mé Patei De Provinciale Staten en ons Koningshuis Wat een Wonderlijke Wereld De bouw van een nieuwe katholieke kerk te Middelburg DE STEM VAN SEPTEMBER 1948 Oorkonden aangeboden aan de Koningin en haar opvolgster Is steun van andere parochies niet mogelijk? Grondwetsherziening Benes t MARKTEN Er was J. ML Voor I AUDIENTIE. Z. H. Exc.Mgr. Baeten zal 6. 8 en 9 Sept. geen audiëntie verlenen. DOKTERSDIENST. Zondig wordt de doktersdienst te Goes waargenomen door dokter Bruyn- zeel, te Heinkenszand. 's H. Arends- kerke en Wolfaartsdijk door dokter Staverman en te 's Heerenhoek, Nieuw dorp en Driewegen door dokter Folmer. TO JAAR ST. GREGORIUS- VERENIGING Het 70-jarig bestaan van de St. Gre- goriusvereniging zal plechtig gevierd worden te Den Bosch op Woensdag 8 September. Het feest zal worden inge zet met een Pontificale H. Mis, door Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaers, in de Basiliek van St. Jan. Om half drie wordt in Casino de feestvergadering gehouden, waarbij prof. dr. A. Smijers, algemeen voor zitter van de Nederlr-St. Gregoriusver- eniging, het woord zal voeren en Dr. A. Kat, rector cantus van de Haar lemse Kathedraal de feestrede zal uit spreken. Deze bijeenkomst zal worden opgeluisterd door het H. Sacraments koor van Breda onder leiding van Louis Toebosch. In het plechtig Lof In de St. Jan om half vijf zal dat zelfde koor een zestal polifone werken uitvoeren. SLUIS TE HANSWEERT HERSTELD Zonder verder ceremonieel dan het hijsen van een kleine vlag door een der sluisknechts is de kleine sluis te Iiansweert, welke door de Duitsers in 1944 grondig werd verwoest, weer in gebruik genomen. Aange*en door deze sluis zeer vele kleinere schepen wor den „verwerkt", ontlast men hiermede in belangrijke mate andere sluizen. Aardenburg Speciale „vlucht" der duivenliefhebbers. De duivenliefhebbers uit Aardenburg ion Eede willen de feestelijkheden, die thans worden gehouden op een origf nele manier, waardig besluiten. Daar toe zullen zij in de avond van 6 Sep tember een „vlucht" organiseren, dit maal niet van hun geliefde duiven, maar van de duivenhouders zelf. Vrachtauto's zullen de ruim 70 deelne mers afzonderlijk, overal verspreid langs binnenwegen in de omgeving van Aardenburg en Eede afzetten. Degenen die het eerst in het donker het club lokaal weten te bereiken zijn de win naars van de beschikbaar gestelde prijzen. Plechtige raadszitting. Ter gele genheid van de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana zal door de raad op Maandag 6 September a.s. een plech tige openbare raadszitting worden ge houden in het gemeentehuis om halt elf des morgens. Loos alarm. Door politie te Sluis werd de Aardenburgse brandweer ge waarschuwd, dat er ergens brand was in de Wester-Eedepolder. De brandweer rukte uit, doch kon nergens een spoor van brand ontdekken en keerde onver- richterzake huiswaarts. Biervliet Geslaagd. Aan de R.K. Kweek school te Oudenbosch slaagde voor on derwijzeres mej. T. Borm. Eede Aanbesteding RK. school. Aanbe steed werd het bouwen van een nieu we drie-klassige semi-permanente RK school alhier. De laagste inschrijver was P. Barra uit Oostburg voor 46.000.— Goes t INENTING TEGEN POKKEN De Burgemeester van Goes brengt ter openbare kennis, dat door de Ge meente-Geneesheer op Vrijdag 10 Sep tember a.s. des namiddags 3 uur in het Gasthuis, Oostwal 31 zitting zal wor den gehouden voor kosteloze inenting en herinenting. Trouwboekje moet mee gebracht worden. 273-0 Goes, 31 Augustus 1948 De Burgemeester van Goes W. C. ten Kate KINDERFEEST IN DE LANGE VORST Donderdagavond heeft de buurtver eniging Lange Vorststraat voor de kin deren van de buurt een feest gehouden waarop het aan blijheid niet ontbrak. De commissie had een serie leuke wed strijden bedacht waaraan vol animo werd deelgenomen. Vele prijzen kon den aan de winnaars uitgereikt wor den. Het feest, dat door muziek werd op geluisterd, trok in de sterk-verlichte straat buitengewoon veel belangstel ling, ook van niet-straatbewoners. HET CIRCUS KOMT Het welbekende Nederlandse circus van Bever komt van 10 tot en met 16 September naar Goes. Het tentencom- ple.x en stallen zullen op de Grote Markt worden opgebouwd. De hoofd- tent heeft een uitbreiding ondergaan, zodat aan 2500 personen een goede zit plaats wordt aangeboden. Een nieuwe aanwinst van paarden, zijn de zes Gelderse bonte volbloeden, welke door ■mevr. van Bever in dressuur zijn ge nomen en die edele raspaarden in de manege zal voorstellen. De bekende familie Karoly, de beste jockeyrijders van het continent, zijn ook weer van de partij en naast hen staan lal van andere artisten waardoor een klinkend program gewaarborgd is. Ook de clown nummers zijn uitstekend bezet. Bloemententoonstelling geopend. Gistermiddag is de bloemententoon stelling in het Goese Schuttershof ge opend door burgemeester ten Kate. Behalve de bloemen die door de kin deren werden gekweekt, zijn er fraaie inzendingen te bewonderen van de ge meente-plantsoenen. de firma's de Groot en Evertsen en particulieren. Ook staan er in een nevenzaal mooie aquaria. Het Schuttershof zelf zorgde voor een monumentale entrée. Na de opening maakte de jury de namen der kleine prijswinnaars(sters) bekend. De hoofdprijs, de wisselbeker, viel ten deel aan het dochtertje van burgemeester ten Kate, die een pracht begonia opgekweekt had. Hansweert Sluis hersteld. De kleine sluis die door de Duitsers in 1944 werd ver nield is gisteren weer in gebruik ge nomen. Hulst Winkelweek verlengd. In verband met de inhuldigingsfeesten op Maan dag is de winkelweek van de midden stand met een dag verlengd en zal deze eerst op Dinsagavond beëindigd worden. Kloetinge Burg. stand. Geboren: Jan A zv J. Kooijmans en P Nijsse. Overleden: Cornelia C Poortvliet, 65 j., ongehuwd. Gehuwd: P Hirdes, 67 j. en W Kiel, 56 jaar. Middelburg Herstel singels. Met het herstel van het wegdek der singels om Mid delburg is thans een begin gemaakt. Bij de Lange Ville-singel en de brug is men reeds begonnen met het dich ten van de vele putten van brugge- hoofden. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn gedeponeerd enige portemonnai's, mantelband, dub beltjesarmband. thermometer, lederen schakelriem, streng touw, manchet knoop, wit kinderkousje, ring met sleu tels, damesrijwiel, hondenhalsband, R.K. kerkboekje, en welpenmuts. Deze goederen kunnen Zaterdags worden afgehaald door de rechtheb benden. Tevens ligt daar ter inzage een lijst van vele andere gevonden voorwerpen, die bij particulieren kun nen worden afgehaald. Terneuzen GUNNING VOOR 11 WONINGEN TE SLUISKIL. Ter afwerking van enkele dringends zaken kwam de raad van de gemeente Terneuzen in spoedeisende vergadering bijeen. Ondanks de vooral door de heer Colsen ingebrachte bezwaren te gen de gang van zaken bij de aanbe steding van een 11-tal woningen te Sluiskil, werden deze gegund aan de heer R. A. van Wiemeersch te Axel voor een bedrag van 110.500. Ook werd gegund de aanleg van riolerings werken in de Dijkstraat voor een be drag van f 164.500 en tenslotte werd nog de verordening op de veemarkten in de gemeente Terneuzen gewijzigd. OPTOCHT HAD GROOT SUCCES. Voor de allegorische optocht bestond zeer grote belangstelling. Medewerking hieraan verleenden o.m. de harmonie- en van Sluiskil en Terneuzen en de tambours van de gymnastiekvereniging EMM. De eerste prijs kreeg de wagen van de buurtvereniging van de Zand straat, die voorstelde „Nederland en Oranje": de 2e prijs de wagen van de Julianastraat. die „Oorlog en Vrede" vertolkte en de 3e prijs de wagen van de Baandijk, die een symbolische vooi stelling van „Onze Vlag" bracht. Ook het concours-hippique, dat op het sportterrein van het openbaar lyoeum werd gehouden, mocht zich in een zeer grote belangstelling verheugen. Deelnemers hieraan waren de Sohelde- ruiters van Terneuzen, de Oranjerui- ters van Axel en de Julianaruiters van Zaamslag. De uitslag van de diverse nummers was als volgt: Individueel springconcours 1 D. Scheele van Schelderuiters op Bobby, 2 J. de Kraker van Julianaruiters op Nelly, 3 mej. S. v. d. Peyl, Schelderui ters op Mascotte, 4 S. van Hoeve Bsnz. van Oranjeruiters op Jacky, 5 J. Huys sen van Schelderuiters op Jacky II; 6 G. de Klerk van Schelderuiters op Prins. Het nummer vrijheidsdressuur w'erd gewonnen door S. van Hoeve Gnz. van Julianaruiters met Johnny, terwijl het patrouillespringen werd gewonnen door de Schelderuiters met als tweede de Julianaruiters. De stoelendans werd gewonnen door: 1 G. Dees van Julia naruiters op Kitty en 2. S. van Hoeve Gzn. van Julianaruiters op Johnny. Ook de gondelvaart in het kanaal van de Middensluis tot aan de Oost- sluis trok vele toeschouwers. HUMOR IN PROGRAMMA BOEKJES IN HET overigens uitstekend yer- zorgde programmaboekje, dat in een onzer Zeeuwse stadjes werd uitgegeven naar aanleiding van de Jubileumfeesten, heeft een zetter, die onder indruk van de komende vrije dagen met zijn hoofd niet bij zijn werk was, onbewust een por tie humor gebracht door bij de om schrijving van het défilé te ver melden, dat er een deputatie zou meelopen van de R. K. Vrouwen bond „Maarten Luther". De goede man maakte het aldus nog bonter dan zijn collega te Am sterdam, die de St. Jozefsgezellen- vereniging in een onlangs daar uitgegeven programmaboekje aan duidde als „Joodse zeilvereniging!" HET MONUMENT AAN DE WESTSLUIS. Zoals algemeen oekend is, gaf H.M. Koningin Wilnelmma bij hei eerste na-oorlogse bezoek, dat zij aan Terneu zen bracht, de wens te kennen, dat aan de Westsluis, waar een vijftal man nen van de Rijkswaterstaat bij een poging om de aldaar gelegen brug vooi opblazen te oehoeden door de Duitsers zonder enige vorm van proces werden neergeschoten, een gedenkteken zou worden opgericht. Om aan deze koninklijke wens te voldoen, is in Augustus 1945 een col lecte gehouden, die circa 5000 op bracht. Daarna is aan een aantal Ter- neuzense ingezetenen verzocht een ont werp voor dit monument te willen maken. Tengevolge van moeilijkheden, waarvan de oorzaak buiten Terneuzen moet worden gezocht, kon daarna ge durende geruime tijd niet worden ver der gewerkt, maar dank zij een onlangs genomen raadsbesluit is er nu een commissie in het leven geroepen, die de plaatsing van dit monument zal gaan verwezenlijken. Om te beginnen heeft deze commis sie een keuze gemaakt uit de ingezon den ontwerpen en besloten, dat van de heer Huineman te gaan uitvoeren, indien tenminste dit ontwerp de goed keuring van de provinciale commissie van toezicht kan verkrijgen. -Het ontwerp van de heer Huineman stelt voor een voetstuk van graniet, waaruit een eveneens in graniet uit gevoerde naald ontspringt, in de top Waarvan een bronzen vuist is geplaatst waarin een bronzen zwaard is geklemd. Het geheel, dat circa 10 meter hoog is gedacht, zal inderdaad een waardige herinnering worden aan de mannen, voor wie het is bedoeld en een sieraad voor Terneuzen worden als.... de nodige gelden kunnen worden bijeengebracht, want men zal begrijpen, dat bij de te genwoordige kostprijs der materialen, enz., een monument van deze omvang veel geld kost. Gezien echter het doel van dit mo nument meent de commissie, dat met een gerust hart nogmaals een beroep op de Terneuzense bevolking kan wor den gedaan. Zo zal dan heden een tweede collecte worden gehouden. Wij zijn ervan overtuigd, dat Ter neuzen bereid is, op waardige wijze de aan H.M. gedane belofte in te los sen. Schepen botsten. Toen een aantal schepen, geladen met basaltsteen, de kolk te Terneuzen werden binden ge sleept, botste één -dezer boten zo hevig op zijn voorganger, dat de roerganger er door overboord werd geslingerd. Ge lukkig zag deze kans zelf naar de kant te zwemmen, waar vele handen klaar stonden om hem op het droge te hel pen. Eenmaal weer op het droge, bleek echter dat de man een flinke wond in een der benen had opgelopen, zo dat dr. van Breda Vriesman overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. 0> INGEVOLGE het besluit dat in de zomerzitting viel, hebben de Staten van Zeeland een huldeblijk doen toe komen aan H.M. de Koningin en aan Prinses Juliana en wel in de vorm van een buitengewoon fraaie oorkonde. In ale van de Koningin wordt dank ge bracht aan H.M. voor al hetgeen zij gedurende Haar lange regeringsperiode voor land en volk deed, terwijl Haar een gelukkige levensavond wordt toe gewenst. Prinses Juliana worden in verband met Haar a.s. troonsbestijging ook de complimenten van de Zeeuwse Staten aangeboden. De oorkonde voor de Koningin werd ontworpen en getekend door de Mid delburgse kunstschilder Louis Hey- mans, die de tekst in fraaie letters calligraferde op gelooid geitenvel en dit voorzag van een in schone kleuren gehouden kader, dat de wapens bevat van Oranje Nassau, Zeeland, Middel burg, Veere, Vllssingen en Aardenburg de gemeente waar H.M. de grens over schreed bij Haar terugkeer naar ons land in 1945. De heer Hertogh, hoofdcommies ter provinciale griffie, vervaardigde de oor konde voor de Kroonprinses en maak te er ook een brillant werkstuk van op even deugdelijk materiaal. De tekt- ster. van beide oorkonden zijn geschre- Walsoorden De feestelijkheden. Op Maandag 6 September zal Walsoorden het rege ringsjubileum vieren. Verschillende at tracties zullen plaats vinden. Zo zal een baankoers op gewone fietsen veel belangstelling trekken. Reeds hebben rich velen hiervoor aangemeld. Mooie prijzen en vele premies zijn reeds toe gezegd. De dames zullen bloemenrijden en. veteranen en junioren voetbalwed strijden spelen. Des avonds fakkelop tocht. Om één uur wordt een aanvang ge maakt met de baankoers en om vier uur zullen de voetbalwedstrijden be ginnen, om half acht de fakkeloptocht. Westdorpe Het f eestprogram. Op 6 Septem ber is het programma der feesten als volgt: Otn 7 uur H. Mis, waarna om 9 uur op het gemeentelijk sportterrein een voetbaltournooi tussen de verschil lende verenigingen waaronder ook een elftal van de fam. Audenaerd. In de namiddag volksspelen op Passluis en Zwartenhoek. Na afloop hiervan zal door de burgemeester een défilé wor den afgenomen waaraan alle plaatse lijke verenigingen zullen deelnemen. Kadat allen zich weer voor het gemeen lehuis hebben opgesteld zal door de burgemeester een toespraak worden ge houden. Daarna vindt de verloting der Loterij plaats. Zuiddorpe Feest bij de troonswisseling. Ook op 6 September zal een algemeen feest gegeven worden. In de namiddag volks spelen en des avonds, gezien de over grote deelname, een herhaling van het bal-champêtre op 31 Augustus. ven door de griffier der Staten, dr. Teilegen. De Commissaris der Koningin was van plan geweest zelf de documenten naar den Haag te brengen. Toen dit niet mogelijk bleek is gis termorgen een speciale koerier naar de hofstad gegaan, die de oorkonden aan de secretaris van H.M. heeft over handigd. De tekst van de oorkonde, gericht aan Koningin Juliana luidt: Mu de ure nabij is, waarin Gij de re gering over het Koninkrijk der Ne derlanden. aanvaardt, veroorloven de Staten der Provincie Zeeland zich, hierbij vooruitlopend op dit plechtig ogenblik, uiting te geven aan de ge voelens, die hen bij deze gelegenheid bezielen. Zij begroeten U, niet enkel als hun wettige Vorstin, doch ook, en zeker in niet mindere mate, als de afstamme linge uit een geslacht, dat met Neder land, doch met Zeeland wel zeer in het bijzonder, door eeuwenoude ban den verbonden is, als de Dochter van een moeder, wier zegenrijke regering, wier medeleven met Haar volk bij hen nog lang in dankbare herinnering zal blijven, als de jonge vrouw, die, gerijpt in het leven, thans de zware en moei lijke, doch ook zo schone taak aan vaardt. leiding te geven aan ons volk. Somber zijn de tijden en vele de moeilijkheden, die ook U wachten, doch vol vertrouwen zien zij U de troon bestijgen, omdat zij uit eigen er varing weten, hoezeer Gij U steeds deel hebt gevoeld van onze volksge meenschap, hoezeer Gij steeds mede hebt geleefd in het wel en wee, dat die gemeenschap trof, hoezeer alles, wat de belangen dier gemeenschap raakt, U ter harte gaat. En dit vertrouwen wordt slechts versterkt door de wetenschap, dat Gij Uw kennis en ervaring van de belan gen dier gemeenschap verworven hebt in een gelukkige jeugd en onder de wijze leiding van Uw Moeder, in een gelukkige huwelijksleven aan de zijde van Uw Vorstelijke Gemaal. Zij bidden U toe, dat het U gegeven moge zijn. gedurende een lange reeks van jaren de plaats, die Gij thans staat in te nemen, te vervullen, daar bij gesteund door Uw Gemaal, de Prins der Nederlanden en omgeven door Uw opgroeiend gezin. Moge God U daar bij zijn onmisbare zegen schenken, U de wijsheid deelachtig doen worden, die Gij zozeer zult behoeven, tenslotte en te allen tijde. Zijn licht doen schijnen over Uw pad. AGENDA HULST. Zondag: 5 September. Schie ting bij Aug. de Gucht, begin 3 uur. KAPELLEBRUG. Zondag 5 Septem ber. Schieting bij B. de Smet, be gin 3 uur. KOEWACHT. Zondag 5 en Maandag 6 September. Kermisschieting bij A, van Hove, begin 2 uur. PAULUSPOLUER. Zondag 5 en Maan dag 6 September. Gaaibolling bij A. Sponselee. SCHUDDEBEURS. Zondag 5 Septem ber. Schieting op de staande wip bij P. Stevens, om 3 uur. lVTet zijn vijven zwier- den ze over Breda's feestelijke marktplein, vrolijk en luidruchtig. Ze zongen van de toffe jon gens en ze brulden, dat ze lang niet naar huis gingen En hoe meer ze hosten en zongen, hoe vrolijker ze werden. Eén van de knapen, wiens baard het stadium der donzigheid r.og niet ge - heel was gepasseerd, zwaaide met een fles. Er had jenever in die fles gezeten en oppervlakkig gezien had men kunnen concluderen, dat het vocht zijn uitwerking niet miste. Oppervlakkig gezienwant wie scherper keek, kon eer symptomen van brood dronkenheid, dan van dronkenschap \yaarnemen Hoe het ook zij: de fles schommelde boven de hoofden, van links naar rechts, als de wijzer van een staande weeg schaal. Maar de man, die de fles hanteerde, kon dat niet vol blijven houden. Hij had er trou wens ook geen zin ln. Een lege fles is maar een lege fles, filosofeerde hij; ze kan slechts dienst doen om het slotaccoord van een machtig lied meer kracht bij te zetten. Deze laatste overweging werd hem tot een obses sie. En plcseling. order toejuichingen van zijn makkers, smeet hij het geval op de keien...; De knal verwekte een schrikschokje bij de om standers en een rode ge laatskleur bij de agent, die op enkele meters af stand het schouwspel gade sloeg. Hij stapte op het troepje af en greep de flessensmijter bij zijn arm Oprapen, zei de agent Maar de toegesprokene sputterde tegen. Hij had geen zin om op een feestavond scherven te gaan rapen. En zeker geen scherven, die heel klein en heel scherp wa ren. Raap op, zei de agent Ik vertik het.. O, zei de agent, Hij trok zijn schouders iets naar achteren en duwde zijn kin naar voren.. O. vertik jij het? Ga dan maar even mee. En hij duidde met zijn hoofd in de richting van het hoofdbureau. Kom Kees, maanden de andere vier. En hur. voorbeeld bracht de weerspannige tot andere gedachten. Gezamenlijk hurkten ze neer en ze raapten tot er zelfs lus- sen de richels de: straat keien geen glasscherfje meer te vinden was Toen trokken ze af. Zon der fles en stiller, veel stiller, dan vóór het in cident Amsterdam. T~\e Koningin maakte een rijtoer door de Jordaan, En ook de bur gemeester van Amster dam, mr d'Ailly reed mee. In een lage open wagen, keurig en voor- aaam als altijd. Alles verliep naar wens De Koningin werd toege juicht. Luid en lang. En jok de burgemeester creeg zijn deel, al was 't illeen maar in de Hazen straat, waar tussen de nenigte ineens een stem ipklonk:- „Ha, die Ar- loldziet ie er weer ïve jofel uit!" OOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOO0OO0OOOOOOOO0OOOOOOOOO0GO grondwetsherziening is dan definitief in veilige haven. Het is een gelukwens waard. Niet alleen voor Drees en Sassen, maar zeer zeker ook voor dr Beel en zijn helpers. Er zijn ten aanzien van het herordenen van het Koninkrijk nu constitutioneel zuivere verhoudingen geschapen De oppositie ziet heel wat wapenen uit haar arsenaal waardeloos geworden. C. H. en V.V.D. hebben zich met alle critiek op het verleden toch goede realisten getoond. Niemand is trouwens verrukt over de hui dige gang van zaken. Maar het vasthouden aan ver ouderde Grondwetsbepalingen had ons in een veel on voordeliger positie geplaatst. De jongste gebeurtenis sen en verschijnselen hebben overigens deze lichtzij de, dat de nevel voor een schimmig politiek spel weg trekt, dat allen, die zien willen in binnen- en buiten land, nu precies weten, hoeveel communistisch vlees er in de Djokja-kuip zit. Dat kan op de duur het proce deren voor onze regering slephts gemakkelijker ma ken. HPRAGISCH einde van een leven, dat aan de zaak van vrijheid en democratie was gewijd.... Benes had voor zijn gloeiend beleden en hartstochtelijk beleefde overtuiging geen hechte geeste lijke fundering. Humanistische vrijzinnigheid heeft geen sterke ankertouwen in een stormachtige wereld. Maar niemand kan hem de erc-titel van waarachtig idealist ontzeggen, die heel veel verduurde voor het welzijn van zijn volk, die een goed en goedertieren regeerder, een oprecht strever naar volkerenverzoe- ning was. Tweemaal heeft hij gebukt voor een dictaat van het geweld. Eenmaal toen hij Muenchen moest slikken, omdat kortzichtige grote mogendheden er de vrede door meenden te kunnen redden. Eenmaal toen Gottwald met het Russische scherprechterszwaard voor fiem stond en hij stukken ondertekende, die een ver loochening van zijn democratisch verleden inhielden. Dit laatste heeft hem psychisch en physiek gebro ken. Hij trok zich terug in de afzondering, waar de dood hem nu heeft verlost.Wie durft een steen te werpen naar Iemand, die zo veel offerde voor zijn ideaal en die door het laatste offer, dat van zijn ide aal zelf, toch ook het beste bedoelde voor zijn volk? God zij hem genadig. Middelburgs parochie is de enige in het gehele dekenaat Middelburg die haar kerk door oorlogsgeweld to taal verloor. Wel leden andere paro chiekerken als te Vlissingen, Kwaden- damme, Ovezande en Hansweert min of meer ernstige schade, doch deze is toch weer goeddeels hersteld en al de ze kerken konden ook, ondanks die be- schadigjn^ dienst blijven doen. Middelburg is er dus wel heel slecht afgekothen. Reeds acht jaar zijn de katholieken aldaar gedwongen om te kerken in een eigenlijk daarvoor on geschikt en veel te klein lokaal, wat het godsdienstige leven ongetwijfeld geschaad heeft. We zullen niet terugkomen op alle tegenvallers en tegenslagen, die een spoedige herbouw in de weg gestaan hebben. De feiten liggen er eenmaal en moeten aanvaard worden. Gelukkig ls het thans zover dat men aan de be stekken bezig ls. Binnen niet al te lan ge tijd, hoopt men het werk aan te besteden en er is zelfs kans, dat dit jaar nog met de bouw kan worden be gonnen. Wel is op het laatste moment nog weer de bepaling gekomen, dat het bouwen van kerktorens verboden is, zo dat het mooie ontwerp van architect van Moorsel deerlijk geschonden wordt doch ook hierin heeft men te berusten en kan men slechts hopen op betere tijden. Draagt elkanders lasten 376-00 Intussen plaatst het bouwen van een nieuwe kerk, zelfs al betaalt bet rijk driekwart der kosten via de logsschade-regeling. een parochie een zwaar financieel probleem ei, ui rijst de vraag of het wel billijk is, dat men een toevallig getroffen parochie daar alleen voor laat staan. Wij hadden eigenlijk reeds lang ver wacht, dat naar de goede Paulinische raad van „Draagt elkanders lasten", een actie zou zijn ontstaan in de ove rige parochies op de Zeeuwse eilanden om de Middelburgse parochie te hulp te komen. Na de bevrijding hebben we met wanne voldoening in het burgerlijk leven ook allerlei hulpacties zien opko men. Steden uit het vrijwel ongeschon den Noorden en Westen van ons land adopteerden spontaan en gul geteis terde gemeenten in onze provincie; ^elfs andere landen bleven niet achter en in het bijzonder Engeland en Ame rika heboen zich in voorbeeldige edel moedigheid overtroffen. Is zulk een adoptie in het kerkelijke leven nu ook niet te bewerkstelligen? Ons dunkt van wel. Er zijn toch ver- schillende parochies in ons dekenaat, j die met 'n weinig goede wil en 'n tikje j christelijk meegevoel, zeer gemakkelijk iets voor hun bedrukte zuster-parochle j Konden doen. Wat zou het 'n Middelburgse paro- 1 chie niet verlichten, indien er eens ettelijke duizenden guldens binnen- kwamen. Wat zou het, behalve het ma terieel voordeel, een geestelijke winst opleveren voor onze hele katholieke gemeenschap! Want het ligt toch voor de hand dat de saamhorigheid, die uit zulk 'n daad spreekt, dc ver bondenheid doet toenemen, wat niet anders dan vruchtbaar en bevruchtend kan doorwerken ln eigen kring. Wie neemt het initiatief? Ons dunkt dat de niel-getroffen parochies hier een ere-taak hebben. Ter navolging ten en steden uit Zuid Holland en an dere provincies schonken gebrandschil derde ramen, sieraden enz. om het architectonisch juweel ln oude luister te herstellen. Dit voorbeeld geven we con amore ieder lezer in overweging maar toch meer in het bijzonder de katholieken op de eilanden, die in zeer directe en speciale zin de huisgenoten des ge- loofs zijn van hun Middelburgse broe ders en zusters in Christus, die reeds ruim acht jaar in hun kerkelijk leven zo beknot zijn en thans boven hun kracht belast worden met zorgen voor het nieuw huls des Heren, dat zij te bouwen hebben. (-Jnlangs kregen we een boekwerk in handen dat de geschiedenis behan delde van een Noord Hollands stadje en meer in 't bijzonder inging op de groie brand die daar in 1622 de enorme St. Nicolaaskerk teisterde. 'Ook toen kwam hulp van alle kan- GOES. 2 Sept. 1948. Manks Cod lin 1753, Transp. de Croncel 1456, James Grieve 1760, Ellisons Oranje V>64, Graham Royal Jubile 1433, Kroet- en valappels 5—17; Peren; Br. de Merode 19—51, Br. d'Amanlis 30— 49, Br. Beuker 2633, Br. Lebrun 22 33, Br! Wilhelmina 2538, Jutten 27—45, Triumph de Vienne 36-71. Will Duchesse 19—50, Bon Chr. Wililam 2645, Spaanse Wijnpeer 31-40, Fran se Wijnpeer 3451, Seign. d'Espereu 3156. Cfapps Favorite 30-58, Margue rite Marrillat 3150, Duifjespeer 21 - 34, Kroet- en valpercn 733. Pruimen Reine Victoria 11—48, Reine Cl. d'Al- than 1551, Belle de Louvain 12—36, Abrikoospruimen 631, Monarch 7— 50, Rademaker 2016. Reine Claude Verte 63, Jefferson 8—49, Kii'kus 21- 35, Reine Claude Violette 734, Cata- ionie 916; Diversen: Druiven 105 130, Bramen 54—65, Dubb. Princesse- bonen 43—49, alles per 100 kg. KAPELLE. 2 September 1948. Appe len: Guldeling 12—27. Jacq Leoel 10— 27, Transp. de Croncel 1036, Elli son's Orange 14, Zoete Bloemé 2034, Manks Codlin 1538, Zigeunerin 12 36, Codlin Keswick 14-18, Charles Ross 1751, Grooth. Fr. von Baden 1122, Kroet- en valappelen 710; Peren: Bon Chretién William 2343, William Duchesse 20—51, Triumph de Vienne 1872, Seigneur d'Esperen 12-56, Beur- re Lebrun 2249, id. d'Amanlis 1637, id. de Merode 3147, Jutten 968, Dr. Jules Guyot 37, Clapps Favourite 48, Duifjespeer 1729, Souvenir Mad. Trêve 27, Souvenir de Congres 4651. Val- en kroetperen 18; Pruimen: Reine Victoria 1640, Monarch 1555, Rade maker 1643, Abrikoospruim 6—38, Burbank Giant 623, Belle de Louvain 11-33, Gele Eierpruim 44, Zoete Kwet sen 823. Jefferson 6468, Cataloni 7—39 Reine Claude d'Althan 2442, Kirke's 48, Washington 38. Diversen: Bramen 32—62, Frankenthaler 75; Groten: Dubb. Princ. z. dr. 32—46, Snijbonen 2350. Perfectbonen 53, Trosprincessen 5767, Wagenaarsbo- nen 39, Spitskool 1alles per kg.: Kropsla '„-2. Komkommers 1-6, Bloem kool 10, Perziken, 9. alles per stuk. LEEUWARDEN, 3 September. Stie ren 72 vette koeien 95. melkkoeien 734 ƒ295—ƒ790, pinken 35, ƒ150ƒ335, Sras kalveren 216. ƒ125ƒ205, nuchtere kal veren 84. schapen 3456. 5090. lam meren 65, ƒ15—ƒ41. varkens 125. big gen en lopers 205. biggen ƒ45—ƒ55, lo pers ƒ55—ƒ80. bokken 54, paarden 215, ƒ140—ƒ615. totaal aanvoer 2246. Overzicht veemarkt. Stieren, melk koeien en pinken aanvoer minder. Handel kalm. Prijzen niet hoger. Big gen aanvoer zeer klein. Handel traag. Prijzen gelijk. Schapen en lammeren, aanvoer minder. Handel kalm. Prijzen gelijk. Paarden, aanvoer ruim. handel kalm. prijzen lager. De Veehouderij- Centrale nam heden runderen, scha pen en de aangevoerde nuchtere kal veren over. 24) Wadham sloeg hem met belangstel ling gade. Hij beschouwde het als lof voor zijn vertellersgave en begreep niet, waarom Trent jxrtlood en pa pier vroeg. Toen zag hij zijn gast een meesterlijke schets van Niccolo's kop maken. „Verdorie!" riep hij opgewon den. „hoe-raadt u, dat hij zulke ogen had. „Als ik .ze klemde, zou ik ze blauw maken. Zou dat kloppen?" Wadham kon niet gissen hoe gretig de ander op zijn antwoord wachtte. ..Licht, hardblauw. Vreemde, on- vergetelijke ogen". Hij zag Trent's potlood nog bezig. „Geeft geeft u mijn Niccolo een baard?" Ja", zei Trent, „en een snor. Deze lijnen maken hem ouder. U ziet, zijn vierkante kin is begraven in vetkwab ben en bakkebaarden. Die wallen on der zijn ogen bederven misschien uw Niccolo, maar ze behoren bij de mij ne". „Ik begrijp niet wat u bedoelt", Wadham had Trent nog niet zo op gewonden gezien. „U hebt er een fceel andere man van gemaakt een. die ik helemaal niet herken". „Dit mag dan niet Niccolo zijn, maar het is ongetwijfeld Charles Garland! Ik vermoedde het dadelijk al, maar nu weet ik het zeker. Er kunnen geen twéé dergelijke perso nen bestaan". „Dus leeft hij nog?" riep Wadham, „en Ik heb hem niet gedood?" „Het is zijn specialiteit, de schijn te wekken dat hij dood is. Best mo gelijk. dat u hem zelfs niet gewond hebt. Het bloed, dat u zag. kan wel koeienbloed geweest zijn. voor het doel gekocht in een abattoir. Bij hem is alles mogelijk. Jn uw geval slaag de hij er in, de vervolging te doen staken. Dat probeerde hij bij mij 1 ook. Ik twijlel er nu niet meer aan of hij hield me voor een Amerikaans detective. Hij bekende, daar gewoond te hebben". „Dan kunnen we het stelen van die Giorgione gerust aan hem toe schrijven. Ik wist het wel. Ik ben u buitengewoon verplicht. Anthony Trent. Ik heb mijn oude liefheberij hervonden. Gelukkig hebben we deze tekening van u ter identificatie". „Die zal nu wel waardeloos zijn geworden. Denkt u, dat een zo schran der man een uiterlijk zal behouden, dat hem -aan arrestatie blootstelt? U kende hem toen hij op Donatello's Niccolo leek en enkel een zwaarge bouwd man was. Ik kende hem on eindig grover, met baard en snor. Maar we weten geen van beiden hoe hij er nu weer uit zal zien". „U bedoelt pruiken en verf en zo?" „Nee, dat zijn onpraktische, ama- teur-achtige dingen, die dadelijk in het oog vallen. Ik bedoel, dat de aller hafidigsten hun trekken weten te veranderen". Trent voelde, dat hij een ander geen deelgenoot kon maken van de vindingen, waarmee hij tel kens weer aan de nasponngen van de politie was ontkomen. Anthony Trant was meermalen aan het werk gezien, maar nimmer, na zijn eerste jeugdavonturen, hadden zij, die hem overvielen, zijn gewone gezicht gé- zien. Hij was doorkneed in allerlei trucjes om ogen, neus en mond te vervormen en had niets te vrezen dan de onmiskenbare vingerafdruk ken. „De reden dat ik het gevoel had, dat ik verslagen was. al had ik hem gedood", vervolgde Wadham, „was, dat hij het geheim van zijn schat kamer mee in het graf had genomen. Ergers ter wereld is zijn geheime mu seum. En elk stuk er in ls het beste in zijn soort. Niet alleen uitstekend, weet je. maar het neusje van de zalm! Zolang hij leeft, zal hij dat niet ver nietigen". „Ik hoop. dat u het vindt. Mij is het om de man te doen. Ik geloof niet, dat l e de beroepspolitie erin be hoeven te mengen. Hij is een moor denaar. Zodra het geval bekend wórdt, is hij gewaarschuwd en nooit zult u of enig ander kenner meer een kans krijgen om de schat ten terug te zien. Als ik me gewonc nen moet verklaren, zal ik de zaak aan de politie overdragen. Hoe denkt u er over?" „Ik ben het volkomen met u een's! Wadham's gezicht betrok. „Tussen twee haakjes, stelt dit alles juffrouw Craig niet in een eigenaardig dag licht? Ik beken, dat ik sympathie koester voor kapitein Hammond en ik vrees, -dat het een slag voor hem zal zijn". „Het kan zijn, dat ze er niets van weet, maar waarschijnlijk is dat niet. Het is niet gemakkelijk om dit Ham mond aan zijn verstand te brengen. Hij beschouwt haar oom als een ex centriek persoon, maar hem te zeg gen. dat het meisje waarvan hij houdt, een misdadiger tot oom heeft ls niet zeer aangenaam. Het zal hem doen instorten, juist nu hij begon om temperaturen en symptomen en de smaak van medicijnen te verge ten. Mag Ik hem morgen hier bengen? VI. Ilct toevluchtsoord bij dc rivier. Kapitein Hammond verloor veel van zijn moedeloosheid, toen hij een maal weer ln het drukke stadsgewoel van Londen zat. In Hurstdown kwam 't er niet op aan, hoe hij er uit zag en wat hij deed. In Londen was dat anders. Hij werd weer een jongeman van de wereld. Hij keek zijn kleer kast eens grondig na en vroeg zich af. of het de moeite waard zou zijn, zijn oude vrienden eens op te zoeken. In deze veranderde geestestoestand bekeek hij Trent ook in een meer cri- tisch licht. Wat wist .hij tenslotte van hem? Alleen maar, wat deze vreemdeling hem verteld had. Hammond woonde nog niet in de buurt van Bourne mouth, toen Trent daar voor het eerst gelogeerd had en er verschidene kennissen had gemaakt. Hammond dacht, dat Trant geen enkele vriend in Bournemouth bezat. Hij beschouw de hem als een geheimzinnig wezen, die in zijn opinie maar weinig van Charles Garland verschilde. Trent deed het voorkomen, of hij Lora te hulp was gesneld, om uit te vissen, welk gevaar haar bedreigde, en hij was teruggekomen met een kosttfere camee en een buitengewoon drama tisch verhaal. Hammond wilde gaarne geloven, dat Charles Garland een ongewoon, bazig en hperszuchtig map was, maar hij vond het afschuwelijk te denken, dat hij een msdadiger en een bende leider was, zoals Trent' zeide. Zijn trouw en liefde weigerden te geloven, dat Lora iets met misdaad had uit te staan. Hammond merkte, dat Trent op geen enkel voorsel, om Garland op te sporen, inging. In werkelijk heid waren deze voorstellen zó on- practisch, dat Trent ze na een volgens Hammond veel te oppervlak kige keuring verwierp. „Wil je hem dan niet vinden?'' vroeg Hammond bijna kwaad, toen Trent hem aan het verstand trachtte te brengen, dat een van zijn plannen absurd was. „Beste Bob", antwoordde Trent kalm. „meer dan jij denkt, maar ik schrijf Garland andere eigenschap pen toe dan Jij, en daarom moet ik dit op mijn eigen houtje doen" (.Wordt vervolgd) WEER even ed het oerwoud „eweest. Zo maL naar de stad. pi tochtje en ik hel Manaur hier 700F weer in 'n tram I >n keer in 'n tal vreemd. Ik heb zien, maar bruin Iten. Maar ja, dj terug in m n rm keld als 'n huisn pannen, lepels. voetbal, ketting! weet ik wat al maal op de pof. verder bijna. Ik 1 kiezen kwi.it gerJ voorstelling en 1 titeitskaart gehal Dat alles in tv met een md ven dagen varerL oerwouden. Zwa! olie. m'n kleren I we aan in Tefe.J missionarisreis. je te schudden, je ligt op 'n hooi bad neemt kruif die half vol wat<j ter op temperatil king van de motl met in het bezin te drinken. Om scheppen, uit da primitief, maar L •n W.C. ontbreej Met en jege wy te gev Sept. Kloost sïehuis te Stein] kleinzoon, zoon EDUA uit de handen va waardige Exc-' Dr. J. H. G. H. PRIES! Zondag 19 Sept. hoopt te ontva seliek van de dus te Hulst oml PLECHTIGEÏ H. M| zal opdragen. Overtuigd van stelling bevelen Neomist in deze voorbereiding in den ten zeerste Mevrouw de C. J. van de Wa De Heer cn M D. J. A. van d Zaman Receptie 19 Sept_ Bierkaaistraat 19, Op Woensdag sl a.s. viert in het i ziekenhuis te Br| EERW. Zl LEONé (in de wereld schelden) haar zi| terfeest. Haar dankba St. Jansteen, Sepl Hiermede betuigj hartelijke dank. wederzijdse fa| vrienden, buren sen voor de véle 1 belangstelling bijl lijk ondervonden.f R. Dobbelaer E. H. Dobbela Westdorpe, Aug. Voor de hartelijk en de prachtige cadeaux, die mij zijn bij mijn terug donesië, zeg ik n. vrouw en kind e| se familie, hartel. heer BurgemeestL H. H. ambtenarcij Kath. ThuisfrontA en buurtbewoner^ zal altijd in mijn blijven. Matr. Ie kl. M. Westdorpe, Sept. Ten overstaan te OOSTBl zal, krachtens re vel, op verzoek ra van de heer A. J. Vrijdag 10 Sept. stel en op VrijdL d.a.v. bij toewljz des nam. 14 uur van dhr. de VuJ Oostburg. publiek"] worden vcrï HUIZEN, BOl WEILAND, BO( zijkantweg, dijk, aanwas, gelegen t< en te Waterlandkc ter grootte van 5 Te vellen in 37 p Kaarten en notiti koping. alsmede te verkrijgen ten 1 genoemde Notaris. TE^KOOF INSCHRIJ a contant van de b RENDALE te S( DE APPI wassende in 'de bo< Kloetinge, in dc Gi vcnpolderseweg, (<b gemerkte bomen.) Inschrijvingen in en Inlichtingen te ton kantore van 1 JONKERS te GOI op Donderdag 9 a.s. namiddags 2 u Bewijs van erkenr brengen.

de Stem | 1948 | | pagina 2