesboeken en hoe hij als het ware ver trouwelijk en eerbiedig tegelijkertijd met de bewoners daarvan, de feeën, omgang placht te hebben. Maar de glans van al die feeën verdween in het volle licht van een ontmoeting, die hij als kind had met Koningin Wilhelmina In de laatste strofe, die dan hieronder volgt, beschrijft hij die ontmoeting zelf en de indruk die zij op hem maak te: pen snel heraut met glans van goud Ruimt karren van de straat Daar koi#t zij aan! en 'k groet spontaan Ik wuif en zij wuift tegen; Hoera, ik zag een koningslach En al mijn feeën zwegen! TROUW r\e winnaar van de vierde prijs zond onderstaande bijdrage, die we in haar geheel overnemen: Met enkele andere Nederlandse sol daten maakte ik het historische mo ment mee, dat .„onze" Koningin na vier jaar weer Nederlandse bodem be trad. Kinderen waren wij nog toen ons land overvallen werd. Mannen voelden wij ons toen we wa pens en uniformen kregen en we onze bondgenoten konden helpen bij de verdere bevrijding van zeeland. Als mannen probeerden wij dan ook deze, in onze ogen kinderachtige ont roering te verbergen. Ruim een jaar later stond ik voor het Kasteel van Breda en zwoer trouw aan „Haar"; een eed die duizenden vóór Blij aflegden en waarvan velen pas de draagkracht ondervonden toen de oor log uitbrak. Op dit moment, terwijl de trotse Kathedraal waarschuwend, op mij scheen neer te kijken, dacht ik te rug aan dat onvergetelijke ogenblik van toen en aan Haar die zelf ons trouw bleef toen alles verloren scheen. Wij weten wat ons te doen staat, mocht het nodig zijn, le Lt. L. van Oppen, Breda HERINNERING een „Herinnering", die we met de vijfde prijs beloonden vanwege de typisch gevoelige toon van het onop gesmukte vers, dat we u hieronder la ten meegenieten. Weet je nog? Schone lila-paars seringentros Symbool van herinnering. Dat jij eens bloeide Zo weelderig, in mijn tuintje aan het bos En op uw ranke takjes vogeltjes stoeiden Weet je nog? Die vijfde Mei. Toen het bericht „Gecapituleerd hebben de Duitsers" Trilde door de lucht O die vreugde, die blijdschap op elk gezicht In stad en land, in elk gehucht Weet je nog? Dat trok, 'n lange stoet Van Breda naar Anneville. U voorbij Op versleten schoenen, blote voet, om 'n groet Te brengen aan onze Koningin, daar in de hei Weet je nog? Dat men U zag. U plukte Tot er was geen enkel trosje meer Trots liet je het toe, dat ze je ontrukte Van je struik, door handen iuw en teer Weet je nog? Dat strelend gebaar, van ons Vorstin Over je heen. Als was het een bede Ik ben weer terug. En ik bemin God, mijn volk, mijn land, altijd, zo als heden LUCIEN BASTIAANSEN „Dekkerswald" Ma lange onderbreking door de oor log en de na-oorlogse omstandig heden worden van 30 Aug. tot 1 Sept. de Tiende reeks der Mariale Dagen weei gehouden in de aloude gastvrije abdij van Tongerloo De resultaten dezer Mariale Dagen liggen met en kel besloten in de prachtige reeks verslagboeken, die een standaardwerk vormen voor de Marialogie, maar hebben diepe weerslag op een steeds breder en dieper Mariaal leven on der onze bevolking in Noord en Zuid. Voor een zeer illuster gezelschap van theologen, zowel van wereld priesters als van kloosterlingen, open de Kan. Der. A. van Hove, prot'. van het Groof Seminarie te - Meclielen, deze Mariale Dagen met een hulde- woord aan de grote bezieler en nog altijd „werkelijke" voorziter. Kan. Dr. Bittremieux, oud-professor der Leuvense Universiteit, die om gezond-, heidsredenen de Mariale Dagen niet meer kan voorzitten of bijwonen, maar ze nog altijd blijft leiden door zijn gezag en bezieling. Onder de aanwezigen bevonden zich vele priesters en kloosterlingen, ook uit Noord-Nederland. Het is wel heel spijtig, dat in de officiële krin gen nog altijd zoveel moeilijkheden gemaakt worden op deviezengebied. In dergelijke bijeenkomsten wordt beter Benelux-werk verricht, dan door vele luxe-wagens, die men in Antwerpen of in Brussel voor de luxe gelegenheden ziet staan met de „toch zo kostbare deviezen" voor ons land. Zou men in den Haag dan nooit begrijpen, dat de mens niet leeft van brood alleen? Er zijn verscheidene diepgaande voordrachten gehouden, welke de be zoekers zeer hebben verrijkt. De laatste dag had er in de Abdij kerk een pontificale Mis plaats, op gedragen door Hoogw. Heer Dr. Em. Stalmans, Abt der Abdij, voor de overledenen en levende deelnemers aan de Mariale Dagen. De ongekende liturgische weelde in deze bij uitstek Mariale Abdij maakt telkens weer op allen een onvergetelijke indruk. r\E ITALIAAN Pirandello heeft eens een toneelstuk geschreven onder de titel „Zes personnages op zoek naar een schrijver". Dat was een experiment uit de tijd, toen men met pas ontdek te filmische mogelijkheden zijn voor deel wenste te doen bij de vernieuwing van het toneel. Pirandello had zes men selijke figuren in zijn hoofd, die hij niet zó met elkaar in verband wist te brengen, dat er een goed toneelstuk van kwam. De personen leefden wel ieder afzonderlijk, maar ze vormden niet die eenheid die nodig is voor een harmonisch geheel en voor een boeien de intrigue. De pogingen die de schrij ver moest aanwenden om die karakters in zijn dramatisch plan te rangschik ken, heeft Eirandelio toen uitgebeeld in zijn stuk. Hij schreef dus eigenlijk een stuk over het stuk dat hij had willen schrijven. Dat, was een merk waardig experiment. Pirandello liet op die manier het gevecht zien, dat iede re kunstenaar te leveren heeft als hij de wilde, ongeordende beelden, die in zijn fantasie opwellen, moet uitwerken tot een gaaf kunstwerk. Een experiment, dat opvallend op het bovenstaande lijkt, heeft de Neder landse toneelschrijver Defrense onder nomen, nadat hij van de minister van O. K. en W. de opdracht kreeg een to neelstuk te schrijven n.a.v. het vijftig jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina. Hij schreef een zinhenspel een spel dus waarbij het niet gaat om enkele karakterollen, maar waarbij de personen een symbolische betekenis dra gen, zoals wij dat kennen in lekenspe len. En nu is het opvallende, dat de auteur zelf de hoofdpersoon van het stuk is. Hij wandelt als „de Schrijver" voortdurend op het toneel heen en weer en zegtnu moet ik een man heb ben en nu een vrouw. En dè Man ver schijnt en dè Vrouw. Dan begint een kleine scene die snel naar een climax voert. Niet goed, zegt de Schrijver op het toneel, deze fantasie kan ik zo niet uitwerken.. Wég Man en de Man gaat af. De Schrijver roept nieuwe fi guren óp en zo verschijnen in de loop van dit, stuk, ogenschijnlijk vrij wille- keuig maar knap tegenover elkaar uit gewogen, twee Leiders, een Rechter, een Zakkenroller, een Priester, een Hoog leraar en een Officier. Deze lieden, die soms uitgesproken pantomimisch reage ren, houden er ieder een eigen levens beschouwing op na en uit de dialogen blijkt, dat woorden als recht, vrijheid, waarheid voor ieder van hen een an dere inhoud hebben. Tussen de men sen heerst misverstand. De woorden maken de mensen tot doodsvijanden. Dat wil de schrijver aantonen. Hij laat de personen uit zijn fantasie, die zich in alle grilligheid op het toneel af speelt, onderling krakelen en kiest zelf geen partij. Dat wordt hem ten slotte door deze personen kwalijk ge nomen omdat hun debat, zeggen ze zó principieel is, dat niemand daar neu traal bij kan blijven en ze maken hem dan ook tot hun medeplichtige medespeler. 7o is het hoofdthema de noodlottige spraakverwarring die tussen de mensen heerst. Maar tevens geeft De fresne hier gestalte aan zijn geloof in de liefde tussen de elementen man en vrouw en in het gezin als heilig levens beginsel. Dit geloof heeft Defresne, die vroeger een werkelijk pessimistisch schrijver was, in zijn laatste stukken meermalen bezield. Zo ook in „De Naamlozen 'van 1942" en in die mee slepende toneelfantasie „Het onbewoon de eiland", waar hij tamelijk laconiek laat zeggen: „Als er in de warboel twee mensen zijn die samen horen, dan moeten die niet te gauw zeggen: ik ga van je weg. of: ga jij van mij weg, want als er één iets overkomt in die warboel op die kleine, kouwe, ste nen aardbol, dan kan de ander hem helpen NICO VERHOEVEN A. Defresne: „1948 Anno Christi", zinnenspel in drie bedrijven n.a.v. het 50 j. regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Uitg. A.B.C. Amsterdam. Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernheid. De plechtigheid i„ de Grote Kerk te Den Haag, tijdens de rede van Prof. Obbink. Zondag 5. Groen. 16e Zondag na Pinksteren. Mis Miserere, 2e geb. H. Laurentius Justinianus, 3e a cunctis, Credo. Pref. H. Drievuldigheid. Maandag 6. Groen. Mis van de 16e Zondag na Pinksteren. Miserere, zon der Gloria en zonder Credo. 2e geb. a cunctis, 3e voor de overledenen: Fi- delium (2 Nov.) 4e naar keuze. Ge wone Pref. Dinsdag 7. Groen. Mis van de 16e Zondag na Pinksteren. Miserere zon der Gloria en zonder Credo. 2e gebed a cunctis, 3e naar keuze. Gewone prefatie. Woensdag 8. Wit. Maria geboorte. 2e geb. (in stille Missen) H. Iladria- nus, Credo, prefatie van de H. Maagd. Breda: laatste gebed voor de Bis schop: verjaardag van zijn keuze. Donderdag 9. Rood. H. Gorgonius, 2e gebed a cunctis, 3e naar keuze. Vrijdag 10. Wit. H. Nicolaas van To- lentijn. Zaterdag 11. Wit. Mis van Maria Ge boorte (8 Sept.). Gloria. 2e gebed H H-. Protus en Hyacinthus. 3e v. d. II. Geest. Pref. H. Maagd. Een kiekje tijdens het glorieuze bezoek van Prinses Juliana in 1946 aan Brabant. Hier zien wc haar voor de Klokkcnbcrg te Tilburg. Prinses Juliana bezichtigde te Bergen op Zoom in 1938 demon straties van de afd. B. o. Z. van het Rode Kruis Op 4 September beginnen in Bier vliet de Jubileum en Kroningsfeesten die worden ingeluid om 14 uur door concerten op de Markt door diverse muziekcorpsen. Na afloop vindt er een grodt bal met attracties plaats op het feestterrein, hiervoor door de heer C. Calon welwillend afgestaan. Op 5 September te 13 uur beginnen de feestelijkheden mei de ontmoeting van de voetbalclubs Breskens-Nancys (Frankrijk). Na afloop van dit spor tieve gedeelte voortzetting van de concc-rtcn en Vlaamse Kermis. Op 6 September: 14 uur kinder- vollïsspelen op het voetbalterrein. 18 uur 30 groot concert op de Markt. 20 uur grote lampionoptocht voor kinderen; 21 uur groot gecostumeerd bal op het feestterrein. In de vacantle liepen we een onder wijzeres tegen het lijf, die haar functie uitoefent in Neerlands hoofd stad, Amsterdam, en ondanks al haar zorgen om de woelige Mokummertjes tot goede christenen en nuttige vader landers op te voeden, haar gevoel voor humor niet verloren heeft en menig kruidig verhaaltje ten beste weet te ge ven. Maar dit alles zonk toch in het niet vergeleken bij het pittige proza, dat ze twee dagen voor de vacantie ontvangen had van een Amsterdam se volksvrouw. Het epistel luidde al dus: Hoogverachte jufvrouw. Als dat u maar in u eige vuile hare mot kijke 't is zonde dat ik het zeg maar me- rietje heit geen pietjes en als merietje wel pietjes heit dan het ze die niet van mijn maar van dat jong van v. M. die stinkende zwarthandelaar, die in de oorlog nog niet het zweet tussen zijn teene verdiene kon en die nou een verbeelding heit of ie iedere morgen de neus van de koningin mag vegen. Ik ben zogezegd van eervolle fermielje en uwes zal ook wel is naar achteren motte als dat u merietje dan ook mot laten gaan, ze is van de week al drie keer niet droog overgekomme en het is nogal zo zeunig met de tektiel. Ik locm al tien weken met punten van een -loop voor me man se kusse en dit krijgt altijd hartkloppinge als ie slaapt met sonder sloop om se kusse van werkzaamheden aan de Slerkan. Ik ben van eervolle fermielje en me andere kind krijgt u niet ik sel se zelf wel lere lese en anders maar sondere rekene en me fader en moeder kende ook niet rekene en se ware er tog al tijd self bij en van klein duimpje heb u ook gelogen, hij klom niet in een eikelboom maar in een karstanje ik weet het als de dag van gister van jufvrouw de Kramer en die was een heel wat geleerder jufvrouw dan u met u moderne fratsen. U rookt cn heb staan soenen op de tram me neef het 't zwart op wit gesien, ik ben van eervolle fermielje en heb alleen me eige man gesoend en dat mag en die 3 voor me rietje der taal is voortrekke van de rijke en breien heit u ook al geen kaas op uw brood gegete, u doet niks dan lachen in de klas inplaats van breie maar daarvoor betaal ik geen schoolgeld en zingen kan u ook niet me kind ken nog niet eens van die witte roos bij het eensame kerkhof U bent een sofschool hartelijke groeten van juffrouw.... Ja, van Deyssel, die in Haarlem woont kan nog wel iets leren van de Amsterdammers! (Van een bijzondere medewerker) ttlT WAS OP 10 SEPT.EMBER ven het jaar 1898 tegen één uur in de mid- dag dat de Oostenrijkse gravin Von Hohenembs, begeleid door een dame, het hotel „Beau Rivagc" in Genève verliet, op weg naar de enkele honderden meters verwijderde aanlegsteiger van de boot naar Erivan. Nog voor zij deze bereikten rende oen plotseling opduikend individu op de gravin toe en botste zo hevig tegen haar aan dat zij op de grond viel. Gelukkig had het er alle schijn van dat zij er met de schrik afkwam. Ze herstelde zich spoe dig., stond op cn ging begeleid door haar gezelschapsdame aan boord. Reeds na een kwartier keerde de boot echter terug en legde weer aan: de toestand van de omvergelopen gra vin was snel verergerd en men had met schrik geconstateerd dat zij door een dolkstoot was getroffen. Snel volg de transport naar hpt hotel, maar toen de gewonde op bed gelegd was. bleek het leven roods geweken. Twee onmiddellijk ontboden artsen, enkele minuten later door een derde gevolgd schudden het hoofd: hier kon geen hulp meer baten. Terwijl de aanwe zigen knielden en gebeden voor het zieleheil van de gravin opstegen, open de een der artsen de slagader van de rechterarm: er vertoonde zich geen druppel bloed. Vreedzaam lag de do de gravin, een glimlach speelde nog om haar lippen, dezelfde glimlach, waarmede zij duizenden in haar le ven zo vaak had betoverd. De gravin wasKeizerin Elizabeth van Oos tenrijk, die incognito in Genève ver toefde. DADER EEN HALVE GEK. TN DE geboekstaafde moordaansla- gen op gekroonde hoofden is er wel geen, die zinlozer, verwerpelij ker en misdadiger was dan de moord op deze keizerin door de half waan zinnige Italiaan Lucheni, die zelf dacht een heldendaad verricht te De I6-jarige „Sisi" van Beieren, keizerin van Oostenrijk. Een onverschrokken amazone was keizerin Elizabeth van Oostenrijk, die in 1898 in Genève werd vermoord. Ifijk", zegt de dreumes tegen haar pop. „nu mag je fijn naar bed. Je bent een beetje ziek. Ik zal je eens mooi uitkleden en dan stop ik je lekker warm onder de dekens en dan ga ik ome Dokter halen". Al pratende is ze bezig het poppenjurkje uit te doen, als ze de stem van moeder hoort: „Rietje kom eens", moeder, die met 'n „tante" aan tafel zit. Even kijkt Riet je gestoort op, ze kan haar ziek kindje toch zo maar niet in de steek laten, het moet toch naar bed en haastig gaat ze door met uitkleden. Dan hoort ze dringender: „Rietje kóm eens" en aan de toon hoort ze, dat het „menens" is. Met de half uitgeklede pop bij haar. komt ze naar moeder, gestoord, ge prikkeld. Ze moet een „mooi" handje geven, lief lachen cn een hoop vragen beantwoorden, die haar niets interes seren. Dan hoort ze moeder tegen tan te zeggen: „Ze kan zo'n mooi versje tante. Ze zal het eens voor U opzeggen Ja dat doet ze wel, kom begin maar eens". Maar Rietje begint niet. Een Versje? Maar dat is toch geen belang in vergelijking met die zieke pop Daarbij 't hele versje bekoort Rietje geen steek op dat ogenblik, ze heeft er geen zin in, voelt er niets voor om 't nü op te dreunen, nu, nu er zoveel te „zorgen" is en kwaad schuddekopt ze van: „Neen". Maar moeder laat niet los: „Toe nou. Je kent het zo goed. Hoe begint het ook weer?" probeert moeder met een andere tactiek. Maar Rietje zegt geen boe of ba. Moeder wordt boos en 't slot van 't liedje is: een huilend kind, een ontevreden moe der en een „tante" die net 't gevoel heeft, of het haar schuld is, dat alles zo gelopen is. Ilfaarom kunnen we onze kinderen toch niet met rust laten als we visite hebben en willen we er maar steeds mee uitpakken, mee pronken? Eigenlijk zijn we niet trots op onze kinderen, maar trots op ons zélf dat wij zulke knappe kinderen hebben, trots op ons zélf omdat onze kinderen zo vlug zijn, zo bij de hand, zo goed van buiten kunnen leren, zo beieeiü zijn. We zoeken ons zélf en spannen onze kinderen ervoor. We haien hen uit hun spel hun fantasie, hun rover- landje. om een versje, handje of kunst je, opdat de visite toch maar goed ziet, wat voor knappe kinderen moe der heeft. En we vergeten daarbij, dat het voor een kind heel wat anders is, of het iets spontaan doet, zingt of op zegt, dan wel of het daartoe geroepen gecommandeerd en als 't ware ge prest wordt, 't Kan natuurlijk wel eens „lukken" als het kind zeil ook zin heeft of zich zelf ook „voelt" om dat mooie versje. Maar meestal is dit erg riskant. Zulke risico's moeten we in onze opvoeding niet nemen. We ma ken bovendien onze kinderen zelfge noegzaam en ijdel: „Dat kan ik" en: „Moeder gaat groot op mij". We bren gen onze eigen ijdelheid op onze kin deren over. 't Is immers meestal de ijdelheid der moeder, waardoor 't kind uit 't spel gehaald wordt en iets wordt opgedrongen, waar het helemaal geen zin in heeft. Maar al te vaak vergeten we ons in te denken in het kinderleven en maken we de fout te veel aan ons zelf te denken.Het kind kent juist' de ijdelheid niet. Het leert een versje bij een bizondere gelegenheid; het leert een kruisje maken, een weesgegroetje bidden, omdat moeder zegt, dat het goed is, Jezus het graag heeft, of wel ke andere redenen wij ook opgeven. Het kind vindt het vanzelfsprekend, dat het daarom dit alies leert, ziet daar niets blzonders in maar heeft er een natuurlijke afkeer van het zo maar op te zeggen voor een visite of voor be zoekers, die voor 't kind wildvreemd zijn, al is het voor ons dan ook een bizonder bezoek. Halen we toch niet telkens onze kinderen voor alle onbe nullige wissewasjes uit hun spel, laat ze genieten van hun fantasie, hun ei gen wereldje en laten we onze kinde ren niet de dupe worden van onze el- gen ijdelheid. hebben. Hij doodde echter een der lief ste, populairste en menselijkste vrou wen die ooit een troon bestegen. Elizabeth van Oostenrijk was reeds 61 jaar oud, toen zij onder moorde naarshand viel. Zij stamde uit het Beierse hertogelijk geslacht. Haar ver loving met keizer Franz Joseph van Oostenrijk was een ware roman. Haar oudere zuster was namelijk voorbe stemd om keizerin van Oostenrijk te worden, maar Franz Joseph, die de hertogelijke familie Max en zijn beide zusters in Ichl ontmoette, teneinde met zijn verloofde kennis te maken, werd op slag verliefd op de zestienjarige Elizabeth, die algemeen „Sisi" genoemd werd. In plaats van haar zuster werd ..Si si" van Beieren de echtgenote van de nog jonge Oostenrijkse keizer en in haar herleefde voor het laatst de ro mantiek, die de mensheid zo gaarne om vorstenhuwelijken weeft. Eliza beth hield van mensen en dieren, zij was als paardrijdster een van de on- verschokkenste vrouwen, die ooit ge leefd heeft; zij was een ware vrien din van de dichtkunst: Heinrich Hei ne was haar lievelingsdichter, voor wie zij zelfs een gedenkteken liet op richten. Keizer Franz Joseph heeft zijn ga de vele jaren overleefd, ook al be leefde hij de ineenstorting van de dubbel-monarchie niet meer. Wellicht zou in 1914 de oorlogsver schrikking geen chaos in Europa hebben aangericht, wanneer de Ita liaan Lucheni in 1898 niet de kans zou hebben gekregen een dei- verstandigste en beminnelijkste kei zerinnen, die ooit geleefd had, om het leven te brengen. VERGETEN NAAM. TTe moordenaar pleegde tweo jaar na zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf, zelfmoord. Zijn naam is een halve eeuw na een daad, die de wereld met ontzetting ver vulde vergeten. Niet zo is het met keizerin Elizabeth van Oostenrijk, om wie zich evenals tijdons haar leven een krans van legenden weefde. Geen enkele nog zo waar heidsgetrouwe biografie, heeft deze legenden op de achtergrond kunnen schuiven. Het romantische, ondoor grondelijke en betoverende glim lachje van de schoonste vrouw, die ooit een troon besteeg, bleek sterker te zijn Wanneer een zware hoofdpijn, hevige.' zenuw- ol andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chelarine „4". Elk; tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox - zorgt dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt /f beroemde geneesmiddelen in eén tablet tegen punen en griep 20 tabletten i 0.75 (Adv. 375-ooï ZONDAG 5 SEPTEMBER HILVERSUM I 301 m: 8 nws„ 8.15 suite Oriëntale v. Popy, 8.25 Hoogmis, 9.30 nws. en w.st., 9.45 Valerius, 10 herd, dienst, 11.30 Kom nu met zang. 12.15 apologie, 12.35 ork. z. naam. 13 nws., 13.20 ork. z. naam, 13.40 Spi- neuza, 14 harmonie uit Tegelen 14.35 muz. tombola, 15.30 kath. middelb. landb. school, 15.40 omr. kamerork. 16.10 sport, 16.25 vespers, 17 kerkd., 18.30 Ned. str.kr., 19 Merck toch hoe sterek, 19.15 Het vast verbond, 19.30 nws. en weeroverz., 19.45 Petits chan teurs a la croix de Bois, 19.50 Het Leeuwendalers Lantspel v. Joost v. d. Vondel, 20.50 korte toespraken, min. v. buitenl. zaken der Benelux landen, 21.05 conc., 21.40 Verv. Leeuwendalers 22.18 Andrès Segovia en Yehudi Me- nuhin, 22.37 actualiteiten, 22.45 avond- geb., 23. nws., 23.15 Wagner. HILVERSUM II 415 m: 8 nws., 8.18 ouverture Willem Teil, 8.30 Voor de tuin, 8,40 Zondagmorgenmelodieën 9.12 postd., 9.15 Men vr. en wij dr., 9.45 Toen het prinsesje een prinses werd, 10 Meester trio, 10.30 Hong. rhapsodie, 10.40 Blanquette het geitje, 11 beroemde koren, 11.15 Me- tropole ork., 12 ens. Tom Erich, 12.30 Zondagclub, 12.40 gem. koor, 13 nws., 13.15 mededelingen. 13.20 ens. Roman cers, 13.50 Even afrekenen, 14 étude v. Szymanowsky, 14.05 dr Ritter, 14.30 omr. ork., 15.45 film, 16 Skymasters, 16.30 reportage, 17 muz. ver. Excel sior, 17.15 dameskoor. 17.30 accor deonver., 17.45 sport, 18 nws., en sp. 18.15 gespr. met de lezer, 18.30 De gelijkenissen. 19 wereldr. v. kerken, 20 nws., 20.06 reportage, 20.15 Fr. Schubert. 21 Drie mannen in de sneeuw, 21.30 Waltztime, 22 vacantia., geweest! 22.30 gelukkig vaderland, 23 nws., 23.15 Franse melodieën, 23.45 Benny Goodman en ork. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 10 Hoog mis, 12 ork. Gerd Zonnenberg, 13 nws., 13.15 Bing Crosby, 13.30 solda ten, 14 opera Turandot, 16 muz. bij de thee, 17 gr., 17.30 omr. ork., 17.55 sport, 18.30 De zon van hot leven. 19.30 Léhar, 20 Beneluxconc., 21.40 sportfantasie A'dam, 21.55 gr.. 22 nws. 22.15 verz. progr., 23 nws., 23.05 gr. MAANDAG 6 SEPTEMBER Nationaal progr. Hilversum I en en Hilversum II 7 fanfare. 7.02 inleidend woord, 7^- nws., 7.20 feestelijke klanken, 8 dag opening, te Amsterdam, 8.05 nws., 8.20 luchtig ochtendprogr.. Romancers, orgel, voordracht, 9.30 morgenw. door Pr. van Nuenen op Hilv. I en ds Voor- steegh op Hilv. II, 10 plechtige be ëdiging en inhuldiging van TM. Ko ningin Juliana in de Nieuwe Kerk, Amsterdam, 13 nws.. 13.15 orgel, en piano, 13.45 Twee koninginnen, 14 sextet Willem Pijper, 14.15 mars en wals, 14.45 rijtoer van H.M. Koningin Juliana, 15.45 opgewekte plaatjes. 16 sterrenparade. 17 Stradiva sextet, 17.30 kinderzang uit Oost en West, 18 nws. 18.15 muz. uit de West, 18.30 Metr. ork., 19 min. pres. Drees, dr v. Mook, It. gouv. gen. v. Ned. Indië, ir Peters gouv. v. Curacao, dr Huender, gouv. v. Suriname, E.. Römer voörz. Cura- Caose staten, mr de Vries voorz. Su rinaamse staten, dr Djajadiningrat, lei der v. d. Ind. deputatie, 19.20 Nederl, kamerkoor, 20 nws., 20.05 herh. be- edigingsreportage, 20.30 Marcheert u mee met onze soldaten overzee? 20.45 Leve de Koningin. 21.05 nieuwe Ned. verpozlngsmuz., 21.30 Olymp. stadion A'dam: Kroningsspel gevolgd door Het feest in Neerlands Tuin, 22.45 Victor Sylvester en z. ork.. 23 nws,, 23.15 feestkreet, 24-01 een luchtig pro gramma. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 11 re portage beëdiging van Koningin Ju liana, 13 nws., 13.15 kroningsconc..- 19.50 feuilleton. 20 kamerkoor. 21 Nederlandse beëdigingsfee-ten, 21.30 lichtork., 22 nws., 22.15 gr., 22.50 nws. 22.55 gr. TVrie kind *-* Boumq twaalf uu stadhuis, de in Bred voering gif En hoe het hen v| ningin zei: moest mak Door md werden zij| onze stad, Daarna Heel het e| stonden, opgedaan. Hierobvd en de Pool Waar J-|LT DEP. heeft tij tezamen trein-cont De NederJ zich tot hel landse zakej rapport uit ring van dl tróle via de| MAANDAGi IN Dl DE 'Aanvang 7 ui Vanaf 7 Sep te ten verkrijgb| lecteur m. zwart! Ruyterl gc PostgircJ \a te die half Sep vangen op Donderdagmid 4 uur bij de het echoolgebo Ondergetekendl sen te Goes, hun kantoren Maandag en Woensdag zullen zijn 4V8-0 E. C. H. JOl W. Hl - Tosca C Tosca Bril Tosca P.

de Stem | 1948 | | pagina 6