DANSEN Amsterdam Ook Eerste Kamer voor grondwetswijziging AMERIKAANS SUPERFORT brandend neergestort boven de Schelde 4 Sept. 1948 GE Grootse vlootschouw voor de Koningin IN 'T KORT Ex-president Benes overleden Bemanning springt uit toestel IKKING'S ren :ht Prachtig reddingswerk 1800 schepen brachten H. M. hun hulde JANSSEN VIERDE JAARGANG No. 1169 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 MINISTER SASSEN: „De republiek heeft niet het monopolie van nationalisme RINGEN 345 Drie ministers spraken MEER VLEES? De 15.000 gevangenen op Java Als ontgoocheld man moest hij wijken voor de communistische druk 28 Mei 1884 als het tiende kind in •en arm boerengezin geboren, kwam Djokja wil deelnemen aan Interim-regering', maar.,.. Wisselend bewolkt Frankrijk nog steeds zonder regering Grotere afzetmogelijk heden van vlas 19-jarig meisje te Breda verbrand 4 September: overdracht in jonge handen Maandag luiden de klokken Dr. Beel naar Indië BIJ Kon. Besluit van 28 Aug. is met ingang van 7 September benoemd tot gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië dr L. J. M. Beel, oud minister-president. Op verzoek der regering zal dr Beel zich reeds op 9 September naar In donesië begeven. Ofschoon het Kon. Besluit daaromtrent geen nadere aanduiding bevat ligt het in de be doeling, dat deze benoeming slechts in beperkte tijdsduur zal zijn. Het gewaad van Koningin Juliana Onze STAMBOOMPLAAT Installatie van pastoor Mangnus te Nieuw- Namen übileumfeesten t« Prima dansorkest 143-o Neerlandia. Redactieraad: Uitgave N V. Uitgeversmij. A. F. J Aernoudts; C. J v Hooteghem; A. E. Langenhorst: Mr. Dr. A J. J M Mes. Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. 6.30 uur. ïrsoon bij de agent 's-Heerenhoek OTHAMDEL BANDEN iHOUTSEWEG C 65 BREDA ruilsystcenr krijgt U banden alleen tegen astgastelde coverprija (DER VERGUNNING N VOORRADIG pt. om 8.30 uur, een menselijke dieper gaan dan u pessimistisch? Vïen, durf te le- zeker een paar te komen zien! idag 7 Sept. om wenste plank! 1. ren in de sensa- velden, op zoek 2. „Zweepslag" -West-film: bij de hand en zich in een zee r). 154-o Zondag 5 Sept. ensaanwasbelas- zult lachen en eren als u deze 155-0 lur twee van de EEP T TERUG ilms met schit- Alle drie films iber, aanvang 8 i mooiste „love eigh en Robert mde geschiede- 159-0 de trade show in oordeel „Een 'red i gen en ook en deze film te r. Toegang bo nte. ïmber, aanvang in: moet het ver- lexicaanse film turen van twee geslacht de he- aur. - Toegang lonte. 158-o RKO$,K££RP£R 'EOTU/ó/iMP fRPEJiEHAND T"E- '(]&iVE#r£L4L 5. WUBL/jyert F/P OM HET VUifi. LDI/BNATUlNr/S V/NDBH OOK in de Eerste Kamer der Staten-Generaal liebben de voorstellen tot grondwetswijziging de vereiste tweederde meerderheid gehaald, hetgeen trouwens ook wel te verwachten was. De Kamerleden wilden blijkbaar zo weinig mogelijk van het feestplezier missen, want zij hebben in record-tijd een avond en een ochtend de omvangrijke wetsontwerpen behandeld. Het voorstel betreffende de nieuwe rechtsorde is aangenomen met 37 stemmen tegen 11. Tegen hebben gestemd de leden der CPN, de A.R-party en het lid der Chr. Hist. Unie de heer Reyers. Het voorstel betreffende het salaris der Koningin na de troonsafstand is z.h.st. algemeen aangenomen. Het voorstel betreffende het instituut van staatssecretarissen is aangenomen met 46 tegen 3 stemmen. Het voorstel betreffende de burgerlijke staat van beleg is aangenomen met 46 tegen 3 stemmen. TyADAT enige kamerleden aan het woord zijn geweest, hebben drie ministers op de bres gestaan voor de wetsontwerpen. Het eerst heeft minister-president Drees gesproken. Hij had het speciaal pver het ontwerp betreffende het aan stellen van staatssecretarissen. Aan welke departementen staatsse cretarissen zullen worden aangesteld, staat nog niet vast. Persoonlijk is spr. er niet voor om dit instituut onmid dellijk op grote schaal te gaan toe passen. Voorts zegt hij, dat van politieke be doelingen bij de indiening van dit voorstel geen sprake was. Ook bij de jongste kabinetsformatie is over 't insti tuut van staatssecretarissen in het ge heel niet gesproken. Mogelijkheden tot misbruik van het instituut zijn er inderdaad, maar het zijn de politieke zeden die dit ge vaar moeten bezweren, zo zegt de heer Drees met nadruk. Bescherming (VNS LAND heeft de verheugen- de mededeling ontvangen, dat uit het Amerikaanse hulpprogram ruim 3 millioen dollar zijn toege zegd voor het kopen van bevroren vlees in Brazilië en ruim 1 mil lioen dollar voor het kopen van bevroren vlees in Uruguay. DE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week in Indië is gesneuveld een soldaat afkomstig uit Nijmegen. rpBVEN LEDEN van het Bulgaarse parlement zijn gearresteerd onder het motto van „anti-nationale activi teit". Het liquideren van anti-commu nisten kan maar een naam hebben.... yANDAAG ZULLEN een 50-tal in- genieurs van de Nederlandse Spoor wegen een bezoek aan de Belgische Spoorwegen brengen. Met een speciale dieseltrein gaan de ingenieurs van Utrecht op studiereis naar Brussel. T\E EXPRES KantonKauloen is ont spoord. Er zouden driehonderd do den te betreuren zijn. TVRIE BATALJONS van het Griek- se regeringsleger zijn de Albanees —Griekse grens overgetrokken en hebben 't vuur geopend op Albanese troepen. Tl/rET INGANG van 4 September mag kerftabak, waaraan de nicotine geheel of bijna geheel is onttrokken, bonvrij worden verkocht. /AVER de kwestie der 15000 ge- vangenen op Java heeft minis ter Sassen gister in de Eerste Ka mer gezegd, dat de hieromtrent gepubliceerde berichten gebaseerd zijn op mededelingen van het bu reau van de displaced persons in Batavia dat reeds twee jaren is opgeheven. De minister zei om in lichtingen gevraagd te hebben en verklaarde dat deze zaak hem ter harte gaat. Hij voegde er aan toe, dat het aantal van 15.000 gevange nen niet in overeenstemming is met de inlichtingen waarover hij thans beschikt. TAE minister van Binnenlandse za ken, de heer van Maarseveen, ant woordt kort de sprekers over het ont werp betreffende de burgerlijke staat van beleg. Hij betoogt, dat dit wetsontwerp ook de communisten in bescherming neemt. Het voorstel waarborgt voor hen de vrijheid in Nederlandse zin en behoedt hen ervoor een vrijheid in communis tische zin opgelegd te krijgen. Constitutionele koning TVE minister van Overzeese Gebieds delen, de heer Sassen, spreekt daar na over het voorstel betreffende de nieuwe rechtsorde en verklaart dat de antikoloniale houding van de regering evenzeer of nog meer blijkt uit haar beleid tegenover de niet-republikein- se gebieden als uit dat tegenover de republiek. gDUARD BENES, de voormalige Kath. president de* Tsjecho-Slo j waakse republiek, is gisternamid- dag in zijn landhuis Sezimovo usti, na een ernstige ziekte van verschil- lende dagen, overleden. Donderdag heeft de Aartsbisschop van Praag, Mgr Béran, hem bezocht. Benes was toen reeds buiten kennis. Zodra het doodsbericht de presi dent der republiek, Klement Gott- wald, bereikte, riep deze het kabinet in speciale zitting bijeen. De regering zal vermoedelijk be slissen, dat er een staatsbegrafenis te Praag zal plaats hebben. De begrafe nis zelf zal buiten Praag plaats heb ben: Benes heeft enige tijd geleden de wens tot uitdrukking gebracht, dat hij naast zijn leraar en voorganger Tho mas Masaryk in het dorpje Lany wil worden bijgezet. Benes was samen met Masaryk stichter van de Tsjecho-Slowaakse re publiek, die voortkwam uit de bouw- rijk™ het Oostenr«k^-Hongaar. J)E kans is groot, aldus verneemt de ..Nieuwsgier" van Indonesische re publikeinse zijde, dat op korte termijn de voorlopige federale regering een v/T^ w°r«elJvan DJ°kja zal ont vangen betreffende deelneming van de republiek aan de Indonesische inte rim-regering op nationale basis. "Ur van deze nationale in- kri™! zou v°Iëens republi- ItBrö. ?e ongeveer gelijk moe- reverino Tl WeIke d00r de Britse K urenie de overgangsperi- heLna 5 Trd ingesteld en die bekend stond als de zgn. „India go vernment v. Pt rePubiek zou dr van Mook aan net hoofd van deze nationale interim- regering willen zien in de positie, zo- ais tot de totstandkoming van de on afhankelijkheid door Mountbatten als gouverneur-generaal werd ingenomen. Van Nederlandse zijde werd te ver staan gegeven, dat dit bericht op juis te gronden berustte. Ook de „Pesindo" (het soc. jeugd- verbond in de republiek Djokja) heeft thans een fusie met de communistische partij gesloten. Weersverwachting geldig tot Za terdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, in de kuststreken Krachtige wind. Aanvankelijk tus- ten Zuid en West. Later draaiend Jraa.r Noordwestelijke richtingen. Vry koel weer. Heden zon onder 19.21 uur en maan onder 20.04 uur. Zondag zon op 5.57 uur, en onder 19.19 uur, maan op 8.27 uur en onder 20.18 uur. Maandag zon op 5.59 uur en maan op 9.56 uur. De republiek heeft niet h$t monopo lie van nationalisme en strijd voor na tionale vrijheid, aldus de minister. Zij, die in de paritaire samenstelling der Unie gebrek aan besluitkracht zien, vergeten, dat men de Unie nooit mag zien in het vlak der nationalitei ten-tegenstelling, dus in het volken rechtelijk vlak. De Koning der Unie zal een consti tutioneel koning zijn. Maar verdere de tails kan spreker nu niet geven. De Unie moet de hoge menselijke rechts giederen waarborgen, maar over de wyze waarop kan en wil Nederland niet alleen beslissen. Samenwerking op basis van voogdij is niet meer mo gelijk of wenselyk. Hij geeft voorts als zijn mening te kennen, dat geen deel van het rijk buiten de Unie kan worden geplaatst. Schuman niet geslaagd JJOBERT SCHUMAN, de katholieke minister, die met instemming van de Franse Assemblee, de taak op zich had genomen een nieuwe re gering te vormen, heeft president Vincent Auriol meegedeeld, dat hij niet heeft kunnen slagen. Lecourt, lid van de MRP, die minis ter van Justitie was in het kabinet van Andre Marie, heeft daarna een verziek van president Auriol een re gering te vormen, van de hand ge wezen. Schuman's falen is toe te schrijven aan de moeilijkheid een minister van binnenlandse zaken te vinden. Hij heeft de voorwaarden, gesteld door de „democratische en socialistische unie" (een kleine groepering van Gaullis tische geaardheid) die haar vertegen woordiger Francois Mitterand voor de post beschikbaar had willen stellen, van de hand gewezen. Deze voorwaarden zouden hierin be staan hebben, dat er in October de partementale verkiezingen worden ge houden. Bij deze verkiezingen, even als bij verkiezingen voor het parle ment, menen de Gaullisten een over winning te kunnen behalen, hetgeen naar hun mening de weg naar de macht voor generaal de Gaulle zou openen. Logisch is, dat de communistische bladen in Frankrijk aan het juichen zijn geslagen over Schuman's falen. Zij moedigen de stakingen aan en jammerlijk genoeg komen er steeds j meer berichten door over werk-on- willigen. Benes reeds als student in aanraking met Masaryk, bij wie hij aan de uni versiteit te Praag college liep. Benes sloot zich aan bij de „realis tische" partij van Masaryk. Samen werkten zij voor de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije. Van de stich ting van de republiek af was hij 17 jaar lang onder verschillende regerin gen onafgebroken minister van bui tenlandse zaken. Sinds 1935 was hij president. 5 October 1938, na de overeenkomst van Muenchen, legde Benes onder drang van Duitsland het president schap neer en werd hij lector te Chi cago. Bij het uitbreken van de oorlog ging hij naar Parijs als leider van de Tsjecho-Slowaakse nationale commis sie en na de ineenstorting van Frank rijk vormde hij een voorlopige Tsje cho-Slowaakse regering te Londen. Hij had de leiding van de politiek van zijn land tijdens de oorlog tot aan zijn terugkeer te Praag in Mei 1945. Na drie jaren van coalitierege ring ontstond door de communisten in Februari j.l. een regeringscrisis waar bij de communistische en de sociaal democratische ministers zich verbon den tegen de twaalf overige ministers. Benes, die oorspronkelijk geloofde in een vreedzame samenwerking tussen Oost en West werd een zwaar ontgoo chelde figuur. Op 7 Juni diende hij zelf zijn ontslag in. Over het hoe en waarom zal de historie denkelijk meer te openbaren weten. Zeker is. dat Be nes het grote struikelblok der com munisten is geweest voor hun „demo cratisering" van 't thans naar vrijheid snakkende Tsjecho-Slowakije. TVE totale opbrengst van vlas blijkt dit jaar aanzienlijk te zijn. Ener zijds is dit te danken aan het grote met vlas beteelde areaal (bijna 19.000 ha inclusief de Belgische uitzaai), an derzijds aan de ruimere opbrengst p. i ha., die in het algemeen ca 15 tot 20 procent boven de normale opbrengst ligt. In verband met deze aanzienlijke opbrengst is het mogelijk gebleken be langrijk grotere hoeveelheden voor ex port naar België vrij te geven dan aanvankelijk het plan was. Kwam tot dusver hiervoor reeds 17.600 ton in aanmerking, thans heeft het bedrijf schap voor vlas en hennep besloten nog 10.000 ton gerepeld strovlas van deze oogst voor export vrij te geven. Terwijl voorts nog 2500 ton slecht ge groeid en/of verhageld vlas naar Bel gië kan worden geëxporteerd. De Nederlandse vlassers zijn in de gelegenheid gesteld boven de aan hen verstrekte aankoopvergunningen nog strovlas aan te kopen. Zij waste het haar met benzine DE 19-jarige mej. v. E. uit de Gra- vestraat te Breda gebruikte bij wassen van het haar benzine. Door on bekende oorzaak vatte de benzine vlam, waardoor de haren van het meis je in brand vlogen. Zy liep hierbij zulke ernstige wonden op, dat zij naar het St. Ignatiusziekenhuis moest worden overgebracht, waar zij kort daarna is overleden. De vader van het meisje, die getracht had de vlammen te doven, liep eveneens ernstige brand wonden op. (van onze redacteur) yRIJDAGMIDDAG even over drie uur is een Amerikaans superfort boven de Westerschelde in brand geraakt. Het verloor een pro peller en een vleugel van het toestel werd beschadigd. De uit elf koppen bestaande bemanning is, daar ze een ramp zag aankomen met de parachute uit het vliegtuig gesprongen, TAE burgemeester van Borssele (Zuid Beveland) deelde ons mede, dat toen de gehele bevolking op het feest terrein was Borssele vierde gister het jubilé der Koningin men plot seling twee parachutes zag waaraan mensen bengelden. Alles holde van 't terrein af naar de polder waar de pa rachutisten springlevend neerkwamen. De burgemeester nam de twee man nen mee naar zijn woning en hoorde van hen, dat ze van Londen gestart waren voor een oefening boven West- Europa tezamen met andere vliegtui gen en pech hadden gekregen. Waar hun superfort was beland wisten ze niet. De Borsselenaren hadden wel geronk gehoord maar de machine zelf ook niet gezien. De twee geredden zochten dadelijk contact met de Amerikaanse consul te Rotterdam en waren van plan met de andere leden der bemanning naar die plaats te vertrekken. Piloot bij Kwadendamme /ANZE correspondent te Kwadendam- me deelde mee dat daar ongeveer half vier een derde parachutist was neergekomen en wel in de Dorps straat vlak tegenover de winkel van Verbeem, waar de man, die zeer le lijk was neergekomen en over pijn aan hoofd en rug klaagde, werd bin nengebracht. Het bleek de piloot Wilson te zijn. Uit hetgeen hij verklaarde meende men te moeten opmaken, dat hij van Berlijn op weg was naar Londen en de sprong over de Noordzee niet had durven maken, na het ongeval met de propeller. Na enigszins op zijn verhaal te zijn gekomen is Wilson naar het gemeen tehuis te Hoedekenskerke (Zuid-Be veland) gebracht. Naderhand is hij evenals zijn 2 makkers die te Borssele zijn terecht gekomen naar het H. Jozefzieken huis te Vlissingen gebracht. Acht uit zee gevist het vliegtuig verliet, er een cylinder van een der motoren was gesprongen en dat het toen duidelijk was, dat men met ernstige consequenties rekening moest houden. Er brak brand uit. Men slaagde echter deze te blussen. Mid delerwijl had de radio-telegrafist nood signalen uitgezonden, die door Schip hol en Valkenburg werden opgevan gen. Kort voordat men he vliegtuig verliet was er nog een radio-telegra fisch bericht uitgezonden, waarin men meldde, dat de bemanning het vlieg tuig per parachute zou verlaten, om dat men bang was, dat de propeller van de defect geraakte motor er af zou vliegen. Superfort zonder bemanning TiE Vlissingen vernamen wij des mid dags bij politie, loodwezen en pa- trouillebootdienst dat daar tegen 4 uur vijf Amerikaanse „schipbreukelingen" binnen waren. Twee zijn er opgepikt door een boot je van Waterstaat en twee door de „Dordrecht" van de provinciale stoom voor een oefenvlucht, in de buurt van Luebeck rondvloog zonder beman ning, De bemanning zou namelijk, na XTIER uur na het bericht van het verongelukken van een Ameri kaans superfort in de Schelde werd te Berlijn van Britse zijde officieel medegedeeld, dat een superfort, dat van een Britse basis vertrokken was bootdienst, Ze werden allemaal naar het St. Jozef ziekenhuis te Vlissingen ver voerd, hoewel hun toestand tamelijk goed was; slechts een van hen klaag de over erge koude. Naderhand zijn er in Vlissingen nog 3 man binnengebracht, die allen uit de Schelde zijn opgevist. Behalve de reeds genoemde vaar tuigen, die ieder 2 drenkelingen red den, kwamen ook een loodsboot, de ..Breskens 14", de „Breskéns 18" en de blazer ,de Walrus" met ieder een ge redde binnen. Alleen de piloot die door de „Bres kens 14" is binnengebracht, Walter Doyle was bewusteloos. Urenlang is men gisteravond in het St. Jozefzie kenhuis te Vlissingen bezig geweest met kunstmatige ademhaling. Men vreest voor het leven van deze piloot. Hij is de enige die in Vlissingen is gebleven. De tien anderen zijn gister avond door de consul-generaal der V. Staten per auto opgehaald en naar Rotterdam vervoerd. De consul-gene raal had nieuwe kleren voor de onge lukkige piloten meegebracht. Waar ligt wrak? rjEEN van de geredden wist te ver tellen waar het superfort neerge stort was. Vermoedelijk is dit in de Schelde geweest bij Ritthem, omdat men daar olie zag drijven op het wa ter, maar zekerheid kon men ons niet geven daaromtrent. Een lid van de bemanning vertelde dat ongeveer 40 minuten voordat hij rpEGEN een echt natuurlyk Neder lands decor, een grauwe lucht vol met wolkenflarden hebben 1800 onderdelen van de Nederlandse oor- logs- en koopvaardij- vissers- en wa- tertouristenvloot in al haar verschei denheid op haar wijze hulde gebracht aan de jubilerende Koningin met 'n vlootschouw op het buiten-Y te Am sterdam. De aanblik van deze armada bood een onvergetelijk gezicht. De Koninklijke familie woonde op de „Piet Hein" de vlootschouw bij. Op het voordek stond H. M. de Ko ningin, en de aanstaande Koningin Ju liana en Prins Bernhard. Prinses Be atrix had een hoog plekje uitgezocht en stond blootshoofds in haar grijze manteltje te wuiven. De drie 'overige prinsesjes in haar blauwe manteltjes bleven in de nabijheid van de Prinses. De 35 saluutschoten van het vlagge- schip „Karei Doorman" klonken niet tot de schouwplaats door. Wel klon ken luid over het water het joelen, de drie hoera's van de bemanningen der oorlogsbodems. Met dezelfde matige snelheid, waarmee de Piet Hein langs de feestvloot voer, tijdens welke vaart de jubilerende Koningin deze fantas tische vlootschouw afnam, plantte zich van boot op boot het gejubel voort. Bijna niet te overstemmen door het getoeter waarmede de boten elkaar als het ware de nadering van het jacht meldden. Circa een uur duurde deze onverge telijke zegevaart van onze Vorstin langs het hier saamgevaren deel van de vloot van haar varend volk. Ge durende het laatste gedeelte van de schouw was het gejoel en gejuich niet meer te horen, doordat de boten te zamen met hun signalen een feestgeloei lieten klinken als wilden zij de klan ken een wedstrijd laten houden tegen de feestkleuren. Geschenk van België pRINS Karei, prins-regent van Bel gië heeft een bezoek gebracht aan de Koninklijke familie. Prins Karei JTET ministerie van binnenland se zaken heeft aan de gemeen tebesturen het verzoek gericht op Maandag 6 September in alle ge meenten tussen 12.30 en 13.00 uur de klokken te doen luiden om de bevolking kond te doen van de be ëdiging en inhuldiging van H.M. Koningin Juliana. werd buiten het paleis ontvangen door Prins Bernhard. Nadat de Koninklijke militaire kapel de Brabanconne had gespeeld, begaven de beide prinsen zich in het paleis, waar prins Karei met de Nederlandse Koninklijke fa milie het dejeuner gebruikte. Tijdens dit dejeuner overhandigde prins Ka- rel het geschenk van het Belgische volk aan H.M. de Koningin. Dagorders aan het leger RESPECTIEVELIJK onmiddellijk voorafgaande aan de klokslag van 12 uur en onmiddellijk na de klok slag van 12 uur zullen heden voor het front der troepen worden voorgele zen Dagorders van H.M. Koningin Wil- helmina en H.M. Juliana. De eerste ter gelegenheid van Haar troonsafstand, de tweede ter gelegenheid van de aan vaarding der regering. Gasten voor inhuldiging T"\E Hertog van Palmella, de Portu- gese ambassadeur in Londen, die zijn land vertegenwoordigen zal bij de inhuldiging van Koningin Juliana is gisteravond op Schiphol aangekomen. 90 minuten later streek op het vlieg veld een Dakota van de Canadese lucht macht neer met op de neus de ons zo bekende Maple Leaf. Met dit toestel arriveerde de Canadese generaal Cre- rar met zijn echtgenote. het constateren van motorstoring, per parachute het toestel verlaten hebben. Benoemd tot gedelegeerde van het opperbestuur r\E VIERDE September 1948 zal voor immer in de annalen der Neder landse historie worden opgetekend als een gewichtige datum. Een Vorstin verlaat het toneel, een Vorstin betreedt het toneel. Hoe moeten we het schouw spel karakteriseren? In de harten van hen, die het aanschouwen, verwekt het een mengeling van gevoelens, welke moeilijk te ontleden valt. Het is de schrijning om een naderend najaar en de hoopvolle verwachting bij het aan treden van een nieuw seizoen. Het is de blijdschap van goede herinneringen aan een prachtig en vruchtbaar getijde. Het is de smart, omdat dit alles nu voorgoed een einde neemt. Juliana met de stralende glimlach van een geluk kige en sterke vrouw begroeten we onder feestgejubel, het feestgejubel, dat Wilhelmina een week lang ombruis te, verklinkt in een stille weemoedige genegenheid. [Jet is goed even halt te houden maar niet te lang. Het onverbiddelijk voortschrijden van de tijd eist zijn rechten op. Nederland is meer dan een mooie traditie, het is ook dit moeilijke heden, het moet ook een toekomst hebben, die volgens het woord der scheidende Vorstin sterke mensen vergt Wij marcheren verder langs het stei le pad der twintigste eeuw en zijn vol vertrouwen' in de nieuwe koninklijke Gidse, die ons door Gods goedheid werd geschonlcén. Waar anderen ra deloos oude traditionele instellingen wegsmeten, waar hoge Christelijke waarden zo vaak worden verloochend, om zich te laten inlijven in het me chaniek van gigantische materialisti sche samenlevingen, daar houden wij het koningschap hoog als schild voor alle volksvrijheden als symbool van de saamhorigheid in een eeuwenoud Christelijk cultuurvolk. Dit staat boven de eb en vloed van ver schillende partijstromingen. Het wordt niet geraakt door het opspatten van politieke hartstochten. Nederland her kent in zijn vorstengeslacht de beste eigenschappen, welke voor het aan gaan van een gevecht met de moeilij ke toekomst gevergd worden. Het wil temidden van zijn dagelijkse zorgen en dagelijkse twisten toch telkens weer tot zin voor eendracht, tot begrip voor zijn hoge roeping opgetild worden door een blik op de Kroon en haar eminente Draagster. Wilhelmina was zulk een eminente Draagster. Juliana zal de goede ver wachtingen, welke we koesteren, nog waar moeten maken. Doch haar aan leg, haar opvoeding, het aandeel, dat Ze in het publieke leven reeds had, haar prachtige moeder-zijn schuiven een hecht fundament onder ons ver trouwen. Jn de afgelopen week was het de dank baarheid, die de feestjutoel inspi reerde. Maandag zal een nieuwe golf van vreugde gestuwd worden over de Lage Landen door de grootse verwach tingen welke we van Juliana koeste ren. Verwachtingen, welke we echter wil len stellen onder de schutse van de Allerhoogste, zonder Wiens genade al le menselijk werk ijdel is.... Domine, salvam fac Reginam nos- tram Julianam. TTARE MAJESTEIT Koningin Julia- na zal onder dezelfde kronings mantel, waarin Haar Moeder in 1898 werd ingehuldigd, en die thans enigs zins aan de eisen van de moderne smaak is aangepast, een saffier-blauw gewaad dragen. Het model is van handgeweven zijde, heeft een lange sleep en is van generlei garnituur of borduursel voorzien. Over de japon draagt de Koningin van de rechter schouder naar de linkerheup over gaande het goud-oranje, blauw ge streepte lint van de militaire Wil- lems-orde. Waar Koningin Wilhelmina in 1898 een hoog diadeem droeg, zal Koningin Juliana het haar gedekt hebben met een edelstenen kapje. Vier kleine di amanten sterren omringen het kapje, dat bekroond is met een soortgelijke veel grotere ster. Er tussen zijn ro bijnen en paarlen gegroepeerd. Deze tooi rust met een randje van paarlen op het hoofd.. Prinses Beatrix en Prinses Irene zul len op 6 September blauwe tullen jurkjes dragen. Prinses Margriet en Prinses Marijke (de laatste twee zul len niet in de kerk aanwezig zijn' hebben hetzelfde model in het rose. In het haar dragen de Prinsesjes bloemenkransjes. A Van verschillende zijden wordt ons gevraagd om afdrukken beschikbaar te stellen hjan de fraaie Stamboomplaat, die Za terdag j.l. verscheen in het speciale nummer, dat wij bij gelegenheid van het 50-jarig Regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina uitgaven. De lezers, die een of meer van die afdrukken op goed wit papier wensen te ontvangen, kunnen hun naam en adres schriftelijk aan onze kantoren opgeven onder bijvoeging van 35 cent per besteld exemplaar. Nader zal dan in ons blad worden bekend gemaakt wan neer de platen op onze kan toren kunnen worden afge haald. Dagblad „De Stem". QNDER GROTE belangstelling vond de plechtige installatie plaats van de nieuwe pastoor van Nieuw-Namen. Aan de grens der parochie werd de nieuwe herder verwelkomd door het kerk- en armbestuur. Met de Jonge Boerenstand te paard voorop, trok de stoet naar het met vlaggen, groen en erebogen versierde dorp, waar zich een stoet, bestaande uit schoolkinderen, verkenners en de verschillende vereni gingen de nieuwe herder naar de kerk leidde. Daar aangekomen vingen de kerkelijke plechtigheden aan. Deken Rops uit Hulst las de pastoorsbenoe ming voor. waarna de plechtige instal latie plaats vond. De feestpredicatie hield de Deken. De plechtigheden wer den besloten met een kort Lof. Daarna werd de nieuwe herder in optocht naai de pastorie geleid, waar de bruidjes de pastoor toezongen. De Scheldezonen bracht een serenade en burgemeester P. Vercauteren sprak ae begroetingsrede uit. DIRECTEUR v. CAMPEN NAAR ROME. Van 10 tot 14 September wordt te Rome een congres gehouden van de K. A. mannelijke jeugd van Italië, alsme de meerdere duizenden buitenlanders. Van uit Nederland zullen acht deelne mers zijn, onder wie Joep Stolman,, nationaal voorzitter van K. A. Manne lijke Jeugd, Theo Brands, nationaal secretaris en Jos. van Campen, natio naal directeur.

de Stem | 1948 | | pagina 1