Nieuwe long voor Gentse haven nodigLpatste ,eta.ppe Toenemende politieke controversen in Djokja Achterstand Katholieken NATIONAAL HULDEBLIJK aan Hare Majesteit aangeboden Russische raket- deskundige ontvlucht Sovjet -zone Zeeuwse Voetbalsport maakt moeielijke tijd door IN 'T KORT Grondwets herziening Nog geen nieuws uit Berlijn .VIERDE JAARGANG No. 1168 V R IJ D A G 3 SEPTEMBER 1948 41 irnnnwets- Stad der Arteüeldes kan niet wachten tot over de stop t)an Ternaayen en het Moerdijkkanaal heslist is Oma redde haar kleinkind Gunstige toezegging? Enkelvoudige controle voor de Gentse scheepvaart Verklaring Van Hatta Tijdelijk krachtige wind Kind door trein overreden Londen uiterst gereserveerd „Koningin Wilhelmina-fonds meer dan 1 millioen reeds Handelsaccoord met Bizone van Duitsland Het ongeluk te Bergen op Zoom Roep om een eerste klasser blijft Franse socialisten tegen Schuman Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau; Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze Brusselse correspondent). JjE KWESTIE van de nieuwe sluis van Terneuzen, waar leven en dood der Gentse haven van afhangen, is plots weer zeer actueel gewor den. Ter gelegenheid van de opening der derde Internationale Jaarbeurs der Vlaanderens, die op dit ogenblik te Gent wordt gehouden, werd niet alleen de aandacht der talrijke aanwezige personaliteiten gevestigd op de stand der Haven, waarvan de dringende noden op de maquette af te lezen zijn, doch richtte de voorzitter, dhr. Ir. Clément Morraye, in naam van de Gentse zakenwereld en de gehele bevolking, een nood kreet tot de aanwezige parlementairen waaronder drie ministers in functie waarop dhr. Baron Van der Straeten-Waillet, namens de re gering, een even duidelijk als afdoend antwoord gaf. Zeker is het dat de nieuwe sluis die nochtans een dringende noodzakelijkheid is ge worden en als de stalen long voor de versmachtende Gentse haven moet beschouwd worden niet voor volgende week klaar is. Maar de ver zekering van de regering, dat die noodzakelijkheid niet uit het oog ver loren wordt, is hoopgevend voor al wie bij het leven der haven be trokken is. TAE DRIEJARIGE Jan van een spoorwegbeambte uit Vrooms- hoop heeft z'n leven te danken aan zijn tachtigjarige oma. Jan raakte bij het spelen in het nabijgelegen diepe kanaal. Zijn oma zag hem in het water verdwijnen en moe dig ging zij het water in. Ze kon Jan boven water houden, doch mis te de kracht om zichzelf en klei ne Jan op het droge te helpen. Voorbijgangers schoten toe en wisten grootmoeder en kleinkind op de kant te trekken. DMMY GOERING heeft voor het Neurenbergse Hof ter berechting van oorlogsmisdaden medegedeeld, dat „Hitier de enige man was in Duitsland die de oorlog wilde" en Goering „de grootste tegenstander van de oorlog, die er ooit was geweest". Die brave Goering toch! TAOOR DE bemiddeling van verte- genwoordigers der V. N. zijn Ara bieren en Joden het eens geworden over een uiteindelijk staakt-het-vuren te Jeruzalem. UEN MERKWAARDIGE tweeling is in België geboren. Het eer ste kind, een jongen van 4.5 kg., werd om 18 uur geboren, terwijl het tweede, een jongen van 3.5 kg., de volgende dag te midder nacht het levenslicht aanschouwde. Het geval is des te zonderlinger, omdat het eerste kind te Dinant, 't tweede te Namen werd geboren. TJET SPAANSE kabinet heeft mede gedeeld, dat in November voor 't eerst sinds 17 jaar, gemeenteraadsver kiezingen zullen worden gehouden. JJET TROEPENSCHIP „Waterman", dat met ruim 1400 repatrierenden van het KNIL, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht op weg is naar Ne derland, wordt in de vroege ochtend van Vrijdag 3 September a.s. in de ha ven van Rotterdam verwacht. POTHEKEN, scholen, kantoren en bedrijven kunnen b(J de plaat selijke distributiediensten aanvragen eens per half jaar In aanmerking te komen voor textielpunten voor hand doeken. Slagerijen kunnen bovendien punten voor lakens aanvragen, ÖTALÏN BEVOND zich onder de dui zenden mensen die het Rode Plein in Moskou betfolkten, en luisterde naar Molotof, die een rede hield bij de be grafenis van „een van de meest ge liefde zonen van het volk der Sov jets", Zdhanof. ■yoor weinig dagen werd het pro bleem nog eens duidelijk uiteen gezet door dhr. Van de Putte, direc teur van de Haven. Reeds voor de jongste oorlog, en vooral sedertdien, was de ontoereikendheid der sluis van Terneuzen duidelijk merkbaar -mn de afleiding van een groot deel van het verkeer naar andere havens. De ge stegen tonnemaat van de modernste schepen grendelde hen de toegang tot Gent af. Werd bij de overeenkomst van 1895. tussen Nederland en België bepaald dat de gebeurlijke verbreding van de beschouwde sluis voor geen betwis ting vatbaar zou zijn, van Belgische zijde diende rekening gehouden met de vermenigvuldiging der moeilijkhe den, gerezen door gelijkaardige vraag stukke vi. De stop van Ternaaien brengt de Luikse zakenwereld in be roering, terwijl de Antwerpse zee vaartkringen vooral aandringen op 'n verbindingskanaal tussen de Schelde en de Moerdijkvaart. De bij de aanvang van 1947 opge richte commissie, die uit te maken had of er voor een der drie problemen prioriteit diende verleend, kwam na een jaar tot de bevinding dat er van geen prioriteiten sprake kan zijn. Men vergat daarbij blijkbaar dat 't gemis van een bredere sluis te Ter neuzen voor Gent, heel wat nadeliger is dan de stop van Ternaaien voor Luik, of het ontbreken van een ver bindingskanaal met Moerdijk voor Antwerpen. Ben bedenke dat reeds nu talrijke grote petroleumbedrijven be slist hebben hun uitbreiding in het buitenland te benaarstigen, omdat geen enkele instantie hen kan verze keren, dat de industrialisering van het gebied van het Kanaal van Terneu zen wordt aangevat en daardoor hun trafiek wordt gewaarborgd. Overi gens hield men in bedoelde commis sie ook geen rekening niet de be schouwing dat het nadeel van de be staande toestand niet alleen de groot nijverheid treft, doch ook al 't kleine volk, dat zoniet rechtstreeks, dan toch zijdelings van het havenbedrijf moet leven, en dat op ongeveer 75.000 hoof den kan geschat worden. Ter illustra tie daarvan volstaat het te vermelden, dat het trafiek van zee- en rivier schepen voor de oorlog aan onder- hóud en bevoorrading alleen een inkomen van gemiddeld 30 millioen francs per jaar meebracht voor de Gentse agglomeratie. GROOT KAPITAAL MEE GEMOEID Jn zijn openingsrede legde dhr. Ir. Morraye er andermaal de nadruk op dat Gent de dood door verstikking sterven moet, indien men de haven de stalen long van Terneuzen blijft weigeren. Daarbij zou tevens een nationaal kapitaal van ongeveer 100 milliard francs ten dode opgeschreven wor den, nl. de waarde van de gehele havenuitrusting, met haar 10 km kaaien in diep water, 174 kranen, rui me dokken en droogdokken met plaats voor circa 90 zeeschepen en een da gelijkse bewegingscapaeiteit van 70 schepen; ten slotte het kanaal van Terneuzen zelve, waarvan de oevers bezaaid zijn met tal van hoogstbe- langrijke fabrieken. Dhr. Morraye, die meteen de mening van de Vlaamse zakenlui uitdrukte, weigert te geloven dat de regering doof zou blijven voor de noodkreet van de derde stad van België, die de tweede nationale en de achtste haven van Europa bezit. Hij verwierp de bewering als zouden Luik en Antwerpen schade lijden bijaldien de Sluis te Terneuzen werd ge bouwd; slechts de buitenlandse ha vens zouden er hun voordeel mede doen, zo de bouw van de sluis nog lang verdaagd bleef. Deze directe noodkreet aan het adres van de regering was nog maar nauwelijks luide geapplaudiseerd, toen minister Van der Straeten-Waillet, hoofd van het departement van Bui tenlandse Handel, de aanwezige ver tegenwoordigers uit de handels-, in dustriële en havenkringen de verze - kering gaf, dat alleen aangelegenhe den van budgetaire orde de regering, op dit ogenblik, verhinderen de no dige werken te bevelen, doch dan deze zullen aangevat van zodra enigszins mogelijk. Dat dergelijke formele verklaring hoop geeft, omdat ze aantoont dat 't principe der noodzakelijkheid door 't landsbestuur aanvaard werd, stemt ongetwijfeld hoopvol. Het is trouwens niet langer aan te zien dat de haven bedrijvigheid voortdurend afneemt en de werkloze havenarbeiders elke dag in langere rijen voor de stempelcon trole aanschuiven. Dr PAUL DE RYCK Gemeenschappelijke douanepost TAE minister van Economische zaken. prof dr J. v. d. Brink bracht een bezoek aan de jaarbeurs te Gent. Aan een noenmaal, waarbij ook de Belgi sche minister van Binnenlandse zaken Van der Straeten-Waillet aanzat, zei de Nederlandse minister, dat de Ne derlandse regering aandacht heeft voor de wensen van Gent ten aanzien van de sluis te Terneuzen en dat de ern stige wil aanwezig is Gent te wille te zijn. Zo zal de dubbele controle op de in- en uitvoer van Gent, die tot dusver te Terneuzen en in Sas van Gent geschiedde, voortaan enkel in Terneuzen worden uitgeoefend. JTOLONEL Tokaef, die een verant woordelijke post bekleedde op het terrein van luchtvaart- en ra- ketonderzoek bij het Russische mi litaire bestuur in Duitsland, is uit de Sovjet-zone van Duitsland we ten te ontsnappen en vertoeft thans ergens in Engeland". Er is hem door de Engelse regering asyl ver leend, zo lezen we in de Daily Tel. Tokaef heeft zelf van zijn „verhui zing bekendheid gegeven. En wel door een brief in de New York Times waarin h|j o.m. zei, dat hij zich er terdege van bewust is, dat hetgeen hij heeft gedaan in de Sovjet Unie als de allergrootste misdaad wordt be schouwd. „Ik maak mij geen enkele illusie over de gevolgen van mijn daad voor mijn verwanten, vrienden en me dewerkers, want zij zullen allen wor den vervolgd om het simpele feit, dat zij met mij zijn omgegaan", zo schrijft de kolonel, die thans de Sovjet-me thodiek de rug heeft toegedraaid. Totnutoe heeft Moskou nog geen ge wag gemaakt van zijn ontsnapping Tokaef genoot tijdens zijn verblijf in Duitsland bijzondere voorrechten van het Politburo en van Stalin zelf. Hij heeft van zijn werk twee keer per soonlijk verslag gegeven op het Krem lin. Maandag gaat Tokaef een perscon ferentie houden, zo werd ons nog uit Londen bericht. Vrydagavond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien, voornamelijk in het Noordwesten van het land. Matige, in de kuststreken tijde lijk krachtige of harde wind tus- ten Zuid en Zuidwest, draaiend naar West tot Noordwest. Koel weer. Heden zon onder 19.24 uur, en maan onder 19.49 uur. Zaterdag /on op 5.56 uw en maan op 6.56 uur. M OH. HATTA, de republikeinse pre- mier heeft voor het werkcomité van het KNIP (republikeinse parle ment) een verklar afgelegd, waar in hij er op wees, dat er momenteel geen behoefte aanwezig is voor ka binetshervorming en dat het huidige kabinet wordt toegestaan aan te blij ven, om de komende algemene verkie zingen te ondersteunen. Ten aanzien van de buitenlandse po litiek verklaarde Hatta, dat het stand punt van de regering is, dat de repu bliek geen onderwerp mag zijn van een internationaal politiek conflict. Zij dient vastbesloten te zijn en is ge rechtigd te vechten voor de verwezen lijking van haar eigen ideaal: onaf hankelijkheid van geheel Indonesië. Naar aanleding van de eis der Ne derlanders om eerst de interim-re gering te vestigen, zeide Hatta, dat de republiek bereid was in dit opzicht mee te werken, indien de interim- regering een nationaal karakter zal dragen. Hatta merkte voorts op, dat „de sterke positie van de republiek in het buitenland ondermijnd wordt door de interne chaos, welke veroorzaakt wordt door toenemende controversen op po litiek gebied" Ten aanzien van de po litieke omzwaai van het democraV^ch front merkte hij op: „van voorstander werd dit e entegenstander van Ling- gadjati en de Renville-overeenkomst" Tot hen, die thans overlopen tot het communisme, zei Hatta, dat in *t huidige stadium de Indonesische vrij heidsstrijd dient te worden verwezen lijkt van nationalistisch standpunt uit, hoewel de structuur van de gemeen schap dient te worden opgebouwd volgens socialistische richtlijnen. Moeso krijgt de leiding ^,G. JJ?l!!ik^keinse communistische partij (PKI) heeft tot voorzitter be noemd Moeso, die enige weken ge leden met Soeripno uit Praag te Djok ja is aangekomen na afwezigheid van jaren, die hij deels in Rusland heeft doorgebracht. En waar Moeso het klap pen der communistische zweep goed kent, kan waarschijnlijk in Indië zeer spoedig een nog sterkere communis tische activiteit verwacht worden. Betoging voor C. G. D. Bij de aankomst te Djokja heeft de Commissie van Goede Diensten een luidruchtige demonstratie beleefd. De demonstranten, die spandoeken droegen met anti-Nederlandse op schriften, overhandigden aan de voor zitter der comissie, Critchley, een re solutie, waarin er op werd aangedron gen „de onderhandelingen uitsluitend te hervatten op basis van volledige souvereiniteit van de republiek en al geheel terugtrekken van alle vreem de troepen van Indonesische bodem". De C.G.D. heeft daarbij het gebeur de aan Lake Succes getelegrafeerd. Niet hele C. H. U. in Eerste Kamer er voor TN de Eerste Kamer is gisteravond de laatste etappe van de vier ontwerpen tot herziening van grond wet begonnen. De ontwerpen wer den ineens in behandeling genomen waarbij de verschillende sprekers zich beperkten tot het eerste, be treffende de nieuwe rechtsorde. Al direct kwam het afwijzende stand punt van de A. R. naar voren niets nieuws overigens en wel bij monde van de heer ANEMA. Zijn bezwaren waren: dat in het voostel twee ge heel verschillende concepties der Unie n.l. die van de KVP en die van de heer Jonkman samengesmolten zijn, doch niet op harmonische wijze, en dat de Unie z.i» een „paritair karak ter" heeft, dat de besluitvaardigheid van het Uniegezag verlamt. Namens de C.H.U. sprak de heer POLLEMA, die zei niet erg enthou siast te zijn over het vraagstuk van de positie van de Kroon in de Unie. Hij wilde een duidelijk antwoord van de minister. Overigens merljte hij op, dat de waarborgen voor de algemeen menselijke rechten in Indonesië^ moe ten verzekerd zijn, wil men bij ver dergaande hervormingsvoorstellen niet op onoverkomelijke bezwaren in de Staten Generaal stuiten. Hij wees er op, dat niet alle leden der C.H.U. voor de ontwerpen zullen stemmen. Een lid van de C.H.U. (dhr. Reyers) heeft mee gedeeld niet mee te stemmen. Daarna vielen twee tevreden men sen te beluisteren. Het waren de he ren Kropman (KVP) en Molenaar (VVD), die namens hun fracties mee deelden volkomen bevredigd te zijn en de voorstellen aanvaardbaar te vin den. Op de eigen merites van het ontwerp ging de heer Jonkman (PvdA) in. Hij vroeg o.m. aandacht van de regering om wijziging te brengen in de status van Aruba. Nadat de heer KERSTENS (KVP) had opgemerkt, dat z.i. Indonesië zeer spoedig een eigen buitenlandse dienst behoort te hebben, sloot de voorzitter de vergadering tot vandaag. Op ae onbewaakte overweg aan de Baardwijksestraat te Waalwijk heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan met dodelijke afloop. Het 2-jarig kind van Vermeulen bevond zich op de overweg, toen de trein passeerde. Het kind werd op slag gedood. De machinist had van het gebeuren niets gemerkt. der TAE vier militaire gouverneurs zijn gister weer bijeen geweest, doch over het besprokene is niets officieel bekend gemaakt. Alleen is aangekon digd, dat vandaag verder geconfe reerd zal worden. De gouverneurs zul len zich wat moeten haasten, want de onderhandelaars in Moskou schijnen uiterlijk tegen 15 September een uit eindelijke beslissing over de Berlijn- se kwestie te willen. Steeds meer krijgt men evenwel de indruk, dat er slechts weinig twijfel over bestaat, dat eerlang de Sovjet mark als de enige valuta voor geheel Berlijn zal gelden, hetgeen dus een vergaande tegemoetkoming der Wes telijke geallieerden betekent. Deze hebben wel een controle op de Sov jet-mark uitgifte geëist, maar deze controle zal in werkelijkheid niet meer dan een toezicht zijn. In ruil voor de Westelijke conces sies zouden de Sovjets bereid zijn de „technische moeiijkheden" (o.m. het z.g. herstel van de spoorlijn Maagden burg en Mariënborn), die de blokka de van Berlijn hebben veroorzaakt, op te heffen. Zij zouden de blokkade ech ter niet onvoorwaardelijk willen on gedaan maken, maar een „zekere con trole" willen houden op het vervoer en de handel tussen de Westelijke zo nes en Berlijn. Als men dit hoort, dan is het be grijpelijk, dat Londen vooralsnog uiterst gereserveerd blijft over de Mos kouse en Berlijnse besprekingen en dat in Duitse politieke kringen het aanvankelijke optimisme veranderd is in een pessimistische stemming. Een groot aantal oorlogsschepen heeft voor de duur van de feestelijkheden in Amsterdam ligplaats gekozen in het Y, waar hun contouren des avonds in het licht van talloze gloeilampen en schijnwerpers tegen het donkere water afsteken. Ook de etablissementen en schepen van de grote rederijen zijn geil- lumineerd. Een overzicht van het Binnen-Y met links op de voorgrond de „Karei Doorman". 1J.M. de Koningin is een kunstig als in de Overzeese Gebieden zal mo- 1:1 gecalligrafeerde oorkonde aan- gen bijdragen tot een verbetering van geboden omtrent het Nationaal hul- de gezondheidstoestand, debiyk. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam hield bij de overhandiging een toe spraak, waarin hij Hare Majesteit me dedeelde hoe uit alle lagen der bevol king kleine en grote giften waren en worden bijeengebracht, zodat hier van een waarlijk nationaal huldeblijk kan worden gesproken. Op het ogenblik is reeds veel meer dan een millioen gulden binnengeko men. De bestemming, die Hare Majesteit aan de gelden heeft willen verlenen, heeft alom grote weerklank gevon den. De gelden, bijeengebracht in de Overzeese gebieden, zullen voor de openbare gezondheidszorg in die ge bieden worden aangewend. Hare Majesteit heeft goedgevonden, dat door een jaarlijkse inzameling 't fonds blijvend zal worden versterkt. Er zal een commissie worden be noemd, waarin medische deskundigen zullen worden opgenomen, welke com missie omtrent de besteding der gel den uit dit fonds zal beslissen. Daarbij zal tegen versnippering wor den gewaakt. De Koningin verzocht burgemeester d'Ailly Haar dank aan allen, die bij dragen aan het Koningin Wilhelmina- fonds hebben geleverd, te willen over brengen. Zij zeide het bijzonder op prijs te stellen en er zeer door te zijn getroffen, dat inderdaad door Neder landers van alle gezindten en afkomst bijdragen zijn geleverd voor de be langrijke bestemming van dit fonds, en zij sprak de hoop uit, dat het na tionaal huldeblijk zowel in Nederland Import van 230 millioen. export van 181 millioen gulden l^A drie jaren moeizame pogingen van beide kanten is thans eindelijk een handelsovereenkomst tussen Ne derland en de Brits-Amerikaanse zo ne van Duitsland tot stand gekomen. De grondslag van de overeenkomst is uitwisseling van voor beide partijen nuttige artikelen. Op deze wijze zijn lijsten van contingenten tot Rand ge komen, welke voor Nederland een uit voer voorzien van rond f 181 millioen, incl. een aanmerkelijk bedrag voor transportdiensten. De bizone zal aan Nederland leveren voor rond f 230 millioen waaronder de steenkolen voor rond f 75.5 millioen. Onder de goede ren, welke Nederland wil uitvoeren, zijn zowel Nederlandse als Indische producten. Genoemd kunnen worden, copra, palmpitten, margarine, verse groenten (voor 10 millioen gulden), aardappelen (112.000 ton), vis, olieza den, aardappelmeel, zaden en tal van andere producten van de landbouw. De bizone zal behalve kolen nog le veren machinerieën van 'allerlei soor ten, kranen, volkswagens en onderde len voor automobielen, rijwielonder- delen, chemicaliën, glas, aardewerk en staal. r\E SCHRIJFSTER Top Naeff is be noemd tot Officier in de Kroon orde van België. Vrouwen in „feestrok" H.M. heeft gister weer een tocht door Amsterdam gemaakt. Thans kwam de zgn. Indische buurt aan de beurt. H.M. bracht ook een bezoek aan een onderzeeboot. In Den Haag zijn op het Binnenhof talrijke vrouwen uit het gehele land in „feestrok" bijeengekomen voor een huldiging, die door Prinses Juliana werd bijgewoond. Een tank uit een V I veroor zaakte de ontploffing JN VERBAND met het ongeluk op het terrein van de gasfabriek aan de Wittoucksingel te Bergen op Zoom waarbij twee werklieden om het leven kwamen, is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Zo verscheen o.a. ter plaatse de deskundige, kapitein v. Ooyen van de Hulpverleningsdienst uit Den Haag. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de ontploffing niet is veroorzaakt door een projectiel, zoals aanvankelijk wertj gedacht, maar door een tank uit een V 1 Vrijwel zeker is, dat deze tank tegelijk met ander oud ijzer naar het terrein is vervoerd. Op tanks van dit soort zijn doppen aangebracht en zodra deze er worden afgehaald ontstaat door toestroming van iucht een hevige explosie. Het wordt daarom zeer waarschijnlijk ge acht, dat dit in het onderhavige geval is gebeurd, met het bekende noodlot tig gevolg. Bij het onderzoek zijn ver- schillendes tukken van de tank en een^dop gevonden. Na dit ongeluk zij nog eens met na druk gewezen op het gevaar, dat aan oorlogstuig is verbonden. Men kan er niet voorzichtig genoeg mee zijn. Wordt iets gevonden waarvan men niet weet wat het is, blijf er dan af en doe aanstonds aangifte bij de politie. VLISSINGER LOODS WORDT KABELLEGGER De heer L. van Beusekom uit Vlis singen is benoemd tot eerste stuur man op het nieuwe kabellegschip van de PTT. De heer van Beusekom is daarmee de eerste kabellegger van Nederlandse nationaliteit. Hij zal zijn jarenlang ervaring als Zeeloods in dit voor Nederland tot dusver nog onbe kende beroep goed kunnen gebruiken, want dit beroep vereist grote kennis zowel van de grote- als de kustvaart. Voor de oorlog werden de meeste te lefoon- en telegraafkabels door En gelse kabelleggers gelegd. B. J. B. VIERT OOGSTFEEST Woensdag viert de Boerinnen Jeugd bond van het bisdom Breda h^ar oogst feest op het Sportveld van het semina rie Hoeven. Het programma vermeldt o.m.: om 10.30 uur H. Mis in de pa rochiekerk in Hoeven, 11.45 uur de- filé en bloemenhulde aan Maria. 1.30 uur volksdanswedstrijd, 2.30 u. oogst- jubelspel, 4 uur Openluchtspel en om 5.30 uur plechtig sluitingslof. gCHUMAN zal het zonder socialis ten in zijn kabinet moeten doen, daar deze het niet eens kunnen zijn met zijn economische program, dat geen loonsverhoging inhoudt. De MRP meent evenwel, dat Schu man best een kabinet zonder socia listen kan samenstellen. Intussen blijven de stakingen zich uitbreiden in geheel Frankrijk, het geen niet bevorderlijk is voor Schu- man's pogen een nieuw kabinet te vormen. 7oals overal in den lande begint de belangstelling voor 't voetbalspel nu de competitie weer voor de deur staat ook In Zeeland weer te herleven Vele supporters zullen Zondag aan Zondag hun jongens weer tot de bes te prestaties inspireren en hopen al die weken lang op een fraai resul taat van hun ploeg. De spanning zal er weer volop zijn, van d-e grootste tot de kleinste plaats. Hoewel de Zeeuwse voetballers geen sterren zijn, blijft de belangstelling toch nog behoorlijk omdat nu ook een maal in deze provincie voetbal de meest populaire sport is. Er zijn echter voor het Zéeu-wse voet bal wel eens betere tijden geweest. Ne men we alleen nog maar de eerste ja ren na de oorlog toen Vlissingen eer ste klasser was en Goes nog kampioens allures en promotiekansen had. Het verlopen seizoen heeft echter een zwa re domper gezet op de hoop van voet- balminnend Zeeland. Vlissingen degra deerde en Goes, altijd nog een van de sterkste Zeeuwse clubs, kwam er niet aan te pas om een gooi te doen naai de kampioenstitel. Terneuzen verdween eveneens uit de tweede klasse en Axel kon het in de promotie-wedstrijden niet bolwerken zodat we dit seizoen met slechts vijf tweede klassers, 17 der de klassers en een stelletje vierde klas ser en reserve elftallen de competitie ingaan. Over de oorzaak van de prestaties der Zeeuwse voetballers is reeds genoeg geschreven en we kunnen volstaan om nog even de voornaamste factor van het falen aan te voeren n.l.: gemak zucht. Wanneer de Zeeuwse voetballer blijft volharden in deze gemakzucht inzake training en serieuze levenswijze zal het spelpeil nooit verbeteren. GEEN KAMPIOENSKANSEN? yiissingen, Middelburg, Goes, De Zeeu wen en Breskens zijn ingedeeld in de 2e klasse B samen met Alliance, He ro. R.B.C., R.A.C., Internos en Dosko. Wanneer we deze samenstelling nader bezien, zal het een zware opgave zijn voor een Zeeuwse club om b.v. ploegen als Dosko, Alliance en R.B.C. de voet dwars te zetten. Technisch zijn deze ploegen superieur en alleen de Zeuwse wilskracht kan misschien nog wonderen doen. Vlissingen zal ongetwijfeld alle pogingen in het werk stellen om het verloren terrein te herwinnen maar veel kans daartoe geven wij haar niet. Middelburg bezit momenteel een frisse ploeg die misschien voor een verrassing kan zorgen. Van Goes kan vrijwel het zelfde worden gezegd. We zullen moeten afwachten wat De Zeeuwen en Breskens gaan doen. Zij worden misschien beschouwd als de mmst sterken uit deze afdeling samen met R.A.C. maar alleen de toekomst zal dit leren. Om tot een conclusie te komen: wij geloven niet dat het kam pioenschap bij een Zeeuwse clu-b te recht komt, eerder dé rode lantaarn. Laten we hopen, dat onze conclusie verkeerd is. DE DERDE KLASSERS In de 3e klasse E starten Yerseke, Ro- bur, Zierikzee, R.C.S. en Zeelandia met de Brabantse ploegen: Meto, M.O.C., Odio, Steenbergen en Nieuw- Borgvliet. Ook in deze afdeling zullen de Zeeuwse clubs harde noten te kra ken krijgen. In de derde klasse F gaat Axel een nieuwe gooi doen naar de titel tegen de andere provinciale clubs: Aarden burg, Clinge, Hoofdplaat, Hulst, Oost burg, Sluiskil. Steen, IJzendijke en het gedegradeerde Terneuzen. Deze laatst genoemde club zal wel de grootste te genstander van Axel worden. In de 4e klasse komen nog uit Biervliet, E.M.M. Kruiningen, De Pa irijzen en Ria. Burgh speelt ook in de 4e klasse maar is in de Brabantse afdeling inge deeld in verband met gunstiger reisge legenheid. De reserve tweede klasse bestaat uit: Goes II, Breskens II, Axel II, Middel burg II, Vlissingen II, RCS II en Ter neuzen II. Een aardige indeling met de beste kansen voor de Goese reserves. Zoals bekend wordt dit seizoen de versterkte degradatie ingevoerd. Dus twee clubs verdwijnen naar een lagere afdeling. De strijd kan er alleen feller door worden. De invoering van dit sys teem is zeker niet af te keuren. Ook het wedstrijdschema, dat is op gesteld om elke club tegemoette ko men, moet worden toegejuicht. INDUSTRIEVESTIGING TE KRUININGEN? Door de planologische dienst in Zee land is een zeer uitvoerig rapport sa mengesteld inzake de mogelijkheid tot het vestigen van industrie in de ge meente Kruiningen. Uit het rapport blijkt, dat de vestiging van industrie te Kruiningen, gezien de gunstige lig ging der gemeente aan spoor, kanaal en hoofdverkeersweg, niet tot de on mogelijkheden behoort. Hoewel verde re gegevens ontbreken wordt veronder steld, dat het in de bedoeling van de planologische dienst ligt het rapport onder de daarvoor in aanmerking ko mende instanties, bedrijven, onderne mingen, enz. te verspreiden. /AVER het aantal studenten aan uni- versiteiten en hogescholen schrijft mr J. de Vreeze een artikel in het R.K. Artsenblad van Augustus 1948. Wij onderschrijven gaarne het be toog van mr de Vreeze in zoverre hij ons wil duidelijk maken, dat de ka tholieken van Nederland nog een be langrijke taak te vervullen hebben ten aanzien van de intellectuele vor ming van de katholieke jeugd. Ook de staatkundig hoofdredacteur van „De Volkskrant" is het met dit laatste eens en wijst op de achter stand, welke er bij de katholieken be staat door het geringer aantal stu denten aan universiteiten en hoge scholen, dat zij leveren. Beide geachte schrijvers wijzen er terecht op, dat de katholieken een groot aantal studenten leveren aan de diverse seminaria en studiehuizen, overal in den lande gevestigd, waar zij de opleiding ontvangen voor de priesterstand. Deze wetenschappelijke vorming is wel van het grootste be lang zowel voor de katholieken zelf als voor het gehele Nederlandse volk hier te lande en overzee. Maar, zo schrijven R.K. Artsenblad en Volkskrant, al neemt men dit in acht, dan nóg is er bij de katholieken een tekort «ij het dan ook een klein tekort ten aanzien van de vorming van intellectuelen. Het is natuurlijk zeer tactisch om dit tekort aan katholieke academici in het volle licht van de publieke be langstelling te plaatsen. Wij dienen hiervoor zeker de aandacht van de katholieke bevolking te vragen. Im mers, er kan een prikkel in gelegen zijn om dit tekort zoveel en zo spoe dig mogelijk op te heffen en deze po gingen moeten wij toejuichen. Maar toch zijn wij geneigd in bei der beschouwingen iets van een ze kere onvolledigheid te ontdekken. Een onvolledigheid, waarmee zij natuur lijk niet onbekend kunnen zijn. XJet spreekt vanzelf, dat de Zuide- lijke provincies van ons land, met haar overwegend katholieke bevol king, geroepen zijn om het grootste gedeelte van dit tekort weg te wer ken. Dat mag terecht van haar wor den verwacht. Maar het zij ons toch veroorloofd om, in verband hiermede, een paar opmerkingen te maken, welke door de belde geachte schrij vers buiten beschouwing zijn gelaten. In de eerste plaats willen wij er de aandacht op vestigen, dat de bevol king van de provincies Brabant en Limburg altijd nog behoort tot het armere gedeelte des lands. De laatst- bekende cijfers over de materiële wel stand van de bevolking van het gehele land en over die van de beide Zuide lijke provincies zijn van die' aard, dat deze zich onmogelijk zoveel kos ten voor de intellectuele vorming van de jeugd kunnen veroorloven als in de Westelijke provincies het geval is. Het inkomen per hoofd der be volking van Noordbrabant bedraagt ongeveer twee derde van die van de overige bevolking van ons land en on geveer de helft van die van Noord- Holland. Met het inkomen van de Limburgse bevolking is het al weinig beter. Met het vermogen is het nog droeviger gesteld. Het vermogen per hoofd der bevolking in Limburg be reikt een dieptepunt; het is het laagste van alle provincies des lands. Na Lim burg volgt Noordbrabant van onder op. Aanmerkelijk hoger dan beide provincies staat nog „het arme Dren te". Het gemiddeld vermogen per hoofd der bevolking van de twee Zui delijke provincies bedraagt ongeveer de helft van dat der gehele bevol king des lands. Wij zijn nog altijd veel armer dan het overige gedeelte des lands. Dit kan met cijfers worden aangetoond. Ook al leven wij over het aijl^^n zeer sober. Maar in de tweede plaats is ook 't studeren in de Westelijke provincies waar een groot gedeelte van de niet- katholieke bevolking leeft, veel een voudiger en veel minder kostbaar dan zulks in het Zuiden het geval is. Welke studie-inrichtingen heeft men al niet in Amsterdam, in Leiden, in Den Haag, in Delft, in Rotterdam en in Utrecht! Dat is geweldig! Vergelijk daarmee eens, wat wij in het Zuiden van die aard bezitten. Wij hebben aan hogeronderwijs-inrichtingen dank zij het katholiek initiatief al leen de hogeschool voor sociale en economische wetenschappen in Til burg. Wij zijn er zeer dankbaar voor en constateren met vreugde, dat zulks op de intellectuele vorming van onze Zuidelijke jeugd een grote invloed heeft gehad. Dank zij de hogeschool tc Tilburg, hebben wij tal van stude rende, wier ouders anders onmogelijk de studie (in het Westen) zouden hebben kunnen bekostigen. Dan mag nog wel eens de opmer king worden gemaakt, dat over het algemeen de gezinnen in het Zuiden belangrijk groter zijn dan elders het geval is, zodat voor ieder kind indivi dueel niet zulke grote kosten kunnen worden gemaakt dan in kleine ge zinnen het geval is. Het is droevig dit te moeten constateren, maar ik geloof, dat de eerlijkheid gebiedt hierop te wijzen. Het enig zoontje kan wellicht naar de universiteit of hogeschool, maar voor het gezin met veel kinde ren is de Ambachtsschool misschien al zwaar genoeg. Dit pleit ervoor, dat de kosten van het onderwijs voor de grote gezinnen zoveel mogelijk wor den verlicht. Qns betoog komt dus hierop neer, dat er weliswaar sprake kan zijn van een (klein) tekort aan academisch ge vormde katholieken; dat dit tekort zo spoedig mogelijk moet worden inge- Vervolg' op pag. 2, kolom 1 onderaan.)

de Stem | 1948 | | pagina 1