Parijs maakt zich op voor de ontvangst der U.N.O. Belgrado Kominform Twee werklieden door granaat ontploffing gedood CONFETTI dwarrelde op de Koningin HERINNERINGEN aan een grote Vorstin Communistisch kabinet in Djokja? Een vrije staat met ien vrije staat met eigen soldaten, eigen douaniers en eigen politie in het hart van Frankrijk IN'T KORT Nieuwe Bonnen Unie van Europa Haagse Brieven VIERDE JAARGANG No. 1167 DONDERDAG 2 SEPTEMBER f948 Grote schoonmaak in de hotels Leeuw losgebroken DE REGERING van India heeft be- langzamerhand het Engels schaffen het ont3erwiis af te Z.H de Paus oüer de komende conferentie Extra boter of vet Ernstig ongeluk te Bergen op Zoom AMSTERDAMSE VOLKSWIJKEN KREGEN HOOG BEZOEK Besprekingen te Interlaken verzet zich tegen Nieuwe regering samengesteld Enige reggn Moeder des vader lands 1938-1948 Zonnigste Koninginne dag sinds 50 jaar Spoedig weer Benelux- conferentie Drie jongens bij brand omgekomen Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J v Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr Dr. A. J. J- M. Mes; Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze Parijse correspondent \f ET wrevel in zijn hart zag de Parijse jongeman September naderen. Op de één-en-twintigste begint nl. de grote algemene assemblés van de U.N. Het zal dan deze herfst moeilijk voor hem worden een meisje te vinden, daar de meeste Franpaises reeds thans blijk geven U.N.O.-mannen te appreciëren.... Kennen wij het verschijnsel ook niet uit de bevrijdings dagen, toen de mannen uit den vreemde zo veel meisjes het hoofd op hol brachten? Ook de hotelhouders maken zich op om voor een waardige ontvangst te zorgen. Ondanks het drukke zo merseizoen heeft men voor de eerste helft van September een grote schoon- maak georganiseerd, want de kamers moeten blinken als een spiegel. Het gaat er dan ook inderdaad spannen. Parijs telt ongeveer 45000 eerste 'klas hotelkamers en meer dan 10.000 zijn hiervan al gereserveerd voor de UNO. De delegatieleiders, waarvan er ongeveer 250 komen, krijgen de be schikking over de meest luxueuse ap partementen, de mindere goden moe ten het wat minder doen, de UNO- TN HET DIERENPARK te Emmen is voor het openen van de tuin 'n 15-jarige leeuw, luisterend naar de mooie naam Roland, door een niet afgesloten schuif van zijn buitenren de tuin ingewandeld. De dieren, die in hokken verblijven welke in de directe nabijheid van de leeuwenkooi zijn gelegen, toon den geen vrees, doch velei der overige dieren, vooral de antilo pen verkeerden In doodsangst.. Met steenworpen wist men hem tijdig de gang van het roofdierengebouw binnen te drijven, zodat de ge alarmeerde politie en marechaus see geen gebruik behoefden te maken van hun wapens. CIAM heeft belangrijke verstertclB- gen van politie, leger, vloot en luchtmacht naar de grensgebieden van Stam en Malahka gezonden ten einde de groeiende opstand der com munisten te onderdrukken. TOT LID van de raad van commis sarissen der Nederlandse Bank is benoemd prof dr J. E. de Quay, com' missaris der Koningin in Noord-Bra bant, TORIS DIELS, de gewezen directeur van de Kon. Ned. Schouwburg en van de Kon. Vlaamse Opera te Ant werpen is vrijgesproken. In eerste in stantie was hij tot 12 jaar veroordeeld, wegens samenwerking met de Duitsers. Daarna was zijn straf verlaagd tot 3 jaar. X/ESSELRING, die wegens de moord op 320 Italiaanse gijzelaars tot le venslange hechtenis is veroordeeld, heeft om herziening van zijn proces verzocht. AMERIKA, Engeland en Frankrijk voeren besprekingen over de mo gelijkheid van beperking of opschor ting van het wegvoeren in het kader der herstelbetalingen van fabrieksln- staüaties uit Duitsland. DATER KACZYNSKI, gewezen mi nister van onderwijs in de Poolse emigrantenregering te Londen tijdens de oorlog, is in zijn pastorie te War schau gearresteerd. Hij keerde na de bevrijding naar Polen terug en coör dineerde de Poolse katholieke pers. JJEDERLAND HEEFT van de E.C.A. een machtiging ontvangen voor de aankoop van stikstofhoudende kunst mest tot een bedrag van 855.000 dol lars. JJJALMAR SCHACHT, de 71-jarlge voormalige Nazi-minister van Fi nanciën is in hoger beroep vrijgespro ken. Hij was veroordeeld tot 10 jaar arbeidskamp. JJET OP 21 April gerepatrieerde vroegere 3e bataljon, thans 7e ba- ■aijon regiment stoottroepen, heeft een -drag Va1 f 4000 geschonken aan het jubileumgeschenk voor H.M. de Ko ningin. JN DE BRITSE pers wordt eraan ge- ïof de dood van de Sov jet-generaal Zhdanof wel een natuur- JL^J? umvdt de mogelijkheid ge- fXSfTt ist h« ..geliquideerd" is. Mo- wJLkan8en om Stalin op te volgen worden weer groter. Oe" "sr,onde'-V«den de besprekin- natie 011 door Zdanofs dood stag- DE VIER geallieerde miltaire be velhebbers in Duitsland zijn gis ter weer bijeen gekomen om de be sprekingen betreffende een oplossing tan de valuta-kwestie te Berlijn v<x>rf te zetten. Vandaag komt men veer bijeen. staf eveneens en de journalisten heb ben merendeels één kamertje in een behoorlijk hotel. In het Palais de Ver sailles, het unieke, beroemde paleis, dat reeds zo vaak in het middelpunt der wereldbelangstelling stond, zal de Franse regering de delegatieleiders 'n diner aanbieden, terwijl enkele da gen later, in de Opera gen bal zal piaats vinden zoals alleen Parijs dat kan aanbieden. Filmschoonheden zul len voor het attractieve element zor gen. Overvloed van lekkernijen Pn intussen wordt er in het Palais Chaillot getimmerd, dat het een lieve lust is. Stel u voor: een wit ge bouwencomplex .schoon van lijn, uit gestrekt, majestueus, vol ruimte met aan de voorzijde een prachtig plein en vijver. Dit gebied wordt 'n vrije staat. Immers, de Franse regering draagt haar territoriale rechten straks over aan de UNO met alle gevolgen van dien. Evenals aan iedere grens komen er hier Uno-douaniers voor de passencontrole, al zullen ze dan wel niet op het smokkelen letten. Deze controle is wel nodig. De Franse kran ten hebben hun lezers al in geuren en kleuren verteld hoe er o.a. 34 restaurants komen in deze UNO-staat waar allerlei lekkernijen overvloedig en tegen bespottelijk lage prijzen te verkrijgen zijn. De gedelegeerden en de journalisten kunnen hier hun maaltijden gebruiken plus hun biertje drinken. En is het een wonder, dat een staat, die onderhouden wordt door 58 andere landen, niet aan distributie doet, geen boterbonnen kent. De vrije staat wordt een land van diplomaten, ambtenaren, journalisten en levende talenwonders, met een eigen bank, waar de koers wel wat gunstiger zal zijn dan bij de vele Parijse wisse laars, met een eigen radiozender, eigen televisiezender, eigen post-, te lefoon- en telegraafkantoor, eigen postzegels, enz., enz. En deuk nu niet, dat de technische installatie voor het miniatuur-repu- bliekje, dat hoog uit 600 inwoners gaat tellen, zo simpel Is. Ik heb het aantal telefoon- en telegraaftoestellen niet geteld, doch wellicht zegt het u iets, dat het schakelbord even gecom pliceerd en éven uitgebreid is als dat van een telefooncentrale in een stad met honderdduizend aansluitingen. Voor een deel komt dat door de talen kwestie. Het landje is nl. vijftalig, immers vijf talen: Engels, Frans, Rus sisch, Spaans en Chinees zijn offi cieel erkend in de vrijstaat. Dat be tekent ook, dat ieder toestel een vijf- talige accomodatie moet hebben, zo dat een legertje van vijf-talen-spre- kende telefonistes is aangesteld, die heus niet het gemakkelijkste karwei hebben. Souverein en onafhankelijk krijgt de United Nations City zelfs haar eigen politie, haar eigen soldaten. De gemoedelijke Franse „messieurs les agence" mogen het grondgebied niet betreden. Ook de wegen van de vrije stad naar de luchthavens en de ho tels der gedeputeerden staan onder diplomatieke bescherming en zijn ge durende de zitting maar gedeeltelijk Frans. Vijftig UNO-soldaten zijn in middels al in Parijs aangekomen. Ze hebben zelfs hun eigen luchtdoel-ge schut meegebracht, dat men voorne mens ls op één der daken te plaatsen. En waarom zou deze vrije stad, die 1200 persmensen gaat tellen, geen eigen krant uitgeven? Natuurlijk! En nog wel in vijf talen. Drukke voorbereidingen JJet is een drukte van belang. Ter- wijl de kunststukken van het Pa lais, dat oorspronkelijk museum is, in veiligheid worden gebracht, de kost baarheden in speciaal vervaardigde kisten elders worden opgeborgen, is men al doende de richtingaanwijzers te plaatsen. Net echt! Honderden vak kundige electriciens zijn bezig aan de technische installatie, hetgeen heel wat hoofdbrekens kost. De laatste hand wordt gelegd aan de radiozen- IN een toespraak tot 600 Rooms- katholieke pelgrims uit de V.S. heeft Z.H. de Paus in zijn zomer verblijf te Castel Gandolfo naar aanleiding van de algemene ver gadering der Verenigde Naties op 21 September te Parijs verklaard: „Indien ooit een aantal mensen, op een critiek punt in de geschiedenis bijeen, de hulp van het gebed no dig heeft, is het deze vergadering der V.N. Mannen van ontwikke ling en ervaring, van edel karak ter en hoge idealen, zullen hun uiterste krachten inspannen, niet alleen om de familie der volken voor een onoverzienbare ramp te sparen, doch ook om haar op de weg te brengen, die leidt naar vreugde en recht voor allen". der, die straks iedere rede van iedere gedelgeeerde zal moeten uitzenden in vijf talen, de perskamers worden in gereedheid gebracht, drie restaurants richt men in en de g.vote theaterhall heeft een volkomen metamorphose ondergaan, zodat ze thans plaats kan bieden aan meer dan 3000 personen. Inderdaad, Parijs gaat de UNO waar dig ontvangen. Meterslange schrijf- bureaux, gemakkelijke stoelen, groene, ernstige conferentietafels en vooral honderden en nog eens honderden mi crofoons worden binnengesleept Ook een kleine scheepslading sigaretten is al in veiligheid gebracht. De gehele omgeving leeft in hoop. De souvenirs-verkoopstertjes hebben extra-voorraad besteld, de bars whis key ingeslagen en een vierkante meter grond voor een kraampje van zus of zo is niet meer te krijgen. Eenieder wil zijn deel hebben van de harde dollars. De Parisienne heeft haar grootste verwachtingen gesteld op de open-air-bals, waaraan volgens 's lands eer, ook de buitenlandse di plomaten moeten meedoen. Wat is heerlijk te dansen met één der groot sten der wereld1 De boulevardbladen brengen al een echte UNO-sfeer en vertellen het pu bliek de kleinste bijzonderheden. Maar zeer reëel spreken ze ook de hoop uit, dat deze vergadering een keerpunt moge zijn in de wereldge schiedenis. Daarin helpen wij hun gaarne. Moge de Uno wat meer eens gezindheid, wat meer begrip voor de feiten tonen. Noodzakelijk is het ze ker. Alleen wanneer hier inderdaad een stap wordt gezet op het goede pad, kan deze algemene vergadering in de geschiedenis geboekstaafd worden als een belangrijke bijeenkomst; alleen dan kan zij van belang zijn voor de wereldvrede, waarnaar ee.nieder zo hartstochtelijk verlangt. Officiële overdracht oooooooooo<x>oooooooooooo •-I V/OOR het tijdvak van 5 t.m. 18 September geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor brood 167-2 brood 800 gram brood (gel dig t.m. 11 September) Alle bonkaarten 810 173 algemeen 400 gram brood of een rantsoen gebak. De bonkaarten KA, KB en KC 810 178 algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet (geldig t.m. 25 September) De bonkaarten KD, KE 810 184 algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet (geldig t.m. 25 September) Tabaks- en versnaperingenkaar- ten enz. QA, QB. QC 808 97, 98, 101 tabak 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 September wor den gebruikt. De bonnen 178 en 184 algemeen voor voedingsvetten zijn drie weken geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 800 kunnen worden vernietigd. >00000000000000000000000 AP het terrein van de gasfabriek aan de Wittoucksingel te Bergen op Zoom is Woensdagmidag om streeks half twee een ernstig onge luk gebeurd, waarbij twee gehuwde mannen het leven hebben verloren. De slachtoffers zijn de 19-jarige J. Letschert, wonende Noord Zijde Ha ven 70 en de 21-jarige J. van der Meer, Koningin Wilhelminastraat 46. Beiden waren vader van 1 kind. Op genoemd uur werd een groot deel van de stad opgeschrikt door een he vige knal afkomstig uit de richting van de haven, zodat aanvankelijk ve len in de mening verkeerden, dat zich een explosie had voorgedaan in de gas fabriek. Het bleek echter, dat een ont ploffing had plaats gehad op het te genover de fabriek gelegen terrein, al waar een grote hoeveelheid oud ijzer van de fa. de Bruin uit de Fabrieks- straat is opgeslagen. Hier waren de twee werklieden voor deze firma be zig met het verrichten van hun dage lijkse werkzaamheden, toen plotseling de explosie plaats vond, met het ge volg, dat beiden op slag werden ge- QCHUMAN, de Franse minister-pre- sident, heeft gister het paleis Chail lot officieel aan de V.N. overgedragen. Hij overhandigde de algemene se- j cretaris, Trygve Lie, een gouden sleu- j tel als symbool van de exfcra-territo-1 riale status van het gebouw tijdens de bijeenkomst. T\E Koningin, prinses Juliana en de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet hebben gister per auto een tocht van drie kwartier gemaakt door de volkswijken van Amsterdam. De auto reed bijna stapvoets door de smalle straatjes, waar het lijkt of de spitse geveltjes van de huizen el kander raken. Dat was overigens ook wel nodig, want het enthousiasme in de volkswij ken was onbeschrijflijk, niet in het minst in de Jordaan, waar de politie handen vol werk had het talrijke grut, dat poogde de Koninklijke wagen te achterhalen in toom te houden en hen voor gevaarlijke capriolen te behoe den. Op vele plaatsen daalde uit de smal le vensters een berg confetti op de wagen neer, wat de prinsesjes maar wat leuk vonden. Des avonds maakte het prinselijk paar een vliegtocht bo ven de feestelijk versierde hoofdstad. Er bereikten ons ook verschillende berichten over de feestviering in In- dië, die op vele plaatsen zeer geani meerd is geweest. Vooral de militaire marsen en de fraai- optochten trok ken uittermate veel belangstelling. De militairen zelfs die op de meest af gelegen plaatsen ontvingen „jubi leumpakketten". Zeeuwse schonen defileren OER autobus, dank zij een initiatief van de vereniging „De Nederland- 30 Ovezandse vrou- se vrouw zijn wen en meisjes, allemaal gestoken in de Zeeuwse klederdracht, naar Den Haag vertrokken, waar zij hedenmid dag op het Binnenhof zullen defileren voor H.M. de Koningin. Aan H.M. de Koningin zal vandaag het nationale huldeblijk worden aan geboden door het comité onder voor zitterschap van de burgemeester van Amsterdam, mr cTAilly. Op 6 September vertrekt de Ko ningin uit Amsterdam. Zij gaat dan naar ..De Ruige Hoek" in Schevenin- gen. waar H.M. dan als Prinses der Nederlanden, een week zal vertoeven. Geschenk van Truman flSTER is uit Rome per KLM-vlieg- tuig vertrokken Mgr V. Valeri, die naar Nederland reist als speciale af gezant van Z.H. de Paus bij de inhul digingsplechtigheden. Reeds is in Amsterdam aangekomen de grijze dochter van wijlen de grote president Wilson der Ver. Staten. Zij is naar ons land gekomen om de Ver. Staten te vertegenwoordigen bij de ju bileumfeesten en de inhuldiging van Koningin Juliana. Bij haar aankomst op Schiphol ver telde zij zeer trots te zijn voor deze missie te zijn gekozen. Ir. haar tas had zij een brief van de burgemeester van New York, bestemd voor de Koningin. Zij vertelde ook, een groot pak bij zich te hebben, dat een geschenk van president Truman voor de Koningin bevat. dood. Zij zijn het zwaarst in het on derlichaam getroffen en deerlijk ver minkt. Hoe het ongeluk zich precies heeft voorgedaan is moeilijk na te gaan, aan gezien behalve L. en v. d M. zich nie mand anders twee werklieden van de gasfabriek hadden juist het terrein verlaten ter plaatse bevond. Vrij wel zeker is, dat de ontploffing door een granaat is veroorzaakt. Stukken hiervan zijn tot ver in de omtrek ge vonden. De politie was aanstonds aan wezig voor het onderzoek. O.a. merk ten we op de wrnd. Corpschef. de heer Andriessen en Inspecteur Jimkes. Verder verschenen ter plaatse de di recteur van de gemeentebedrijven, Tieman, dokter Blom van Assendelft en kapelaan Meeus. die het H. Olie sel toediende. De lijken zijn naar het Algemeen Burger Gasthuis overge bracht. rpWEEHONDERD leden van dertien Europese parlementen zijn te In terlaken bijeengekomen om het plan voor een centrale regering van een Verenigd Europa te bespreken. Het plan behelst het vormen van een Unie van Europa door de 16 landen van 't plan-Marshall en West-Duitsland. Ie dere andere staat van Europa kan la ter toetreden. Het parlement van de Unie zal een senaat omvatten met een gelijk aan tal senatoren uit elke staat en een ka mer van afgevaardigden, waarvan het aantal leden en de verhoudingen door de wetgevende vergadering zullen wor den vastgesteld. De uitvoerende macht van de Unie zal berusten bij een federale raad. Binnen drie jaar zullen uniforme douanerechten worden ingesteld. De Unie zal onmiddellijk de bruto staatsschuld van elke staat overne men. De Unie zal elke staat maande lijks uitbetalingen doen voor noodza kelijke uitgaven. TOEGO-SLAVIE, dat de laatste tijd reeds verschillende keren blijk heeft gegeven te durven van me ning verschillen met de Kominform, waarover Moskou zeer toornig te keer gaat tegen Tito, heeft opnieuw de aandacht op zich gevestigd. Er is namelijk een nieuwe regering sa mengesteld, waarin twee ministers (Kardelj en Rankovich) zitting heb ben die door Moskou en de Komin form als de ergste vijanden van het orthodoxe communisme worden be schouwd. Deze regeringswijziging wordt als een nieuw uitdagend antwoord van Maarschalk Tito en zijn staf op de cri tiek van de Kominform beschouwd. Waarnemers te Belgrado geloven, dat Joego-Slavië's houding van verzet te- gen de Kominform versterkt zal wor- den door de benoeming van de Kar- delj. Men brengt deze benoeming in verband met de in krachtige bewoor- dingen gesteldè nota's aan Roemenië en Hongarije en met aanvallen op Al banië en Bulgarije. De benoeming van Kardelj zal de leiding der partij even eens in nauwer contact brengen met de buitenlandse ambassadeurs, in het bijzonder die van het Westen, zo meent men. Weersverwachting, -VTdig tot Donderdagavond: Toenemende bewolking en aanvan kelijk droog weer, maar later eni ge regen of motregen. Matige, in net Noorden van het land nu en dan vrjj krachtige wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Heden zon onder 19.26 uurt maan op 3.47 uur. Vrijdag zon op 8.84 u. maan onder 19.49 uur. Bii de aanvang van het Jubileumspel „In Neerlands tuin", dat Dinsdagmiddag in het Olympisch Stadion te Am sterdam werd gegeven ais hulde en afscheid van H.M. Koningin Wilhelm ina, werd een grote kroon ais sym bool van de eenheid des volks, het Stadion binnen gedragen. 1LTEN WEET wat da bedoeling was van onze jubileumprijsvraag: het op- halen van herinneringen aan de ontmoeting met de Koningin in een kort opstel. We vertelden Zaterdag al, wat het resultaat van onze oproep is geweest en welke inzenders hun werk met een prijs bekroond zagen. Hier laten we dan de opstellen van de eerste- en tweede-prijswin naars volgen: JJET was een koude winteravond in een van de laatste bezettingsjaren. Enkele houtblokken trachtten zonder succes de woonkamer te verwarmen en ook in onze harten drukte de kilte dieper haar sporen. Buiten klikten gespijkerde laarzen op de hard bevro ren straat en deden ons nog dieper be seffen het leed en de ellende, die dag en nacht ons bestaan bedreigden. Moe deloos zaten wij aan tafel en aten het laatste gedeelte van ons karig dag rantsoen, baden het Onze Vader, waar in de eeuwenoude woorden „Geef ons heden ons dagelijks brood" en „Ver los ons van het kwade" een diepere betekenis hadden gekregen en bega ven ons daarna naar de verborgen plek, waar een deel van onze vrijheid, onze radio, stond en stemden af op Bonden. Zacht, maar duidelijk verstaanbaar, klonk de stem van de omroeper: „Hier radio Oranje". „Tot u spreekt H.M. de "Konir.giij". Een trilling van ontroering ging door ons, toen wij de stem van onze Vorstin hoorden klinken. Woorden van opbeuring en moed, zoals alleen een Moeder kan spreken en waaruit 'n rotsvast vertrouwen straalt, dat met Gods hulp alle beproevingen zullen voorbij gaan. Als wij daarna weer terugkomen in de huiskamer, is er in ons hart, on danks de koude, een warm gevoel en weten wij, dat onze Koningin voor heel het Nederlandse Volk steeds zal blijven de „Moeder des Vaderlands", die in voor- en tegenspoed haar kin deren als een lichtend voorbeeld de weg zal wijzen naar een behouden toekomst. Dit dan was de „ontmoeting" met H.M de Koningin, die op ons de meeste indruk heeft gemaakt en die naar onze mening het best typeert, hetgeen Hare Majesteit in Haar lange regeringsperiode voor Haar Volk is geweest: „een Moeder des Vaderlands". F. M. J. LOUWERS BREDA DOVEN mijn bureau hangt een we- reldkaart. 't Nederlandse gebied is oranje gekleurd en langs de rand staan foto's van de Indische gebieds delen. „Ter gelegenheid van het 40- jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina aan de leerlingen van de lagere scholen, aangeboden door het departement van Onderwijs en Ere dienst" staat er bij. Het was in Jokja, dat ik die plaat kreeg. We zagen die middag de sul tan op receptie gaan bij de gouver neur. We liepen mee in de lampion- optocht. Er werd een groot vuurwerk afgestoken Er zijn toen jaren voorbijgegaan sinsdien. En wat ook veranderde, Ko ningin Wilhelmina bleef op Haar ppst; gaf onvermoeibaar al Haar krachten aan óns welzijn. Er hangt een plaat boven mijn bu reau. Ik zal haar opruimen: het is triest er langer naar te kijken. Want er zal geen défilé gehouden worden in Jokja dit jaar P. M. v. OERLE Jr. TERHEIJDEN T\E reeks van 50 Koninginnedagen heeft een waardig slot gehad. Dinsdag was het te De Bilt de zon nigste 31 Augustus van da laatste 50 jaar Ook had De Bilt gisteren weel een zomerse dag, d.w.z. dat de ma- ximum-temparatuur hoger was dan 25 graden. Dit was sedert 1942 niet meer op 31 Augustus gebeurd. Het aantal zomerse Koninginnedagen is daarmee gegroeid tot 7. Verder is ge bleken, dat het vaker is voorgeko men, dat er op Koninginnedag re gen valt dan dat het geheel droog blijft. Niet meer dan 21 van de 50 dagen verliepen zonder een druppel regen. CPOEDIG zal een bijeenkomst van ministers der Benelux-landen (België, Nederland en Luxemburg) worden gehouden, om te zien hoe de nieuwe economische unie tussen de drie landen, die binnen afzienbare tijd in werking treedt, het beste in over eenstemming kan worden gebracht met het Europese herstelprogramma. In België is men verontrust over de onevenwichtigheid, die er op het ogen blik in Nederland bestaat tussen het bedrag der in omloop zijnde bank biljetten en het loon- en prijspeil. "J^AAR aanleiding van de verklaring van Sjarifoeddin, dat de republ. soc. partij in Indonesië besloten heeft een fusie aan te gaan met de commu nistische partij in de republiek, ver klaarde 'n Nederlandsch-Indisch woord voerder te Batavia, dat de verhoudin gen zich thans duidelijker aftekenen, hetgeen consequenties zal hebben op politiek gebied en eventueel ook op het terrein der onderhandelingen. Be langrijke vragen zijn: zal Moh. Hatta zich kunnen handhaven tegenover de monstrueuze PKI, die thans een der grootste partijen in de republiek is? Of zal het volgende kabinet, waarvan telkens sprake is, geheel of vrijwel ge heel communistisch zijn? Ouders waren naar feestver lichting kijken fpiJDENS afwezigheid van de ouders die naar de feestverlichting waren gaan kijken, is door nog niet opge helderde oorzaak brand ontstaan in de woning van een gezin te Apeldoorn. Toen de brandweer, door de buren gewaarschuwd, tot de brandhaard was doorgedrongen, vond zij 3 jongens, een 5-jarige tweeling en een jongen van 8 jaar, half verbrand, zodat hier geen hulp meer kon baten. Een groot probleem tijdens feestelijke dagen TNE Hofstad nam afscheid van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina op de dag vóór Haar verjaardag tijdens een grootse zanghulde op het Malie veld, waaraan duizend zangers en zangeressen uit heel het land hun me dewerking verleenden. De Hofstad van ons land bereidt zich voor op de plechtige inhuldiging on zer nieuwe Vorstin, Koningin Juliana. Heel het land maakt zich op om uiting te geven aan zijn trouw en aanhankelijkheid aan het Doorluchte Huis van Oranje, waaraan het reeds zovele eeuwen en niet in het minst in de achter ons liggende jaren grote er kentelijkheid is verschuldigd. De Kamers der Staten Generaal zijn op reces. In de politiek schijnt een weldadige sfeer van rust, van vacan- tie te heersen. Maar deze rust is slechts schijn; gro te politieke problemen staan geen rust toe, hun ontwikkeling zet zich voort ook tijdens feestelijke dagen. DE Nederlandse regering heeft on langs het voorontwerp voor de in terim-regering in Indonesië opgesteld en derwaarts gezonden ter bestude ring. Het is met gemengde gevoelens door de federale Indonesiërs ontvan gen. Zeker is wel, dat het geen on verdeelde instemming heeft gewekt. Zeker is ook, dat de leidende figuren üit de federale conferentie zich met grote ernst over dit ontwerp bezinnen. Het merendeel van hen bevindt zich ter gelegenheid van de Kroningsfees ten in ons land. De gelegenheid is dus wel bijzonder gunstig om na onder ling overleg nog hier te lande contact op te nemen met de Neder landse regering. Naar verluidt zal dit federaal overleg het doel van het toezenden van het interim-ontwerp door de regering inderdaad binnenkort plaats vinden. Mogelijk zullen de thans niet aanwe zige leden van het college van over leg daartoe naar Nederland óverko men. In dit verband gezien is de komst van Dr van Mook naar Nederland, on middellijk na de feestdagen, zeer be grijpelijk, zo niet vanzelfsprekend. De regering betracht een heilzame spoed in de uitwerking van datgene, waartoe de Grondwetswijziging de mogelijkheden biedt: de nieuwe status van Indonesië. Een spoed, welke in de kringen van de vertegenwoordigers der federale staten zeer wordt gewaar deerd. JJET zijn niet alleen politieke, maar zeer zeker ook psychologische fac toren, die de toekomstige besprekin gen tussen de federale vertegenwoor digers onderling en tussen deze en de Nederlanders zullen beïnvloeden. Het is niet bevreemdend, dat in de onlangs gehouden Kamerdebatten over de Grondwetswijziging door het me rendeel der sprekers, in het bijzon der door de oppositie, de Nederlandse positie in de toekomstige staatkundige verhoudingen werd beklemtoond, al waren er evidente uitzonderingen zo als de heren Drees en Romme, die met nadruk gewaagden van de vrij heid en gelijkwaardigheid der Indone sische partners. Vandaar dat het evenmin bevreemd heeft, dat de minister van Overzeese Gebiedsdelen, klaar en onomwonden antwoord gaf op de typisch-Neder- lands ingestelde vragen en de waar borgen verschafte, die de Kamer in meerderheid verlangde. Een klaarheid, die het Nederlandse volk steeds zo lang had verwacht. Terwijl enerzijds na het psycholo gisch effect van deze Kamer-sfeer in Indonesische kringen voor welke de eigen vrijheid natuurlijk primair is, minder gunstig zal zijn geweest, móe ten anderzijds de woorden van de mi nister-president namens de regering, dus ook namens de minister van Over zeese Gebiedsdelen, en die van de voorzitter der Katholieke fractie een bevredigende indruk hebben gemaakt. ^LLES zal echter afhangen van de te verwachten besprekingen tussen Nederlanders en Indonesiërs. Mogelijk zullen psychologische factoren de door slag geven, of een nieuw duurzaam samengaan in vrijwilligheid, in een Unie onder Koninklijk Gezag zal wor den verwezenlijkt. Natuurlijk heeft Nederland het recht te eisen, dat de Indonesiërs, met hun zo groeiend verlangen naar vrijheid, met hun niet altijd misplaatst wan trouwen, de juiste verhoudingen niet uit het oog verliezen en inzicht to nen niet alleen in eigen problemen, maar in die van beide partijen, om wille der toekomstige Unie. Maar anderzijds zullen de Neder landse deelnemers aan de besprekin gen zich de taak van andere broeders waardig moeten tonen. Hieruit volgt, dat van slappe toe gevendheid geen sprake mag zijn, maar dat redelijk overleg zal moeten plaats vinden. Een overleg derhalve, dat van Nederlandse zijde bijzondere tact vraagt, tact en inzicht, opdat naast de zakelijke bespreking psy chologisch gunstige omstandigheden zullen bijdragen tot het begin van de oplossing van het probleem der Ne derlands—Indonesische verhouding, zoals deze reeds is toegezegd door on ze scheidende Vorstin in October '42. Geen afscheidsgeschenk zal H. m! Koningin Wilhelmina aangenamer kun nen zijn. dan de wil tot duurzame sa menwerking van de volkeren hier en overzee onder het Gezag van Haar Huis. EEN CHINESE soldaat op de vlieg basis Kali Djati (Ned. Indië) dood de 4 slapende militairen en verwond de 2 andere militairen levensgevaar lijk. De amokmaker is voortvluchtig. J)R KONRAD ADENAUER, de M der van de Dutt*# CtudateHM» mocratische partij, is de anwte tM*> •side"! geworden van de West-Duitse constituerende vergadering, die t« Bonn bijeen is gekomen.

de Stem | 1948 | | pagina 1