Land U-'*ül b© DA1 r I li Wat een Wonderlijke Wereld Bureau De Nationale Feesten in de aether ■■i DE STEM VAN VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948 2 Achterstand der Katholieken MARKTEN Onmatigheid. Gecompliceerd vraagstuk. Officiële mededelingen Mens ont Soldatt =a FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de filmkeuringseisen genoemd. Bioscoop en Concertgebouw. Hulst: Meqs durf te leven, (alle leeftijden). Vliegtuigdiefstal. (14 jaar.) De man met de zweep (14 jaar.) Het Centrum. Axel: Mens durf te leven, (alle leeftijden). Met revolvers en zweep. (14 jaar.) De man met de zweep keert térug. (14 jaar.) Luxor Theater. Terneuzen: Waterloo Bridge (enig voorbehoud. Concertgebouw, Terneuzen: Het sterke geslacht (18 jaar.) Olympia Bioscoop, Sas van Gent: Zie je ze vliegen, (alle leeftijden), kim wil op de planken, (alle leeftijden.) De Witte (alle leeftijden.) BURGEMEESTER-SECRETA RIS VAN OVEZANDE Onlangs werd aan de gemeente-secre taris van Ovezande, de heer L. de Jong, eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de gestelde leeftijd. Een nieuwe gemeentesecretaris zal echter niet benoemd worden, daar bij Kon. Besluit het ambt van burgemees ter der gemeente Ovezande gecombi neerd is met dat van secretaris. Mr. Eikhuizen is dus burgemeester secretaris geworden van Ovezande. DODELIJK ONGEVAL TE KRABBENDIJKE Woensdagmiddag gebeurde er te Krabbendijke in. de Wilhelminastraat een tragisch ongeval. De achtjarige Marien Versprille, die met zijn vader meereed op een tractor, viel van het verbindingsstuk tussen tractor en be laden aanhangwagen cn kreeg een der wielen over het hoofd. Het jon getje was direct dood. DIRECTEURENCURSUS GREGORIAANS De St. Gregoriusvereniging zal te Breda een cursus geven, waaraan ver bonden is een directeurengetuigschrift Gregoriaans en liturgie, alsmede een voor meerstemmige kerkzang. Axel HET POOLSE MONUMENT WORDT WERKELIJKHEID Het was in Mei 1945, dat op initia tief van de burgemeester van Axel een vergadering bijeengeroepen werd van vooraanstaande ingezetenen, waar uit een comité en een werkcommissie werd gekozen, die tot taak kregen po gingen in het werk te stellen om te komen tot een monument ter nage dachtenis aan de Poolse bevrijders. Er werd een collecte gehouden, die een groot succes was en vele bijeenkom sten kwamen tot stand om dit pro bleem te bespreken. Men had met veel moeilijkheden te kampen en er werd contact opgeno men met de kring van beeldhouwers, uit wier midden tenslotte de heer Stouthamer uit Amsterdam werd aan gewezen om een monument te ont werpen en uit te voeren.. De heer Stouthamer is uit Z. Vlaanderen af komstig en had dus oog en oor voor de wensen, die ten opzichte van het monument geuit werden. Talrijke in stanties moest het ontwerp passeren en hoewel goede wil aanwezig was, bleef de zaak traineren en liet de uit voering op zich wachten. Ook in de raad kwam dit geval meerdere malen ter sprake en drongen de raadsleden aan op uitvoering der plannen. De laatste maanden echter is. er schot in een en ander gekomen en hebben de instanties, die er over moesten be slissen t.w. de provinciale en de cen trale commissie van het departement van O., K. en W. de goedkeuring aan het ontwerp gehecht. Dat men in Axel verheugd is, dat het monument uit eindelijk werkelijkheid zal worden, laat zich begrijpen. Speciaal de he ren P. Olyslager en D. Oggel verdie nen een woord van waardering voor hun medewerking. Het monument zal geplaatst worden in het plantsoentje aan de Zeestraat, hoek Oranjestraat. De funderingen zijn reeds gelegd. Een Poolse delegatie zal 18 Sept. naar Axel komen om de onthulling bij te wonen en vermoedelijk zal ook kolonel Szydlowski daarbij aanwezig zijn. De bekende dichter J. H. de Groot zal dan tevens een lezing over Polen houden. Op het monument zal een inscriptie aangebracht worden, welke als volgt luidt: ..Aan Polens zonen, die op dezen grond voor onze vrijheid tot den dood toe streden." (Vervolg vail pag. 1.) haald, maar dat dit tekort op zichzelf wel te begrijpen is. Vervolgens pleit alles ervoor, dat wij bij de aanwijzing van de plaat sen, waar inrichtingen van hoger on derwijs worden gevestigd, niet genoeg er op kunnen aandringen, dat daarbij ook aan het Zuiden wordt gedacht. Misschien moet er ook nog op ge wezen worden, dat men de katholieke intellectuelen (bv. in de overheids dienst) ook gelijke kansen moet bie den, wil men de toevloed van katho lieke academici bevorderen. In het verleden was dit zeker niet steeds het geval. Is dit euvel zelfs tegenwoordig geheel overwonnen?.. A. B. MICHIELSEN Clinge In mes gevallen. Het dochtertje van zekere P. alhier kwam in de klom penmakerswerkplaats gelopen en viel met het bovendijbeen op een klompen makersmes. De toestand liet zich ern stig aanzien, zodat direct geneeskun dige hulp werd gezocht. Op dokters advies werd het kind ter verdere ver pleging in het R.K. Liefdehuis te Hulst opgenomen. Haar toestand is tamelijk wel. Uitstapje. De fanfare Weldoen door Vermaak heeft besloten deel te nemen aan het kermis-festival te Nieuw-Namen. Vermoedelijk zullen zij wederom als voorgaande jaren samen met de Scheldezonen een concert op de kiosk organiseren. Goes Na anderhalf jaar gegrepen. On geveer anderhalf jaar geleden maakte de Limburger S., die bij een familielid in de De Ruyterlaan alhiér samen woonde zich uit de voeten met een be drag van 200— en een nieuwe nan- talon van de heer des huizes. Een signalement van S. werd ver spreid, doch tot een aanhouding kwam het pas eergisteren. Te Maastricht greep de politie S. in de kraag en bracht hem naar Goes terug. Het bleek dat S. in België was onder gedoken na zijn misdaad, maar daar het rechte pad ook spoedig had verla ten. Vorige week was hij uit een Bel gische gevangenis ontslagen om daar na van de herwonnen vrijheid te ge nieten in eigen gewest. Lang heeft die vrijheid echter niet geduurd, daar de politie een goed ge heugen had. De kath. jongensschool. Bij de kath. jongensschool, die tot nu toe vier klassen telde, is de vijfde gevoegd. Daar de school zelf geen ruimte daar voor bood, is tijdelijk de zaalkapel naast de parochiekerk voor leslokaal ingericht. In verband hiermede is een nieuwe onderwijzer benoemd, en wel de heer W. Rijk uit Ovezande. Heinkenszand AFSCHEID ZUSTER KRUIT. Zuster Betsie Kruit, de wijkverpleeg ster, heeft afscheid genomen van onze gemeente. Dit geschiedde natuurlijk op officiële wijze. Burgemeester Funk kwam het eerste naar voren en prees de grote toewij ding, waarmee de zuster haar omvang rijke taak steeds verricht had. Als blijk van waardering bood spr. haar namens de hele gemeente een armstoel aan. Ook ds. Renting wist niets dan goeds van de wijkverpleegster te vertellen en de heer Spelier, die namens het Groene Kruis sprak, sloot zich hierbij aan. Tenslotte heeft dokter Staverman, die dagelijks met de zuster samenwerk te, aan zijn gevoelens van erkentelijk heid uitdrukking gegeven; zeer be treurde deze spr. het heengaan van zijn medewerkster en huisvriendin. Zuster Kruit beantwoordde de spre kers en dankte, zeer' onder de indruk voor de ondervonden vriendschap, sa menwerking en het fraaie cadeau. Na een kort gezellig samenzijn namen al len met een stevige handdruk afscheid van de populaire zuster. Hoofdplaat GOUDEN BRUILOFT. Woensdag herdacht het echtpaar Emiel Schepens en Clementine Hoo- gerwerf de dag, waarop het voor 50 jaar in het huwelijksbootje stapte. Om half tien werd het gouden paar en een talrijke familieschaar door een stoet bruidjes naar de kerk geleid, waar een H. Mis ui* dankbaarheid werd opgedragen. Van alle huizen in de buurt wapperde de driekleur, ter wijl voor het feestgebouw een erepoort was aangebracht. Oefening Baart Kunst bracht de gelukkige oudjes een serenade. De Oranjefeesten. Dinsdag werden de Oranjefeesten ingezet. Om 2 uur gaf Oefening Baart Kunst een muziek uitvoering, waarna de zanghulde der schoolkinderen volgde. Verder hadden volksspelen plaats, als wielrijden met hindernissen, zaklopen een baankoers voor dames. Des avonds muzikale wan deling door het dorp en ontsteken der vreugdevuren. Hulst Prognosticwcdstrijd. Voor deze door de fa. Borghsteyn in het kader der winkelweek georganiseerde wed strijd kwamen ruim 6500 inzendingen binnen, waaronder 104 goede oplossin gen waren. Bij loting werd de geluk kige winnaar van het uitgeloofde ser vies, de heer Alph. de Block, Steen straat. Neomist. Op Zondag 12 Septem ber zal onze stadgenoot, de eerw. heer E. v. d. Walle te Stein (L.) uit han den van Z.D.H. mgr dr J. Lemmens de H. Priesterwijding ontvangen. De neomist zal op Zondag 19 Sept. in de basiliek van de H. Willebrordus om half elf zijn eerste H. Mis opdragen. Er is een feestcomité gevormd, dat deze dag voor hem en zijn familie tot een onvergetelijke zal maken. De buurtbewoners zullen de buurt ver sieren, terwijl hem een cadeau zal worden aangeboden. St. Jansteen in een buitengewone openbare verga dering bijeenkomen. Schieting. Aan de Wilhelminaschie- ting van de handboogmaatschappij St Jan werd door 51 schutters deelgeno men. De oppervogel waaraan een gou den medaille verbonden, werd getrof fen door de ..Koning" der Maatschap pij St. Jan. de heer C. Dubois, de wa re scherpschutter van de vereniging. Hij legde ook nog beslag op een zij vogel en de laatst afgeschoten kleine vogel, welke laatste hem ook nog 'n gouden medaille opleverde. Kruiningen Aanrijding. Woensdagmorgen werd de landarbeider J. Paauwe bij het over steken van de rijksweg door een vracht auto van de firma Duvekot uit Goes gegrepen. P. werd tegen de grond ge slingerd en bekwam vrij ernstige kwets uren aan hoofd en armen. Hij werd naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Middelburg DE FEESTELIJKHEDEN OP 6 SEPTEMBER De routes die op 6 September zul len worden gevolgd tijdens de reveille zijn: om 9 uur Crescendo, Houttuinen, Seisdam, Kromme Weele. Vlasmarkt, Markt, Bodenplaats, Gortstr., Hoog- str., N. Haven, Janstraat, Lange en Korte Delft, Dam, Mol en Spanjaard- str., Balans, Bogaardstraat, Blinden- straat, L. Noordstr., Markt, Vlissingse str., Schoorst.vegerssingel, Lange Viele, Markt. plm. 9 u.: ONDA en Padvindersband: Markt. N. Burgt, Keerkerkhof. Reigerstr., Korte Delft, Dam. Rott. kaai. Nederstr., Veerse- singel, Jacob Catsstr., Jasmijnstr., Meidoornlaan. Noordsingel, Koepoort, Molenwater, N. Oostersestr., Verwe - rijstr.. Zuidsingel, Korteen Lange Noordstr., Markt. Overslag Geslaagd. Ter gelegenheid van het regeringsjubileum werd een oranjefeest gegeven. De belangstelling en deelna me kon niet worden verbeterd. Na de H. Mis van dankbaarheid volgde een grote prijsschieting met 50 schutters. Na de middag werd begonnen met de volksspelen, zoals voetbal, hanenvan- gen voor meisjes, eierrijden, kaarting en wielrennen. Ook het wielrennen trok zeer veel belangstelling. Het voetbalspel voor personen boven 40 jaar was eveneens zeer interessant. Na de volksspelen werd nog een be zoek gebracht door de fanfare Concor dia, die het gehele dorp in feeststem ming bracht. Voor de volksbal was een speciaal lokaal in orde gebracht. Da feeststemming bleef er tot sluitingsuur zeer goed in. Philippine Vreemde eend geschoten. Dezer dagen was de jongen v. d. V. als ge woon op zijn ronde. Al gauw had hij geluk om een eend neer te halen. Bij nader onderzoek bleek, dat de vogel een ring aan haar poot had, waarop stond „Nat. Hist, museum, Leiden, no. 207142." Feestelijke inzet. Koninginnedag is hier feestelijk ingezet met een mas saal vlagvertoon en 's avonds een mu zikale rondgang door het St. Ceeilia- korps. Sas van Gent Uitbundige feestvreugde heerste er te Goes, vooral bij de jeugd, tijdens de kinderspelen. We zien hier een groepje glunder lachende prjjswinnaressen en een eerste prijswinnaar met versierde fiets. Fantaisie Romantique, Gouden brui loft, enz. cn groeide zelfs uit tot een ware ovatie. De gymnastiekvereniging Thor oogstte daarna een daverend applaus. Alle nummers, beginnende met een tyrolerdans door de meisjes gevolgd door gezamenlijke en individuele oefe ningen en sluitend met prachtige „stands" door de jongens en mannen werden op schitterende wijze uitge voerd. Vlissingen GESLAAGDE UITVOERINGEN Betreffende het concert door de Ver enigde Vrienden melden we nader dat na de jubileummars het gezelschap 'n daverend applaus in ontvangst mocht nemen. Deze instemming vermeerder de nog na de andere muziekstukken als Fra Diavola, Calif van Bagdad, HET PROGRAMMA VOOR 6 SEPTEMBER De buurtverenigingen van Vlissingen organiseerden voor de dag der inhul diging het volgende feestprogramma 9.00 uur: Junioren-elftallen bekam pen elkaar op de sportterreinen bij de Keefsluis. 1100 uur: Vlissingers van 3080 jaar komen tegen elkaar uit in 'n gecostumeerde voetbalmatch 2.15 uur: Opstelling optocht. 3.00 uur: Wielerwedstrijd georgani seerd door de „Scheldemond" en Vlissingse buurtverenigingen. 2.45 uur: Vertrek optocht met feest- versierde sjezen, fietsen, e.a. 3.30 uur: Ringrijderij, start: Verl. Holbeinstraat. Verder verzorgen diverse buurtver. kinderspelen o.a. op het terrein van de melkfabriek „Koena". 8.00 uur: Concert, te geven door „Crescendo", (Schoolplein, Tottegem- straat.) Vertrek van de „Piet Hein" Giste ren. Donderdag, verliet H. Ms. Tor- pedobootjager „Piet Hein" de haven van Vlissingen, om zich te voegen bij de andere eenheden van de vloot, welke Maandag zullen deelnemen aan de vlootschouw te Amsterdam. „Frontierstadt ende Bolwerck." Het toneelspel van Eggermont „Fron tierstadt ende Bolwerck" dat ter ge legenheid van het 700-jarig bestaan van de Vlissingse parochie in Nov. zou worden opgevoerd, zal niet dan, maar waarschijnlijk pas in het be gin van het volgend jaar ten tonele worden gebracht. Onder auspiciën van de P.K.G. zal een brochure met volledige tekst van dit historische toneelstuk worden uit gegeven, voorzien van een voorwoord door burgemeester B. Kolff, die zich tot het schrijven hiervan bereid heeft willen verklaren. „Frontierstadt ende Bolwerck" is de geschiedenis van Vlissingen en zijn parochie vanaf St. Willibrordus tot heden, en bestaat uit 10 taferelen. Concert van „Ons Genoegen". On der leiding van haar dirigent P. de Rooy, concerteerde in het Bellamy- park het harmoniecorps „Ons Genoe gen" Dit concert, op een na het laat ste in de serie zomerconcerten, stond weer op het peil dat men van een „bekroond" muziekgezelschap mag ver wachten. Uitgevoerd werden o.a. „Or- phé aux enfers" van J. Offenbach, 'n selectie uit Tsjaikofski's werken en „Clasical Memories" een selectie vgn M. Ewing. Hetzelfde programma zal in Hulst ien gehore worden glbracht in het kader van het muziekconcours, dat in de komende week aldaar wordt gehouden. Zaamslag BEZOEK COMM. DER KONINGIN Een bijzonder cachet aan de feeste lijkheden gaf het bezoek van de com missaris der Koningin jhr mr. de Ca- sembroot, die door burgemeester S. V. Hoeve en de wethouders op het ge meentehuis ontvangen werd. Op het Marktplein sprak de com missaris de samengestroomde bewo ners toe, waarna hij in gezelschap van B. en W. en het feestcomité een rondgang door het dorp maakte, ten einde de schitterende versiering in ogenschouw te kunnen nemen. Er werd nog een openluchtfilm vertoond ..Vijftig jaren" en tot slot van de fes tiviteiten gaf de kon. harmonie uit Hulst een concert, dat zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Zandstraat Het klopte niet erg T\e Sjah van Iran heeft enkele dagen lang in Rome vertoefd cn de ontvangst die hij daar kreeg, zal hij waarschijn lijk zijn hele leven niet vergeten. De Italiaanse hoofdstad had namelijk alles op al les gezet om het buiten landse staatshoofd zo luisterrijk mogelijk te ontvangen. Toen het sneeuwwitte vliegtuig van de Sjah aan de einder verscheen,, stonden alle stedelijke autoriteiten in smoking gereed om hem de hand te drukken. Maar dat was het niet, wat de vorst het meest frappeerde. Nee 't meest trof hem de en tourage van de verwel koming. Op de toren van het vliegterrein wapperde namelijk een vlag, die weliswaar volgens een oude Italiaanse encyclo- paèdie de juiste is, maar die op het ogenblik nie mand in Iran meer kent, evenmin als de vlag, die afhing van de gevel van het quirinaal. Er stond 'n leeilw op met vervaarlij ke klauwen; de nieuwe Iraanse vlag echter toont een enigszins merkwaar dige olifant, die de punt van zijn slurf aan het voorhoofd legt Toen de Sjah uit zijn toestel stapte, begon een militaire kapel het volks*- lied te blazen. Maar de vorst sprong pas in de houding toen hij het de anderen zag doen, want het lied was hem even min bekend als de kleu rige vaandels. De Sjah die in zijn land genoemd wordt ,,De broer van maan en sterren, de grootste onder de leven den", betrachtte noch tans de ongeschreven wet ten der wellevendheid en zweeg wijselijk. Aan de hartelijkheid der ont vangst mankeerde trou wens ook niets, evenmin als aan de manier waar op de vorst zijn verdere «dagen in Rome kon door brengen. Brief VSTe vertelden u gisteren. een aardigheidje over de Britse acteur Harry Green, die ervan houdt, zijn medemensen in moeilijkheden te bren gen en zelf aan de kant te gaan zitten lachen. Een paar dagen terug stuurde hij aan 'n massa zakenlieden een enve loppe, met alleen het 2e velletje van een zoge naamde brief. „Ik zal u alles nader vertellen, als ik u, zoals afgesproken, Vrijdag a.s. ontmoet", stond erop. De secretarissen der fa brieksdirecteuren dachten niet anders, of zij hadden bij het openen van de en veloppe, het eerste vel letje verloren. En na zich suf gezocht te hebben, in Formeerden zij verlegen bij hun baas, met wie hij eigenlijk een afspraak bad. Maar de baas wist 't natuurlijk niet en stuk voor stuk liepen de he ren een duchtige uitbran der op. Koningsbolling. Op de Konings bolling, die bij Ph. Wauters gehouden werd en waaraan 24 spelers deelna men, wist de jongste speler Marcel v. Lent de koningstitel te behalen. Voor deze 18-jarige een mooi succes. Zuiddorpe Sleutelbeen gebroken. De jongste zoon Johan van de landbouwer F. v. H. kwam bij het rijden van aardap pelen onder een der wielen van de wagen terecht. Dr. van Loy uit Sas van Gent constateerde een gebroken sleutelbeen en enkele mindere uitwen dige kneuzingen. Inhuldigingsfeesten. Aangemoedigd door het buitengewoon succes bij de jubileumfeesten, bereidt het Oranje comité verschillende feestelijkheden voor tegen Maandag. Een bal-cham- pêtre zal weer op het programma ko men, alsmede een tractatie der kin deren. WATERSTANDEN Keulen 274 min 0.10; Ruhrort 87 m. 0.09; Lobith 1108 m. 0.09; Nijmegen 878 m. 0.12; Arnhem 863 m. 0.12; Eef- de 391 m. 0.14; Deventer 293 m. 0.12; Borgharen 4085 onveranderd, Belfeld 1140 plus 0.41; Grave (beneden) 482 pl. 0.11; Lith 51 m. 0.02. Ook de Maasstad heeft zich in feesttooi gestoken. Het stadhuis op de Cool- singel baadt in een zee van licht. Raadsvergadering. De gemeente raad zal op 4 September om 10.30 uur COBRIëTAS geeft een maandblad uit ,De Dam", dat de zedelijke Hoofddeugd van Matigheid op zeer verstandige wijze, zonder fana tieke overdrijving, propageert. Zo bevat het laatste nummer een beschouwing, welke de volgende ge zonde gedachten bevat: Het wordt tijd dat wij matigheidsapostelen eens ophouden de caféhouders als onze natuurlijke vij anden te beschouwen. Zeker, er zijn nog geweten loze kroegbazen die hun winst als enige maatstaf ge bruiken bij het bedienen van hun klanten, maar déze zijn van de verdwijnende soort en worden overigens in alle bedrijven gevonden. Het is even zeker dat on der de leden van bedrijfshoreca zeer achtenswaardige en verantwoordelijkheidsvolle mensen bij honderden te tellen zijn, mensen die met afschuw het toenemen de drankmisbruik gadeslaan; men telt onder hen zelfs geheelonthouders. Hun orgaan heeft kort geleden nog op de voorpagina haar tevredenheid betuigd met de door de regering ingestelde commissie van advies in drankzaken. Met instemming citeert „De Dam" dan dit orgaan, waar het zegt: ,Wij hebben op deze plaats eerder reeds acht gegeven op de stijging van het aan tal processen-verbaal wegens drankmisbruik en de toe neming van het aantal misdrijven en ongevallen ten gevolge van dezelfde oorzaakHet valt niet te rij men. dat men enerzijds zou ijveren voor de erkenning van de beroepsstand als evenwaardig aan die van welke andere bedrijfstak ook en anderzijds gelegen heid zou geven tot overmatig gebruik van sterke drank." Zie, als men zo van twee kanten op verstandige wijze het euvel beziet en op practische wijze aanpakt, dan kan er iets goeds tot stand komen tot heil van het volk. "^EDERLAND en België hebben gezamen- lijk groot belang bij het herwinnen van het doorvoerverkeer van West-Duitsiand naar de ove rige wereld. Gezamenlijk stonden ze daarvoor op de bres bij generaal Clay. Men heeft begrepen, dat tegen over dit alies-overheersende belang de onderlinge rivaliteiten op de achtergrond moeten gaan staan. Vol gens een correspondentie in „De Volkskrant" wordt thans met name in Antwerpen de oplossing van het havenprobleem niet alleen afhankelijk gesteld var 'n ScheldeRijn-verbinding. Van Antwerpse zijde streeft men thans in de eerste plaats naar een ver deling van het transitoverkeer op basis zeventig pro cent voor Rotterdam en dertig procent voor Antwer pen. in welke verhouding de voor-oorlogse situatie, zij het iets gunstiger voor Antwerpen, ligt uitgedrukt. Wanneer een oplossing in deze zin wordt aan vaard, meent men te Antwerpen, zullen de Rotter damse bezwaren tegen een Rijn-verbinding voor een deel overwonnen zijn. ..Vergeet niet", aldus een woordvoerder voor de Antwerpse scheepvaartkrin gen, „dat een waterverbinding Rijn-Schelde door Bra bant een enorm voordeel zou betekenen voor Noord- Brabant, uw provincie met het grootste bevolkings- overschot en industriële mogelijkheden, uw provincie van de toekomst" Met dat al blijft de kwestie der ScheldeRijn verbinding dus toch niet lang op de achtergrond staan. En verderop horen we „Antwerpen-officiecl" dan 'ook openlijk uitspreken, dat 'n achterwege blijven der over eenstemming op dit punt 'n struikelblok voor de Bene lux zou zijn. Wat echter weer niet kan kloppen met 't officiële Belgische standpunt, aangezien Antwer pen, Gent en Luik hun onderling tegenstrijdige belan gen hebben. Met goede wil en goede gezindheid moet echter in heel dit complex een aanvaardbare regeling ge vonden kunnen worden. GOES, 1 September 1948. Appels: Transp. de Cronsel 1558, Manks Cod- lin 1450, Ellisons Oranje 1538, Zi geunerin 1752, James Grieve 1658, Kroet- en valappels 818, Peren: Br. de Merode 2047, Br. Lebrun 11—48, Juten 26—47, Triumph de Vienne 24 63, Bon Chr. Wiliiam 19—48. Will Du- chese 1848, Clapps Favorite 3352, Seigneur Esperen 1855, Kroet- en val peren 1026, Pruimen: Reine Victoria 838, Reine Claude Verte 55, Reine Claude d'AIthan 1838. Belle de Lou- vain 631, Jefferson 1339, Monarch 8—36, Rademaker 35, Abrikoospruimen 628, Catalonie 1124, Reine Claude Violette 2130, Diversen: Druiven 115 121, Bramen 2371, alles per 100 kg. Meloenen 4782, per 100 stuk, Groen ten: Dubb. Princessebonen 21-53, Stok- snij bonen 20—47, Pronkbonen 2528, Stokprincessen 3956, Uien 8—9, An dijvie 713, Tomaten 7490, Augur ken 2474, Spinazie 914, Groene Savoyekool 818, Aardappelen 57, alles per 100 kg.; Bloemkool 1167, Komkommers 412, Kropsla 27, al les per 100 stuk; Wortelen 11—12, Ra dijs 3.50, alles per bos. KAPELLE, 1 September 1948. Ap pelen: Manks Codlin 1434, Transpa rente de Croncel 846, Jacq Lebel 10 25, Cox Pomona 1024, Reinette Descadre 1015, Zigeunerin 11—40, Zoete Ribbeling 28, Codlin Keswick 9 18, Ellison's Orange 13—44, Guldeling 1020, James Grieve 15—27, Nelson's Glorie 16, The Queen 1<\ Lord Gros- vener Calville 1018, Swedenappol 14 —51, Zomerprinces 1014, Zoete Bloemé 1122, Engelse Pigeon 19—24, Clasieappel 10—15, Val- en kroetappels 7',2—10. Peren: Triumph de Vienne 21 —72, Marguerite Marillat 3555, Wil liams Duchesse 1350, Jutten 7—58, Bon Chrétien Willam 2547, Souvenir de Congres 28, Beurré de Merode 20 43, Duifjespeer 1627, Seigneur d'Es- peren 2062, Scharlakenpeer 10—28, Beurré Lebrun 1447, President Roo sevelt 34, Beurré Wilhelmina 2934, Sijsjespeer 10, Beurré d'Amanlis 20 37. Marie Louise 27, Clapps Favourite 29—45, Dr. Jules Guvot 22—24. Peren zonder zaadhuis 18. val- en kroetperen 19, Pruimen Reine Victoria 941, Kirke's 2336, Warwick Droper 22— 59, Jefferson 5473, Monarch 943, Reine Claude d'AIthan 1154, Reine Violet 828, Abrikoospruim 1433, Belle de Louvain 11—32, Burbank Gi ant 6—37, Cataloni 8—23, Rode Eier- pruim 10—35, Gele Eierpruim 12—35, O0O0OOOOOO00GOO0OO0GOOOOO0OGO0OOOOOOOOOO0OOOOOOOO Rademaker 62, Diversen: Bramen 63— 86, Frankenthaler 81118, Aardappe len 6. Groenten: Dubb. Princessen z. dr. 33—46, Snijbonen 8—57, Stokprin- ces 66, Andijvie 12y2, Augurken 20 —52, Rode kool 810, Savoye kool 11, alles perk g.; Kropsla Vz3, Komkom mers 6—12, Bloemkool 39, Ananas-me loenen 3136, Perziken 1037, alles per stuk. BERGEN OP ZOOM, 2—9—1948. Dubb. bonen 4748 per kg. (aanvoer 7000 kg.). Dubb. bonen (afw.) 3342 per kg. (aanvoer 2000 kg.), Peren: (Triumph Tienne) H I 5155 per kg. (aanvoer 3500 kg.). Peren (Triumph Tienne) H II 35—42 per kg. (aanvoer 3200 kg.), Fabrieksperen 1824 per kg. DISTRIBUTIEDIENST OOSTBURG Aan de textielhandelaren, welke in aanmerking komen voor de vergoe ding van punten voor puntenverlies en of voor de extra toewijzing voor omzetsvermeerdering, wordt medve- deeld dat uitreiking dezer vergoedmg zal plaals hebben tegen overlegging van de ingevulde en ondertekende notaris- of accountantsverklaring op de onderstaande data: Aardenburg Vrijdag 10 Sept. 1112 uur; Biervliet Vrijdag 10 Sept. 11— 12 uur; Breskons Vrijdag 10 Sept. 11 12 uur; Cadzand Donderdag 9 Sept 23 uur; Groede Zaterdag 11 Sepl. 1011 uur; Hoofdplaat Woensdag 8 Sept. 2—3 uur; Nieuwvliet- Woensdag 8 Sept. 2-—3 uur; Oostburg Donder dag 9 Sept. 1112 uur: Retranche- inent Woensdag 8 Sept. 2—3 uur; Schoondijke, Vrijdag 10 Sept. 10—11 uur; Sluis Donderdag 9 Sept. 1011 uur; Waterlandkerkje Vrijdag 10 Sept- 23 uur; IJzendijke Donderdag 9 Sept. 10—11 uur: Zuidzande Donder- I dag 9 Sept. 1011 uur. Periodieke uitreiking bonna» rten Wegens reorganisatie van de dienst worden enkele data, welke gestem peld zijn op de achterzijde van de bonkaart 810 gewijzigd. Wij verzoeken U hiervan nota te nemen en de datum te wijzigen. Sint Kruis eiland 11 Sept. wordt 18 Sept.; Sint Kruis dorp 15 September wordt 23 Sept.; Cadzand 23 Sept wordt 29 Sept.; Heile 25 Sept. wordt 2 October; Hoofdplaat 29 Sept. wordt 8 October; Sasput 30 Sept. wordt 8 October; Waterlandkerkje 1 October wordt 30 September; I.feendijke 8—14 en 15 Oct. wordt 1112 en 13 Oct.: Oost burg 1112 en 13 Oct. wordt 14 15 en 16 October. 153-o tjORT geleden aantal kir op de vreselijke men hebben bij: esse in dit land commissie van teneinde hierms ven-handel af wonen. rje 'slavenhand de meest b inkomsten in d Saoudi-Arabie er m Yemen, S< Abbesinië een heid in negersla kaanse kusten w sinië gaf oorspn aan. Toen Har om toelating tot stelde men als slavendom zou schaft en de sla' boden. De huidif woord gehouden de Negus zijn th ven meer. Anders is het bie en Yemen, ten nog bijna t onder het slave weliswaar aann honderd jaren denswaardig zijn hebben geen ree bezit der elgenai Er is ook nog vele plaatsen slavenmarkten g< al jonge meisjes kele malen bevi: koopwaar evenet De vraag naar ring, hetgeen va de prijzen tot ui wijl de biedprijs merendeels schor en 400 dollar, zij de helft waard, slavendom langs wetgever in Saoi heeft bepaald, d: sloven vrije mer vooral omdat er nieuwe slaven wo dit kwaad nog tie bestaan, tenzij er ingegrepen. EUROPESE F muggen vliegert vlooien luizen... EDER in de practische qn voordelige stuif zak 65 cent E"uropese fortuir smet verleder in handen. Hiero: a. een oud-Pruisi vinden. Ook wor< de namen genoeir jaarden. Van tjjd zij en de ander l langs de kust f hun snelle, zwaa iX bewapende boten ze rooftochten. TV pende manschapp en roven de kind leen kinderen tot elf jaar. Niet oud jagen zij het mee Volgens betrouwba deze kinderen geb geworpen met eer j (Van onze gernob E"r zat een lek i I Vervelend Is rolletjes in Indoni duurder zijn, dan I tijdens de Duitse er van alles al papier noch lei baat cn de Chinee! ters op zijn Toko aan alle soorten I er ook geen raad Wat doe je in Natuurlijk een je vrouw. Dat je to's meer kunt ma apparaat lekt en loodgieter te vinde kan stoppen. En je vrouw gai maken. Zij bleef t hoogte van je toeï I namen die je van t i de. Dat zou nu ni dan kun je telker i voel me als sfeeds maar je weet hoe i r jen dat geschrijf tonnen toetsen. Enfin, om kort dag kreeg ik een b luchtpost een niet stuurd had. Et wa betrokken die wel dat ze ƒ22.50 porto len. Maar dat ze over had, was vooi dat mijn gedachtei juist geweest warer Pen goede week n bracht de factui U. geen foto-toes miuliertje van de d( of ik maar even 23) De kogel trof me in de hiel, maar ik was gelukkiger dan Achilles. Tot mijn geluk kwam hij met zijn hoofd op een stoel te recht en verloor veel bloed". De oud-marineofficier staarde in 't vuur, als zag hij dat vreselijk ge vecht weer voor zich. „Ik heb allerlei soorten vechtpar tijen meegemaakt, maar nooit een zoals die. Een zekere vrees voor de man en de verdorvenheid, die hij uit straalde, belemmerde me. God weet, hoe lang hij over de vloer tastte om zijn wapen weer te pakken te krij gen. Ik geloof, dat we het gelijktij dig vastgrepen. Ik probeerde gedaan te krijgen dat hij zichzelf doodschoot het was zijn leven of het mijne. Viermaal ging dat pistool af en el ke keer dichter bij mijn hoofd dan bij het zijne. Ik weet niet, wat het einde geweest zou zijn, maar de be dienden kwamen op het lawaai if. Ik hoorde de oude portier op de deur bonzen en brullen, dat er een moord begaan werd. Vermoedelijk hoorden we tegelijkertijd de bedienden. Hij sprong op en liet mij de revolver. Later merkte ik, dat er geen patro nen meer inzaten. Ik was te duizelig om hem tej'stond te achtervolgen. Hij verdween in de voorkamer, door de deur waardoor hij ook was bin nengetreden. Ik liet de bedienden binnen en greep de zware dienstrevol ver van de oude Clement. Toen zette ik hem na. Hij was ontsnapt door een raampje, twintig voet boven de bega ne grond. Er waren gaten in de stenen geboord voor bevestiging van 'ralies, maar die zaten er neg niet in en de baron hield de plek blijkbaar niet voor gevaarlijk". „Stond er een ladder tegen?" vroeg Trent. „Ja, maar die had hij weggetrokken en ik was te zwaar om de sprong te wagen zonder een been te breken. Ik zag hem in het maanlicht het paadje afwaggelen en ik schoot. Ik moet hem in de rug getroffen heb ben, tussen de schouderbladen. Toen we buiten kwamen, vonden we bloed sporen en de afdruk van zijn lichaam in de modder, waar hij gevallen was. We vonden de sporen van twee man nen, die hem hadden opgeraapt- Hun voeten waren diep in het slijk ge drongen en verrieden duidelijk, dat ze gewankeld hadden onder een zware last. Het regende hard. Aangespoord door de baron deed de politie haar best, maar het was niet genoeg. Hij was en bleef weg. Slechts het bloed, dat zich vermengde met regen en modder, gaf aan waar hij enige ogen blikken gelegen had. Een maand la ter werd uit een kanaal het lijk op gehaald van een man, dat he' zijne zou kunnen geweest zijn. Ik zag het lijk, maar het was in zodanige toe stand, dat absolute herkenning was uitgesloten". „Waarom denkt u dan, dat hij dood is? Is die camée niet net het soort voowerp, waar hij op af zou gaan?" „Om twee redenen. Om te begin nen, ben ik er zeker van, dat die le- gerrevolver hem doodde. En verder stal de man, die de markies vennoord de, bijna duizend pond, hoofdzakelijk in klein bankpapier. Volgens mij was zijn laatste misdaad het stelen van Giorgione's „Venetiaans feest" te New York, enkele maanden voor ik hem ontmoette". Anthony Trent verried niets van zijn plotselinge belangstelling bij het noe men van een van zijn eigen meester stukjes. Dus hij en die onbekende grootheid werden met elkaar ver ward! Wat een eer voor hem. „Wat was dat?" vroeg hij. „Een van die fabelachtig rijke we zens, die films in elkaar draaien, kocht een Giorgione. Ik ha<] het schil derij nog nooit gezien, omdat die in een particuliere verzameling was ge weest, maar het moest een van de beste stukken van de yenetiaan zijn. Een klein doek, maar schitterend ge conserveerd. Het schijnt, dat. de film magnaat het kocht als cadeautje voor zijn vrouw. Het werd hem verzegeld overhandigd en zou op de ont bit prijken op haar verjaardag. Als is het goed heb, bedroeg de prijs tach tigduizend pond, een van de hoogste bedragen, ooit voor een Giorgione be taald Toen het pak geopend werd, vond men een geïllustreerd tijdschrift maar niet het schilderij. U hebt er toch zeker wel van gehoord?" „Ja," glimlachte Trent, „en ik heb er erg om gelachen. Eigenlijk deed het me genoegen. Diezelfde filmmag naat stal een reeks ideëen van me, die ik hem in verkorte vorm liet lezen en verdiende er een schat geld mee". „Zo", riep Wadham, „dus u bent een schrijver". ,Wel geweest" gaf Treilt toe. „maar mijn andere werkzaamheden laten me thans geen tijd meer om te schrij ven". Hij stond op. „Mag ik dat licht boven Niccolo's hoofd eens opdraaien? Ik moet hem eens goed bekijken". Wordt vervolgd ZATERDAG 4 SEPTEMBER HILVERSUM I 301 m en HILVER SUM II 415 m: 7 nws.. 7.15 gymn.. 7.30 Zwanenmeer, ballet van Tsjai- kowsky, 8 nws.. 8.15 orgel. 8.35 sym- phonieconc., 9.20 50 jaar Ned. muz„ 10 morgenw.. 10.30 omr. kamcrork.. 11 Koningin Wilhelmina «loet afstand van de troon; verslag van de plechtigheid in cn oin het Kon. Paleis, 1145 Te Deum van Hendrik Andriessen, 12 amateurskunst uit de vier windstre ken, 13 nws.. 13.45 Kareol septet. 14 muziek uit Indonesië. 14.30 kinder koor De Merels. 14.50 De sociale voor ziening voor de burger, 15.10 Staf- muz. der A'damse politie, 15.30 Eerste rijtoer van Koningin Juliana door de hoofdstad, 17 conc.geb. ork., 17.30 Het afscheid, een jubileum hoorspel. 18 nws., 13.15 Indonesië en de West en het gouden jubileum. 18.40 Betekenis en symboliek van de inhuldiging, 19 Ned. jeugdork., 19.30 Wil uw krach' bewijzen; een nationaal klankbeeld 19.55 nws., 20 Herb, reportage, van U uur, 20.20 omr. ork., 21 OntwikkelmS van de arbeidersbeweging in de laat ste 50 jaar, 21.20 pop. klanken sa" Nederland te danken. 22 De staatkun dige betekenis van het constitutionele koningschap. 22.15 bekende Ned. ra dio-ensembles, 23 nws., 23.15 Ned sportfantasie, eerbiedige hulde van sportwereld, 23.30 ouderwetse fees'* dag. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 14'Q orgel, 15 zang, 15.15 ballroom oren-. 16 altviool, en piano. 16.35 Vlaamse liederen, 17 gr., 17.05 nws., 1^.15 *c^ cordeon, 18 gevar. progr., 18.30 sola*- ten, 19 nws., 19.30 gr., 19.50 Vrije P°~ tribune. 20 omr. ork.. 21 actualiteit®* 21.15 volksmuz.. 22 nws., 22.15 vel*f progr., 23 nws., 23.05 jazz, 23.30 gr* J)E HOOFDSTA1 viert op grand I. Op de Markt bi

de Stem | 1948 | | pagina 2