en Land Veertiende Fokveedag te Roosendaal W,I een Wonderlijke Wereld Kroniek De Nationale Feesten in de aether DE STEM VAN DONDERDAG 2 SEP i EMBER 19 Het rioleringsplan kost veel geld iir* i 0 K Historisch zwaartepunt Zelf ontmaskering Belgische belangstelling Boerenleven ewv- nw,v FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke Tieuringseisen voor de onderscheide ne films, die deze week lopen. In de advertentiekolommen worden de rijks keuringseisen genoemd: Alhambra Theater Vlisingen Schim menjaeht (volwassenen), de Moeder des Lands. Luxor Theater Vlissingen de Avon turiers van de Rio Grande (14 jaar). Schouwburg Bioscoop, Mens, durf te leven (alle leeftijden). Electro Bioscoop. Het Woord (18 jaar). UITVAART PASTOOR UITDEWILLIGEN Onder zeer grote belangstelling is 'gisterenmorgen de Zeef Eerw. Heer L. Uitdewilligen, pastoor van de St. Corneliuskerk tc Roosendaal. ten grayc gedragen'. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door Deken van Mierlo. met assistentie van de beide kapelaans der parochie kapelaan J. v. Arendonk en kapelaan B. Vroklage. Deken van Mierlo ver luchtte de absoute. Het kerkkoor zong o.l.v. de heer Scheepers. Er bestond voor deze plechtigheid grote belangstelling. Talloze paro chianen. bewezen hun sympathieke en beminde herder de laatste eer. Voorts woonden vele geestelijken mgr. Fred. Hall had op het priester koor plaats genomen en autoritei ten, o.a. het voltallig college van B. en W. van Roosendaal, de uitvaart dienst bij- Een lange stoet, die opende met de parochiële troepen verkenners en gidsen en waarin kerk- en armbe stuur, deputaties van parochiële ver cnigingen en het omfloerste vaandel van de harmonie Evato meetrokken, begeleidde pastoor Uitdewilligen naar zijn laatste rustplaats. RODE KRUIS WEDSTRIJD TE SOUBURG De nationale wedstrijd welke men te Vlissingen, in verband met het zil veren jubilé der transportcolonne van het Rode Kruis wilde houden, gaat wegens te hoge kosten en andere bezwaren niet door. Inglaats daarvan zal men nu op 25 September a.s. een provinciale wed strijd worden gehouden met als hoofd prijs de wisselbeker, die vorig jaar door de afd. Souburg werd gewonnen. Ook zal men een paar Belgische af delingen uitnodigen. PROTEST TEGEN TAPVERBOD De caféhouders in Vlissingen hebben geprotesteerd tegen een besluit van de j burgemeester om een tapverbod op te leggen op 31 Augustus en 6 September. Om het protest, kracht bij te zetten bleven de zaken op eerstgenoemde da tum gesloten. Ook op 6 September zul len de café's gesloten zijn. Een onverwacht succes, hetwelk te vens een pleidooi inhield voor de „ge heelonthouders". leverde de protest actie van de Vlissingse caféhouders op. Nadat alle dienaren van H. Herman dad. na het beëindigen van de fees telijkheden en van hun diensttijd op hun posten waren teruggekeerd, bleek, dat alle feestvierende burgers zich „beperkt" hadden tot het wettelijk uiten van hun feestvreugde, daar zelfs niet de minsfe onregelmatigheid kon worden gerapporteerd. Even na halt een was de stad dan ook zo goed als uitgestorven. POLITIERECHTER MIDDELBURG Tegen landarbeider F. B. uit Clinge werd wegens enkele diefstallen vijf maanden gevangenisstraf geëist met aftrek. De uitspraak was conform. A. S. uit Vlissingen, een reiziger, had parafine-olie de kleur van sla-olie gegeven. Hij werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenis. Wegens beledi ging werd mej. V. uit Goes veroor deeld tot f 25 of 25 dagen hechtenis. J. S. uit Yerseke zag zich wegens mis handeling veroordeeld tot f 25 of 10 dagen hechtenis. A. de B., aannemer uit Wilhelminadorp had in strijd met de voorschriften een werk onderno men, waarvoor hij zich veroordeeld zag tot f 200 boete of 2 maanden hech- Goes NA DE EERSTE FEESTDAG. We hebben nog nooit zo'n ordelijke en draakloze feestdag beleefd als gis ter, deelde de politie ons Woensdag morgen mee. Geen wanklank werd vernomen. Uitgelatenheid of brood dronkenheid kwam zo goed als niet voor, hoewel de stemming er toch wel in zat. Dank zij van tevoren getroffen maatregelen was er slechts heel weinig vuurwerk in handen van de jongelui kunnen komen, zodat het publiek ge vrijwaard bleef voor hinderlijke „aan vallen" met voetzoekers en donder bussen. De gehele avond was er een macht van mensen op de Grote Markt gecon centreerd, wat de verdienste was van de bond van buurtverenigingen, die de menigte wist te boeien met een pro gram, dat door eigen krachten was samengesteld en werd afgewerkt. Duizenden liepen ook de verlichtin gen af, die vooral in de binnenstad en Voorstad magnifiek verzorgd waren. Wel hinderlijk was het voor de voet gangers, dat er zoveel auto's zich een weg baanden en soms niet al te zachtzinnig, maar maatregelen daar tegen schijnen moeilijk te treffen te zijn. Jammer was het, dat de mooie his torische Maria Magdalenakerk niet verlicht was; met enkele schijnwerpers had men al veel kunnen bereiken, is dit misschien nog iets voor de vol gende dagen? VOOR DE GOESE WONING- BOUWVER. Van pater Euthymius, de aalmoeze nier der Zeeuwse opbouwkampen ontvingen wij volgende oproep tot de katholieke Goeseharen: Uw milde gaven hebben wij ont vangen. Het Wederopbouwkamp in uw stad had uw hulp nodig. Er moest wat gezelligheid gebracht worden, wat sfeer, wat huiselijkheid, anders worden onze mannen noodzakelijk de straat opgejaagd. Dat is niet goed. Zij zijn bijna allen vaders van gezinnen. Het geld wat zij verdienen is hard nodig voor vrouw en kinderen en mag niet opgemaakt worden met uit gaan ln de stad. Wij moeten hen helpen het leven in het kamp zo aangenaam mogelijk te maken. Dat was ons mogelijk dank zij uw gaven aah huiselijke aankleding. De kamers van het kamp waren on gezellige kale ruimten. Wij hebben nu kamer 5 van het kamp aangekleed: U moet eens gaan zien hoe de mannen van deze ka mer de spullen die U gegeven hebt, doelmatig gebruikt hebben. Zij zijn nu bezig de muren met „Vloeba" te behangen. De gezinsverzorgster van uw stad heeft voor gordijnen ge zorgd. Er hangen schilderijen, een boe kenkastje met boeken en een cata loog (helaas, hebben we slechts drie stuiverromannetjes tot nu toe! De arbeiders zagen graag eens een echt goed boek in hun boekenkastje). Kortom, de mannen hebben mij ge zegd: Sinds onze kamer ..aangekleed" is. zijn we bijna elke avond thuis ge bleven. Het gaat dus prachtig'. Maar toch hebben we nog enkele spullen nodig om deze kamer 5 tot echte huiselijke kamer te maken. Het zijn de volgen de: Twee gemakkelijko stoelen, een schoorsteenvalletje, een klok (han gend of staand), een voetenschrapper, vloer- of deurmat, een papiermand, enkele asbakken, een bloempje of vast plantje, een kapstok, twee ta felkleedjes. een krantenhanger of lectuur-bak, een hangend lampen kapje (een grote lampenkap hebben we al en die doet het prachtig). Ver der zijn nog welkom: enkele oude lopers. Wat U missen kunt. brengt U dat bij onze Stichting Katholieke Ge zinszorg in de Wijngaardstraat? U kunt ook een boodschap sturen aan zuster. Selders of aan de andere gezinsverzorgster. Dan zullen de man nen het bij U aan huis komen ha len. Mijn hartelijke dank aan U allen! De liefde van Christus dringt ons. Dit is een prachtig werk van chris telijke naastenliefde. Doet mee! Drie concerten. Donderdag 2, Za terdag 4 en Maandag 6 September zal er telkens door de beide midden standsverenigingen het publiek een concert worden aangeboden, dat op de Grote Markt wordt gegeven. Achtereenvolgens concerteren Ho sanna, Excelsior en Euphonia. Van stadhuisbordes getuimeld. Dinsdagmiddag had de 70-jarige mej. de J. uit Kwadendamme. die op het stadhuisbordes was gaan staan om be- ter-te kunnen zien naar de wedstrij den op de Markt, het ongeluk van de trappen te tuimelen. De Rode Kruispost op het politiebu reau verleende de eerste hulp en la ter heeft dl'. Snoek nog een paar ver wondingen behandeld; gelukkig ble ken die niet van ernstige aard. Brandalarm. Ongeruste zielen sloegen Dinsdagavond brandalarm, doordat het zg. Griekse vuur, dat ter illuminatie geworpen was op het wa ter in de Kade, de trap in die kade naderde en ogenschijnlijk een stuk houtwerk bedreigde. De brandweer rukte uit evenals de politic, maar keerde spoedig huiswaarts, toen bleek dat er van brandgevaar geen sprake was. Burg. stand. Geboren: I'rank zv M. Ligthart en A. Reusen; Willem zv A. Dirkzwager en A. v. d. Have. Kloetinge De bloemententoonstelling. De bloemententoonstelling, georganiseerd door de Vereniging van oud-leerlin gen van land- en tuinbouwwintercur- sussen in deze gemeente, belooft iets goeds te worden. Het laat geen twijfel dat de ruime terreinen van café Tol op 10 en 11 September weer een kleurig geheel zullen vormen. Vrijdags is de tentoonstelling geopend van 5 uur 's middags terwijl 's Zaterdags om 2 u. de deuren reeds opengaan. Er zijn vele attracties en een grote verloting. Het muziekgezelschap Excelsior verleent 's Zaterdagsavonds muzikale mede- werking. Kwadendamme AFSCHEID VAN KAPELAAN AFWENS Velen waren in het patronaat bijeen gekomen om kapelaan Auwens, die door de bisschop van Haarlem be noemd was tot kapelaan te Tuitjer- hom, een laatste vaarwel toe te roe pen. Kapelaan Auwens was 2 jaar lang werkzaam in onze parochie. De vertegenwoordigers van de vereni gingen waren bijeengekomen om hem hun dank te brengen voor zijn veelzijdig werk. Van verschillende kanten werd door de sprekers de werkzaamheid van kapelaan Auwens belicht. Pastoor Schneiders beschreef hem als een harde werker, 'n voor beeldig priester en een goede vriend. In naam van de verenigingen bood M Steijn Jr. de vertrekkende kapel, 'n mooi en waardevol afscheidsgeschenk aan. Daarna dankte kapelaan Au wens zijn pastoor, ln wie hij altijd een trouwe vriend had gehad, alsme de al zijn trouwe helpers en vrien den van Kwadendamme. De Verkenners en de Gidsen zorgden voor de muzikale oro!ii'''ng. Middelburg VERKEERSSTAGNAT1E. De electrische installatie voor de verkeersregeling aan de Kanaaldrug raakte in het ongerede, hetgeen voor het verkeer ongemakken aan dyze brug teweeg bracht, temeer, daar. in ver band met de feestdag van 31 Augustus niet dadelijk kon worden beschikt over technisch personeel, om de stoornis op te heffen. Balorigheid. Tijdens de avond feesten waren enkele opgeschoten Jon gens zo balorig, dat zij, in strijd met de politieverordening, tussen het pu bliek voetzoekers gingen werpen, om daarmede angst aan te jagen. De po litie slaagde er spoedig in, een paar dozen van dat vuurwerk in beslag te nemen. Brievenbussen. Door herstelwerk zaamheden zullen de bestaande brie venbussen aan het postkantoor buiten werking worden gesteld. Het publiek krijgt echter gelegenheid zijn brieven te posten in de aan de gevel aange brachte noodbussen. Burg. stand. Geboren: Antho- nius zv' A. van Hoorn en J. v. Flie- renburg; Adriaan zv J. v. d. Driest- Maljaars; Robert zv J. den Toonder- Snijders: Ruth dv W. Harmsen-v. d. Meene; Krina dv A. Jacobse-de Bree;' Cornells zv M. ten Haaf-v. Nieuwen- huyze; William zv A. Flierman-Sey- mour; Anna dv A. van Geuns-v. d. Pluym, Jerina dv C. Louwerse-Jobse; Willibrordus zv C. Vermeule-v. Hau- we;. Neeltje dv E. Bakker-Geluk; Eli sabeth dv P. Jonkheer-Suurmond. Gehuwd: S. Cerolweisz 25 jaar en E. van 't Hoff 28 jaar: N van Hoe pen 46 jaar en P. van Haren 35 jaar; C. Rijkse 37 jaar en F. Verschuur 28 jaar. Overleden: A. Gast 15 jaar; N. Bcone 25 jaar. Nieuw-Namen De feestviering. Hoofdschotel van de feestviering waren de kinderspelen, die gevolgd werden door een tractatie Op het Marktplein heerste er steeds een prettige stemming, toen de bur gemeester een huldigingsrede afstak. Er was voorts volop muziek en een kleurrijke vlaggenparade. De licht- stoet, begeleid door muziek, bracht heel de bevolking op de been. Nieuwdorp De feestelijkheden. Op 31 Augus tus werden na klokgelui en muziek van de toren de kinderen getracteerd en vonden de kinderspelen plaats, 's M-iddags volgde een vlot afgewerkt programma van volksspelen, een wie lerwedstrijd en voetbalwedstrijd. De avonduren werden gevuld met muziek, zang en een dansje. Speciaal in de consumptietent ging het er vrolijk naar toe. Zeer de aandacht trok het zeer mooi versierde en verlichte oor logsmonument. Ovezande RAADSVERGADERING. De door Ged. Staten voorgestelde wijziging in de salarisregeling van secretarissen c.i ontvangers ontmoet geen beswaar. Op de subsidieaanvrage van de Prov. Ver. voor Vreemdelingenverkeer wordt afwijzend beschikt, evenals op de sub sidie-aanvrage van de bijzondere scho len voor de kindertractatie, aangezien de financiële positie van de gemeente een en ander niet veroorlooft. Aan de Ver. Koningin Wiltielmina- school voor buitengewoon lager onder wijs zal, behoudens goedkeuring, fi nanciële medewerking worden ver leend. Tot leden van de adviescommissie woonruimtewet 1947 worden voor de tijd van één jaar herbenoemd de he ren A. D. de Waal. L. Zuidhof, L. N de Jonge en A. Hoogesteger. In de vacature J. de Waal wordt benoemd de heer K. L. van Steenbergen. De raad verleent aan B. en W. volle dige machtiging tot verbetering van Achterweg en Dreef. Een perceel grond in het Achterwegje wordt verkocht aan de heer J. Dnj- dijk. Besloten wordt bezwaar te maken tegen de voorlopig vastgestelde bijzon dere uitkering en verhoging te vragen aan de Minister. De gratifieatie-regeling 1948 wordt voor het gemeente-personeel van over eenkomstige toepassing verklaard. Op verzoek van Ged. Staten wordt het rente-percentage van enige 3Vi Ti- geldleningen verlaagd tot 3 Ti. Na onderzoek van de geloofsbrieven wordt K. L. van steenbergen als raads lid toegelaten, die in de vacature van O. Priem was benoemd. In de vacature L. N de Jonge wordt tot gemeente-ontvanger benoemd K. L. de Jonge, le ambtenaar ter secre tarie alhier. Op verzoek van de heer de Winter zal de onderhoudsplichtige van de zg. Berendijk worden aangeschreven om hem aan zijn verpllohtingen te herin neren. Op voorstel van d« heer Remijn zul- i len maatregelen worden getroffen om j eventuele gaten in de teerweg Ove- zande-'s Hecrenhoek onmiddellijk te dichten. Sas van Gent Raad van Biervliet f 500 uitgetrokken voor de Oranje feesten. yOOR een betrekkelijk klein gedeel te voor het rioleringsplan voor de nieuwe woningwetwoningen in de Gentsestraat, cn de Noordstraat wees de begroting van het ingenieursbu reau van Hasselt en de Koning een bedrag aan van f 26.000. In de vo rige vergadering werd wel besloten dit gedeelte van het rioleringsplan te laten uitvoeren, maar het geweldige bedrag heeft de raad wel wat doen schrikken, evenals de onderhandse prijsopgaven van verschillende bouw ondernemingen. Van een gunning is vooralsnog geen sprake. Het ministerie van O., K. cn W, had met betrekking tot de gehuwde onderwijzeres mevr. Meert 'n schrij ven doen toekomen, dat haar wedde slechts tot 1 Dec. 1948 voor rijksver- goeding in aanmerking zal komen. Met andere woorden, de lijdensweg voor het verkrijgen van een leer kracht voor de school B. te Driewe gen zal voor de zoveelste maal bewan deld moeten worden, met alle gevol gen van dien voor de leerlingen Het streven van de raad om in zo kort mogelijke tijd het door de ver-, nieüngen tijdens de oorlog ontstane grote achterstand aan woningen in te halen wordt sterk geremd door be palingen van het lijk. Doordat er nu geen spijkers met koppen geslagen kunnen worden, kon de raad zich al leen bezig houden met het bespreken van de bestektekening van acht wo - ningwetwoningen, die te zijner tijd aan de Zuid-Oost zijde van de Gent- sestsaat gebouwd zullen worden. Tot de bouw werd met algemene stemmen besloten. Aanvankelijk was het de bedoeling om het werk nog dit jaar ten uitvoer te leggen, maar door ge noemde moeilijkheden zal het we! tot 1949 duren, voordat er een a an var.» mee kan worden gemaakt. De raad verleende aan de feestcom missie een bedrag'van f 500 voor de tractatie van de schoolkinderen op 3! Aug. cn 6 Sept., voor het aanbrengen van versieringen op de Markt en voor verlichting. Zij verbond er even wel de voorwaarde aan, dat de aan gekochte materialen eigendom van de gemeente zullen moeten worden. ■yolgens het verenlfiings- orgaan van de ,,Book of the Month-club" in de Verenigde Staten is on langs gedemonstreerd, hoe slecht door het publiek gelezen en geluisterd wordt. Een der congresleden oefende critiek uit op 't Amerikaanse ministerie van landbouw, omdat dit ministerie zijns inziens tal van brochures uit geeft, die niemand belang stelling inboezemen. ,,De belastinggelden worden hieraan verspild", aldus deze senator. „en het ontbreekt er nog maar aan, dat er een uitgave over het „liefdeleven var, kikkers'" is verschenen". Na deze critische woor den ontving de voorlich tingsafdeling van het mi nisterie tal van bestellin gen voor het „Liefdele ven van kikkers"' afkom stigvan congresleden. Doch ook van buiten die kring begonnen bestellin gen te stromen. Nadat 't ministerie per circulaire bekend maakte, dal het niet schuldig was aan de uitgave var. het „Liefde leven van kikkers", ver driedubbelde de vraag. Een mededeling in de dagbladen over het ont- bveken dezer uitgave bracht opnieuw grote stij ging in de belangstelling voor verliefde kikkers. „Dan maar de radio", zo redeneerde men ten departemente. De hoogste „boss" kwam voor de mi crofoon. Hij verklaarde, dat zijn ministerie nooit of te nimmer een bro chure over het liefdele ven van kikkers had uit gegeven. en dat daartoe ook geen plannen beston den. Maar toen begon het pas goed: duizenden be- langste» lenden naar ro mances in de kikkerwe reld bestelden het boek „Liefdeleven van kik kers* onder rembours of per postwissel Er werd meer tijd, geld en papier vqrspild dan de werke lijke uitgave zou hebben gevergd. Ere-gastcn TVe Britse acteur Harry Green nodigde een week of wat geleden 60 vrienden uit op een ban ket. Op iedere uitnodir ging stond, dat de ge adresseerde als eregast zou worden behandeld. Allen beantwoordden de vriendelijke geste van de acteur, door stipt op tijd in de feestzaal aanwezig te zijn. En toen allen ge zeten waren verzocht Green aan de „eregast" om een feestspeech. Alle zestig genodigden stonden tegelijk op. keken elkaar beteuterd aan en gingen weer zitten. De gastheer had inmiddels de kuiten genomen. HET FEESTPROGRAMMA. Op Zaterdag 4 September om half 5 namiddag de start van de 2000 meter zwemmen „Ronde van Sas." 's Avonds j opening' van de kermisattractie om 8 j uur. Zondag 5 September om 10 uur H. Mis met assistentie in de R.K. kerk i en Dank- en herdenkingsdienst ln de j Ned. Herv. kerk. Maandag 6 Septem- ber 10 uur plechtige raadszitting. On- geveer 10.30 uur wordt het gemeente- j bestuur aan het gemeentehuis afge haald door de harmonie en naar het park geleld, alwaar burgemeester den Boer een herdenkingsrede zal uitspre ken. Daarna muzikale wandeling door de gemeente. Des namiddags volks spelen, waarbij o.a. volkskoers, spriet- lopen, verkleed zwemmen, enz. Dins dag 7 September Ronde van Sas wiel rennen voor beroepsrenners. Zeven grote en 25 kleine ronden zullen wor den verreden. Woensdag 8 September filmvoorstelling in zaal Olympia voor Een groep Zeeuwse meisjes, welke deelnam aan een cursus Inleiding Vol le Leven, welke in de maand Augustus in Bonvigne gegeven werd. Van 1416 September wordt wederom zo'n cursus gegeven, terwijl van 2436 September een cursus Rijker Leven plaats vindt. ouden van dagen, welke gratis wordt aangeboden door de dir»""e van bios coop Olympia. Vlissingen Begrafenis slachtoffers auto-ongeluk. Onder grote belangstelling vond gis termiddag om 2 30 uur de begrafenis paats van de 71-jarige Klaas de Nooyer, diens echtgenote en de 67- jarige E. Sara Beun. welke Vrijdag j], tengevolge van eer. aanrijding zo droe vig om het leven kwamen. De bijzet ting vond plaats op de Algemene Be graafplaats alhier. Kunstbom uit de koers. Tijdens het vuurwerk raakte een kunstbom. die volgens de plannen eigens tussen de sterren had moeten uiteenbarsten, uit de koers en kwam tussen de toeschou wers terecht. Gelukkig doofde dc bom bijna onmiddellijk, zodat de schade beperkt bleef tot enkele verschroeide damestoiletten. Zierikzee ORIGINELE FEESTVIERING. Zierikzee heeft kans gezien om het programma voor de jubilé-viering wat origineler te maken dan meestal het geval is. Het succes vande dag n.l. was ongetwijfeld- de vloot-revue en rondvaart op de Qoster-Schelde. Alle beschikbare schepen waren gecharterd en vertrokken met niet minder dan 2000 stadgenoten aan boord naar de Scheldestroom ln de allerbeste stemming werd op de rijk-bevlagde schepen de tocht over de wijde, maar zeer kalme wateren on dernomen. De organisatoren van deze attractie hebben wel plezier van hun werk gehad. Behalve dit massale uitstapje pakte de feestcommissie ook nog uit met een welverzorgde optocht, turndemonstra- ties. muziek, zang, lichtstoet en vuur werk. De dag was begonnen met een toe spraak van de waarnemende burge meester op het Havenplein en met kerkelijke diensten. Zij nog vermeld, dat de stad fraai versierd en 's avonds lijk geïllumineerd was. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOGGOOOOOOOOOOQOOGG w mï& 7 M l'^BI y 4 J? TN een fijn-gestyleerde en raak-typerende herdenkingsredevoering heeft burge meester Prinsen van Breda een heldere lichtbundel laten vallen op de grote en aanzienlijke heren van Nassau, die reeds in de vijftiende eeuw in de Neder landen een belangrijke rol speelden. De Gemeenteraad van Breda gaat dit nog onderstrepen door op 6 Sep tember kransen te gaan leggen op de graven van En- gelbrecht I en Hendrik III, die in de Grote Kerk be graven liggen. Het Zuiden eist terecht de eer voor zich op, dat daar de eerste contacten tussen ons vorsten geslacht en de Nederlanden zijn gelegd. De loop dei- historie heeft de zwaartepunten later verlegd. Het waren ten dele zeer betreurenswaardige factoren, die het zo hebben laten lopen. Ook voor Willem de Zwij ger was de Pacificatie van Gent het ideaal, niet de Unie van Utrecht. Langs heel andere wegen sturen we nu weei aan op 'n moderne verwezenlijking van de oude droom. De Benelux-politick, waaraan Nederland zo van harte instemming betoont, behoort tot een der karakteristieke feiten uit Wilhclmina's regeringspe riode. Ze zal ook in het Noord-Nederlandse geheel de zwaartepunten meer naar het Zuiden verschuiven. En daardoor ook de aandacht voor de geschiedenis dei- Nederlanden vóór 1500 verlevendigen. TAE communistische beweging in Indonesië wordt nauwkeurig van dag tot dag ge volgd, zegt de Regering. Dat dit wel hard nodig is. blijkt i.it de politieke zelfontmaskering van de heer Sjarifoeddin. Sinds 1935 was hij al in het geheim lid van de communistische partij en hij schijnt daar nog trots op te gaan ook. Er voltrekt zich in het partij wezen der Republiek nu een evolutie, welke verdacht veel gelijkenis heeft met de eenheidsfronten, welke in Oost Europa de doodgravers der democratie waren. Er heeft geën twijfel aan tc bestaan, dat Moskou hier- oij ook in de Republiek als regisseur optreedt. Zullen de goedwillende krachten, waaraan de Regering blijk baar altijd nog een kans toekent, daartegen opgewassen zijn? lETaandag werd bij schitterend weer de van ouds bekende fokveedag te Roosendaal weer gehouden. Dit maal weer op het terrein van de heer Ch. Boonen, Kade, aldaar. Naast be langstelling uit West-Brabant en Zee land. werden de keuringen óók met aandacht gevolgd door een deputatie Belgen en wel T.' de Meuter, Veeteelt consulent van de Belgische Boeren bond, de heer Wuyts, Inspecteur au de Belgische Boerenbond en d» lieer Vital van Nueten, lid van de Gede puteerde Staten, te Es3then. Bedoel de heren waren naar Roosendaal ge komen om kennis te nemen van de Zwartbontfokkerij alhier mede om dat de officiële erkenning óók van 't Zwartbonte Vee doe de Belgische Overheid in de nabije toekomst mo gelijk is. Dii bezoek kan in de toe komst aanleiding gever, tot belangrij ke resultaten '.oor onze West-Brabant se fokkers van "het zwartbonte vee slag -- gezien de nabijheid van de OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO van liet J)E veemarkt blijft de aandacht vra gen! Niet alleen van de veehou der, maar evenzeer van de burger, die een „vleesloze" periode minder be koorlijk vindt. Drie weken geleden moest Kroniekschrijver verteilen, dat de aanvoer van slachtvee zeker niet zou toenemen, waardoor de vlees voorziening riskant werd. Dc stoutste lezer zou niet gedacht hebben, dat het met de slachtveelevering nog slechter zou lopen Als men de cijfers naast elkaar legt. ziet men, dat in de week vóór 15 Augustus ongeveer de helft meer geleverd werd dan in de week na genoemde datum. Het gevolg is, dat het met de vleesvoorziening is spaak gelopen en de verwachtingen zijn, dat het zo nog wel enkele weken zal duren en do slagers werkelijk in de soep geraken. Een meer parlemen taire uitdrukking kan men moeilijk gebruiken. Dat het nare geval een staartje zou hebben, stond bij voorbaat vast. In geheel het land wordt actie gevoerd om dc noodtoestand op te heffen. Wat zal die actie uithalen? Minister Mans- holt weet geen raad. Immers dc rund veestapel kan slechts in een geringe behoefte voorzien en slachtrijpe var kens moet men met een lantaarn gaan zoeken. Het beste bewijs geven de veemarkten zelf. Hier volgen enkele notities van voorafgaande week; 's- Hertogenbosch: aanvoer van lopers gewoon, lopers werden gezocht, overige (!i slepend duur. Rotterdam zegt hetzelfde en Leiden eveneens, ln de eerste plaats werden genoteerd 1155 stuks groot vee, waarvan onge veer 200 voor de levering! ■pen oorzaak van deze ellende valt niet moeilijk aan te geven. „Dc Boerderij" zegt uitdrukkelijk, dat men te lang getalmd heeft met de uitbrei ding van de varkensfokkerij. Onmid dellijk moet hieraan worden toege voegd. dat deze dieren juist onze vet en vleespositie moeten opbouwen. Zo spreekt men ook over enorme voorraden vette koeien? die momen teel in de weiden lopen. Men moet dat met een korreltje zout nemen, want vorig jaar heeft men veel koeien opgeruimd vanwege de droogte, de hooipositie en het voeder. Dit jaar is het juist omgekeerd en heeft men al het vee. dat er voor in aanmerking kwam bij de stier toegelaten. De markt wijst het weer uit, het kalf- dragend vee domineert! Wat is dan de waarde van een zin, die men zonder vraagteken neer schrijft en die luidt: De geruchten omtrent opheffing van de vleesdistri- butie zullen aan de aanvoer wel niet vreemd zijn! Vreemd is het zeker! •X50000000000000000000000- Provincie Antwerpen, waar het hier om gaat Vermeerdering van kennis omtrent de gang van zaken aan belde zijden van de grens is cn blijft dus nodig. We kennen immers de belang stelling van de fokkers uit de omge ving van Hoogstraten voo, het rood bonte veeslag ten onzent. Nu opent zich de deur voor belangstelling in België voor het zwartbonte veeslag. De Fokcentrale kan verder onder de leiding van de nieuwe voorzitter, de heer C. P. de Regt uit Nispen, ge zien da bereikte resultaten, met ver trouwen de toekomst tegemoet zien! Burgemeester Fryters, reikte na af loop van de kampioenschapskeuringen verschillende bekroningen uit en sprak nog een opwekkend woord tot de schare fokkers rondom hem. De kampioenen 1ZAMPJOEN 1948 werd de door de heer M. G. Backx te .Alphen, hij Tilburg gefokte stier Schuurmans Adoma 1 26326S, eigendom van de Vin- kenbroekse fokvereniging. Een mooi gebouwde stier, met beste voorhand. Reserve-kampioen werd een Noord- Hollands fokproduet en wel: Adema 20 van de Woudhoeve 27029S van de fok vereniging Vooruitgang te Roosendaal. Kampioene 1948 werd Anna 62-149702 S. een bijna 7-jarige Leendcrt 84 doch ter van A. van Tiggelen-van Loon, le Wouw met als 5-jarige 5706K. Gr. melk met 3.70 proeent vet in 320 dagen. Deze typische melkvormige koe in schrale conditie liet ook de zgn. mo derne richting goed tot uiting komen. Reserve-kampioene werd: de in prima conditie zijnde Cato 137821K.S. óók met extra productie van J. Peelers, tc Roosendaal. Steeds een spannend mo ment die kampioenskeuring, althans op grote fokveedagen, wanneer, zoals hier in Roosendaal een 9-tal prima die ren elkaar het Ereünt betwisten. Ter opluistering stond dit laatste mo ment óók nog met ere in de ring: de bijna 8-jarige Anca 127615 KS door de Preferente Jurist II 'V Preferente Theun v. d. Oisterwyki uit Rosa 109084KS van A. M. Peeters, te Ruc- phen, kampioene 1947. IIET WEERDEN POELMAN FONDS Ten bate van de Stichting Het van Weerden Poelmanfonds, het steun fonds van de Luchtmacht Nedevlacd en het Karei Doormanfonds, het steun fonds van de Kon. Marine, wordt, d,- gaande van het commando Lucht vaart opleidingen op IS September op de vliegbasis Woensdrecht een groot vliegfeest gehouden, waaraan o.a. tien parachutisten deelnemen. Een bijzondere attractie zal voorts zijn de demonstratie met een Gloster Meteor, een van de snelste straalvlieg tuigen ter wereld. Er gaat niets boven Mltj CUSTARD-MAIZENA (adv. 37-oo) „Ten huize van baron Clae.vs, ln de avenue Louise te Brussel. De ba- ror had geld verdiend in de rubber en wenste in één Belgisch museum de meriiste collectie van de Vlaamse school bijeen te brengen. Zijn collec tie, toen ik er kwam om de verval singen eruit te wieden, was om te huilen. Hij bezat maar één authen tiek sieraad en dat was geen schilde rij, maar een snoer oude Chinese emerald-Eralen, waaraan een heel oude hanger van lichtgekleurd goud hing. Ik had in geen enkele verzame ling iets dergelijks gezien en ik her inner me dat, toen ik het op een avond bekeek, alleen, in het museum dat. gescheiden lag van de woning, de gedachte bij me opkwam, dat dit halssnoer wel geëigend was om mijn vijand te verlokken, zowel om zijn lonheid als om de eigenlijke waai de. -K had die avond hard gewerkt. Ik was alleen. Het stoorde me, om de baron steeds om me heen te hebben cn ik had hem weggezonden. Het was bijna middernacht en ik was ver moeid. Ik ging naar de vitrine, waar in zich% het F-gyptische halssnoer be vond en haalde het te voorschijn. Halfluid zei ik: „dit halssnoer was eens het llevellngssieraad van de een of andere prinses, sinds drieduizend jaren tot stof vergaan". Met voldoening keek Wadham naar het geïnteresseerde gezicht in de fauteuil tegenover hem. „Nu komt het vreemdste. Bedenk wel, dat ik geheel alleen was. Ik had, uit mijn jarenlange ervaring, enige beveiligingsmaatregelen ontworpen om Baron Claeys' eigendommen te beschermen. Ik stond daar met dit betoverende juweel in de hand. Nau welijks had ik de «-oorden gesproken of 'n stem antwoordde: „Drieduizend zevenhonderd jaar, om precies te zijn en ze was een pri_;eres en geen prinses". „Was het de man, die u Niccolo noemt?". „Het was Niccolo", antwoordde Wad ham, „en hij stond in de deuropening en had een van die automatische pis tolen in de hand, die nog gevaarlij ker zijn dan een revolver. Ik herkende zijn stem terstond als die van de man die me had opgebeld in het Adlon in Bellijn. „Eigenlijk was ik bijna blij, dat ik hem niet overschat had. Ik zag een geweldig forse kerel, wiens gelaat in versterkte mate Niccolo's kalm en hoogmoedig air vertoonde. Ik ben er zeker van, dat ik nog nimmer Iemand gezien heb. die er zo van overtuigd was, geestelijk ver boven zijn mede mensen uit te steken als hij". „Welke afmetingen denkt u dat hij had?" „Meer dan zes voet lang. Ik meet vijf voet tien en hij stal: een heel eind boven me uit. Ik weeg 162 pond. Hij moet er 250 gewogen hebben". Anthony Trent rekende snel uit, dat de Charles Garland, die hij ont moet had, zeker 50 pond meer woog. Maar het was enige jaren geleden dat Wadham hem gezien had. Gebrek aan lichaamsbeweging had hem in gewicht doen toenemen. „Hij liep buitengewoon licht cn sierlijk voor iemand van dat gewicht. Ik ben lichamelijk sterk en goed go- oefend. En toch. toen ik Niccolo op me al zag komen, voelde ik vrees". „Bedreigde hij u?" „Ik voelde er een bedreiging in, een ander denkt er misschien anders over. Hij zei eerst, dat het jammer was, dat ik de marine verlaten had. Ik had nu al schout bij nacht kunnen zijn en een levende admiraal was be ter al dan een dode kenner van oude Vlaamse meesters. „Uw vriend de ba.on", zei hij, „heeft voor zijn ver zameling een plek uitgekozen, die die mijn taak gemakkelijk zal maken. „Wat bedoelde hij daarmee?" „Enkel dat het museum een eind van het huis lag en de achterzijde grensde aan 'n paadje, dat enkel door de leveranciers gebruikt werd, want het liep achter de huizen van de avenue Louise om. Het mitseum stond op de plaats van het vroegere koetshuis, afzonderlijk en geiuid- proof, en was noch door een schei, noch door de telefoon met het huis zelf verbonden. Ik had de baron ver zocht, me niet te storen. Dus was ik alleen met een gewapende vijand. Hij had zijn tijd goed gekozen. Het valt me z.waar. om de uitwer king te beschrijven, die deze man op me had. Gewoonlijk maak ik me nij dig als een man mij kwaadaardig aankijkt of zijn stem luider verheft, ongeacht, hoe groot of sterk hij is. Maar dit was anders dan enige woe de of vrees, die ik ooit ge'oeld had. IK weet nog, dat ik tegen mezelf zei, dat ik niet bang was en dat is op zichzelf al een symptoom, dat ik bui tengewoon slecht op mijn gemak was. Ik las mijn doodvonnis in zijn ogen. II: zag hoe hij hel pistool op hief en berekende, dat de kogel me vlak boven de rechterslaap zou tref fen. Ik nam een wanhopig besluit alles was beter dan de zekerheid ver moord te worden. Je ziet er uit, of je veel gevoetbald hebt. Weet je wat een knalsehot. Is" „Zeker", zei Trènt snel. „Ik wierp me op hem als een ka nonskogel en pakte hem onder de knieën Hij kwam cp me neer als een lading bakstenen, maar niet voor hij op me gevuurd had. (wordt vervolgd) VRIJDAG 3 SEPTEMBER HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 orgel en pianosoli. 7.45 morgengeb., 8 nws. en welk bock, 8.15 pluk de dag. 9 operette, 9.35 bekende koren zingen volksliedjes, 10 muziek Ik t fit. 11 Zonnebl.. 11.35 als de ziele luistert, 11.45 Passacaglia v. Bach, 12 Angelus, 12.03 muz. melange, 12.30 nieuwe harmonieën. 13 nws.. 13.20 weeroverz.. 12.33 oude melodieën en omr. a capella koor. 13.50 van man tot man. 14 Schoppenvrouw, opera van Tsjaikowsky, 15.45 middagconc., 16.20 Intern, cabaret, 17 na school. 17.15 trio van radio Zuerich, 17.45 Wat het buitenland leest, 18 septet, Johnny Ombach. 18.30 Ned. str.kr.. 19 nws., 19.15 Metr. ork., 19.45 De arb. bew. in de 50 j. periode. 20 nws., 20,05 gew. man. 20.12 De blauwe kamer, luister spel, 21 omr. ork.. 21.45 De blauwe ka mer, 22.30 Yehudi Menuhin. 22.37 ac tualiteiten. 22.45 avondgeb.. 23 nws., 23.15 gezellige plaatjes. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 muz. bij het ontbijt, 8 nws., 8.15 opera, 8.50 huisvr., 9 operette. 9.30 w.st., 9.35 serenade van Mozart, in es gr., 10- morgenw., 10.20 orgel, 10.30 50 jaar vrouwenbew., 10.45 Chopin, Liszt, 11.10 De laatste boulevardier, 11.30 ork. Frans Wouters, 12 Cowboys: Dr. Mcrkelbach. 12.30 woerpr., 12.33 sport, 12.45 P. Palla. 13 nws., 13.15 medede lingen, 13.20 Lvra trio. 13.50 gr., 14 kookkunst. 14.30 gr. 15 Ons volk cn zijn dichters. 15.20 Monia Liter, piano 15.30 gr.. 16 Joh. Jong. 16.30 tussen 12 n 16, 17 Jan Corduwencr, 17.20 t\ ij cn de muz., 18 nws.. 18.15 Jan Vo gel. 18.40 De Raaff Schutte. 19 50 jaar vakbeweging in Nederland, 19.30 V. P.R.O., 20 nws.. 20.05 piano en cello. 20.40 Het prinsel. gezin thuis, 21 De Koningin in oorlogstijd. 21.25 Schuldig oi onschuldig. 21.30 Men vr. en wü dl22 buitenl. weekoverz., 2215 Rtch Crooks, 22.30 wereldr. der ker ken, 23 nws., 23.15 philh. ork. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 12 lie deren. 12.32 licht ork., 13 nws., 13.15 klassiek. 19 nws., 19.30 filmmuz.. 20 liederen. 20.30 symph. conc., 21.48 harp 22 nws., 22.15 muz. v. Broadway, 22.50 nws.

de Stem | 1948 | | pagina 2